loader

Hlavná

Pažerák

Vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy

V živote ženy sú možné obdobia, keď sa jej kosti stanú krehkými a krehkými. Deje sa tak v dôsledku skutočnosti, že všetky minerálne zložky sa vedeckým spôsobom vymývajú z kostného tkaniva - osteoporózy. Pri výskyte tohto ochorenia výživa s vysokým podielom vápnika nie vždy pomáha a musíte užívať prípravky s obsahom vápnika, aby ste zabránili osteoporóze u žien. Preto musíte vedieť, ktoré lieky sú najlepšie, ako ich správne užívať a aké výhody a nevýhody majú..

Na čo slúži prevencia osteoporózy?

Toto ochorenie sa dlho neprejavuje vo forme akýchkoľvek špecifických symptómov. Ale ak máte neustále zlomeniny, musíte myslieť na komplexnú prevenciu: správnu výživu a príjem vápnika v tabletách.

Príčiny osteoporózy je veľa, tu sú hlavné:

 • hlavným dôvodom je vek;
 • najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje u žien počas menopauzy;
 • vyskytne sa, ak sa predtým vyskytli zlomeniny;

V prítomnosti takého ochorenia, ako je osteoporóza, je potrebné vytvoriť stravu bohatú na vápnik a vitamín D, a práve tieto prvky tvoria základ kostného tkaniva..

Liečba, ktorá nezahŕňa lieky

Spočiatku musíte urobiť všetko potrebné pre zmenu životného štýlu, až potom vám lekárske ošetrenie pomôže. Čo musíme urobiť:

 1. je nevyhnutné cvičiť fyzicky, aby sa vaše svaly tónovali;
 2. eliminovať zaťaženie kostí: beh a skákanie - to môže spôsobiť zlomeninu;
 3. používať chôdzu na trstinu, aby sa vylúčila možnosť zlomenia;

Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel sa môžete vyhnúť zlomeninám a posilniť svoje kosti..

Liečba drogami

Ak chcete začať užívať akékoľvek tablety, musíte navštíviť lekára. Vykoná úplné vyšetrenie, vykoná presnú diagnostiku a predpíše príslušnú liečbu. Prípravky na prevenciu osteoporózy sa delia na niekoľko typov:

 • Tie, ktoré obsahujú vitamín D - tieto lieky predpisuje lekár, ak sa vápnik zle vstrebáva z tráviaceho traktu. Do tejto skupiny patria tieto lieky:
 1. Alpha d3-teva;
 2. natekala;
 3. Oksidevit.

Práve v týchto prípravkoch existuje veľké množstvo vitamínu D, takže lekári ich odporúčajú piť trikrát denne, jednu tabletu. Musíme si však uvedomiť, že existujú kontraindikácie: Je zakázané brať takéto lieky ľuďom s nadbytkom vápnika v tele a urolitiázou..

Lieky, ktoré obsahujú vápnik - také lieky pomôžu stimulovať rast kostí. Tie obsahujú:

Tieto lieky obsahujú veľké množstvo iónov vápnika. Princíp účinku týchto liekov je jednoduchý: tlmia aktivitu buniek, ktoré ničia kostné tkanivo tela. Kontraindikácia je vysoká citlivosť na zložky lieku, je možná alergická reakcia..

Nepokúšajte sa užívať takéto lieky bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom. Môžu sa vyskytnúť kŕče alebo náhla strata vedomia..

Vyšetrenie obsahu vápnika v tele najskôr vykoná lekár. V prípade, že je hladina vápnika znížená, musíte najskôr piť tablety s vitamínom D (najmä pri užívaní osteomedu)..

Pamätajte, že každý liek ovplyvňuje každého človeka iným spôsobom, preto by sa liečba nemala vykonávať bez pomoci lekára.

 • Sexuálne hormóny pre ženy - používajú sa až po absolvovaní testov na obsah hormónov v krvi. Tento typ liekov zahŕňa:
 1. Proginova;
 2. Sinestrol;
 3. Climonorm.

Drogy sú predpísané pre nedostatok estrogénu v tele u žien. Takže príliv, bolesť hlavy, búšenie srdca a len na prevenciu osteoporózy sú preč. Takéto tablety sa užívajú jasne podľa plánu. Existujú kontraindikácie.

Neužívajte tablety bez predpisovania lekára. Takéto lieky môžu spôsobiť vážne následky. Požiadajte o radu endokrinológa.

 • Inhibítory kostnej resorpcie - pri tomto ochorení je nevyhnutné zastaviť deštrukciu kostného tkaniva. Tieto lieky sú:
 1. Bonviva;
 2. Bivalos;
 3. FOSAMAX.

Táto skupina liekov je vydávaná striktne podľa predpisu, má množstvo kontraindikácií a pomerne vysokú cenu.

Lieky na osteoporózu sa tiež delia na lieky obsahujúce dusík a dusík:

 • Kyselina ibandronát je špecificky určená na prevenciu osteoporózy u žien s menopauzou;
 • Zolendronát je protizápalové činidlo, ktoré tiež dobre uvoľňuje nádor;
 • Alendronát bude schopný tvoriť kostné tkanivo;
 • Denosumab - Tento liek prešiel nevyhnutnými klinickými skúšaniami. Jeho obsah pomáha formovať kostné tkanivo a dobre sa používa na prevenciu zlomenín..

Tieto lieky sú mimoriadne účinné na tele pacienta.

U pacientov s osteoporózou sú tiež veľmi žiadané jednoduché biofosfáty:

 1. Etidronát - je vynikajúcim nástrojom na prevenciu tejto choroby, ako aj na rakovinu;
 2. Klodronát, tiludronát - to sú vážne lieky, ktoré sú kontraindikované u detí.

Výhody a nevýhody liekov

Tak ako všetky lieky, aj biofosfonáty majú svoje výhody a nevýhody:

kladymínusy
Tieto lieky neobsahujú hormónyZlý účinok na obličky a pečeň
Nezvolí ochorenie srdcaIntravenózne podávanie liečiva spôsobí hypokalciémiu
Existujúce zhubné nádory nepostupujúVšeobecná nevoľnosť: bolesť svalov, nevoľnosť, hnačka a hnačka
Žalúdočný vred

Existuje mnoho vedľajších účinkov, ale na vyliečenie je potrebné užívať také lieky. Nie je potrebné, aby ste mali tieto príznaky, ale ak ich máte, musíte navštíviť lekára a on zmení typ lieku.

Taktika užívania liekov

Lekári spravidla predpisujú takéto lieky starším ľuďom, a to práve oni, ktorí majú príznaky osteoporózy vo forme zlomenín. Aby sa zabránilo takýmto komplikáciám, je nevyhnutné zabrániť tejto chorobe.

Musíme si však uvedomiť, že chorobe nie sú vystavení iba starší ľudia. Kosti začínajú vo veku 30 rokov, najmä u žien, oslabovať. Symptómy sa ešte neprejavili, ale v kostiach sú už určité patológie..

Dobrým liekom, ktorý obsahuje vápnik aj vitamín D, je vápnik d3 naviazaný. Starším ľuďom sa často predpisuje, aby sa chorobe zabránilo..

Je tiež možný pokrok v kalcemíne - obsahuje okrem vápnika a vitamínu D mnoho ďalších užitočných stopových prvkov, ktoré sú dôležité pri tvorbe kostného tkaniva..

Je tiež možné vziať glukonát vápenatý - jedná sa o prášok, ktorý obsahuje potrebnú mieru vápnika pre vysoký rast kostí.

Evista - je dobrý liek na prevenciu osteoporózy a rakoviny prsníka. Má však kontraindikáciu: je zakázané používať pre ľudí, ktorí majú problémy s tráviacim traktom.

Forteo je vážne hormonálne liečivo. Používa sa už v poslednom štádiu choroby. Liek posilňuje kosti a obnovuje kostné tkanivo. Tento liek prešiel všetkými testami a je veľmi žiadaný medzi pacientmi s osteoporózou. Používa sa ako injekcia.

Kalcitonín je známy liek, ktorý sa zameriava na posilnenie kostí a prevenciu osteoporózy. Všetky klinické skúšky potvrdzujú účinnosť tohto lieku..

Je potrebné si uvedomiť, že pri liečbe osteoporózy je dôležitou zložkou strava bohatá na vápnik. Preto sa poraďte s lekárom, ktorý vám môže takúto výživu vyrobiť..

Samoliečba môže spôsobiť mimoriadne nebezpečné následky. Pri prvých príznakoch choroby - kontaktujte odborníka, ktorý vám predpíše príslušnú liečbu a nepoškodí vaše zdravie.

Nie je možné úplne vyliečiť chorobu, ako je osteoporóza. Ale dá sa tomu zabrániť, keď sa objavia prvé príznaky. Preto sa starajte o svoje kosti a začnite jesť správne. Pomôže vám to byť dlhý čas zdravý a šťastný..

Prevencia osteoporózy

Osteoporóza je systémové ochorenie charakterizované progresívnym úbytkom hmotnosti a zmenami v kostnej štruktúre. Toto ochorenie najčastejšie postihuje ženy počas menopauzy a vedie k významnému zvýšeniu rizika zlomenín kostry. Osteoporóza je jedným z prioritných problémov modernej reumatológie, pretože neuveriteľne vysoký výskyt osteoporotických zlomenín (najmä chrbtice a stehennej kosti) vedie nielen k zníženiu kvality života pacientov, ale aj k zvýšeniu úmrtnosti ruskej populácie..

