loader

Hlavná

Hlava

Diastáza svalov rekta brucha

Diastáza je predĺženie bielej línie brucha v rôznej miere. V tomto prípade sa zdá, že svaly rekta abdominis sa oddeľujú a pohybujú sa od seba v rôznych vzdialenostiach. Diastáza svalu rectus abdominis sa najčastejšie pozoruje v hornej časti bielej línie brucha. Jeho šírka môže dosiahnuť viac ako 10 cm (normálna vzdialenosť medzi svaly rekta je 0, cm).
Závažnosť diastázy sa určuje uprostred vzdialenosti medzi pupkom a xiphoidným procesom hrudnej kosti. Lekári v závislosti od veľkosti rozlišujú 3 štádiá choroby: 1. stupeň rozšírenie bielej línie z 5 na 7 centimetrov, 2. stupeň - viac ako 5-7 cm, 3. stupeň - veľká diastáza v kombinácii s prehnutým žalúdkom.

Toto má zásadný význam pre pochopenie prognózy vývoja choroby, zdôvodnenie výberu spôsobu liečby alebo chirurgickej korekcie a pomáha predpovedať mieru pravdepodobnosti komplikácií..
V tejto kategórii pacientov je biela línia brucha od hrudnej kosti po pupok dosť napnutá a tenšia, jej integrita však nikdy nie je narušená. To je pod vplyvom vnútrobrušného tlaku mierne napučaný, ale dostatočne hustý a elastický úsek šľachy (natiahnutá biela čiara) medzi brušnými svalmi rekta brucha. To pripomína pneumatiku pre bicykle, v ktorej bolo vyrezané okno, cez ktoré vyčnieva nafúknutá tenká gumová komora..

Prečo sa vyskytuje diastáza?

Pri namáhaní, napínaní brucha, zdvíhaní hlavy a hornej polovice tela alebo kašľaní sa pozdĺž stredovej čiary vytvára valcovitý výčnelok rôznych veľkostí s hladkými a dobre hmatateľnými kontúrami (v gréčtine diastáza znamená nesúlad). U pacientov s nadváhou je ťažšie si všimnúť a určiť diastázu.

Vznik diastázy uľahčuje vrodená slabosť spojivového tkaniva (dedičná predispozícia), o čom svedčí jej častá kombinácia s kýlami prednej brušnej steny rôznych lokalizácií, kŕčové ochorenie dolných končatín, flatfoot, hemoroidy.

Tento patologický stav je o niečo častejšie pozorovaný u žien, čo je samozrejme spojené s generickou aktivitou. Počas druhej polovice tehotenstva sú svaly prednej brušnej steny a zodpovedajúcim spôsobom aj biela čiara brucha obzvlášť napnuté a postupne sa zväčšuje veľkosť maternice. Stupeň napínania závisí od veľkosti plodu, charakteristík priebehu tehotenstva, samotného pôrodu, individuálnych charakteristík osoby.
Po pôrode na určitý čas sa svaly zvyčajne stiahnu a priblížia sa k sebe. K tomu však nesmie dôjsť pri veľkom predĺžení, oslabení brušných svalov, opakovanom alebo ťažkom pôrode. Pravdepodobnosť vzniku diastázy priamo závisí od počtu tehotenstiev a pôrodu.

Podmienky spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku (zápcha, ťažkosti, močenie, ťažký alebo dlhotrvajúci kašeľ, práca súvisiaca so zdvíhaním, fyzickým stresom, intenzívnym športy, rýchlym prírastkom na váhe, obezitou, pri ktorej dochádza k zníženiu tónu), prispievajú k rozvoju rektálnej diastázy. svalové, rýchle a intenzívne chudnutie). To vedie k preťaženiu, zoslabeniu a rozšíreniu bielej línie brucha..

Pretože reliéf prednej brušnej steny počas diastázy je úplne zachovaný, brušné orgány nie sú poškodené na okraji herniálneho portálu. Za týchto podmienok tiež nikdy neexistuje herniálny vak s obsahom, a preto nemôžu existovať žiadne komplikácie, ako je štípanie, zápal, trauma, rozvoj adhézií, neredukovateľnosť atď..

Známky diastázy

Klinický priebeh diastázy sa môže líšiť. Niektorí pacienti nemusia nič obťažovať, žijú normálnym životom, dokonca sa venujú telesnej práci alebo telesnej výchove, fitnes. Diastáza sa v takýchto prípadoch rozvíja nepostrehnuteľne, postupne a úplne bez bolesti. Ženy, najmä mladé ženy, takmer vždy, bez ohľadu na veľkosť výčnelku, však zaznamenávajú kozmetický defekt spojený s diastázou..
V iných prípadoch je situácia trochu iná, pretože pacienti sa môžu sťažovať na nepohodlie, ťažkosti v oblasti brucha, ťažkosti pri chôdzi, zápchu, grganie. Pacienti môžu tiež pociťovať nepríjemný pocit, bolesť v oblasti vyčnievania v pokoji a pri fyzickej námahe..
Povaha bolesti môže byť veľmi rôznorodá, pokiaľ ide o silu, charakter a trvanie ataku bolesti. Často sa vyskytuje bolesť po intenzívnej telesnej práci, telesnej výchove, športe, vzpieraní alebo dlhšej chôdzi.

Liečba diastázy

Diastáza konečníka abdominis nikdy nezmizne sama, pretože má neustále progresívny priebeh. Nosenie elastického obväzu v tejto situácii tiež neumožňuje vyliečiť a zastaviť priebeh choroby. Pochybnosti o potrebe aktívnych opatrení sú preto úplne zbytočné.

Operácie však nie sú ukázané všetkým pacientom s diastázou svalu rekta abdominis. V priebehu početných pozorovaní sa zistilo, že pozitívny účinok je možné pozorovať u pacientov s počiatočnými štádiami diastázy počas aplikácie komplexu fyzických cvičení v popôrodnom období..
Po výbere súboru cvičení a schémy odbornej prípravy skúseným inštruktorom alebo špecialistom na fyzioterapeutické cvičenia ich pacient vykonáva samostatne. S posilňovaním brušných svalov sa veľmi mierna diastáza, najmä v prvých mesiacoch po tehotenstve, môže znižovať a dokonca veľmi významne. V pokročilých fázach však tento prístup nedáva výsledok.

Potom vyvstáva otázka prevádzkovej korekcie tejto zákernej choroby. Chirurgické ošetrenie spočíva v eliminácii diastázy a spoľahlivom posilnení tejto oblasti prednej brušnej steny.

Diastáza rekta abdominis u človeka

U 1 až 2% mužov sa vyskytuje diastáza (nesúlad) svalu rekta abdominis rôzneho stupňa. Sprevádza ju poklesnuté brucho, zmena postavy. V neskorších štádiách sa objaví bolesť brucha a nepohodlie, ktoré sa zhoršuje zdvíhaním závaží alebo fyzickou námahou. Bez včasného ošetrenia tento stav pokračuje až do vzniku pupočnej kýly..

Čo je to?

Diastáza rekta abdominis je stav, pri ktorom existuje nesúlad medzi brušnými svalmi, „zlyhanie“ (a pri namáhaní abnormálny výčnelok). Je to spôsobené oslabením vlákien šľachy v bielej stredovej línii lisu.

Jeho šírka je obvykle 1–2,5 cm nad pupkom, v oblasti pod ňou je zmenšená o 0,2–0,3 cm. Zmena týchto ukazovateľov nahor je patológia.

Ako určiť diastázu brušných svalov?

Pomôže vám to jednoduchý test. Postavte sa do ľahu a mierne zdvihnite krk a plecia. Lis musí byť napnutý. Pravou rukou skúste oblasť medzi svalovými svalovkami v strede brušnej steny od pupka po hrudnú kosť. Ak je všetko v poriadku, táto vzdialenosť bude od 1 do 2,5 cm.
Väčší nesúlad naznačuje diastáziu brušných svalov a jej stupeň:

I fázeII. EtapaIII. Etapa
do 5-7 cmdo 7-10 cmod 10 cm
Zmeny sú takmer nepostrehnuteľné. Tvar brucha sa mierne meníJedným zo znakov je vyčnievanie brušnej dutiny zdolaPri ťažkej forme sa brucho prehýba, vysoká pravdepodobnosť vzniku pupočnej kýly.

príčiny

Diastáza svalov rekta abdominis u mužov môže vyvolať rôzne faktory. Jedným z nich je dedičnosť. Súčasne ďalšie faktory (hernie, ploché nohy, kŕčové žily atď.) Naznačia genetickú slabosť spojivového tkaniva..
Iné dôvody:

 • obezita so stratou svalového tonusu,
 • prudký úbytok hmotnosti,
 • zdvíhať závažia,
 • pravidelné cvičenie s výrazným vzpieraním,
 • časté stavy sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom (napríklad zápcha, ťažký kašeľ atď.).

