loader

Hlavná

Hlava

Spôsoby liečby hernie krčnej chrbtice

U všetkých odrôd miechy v krčnej chrbtici sa táto tvorba vyskytuje menej často. Nebezpečenstvo lokalizácie na krčnej chrbtici sa však považuje za najvyššie, pretože tu prechádzajú hlavné cievy a plexy nervov zodpovedných za funkcie mozgu, tvárové centrá atď..

Pri hernii krčnej chrbtice by sa liečba mala začať čo najskôr, ideálne na zistenie vývoja patológie v skorých štádiách. V liečbe prevláda konzervatívny prístup, chirurgický zákrok sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď existuje reálne ohrozenie života tela alebo rozvoj zdravotného postihnutia..

Nebezpečenstvo patológie

Kýla krčnej chrbtice je vážnym nebezpečenstvom a okrem toho má celý rad možných komplikácií, ktoré sa prejavujú v progresii patológie:

 1. Drvenie koreňov nervov vedie k strate kontroly nad hornými končatinami. Spočiatku sa to prejavuje zníženou citlivosťou, mravčením, pálením, pocitom chladu v rukách, ale potom dochádza k narušeniu koordinácie pohybov, ktoré sa následne končí ochrnutím..
 2. V dôsledku kompresie prietrže krvných ciev, ktoré živia mozog. To vedie k narušeniu dodávky krvi a rozvoju závažných neurologických abnormalít, zvyšuje pravdepodobnosť mozgovej príhody, vytvára skutočnú hrozbu pre ľudský život.

Dva opísané body sú najnebezpečnejšími druhmi komplikácií a nápadným príkladom tých prípadov, keď pri nedostatočnej liečbe kýly krčnej chrbtice vedie k zdravotnému postihnutiu. V skutočnosti je narušenie inervácie a krvného obehu tiež nebezpečné, pretože existuje riziko neustáleho zhoršovania zraku, sluchu, spánku a ďalších životne dôležitých funkcií..

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice

Liečba kýly krčnej chrbtice sa vykonáva iba pod dohľadom lekára, samoliečba je v týchto prípadoch vylúčená.

Na dosiahnutie maximálneho výsledku je dôležitá kompletná diagnostika pomocou röntgenového lúča, počítačovej tomografie a magnetickej rezonancie. Schéma lekárskych opatrení je zostavená na základe získaných diagnostických údajov.

Je dôležité si uvedomiť, že na úplné uzdravenie musíte použiť integrovaný prístup, ktorý sa neobmedzuje iba na liekovú terapiu, fyzioterapiu, tradičnú medicínu a cvičebnú terapiu. V prípade medzistavcovej prietrže existuje veľa liečebných metód, ich výber závisí od konkrétneho prípadu.

Liečba drogami

Liečba drogami je hlavnou metódou boja proti patológii, zahŕňa zastavenie hlavných príznakov a užívanie liekov zameraných priamo na odstránenie prietrže.

Drogová terapia zahŕňa podávanie liekov nasledujúcich skupín:

 • Protizápalové lieky - určené na zníženie zápalového procesu. Najčastejšie sú v tomto prípade nesteroidné protizápalové lieky. Zmierňujú nielen zápal, ale tiež znižujú bolesť, bojujú s opuchmi, stuhnutosťou svalov.
 • Je veľmi dôležité udržiavať stav pacienta zastavením bolesti. Na tento účel sa môžu použiť aj analgetiká a antispasmodiká. V extrémnych prípadoch sa vykonáva blokáda bolesti..
 • Na zníženie svalovej vzrušivosti a kŕčov svalov krku, ktoré iba zhoršujú bolesť, sa pacientovi podávajú relaxačné látky..
 • Ďalším dôležitým krokom v priebehu liečby je stimulácia obnovy poškodeného chrupavkového tkaniva v oblasti chrbtice a chorého disku, na tento účel sa používajú chondroprotektory.
 • Posledné, čo stojí za zmienku, je to, že všetci sú bolestne znášaní vitamínové komplexy, ktoré zahŕňajú vitamíny skupín B, A, E, C a D.

Ako pomáha fyzioterapia

Po 2 až 3 týždňoch od začiatku liekovej terapie a objavenia sa zlepšení, najmä po odstránení silnej bolesti, sa lekári uchyľujú k zavedeniu fyzioterapie..

Fyzioterapia s herniou v krčnej chrbtici má rad výhod:

 • stimulácia metabolických procesov v určitej oblasti;
 • zvýšenie regeneračných schopností tkanív a buniek;
 • zlepšenie procesov krvného obehu;
 • odstránenie bolesti, po 2 až 3 sedeniach sa zaznamená významné zlepšenie stavu pacienta;
 • svalové kŕče sú eliminované. Okrem toho sa svaly uvoľňujú, čo pomáha znižovať napätie v nervoch..

Ako vidíte, prietrž sa dá vyliečiť doplnením liečebného komplexu fyzioterapeutickými postupmi oveľa rýchlejšie a úspešnejšie. Metódy fyziologických účinkov volí lekár, môže to byť elektroforéza, fonoforéza, magnetoterapia atď..

akupunktúra

Akupunktúra alebo akupunktúra pri liečbe patológií krčnej chrbtice je jednou z najúčinnejších metód. Princíp je typom fyzioterapie, je založený na účinku na podráždenie kožných receptorov, ktorý aktivuje metabolické a regeneračné procesy v subkutánnych štruktúrach..

Takto je možné urýchliť obnovu tkanív medzistavcových segmentov, eliminovať bolesť atď..

Ortopedické obojky

Váš lekár môže odporučiť špeciálny korzet. Ortopedický golier vám umožňuje fixovať krčnú chrbticu a zabraňuje tak neopatrným pohybom, ktoré môžu zhoršiť priebeh patológie..

Okrem toho je pri hernii krku veľmi dôležité znížiť zaťaženie krčnej chrbtice, čo sa dá dosiahnuť aj nosením takého goliera. Korzet nielen znižuje napätie, ale bráni mu svalové kŕče, ktoré zvyšujú bolesť. Jednou z výhod goliera je schopnosť nosiť ho nepretržite, používať ho aj v noci. Stále ho však nemôžete používať neustále, pretože v priebehu času sa môže vyvinúť atrofia krčnej svaloviny.

Kinesitherapy - revolúcia v liečbe chrbtice

Pod kinezoterapiou sa rozumie špeciálna technika fyzických cvičení, ktorá je jednou z foriem fyzioterapeutických cvičení. Liečba medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice touto metódou sa odporúča po lekárskom ošetrení..

Faktom je, že triedy by nemali byť sprevádzané bolesťou alebo vážnym nepohodlím. Cvičenia v kinezoterape zlepšujú výživu tkaniva v chrbtici.

Je dôležité viesť triedy pod vedením rehabilitológa s príslušnou kvalifikáciou, iba v takom prípade budú mať požadovaný účinok.

Ľudové lieky na cervikálnu prietrž

Liečba ľudovými prostriedkami nedokáže nahradiť liekovú terapiu a iné metódy tradičnej medicíny, ale môže výrazne urýchliť zotavenie. Pred použitím akejkoľvek liečebnej metódy doma je dôležité poradiť sa s lekárom. Pokiaľ ide o najúčinnejšie metódy, sú tieto:

 • použitie tuku z koní na obklady;
 • alkoholové tinktúry na báze cesnaku;
 • soľné kúpele, najmä s morskou soľou.

