loader

Lieky na bolesti chrbta

Bolesť chrbta je prirodzená reakcia tela na závažné nadmerné zaťaženie, zranenie alebo predĺžený pobyt v jednej polohe. Zbaviť sa toho môžu rôzne masti na lieky a lieky proti bolesti. Sú prezentované na lekárňových policiach v širokej škále, takže vždy existuje problém s výberom správnej možnosti. Je však potrebné si uvedomiť, že nie je vždy možné zapojiť sa do samoliečby pomocou voľne predajných prostriedkov. Existujú situácie, keď musíte okamžite kontaktovať špecialistu..

Ako anestetizovať chrbát?

Bolesť v chrbte je pomerne častým príznakom. Dôvod môže byť skrytý pri rôznych poruchách tela. Nepohodlie sa prejavuje v akútnej forme, ktorá obmedzuje pohybujúcu sa osobu, nedovoľuje mu normálne sa pohybovať a plniť ani jednoduché úlohy. Problém je odstránený pomocou moderných liekov. Na záchranu prichádzajú lieky proti bolesti alebo protizápalové lieky. Vyberajú sa s prihliadnutím na tieto faktory:

 • Hmotnosť a vek pacienta.
 • Diagnostika je k dispozícii.
 • Závažnosť progresie ochorenia.
 • Príčina bolesti.
 • Štádium vývoja patológie.
 • Prítomnosť kontraindikácií alebo alergická reakcia.
 • Aké lieky už pacient užíva.

Pravidlá pre výber lieku

Lieky proti bolesti sa vyberajú pre bolesti chrbta vždy individuálne. Pre niektorých pacientov nemusí byť táto forma jednoducho vhodná a podľa rozhodnutia lekára je vhodnejšie použiť injekcie, kvapkadlá, externé masti. Pri dávkovaní je tiež potrebné dávať pozor, pretože prekročenie odporúčaní má vážne následky.

Pri výbere vhodného lieku je potrebné vziať do úvahy nasledujúce body:

 • Nikdy by ste nemali získať silnú drogu, ktorá pomohla priateľovi zbaviť sa pooperačnej bolesti. Vždy by ste mali začať s mäkšou a bezpečnejšou drogou. A iba v prípade, že by neexistovala účinnosť, mali by sa lieky zmeniť.
 • Pri štípaní nervových zakončení alebo pri zhoršovaní závažných patologických stavov nemôžu bežné tablety na bolesti chrbta vylúčiť akútnu bolesť, preto sú potrebné blokády novokainu alebo injekcie..
 • Ak v mieste lokalizácie bolesti pociťujete horúčku a opuch, je zjavný zápalový proces. Akékoľvek dobré NSAID vám pomôžu s tým vyrovnať sa. Analgetiká a podobné lieky proti bolesti sa s touto úlohou nemôžu vyrovnať.
 • Účinný liek zmierňuje nepríjemné pocity dostatočne rýchlo po podaní. Ďalšia tableta sa má užiť skôr ako predchádzajúca.
 • Chronické bolesti chrbta a dolnej časti chrbta si vyžadujú integrovaný prístup. Neustále zneškodňovanie pacienta liekmi zhoršuje situáciu a prispieva k progresii patológie.
 • Masti, gély a náplasti sú dobre kombinované s akýmikoľvek inými liekmi a výsledný analgetický účinok vám umožňuje znížiť dávkovanie a tým minimalizovať pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Nemôžete kúpiť nesteroidné protizápalové lieky bez lekárskeho predpisu pre ľudí so peptickým vredom, zlyhaním obličiek, patológiou pečene. Bezpečný analóg sa pre ne vyberie jednotlivo. Prítomnosť zhubného nádoru vyžaduje použitie omamných látok proti bolesti, liečba ich použitím sa vykonáva v nemocnici..

Druhy liekov na bolesti chrbta

Pacientom sa predpisujú tabletky na bolesť chrbta veľmi odlišného typu, v závislosti od typu a charakteru bolesti. Vzhľadom na lokalizáciu postihnutej oblasti a možné vedľajšie účinky prichádzajú k záchrane protizápalové lieky, analgetiká, syntetické lieky, svalové relaxanciá a kortikosteroidy. Každá skupina má svoje vlastné charakteristiky a je zameraná na zastavenie pocitov bolesti určitej povahy..

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

NSAID sú jednou zo skupín liekov, ktoré sa široko používajú pri bolestiach dolnej časti chrbta. Ich cieľom je zmierniť prejavy nepríjemných príznakov, zmierniť horúčku, zastaviť zápalový proces. Keď liek vstúpi do tela, znižuje účinok biologicky aktívnych látok, čím eliminuje nepohodlie, bolesť a opuch. Najslávnejší predstavitelia skupiny rozlišujú:

 • Naproxén. Je založený na účinnej látke s rovnakým názvom, ktorá účinne ovplyvňuje telo a odstraňuje horúčku a bolesť. Používateľom sa podáva vo forme tabliet s rôznymi dávkami. Použite, ak je príčinou patológia chrbtice. Používa sa opatrne v prípade chronických ochorení, pretože liek predlžuje čas tvorby krvi a môže tiež zvyšovať účinok prijímania nepriamych antikoagulancií. Tieto lieky zahŕňajú warfarín, acenocumarol a neodicumarín.
 • Ketoprofén. Je predpisovaný ako alternatíva k ibuprofenu, pretože má podobnú štruktúru a účinok. Je ponúkaný v lekárňach nielen vo forme tabliet, ale tiež vo forme čapíkov, kapsúl, injekčných roztokov alebo intramuskulárnych injekcií. Veľkou výhodou je prijateľná cena lieku, ako aj efektívne odstránenie nepríjemných symptómov.
 • Ketoprolak. Používa sa na liečbu poranení miechy, chronických patológií pohybového aparátu. Je zahrnutý lekármi v priebehu rehabilitácie po operácii. Je ponúkaný v lekárni vo forme tabliet alebo injekčného roztoku (intravenózne a intramuskulárne). Lieky dokonale odstraňujú bolesť, zápal, zmierňujú horúčku. Dávka sa volí individuálne v závislosti od telesnej hmotnosti..
 • Diclofenac. Jeden z populárnych predstaviteľov NSAID, ktorý vám umožňuje odstrániť loptu, účinne anestetizovať a zmierniť zápal. Liek je dostupný vo forme kapsúl, tabliet, čapíkov alebo injekcií. Je to tabletová forma, ktorá sa z dôvodu pohodlia a jednoduchosti široko používa pri liečbe bolesti chrbta. Droga je predpísaná na bolesti spôsobené zraneniami, exacerbáciami chronických chorôb, podchladením, podvrtnutím, patologickým procesom. Nepoužíva sa na pozadí primárnych liekov založených na ľubovníku bodkovanom, pilulkách na spanie alebo drogách, ktoré znižujú krvný tlak.

Protizápalové lieky sa ľahko vydávajú v lekárni bez lekárskeho predpisu, ale mali by sa používať opatrne. Lekári ich vždy dopĺňajú svalovými relaxanciami alebo chondroprotektormi na liečenie problémov so zadami..

Steroidné protizápalové lieky

Ak konvenčné lieky proti bolesti nezvládajú túto úlohu, lekári predpisujú steroidné lieky. Pomáhajú vyrovnať sa s ťažkou bolesťou, účinne potláčajú zápalový proces. Najlepšie nástroje z tejto série sú:

Lieky sa používajú najčastejšie vo forme injekčného roztoku, pretože vám umožňujú poskytovať neodkladnú starostlivosť a rýchlo zbaviť pacienta utrpenia. Dlhodobé používanie liekov proti bolesti je neprijateľné, pretože negatívne ovplyvňujú činnosť vnútorných orgánov, najmä srdca, krvných ciev, žalúdka, čriev..

Miechové prípravky

Chrbtica je základom celej osoby. Najmenšia porucha funkcie vedie k tomu, že sa človek cíti nepohodlne nielen v chrbte, ale v celom tele..

Mnohé choroby vznikajú v dôsledku zakrivenia chrbtice, nesprávnej funkcie stavcov. Jedno oddelenie sa posunulo alebo vypadol disk - človek už nesedí normálne, neklamá a nemôže robiť svoje obvyklé veci.

Štruktúra chrbtice

Pýtal sa niekto seba, koľko stavcov má človek? Minimálny počet ľudí, a to len preto, že vyžaduje školu alebo vzdelávací program. V skutočnosti sa človek nezaujíma, ale skutočne potrebuje.

Zakaždým, keď sa vyskytne bolesť v hrudnej kosti alebo hlave (ako aj v iných častiach tela), ľudia sa to snažia vysvetliť čokoľvek, ale nie skutočným dôvodom:

 • Krk alebo krčná oblasť pozostáva zo 7 stavcov. Každý z nich je zodpovedný za správne fungovanie orgánov hlavy: hypofýza, oči, nos, líca, krk a predlaktie;
 • V oblasti hrudníka je oblasť hrudníka. Nesie tiež informácie a je zodpovedný za prácu vnútorných orgánov: pečeň, pľúca, srdce, solárny plexus, bránica, slezina, nadobličky, obličky, gastrointestinálne orgány. Všetko v tomto oddelení má 12 stavcov;
 • Tretia v rade je bedrová kosť. Iba 5 stavcov, ale od nich závisí normálne fungovanie pohlavných orgánov, dolných končatín a nôh, nôh a pobrušnice;
 • Štvrtým a piatym oddelením je krížová kosť a chvostová kosť. Porucha v tejto oblasti naznačuje problémy v oblasti bedra, konečníka a konečníka..

Poďme pochopiť funkčnosť:

 • Prvou je ochrana. Ak to nie je pre chrbticu, poranenia miechy by boli viac ako vážne. Samotný mozog je považovaný za kontrolné centrum. Jeho zlyhanie by viedlo k smrti alebo viacerým chorobám;
 • Napriek tomu, že chrbtica má veľmi flexibilný dizajn, jednou z jej funkcií je podporná. Drží tak hlavu, ramená, ruky, orgány brušnej dutiny a hrudníka;
 • Vďaka funkcii motora je človek schopný pohybovať sa a vo všeobecnosti sa pohybovať. Je to možné kvôli kĺbom umiestneným medzi stavcami. Je ich asi 50.

Najčastejšie choroby chrbtice

Podľa štatistík trpí svetová spoločnosť chorobami chrbtice až 80% z celkového počtu. Choroby sa začínajú vyvíjať od detstva. A ak je spočiatku ovplyvnená iba chrbtica, dospievaním sa vyvinie ochorenie vnútorných orgánov.

Najčastejšie choroby chrbta alebo patologické procesy, s ktorými sa lekár stretáva, zahŕňajú 10 položiek:

 • Osteochondróza. Tento proces sa uskutočňuje tam, kde sa stavce spájajú, a má dystrofickú a degeneratívnu povahu. Chrupavka trpí. Textílie nachádzajúce sa v tejto oblasti zároveň nedostávajú dostatočnú výživu.
  Z tohto dôvodu si disk medzi stavcami nedokáže poradiť so svojimi základnými funkciami. Stáva sa krehkým a postupne sa rozdrví, začne vyvíjať tlak na nervové zakončenie.
  Preto je pri akomkoľvek pohybe bolesť. Existuje niekoľko typov osteochondrózy: krčka maternice, bedrovej a hrudnej;
 • Zápalný proces, ktorý sa vyskytuje v koreňovom nerve, sa nazýva ischias. Príčina choroby sa považuje za infekciu. Pôsobí ako paralytický prvok na nervových zakončeniach a všeobecne na celom tkanive..
  Prejavuje sa vo forme bolesti dlhodobej povahy. Človek sa nemôže hýbať, oddeľovať a ohýbať. Bežným výskytom pri radikulitíde sú trofické vredy;
 • Medzistavcová kýla sa objavuje už v dôsledku predchádzajúcich dvoch chorôb a ich zlej liečby. Prvé príznaky prietrže medzi stavcami sa nazývajú výstupky.
  Obratle sa posunú a potom sa stlačia. Posledná vec, ktorá sa stane osobe (naznačuje prítomnosť prietrže), je vážne nepohodlie a strata citlivosti v mieste chrbta, kde sa formácia objavila..
  Je možné, že nepríjemné pocity budú vyzerať ako brnenie alebo pálenie. Pri tomto ochorení sa často používa chirurgický zákrok;
 • Štvrté miesto v tomto zozname patrí spondylóze. Na okraji stavcov je rast procesov, ktoré sa podobajú hrotom alebo zobákom vzhľadu.
  Dôvody vzniku tohto javu v chrbte: osteochondróza alebo skolióza, ako aj časté zranenia. Príznaky choroby sú bolesť (uvoľňuje sa chrbtom alebo inými časťami tela), pohyby stagnujú.
  So všetkým úsilím fyzioterapeutickej liečby nebudú schopní odstrániť rast, a preto môžu predpísať chirurgický zákrok;
 • Zúženie miechového kanála alebo stenóza sa objavuje v dôsledku nádorových formácií, hernií a poranení. Symptomatológia choroby je pre každého iná, pretože všetko bude závisieť od miesta.
  Najčastejšie sa stenóza prejavuje ako bolesť v bedrovej oblasti alebo ako závažnosť pohybov v končatinách;
 • Osteoporóza alebo krehkosť kostného tkaniva môže ovplyvniť nielen chrbticu, ale aj ďalšie kosti v ľudskom tele. Ľahký úder alebo pád môže poškodiť štruktúru kosti..
  Príčiny choroby: zmeny hladín hormónov alebo súvisiace s vekom. Výskyt tohto ochorenia je ovplyvnený cukrovkou;
 • Najčastejšou chorobou je zakrivenie miechy nazývané skolióza. Je rozdelená do dvoch skupín: vrodená a získaná. Odchýlka od normy sa vyskytuje iba v bočných častiach;
 • Kyphosis a lordosis sú choroby spojené s tým, že chrbtica sa ohýba buď dozadu (kyphosis) alebo dopredu (lordosis). Najčastejšie je patológia charakterizovaná ako dedičná, ale také choroby, ako je detská mozgová obrna alebo detská obrna, môžu viesť k takým poruchám chrbtice;
 • Ak dôjde k poškodeniu fazetových kĺbov, má osoba spondylartrózu. Ochorenie vzniká v dôsledku sedavého životného štýlu a metabolických porúch. Tento proces sa uskutočňuje v chrupavkových a interartikulárnych vakoch.

Najčastejšie predpisované lieky na chrbticu: lieky

Na liečenie chorôb spojených s chrbticou sa najčastejšie predpisujú také dávkové formy, ako sú chondroprotektory. Prostriedky tejto skupiny pomáhajú spomaľovať deštrukciu a navyše vyživujú poškodené tkanivo chrupavky..

Konajte osobitne pri ohnisku choroby. Používajú sa v kombinácii s vitamínmi, cvičením a masážami. Na dosiahnutie hmatateľného účinku je potrebné absolvovať niekoľko liečebných cyklov, ktorých schéma bude zahŕňať chondroprotektory.

Sú rozdelené do dvoch smerov:

 • rok vytvorenia a uvedenia na trh;
 • zloženie liekovej formy.

Nasledujúce generácie liekov patria do prvej triedy:

 • kyselina hyalurónová, väčšina glukozamínov;
 • chondroitín sulfát alebo hydrochlorid;
 • Rumalon, Alflutop.

6 skupín je zaradených do druhej triedy v závislosti od zloženia prípravkov:

 • na báze kyseliny chondroitínsulfurovej (Structum, Khonsurid, Mucosate a ďalšie);
 • vytvorená vďaka kostnej dreni a chrupavke hovädzieho dobytka, patrí sem aj ryba (Rumalon alebo Alflutop);
 • glukozamín (Artronflex);
 • mukopolysacharidová skupina liekov. Najobľúbenejší je Arteparon;
 • komplexné lieky (napríklad Teraflex alebo Arthron);
 • posledná skupina liekov pomáha nielen zastaviť ničenie, ale tiež zmierňuje zápalové procesy.

Funkcie liečby chrbtice

Ak pociťujete bolesť chrbtice, na ktorejkoľvek z jej oddelení by ste mali ísť do nemocnice. Vynára sa však otázka: „Komu špecialistovi?“ najčastejšie sa jedná o chirurgov a ortopédov, ale terapeut by mal smerovať priamo.

Pre rýchle zotavenie je potrebné správne diagnostikovať, čo pomôže:

 • MRI
 • ultrazvukové vyšetrenie chrbtice;
 • röntgenový.

Účinnosť liekov na chrbticu

Predtým, ako začnete s liečbou chrbtice sami, mali by ste starostlivo premyslieť a ísť k špecialistovi. Faktom je, že samoliečba v 90% vedie k zraneniam alebo zraneniu osoby. Všetky lieky, ktoré sú účinné pri chorobách, môže predpísať lekár len po niekoľkých štúdiách a testoch..

Každý pacient vyžaduje individuálny prístup a dávkovanie. V závislosti od štádia ochorenia sa uvedie dĺžka liečby.

Najčastejšie je liečba dlhá a rozdelená do niekoľkých fáz. Trvanie liečby je približne šesť mesiacov. Môže to byť menej, ale všetko bude závisieť od veku pacienta, jeho tolerancie k liekovým formám a štádiu choroby.

NSAID pre spinálnu prietrž

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta je prietrž medzistavcových platničiek, ktorý lekári v nemocnici Yusupov považujú za prejav osteochondrózy. Keď pacient vstúpi na neurologickú kliniku, vyšetrí sa pomocou moderného vybavenia od popredných európskych, amerických a japonských výrobcov. Po analýze výsledkov výskumu je predpísané komplexné ošetrenie:

 • zmiernenie bolesti pri liekoch;
 • obnova normálnej biomechaniky chrbtice;
 • úplný priebeh rehabilitačných opatrení.

Najskoršie a úplné odstránenie syndrómu bolesti zabraňuje fixácii patologického motorického stereotypu, zabezpečuje včasné spojenie motorickej terapie a zabraňuje tvorbe emocionálnych porúch. Pacienti majú šetrný režim, preto sa treba vyhnúť ostrým ohybom a bolestivým postojom. Liečba sa uskutočňuje na neurologickej klinike. Na zníženie intenzity bolesti lekári predpisujú odpočinok na lôžku, vkladajú ho do tvrdej postele so štítom pod matracom, predpisujú analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), svalové relaxanciá. Ak nie je možné hospitalizovať pacienta, zaisťuje imobilizáciu zodpovedajúcej chrbtice pomocou ortéz (upevňovacie polokorzety, korzety, pásy vybavené zvislými výstužnými rebrami) a dekinátory..

Moderné prístupy k vymenovaniu NSAID pre medziobratlovú prietrž

„Zlatý štandard“ pri liečbe bolesti chrbta sú NSAID. Ovplyvňujú hlavné súvislosti v mechanizme rozvoja bolesti. Mechanizmus účinku liečiv je spojený s inhibíciou aktivity enzýmu cyklooxygenázy (COX). Sú známe dva typy týchto enzýmov: COX-1 a COX-2. COX-1 reguluje regeneráciu sliznice žalúdka a čriev prostredníctvom medziproduktov a COX-2 sa spája hlavne s rozvojom zápalu a vytváraním bolestivého impulzu..

„Klasické“ NSAID (ibuprofén, diklofenak, piroxikam a iné) inhibujú oba enzýmy. Z tohto dôvodu sa znižuje citlivosť nervových zakončení na mediátory bolesti, dochádza k protizápalovým účinkom a protidoštičkovým účinkom. Potlačenie COX-1 vyvoláva vývoj vedľajších účinkov NSAID:

 • bolesť brucha;
 • nevoľnosť a zvracanie
 • grganie;
 • ulcerózne erozívne lézie žalúdka;
 • gastrointestinálne krvácanie;
 • črevná obštrukcia;
 • zvýšiť krvný tlak.

Vedľajší účinok na gastrointestinálny trakt sa prejavuje pri požití tabliet a práškov obsahujúcich NSAID, ako aj pri použití liekov v injekciách alebo vo forme čapíkov. Z tohto dôvodu lekári v nemocnici Yusupov používajú NSAID u pacientov s patológiou tráviaceho traktu s opatrnosťou a obmedzením..

NSAID pre spinálnu prietrž

Zo všetkých „klasických“ NSAID používajú neurológovia najčastejšie lieky zo skupiny oxycam, ktoré sú derivátmi enolových kyselín, na medzistavcovú prietrž. Ksefokam rapid (lornoxicam) má výrazný analgetický účinok v dôsledku silnej inhibície COX, prostaglandín tlmiaceho účinku, zatiaľ čo stimuluje produkciu fyziologického endorfínu. Xefocam Rapid inhibuje uvoľňovanie kyslíka z aktivovaných bielych krviniek. Sila protizápalových a analgetických účinkov xefocam rapid je lepšia ako indometacín a diklofenak. Nemá toxický účinok na orgány gastrointestinálneho traktu. Analgetický účinok xefocamu prevyšuje analgetický účinok narkotických analgetík (ketorolak, ketoprofén a tramadol), pričom závažnosť analgetického účinku sa blíži k opioidom..

Analgetický účinok lieku sa vyvíja do 20-30 minút po užití jednej tablety (8 mg) xefokamu rýchlo a trvá až 4 hodiny. Xefocam na rýchle zmiernenie silnej bolesti sa používa v priemernej dávke 8 až 16 mg. Pri užívaní lieku sa objavujú nežiaduce reakcie charakteristické pre NSAID. Z tohto dôvodu neurológovia v nemocnici Yusupov po 3 až 5 dňoch používania Xefocam Rapidu zrušia Xefocam a predpisujú NSAID s primárnym účinkom na COX-2 - selektívne inhibítory COX-2. Sú vysoko účinné a majú minimálne spektrum vedľajších účinkov..

Movalis je selektívny NSAID. Kumulatívne riziko vzniku závažných komplikácií gastrointestinálneho traktu (žalúdočné a duodenálne vredy, krvácanie) s Movalisom je výrazne nižšie ako pri diklofenaku a piroxikame. Analgetický účinok sa objaví do 45 minút - 1 hodinu po podaní liečiva a dosahuje maximum do tretieho alebo štvrtého dňa. Movalis sa uvoľňuje v tabletách a vo forme injekcie (15 mg meloxikamu je obsiahnutých v 1,5 ml roztoku na intramuskulárnu injekciu). To umožňuje kombinovanú terapiu. Neurológovia s medzistavcovou prietržou predpisujú pacientom 4 intramuskulárne injekcie Movalisu (jednu denne), následne pacientky užívajú liek 11x denne v tabletách s hmotnosťou 7,5 alebo 15 mg..

Nimesil (nimesulid) sa týka NSAID, ktoré selektívne blokujú COX-2. Liek v dávke 100 mg 2-krát denne je účinnejší u pacientov s akútnou bolesťou chrbta a menej s chronickou. Nimesil sa vyrába v granulovanej forme, vďaka ktorej sa vyznačuje vysokou biologickou dostupnosťou, dobre sa rozpúšťa, rýchlo vstrebáva z tráviaceho traktu a má silný analgetický účinok. Po užití nimesilu po dobu 5 dní sa intenzita bolesti u pacientov so svalovým tonickým a myofasciálnym syndrómom znižuje, pri radikulopatii sa syndróm bolesti od desiateho dňa znižuje. Liek nemá významné vedľajšie účinky..

Neurológovia určujú načasovanie použitia analgetík a NSAID pri medzistavcovej hernii s intenzitou syndrómu bolesti, trvanie ich podávania závisí od dosiahnutia analgetického účinku. Na prevenciu bolesti nie sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky, pretože v tomto prípade nie je preukázaná ich účinnosť a zvyšuje sa riziko komplikácií..

Lokálne použitie NSAID pre miechovú prietrž

Pacientom s herniou medzistavcových platničiek sú okrem toho predpísané NSAID vo forme krémov, mastí alebo gélov. Majú nasledujúce výhody:

 • relatívna jednoduchosť a bezpečnosť použitia;
 • slabo vyjadrený systémový účinok a v dôsledku toho výrazne menej závažné vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu;
 • zabezpečenie vysokej koncentrácie účinných látok v mieste aplikácie liečiva;
 • možnosť kombinovať do jedného liečiva niekoľko látok, ktoré sa líšia mechanizmom a smerom terapeutického účinku;
 • možnosť rozšírenej akcie.

V súčasnosti sa kombinované miestne NSAID široko používajú na liečenie medzistavcovej prietrže. Vďaka prítomnosti niekoľkých liečiv v kompozícii majú širšie spektrum účinku, čo prispieva k dosiahnutiu požadovaného farmakologického účinku. Pomocou rôznych kombinácií účinných látok lekári racionálne vyberajú liek pre rôzne kategórie pacientov v závislosti od vekových charakteristík tela..

Zloženie miestnych liekov, ktoré sa používajú na medziobratlovú herniu, zahŕňa nasledujúce NSAID: diklofenak a nimesulid. Sodná soľ diklofenaku má výrazný protizápalový, analgetický a antipyretický účinok, pomáha znižovať opuchy tkanív, závažnosť bolesti a skracuje dobu obnovy funkcií poškodených medzistavcových platničiek. Nimesulid - NSAID, ktorý je selektívnym inhibítorom COX-2, ak sa aplikuje lokálne, je schopný preniknúť do pokožky v koncentrácii potrebnej na prejavenie jeho farmakodynamického účinku, čo sa prejavuje pozitívnym zmiernením bolesti.

Nise gel sa široko používa na liečbu miechy. Jeho účinok je spôsobený komplexným pôsobením štyroch aktívnych zložiek, ktoré tvoria liek: NSAID nimesulid, metylsalicylát, mentol, kapsaicín. Nise gel má komplexný účinok na rôzne časti mechanizmu rozvoja bolesti. Po nanesení gélu na pokožku pacient pociťuje pôsobením mentolu mierne ochladenie a zmiernenie bolesti. Kapsaicín lokálne zvyšuje prietok krvi, čo prispieva k uvoľňovaniu účinných látok a urýchľuje protizápalový proces. Nimesulid má analgetický účinok. Na protizápalovom procese sa podieľa metylsalicylát nimesulid.

Kombinovaný prípravok dolarénový gél (Nabros Pharma) obsahuje diklofenak sodný, mentol, metylsalicylát, ľanový olej. Prítomnosť ľanového oleja v géli Dolaren vám umožňuje vziať do úvahy fyziologické požiadavky starších ľudí. Hlavnou zložkou ľanového oleja je kyselina alfa-linolénová (etylester nenasýtenej mastnej kyseliny). Má antioxidačný a protizápalový účinok, podporuje rovnomerné prenikanie hlavných účinných látok, ktoré sú súčasťou lieku, chráni pred podráždením pokožky. Gel Dolaren s medzistavcovou prietržou sa používa do 21 dní. Starší pacienti sú predpisovaní v obvyklých dávkach: od 2 do 4 g gélu 3-4 krát denne.

Komplexná liečba medzistavcových prietrží

Pri kýle chrbtice neurológovia predpisujú pacientom svalové relaxanciá. Kombinácia NSAID a svalových relaxancií má dobrý terapeutický účinok. Znižujú závažnosť reflexného zvýšenia svalového tonusu. Pridanie svalových relaxancií k štandardnej terapii medzistavcových prietrží (NSAID, terapeutické cvičenia) vedie k rýchlejšiemu spätnému rozvoju svalového napätia, bolesti a zlepšeniu pohyblivosti chrbtice. Deriváty benzodiazepínov - diazepam, tetrazepam, midokalm, sirdalud - sa používajú ako lieky, ktoré znižujú svalový tonus..

Pri kýloch medzistavcových platničiek, zvlášť komplikovaných radikulopatiou, musia neurovedci v nemocnici Yusupov predpísať lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu a ovplyvňujú väzbu ciev a trombocytov pri vývoji patologického procesu: 1 pentoxifylín (0,4 g) 3x denne po dobu 3-4 týždňov., Pri užívaní retardovanej formy pentoxifylínu (vazonitová retard 600) sa účinná látka kontinuálne uvoľňuje a rovnomerne absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Maximálna koncentrácia pentoxifylínu v plazme sa dosiahne po 3 až 4 hodinách a zostáva na terapeutickej úrovni približne 12 hodín. To umožňuje pacientom užívať liek dvakrát denne. Ak je vazonitída zahrnutá v tradičnej komplexnej terapii medzistavcových prietrží, zlepšuje sa prietok krvi, mikrocirkulácia a trofizmus v oblasti lézií; závažnosť opuchu koreňov sa znižuje, čo vedie k postupnej regresii neurologických symptómov.

Pri kýle chrbtice sa používajú prípravky kyseliny alfa-lipoovej (berlícia). Kyselina alfa-lipoová zlepšuje metabolizmus energie a znižuje oxidačný stres, inhibuje tvorbu a väzbu voľných radikálov, čo prispieva k obnoveniu bunkových membrán. Berlition posilňuje kapilárny prietok krvi, znižuje opuchy a obnovuje aktivitu sympatického spojenia autonómneho nervového systému. Po užití lieku sa symptómy radikulopatie znižujú, zvyšuje sa rýchlosť šírenia excitácie po nervových vláknach. Dávka Berlition 300 IU na 250 ml fyziologického roztoku sa pacientom podáva po kvapkách počas 10 dní, potom sa uskutoční dlhodobá udržiavacia terapia liečivom v dávke 600 mg za deň (počas 2 až 3 mesiacov). Pacienti užívajú 1 tabletu 20 minút pred jedlom 2-krát denne.

Neurológovia v nemocnici Yusupov zahŕňajú aktovegín, ktorý má antioxidačnú, antihypoxickú aktivitu a zlepšuje mikrocirkuláciu, v komplexnej terapii herniovaných diskov. Actovegin zvyšuje absorpciu kyslíka a glukózy. To pomáha zvyšovať energetický stav bunky, funkčný metabolizmus v neurónoch. Pod vplyvom liečiva sa významne zlepšuje penetrácia kyslíka do neurónových štruktúr..

Actovegin s medzistavcovými prietržami znižuje závažnosť hypoxie, edémov a porúch mikrocirkulácie v oblasti poškodeného koreňa, má neurotrofický účinok a prispieva k rýchlemu spätnému rozvoju príznakov rádikulopatie. Liečivo sa podáva intravenózne po kvapkách počas 10 dní. Následne pacienti prechádzajú na užívanie lieku vo vnútri (1 tableta 3-krát denne) po dobu 1 až 2 mesiacov.

V akútnom období silnej bolesti chrbta sa používa lokálny účinok:

 • trieť lokálne dráždivé masti;
 • komprimuje s 30–50% roztokom dimexidu a novokaínu;
 • blokáda hydrokortizónu a novokainu.

Lekári rehabilitačnej kliniky predpisujú fyzioterapeutické postupy: diadynamické prúdy, perkutánnu elektroanalgéziu, sínusové modulované prúdy, elektroforézu s novokainom. Rehabilitológovia vedú priebeh akupunktúry, laserovú terapiu. Ako ustupujú akútne udalosti, pacienti postupne zvyšujú motorickú aktivitu. Sú predpísané cvičenia na posilnenie svalov chrbta, fyzioterapeutické cvičenia, manuálna terapia, masáže.

Keď syndróm bolesti prechádza do chronického štádia, sú spojené lieky, ktoré ovplyvňujú štruktúru chrupavky a kostného tkaniva, zlepšujú mikrocirkuláciu a antidepresíva. S cieľom získať radu od neurológa, pokiaľ ide o liečbu kýly chrbtice NSAID a inými drogami, dohodnite si stretnutie s neurológom v nemocnici Yusupov..

13 najlepších liekov na bolesti chrbta

* Recenzia najlepších podľa redakčnej rady expertology.ru. Informácie o kritériách výberu. Tento materiál je subjektívny, nie reklama a neslúži ako vodítko pri nákupe. Pred nákupom sa musíte poradiť s odborníkom.

Bolesť chrbta je jedným z najbežnejších dôvodov odchodu na „práceneschopnosť“ a v priemere jeden z desiatich dospelých Rusov zažije útok akútnej bolesti chrbta najmenej raz ročne. Akútna bolesť chrbta sa zvyčajne lokalizuje v bedrovej oblasti, kde sa nachádzajú najväčšie stavce a najhrubšie medzistavcové platničky. Taký silný vývoj kostrového a chrupavkového tkaniva v tejto oblasti však nezachráni prejav bolesti, pretože práve táto časť chrbtice má najväčšiu záťaž, najmä ak vezmeme do úvahy významný počet pacientov s nadváhou..

Akútna bolesť v chrbte a spodnej časti chrbta sa zvyčajne prejavuje „bolesťou chrbta“, ktorá zvyčajne netrvá dlhšie ako niekoľko minút, pripomína ostrý elektrický šok, je vyvolaná kašľom, kýchaním, namáhaním, akýmkoľvek pohybom a svalovou aktivitou a mierne klesá v polohe na chrbte..

Sekundárnou zložkou akútnej bolesti chrbta je svalová reakcia alebo syndróm myofasciálnej bolesti. Je založený na chronickom spazme krvných ciev vo svaloch, ktorý prispieva k hromadeniu kongescie, zhoršuje odtok žilovej krvi zo svalov a ich postupnému zhutňovaniu s rozvojom kŕčov a bolesti. Existuje začarovaný cyklus: zníženie krvného obehu vo svaloch zvyšuje bolesť a bolesť spôsobuje poruchu krvného obehu.

Aby sa prerušil tento začarovaný kruh a odstránil akútna bolesť chrbta vychádzajúca z pohybového aparátu, existujú nielen rôzne lieky, ale aj neliečebné metódy, ako sú masáže, procedúry zahrievania v neprítomnosti kontraindikácií, manuálna terapia, fyzioterapia, fyzioterapia..

Toto hodnotenie zahŕňa najúčinnejšie a najpopulárnejšie moderné lieky, ktoré sa zvyčajne používajú na zmiernenie akútnej bolesti chrbta. Mnohé z nich však majú indikácie aj kontraindikácie, a preto by ich mal predpísať iba lekár po vypočutí, anamnéze, vyšetrení a vykonaní potrebných laboratórnych a inštrumentálnych metód výskumu. Všetky informácie uvedené v tomto hodnotení slúžia iba na informáciu a nemali by sa používať na samoliečbu..

Hodnotenie najlepších liekov na bolesti chrbta

kandidatúramiestoNázov produktucena
Najlepšie injekcie bolesti chrbta1Diclofenac (Diclac, Voltaren, Diclogen)59 ₽
2Meloxikam (Movalis, Mirlox, Amelotex, Arthrosan)485 ₽
3Midokalm (tolperison)479 ₽
4Milgamma (vitamín B6 + B12 + B1 + lidokaín)532 ₽
Najlepšie tablety na bolesti chrbta1Celebrex (Celecoxib)449
Najlepšie masti na bolesti chrbta1Finalgon254 ₽
2Apizartron266 ₽
3Nayatoks197 ₽
Najlepšie gély a krémy na bolesti chrbta1Fastum - gél240 ₽
2Dolobene454 ₽
3Kostival krémová260 ₽
Najlepšie lepidlá na bolesti chrbta1Korenie na korenie16 ₽
2Versatis (náplasť s lidokaínom)570 ₽

Najlepšie injekcie bolesti chrbta

Hovorovo povedané, „injekcie“ obvykle označujú lieky, ktoré sa predávajú v ampulkách a podávajú sa vo forme hotových roztokov, najčastejšie intramuskulárne. Pri akútnej bolesti chrbta bude indikáciou podania krátkeho priebehu intramuskulárnej injekcie liekov zvyčajne prvé dva až tri dni najakútnejšej bolesti chrbta, ktorá je spojená so schopnosťou poskytovať obmedzenú službu doma doma.

Typicky je trvanie injekcie obmedzené na dva až tri dni, najmä v prípade „hrubých“ liekov, a potom je pacient prevedený na užívanie tabliet s predpísaním nrogových metód zvládania bolesti, keď sa opuch tkanív, ktoré komprimujú nervové formácie, postupne znižuje a je možné použiť tepelné postupy., A hodnotenie „injekcií“ začína surovým, ale účinným liekom, ktorý je v medicíne dlho známy - diklofen.

Diclofenac (Diclac, Voltaren, Diclogen)

Možno je to najúčinnejšie a najbežnejšie predpisované liečivo z celej skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Je dostupný vo forme mastí a gélov, vo forme krémov a ako enterosolventné tablety, vo forme očných kvapiek, vo forme rektálnych čapíkov a injekčných roztokov na intramuskulárne a intravenózne podanie. K dispozícii je dokonca aj sprej na vonkajšie použitie.

V tomto prípade sa zvyčajne verí (a správne), že diklofenak môže byť pri nekontrolovanom podaní, samoliečbe a pri dlhodobom používaní celkom nebezpečný a môže spôsobiť exacerbáciu erozívnych vredových procesov žalúdka a dvanástnika a dokonca viesť k hepatitíde s drogami. Prečo je taký populárny??

Faktom je, že vývoj nesteroidných protizápalových liekov a vznik nových generácií viedol k vytvoreniu bezpečnejších liekov (Movalis), zatiaľ sa však nikomu nepodarilo vytvoriť liek, ktorý je nielen bezpečnejší, ale aj účinnejší. Vysokokvalitné diklofenakové lieky (Diclac, Voltaren) majú silný analgetický a protizápalový účinok a pokiaľ ide o kombinovaný účinok, prevyšuje dokonca ketorolak a iné veľmi silné „čisto“ analgetiká zo skupiny NSAID..

Aby Voltaren preukázal svoju aktivitu a nespôsobil vedľajšie účinky, musí sa aplikovať hlboko intramuskulárne pri akútnej bolesti chrbta, vo forme roztoku 3 ml v ampulke, 2,5% roztoku, ale nie viac ako 2 dni v rade, a potom ísť vo forme tabliet. Voltaren vyrába spoločnosť Novartis Pharma, Švajčiarsko a cena jedného balenia 5 ampúl začína od 221 rubľov..

Výhody a nevýhody

Výhodou diklofenaku (Voltaren) bude výrazná aktivita, významné zníženie bolesti, zvýšenie rozsahu pohybu a zlepšenie kvality života s tým spojené. Zároveň však liek môže spôsobiť významné vedľajšie účinky a najčastejšie z gastrointestinálneho traktu. Sú to bolesti brucha, nevoľnosť a zvracanie, exacerbácia gastritídy, tvorba erózie a vredov a dokonca aj gastrointestinálne krvácanie. Preto sa v klinickej praxi zvyčajne spolu s menovaním diklofenaku predpisujú „ochranné“ látky, napríklad omeprazol alebo iné podobné lieky. V prípade, že pacient má gastritídu alebo ešte viac žalúdočný vred, potom sa takáto ochrana považuje za povinnú. Pripomíname vám, že samoliečba diklofenakom je napriek vážnej úľave od pacienta veľmi riskantná udalosť.

Meloxikam (Movalis, Mirlox, Amelotex, Arthrosan)

Meloxikam sa považuje za liečivo druhej generácie a má dostatočne vysokú protizápalovú a analgetickú aktivitu, ktorá však nedosahuje trochu diklofenaku, má oveľa lepší bezpečnostný profil. Indikácie na použitie Movalis - akákoľvek bolesť pohybového aparátu, vrátane jej predpísania na bolesť chrbta, pri liečbe reumatoidnej artritídy, pri neuralgii, myozitíde, artritíde..

Pre ľahšie použitie je Movalis dostupný v balení obsahujúcom tri ampulky. V súlade s tým je priebeh liečby injekciami navrhnutý na 3 dni, jednu ampulku na deň. Jedna 1,5 ml ampulka Movalis obsahuje 15 mg meloxikamu (rovnaké množstvo ako v tablete). Po krátkom priebehu injekcií je pacient prevedený na užívanie tabliet. Spoločnosť Beringer Ingelheim vyrába Movalis a priemerná cena jedného balenia s 3 ampulkami je 600 rubľov..

Výhody a nevýhody

Výhoda lieku Movalis sa považuje za lepšiu bezpečnosť s dobrým účinkom, je dobre tolerovaná u starších pacientov, ale rovnako ako iné lieky NSAID má aj niekoľko kontraindikácií, vrátane intolerancie aspirínu, žalúdočných vredov, závažného zlyhania pečene, ako aj veku detí do 18 rokov, obdobie tehotenstva a dojčenia. Zoznam chorôb, pre ktoré je potrebné predpísať Movalis opatrne, je pomerne veľký, a preto by lekár mal predpísať liečbu a sledovať jej výsledky. S tým všetkým sa však Movalis v „injekciách“ alebo v jeho injekčnej forme považuje za modernú účinnú sanitku na zmiernenie akútnej bolesti chrbta..

Midokalm (tolperison)

Veľmi dôležitou zložkou, ktorá vedie k chronite bolesti chrbta, je výrazný svalový spazmus. Napnuté svaly môžu dlho podporovať bolesť, dokonca aj po odstránení primárnej príčiny (napríklad výrony v dôsledku traumy). To podporuje chronickú bolesť pri osteochondróze lumbosakrálnej chrbtice u pacientov s fyzickou nečinnosťou vedúcou k sedavému životnému štýlu. Prelomiť začarovaný začarovaný kruh a použil Midokalm.

Je to svalový relaxant alebo liek, ktorý uvoľňuje svaly, jeho činnosť je ústredná. To znamená, že blokuje tonické svalové reflexy pôsobením na neuróny mozgu a miechy, a nie na samotné svalstvo. Liek Medokalm sa používa okrem liečby akútnej bolesti chrbta aj pri záchvatoch so spasticitou a silnou bolesťou. Je predpísaný na rôzne svalové kŕče, paralýzu, roztrúsenú sklerózu a iné neurologické patológie..

Midokalm sa používa na injekciu spolu, napríklad s Movalisom v rovnakých dňoch (samozrejme bez zmiešania prostriedkov v jednej injekčnej striekačke). Táto injekčná forma sa nazýva Midokalm - Richter, každá ampulka obsahuje 100 mg lieku av akútnom období by sa liek mal podávať intramuskulárne 2-krát denne, ráno a večer. Jedno balenie s 5 ampulkami stojí v priemere 550 rubľov.

Výhody a nevýhody

Midokalm ako celok je dobre tolerovaný, ale najlepším spôsobom zmierňuje bolesti chrbta iba ako súčasť komplexnej liečby, to znamená, keď sa predpisuje spolu s NSAID. Uvoľňuje svaly samy o sebe, nemá však skutočne analgetický účinok. Mínus Midokalm bude zákaz jeho použitia u detí, alergické reakcie, ako vedľajší účinok. Relaxácia svalov môže byť prekážkou pri riadení automobilu a pri práci s pohybujúcimi sa strojmi a mechanizmami, preto je vhodné zdržať sa takejto práce počas obdobia liečby. Inak použitie Midokalmu v komplexnej terapii zvyšuje tempo liečby bolesti.

Milgamma (vitamín B6 + B12 + B1 + lidokaín)

Milgamma sa vo svojom zložení považuje za viaczložkový multivitamín a obsahuje neurotropné vitamíny skupiny B a rozpúšťadlom je lokálne anestetikum, lidokaín. Nezamieňajte si lidokaín, ktorý sa zavádza špeciálne na terapeutické blokády na zmiernenie bolesti, a lidokaín, ktorý sa podáva intramuskulárne ako rozpúšťadlo. V druhom prípade to jednoducho robí injekciu menej bolestivou. Každá ampulka obsahuje 2 mililitre a obsah vitamínu B1, B6 a B12 je 100 mg, 100 mg a 1 mg. Milgamma vyvoláva analgetické, metabolické a neuroprotektívne účinky.

Milgamma sa používa, s výnimkou akútnej bolesti chrbta, s neuritídou a neuralgiou, s plexopatiami a rôznymi polyneuropatiami a inými neurologickými chorobami. Dávkový režim - hlboko intramuskulárne (v hornom vonkajšom kvadrante sedacej časti), 2 ml denne po dobu 5 až 10 dní. Cena jedného balenia s 10 ampulkami po 2 ml, ktoré vyrába nemecká spoločnosť Verwag Pharm, je v priemere 560 rubľov. na balenie.

Výhody a nevýhody

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade bude hlavnou nevýhodou Milgammy pomerne slabý analgetický účinok, ak sa liek používa samostatne. Ak je však pacientovi predpísané Milgamma a Midokalm alebo Milgamma plus Movalis, bude analgetický a trofický účinok výraznejší. Čas na návrat do aktívneho života u pacientov s bolesťou chrbta bude kratší. V niektorých prípadoch môže liek spôsobiť vedľajšie účinky, najčastejšie sa vyskytujú alergické reakcie, ale ich frekvencia zvyčajne nie je vyššia ako 0,1%. Liek je kontraindikovaný počas tehotenstva a počas dojčenia, u detí a pacientov so závažným srdcovým zlyhaním. Veľkým plusom je schopnosť pokračovať v liečbe liekom vo forme tabliet po krátkom priebehu injekcií.

Najlepšie tablety na bolesti chrbta

Takmer všetky tabletové prípravky na bolesti chrbta sú dostupné vo forme injekcií na intramuskulárnu injekciu. Táto dvojitá forma uvoľnenia vám umožňuje poskytovať pohotovostnú starostlivosť v prvých dňoch akútnej bolesti alebo exacerbácie chronického ochorenia injekčným podaním liekov, ktoré pôsobia rýchlejšie a efektívnejšie, a potom po niekoľkých dňoch prejsť na tablety.

Výhody injekčnej formy sú tiež v tom, že liečivá látka je priamo absorbovaná do krvného riečišťa obchádzajúc pečeň. Tým sa zabráni oslabeniu účinku liečiva. Okrem toho z obchodného hľadiska je dôležitá kontinuita a jednoduchosť. Pacient teda vstrekuje injekcie Movalisu v dávke 15 mg do jednej ampulky počas 3 dní a potom jednoducho získa balenie rovnakých tabliet po 15 miligramoch a vezme ich 3 až 4 dni. Potom sa dávka zníži na polovicu a môžete si kúpiť balenie tabliet s dávkou 7,5 mg. Po ústupe bolesti sa nelidové formy liečby začnú zosilňovať a miestnym formám sa venuje veľká pozornosť.

Takéto línie (ampulky - tablety) existujú takmer vo všetkých nesteroidných protizápalových liekoch, svalových relaxanciách, pretože Midokalm je k dispozícii aj v tabletách predpísaných po injekcii a v Milgamme. Existujú však nové lieky, ktoré majú iba formu tabliet, ale nemajú „injekcie“. Patria medzi najmodernejšie protizápalové lieky av tejto časti budeme hovoriť len o jednom z nich. Je to zástupca skupiny celecoxib - Celebrex.

Celebrex (Celecoxib)

Celebrex patrí do novej skupiny coxibov a bol uvedený do klinickej praxe v roku 1998. Patrí tiež do skupiny nesteroidných protizápalových liekov, ale zároveň má oveľa väčšiu bezpečnosť pri dlhodobom používaní, pretože sa Celebrex stále používa v reumatológii s cieľom liečiť osteoartrózu a reumatoidnú artritídu. Je dokázané, že taká závažná komplikácia, ako je vred v gastrointestinálnom trakte, je pre Celebrex prakticky netypická. Ak sa užíva v terapeutickej dávke, neovplyvňuje faktory zrážania krvi a funkciu agregácie krvných doštičiek.

Na liečenie akútnej bolesti chrbta sa liek užíva prvý deň v množstve 400 mg, to znamená dve tablety naraz a potom tretí večer. V nasledujúcich dňoch je odporúčaná dávka jedna tableta 200 mg 2-krát denne. Trvanie kurzu je 3 až 5 dní. Náklady na 1 balenie 10 tabliet určené na 5 dní na liečbu akútnej bolesti chrbta sú v priemere 510 rubľov. Veľké balenie 30 tabliet, ktoré sa najčastejšie používa pri liečbe reumatologickej patológie, už stojí viac ako 1200 rubľov..

Výhody a nevýhody

Ako je uvedené vyššie, výhodou Celebrexu je vysoká bezpečnosť, schopnosť použitia u pacientov s poškodením gastrointestinálneho traktu, u starších pacientov a u pacientov s poruchou funkcie pečene a obličiek. Celebrex je omnoho bezpečnejší a zároveň má tiež antipyretický účinok, čo je tiež dôležité. Takýto sklon k bezpečnosti však spôsobuje, že nie je tak účinný ako jednoduchý a „drsný“ diklofenak. V tomto zmysle drahé tablety Celebrexu samozrejme strácajú na jedinú injekciu diklofenaku, čo sa týka sily a rýchlosti vystavenia. Sila Celebrexu - v prípade potreby dlhodobá liečba u pacientov s chronickou gastritídou.

Miestne lieky: kúrenie a chladenie

Pri liečení bolesti chrbta sú veľmi dôležité nielen lieky na intramuskulárnu injekciu a požitie, ale aj miestne liečivá. Sú to masti, gély a krémy. Lokálne lieky často vykonávajú opačné funkcie (zahrievanie alebo ochladenie), môžu zmierniť bolesť, zlepšiť krvný obeh vo svaloch a pôsobiť rušivo. Preto sa v neurológii, traumatológii a športe medicíne široko používajú otepľovacie aj chladiace masti.

V prípade mastí na zahrievanie bude hlavným fyziologickým mechanizmom účinku zvýšenie nadmerného množstva. Zvýšený prísun krvi do svalov vám umožní prelomiť začarovaný kruh a zlepšiť odtok žilovej krvi zo svalov, čo odvádza nadbytok kyseliny mliečnej a eliminuje nadmerné napätie v myofasciáli. Ochladzovacie masti, ktoré najčastejšie obsahujú mätový olej, gáfor a iné éterické oleje, môžu zmierniť akútnu bolesť chrbta v prvých hodinách po zranení, výronoch alebo podliatinách.

Najlepšie masti na bolesti chrbta

Do tohto hodnotenia sme zahrnuli lieky, ktoré zahrievajú, ochladzujú a obsahujú živočíšne zložky - hadí a včelí jed. Pravidelným lokálnym použitím tiež prispievajú k výraznému zníženiu bolesti chrbta..

Finalgon

Lekárnici klasifikujú Finalgon ako lokálne dráždidlo. Finalgon obsahuje dve zložky, ktoré sú derivátmi kyseliny nikotínovej a nonylovej. Aktívne zložky podporujú prietok krvi, rozširujú kožné cievy a znižujú bolesť. V dôsledku zvýšenej metabolickej aktivity v derme dochádza k hyperémii alebo sčervenaniu kože a zvyšuje sa periférny vaskulárny prietok krvi. Po pol hodine sa prejaví maximálny analgetický účinok.

Finalgon je indikovaný na reumatizmus, osteochondrózu, bolesť chrbta alebo bedrá, s rôznymi bolesťami v dolnej časti chrbta, ktorých zdrojom je muskuloskeletálny systém. Finalgon sa musí najskôr aplikovať v objeme nie viac ako 1 hrach, aby sa stanovila tolerancia. Potom sa pracovné množstvo považuje za stĺpec masti, nie dlhší ako 1 centimeter. Masť sa nanáša masážnymi pohybmi nie viac ako 3-krát denne a po aplikácii Finalgonu si musíte ruky vždy umyť mydlom, aby ste predišli spáleniu. Finalgon vyrába nemecká spoločnosť Beringer Ingelheim a cena jednej skúmavky s hmotnosťou 20 g je 290 rubľov..

Výhody a nevýhody

Veľkou výhodou Finalgonu bude vysoká aktivita, schopnosť dobre sa zohriať svaly a bojovať proti bolesti, ktorá v dôsledku vzniku sekundárneho myofasciálneho syndrómu získala chronický odtieň. Zároveň je Finalgon jednou z najsilnejších páliacich mastí a pacient môže mať vedľajšie účinky, ako je nadmerné pálenie, silné sčervenanie kože, výskyt kašľa a dokonca kontaktná dermatitída. Najprv preto musíte študovať, ako bude koža reagovať na aplikáciu konečného gónu. Užívanie tejto drogy je zakázané tehotným a dojčiacim ženám, ako aj ľuďom s arteriálnou hypertenziou, pretože nadmerný pocit tepla môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku. Okrem toho musíte byť pri masti veľmi opatrní, aby ste zabránili jej aplikácii na tvár, náhodnému kontaktu s očami, nosom alebo ústami..

Apizartron

Apizartron obsahuje prírodný včelí jed, ako aj deriváty kyseliny salicylovej. Tieto látky, rovnomerne distribuované v masťovom základe, majú výrazný protizápalový a analgetický účinok. Apizartron je indikovaný pre pacientov, ktorí nie sú alergickí na včelie produkty a med. Používa sa široko na zápaly sedacieho nervu, na bolesť svalov chrbta, na ischias, na svalové výrony, na športové zranenia a na neuralgiu medzirebrových nervov..

Apizartron sa má nanášať vo forme prúžkov, nie dlhších ako 3 cm, je potrebné distribuovať toto množstvo masti na pokožku chrbta a po pocitu tepla (alebo po 3 minútach) masť pomaly natrieť. Po aplikácii sa odporúčajú tepelné postupy. Liečba liekom Apizartron je zvyčajne 7 alebo 10 dní, rovnako ako v prípade iných mastí na akútnu bolesť chrbta. Nemecká spoločnosť Lichtenfeld vyrába Apizartron a cena jednej skúmavky s hmotnosťou 20 g je v priemere 260 rubľov..

Výhody a nevýhody

Kvôli obsahu včelieho jedu Apizartron intenzívne stimuluje nervové zakončenie na periférii a rozširuje krvné cievy. Ďalšia aktivácia metabolizmu v koži a vo svaloch prispieva k rýchlemu vývoju analgetického účinku. Mnohí považujú nedostatok Apizartronu za ostrý a špecifický zápach masti, ako aj za prítomnosť niektorých kontraindikácií na použitie. Medzi ne patrí psoriáza a rôzne typy vyrážok, akútne zápalové ochorenia kĺbov, detstvo, ako aj závažné chronické poškodenie pečene a obličiek, tehotenstvo a obdobie dojčenia. Rovnako ako v prípade Finalgonu musíte byť opatrní, aby sa masť nedostala do očí.

Nayatoks

Nyatox obsahuje aj „živočíšnu“ zložku. Jedná sa o sušenú kobru jedu. V jednej skúmavke, to znamená v 20 gramoch masti, obsahuje asi 2,5 myšej jednotky pôsobenia tohto jedu. To znamená, že asi 3 myši môžu byť „otrávené“ obsahom skúmavky z hľadiska kobryho jedu. Okrem tohto jedu obsahuje Nayatoks gáfor, eukalyptový olej a metylsalicylát, ktorý má protizápalové účinky. Vďaka gáfru Nayatoks pokožku trochu ochladzuje, má dráždivý účinok, prispieva nielen k úľave od bolesti, ale tiež k rozvoju rušivého účinku..

Nyatox je indikovaný na rôzne bolesti chrbta, ktorých zdrojom je muskuloskeletálny systém. Je predpísaný na rôzne artritídy, radikulitídu, neuralgiu medzirebrových nervov, s exacerbáciami osteochondrózy, z ktorých najčastejšie prevažujú rôzne radiálne syndrómy. Nayatoks sa používa v množstve nepresahujúcom 2 čajové lyžičky masti aplikáciou na bolestivé miesta, nie viac ako jedenkrát denne, po ktorých nasleduje intenzívne trenie. Na začiatku liečby a so zvlášť silnou bolesťou môžete liek užívať dvakrát denne, ale nie viac ako 10 dní v rade. Spoločnosť Mekofar z Vietnamu vyrába Nayatoks a priemerná cena jednej skúmavky s hmotnosťou 20 g je 200 rubľov..

Výhody a nevýhody

Ofsetový hadí jed Nayatoks sa rýchlo vstrebáva do pokožky, dráždi receptory a podporuje syntézu, uvoľňovanie do krvi a absorpciu biogénnych amínov. To vedie k vazodilatácii a zlepšeniu krvného obehu. Droga je veľmi dobre tolerovaná a má málo kontraindikácií. Ide o individuálnu neznášanlivosť, tehotenstvo a dojčenie a závažné ochorenie pečene a obličiek. Liek sa samozrejme nepoužíva na rôzne kožné ochorenia. V tom istom prípade, keď sa Nayatoks používa podľa indikácií s následným vymenovaním termálnych procedúr a liečebných cvičení, slúži ako vynikajúci prostriedok na zmiernenie akútnej bolesti chrbta v štádiu zhoršujúcej sa exacerbácie..

Najlepšie gély a krémy na bolesti chrbta

Opakovane sme zvažovali rôzne gély na zastavenie určitých neurologických a svalových príznakov. Gély z mastí sa líšia v tom, že veľmi rýchlo vysychajú, vytvárajú na pokožke ochranný film, ich podklad nie je mastný a neznečistí odev. Všetky gély sa veľmi rýchlo potierajú a môžu sa používať počas dňa.

Krémy, na rozdiel od gélov, majú jemnú textúru a sú to emulzie, to znamená suspenzia jednej kvapaliny v krémovom základe. Krémy prenikajú oveľa hlbšie ako gély, ale masti prenikajú ešte hlbšie. Preto je potrebné na začiatku liečby pri akútnej bolesti použiť masti a potom prejsť na krémy alebo gély..

Fastum - gél

Fastum - gél obsahuje ketoprofén - jedno z najslávnejších nesteroidných protizápalových liekov. Fastum gél je priehľadný gélovitý gél, ktorý má špecifický, ale neostrý a dokonca príjemný zápach. Fastum-gel pri aplikácii na pokožku podporuje analgéziu, zmierňuje príznaky zápalu, pomáha zvyšovať pohyblivosť kĺbov vrátane znižovania ich rannej stuhnutosti. Je indikovaný nielen na bolesť chrbta spôsobenú výronom svalov a väzov, ale aj na radikálne príznaky, plexitídu, zápal sedacieho nervu alebo ischias. Fastum gel sa používa na rôzne poranenia mäkkých tkanív, ako aj na ankylozujúcu spondylitídu alebo ankylozujúcu spondylitídu..

Fastum gél sa nanáša tenkým pásom na požadovanú plochu, ale nie dlhšiu ako 5 cm a jemne sa trie s ľahkými masážnymi pohybmi, nie viac ako 2-krát denne. Zvyčajná doba liečby je 7-10 dní, ale nie viac ako 2 týždne bez konzultácie so špecialistom. Farmaceutická spoločnosť Menarini (spoločník Berlin-Chemie) vyrába gél Fastum a cena jedného balenia je v priemere 330 rubľov..

Výhody a nevýhody

Výhoda Fastum-gélu sa považuje za vysokú účinnosť, rýchlu absorpciu, po aplikácii je pokožka čistá a môžete nosiť košeľu: neexistujú žiadne mastné škvrny. Stále však potrebujete vedieť o kontraindikáciách. Fastum gél sa nemá používať, ak má pacient léziu gastrointestinálneho traktu s tvorbou vredov, závažné poškodenie funkcie obličiek, zmenu pečeňových enzýmov a leukopéniu. Fastum gél sa nepoužíva u tehotných a dojčiacich žien, ani u detí mladších ako 15 rokov. Ak sa však používa podľa indikácie, potom pri komplexnej liečbe akútnej bolesti chrbta spolu s injekčnými liekmi alebo tabletami, pomôže to rýchlo znížiť závažnosť bolesti..

Dolobene

Gel Dolobene stojí trochu od seba: jeho hlavnou aktívnou zložkou je heparín, ktorý mierne riedi krv a pôsobí protizápalovo, znižuje periférnu vaskulárnu trombózu. Dimetylsulfoxid alebo dimexid môže zmierniť opuch, anestetizovať a pomôcť zmierniť zápal. V Dolobene je tiež zahrnutý dexpanthenol, ktorý sa v koži premieňa na kyselinu pantoténovú. Gél je znázornený na rôzne bolestivé a zápalové stavy, ktoré sú sprevádzané opuchom mäkkých tkanív. Sú to rôzne poranenia a podvrtnutia, neuralgia medzirebrových nervov, bedrovej kôry, radiálne komplikácie osteochondrózy. Dolobén nanášajte v tenkej vrstve na požadované miesto 2 až 4 krát za deň a jemne vmasírujte, ale bez nadmernej intenzity. Produkuje nemeckú spoločnosť Dolobene Merkle. 1 skúmavka s hmotnosťou 100 g stojí v priemere 550 rubľov. Je to dosť drahé, ale spotreba gélu je nízka a trvá dlho..

Výhody a nevýhody

Výhodou dolobénu je neprítomnosť nesteroidných protizápalových zlúčenín, čo znamená, že tento prostriedok môže byť použitý u pacientov s gastritídou alebo dokonca žalúdočným vredom. Je veľmi dôležité, aby sa dolobén mohol používať ako obväz, ako aj na ionoforézu a fonoforézu. Napriek veľkým kladom sú však kontraindikácie. Jedná sa o bronchiálnu astmu, závažné poškodenie vnútorných orgánov, tehotenstvo a obdobie dojčenia, vek do 5 rokov.

V niektorých prípadoch sa ukazuje striedanie miestnych zdrojov, napríklad Apizartron jeden deň a Doloben iný deň. Táto kombinácia je zvlášť dobrá pri športových zraneniach a výronoch mäkkých tkanív chrbta, pri ktorých dochádza k opuchom.

Kostival krémová

Krém Comfrey je vynikajúcim príkladom komplexného miestneho lieku, ktorý obsahuje bylinné prísady. Krém okrem extraktu z kostry (perník) obsahuje aj oleoresín - zložku papriky, gáforu, sezamového oleja a rozmarínu, zloženia parfumov a inertných látok. Z hľadiska medicíny sú kostrové krémy parafarmaceutickými výrobkami. Aktívne zložky krému zahrievajú, produkt stimuluje nervové zakončenie na periférii, oleorezíny a éterické oleje zlepšujú prietok krvi kapilárou, krémový krém pomáha odstraňovať prebytočnú kyselinu mliečnu zo svalov a krém priaznivo pôsobí na pokožku, zlepšuje trofické procesy v derme.

Krém sa používa na málo výrazný syndróm bolesti alebo na zotavenie, keď už nie je tak silná. Najlepšou oblasťou aplikácie sú menšie športové úrazy, predĺžená fyzická aktivita, po ktorej je možný výskyt zložky bolesti svalov a krém sa tiež používa pri komplexnej liečbe lumbosakrálnej osteochondrózy. Krém je potrebné nanášať na problematickú oblasť chrbta až 3 alebo 4 krát denne a jemne votrieť. Akciová spoločnosť Twins TEK vyrába krém a 100 ml smotany je lacná, približne 110 rubľov v jednom balení..

Výhody a nevýhody

Veľkou výhodou krému bude lacnosť, mäkkosť a bezpečnosť pri používaní, pretože obsahuje iba prírodné prísady. Nie je príliš horľavá, dobre tolerovaná. Zaznamenané maximum je zriedkavo sa vyskytujúce miestne alergické reakcie. Liečivo sa môže bezpečne kombinovať s vyššie uvedenými masťami a gély, napríklad masť sa aplikuje v noci a ráno a popoludní a v správny čas sa krém vtiera do kože chrbta. Na druhej strane však neprítomnosť NSAID v zložení spôsobuje, že je prvý deň po zranení alebo exacerbácii neúčinný v prípade príliš silnej bolesti chrbta..

Najlepšie lepidlá na bolesti chrbta

Náplasti tiež patria k miestnym liekom. Na rozdiel od gélov, mastí a krémov má náplasť hustý nosič, ktorý sa viaže na povrch pokožky, a na tomto nosiči je terapeutická látka. Náplasť sa neaplikuje na pokožku, ale nalepí sa. Tento spôsob aplikácie vám umožňuje pevne fixovať účinnú látku na povrch pokožky, čo prispieva k dlhšej a úplnejšej penetrácii do podkožného tkaniva, svalov a periférnych nervových zakončení. Toto hodnotenie zahŕňa účinné a populárne lekárske náplasti na zmiernenie akútnej bolesti chrbta.

Korenie na korenie

Jedno z najvyhľadávanejších a najpopulárnejších lepidiel. Zahŕňa extrakt z korenia, belladonový extrakt, arnikovú tinktúru, kolofóniu, lanolín, parafínový olej. Tieto a niektoré ďalšie komponenty sa aplikujú na textilný základ. Náplasť má dráždivý účinok, podporuje tok krvi do oblasti aplikácie, odvádza pozornosť od bolesti a pomáha zlepšovať metabolizmus v povrchových svaloch..

Pepperová náplasť je indikovaná na exacerbáciu medzirezortnej neuralgie, na akútnu bolesť dolných častí chrbta, ako aj na lumbosakrálnu radikulitídu, povrchové poškodenie mäkkých tkanív a svalové výrony. Aplikovanie záplaty je veľmi jednoduché. Ochranný film sa odstráni a náplasť sa nanesie na požadovanú oblasť chrbta. Ak nedochádza k silnému a nepríjemnému pocitu pálenia, môže byť trvanie aplikácie deň alebo dva. Pepřový náplast vyrába domáca farmaceutická spoločnosť Novosibkhimfarm a jedna náplasť s plochou 10 x 18 cm bude stáť v priemere iba 40 rubľov..

Výhody a nevýhody

Výhodou tejto opravy bude nepochybná lacnosť - najlacnejší nástroj v hodnotení, jednoduchosť použitia, schopnosť udržať si ju po jednej aplikácii až dva dni. Pepperová omietka sa môže použiť na neuropatickú pálčivú bolesť. Rozptyľuje a umožňuje vám zlepšiť kvalitu života bez použitia silných analgetík. Jednou z takýchto indikácií môže byť neuropatická bolesť v dôsledku herpes zoster (herpes zoster)..

Na druhej strane je potrebné najprv odmastiť pokožku, napríklad jej utretie kolínskou vodou, aby sa dosiahla lepšia priľnavosť náplasti. Môže sa vyskytnúť precitlivenosť na korenenú náplast, ktorá sa najčastejšie vyvíja na korenovom extrakte, čo sa môže prejaviť svrbením, hyperémiou a nepríjemnými pocitmi. Ale v prípade, že sa náplasť používa podľa indikácie a najmä spolu s injekčnými liekmi alebo tabletami a liečba sa začína v prvých dňoch, potom sa pozitívny účinok objaví do jedného alebo dvoch dní po aplikácii..

Versatis (náplasť s lidokaínom)

Náplasť Versatis je „miernou formou“ terapeutickej blokády a používa sa namiesto injekcie lokálnych anestetík do postihnutých svalov a kĺbov. Niekedy je v prvých dňoch indikovaná silná bolesť svalov, ischias, radikulitída a neuralgia. Jednou z hlavných indikácií použitia Versatisu je pálenie chrbta v dôsledku pásového oparu (postherpetická neuralgia). Náplasť Versatis je dostupná ako vrecko, v ktorom je 5 samostatných náplastí. Veľkosť jednej náplasti je 13 x 10 cm.

Versatis vytvára výrazný analgetický účinok, ktorý je silný a trvalý. Náplasť sa nalepí raz denne a drží na koži až 12 hodín. Najčastejšie sa praktizuje nalepovanie náplasti cez noc. Na zmiernenie akútnej bolesti chrbta sa náplasť odporúča používať niekoľko dní, zvyčajne od 1 do 3, na pozadí použitia injekčných liekov s NSAID, pričom sa táto kombinácia kombinuje s dennou aplikáciou masti alebo krému. Nemecká spoločnosť Grünental vyrába Versatis a liek nie je lacný: jedno vrecúško s 5 omietkami stojí v priemere 640 rubľov.

Výhody a nevýhody

Veľkou výhodou tejto náplasti je výrazný analgetický účinok. Na druhej strane je náplasť iba symptomatická liečba. Zmierňuje bolesť a nepomáha znižovať zápal, preto je pri akútnej bolesti chrbta Versatis indikovaný iba ako súčasť komplexnej liečby. Ale potom včasné použitie tejto náplasti v krátkom priebehu, v prvých dvoch až troch dňoch akútnej bolesti chrbta, umožňuje pacientovi výrazne zlepšiť kvalitu života. Môže sa pohybovať nezávisle a už sa nebojí zhlboka sa nadýchnuť, kýchať, môže pokojne namáhať a vyprázdňovať svoje črevá a akýkoľvek pohyb už nebude počuť ostrou streľbou. Z tohto dôvodu môžete minúť takúto sumu, najmä v prípade, že nemôžete byť vôbec v posteli.

Pozor! bolesť chrbta!

V tomto prehľade bol poskytnutý dostatočný počet rôznych liekov, aby lekár mohol predpísať akútnu bolesť chrbta, pokiaľ ide o injekcie a tablety. Lieky, ktoré si sami podávajú, sa tiež predávajú v lekárňach - tieto zahŕňajú miestne dávkové formy. Je však potrebné uviesť tzv. „Červené vlajky“. Preto sú potrebné osobitné príznaky, ktoré si vyžadujú dôkladné vyšetrenie, pretože takáto „zlá“ bolesť chrbta môže byť príznakom vážneho ochorenia, napríklad osteomyelitídy alebo metastatického poškodenia miechy. V prípade, že:

 1. bolesť chrbta je sprevádzaná pretrvávajúcou horúčkou;
 2. dochádza k progresívnemu chudnutiu;
 3. bolesť chrbta sa objavuje hlavne v noci;
 4. bolesť sa nezastaví do 2 mesiacov a zvyšuje;
 5. celkové zdravie je narušené -

V týchto prípadoch musíte naliehavo prestať s samoliečbou a poradiť sa s odborníkom. Pri takomto syndróme bolesti, najpravdepodobnejšie, dôjde k všeobecnému ochoreniu, musí sa toto ochorenie urgentne diagnostikovať a liečiť.

Pozor! Toto hodnotenie je subjektívne, nejde o reklamu a neslúži ako vodítko pri nákupe. Pred nákupom sa musíte poradiť s odborníkom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Aby ste pochopili, čo je dorzopatia a prečo sa jej choroba dostala pod menom, mali by ste sa obrátiť na doslovný preklad. V latinčine znamená „dorzum“ „chrbát“ a „patia“ znamená „choroba“.
Nezhubný nádor, ktorý sa vyskytuje vo svalovej vrstve maternice, sa nazýva myóm. Ide o pomerne bežnú gynekologickú patológiu, ktorá sa zistí najmä u žien v neskorom reprodukčnom veku.
Priestorové pojmy a pojmy anatómieNa presný opis relatívnej polohy častí ľudského tela v anatómii sa používa jeho vlastná terminológia.Osoba sa považuje za stojaci rovno (zvisle) s rukami nadol.