Liečba: ako odstrániť diastázu u mužov?

Liečba diastázy svalu rekta abdominis u mužov v štádiu I-II je založená na integrovanom prístupe. Zahŕňa špeciálne školenia, dychové cvičenia a diétu. V takom prípade môžete obnoviť stav svalovej steny a zabrániť vzniku komplikácií.

Diastáza svalov rekta brucha vyžaduje včasné ošetrenie. Táto choroba sama osebe nezmizne. Bez hľadania pomoci sa vyvinú komplikácie, vrátane tvorby herniálnych vakov a vyčnievania vnútorných orgánov.

Liečba diastázy III. Stupňa sa vykonáva pomocou menej traumatických chirurgických korekčných metód:

 • Laparoskopická metóda. Zahŕňa to šitie a inštaláciu sieťového implantátu. Jedná sa o minimálne invazívnu operáciu vykonávanú malými vpichmi (3 - 4 cm) v pupku alebo v oblasti pokrytej spodnou bielizňou..
 • Endoskopické techniky. Chirurgické nástroje a kamera sa vkladajú pomocou endoskopu. Na obrazovke sa zobrazuje obraz z kamery, ktorý poskytuje vizuálne ovládanie počas zásahu.
 • Tradičné zásahy s otvoreným prístupom. Operácie sú predpísané podľa indikácií (berúc do úvahy stupeň diastázy, sprievodné choroby atď.). Využívajú sa čoraz menej, pretože si vyžadujú dlhodobé pooperačné zotavenie..

Metóda chirurgického zákroku sa vyberá pre každého pacienta individuálne. To zaisťuje účinnosť a 100% bezpečnosť liečby..

Kýla bielej línie - popis, príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Aká je biela čiara brucha - definícia a anatomická charakteristika

Na jasné pochopenie toho, čo je kýla bielej línie brucha, je potrebné poznať vlastnosti anatómie prednej brušnej steny..

Predná brušná stena je tvorená dvoma vrstvami svalov, ktoré sú umiestnené vpravo a vľavo od stredovej čiary brucha. Tieto svaly sú pripevnené k dolným rebrám, bedrovým hrebeňom a chrbtici. A v strednej časti brucha sú svaly pravej a ľavej polovice navzájom spojené pretkaním šliach. Toto šľachové spojenie brušných svalov môže byť obrazne predstavené ako šev, ktorý spája voľné konce pleteného produktu v jednej štruktúre, napríklad krku sveteru. Je to šľachová väzba voľných koncov brušných svalov na pravej a ľavej strane, ktorá tvorí takzvanú bielu líniu brucha, čo je druh „zváraného“ švu, ktorý spája mäkké tkanivá prednej brušnej steny do jedinej a hustej štruktúry..

To znamená, že biela línia brucha je tesným plexom svalových šliach, ktorý ich drží na prednej brušnej stene a pomáha im vytvárať vonkajší skelet, ktorý chráni brušné orgány pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi..

Biela čiara je umiestnená presne uprostred brucha a prechádza od konca hrudnej kosti k hornej časti pubickej symfýzy pupkom. To znamená, že ak mentálne nakreslíte pozdĺžnu čiaru z hrudnej kosti do krčmy, prechádzate pupkom a rozdelíte žalúdok na dve rovnaké polovice, bude to pod anatomickou štruktúrou, ktorá sa nazýva biela čiara, čo je plexus svalových šliach. Šírka bielej čiary brucha je malá a normálna je 1 - 2,5 cm nad pupkom a v oblasti pod pupkom klesá na 0,2 - 0,3 cm..

Názov „biela čiara brucha“ dostal túto anatomickú štruktúru kvôli charakteristickej svetlo šedej, belavej farbe jej šliach. Biela línia brucha sa nazýva aj aponeuróza..

Kýla bielej línie brucha - fotografia a definícia

Kýla bielej línie je výčnelok podkožného tuku a vnútorných orgánov cez veľké medzery medzi plexom šliach bielej línie brucha. Faktom je, že šľachy bielej línie sú vzájomne prepletené tak, že medzi nimi sú malé medzery. Normálne sú príliš malé na to, aby do nich spadol dostatočne veľký kúsok podkožného tuku alebo slučka čreva a začali sa napučiavať smerom von a napínali pokožku. S rozširovaním medzier medzi plexom šliach bielej línie sa však do nich stáva celkom možné prenikanie črevných slučiek, podkožného tuku, žalúdka alebo iných brušných orgánov. A keď časť ktoréhokoľvek orgánu vstúpi do takej medzery v bielej línii, začne vyčnievať smerom von v podobe malého zaobleného útvaru, pretože koža nie je taká hustá, aby ich udržala vo vnútri brušnej dutiny. A práve taký výčnelok brušných orgánov cez širokú medzeru medzi šliach je prietrž bielou čiarou brucha (pozri obrázok 1)..

Obrázok 1 - Možné umiestnenie kýly bielej čiary brucha.

Brušná hernia bielej línie sa najčastejšie vyskytujú u mužov a žien vo veku 20 - 40 rokov a tvoria 3–5% z celkového počtu vonkajších hernií. U detí je hernie bielej línie brucha pomerne zriedkavá a spravidla je pupočníková..

Klasifikácia, umiestnenie a všeobecná charakteristika kýly bielej línie brucha

Pretože vyčnievanie vnútorných orgánov a podkožného tuku sa vyskytuje smerom von, kýly bielej línie brucha patria vonkajšej strane. V závislosti od umiestnenia sú všetky kýly bielej línie rozdelené do troch typov:
1. Epigastrická alebo suprabilikálna hernia (hernia epigastrica) - sa nachádza v mieste bielej línie brucha a vedie od dolného konca hrudnej kosti k pupku. Hernie nadobličiek tvoria 70 - 85% všetkých kýly bielej línie brucha;
2. Blížiace sa kýly (paraumbilické, hernia paraumbilicalis) - sa nachádzajú v pupku a sú v rozsahu od 0,3 do 1%;
3. Hypogastrická alebo pupočná kýla (hernia hypogastrica) - nachádza sa v mieste bielej línie brucha a vedie od pupka po ochlpenie na ohanbí. Podľa rôznych zdrojov predstavuje pupočná kýla od 2% do 9% z celkového počtu hernií bielej línie.

Súčasne môže mať rovnaká osoba jednu alebo viac hernií na bielej línii brucha. Ak existuje jedna kýla, potom sa nazýva jedna, a ak sú dve alebo viac, potom je viac. Viac hernií bielej línie brucha je veľmi zriedkavých, spravidla ide o jednotlivé útvary.

Podľa klinického priebehu sa všetky kýly bielej línie delia na opraviteľné, ireducibilné a poškodené. Vystužené kýly sú také výčnelky štruktúr brušnej dutiny, ktoré sa dajú ľahko zasunúť späť bez poškodenia orgánov alebo tkanív. S napätím v brušných svaloch (napríklad pri kašľaní, kýchaní, vyprázdňovaní, zdvíhaní závaží atď.) Však upravené štruktúry opäť vypadnú, ak sa nevykonalo chirurgické šitie šliach bielej línie. Nevratné prietrže sú výčnelky štruktúr brušnej dutiny, ktoré sa nedajú znovu naplniť. Neúmyselné hernie sa vydúvajú neustále, iba mierne narastajú pri napínaní brušných svalov.

Nezničiteľná kýla sa zvyčajne vyvíja v dôsledku zápalu opraviteľného a tvorby ireverzibilných zmien v štruktúre šliach a mäkkých tkanív brušnej dutiny, ktoré napučiavajú v medzere bielej čiary. Po zápale sa šľachy stanú tvrdými a lumen medzery sa môže zúžiť, v dôsledku čoho sú vyduté orgány pevne zabalené do kruhu zosilnených štruktúr bielej línie brucha, čo im neumožňuje návrat späť do brušnej dutiny. Zápal prietrže sa môže vyvinúť na pozadí jej porušenia obväzom, pokusom o hrubé zníženie alebo vystavením iným mechanickým poškodzujúcim faktorom. Okrem toho zápal prietrže môže byť výsledkom zápalového procesu, ktorý sa vyskytuje v častiach orgánu a tkaniva (napríklad apendicitída, adnexitída atď.), Ktorý sa zväčšuje do medzery medzi šľachami bielej línie..