Ako ukazuje prax, bodnutie včiel je tiež účinným liekom, ale takúto liečbu by mala vykonávať iba skúsená osoba.

Použitie slučky Glisson

Špeciálne zariadenie používané na liečenie a prevenciu rôznych ochorení krčnej chrbtice, je tiež účinným spôsobom liečby krčnej prietrže bez chirurgického zákroku..

Ak je slučka pripevnená k hlave, pomáha priťahovať chrbticu kýlou. Toto úsilie je spôsobené špeciálnymi váhami zavesenými na simulátore, optimálna hmotnosť sa vyberá individuálne pre každého pacienta - to je hlavná požiadavka na používanie zariadenia..

Terapia týmto spôsobom pomáha eliminovať kompresiu stavcov, relaxáciu väzov a svalov, normalizáciu výživových procesov buniek a tkanív krčnej oblasti..

Aby sa predišlo nežiaducim dôsledkom, komplikáciám a zraneniam, lekár by mal použiť túto metódu liečby.

Aká strava by sa mala dodržiavať

Dôležitou požiadavkou v boji proti patologickému procesu, o ktorom sa diskutuje, je vyvážená strava. Je potrebné poskytnúť telu všetky potrebné vitamíny a minerály, eliminovať nezdravé jedlo.

To znamená, že musíte opustiť mastné, údené, korenené a sladké jedlá..

Pacient by mal tiež prestať piť a prestať fajčiť..

Je dôležité stanoviť príjem vitamínov A, B, C, E a D do tela. Zvážte zoznam najužitočnejších produktov:

 • Ryby a morské plody;
 • pečeň (najmä hovädzie);
 • vajíčka
 • mrkva;
 • Mliečne výrobky, mlieko;
 • obilniny, z ktorých sa najlepšie hodia: hrach, jačmeň, pohánka a ovos;
 • zelenina - kukurica, mrkva, tekvica, zelenina, kapusta a ďalšie;
 • ovocie a bobule - melón, broskyňa, citrusové plody, banány, maliny, černice, jahody a ďalšie.

Toto je minimálny zoznam užitočných potravín, ktoré musíte zahrnúť do svojho stravovania, aby ste získali potrebné látky..

Taktiež je dôležité pamätať na to, že všetky jedlá sú pod pokrievkou dusené, varené alebo pečené, je potrebné zachovať užitočné stopové prvky..

Masáže z dôvodu choroby

Masáže sú ďalšou hlavnou metódou konzervatívnej liečby. Masáž sa však vykonáva až potom, keď pacient prestane cítiť bolesť.

Pri liečbe kýly krčnej chrbtice bez chirurgického zákroku je dôležité absolvovať masážny kurz trvajúci najmenej 10 sedení. Masáž vám umožní uvoľniť svalové štruktúry, uvoľniť sa a zvýšiť elasticitu väzov, zbaviť sa aj stavovcov, ako aj narušiť nervy a krvné cievy.

S priaznivým priebehom choroby a vysokou účinnosťou liekovej terapie sa masáže prejavujú po prvom týždni užívania lieku.

Aplikátor Kuznetsova

- v boji proti chorobám chrbtice a chrbtice sa osvedčili špeciálne zariadenia určené na liečbu rôznych patologických procesov.

Na ošetrenie vzdelania v krčnej oblasti, napríklad herniovaného disku C5-C6, sa najlepšie hodí špeciálny valec. Môžete na to jednoducho ležať 10-15 minút (presnejšie, poraďte sa so svojím lekárom) alebo aktívne ovplyvniť postihnutú oblasť rolovaním valca hore a dole.

Použitie aplikátora Kuznetsov zvyšuje krvný obeh vo svaloch a v oblasti chrbtice, na ktorej sa vykonáva manipulácia. Zlepšuje metabolické procesy, uvoľňuje svalové napätie, aktivuje regeneračné procesy a tiež pomáha odstraňovať bolesť vrátane bolesti hlavy..

elektroforéza

Toto je jedna z metód fyzioterapie, ktorá je najbežnejšia a najúčinnejšia. Metóda je založená na vplyve prúdu vypustených častíc generovaných špeciálnym prístrojom na tkanivá.

Voľné častice prechádzajú cez kožu a mäkké tkanivá, dosahujú kostné štruktúry, zatiaľ čo človek nič necíti. Elektroforéza pre kýlu sa vykonáva s predbežnou aplikáciou liekov, ktoré sa dodávajú do poškodeného segmentu spolu s prúdom vybitých častíc..

Tento princíp významne zvyšuje terapeutický účinok, má výrazné protizápalové, analgetické a iné účinky, ktoré závisia od použitého lieku..

Blokáda herniou krčnej chrbtice

Blokáda vo väčšine prípadov znamená zavedenie lieku do oblasti poškodenia, aby sa vylúčila silná bolesť. Najčastejšie používané lieky na báze lidokaínu alebo novokaínu kombinované s antispasmodikami alebo glukokortikoidmi.

Súčasne je blokovaný sodíkovo-iónový kanál nervového zakončenia, takže bolesť spôsobená prietržom v krčnej chrbtici je odstránená v sekundách. Výhodou je tiež dlhodobý účinok analgetického účinku..

cvičenie

Popri opísanej kinezoterapii je dôležitou súčasťou liečby diskutovaného ochorenia aj fyzioterapia. Cvičenie je zamerané na napínanie chrbtice, uvoľňovanie svalov a ich posilňovanie, pokiaľ ide o prevenciu po hlavnej liečbe..

Je veľmi dôležité zvoliť správnu metodiku odbornej prípravy, v ktorej vám pomôže fyzioterapeut alebo rehabilitačný lekár.

chirurgia

Väčšina lekárov sa snaží liečiť prietrž konzervatívnou terapiou. Operácia sa musí vykonať iba v troch prípadoch:

 • Veľkosť útvaru je viac ako 10 až 12 milimetrov;
 • Vážne ohrozenie života alebo vysoká pravdepodobnosť zdravotného postihnutia;
 • Ak nie je možné vyliečiť kýlu krčnej chrbtice konzervatívnou liečbou.

Operácia krčnej prietrže

Na súčasnej úrovni rozvoja medicíny existuje veľa spôsobov odstránenia vzdelávania, uvádzame najbežnejšie:

 • endoskopia;
 • laserové odstránenie alebo obnovenie medzistavcového segmentu;
 • interlaminární.

Po každej metóde chirurgického zákroku sa uskutoční rehabilitácia, ale ak v prvých dvoch prípadoch trvá až 2 týždne, po interlaminárnom chirurgickom zákroku sa doba zotavenia predlžuje o mesiace.

Liečba prietrže krčnej chrbtice

Kýla krčnej chrbtice sa vyskytuje iba v 10% prípadov miechy, ale má vážne následky, pretože v tejto zóne je koncentrovaná hustá neurovaskulárna sieť. Ochorenie sa začína prejavovať silnou bolesťou v krku, ktorá spôsobuje končatiny, a pri absencii liečby môže dôjsť k paralýze..

