loader

Hlavná

Žalúdok

Aké môžu byť príčiny zhutnenia dolného brucha u žien

Ak sú u žien na spodnom bruchu, v strede alebo na vrchu pečate, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Existuje veľké množstvo dôvodov, ktoré môžu viesť k podobnému problému. S tvorbou kužeľov v bruchu lekár predpisuje komplexné vyšetrenie tela, po ktorom určí spôsob liečby..

Príčiny kužeľov v bruchu

Utesnenie na pravej strane dolného brucha u žien je najčastejšie spôsobené problémami s obličkami, hrubým črevom. Príčiny výskytu útvarov vľavo sa nazývajú patológie močovodu, omentum. Črevné patológie sú sprevádzané kužeľmi v spodnej časti brucha alebo v inej časti. Najčastejšie sa vyskytujú plomby na pravej alebo ľavej strane na pozadí nasledujúcich zdravotných problémov:

 • Zápal slepého čreva. Zápal slepého čreva sa prejavuje akútnymi bolesťami na pravej strane, horúčkou, nevoľnosťou. S rozvojom tohto stavu musí človek naliehavo konzultovať chirurga, aby vykonal operáciu.
 • Divertikulitída. Ochorenie je sprevádzané vyčnievaním časti stien čreva smerom do brušnej dutiny. Hlístové infestácie, nepriaznivé dedičstvo alebo podvýživa môžu viesť k podobnému problému. Patológia je sprevádzaná trávením, bolesťou, prípadne zvýšením telesnej teploty..
 • Aneuryzma aorty umiestnená v pobrušnici. Podobný problém sa vyskytuje na pozadí hypertenzie, prítomnosti zlých návykov, aterosklerózy.

Pri obštrukcii čriev sa môžu vyskytnúť aj bolestivé šišky. Tento problém je sprevádzaný nadúvaním, zadržiavaním stolice, zvracaním, silnou bolesťou.

Hydronefóza je ďalšou častou príčinou hrudiek v bruchu. Ochorenie je sprevádzané hromadením moču v obličkovej panve. Vyvíja sa na pozadí urolitiázy alebo prítomnosti gynekologických problémov u žien. V prípade ochorenia sa pozoruje upchatý odtok moču, horúčka, syndróm ťažkej bolesti.

Známky nádorov

Tesnenie pod kožou vo forme gule na bruchu môže byť benígne alebo malígne. U žien sa diagnostikujú najčastejšie nasledujúce formácie:

 • Lipóm. Mobilný tuberkulóza na koži je najčastejšie benígny nádor, ktorý je vyplnený tukovým tkanivom..
 • Ateróm. Formácia má vzhľad gule pevne pripevnenej k pokožke. V strede kužeľa sa môže objaviť tmavá bodka, ktorá naznačuje upchatie mazovej žľazy. Takéto vydutie na tele je sprevádzané zápalom, preto vedie k bolesti, môže byť na dotyk horúce.
 • Fibrosarkómu. Zhubný nádor s priemerom 2 až 15 mm. Má na koži malý bolestivý tubercle. Ak sa nelieči, nakoniec dôjde ku kôre alebo erózii.

Ak sa na bruchu objaví malý hrbolček, môže to naznačovať vývoj fibrózy. Nezhubný nádor pozostáva zo spojivového tkaniva. Môže sa objaviť na koži, šliach, slizniciach alebo na povrchu vnútorných orgánov.

Príčiny vzhľadu tesnenia okolo pupka

V pupku sa môžu vyskytovať patologické uzávery. Hlavné dôvody ich rozvoja sú:

 • pruh;
 • fistula pupočníkového krúžku;
 • cysta;
 • metastázy vytvorené v prítomnosti rakoviny žalúdka.

V dolnom bruchu pod pupkom môže vzhľad tuleňov naznačovať prítomnosť zápalových patológií čreva a urolitiázy, prasknutie stien divertikla. Napätie a bolesť sa objavujú aj pri zvýšenej tvorbe plynu v hrubom čreve.

Gynekologické choroby

V počiatočných štádiách tehotenstva sa pozoruje mierny výčnelok dolnej časti brucha. Tento jav sa prejavuje zvlášť u chudých žien. Ak pocítite bolesť pri stlačení tuberkulózy alebo sú prítomné iné rušivé príznaky, žena by sa mala poradiť s lekárom. Medzi ďalšie dôvody objavenia sa kužeľov na žalúdku patria:

 • vývoj adhéznych procesov v maternici;
 • torzia vaječníkov;
 • výskyt cysty doplnkov významnej veľkosti.