Zdržanlivé prietrže sú také útvary, v ktorých sú orgány a tkanivá, ktoré napučiavajú v štrbine aponeurózy, silne stlačené. V dôsledku kompresie prietrže je narušený krvný obeh, čo vyvoláva rýchly progres zápalového procesu so smrťou tkanív a jeho šírenie do okolitých orgánov v brušnej dutine. Poranenie prietrže môže vyvolať rozsiahlu difúznu peritonitídu alebo gangrénu.

Kýla bielej línie u detí

Kýly bielej línie u detí sú mimoriadne zriedkavé a spravidla sú vrodené. Sú tvorené porušením tvorby šľachy tkania brušných svalov brucha v lone. Najčastejšie sa takéto hernie vyskytujú u detí vo veku 2 až 5 rokov, keď jasne vidíte na svojich očiach mierny výčnelok v bielej línii brucha. Veľkosť prietrže závisí od veľkosti medzery medzi šľachami.

U detí starších ako 5 - 7 rokov je možné získať prietrž bielo-bielej línie brucha, to znamená podobnú formu ako u dospelých..

Druhy, klinický priebeh a liečebné metódy získaných a vrodených kýly bielej línie brucha u detí sú úplne rovnaké ako u dospelých. Preto tieto útvary spravidla nemajú žiadne charakteristické znaky, ktoré by ich nútili posudzovať ich samostatne..

Pupočná kýla bielej línie brucha

K pupočnej hernii dochádza priamo v pupku, v dôsledku čoho dostala svoje meno. Stručne povedané, pupočná kýla sa nevzťahuje na prietrže bielej línie brucha, pretože má určité rozdiely v štruktúre a charakteristikách klinického priebehu. Preto nie je správne hovoriť „pupočná kýla bielej línie brucha“, čím sa kombinujú dva typy rovnakého typu patológie..

U dospelých detí a dospievajúcich sa veľmi často vyvinú pupenné kýly, čo súvisí so štrukturálnymi vlastnosťami tkanív tejto časti prednej brušnej steny. Teda pupok je zvonku pokrytý kožou a pod ním nie sú úplne žiadne svaly a je iba pobrušnice. Za normálnych okolností sa v tejto oblasti nevyskytuje výčnelok vnútorných orgánov, pretože pupok je hustá jazva bez zvyšných medzier po tom, ako umrie pupočníková šnúra a pupočníkový otvor je zarastený. Normálne sa pupočníkový otvor uzdravuje v detstve, ale niekedy zostáva a vytvára tvar kužeľa, obrátený k širokej časti vnútra, do brušnej dutiny. A cez tento kužeľ sa môže tkanivo brušnej dutiny vydýchnuť, a tým aj kýla.

U dospelých sa pupočníkový otvor môže znovu objaviť po pretrhnutí jazvy v dôsledku silnej fyzickej aktivity alebo rozťahovania tkanív brucha. V súlade s tým sa po otvorení otvoru u dospelých môže vytvoriť pupočná prietrž. Najčastejšie sa vyskytuje u žien, ktoré podstúpili tehotenstvo a pôrod, ako aj u ľudí s nadváhou..

Pupočná prietrž sa lieči a vykonáva podľa vlastných metód, ktoré sa líšia od metód pri hernii bielej línie.

Z dôvodu uvedených anatomických znakov, príčinných faktorov a liečebných metód sa pupočné kýly považujú za samostatný druh a posudzujú sa bez ohľadu na kýly bielej línie brucha..

Štruktúra kýly bielej línie brucha

Vonku hernia vyzerá ako malý zaoblený výčnelok v oblasti bielej línie brucha. Výstupok sa môže znižovať v polohe na chrbte a môže sa zvyšovať pri namáhaní brušných svalov, napríklad pri kašľaní, kýchaní, zdvíhaní závaží atď. Avšak pod kožou v tomto výčnelku sú orgány a tkanivá, ktoré spadli z brušnej dutiny a tvoria samotnú prietrž.

Kýla bielej línie brucha pozostáva z troch hlavných anatomických prvkov:

 • Hernial vak;
 • Obsah herniálneho vaku;
 • Brána kýly.

Hernálny vak je výčnelok tvorený podkožným tukom a pobrušnicami v medzere bielej čiary brucha. Výstupok má tvar vrecka, a preto dostal príslušný názov.

V takom hernálnom vaku v priebehu času tkanivá a orgány brušnej dutiny padajú a vydúvajú sa. Obsah týchto hernálnych vakov tvoria tieto orgány a tkanivá. Obsah herniálneho vaku však nie je vždy prítomný. Ak teda do vaku ešte nevstúpili nejaké orgány alebo tkanivá, potom je prázdny, to znamená, že nemá žiadny obsah.

Kýlová brána je hranicou priepasti, ktorú tvoria rozbiehavé šľachy brušných svalov.

Okrem týchto štruktúr zostáva prietrž na vrchnej časti pokrytá kožou a seróznou membránou, ktorá sa neroztrhne, ale jednoducho natiahne.

Do hrudného vaku môžu vstúpiť nasledujúce orgány a tkanivá brušnej dutiny, ktoré tvoria jeho obsah:

 • Plniaci box;
 • Slučky tenkého čreva;
 • Priečne časti hrubého čreva;
 • Pupočníkový a pečeňový väz;
 • Stena žalúdka;
 • vajcovodu.

Slučky tenkého čreva, stena žalúdka a omentum sa najčastejšie dostávajú do herniálneho vaku.

Biela línia prietrže - príčiny

Tvorba akejkoľvek hernie, vrátane bielej línie, je zložitý patologický proces, ktorý je založený na kauzálnych faktoroch spojených s nedostatočnou funkčnou užitočnosťou šliach a spojivového tkaniva. To znamená, že anatomická slabosť vlákien šľachy, ktoré sa dajú získať alebo sú vrodené, sa považuje za hlavný dôvod rozvoja kýly bielej línie brucha. V dôsledku objavenej slabosti šliach sa stenšia, medzi spojivovými plexmi sa objavujú veľké medzery a vyvíja sa diastáza (divergencia svalu rekta abdominis). Pri vytvorených prasknutiach medzi šliach sa začne zväčšovať subkutánne tukové tkanivo a potom sa začnú zväčšovať brušné orgány. Keď časť ktoréhokoľvek orgánu vstúpi do medzery, kýla sa považuje za úplne vytvorenú.

Rozvoj funkčnej nedostatočnosti spojivového tkaniva (slabosť šľachy) sa však objavuje postupne pod vplyvom tzv. Predispozičných faktorov, ktoré sa v zásade dajú považovať aj za nepriame príčiny kýly bielej línie brucha. Predispozičné faktory pre vývoj šľachy a slabosti spojivového tkaniva brucha sú rozdelené do dvoch veľkých skupín:
1. Faktory spôsobujúce zvýšenie vnútrobrušného tlaku;
2. Faktory oslabujúce brušnú stenu.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak patria:

 • Ťažká fyzická práca;
 • Obtiažny pôrod;
 • Opakovaný pôrod;
 • Chronická zápcha
 • Ťažký kašeľ;
 • tehotenstva;
 • ascites;
 • Ťažkosti s močením pri striktúre močovej trubice alebo adenómu prostaty;
 • Dlhý plač a plač u detí.

Medzi faktory, ktoré oslabujú brušnú stenu, patria:
 • Závažné a dlhodobé choroby, ktoré poškodzujú človeka;
 • Chudnutie;
 • Operácia brucha
 • Obezita;
 • Poranenia brucha.

Na rozvoj prietrže je najskôr potrebná dlhodobá expozícia predispozičným faktorom (zvýšenie brušného tlaku a oslabenie brušnej steny), ktoré povedú k oslabeniu šliach a svalov prednej brušnej steny ak tvorbe medzier a medzier medzi ich vláknami. Potom sa v už vytvorených trhlinách pod vplyvom všetkých rovnakých predispozičných faktorov začnú pretláčať orgány a tkanivá brušnej dutiny, čím sa vytvára skutočná prietrž.