Pripravili sme materiál o povahe tohto ochorenia, jeho príznakoch, najmodernejších metódach diagnostiky a liečby..

obsah

Čo je krčná prietrž

Chrbtica je rozdelená do štyroch zón: krčka maternice, hrudníka, bedrovej a kostravy. Štruktúra krčnej oblasti zahrnuje 7 stavcov C1-C7 a 5 medzistavcových platničiek umiestnených medzi nimi. Disky sú akýmsi tlmičom nárazov, zodpovedajú za pohyblivosť chrbtice a znižujú nárazovú silu v prípade zranenia. Štruktúra disku obsahuje nasledujúce prvky:

 • vláknité jadro. Skladá sa z vody a kolagénu, má konzistenciu podobnú želé;
 • vláknitý prsteň. Obklopuje buničité jadro a pozostáva z tuhého vláknitého kostného tkaniva..

Počas naklápania alebo nárazu je jadro vo vnútri vláknitého krúžku zdeformované, čo zaisťuje pohyblivosť a tlmenie. Ak dôjde k narušeniu štruktúry kostného tkaniva, vyčerpaniu jadra, zraneniam, takéto zakrivenie jadra vedie k postupnej deštrukcii kruhu. Najprv sa pod tlakom prsteň natiahne a zdeformuje na jednu stranu a jadro sa posunie k bodu roztiahnutia. Potom sa na mieste rozšírenia objavia praskliny a jadro sa posúva ešte silnejšie. Táto fáza sa nazýva „výstupok“. Ďalej, pod vplyvom negatívnych faktorov a za neprítomnosti liečby, prsteň praskne s výstupkom jadra smerom von. Toto je prietrž. V poslednej fáze je fragment jadra, ktorý presahuje hranice disku, oddelený. Výsledkom je silné opuchnutie v mieste poškodenia, medziobratlový disk už nemôže vykonávať svoju funkciu.

Druhy a stupne

V procese tvorby prietrže prechádza deformácia medzistavcových platničiek v krčnej oblasti niekoľkými fázami. Patológia môže byť tiež rozdelená do typov v závislosti od oblasti vyčnievania jadra vzhľadom na stavce.

 • laterálna. Prolaps sa vyskytuje po stranách stavcov;
 • predné V opačnom smere k miechovému kanálu sa zvyšuje. Je to jedna z najmenej nebezpečných foriem;
 • späť. K výčnelku dochádza v smere miechového kanála, kde prechádzajú cievy a procesy miechy, čo spôsobuje vážne následky;
 • Paramedianní. Deformácia nastáva na stranu s odchýlkou ​​od osi priechodu miechového kanála.

Vzhľadom na anatomické vlastnosti zakrivenia tela sú najbežnejšími formami zadná a bočná kýla krčnej chrbtice, ktorá spôsobuje vážne zdravotné problémy. Najnebezpečnejšia - predná prietrž sa vyskytuje iba v 5% prípadov.

Pozrime sa podrobnejšie na štádiá tvorby hernie krčnej chrbtice:

 1. Vláknitý prsteň sa stáva tenší, jadro preniká do svojej štruktúry do hĺbky 2 mm.
 2. V krúžku sa tvoria trhliny, jadro sa prehĺbi o 4 mm.
 3. Prsten sa zlomil, jadro vystrčilo 4 až 6 mm.
 4. Veľkosť prietrže dosahuje 8 mm.
 5. Toto je sekvestračná fáza. Vyčnievajúca časť jadra sa uvoľní a padá do stavca.

Od fázy 3 je spôsobená veľká škoda na zdraví. V cervikálnej oblasti je narušený krvný obeh, zhoršuje sa výživa mozgu, sú narušené spojenia medzi miechou a mozgom.

príčiny

Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k vytvoreniu kýly hrudnej oblasti. Ak vezmeme do úvahy príčiny prietrže z hľadiska vnútorných fyziologických procesov, potom vývoj patológie vedie k:

 • nadmerný tlak na jadro medzistavcovej platničky krčnej chrbtice, v dôsledku čoho po dlhú dobu tlačí na vláknitý prstenec;
 • zníženie množstva vody v štruktúre jadra alebo vyčerpanie kostného tkaniva krúžku;
 • podvýživa tkanív. Pri správnej strave je možné normálne vyváženie všetkých zložiek, ktoré tvoria štruktúru medzistavcových platničiek. Živiny sa dodávajú aj cez krvné cievy v paravertebrálnej oblasti. Ak je v tejto zóne pozorovaná stagnácia, sú narušené nutričné ​​procesy;
 • porušenie postavenia. V normálnej polohe je záťaž rozložená rovnomerne na chrbticu. V prípade narušenia držania tela sa zóna zvýšenej kompresie posunie do krčnej oblasti, čo vedie k deformácii diskov;
 • poranenia. V prípade zranenia sa môžu v kostnej štruktúre medzistavcových platničiek vytvoriť praskliny - slabé miesto na vytváranie výčnelkov;
 • sedavý spôsob života. Pri slabej motorickej aktivite sa krvný obeh v chrbtovej oblasti znižuje, čo platí najmä pre administratívnych pracovníkov, vodičov a ostatných ľudí, ktorí trávia väčšinu dňa sedením. V prípade porúch obehového systému sa rýchlosť regenerácie miechového tkaniva znižuje a pozoruje sa dehydratácia jadra disku..

Z vyššie uvedených dôvodov môžeme usúdiť, že vývojové faktory krčnej prietrže sú prítomné v životoch veľkého počtu ľudí, preto je dôležité venovať pozornosť akýmkoľvek príznakom nepohodlia v krčnej chrbtici, aby sa liečba mohla začať včas..

príznaky

V počiatočných fázach sú príznaky prietrže krčnej chrbtice pravidelné a môžu sa zvyšovať počas fyzickej námahy alebo ku koncu dňa. Pri vstupe do pokročilej fázy sa človek cíti neustále a oslabuje nepohodlie. Symptómy sa tiež môžu líšiť v závislosti od toho, ktorá hernia sa vytvorila medzi pármi stavcov krčnej chrbtice..

Časté príznaky prietrže:

 • akútna bolesť v krku, môže dať do oblasti lopatiek, hrudníka, horných končatín tela;
 • závraty, nevoľnosť;
 • rozptýlenie, zvýšená únava;
 • tlakové rázy;
 • poruchy spánku.

Zvážte znaky prejavu choroby v súvislosti s lokalizáciou prietrže medzi stavcami.

2-3 stavce (zodpovedné za prísun krvi do očí a jazyka):

 • znížené vnímanie chuti;
 • zakrivenie krku v jednom smere;
 • škvrny pred očami.

3-4 stavce (zodpovedné za prísun krvi do pier a nosa):

 • narušenie pachu;
 • znecitlivenie pier.

5-6 stavcov (cez ktoré prechádzajú cievy k hltanu a hlasivkám):

 • zmena hlasu;
 • bolesť hrdla.
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • silná predispozícia k bronchitíde a astme.

Keďže príznaky krčnej prietrže majú rôznu lokalizáciu a môžu ovplyvniť zmysly, horné končatiny, krvný tlak, môžu sa často zamieňať so symptómami iných chorôb, čo sťažuje diagnózu..

diagnostika

Na stanovenie diagnózy by ste sa mali poradiť s lekárom ortopedickým traumatológom alebo neurológom. Diagnostika s prieskumom a vyšetrením. Pacienta sa pýtajú na príznaky, kontroluje sa držanie tela, stupeň nervových reakcií v horných končatinách a zhromažďuje sa história poranení a predtým existujúcich chorôb chrbtice. Diagnóza „hernie krčnej chrbtice“ sa vykonáva až po úplnom vyšetrení. Najmenej informatívne a zriedkavo používané metódy sú CT a RTG..

