loader

Hlavná

Pažerák

Periférna alebo parumbilikálna prietrž: príčiny, príznaky a liečba

Paraumbilická hernia je jednou z odrôd hernie v oblasti bielej línie brucha. Toto ochorenie je veľmi časté. Vzhľadom na zvláštnosti lokalizácie je vyčnievanie fragmentov brušných orgánov často považované za pupočníkovú prietrž. Avšak na rozdiel od nej sa pupočníková patológia vyvíja nad jazvou. Presnú diagnózu „paraumbilickej hernie“ môže vykonať špecialista až po sérii diagnostických postupov.

Čo je to choroba?

Biela čiara brucha sa nachádza uprostred brušnej zóny medzi podmienene rozdelenými pravými a ľavými svalmi tlače. Názov dostal vďaka špecifickej farbe vláknitej štruktúry. Medzinárodná klasifikácia chorôb identifikovala vhodný kód pre túto chorobu. Podľa ICD-10 je paraumbilikálna prietrž klasifikovaná ako "pupočná prietrž (K42)". Toto je hlavný kód, ktorý navyše objasňuje šifry pre patologické variácie vyskytujúce sa s komplikáciami alebo bez komplikácií.

Druhy kýly vyvíjajúce sa pri pupku

Obsah herniálneho vaku sa najčastejšie stáva črevnou slučkou, podkožným tukom alebo veľkým omentom. Medzi ochoreniami bielej línie brucha sa často vyskytuje epigastrická a pupočná kýla. Tá má dve hlavné odrody:

 • Priamy - charakteristika je priečna fascia a obsah herniálnej formácie vystupuje z pupočného kruhu..
 • Šikmé - tento typ sa vyznačuje prítomnosťou dvojitého vaku (nad a pod pupočníkovým krúžkom)..

Pacient môže cítiť formáciu pupočnej kýly samostatne, ale na rozdiel od pupočníka sa tento vyčnievajúci „vak“ neupravuje, nezmizne a nezmenšuje sa, aj keď je pacient v ľahu..

Čo vyvoláva patológiu

Dôvodom vzniku takejto choroby môže byť jeden z nasledujúcich faktorov alebo ich kombinácia:

 • Chronické ochorenie čriev sprevádzané predĺženou a častou zápchou.
 • Ťažká fyzická práca, nadmerné športy.
 • Poranenia brucha.
 • Komplikácie pooperačného obdobia.
 • Netrpiaci neliečený kašeľ.
 • Poruchy metabolizmu v tele.
 • nadváha.
 • Cachexia (vyčerpanie).

Klinický obraz

Príznaky prietrže, ktorá sa vyvíja v bielej línii brucha, sa neobjavujú okamžite. Po každej, dokonca aj malej fyzickej námahe, môže pacient cítiť prvé zmeny. Príznaky choroby sú výraznejšie proti zápche a chronickému kašľu. Môžete mať podozrenie na parumbilikálnu prietrž podľa nasledujúcich príznakov:

 • vytvorenie tuberkulózy nad pupočnou oblasťou;
 • bolesť brucha, ktorá sa vyskytuje pri behu, ohybe, zdvíhaní závaží;
 • vizuálne viditeľná divergencia brušných svalov;
 • nevoľnosť;
 • nadúvanie v bruchu;
 • nadúvanie.

Funkcie choroby v ranom veku

U detí môže byť paraumbilická kýla tiež vrodenou alebo získanou chorobou. V prvom prípade sa patológia vyvíja in utero a objavuje sa v prvých mesiacoch po narodení. Príčinou anomálie u detí sa spravidla považuje za prenatálnu aponeurózu. Kýla sa však môže vyvinúť aj kvôli častému nahnevanému plaču dieťaťa. Stres vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ktorý oslabuje už aj tak slabé svaly bielej línie brucha..

Latentné príznaky pupočnej kýly sú hlavným dôvodom, prečo nie je choroba okamžite rozpoznaná. Ak má dieťa v pupku bolesti žalúdka, len málo rodičov premýšľa o paraumbilikálnom vzdelávaní. Znaky takejto prietrže majú veľa spoločného s prejavom koliky, nadúvania alebo zápchy. Okrem toho veľkosť výčnelku u malých detí najskôr nepresahuje 1 až 2 cm, vďaka čomu môže byť takmer neviditeľná. Deti sú znepokojené, plačú a konajú. Ak má dieťa v pupku bolesť brucha, môže si nohy ohnúť. Rodičia musia venovať tomuto príznaku osobitnú pozornosť a nezabudnite o tom informovať lekára. Pri rastúcom nepohodlí sprevádzanom nevoľnosťou a zvracaním je prvé, čo môžete mať podozrenie, že je možné štípanie, takže musíte okamžite konať..

Môže hernia prejsť bez chirurgického zákroku

Najdôležitejšia vec, ktorú je potrebné pochopiť o paraumbilikálnej prietrži, je nemožnosť jej vyliečenie, s výnimkou chirurgického zákroku. Mnohí sa domnievajú, že výčnelok môže samy od seba odísť, keď dieťa dosiahne vek troch rokov, ako je to v prípade pupočnej kýly. Toto je však v zásade nesprávny názor. Výstupok z pupočnej oblasti je možné liečiť iba operatívnym spôsobom. U detí ani u dospelých nedôjde k samoliečeniu. Ak neexistuje urgentná indikácia pre chirurgický zákrok, kojenci mladšie ako 6 rokov nemajú odstránenú prietrž.

Vyšetrenie pacienta

Pred začatím liečby prietrže je pacient poslaný na komplexnú diagnózu:

 • Rádiografia - táto metóda výskumu vám umožňuje zistiť, ktorý orgán (alebo jeho časť) sa dostal do herniálneho krúžku presne.
 • Ultrazvuk - diagnostický postup, ktorého výsledky môžu určiť povahu pupočníka.
 • Gastroduodenoskopia - eliminuje prítomnosť ďalších ochorení gastrointestinálneho traktu.

Keďže vzdelávanie je možné odstrániť iba chirurgicky, je potrebné sa dôkladne pripraviť na nadchádzajúcu operáciu a absolvovať všetky príslušné klinické a biochemické testy (moč a krv), ktorých odpovede pomôžu určiť prítomnosť zápalového procesu..

Chirurgické ošetrenie paraumbilickej prietrže

Operácia, ktorá sa vykonáva na odstránenie patologickej tvorby, sa nazýva hernioplastika. Zásah do brušnej dutiny pacienta sa uskutočňuje v stenách stacionárneho lekárskeho zariadenia. Taktika liečby závisí od veľkosti a zložitosti lokalizácie výčnelku. Aby sa šije kýlová brána, chirurg sa môže uchýliť k použitiu:

 • tkanivá pobrušnice pacienta;
 • špeciálna sieť.

Druhá možnosť je v skutočnosti implantácia umelého implantátu, preto je zvolená hlavne na liečbu dospelých pacientov. V procese pooperačného zotavovania tela tento syntetický materiál zriedka spôsobuje odmietnutie. Medzi nedostatky tohto chirurgického zákroku stojí za zmienku možné odstránenie pupočnej dutiny, ako aj dlhé rehabilitačné obdobie. Úplné uzdravenie pacienta môže trvať až 12 mesiacov..

