loader

Hlavná

Žalúdok

Predoperačný stav liečby bedrovej chrbtice

Vitajte na klinike A. N. Baklanova! Pri liečbe chrbtice ponúkame spoľahlivé a bezpečné technológie..

správy

Skolióza 4. stupňa je dodatočným trápením k hroznej základnej diagnóze SMA

30. decembra 2019

Liečba pacienta s diagnózou „spinálnej svalovej atrofie Kugelberg-Velander“

Elina Abdrashitova, 15 rokov - spinálna svalová amyotropia Verdnig-Hoffmann

kontakty
 • Moskva, Volgogradsky prospekt, budova 99, budova 4
 • Telefón: +7 (499) 746-99-50
 • E-mail: [email protected]

Miechová kýla, osteochondróza a výčnelok

Poďme diskutovať o veľmi častej chorobe chrbtice - herniovanom disku. Najprv však preskúmame pojem osteochondrózy, ktorého komplikáciou je prietrž medzistavcových platničiek.

Centrum neurochirurgie Dr. Baklanov A.N. úspešne lieči spinálnu prietrž. Na všetky vaše otázky odpovieme telefonicky: +7 (499) 746 - 99 - 50. Môžete tiež položiť otázku vyplnením nižšie uvedeného formulára žiadosti.

Osteochondróza je degeneratívne-dystrofické ochorenie chrbtice. Je založená na dystrofických poruchách (nedostatok vaskulárnej výživy).

Ako teda zabrániť vzniku osteochondrózy? Ako s ním zaobchádzať? V žiadnom prípade!
Osteochondróza je fyziologický proces degenerácie a dystrofie disku, to znamená, že tie zmeny, ktoré sa u nás vyskytnú v procese starnutia, sa nazývajú osteochondróza..
Osteochondróza sa prejavuje v degenerácii disku - proces vysychania: všetky vodné listy a degeneratívne zmenené „suché“ formy disku. To znižuje výšku disku m / p.

Pacienti sa pri konzultácii veľmi často zaujímajú o to, ako liečiť osteochondrózu alebo ako jej predchádzať. Na túto otázku možno odpovedať filozoficky: ako môžete zastaviť proces starnutia v tele? To je, keď sa vynára liek na starnutie, potom je možné zastaviť javy osteochondrózy. Medzitým je to normálny proces tela, ktorý by sa mal vyskytnúť vo všetkých. Rýchlejšie alebo pomalšie - závisí od rôznych faktorov, napríklad:

 • zdvíhať závažia;
 • nadváhou;
 • športové aktivity atď.

Žiadne z liečiv neobnovuje degeneratívne zmenený disk (to je názor našej CPPiN). Keby to tak bolo, potom by na obrázkoch MRI, kde sú „suché“ disky veľmi zreteľne viditeľné, videli sme, ako sa disk naplní vodou. To sa však nestane.
Čo teda robí špecialista na liečbu chorôb chrbtice? Podieľa sa na liečbe komplikácií s osteochondrózou..

Komplikácie osteochondrózy zahŕňajú:

 1. Asymetrická dlžka pri vrodenej spinálnej stenóze
 2. Medzistavcové hernie disku
 3. Spondylartróza (fazetový syndróm)
 4. Posun stavcov (spondylolistéza)
 5. Spondylóza (osteofyty)

Navrhujem podrobnejšie sa venovať každej z týchto komplikácií. Najprv budeme analyzovať pojem „výčnelok“. Čo to je??

Výčnelok je opuch medzistavcových platničiek do dutiny miechy.

Veľmi často píšu, že výčnelok je predherniálny stav a hneď po výčnelku sa objaví hernia. V skutočnosti je výbežok bežným javom a každý, kto robí skenovanie MRI alebo CT, bude mať niekoľko výčnelkov.

Výčnelok, ktorý nespôsobuje bolesť, sa nemusí liečiť. Výčnelok môže veľmi často spôsobiť problém s vrodene úzkym miechovým kanálom. Nervové štruktúry zároveň nemajú schopnosť sa niekde posunúť, a preto je nerv stlačený.

V službe mnohí z nás pravidelne zdvíhajú závažia. Práca môže byť sedavá. V oboch prípadoch sa zvyšuje zaťaženie chrbtice, čo vedie k tvorbe výčnelkov.
Znovu teda opakujeme, že výčnelok je častým javom. Ak vás neobťažujú bolesti chrbta, nemusíte ju liečiť! Výčnelok bude na obrázkoch každého a nejako to nestojí za to správať sa zvláštnym spôsobom. Pitie liekov na liečbu výčnelkov nie je o nič zbytočné (takéto lieky neexistujú!).

Ďalším okamihom našej konverzácie je spondylartróza alebo ochorenie kĺbových kĺbov (nazývajú sa fazetové kĺby). Ochorenie sa vyvíja, keď dôjde k degenerácii disku m / n a jeho výška sa zníži.

Tento proces je fyziologický. V oblasti kĺbových povrchov (osteofytov) sa zväčšuje, a to všetko preto, aby sa udržali stavce tela a zabránilo sa ich rozvoju..

Tento proces môže byť komplikovaný bolesťou v dôsledku napätia v kĺbovej kapsule..
Táto bolesť je liečená rádiofrekvenčnou abláciou..

Ďalšou fázou rozhovoru je vysídlenie stavcov, ktoré sa vyvíja v poslednom štádiu komplikácie osteochondrózy. Keď disk a muskulo-väzivový aparát + klenuté kĺby prestanú držať stavovce, dôjde k posunu.

Na posúdenie, či má pacient zaujatosť, môžete použiť röntgenové vyšetrenie: röntgen lumbálnej chrbtice v priamej a laterálnej projekcii + funkčný (flexia a predĺženie v laterálnej projekcii). Z týchto obrazov je možné posúdiť, či sa vyvíja nestabilita PDS (posun) a označiť stupeň posunu..

Ďalším subtopom je spondylóza. Toto je ochranná reakcia tela na degeneráciu m / n disku a spondylartrózy. Pri nadmernom osovom zaťažení chrbtice (zdvíhanie hmotnosti, obezita atď.) A bez svalového väzivového aparátu rastie kostné tkanivo, aby zväčšilo plochu kĺbových povrchov. Toto sa vykonáva s cieľom zachovať postihnutú PDS..

Skeny MRI / CT často opisujú spondylózu, ale zriedkavo to spôsobuje problémy. Z väčšej časti tieto výrastky na nič nevytvárajú tlak. V prípadoch, keď sú výrastky nasmerované na nervové štruktúry (nervový koreň alebo chvost), dochádza k zúženiu centrálneho kanála alebo laterálneho vrecka (stenóza). Potom potrebujete mikrochirurgickú operáciu na odstránenie osteofytov alebo operáciu na odstránenie stenózy.

Dotkli sme sa preto hlavných aspektov osteochondrózy. Teraz späť k hlavnej otázke - herniovaný disk.

Príčiny miechy

Kýla m / n disku sa vyskytuje pri slabom svalovo-väzivovom aparáte, nadmernom zaťažení, nadváhe, vrodenej slabosti vláknitého prstenca..