Pomocou röntgenového vyšetrenia môžete určiť polohu stavcov a veľkosť diskov medzi nimi. Na určenie stavu mäkkých tkanív, nervov a krvných ciev sa používa informatívnejšia metóda - MRI krčnej chrbtice. Podľa úrovne podrobností informácií je CT o niečo menej informatívne ako MRI, preto ho možno priradiť v neprítomnosti MRI prístroja. Myelografia spočíva v zavedení kontrastného média do medzistavcových priestorov, aby sa vizualizovala jeho štruktúra. Táto technika poskytuje jasnú predstavu o stave tkanív, má však široký zoznam kontraindikácií.

Liečebné metódy

Liečba kýly krčnej chrbtice sa vykonáva komplexne a iba podľa predpisu lekára. Liečba v priemere trvá 3 až 6 mesiacov. Ak po tomto období nedošlo k významnej obnove medzistavcových platničiek, je predpísaný chirurgický zákrok.

Drogová terapia

Liečba liekmi má niekoľko smerov:

 • lieky proti bolesti. Pri silnej bolesti, ktorá znižuje kvalitu života, sa predpisujú pilulky, masti alebo injekcie, ktoré zmierňujú kŕče nervových zakončení;
 • svalové relaxanciá. V mieste deštrukcie krčka maternice sa pozoruje svalový spazmus. To ďalej zhoršuje krvný obeh a zhoršuje držanie tela. Na zmiernenie svalových kŕčov sú predpísané svalové relaxanciá;
 • Preparáty pre křupavku. Prípravky tejto skupiny pôsobia restoratívne na kostné tkanivo vláknitého prstenca;
 • vitamíny. Nevyhnutné pre celkové zlepšenie imunity.

Všetky lieky sa užívajú len podľa pokynov lekára..

fyzioterapia

Špeciálna skupina cvikov sa používa na ošetrenie kýly krčnej chrbtice. Celý tréning je zameraný na zlepšenie krvného obehu, odstránenie svoriek zo svalov, odstránenie bolesti, natiahnutie chrbtice, aby sa uvoľnil priestor medzi krčnými stavcami.

Pravidlá implementácie cvičebnej terapie:

 • všetky cviky sa vykonávajú hladko as minimálnym tlakom na krčnú chrbticu;
 • fyzická aktivita je povolená iba pri odpustení, keď sa osoba nebojí silnej bolesti;
 • ak po cvičení cítite silnú nevoľnosť, vzdajte sa tried a poraďte sa s lekárom.

masáž

Správna masážna technika prietrže umožňuje odstrániť opuchy z koreňov miechy, aktivovať dodávanie živín, ktoré pomáhajú zvyšovať hydratáciu jadra. Masáž zmierňuje bolesť a má celkový relaxačný účinok. Stimulácia sa vykonáva svetlom, hladiacimi pohybmi po chrbtici bez ovplyvnenia stavcov. Po hnetení by nemal byť pocit bolesti, iba teplo a úplná relaxácia. Masážne techniky sa môžu líšiť. Môže to byť manuálna masáž, vákuum alebo hydromasáž.

Tento spôsob liečby kýly krčnej chrbtice bude účinný v skorých štádiách vývoja choroby. V etapách 3 a 4 môžete stav zhoršiť a zväčšiť zovreté nervové zakončenie.

fyzioterapia

V rámci liečby hernie krčnej chrbtice sa predpisujú rázové vlny, elektroforéza a laserová terapia. Po zákrokoch sa prolaps jadra znižuje, opuch v oblasti lézie sa znižuje..

Hirudotherapy

Pijavice sa používajú pri liečbe chorôb spojených s poruchami obehového systému. Injikujú pod kožu špeciálnu látku - hirudín, ktorý má analgetický účinok, zmierňuje zápaly, obnovuje normálny prietok krvi, odstraňuje opuchy a stimuluje imunitný systém. Kontraindikácie postupu sú: nízky krvný tlak, poruchy krvácania, tehotenstvo, alergie, onkológia. Hirudoterapiu ponúkajú rôzne kliniky, procedúru predpisuje lekár.

Trakcia chrbtice

Vyrába sa pomocou špeciálneho zariadenia - Glissonovej slučky. Jej brada a týlna časť sú pevné. Pásky siahajúce od západky predlžujú líniu chrbtice. Pásky na druhom konci sú pripevnené k ťažnému mechanizmu. Pomocou sily navrhnutej špeciálne pre konkrétneho pacienta sa stavce napnú. Medzi nimi sa vytvára viac priestoru, čo pomáha zmierniť kŕče a obnoviť plnosť jadra disku..

operácie

Ak uvedené metódy liečby kýly neprinášajú pozitívny výsledok, rozhodne sa o operácii. Ak sa nelieči, disk je úplne zničený a môže dôjsť k paralýze. Preto sa nemôžete obísť bez účinnej techniky.

Operácia spočíva v odstránení zničeného disku, potom lekári vykonajú fúziu susedných stavcov alebo inštaláciu implantátov. Po operácii nasleduje rehabilitačné obdobie najmenej 3 mesiace. V budúcnosti bude musieť pacient vykonávať cvičenia, masáže a iné metódy prevencie.

prevencia

Aby sa nenaplnil problém s herniou krčnej chrbtice alebo aby sa spomalil vývoj tejto choroby, je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 • pozorovať správnu fyzickú aktivitu. Ak vediete sedavý spôsob života, vyberte si formu fyzickej aktivity, ktorá vám vyhovuje (tanec, plávanie, joga), a navštevujte výcvik najmenej dvakrát týždenne. Ak je vaša činnosť spojená s vzpieraním, mali by ste opustiť nadmerné zaťaženie chrbtice a nosiť podpornú bandáž;
 • ak dôjde k porušeniu postoja, neignorujte príznaky, pokračujte v korekcii;
 • normalizujte svoju váhu, pretože nadmerná telesná hmotnosť vedie k zvýšenému zaťaženiu pohybového aparátu;
 • pravidelne sa zúčastňovať masáží;
 • normalizujte svoju stravu, zahŕňajú potraviny bohaté na vápnik a bielkoviny.

Simulátor Drevmass

Tvorba prietrže krčnej chrbtice vedie k abnormalitám v rôznych typoch tkanív. V priebehu času sa zintenzívňujú patologické procesy a zhoršuje sa pohoda pacienta. Včasné a najdôležitejšie - správna liečba pomôže spomaliť rozvoj prietrže av skorých štádiách - úplne ju bez chirurgického zákroku odstrániť..

Na prevenciu a liečbu prietrže krčnej chrbtice sa vyvinul masér Drevmass. Jedná sa o systém rámov a pohyblivých valcov, ktoré sa dajú používať doma. Dizajn obsahuje sadu valčekov rôznych priemerov a najväčší - aktívny valec. Je inštalovaný v zóne vplyvu na problémovú oblasť, v tomto prípade krčnej chrbtice. Vykonávanie cvičení na simulátore maséra je veľmi jednoduché, navyše je priložená inštrukcia so všetkými pokynmi. Napriek jednoduchosti návrhu existuje v Drevmase veľa techník na vykonávanie výcviku v závislosti od stupňa choroby. Napríklad pri absencii výrazných problémov sa profylaxia vykonáva ako aktívna profylaxia s zahrievaním chrbtice po celej dĺžke so zvláštnym dôrazom na krčnú oblasť. S výstupkom (počiatočná fáza prietrže) alebo prietržou 1 - 2 stupne na simulátore môžete vykonávať mäkkú trakciu chrbtice.