Obvykle je proces vytvárania kýly bielej línie brucha dlhý. V ojedinelých prípadoch je však možná súčasná rýchla tvorba prietrže, napríklad pri zdvíhaní veľmi ťažkých predmetov alebo silnom napätí celého tela..

Čo spôsobuje kýlu (hlavné príčiny kýly) - video

Príznaky hernie bielej línie brucha

V počiatočných fázach je prietrž bielej línie asymptomatická. Na bielej línii brucha môže človek pocítiť iba mierny výstupok, ktorý sa vytvára alebo zvyšuje s napätím v brušných svaloch a v pokoji alebo pri pohybe tela do vodorovnej polohy úplne zmizne alebo sa zmenší jeho veľkosť. Vystužená prietrž obvykle klesá v polohe na chrbte a nezmeniteľná prietrž sa prakticky nemení. Opatrným tlakom na korigovateľný herniálny výčnelok prechádza do brušnej dutiny. A nezredukovateľná prietrž, ani pri silnom tlaku, nejde do brušnej dutiny, nezmení svoju veľkosť a konfiguráciu.

Postupne sa vydutie stáva bolestivým a zreteľnejším. Bolesť s prietržom bielej línie brucha je zvyčajne lokalizovaná v epigastrii (oblasti žalúdka), môže však vyžarovať v hypochondriu, v lopatke, v spodnej časti chrbta, v hĺbke brušnej dutiny. Pocit bolesti môže mať odlišný charakter - bolesť, šitie, ťahanie, rezanie atď..

Bolestivosť sa zvyšuje po jedle alebo pití veľkého množstva tekutiny, ako aj počas fyzickej námahy, kašľa, kýchania, pohybov čriev a ďalších účinkov spojených so zvýšením vnútrobrušného tlaku. Okrem bolestivosti prietrže je možné cítiť aj mierny pocit brnenia. Po zmiernení napätia v brušnej stene zvyčajne bolesti klesajú alebo úplne vymiznú..

Okrem bolesti prietrže, ktorá sa šíri do rôznych častí tela, môže byť človek narušený dyspeptickými symptómami, ako sú nevoľnosť, opakované vracanie, pálenie záhy, belenie, ťažkosť v epigastrickej oblasti atď. Pri pohmataní bielej čiary prstami môžete pociťovať bolestivý výčnelok.

V závislosti od toho, ktorý orgán sa dostal do herniálneho vaku, môže mať osoba klinický obraz peptického vredu žalúdka alebo dvanástnika, cholecystitídy, gastritídy alebo pankreatitídy.

Ak dôjde k porušeniu prietrže, človek pociťuje prudkú silnú bolesť, ktorá sa postupom času zintenzívňuje a rozširuje hlbšie do brušnej dutiny, čím sa stáva stále viac rozliatym. Môžu sa vyskytnúť opakované vracanie a pohyby čriev, ktoré neprinášajú úľavu. Brucho sa zväčšuje, objavuje sa bolestivá peristaltika, výfukové plyny, ktoré neprinášajú úľavu. Objavuje sa klinický obraz obštrukcie čreva, perforácie vredu alebo akútnej pankreatitídy. V prípade porušenia prietrže je potrebné čo najskôr konzultovať s lekárom.

Diagnóza kýly bielej línie brucha

Diagnóza kýly bielej línie brucha sa vykonáva na základe všeobecného vyšetrenia v horizontálnej a vertikálnej polohe tela, ultrazvuku bielej línie, gastroskopii, herniografii alebo röntgenovému vyšetreniu brucha..

Dôkladné vyšetrenie povrchu brucha vám umožní vidieť herniálny výčnelok, ktorý sa môže zväčšiť pri namáhaní a vo zvislej polohe tela. Ak je podozrenie na kýlu bielej línie brucha, vyzve sa osoba, aby si ľahla na chrbát a pomaly zdvihla svoje hornej časti tela kvôli brušným svalom. Existujúca prietrž s napätím brušných svalov sa prejaví ako jasné vyklenutie. Okrem toho môžete požiadať človeka, aby sa oprel o telo späť, pretože v tejto polohe sa prietrž stáva viditeľnou aj pri napätí v bielej línii brucha. Ak je prietrž viditeľná bez napätia v brušných svaloch, jednoducho sa starostlivo vyšetrí.

Ak kýla ešte nie je viditeľná, to znamená, že na bruchu nie je zreteľne viditeľný a dobre tvarovaný výčnelok, lekár opatrne sníma celý povrch bielej línie od začiatku do konca. Ak je pri prstoch hernia, dochádza k rozdielom v brušných svaloch a hustej, bolestivej formácii. V pochybných prípadoch lekár počúva podozrenie na herniu pomocou stetoskopu. Za herniovým vakom sa zvyčajne počuje dunenie. Ak toto vzdelanie nie je kýla, potom sa kňučanie nad ním nepočuje.

Na presné objasnenie, ktoré orgány a tkanivá sa podieľali na herniálnom vaku, sa v prípade potreby vykonávajú tieto štúdie:

 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka báriom (látka nepriepustná pre žiarenie);
 • Ezofagogastroduodenoskopie;
 • Ultrazvuk bielej línie a herniálny výstupok;
 • Abdominálna tomografia
 • Herniografia (röntgen hernie s kontrastnou látkou).

Uvedené inštrumentálne vyšetrenia sa nie vždy vykonávajú, ale iba v prípade potreby..

Kýla bielej línie brucha sa musí odlíšiť od peptického vredu žalúdka a dvanástnika, pankreatitídy, cholecystitídy, lipómov, fibromov, neurofibrómov alebo metastáz v omentu..

Ultrazvuková hernia bielej línie brucha

Komplikácie kýly bielej línie brucha

Medzi nasledujúce patologické procesy patria komplikácie prietrže bielo-bielej línie brucha:

 • Zápal herniového vaku a jeho obsahu;
 • Zranená prietrž;
 • Mezenterické uškrtenie;
 • zápal pobrušnice;
 • Koprostáza prietrže;
 • extrasystola.

Najbežnejšou a najrozšírenejšou komplikáciou prietrže je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje herniálny vak a jeho obsah. Zápal je zvyčajne vyvolaný jeho vlastnou mikroflórou, ktorá stagnuje v stlačenej oblasti orgánu, ktorý sa objavuje v herniálnom vaku. Zápal sa môže objaviť pomaly alebo rýchlo, na konci tohto procesu však dochádza k zjazveniu a zhrubnutiu hernálneho portálneho tkaniva, ako aj k tvorbe adhézií. Výsledkom je, že obsah hernálnej vaku prestane zapadať do brušnej dutiny a nastaviteľná prietrž sa stane nenapraviteľnou..

Druhou veľmi častou komplikáciou je porušenie prietrže, ktoré sa vyvíja takto: pri prudkom napätí svalov brušnej steny sa herniálne brány rozširujú, v dôsledku čoho do nich vstupuje väčšina orgánov. Potom sa zväčšená brána prudko zužuje a vyzrážaný orgán alebo jeho časť nemá čas sa usadiť späť do brušnej dutiny. A keďže diera, cez ktorú sa objavil výčnelok orgánov alebo tkanív, sa prudko zúžila, štiepi obsah herniálneho vaku. Zvyčajne sa porušenie kýly vyvíja s prudkým a náhlym zvýšením vnútrobrušného tlaku, napríklad kašeľ, kýchanie, defekácia so zápchou atď..

Ak sa však slučka tenkého čreva nachádzala v herniálnom vaku, jeho porušenie sa môže vyvinúť iným mechanizmom. Takže v dôsledku stlačenia slučky čreva ním prechádzajú plyny a pohybujú sa zhluky jedla, v dôsledku čoho obsah stagnuje, oblasť čreva sa natiahne a prestane vytvárať peristaltické kontrakcie. V bráne prietrže je stlačená výrazne zväčšená slučka čreva.

Prietržená prietrž môže spôsobiť poruchu srdca, najmä výskyt extrasystolov na kardiograme. Arytmia spôsobená extrasystolom môže spôsobiť vážne poruchy obehového systému, ktoré zase maskujú príznaky štipky prietrže.