Teraz zistime, čo je disk hernia m / n. To je vo filistínskom jazyku vznik tkaniva chrupavky (disku) za vláknitým prstencom. Čo je to vláknitý prsteň?

Vláknitý krúžok je ten istý disk (chrupavkové tkanivo), ale je hustejší a je umiestnený bližšie k okraju disku. Vláknitý prstenec je prípad hustoty mäkkého buničitého jadra. Funkciou pulpózneho jadra je vyvažovanie chrbtice okolo rôznych osí a rovnomerné rozdelenie axiálneho zaťaženia medzi stavcami. Inými slovami, je možné si predstaviť určitý ovál naplnený viskóznou kvapalinou, vo vnútri ktorej je guľa (jadro buničiny). Pri stlačení tohto oválu sa lopta pohybuje rôznymi smermi a rozdeľuje tlak.

Segment vertebrálnych motorov (PDS) je susednými 2 stavcami s medzistavcovým diskom, nervovými štruktúrami a svalovo-väzivovým aparátom..

PDS je štrukturálne funkčná jednotka chrbtice. Jednoducho povedané, prvok chrbtice, ktorý vykonáva funkcie pohybu a odpruženia, držania závaží atď..

Prečo to bolo o PDS? PDS má veľa väzov. Pozrime sa na anatómiu PDS.
Pred PDS je teda predný pozdĺžny väz. Začína od krížovej kosti a končí krčnej chrbtice. Je umiestnená pred, tj zo strany brucha. Pokrýva prednú plochu stavcov a medzistavcových platničiek..

Za ňou je zadný pozdĺžny väz, ktorý tiež začína od zadného povrchu krížovej kosti a pokračuje po krčné stavce. Zadný pozdĺžny väz nemá pre nás žiadny význam.

Funkciou tohto väzu je držať medzistavcové platničky. Pri tvorbe kýly sa to pokúša zadný pozdĺžny väz - napína sa, prispôsobuje kýly disku m / n a po dlhú dobu bráni ich tvorbe. Keď je tenšia a nevydrží tlak prietrže, praskne a chrupavkové tkanivo spadne do lúmie miechového kanála (sekvestrácia). Je dôležité zabrániť osteochondróze a posilniť väzivový aparát. Napríklad cvičte „Loď“:

Východisková poloha: leží na bruchu na pevnom a stabilnom povrchu. Rovné ramená sú predĺžené pozdĺž tela, rovné nohy sú mierne od seba.

Ak je vaša kondícia zlá, položte ruky za zadok a cvičte s dôrazom na ne. Pri normálnej príprave zdvihnite ruky a pokračujte v línii tela.

Zároveň si odtrhneme nohy a paže a zdvihneme ich do rovnakej vzdialenosti od zeme. Zvyčajne je to 20-30 cm od podlahy. Nohy môžu byť mierne ohnuté na kolenách a ruky na lakťoch a roztiahnuté od seba. Je dôležité, aby ste cítili napätie vo svaloch chrbta, ktoré vás držia v tejto polohe.

Čas a počet opakovaní: v tejto pozícii zostávame na 10 až 12 účtoch, pomaly sa znižujeme na podlahu, opakujeme ešte dvakrát.

Použitie cvičenia „čln“ na chrbát: posilňuje sa svalnatohlavý aparát chrbta (vrátane veľmi zadného pozdĺžneho ligamentu, ktorý bráni diskom vytvárať kýlu)..

Kýla sa môže posúvať pri páde nahor (vzostupne) aj nadol (zostupne)..

V PDS je tiež žltý väz, interspinózny a nazálny väz, ktorý vykonáva fixačnú funkciu. Svaly, ktoré bežia pozdĺž chrbtice, vykonávajú rôzne funkcie (s pružnosťou týchto svalov sa vytvára svalový korzet, ktorý drží PDS, čo mu bráni v pohybe a tvorbe kýly).

Je veľmi dôležité zapojiť sa do prevencie osteochondrózy, to znamená cvičenia. Pri rôznych cvičeniach sa posilňujú nielen svaly, ale aj väzy. Výsledkom je vytvorenie svalovo-väzivového korzetu..

Príznaky medzistavcovej prietrže

Pri atrofii muskulo-ligamentového korzetu dopadá celá záťaž na stavce pomocou medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov. Ak súčasne dôjde k nadváhe a človek začne zdvíhať závažia (povedzme 30 kg), drvivá úloha udržať túto váhu spočíva na kosti a chrupavke (hovoríme iba o chrupavke a kosti). Atrofické svaly a väzy sa nechcú podieľať na tejto práci, pretože sme nešportovali. Nadbytočné tukové tkanivo navyše a bez zdvíhacích závaží vedie k preťaženiu a tu sa tiež 2 vedre s vodou rozhodli priviesť do kúpeľov alebo sa rozhodli premiestniť skrinku. Celé zaťaženie pripadá na PDS. Ale čo sa v tom stane? Ochranný mechanizmus - spondylóza a spondylartróza, vývin sa vyvíja.

Spondylóza je ochranný mechanizmus, ktorý pozostáva z:

 • Pri nadmernom osovom zaťažení sa oblasť stavcov začína zväčšovať, aby sa udržala nadmerná hmotnosť. Táto zväčšená oblasť kostného tkaniva sa nazýva spondylóza (osteofyty - kostné výrastky). Sú umiestnené po celom povrchu tela stavcov. Nebezpečenstvo môže nastať iba v prípade, keď tieto kostné výrastky začnú vyvíjať tlak na neurovaskulárne útvary chrbtice. Podobné problémy vznikajú v kĺbových kĺboch ​​(fazetách) - spondylartróza.
 • Preskúmali sme hlavný mechanizmus a príčiny vzniku hernie disku. Teraz sa pozrime na mechanizmy liečby. Aby ste pochopili, ako zaobchádzať, musíte prediskutovať jednu nuanciu - anatómiu umiestnenia nervov (korene).

V segmente stavcovej časti bedrovej chrbtice sa nachádza stavec, kde prechádza hlavný kmeň kmeňa - chvost a bočné vrecko, ktoré sa nachádza na strane chrbtového kanála (z neho vychádza koreň nervu)..

Prečo to musíme vedieť? Aby sme pochopili, prečo niektorí pacienti majú veľkú prietrž a nemôžu byť operovaní, zatiaľ čo iní potrebujú chirurgický zákrok aj pri malej prietrži 5 mm..

Pacient často prichádza na konzultáciu a hovorí, že priateľ mal herniu s veľkosťou 5 mm a vyliečil ju, alebo príbuzný mal kýlu s veľkosťou 1 cm a nemal chirurgický zákrok, ale išiel niekam opraviť prietrž a všetko s ním v poriadku.
Vo všetkých prípadoch existuje jeden parameter, ktorý nikto nezohľadňuje - veľkosť „miestnosti“, v ktorej sa nachádza táto prietrž. Pod pojmom izba sa myslí miechový kanál a bočné vrecko.