Komu je chirurgická liečba kontraindikovaná

Ak je u pacienta diagnostikovaná zovretie, operácia je okamžitá. Je nevyhnutné konať, pretože tento patologický stav vážne ohrozuje jeho život. Súčasne môžu byť v počiatočných štádiách choroby použité konzervatívne metódy liečby, ktorých použitie je zamerané na zmiernenie symptómov choroby a na zabránenie ďalšieho rastu výčnelkov. Okrem toho nie je možné vykonať operáciu na odstránenie prietrže:

 • tehotná žena;
 • pacientov s chronickými ochoreniami vnútorných orgánov;
 • starší ľudia (s kardiovaskulárnym zlyhaním).

Bandáž na herniu brucha

Najobľúbenejšou metódou je nosenie špeciálneho obväzu. Pomáha udržiavať rast prietrže a neumožňuje zväčšenie výčnelku..

Počas tehotenstva a prítomnosti kontraindikácií pre operáciu vám obväz umožňuje dočasne uzavrieť pupočníkový priestor. Pre správny výber je potrebné vziať do úvahy odporúčania odborníkov. Hlavné body, ktorým musíte venovať pozornosť pri výbere strečového plátna:

 • Minimálna šírka musí byť najmenej 20 cm.
 • Vybraná bandáž by mala priliehať k telu, ale v žiadnom prípade by nemala stláčať žalúdok a nemala by zasahovať do dýchania, chôdze..
 • Upevňovací prvok napínacieho pásu by mal byť umiestnený vpredu.

Bandáž by sa mala nosiť každý deň niekoľko hodín a pred spaním musí byť odstránená. Nadmerné používanie sťahovacej látky môže viesť k oslabeniu brušných svalov a progresii choroby.

Pupočná prietrž

Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela.

Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku. Toto je najslabšie a najzraniteľnejšie miesto na prednej brušnej stene. V pupočnej dutine nie je žiaden tuk, nie je chránený svalovým tkanivom, preto je pre umiestnenie a rozvoj prietrže toto miesto ideálne.

Tento stav je charakterizovaný vydutím vnútorných orgánov cez pupokový prsteň. Rozkladacie orgány sú v herniálnom vaku, ktorý je tenkou vrstvou spojivového tkaniva. Herniový výstupok môže byť spočiatku zanedbateľný, stačí, keď ho osoba mierne pritlačí a nastaví. Nie je to ani bolestivé ani nebezpečné, ale takéto činnosti dočasne pomáhajú. Je lepšie sa nechať unášať samodopretím problému a okamžite začať radikálnejšiu liečbu za účasti lekára..

S prechodom choroby do pokročilého štádia rastie pupočný kruh, čo vedie k zväčšeniu samotnej hernie. Rozširuje sa, vyčnieva a spôsobuje nepohodlie.

Čo to je?

Umbilická hernia je najčastejšou chirurgickou patológiou v pediatrii, ktorá je diagnostikovaná u 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí..

U dospelých je pupočná kýla častejšia u žien starších ako 40 rokov, čo predstavuje 5 až 12% v štruktúre kýly prednej brušnej steny. V operatívnej gastroenterológii sa pupočná hernia chápe ako stav sprevádzaný uvoľňovaním vnútorných orgánov (časť čreva a väčšie omentum) cez zväčšený pupočníkový krúžok mimo prednej brušnej steny..

Klasifikácia pupočnej kýly

Pri chirurgii sa pupočné kýly rozdeľujú na vrodené a získané. Vrodená patológia zahŕňa embryonálnu pupočníkovú prietrž, embryonálnu pupočníkovú prietrž (pupočníková kýla). Medzi získané defekty patrí pupočná kýla v detskom veku a pupočná kýla dospelých.

U dospelých existujú priame a šikmé pupočné kýly. Tvorba priamej hernie je spojená so stenčením priečnej fascie susediacej s pupočníkovým krúžkom. V tomto prípade herniálny vak vstupuje priamo do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom. Pri šikmých pupočných herniách sa herniálny výčnelok tvorí nad alebo pod pupočníkovým krúžkom, prechádza medzerou medzi bielou čiarou brucha a priečnou fasciou (pupočníkový kanál) a potom vystupuje do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom..

Podľa kritéria premiestnenia sú pupočné kýly správne a nesprávne:

 1. Nastaviteľné (zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu. Je to možné v skorých štádiách choroby, keď sa prietrž len začína objavovať. Ak nelieči pupočníkovú prietrž, môže ísť do nasledujúcej odrody.
 2. Nezvratná prietrž. Vyznačuje sa neschopnosťou nastaviť výstupok vo vnútri krúžku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa začína proces adhézie, pri ktorom je kýlové tkanivo spojené s herniovým otvorom. Stáva sa to pri zanedbávaných pupočných kýlach, čo môže byť vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť závažných komplikácií..

Pupočná prietrž u dospelých, obvykle získaná počas života.

Dôvody rozvoja patológie

K pupočnej hernii dochádza, ak je narušená rovnováha medzi tlakom vyvíjaným orgánmi a telesnými tekutinami na steny pobrušnice a schopnosťou svalov brušnej steny vydržať tento tlak. Alebo sa objavia ďalšie faktory, ktoré prispievajú k zvýšeniu zaťaženia svalov pobrušnice. U dospelých existuje niekoľko dôvodov, ktoré vedú k vzniku pupočnej kýly:

 1. Vrodená štrukturálna vlastnosť pupočného krúžku. Zvyčajne je pupočníkový krúžok u novorodencov otvorený a uzatvára sa iba o 2 až 3 roky. Stáva sa však, že spojivové tkanivo je slabé, diera sa nemôže úplne uzdraviť a zostane malá diera, ktorá je v detstve neviditeľná. V priebehu času a pod vplyvom iných faktorov sa diera môže postupne rozširovať.
 2. Choroby spôsobujúce náhle skoky alebo neustále zvyšovanie vnútrobrušného tlaku. Medzi také choroby patria choroby gastrointestinálneho traktu spojené s ťažkosťami pri defekácii a respiračných chorobách, ktoré spôsobujú silný a častý kašeľ. Pri zápche, rovnako ako pri chronickom kašli, musí človek často zažiť dlhé a dosť silné pokusy, ktoré dramaticky zvyšujú tlak na prednú stenu brušnej dutiny..
 3. Vzpieranie alebo neobvyklé cvičenie. Ak ostro a bez ďalšieho tréningu začnete zdvíhať nejaké závažia, môže to viesť k skoku vnútrobrušného tlaku a tvorbe prietrže..
 4. Dedičná patológia. Najzriedkavejší dôvod, ale v niektorých prípadoch je dedičné zaostávanie spojivových tkanív tela v dôsledku nedostatku minerálnych stopových prvkov a vitamínov na rozdelenie požadovaného množstva kolagénu..
 5. Tehotenstvo. Po dobu 9 mesiacov sa tkanivo brucha tehotnej ženy napne a rastúce dieťa vyvíja tlak na steny maternice a ďalšie orgány, čím sa zvyšuje vnútro-brušný tlak. Ženy s viacnásobným tehotenstvom a veľkým množstvom plodovej vody sú vystavené riziku straty pupočnej hernie. Situáciu možno zhoršiť častou zápchou a závažnými dlhodobými pokusmi počas pôrodu počas tehotenstva.
 6. Nadváha alebo obezita. Zvýšenie tukovej hmoty v bruchu vedie k napínaniu a oslabovaniu brušných svalov, ako aj k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Problém s nadváhou sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku podvýživy a sedavého životného štýlu, čo môže byť rozhodujúcim faktorom pri tvorbe pupočnej kýly.
 7. Operácie na brušných orgánoch. V mieste pooperačného švu sa môže vyskytnúť prietrž, ak pacient poruší odporúčania lekára na odpočinok.
 8. Náhle chudnutie. V dôsledku prudkého poklesu telesnej hmotnosti, ktorý môže byť spôsobený vážnym ochorením alebo nesprávnym prístupom k výžive (hladovanie, vyčerpávajúca strava), sa vyskytujú metabolické poruchy a svalová slabosť. Vrátane brušných svalov podporujúcich pupočný kruh.
 9. Poranenie. Ruptúra ​​alebo narušenie svalového korzetu a spojivového tkaniva môže viesť k vytvoreniu medzery v pupočníkovom kruhu a prolaps prietrže..