Ako funguje simulátor Drevmass:

 • hlboké zahriatie paravertebrálnych svalov, zmiernenie kŕčov, aktivácia krvného obehu;
 • mäkké predĺženie chrbtice;
 • celkový tréning a posilnenie chrbtových svalov.

Simulátor vykazuje vynikajúci terapeutický účinok pri liečbe rôznych problémov s chrbtom: osteochondróza, posturálne poruchy, ischias. Je určený na použitie v každom veku od dospievajúcich po starších občanov a pomôže udržať váš pohybový aparát v dobrej kondícii..

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba

Kýla je prolaps medzistavcových platničiek, ktorý následne spôsobuje zovretie nervového koreňa a rozvoj komplikácií. Toto ochorenie je vždy sprevádzané silnou bolesťou, nepohodlím. Kýla krčnej chrbtice je najnebezpečnejšou chorobou, pretože touto oblasťou prechádza veľa tepien, ktoré dodávajú kyslík do vnútorných orgánov - pečeň, srdce. Aby sa predišlo komplikáciám a aby ste mohli viesť normálny životný štýl, je dôležité včas diagnostikovať a začať liečbu.

Príčiny kýly krčnej chrbtice

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa vyskytuje v dôsledku vystavenia rôznym faktorom. Príčiny vývoja choroby zahŕňajú:

 • Choroba. Predpokladom vzniku prietrže je často prítomnosť iných chorôb chrbtice, medzi ktoré patrí osteochondróza, spondylóza, skolióza..
 • Poranenie. Akékoľvek poškodenie, modriny, hrbole krčnej chrbtice môžu spôsobiť vznik choroby. Povaha ich výskytu sa môže líšiť: športové alebo domáce zranenia.
 • Vek. Ľudia vo veku od tridsiatich do päťdesiatich rokov sú vystavení riziku rozvoja tejto choroby. Spravidla vedú neaktívny životný štýl, chrbtice a medzistavcové platničky strácajú svoju pôvodnú silu, nedostávajú potrebné množstvo užitočných komponentov.
 • Životný štýl. Sedavá práca, nízka aktivita počas dňa, nedostatok elementárnej fyzickej aktivity môžu spôsobiť vznik prietrže.
 • Zlé návyky, podvýživa. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu alebo mastných potravín bráni dodávaniu užitočných látok do chrbtice, v dôsledku čoho medzistavcové platničky oslabujú, strácajú svoju elasticitu, elasticitu, čo vyvoláva tvorbu prietrže.
 • Vrodená patológia. Vzdelanie alebo zmeny chrbtice.

Príznaky prietrže v závislosti od jej umiestnenia

Bolesť v krku môže byť príznakom hernie v krčnej chrbtici, existuje však množstvo ďalších príznakov, ktoré naznačujú jej prítomnosť:

 • Silná bolesť lopatiek, krku a ramien, ktorá sa šíri po celej končatine.
 • Necitlivosť prstov, znížená citlivosť ruky.
 • Porušenie spánku, emocionálny, psychologický stav.
 • Časté zmeny krvného tlaku.
 • Dvojité videnie, závrat alebo zlá koordinácia.

V závislosti od toho, kde kýla „rástla“, je možné pozorovať rôzne príznaky:

 • Kýla vytvorená na úrovni C4-C5 sa prejavuje bolesťou v predlaktí, deltový sval, bolestivé pocity sa zvyšujú, keď je zdvihnutá ruka..
 • Patológia C5 C6 krčnej chrbtice - najčastejšia - bolesť lakťov a bicepsov, brnenie v prstoch a rukách.
 • Na úrovni C6-C7 je charakterizovaná znecitlivenie ruky, predlaktia a bolesť v oblasti tricepsov..
 • Úroveň C7-T1 je charakterizovaná bolesťou v malíčku, zníženou citlivosťou, výskyt svalovej slabosti v rukách.

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice

Je mimoriadne dôležité začať s herniou krčnej chrbtice včas, aby choroba neovplyvnila celkový zdravotný stav. Pri identifikácii príznakov choroby sa mnohí pýtajú: čo robiť? Najprv musíte navštíviť zdravotnícke zariadenie, vykonať diagnózu na potvrdenie diagnózy, aby ste sa uistili, že neexistuje žiadne iné ochorenie, aby ste určili miesto choroby. Používajú sa tieto diagnostické metódy:

 • MRI Najúčinnejším spôsobom, ako určiť chorobu chrbtice, ktorá poskytuje príležitosť na presné určenie povahy prietrže krčnej chrbtice, umiestnenie zamerania choroby.
 • röntgenový Diagnostická metóda pomáha určiť možné príčiny prietrže, napríklad prítomnosť traumy alebo deformácie stavcov alebo medzistavcových platničiek..
 • Počítačová tomografia. Tento postup pomáha identifikovať malé prietrže, vyhodnotiť stav medzistavcových platničiek.

Po stanovení a potvrdení diagnózy - prietrž krčnej chrbtice so zameraním na štádium vývoja choroby a výskyt komplikácií lekár predpisuje liečbu. Možno použitie konzervatívnych metód alebo chirurgický zákrok. Bez ohľadu na výber liečby sa zameriava na:

 • Manažment bolesti.
 • Odstránenie zápalu, opuch.
 • Obnovenie normálneho krvného obehu.
 • Relaxácia krčných svalov.
 • Posilnenie krčného korzetu alebo celej chrbtice.

Na ošetrenie sa používajú tieto metódy:

 • Užívanie drog.
 • Manuálna terapia, masáž (na zníženie bolesti).
 • Triedy fyzickej terapie.
 • Laserové ošetrenie.
 • elektroforéza.
 • Použitie špeciálneho goliera. Mnohí sa zaujímajú o otázku, ako spať s takým korzetom, odpoveď je jednoduchá, pretože sa používajú špeciálne ortopedické vankúše..
 • Chirurgický zákrok.

Liečba drogami

Lieky sa široko používajú na liečbu krčnej prietrže. Na odstránenie rôznych problémov sa používa niekoľko skupín liekov:

 • Lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom: ibuprofén, analginín, ketorol, diklofenak, meloxikan, nemesil, ketan, nise. Masť - Finalgon, Troxevasin.
 • Chondroprotektory, ktoré pomáhajú spomaľovať rozvoj prietrže a majú regeneračný účinok: Chondrotín sulfát, glukozamín.
 • Na zmiernenie bolesti sa môžu použiť blokády s Kenolom, hydrokortizónom a veľkým podielom novokainu..
 • Často sa predpisujú sedatíva, ktoré pomáhajú zmierniť podráždenosť, úzkosť a upokojujúcu bolesť krčnej chrbtice: Elenium, Coaxil, Radedorm, Glycín..