Uškrtenie mezentérie čreva nie je nič iné ako jeho stlačenie. A keďže nervy, krvné a lymfatické cievy prechádzajú, poskytujú potrebám živín a kyslíka črevnú slučku, ako aj odstraňovanie toxických látok a inerváciu, jej kompresia sa prakticky rovná odpojeniu črevnej oblasti od podpory života. Pri stlačení mezentérie čreva je najprv narušený odtok žilovej krvi a dochádza k tvorbe serózne krvavého exsudátu, ktorý sa hromadí v herniálnom vaku. Ak sa kompresia mezentérie nezastaví, dôjde k porušeniu prietoku a arteriálnej krvi, v dôsledku čoho časť čreva zomrie..

Malo by byť zrejmé, že črevo sa veľmi rýchlo rozpadá a rozkladá, pretože vo vnútri sú baktérie normálnej mikroflóry. Preto, ak sa neodkladná chirurgická operácia nevykonáva v skorých štádiách po začiatku uškrtenia mezentérie, potom toxické látky, ktoré sa tvoria v dôsledku rozpadu črevných tkanív a baktérií, začnú prenikať do brušnej dutiny a spôsobujú septický zápal. Výsledkom je vznik hnisu a difúzna peritonitída. Keď sa objavia príznaky peritonitídy, je nevyhnutná urgentná operácia, pretože bez liečby osoba zomrie v priebehu nasledujúceho dňa.

Ak je prietrž bielej línie pod pupkom, môže sa ako komplikácia vyvinúť koprostáza alebo stagnácia výkalov. Koprostáza sa tvorí pomaly s hromadením výkalov, ktoré nie sú odstránené zo slučky hrubého čreva v herniálnom vaku. V priebehu času sa hromadí veľké množstvo trusu, ktoré podobne ako korok úplne zakrýva črevný lúmen a spôsobuje prekážku. V počiatočných fázach koprostázy človeka je znepokojujúca neustála zápcha a herniálny výčnelok. Ako koprostáza postupuje, objavuje sa plynatosť, nevoľnosť a zvracanie.

Porušenie kýly bielej línie brucha

Porušenie kýly bielej línie brucha predstavuje kompresiu orgánov a tkanív umiestnených v herniálnom vaku. V závislosti od mechanizmu vývoja dochádza k hernii pružným, fekálnym a retrográdnym porušením.

K elastickému porušeniu prietrže dochádza s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku (napríklad počas pohybov čriev, kašľa, kýchania atď.), Keď sa prietržná brána kýly prudko rozširuje, vyčnieva z nich väčšina brušných orgánov. Potom sa prietržová brána vráti do pôvodného stavu, pretože tkanivá sú elastické a spadnuté orgány nemajú čas na návrat späť do brušnej dutiny..

S fekálnym porušením sa slučka čreva, ktorá sa objavuje v herniálnom vaku, výkaly a plyny postupne vypĺňajú. Výsledkom je, že črevná slučka sa rozťahuje a rastie, čoho dôsledkom je jej porušovanie.

Pri retrográdnom porušení sa vytlačí časť črevnej slučky alebo iného orgánu, ktorý nie je v herniálnom vaku, ale v brušnej dutine. Pri tomto type porušenia sa veľmi rýchlo vyvíja peritonitída a nekróza čreva a závažnosť klinických symptómov rýchlo rastie..

Kýla bielej línie - liečba

operácie

Liečba kýly bielej línie brucha je funkčná, pretože akékoľvek konzervatívne metódy tohto ochorenia nie sú účinné. Podstatou chirurgického ošetrenia je otvorenie herniálneho vaku s následným odstránením alebo znížením padlých častí orgánov a tkanív späť do brušnej dutiny a dôkladné obnovenie integrity prednej brušnej steny. Po otvorení je hernálny vak dezinfikovaný a starostlivo vyšetrený. Ak sú v ňom príznaky zápalového procesu, tkanivá sa vyrezajú a odstránia bez toho, aby sa tlačili späť do brušnej dutiny. Potom sa dutina pokryje vrstvou pobrušnice a cez ňu sa prekrývajú pláty šliach, z ktorých sa vytvorí dvojitá hustá vrstva (duplikát)..

Na posilnenie tvarovaného spojenia šliach bielej línie brucha sa často používajú rôzne plastové možnosti. Plastická chirurgia je aplikácia ďalšej vrstvy materiálu, ktorá zvýši pevnosť šľachového kĺbu bielej línie brucha. Na plastickú chirurgiu môžu použiť svoje vlastné tkanivá odobraté z iných častí tela, darcovské materiály získané od iných ľudí alebo rôzne syntetické siete. Sieťové protézy, ktoré sa tiahnu v oblasti so slabými šľachami a udržiavajú svoju silu, bránia im v tom, aby sa rozchádzali a tvorili veľké medzery, v ktorých sa môže prietrž opäť vytvárať, sú najúčinnejšie z hľadiska prevencie relapsu brušnej prietrže bielej línie..

Nosiť obväz, diétu a cvičenie

Bandáž sa odporúča nosiť až po chirurgickom ošetrení kýly bielej línie brucha, aby sa znížil tlak na prednú brušnú stenu a zabránilo sa recidíve. Bez chirurgického zákroku je nosenie kýly obväzom zbytočný. Odporúča sa nosiť obväz najmenej 3 až 6 mesiacov po chirurgickom ošetrení kýly bielej línie brucha a ideálne by sa to malo robiť celý môj život..

Pred, počas a po chirurgickom odstránení prietrže je potrebné dodržiavať stravu, ktorá nespôsobuje zápchu. To znamená, že do stravy musí byť denne zahrnutá zelenina, ovocie, celozrnný chlieb, mäso, ryby a mliečne výrobky. Malo by sa vyhnúť pekárskym výrobkom, cestovinám, údeným, vyprážaným, nakladaným, mastným a iným škodlivým potravinám s nízkym obsahom vlákniny, ktoré môžu spôsobiť zápchu. Malo by sa tiež vyhnúť strukovinám, pretože spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov, ktoré môžu pretiahnuť črevo a vyvíjať silný tlak na prednú brušnú stenu..

V prípade kýly bielej línie brucha nie je možné vykonávať fyzické cvičenie, pretože akékoľvek napätie vo svaloch tlače môže spôsobiť jeho porušenie. Je možné začať špeciálne cvičenia zamerané na posilnenie prednej brušnej steny iba 2 až 3 mesiace po chirurgickom odstránení prietrže. Lekár by mal vykonať súbor cvičení s prihliadnutím na individuálne charakteristiky tejto konkrétnej osoby. Pamätajte, že pri kýle bielej čiary brucha by sa všetky cvičenia mali vykonávať bez váženia (závažia, činky atď.)..

Odstránenie prietrže brušnej bielej línie

Gernioplasty

Hernioplastika prietrže pri bielej línii brucha predstavuje obnovenie integrity úseku šľachového kĺbu, v ktorom bola kýla. Okrem toho sa obnovenie integrity uskutočňuje nielen porovnaním okrajov tkanív, ale aj vytvorením umelej, hustej a silnej štruktúry na prednej stene brucha, ktorá by mala zvýšiť pevnosť tkanív a zabrániť v budúcnosti prietrži prietrže..

Vytvorenie silnej štruktúry v oblasti bielej línie brucha, kde bola prietrž, sa uskutočňuje zošívaním prekrývajúcich sa svalov, fascie a šliach. Takýto plast sa používa pomerne široko, ale poskytuje vysoké percento relapsov..

Pri hernioplastike s použitím biologických alebo syntetických štepov dochádza k oveľa menšiemu počtu relapsov. Podstata týchto hernioplastických techník spočíva v zošívaní tkanív a aplikácii špeciálnych štepov na ne. Transplantáty sú buď častice ich vlastných tkanív alebo špeciálne siete zo syntetických vlákien. V súčasnosti sa najčastejšie používa hernioplastika s použitím syntetických sietí, pretože táto metóda je spoľahlivá, účinná a poskytuje malé percento relapsov..

Biela línia prietrže

laparoskopia

Kýla bielej línie: príznaky, diagnostika a liečba - video

Autor: Nasedkina A.K. Špecialista biomedicínskeho výskumu.

Príznaky a liečba kýly bielej línie brucha (bez chirurgického zákroku a u lekára)

Biela čiara brucha je šľachová stavba od hrudnej kosti po krčmu, umiestnená presne v strednej čiare. Na tomto mieste sú spojené šľachy umiestnené na oboch stranách šikmých svalov brucha. Štruktúra je pomerne tenká, obsahuje málo nervových zakončení a krvných ciev.