Počas tehotenstva musíte starostlivo sledovať stav brucha (pupok a bielu čiaru) a prísne dodržiavať všetky lekárske predpisy, pretože rastúce brucho tehotnej ženy je najčastejšou príčinou pupočnej kýly, ktorá postihuje až 70% všetkých žien..

Príznaky a prvé príznaky

Umbilikálna prietrž (pozri fotografiu) môže mať intenzívne a trochu „rozmazané“ príznaky - záleží na niekoľkých faktoroch:

 • sú v brušnej dutine adhézie;
 • celkové zdravie pacienta;
 • veľkosti pupočnej kýly;
 • ide o porušenie herniálneho vaku.

Na samom začiatku vývoja danej choroby pacient nepociťuje žiadne nepríjemnosti, obmedzenia ani bolesti. Jediná vec, ktorá okamžite upozorňuje - na mierny výčnelok v pupku, ale neprikladá mu žiadny význam - sa výčnelok neobťažuje a zmizne, len čo je pacient v horizontálnej polohe, a tehotné ženy ho dokonca berú ako rys svojho stavu..

V niektorých prípadoch omentum vyčnieva natoľko, že sa prekrýva s pupočníkovým krúžkom. Takáto prietrž sa nikdy nemení vo veľkosti a choroba sama pokračuje bez výrazných symptómov.

Ak dané ochorenie progreduje, potom sa v brušnej dutine začnú tvoriť zrasty - to bráni redukcii herniálneho vaku. V tomto prípade akýkoľvek pohyb, napätie, napätie vedie k narušeniu funkcie čreva. Pacient sa začne sťažovať na chronickú zápchu a neustále prejavuje nevoľnosť bez ohľadu na čas príjmu potravy. Tento stav je obzvlášť závažný u žien počas tehotenstva as existujúcou obezitou - rastúce brucho vytvára tlak na svaly brušnej steny, čo spôsobuje zhoršenie stavu pacienta..

komplikácie

Hlavnou komplikáciou prietrže u dospelých je jej porušenie. Poranenie prietrže môže viesť k gangréne herniového vaku, lepivej črevnej obštrukcii. Znakom porušenia pupočnej kýly je náhla bolesť v oblasti herniálneho výčnelku, prietrž sa tiež náhle prestane prispôsobovať.

 1. Často sa vyskytuje upchatie čreva. Čo robiť v prípade porušenia predpisov:
 2. Ihneď zavolajte lekára.
 3. Vezmite si teplú kúpeľ a pokúste sa upraviť prietrž vo vode.
 4. Ak to nebolo možné napraviť, ľahnite si na chrbát, ohnite nohy pod sebou a čakajte na lekára
 5. V prípade silnej bolesti dajte ľad do oblasti pupka.
 6. V prípade nevoľnosti prehltnite kúsok ľadu.
 7. Snažte sa neužívať lieky proti bolesti av žiadnom prípade nepoužívajte preháňadlá.
 8. Ak odložíte sanitku, môžete klystýr vydať z teplej vody.

Ak je pupočná kýla veľká a stará, môže sa v nej vytvárať adhézia, môže dôjsť k zápalu orgánov nachádzajúcich sa v hernálnom vaku. Hlavnou úlohou je preto zabrániť rastu prietrže. Pomôže to ľudovým metódam a cvičeniam..

diagnostika

Proces diagnózy pupočnej kýly sa vyskytuje počas návštevy chirurga na plný úväzok.

Na posúdenie rozsahu ochorenia a stavu brušných orgánov môže lekár predpísať štúdie:

 • röntgenový snímok dvanástnika a žalúdka;
 • gastroskopia;
 • Ultrazvuková prietrž;
 • herniografia (metóda vyšetrenia kýly pomocou kontrastnej látky).

Aby sa zistilo, či je v tele zápal, vykonáva sa laboratórny krvný test na stanovenie počtu leukocytov, úrovne ESR..

Pri veľkej prietrži lekár predpíše operáciu pacientovi a dá mu pokyny na testy, ktoré môžu identifikovať faktory, ktoré bránia operácii:

 • klinický krvný test;
 • biochemická štúdia zloženia krvi;
 • fluorografická;
 • úplná analýza moču;
 • elektrokardiogram;
 • HIV test
 • Wassermannov test;
 • test na hepatitídu.

Obvaz pri pupkovej kýle

Bandáž nie je liečbou pupočnej kýly. Pomáha iba pri nosení korigovať prietrž a zabrániť jej porušovaniu.

Indikácia pre obväz:

 1. V prítomnosti dočasných kontraindikácií pre chirurgický zákrok: akútne ochorenia, chronické exacerbácie. Po normalizácii stavu pacienta sa vykoná chirurgická liečba.
 2. Závažné choroby: významné zhoršenie funkcií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, vyčerpanie, staroba, zhubné nádory atď..
 3. Tehotenstvo v neskorých štádiách - to je tiež kontraindikácia pre operáciu.
 4. Po chirurgickom zákroku na pupočníkovú herniu a všeobecne s akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, keď rez prešiel pupkom.

Bandáž je široký pás z elastickej látky, na ktorého vnútornom povrchu je pripevnený špeciálny anatomicky tvarovaný vankúšik. Zatlačí pupok a nedovolí, aby kýla vyčnievala von. Pelot môže byť pripojený k obväzu alebo k nemu pripevnený suchým zipsom.

Moderná medicína odporúča chirurgickú liečbu prietrže ako jedinú spoľahlivú a najbezpečnejšiu možnosť liečby. Alternatívou k chirurgickému zákroku lekárov je len pozorovať prietrž, kým nedosiahne veľkosť vyžadujúcu liečbu, alebo kým osoba neodstráni faktory, ktoré bránia operácii..

Napríklad, ak je prietrž malá, osoba sa môže dobre snažiť, aby sa nevyvinula do veľkej perforácie podľa pokynov lekárov. Ale aj v tomto prípade je dôležité si uvedomiť, že odmietnutie operácie predstavuje riziko komplikácií s predvídateľnými nebezpečnými následkami..

Operácia prsnej prietrže: čo si vybrať?

Hlavnou metódou liečby pupočnej kýly u dospelých je chirurgický zákrok. Ak pacient nemá kontraindikácie na chirurgický zákrok, hernia môže byť odstránená niekoľkými spôsobmi.

Ak nedôjde k porušeniu, operácia sa uskutoční podľa plánu. Nevyžaduje si špeciálnu prípravu pacienta a je pomerne ľahké ho tolerovať. Lekár vyšetrí pacienta, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie.