Cvičebná terapia (fyzioterapeutické cvičenia)

Účinným spôsobom liečby kýly je cvičenie a vykonávanie určitých cvičení. Príklad niekoľkých:

 • Kolená a lakte sa ohýbajú a ohýbajú chrbát striedavo, pričom dbajte na to, aby v prvom prípade bola brada nasmerovaná nahor a v druhom - nadol..
 • Zoberte činky s hmotnosťou maximálne 1 až 2 kg, ležte na podlahe alebo na iný rovný povrch nahor. Natiahnite ruky činkami za hlavu a pomaly ich zdvíhajte a spúšťajte.
 • Základné cvičenie: naklonenie hlavy do strán, dopredu a dozadu.
 • Pozrite sa na fotografiu, kde nájdete jednoduché cvičenia na choroby krčnej chrbtice:

masáž

Masážne pohyby pomáhajú obnoviť štruktúru chrbtice a umiestnenie diskov, takže kýla krčnej chrbtice je predpísaná sedením. Postup má svoje vlastné charakteristiky:

 • Vykonáva ju výlučne skúsený špecialista v nemocnici alebo v špeciálnej masážnej miestnosti.
 • Prvé triedy sú zamerané na relaxáciu a netrvajú dlho..
 • Pri každom zákroku sa zvyšuje intenzita a sila, s ktorou masážny terapeut pôsobí na pacienta.
 • Procedúra zahŕňa nielen masáž krčnej chrbtice, ale aj paže, ramená, celú oblasť chrbta, osobitná pozornosť sa venuje oblasti chrbtice..

Manuálna terapia

Manuálna terapia pomôže zmierniť bolesť a zmierniť stav. Okrem toho je tento druh postupu zameraný na obnovenie krčka korzetu a zmenšenie diskov. Terapiu vykonáva výlučne praktický masážny terapeut, ktorý sa špecializuje na akupresúru chrbtice, inak môže jeden nesprávny pohyb nechať pacienta natrvalo zakázať.

Chirurgický zákrok

Konzervatívne metódy niekedy neprinášajú náležitú úľavu a stav pacienta sa iba zhoršuje. V takom prípade sa odporúča chirurgický zákrok. Okrem toho sa operácii nedá vyhnúť:

 • S intenzívnou bolesťou po dlhú dobu.
 • V prípade neurologických problémov, napríklad ochrnutie.
 • Nedostatok pozitívnych výsledkov pri použití iných metód liečby.

Niekoľko možností operácií na odstránenie kýly chrbtice:

 • laminektomie Zložitý postup vyžadujúci dlhé zotavenie.
 • Mikrochirurgie. Operácia, ktorá umožňuje odstrániť rôzne typy prietrží bez poškodenia susedných stavcov, diskov, tkanív.
 • endoskopia Nízka traumatická operácia, v dôsledku ktorej sa v mieste tvorby prietrže uskutoční injekcia (punkcia).

Ľudové lieky

Ľudové liečivá sú populárne a často pomáhajú pri liečbe mnohých chorôb, napríklad sa často používa hirudoterapia alebo rôzne obklady a masti. Takéto prostriedky pomôžu zbaviť sa choroby:

 • Ošúpeme a nasekáme tristo gramov cesnaku (pomocou mlynčeka na mäso alebo cesnaku), zmiešame s vodkou (150 ml). Vložte zmes do nádoby, dobre utesnite a pošlite ju do tmavého rohu na desať dní. Pri podávaní navlhčite gázu a položte ju na krk do boľavého miesta. Počkajte jednu hodinu. Tento postup opakujte až do úplného zotavenia v intervale jedného dňa.
 • Konský tuk sa musí roztaviť a aplikovať na hustú textúru. Naneste na krk obklad, potiahnite celofánom a zabalte do šálu. Opakujte až 10 dní, kým choroba neustúpi..
 • Jemne zjemnite červenú hlinu, zabalte ju do gázy a zahrievajte v mikrovlnnej rúre na 37 stupňov. Zabaľte všetko do tašky a pripevnite ho na boľavé miesto. Keď hlina úplne uschne, odstráňte ju. Pokračujte v liečbe raz denne.
 • Tabletu múmie rozpustite v lyžičke teplej vody, pridajte sto gramov medu. Naneste niekoľko kvapiek jedľa oleja a výslednej zmesi na boľavé miesto. Dobre trite jemnými masážnymi pohybmi. Vykonajte postup každý druhý deň až do úplného zmiernenia.

Čo je nebezpečná kýla a aké môžu byť následky

Nervové vlákna prechádzajú cez krčnú chrbticu, a preto sa pri zovretí koreňa môže vytvoriť hernia, radikulitída alebo môže dôjsť k mŕtvici. Okrem toho môže choroba viesť k zlému transportu krvi do mozgu, takže závraty môžu narušiť pamäť, trpí nervový systém. A s predčasným liečením a zanedbávanou formou choroby dochádza k porušeniu miechy, čo vedie k ochrnutiu, zdravotnému postihnutiu.

video

Fyzické cvičenia pomôžu vyliečiť prietrž: cvičenie, jogging. Priaznivo je táto oblasť chrbtice ovplyvnená jogou, plávaním. Pri fyzickej námahe je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel: systematické (angažovať sa každý druhý deň); Nezabudnite začať s zahrievaním a nezačínajte ostrými zákrutami hlavou; Cvičenie by mal vyzdvihnúť lekár alebo špecialista. Pozrite si video s komplexom liečebných cvičení pre prietrž krčnej chrbtice:

recenzia

Angelina, 48 rokov: „Pred šiestimi mesiacmi nám bola diagnostikovaná kýla krčnej chrbtice. Lekári odporúčali manuálnu terapiu, niektoré fyzické cvičenia. Po 3 mesiacoch sa môj stav výrazne zlepšil a teraz si ani nepamätám na túto chorobu, ale v prevencii pokračujem vo vykonávaní terapie “.

Ruslan, 52 rokov: „Keď som sa dozvedel, že mám medzistavcovú herniu krčných stavcov, začal som sa zaujímať o možné spôsoby liečby. Väčšina pozitívnych hodnotení svedčí o účinnosti masáže, ktorá pomôže zbaviť sa bolestivých pocitov. Ťažko sa mi podarilo nájsť dobrého masážneho terapeuta, ale po ukončení liečebného postupu a radikálnom zmene životného štýlu som bol schopný túto chorobu poraziť bez chirurgického zákroku. “.

Mária vo veku 50 rokov: „Po vypočutí diagnózy hernie som sa rozhodla vyskúšať tradičnú medicínu. Môj výber padol lacným a ľahkým spôsobom - cesnak a vodka sa obkladajú, čo robím dva mesiace. Výsledkom je, že bolesti sú preč, moje zdravie sa zlepšilo a cítim sa dobre. “.

Príznaky a liečba prietrže krčnej chrbtice

Kýla krčnej chrbtice je profesionálna choroba športovcov a ľudí, ktorých pracovná činnosť je spojená so vzpieraním a vibráciami. Pri tejto patológii dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcovej platničky umiestnenej v krčnej chrbtici, v dôsledku čoho stráca možnosť znehodnotenia..

Vlastnosti

Krk je horná časť chrbtice, ktorá sa vyznačuje vysokou pohyblivosťou, čo umožňuje voľný a rôzny pohyb hlavy. Skladá sa zo 7 stavcov s priečnymi procesmi, na ktorých oboch stranách sú krvné cievy a miechové nervy. Dve horné stavce krku sa líšia od ostatných svojou anatomickou štruktúrou. Poskytujú spojenie medzi chrbticou a lebkou. Medzi párovými susednými stavcami sú medzistavcové platničky pozostávajúce z vláknitého prstenca a želatínového buničitého jadra..

Kýla je tvorená hlavne medzi 5 a 6 diskami, ako aj medzi 6 a 7 krčných stavcov. Oveľa menej často choroba postihuje priestor medzi 4 a 5 stavcami krku. Takmer nikdy sa nevyskytne patológia medzi 7 krčných a 1 hrudným stavcom.