Znakom takejto patológie je pokles pevnosti kostí: stávajú sa krehkejší a tenší. To vedie k tomu, že zranenie, ktoré by mohlo mať za následok menšie poškodenie tkaniva, teraz vedie k prasklinám v kosti alebo zlomeninám. Včasná prevencia osteoporózy sa takýmto špecifickým zmenám v kostiach vyhýba.

V súčasnosti sa na prevenciu a liečbu osteoporózy používajú rôzne medicínske produkty, ktoré sa podmienečne delia do nasledujúcich skupín:

 • prípravky regulujúce rovnováhu vápnika (vápnik, vitamín D, aktívne metabolity vitamínu D, tiazidy);
 • lieky, ktoré inhibujú resorpciu kostí (estrogény, kalcitonín, bisfosfonáty);
 • lieky, ktoré stimulujú tvorbu kostného tkaniva (deriváty fluóru, paratyroidný hormón, anabolické steroidy);
 • lieky, ktoré zlepšujú kvalitu kostí (bisfosfonáty, metabolity vitamínu D);
 • lieky korigujúce metabolizmus kostného tkaniva (ipriflavón, osseín-hydroxyapatit).

V nemocnici Yusupov pomáha používanie kvalitných liekov reumatológom čo najúčinnejším spôsobom predchádzať osteoporóze u žien. Mnohoročné skúsenosti a vysokoškolské vzdelanie lekárov nemocnice Yusupov vám umožňujú zvoliť si individuálnu metódu prevencie a liečby pre každého pacienta v závislosti od závažnosti prejavov choroby, neznášanlivosti liekov a celkového stavu tela..

Ako zabrániť osteoporóze sami?

Vápnik sa musí konzumovať po celý život (od útleho veku do vysokého veku), pretože je hlavnou zložkou kostného tkaniva. Tento užitočný stopový prvok je mimoriadne dôležitý pri prevencii osteoporózy. Ak bola potreba vápnika v tele úplne uspokojená počas obdobia aktívneho rastu kostí, vytvorí sa maximálna kostná hmota. Ľudské kosti obsahujú 98% vápnika, ktorý je v tele, zvyšné 2% sa používa na ďalšie dôležité funkcie tela. Preto kosti tiež poskytujú funkciu depozitu, z ktorej sa dodáva potrebné množstvo vápnika pre potreby tela. Stopový prvok sa začne vymývať z kostného tkaniva, ak sa nedostáva dostatok vápnika v potrave, čo môže nakoniec spôsobiť ochorenie, ako je osteoporóza..

Aby ste sa uistili, že v tele je dostatok vápnika, musíte poznať dennú sadzbu pre každý vek.

Táto tabuľka ukazuje denné potreby tela v vápniku:

VekVápnik Norm
10 - 24 rokov1200 mg deň
25 - 50 (môže byť skôr alebo neskôr, v závislosti od začiatku menopauzy)1000 mg deň
Vo veku 50 - 70 rokov1200 mg deň
Nad 70 rokov1500 mg deň

Vápnik je možné získať z potravín:

 • Mliečne výrobky (syr, tvaroh, mlieko, smotana) - pomocou týchto výrobkov sa spotrebuje asi 80% vápnika;
 • Zelení (špenát, petržlen);
 • zelenina;
 • Strukoviny;
 • Kapusta (karfiol, brokolica);
 • Cibuľa;
 • Bean tvaroh;
 • Ovocie (jablká, hrušky);
 • Sušené marhule;
 • šťavy
 • škrupina;
 • morské plody;
 • Orechy, semená, mandle.

Najlepšie produkty pre asimiláciu sú:

 • ryby;
 • fazuľa
 • Vajcia (škrupina)
 • Kapusta, špenát, zeler, petržlen;
 • Tvaroh;
 • marhule
 • hrozno
 • ríbezle;
 • Pomaranče a ananásy.

Tieto výrobky obsahujú nielen vápnik, ale aj vitamíny B, C, D a fosfor.

Tmavo zelená listová zelenina obsahuje vysoké hladiny vápnika, ale kyselina šťaveľová spomaľuje jeho vstrebávanie. Potraviny s vysokým obsahom vápnika a kyseliny šťaveľovej zahŕňajú:

V tele sa vstrebáva 20-40% vápnika. Proces absorpcie je negatívne ovplyvnený nadmernými hladinami draslíka, horčíka a fosforu, ako aj nedostatkom alebo nadmerným telesným tukom..

Napriek tomu, že väčšina mikroelementov k nám prichádza s mliečnymi výrobkami, približne 40% populácie (detí aj dospelých) je kontraindikovaných v konzumnom mlieku, pretože ich telo prestáva tráviť laktózu. Pre týchto ľudí bude prevenciou osteoporózy fermentované mliečne výrobky, ako aj ďalšie potraviny bohaté na vápnik.

Vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy u žien

Ak osoba dostáva nedostatočné množstvo vápnika spolu s jedlom, odporúča sa do stravy pridať lieky, ktoré majú vápnik v zložení, alebo výživové doplnky s týmto stopovým prvkom..

Je dôležité nezabudnúť, že nielen málo vápnik je nebezpečný pre organizmus, ktorý spôsobuje osteoporózu, ale jeho nadmerný obsah môže poškodiť človeka a spôsobiť tvorbu obličkových kameňov v moči a žlčníku, negatívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém a vyvoláva skorý výskyt dny a artritídy.

Farmaceutické spoločnosti vyrábajú rozmanité spektrum rôznych liekov, ktoré obsahujú vápnik ako hlavnú zložku alebo ako prísadu v kombinovaných liekoch. Pred nákupom akýchkoľvek liekov by ste sa mali vždy poradiť so svojím lekárom, ktorý vyberie najvhodnejší prostriedok na prevenciu osteoporózy, vypočíta dávkovanie a tiež vám oznámi čas prijatia. Dôvodom je skutočnosť, že niektoré lieky sa musia užívať jedenkrát denne, zatiaľ čo niektoré iné a ich príjem môže závisieť od príjmu potravy.

Fyzická aktivita ako prevencia osteoporózy

Cvičenie posilňuje naše kostné a svalové tkanivo v každom veku, ale pre ženy vo veku 50 rokov je fyzická aktivita jediným spôsobom, ako zabrániť rozvoju osteoporózy. Mnoho vedcov preukázalo, že racionálne dávkovaná fyzická aktivita je účinnou metódou na zabránenie vylúhovania vápnika z kostí počas postmenopauzálneho obdobia, keď sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinú prvé príznaky choroby. Pri konštantnom zaťažení sa kosti stávajú silnejšími, pretože je dokázané, že hustota kostí a množstvo vápnika v nich závisia od kvality okolitého svalového tkaniva. Preto treba pamätať na to, že športy ako jazda na koni, beh, tenis, tanec a jazda na bicykli sú vynikajúcim nástrojom na posilnenie a udržiavanie kostrového systému..

Pri nadmernom fyzickom namáhaní je potrebné pamätať na to, že naopak môžu poškodiť vaše telo z dôvodu pravdepodobnosti zranenia. Okrem toho môže ťažký šport v mladom veku viesť k výraznému poklesu hladiny tukového tkaniva v tele (pod normálne hodnoty), čo vyvoláva porušenie menštruačného cyklu a tiež prispieva k predčasnému nástupu menopauzy. To všetko nakoniec vedie k rozvoju osteoporózy.

V nemocnici Yusupov môžete konzultovať, vyšetriť a podstúpiť preventívny priebeh liečby alebo liečby osteoporózy s najlepšími lekármi v Moskve. Reumatológovia v nemocnici sa zaoberajú individuálnym výberom iba kvalitných a osvedčených liekov, ktorých cieľom je obnova kostného tkaniva. Nemocnica Yusupov je pripravená vás prijať v ktorýkoľvek deň v týždni a kedykoľvek pre vás vyhovujúce. Môžete sa dohodnúť telefonicky.

Vápnikové prípravky na osteoporózu

Ak sa vyskytnú zlomeniny s minimálnym dopadom na kosť, jedným z dôvodov môže byť osteoporóza 1. Pri tomto chronickom progresívnom ochorení sa mení minerálne zloženie kostného tkaniva, jeho hustota sa znižuje a narušuje sa vnútorná štruktúra kosti. Osteoporóza ovplyvňuje mechanické a biologické faktory obnovy kosti, takže proces hojenia sa môže spomaliť 2. Pri zlomenine bedra je osteoporóza kritická - úmrtnosť na komplikácie starších ľudí v prvom roku je od 12 do 40% 3.

Hlavnou diagnostickou metódou na včasnú detekciu osteoporózy je denzitometria, ktorá určuje hustotu minerálov v kostiach 3. Priamou indikáciou pre štúdium je vek 65 rokov pre ženy a 70 rokov pre mužov. Avšak za prítomnosti klinických rizikových faktorov sa odporúča denzitometria pre ľudí vo veku 50 rokov a starších 3.

Predpoklady na rozvoj osteoporózy sa vyskytujú, ak vápnik a fosfor nie sú dostatočne absorbované a zle absorbované. V takýchto prípadoch sa vymývajú z kosti. Dostatočná hladina vápnika v kostiach tiež závisí od toho, do akej miery sa vstrebáva v gastrointestinálnom trakte, ako dochádza k jeho metabolizmu. A vitamín D je už za to zodpovedný, ktorého nedostatok môže viesť k nedostatku vápnika a v dôsledku toho ovplyvniť zdravie kostného tkaniva 3.

Podľa štatistík približne v Rusku približne 34 miliónov ľudí trpí na osteoporózu v rovnakom stupni 1. Dlhodobé podávanie doplnkov vápnika bráni strate kostí, znižuje riziko osteoporózy a fraktúr u žien v menopauze 4.

Vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy

Všetky lieky obsahujúce tento prvok sú rozdelené do troch veľkých skupín:

 • - monopreparáty - obsahujú iba vápenatú soľ;
 • - prípravky obsahujúce vápnik a vitamín D;
 • - výrobky obsahujúce vápnik, iné minerály a vitamín D 5.

Monopreparations
Monopreparáty sú uhličitan, glukonát, laktát a chlorid vápenatý. Samotný vápnik, aj vo forme organických zlúčenín, sa však v tele dobre neabsorbuje, čo stimulovalo vzhľad kombinovaných prípravkov..

Prípravky obsahujúce Ca a vitamín D
Denný príjem vitamínu D pre dospelých je 10 mcg. Môže sa mierne zvýšiť počas tehotenstva (12,5 mg), počas menopauzy a v starobe (15 mcg) 6.

Prípravky obsahujúce Ca, vitamín D a minerály
Na udržanie štruktúry kostného tkaniva a udržanie jeho flexibility a sily sú veľmi dôležité nielen vápnik, ale aj ďalšie osteogénne minerály 5: horčík, meď, mangán, zinok, bór, ako aj železo, kremík a stroncium. Horčík reguluje mineralizáciu kostného tkaniva a zabezpečuje jeho rovnomerný rast, zinok a meď sa podieľajú na tvorbe kolagénovej matrice, ktorá je akýmsi spevnením kostného tkaniva..

Účinné lieky na liečenie a prevenciu osteoporózy sú Calcemin a Calcemin Advance. Pri dlhodobom používaní stabilizujú kostné tkanivo a dokonca prispievajú k zvýšeniu jeho hustoty. Kalcemín pomáha kompenzovať nedostatok vápnika a vitamínu D, zaisťuje vstup stopových prvkov do tela dôležitých pre tvorbu kostného tkaniva 6. Liek je vhodný na komplexnú liečbu a prevenciu osteoporózy spôsobenej rôznymi príčinami u žien aj mužov 7.

Ako brať vápnik na osteoporózu: jedlo

Potrebná denná dávka makronutrientu pre dospelých je od 1 000 do 1 200 mg, v závislosti od veku. U tehotných a dojčiacich žien sa zvyšuje na 1300 - 1400 mg 8.

Okrem užívania vápnika ako súčasti prípravkov na osteoporózu je potrebné normalizovať stravu. Zdrojom dôležitých zlúčenín Ca je mlieko a výrobky z kyseliny mliečnej, tvaroh, syr, mastné ryby (sardinky, makrely) 9. Veľké množstvo minerálu (1100 - 1400 mg) je v sezamu, veľa v kapuste (200 - 250 mg). 100 g tvrdého syra obsahuje dennú dávku vápnika - 900 - 1100 mg 9.

Avšak ani dobrá výživa nemôže zaručiť dostatočnú hladinu vápnika, pretože jej príjem v kostnom tkanive závisí od rôznych faktorov (absorpcia, regulácia metabolizmu, hladina vitamínu D, minerálov, hormónov). Preto na prevenciu osteoporózy odborníci odporúčajú užívať špeciálne vápnikové prípravky.

Vápnikové prípravky na prevenciu a liečbu osteoporózy u žien

Bez ohľadu na zdravotný stav začínajú všetci ľudia po 50 rokoch prirodzeného procesu úbytku kostnej hmoty - osteoporózy (poréznej kosti). U starších ľudí sa každý rok znižuje hustota kostí, kosť je vyčerpaná, stáva sa veľmi poréznou, čo spôsobuje zlomeniny a postihnutie. Toto ochorenie je náchylnejšie na krehké ženy, ľudí, ktoré v detstve nedostali potrebné stopové prvky a vitamíny, a na ženy po menopauze. U žien sa v dôsledku osteoporózy vyskytujú problémy s kosťami stehien a predlaktia. Ak chcete viesť normálny životný štýl, musíte postupovať podľa odporúčaní na prevenciu tohto ochorenia a používať prípravky s obsahom vápnika.

Pri osteoporóze existuje riziko riedenia kostného tkaniva, zvyšuje sa ich krehkosť, pozorujú sa patologické poruchy v procesoch tvorby kosti..

 • fyziologický (vek);
 • sekundárne (spôsobené endokrinnými chorobami, užívaním hormonálnych liekov).

Prevencia osteoporózy sa predpisuje deťom počas tvorby a posilňovania kostnej štruktúry. Je to tiež povinné opatrenie pre ženy vo veku 45 - 50 rokov. V tomto veku klesá produkcia estrogénu a progesterónu. Zmena hormonálneho pozadia zhoršuje metabolické procesy, ktoré narušujú štruktúru kostí a absorpcia vápnika v tele sa spomaľuje. Jeho nedostatok je jedným z faktorov zvyšujúcich pravdepodobnosť vzniku ochorenia. Pretože vápnik sa v tele nevytvára, musí sa dodávať zvonka. V dennej výžive by mali byť prítomné tieto potraviny:

 • hovädzia pečeň;
 • loviť;
 • vajcia, mlieko, tvaroh, jogurt, kefír;
 • obilniny;
 • ovocie, zelenina, zelenina.

Aby sa vstrebával vápnik, musíte znížiť príjem solí a neobmedzovať príjem rastlinných a živočíšnych tukov. Telo by malo dostávať živiny bohaté na fosfor, horčík, zinok, mangán, bór, vitamín D. Táto kompozícia nielen reguluje syntézu medzibunkových látok, podporuje rast, pevnosť a pružnosť kostného tkaniva, ale tiež pomáha absorbovať vápnik, čím sa znižuje riziko zlomenín a komplikácií. Výživa, odvykanie od fajčenia a alkohol sa stávajú dobrým preventívnym opatrením. Ak telo stále nemá dostatok vápnika, ktorý prichádza s jedlom, alebo sa zle vstrebáva, predpisujú sa lieky.

Vitamínové komplexy a vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy majú nasledujúce účinky:

 • spomaliť resorpciu (resorpciu, riedenie) kostí;
 • prispievajú k tvorbe nových kostných buniek;
 • majú pozitívny vplyv na celé telo.

Nedostatok akéhokoľvek minerálu v tele narúša úspešnú prevenciu chorôb kostrového systému.

Na liečbu žien sa často predpisujú lieky obsahujúce estrogén. Prispievajú k obnove tkanivových buniek, zlepšujú psychický stav, čo je obzvlášť dôležité pri menopauze. Lieky, ktoré sa odporúčajú užívať na spomalenie deštruktívnych procesov v kostiach, sa delia do piatich kategórií:

 • vápenaté soli - minerálne soli sa neberú na liečbu, ale na prevenciu chorôb v ranom veku. Vhodné prípravky sú: trifosfát, citrát a uhličitan vápenatý;
 • bisfosfonáty - sú predpísané na zabránenie vzniku deštruktívneho procesu v kostiach a na liečbu existujúcej choroby. Sú to prípravky: Fosamax, Forosa, Ostealen, Zomet, Aklast, Bonefos;
 • kalcitonín - používa sa na liečbu osteoporózy vrátane veku. Prípravky Miacalcic a Alostin znižujú deštruktívne procesy v tkanivách, stimulujú ich regeneráciu;
 • estrogény - používajú sa, ak sa choroba rýchlo rozvíja. Účinkom liekov Divigel, Livial, Estrofem je posilnenie kostnej štruktúry. Pri ich prijímaní sú potrebné pravidelné konzultácie s gynekológom;
 • Evista selektívny modulátor - predpísaný pre ženy s diagnostikovanou osteoporózou. Liek pomáha zvyšovať hustotu kostí, znižuje stratu vápnika močovým systémom a zabraňuje riziku zlomenín..

Vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy počas menopauzy sa používajú iba podľa pokynov špecialistov.

Účinkom liekov tejto skupiny je zvýšenie hustoty kostí, produkcia kostnej hmoty osteokalcínom v tele. Úspešne sa používajú na profylaxiu aj na liečenie patológie. Na obnovu tela z deštrukcie na obnovu, stimuláciu rastu kostí sa používajú tieto lieky:

 • androgény: Nebido - steroidné hormóny zvyšujú tvorbu fibrilárneho proteínu (kolagén), rastového hormónu, ktorý prispieva k rozvoju kostry, orgánov, svalov;
 • rastové hormóny: Rastan, Humatrop - zvyšuje absorpciu vápnika kostným tkanivom, urýchľuje rast (v dĺžke) tubulárnych kostí;
 • anabolické steroidy: Retabolil - stimulujú rast bunkového tkaniva, podporujú odbúravanie kyseliny fosforečnej, zvyšujú počet buniek tvoriacich kosti (osteoblasty);
 • komplexy obsahujúce fluór - fluoridové soli zvyšujú kostnú hmotu;
 • paratyroidný hormón: Forsteo - podieľa sa na tvorbe a obnove kostnej štruktúry.

Vitamín D prispieva k absorpcii vápnika v čreve, preto ho musí lekár zahrnúť do liečby a prevencie osteoporózy. Pre prirodzenú produkciu vitamínu A telo určuje slnečné kúpele alebo spôsoby vystavenia ultrafialovému žiareniu. Sú tiež predpísané nasledujúce multivitamínové komplexy:

 • Calcemin.
 • Vápnik D3.
 • Vápnik D3 Nycomed.
 • Vápnik D3.
 • Calcepan.