Druhy operácií:

 1. Ťahová hernioplastika. Počas operácie ťahania sa vlastné tkanivá používajú na spevnenie pupkového prstenca. Pritiahnuté sú, aby sa zistená chyba uzavrela. Na prístup do herniálneho vaku vykoná špecialista rez. Ak je vak malý, eliminuje sa ponorením do žalúdka. Ak je prietrž veľká, odstráni sa. Potom sa pupočníkový kruh posilní susednými tkanivami a prešije sa. Jednou z nevýhod tejto chirurgickej metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu, opakovaná hernia sa objavuje u 10% pacientov.
 2. Ľahká hernioplastika. V prípadoch, keď sa vykonáva beznapäťová hernioplastika, oblasť pupočného prstenca sa zosilní špeciálnymi syntetickými sieťami. Počas operácie sa vyžaduje aj rez. Obdobie rehabilitácie netrvá dlhšie ako mesiac, relapsy sú zriedkavé.
 3. laparoskopia Známe a široko používané laparoskopické operácie. Toto je najbezpečnejší spôsob odstránenia patológie, ktorú chirurgovia používajú už viac ako 20 rokov. Medzi hlavné výhody tohto typu hernioplastiky patrí neprítomnosť jaziev po chirurgickom zákroku, minimálne zranenia a nízka pravdepodobnosť vývoja pooperačných adhezívnych procesov. Chirurgia si vyžaduje špeciálne lekárske vybavenie a skúsených lekárov. Gernioplastika sa vykonáva vpichom do brucha bez rezov. Chirurg používa sieťový implantát na posilnenie pupočného prstenca. Rehabilitácia po operácii sa časom skracuje, pacient sa zotavuje rýchlejšie.

Pupočná kýla na fotografii: pred a po

Rehabilitácia po operácii

 1. Zvyčajne, ak operácia prebehne hladko, je pacientovi dovolené vstať prvý deň.
 2. V pooperačnom období sa zobrazuje špeciálny obväz (pri použití sieťových implantátov - asi mesiac).
 3. 10. - 14. deň môžete začať robiť terapeutické cvičenia, ale je zakázané vykonávať cvičenia pre brušnú tlač.
 4. Po operácii sa uskutočňujú denné obväzy, stehy sa odstránia v deň 7 (ak sa samy nevyriešia).
 5. Pri bolesti sa predpisujú lieky proti bolesti.
 6. Lekár môže predpísať aj antibiotiká, vitamíny, imunomodulátory.

Najprv bola ukázaná špeciálna strava, základom kôry je šetrná výživa. Je potrebné jesť v malých porciách a často. Všetky potraviny, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie a zápchu, sú vylúčené, aby sa zabránilo zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.

prevencia

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia pupočníkovej prietrže.

S cieľom zabrániť rozvoju pupočnej kýly u žien počas tehotenstva sa odporúča:

 • včasné odstránenie patológií, ktoré prispievajú k rozvoju pupočnej kýly;
 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • predchádzanie nadmernému prírastku na váhe;
 • posilnenie brušných svalov;
 • vyvážená strava.

Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií pupočnej kýly a relapsu po liečbe, odporúča sa pacientom absolvovať masážne a fyzioterapeutické cvičenia zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny, ako aj na zabránenie nadmernej fyzickej námahe, pri ktorej dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Operácia prsnej prietrže

Prognóza liečby

Pri včasnej diagnostike a primeranej liečbe je prognóza priaznivá. Pri absencii nevyhnutnej liečby sa prognóza zhoršuje, zvyšuje sa riziko komplikácií pupočnej kýly.

S pupočnou prietržou môže žalúdok bolieť

Bolesť v podbrušku: príčiny ich výskytu u žien

Zástupcovia slabšieho pohlavia sa vo väčšine prípadov obracajú na gynekológa s bolesťou v dolnej dutine brušnej. Je pravda, že nepríjemné pocity nie je možné vyvolať nie gynekologickými chorobami, ale akútnou chirurgickou, gastroenterologickou alebo neurologickou patológiou. Pri silnej a neznesiteľnej bolesti musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

 • Druhy bolesti brucha
 • Aké patológie majú ženy v podbrušku?
 • Bolesť brucha počas menštruácie
 • Príčina bolesti brucha počas ovulácie
 • Bolesť brucha počas tehotenstva
 • Gynekologické príčiny bolesti brucha
  • Tvorba priľnavosti
  • myóm
  • Bolesť v krútiacich sa cystách vaječníkov
  • Útoky na bolesť brucha s osteochondrózou
 • Iné príčiny bolesti brucha u žien
 • Ako sa zbaviť bolesti v dolnej časti brucha?

Druhy bolesti brucha

Pocity bolesti, ktoré sa vyskytujú u dievčat v dolnom bruchu, sa delia podľa pôvodu, frekvencie, intenzity a povahy. Bolesť podľa pôvodu je rozdelená na neurogénne, organické, psychogénne a funkčné.

Funkčné nepohodlie v dolnej časti brušnej dutiny u žien sa spravidla vyskytuje v dôsledku fyziologických problémov, ktoré nie sú spojené s chorobami: ovulácia, zvýšená črevná motilita alebo menštruácia..

Organická bolesť spôsobená:

 • Výskyt vedľajších účinkov vyplývajúcich z použitia vnútromaternicových kontraceptív;
 • Gynekologické choroby - nádorové alebo patologické procesy;
 • Pôrodné komplikácie - mimomaternicové tehotenstvo, potrat alebo potrat;
 • Vývoj chorôb brušnej dutiny, ako aj panvových orgánov.

Neurogénna bolesť sa objavuje v dôsledku ničenia autonómnych nervových plexov. Zvyčajne sa objavujú s poškodením koreňov alebo nervov bedrovej miechy.

Nepokoj v dolnej časti brucha psychogénnej povahy je však reakciou tela na stres. Spravidla nevznikajú z dôvodu funkčných porúch alebo vážnych patológií..

Podľa povahy môže byť nepohodlie v brušnej dutine nudné, bolestivé, periodické, konštantné, sťahujúce, praskajúce atď. Okrem toho je bolesť lokalizovaná na určitom mieste alebo vyžaruje do brušnej dutiny a je tiež daná dolným končatinám, dolnej časti chrbta alebo konečníka..

Aké patológie majú ženy v podbrušku?

Bolesť v dolnej časti brušnej dutiny najčastejšie indikuje zápal maternice, prívaly, močový mechúr a obličky. V niektorých situáciách sa vyskytujú s problémami s hrubým črevom - kolitída, infekcia červami, ileitída. Ďalšie kňučanie spodného brucha u dievčaťa môže mať také choroby chrbtice, ako je osteochondróza, ischias, hernia disku. Pravda, bolesť sa v tomto prípade rozširuje na nohy a malú panvu.

Bolesť brucha počas menštruácie

Pravidelne sa objavuje veľa príznakov gynekologických chorôb, inými slovami, neustále v rovnakom období menštruačného cyklu. Hlavnými príčinami neznesiteľnej bolesti v brušnej dutine sú tieto choroby:

 • Ovulačný syndróm. Vyskytuje sa približne 14 dní po začiatku menštruácie. Bolesť nastáva v dôsledku podráždenia ženských pohlavných orgánov počas prasknutia nefertilizovaného folikulu.
 • endometrióza Toto ochorenie sa prejavuje ako kŕčová alebo akútna bolesť pred menštruáciou, navyše sa často spája s dysmenoreou, bolestivým prechodom stolice alebo nepríjemným pocitom počas pohlavného styku. Navyše v pokročilom prípade endometrióza vyvoláva výskyt nepríjemných pocitov kedykoľvek a nielen počas menštruácie..
 • Bolestivú menštruáciu. S týmto ochorením je bolesť tiež kŕčovitá alebo ostrá na začiatku menštruácie alebo niekoľko dní pred ich začiatkom. Dokonca aj ženy s dysmenoreou sa sťažujú na nevoľnosť, zápchu, migrénu, časté močenie a hnačku. Tieto príznaky vymiznú do 24 hodín, aj keď vás niekedy obťažujú niekoľko dní..