Výskyt prolapsu vyvoláva prasknutie krúžku a vyčnievanie disku. Kompresia koreňov miechy sa prejavuje syndrómom ostrej bolesti. Kýla je vďaka tesnému umiestneniu tepien stavca schopná spôsobiť neurologické poruchy a vaskulárne patológie..

Veľkosť stavcov krku je omnoho menšia ako veľkosť hrudníka a chrbta. Anatomické znaky tejto oblasti sú však také, že aj najmenší výčnelok môže vyvolať vzhľad kýly.

Druhy a stupne

Disky môžu byť v stave kýly alebo môžu mať skutočný výhřez. Existuje niekoľko štádií choroby, z ktorých každé má charakteristické znaky:

 • prvý - medziobratlový disk nie je poškodený, veľkosť výčnelku nepresahuje 0,2 cm;
 • druhý - dochádza k poškodeniu vláknitého prstenca, stupeň výčnelku presahuje 0,2 cm a môže dosiahnuť 0,4 cm;
 • tretí - krúžok sa zlomí a silné posunutie disku do 0,6 cm;
 • štvrtý je kritický stupeň poškodenia, ktorý ohrozuje rozvoj sekvestrácie. Veľkosť prolasu v tejto fáze dosahuje 0,8 cm.

Sekvestrácia je komplikovaná forma kýly, ktorá spočíva v konečnom oddelení deformovaného chrupavkového fragmentu od disku a jeho preniknutí do priestoru chrbtice..

Nebezpečenstvo tohto stavu spočíva v možnosti rýchleho rozvoja vážneho poškodenia nervových zakončení nezvratnej povahy a ich smrti. Existuje vysoké riziko ochrnutia trupu pod postihnutou oblasťou, čiastočnej alebo úplnej parézy rúk, dysfunkcie reprodukčného systému a pohlavných orgánov..

príčiny

Zdravý človek nepociťuje nepohodlie a bolesť pri ohýbaní a otáčaní krku. Degeneratívne procesy znižujú výživu a odpruženie.

Dôvody rozvoja tejto patológie sú:

 • poranenia miechy;
 • fyzická nečinnosť;
 • nesprávne držanie tela;
 • osteochondrosis.

Ľudia s genetickou predispozíciou na prietrž sú náchylní na zrýchlený vývoj patologických zmien. Zvýšenie rýchlosti procesov degenerácie je tiež ovplyvnené zmenami súvisiacimi s vekom, prítomnosťou iných vrodených malformácií a nepriaznivými pracovnými podmienkami..

príznaky

Akútna bolesť v ramenných kĺboch ​​vychádzajúca z hlavy a krku, stav znecitlivenia a obmedzená pohyblivosť končatín sú hlavné príznaky, ktoré umožňujú diagnostikovať prietrž krčnej chrbtice. Naklonenie krku zvyšuje prejavy bolesti. Prítomnosť tejto patológie môže vyvolať hypoxiu mozgu.

Prietrže sú charakteristické pre tieto príznaky:

 • výskyt závratov;
 • zhoršená chôdza a koordinácia pohybov;
 • rozdiely krvného tlaku;
 • krátkodobé mdloby;
 • náhle stmavnutie očí.

Patológia má variabilný klinický obraz v závislosti od oblasti poškodenia..

známky

umiestnenia
C2-C3Migréna, strata citlivosti jazyka, bolesti v krku, ťažkosti s otáčaním hlavy, znížené videnie.
C3-C4Bolestivosť v kľúčnej kosti, nepohodlie pri zdvíhaní ramien a pohybov hlavy, migréna.
C4-C5Lokalizácia bolesti v oblasti predhrudných svalov. Pri zdvíhaní rúk nad hlavu sa nepohodlie zosilňuje.
C6-C7Znížený svalový tonus v tricepsoch, palci a predlaktí. Pocit brnenia na pokožke.
Hrudník C7 a 1Slabosť a obmedzenie pohybov rúk, možnosť šírenia bolesti po celej ruke.

diagnostika

Prítomnosť vyššie uvedených príznakov je dôvodom návštevy neurológa. Špecialista vykoná štúdiu reflexov a citlivosti horných končatín a ramien, zistí lokalizáciu patológie a predpíše dôkladnú diagnózu..

Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť prítomnosť prietrže:

MRI vyšetrenie krčnej chrbtice. © Maxim Pavlov - stock.adobe.com

liečba

Po dôkladnom vyšetrení pacienta si neuropatológ vyberie vhodný liečebný režim. Musí určiť, či je možné použiť nechirurgické metódy na liečenie prietrže krčka disku alebo či je potrebné vyšetriť neurochirurga..

Pri zjavnom porušení mozgového obehu nie je potrebný chirurgický zákrok.

Ak liečba liekmi neprináša účinok do šiestich mesiacov alebo sa stav pacienta zhorší, rada neurochirurgov rozhodne o operácii.

Konzervatívna terapia je založená na princípoch:

 • zlepšenie výživy vláknitého kruhu poškodeného disku;
 • relaxácia svalov krku;
 • posilnenie objemu krčných svalov na upevnenie krku;
 • zbaviť sa bolesti, ktorá neumožňuje stavce, je v normálnej polohe.

Skutočné typy liečby tejto patológie budú opísané nižšie..

režim

Počas prvého týždňa by mal pacient používať Shantsov golier alebo iné upevňovacie ortézy alebo sledovať lôžko. To umožňuje, aby sa chorý disk zotavil a zaujal jadro buničiny..

Obojok Shants. © mulderphoto - stock.adobe.com

Demontáž zariadenia je povolená po vymiznutí bolesti v rukách a ramenách. Najskôr sa západka vyberie na dobu spánku, potom na hygienické postupy. So zlepšením stavu pacienta a absenciou bolesti sa obojok odstráni na celý deň. Nekrútte si hlavu ani si neohýbajte krk.

Celú dobu liečby sa odporúča osprchovať, pretože v kúpeľni je osoba v polohe, ktorá nie je fyziologická pre krk.

Liečba drogami

Liečba hernie krku spočíva v použití týchto liekov:

 • Protizápalové účinky. Navrhnuté na odstránenie bolesti. Najprv sa môžu podávať injekcie, v druhom štádiu liečby sa môžu užívať vo forme tabliet.
 • Svalové relaxanciá. Používa sa na odstránenie kŕčov a relaxáciu kostrových svalov. Intramuskulárne injekcie sa predpisujú na začiatku a po podaní tablety.
 • Preparáty pre křupavku. Začne sa regenerácia vláknitého kruhu. Prihláste sa najmenej 6 mesiacov. V prípade silnej slabosti, pálenia alebo znecitlivenia v ruke je možné zablokovanie postihnutého úseku stavca pomocou kombinácie novokainu a glukokortikoidov. Frekvencia užívania týchto liekov by nemala prekročiť 4-krát za dva mesiace.

Fyzioterapeutické metódy

Fyzioterapia sa používa po odstránení akútnej fázy ochorenia a pri eliminácii bolesti. Používajú sa tieto metódy:

 • diadynamická terapia;
 • parafínové kúpele;
 • elektroforéza s novokainom;
 • magnetoterapia;
 • aplikácie ozokeritu na boľavé miesto.

masáž

Postup by mal byť vykonávaný mimoriadne starostlivo odborníkom s dostatočnou úrovňou kvalifikácie. Úlohou maséra je zmierniť kŕče a normalizovať svalový tonus. Hlavnou vecou nie je vyprovokovať zvieranie stavcov alebo miechy.