Akékoľvek lieky sa majú užívať len po dohode so špecialistom. Na prevenciu rozvoja tohto ochorenia sa predpisuje vitamín D. U starších pacientov sa pri liečbe používajú lieky zo skupiny selektívnych modulátorov receptorov estrogénu, androgény a ďalšie látky. Trvanie liečby je tiež určené lekárom, ktorý monitoruje množstvo hormónov a vápnikových prvkov v krvi pacienta.

Vápnikové prípravky môžu spôsobiť alergie, hyperkalcemickú krízu. Takéto javy sa vyskytujú zriedka, ale musíme si na ne pamätať..

Okrem liekov, ktoré pozitívne ovplyvňujú metabolizmus vápnika v tele, existujú biologické doplnky s analógmi hormónov štítnej žľazy a prištítnych teliesok. Dávka účinnej látky v ich zložení je nižšia ako liečivo, takže sa môže užívať samostatne, bez obáv z nepriaznivých účinkov..

Vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy u žien

Príznaky osteoporózy

Známky, že začínajú negatívne procesy, ktoré prispievajú k pórovitosti hubovitého tkaniva a tvrdého obalu kostí, sú všeobecné a miestne.

V počiatočných fázach by ste mali byť znepokojení, ak:

 • Doštičky na nechty sa začínajú lúpať a lámať;
 • Často sa prejavuje zvýšením srdcovej frekvencie vo forme tachykardie;
 • Dolná časť chrbta a všetky svaly sú bolestivé, so symptómami podobnými chronickej ischias alebo myozitídy;
 • Objavujú sa známky chronickej únavy a straty sily.

Tieto príznaky naznačujú, že ženskému telu chýba vápnik a je čas začať s prípravkami vápnika, aby sa zabránilo osteoporóze, a poradiť sa s lekárom, aby sa podrobil vyšetreniu a zistil, čo ešte chýba..

Včasná diagnóza a prijaté opatrenia budú chrániť pred prejavmi miestnych príznakov, ktoré sa objavujú v nasledujúcich štádiách vývoja patológie:

 • Skolióza hrudnej chrbtice a následkom toho zníženie rastu;
 • Vertebrálna kýla;
 • Časté zlomeniny kostí na neočakávaných miestach a pri miernom zaťažení.

Medzi príznaky rozvoja choroby patrí bolesť kĺbov, ktorá sa v noci zosilňuje.

Osteochondrózu môžu diagnostikovať iba lekári, ktorí ju identifikujú podľa nasledujúcich príznakov:

 1. Ostrý zubný kaz.
 2. Rozvíja sa krehkosť nechtov a vlasov.
 3. Pravdepodobnosť oneskoreného doručenia.
 4. Neskorá gestóza tehotných žien.
 5. Ťažká skorá toxikóza.
 6. Riziko ukončenia tehotenstva.
 7. Zvýšená nervozita a úzkosť.
 8. Stenóza dolných končatín.
 9. Zvýšený svalový tonus.
 10. Primárna slabosť práce.

Ktoré vápnikové prípravky na osteoporózu pre seniorov sú najvhodnejšie, preskúmame ďalej.

Aká je úloha vápnika v prevencii chorôb

Vďaka tejto látke sú kosti silné a silné. Sú to zuby a kosti, ktoré obsahujú asi 99% celkového vápnika v tele. Zvyšných 1% je extracelulárna a intracelulárna tekutina. Kosti sú „úložiskom“ tohto minerálu. Ak sa nespotrebuje dostatočné množstvo látky (to znamená, že je nedostatok makrobunky), telo ho začne brať z kostí.

Staršie ženy s nedostatkom vápnika majú zvýšené riziko zlomenín. 5-10 rokov po menopauze sa kostná hmota znižuje o 30%. V úctyhodnom veku trpia ženy zlomeninami miechy.

Tabuľka dennej normy vitamínov a minerálov

vitamíny

VekA (ME)B1 (mg)B2 (mg)Kyselina pantoténová (mg)B6 (mg)Kyselina listová (mcg)B12 (mg)PP (mcg)C (mg)D (ME)E (mg)H (mcg)K (mg)
0-112500.30.420,5250.45tridsať3003pätnásť5-10
1-313500.70.831.0päťdesiat0.79404006dvadsaťpätnásť
4-616000.91.141.1751,01245400725dvadsať
7-1123001.01.251.41001.47454007tridsaťtridsať
11-18 dievčat30001.11.34-71.62002.0pätnásť604008pätnásť45-55
11 - 18 chlapcov30001.51.84-72.02002.017-20604001017-2045-65

minerály

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci ústavu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete denný liek na 147 rubľov...

11 - 18 chlapcov50-200

Diéta na osteoporózu a jej prevencia

Pred desiatimi až dvadsiatimi rokmi bola ako preventívne opatrenie na prevenciu osteoporózy a mineralizácie kostí hlavným liekom odporúčaný glukonát vápenatý. Moderní odborníci sa však domnievajú, že v tejto forme je makrobunka zle absorbovaná..

Aké sú najlepšie doplnky vápnika pre osteoporózu? Lekárne ponúkajú obrovský výber produktov pre ľudí rôzneho veku:

 1. Rockaltrol.
 2. "Osteogenon".
 3. Alpha D3-Teva.
 4. Oksidevit.
 5. Alfadol.
 6. Tevabon.
 7. Natemille.
 8. Spĺňajte vápnik-D3.
 9. "Calcium D3 Nycomed".
 10. "Vápnik s vitamínom D3".
 11. Vitrum Osteomag.
 12. Osteoplus.
 13. Calcemin Advance.
 14. „Morská vápniková biologická rovnováha“.
 15. "Citrát vápenatý".
 16. „Laktát vápenatý“.
 17. VITACALCINu.
 18. Vápnik Sandoz.
 19. Scoralight.
 20. Prísada vápnika.

Predtým, ako sa porozprávame o najlepších prípravkoch s obsahom vápnika, ktoré pomáhajú predchádzať rozvoju koxartrózy, artrózy kolena a patológii muskuloskeletálneho systému, treba povedať, v ktorých prípadoch ich musia ženy brať..

 • V období narodenia dieťaťa sa zvyšuje riziko vzniku choroby. Faktom je, že vápnik sa z tela často začína vymývať kvôli častému močeniu. Tento jav sa vysvetľuje zvýšeným fetálnym tlakom na močový mechúr..
 • U žien sa často vyvinie osteoporóza počas menopauzy. Je to kvôli zníženiu produkcie pohlavných hormónov, ktoré sa podieľajú na metabolizme kostí. Na prevenciu tohto ochorenia lekári predpisujú vápnik a prípravky obsahujúce fytoestrogény.
 • S genetickou predispozíciou k rozvoju osteoporózy. Dievčatám sa odporúča od útleho veku cvičiť tanec alebo športovať.
 • Ľudia žijúci v studených krajinách. Je dokázané, že vitamín D, ktorý sa vytvára pri vystavení slnku, zvyšuje absorpciu vápnika o 30 - 40%..
 • Ženy s chorobami gastrointestinálneho traktu sú tiež náchylné k rozvoju tohto ochorenia. Vred, gastritída a cholecystitída znižujú absorpciu vápnika z jedla a liekov o 80%.

Je chybou predpokladať, že stačí pravidelne užívať doplnky vápnika alebo piť mlieko, aby boli kosti silné. Množstvo makronutrientu v potravinách v skutočnosti nijako neovplyvňuje tento faktor. Pomer tohto makrobunky k fosforu je oveľa dôležitejší..

Nezabudnite, že pre optimálnu absorpciu vápnika v tele v potrave by mali byť prítomné potraviny s vysokým obsahom vitamínov B a C, horčík, meď, bór, draslík a kyselina listová.

 • kyslá smotana, tvaroh, smotana a mlieko, prírodný jogurt;
 • tvrdý syr, čedar a syr feta;
 • horčičné zrná, fazuľa a hrach;
 • orechy (najmä vlašské orechy, mandle a pistácie);
 • krúpy z jačmeňa a ovsené vločky;
 • cesnak.

Musíte tiež venovať pozornosť výrobkom obsahujúcim mangán. Táto látka sa podieľa na syntéze kostného tkaniva. Sú bohaté na potraviny ako napríklad: zelená zelenina, mäso a ryby, obilniny a zelený čaj.

Musíte si uvedomiť, že aj keď sa rozhodnete pre vápnik na osteoporózu, musíte znížiť príjem soli, čo vedie k rednutiu kostí. Musíte sa tiež vzdať zlých návykov. Kosti stále „nepáčia“ alkoholické a kofeínové nápoje, konzervované potraviny.

Keďže sa ochorenie vyskytuje pri hypokalciémii, je potrebné do stravy zahrnúť potraviny s vysokým obsahom.

Vápnik na artrózu a na jej prevenciu je pre ženy najlepšie užívať po večeri alebo večer. Vedci sa domnievajú, že v noci sa makrobuľa najlepšie absorbuje..

Nezabudnite, že prípravky s uhličitanom vápenatým by sa mali piť výlučne počas jedla as citrátovými soľami v akomkoľvek vhodnom čase..

Ako dlho piť

Ženy musia pravidelne užívať prípravky s obsahom vápnika a vitamínu D, aby zabránili tomuto ochoreniu. Optimálna schéma je 2 mesiace na prijatie, 2 odpočinky a tak ďalej, až do normalizácie kostného tkaniva.

Pri artróze a osteoporóze by sa počas liečby mali užívať lieky..

Ak užívate lieky na prevenciu osteoporózy, nezabudnite, že množstvo liekov môže zhoršiť stráviteľnosť makronutrientu. Tie obsahujú:

 • niektoré antibiotiká;
 • lieky obsahujúce železo;
 • fondy určené na liečbu chorôb štítnej žľazy u žien;
 • bisfosfonáty (predpísané na osteoporózu).