Ak neustále pociťujete nepríjemné pocity v dolnej časti brušnej dutiny spojené s menštruáciou, určite musíte navštíviť lekára, ktorý podstúpi úplné vyšetrenie.

Príčina bolesti brucha počas ovulácie

Väčšina dievčat uprostred cyklu pociťuje bolesti v brušnej dutine. Mnoho z nich určuje začiatok ovulácie. Okrem toho sú často sprevádzané špinením, ktoré po niekoľkých dňoch vymiznú. Bolesť bolesti na nohách nastane, keď folikul praskne. Maternica sa počas ovulácie sťahuje, čo spôsobuje nepohodlie u žien.

Ak sa však syndróm bolesti v období ovulácie kŕče, mali by ste sa okamžite poradiť s gynekológom. Koniec koncov, takéto bolesti sa často objavujú pri ovariálnej apoplexii. Toto ochorenie je nebezpečné, pretože keď sa folikuly pretrhnú, tkanivá vaječníkov sú nasýtené krvou a potom dôjde k intraabdominálnemu krvácaniu. Ak sa to stane, potom žena krvný tlak poklesne, objaví sa bolesť a bledosť.

Bolesť brucha počas tehotenstva

Tieto nepríjemné pocity počas nosenia dieťaťa môžu vzniknúť v dôsledku pôrodníckych chýb alebo vôbec nesúvisia s gynekológiou. Napríklad, ak existuje hrozba potratu, potom sa žena začne obťažovať ťahaním a boľavými bolesťami vyžarujúcimi do bedrovej oblasti. Spolu s nimi sa stále môže objaviť špinenie s prímesou krvi..

Pri skorom odpojení placenty sa dievča cíti rozliatej bolesti v dolnom bruchu.

Neznášateľná kŕčová bolesť v podbrušku spôsobuje mimomaternicové tehotenstvo. Okrem toho sa šíria na nohy, konečník alebo pod rebrá. Takéto útoky zvyčajne sprevádzajú tmavé škvrny. Ak má žena prasknutie vajcovody, objaví sa akútna bolesť s ďalším rozvojom hemoragického šoku..

Príčinou menších bolestivých bolestí alebo prešívania v bruchu u žien môže byť aj zväčšená maternica, ktorá tlačí na brušné svaly. Tieto krátkodobé záchvaty bolesti často spôsobujú, že sa pokožka sprísňuje rýchlym rastom brucha. V posledných mesiacoch tehotenstva sa brušná stena oslabuje, v dôsledku čoho existuje pravdepodobnosť nezrovnalosti v panvových kostiach alebo tvorbe pupočnej kýly.

Pri prenášaní dieťaťa sa vyskytujú hormonálne poruchy, ktoré môžu vyvolať bolesť a ťahanie v dolnej časti brucha. Nečinnosť a podvýživa počas tehotenstva sú tiež príčinou ich výskytu, ale v tomto prípade ich sprevádza zvracanie, pálenie záhy, nevoľnosť a grganie..

Gynekologické príčiny bolesti brucha

Syndróm bolesti sa vyskytuje pri mnohých chorobách žien. Niektoré z nich navyše nepredstavujú ohrozenie života, zatiaľ čo iné môžu značne poškodiť - neplodnosť, adhézie, krvácanie z maternice atď. Medzi takéto patológie patria fibroidy maternice, algodismenorea, torzia ovariálnych cýst a adhezívne ochorenie..

Tvorba priľnavosti

Takéto ochorenie sa vyskytuje v dôsledku chirurgických zákrokov a patologických procesov v malej panve. Útoky bolesti v dolnej časti brucha počas adhézií sú bolestivé, rýchlo prechádzajú po užití antispazmodík a analgetík..

myóm

S touto patológiou je hlavným príznakom krvácanie, nie bolesť. Myóm je benígna masa, ktorá leží hlboko vo svalovej stene maternice. S jeho vývojom zažívajú dievčatá silné a dlhotrvajúce menštruačné krvácanie, ako aj bolesti dolného brucha, zatiaľ čo bolesť sa môže kŕče..

Bolesť v krútiacich sa cystách vaječníkov

Podobný stav sa vyskytuje v dôsledku zhoršeného toku krvi do ciev nachádzajúcich sa v cysty. Cysty vaječníkov nakoniec zomrú. To všetko vedie k vzniku akútnej bolesti v dolnej časti brucha, zvyčajne pri zápalovom procese. S touto patológiou sa často vyskytuje horúčka, nepohodlie, zvracanie a nevoľnosť. Žena by sa mala okamžite poradiť s lekárom.

Útoky na bolesť brucha s osteochondrózou

Mnoho žien trpiacich touto chorobou chrbtice pravidelne trpí neznesiteľnou bolesťou v dolnej časti pobrušnice. Nepriaznivé pocity pri osteochondróze nie sú rozptýlené, navyše sú lokalizované v oblasti inervácie deformovanej chrbtice..

Okrem toho sa bolesť s takouto patológiou najčastejšie pociťuje na úrovni svalového tkaniva a nerozširuje sa hlbšie. S akýmkoľvek pohybom alebo otočením vzniká a zosilňuje sa. Pretože sa vnútrobrušný tlak mení s osteochondrózou, bolesť sa objavuje aj pri kašľaní.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Okrem toho, pri ochorení chrbtice sú bolestivé záchvaty v dolnej časti brucha jednostranné a sú spojené s nepohodlím v chrbte alebo spodnej časti chrbta. Sú nudné, stále a bolestivé. Stále nepríjemné pocity v tejto oblasti sú sprevádzané stuhnutosťou a obmedzením pohybu chrbta.

Bolesť v brušnej zóne s osteochondrózou sa vysvetľuje viscemotorickou reakciou a autonómnymi mechanizmami spôsobenými neurodystrofickými zmenami vo svalovom tkanive brušnej dutiny..

Iné príčiny bolesti brucha u žien

Poruchy trávenia často vyvolávajú nepríjemné pocity v podbrušku. Ak sa také nepohodlie objaví na pravej strane, je možné, že sa vyvinie zápal slepého čreva. Je pravda, že s takým ochorením stúpa teplota, nevoľnosť a nechutenstvo.

V niektorých situáciách je bolesť v dolnej časti brušnej dutiny výsledkom enteritídy, zápalu alebo podráždenia čreva, zhubného nádoru, divertikulitídy, perianálneho abscesu, zápchy. Pri týchto chorobách sa okrem bolesti brucha pozorujú aj tieto príznaky:

Ak je nepríjemný pocit v bruchu spojený s bolestivým a častým močením, je to najpravdepodobnejšie spôsobené takými ochoreniami močových ciest, ako sú obličková kolika, pyelonefritída alebo cystitída..

U žien môže brucho bolieť s patológiou muskuloskeletálneho systému. Pri nadmernom zaťažení brušných svalov alebo silnom pôrode sa často roztrhne ochlpenie, ktoré vedie k silnej bolesti..

Ako sa zbaviť bolesti v dolnej časti brucha?

Ak sa v dolnej časti brušnej dutiny objavia silné a neustále záchvaty bolesti, je nutné okamžite zavolať sanitku, aby sa vylúčili akútne chirurgické ochorenia..