Kýla bielej línie brucha je vyčnievanie časti orgánov brušnej dutiny pod kožou (respektíve v oblasti bielej línie)..

V počiatočných fázach vývoja je prietrž bezbolestná a nijako zvlášť neobťažuje človeka. Ale v priebehu času choroba postupuje a prietrž môže byť zranená - kompresia orgánov hernálneho vaku pomocou nestlačiteľného šľachového prstenca, cez ktorý vychádzajú. Toto je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok..

Účinná liečba patológie je iba chirurgická. Bez chirurgického zákroku môže človek iba tak či onak znížiť stupeň vyčnievania prietrže, čím „pomáha“ jeho šľachám. Toto „ošetrenie“ však problém nevyrieši, ale skôr zmierňuje tón šliach, čo umožňuje, aby sa diera (cez ktorú črevá alebo omentum opúšťajú kožu) natiahla ešte viac.

Nekomplikovaná hernia sa účinne lieči plánovaným chirurgickým zákrokom, ktorý je vždy úspešný..

Ďalej urobíme podrobný prehľad choroby, hovoríme o málo známych nuanciách patológie a pacientom poskytneme užitočné rady..

Tri druhy kýly bielej línie

Kýla bielej línie môže byť umiestnená:

nad pupočným otvorom (nad pupočnou alebo epigastrickou prietržou),

pri pupku (paraumbilikálne),

pod pupkom v stredovej línii.

Táto posledná lokalizácia je najmenej pravdepodobná, pretože bližšie k krčme šľachy sú pevnejšie spojené a vytvárajú silnejšiu a menej širokú štruktúru bielej čiary..

Na bielej čiare sa niekedy vyvinie viac prietrží, ktoré sa nachádzajú nad sebou.

Možné umiestnenie brušnej prietrže

Príčiny patológie

Kýla bielej línie je spôsobená dvoma skupinami faktorov:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Faktory oslabujúce šľachy brušných svalov2. Faktory spôsobujúce zvýšený brušný tlak
Dedičná porucha šľachyNejaká fyzická práca
Obezitazápcha
Pooperačné jazvy s bielou čiarouObtiažny pôrod
Poranenia brucha (najmä trvalé u profesionálnych športovcov)tehotenstvo
Časté choroby sprevádzané silným kašľom alebo zvracaním
Ascites - hromadenie nezápalovej tekutiny v bruchu
Choroby, pri ktorých močový mechúr preteká v dôsledku ťažkostí s močením: prostatitída, adenóm prostaty, zúžená močová trubica
Malé deti sa dlho plačú

Z určenia presnej príčiny hernie závisí od toho, či bude patologická liečba účinná (dôjde k recidíve)..

Etapy vývoja choroby

Bežne je biela čiara od hrudnej kosti po pupok široká 10–25 mm a zužuje sa dole až na niekoľko milimetrov pod ňou. V mieste vzniku prietrže bielej línie brucha sa vlákna šľachy môžu líšiť o 100 až 120 mm, čím sa vytvoria herniálne brány rôznych tvarov (oválne, kosoštvorcové, okrúhle)..

Široké herniové brány sa neobjavia okamžite - herniálny výstupok prechádza niekoľkými fázami vývoja:

Prvým stupňom je preperitoneálny lipóm. Vyskytuje sa, keď sa objaví jeden alebo viac provokujúcich faktorov, ktoré sme spomenuli vyššie. V tomto prípade cez ešte malé diery v rozbiehavej šľache vyčnieva tuk pod kožu.

Počiatočné štádium. Pobrušnice vstupuje do brány prietrže, ktorá začína tvoriť membránu pre vnútorné orgány, ktoré vystupujú pod kožu. Peritoneum je tenká membrána pokrývajúca vnútorné steny brušnej dutiny a povrch vnútorných orgánov.

Kýla bielej línie brucha vo fáze konečnej formácie obsahuje všetky potrebné prvky:

 • hernial gates - diera v bielej línii, odkiaľ pochádzajú orgány;
 • hernial sac - peritoneum;
 • obsah vaku: omentum, črevá, steny žalúdka, niektoré väzy.

Zložitosť operácie závisí od toho, kedy sa choroba objavila..

Charakteristické príznaky

Kýla bielej čiary sa dá pozorovať dokonca aj v štádiu lipómu: vo zvislej polohe pozdĺž stredovej čiary na jednom z miest medzi pubou a hrudnou kosťou sa určuje malá formácia. Jeho charakteristika:

 • bezbolestný,
 • mäkké na dotyk,
 • bežná farba kože,
 • v horizontálnej polohe zmizne.

V počiatočnej fáze sú zaznamenané rovnaké príznaky, iba prietrž je už veľká. Keď lipne, ľahne si ako lipóm do dutiny.

Kýla bielej línie brucha sa zreteľne prejavuje počas jej konečnej tvorby. Toto vzdelanie:

 • elastický;
 • umiestnené v stredovej čiare;
 • s priemerom 1-12 cm;
 • bezbolestne;
 • môže rachotiť, ak prietrž obsahuje slučku čreva;
 • pokožka nad ňou má normálnu farbu;
 • zvyšuje sa s namáhaním.

Ak v priebehu existencie kýly došlo k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku alebo silnému napätiu brušných svalov, môže sa prietrž porušiť. To sa prejavuje:

 • bolesť herniálneho výčnelku;
 • zvýšená bolesť, ak sa dotknete prietrže alebo dýchate v žalúdku;
 • zadržiavanie plynu a stolice;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zmena vo všeobecnom stave.

diagnostika

Chirurg diagnostikuje kýlu bielej línie na základe:

Röntgenové vyšetrenie obsahu herniálneho vaku s predchádzajúcim podaním kontrastnej látky (bárium);

počítačová multispirálna tomografia (multispirálna v tomto prípade znamená „veľmi presná“).

Jediný spôsob, ako liečiť prietrž

Chirurgia je jedinou metódou, ktorá dokáže vyliečiť prietrž.

Pri všeobecnej anestézii malými nástrojmi sa herniálny vak odstráni niekoľkými rezmi alebo veľkým rezom. Subjekty, ktoré sú v nej umiestnené, sú skontrolované na možné porušenie. Neporušené sa zasunú do brušnej dutiny a odstránia sa oblasti s patologickými zmenami. Potom sa prišíva kýlová brána.

Potom je prietržová brána vystužená polypropylénovou sieťou - čím sa zabráni opätovnému objaveniu sa výčnelku. Ak sa v priebehu operácie defekt posilnil pomocou vlastných tkanív pacienta, potom sa pri 20–40% prípadov obnoví kýla bielej línie.

Ak je zásah vykonaný v prípade porušenia prietrže, podstata operácie je rovnaká: odstráňte prebytočné pobrušnice, zošite defekt šľachy. Aj v tomto prípade sa osobitná pozornosť venuje tomu, aby sa orgány s najmenšími príznakmi obehovej poruchy nedostali do brušnej dutiny (ku ktorej mohlo dôjsť v dôsledku porušenia predpisov)..

Konzervatívna terapia

Nie je možné vyliečiť kýlu bielej línie bez chirurgického zákroku.

 • Liečba liekmi proti bolesti alebo antispasmodickými liekmi bude iba odstraňovať bolesť.
 • Bandáž pomôže len nahradiť prácu podľa vašich vlastných šliach, ale zároveň nielenže posilní, ale aj oslabí ešte viac..
 • Ľudové liečivá (výťažky z listov kôstok, nesmrteľka, palina), brané ústne, môžu znižovať tvorbu plynov a zlepšovať funkciu čriev. Tým sa zníži stupeň vystupovania čriev, ale defekt v šľachách sa v dôsledku vlastností tohto tkaniva neprevýši..
 • Cvičenie je dobré na prevenciu prietrže, ale nie na liečenie.

diéta

Špeciálna strava nevylúči herniálny výčnelok, ale významne zníži mieru progresie ochorenia a zníži šance na rozvoj porušenia. Pre maximálny účinok kombinujte stravu s cvičením a užívaním ľudových liekov.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Známky diastázy svalu rekta abdominis a spôsoby jej eliminácie

Diastáza rekta abdominis je diagnostikovaná u 2% populácie. Vyskytuje sa, keď je biela čiara predstavujúca vláknitú štruktúru prednej brušnej steny oslabená, napnutá. Jeho šírka je obvykle 1 - 2,5 cm nad pupkom, v oblasti pod ňou sa zmenšuje o 0,2 - 0,3 cm.