Okrem užívania vápnika na osteoporózu alebo artrózu kolenného kĺbu sa nesmie zabúdať ani na pomocné metódy boja proti tomuto ochoreniu. Odporúča sa doplniť liekovú terapiu:

 • Triedy pohybovej terapie. Vykonávanie kvalifikovaných cvičení pomáha ženám posilňovať svaly a budovať kostné štruktúry. Pravidelný tréning zmierňuje bolesť. Štúdie vedené zahraničnými vedcami ukázali, že u fyzicky aktívnych žien je dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že budú trpieť chorobou ako tí, ktorí vedú sedavý životný štýl..
 • Masáž, ktorá pomôže uvoľniť svaly, ktoré sa obťažujú počas terapeutických cvičení.
 • Pacienti musia tráviť 1-2 hodiny denne na čerstvom vzduchu. Vďaka vitamínu D sa vápnik v tele lepšie vstrebáva. Ak bola v zime diagnostikovaná gonartróza alebo osteoporóza, lekár môže predpísať priebeh vystavenia ultrafialovým žiarovkám. Toto pravidlo platí viac pre ľudí stredného veku. Ženy v úctyhodnom veku by mali navyše čerpať prostriedky obsahujúce vitamín D. Faktom je, že v starobe je výroba látky výrazne znížená.

Teraz viete princípy suplementácie vápnikom pri prevencii osteoporózy u žien. Musím povedať, že okrem liekov nesmiete zabudnúť ani na chôdzu a športovanie.

Drogy môžu byť v rôznych formách a absorbujú sa odlišne. Poznamenáva sa, že hormóny sú u žien po 50 rokoch pomerne účinné. Hormonálne lieky nie sú samozrejme predpísané iba na liečbu osteoporózy, ale ak existujú prejavy menopauzy, ktoré bránia žiť v žene, stáva sa to pri príležitosti liečby možnosť vyhnúť sa osteoporóze. Existuje niekoľko možností pre doplnky vápnika pre osteoporózu, ktoré môžu pomôcť vyrovnať nedostatok minerálov..

Najlepšie vápnik na osteoporózu, zoznam liekov:

  Calcemin. Obsahuje vápnik, vitamín D3, meď a zinok. Vďaka týmto zložkám je možné podporovať vstrebávanie vápnika a zlepšovať stav kostí. Musíte užiť liek jednu tabletu raz denne. Je predpísaný tak na účely liečby, ako aj na prevenciu.

Vápnik D3 Nycomed. Zloženie tohto liečiva obsahuje uhličitan vápenatý, ako aj vitamín D3. Užívajte jednu tabletu dvakrát denne. Pomerne účinný liek, ktorý sa používa ako na prevenciu, tak na liečenie. Cena je celkom prijateľná, takže lieky si môže dovoliť takmer každý. Toto nie je najúčinnejšia droga zo všetkých možných, ale nie najhoršia možnosť. Vitamín D3 podporuje lepšiu absorpciu vápnika v črevách, čo zvyšuje jeho stráviteľnosť.


Vápnik D3 Nycomed

Môžete použiť najlacnejšie prostriedky, ale na zlepšenie ich vstrebávania pomocou ďalšieho podávania vitamínov skupiny D3. Preto môžete použiť acetát, glukonát vápenatý. Doplňte ich liekmi ako je kalciferol. Nakoniec je to rovnaké ako pri užívaní Calcium D3 Nycomed, ale individuálne.

Lekári tvrdia, že konzumácia správnych potravín znižuje riziko ochorenia. Ide najmä o látky, ktoré obsahujú vápnik. Minerál sa vyskytuje hlavne vo fermentovaných mliečnych výrobkoch, kefire, mlieku, tvarohu. Príjem týchto produktov stimuluje vstrebávanie vápnika a zastavuje krehké kosti..

Ako brať vápnik na prevenciu osteoporózy, zoznam:

 • Ostalon vápnik D. Toto je univerzálny liek, ktorý pozostáva z dvoch typov tabliet. Balenie obsahuje dva úplne odlišné typy tabliet, z ktorých jedna je zmesou uhličitanu vápenatého a vitamínu D3 a druhá je kyselina. Reguluje metabolizmus a zlepšuje vstrebávanie vápnika. Tablety sa po menopauze odporúčajú na liečbu a prevenciu osteoporózy. Droga môže byť použitá u mužov. Kyselina v kompozícii zabraňuje deštrukcii kostného tkaniva a resorpcii. V skutočnosti je to kombinovaný prípravok, ktorý obsahuje vápnik a inhibítory deštrukcie kostného tkaniva. Vylúhovanie vápnika sa tak spomaľuje. To má pozitívny vplyv na stav chrbtice, znižuje sa riziko zlomenín.


Ostalon vápenatý D

Osteokea. Je to liek, ktorý obsahuje vápnik, horčík a niektoré stopové prvky doplnené vitamínom D3. Vďaka tejto kombinácii je možné zastaviť progresiu osteoporózy a deštrukciu kostí. Liek sa predpisuje v množstve 1 tableta dvakrát denne. Môže sa používať ako na prevenciu, tak na liečenie v kombinácii s liekmi, ktoré bránia deštrukcii kostí, to znamená, že spomaľujú resorpciu kosti..

Morská vápniková biologická rovnováha. Jedná sa o druh komplexného nástroja, ktorý obsahuje vápnik, selén a zabraňuje vylúhovaniu vápnika z tela. Liečivo je účinné pri prevencii osteoporózy počas menopauzy. Predpíšte jednu tabletu dvakrát denne..


Morská vápniková biologická rovnováha

Rizikové faktory

Hlavným rizikovým faktorom pre ženskú osteoporózu je prirodzené starnutie tela a jeho vzhľad - menapauza.

Počas menopauzy dochádza k zmene hormonálnej štruktúry so znížením produkcie estrogénov - ženských pohlavných steroidných hormónov..

V mladom veku tvoria hlavnú časť estrogénu vaječníky, pri zániku ich funkcie sa tieto hormóny vyrábajú iba z dihydroepiandrosterónu - látky, ktorá je syntetizovaná nadobličkami..

Deficit sa začína objavovať vo veku 43 - 45 rokov a vo veku 50 rokov dosiahne kritický bod, keď je riziko rozvoja osteoporózy vysoké..

Faktom je, že estrogény sa podieľajú na produkcii paratyroidného hormónu a prudké zníženie ich množstva prispieva k proporcionálnemu zníženiu množstva vápnika..

Ďalšie riziká môžu viesť k rozvoju choroby v mladšom veku:

 • Ochorenia genitourinárneho systému, predovšetkým vaječníkov, ktoré negatívne ovplyvňujú fungovanie endokrinného systému.
 • Užívanie hormonálnych liekov na dlhú dobu. Najnegatívnejšie účinky sú kortikosteroidy - lieky proti bolesti založené na hormónoch vylučovaných kôrou nadobličiek.
 • Porušenie metabolizmu vitamínu D a v dôsledku toho jeho nedostatok.
 • Sedavý životný štýl a zlé návyky, najmä fajčenie.
 • Genetická predispozícia. Napríklad zástupcovia černošskej rasy prakticky netrpia osteoporózou.
 • Chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu, ktoré prispievajú k zníženej absorpcii žalúdočnej a črevnej sliznice. To vedie k tomu, že vápnik získaný z potravy nevstupuje do krvného obehu v dostatočnom množstve..
 • Pankreatické choroby, ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu.

Alfadol-Sa

Je regulátorom metabolizmu vápnik-fosfor. Pomáha vyrovnať nedostatok vitamínu D3. Pri liečbe osteoporózy u pacientov s nefrolitiázou, ako aj pri chronickom zlyhaní srdca, sarkoidóze alebo iných granulomatózach, so zvýšeným rizikom vzniku hyperkalciémie, hyperkalciúrie, detí od 3 rokov je nevyhnutné používať vápnik na osteoporózu..

Môže sa používať počas tehotenstva iba v situáciách, keď je pravdepodobný prínos liečby pre matku prekročený hrozbou, že plod má zvýšenú citlivosť na vitamín D, ako aj aortálnu stenózu a mentálnu retardáciu..

Aby sa zabránilo výskytu hyperkalcémie, musí sa po stabilizácii koncentrácie alkalickej fosfatázy v krvi dávka lieku znížiť. Stabilizácia hladín vápnika v plazme spravidla nastáva po týždennej prestávke.

Liečba je potrebná znovu s 1/2 dávkou. Je dôležité vziať do úvahy, že v dôsledku nerovnakej citlivosti na vitamín D u rôznych ľudí môže výskyt hypervitaminózy vyvolať použitie dokonca farmakologických koncentrácií. Vyvážená strava sa považuje za preventívne opatrenie..

Možné komplikácie

Nedostatok vápnika v tele dieťaťa môže veľmi negatívne ovplyvniť budúci vývoj, zdravie celého organizmu. Ak problém nevyriešite radikálne, existuje veľké riziko malformácie chrbtice, ktorá sa v dospelosti nedá normalizovať..

Chronický nedostatok Ca ohrozuje rozvoj nasledujúcich patológií:

 • Vznik asteno-neurotického syndrómu.
 • Mozgová nedostatočnosť.
 • Krvný tlak.
 • Predčasné opotrebenie srdcového svalu.
 • Subkapsulárny katarakta.
 • Nadmerná strata krvi v dôsledku zlej koagulácie krvi.