Ak sa vyskytne akútna bolesť v dolnej časti brucha, je potrebné ležať na akomkoľvek rovnom povrchu, aby sa vylúčilo zaťaženie chrbtice. Na spodnú časť brušnej dutiny položte ľadový obal a nechajte ho najmenej 15 minút. Tento postup zopakujte po 2 hodinách. Ak nepríjemné pocity najprv pominú a potom sa zintenzívnia, potom je lepšie to riskovať a poradiť sa s odborníkom.

Pri akútnej bolesti je však zakázané fajčiť, užívať lieky proti bolesti, fajčiť alebo vkladať vyhrievaciu podložku, pretože takéto činnosti môžu viesť k zhoršeniu stavu..

Pri nepríjemných pocitoch príťažlivej povahy je potrebné najskôr zistiť presnú príčinu ich vzhľadu. Ak to chcete urobiť, musíte navštíviť gynekológa a podrobiť sa komplexnému vyšetreniu. Na zmiernenie stavu je povolené brať no-shpu. Je lepšie odmietnuť ohrievaciu podložku, pretože teplo môže viesť k šíreniu infekcie.

Znížte silné záchvaty bolesti dýchaním brucha. Kým ležíte na podlahe, stlačte si kolená k bruchu. Potom položte dlaň na miesto lokalizácie bolesti alebo brucha. Zhlboka sa nadýchnite bruchom, vyčnievajúce čo najviac z brušnej steny a potom vydýchnite. Ak urobíte všetko správne, žalúdok bude pri výdychu tlačiť proti vašej chrbtici.

Pri vykonávaní tohto cvičenia sa miesto bolesti prirodzene zahrieva, čo je v porovnaní s použitím vyhrievacej podložky úplne bezpečné. Takéto pohyby sa musia vykonať najmenej 20-krát.

Na odstránenie intenzívnej bolesti u brucha u žien sa používajú rektálne čapíky s extraktom z belladony, ale iba podľa pokynov špecialistov. Počas menštruácie je žiaduce zmierniť emocionálny a fyzický stres, navyše je potrebné úplne vylúčiť fajčenie a alkohol. Nezabudnite, že analgetiká nemôžete užívať samostatne s bolesťou v dolnej dutine brušnej, pretože môžu komplikovať diagnostiku..

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa pupočná kýla vyskytuje aj u dospelých, nielen u detí. Komplikácie z tohto ochorenia môžu byť veľmi významné. Preto je potrebné sa liečiť včas, bez toho, aby sa choroba začala.

Lekári vo väčšine prípadov ponúkajú operatívny spôsob liečby, ako aj prietrž brucha. Pacienti uprednostňujú odstránenie kýly bez chirurgického zákroku. V zásade, ak kýla nie je zaseknutá, stále nespôsobuje nepohodlie a bolesť, môžete skúsiť ju opraviť pomocou domácich liekov. Zároveň by ste však mali pamätať na to, že pred začatím liečby by ste sa mali stále poradiť s odborníkom.

všeobecné informácie

Umbilikálna hernia je vyčnievanie brušnej dutiny cez pupočný kruh. Najčastejšie vyčnievajú črevné krúžky. U detí dosahuje oblasť vyčnievania 10-15 mm u dospelých - až niekoľko centimetrov.

Príčinou choroby môže byť zvyšujúci sa tlak vo vnútri brušnej dutiny, ktorej tlak nie je schopný obmedziť svaly brušnej steny. Druhý dôvod - napínanie a stenčovanie svalov pupočníka.

 • Dedičná predispozícia.
 • Anatomické štrukturálne vlastnosti pacienta.
 • zranenia.
 • Obezita alebo naopak nadmerná riedkosť.
 • Časté dvíhanie hmotnosti, nadmerná fyzická práca.
 • Dlhý a častý kašeľ alebo plač.
 • Patologická zápcha.

U niektorých žien sa pupočná kýla objavuje po tehotenstve, čo je pochopiteľné. Počas niekoľkých mesiacov tehotná žena neustále podporovala svoje nenarodené dieťa svaly.

Kýla v prvom štádiu choroby nespôsobuje nepohodlie. Potom začne bolesť sprevádzaná nevoľnosťou.

príznaky

Hlavným príznakom je výčnelok v pupku, ktorý sa pri ľahnutí zmenšuje alebo mizne. Ak pacient videl, že pupočníkový prstenec je zväčšený, je to tiež známka kýly.

Počas fyzickej práce alebo silného kašľa sa v pupku môžu objaviť bolesti. V neskorších štádiách sa vyskytuje zápcha, grganie a problémy s močením. Všetky tieto príznaky sú príležitosťou na konzultáciu s chirurgom..

komplikácie

Najzávažnejšou komplikáciou pupočnej kýly je jej porušenie. V tomto prípade bolesť prudko zosilnie, objaví sa nevoľnosť a zvracanie. Porušenie vedie k obštrukcii čriev, smrti uškrtených tkanív, peritonitíde. Existuje ohrozenie života pacienta. Preto, ak má osoba trpiaca prietržou bolesť, nehovoríme už o liečbe doma. Je potrebné zavolať sanitku.

Ak sa pupočná kýla doposiaľ sťažuje hlavne na vzhľad, môžete sa uchýliť k tradičnej medicíne.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

liečba

Predpokladá sa, že ak dieťa alebo dospelý má pupočníkovú prietrž, potom sa operácii nedá vyhnúť. V skutočnosti nie všetko je také strašidelné - môžete skúsiť konzervatívnu liečbu. Našťastie existuje veľa osvedčených nástrojov.

Ľudové lieky

Ak je pacientovi diagnostikovaná pupočná kýla, môže sa liečba vykonať pomocou tradičnej medicíny.

Alternatívnymi metódami, ako sa zbaviť pupočnej kýly, sú buď príjem poplatkov a infúzií, alebo použitie obkladov na postihnuté miesto:

 1. Do 1/5 šálky mlieka pridajte 6 kvapiek terpentínového oleja. Na lačný žalúdok ráno a večer zoberte pár dúškov tejto zmesi. Rozmazáva pupok. Liečbu je potrebné liečiť do 10 dní. Ak je to potrebné, urobte si prestávku na týždeň a opakujte kurz znova.
 2. Semená plantajnu jemne nasekajte a vezmite ich dovnútra 0,5 čajovej lyžičky 10-krát denne. Kurz trvá 3 mesiace. Toto ošetrenie posilňuje pupočníkový krúžok. Kýla postupne zmizne.
 3. Urobte komprimáciu pečenej cibule. Pripravenú cibuľu nakrájajte na 2 časti a priložte ju k hernii na 3 hodiny, pričom polohu cibule upevnite pásom alebo elastickým obväzom. Obklady aplikované každý deň po dobu 2 až 3 mesiacov.
 4. Ak bolesť nie je silná, je možné ju odstrániť soľou. Šiť vrece z hustej látky, naliať tam soľ (v celkovom objeme vlašským orechom), kravata. Navlhčite ju teplou vodou a pritlačte ju na herniu. Keď soľ zaschne, bolesť zmizne. Ak vám prvý pokus nepomôže, namočte soľný uzol znova a zopakujte postup.
 5. Červená hlina vykazuje vysokú účinnosť pri liečbe. Obsahuje veľa stopových prvkov, vďaka ktorým vyživuje a obnovuje svaly pupka. Vezmite kúsok červenej hliny, namočte ju, urobte z nej koláč a pripojte sa k boľavému miestu.
 6. Ľudia úspešne žiadajú o ošetrenie popola. V zime alebo na jar sa od višní oddelí 15 cm vrchu, tieto konáre sa vysušia a spália. Potom sa do pohára vriacej vody naleje čajová lyžička popola. Zmes sa premieša a vypije v 1/3 šálky a potom sa jesť trikrát denne. Ošetrenie sa uskutočňuje po dobu 1 mesiaca. Existujú recenzie, že takáto metóda niekedy tiež pomáha vyhnúť sa chirurgickému zákroku..
 7. Ďalším spôsobom, ktorým nemusíte nič vziať, je nalievanie. V litri studenej vody rozpustite 1 polievkovú lyžicu. l ocot. Roztok sa naleje na oblasť pupka dvakrát denne. Ošetrenie sa vykonáva po dobu 1 mesiaca.
 8. Rozdrvte kôru smrekovca. 6 lyžíc. l para so 4 pohármi vriacej vody a nechajte stáť 8 hodín v termoske. Túto zmes užite v 250 ml 40 minút pred jedlom štyrikrát denne. V liečbe by sa malo pokračovať 2 týždne, potom 1 týždeň - prestávka a opäť priebeh liečby. Takéto kurzy sa môžu konať až do 10 rokov.
 9. Jemnejšie metódy sú obklady. Trvajte na dubovej kôre alebo kúpte v lekárni, naneste vatový tampón namočený do prietrže 3-4 hodiny.
 10. Ďalším obkladom je zamiešanie rovnakých častí medu, jódu, propolisu a masla a nanesenie zmesi na prietrž počas 6 hodín, potom opláchnite pokožku. Urob to od 1 do 2 mesiacov.