Bočné vrecko (tiež nazývané medzistavcové foramen), odkiaľ vychádza chrbtica, má svoju vlastnú veľkosť. Každá osoba má inú osobu a pravdepodobnosť tlaku prietrže na nerv alebo prítomnosť miesta na premiestnenie nervov závisí od tejto veľkosti. Hlavný zmätok sa vyskytuje u pacientov a neurológov z dôvodu veľkosti bočného vrecka. Jeden pacient s kýlou o veľkosti 1 cm môže chodiť a bez bolesti a ďalší je privedený do sanitky a nosiť na nosidlách s rovnakou veľkosťou kýly. Existuje vysvetlenie: u prvého pacienta bolo bočné vrecko veľké a nerv sa posunul z prietrže na stranu av druhom, rozmery bočného vrecka neumožnili pohyb koreňa a kýla ho preniesla. V dôsledku kompresie nerv zčervenal, opuchol a spôsobil bolesť, čo viedlo k hospitalizácii.

Ešte raz vám teda pripomínam: rozmery bočného vrecka sú dôležité, nielen kýla! Iba skúsený neurochirurg alebo neurológ môže pri vyšetrení pacienta a jeho obrázkov určiť veľkosť bočnej kapsy a určiť liečebnú taktiku. Nie všetky kýly, dokonca aj tie veľké, nevyžadujú chirurgickú liečbu.
Chcel by som uviesť príklad liečby pacienta s veľkou prietržou:
33-ročný pacient prišiel na konzultáciu so sťažnosťami na bolesti chrbta. Bolesť je konštantná. Pri vyšetrení sú príznaky mierneho napätia v chrbtici. Na obrázkoch MRI je veľká prietrž L4-L5. Všetky predchádzajúce konzultácie sa týkali chirurgickej liečby. Pacientovi bol predpísaný ortopedický režim, konzervatívna liečba a fyzioterapia. V priebehu roka bol pozorovaný na TsPPiN, absolvoval niekoľko stupňov konzervatívnej liečby. Pacient splnil všetky odporúčania. Po 10 mesiacoch sa urobila kontrolná strela, pri ktorej sa zistilo, že prietrž sa „vyriešila“..

Čo teda prietrže vyžaduje chirurgickú liečbu?

• Kaudov syndróm

Toto je najhoršia komplikácia herniovaného disku. Pri caudovom syndróme dochádza k veľmi silnému stlačeniu nervových štruktúr, k porušeniu funkcií panvových orgánov. Jednoducho povedané, pacient prestane ovládať močenie a akt defekácie. U pacienta sa vyvinie ochrnutie nohy alebo oboch končatín. Tu musíte vykonať chirurgickú liečbu čo najskôr, inak hrozí, že pacient zostane postihnutý.

• Akútna kompresia koreňa

To je prípad, keď je pacient pripravený lichotiť na stene pred bolesťou a je pripravený skočiť na operačný stôl sám. Pri akútnej kompresii má pacient analgetické držanie tela - ohýba sa alebo stojí na všetkých štyroch. Táto poloha je ochranná, pretože úlohou tela je minimalizovať napätie nervu. Preto ohýba bedrovú oblasť alebo ju vedie preč od kýly. Pri akútnej kompresii sa odporúča aj chirurgická liečba..

Vo všetkých ostatných prípadoch sa musíte zamerať na ukazovateľ, ako je kvalita života.
Čo je kvalita života? Toto je hodnotenie určitého súboru podmienok a charakteristík života človeka, zvyčajne založené na jeho vlastnej miere spokojnosti s týmito podmienkami a charakteristikami.

Kritériá pre zhoršenú kvalitu života:

 1. Denné lieky proti bolesti
 2. Neschopnosť normálneho pohybu (krívanie)
 3. Neschopnosť vykonávať svoju prácu normálne
 4. Bolesť z jazdy na veľké vzdialenosti, atď..

Ak máte tieto príznaky, zvážte chirurgickú liečbu..
Kýly, ktoré mierne stláčajú koreň, ale bolesť neovplyvňuje kvalitu života, sa môžu liečiť konzervatívne alebo sa môžu podrobiť minimálne invazívnemu zákroku - intradiskálna dekompresia (hydroplastika)..

V našom centre sú hydroplastiky ambulantnou procedúrou. Dve hodiny po zákroku je pacient prepustený.

Liečba miechy

Aké sú výhody hydroplastov??

 1. Odstraňuje intradiskálny tlak
 2. Znižuje riziko rastu prietrže
 3. Úplne odstraňuje alebo zmierňuje bolesť
 4. Podporuje rýchlejšiu resorpciu hernie m / n disku
 5. Znižuje zaťaženie drogami

Pri konzervatívnej liečbe sa odporúča nezvýšiť hmotnosť počas prvého mesiaca, užívať NSAID, vitamíny B, relaxanty svalov. Je tiež ukázaný priechod rôznych typov fyzioterapie.
Úlohou všetkých týchto opatrení je odstrániť zápal z nervového koreňa. Ani jedna droga nepôsobí na prietrž samotnú. Je potrebné, aby kýla prestala rásť.

Ak pacient sleduje ortopedický režim počas 1 až 2 rokov, je pravdepodobné, že telo samé lýži (rozpúšťa sa) túto prietrž pomocou imunitného systému (mechanizmus sanogenézy)..
Ak máte nadváhu, odporúča sa neodkladne ju znížiť, aby sa odstránilo axiálne zaťaženie chrbtice. Mnohí povedia, že to nie je možné bez pohybu. Všetko je možné a problém s nadváhou máte riešiť iba na vašej neochote. Zvyčajne sa začínajú vyhýbať tomuto problému a hovoria o širokej kosti alebo nekonečnej strave, ktorá nepomáha. To všetko je len spôsob, ako sa oklamať. Medzitým tento problém priamo vedie k vytvoreniu kýly a posunom v chrbtici. A ak to ignorujete, stanete sa častým hosťom neurochirurga. Potrebujete vypočítať index telesnej hmotnosti a schudnúť na požadované parametre!

Poďme hovoriť o tom, ako vypočítať index telesnej hmotnosti. Existuje jednoduchý spôsob: je potrebné vydeliť hmotnosť (v kilogramoch) druhou mocninou (v metroch), t.j. BMI = hmotnosť (kg): (výška (m)) 2. Napríklad prichádzajúce údaje sú nasledujúce: hmotnosť = 85 kg, výška = 165 cm, preto BMI = 85: (1,65 × 1,65) = 31,2.

20-25 - nebojte sa: máte normálnu váhu, ktorá je v harmónii so svetom;

25-30 - mali by ste sa začať starať o svoje telo; máte miernu nadváhu. Ďalšie hromadenie tuku zvyšuje riziko vzniku rôznych chorôb a zhoršenia celkového zdravia;

30–35 - máte jasnú tendenciu k obezite, preto musíte vyvinúť maximálne úsilie na zníženie tohto ukazovateľa;

35 a viac - máte obezitu; je čas spustiť alarm a začať aktívne pracovať na obnovení pôvodnej formy. Nezabudnite si kúpiť váhy a vážiť sa dvakrát denne, sledovať chudnutie. Úplne vylúčiť:

 • múka (chlieb);
 • zemiaky;
 • maslo a slnečnicový olej (nahraďte olivou).