Odchýlky od väčšej strany sa považujú za patológiu. Liečba počiatočných štádií diastázy zahŕňa diétu, vykonávanie špeciálnych cvičení a masáž. V ťažkej forme, prítomnosť prietrže, je jediným riešením problému chirurgický zákrok.

Obsah článku

príčiny

Patológia je náchylnejšia na ženy v perinatálnom období kvôli zvýšeniu maternice a vnútornému tlaku. Muži čelia diastáze iba v 1,5% prípadov. Hlavné príčiny diastázy:

 1. Dysplázia. Ochorenie je charakterizované abnormálnym vývojom tkanív a orgánov počas embryogenézy. Táto patológia sa prejavuje v kombinácii s kŕčovými žilami na nohách, prietržou v oblasti prednej brušnej steny, hemoroidmi.
 2. Rýchle chudnutie, keď svaly strácajú elasticitu.
 3. Tehotenstvo. Rast maternice prispieva k zvýšenému tlaku v bruchu a predlžuje stenu brucha. Hormónový relaxín inhibuje syntézu kolagénu, spojivové tkanivá strácajú svoju elasticitu.

U tehotných žien sa začiatok diastázy objavuje uprostred druhého trimestra, keď sa svaly napínajú pod tlakom brucha. Po narodení dieťaťa sa maternica postupne zmenšuje na svoju predchádzajúcu veľkosť, normálna je šírka bielej čiary brucha. Nie všetky perinatálne obdobia žien idú hladko. Priama závislosť závažnosti diastázy svalu rekta abdominis po pôrode bola vedecky dokázaná:

 • vek a počiatočná telesná hmotnosť ženy pri pôrode;
 • hmotnosť, rast plodu;
 • celkový počet dodávok (s každým následným zvýšením rizika);
 • typ tehotenstva (viacnásobné);
 • prítomnosť komplikácií (polyhydramnios).

Medzi rizikové faktory pre mužov patrí nadšenie pre fyzické cvičenie s hmotnosťou, profesionálne činnosti spojené s vzpieraním, častá zápcha. Takéto okolnosti spôsobujú nadmerné zaťaženie svalov rekta brucha, ich rednutie, odchýlenie sa od strany bielej čiary.

Ako určiť rektálnu diastázu

Na objasnenie prítomnosti diastázy doma pomôže jednoduchý test, ktorý spočíva v meraní vzdialenosti medzi vnútornými okrajmi svalu rekta abdominis. Ležiaci na chrbte na tvrdom povrchu, ohýbajte kolená. Jedna ruka je umiestnená pod hlavu, druhá - na línii nad pupkom. V uvoľnenom stave je hrudník odtrhnutý od podlahy, špičky prstov sú ponorené do žalúdka. Rozsah zlyhania vám umožňuje určiť závažnosť diastázy svalov rekta abdominis. Je viditeľnejšia medzi pupkom a xiphoidným procesom hrudnej kosti. Podobnú diagnostickú možnosť pre diastázu používajú lekári, ak má pacient obezitu, podozrenie na kýlu alebo opomenutie orgánov, je predpísané vyšetrenie hardvéru..

diagnostika

Diastáza svalu rekta je sprevádzaná množstvom charakteristických príznakov, takže diagnostiku lekára je ľahké určiť. Hlavnými metódami na potvrdenie diastázy sú vyšetrenie, prehmatanie vnútorných okrajov svalov rekta brucha. Pacient je požiadaný, aby vykonal nasledujúce kroky:

 • ľahnite si na chrbát na tvrdý gauč;
 • ohnite si kolená a nohy úplne opierajte o povrch;
 • namáhajte brušné svaly.

Lekár cíti vyčnievajúce hrebene pozdĺž okrajov brušných svalov a meria veľkosť ich odchýlky pomocou pravítka.

Merania šírky rozdielu pomáhajú objasniť stupeň diastázy. Počiatočné štádium sa vyznačuje miernym roztiahnutím pupka, odchýlka nepresahuje 5 cm a zmeny prakticky neovplyvňujú tvar brucha. Pri 2 stupňoch patológie sa defekt zväčšuje na 7 až 8 cm a brušná dutina začína vyčnievať zdola. Šírka bielej čiary viac ako 8 až 10 cm naznačuje závažnú formu diastázy svalov rekta. Brucho sa stáva prehnutým, s vysokou pravdepodobnosťou vzniku pupočnej kýly.

Výrazná diastáza je zrejmá v stojacej polohe vo forme vertikálneho defektu medzi svaly rekta abdominis. Ak je osoba požiadaná, aby namáhala brušnú tlač, zaznamená sa pozdĺžny výčnelok tvaru kýlu.

Tento spôsob diagnostiky diastázy je neúčinný s nadváhou u pacienta, lekár predpíše ultrazvuk. Sonografia vizualizuje rednutie brušnej línie, objasňuje rozsah predĺženia, určuje prítomnosť prietrže, opomenutie vnútorných orgánov. V zriedkavých prípadoch sa vykonáva rádiografia. Podľa výsledkov CT sa hodnotí stav brušnej dutiny, diastáza svalu konečníka brucha sa diferencuje s patológiami, ktoré majú podobný klinický obraz..

Ďalšie klinické prejavy

Hlavnou sťažnosťou pacienta v počiatočnej fáze je vyčnievanie brucha v bielej línii. Muži zaznamenávajú nedostatok úľavy pri neustálom tréningu na precvičovanie svalov tlače. Vnútorné orgány netrpia diastázou, preto žalúdok bude bolieť iba v ťažkej forme, sprevádzanej komplikáciami. V 3. etape sa často sťažujú na prejavy nasledujúcich príznakov:

 • dyspeptické príznaky (nevoľnosť, nadúvanie, zápcha);
 • pocit ťažkosti v nohách pri chôdzi;
 • svalová atrofia v problémovej oblasti;
 • bedrová panvová bolesť.

S nezrovnalosťami vo svaloch rekta abdominis počas tehotenstva si dievčatá všimnú poruchu po pôrode. Často sa sťažujú na močovú inkontinenciu pri kašli, kýchaní.

Podozrenie na vývoj diastázy u mladých športovcov sa vyskytuje pri detekcii syndrómu MARSS, ploché nohy s hallux valgus, častá subluxácia členkov.

Ako bojovať

Diastázu svalov rekta je potrebné liečiť s prihliadnutím na stupeň jej prejavu. V prípade miernych foriem postačuje udržiavať vyváženú stravu, ktorá obmedzuje použitie tukových potravín, čerstvého chleba, muffinov, cukroviniek, sýtených nápojov. Urýchlenie odbúravania tukov u pacientov s nadváhou pomáha zvýšiť denný objem pitnej vody na najmenej 2 litre. Za správne vybraný súbor cvičení sa považuje bezpečná, ale účinná metóda riešenia problému.

„Počas tehotenstva môže takýto výcvik zabrániť rozvoju účinkov diastázy. Ak je príčinou defektu chronické ochorenie, hlavný liečebný postup je zameraný na jeho liečbu..

Diastáza brucha III. Stupňa sa vyznačuje slabosťou hlbokých svalov. Liečba sa vykonáva chirurgicky.

K moderným pomocným metódam korekcie divergencie svalov konečníka patrí nahrávanie. Postup spočíva v tom, že sa na určité vzory nanesú elastické lepiace pásky na svaly lisu. V kombinácii s cvičením pomáha znižovať bolesť, normalizovať svalový tonus, zlepšovať prietok krvi v problémovej oblasti. Teip podporuje bielu líniu brucha a nahrádza funkcie spojivového tkaniva. Brušné svaly sú stabilizované, riziko divergencie počas cvičenia je znížené..

Cvičebný komplex

Tréning zameraný na obnovenie funkcie svalového tkaniva, zabránenie vzniku komplikácií diastázy sa vykonáva pod vedením špecialistu. Vyberie cvičenia so správnym zaťažením, ktoré situáciu nezhorší. Osobitná pozornosť sa venuje šikmému svalu lisu. Zvýšenie objemu počas čerpania zmenšuje veľkosť napínania bielej čiary.