Obklady môžete kombinovať s príjmom odporúčaných bylín a zmesí vo vnútri.

Ak takáto liečba úplne neodstráni pupočníkovú prietrž od pacienta, potom to aspoň neumožní rozvoj ochorenia..

obväz

Ak je chirurgický zákrok kontraindikovaný u pacienta, lekár odporúča nosiť obväz, aby sa zabránilo porušeniu pupočnej kýly. Je to špeciálny pás, ktorý zabraňuje strate vnútorných orgánov v hernálnom vaku uzavretím herniálneho otvoru. Zabraňujú tiež rozširovaniu kýly a stieraniu..

Bandáže sa vyberajú podľa veľkosti. Nosia sa pod vrchným oblečením, sú spoľahlivo schované pred zvedavými očami a nespôsobujú pacientovi žiadne komplexy. Bandáže sú vhodné v tom, že:

 • Vyrobené z pružného úpletu.
 • U pacienta nevyvolávajte alergie.
 • Neprispievajú k poteniu.
 • Netierajte a netlačte.
 • Môžu sa nosiť na dlhú dobu..
 • Ľahko sa čistia - ľahko sa čistia a nemusia sa žehliť..

Pri nosení prietrže hernie nie je žiadne nepríjemné pocity.

Masáže a gymnastika

Pacient, ktorý je kontraindikovaný v chirurgii, lekár predpíše masáž, ako účinný spôsob odstránenia pupočnej kýly. Bude vhodné, ak člen rodiny robí masáž pacientovi (alebo lepšie, ak je profesionál) - ak to urobíte sám, nebude to viesť k tak vysokému výsledku..

Tri hlavné pohyby:

 • Hladenie brucha v oblasti prietrže v smere hodinových ručičiek.
 • Zovretie bolestivej oblasti, ale nie silné.
 • Abrázia brušných svalov.

Ak kombinujete masáž s gymnastikou, efekt bude ešte vyšší. Gymnastika je užitočná pre pacientov, ktorí netrpia chorobami srdca. To sa nedá urobiť v období horúčky. Nemôžete príliš zaťažovať, inak bude účinok negatívny.

Hlavné cvičenia fyzioterapie na odstránenie pupočnej kýly:

 • Ležiace na chrbte, zdvihnite hruď a vráťte sa do východiskovej polohy.
 • Ležiac ​​na chrbte, zdvihnite panvovú časť z podlahy (postele), sklopte ju.
 • Ležiace na chrbte, odbočte doľava a doprava.
 • Dýchajte cvičenia - zdvihnite ruky, nadýchnite sa, spustite ruky, vydýchnite.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať tehotným ženám metódami na odstránenie pupočnej kýly bez chirurgického zákroku. Musia nosiť obväz.

Redukcia prietrže

V prípade malých detí špecialista na klinike nastaví prietrž prstom, potom sa koža okolo pupka natiahne k sebe a zalepí sa na niekoľko dní lepiacou omietkou. Po 5 až 7 dňoch sa postup opakuje. Postupne sa tak upravuje hernia, ale posilňujú sa svaly a ich schopnosť udržiavať vnútorné orgány na správnom mieste, viac ako jeden cyklus masáže a nabíjania..

Pre dospelých trpiacich pupočníkovou prietržou existuje podobný význam. Na rovný povrch položte guľu z vlnených nití. Pacient leží na ňom tak, aby bola lopta pod pupkom. Je to bolestivý postup, ale bolesť ustúpi, keď sa prietrž uzdraví. Aby sa už neobjavila, musíte nosiť obväz.

Laparoskopická metóda

Laparoskopická hernioplastika je v skutočnosti operáciou bez skalpelu. Namiesto incízií sa robia iba mikroskopické vpichy. Prostredníctvom nich sa s pomocou moderného lekárskeho vybavenia všetka práca vykonáva..

Takáto operácia trvá iba 1 hodinu. Preto pacient nemusí dlho robiť anestéziu. Svalové tkanivo nie je prakticky poškodené, takže bolesť je minimálna. Na tele nie sú žiadne jazvy.

Regenerácia po laparoskopickej hernioplastike trvá 2 dni. K recesii prietrže nedochádza, pretože počas tejto operácie sa do brušnej dutiny umiestni syntetická náplasť.

Chirurgické ošetrenie

V niektorých prípadoch nepomôžu ľudové metódy a masáž cvičením. Patria sem kýly:

 • Opakujúci sa (relaps).
 • nenapraviteľný.
 • chobot.

Patria sem aj tieto prípady:

 • Starší pacient.
 • Obštrukcia čriev v čreve.
 • Črevné pomliaždeniny.
 • komisur.
 • Pupočníkové riedenie kože, ktoré vedie k prasknutiu herniálneho vaku.

Ak má pacient silné bolesti, krv v stolici, vracanie, zápchu, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom..

prevencia

Je oveľa ľahšie zabrániť tejto chorobe ako neskôr. Najúčinnejším prostriedkom prevencie pupočnej kýly je nosenie obväzov. Zvyčajne ju nosia tehotné ženy. Všetci ostatní ľudia, ktorí majú fyzickú námahu alebo pred zdvíhaním závaží, by však mali nosiť opasok. Každý chirurg súhlasí s tým, aby vám ho napísal, ak mu poviete o neustálej potrebe zdvíhať závažia alebo vykonávať inú fyzickú prácu..

Medzi preventívne opatrenia patrí denné cvičenie, ktoré posilňuje svaly brucha. Nerobte cvičenia s maximálnym zaťažením, môže to bolieť. Bežné ranné cvičenia budú mať úžasný efekt..

Z času na čas je dobré absolvovať masážne kurzy s profesionálnymi masérmi, ak na tieto postupy nie sú kontraindikácie.

Správna výživa má veľký význam. Musíte ovládať svoju váhu, bojovať proti obezite. Prílišná riedkosť neprinesie výhody.