Pri dlhodobom nedostatku, zníženej imunite a strate zdravých zubov, vlasov a nechtov. Možné alergické reakcie na mnoho produktov.

"Vápnik s vitamínom D3"

Vitamínový komplex reguluje vstrebávanie v tele prvkov, ktoré sú potrebné pre zdravie pohybového aparátu. Droga pomáha mineralizácii zubov a tiež posilňuje sklovinu.

Znižuje produkciu paratyroidného hormónu, ktorého nadbytok spôsobuje odvápnenie kostného tkaniva. Vitamíny zvyšujú hustotu kostí. Ako užívať doplnky vápnika pre osteoporózu?

Z preventívnych dôvodov, aby sa predišlo osteoporóze, sa ľuďom odporúča užívať 1 - 2 tablety raz denne..

Terapia tohto patologického procesu vyžaduje individuálny výber dávky. Maximálne množstvo lieku za deň by nemalo prekročiť 4 kusy. Pre lepšiu absorpciu vápnika je lepšie brať namiesto vody kyslý nápoj. Najlepšie je užívať liek ihneď po jedle alebo priamo počas neho. Dĺžku liečby určuje lekár.

Je to multivitamínový komplex s látkami, ktoré regulujú metabolizmus fosforu a vápnika.

Vitrum Osteomag sa považuje za kombinovaný liek, ktorý reguluje metabolizmus vápnika. Jeho terapeutický účinok je určený vlastnosťami aktívnych zložiek:

 1. Colecalciferol pomáha regulovať výmenu fosforu a vápnika v tele a tiež pomáha zachovávať štruktúru kostí, podieľa sa na tvorbe kostného skeletu. Okrem toho vitamín D zvyšuje vstrebávanie makrogel v čreve.
 2. Vápnik je potrebný na tvorbu kostného tkaniva, ako aj na kontrolu krvného tlaku, procesu zrážania krvi. Látka pomáha formovať zuby a kosti, udržuje zdravú pokožku, zvyšuje hustotu kostí. Vápnik prispieva k normálnemu fungovaniu svalovej a nervovej sústavy. Zložka znižuje riziko osteoporózy.
 3. Pri interakcii s vitamínom D horčík pomáha zvyšovať absorpciu vápnika. Makroelement sa podieľa na mineralizácii a raste kostí a tiež inhibuje výskyt kameňov oxalátu vápenatého.

Dve tablety liečiva obsahujúceho vápnik na osteoporózu tvoria dennú potrebu vitamínu D3, ako aj horčíka a vápnika. V tejto súvislosti sa neodporúča prekročiť odporúčaný dávkovací režim. Pri použití vysokých koncentrácií je potrebné kontrolovať činnosť obličiek. Pri dlhodobej liečbe je potrebné skontrolovať množstvo vápnika vylučovaného močom..

Indikácia pre použitie

Vápnikové tablety v tabletách sa zvyčajne používajú pred jedlom, po rozdrvení alebo žuvaní. Deti od 3 do 14 rokov sa odporúčajú užívať na 2-4 tablety. 2-3 p. / Deň. Pacienti starší ako 14 rokov musia konzumovať 1 až 3 g (2 až 6 tabliet. Pri každej dávke). Pre starších ľudí je prijateľným limitom užívanie 4 tabliet denne (2 g). Liečba trvá od 10 dní do jedného mesiaca, v závislosti od stavu a problémov pacienta.

Vápnikové prípravky v injekciách sa podávajú intramuskulárne alebo intravenózne. Pre mladých ľudí starších ako 14 rokov sa injekcie podávajú 1 r / deň. Jedna dávka - od 5 do 10 ml roztoku. Injekcie sa môžu, v závislosti od stavu pacienta, podávať každý deň, každý druhý deň alebo jedenkrát každé dva dni. Pre deti od narodenia do 14 rokov sa dávka 10% roztoku lieku pohybuje od 0,1 do 5 ml.

Ako brať vápnik na prevenciu osteoporózy?

Existujú tiež doplnky, ale lekári stále odporúčajú užívať lieky. Ich hlavný rozdiel spočíva v tom, že lieky prešli všetkými klinickými skúškami a štúdiami. Navyše biologické prísady nemajú žiadny dôkaz o ich účinnosti.

Preto sa oplatí ich kúpiť. Hlavnou nevýhodou biologických prísad je to, že dodávka sa uskutočňuje bez dokladov potvrdzujúcich kvalitu, pretože nejde o lieky. Z tohto dôvodu odporúčame užívať lieky, ktoré prešli všetkými potrebnými výskummi a certifikáciou..

Zoznam doplnkov vápnika pre osteoporózu:

 1. Vápnikový komplex s vitamínmi, Vápnikový komplex, Solgar
 2. Vápnik horečnatý zinočnatý D3, zdravotníctvo 21. storočia
 3. VegLife, vápnik z Červeného mora
 4. Príroda je Bounty, vápnik, horčík, zinok a vitamín D3
 5. Záhrada života, pokročilé kvapalné vápnikové multivitamíny

Tieto lieky užívajte iba podľa pokynov lekára. V našej krajine nikto nevykonáva kvalitatívne a kvantitatívne zloženie doplnkov výživy.

Osteoporóza nie je veta, liek sa teraz posunul ďaleko vpred, takže je možné vyliečiť takmer všetky choroby. Stojí za to veľa času venovať sa vašej strave a neignorovať stravu, užívať preventívne lieky počas menopauzy..

Najprv musíte vedieť, že existujú tri druhy liekov:

 1. Liek, ktorý spomaľuje proces rozpadu kostí. Lekári ich najčastejšie predpisujú na prevenciu osteoporózy u žien. Patria sem vápenaté soli, citráty a kalcitoníny..
 2. Lieky, ktoré zvyšujú rast kostí, sú určené na liečbu osteoporózy. Najefektívnejší je ich príjem v prvých štádiách choroby. Pri konzumácii príznaky osteoporózy zmiznú v dôsledku zvýšenia kostnej hmoty a hustoty.
 3. Skupina kombinovaných prípravkov prispieva k lepšej absorpcii vápnika, spomaľuje proces patologických zmien kostí. Najlepším prostriedkom sú viaczložkové prípravky. Spravidla zahŕňajú vápenaté soli, vitamín D a množstvo ďalších mikro a makro prvkov.

Aj keď sa väčšina liekov v lekárni predáva na lekárskom pulte, nezabudnite, že lekár, ktorý lieči osteoporózu, by mal predpisovať lieky. Musí povedať, ako vziať liek vo vašom prípade. Ak chcete diagnostikovať nedostatok vápnika, musíte zložiť biochemický krvný test zo žily.

Najlepšie lieky

Len pred 10 až 20 rokmi bol hlavným nástrojom, ktorý bol predpísaný na prevenciu osteoporózy a posilnenia kostí, glukonát vápenatý. Moderní lekári sa však domnievajú, že v tejto forme je látka zle absorbovaná telom. Z tohto dôvodu vám odporúčame oboznámiť sa s hlavnými liekmi, ktoré sa odporúčajú ženám s nedostatkom vápnika.

 • Účinná látka alfacalcidol: Oksidevit a Alpha D3-Teva. Drogy zlepšujú vstrebávanie vápnika a fosforu v čreve. Ich príjem znižuje riziko poranenia, zvyšuje mineralizáciu kostí. Existuje tiež droga Alfadol-Sa. Okrem hlavnej látky obsahuje aj vápnik
 • Rockaltrol, ktorého účinnou látkou je kalcitriol, stimuluje elasticitu kostí.
 • Tandem z cholekalciferolu a uhličitanu vápenatého. Najobľúbenejšie lieky sú: Calcium-D3 Nycomed a Complivit Calcium D3. Telo je účinnou látkou dobre znášané, ale v zriedkavých prípadoch spôsobuje zápchu..
 • Calcinova obsahuje D3 a fosforečnan vápenatý, vitamíny A, C a B. Toto je jedno z mála liekov, ktoré sa odporúčajú používať nielen dospelí, ale aj malé deti a dospievajúci..
 • Liek ako kalcemín obsahuje vitamín D3, citrát vápenatý (alebo uhličitan), ako aj minerály potrebné na jeho vstrebávanie: bór, zinok, horčík a mangán.
 • Kombinovaný liek Osteokea je určený na zaplnenie nedostatku vápnika, horčíka, vitamínu D a železa. Spravidla sa predpisuje na prevenciu krivíc v detskom veku a na osteoporózu u starších ľudí.
 • Vitrum Osteomag je jedným z kombinovaných prípravkov, ktoré obsahujú zvýšenú dávku elementárneho vápnika. Prípravok tiež obsahuje ďalšie zlúčeniny, ako napríklad: oxid horečnatý, síran mangánatý, boritan sodný. S ním môžete liečiť osteoporózu v skorých štádiách. Ak chcete užívať liek na preventívne účely, nezabudnite na kontraindikácie: zhoršená funkcia obličiek, urolitiáza.

Predpokladá sa, že prvý druh - uhličitá soľ - je organického pôvodu, pretože sa získava zo živočíšnych kostí a morských lastúr. Ale o prirodzenosti tejto zlúčeniny a jej výhodách končí.

Faktom je, že absorpcia vápnika získaného z uhličitanovej soli vyžaduje účasť kyseliny chlorovodíkovej. To znamená, že finančné prostriedky s obsahom sa musia brať počas jedla. U ľudí so zvýšenou kyslosťou žalúdka sa často po užití lieku objavujú silné bolesti brucha, zápcha a zvýšená tvorba plynu..

