loader

Hlavná

Hlava

Pravý bočný ohyb v kĺboch ​​hlavy

Mám osteochondrózu syndrómu krčnej chrbtice a vertebrálnej artérie. Vek 22.

1) Je možné zastaviť progresiu artrózy a následkom toho zníženie prietoku krvi? Alebo je to nevyhnutné?
2) Aké metódy sú účinné? Manuálna terapia? Ktoré okrem MT?

Citujem výňatok z rádiografie:

Statické funkčné a dystrofické zmeny. Krčka lordrózy je narovnaná. Ľavý bočný ohyb v kĺboch ​​hlavy. Pravostranná skolióza chrbtice štítnej žľazy. Neúplná anomália Kimmerle 9x6 mm. Pri funkčných testoch (flexia, predĺženie) stenóza miechového kanála v dôsledku šikmého usporiadania nôh oblúkov (podľa Wackenheima). Dystrofická stenóza miechy na úrovni C5-C6. Ne odkrytá artróza v segmente C5-C6 vpravo. Nape anteflexia vzhľadom na Atlant a Atlant retroflexia vzhľadom na Axis. Odolný funkčný blok v segmentoch C5-C7. Hernia zadného disku C5-C6.

A dopplerografia:
Spektrum lineárnej rýchlosti prietoku krvi zodpovedá starnutiu a nemá známky intravaskulárneho poškodenia, elasticita tepien nie je znížená, zatiaľ čo fázová povaha spektier je zachovaná a jasne rozlíšiteľná. Znaky SVD (hypotenzia v kontexte charakteristík súvisiacich s vekom).
LSC spektrum na ľavej PA je znížené na 30%, kompenzácia na pravej PA je nedostatočná. Žilová discirkulácia neodhalila žiadny hrubý ľavý PVA, stredne pravý PVA. Rotačné testy odhalili pokles prietoku krvi v pravej PA na 30%, vľavo na 50%, zatiaľ čo vľavo je výrazné obmedzenie rotácie hlavy. Test na syndróm Scalenus nebol zistený znížený prietok krvi v radiálnych artériách.

Ľavé bočné ohýbanie kĺbov hlavy, čo to je

Čo je to hyperostóza?

Pri niektorých chorobách alebo ako komplikácia po poranení sa môže vyvinúť abnormálna proliferácia kostného tkaniva. Toto ochorenie sa nazýva hyperostóza. K zvýšeniu kostnej hmoty môže dôjsť nezávisle v dôsledku dedičných patológií, genetických abnormalít, hormonálnych porúch alebo zvýšenej fyzickej námahy. Ale niekedy je táto patológia príznakom rôznych chorôb. Kostná hyperostóza nespôsobuje žiadne nepríjemnosti a je zistená iba pri rutinných vyšetreniach pacienta. Samotný rast kostného tkaniva zvyčajne nie je nebezpečný, ale liečba vyžaduje patológie, ktoré viedli k tomuto stavu..

Doteraz lekári nemajú všeobecný názor na to, čo je hyperostóza. Väčšina vedcov považuje tento stav za abnormálny rast zdravého kostného tkaniva. Existujú však aj takí, ktorí ju pripisujú nádorovým procesom alebo dôsledkom zápalu periostu. Premnoženie často ovplyvňuje všetky vrstvy kostí. To vedie k atrofii kostnej drene, keď sa kanál kostnej drene zužuje, k narušeniu krvného obehu, deformácii kosti. Ale niekedy môže hyperostóza ovplyvniť iba špongiovú vrstvu vo forme oddelených ohnísk sklerózy.

Rôzne patológie sú procesom rastu osteoidného tkaniva vo vrstvách na periosteum tubulárnych kostí. Nazýva sa to periostóza. Táto patológia zvyčajne nie je sprevádzaná zápalovými udalosťami a vážnymi komplikáciami..

klasifikácia

Zvyčajne sa rozlišujú dve skupiny hyperostóz: miestne a zovšeobecnené. V prvom prípade dochádza k proliferácii kostí na jednom mieste. Zvyčajne tam, kde je zvýšená fyzická aktivita. Okrem toho môže byť lokálna hyperostóza spôsobená nádorom alebo vážnymi systémovými chorobami. Táto skupina tiež zahŕňa rast kostí v dôsledku genetických porúch pri Morgagniho-Morel-Stewardovom syndróme.

Generalizované hyperostózy sú závažnejšie patológie, zvyčajne spôsobené genetickými patológiami. Takéto poškodenie kostí sa pozoruje pri kortikálnej generalizovanej hyperostóze, Cuffyovho-Silvermanovho syndrómu, Kamurati-Engelmannovej choroby a ďalších chorôb. V tomto prípade sú postihnuté nielen končatiny, ale aj chrbtica, goliera, kosti kraniálneho trezoru..

Okrem toho je možné rozlišovať rôzne patológie v závislosti od toho, ako dochádza k rastu kostného tkaniva. Na tomto základe sa rozlišujú periostálne hyperostózy, pri ktorých je postihnutá iba huby. Vyznačujú sa skutočnosťou, že vznikajú lokálne ložiská sklerózy, ktoré sú viditeľné, pretože sú narušené výpadky na röntgenovom žiarení, krvný obeh a výživa kostí. Pri endostálnej hyperostóze sú postihnuté všetky vrstvy kostného tkaniva. Kondenzujú, zhustnú. V dôsledku zúženia lúmenu vo vnútri kosti je ovplyvnená kostná dreň. To všetko vedie k závažným deformáciám, najmä ak proces ovplyvňuje končatiny..

Generalizovaná hyperostóza sprevádzaná poškodením iných orgánov sa vyznačuje prítomnosťou ďalších príznakov. Boli študovaní a opísaní rôznymi lekármi, takže definícia chorôb podľa ich priezviska je bežná.

Marie-Bambergerov syndróm

Iným spôsobom sa táto patológia nazýva systémová osifikujúca periostóza. Ochorenie je charakterizované niekoľkými symetrickými léziami končatín v predlaktí, dolných končatinách, nohách a rukách. Tento proces je sprevádzaný závažnými deformáciami prstov. Niekedy môže byť postihnutá nosná kosť. Pri patológii sa pozoruje bolesť kĺbov, hyperhidróza, sčervenanie alebo bledosť kože. Toto ochorenie je zvyčajne spôsobené závažnými infekčnými alebo systémovými chorobami, nádormi, narušenou rovnováhou acidobázickej rovnováhy. Preto liečba spočíva nielen v zmiernení príznakov, ale aj v odstránení príčiny..

Morgagniho-Stewart-Morelov syndróm

Ochorenie postihuje hlavne ženy počas menopauzy a je spôsobené zmenou hormonálnych hladín. Zahusťovanie kostí sa vyskytuje hlavne na prednej kosti, niekedy je zmena v týlnych a parietálnych kostiach. Tento proces je sprevádzaný silnými bolesťami hlavy, podráždenosťou, poruchami spánku a poškodením pamäti. Pacient môže tiež trpieť depresiou..

Okrem toho sa pri tejto patológii rozvíja obezita a dochádza k ukladaniu tuku hlavne na brade, hrudníku a bruchu. K dispozícii je tiež rast vlasov na tvári a tele, menštruačné nepravidelnosti, dýchavičnosť, tachykardia, zvýšený krvný tlak, môže sa vyvinúť cukrovka.