Aká je pupočná kýla u žien

Táto získaná patológia je porušením funkcie svalového korzetu pobrušnice, v ktorej začínajú vyčnievať vnútorné orgány. Príznaky pupočnej kýly u žien sa objavujú päťkrát častejšie ako u mužov. Najčastejšie sa to deje medzi 30. a 40. rokom života. Vzhľadom na nebezpečenstvo patologického stavu sa odporúča, aby ste sa podrobnejšie zoznámili s príznakmi, príčinami a ďalšími znakmi prietrže..

Prvé príznaky pupočnej kýly u žien

Umbilická hernia u žien sa vyznačuje pomalým priebehom v počiatočnej fáze. Patológia môže spôsobiť ženskej úzkosti niekoľko mesiacov až niekoľko rokov.

Po prvé, pacient tápa po miernom výčnelku, ktorý neprináša bolesť, po ktorom sa objavia charakteristickejšie príznaky pupočnej kýly u žien. Napríklad opuch kože a významný opuch v blízkosti vyvýšenej oblasti. Ďalšie príznaky sú:

 1. Rachotanie v bruchu pri stlačení pupočnej oblasti.
 2. Vzhľad hmatateľného vyčnievania a nepohodlia po kašľaní alebo kýchaní. To isté sa prejavuje po zdvíhaní závaží, prudkom fyzickom pohybe alebo dlhodobom státí.
 3. Rana a oblasť okolo nej je veľmi bolestivá. Môžu sa vyskytnúť sprievodné príznaky, ako je svrbenie alebo pálenie..

Ďalšími príznakmi pupočnej kýly u žien sú sčervenanie kože a dokonca aj získanie modrastého odtieňa. Osobitná pozornosť by sa mala venovať prejavom spojeným s pokročilou formou patológie. Môže to byť nevoľnosť alebo zvracanie, ako aj nedostatok chuti do jedla uprostred bolestí napravo od pupku..

Žena sa môže sťažovať na príliš časté močenie (množstvo moču je zároveň minimálne), predĺženú zápchu a častú tvorbu plynu s rýchlym vylučovaním..

Túto patológiu naznačuje aj systematická bolesť pupku u žien a nemožnosť jej zníženia. Aby bola liečba úplná, je potrebné porozumieť príčinám rozvoja patológie.

Príčiny choroby

Globálnou príčinou rozvoja patológie je nadmerný tlak na svalovú kostru pobrušnice. On je zase vyvolaná nadváhou, tehotenstvom, ťažkými pôrodmi, ktoré trvali mnoho hodín. Ak žalúdok bolí v pupku a je chorý, dôvodom je s najväčšou pravdepodobnosťou nadmerná fyzická námaha (ťažká záťaž, nábytok). Ďalšie príčiny odborníkov na pupočnú kýlu volajú:

 • ascites - hromadenie tekutín v pobrušnici,
 • zranenia,
 • neustále porušovanie stolice sprevádzané zápchou a ostrou bolesťou,
 • rast nádoru, rýchlo postupujúci,
 • závislosť od nikotínu.

Je dôležité pochopiť, že pupočná prietrž, akonáhle sa objaví, nikde nezmizne. Naopak, zväčší sa veľkosť a kŕče v bruchu v pupku budú čoraz intenzívnejšie. Preto je potrebné starať sa o vhodnú diagnózu..

Diagnostika na potvrdenie diagnózy

Vyšetrenie vykonáva lekár alebo pediater. Osobitná pozornosť sa venuje palpácii, ktorá vám umožňuje identifikovať približné rozmery prietrže, jej umiestnenie a orgány, na ktoré tlačí. Vyžaduje sa pri všeobecných príznakoch, napríklad pri ťahaní pupka zvnútra..

Endoskopické (endoskopické) a röntgenové vyšetrenie (napríklad herniografia, rádiografia) vám umožňujú získať predstavu o tom, čo presne je v herniálnom vaku, aký je stupeň priechodnosti čriev a závažnosť adhézneho algoritmu. Ak žalúdok bolí blízko pupka, môže byť na objasnenie informácií potrebný ultrazvuk peritoneálnych orgánov a priamo samotný výčnelok..

Osobitná pozornosť sa venuje diferenciálnej diagnostike. Vykonáva sa v porovnaní s herniou bielej línie peritonea, metastázami k pupku v onkológii a endometrióze pupočnej časti..

Liečba bolesti v pupku?

Ak sa žena sťažuje, že jej bolesť žalúdka je pod pupočníkom a bola potvrdená diagnóza pupočnej kýly, nie je možné upustiť od úplného ošetrenia. Špecialisti venujú pozornosť skutočnosti, že:

 • dospelí a deti od 5 rokov s nezhoršenou prietržou sú vystavení výlučne chirurgickej liečbe, a to hernioplastike,
 • s prezentovanou patológiou sa používajú dva typy chirurgických zákrokov, a to hernioplastika s lokálnymi tkanivovými štruktúrami a s použitím špecializovaných sieťových implantátov,
 • ak je chirurgická metóda bolesti na úrovni pupka kontraindikovaná, používa sa bandáž na udržanie svalového rámu.

Druhá metóda je profylaktická, to znamená, že nevedie k zmenšeniu prietrže. Pomáha však udržiavať vnútorné orgány v normálnej polohe a stave a mierne spomaľuje rast patológie.

Jednou z najnovších metód liečby pupočnej kýly je laparoskopia. Jeho nepochybnou výhodou je implementácia pobrušnice bez predchádzajúceho narezania. Samotná operácia sa vykonáva týmto spôsobom:

 • nástroje a optické zariadenie sú vložené do pobrušnice, čo umožňuje správne nastavenie obsahu herniálneho vaku,
 • špeciálny sieťový implantát uzatvára pupočníkový prstenec, čo eliminuje relapsy, čo znamená, že bolesť v pupku u žien po stlačení už nebude viac obťažovať,
 • vzhľadom na minimálne invazívny charakter zákroku nebude pacient narušený bolesťou, pravdepodobnosť recidívy je minimalizovaná.

Výhody laparoskopie by sa mali považovať za oveľa estetickejší vzhľad brucha po zákroku. Náklady na takúto operáciu sú však dosť vysoké, a preto sú lacnejšie..

Dôsledky, ak sa nelieči

Umbilická kýla u žien je nebezpečná, pretože ak nie je k dispozícii vhodná liečba, pravdepodobne dôjde ku komplikáciám. Najskôr sa vyvíja porušenie problémovej oblasti čreva. Ďalej je narušený prietok krvi, čo vyvoláva nekrózu tkaniva. Zároveň žena bolí, na ľavej strane pupka a na pravej strane. Ako sa odumiera nekróza, infekcia sa ďalej šíri po celej brušnej dutine. Toto je priame ohrozenie života a vyžaduje rýchly chirurgický zákrok..

Umbilická hernia u žien tak vyzerá ako mierny výčnelok peritoneálnej oblasti. Zbaviť sa takejto patológie je v počiatočnej fáze omnoho jednoduchšie. Z hľadiska liečby je najúčinnejšou technikou chirurgický zákrok, ktorý zabraňuje vzniku komplikácií a kritických následkov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Zvyčajné je zníženie výšky medzistavcových platničiek (medzistavcová osteochondróza). Postihnutých je viac ako 80% svetovej populácie.
Schmorlove uzly sa objavujú v chrbtici na pozadí genetickej predispozície s degeneratívnymi a dystrofickými procesmi v hyalínovej platni po vážnom poškodení podporného stĺpca.