Iný typ lieku (obsahujúci citrát vápenatý) sa odporúča používať u ľudí so zvýšenou sekréciou kyseliny chlorovodíkovej. Vedci navyše dokázali, že takéto lieky sa lepšie vstrebávajú. Štúdie uskutočnené na University of Texas (USA) ukázali, že absorpcia vápnika z citrátu je o 90% vyššia ako z uhličitanu.

Ako dlho piť

Zásady užívania drog

Užívanie liekov, aj keď nie sú komplexnými liekmi, vitamíny a minerály by sa mali robiť vedome a s pochopením ich mechanizmu účinku. Preto musíte dodržiavať niekoľko povinných zásad:

 1. Menovanie vykonáva lekár a prijímacie kurzy sa uskutočňujú pod jeho dohľadom s pravidelnými krvnými testami.
 2. Dávku predpísaného lieku nemôžete zmeniť podľa vlastného uváženia.
 3. Výlučné vápnikové prípravky sa používajú na prevenciu osteoporózy alebo v počiatočnom štádiu vývoja choroby.
 4. S progresiou ochorenia sú prípravky s vápnikom doplnené bisfosfonátmi, ktoré inhibujú proces degenerácie kostného tkaniva. Interval medzi dávkami vápnika a bisfosfonátov je najmenej štyri hodiny.
 5. Povinná je konzultácia s gynekológom a endokrinológom alebo lekárom, ktorý sa špecializuje na gynekologickú endokrinológiu. Takýto odborník predpisuje kompetentnú hormonálnu substitučnú terapiu (HRT), ktorá niekoľkokrát zvyšuje účinnosť liečby.
 6. V pokročilých štádiách ochorenia je proces monitorovaný pravidelnou descentometriou - štúdia, ktorá určuje stupeň hustoty kostí a krvný test nazývaný „hormonálne zrkadlo“..
 7. Prípravky s vápnikom sa prijímajú na pozadí metabolitov vitamínu D, ktoré zabraňujú presýteniu tela draslíkom, čo môže viesť k rozvoju solí a kĺbových ochorení. Vitamín D zabraňuje rozvoju svalovej anémie, dystrofie a / alebo anorexie. Dostatok svalového tkaniva chráni kosti v prípade pádu a bráni zlomeninám.
 8. Príjem vápnika v krvi je urýchlený príjmom diuretík, ktoré patria do skupiny tiazidov. Tieto lieky sú rýchlo pôsobiace diuretiká, medzi ktoré patria: hydrochlorotiazid, mefruzid, metazolon, indapamid.

Na pozadí sa odporúča užívať tiazidy proti látkam obsahujúcim draslík a / alebo draslík šetriacim draslík, ktoré neumožňujú vylučovanie draslíka v dôsledku zvýšenej diuretickej funkcie: moduretikum, triampur (na doplnenie draslíka), amilorid, triamteren (zabrániť jeho vylučovaniu). Lekár predpisuje konkrétny liek v súlade s úrovňou rozvoja osteoporózy a celkovým stavom tela. Ak je liek zvolený správne, jeho dávka je upravená a sú predpísané súčasné lieky, liečba nemá žiadne negatívne účinky a trvá mnoho rokov.

Napriek skutočnosti, že vápniková liečba osteoporózy je pomerne lacná, jej účinnosť sa preukázala. Je však potrebné začať s liečbou bez čakania na vývoj choroby, potom nemusíte liečiť zlomeniny a utrácať peniaze za protetiku kĺbov..

Vápnik Sandoz

Liek používaný na kompenzáciu nedostatku vápnika. Droga sa užíva perorálne. Vápnik je životne dôležitý minerálny prvok, je potrebné udržiavať rovnováhu v tele elektrolytov a fungovanie rôznych regulačných mechanizmov.

Vápnik Sandoz pomáha vyplniť nedostatok dôležitej zložky. Lieky majú antirachitický, antihistamínový a protizápalový účinok. Tento vápnikový prípravok môžete použiť na prevenciu osteoporózy pri menopauze..

Zloženie lieku zahrnuje laktoglukonát a uhličitan vápenatý, ktoré sa okamžite rozpustia vo vode. Liečivo je určené na liečenie a prevenciu akútneho alebo chronického nedostatku makroelementov v tele, ako aj na elimináciu rôznych typov metabolických porúch v kostnom tkanive..

U pacientov s nízkou hyperkalciúriou, stredne ťažkou alebo slabo prejavenou funkčnou poruchou v činnosti obličiek je v prípade potreby dôležité dávku znížiť alebo ju úplne zrušiť. Pacienti so sklonom k ​​tvorbe kameňov v močovom trakte musia zvýšiť príjem tekutín.

VITACALCINu

Liek stabilizuje rovnováhu elektrolytov a tiež reguluje tvorbu kostného tkaniva, proces zrážania krvi, fungovanie srdca.

„Vitacalcín“ je prípravok vápnika a vitamínu D, s osteoporózou je veľmi efektívny. Znižuje absorpciu tetracyklínových antibiotík, fluórových prípravkov a tiež derivátov chinolónu, zvyšuje arytmogénny účinok digoxínu. Vitamín D zvyšuje absorpciu, tiazidové diuretiká prispievajú k rozvoju hyperkalciémie.

Pri dlhodobej liečbe by sa mala monitorovať koncentrácia minerálu v krvi a moči. Vysoké koncentrácie, najmä pri konzumácii mlieka, môžu spôsobiť hyperkalciémiu alebo syndróm alkalického mlieka.

Calcemin Advance

Farmakologický účinok vitamínovo-minerálneho komplexu je založený na doplnení zásob uvažovaných a iných makroprvkov v ľudskom tele. Pod vplyvom tohto lieku sa metabolizmus fosforu a vápnika stabilizuje..

Hlavná látka vitamínovo-minerálneho komplexu - vápnik sa považuje za hlavný stavebný materiál kostného tkaniva. Látka sa podieľa na vodivosti nervových buniek a je tiež považovaná za jednu z dôležitých zložiek procesu zrážania krvi. Vápnikový prípravok je určený na liečenie osteoporózy.

Citran vápenatý, ktorý je súčasťou lieku, pomáha predchádzať tvorbe kameňa v močovom systéme. Reguluje tiež produkciu paratyroidného hormónu..

Vitamín D3 pomáha zlepšovať vstrebávanie vápnika v tele a tiež sa podieľa na tvorbe kostného tkaniva a regeneračných procesoch..

Je potrebné si uvedomiť, že káva a čierny čaj môžu znížiť vstrebávanie vápnika v tráviacom kanáliku, preto by ste sa počas liekovej terapie nemali piť..

Pre ľudí s poruchou funkcie obličiek je dôležité, aby sa pred použitím lieku poradili s lekárom a urobili testy..

Príčiny choroby

S vekom začínajú zmeny v akomkoľvek organizme, ktoré nemajú najpriaznivejší vplyv na zdravie. Jednou z týchto zmien je vývoj nerovnováhy medzi procesom rastu nového kostného tkaniva a resorpciou starého. Nové kostné tkanivo sa vytvára čoraz menej a staré sa ničí čoraz rýchlejšie. Vyvíja sa osteoporóza - choroba vedúca k zvýšenej krehkosti kostí.

 1. Hormonálne zmeny počas menopauzy u žien.
 2. Nedostatok vápnika, ako jeden z najdôležitejších makronutrientov poskytujúci potrebnú hustotu kostí.
 3. Použitie kortikosteroidov po dlhú dobu v dávkach 7,5 mg denne alebo viac.
 4. Ochorenie štítnej žľazy.
 5. Nádory kostí.
 6. Zlý fyzický vývoj.
 7. Genetická predispozícia.

Osteoporóza je rozšírená, ale diagnostikuje sa pomerne neskoro, zvyčajne so zlomeninami v starobe.

Kosti, rovnako ako akékoľvek telesné tkanivá, rastú, menia sa a kolabujú, potrebujú stavebný materiál. Vápnik vykonáva funkciu tehál, ktoré vytvárajú správnu štruktúru kostí. V prípadoch, keď je zle vstrebávaný alebo má nedostatok potravy, sa mení štruktúra kostí - stáva sa poréznejšou a krehkejšou, menej odolnou - vyvíja sa osteoporóza.


Vľavo je zdravá kosť, vpravo je kosť postihnutá chorobou.

Telo však potrebuje tento makrocel nielen na vybudovanie silnej kostry:

 • pre správne fungovanie srdca - prispieva k zániku nervového impulzu v hladkých svaloch, takže relaxačná fáza v srdcovom svale je regulovaná týmto makroprvkom;
 • na normálnu koaguláciu krvi - s nedostatkom koagulácie klesá. Aj menšie rezy môžu viesť k strate krvi;
 • centrálny nervový systém - vápnik prispieva k normálnemu striedaniu procesov excitácie a inhibície;
 • pri normálnom oplodnení - pri preniknutí do vajíčka má zdravé spermie pevný „hrot“ vápnika. V prípade makronutrientného deficitu sa tvoria defektné spermie.

Preto je dôležité v každom veku poskytnúť vápniku v požadovanom množstve.

"Calcium D3 Nycomed"

Droga, ktorá ovplyvňuje metabolizmus minerálov v tele, vrátane vápnika a fosforu. Používa sa pri komplexnej terapii patológií, ktoré sú sprevádzané porušením ich obsahu v tele, ako aj nedostatkom vitamínu D.