Banány vylučujú ovocie.
Často je (každé 3 hodiny), ale v malých porciách. Z tukových potravín môžete jesť iba ryby (losos). Po 18:00 nejedzte (povolené sú iba jablká).

Je to, samozrejme, ťažká cesta a nie vždy možné, pretože je potrebné vytvoriť podmienky, za ktorých sa hmotnosť zníži o 20 - 30 kg ročne. V takom prípade nevyťahujte závažia po dobu jedného alebo dvoch rokov, čo nie je vždy možné. A v každodennom živote musíte robiť čistenie alebo opravy, zatiaľ čo organizujete záťaž na chrbticu. Z týchto dôvodov musíte chirurgicky vyriešiť problém s herniou disku alebo vykonať dekompresiu v rámci disku (hydroplastiku)..

Zdá sa, že sme diskutovali o niektorých aspektoch hernácie disku. Chcel by som tiež diskutovať o prístupe k jej chirurgickému ošetreniu prietrže, konkrétne o tom, aký spôsob vykonávania chirurgického ošetrenia je.

Rôzni lekári ponúkajú odlišný prístup k odstráneniu herniovaného disku. Niektorí navrhujú inštaláciu priechodných skrutiek. Kombinujú tiež priečne skrutky so špeciálnou vložkou medzi stavcami - klietkou. Iní špecialisti endoskopicky odstránia prietrž a niekto odporúča jej odstránenie mikrochirurgiou alebo dokonca vpichom. Ktorá metóda je najúčinnejšia?

Kedy teda potrebujete nainštalovať priečne skrutky pre herniovaný disk m / p? V nasledujúcich prípadoch:

 • keď nastane nestabilita v segmente chrbtice (posun);
 • keď sa opakovane vyskytuje prietrž prietrže m / n disku;
 • keď takmer celý disk spadne do lúmie miechového kanála a nie je možné mikronurgicky odstrániť túto prietrž.

Drážkové skrutky sa inštalujú s klietkou alebo bez klietky. Ak sa výška disku zníži, odporúča sa vložiť medzi stavce vložku. O tom, ako čo najlepšie urobiť, rozhodne ošetrujúci lekár v každom jednotlivom prípade..

Zvážte endoskopickú metódu liečby hernie disku. Nesie nasledujúce nevýhody:
- Endoskopická trubica, cez ktorú je odstránená prietrž disku, má šírku 1,5 - 2 cm. Rez počas mikrochirurgického odstránenia 1,5 až 2 cm. Mnoho pacientov si myslí, že pri endoskopickej liečbe bude menej jaziev. Medzi otvoreným odstránením hernie disku alebo endoskopickou veľkosťou pooperačnej jazvy nie je rozdiel.
- Pri endoskopii nie je možné úplne vykonať kyretáž medzistavcového disku.
Na odstránenie väčšiny medziobratlového disku je potrebné kyretáž disku. Deje sa tak, aby sa znížilo riziko recidívy prietrže. Bez kyretáže sa riziko relapsu mnohokrát zvyšuje.
Interspinózne vložky (diam, coflex), ktoré údajne znižujú zaťaženie z prekrývajúcich sa diskov, nie sú vítané - nezaznamenali sme rozdiel s vložkou a bez nej (to je náš osobný názor)..

Takže „zlatým štandardom“ na odstránenie medzistavcovej prietrže je mikrochirurgické odstránenie. Pri tejto operácii sa odstráni hernovaný disk. Ďalej je možné vyrobiť kyretáž disku. Môžete tiež uvoľniť ďalší priestor pre koreň (foraminotómia).
V našom centre bola táto operácia zdokonalená. Unikátna technika umožňuje vykonať túto operáciu za 15 - 20 minút v epidurálnej anestézii, to znamená obísť všeobecnú anestéziu. Zaťaženie liečivom na tele sa najmenej dvakrát zníži. Navyše pre tento typ anestézie neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie. 3 hodiny po operácii môže pacient nezávisle sedieť, vstávať a chodiť. Nasledujúci deň pacient odchádza z domu bez bolesti. Môže začať pracovať za 3-4 týždne.

Chcel by som sa dotknúť inej témy chirurgie medzistavcových prietrží - relapsov.
Bohužiaľ, relapsy sa vyskytujú v 5% prípadov, to znamená, že malá časť pacientov sa môže vrátiť s problémom s relapsom. Prečo sa to deje? Mikrochirurgickým odstránením prietrže disku m / n sa neodstráni celý disk. Časť disku, ktorá zostáva vykonávať svoje priame funkcie (odpisovanie, fixácia tela atď.) A poskytuje recidívu.

Najčastejšie sa to stáva, keď nie je dodržaný ortopedický režim: pacient začne zabudnúť na operovaný chrbát a nadvihne nadmernú hmotnosť..
Môže sa to stať aj samostatne (neúspešne otočené alebo ohnuté).
Relačné taktiky sú prediskutované iba s ošetrujúcim lekárom. Mikrochirurgická operácia sa zvyčajne vykonáva opakovane, niekedy však musí byť v celkovej anestézii nainštalovaná špeciálna transpedikulárna konštrukcia..

Existuje ďalší problém pre neurochirurga - opakované vyšetrenia MRI po operácii. Špecialisti na MRI v 90% prípadov píšu k záveru, že pacient má relaps (hoci k recidíve dochádza v 5% prípadov). Pacient, samozrejme, čítajúci záver, samozrejme upadá do paniky. To nie je prekvapujúce, pretože len nedávno došlo k operácii!

Stalo sa tak, že práca neurochirurga začala hodnotiť diagnostikov MRI. Neurochirurg musí upokojiť svojich pacientov, ktorí sa na záver vyľakajú. Musíme dlho vysvetliť, že v správe o MR došlo k chybe a že nedošlo k relapsu.
Pacienti by chceli pripomenúť, že v správe MRI uvedenej nižšie, hoci malými písmenami, sa uvádza:
„Tento záver nie je diagnóza. Uveďte diagnózu u ošetrujúceho lekára “.
Nebojte sa v predstihu! Aj keď dochádza k relapsom, stále je to pomerne zriedkavý výskyt. Iba lekár, ktorý na vás pôsobil, môže správne interpretovať obraz MRI.

Keďže sme už začali hovoriť o zobrazovaní MRI, chcel by som sa obrátiť aj na špecialistov na MRI. Prečo píšete na záver záver o Schmorlovej hernii, keď nemá klinickú hodnotu? Děsí pacientov! Schmorlova hernia je migrácia buničitého jadra do tela stavcov (do kosti)..

Pri aktívnom raste chrbtice nie je tento jav zriedkavý. Táto prietrž nepredstavuje pre pacienta žiadne nebezpečenstvo a nevyžaduje liečbu. Stačí to opísať a nedokončiť. Opravte, ak sa mýlime.

Zdá sa nám, že sme diskutovali o všetkých bodoch. Ďakujem za pozornosť.