Caffey Silvermanov syndróm

Táto detská kortikálna hyperostóza postihuje deti. Príčinou môžu byť dedičnosť alebo vírusové infekcie. Okrem symptómov zápalu, straty chuti do jedla a zmien správania majú pacienti opuchnuté oblasti končatín a tváre, zvyčajne nie bolestivé. Obzvlášť často sú postihnuté kosti dolnej čeľuste, vďaka čomu sa mení tvar tváre, zhlukujú sa klíční kosti a holenná kosť. Na rôntgenovom viditeľnom ohnisku zhustenia špongiovej látky. Pri včasnej liečbe patológia prechádza bez stopy.

Kortikálna generalizovaná hyperostóza

Patológia je dedičné ochorenie. Symptómy sa zvyčajne objavujú iba v dospievaní. U pacientov sa pozoruje zhrubnutie čeľuste, ktoré je sprevádzané poškodením nervu tváre, zatiaľ čo zrak a sluch sú zhoršené. Navonok je viditeľný nárast brady, tvár získava tvar mesiaca. Okrem toho môže byť premnoženie kostného tkaniva v kľúčnej kosti a oveľa menej často na končatinách..

Kamuratiho-Engelmannova choroba

Toto ochorenie sa tiež nazýva „systémová diafyzálna hyperostóza“ alebo „dedičná osteoskleróza s myopatiou“. Je to tiež vrodená patológia a prejavuje sa už v detstve. Vyznačuje sa progresívnou diafyzálnou dyspláziou, tj predĺžením končatín. Najčastejšie sú symetricky postihnuté kosti dolných končatín, stehien a ramien. Ochorenie je sprevádzané svalovou slabosťou a obmedzením pohybu. Dieťa tvorí kačicu, sú pozorované bolesti kĺbov.

Forestierova choroba

Toto ochorenie sa tiež nazýva „difúzna idiopatická kostná hyperostóza“. Ovplyvňuje bedrovú alebo hrudnú chrbticu, zriedka krčka maternice. V dôsledku patologickej proliferácie kostného tkaniva sa u pacienta vyvinie úplná imobilita, osifikácia väzov a ankylóza kĺbov. Forestierova choroba je preto známa aj ako „fixačná alebo ankylozujúca hyperostóza“. Najčastejšie sú na túto chorobu náchylní muži s atletickou stavbou veľkých kostí, ktorí po 50 rokoch začali priberať na hmotnosti. Príčinou môžu byť zmeny spojivového tkaniva súvisiace s vekom alebo infekčné a zápalové procesy v tele.

Pri Forestierovej chorobe sa pozoruje mierna bolesť chrbta, najmä po fyzickej námahe alebo po dlhšom odpočinku, obmedzení pohyblivosti chrbtice, zníženej výkonnosti. Ak rast kostí ovplyvňuje nervové korene, môžu sa vyvinúť neurologické príznaky. V zriedkavých prípadoch ochorenie postihuje popliteálny alebo iliálny väz, možno pozorovať bolesť veľkých kĺbov končatín..

príčiny

Hyperostóza je najčastejšie spôsobená dedičnými patológiami. Zvyčajne sa v tomto prípade pozoruje rast na niekoľkých kostiach, okrem toho sa objavujú známky poškodenia iných orgánov a vývojové abnormality. Hyperostóza však môže spôsobiť aj ďalšie príčiny:

 • lokálna proliferácia kostného tkaniva na jednej končatine nastáva so silným zaťažením, napríklad v neprítomnosti inej končatiny;
 • vážne zranenia, ktoré sú sprevádzané zápalom alebo rozvojom infekcie;
 • otrava chemikáliami, napríklad olovom, bizmutom, arzénom, ako aj žiarením, čo vedie k akútnej intoxikácii tela;
 • osteomyelitída, osteomalacia;
 • neurofibromatóza;
 • rakovinové nádory;
 • syfilis, echinokokóza, cirhóza;
 • krvné ochorenia, napríklad leukémia alebo lymfogranulomatóza;
 • patologické poškodenie obličiek, ktoré vedie k hromadeniu fosfátov v krvi;
 • autoimunitné ochorenia;
 • akromegálie - choroba hypofýzy;
 • endokrinné disrupcie.

príznaky

Hyperostóza u dojčiat je zvlášť ťažká. Ich príznaky spočiatku pripomínajú vírusovú infekciu: teplota stúpa, znižuje sa chuť do jedla, podráždenosť a úzkosť. Potom sa zväčšia tváre a končatiny, objaví sa na nich tvrdý bolestivý opuch. V takom prípade príznaky zápalu nemusia byť.

U adolescentov a dospelých je patológia charakterizovaná, okrem symptómov zápalového procesu, aj poškodením zrakových orgánov, sluchu, nervových tkanív a záchvatov. Obmedzenie pohyblivosti sa vyvíja v dôsledku zníženia svalového tonusu, bolesti končatín a stuhnutosti kĺbov.

diagnostika

S takýmito sťažnosťami pacient najskôr ide k pediatrovi alebo terapeutovi. Je poslaný na vyšetrenie ortopedovi alebo reumatológovi. Často je potrebná konzultácia s pulmonológom, endokrinológom a inými lekármi. Diagnóza sa obyčajne nevykonáva na základe vonkajších príznakov. Potrebná je aj röntgenová snímka končatín, chrbtice alebo hlavy. Niekedy je predpísaná aj MRI alebo encefalografia. Koniec koncov, je potrebné rozlišovať medzi hyperostózou a chorobami s podobnými príznakmi: osteomyelitída, osteopatia, kostná tuberkulóza, vrodená syfilis. Okrem toho sa vykonávajú krvné testy, ktoré odhaľujú zvýšenú ESR, zvýšené množstvo somatstatínu a adrenokortikotropínu..

liečba

Pri lokálne získanej hyperostóze je predovšetkým potrebné odstrániť príčinu narušenia tvorby kostného tkaniva. Iba pri liečbe základného ochorenia sa môžeme zbaviť patologickej proliferácie. V prípade včasného zistenia choroby je možné ju vyliečiť bez akýchkoľvek zdravotných následkov. Zostávajú iba závažné kostné deformácie, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok.

Liečba hyperostózy zvyčajne pozostáva zo špeciálnych liekových terapií, fyzioterapie a fyzioterapeutických procedúr. Trvanie liečby môže trvať niekoľko mesiacov až šesť mesiacov. Ale potom musíte podstúpiť lekársku prehliadku 1 - 2-krát do roka a urobiť rentgenovú snímku s preventívnym účelom.

Drogová terapia

Pri patológiách kostí sú ukázané lieky, ktoré blokujú pôsobenie somatropínu. Najčastejšie sa jedná o kortikosteroidné hormóny. Okrem toho sa na zmiernenie bolesti používajú nesteroidné protizápalové lieky, ako napríklad diklofenak, indometacín a voltaren. V prítomnosti zápalového procesu sú niekedy potrebné antibiotiká.

Okrem toho je veľmi dôležitá regeneračná liečba veľkými dávkami vitamínov. Vymieňanie iných liekov závisí od sprievodných príznakov: je potrebná adekvátna liečba diabetes mellitus, je nutná hypertenzia. Na pomoc pacientovi sa často používajú tricyklické antidepresíva a svalové relaxanciá..

Dodatočné ošetrenie

Pri hyperostóze je dôležitá určitá strava, ktorá obsahuje veľké dávky bielkovín a vitamínov, ale musí mať nízky obsah kalórií, aby pacient nezískal na váhe. Okrem toho sa vyžaduje dostatočná úroveň fyzickej aktivity. Je to potrebné na zvýšenie svalového tonusu a posilnenie väzov. Fyzioterapeutické postupy pomôžu zmierniť bolesť, obnoviť pohyblivosť a krvný obeh. Môžu to byť terapeutické kúpele s radónom alebo sírovodíkom, akupunktúra, masáž, laserová terapia, ultrafonéza..

Ak konzervatívna liečba nemá vplyv, ani pri rozsiahlom poškodení kostí, ktoré je sprevádzané závažným obmedzením pohyblivosti a bolesti, používa sa chirurgická liečba. Najčastejšie je to odstránenie ložisiek zhrubnutia kostí a ďalšieho štepenia kostí.

Liečba spinálnej hyperostózy

Forestierova choroba si vyžaduje špeciálny prístup k liečbe. Pretože poškodenie chrbtice spôsobuje vážne obmedzenie mobility, cieľom liečby by malo byť posilnenie medzistavcových platničiek a väzivového aparátu a zmiernenie bolesti. Okrem hormonálnych a nesteroidných protizápalových liekov sa používajú spinálne blokády. Potrebné sú aj chondroprotektory na obnovenie chrupavkových tkanív a látok na zvýšenie krvného obehu, ako je napríklad pentoxifylín..

Okrem fyzioterapeutických cvičení je preukázané, že nosenie špeciálnych ortopedických korzetov zlepšuje pohyblivosť chrbtice. Pomôže to predísť rozvoju kyfózy alebo narušeniu nervových koreňov..

Rôzne typy hyperostózy sú pomerne zriedkavou patológiou muskuloskeletálneho systému. Pri včasnej diagnostike a adekvátnej liečbe je prognóza pre pacienta priaznivá, pretože všetky anomálie sa zvyčajne eliminujú o niekoľko mesiacov.

Pridať komentár

Môj back.ru © 2012—2019. Kopírovanie materiálov je možné iba s odkazom na túto stránku.
POZOR! Všetky informácie na tejto stránke slúžia iba na informáciu alebo sú populárne. Diagnóza a predpisovanie liekov vyžaduje znalosť lekárskej anamnézy a vyšetrenie lekárom. Preto dôrazne odporúčame, aby ste sa radšej poradili s lekárom o liečbe a diagnóze, než aby ste sa sami liečili. Podmienky služby

Lateroflexia kĺbov hlavy

Artróza chrbtice: príznaky a liečba medzistavcových kĺbov

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci ústavu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete sa diviť, aké ľahké je liečiť kĺby tým, že beriete každý deň.

Artróza chrbtice (spondylartróza) je degeneratívne ochorenie, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje tkanivo kĺbov a svalov..

Ochorenie postihuje rebrá, ilické a sakrálne kosti človeka, väzivo a chrupavkové štruktúry..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Takmer u každého pacienta sa v priebehu času vytvárajú tvrdé výrastky, ktoré sú zvyčajne lokalizované pozdĺž okraja kosti (osteofyty)..

Príčiny choroby

Všeobecne sa uznáva, že spinálna artróza je problémom starších ľudí. Zdravotné štatistiky sú však neodpustiteľné. V poslednej dobe sa spondylartróza významne „omladla“ a pacienti mladšej generácie sa obracajú k lekárovi. Do skupiny potenciálnych pacientov patria ľudia, ktorí:

 • má vrodené abnormality chrbtice;
 • má nadváhu;
 • utrpel zranenie;
 • trpí spondylolistézou a niektorými ďalšími patológiami chrbtice;
 • má poruchy medzistavcových platničiek a odchýlky v pohyblivosti niektorých stavcov.

Ak je osoba zranená, urýchli sa tým iba opotrebovanie kĺbov. Ak je v histórii aj nadmerná váha, potom sa artróza medzi stavcami vyvinie oveľa rýchlejšie.

Dystrofické poruchy spôsobujú stratu amortizácie medzistavcových platničiek, riedenie chrupavky a spôsobujú akútnu bolesť chrbta. Pacient sa začína prispôsobovať týmto nepríjemným pocitom a mení polohu tela, aby sa minimalizovala bolesť.

Výsledkom je zmena chôdze, ktorá samozrejme vedie k nadmernému zaťaženiu jednotlivých častí stavcov a len zhoršuje celkový obraz choroby..

Vek tiež nemá najlepší vplyv na zdravie. Ako telo starne, metabolizmus sa spomaľuje, výživa chrupavky, väzov a kĺbov sa výrazne zhoršuje a synoviálna tekutina postupne stráca svoje funkcie, čím zvyšuje symptómy deštruktívneho procesu..

Príznaky miechovej artrózy

Hlavnými príznakmi artrózy chrbtice sú bolesti pri nakláňaní tela dozadu, dopredu a do strán. Počas dňa je chrbát preťažený a začína bolieť, ale v pokoji (v horizontálnej polohe) sa závažnosť stavcov odstráni a bolesť ustupuje..

Okrem toho ráno ráno pacient nezanecháva pocit stuhnutosti: nedokáže sa normálne pohybovať. Asi po hodine alebo po rannom zahriatí táto stuhnutosť zmizne..

Ak pacient so spondylartrózou potrebuje dlhší čas sedieť pri počítači alebo stole, potom sa cíti nepohodlie v chrbte, intuitívne sa chce natiahnuť a čo najrýchlejšie zmeniť svoju polohu tela. Masáž chrbta môže zmierniť príznaky, najmä ak je bolesť spôsobená subluxáciou kĺbov faziet..

Hlavným rozdielom medzi bolesťou pri hernie medzistavcových platničiek z artritídy je to, že sú lokálnej povahy a rušia pacienta iba v obmedzenej oblasti chrbtice s osteoartrózou..

Okrem toho, bolesť pri artróze sa nerozšíri na nohy a ramená, ako je to zvyčajne v prípade radikálov. Osteofyty môžu zvýšiť nepohodlie - tvorbu kostných výrastkov.

Artróza chrbtice so sebou nesie mnoho problémov a komplikácií. Zadná časť hlavy, lopatky a hrudník môžu človeka rušiť. Príznaky artrózy hrudnej chrbtice sú podobné infarktu myokardu (v blízkosti srdca je silná bolesť). S ochorením hrudníka to bolí na dlhú dobu: od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov.

Povaha syndrómu bolesti sa môže líšiť. Lekári rozlišujú 2 z týchto typov:

 • dorzago (ostrá paroxyzmálna bolesť);
 • dorzalgia (bolesť, mierna bolesť).

Artróza v oblasti hrudníka, ak sa nelieči, môže spôsobiť patologické zmeny v koronárnych cievach.

Krčná a bedrová chrbtica nie je menej ovplyvnená tuhosťou..

Diagnostické a liečebné metódy

Diagnózu artrózy medzistavcových kĺbov chrbtice možno potvrdiť rôznymi spôsobmi:

 1. rádiografiu
 2. Magnetická rezonancia;
 3. rádioizotopové skenovanie;
 4. odber vzoriek venóznej krvi pre biochémiu;
 5. krvný obraz prstov.

V niektorých prípadoch je potrebné použiť ultrazvuk mozgu (vylúčiť patológie hlavy).

Liečba spinálnej artrózy vždy vyžaduje integrovaný prístup. Musí byť trvalý a systematický. V súčasnosti existuje niekoľko metód na boj proti tejto chorobe. V prvom rade sa odporúčajú protizápalové lieky, ktoré môžu zmierniť príznaky spondylartrózy. Okrem toho je uvedená aplikácia:

 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • manuálna terapia;
 • masáž
 • tradičná medicína;
 • ortopedické prístroje.

Fyzioterapia je zameraná na zmiernenie bolesti a zápalu stavcov. Rovnako dôležitá úloha sa pripisuje fyzickej terapii. V prípade, že chrbtica trpí, mala by byť zaťažená čo najmenej kvôli zadným svalom.

Na posilnenie svalového korzetu by sa mali zamerať všetky fyzické cvičenia. Dodatočné cvičenie jogy a cvičení pomôže predchádzať atrofii svalov, kĺbov a urýchľuje krvný obeh..

Liečba artrózy chrbtice a hrudníka pomocou ručnej terapie v pomerne krátkom čase poskytne pozitívny výsledok. Obzvlášť dôležité je praktizovať manuálne metódy na korekciu faziet a iných subluxácií kĺbov.

Masáž pomôže zahriať svaly, zmierni kŕče zozadu, krku, zlepší krvný obeh.

lieky

Lieky pomôžu nielen zmierniť príznaky, ale ovplyvnia aj príčiny choroby. Užívanie liekov by malo byť dohodnuté s ošetrujúcim lekárom a malo by závisieť od závažnosti patológie.

Ak je stupeň artrózy chrbtice mierny alebo závažný, potom je v tomto prípade indikovaná liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi. Zastavujú príznaky zápalu a bolesti. Takéto fondy sa vyberajú na základe charakteristík orgánu..

Skvelý spôsob, ako eliminovať príčiny artrózy, je použitie chondroprotektorov. Zlepšujú stav chrupavkového aparátu vďaka vlastnostiam ich štruktúry. Keďže sú blízko ľudskej chrupavky, obnovujú ich.

Na rozdiel od silných nesteroidných protizápalových liekov tieto lieky nemajú nepriaznivý vplyv na telo pacienta. Hlavnou podmienkou je však to, že chondroprotektory by sa mali používať dlhodobo. Liečba v takýchto prípadoch trvá najmenej 3 až 6 mesiacov.

Až po tejto dobe pacient zažije účinok liekov.

Liečba ľudovými a inými metódami

Alternatívna medicína má svoj vlastný pohľad na liečbu choroby miechy. Navrhuje používať výrobky z prírodných surovín. Masti, pleťové vody a obklady z liečivých rastlín sú veľmi účinné. Pacient by mal pochopiť, že takáto terapia by mala byť kombinovaná s liečbou liekmi a musí byť koordinovaná s ošetrujúcim lekárom.

Často je možné zmierniť príznaky a odstrániť príčiny artrózy chrbta pomocou akupunktúry. Umožňuje vám posilniť mikrocirkuláciu krvných ciev, čo má priaznivý vplyv na výživu chrupavky a kĺbov..

Na uľahčenie pohybu môžu byť niekedy predpísané korzety a iné ortopedické pomôcky. Pomôžu predchádzať bolesti pri ohýbaní a iných pohyboch tela..

Cvičenia krku a hlavy Gitta

Vitaliy Demyanovich Gitt je známy manuálny terapeut, ktorý vyvinul svoju vlastnú jedinečnú metódu obnovenia pohybového aparátu bez chirurgického zákroku a bolestivých procedúr. Mnoho pacientov používa túto techniku ​​na liečenie rôznych ochorení chrbtice a kĺbov. Gittova metóda je kombináciou klasickej manuálnej terapie a účinnej stimulácie obnovy poškodených kĺbov pomocou mechanických zariadení, ako sú vibračné postele..

Užitočné cvičenia bez stresu na kĺby

Metóda je založená na teórii mikromotoriky, podľa ktorej je potrebné nakloniť choré kĺby pod minimálnym uhlom, nie ich zaťažiť, a zabezpečiť, aby nedošlo k nepohodliu. Inými slovami, rozsah pohybu počas cvičenia by mal byť veľmi malý.

Cvičenia na hlavu a krk od spoločnosti Gitt vám umožňujú dosiahnuť:

 • doplnenie stratenej tekutiny medzistavcových platničiek;
 • obnova odpisovacej funkcie a posilnenie sily pohonov
 • ničenie usadenín vápnika na chrbtici;
 • zníženie bolesti;
 • zvýšiť kĺbovú mobilitu.

Vitaliy Gitt je presvedčený, že osteochondróza krčnej chrbtice je jedným z najnepríjemnejších ochorení, ktoré nielen spôsobuje nepohodlie v krku, ale tiež negatívne ovplyvňuje psychiku. Problémy s chrbticou spôsobujú poruchy obehového systému mozgu, najmä jeho týlneho laloku - a v dôsledku toho sa objavujú bolesti hlavy, tinitus a závraty. Príznaky cervikálnej osteochondrózy sú veľmi rozdielne: bolesť na ramenách a ruky sú znecitlivené, a to vrátane prstov, zvýšenia krvného tlaku, zhoršenia spánku. Najhoršie na tom je, že nálada je veľmi pokazená a mentálne schopnosti sú oslabené.

Osteochondróza má rôznu závažnosť, v niektorých prípadoch je pre pacienta ťažké pohybovať hlavou. Aby ste sa zbavili stuhnutosti a bolesti, Vitaliy Gitt odporúča vykonať nasledujúce cvičenia:

 • Ľahnite si na chrbát, položte pod krk valček a mierne nakloňte hlavu dozadu. Otočte hlavu na stranu valca. Robte pomaly a mnohokrát.
 • V polohe na sedenie položte ruky na kolená, mierne nakloňte hlavu a tešte sa dopredu. Kývnite hlavou nahor a nadol, akoby ste tvrdili: „áno, áno.“ 2 prikývne za 1 sekundu, 2 minúty.
 • Počiatočná poloha je rovnaká ako v odseku 2. Otočte hlavu doľava a doprava na princípe negácie: „nie, nie.“ Rýchlosť a doba behu sú rovnaké - za 1 sekundu - 2 uzly, dvojminútová relácia.
 • Cvičenie je podobné predchádzajúcemu 2, iba hlava v počiatočnej polohe by sa mala udržiavať rovná a pohyby by sa mali vykonávať zo strany na stranu na plecia..

Tieto cviky na krku sa môžu vykonávať samostatne a nasledujúci komplex sa vykonáva pod vedením lekára:

 • lekár nakloní hlavu pacienta doprava a doľava. Ak je na oddelení dievča alebo dieťa, manipulácie sa vykonávajú ručne, s fyzicky vyvinutými a silnými ľuďmi, účinok sa vykonáva pomocou predlaktia lekára;
 • pacient pokrúti hlavou zo strany na stranu a sklonil hlavu na svoje plecia. Zároveň lekár opraví bradu;
 • v čase maximálnej relaxácie terapeut prudko nakláňa hlavu o približne 5 stupňov pri krútení - to nie je viac ako 1 cm;
 • pacient nakloní hlavu a vezme ju doprava, potom sa vykoná krútiaci pohyb;
 • s dvoma prstami jednej ruky lekár posúva odstredivé procesy pod uhlom 45 stupňov k vertikále tela, s druhou rukou opierajúcou sa o chrbát a pomaly a mierne tlačí zápästím.

V dôsledku takýchto manipulácií môžete počuť kŕč a niekoľko kliknutí už počas prvého ostrého naklonenia. Je to iba súčasť liečebnej terapie, ale stačí sa zbaviť bolesti hlavy a znecitlivených rúk.

Micromotion - istý spôsob, ako zlepšiť chrbticu a kĺby

Celý život človeka závisí od schopnosti pohybu, a preto závisí od kĺbov. Biologický vek a rytmus starnutia tela určuje biologický stav kĺbov a chrbtice. Ochorenia kostrového systému sa vyvíjajú mnoho rokov bez toho, aby sa prejavili alebo mali mierne príznaky. Pacienti preto neponáhľajú navštíviť lekára a drahocenný čas sa stráca. V dôsledku toho je možné pozorovať vážne zmeny kĺbov na röntgenových lúčoch a kvalita života sa výrazne znižuje..

Kíby sa dajú obnoviť pomocou gymnastiky, ktorú vyvinul V. D. Gitt špeciálne pre ramenné a kolenné kĺby. Cvičenia na pleciach sa vykonávajú pri sedení na stoličke a narovnávaní chrbta:

 • zdvíhať a spúšťať plecia pozdĺž chrbtice najviac o 3 cm;
 • radiace ramená dozadu a dopredu (rovnobežne s podlahou);
 • ruka spočíva na kolene alebo na nízkom stole, v najpohodlnejšom stave. Pohyby sa robia kolenom zo strany na stranu - presne a s malou amplitúdou;
 • posledná etapa - kruhové pohyby ramien.

Komplex sa dokončí do 5 minút a opakuje sa každú hodinu. Ak je to možné, predĺžte čas - výsledok závisí od pravidelnosti a vytrvalosti. Gymnastický komplex Dr. Gitta je účinný aj pri vážnom poškodení kĺbov a artróze. Pozitívna dynamika sa zaznamenala aj v prípadoch, keď drogy nepomáhajú..

Cvičenia pre kolenné kĺby sa vykonávajú s minimálnou intenzitou, každá približne po 2 minútach:

 • sediaci na vysokej stoličke alebo stole, potriasť si nohami. Cvičenie sa môže vykonávať každý deň neobmedzene;
 • drepy s podporou. Sedieť a vstávať by mali byť opatrní, ak existuje bolesť - sadnite si do plytkej polohy alebo sa prestajte pohybovať;
 • východisková poloha - sediaci na podlahe s ohnutými kolenami. Ruky si pritiahnite za kolená, jemne sa nakloňte dopredu a vráťte sa do východiskovej polohy. Amplitúda sa postupne zvyšuje;
 • sedí na koberci a položte ľavú nohu na pravé stehno predĺženej nohy. Pomocou ruky na ohnutom kolene ju pritlačte k podlahe;
 • skladacie. Z miesta na sedenie s rovnými nohami ohnutými k nohám;
 • sedí na koberci, ohnite nohy a ťahajte čo najviac k panve. Rozšírenie ohnutých nôh do strán pomocou rúk;
 • Pokračujte v predchádzajúcom cvičení a pridajte mierne ohyby vpred;
 • vstať z podlahy a sedieť na stoličke, nohy od seba vzdialené. Bez toho, aby ste zložili nohy, pripojte si kolená a pomáhajte rukami;
 • postavte sa a nohy roztiahnite, ponožky od seba. Drží sa za ruky na chrbte stoličky a číhajú z tejto pozície.

Liečba kĺbov a chrbtice pomocou gymnastiky podľa Gittovho spôsobu dáva požadovaný účinok iba vtedy, ak osoba cvičí správne. Základný princíp je postupne, ale dlhý a nemenný. Autor terapeutickej metodológie je presvedčený, že aktívne a náhle pohyby poškodzujú a ničia kĺby, pretože živiny nemajú čas sa asimilovať, hoci sú produkované v dostatočnom množstve. Kíby potrebujú konštantný tok tekutiny, ktorý sa dosahuje opakovaným opakovaním ľahkej mikromócie.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Gymnastický komplex Gitt pre krčnú chrbticu a kĺby nielen odstraňuje bolestivé príznaky, ale prináša aj potešenie, uvoľnenie a má priaznivý vplyv na nervový systém. Pomocou jednoduchých cvičení, ktoré lekár zaznamenal na videu, môžete zlepšiť pohodu, zvýšiť vitalitu a získať vieru v uzdravenie..

Pridať komentár

Môj back.ru © 2012—2018. Kopírovanie materiálov je možné iba s odkazom na túto stránku.
POZOR! Všetky informácie na tejto stránke slúžia iba na informáciu alebo sú populárne. Diagnóza a predpisovanie liekov vyžaduje znalosť lekárskej anamnézy a vyšetrenie lekárom. Preto dôrazne odporúčame, aby ste sa radšej poradili s lekárom o liečbe a diagnóze, než aby ste sa sami liečili. Podmienky služby

Všetky príznaky a príznaky artritídy kĺbov

Artritída je najbežnejšou patológiou kĺbových štruktúr. V závislosti od príčiny choroby sa rozlišuje 5 jej hlavných foriem: reumatoidná, reaktívna, infekčná, dna a psoriatická. Príznaky artritídy a jej prejavy budú v každom prípade presne závisieť od klinického variantu ochorenia..

Príznaky reaktívnej artritídy

Reaktívna artritída je zápalové ochorenie nemylpulentnej povahy, ktoré sa prejavuje po akútnej genitourinárnej alebo črevnej infekcii. Táto patológia často postihuje mladých mužov.

Prvé príznaky sa zvyčajne objavujú vo forme nevoľnosti: slabosť, únava, bolesti hlavy. Niekedy dochádza k zvýšeniu celkovej telesnej teploty, ktorá zriedka prekračuje 38 ° C..

Charakteristickým príznakom tejto formy ochorenia je asymetrická lézia kĺbov nôh (napríklad členok, koleno alebo bedro), ktorá sa objavuje niekoľko dní po nešpecifických príznakoch (to znamená príznaky choroby, ktoré nie sú spojené s poškodením kĺbov). V patologickom procese sú niekedy zapojené kĺby medzi panvovými kosťami. Často zapálené vazy a šľachy (napríklad poškodenie Achillovej šľachy). Bolesť má rôzne stupne závažnosti, ale zriedka je intenzívna.

Tieto príznaky môžu byť sprevádzané zápalovým procesom v orgánoch močového a pohlavného systému. V tomto prípade je potrebné neustále močiť (ostrá túžba močiť) - v tomto okamihu môže dôjsť aj k páleniu a bolesti..

Bolestivosť, podráždenie a sčervenanie očí, ako aj narušenie zrakovej ostrosti sú spojené s výskytom konjunktivitídy (zápalový proces sliznice pokrývajúci viečko a očné bulvy), ku ktorému môže dôjsť pred začiatkom poškodenia kĺbov a súčasne..

Príznaky reumatoidnej artritídy

Reumatoidná artritída (RA) je systémové chronické ochorenie, ktorého príznaky vedú k významnému zníženiu kvality života, predovšetkým v dôsledku bolesti a zmien tvaru kĺbov. Táto patológia sa často stáva kauzálnym postihnutím..

Klasická reumatoidná artritída (môže sa nesprávne nazývať reumatická) má úplne charakteristické príznaky:

Reumatoidná artritída môžu sprevádzať aj ďalšie príznaky:

Poškodenie reumatoidných kĺbov sa líši od reumatizmu tým, že zápalový proces je trvalejší, pretože bolestivé pocity a opuchy tkanív sa môžu obťažovať po mnoho rokov. Ochorenie sa líši od artrózy tým, že bolestivé pocity sa pri námahe nezosilňujú, ale po aktívnych cvičeniach skôr ustupujú..

Príznaky infekčnej artritídy

Infekčný variant choroby, ktorý sa nazýva aj septický alebo pyogénny, je závažné infekčné ochorenie. Je založená na prenikaní mikroorganizmov do kĺbových štruktúr s následným aktívnym zápalom týchto mikroorganizmov. Tento stav si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc..

Najčastejšie príznaky artritídy infekčného pôvodu:

 • Ostrý začiatok. V zriedkavých prípadoch postupné zvyšovanie a zosilňovanie príznakov v priebehu troch týždňov (napríklad choroba dojčiat).
 • Príznaky intoxikácie: horúčka (zvyčajne nad 38,5 ° C), zimnica, bolesť svalov, bolesti hlavy. Malé deti môžu mať zvracanie alebo nevoľnosť.
 • Ťažký opuch postihnutého kĺbu, neustále rastúci a spôsobuje zmenu jeho tvaru.
 • Najčastejšie sú postihnuté kolenné, lakťové, ramenné, bedrové, zápästné kĺby a kĺbové povrchy prstov.
 • Zvýšená bolesť pri pohybe. Napríklad, keď je postihnutý bedrový kĺb, bolesť vyžaruje do trieslovej oblasti a zosilňuje sa pri chôdzi.
 • Pohyb je obmedzený a poloha končatiny je nútená: taká, v ktorej je bolesť najmenej pociťovaná.
 • Zvýšenie teploty v oblasti nad postihnutým kĺbom (pokožka je horúca).
 • U starších ľudí môžu byť príznaky viac vymazané a u malých detí je naopak klinika veľmi búrlivá.

Príznaky dna artritídy

Dna je ochorenie spojené s metabolickými poruchami a hromadením prebytočných solí kyseliny močovej v tele. Toto ochorenie spravidla postihuje kĺbové tkanivo.

Pre túto formu ochorenia sú charakteristické nasledujúce príznaky:

Príznaky psoriatickej artritídy

Psoriatický variant ochorenia sa vyvíja na pozadí špecifickej lézie kože a nechtov. Môže ovplyvniť úplne akýkoľvek kĺb v ľudskom tele, ale najčastejšie sa jeho prejavy nachádzajú v prstoch.

Zápal v kĺbových tkanivách sa vyvíja postupne, s opuchom a sčervenaním postihnutých oblastí (keď sú prsty poškodené, stávajú sa „klobásami“), ako aj lokálnym zvýšením teploty. V počiatočných fázach nie sú charakteristické bolesti a obmedzenia mobility. Ako proces pokračuje v ranných hodinách, objaví sa tuhosť pohybov, ktorá zmizne počas prvej hodiny. Zápal sa môže rozšíriť aj na periartikulárne štruktúry, čo môže spôsobiť poškodenie šliach a väzov.

Kĺbové prejavy choroby sú sprevádzané výskytom červených vločkových škvŕn, svrbenia a nepohodlia na koži a pokožke hlavy..

záver

Okrem bežných foriem artritídy uvedených v tomto článku existujú zriedkavejšie varianty artritídy: napríklad idiopatické endokrinné. Viac informácií o nich nájdete v časti „Artritída“.

Ako vidíte, artritída je závažné ochorenie s rôznymi prejavmi. Je dôležité včas diagnostikovať chorobu a liečba by sa mala vykonávať pod vedením kvalifikovaných odborníkov. Samoliečba môže mať za následok vážne komplikácie alebo dokonca zdravotné postihnutie..

Zákal v hlave, zvýšený tlak, pálenie čela a temyochka.

ona-r, napísaná 13. januára 2016, 14:17
Moskva

Pohlavie Muž
Vyžaduje sa: neurochirurg

Dobrý deň. Potrebujem pomoc odborníka. Mám 37 rokov, pred rokom som po ďalšej práci v počítači pocítil v oblasti Temech praskajúcu páliacu bolesť a to všetko silnú bolesť v očiach, ktorú som nemohol bez námahy dokončiť dôležitú prácu. Nasledujúci deň ma trápili bolesti hlavy a neschopnosť priblížiť sa k počítaču, pretože mi pri pohľade na monitor okamžite vytryskli oči..

V súčasnosti silná bolesť ustupuje, ale pri práci s počítačom existuje pocit prasknutia malej hlavy a časti s hmotnosťou, to znamená, že hneď ako začnem čítať akýkoľvek text alebo prechádzam stránkami, okamžite horí v hornej časti hlavy a v krčnej chrbtici je nejaká tuposť a nepohodlie v hornej časti lebky. Navyše sa zvyšuje tlak a srdcová frekvencia. Tiež som si všimol, pri dlhšom naklonení hlavy sa tieto príznaky objavujú a vyskytol sa dokonca aj prípad rozmazaného videnia, existujú aj podozrenia, že všetky problémy sa začali po nesprávnom sedení pri počítači (s krkom natiahnutým dopredu a hlavou naklonenou dozadu o trochu späť) v tejto polohe, pálčivý pocit sa okamžite objaví v tme, tuposť. v hlave a nepohodlie v krčnej chrbtici 1-2.

Vedeli MRI hlavy, všetky pravidlá.

Urobil som vyšetrenie chrbtice, tu je diagnóza:

Porušenie statiky krčnej chrbtice. Borden vyhladzuje cervikálnu lordózu. Ľavý bočný sklon v kĺboch ​​hlavy. Zub C2 sa zvyčajne nachádza vo vzťahu k Chamberlainovej línii MacGregor. Zúženie miechy na úrovni stavcov C3-C7 (podľa Wackenheima).

Ľavý bočný ohyb v kĺboch ​​hlavy. Osteochondróza krčnej chrbtice. Stenóza miechového kanála v dôsledku šikmého usporiadania nôh oblúkov. Nezakrytá artróza v segmentoch C4-C6 vľavo. S týmto rôntgenovým obrazom je možná kompresia stavcových tepien.

V dôsledku niektorých zmien absolvoval v centre Yugo-Zapodnaya kurz manuálnej terapie. Terapeut na klinike pošle neurológovi, predpíše pilulky na tlak, afobazol a fezam, výsledok je opäť nula.

V súčasnosti užívam jednu tabletu Valzu 80 mg, na začiatku roka som ich nemohol prestať piť, v mojej hlave začína strašný pocit pálenia, je to ako stúpanie teploty, nevoľnosť, potenie a hrozný arytmický pulz 140 tlak 140/90, tento stav sa nenormalizuje kým si neberiete Valzovu tabletku. Ale to nie je všetko, účinok týchto tabliet klesá každý mesiac, teraz popoludní cítim pálivý pocit, ale druhú časť neberiem, vydržím to. To je všetko strašidelné, prosím vás o pomoc špecialistu, môže mi niekto povedať, čo mám hľadať a čo liečiť, som úplne dezorientovaný. Vek 37 nefajčiť.

16. Rotácia chrbtice počas laterálnej flexie (laterálny náklon)

Počas lateroflexie sa stavce automaticky otáčajú opačným smerom. Toto je možné vidieť na röntgenovom lúče v prednej projekcii v polohe bočného sklonu (Obr. 67):
[ad # body]
stavce stratili svoju symetriu a špicatá čiara (tuhá modrá bodkovaná čiara) sa posunula smerom k pohybu. V diagrame je stavec zobrazený v súlade s jeho anatomickou kostnou štruktúrou, aby bolo možné lepšie si predstaviť jeho umiestnenie v priestore a umožniť porovnanie s röntgenovým obrazom. Zhora (obr. 68 A) v polohe rotácie na konkávnej strane je priečny proces úplne viditeľný, zatiaľ čo priečny proces na konvexnej strane sa zdá byť skrátený. Okrem toho sú na roentgenograme viditeľné medzery medzi kĺbovými procesmi na konvexnej strane (obr. 68 B), zatiaľ čo kĺbové procesy klenutej strany sú viditeľné spredu, ako aj nohy stavcov..

Táto automatická rotácia stavcov závisí od dvoch mechanizmov:

• kompresia medzistavcových platničiek:

Činnosť kompresie disku môže byť ľahko predstavovaná jednoduchým mechanickým modelom (Obr. 69):

• zlepte klinové segmenty korku a mäkkej gumy, ktoré predstavujú stavce a kotúče;

• nakreslite čiaru v strede prednej plochy.

Ak je model ohnutý v jednom smere, posun rôznych segmentov stredovej čiary ukazuje prebiehajúcu rotáciu stavcov v opačnom smere. Lateroflexia zvyšuje vnútorný tlak „disku“ na svahu; pretože samotný disk má klinovitý tvar, jeho stlačená látka má tendenciu ísť do oblasti otvorenejšieho uhla. ty. - opak náklonu strán) To vedie k rotácii.

Rozloženie tohto tlaku je znázornené na obr. 68 A. kde (+) označuje vysokotlakovú oblasť a šípky označujú smer otáčania. Naopak lateroflexia napína vazy opačnej strany, čo vedie k zníženiu ich dĺžky k stredovej línii. Toto je znázornené na obr. 68 A. kde (-) je na úrovni priečnych priečnych väzov a šípky označujú smer pohybu.

Je pozoruhodné, že tieto dva procesy sú synergické. a každý prispieva k jednosmernému striedaniu stavcov.

Toto je normálna rotácia, ale v niektorých prípadoch sú stavce fixované v polohe rotácie v dôsledku vývojovej nerovnováhy alebo rovnováhy väzov - dochádza k konštantnej rotácii stavcov. To vedie k skolióze, ktorá kombinuje pevné laterálne ohyby chrbtice s rotáciou stavcov.

Táto abnormálna rotácia môže byť klinicky preukázaná:

• normálne (obr. 70), keď je telo naklonené dopredu, chrbát je symetrický vzadu:

• pri skolióze (obr. 71), keď je telo naklonené dopredu, pozoruje sa asymetria: ohýbanie hrudnej koše a chrbtice v rovnakom smere

Dôvodom je pevná rotácia stavcov. Malá automatická rotácia stavcov sa tak stáva patologickou a je neustále spojená s lateroflexiou chrbtice, ktorá charakterizuje skoliózu. V mladom veku sa takáto deformácia zhoršuje kompenzačným zvýšením veľkosti stavcov.

krčnej chrbtice

Dobrý deň. Mám 27 rokov, digitálna rádiografia krčnej chrbtice ukázala: krčka lordóza je narovnaná. Pravá skolióza Shana. volanie Pravý bočný ohyb v kĺboch ​​hlavy. Cervikálne rebrá 1 stupeň na oboch stranách. Diskóza (chondróza) v segmente medzistavcových platničiek C4 / C5. Osteochondróza v segmentoch ppm C5 / C6 / C7. Nape anteflexia vzhľadom na Atlant a Atlant retroflexia vzhľadom na Axis. Otočenie osi doprava Stabilný funkčný blok v segmentoch C5-C7. Kompenzačná hypermobilita v segmentoch C3 / C4 / C5 vo forme retrolistézy C3, C4. Hernia zadného disku C5-C7. Mohlo by také niečo spôsobiť ťažkosti v hlave, potulované bolesti, znížený výkon, odlúčenie, dočasné zamlženie vedomia? Vopred vám ďakujem za odpoveď..

Digitálny röntgen nie je najlepšou metódou na diagnostiku diskogénnej patológie krčnej chrbtice. Z moderných pozícií neposkytuje viac ako 20% informácií. Pozrime sa na situáciu. Čakáme na vás na bezplatné stretnutie s neurológom na jednej z našich kliník. m. Nagatinskaya - ul. Nagatinskaya d. 1 budova 21 tel. (495) 7643512, 2253803 m. Academician Yangel, st. Akademik Yangel d. 3 tel. (495) 7665176, 2253803 m. Skhodnenskaya st. Sloboda 71, tel. (495) 4928751, 4908762, 2253803.. Nahrávanie prostredníctvom webovej stránky vám dáva právo na ďalšiu zľavu. Priemerná cena komplexnej liečby chrbtice (1,5 - 2 hodiny) je 1 000 rubľov. Otváracie hodiny: v pracovné dni od 9,00 do 21,00, cez víkendy a sviatky 9,00-16,00.

Klinika zdravej chrbtice „Stayer“

Fyziológia pohybu.

Flexia: VŽDY ZAČÍNA Z NAHORU

 • nezrovnalosť v spinálnom procese
 • zväčšenie interspinóznej medzery
 • zbližovanie stavcov
 • vláknité jadro má tendenciu posunúť sa dozadu.
 • kĺby kĺbu klzných stavcov horea vpred, odhaľovanie a odhaľovanie kĺbových aspektov základných stavcov.
  • Normálne sa posúvanie doprava a doľava vyskytuje rovnomerne a symetricky - priečne procesy počas flexie nemenia svoju polohu..
  • Ak počas flexie dôjde k brzdeniu jednej z aspektov (kvôli fixácii), priečne procesy počas flexie budú na rôznych úrovniach a priečna trstina na strane fixácie bude umiestnená pod - stav lateroflexie a homolaterálnej rotácie.
 • sacrum sa počas flexie snaží zaujať vertikálnu polohu a nasleduje cefalicky.

Rozšírenie: VŽDY BEGIN BOTTOM UP.

Zosúladenie odstredivých procesov;

Zmenšenie interspinóznych priestorov;

Nezrovnalosť stavcov;

· Vláknité jadro má tendenciu posunúť sa vpred;

· Kĺbové fazety prekrývajúcich sa stavcov kĺzajú dozadu a nadol pozdĺž základných fazet;

o Normálne je kĺzanie rovnomerné, priečne procesy zostávajú na rovnakej úrovni;

o Pri upevňovaní jednej z faziet - lateroflexia a homolaterálna rotácia prekrývajúcich sa stavcov (priečny proces nad fixáciou)

· OBMEDZENÁ: napätie predného pozdĺžneho väzu, kontakt spinálnych procesov, napätie sakroiliakálnych väzov.

Kôra počas predlžovania má sklon k horizontálnej a kaudálnej následnosti.

Lateroflexia (vpravo)

Zosúladenie kĺbových faziet vpravo;

Konvergencia priečnych procesov napravo;

Konvergencia stavcov

Zúženie priemeru spojovacieho otvoru (- radiálny konflikt)

· Vláknité jadro sa posúva smerom k vydutiu

· OBMEDZENIE: kontakt kĺbových procesov, mäkkých tkanív na strane vydutia (priečne, ileolumbálne väzy)

Rotácia (doľava).

· Fazetový povrch na strane rotácie, zverejnenie vpravo.

· OBMEDZENIA: medzirezistentné, interspinálne a supraspinátové väzy, iliakálne bedrové a iliakálne sakrálne vazy; ako aj disky m / n (na ktorých prebieha rotácia).

Pre flexiu stačí, keď človek uvoľní extenzor chrbta. Zároveň, aby nedošlo k pádu, je potrebné napnúť svaly izchiocrurálnej skupiny, ktoré držia bod v tomto pohybe nehybný - na úrovni panvy. Inými slovami, ak nie je možné stabilizovať panvu, nebude možné vytvoriť harmonickú flexiu (uvoľniť spodnú časť chrbta) - relaxácia bude nerovnomerná a spôsobí neskoršiu flexiu a rotáciu.

S lateroflexiou dochádza k jednostrannej relaxácii m.quadratus lumborum, m.iliopsoas, brušných svalov.

Rotácia je spôsobená brušnými svalmi a m.iliopsoas.

Jediný sval, ktorý patrí iba do bedrovej oblasti - m.multifidus, pri kontrakcii predlžuje bedrovú vrstvu.

V stojacej polohe (neutrálna poloha) sa vyskytuje indukcia lordózy bedrový:

 • zblíženie ischiálnych hľúz;
 • divergencia krídel PC;
 • krížová kôra „prikývne“ do polohy mechanického ohybu - horizontálna.

T.O. v stojacej polohe osoba vo väčšej miere pôsobí na úrovni kĺbových stien stavcov („chrbtová chrbtica“).

V sede sa vyskytuje delordóza (kyphosis) dolnej časti chrbta:

 • divergencia sedacích tuberkúl;
 • zblíženie hrebienkov PC;
 • krížová kosti je zvislá.

V tejto polohe sú stavce a m / n disky viac vystavené stresu („predná chrbtica“)

1. Frietov zákon:

Fyziologicky neutrálne - poloha kĺbových fazetiek, bočná flexia spôsobuje rotáciu stavcov v opak bočné

Lateroflexia predchádza rotácii.

Morfológia stavcov (kĺbové fazety sú umiestnené zadne od tela stavcov),

· M.iliopsoas počas kontrakcie tiež otočí stavce v opačnom smere od lateroflexie.

Z polohy opísanej biomechaniky sa panva správa ako bedrový stavca VI. Tie. s lateroflexiou z neutrálnej polohy doľava sa panva bežne otáča doprava a naopak:

V sede sa panva otáča rovnakým smerom, v ktorom sa vykonáva lateraflexia:

Toto je základ pre expresnú diagnostiku bedrovej kondície:

TEST LATEROFLEXIE (STANDING)

Pacient bez topánok umiestni chodidlá na úroveň šírky panvy v neutrálnej polohe

Lekár stojí alebo sedí za pacientom, zviera panvové kosti a prsty sú od seba vzdialené.

Žiadame pacienta, aby lateroflexiu vykonával striktne v prednej rovine a posúval prsty po boku stehna..

Vyhodnotiť rotáciu panvy. S jednosmernou rotáciou panvy sprevádzajúcou laterálnu flexiu dolnej časti chrbta - jednoznačný záver o dysfunkcii bedrovej chrbtice.

LATEROFLEXIA TEST (SIT POSITION)

Pacient sedí.

Lekár je za pacientom, pritlačil si ilium, prsty široko od seba.

Žiadame pacienta, aby v prednej rovine vytvoril prísne laterálne ohyby.

Vyhodnotiť rotáciu panvy. Normálne sa panva otáča smerom k laterálnej flexii.

Test drby (Gummies Test)

Pacient stojí chrbtom k lekárovi v „voľnej“ polohe na jednej nohe, potom „voľne“ na druhej nohe.

Lekár položí prsty na hrebene ilium; žiada pacienta, aby umiestnil chodidlá na šírku panvy, aby preniesol telesnú hmotnosť na pravú nohu a zároveň uvoľnil a ohýbal ľavé koleno; potom tiež na druhej nohe.

Poznámky lekára, ako zadarmo opačná polovica panvy je znížená vzhľadom na podpornú nohu (t. j. je objasnená základná možnosť bočnej flexie v dolnej časti chrbta) a upozorňuje na hladkosť oblúky lateroflexie.

TEST HERL (TEST KNEE LIFT)

Pacient stojí chrbtom k lekárovi.

Lekár položí prsty na lícne hrebene (1. prsty pod SIPS), požiada pacienta, aby jeden po druhom zdvihol pravé a ľavé koleno a ohol bedro 90 0.

Pri zdvíhaní pravého kolena sa telesná hmotnosť posunie doľava a ľavý KPS sa uzavrie; normálne vpravo SIPS by mali klesať, ak nie je napätie väzivového aparátu (lumbosakrálne a lumbosakrálne väzy) a problémy z kĺbových aspektov bedrovej oblasti - predovšetkým L4-L5 a L5-S1.

Ak SIPS nespadne, ale stúpa, je na tejto strane problém (väzivový, svalnatý alebo kĺbový)..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová prietrž sa vyznačuje posunutím a vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi stavcami. Patologické premiestnenie je zaznamenané v krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtici.
Ak kýla zlyhá do 5 rokov, dieťa môže potrebovať operáciu (Foto: photl.com)Pupočná prietrž je vrodená vada. Zdá sa, že dieťa má slabé svaly brušnej steny. Menšie - od hrachu po vlašské orechy - vydutie v oblasti pupka je niekedy už prítomné u detí polmesiaca..
Laserové ošetrenie chrbtice prispieva k obnove chrupavky a prasknutiu vláknitého prstenca. Výsledkom je, že regeneračné procesy začínajú, medziobratlová kýla klesá, bolesť ustupuje.