Žuvacie tablety majú pomocou vápnika a cholekalciferolu pozitívny vplyv na ich metabolizmus v tele, ktorý spočíva v nasledujúcich biologických účinkoch:

 1. Zníženie procesov ničenia kostného tkaniva, ktoré spočíva vo vylúhovaní minerálnych solí a znížení jeho mineralizácie, čo prispieva k zníženiu sily.
 2. Obnovenie potrebnej hladiny vápnika v tele, ktoré je súčasťou kostného tkaniva, sa podieľa na zrážaní krvi.
 3. Zvýšenie intenzity procesu absorpcie minerálov z črevného lúmenu do krvného obehu.
 4. Znižovanie účinkov paratyroidného hormónu, ktorý podporuje vylúhovanie vápnika z kostí a jeho koncentráciu v tele.

Po použití lieku „Calcium D3 Nycomed“ sa aktívne zložky vstrebávajú do krvi z čriev nerovnomerne. Vitamín D sa vstrebáva vo väčšom množstve, o niečo menej - vápnik..

Pred liečbou by ste sa mali oboznámiť s anotáciou lieku. Existuje niekoľko funkcií, ktoré zahŕňajú:

 1. Dlhodobá liečba si vyžaduje pravidelné laboratórne monitorovanie hladín vápnika a kreatinínu v plazme..
 2. Lieky prichádzajú do styku s niektorými liečivami iných terapeutických skupín, takže keď používate iné lieky, mali by ste o tom informovať lekára.
 3. Ochorenie obličiek vyžaduje laboratórne monitorovanie ich fungovania so stanovením vápnika, ako aj kreatinínu a krvných fosfátov.
 4. Použitie tabliet na poškodenie obličiek môže viesť k kalcifikácii mäkkých tkanív tela.

prípravy

charakteristický


Medzi moderné prípravky obsahujúce vápnik patria vápenaté soli, ktoré:

 1. Stabilizácia procesu mineralizácie chemického zloženia kostí;
 2. Znížiť pórovitosť kostí zhutnením ich štruktúry;
 3. Spomalte katabolizmus, čo vedie k parite s regeneračným procesom.

Vedľajším účinkom dlhodobého užívania drog je vývoj:

 • Strata vaskulárnej elasticity a krehkosti v dôsledku kalcinácie, ktorá vedie k rozvoju pred iktu;
 • Poruchy srdcového rytmu, vrátane tachykardie alebo bradykardie;
 • hyperkalcémie.

Hyperkalcémia je nadbytok vápnika v krvnej plazme. Príznaky tohto ochorenia sa neobjavujú okamžite a nie sú zreteľné, ale majú vážne následky vrátane ochorenia obličkových kameňov.

Pri dlhodobom užívaní vápnika je vhodné venovať pozornosť týmto prejavom:

 • vysoký tlak
 • Nízka chuť do jedla;
 • Slabosť v tele;
 • Nevoľnosť a / alebo zvracanie;
 • depresie;
 • Časté močenie;
 • Neustále smäd.

Závažné podmienky vedú k:

 • Srdcové arytmie;
 • Porušenie funkcií mozgu, zmätenosť myšlienok a delírium;
 • Padá do kómy.

Dávkové formy

Nedávno sa na farmakologickom trhu objavilo veľa účinných vápnikových prípravkov na osteoporózu, medzi ktorými by sa malo zdôrazniť toto:

Glukonát vápenatý

Dostupné v tabletách a ampulkách na intravenózne alebo intramuskulárne podanie.

Zloženie obsahuje iba účinnú látku bez prísad - glukonát vápenatý.

Môže spôsobiť nevoľnosť a zvracanie, žalúdočné ťažkosti s ťažkou hnačkou, bradykardiu, v zriedkavých prípadoch existuje riziko nekrózy svalového tkaniva pri intramuskulárnej injekcii..

Je kontraindikovaný u pacientov so sklonom k ​​trombóze, so zlyhaním obličiek, pri príznakoch hyperkalciémie alebo pri závažnej hyperkalciúrii..

Kaltsinova

Vyrába sa vo forme tabliet s ovocnou arómou, obsahuje dihydrát hydrogénfosforečnanu vápenatého a vitamíny A, C a B6, ako aj metabolit vitamínu D3 (cholekalciferol)..

Nezvoláva vedľajšie účinky, pri dlhodobom používaní môže spôsobiť nadmerné mastenie vitamínmi D3 a A.

Kontraindikácie sú podobné ako všetky prípravky s vápnikom na osteoporózu. Môže sa však užívať s miernymi formami zlyhania obličiek..

Ľudia s diabetom by mali byť obozretní..

Vápnik D3 Nycomed

Dostupné ako žuvacie tablety, ktoré obsahujú uhličitan vápenatý a metabolit vitamínu D3

Takmer žiadne vedľajšie účinky.

Medzi typické kontraindikácie patrí:

 • Nefrolitiáza, choroba spojená s metabolickými procesmi, ktoré vedú k ukladaniu kameňov v obličkových tubuloch;
 • Ťažká renálna dysfunkcia;
 • Tuberkulóza v aktívnej fáze;
 • Sarkoidóza vnútorných orgánov a / alebo kože.

Oksidevit

Je regulátorom metabolizmu vápnik-fosfor. Liečivo je dostupné vo forme roztoku. Liek reguluje metabolizmus fosforu a vápnika, vyrovnáva nedostatok vitamínu D3. Oksidevit sa považuje za prírodný metabolit vitamínu D, ktorý sa tvorí v obličkách. Liek zvyšuje absorpciu vápnika a fosfátov v čreve, zvyšuje mineralizáciu kostí, aktivuje syntézu osteokalcínu.

"Oksidevit" zlepšuje humorálnu imunitu, normalizuje funkciu svalového tkaniva. U ľudí so syndrómom malabsorpcie vápnika liek obnovuje rovnováhu vápnika. Znižuje intenzitu deštruktívneho procesu kostí, čím znižuje frekvenciu zlomenín. Okrem toho liek eliminuje bolesť kostí, ktorá sa objavila v dôsledku porušenia metabolizmu fosforu a vápnika. Akcia "Oksidevita" trvá 48 hodín.

Počas užívania lieku sa odporúča neustále monitorovať hladinu vápnika v krvi a moči, aby sa zabránilo výskytu hyperkalciémie a hyperkalciúrie. Účinná látka lieku sa v obličkách nevymieňa. Existujú dôkazy o účinnosti lieku Oksidevita s hyperparatyroidizmom vyvolaným zlyhaním obličiek.

Spĺňajte vápnik-D3

Liek, ktorý reguluje výmenu vápnika a fosforu. "Complivit vápnik-D3" sa považuje za kombinované činidlo. Jeho vplyv je spôsobený zložkami, ktoré tvoria zloženie. Droga ovplyvňuje metabolizmus vápnika a fosforu a tiež pomáha zvyšovať hustotu kostí.

Okrem toho „Complivit Calcium-D3“ bojuje proti nedostatku vápnika a vitamínu D3 v tele a podporuje vstrebávanie makronutrientov z čriev. Výsledkom je zvýšenie mineralizácie kostí..

Vápnik sa podieľa na tvorbe kostného tkaniva, ako aj na zrážaní krvi, fungovaní srdca a tóne kapilár, prechode impulzu nervovými vláknami..

Vitamín D podporuje vstrebávanie makronutrientov do gastrointestinálneho traktu a tiež pomáha mineralizovať kosti a zuby..

Používanie vápnika a cholekalciferolu vedie k potlačeniu uvoľňovania parathormónu, čo znižuje deštruktívne procesy v kostiach..

Liečba liekom Complivit Calcium-D3 musí byť sprevádzaná monitorovaním vylučovania minerálu obličkami.

Aby sa predišlo predávkovaniu liekom, je potrebné vziať do úvahy pravdepodobný príchod makronutrientu z iných zdrojov. Používanie „Complivit Calcium-D3“ je zakázané v prípade závažného poškodenia funkcie obličiek.

Mechanizmus znižovania vápnika

Znížená produkcia estrogénu vedie k zvýšenej hladine kalcitonínu, pod vplyvom ktorého sa urýchľuje deštrukcia kostí a regenerácia zostáva nezmenená..

Zároveň obličky spomaľujú tvorbu ďalšej dôležitej látky - kalcitriolu, ktorý je stavebným materiálom pre tvorbu vitamínu D. Tento vitamín je zodpovedný za absorpciu vápnika stenami žalúdka a jeho nedostatok spôsobuje urýchlené vylučovanie vápnika močom. Osteoporóza začína aktívnou kostnou resorpciou. Celý proces trvá asi päť rokov od začiatku menopauzy..

Situácia je komplikovaná skutočnosťou, že počas menopauzy dochádza k nárastu telesnej hmotnosti a ženy, ktoré sa ju snažia stratiť, používajú diéty, čo vedie k zníženiu vápnika z potravy..

To je doba, keď sú prípravky na vápnik na prevenciu osteoporózy obzvlášť potrebné a sú schopné zabrániť vývoju deštrukčných procesov v kostiach nazývaných resorpcia..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vysoký krvný tlak pri osteochondróze je nebezpečným symptómom, pretože väčšina pacientov s ňou zápasí nesprávne. Namiesto toho, aby liečili príčinu, ľudia liečia prejavy a poškodzujú svoje telo ešte viac..
Rospotrebnadzor uverejnil sériu odporúčaní o akciách počas pandémie koronavírusov. Federálna služba oznámila, kde robia testy na určenie choroby.
Membrána prietrže u novorodencov je vyčnievanie brušnej dutiny do hrude v dôsledku výskytu vrodenej chyby v bránici. Defekt sa považuje za zriedkavý, zistí sa v 0,05% prípadov.