Predoperačný stav liečby bedrovej chrbtice

Bedrový stavec a jeho možné zranenia

Bedrový stavec je súčasťou bedrovej chrbtice. Celkovo je v tomto oddelení päť stavcov, ktoré majú najväčšiu veľkosť v porovnaní s ostatnými. Štruktúra všetkých stavcov je rovnaká, ale bedrové stavce majú najväčšie zaťaženie, ktoré je rozdelené v bedrovom kĺbe. Anatómia stavcov je pomerne zložitá štruktúra, pretože okrem kíbu stavba stavcov zahŕňa medzistavcové platničky, kĺby, krvné cievy, nervy a miechu prechádzajúcu vo vnútri kĺbu. Bežné poškodenie bedrových stavcov je zlomenina, vrátane kompresie, ako aj štiepenia nervov bedrovej kosti..

Anatómia alebo štruktúra stavcov sa vyznačuje prítomnosťou kostných útvarov umiestnených na vonkajších bočných plochách oblúka stavcov. Nazývajú sa točovité procesy, ktoré slúžia na posilnenie svalov. Pri ochoreniach bedrových stavcov môže medzistavcový disk trpieť, ktorého anatómia je jednoduchá, ale zároveň je veľmi dôležitá pre normálne fungovanie celej bedrovej chrbtice..

Počas motorickej činnosti svaly sťahujú stavce. Tým sa výrazne zvyšuje zaťaženie bedrových stavcov. Preto nesprávne organizovaný pohyb alebo iná mechanická aktivita môžu prispievať k rozvoju rôznych chorôb lumbosakrálnej oblasti.

Bedrové stavce: zranenia a liečba

Zranenia bedrovej chrbtice majú veľký vplyv na stav obete, schopnosť jeho motorickej činnosti. Môže to byť zlomenina a dislokácia stavcov, zovreté nervy.

Zlomenina kompresie a jej liečba

Tento typ zlomeniny vzniká pri ostrom stlačení alebo ohybe chrbtice. Môže byť lokalizovaná v krčných, hrudných a bedrových oblastiach. V tomto prípade sú následky kompresného zlomenia krčnej chrbtice najzávažnejšie, dokonca smrteľné. Zlomenina kompresie, najmä zlomenina, v ktorej je zapojený prvý a druhý stavec bedrovej oblasti, môže byť vyliečená bez následkov za predpokladu, že neexistujú žiadne poruchy miechy. Niekedy sa však vyskytne kompresná zlomenina s malým zaťažením, napríklad s deštruktívnymi a degeneratívnymi zmenami v chrbtici..

Príčiny kompresného lomu môžu byť pády, trauma, keď na človeka zasiahli predmety z vysokej výšky, ako aj modriny okolo vody (pri potápaní). Okrem toho sa vyskytuje kompresná zlomenina bedrovej oblasti v dôsledku takého bežného ochorenia chrbtice, ako je osteochondróza. Onkologické choroby prispievajú k oslabeniu funkcie chrbtice, k významnému zníženiu jej výživy, čo je predpokladom rôznych zlomenín. Kostná tuberkulóza a osteoporóza sú okrem toho základom výskytu kompresného zlomeniny..

Tento typ vertebrálnej zlomeniny bedrovej kosti sa vyjadruje v okamžitom tlaku, ktorý je na diskoch umiestnených medzi stavcami. Disky sú bariérou, ich štruktúra je jednoduchá: buničité jadro a chrupavkovitý vláknitý kruh. Hrúbka tohto krúžku je malá, preto môže dôjsť k súčasnému zničeniu disku so silným tlakom na telo stavcov. Zlomenina kompresie ovplyvňuje stav miechy.

Existuje vzťah medzi závažnosťou zlomeniny a stupňom tlaku a poklesom hrúbky medzistavcovej platničky..

Existujú tri stupne závažnosti:

 • zlomenina prvého stupňa so znížením hrúbky menšou ako 30%;
 • zlomenina druhého stupňa (menej ako 50%);
 • zlomenina tretieho stupňa (viac ako 50%).

Po stlačení sa stavca zmení tvar. Štruktúra stavcov je taká, že časť miechy, ktorá je vo vnútri, sa nevyhnutne poškodí. Vyskytuje sa parestézia a ochrnutie dolných končatín alebo ischias.

Diagnózu kompresnej zlomeniny, do ktorej sú zapojené stavce bedrovej oblasti, môže urobiť neurológ alebo traumatológ. Liečba je dlhá. Pravidelne sa vykonáva röntgenová snímka chrbtice. Ak je to potrebné, predpíšu sa CT a MRI, ako aj vyšetrenie miechy pomocou myelografie. V zložitých prípadoch a pri ohrození života pacienta sa liečba vykonáva chirurgickým zákrokom.

Presídlenie stavcov a jeho ošetrenie

Zlomenina nie je jediným možným zranením bedrového stavca. Piate a štvrté bedrové stavce sú obzvlášť citlivé na toto porušenie normálneho fungovania chrbtice. Obratle sa počítajú od najvyššieho bodu a keďže piaty a štvrtý bedrový stavec sa nachádza na styku bedrových a krížových, sú najviac zranenými časťami..

Existuje päť typov posunov bedrových stavcov:

 1. Posun prvého stupňa menší ako 25%.
 2. Druhý stupeň (25 až 50%).
 3. Tretí stupeň (od 50 do 75%).
 4. Štvrtý stupeň s odchýlkou ​​viac ako 75%.
 5. Piaty stupeň s úplným posunom stavca a niekedy stratou.

Prejavy príznakov zaujatosti závisia od stupňa a majú rôznu závažnosť. To môže byť:

 • menšia periodická bolesť;
 • neusporiadanie pohybov;
 • neurologické príznaky;
 • močová dysfunkcia a črevná nevoľnosť;
 • klinické príznaky vo forme kŕčov, silnej bolesti a zmeny reflexov.

Liečba vysídlenia spočíva v stabilizácii vysídleného stavca, jeho fyziologicky správnej polohe a tiež v obnove postihnutých tkanív obklopujúcich miesto vysídlenia, ako aj tkanív samotných stavcov..

Zlomenina stavcov sa dá liečiť konzervatívne a rýchlo. Rozhodnutie prijíma lekár na základe údajov z anamnézy a vyšetrenia miechy v závislosti od závažnosti zranenia. Chirurgicky poškodený stavec môže byť rekonštruovaný alebo úplne nahradený. Využívajú sa výsledky minimálne invazívneho chirurgického zákroku, ktorého podstatou je minimálny prevádzkový vplyv na telo. Ošetrenie sa uskutočňuje mikroskopickými punkciami alebo rezmi. Liečba pomocou neúplných, minimálne invazívnych operácií sa nazýva kyphoplastika a vertebroplastika..

Zovretý bedrový nerv

S vývojom patológií bedrových stavcov je možné štiepenie bedrového nervu, čo má silný vplyv na celú chrbticu. Oblasť poškodenia je zvyčajne znecitlivená, môže sa cítiť mravenčenie v nohách. Štruktúra stavca umožňuje nervu vyjsť pri rôznych zraneniach. Liečba trvá dlho, pretože musíte najprv odstrániť príčinu.

Zvieranie má nasledujúce príznaky:

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

 • parestézia (necitlivosť) tela v mieste nervu;
 • výskyt akútnej bolesti;
 • mravenčenie v končatinách;
 • slabiny horných a dolných končatín.

Narušenie koreňov nervov, ich zovretie môže viesť k vzniku syndrómu konštantnej bolesti, ktorý niekedy pomáha diagnostikovať kompresnú zlomeninu, ktorá spôsobila zovretie. Nie je možné odložiť liečbu ani menších prejavov, pretože môžu utrpieť dolné končatiny a môže dôjsť k paralýze. Zovreté nervy môžu spôsobiť dislokáciu bedrových stavcov. Liečba môže mať účinok okamžite po začatí liečby, pretože lieky aj metódy ovplyvňujúce stav nervu sa používajú pomocou akupunktúry, akupunktúry a metód manuálnej terapie. Zvieranie sa relatívne ľahko lieči v porovnaní s inými zraneniami bedrových stavcov. Samoliečebné štípanie je mimoriadne nežiaduce, pretože chrbtica každej osoby má individuálne vlastnosti, ktoré by lekár mal identifikovať.

Prehernia v chrbtici sa v medicíne nazýva výstupok. Najčastejšie sa tento stav získa a iba niekedy vrodený. Zvláštnosťou tejto choroby je to, že stavce, ktoré sa nachádzajú medzi stavcami, začínajú doslova vyčnievať do miechového kanála..

V tomto prípade nie je narušená integrita vláknitého prstenca, ktorý obklopuje disk. Jeho mäkký obsah už však narastá do miechového kanála. Ak sa liečba v blízkej budúcnosti nevykoná, stane sa táto podmienka normálnou herniou disku..

príčiny

Výčnelok nie je klasifikovaný ako nezávislé ochorenie. Je iba jednou z etáp diskriácie a rozvoja osteochondrózy. Dôvodov môže byť veľké množstvo, medzi hlavné dôvody však patrí:

 1. Ťažké poranenia chrbtice.
 2. Pracovné zaťaženie chrbta.
 3. Nadváha.
 4. dedičnosť.
 5. kyfóza.
 6. lordóza.
 7. Zmena zloženia kostí.

Najčastejšie sa táto patológia vyvíja na pozadí zranení chrbta, ktoré predtým neboli vyliečené. Vyvolávajúce faktory zahŕňajú aj zmeny súvisiace s vekom a hormonálne zmeny, ako aj zníženie hladiny vápnika v kostiach chrbtice..

Každý prípad by sa mal posudzovať individuálne a liečba by sa mala začať čo najskôr, aby sa zabránilo rozvoju herniovaného disku.

príznaky

Predherniový stav bedrovej a ostatných častí chrbta sa prejavuje určitými príznakmi. Závisia od toho, kde presne bol výčnelok v chrbte..

Ak je to spodná časť chrbta, hlavnými príznakmi budú:

 1. Tuhosť a tuhosť chrbta.
 2. Slabé nohy a prsty na nohách.
 3. Náhla bolesť.
 4. Znížená svalová aktivita, najmä femorálna a gastrocnemius.
 5. Niektoré straty kontroly močenia.

Všetky príznaky sú spojené s tým, ktoré konkrétne nervové korene sú ovplyvnené a stlačené výstupkom. Preto ak máte akékoľvek príznaky, určite by ste sa mali poradiť s lekárom a vyhľadať radu, pretože toto ochorenie často spôsobuje zdravotné postihnutie.

Nemenej častý je výskyt výčnelkov v oblasti hrudníka. Súčasne sú stlačené nielen nervové zakončenia, ktoré sú zodpovedné za prácu rúk, ale aj tie, ktoré regulujú prácu srdca. Cievky sú tiež stlačené, čo môže nepriaznivo ovplyvniť činnosť mozgu v dôsledku zhoršeného prísunu krvi.

Za hlavné príznaky sa považujú:

 1. Intercostal neuralgia.
 2. Bolesť hornej časti chrbta.
 3. Slabé ruky a prsty.
 4. Bolesť pri zatáčaní a ohýbaní.

Na identifikáciu presnej príčiny choroby nestačí samotná príčina. Ak to chcete urobiť, musíte vykonať úplné vyšetrenie pacienta a potom začať liečbu.

Ako sa zbaviť

Predherniálny stav sa musí liečiť čo najskôr. Používajú rôzne lieky - masti, emulzie, tablety, injekčné roztoky. Majú rôzne účinky a pomáhajú zmierniť opuchy, zápaly a bolesti..

Masáž môže vykonávať iba špecialista vysokej kategórie. Môže byť preventívne aj terapeutické. Pri správnom použití a úplnom priebehu je možné výčnelok umiestniť, najmä ak má veľkosť niekoľko milimetrov..

Fyzioterapia popri masážach a liekoch pomáha zlepšovať krvný obeh v postihnutej oblasti, rozvíja pružnosť chrbtice, zlepšuje držanie tela. Cvičenia by sa však mali vyberať až po konzultácii s odborníkom a pravidelne ich vykonávať. V opačnom prípade sa môžete vážne poškodiť..

Fyzioterapia je ďalšou účinnou metódou pri liečení bedrového stavu pred predetretriou. Taktiež vstupuje do komplexnej terapie a vykonáva sa pomocou špeciálnych liekov, najčastejšie počas kúpeľnej liečby.

Nakoniec sa odporúča absolvovať akupunktúrny kurz. Tento spôsob reflexológie pomáha mnohým nie horším ako užívaniu drog.

Je potrebné zvoliť optimálnu fyzickú aktivitu. Uistite sa, že robíte Wushu alebo jogu, jazdíte na bicykli, ale len na rovnej ploche, plávate, zapájajte sa do napínavých a dekompresných simulátorov. Je dôležité viesť aktívny životný štýl, sledovať svoju váhu a snažiť sa tráviť čo najviac času na čerstvom vzduchu.

Neaplikujte sa sami, pretože to môže veľmi poškodiť vaše zdravie. Každých pár mesiacov musíte navštíviť lekára, aby presne vedel, ako veľmi sa zmenila veľkosť výčnelku..

 • Popôrodná bolesť chrbta
 • Tibetské terapeutické cvičenia na chrbticu
 • Kemerleyho syndróm
 • Fitball cvičenie pre chrbát
 • Chlamýdiová artritída
 • Artróza a periartróza
 • bolesť
 • video
 • Miechová prietrž
 • Dorsopathy
 • Iné choroby
 • Choroby miechy
 • Choroby kĺbov
 • kyfóza
 • myozitída
 • neuralgia
 • Miechové nádory
 • osteoartróza
 • osteoporóza
 • osteochondróza
 • výčnelok
 • radikulitida
 • syndrómy
 • skolióza
 • spondylóza
 • spondylolistéza
 • Výrobky na chrbticu
 • Poranenie miechy
 • Cvičenie chrbta
 • Je to zaujímavé
  20. marca 2019

  Čo robiť, ak z dôvodu bolesti chrbta nedokážem spať dosť?

  Ako sa vysporiadať s bolesťou dolnej časti chrbta počas tehotenstva?

  Čo robiť, ak sa nemôžete zbaviť bolesti chrbta?

  Stojí za to dohodnúť sa na operácii s takouto diagnózou??

 • Neurochirurg radí chirurgii - je to možné?

Katalóg kliník na liečbu chrbtice

Zoznam liekov a liekov

© 2013 - 2019 Vashaspina.ru | Mapa stránok Liečba v Izraeli Spätná väzba O stránke | Používateľská dohoda zásady ochrany osobných údajov
Informácie na stránke sa poskytujú výlučne na populárne vzdelávacie účely, netvrdia o odkazoch a lekárskej presnosti, nie sú návodom na konanie. Nepoužívajte samoliečbu. Obráťte sa na svojho lekára..
Použitie materiálov z týchto stránok je povolené, iba ak existuje hypertextový odkaz na webovú stránku VashaSpina.ru.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Príznaky a liečba protrúzie disku bedrovej chrbtice

Výčnelok je ochorenie spojené s degeneratívno-dystrofickým narušením polohy medzistavcovej platničky. Tento stav je sprevádzaný bolesťou v dolnej časti chrbta a späť..

Ochorenie sa môže vyvinúť v dôsledku traumy alebo zmien súvisiacich s vekom. V prípade, že sa najbližší nerv nezasekne, bolesť môže dlho chýbať, takže osoba dlhodobo nedochádza k žiadnemu porušeniu.

Výčnelok často spôsobuje posun zadných stavcov, mechanizmus nazývaný „retrolistéza“..

Miecha skryje miechu a veľa nervových koreňov. Keď výstupok vstúpi do oblasti miechy, na miechu a korene, nastane nadmerný tlak, ktorý prispieva k objaveniu sa charakteristických symptómov.

Vývoj tejto patológie je najviac ovplyvnený bedrovej chrbtici.

Fáza vývoja porušenia

Existuje niekoľko fáz vývoja výčnelku lumbálnej chrbtice, z ktorých každé má špecifický klinický obraz:

 1. Štrukturálne zmeny - vypukne disk. Vláknité jadro sa odchyľuje na stranu a tlačí na okraje vláknitého prstenca. Z tohto dôvodu sa vytvára vydutie av niektorých prípadoch dosahuje polovicu obvodu disku. Môžu sa objaviť pálivé bolesti podobné vypuknutiam, často však tento symptóm chýba.
 2. Prolaps - jadro drží vláknitý prsteň, ale zvyšuje sa vydutie a zvyšuje sa tlak na chrbticu. Pacient sa zároveň začne cítiť nepohodlie, cíti bolesti v bruchu a pocit pálenia v bedrovej oblasti.
 3. Výčnelok - vláknitý prsteň nezvláda zaťaženie, takže časť jadra buničiny presahuje jej hranice. Vyskytuje sa silná bolesť, paže a nohy sú znecitlivené, vzniká opuch tkaniva.

Vzhľadom k tomu, že bolesť zvyčajne chýba na začiatku choroby, liečba sa začína už v závažnejších štádiách, keď sa situácia stáva kritickou a vyžaduje si vážny zásah..

Čo je príčinou problému?

Hlavnou príčinou choroby je nadmerné zaťaženie dolnej časti chrbta. Najčastejšie sa výčnelok miechy vyvíja pod vplyvom niekoľkých faktorov naraz, medzi ktoré patrí:

 • sedavý spôsob života;
 • nedostatok fyzickej aktivity alebo naopak nadmerný stres;
 • metabolická porucha;
 • genetická predispozícia (určitá štruktúra driekového stĺpca);
 • nedostatočne rozvinutý svalový korzet;
 • ohnuté držanie tela (skolióza, kyfóza, lordóza);
 • poškodenie chrbta
 • infekčné choroby;
 • osteochondrosis;
 • nadváha;
 • podvýživa;
 • zmeny tela súvisiace s vekom.

Ako to vyzerá a čo cíti

Príznaky v každom prípade priamo závisia od príčiny a štádia, v ktorom sa nachádza výčnelok, a môžu byť tieto:

 • tuhosť v dolnej časti chrbta;
 • znecitlivenie rúk a nôh;
 • intenzívna bolesť chrbta horiaceho charakteru;
 • radiculitis;
 • znížená pohyblivosť postihnutej oblasti;
 • slabosť svalov nôh;
 • rýchla únava;
 • nepríjemné pocity pri stúpaní do kopca, s trupom a sedení;
 • porušenie močového mechúra (v niektorých prípadoch).

Formy výčnelku

Existuje niekoľko typov výčnelkov, z ktorých každý ovplyvňuje určité stavce:

 1. Central. V blízkosti miechového kanálu sa vyskytuje výčnelok. Tieto výčnelky sú latentné a často nevyžadujú zásah..
 2. Bočné je lokalizované na pravej alebo ľavej strane chrbtice, najčastejšie deformuje korene v mieche. Táto forma sa vyskytuje u 10% pacientov.
 3. Posterolateral. Takáto patológia je najbežnejšia. Nachádza sa za chrbtom a po jeho boku. Kliešťové nervové korene a ďalšie súčasti SM.
 4. Zadná časť. V tomto prípade disk vyčnieva v smere z brušnej dutiny do chrbta, čím narúša funkciu panvových orgánov..

diagnostika

Diagnóza je pomocou CT alebo MRI bedrovej časti. Na získaných snímkach musí lekár určiť umiestnenie výčnelku a jeho veľkosť.

Až po získaných údajoch bude možné zvoliť najúčinnejšie metódy liečby.

Celý rad potrebných opatrení

Čím skôr sa liečba začne, tým je pravdepodobnejšie, že sa konzervatívne zbaví vyčnievajúcich diskov bedrovej chrbtice. Ciele liečby:

 • zmiernenie bolesti;
 • eliminácia zápalového procesu v tkanivách;
 • zmiernenie svalových kŕčov;
 • posilnenie svalov chrbta;
 • obnovenie funkcie chrbtice.

Konzervatívna terapia

Liečba výčnelkov bedrovej oblasti musí byť komplexná:

 1. Drogová terapia. Používa sa v akútnom štádiu choroby. Účinkom liekov je zastavenie bolesti, zmiernenie zápalu a zmiernenie tlaku na nervové korene. Na tento účel sa predpisujú lieky nasledujúcich skupín: analgetiká, nesteroidné lieky, svalové relaxanciá, vitamín B. Niekedy môžu byť potrebné injekcie anestetika, kortizónu alebo steroidov, aby sa znížilo podráždenie nervových koreňov. Konajú pomalšie a môžu spôsobiť bolestivé reakcie..
 2. Manuálna terapia. Masáž by mala vykonávať výlučne špecialista. Na začiatku liečby by mali byť procedúry jemnejšie, v budúcnosti sa masážna technika zmení. V tomto prípade je veľmi dôležité vyhnúť sa vystaveniu bolesti chrbta..
 3. Trakcia chrbtice. Účelom metódy je zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami a znížiť kompresiu nervových koreňov. Systematické postupy odstraňujú subluxáciu medzistavcových kĺbov a znižujú tlak vo vnútri diskov..
 4. Laserová terapia Používa sa na normalizáciu metabolizmu, zabezpečenie nasýtenia tkanív v postihnutej oblasti, zlepšenie imunity a tiež biochemických procesov v tele. Táto metóda má protizápalové a analgetické účinky..
 5. Magnetoterapia. Účinné vo všetkých štádiách choroby. Posilňuje imunitný systém a zlepšuje obehový systém..
 6. Akupunktúra. Používa sa ako prídavná terapia na zníženie bolesti. Liečba poskytuje trvalé výsledky..
 7. Liečba rázovými vlnami. Používa sa ako preventívna metóda. Pomáha pri správnom držaní tela, znižuje tlak na nervové korene, zvyšuje tón a posilňuje chrbtové svaly.
 8. Bahenné aplikácie a vane. Zmierňuje zápal, normalizuje krvný obeh, zmierňuje svalové kŕče a podporuje regeneráciu tkanív. Procedúry sú veľmi účinné pri porušovaní sexuálnych funkcií, ako aj pri iných komplikáciách vyčnievania. V období akútnej bolesti je používanie aplikácií zakázané.

chirurgia

Používa sa v zriedkavých prípadoch, pretože operatívny zásah môže viesť k takým negatívnym dôsledkom, ako je prietrž a všeobecne zhoršiť celkový stav osoby. Táto operácia je potrebná v prípadoch, keď:

 • v prvom polroku po liečbe sa nepozorujú žiadne pozitívne výsledky;
 • patológia postupuje rýchlo a lézia sa šíri do zdravých oblastí chrbtice;
 • vláknitý prsteň vyčnieva natoľko, že hrozí úplná strata právnej spôsobilosti.

Operácia je čiastočné alebo úplné odstránenie postihnutej oblasti medzistavcovej platničky a vykonáva sa iba v poslednom štádiu choroby, keď bol výstupok transformovaný na prietrž.

Výčnelok bedrovej chrbtice môže vyvolať vývoj prietrže, pri ktorej sú nervové zakončenie SM zaseknuté. Kýla je plná dysfunkcie panvových orgánov a bolesti chrbta.

V niektorých prípadoch môže byť bolesť tak neznesiteľná, že sa pacient nemôže pohybovať a sedieť. Môže sa tiež vyvinúť ochrnutie dolných končatín..

Komplexná cvičebná terapia

Fyzioterapeutické cvičenia sú neoddeliteľnou súčasťou liečby výčnelkov. Cvičenie pomáha zlepšovať pohybovú aktivitu a zmierňuje zápal. Výučba sa môže konať v špecializovanej inštitúcii aj doma.

Na začiatku liečebného cyklu by malo byť zaťaženie minimálne, cvičenia by sa mali vykonávať pri ležaní s prestávkami v trvaní niekoľkých minút.

Cvičenia, ktoré sú účinné pri vyčnievaní bedrovej chrbtice a ktoré sa môžu vykonávať samostatne doma:

 1. Ľahnite si na chrbát s rukami natiahnutými po tele a mierne si ohnite kolená. Potom napnite brušné svaly, sklopte nohy, uvoľnite sa a zopakujte pohyb.
 2. Ľahnite si do rovnakej polohy, ale mierne nadvihnite hornú časť chrbta, zatiaľ čo nohy by mali byť ohnuté. Pomaly sklopte chrbát, odpočívajte a zopakujte pohyb.
 3. Ležanie na chrbte s ohnutými nohami natiahne ľavú ruku a opiera sa o koleno pravej nohy, pričom vyvíja maximálny tlak. Potom vymeňte nohu.

Všetky cvičenia sa musia opakovať najmenej 10 krát.

Ak má dom švédsku stenu alebo vodorovnú lištu, pretože previsnutie týchto škrupín je pre chrbticu veľmi užitočné. Procedúra sa môže vykonávať niekoľkokrát denne po dobu niekoľkých minút.

Je vhodné, aby si komplex cvikov vyberal špecialista s prihliadnutím na všetky individuálne charakteristiky tela. V žiadnom prípade sa nemusíte pustiť do počiatočných štádií výčnelku, pretože to môže viesť k zhoršeniu a zosilneniu bolesti..

Najskôr sa uskutoční lieková terapia, ktorá vám umožní zastaviť zameranie choroby, a potom sa už používajú všetky ostatné metódy liečby..

Dva komplexy cvičebnej terapie, ktoré sú vysoko účinné pri prietržoch a vyčnievaní bedrovej chrbtice:

Funkcie napájania

U pacientov s touto patológiou je potrebná správna výživa. Účelom tejto stravy je posilniť stavce a kosti. Na kompenzáciu nedostatku vápnika v tele sú na použitie uvedené nasledujúce výrobky:

Na obnovu chrupavky budú užitočné výrobky obsahujúce želatínu:

 • želé;
 • mäsový vývar;
 • marmeláda;
 • želé;
 • morská riasa.

Vyprážané korenené jedlá s korením a alkoholom by mali byť z vašej stravy vylúčené..

Preventívny prístup

Po liečbe je veľmi dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré pomôžu udržať zdravie medzistavcových platničiek:

 • spolu s lekárom si zvoľte „užitočný“ šport, ktorý nebude mať škodlivý vplyv na chrbticu (napríklad je kontraindikovaný pri vzpieraní s výčnelkom);
 • robiť denné prechádzky;
 • sledujte svoju polohu, chodte iba s hlavou hore a chrbtom rovno;
 • snažte sa neskláňať, sediaci na stoličke, ktorá sa opiera o chrbát;
 • používať ortopedickú matraci;
 • Nenoste závažia jednou rukou;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • sledovať nadváhu.

Výčnelok na začiatku ochorenia môže byť asymptomatický a medzitým sa budú vyvíjať patologické procesy a nakoniec nepohodlie a silná bolesť, ktoré obmedzujú pohyby, prinesú pacientovi veľa nepríjemností a významne znížia kvalitu života..

Prognóza bude priaznivá, ak sa liečba začne čo najskôr. Ignorovanie bolesti chrbta môže viesť k najsmutnejším následkom, preto ak zistíte akékoľvek príznaky choroby, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ganglia sa najčastejšie tvoria na chrbte ruky, menej často na dlaniach a prstoch. Priemer nádoru môže dosiahnuť 10 cm. Odstránenie hygrómu ruky sa považuje za najúčinnejší spôsob odstránenia problému a minimalizuje riziko opätovného vytvorenia nádoru.
Blokáda je injekcia anestetika, ktorá sa injikuje priamo do miesta lokalizácie bolesti. Akútnu bolesť je potrebné čo najskôr odstrániť - na tento účel je blokáda injekciou optimálna pre osteochondrózu bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice.
Liečba spinálnej prietrže liečivom sa uskutočňuje v štádiu exacerbácie choroby, keď pacient trpí silnou bolesťou, je tuhosť pohybov, ale lézia nie je taká silná, aby bola indikovaná operácia.