Manuálna terapia

Pred začatím postupu by sa mal chiropraktik oboznámiť s MRI alebo CT snímkami pacienta. Poskytnuté výsledky výskumu umožňujú špecialistovi navigovať, kam zamerať svoje úsilie na obnovu chrbtice.

fyzioterapia

Typ cvičebnej terapie pri prolaps krku sa volí v závislosti od obdobia ochorenia. Bubnovsky a Dikul vyvinuli efektívne gymnastické techniky. Počas akútnej fázy sú v polohe na chrbte povolené iba diafragmatické dychové cvičenia..

Na konci prvého týždňa by sa mal klásť dôraz na posilnenie svalov horných končatín:

 • kruhová rotácia s kefami;
 • kruhové rotácie v lakťových kĺboch, ich ohyb a roztiahnutie.
 • zaťaté a roztvorené päste.

Po ďalších dvoch týždňoch sa odporúča používať cvičenia na krku, ktoré pomáhajú posilňovať svalový korzet:

 • Ležiaci na chrbte, vyvíjajte tlak striedavo s chrbtom hlavy na gauči a na čele asistenta..
 • Ležiaci na bruchu, najprv tlačte čelom na gauč a potom chrbtom hlavy na dlani lekára.
 • Z miesta na sedenie, striedajúci sa tlak na čelo a krk. To isté sa dá urobiť zo stojacej polohy..
 • Postavenie zdvíhania a spúšťania ramien. To isté sa dá urobiť sedením na stoličke, položením dlaní na stôl.
 • Východisková poloha sedí na stoličke, ruky na kolenách. Úhľadné zákruty hlavy doľava a doprava s oneskorením 5 sekúnd. (10-krát na každej strane).

Súbor štyroch cvičení:

 1. Postavené, chrbát rovné, ruky pozdĺž tela. Jemne naklonenú hlavu zhlboka nadýchnite a vyklopte hlavu bradou k hrudníku s výdychom (10 krát).
 2. Rovnaká východisková poloha. Kruhové pohyby hlavy v oboch smeroch (10-krát).
 3. Naklonenie hlavy doľava (10-krát).
 4. Rovnaký krok doprava (10-krát).
 • Pravidelné vyťahovanie na vodorovnej lište. Začnite s 5-krát za minútu, postupne zvyšujte množstvo na 10.

Herniačné cvičenia medzistavcových platničiek by sa mali vykonávať ráno.

Po gymnastike je lepšie ísť von. Tým sa zabráni podchladeniu škodlivému pre chrbticu. Dĺžku rehabilitácie určuje lekár a závisí od účinnosti liečby. Ak máte nepríjemné pocity a bolesť, prestaňte cvičiť..

Hirudotherapy

Technika liečby založená na liečivých vlastnostiach lekárskych pijavíc. Ich sliny majú vysoký obsah hirudínu. Zlepšuje krvný obeh v oblasti poškodeného krčného stavca a bráni tvorbe krvných zrazenín. Počas hryzenia pijavice nasávajú až 15 ml krvi. Zároveň do ľudského tela vstupuje peptidáza, girustazín a kolagenáza.

Vákuová terapia

Táto technika je známa mnohým pod názvom baňkování. Je dvoch typov:

 • statický Banky sa umiestňujú pozdĺž chrbtice na 15 až 20 minút.
 • Dynamic. Lekár posúva nádoby na chrbát pacienta, vopred namazaný krémom alebo olejom.

Procedúra aktivuje metabolické procesy, zlepšuje krvný obeh a eliminuje preťaženie..

Plazmová terapia

Technika regeneratívnej medicíny založená na použití krvnej plazmy pacienta. V procese prípravy sa z krvných doštičiek uvoľňujú hormóny podobné polypeptidy schopné urýchliť proces opravy tkaniva..

Najskôr sa vykoná odber krvi. Skúmavka so získanou biologickou tekutinou sa umiestni do odstredivky na výrobu plazmy. Hotový produkt sa vstrekne do postihnutého segmentu chrbtice.

Dodatočné terapie

Okrem uvedených metód liečby sa používa aj akupunktúra a metóda postisometrickej relaxácie - jedná sa o špeciálne cvičenia, ktoré sa vykonávajú v spolupráci so špecialistom na cvičebnú terapiu.

Chirurgické ošetrenie

Chirurgický zákrok je plánovaný na:

 • prítomnosť príznakov cerebrovaskulárnej príhody: závraty, bolesti hlavy, znížený čuch, sluch a zrak;
 • nedostatok účinku konzervatívnych metód terapeutického účinku;
 • identifikácia veľkej sekvestrácie miechy.

Používajú sa tri metódy na odstránenie prietrže:

 • Predná discektómia a osteosyntéza. Chirurg vykoná rez na prednej časti krku, asi 3 cm dlhý. Po odstránení poškodenej časti disku sa stavce fúzujú spolu s kostným štepom alebo bez neho..
 • Back discectomy. Zahŕňa rez na zadnej strane krku. Pomocou gázového tampónu zovretého v pinzetách lekár zatlačí svaly na stranu a odhalí kostné tkanivo stavovcov. Časť kosti sa odstráni, aby sa umožnil prístup k extrakcii z disku a prietrže. Na konci operácie už nie sú nervové korene zovreté.
 • Mikroendoskopická discektómia. Toto je minimálne invazívna operácia. Prístup k poškodenej oblasti chrbtice sa vykonáva zo zadnej strany krku. Všetky lekárske manipulácie sa vykonávajú pomocou malých nástrojov. Operácia sa vykonáva pod endoskopickou kontrolou..

komplikácie

Neskorá diagnóza ochorenia môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie a môže spôsobiť takéto následky:

 • skolióza;
 • narušenie alebo zastavenie dýchania následkom poškodenia miechy;
 • svalová slabosť v rukách, vrátane ich úplnej alebo čiastočnej ochrnutia;
 • strata sluchu a zraku;
 • neurotické poruchy;
 • porušenia tráviaceho traktu;
 • časté mdloby;
 • nízka cirkulácia v mozgovej a mieche.

Uvedené komplikácie sú mimoriadne nebezpečné. Niektoré z nich vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Môžu výrazne znížiť kvalitu ľudského života a spôsobiť jeho smrť. Je veľmi dôležité včas diagnostikovať chorobu..

V počiatočných štádiách je prietrž krčnej chrbtice účinne prístupný terapeutickej korekcii. Ako profylaxia sa odporúča: udržiavanie správnej výživy, návšteva bazéna, športovanie, vyhýbanie sa podchladeniu a intenzívna fyzická námaha na krčnú chrbticu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Abdominálna hernia je migrácia vnútorných orgánov pod kožu alebo v iných častiach brušnej dutiny v dôsledku poruchy svalovej vrstvy. Kýla sa tvoria v najslabších miestach brušnej steny. Pri absencii komplikácií je výstupok bezbolestný a ľahko nastaviteľný, na rozdiel od komplikovanej prietrže.
Nie je potrebné navštevovať telocvičňu na cvičenie s gymnastickou tyčinkou, pretože toto vybavenie je možné používať doma. Dĺžka palice je spravidla od 110 do 150 cm.
odrodyPupočné prietrže u dospelých možno rozdeliť na 2 typy.(zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu.