loader

Vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy u žien

V závislosti od veku musí človek spotrebovať 1 000 až 1600 mg vápnika denne. Ak do organizmu vstupuje nedostatočné množstvo mikroorganizmu s potravou, malo by sa doplniť pomocou liekov. Nedostatok vápnika sa prejavuje u každej osoby bez ohľadu na vek a miesto pobytu.

Osteoporóza u žien

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom sa kosti kvôli ich nedostatku vápnika stávajú krehkými a môžu sa zlomiť aj pri ľahkých zraneniach..

Vápnik je nevyhnutný pre pevnosť kostí, je to ich stavebný materiál. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa starali o svoje kosti, keď ste mladí..

Existujú dva typy chorôb:

 • Primárna fáza, ktorá zahŕňa druhy ako postmenopauzálna a senilná, sa vyskytuje v 85% prípadov, ako aj senilná a idiopatická;
 • Sekundárna forma v dôsledku vonkajších faktorov a iných chorôb, napríklad syndrómu hyperkorticizmu, intoxikácie hormónmi štítnej žľazy, hypogonadizmu alebo reumatoidnej artritídy, ako aj užívania viacerých liekov, napríklad niektorých hormonálnych liekov..

V praxi sa najčastejšie môže osteoporóza vyvinúť u žien v zrelých rokoch, v tele ktorých sa vyskytujú zmeny súvisiace s vekom. Ale niekedy dospievajúce dievčatá ochorejú aj na osteoporózu počas puberty, ktorej kosti môžu počas rýchleho rastu trpieť aj stratou vápnika. Toto ochorenie môže byť ovplyvnené:

 • endokrinných pacientov,
 • pacienti s gastroenterologickými problémami,
 • tehotná žena,
 • dojčiace matky,
 • menopauzálne ženy.

Na normálne fungovanie tela lekári odporúčajú užívať 1 000 až 1300 mg vápnika denne. Toto je priemerná denná dávka vápnika u dospelých. Na prvý pohľad je to veľmi jednoduché: je potrebné zostaviť stravu tak, aby denná strava obsahovala potraviny obsahujúce túto nevyhnutnú dennú dávku vápnika..

Ako sa však ukázalo, získanie správneho množstva vápnika z potravinových zdrojov je v týchto dňoch dosť ťažké. Napríklad, v praxi, na vyriešenie tohto problému, musíte jesť kilogram tvarohu alebo piť niekoľko litrov mlieka denne! Preto nemôžete robiť koncentrovaný vápnik v drogách.

Zmeny v kostnom tkanive: vyvrcholenie 30 rokov

V ľudskom kostnom tkanive sú súčasne prítomné dva procesy: jeho tvorba a deštrukcia - to je neustála obnova. V detstve dominuje syntéza kostrových kostí a zvyšuje sa celková kostná hmota..

Stáva sa to až do 30 rokov: kosti získavajú silu, vápnik a objem. Od 35 rokov však začína pred syntézou zdravého tkaniva prevládať lúhovanie, riedenie vápnika a zvyšovanie pórovitosti kostí, pretože tkanivo postupne mizne. Po uplynutí tejto vekovej hranice je strata kostnej hmoty 1 - 2% ročne..

Mám nedostatok vápnika alebo nie?

Ale ako určiť túto strednú zem? A ak nebude nedostatok, vápnik z prípravkov bude v prebytku. A keď je to „nadbytočný“ minerál, zaťažuje telesné systémy, hromadí sa a ukladá - nie je o nič menej nebezpečný ako jeho nedostatok..

Analýza vápnika v krvi neposkytne potrebné informácie o skutočnom stave vecí v tele, pretože v krvi sa tento minerál môže odobrať z kostného tkaniva a výsledok nebude platný.
Keď už máte viac ako 40 rokov, musíte podstúpiť kostné vyšetrenie na osteoporózu. Ak dôjde k takejto diagnóze, lekár predpíše liečbu bisfosfonátmi, ktoré spomaľujú proces rozpadu a úbytku kostí, a ak je to potrebné, prípravkami vápnika. Takže to bude produktívne a isté. V jednom zo svojich programov to odporučil profesor lekárskych vied E. Malysheva, ktorý je kompetentným odborníkom v mnohých záležitostiach..

Druhy vápnikových prípravkov na prevenciu osteoporózy

Liečba a prevencia tejto choroby v Rusku sa uskutočňuje pomocou prostriedkov na vyváženie procesu regenerácie kostného tkaniva:

 1. Lieky, ktoré znižujú rýchlosť deštrukcie kostí;
 2. Lieky, ktoré urýchľujú spojenie kostného tkaniva;
 3. Farmaceutické výrobky, ktoré súčasne vykonávajú funkciu, ktorá zabraňuje poškodeniu a funkciu osteosyntézy.

Zoznam liekov, ktoré môžu spomaliť vyčerpanie kostí

Vápnikové soli

V závislosti od veku musí človek spotrebovať 1 000 až 1600 mg vápnika denne. Ak do organizmu vstupuje nedostatočné množstvo mikroorganizmu s potravou, malo by sa doplniť pomocou liekov. Nedostatok vápnika sa prejavuje u každej osoby bez ohľadu na vek a miesto pobytu.

Problémom nízkych hladín vápnika v tele tak môže byť aj dieťa, ktoré žije v miernom klimatickom pásme a dodržiava správnu výživu. Na trhu sa lieky tejto akcie dodávajú vo forme vitamínov alebo biologicky aktívnych prísad (BAA), z ktorých existuje veľké množstvo.
V prípravkoch obsahujúcich vápnik sa často používajú dva typy jeho solí: citrát a uhličitan:

  Uhličitan, známy v každodennom živote ako krieda, sa vyskytuje v mnohých výrobkoch vrátane vaječných škrupín. Prípravky vyrobené na báze uhličitanu sú relatívne lacné, ale cenový rozdiel je niekedy zrejmý u rôznych výrobcov a často závisí od stupňa čistenia samotného liečiva. Táto závislosť však nie vždy dáva zmysel. Nie vždy „drahšie, potom lepšie“. Preto je najvhodnejšie zvoliť niečo priemerné alebo sa zamerať na iný typ citranu vápenatého.

 • Citran vápenatý alebo soľ kyseliny citrónovej má niekoľko výhod: ľahšie užívateľný, dobre vstrebateľný do žalúdka u ľudí s nízkou kyslosťou alebo užívajúcich iné lieky, schopnosť užívať tento liek vo vhodnom čase, ako sa ukázalo v mnohých štúdiách, je vstrebávaný o 94% lepšie uhličitan.

 • bisfosfonáty

  Tieto látky inhibujú alebo spomaľujú opätovnú absorpciu buniek, ktoré odstraňujú kostnú hmotu. Rozlišujú sa tri generácie týchto minerálov, z ktorých každá zvyšuje inhibičnú schopnosť 10 000-krát:

  • 1. generácia:
   Látka je etidronát sodný. Je súčasťou Xidophone, roztoku na perorálne podanie. Má najslabší účinok;
   Klodronová kyselina alebo klodronát dvojsodný. Nachádza sa v Bonefose, ktorého roztok sa podáva intravenózne, alebo si zoberte kapsuly s látkou
  • 2. generácia:
   Liečivou látkou je kyselina pamidronová alebo pamidronát sodný. Prítomný v lieku s názvom Pamidronate Medak;
   Kyselinalededronová obsiahnutá v Fosamaxe a generiká Alendronate-Pliva, Lindron, Ostalon, Ostealen, Strongos, Tevanate, Forosa.
  • 3. generácia:
   Lieky Bonviva a Bondronate, ktoré obsahujú kyselinu ibandrónovú alebo sodnú soľ ibandronátu;
   Monohydrát kyseliny Zolendrónovej, ktorý sa nachádza v Zomet, Aklast a Resorb.
   Niektoré lieky sú potrebné na liečbu metastáz pri rakovine, iné sa používajú iba na preventívne účely..

  kalcitonín

  Táto látka interaguje s osteoklastmi a znižuje ich aktivitu, čo vám umožňuje spomaliť osteoporotické ničenie kostnej hmoty. Je obsiahnutý v „Miacalcica“ a „Alostin“ a pomáha pri primárnej fáze ochorenia a bolesti kostí.

  Ženské hormóny

  Selektívne modulátory estrogénového receptora

  Látky v tejto skupine priamo inhibujú deštrukciu kostí. Najslávnejšia droga s názvom Evista.

  Lieky na opravu kostí

   Fluoridové prípravky.
   Fluoridové soli pôsobia ako pomocné látky pri tvorbe prirodzených kostí. Súčasný ruský trh bohužiaľ takéto prostriedky na boj proti osteoporóze neponúka.

  anaboliká.
  Tieto stopové prvky zvyšujú proliferáciu kostných buniek a sú určené na použitie u starších ľudí s nízkou telesnou hmotnosťou. Existuje liek vo forme injekčného "Retabolilu", ktorý je predpísaný v kurzoch.

  androgény.
  Tieto prvky neboli úplne preštudované, preukázalo sa však, že urýchľujú metabolizmus. Na tento účel sa používa testosterón, ktorý nájdete v častiach „Andriol“, „Androgel“, „Nebido“..

  Rastový hormón.
  Inými slovami, rastový hormón obsiahnutý v somatropíne, biosome, genotropíne, Norditropine. Podporuje rast kostí, zvyšuje počet a veľkosť svalových buniek, pečene a ďalších orgánov.

 • Parathormón.
  Reguluje metabolizmus vápnika a fosforu a stimuluje tiež hromadenie kostného tkaniva.
  Obsahuje produkt s názvom Forsteo, ktorý sa skladá z 84 aminokyselín, čím sa znižuje riziko poškodenia kostí. V súčasnosti bojuje s touto chorobou lepšie ako iné lieky tohto typu.

 • Lieky s dvojakým účinkom

   Vitamíny skupiny D.
   Zvýšte absorpciu vápnika a zabráňte riedeniu kostí. Prípravky obsahujúce tieto vitamíny sa nachádzajú vo forme cholekalciferolu a ergokalciferolu a látky syntetizované v tele - kalcitriol a alfacalcidol.

 • Biologicky aktívne druhy vitamínu D:
  Vitamín D3 obsiahnutý v Aquadetrime, vigantole, videholi atď.;
  Kombinácia cholekalciferolu a uhličitanu vápenatého sa nachádza v Ideose, Calcom-D3 Nicomede, Calcie-D3 Nicomede Forte, Complivite;

 • Colecalciferol a vápnik s pridaním ďalších prvkov sú súčasťou Calcemin, Osteomag.

  Vitamín D2 vo forme oleja alebo roztoku obsahujúceho alkohol. Biologicky aktívne druhy vitamínov sa užívajú v kombinácii s inými, aby sa zabránilo možnosti poškodenia kostí.

  Kalcitriol a alfacalcidol, ktoré vykonávajú ochranné a stimulačné funkcie, sú obsiahnuté v Osteotriol, Rockaltrol, Silkis, ako aj v Alpha D3-Teve, Oksidevite, Etalfe a Alfadole-Ca. Pracujú rýchlo a pomerne efektívne..

  Oseín-hydroxyapatitové zlúčeniny.
  Obsahuje Osteogenon, ktorý stimuluje rast kostí. Používa sa na liečbu primárnej a sekundárnej osteoporózy u žien počas premenopauzy a postmenopauzy, ako aj na narušenie rovnováhy vápnika a fosforu počas tehotenstva a výživy..

 • Renalát stroncia.
  Nachádza sa v Bivalos, ktorý stimuluje syntézu kolagénu v tele a znižuje aktivitu osteoklastov. Liek zvyšuje pevnosť kostí a tiež pomáha predchádzať zlomeninám..
  Výskum v oblasti liekov na liečbu osteoporózy sa nezastaví ani minútu. Teraz pod dohľadom takých prvkov, ako sú fytoestrogény, sójové izoflavóny, resveratrol.

 • A nakoniec niekoľko praktických rád, ktoré vám pomôžu znížiť stratu vápnika v tele:

  • Nemali by ste piť príliš často sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým, ktoré obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorá spomaľuje vstrebávanie vápnika.
  • Minimalizujte alebo úplne eliminujte spotrebu kávy. Čím menej budete piť kávu, tým silnejšie budú vaše kosti! Vymeňte tieto nápoje vodou a mliekom - a vaše kosti vám budú vďačné!

  Piť alebo nepiť vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy?

  Máte progresívnu osteoporózu (oslabenie kostí) po 40 - 50 rokoch, záleží na týchto dvoch kritériách: koľko vápnika kosti uložili do 30 rokov a ako rýchlo ich neskôr strácajú?

  Ak bola strava u mladých ľudí chudobná na potraviny obsahujúce vápnik, nemali čas zbierať svoje kosti a po 30 rokoch nebudete „budovať silu“. Ale v dospelosti je príjem tohto minerálu zvonka potrebný, takže keď je nedostatok, telo nenaplní vápnik, ktorý potrebuje, z kostí, ktoré sú už zničené..
  99% všetkého vápnika sa akumuluje v kostre a iba 1% z neho sa distribuuje do zvyšku tela. A keď je to potrebné pre rôzne procesy, potom je tu vždy vápnik - v kostiach.

  Hlavné zdroje vápnika:

  • jogurt, kefír, mlieko, syr, všetko je pokiaľ možno menej mastné (pretože tuk viaže vápnik).
  • všetky druhy kapusty (najmä brokolica),
  • greeny všetkých druhov vrátane rias,
  • semená, najmä sezamové semená, ľan, orechy.

  Na vstrebávanie vápnika sú potrebné vitamíny D a K. Vitamín D je v mlieku a v zeleni - K!

  Vápnikové prípravky pre menopauzu

  Zdravotnícke odborné články

  Nie je žiadnym tajomstvom, že starší ľudia majú krehkejšie kosti ako mladí. A nejde o nehodu. Faktom je, že je stále ťažšie udržiavať požadované množstvo vápnika v tele každý rok a jeho náklady rastú. U žien komplikuje prípad špeciálne obdobie nazývané menopauza. Zníženie produkcie estrogénu vo veku 40 - 50 rokov vedie k tomu, že absorpcia vápnika, ktorá vstupuje do tela ženy s jedlom, je významne inhibovaná, čoho dôsledkom sú kosti. Vápnikové prípravky pre menopauzu vyrovnávajú nedostatok tohto dôležitého stopového prvku, zatiaľ čo ich zloženie je vybrané tak, aby absorpcia vápnika bola maximálna.

  Kam ďalej??

  Najprv sa pozrime, prečo sme tak znepokojení stratou vápnika, ktorú stratíme? Vápnik je jedným z najdôležitejších stopových prvkov, bez ktorého by sa človek veľmi nelíšil od najjednoduchších mikroorganizmov. Koniec koncov, náš kostra je tvorená hlavne vápnikom, ktorý v tele mladého človeka má asi 1,5 - 2,2 kg.

  Takže 99% vápnika v tele ide na tvorbu kostry. To však neznamená, že zostávajúci vápnik je k ničomu. Týmto 1% sa podarí regulovať rovnováhu kyselina-báza v tele, zúčastňuje sa procesu zrážania krvi, ovplyvňuje metabolické procesy, normalizuje výmenu vody, solí a uhľohydrátov..

  Bez účasti vápnika mnoho dôležitých procesov v tele nie je kompletných. Napríklad svalová kontrakcia a výroba hormónov, fungovanie nervového systému a udržiavanie enzýmovej aktivity. Steny ciev majú vďaka vápniku obmedzenú priepustnosť a zuby, vlasy a nechty si zachovávajú svoju silu. To je pre všetky tieto potreby tela a trávi sa vápnik.

  Niektorí hovoria, že so stratou vápnika nie je nič zlé, pretože existuje veľa potravín, ktoré obsahujú tento mikroelement, čo znamená, že sa dá vyhnúť nedostatku vápnika. Možno majú pravdu, pokiaľ ide o mladé ženy, ktorých ročná strata vápnika nepresahuje 1%. Jedinou výnimkou je obdobie tehotenstva, keď ženské telo musí zdieľať vápnik s dieťaťom, ktoré v ňom rastie.

  Pri menopauze je príčina straty vápnika mierne odlišná. Tu je na vine estrogén, ktorý, bohužiaľ, nestačí na normálnu absorpciu vápnika z potravy. Strata vápnika v tomto období stúpa na 4 - 5% a je takmer nemožné vyrovnať ho bez pomoci prípravkov s vápnikom pri menopauze. Nasekané vaječné škrupiny môžete použiť s lyžičkami a kriedou s kýlou s kilogramami, ale okrem problémov s obličkami to nebude mať nič. Koniec koncov, na to, aby vápnik dodal do tela, nestačí, musíte mu pomôcť s jeho absorpciou.

  Fosforečnany, uhličitany, šťaveľany vápenaté, ktoré telo získava z potravy, sú nerozpustné zlúčeniny a ich telo sa často jednoducho nedokáže spracovať. Toto je obzvlášť viditeľné pri menopauze, keď telo stráca hlavného asistenta, reguluje metabolizmus vápnika, estrogén.

  Príznaky nedostatku vápnika

  Skutočnosť, že situácia s absorpciou vápnika je komplikovaná presne počas menopauzy, neznamená, že sa nepríjemné príznaky objavia už v prvých dňoch alebo mesiacoch. Všetko záleží na tom, či pred menopauzou došlo k určitému nedostatku Ca v tele ženy, alebo či sa už vopred starala o svoje zdravie pravidelným konzumáciou dostatočného množstva potravín obsahujúcich vápnik v mladom veku, a či žena mala nejaké sprievodné choroby, ktoré viedli k významnému vápniku vylučuje sa močom.

  Ľudské telo starostlivo monitoruje, či sa v krvi udržiava optimálna dávka vápnika. Situácia, keď koncentrácia vápnika klesne pod 2,2 milimólu na liter krvi, sa stáva druhom signálu SOS, na ktorý telo reaguje zvláštnym spôsobom. V snahe vyrovnať nedostatok Ca v krvi zoberie tento dôležitý minerál zo zubov, vlasov, nechtov, kostí, kde bol tento stopový prvok prítomný v dostatočnom množstve. Výsledkom je to, že sa zuby a nechty začnú drobiť, vlasy sa stávajú krehkými a vypadávajú, kosti strácajú svoju pôvodnú silu, čo vedie k častým zlomeninám a zdravotnému postihnutiu..

  Ak neberiete doplnky vápnika s menopauzou, môže to mať za následok vážne zdravotné problémy, ako napríklad:

  • choroby charakterizované výrazným zakrivením chrbtice (skolióza, lordóza, kyphosis),
  • svalové kŕče,
  • poruchy srdcového rytmu (arytmia),
  • zvýšenie krvného tlaku,
  • úzkosť a nervozita,
  • problémy s pamäťou,

  Skutočnosť, že telu chýba vápnik, je indikovaná nasledujúcimi príznakmi:

  • časté svalové kŕče,
  • mierne brnenie alebo bolesť jazyka a pier,
  • brnenie alebo nepochopiteľná bolesť v prstoch a chodidlách,
  • dýchavičnosť spôsobená kŕčmi svalov hrtanu,
  • aktívna strata zubov a vlasov, krehkosť a odlupovanie nechtov
  • časté zlomeniny kostí v dôsledku rozvoja osteoporózy.

  V zásade nie je potrebné očakávať výskyt vyššie uvedených príznakov, nedostatok vápnika sa dá ľahko zistiť laboratórnymi testami. Krvný test plus EKG (v dôsledku zhoršeného vedenia elektrických impulzov v srdci) veľmi rýchlo pomôže určiť patológiu. Preto, ak sa žena pravidelne podrobuje lekárskej prehliadke a dodržiava pokyny lekára, nebude mať vážne následky kvôli nedostatku Ca.

  Kód ATX

  Účinné látky

  Indikácie pre použitie vápnikových prípravkov pre menopauzu

  Podľa pravidiel, aby v starobe neexistovali žiadne problémy, mali by ste sa o seba v mladosti starať. Konzumácia dostatočného množstva odrôd kapusty, vodnice, rôznych morských plodov, mlieka a mliečnych výrobkov pomôže udržať optimálnu rovnováhu vápnika v tele. Ak žena sedí na nízkokalorických diétach alebo z niekoľkých dôvodov je jej strava obmedzená, telo začne pociťovať nedostatok Ca, čo po nejakom (niekedy dosť dlhom) čase vedie k vážnym problémom. Napríklad pri osteoporóze s progresívnou deštrukciou kostného tkaniva.

  Prípravky na vápnik tu prichádzajú k záchrane, ktoré sa mimochodom používajú nielen na menopauzu, tak na nedostatok Ca spôsobený podvýživou. Indikácie pre použitie vápnikových prípravkov sú širšie, sú to:

  • niektoré choroby centrálneho nervového systému, ako je depresia alebo apatia,
  • choroby kardiovaskulárneho systému,
  • obdobie aktívneho rastu pohybového aparátu (detstvo a dospievanie),
  • obdobie tehotenstva a dojčenia na vytvorenie kostry a neuromuskulárneho tkaniva u dieťaťa, ako aj na doplnenie zásob vápnika v tele matky,
  • prevencia a liečba určitých patologických stavov ovplyvňujúcich pohybový aparát, z ktorých najbežnejšou je osteoporóza.
  • posilnenie zubov a ďasien (na preventívne účely, ako aj pri komplexnej liečbe zubného kazu a paradentózy),
  • normalizácia so zrýchleným rastom,
  • udržiavanie vápnikovej rovnováhy u mužov starších ako 50 rokov a prevencia osteoporózy u žien starších ako 40 rokov,
  • liečba a prevencia zlomenín,
  • liečba krivíc a iných porúch metabolizmu vitamínu D,
  • terapia hypoparateriózy (poruchy metabolizmu fosforu a vápnika),
  • hyperfosfatémia (vysoké hladiny fosfátov v krvi),
  • dlhodobá liečba liekmi, ktoré podporujú vylučovanie Ca z tela (kortikosteroidy, antiepileptiká, diuretiká),
  • patológie, pri ktorých sa pozoruje časté močenie alebo hnačka,
  • predĺžený odpočinok na lôžku, v dôsledku čoho je narušená rovnováha Ca,
  • ako antidotum pri otrave kyselinou šťaveľovou, horečnatými soľami a kyselinou fluorovodíkovou.

  Užívanie doplnkov vápnika je opodstatnené aj pre niektoré ďalšie patológie: alergické prejavy, rôzne krvácania, dystrofia na pozadí závažného nedostatku energie. Rovnako ako pri astme, pľúcnej tuberkulóze, hepatitíde, prudkom poklese tlaku u tehotných žien a žien pri pôrode, zápale obličiek (nefritída), poškodení pečene v dôsledku celkovej intoxikácie tela.

  Uvoľňovací formulár

  Názvy prípravkov s obsahom vápnika predpísaných pre menopauzu na prevenciu a liečbu nedostatku tohto mikroelementu v tele a súvisiace príznaky najčastejšie hovoria samy za seba. Slovo „vápnik“ v tej istej forme je prítomné doslova vo všetkých názvoch uvedených prípravkov: „glukonát vápenatý“, „kalcemín“, „vápnik D3 Nycomed“, „horský vápnik D3“, „natecal D3“, „vápnik Vitrum“, „Calcimax“ “,„ Miacalcyklický “,„ Calcitrin “,„ Calcitonin “.

  Ak však hovoríme o liečbe osteoporózy, ktorá sa vyvíja na základe nedostatku alebo zlej stráviteľnosti vápnika pri menopauze, potom názvy prípravkov vápnika môžu byť ďaleko od názvov účinnej látky: „Alostin“, „Osteomed“, „Osteover“, „Oksidevit“, „Osteogenon“. "," Veprena "," Bonviva "," Actonel "a ďalšie.

  Hlavnou a najbežnejšou formou uvoľňovania vápnikových prípravkov sú tablety. V tejto forme sú predpísané na prevenciu a liečbu nedostatku vápnika v menopauze. Liek „Glukonát vápenatý“, ako aj lieky na liečbu osteoporózy, sú k dispozícii aj vo forme injekčného roztoku alebo prášku a niekedy dokonca aj vo forme nazálneho spreja, ale tieto formy sú vhodnejšie na liečenie príslušných patológií, vrátane ochorení spôsobených nedostatkom vápnika, ako na prevenciu., Injekcia „glukonátu vápenatého“ je preto indikovaná na alergie, kožné ochorenia (psoriáza, ekzém, furunkulosa atď.), Ako aj antidotum na otravu alebo hemostatikum, poruchu prištítnych teliesok, cukrovku atď..

  Vitamínové a minerálne doplnky s vápnikom

  Pozrime sa podrobnejšie na to, ktoré vápnikové prípravky patriace do skupiny vitamínovo-minerálnych doplnkov sú najobľúbenejšie pri prevencii a liečbe nedostatku vápnika v tele pri menopauze..

  "Glukonát vápenatý" - prvý minerálny doplnok k hlavnej strave, ktorý sa objavil na domácom trhu. Aj keď to nie je najúčinnejšie, je dostupné širokej verejnosti ako profylaktické proti chorobám spojeným s nedostatkom vápnika v tele..

  Je to jednozložkový prípravok, ktorého účinnou látkou je glukonát vápenatý. Lekári odporúčajú užívať ho, podobne ako iné prípravky obsahujúce vápnik, po predbežnom rozdrvení tabliet na stav drobných drobčekov alebo prášku. Dávka lieku na menopauzu sa nastavuje individuálne podľa potrieb tela a pohybuje sa v rozmedzí od 2 do 6 tabliet (od 1 do 3 g) súčasne. Mnohonásobné užívanie drogy je 2 až 3-krát denne. Je lepšie užiť tablety pred jedlom alebo po jednej a pol hodine po jedle.

  Príjem tohto lieku je lepšie kombinovať s vitamínovými doplnkami obsahujúcimi vitamín D, ktoré priaznivo ovplyvňujú vstrebávanie Ca.

  Zdá sa, že najjednoduchší a všeobecne bezpečný liek má na použitie dostatok kontraindikácií. Je to zvýšený obsah Ca v krvi a moči (hyperkalcémia a hyperkalciúria), tvorba obličkových kameňov obsahujúcich vápnik na pozadí vyššie uvedených patológií, tvorba uzlov (granulomy) v rôznych orgánoch, čo je typické pre sarkozidózu. Súbežné podávanie glukonátu vápenatého a srdcových glykozidov nie je prípustné, pretože takáto nesprávna liečba zvyšuje riziko arytmie..

  Liekové interakcie s inými liekmi sa často scvrkávajú na skutočnosť, že glukonát vápenatý pri jeho užívaní buď znižuje účinnosť určitých liekov (tetracyklínové antibiotiká, kalcitonín, fenytoín), alebo spomaľuje ich absorpciu (prípravky železa na perorálne podanie, digoxín, tetracyklíny), alebo zvyšuje toxicitu liekov (chinidín).

  Pri dlhej dobe použiteľnosti (5 rokov) liek nevyžaduje zvláštne podmienky na uchovávanie. Dokonale si zachováva svoje vlastnosti pri izbovej teplote a nízkej vlhkosti..

  Calcemin (Kalcemín a kalcemín Advance) je už viaczložkový prípravok obohatený o vitamín D a kyselinu citrónovú, zvyšuje biologickú dostupnosť Ca, ako aj užitočné minerály: horčík, zinok, bór, mangán, meď, regulujúci metabolizmus vápnika a fosforu v kostných tkanivách., Ca je vo svojom zložení prítomný vo forme uhličitanu a citrátu. Prvá soľ nasýti telo iónmi Ca a druhá zvyšuje ich biologickú dostupnosť bez ohľadu na zdravie zažívacieho traktu..

  Spôsob aplikácie a dávkovania vápnikových prípravkov „Calcemin“ a „Calcemin advance“, ktoré sa používajú pri menopauze na prevenciu a liečbu osteoporózy, sa navzájom nelíšia. Denná dávka sú 2 tablety, ktoré sa užívajú v 2 sadách (napríklad ráno a večer). Je lepšie užiť tablety pred jedlom, ale ich príjem počas jedla je tiež prijateľný. Tablety nie je potrebné drviť.

  Ak je dávkovanie liečiv konštantné, potom sa dĺžka liečby môže meniť v závislosti od stavu pacienta.

  Kontraindikácie pri užívaní lieku sa striktne prelínajú s kontraindikáciami uvedenými v opise "glukonát vápenatý"..

  Pri predávkovaní liekmi Calcemin a Calcemin Advance je možné vyvinúť hypervitaminózu (zvýšená koncentrácia vitamínu D), ako aj zvýšenie hladiny vápnika v krvi a moči. Liečba stavu je obmedzená na odstránenie vápnikových prípravkov a výplach žalúdka.

  Interakcia s inými liekmi sa môže ukázať ako užitočná (toxicita vitamínu A) a nežiaduca. Napríklad barbituráty, steroidné hormóny a fenytoín môžu významne znížiť účinok vitamínu D a laxatíva spomaľujú jeho absorpciu do krvi..

  Glukokortikoidy, levotyroxín a hormonálne kontraceptíva inhibujú absorpciu iónov Ca. Samotný „kalcemín“ je schopný narušiť absorpciu tetracyklínových liekov a fluoridu sodného a zvýšiť toxicitu srdcových glykozidov..

  Pri používaní diuretík je potrebná opatrnosť, pretože niektoré z nich (tiazid) môžu spôsobiť hyperkalcémiu, zatiaľ čo iné („slučka“) môžu spôsobiť zvýšenú stratu Ca v dôsledku zvýšeného vylučovania obličkami..

  Nepoužívajte "kalcemín" a pri súbežnej liečbe blokátormi vápnikových kanálov a antacídami obsahujúcimi hliník.

  "Calcium D3 Nycomed" - vápnikový prípravok vo forme žuvacích tabliet s príchuťou pomaranča alebo mäty. Hlavnými účinnými látkami sú uhličitan vápenatý a vitamín D3.

  Užívajte tablety pred jedlom alebo s jedlom. Odporúča sa rozpustiť tablety, ale môžete ich tiež žuť. Počas menopauzy sa na prevenciu osteoporózy odporúča užívať 1 tabletu dvakrát denne, na liečbu deštrukcie kostí (ako súčasť komplexnej liečby) - 1 tabletu 2 až 3 krát denne.

  Okrem kontraindikácií na použitie opísaných pre glukonát vápenatý a kalcemín má vápnik D3 vlastné kontraindikácie súvisiace s jeho zložením. Medzi ne patrí: precitlivenosť na výrobky, ktoré zahŕňajú arašidy alebo sóju, závažné prípady zlyhania obličiek, aktívna tuberkulóza, fenylketonúria, neznášanlivosť na sorbitol, izomalt a sacharózu..

  V prípade predávkovania liekom je potrebné jeho stiahnutie a opatrenia na čistenie žalúdka zložiek lieku.

  Interakcia s inými liekmi je rovnaká ako v návode na minerálny doplnok „Calcemin“..

  Čas použiteľnosti tohto lieku, rovnako ako kalcemínového lieku, je 3 roky za predpokladu, že sa uchováva v miestnosti s teplotou miestnosti nepresahujúcou 25 stupňov a nízkou vlhkosťou..

  Natekal D3 sa môže považovať za liečivý analóg predchádzajúceho lieku s rovnakými účinnými látkami, ktoré vyrovnávajú nedostatok Ca v tele a inhibujú produkciu paratyroidného hormónu zodpovedného za resorpciu kosti (deštrukciu). Liek patrí do skupiny regulátorov metabolizmu vápnik-fosfor.

  "Necal D3" sa tiež vyrába vo forme žuvacích tabliet, ktoré je možné žuť alebo rozpustiť. Užívajte ich ako preventívne opatrenie spolu s jedlom 1 alebo 2-krát denne v množstve 1 - 2 kusy. Terapeutické dávkovanie a trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár.

  Medzi kontraindikácie na použitie je potrebné zdôrazniť neznášanlivosť sacharózy, súčasné použitie veľkých dávok vitamínu D, urolitiázu, prítomnosť nádorových metastáz v kostiach, osteoporózu, ktorá sa vyvíja na pozadí dlhodobého obmedzenia pohybu, závažné poškodenie obličiek. Relevantné sú aj kontraindikácie týkajúce sa iných vápnikových prípravkov používaných na menopauzu ako preventívne opatrenie..

  Čas použiteľnosti tohto lieku je relatívne malý a je len 2 roky od dátumu vydania. Skladuje sa pri teplote neprevyšujúcej 30 stupňov.

  "Vitrum vápnik s vitamínom D3" - Analóg vyššie uvedeného lieku, ktorý je dostupný vo forme bežných tabliet, ktoré musíte užiť jeden až 1-2 krát počas dňa, ale nie viac ako 4 ks. o deň. Skladovateľnosť je 3 roky..

  "Horský vápnik D3" - liek, v ktorom je za asimiláciu Ca zodpovedný nielen vitamín D, ale aj múmia, ktorá tiež zlepšuje celkové minerálne zloženie kostí.

  Užívajte liek 2 tablety dvakrát denne. Odporúča sa to robiť s jedlom..

  Liek nie je predpísaný na precitlivenosť na zložky lieku, najmä na múmiu, ako aj počas tehotenstva a dojčenia..

  Prípravok Calcimax, v ktorom je Ca prítomný vo forme hydroxyapatitu, ktorého stráviteľnosť je vyššia ako stráviteľnosť glukonátov a uhličitanov, získal vynikajúce hodnotenie, pokiaľ ide o prevenciu a liečbu osteoporózy pri menopauze. Okrem toho je prípravok obohatený o minerály užitočné pre kosti a celé telo (horčík, kremík, mangán, bór, zinok, chróm) a vitamíny D a C.

  Odporúča sa užívať liek vo forme kapsúl na prevenciu osteoporózy pri menopauze 2-krát denne, 1 kapsula. Toto by sa malo robiť asi hodinu pred jedlom alebo tesne pred spaním..

  Kontraindikácie pri použití lieku sú: sklon k trombóze, ťažké formy vaskulárnej aterosklerózy, zvýšený Ca v tele.

  Skladujte liek pri izbovej teplote nie dlhšie ako 3 roky.

  Vedľajšie účinky vápnikových prípravkov predpísaných na menopauzu nie sú plné rôznorodosti. Zvyčajne sa vyskytujú na pozadí predávkovania alebo precitlivenosti na zložky užívaných liekov..

  Užívanie doplnkov vápnika je niekedy sprevádzané nepríjemnými príznakmi, ako sú nevoľnosť, zápcha alebo hnačka, bolesti hlavy, silné zvýšenie Ca v tele (zvyčajne sa vyskytuje pri predávkovaní alebo nesprávnej dávke a lieči sa zavedením kalcitonínu po dobu 6 hodín), reakcie spojené s dráždivý účinok na gastrointestinálnu sliznicu.

  Na pozadí zvýšenej citlivosti možno pozorovať alergické reakcie vo forme kožných vyrážok. Závažné reakcie sprevádzané kómou sú mimoriadne zriedkavé..

  Počas užívania vápnikových prípravkov sa odporúča monitorovať koncentráciu Ca v krvi a moči pomocou laboratórnych testov.

  Iné lieky na prevenciu a liečbu osteoporózy pri menopauze

  Medzi populárne lieky na prevenciu a liečbu osteoporózy, ktoré sa vyvíjajú na pozadí nedostatku vápnika počas menopauzy, je potrebné zdôrazniť Miacalcic a Calcitonin. Liečivo oboch liekov je syntetický hormón hypokalcemického pôsobenia - kalcitonín, extrahovaný z lososa. Tento hormón je schopný znižovať hladinu vápnika v krvi, predchádzať príznakom hyperkalcémie a stimulovať jej hromadenie v kostnom tkanive..

  Obidve liečivá sú dostupné vo forme roztokov na intravenózne, intramuskulárne alebo subkutánne podanie a nazálneho spreja s účinkom liečiva..

  Spôsob aplikácie a dávka vápnikových prípravkov obsahujúcich kalcitonín, ktorý je účinný pri liečbe osteoporózy pri menopauze, určuje ošetrujúci lekár na základe diagnózy, stavu a fyziologických charakteristík tela pacienta. Pri osteoporóze teda môže byť účinná terapeutická dávka lieku Miacalcic 50 alebo 100 IU. Liečivo sa podáva subkutánne alebo intramuskulárne.

  Dávka prípravku Calcitonin sa vypočíta na základe normy 5 alebo 10 IU na každý kilogram hmotnosti pacienta, ktorý sa rozdelí do 2 dávok..

  Vo forme spreja sa liek používa v dávke 200 IU pre liečivo Miacalcic a 100-400 IU pre Calcitonin.

  Kontraindikácie pri používaní týchto liekov sú: znížený obsah vápnika v tele, obdobia tehotenstva a laktácie, ako aj zvýšená citlivosť na liečivo. Sprej nie je vhodný na rinitídu rôznych etiológií.

  Obidve lieky majú viacnásobné vedľajšie účinky z rôznych orgánov a systémov tela. Najčastejšie: príznaky menopauzy (sčervenanie a opuch), zníženie krvného tlaku, zmena pocitov chuti, bolesť kĺbov bez zjavného dôvodu, alergické reakcie.

  Pri parenterálnom podaní lieku je možné pozorovať nevoľnosť a zvracanie, bolesť hlavy a žalúdka, poruchy zraku, kašeľ, bolesť svalov, bolesť a začervenanie v mieste vpichu..

  Použitie spreja môže sprevádzať suchá sliznica nosa, krvácanie z nosa, výtok z nosa, kýchanie..

  Čas použiteľnosti prípravkov Miacalcic a Calcitonin je 5 a 3 roky. Podmienky skladovania rôznych foriem drog sú uvedené v pokynoch pre tieto lieky..

  Ak si príjem vitamínovo-minerálnych doplnkov nevyžaduje špeciálne sledovanie ošetrujúcim lekárom, ošetrujúci lekár by mal prísne kontrolovať užívanie liekov proti osteoporóze, či už ide o regulátory metabolizmu vápnika a fosforu alebo inhibítory resorpcie kostí..

  "Ťažké delostrelectvo" v boji o pevnosť kostí

  Ak liečba liekmi obsahujúcimi vápnik a regulátormi metabolizmu vápnika neprináša očakávané výsledky, inhibítory kostnej resorpcie pomáhajú zastaviť deštrukciu kostného tkaniva. Obzvlášť populárne v tomto ohľade sú bisfosfonáty obsahujúce dusík, ktorých pôsobenie je zamerané na zabránenie úbytku kostnej hmoty.

  Jedným z najobľúbenejších liekov v tejto triede je liek na báze ibandronátu sodného (kyselina ibandrónová) Bonviva. Jeho pôsobenie je založené na potlačení aktivity osteoklastov bez ovplyvnenia ich počtu. Liečivo nemá negatívny vplyv na tvorbu nových kostných buniek, ale významne inhibuje proces jeho deštrukcie. Je indikovaný ako profylaktický prostriedok proti zlomeninám sprevádzajúcim ženy po menopauze..

  A hoci prípravok Bonviva nie je prípravkom vápnika na menopauzu v doslovnom zmysle slova, účinok kyseliny ibandrónovej v jej zložení je podobný účinku hydroxyapatitu vápenatého (pripomeňte prípravok Calcimax). Urýchľuje proces obnovy kostí a zvyšuje jeho hmotnosť. Súčasne ibandronát sodný nemá karcinogénny účinok a nespôsobuje mutáciu v bunkovej štruktúre. Jeho pôsobenie nevedie k porušeniu mineralizácie kostí.

  Spôsob prípravy: tablety s dávkou 150 mg (1 alebo 3 na balenie) a 2,5 mg (28 kusov), injekcia na injekciu v injekčnej striekačke s ihlou.

  Droga "Bonviva" je dosť drahá radosť, ale ak vezmete do úvahy skutočnosť, že užívanie 150 mg tabliet raz mesačne, môže si to dovoliť veľké množstvo žien, ktoré dosiahli vek, keď menopauza začína mať negatívny vplyv na stav kostí kostry. horlivo sledovať ich zdravie.

  Tablety s dávkou 150 mg sa užívajú v ten istý deň každého kalendárneho mesiaca a s dávkou 2,5 mg - denne. Je vhodnejšie užiť tablety pol hodiny pred ranným jedlom. Neodporúča sa žuť tablety, sú prehltnuté celé, zaplavené pohárom obyčajnej vody, aby sa znížil negatívny účinok na gastrointestinálnu sliznicu..

  Zvláštnosťou užívania lieku je to, že počas užívania tabliet a hodinu po ňom je pacientovi zakázané zaujať vodorovnú polohu, t.j. klamať.

  Injekčné (intravenózne) podávanie liečiva podľa indikácií sa uskutočňuje raz za štvrťrok (90 dní). Odporúča sa podať injekciu do nemocnice pomocou injekčnej skúmavky s roztokom jedenkrát.

  Užívanie lieku môže byť sprevádzané nasledujúcimi vedľajšími účinkami: závraty, kĺby a bolesti hlavy, nádcha a niektoré príznaky akútnych respiračných vírusových infekcií, gastritída, poruchy stolice vo forme hnačky, vysoký krvný tlak, depresia, atypické zlomeniny, depresia atď. Bežné sú aj alergické prejavy. žihľavka, opuch tváre, bolesti chrbta, nespavosť, únava.

  Gastrointestinálne reakcie sa často pozorujú na pozadí predávkovania liekom, ak je frekvencia užívania 150 mg tabliet viac ako 1krát týždenne (odporúča sa každé 4 týždne!). V prípade predávkovania sa odporúča konzumovať mlieko a vykonávať antacidovú liečbu.

  Liek má o niečo menej kontraindikácií na použitie, ktoré sa musia brať do úvahy pri predpisovaní účinného liečebného postupu pri menopauze. Medzi ne patrí nedostatok vápnika v tele, zhoršená funkcia pažeráka, prejavujúca sa oneskorením pri vyprázdňovaní (zúženie, achalázia), neschopnosť zostať vodorovná počas a do hodiny po užití tabliet, nedostatok laktázy alebo galaktózová intolerancia, závažné prípady zlyhania obličiek, precitlivenosť na zložky lieku, obdobia tehotenstva a laktácie.

  S opatrnosťou sa liek predpisuje na rôzne patológie gastrointestinálneho traktu.

  Pri predpisovaní Bonvivy sa musí vziať do úvahy interakcia s inými liekmi. Súbežné použitie tohto lieku a prípravkov s obsahom vápnika (ako aj výrobkov obsahujúcich hliník, železo alebo horčík) teda výrazne oslabí absorpciu kyseliny ibandronátu, preto sa odporúča najprv zvýšiť hladinu vápnika v tele a potom pokračovať s sodnou soľou ibandronátu..

  Na zníženie negatívneho účinku na žalúdočnú sliznicu sa neodporúča súčasne užívať „Bonvivu“ a nesteroidné protizápalové lieky..

  Ale roztok „ranitidínu“, ktorý sa podáva intravenózne, je schopný zvýšiť biologickú dostupnosť hlavnej účinnej látky lieku „Bonviva“ takmer o 20%..

  Liek môžete uchovávať v tabletách až 5 rokov, pričom doba použiteľnosti injekcie je iba 2 roky za predpokladu, že akákoľvek forma lieku sa uchováva pri teplote neprevyšujúcej 30 stupňov..

  Aby bol vápnik zdravý

  Všetci starší ľudia musia vždy užívať doplnky vápnika, aby sa predišlo osteoporóze..

  Vápnikové prípravky sa môžu používať na prevenciu osteoporózy u starších ľudí, ale iba ak ich predpisuje lekár, pretože pri niektorých poruchách a chronických ochoreniach (napríklad riziko hyperkalcémie) môže byť ďalší príjem vápnika kontraindikovaný. Okrem toho účinnosť vápnikových prípravkov ako nezávislej metódy prevencie osteoporózy a jej komplikácií nie je príliš vysoká - riziko fraktúr je znížené iba o 10%. Preto sa dnes prípravky na báze vápnika používajú na prevenciu osteoporózy iba v kombinácii: s aktívnymi formami vitamínu D, fyzickou aktivitou, stravou atď. V mnohých situáciách sa problém nedostatku vápnika v tele musí vyriešiť nie prijatím ďalších liekov obsahujúcich vápnik, ale liečením chronických ochorení gastrointestinálneho traktu, ktoré narúša vstrebávanie vápnika z potravy, alebo elimináciou účinkov hormonálneho zlyhania, napríklad u perimenopauzálnych žien a pacientov s ochorením štítnej žľazy..

  Vápnik sa dobre vstrebáva iba z potravy.

  U zdravého človeka bez chronických gastrointestinálnych ochorení, pri ktorom je narušené trávenie, sa vápnik dobre vstrebáva z potravy az LP alebo doplnkov výživy. Ale môže byť ťažšie kontrolovať príjem potravou, napr obsah vápnika vo výrobkoch sa môže líšiť a nemôžete si byť istí, že keď použijete určité množstvo konkrétneho jedla, človek dostane potrebné množstvo tohto minerálu. Okrem toho je absorpcia vápnika z potravín výrazne znížená pri konzumácii tukových potravín, veľkého množstva ľahkých uhľohydrátov, potravín bohatých na kyseliny (šťaveľové, fytické) a dokonca aj rastlinných vlákien. Predpokladá sa, že absorpcia vápnika z potravy nepresahuje 20 - 25%. Ak sa vápnik používa vo vyváženej forme na lepšiu absorpciu komplexných prípravkov, výsledok je lepšie kontrolovaný a predvídateľný..

  Doplnky vápnika sú potrebné iba pre staršie a tehotné ženy..

  U tehotných a dojčiacich žien sa potreba vápnika v tele výrazne zvyšuje a je mimoriadne ťažké ho kompenzovať iba stravou. U starších ľudí je nedostatok vápnika najčastejšie spojený s chronickými gastrointestinálnymi chorobami, hormonálnymi zmenami, ktoré ovplyvňujú hustotu minerálov v kostiach, a so znížením schopnosti absorbovať vápnik z potravy súvisiace s vekom. Je to však ďaleko od všetkých skupín pacientov, ktorým sa odporúča užívať ďalšie vápnikové prípravky. Vápnik sa často predpisuje deťom prvého roku života na prevenciu krivice. Jeho použitie sa odporúča aj pre ženy v menopauze, ktoré užívajú glukokortikoidy dlhšiu dobu. Indikáciami pre vymenovanie vápnika môžu byť dlhodobé nehojace sa zlomeniny, potreba dodržiavať nízkotučné bielkoviny, alergická dermatitída atď..

  Mali by sa užívať iba tie prípravky, ktoré obsahujú organický vápnik..

  Biologická dostupnosť rôznych vápnikových prípravkov je skutočne odlišná, ale neexistuje zhoda v tom, či sa organické soli (laktát, glukonát, citrát) môžu dnes považovať za účinnejšie ako anorganické (t.j. uhličitan). Dôvodom je skutočnosť, že stav tráviaceho traktu má veľký vplyv na biologickú dostupnosť vápnika. U človeka s normálnou alebo zvýšenou sekréciou žalúdka a pH sa uhličitan vápenatý nemôže absorbovať horšie a niekedy lepšie ako jeho organické formy. Najmä pri užívaní uhličitanu vápenatého počas jedla alebo bezprostredne po jedle. Niektoré organické formy glukonátu vápenatého a laktátu majú súčasne vysokú biologickú dostupnosť bez ohľadu na príjem potravy a osvedčili sa pri predpisovaní pacientom s poruchou funkcie obličiek a perimenopauzálnym ženám. Vápnik vo forme citranu sa dobre vstrebáva bez ohľadu na úroveň kyslosti žalúdočnej šťavy a aktivity žlčníka, takže sa môže používať u starších pacientov a pacientov s gastrointestinálnymi chorobami..

  Jednou z najmodernejších dávkovacích foriem vápnika v súčasnosti sú cheláty aminokyselín. Sú to komplexné zlúčeniny, v ktorých je každá častica vápnika obklopená aminokyselinami, takže pri perorálnom podaní má vysokú biologickú dostupnosť (viac ako 90%). Cheláty vápnika sa môžu odporučiť v prípadoch, keď sa normálne vápnikové prípravky u pacienta zle vstrebávajú alebo ak je potrebné čo najskôr naplniť nedostatok tohto minerálu v tele..

  Vápnik sa má užívať iba s vitamínom D.

  Vitamín D hrá veľmi dôležitú úlohu pri vstrebávaní vápnika v črevách (z potravy a liečiv), metabolizme tohto minerálu v tele a udržiavaní vápnika v zložení kostného tkaniva. Pri pravidelnom príjme veľkých dávok vitamínu D sa však hypervitaminóza a nebezpečná intoxikácia môžu vyvíjať veľmi rýchlo, pretože tento vitamín je jedným z tukov rozpustných a je schopný sa hromadiť v tele. Hypervitaminóza D môže viesť k nadmernému príjmu vápnika v tele a následne k ukladaniu jeho solí v stenách krvných ciev, tkanivách vnútorných orgánov, ako aj k narušeniu renálnych funkcií a poškodeniu nervových buniek. Preto sa vápnik spolu s vitamínom D môže užívať buď vo forme fixných kombinácií (presne podľa pokynov), alebo kombináciou prípravkov vápnika a vitamínu D vo forme cholekalciferolu v odporúčanej vekovej dávke..

  U starších ľudí je vápnik slabo absorbovaný, preto potrebujú vyššie dávky.

  V starobe je absorpcia vápnika z jedla a liekov skutočne znížená, ale vyriešenie tohto problému jednoducho zvýšením dávky ďalšieho vápnika je nemožné. Musíme hľadať príčinu nízkej absorpcie vápnika. Môžu to byť gastrointestinálne choroby, ktoré sú sprevádzané poruchami trávenia, patológiou štítnej žľazy, hormonálnymi problémami, najmä u žien. Veľmi častou príčinou zlej absorpcie vápnika v starobe je nedostatok vitamínu D, ktorého tvorba v pokožke s vekom klesá. A len odstránením všetkých príčin, ktoré vznikli, môžeme vyriešiť problém nedostatku vápnika. Užívanie príliš vysokých dávok vápnika v takejto situácii je nielen zbytočné, ale môže sa stať aj nebezpečným, pretože môže spôsobiť komplikácie - od vzniku chronickej zápchy po zvýšené riziko kardiovaskulárnych komplikácií..

  Vápnik by sa mal užívať iba vo forme monopreparácií, spolu s inými minerálmi, ktoré sa neabsorbujú..

  Niektoré minerály môžu čiastočne znížiť alebo spomaliť absorpciu vápnika v čreve, zatiaľ čo iné zvyšujú jeho biologickú dostupnosť. Súčasné podávanie s prípravkami obsahujúcimi soli železa, zinku, mangánu, hliníka môže negatívne ovplyvniť absorpciu vápnika. Na zlepšenie absorpcie vápnika môžete použiť kombinované prípravky, v ktorých je tento minerál doplnený vitamínom D a K, stopovými prvkami chrómu a selénu. Je však potrebné mať na pamäti, že v prípadoch, keď je potrebná prevencia alebo liečba už existujúceho nedostatku vápnika, by sa pozornosť nemala venovať iba zloženiu, ale aj dávkovaniu vybraného lieku. Niektoré vitamínovo-minerálne komplexy môžu obsahovať príliš nízku dávku vápnika, čo nestačí na uspokojenie denných potrieb tela.

  Pri osteoporóze je užívanie vápnika zbytočné, pomáha iba vitamín D..

  Pri osteoporóze, ktorá už vznikla, vápnikové prípravky ako liečebná metóda už nemajú nezávislý význam. Vápnik sa však nevyhnutne predpisuje ako doplnok pri komplexnej liečbe tohto ochorenia. Dodatočný príjem vápnika je potrebný v prípadoch, keď pacient dostáva lieky, ktoré bránia deštrukcii kostného tkaniva (bisfosfonáty, kalcitoníny atď.). Vápnik je tiež predpísaný na prevenciu progresívneho znižovania hustoty minerálov v kostiach, ktoré sa môžu vyskytnúť počas liečby. Vápnik sa často predpisuje ako doplnok k hormonálnej substitučnej terapii u žien, ako aj u pacientov s veľmi vysokým rizikom zlomenín alebo už existujúcich poranení kostí. Najvýhodnejšie je použitie kombinovaných činidiel, ktoré okrem vápenatých solí zahŕňajú vitamín D.

  Vápnikové prípravky: TOP-11 lacné a efektívne

  Telo dospelého obsahuje veľa minerálov, ale pre mnohých je stále potrebné vápnikové prípravky. Makronutrient je zodpovedný za zdravie pohybového aparátu, integritu kostného tkaniva a zubov. V kombinácii s horčíkom a určitými vitamínmi (napríklad D3) je dôležitý pre všetky systémy a orgány. Zostavili sme zoznam najlepších doplnkov vápnika, ktoré vám pomôžu nájsť váš výživový doplnok..

  Aké faktory ovplyvňujú vstrebávanie vápnika v tele

  Telo nebude normálne fungovať, ak nezabezpečíte denný príjem minerálu v množstve 1 gram. (1000 mg). Vápnikové tablety pokrývajú túto potrebu, ale čo je najlepšie zo všetkých liekov, je ťažké povedať. Aby sa látka úplne vstrebávala, musíte začať so zdravotným stavom a možnými chronickými chorobami.

  Absorpcia minerálu závisí od mnohých faktorov:

  • žalúdočná kyslosť - pri nízkej koncentrácii kyseliny chlorovodíkovej v žalúdočnej šťave sa makrobuľa absorbuje horšie, pretože prispieva k tvorbe rozpustných zlúčenín pre následnú absorpciu v čreve;
  • práca žlčníka - v prípade porušenia sa vápnik v kombinácii s mastnými kyselinami netransformuje na micely a neprenikne cez bunkové membrány s následným uvoľňovaním iónov (telo jednoducho nemôže použiť minerál);
  • obsah mastných kyselín v tele - samotný vápnik v tabletách (zvlášť lacný) sa nedá absorbovať, vyžaduje, aby sa mastné kyseliny viazali a absorbovali (okrem toho sa tuk zúčastňuje na urýchľovaní tvorby žlče);
  • obsah horčíka v tele - v kombinácii s týmto minerálom sa makroelement okamžite rozkladá na životne dôležité látky a vstrebáva sa, pri nedostatku horčíka začína telo opúšťať trojnásobne;
  • obsah vitamínu D v tele - ak je nedostatok prezentovaného vitamínu, vápnik nebude absorbovaný črevami, nebude sa zúčastňovať metabolických procesov, ktoré sú potrebné na normalizáciu jeho množstva.

  Ak je základná strava bez bielkovinového jedla, je potrebné piť prípravky bohaté na vápnik (nižšie zvážime, ktoré sú lepšie). Tým sa zvýši metabolizmus vápnika, uspokojia sa základné potreby tela. Medzi ľuďmi, ktorí potrebujú minerál, starší ľudia, tehotné ženy, deti.

  Lacné a efektívne monoprípravy vápnika v tabletách

  Na normalizáciu minerálnej rovnováhy, ak je v tele dostatočné množstvo horčíka a vitamínu D, sú predpísané monopreparáty vápnika. Sú to liečivá, ktoré obsahujú iba túto zlúčeninu (bez iných vitamínov, makro a mikroelementov)..

  Lieky tejto skupiny sa odporúčajú na použitie obyvateľmi južných oblastí, ktorých telo nezávisle vyrába vitamín D v správnom množstve..

  Č. 1. Chelát vápenatý, Evalar

  Na základe ľahko stráviteľnej formy vápnika, kvôli ktorej je povolené používanie osobami s diagnostikovanou gastritídou. Vhodné aj pre ľudí, ktorí nedávno podstúpili bariatrickú chirurgiu. Na deň sa podávajú 2 - 3 tablety. Toto množstvo je dostatočné na pokrytie 40% dennej potreby minerálov u dospelých.

  Č. 2. Glukonát vápenatý

  Uvoľňuje sa v baleniach po 10 tabliet, z ktorých každá stojí 7 rubľov. Kvôli nízkemu obsahu základnej látky musíte vypiť 20 jednotiek denne (2 balenia). Ak je výživa čiastočne vyvážená, túto dávku nemusíte používať. Odporúča sa obmedziť na polovicu denného objemu (1 balenie)..

  Číslo 3. Vápnik Sandoz Forte

  Uvoľňuje sa v šumivých tabletách. Pred požitím sa musia rozpustiť vo vode, čo zaručuje rýchlu a úplnú absorpciu. Účinné látky - laktoglukonát vápenatý, uhličitan vápenatý. Soli okamžite dosiahnu svoju ionizovanú formu a krátko po podaní sa začlenia do biochemických procesov. Nie všetky vápnikové prípravky sa môžu pochváliť takou rýchlou absorpciou. Tento nástroj sa odporúča na prevenciu a liečbu osteoporózy u žien, odstránenie chronického nedostatku vápnika v akútnej / akútnej forme, ako aj na posilnenie kostného tkaniva..

  Číslo 4. Prírodná cesta, Citrát vápenatý

  Balenie s kapsulami (250 kusov) je možné objednať iba prostredníctvom internetu, ale tento liek nemožno vylúčiť z hodnotenia. Každá kapsula obsahuje 500 mg. vápnik. Je zastúpená malátom, citrátom a uhličitanom. Denná dávka je 2 jednotky, to stačí na pokrytie deficitu. Jedna plechovka je určená na 3-mesačný kurz, po ktorom je úplne obnovená výmena vápnika..

  Dobré doplnky vápnika s vitamínom D3

  Odporúčame zvážiť vápnikové prípravky s vitamínom D3, vlastnosti, zoznam, cenu. Takáto kombinácia sa považuje za ideálnu, pretože minerál sa rýchlo začleňuje do metabolických procesov a pokrýva dennú normu o 80 až 95%..

  Je dôležité mať na pamäti, že ak vitamín D získavate z iných zdrojov, v kombinácii s takýmito doplnkami sa hromadí v bunkách. Aby sa nevyvolávala hypervitaminóza, je lepšie zvoliť si jeden liek.

  Č. 1. Prispôsobte vápnik D3 forte

  Žuvacie tablety. Dávka vápnika na 1 jednotku je 500 mg., Vitamín D3 - 400 mg. Complivit je produkovaná domácou spoločnosťou, stojí menej ako jej zahraničné náprotivky, ale vo svojej základni má viac cholekalciferolu. Neustále prechádza kontrolou kvality a je registrovaný ako liek. Vysoká dávka účinných látok rýchlo pokryje potrebu dôležitých zlúčenín u človeka..

  Č. 2. Calcemin Advance

  Prípravky s vápnikom, ako je kalcemín, sú jednoducho potrebné na osteoporózu, nedostatok minerálov a čiastočné zničenie kostného tkaniva. Kombinované činidlo urýchľuje fúziu kostí počas zlomenín, vypĺňa mikrovoidy do štruktúry chrupavky a zabraňuje následnému ničeniu dôležitých štruktúr muskuloskeletálneho systému. Kalcemín Advance sa líši od kalcemínu vo vysokej koncentrácii účinných látok. Denná hodnota je rýchlejšia s menej tabletkami.

  Číslo 3. Citrát vápenatý

  Produkt je založený na vitamíne D3 a citranu vápenatom - v tejto forme sa makrobuľa absorbuje čo najrýchlejšie a najjednoduchšie. Táto vlastnosť je dôležitá pre pacientov s atrofickou gastritídou a pre tých, ktorí podstúpili bariatrickú chirurgiu alebo gastrektomiu. Po dôkladnej štúdii koncentrácie hlavných látok je zrejmé, že užívanie 3 tabliet úplne nepokryje denný príjem. Jedno balenie trvá 10 dní.

  Číslo 4. Vápnik D3 Nycomed forte

  Ak telo potrebuje vápnik a vitamín D, potom zo všetkých liekov, mali by ste to zvážiť. Žuvacie tablety obsahujú uhličitan vápenatý v koncentrácii 1250 mg, čo znamená „čistý“ makrobuľa 500 mg. Vitamín D3 je prítomný v objeme 400 IU. Denná suma sa určuje individuálne, spravidla stačia 3 jednotky. Tehotné ženy potrebujú viac, to isté platí pre staršie osoby a pre ženy trpiace chorobami pohybového aparátu.

  Najlepšie doplnky vápnika a horčíka

  Prípravky obsahujúce vápnik a horčík sú lacné a účinné. Najčastejšie sa predpisujú na zlepšenie svalovej kontrakcie. Lieky sa predávajú v každej lekárni, niektoré je možné objednať online. Pred prijatím je dôležité uistiť sa, že existujú náznaky na prijatie. Inak sa môže vyskytnúť hypervitaminóza..

  Č. 1. Solgar Vápnik + Horčík + Zinok

  Všetky minerály z kompozície sa navzájom posilňujú. Vápnik vyplňuje mikrokraky do kostného tkaniva, horčík zvyšuje absorpciu zásaditých zlúčenín. Zinok urýchľuje syntézu kolagénu, čím bráni deštrukcii chrupavky. Prezentovaný výrobok obsahuje vápnik v ľahko stráviteľnej forme - uhličitan, citrát, glukonát. Odporúča sa ako doplnok výživy, ktorý rýchlo vyrovná nedostatok potrebných zložiek tela..

  Č. 2. Doppelherz Asset Calcium + Magnesium

  Ak potrebujete vápnik a horčík v jednom prípravku, mali by ste sa bližšie pozrieť na Doppelherz. Takýto „duet“ je o 60% lepšie vstrebávaný, zlepšuje integritu krvných kanálov, posilňuje zuby a kosti, normalizuje krvný tlak a odstraňuje záchvaty. Psycho-emocionálne prostredie je tiež normalizované, kognitívne funkcie sú posilňované, všetky metabolické procesy sa urýchľujú. Tablety sa užívajú denne na 1 jednotku počas 2 mesiacov..

  Číslo 3. NSP Chelát vápenatý horečnatý

  Prírodné doplnky Sunshine sú ideálne vyvážené pomerom všetkých prichádzajúcich zložiek. V prípravkoch je okrem hlavných minerálov prítomný aj vitamín D, vďaka čomu sú v biochemických procesoch v čo najväčšej miere zabudované nenahraditeľné prvky. Ľahko stráviteľná chelátová forma je vhodná pre ľudí s gastrointestinálnymi problémami. Medzi hlavné výhody poukazujeme na normalizáciu tlaku, posilnenie krvných ciev, úplné obnovenie štruktúr pohybového aparátu. Dodatok sa odporúča všetkým bez výnimky..

  Vápnikové prípravky majú určité zákazy vstupu, s ktorými sa musíte oboznámiť pred začatím liečby. Na základe svedectiev sa rozlišuje aktívna tuberkulóza, dna, tendencia k trombóze a ťažká ateroskleróza. Prostriedky sa neodporúčajú ľuďom s vážnymi srdcovými patológiami, hyperkalciúriou, zlyhaním obličiek / pečene.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Kýla krčnej chrbtice s frekvenciou výskytu je na druhom mieste po lumbálnej prietrži a bez vhodného ošetrenia môže viesť k rozvoju závažných patológií. Vyskytuje sa, keď je narušená štruktúra disku umiestneného medzi stavcami.
  Ak máte kýlu, odporúča sa konzultovať s lekárom návštevu kúpeľaLekári často počujú otázku: „Je možné sa vykúpať vo vani?“. Zdravotnícki pracovníci bohužiaľ nemajú priamu odpoveď.
  Autor: Nesterova S.V., veterinárna anestéziológia, Veterinárna klinika pre neurológiu, traumatológiu a intenzívnu medicínu.Vrodená diafragmatická hernia (EDH) - vrodená malformácia, ktorá predstavuje herniálny výčnelok brušnej dutiny do hrude..