Systém Pilates je považovaný za jeden z najlepších cvičení. Cvičenie je zamerané na posilnenie hlbokého priečneho svalu, udržanie normálneho tlaku v bruchu, zníženie rizika straty orgánov.

Správnemu odstráneniu diastázy pomáhajú cvičenia, ktorých opis a fotografie sú uvedené nižšie:

 1. Kat. Kombinuje dynamické a statické zaťaženie svalových skupín chrbta a brucha. Zoberte východiskovú polohu na všetkých štyroch. Ruky sú v narovnanom stave, nohy sú ohnuté v pravom uhle, dlane priliehajú k povrchu smerom dopredu. Zhlboka sa nadýchnu, ohnú chrbát nadol a zdvihnú panvu a hlavu. Počítajú sa na 8 - 10, návrat na I.P. Zopakujte pohyb v opačnom smere. Pri výdychu je chrbát klenutý oblúkom, hlava je spustená nadol. Opísaný cyklus sa vykonáva 5-10 r.
 2. Kým ležia na chrbte, ohýbajú kolená. Nohy sú v úzkom kontakte s podlahou. Prípadne zdvihnite pravú, ľavú nohu, 10 s. každý.
 3. Zostávajú v tej istej I.P. Vytiahnu lis pod pupkom a držia pózu 10 - 30 sekúnd. Vykonajte 3 str. 10 opakovaní denne. Cvičenie posilňuje, tónuje priečne svaly.
 4. Popruh. Sú obrátené k stene a opierajú sa o dlane. Ruky a ramená sú narovnané. Hlboko vtiahnite žalúdok tak, aby bol pupok bližšie k chrbtici. Po 10 sekundách Návrat na I.P. Opakujte pohyb 10 r.
 5. Ležia na podlahe, ruky v uzamknutom stave sú umiestnené za hlavou. Narovnané nohy sa zdvihnú a vykonávajú pohyby typu „schodov“. Vykonajte cvičenie 15-20 s. v 3 etapách.
 6. Pritláčajú chrbtom k stene a kolenami držia malú guľu. Squat, pretrvávajúci v tejto pozícii po dobu 30 sekúnd. Návrat na I.P. Počet opakovaní nie je väčší ako 5-10 r.
 7. Vákuum. Účinné cvičenie, ktoré pomáha obnoviť tón vnútorných priečnych brušných svalov. Ak chcete vykonať, musíte ležať na zemi, ohýbať kolená, ruky umiestniť pozdĺž tela. Po pomalom vydýchnutí tlačia tlak a tlačia ho na chrbticu. Oneskorenie v dolnom bode je 10-15 sekúnd. Nadýchnite sa a napnite svaly tlače ešte viac. Opúšťajú stav vákua vdýchnutím a výdychom, berúc do úvahy potreby tela. Svaly sú opäť napnuté a snažia sa vytlačiť žalúdok. V tomto okamihu by nemal chýbať dych. Zhlboka sa nadýchnite, uvoľnite sa. Po zvládnutí tejto techniky je dovolené vykonávať cvičenie v sede, na všetkých štyroch. Počet opakovaní - 5 s.

Pri tréningu musíte vziať do úvahy, že niektoré cvičenia môžu ublížiť. Patria sem jogínske ásany, ktoré si vyžadujú napínanie svalov tlače, závažia, na aktívnu prácu horných častí chrbtice, zatiaľ čo ležia na fitball. Triedy v súlade so všetkými pravidlami pomôžu dosiahnuť príjemný výsledok za 2-3 mesiace.

Masáž navyše

Proces korekcie chýb urýchľuje nielen fyzická aktivita a strava. Okrem toho je predpísaná fyzioterapia, z ktorých je masáž považovaná za najúčinnejšiu. Zahŕňa kruhové pozdĺžne pohyby typu masáže v postihnutej oblasti. Masáž sa vykonáva pomocou prostriedkov s panthenolom, špeciálnymi olejmi, ktoré zvyšujú pružnosť pokožky. Procedúra pomáha zlepšovať tón, výživu tkanív, stimuluje redukciu šliach. V kombinácii s cvičením znižuje riziko presunu diastázy do inej fázy.

Chirurgický zákrok

Operácia je predpísaná pre závažnú formu patológie, prítomnosť komplikácií. Jeho účelom je odstránenie vady, posilnenie oslabenej bielej čiary. V závislosti od stupňa diastázy určuje typ chirurgického zákroku.

Pri absencii komplikácií sa vykonáva abdominoplastika, ktorá spočíva v obnovení správnych proporcií brucha. Existujú 3 typy operácií:

 1. Miniabdominoplasty. Manipulácie sú zamerané na excitáciu nadbytočnej pokožky v dolnej časti brušnej steny. V dolnom bruchu zostáva malá šva.
 2. Štandardné. Zahŕňa svalové šitie, napnutie kože vrátane pupku. Šev bude dlhší, doba zotavenia je dlhšia.
 3. Endoskopická. Ak nie je potrebné odstraňovať zvyšky kože, ak si zachováva elasticitu, pevnosť. K zásahu dochádza po 2 až 3 malých rezoch pod kontrolou endoskopu. Švy sú takmer neviditeľné..

Abdominoplastika zahŕňa použitie iba telesných tkanív na navrátenie svalov do ich pôvodnej polohy. Možnosť inštalácie endoprotézy ôk pomôže predísť relapsu diastázy.

Prítomnosť hernie komplikácie vyžaduje otvorenú alebo laparoskopickú hernioplastiku. Pri otvorenej metóde sa vykonáva narezanie povrchových tkanív, preto sa endoskopická operácia považuje za najbezpečnejšiu pre telo, vyznačujúcu sa menšou stratou krvi, bolesťou. Rehabilitačné obdobie netrvá dlhšie ako 30 dní, pacient má povolené opustiť nemocnicu po dni. V prvom prípade je to 3 mesiace., Návšteva telocvične je zakázaná.

Hlavným pravidlom pooperačného obdobia je vylúčenie zdvíhania závaží, ktoré môže vyvolať rozdielnosť stehov. Neodporúčame vykonávať náhle pohyby. Pri smiechu, kašľaní si musíte udržiavať žalúdok, snažte sa nezaťažovať svoju abs.

Odporúčania na prevenciu diastázy

Systematické vykonávanie určitých opatrení zameraných na posilnenie tlače zníži riziko poruchy. Nie je možné vyhnúť sa diastáze v prítomnosti provokujúcich faktorov v ľudskom živote, ale nasledujúce odporúčania pomôžu znížiť stupeň jej prejavu:

 • znížte počet vysoko kalorických potravín v ponuke;
 • podnikať denné prechádzky;
 • opustiť sedavý životný štýl;
 • udržiavať mierne tempo fyzickej aktivity;
 • vyhnúť sa zdvíhaniu závaží;
 • trénovať brušné svaly;
 • sledovať váhu.

Počas tehotenstva sa ženám odporúča používať špeciálne krémy, masti, ktoré zaisťujú pevnosť, pružnosť tkanív. V období po pôrode musíte kontrolovať stupeň divergencie svalov tlače, v prípade potreby sa včas poradiť s lekárom.

Rozvoj diastázy svalu rekta abdominis je podporovaný celým radom faktorov, ktorých dopad nie je vždy možné vylúčiť. Z tohto dôvodu lekári odporúčajú rizikovým ľuďom neustále vykonávať preventívne opatrenia, ktoré znižujú riziko vážnych komplikácií. Liečba počiatočných štádií nevyžaduje zo strany pacienta zvláštne úsilie. Jednoduché cvičenia rýchlo obnovia tvar vašej svalovej hmoty..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ľanový olej je prírodný produkt získaný zo semien rastlín. Technológia výroby zabezpečuje lisovanie za studena, vďaka čomu sa zachovávajú všetky užitočné vlastnosti ľanu.
Cvičenia počas výčnelku bedrovej chrbtice zmierňujú bolesť, pomáhajú predchádzať komplikáciám a všeobecne zlepšujú kvalitu života. Fyzická aktivita pomáha posilňovať vaše chrbtové svaly a udržuje medzistavcové platničky..
Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré je v našom svete rozšírené. Podľa štúdií ročne zomrie na túto patológiu asi 300 tisíc ľudí. Aj napriek rýchlo sa rozvíjajúcemu lekárstvu dosiahol nárast úmrtí za posledných desať rokov 12%, čo je pre ľudstvo obrovský počet.