Pri vykonávaní cisárskeho rezu sa často často vyskytujú pevné útvary po pôrode. Sú lokalizované v oblasti spoja a sú schopné spôsobiť výrazné nepohodlie. Podobný jav je spôsobený skutočnosťou, že počas procesu hojenia sú poškodené časti tela pokryté hustým jazvovým tkanivom. Pri použití kvalitných materiálov na šitie na pozadí vyvíjajúcich sa autoimunitných reakcií je možné pod kožou vytvárať vredy. Tento jav je sprevádzaný pálením, svrbením, výskytom výtoku z jazvy.

Urachusova cysta

Výskyt tuberkulózy na bruchu sprevádzaný bolesťou, črevnými a dysurickými poruchami môže naznačovať prítomnosť močovej cysty. Ide o embryonálnu malformáciu lokalizovanú v močovom systéme. Cysta obsahuje hlien, plodovú vodu, meconium.

Ochorenie sa nemusí prejaviť dlho. Cysta sa postupne zväčšuje, čo zvyšuje riziko infekcie s rozvojom hnisania a sepsy. S takýmito komplikáciami, príznakmi intoxikácie tela, opuchom a bolesťou prednej brušnej steny sa objavuje hyperémia kože.

Príznaky úzkosti

Ak sa v žalúdku nachádzajú šišky, nemali by ste počkať, kým zmiznú. Skutočnosť, že sú prítomné, je prvým alarmujúcim príznakom. Formácie môžu byť sprevádzané začervenaním kože, bolesťou, horúčkou, nevoľnosťou. Sú schopní sa otáčať ako guľa, byť nehybní, mať jasné kontúry alebo rozmazané okraje. V každom prípade môže byť nádor nebezpečný a vyžaduje si špeciálne ošetrenie..

Ak sa v bruchu nachádzajú hrče, žena by mala navštíviť praktického lekára. Preskúma pacienta av prípade potreby vydá odporúčanie ďalším špecialistom s úzkym profilom. Môže to byť gynekológ, dermatológ, gastroenterológ, chirurg, onkológ..

diagnostika

Pri identifikácii hrčiek na bruchu sa pacientovi ponúka rad štúdií na určenie presnej diagnózy:

 • Ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny;
 • všeobecná analýza moču a krvi;
 • endoskopické vyšetrenie tráviaceho ústrojenstva a ďalšie.

V závažných prípadoch môže byť žena predpísaná CT alebo MRI, čo vám umožní presnejšie určiť príčiny rozvoja patológie. V prípade nádorov je predpísaná punkcia nasledovaná cytologickým vyšetrením získaného biomateriálu.

terapia

Liečba zhutnenia v bruchu prebieha konzervatívne aj chirurgicky. V prítomnosti benígnych alebo malígnych nádorov je indikované ich odstránenie. V druhom prípade je pacientovi po operácii predpísaná chemoterapia alebo rádioterapia.

V prítomnosti zápalových ochorení môžu byť na stabilizáciu stavu predpísané antibiotiká a iné lieky. Liečba často zahŕňa použitie moderných metód fyzioterapie (laserová, magnetická), diéta, telesná výchova a šport.

Môže sa na bruchu objaviť hrudka?

Akékoľvek pečate, vrátane hrbole pod kožou na bruchu, by sa nemali ignorovať, pretože táto tvorba môže byť príznakom rozvoja patológie. Väčšinou ide o dermatologické ochorenia, ktoré sa dajú liečiť, ale existuje pravdepodobnosť, že sa vyvinú ďalšie poruchy.

Druhy kužeľov na bruchu

Formácie pod kožou sa môžu líšiť v pôvode, možných dôsledkoch pre telo, ako aj v metódach liečby. Pečate sa tiež delia na benígne a zhubné, ktoré sa zriedka, ale napriek tomu môžu tvoriť na žalúdku. Ak vezmeme do úvahy hlavné typy kužeľov, potom sa rozlišujú tieto skupiny:

 • Ateróm. Patrí k benígnemu typu, je tvorená z tukových buniek v dôsledku upchatia žliaz. Je to husté, s jasnými hranicami a bezbolestné. Iba v prípade zápalu sa môže hnisanie nepohodlia otvoriť. Odstráni sa chirurgickými metódami, konzervatívna liečba aterómu nedáva pozitívnu dynamiku.
 • cysty V počiatočnom štádiu nemá formácia zvláštne príznaky, ale postupom času sa zaznamená pečať a táto hrudka sa pod žalúdkom bolí pod kožou. Pocity sa môžu sťahovať, keď sa zväčšuje veľkosť cysty, zosilňuje sa syndróm bolesti. Vzdelávanie zriedka degeneruje na malígny nádor, pozostáva z pojivového tukového tkaniva a má dutinu, v ktorej sa hromadí biologická tekutina. Liečené výlučne rýchlo.
 • akné Jeden z neškodných typov kužeľov, ktoré sa môžu tvoriť na žalúdku. Ak nevynakladáte úsilie na vytlačenie, ale vykonajte správne zaobchádzanie, zbavte sa problému zamerania relatívne rýchlo a bez jaziev. Hnis sa zvyčajne hromadí v akné a pri pitve existuje možnosť šírenia infekcie do iných tkanív..
 • Lipóm. Často označované ako wen, vytvorené v subkutánnych vrstvách, môžu mať rôzne veľkosti a môžu rásť do iných tkanív. Zhutnenie v počiatočných fázach je mäkké, môže sa stať hustejším, ako sa vyvíja, a prakticky sa nedegeneruje na bunky mutácie rakoviny. Rana nevedie k bolesti, nepríjemné pocity sa začínajú objavovať pri stláčaní susediacich tkanív, najmä keď sú nervové zakončenie stlačené. Zhirovik, ak je to potrebné, odporúča sa odstrániť v zdravotníckom zariadení, pitva môže zhoršiť situáciu, napríklad infekcia sa dostane do tkaniva.

Okrem benígnych novotvarov, z ktorých niektoré sú uvedené vyššie, existuje pravdepodobnosť vzniku kužeľa, čo naznačuje výskyt mutujúcich rakovinových buniek. Existuje pomerne veľa druhov onkologických chorôb a môžu sa objaviť na bruchu rôznymi spôsobmi..

Napriek pravdepodobnosti vzniku rakoviny sú nádory na bruchu pod kožou vo väčšine prípadov benígne. Liečia sa, ale najprv je dôležité zistiť príčiny vzniku hrudky.

príčiny

Rôzne faktory môžu spôsobiť zhutnenie, a to aj na prvý pohľad nesúvisiace s dermatológiou. Z najcharakteristickejších dôvodov môžeme rozlíšiť:

 1. Zmeny metabolických procesov, vrátane procesov spojených s vývojom chronických chorôb.
 2. Hormonálna nerovnováha. Odchýlky môžu spôsobiť dysfunkciu štítnej žľazy, lieky a ďalšie okolnosti ovplyvňujúce endokrinný systém.
 3. Infekčné vírusové patológie. K infekcii môže dôjsť priamo cez kožu, kde sa vytvorilo problémové centrum. Ďalšia možnosť - malá rana pod kožou na bruchu bola dôsledkom šírenia patogénnych buniek v tele.
 4. Životný štýl, zlé návyky, podvýživa.
 5. Genetická predispozícia.
 6. zranenia.
 7. Nedostatok hygieny.

Existujú ďalšie dôvody, ktoré môžu vyvolať tvorbu podkožných pečatí, a lekár im pomôže prísť na to, ako aj zvoliť vhodnú liečbu..

liečba

Spôsob liečby priamo závisí od typu novotvaru a dôvodov jeho výskytu. Ak je možné eliminovať hrbolku konzervatívnou metódou, napríklad pri akné, alergiách, nekomplikovaných infekčných alebo vírusových patológiách, potom sa berú lieky alebo sa používajú vonkajšie látky..

Ak sa pod kožou na bruchu zistí tvrdá koža, ktorá pozostáva z tukových, spojivových alebo iných patogénnych tkanív, bude pravdepodobne potrebná operácia. Odstránenie nádoru sa môže vyžadovať aj pri iných indikáciách určených ošetrujúcim lekárom.

Čím skôr je pečať identifikovaná a jej pôvod je identifikovaný, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa vykoná šetrná operácia, vyberie sa účinný terapeutický režim..

Diastáza svalov rekta brucha

Diastáza je predĺženie bielej línie brucha v rôznej miere. V tomto prípade sa zdá, že svaly rekta abdominis sa oddeľujú a pohybujú sa od seba v rôznych vzdialenostiach. Diastáza svalu rectus abdominis sa najčastejšie pozoruje v hornej časti bielej línie brucha. Jeho šírka môže dosiahnuť viac ako 10 cm (normálna vzdialenosť medzi svaly rekta je 0, cm).
Závažnosť diastázy sa určuje uprostred vzdialenosti medzi pupkom a xiphoidným procesom hrudnej kosti. Lekári v závislosti od veľkosti rozlišujú 3 štádiá choroby: 1. stupeň rozšírenie bielej línie z 5 na 7 centimetrov, 2. stupeň - viac ako 5-7 cm, 3. stupeň - veľká diastáza v kombinácii s prehnutým žalúdkom.

Toto má zásadný význam pre pochopenie prognózy vývoja choroby, zdôvodnenie výberu spôsobu liečby alebo chirurgickej korekcie a pomáha predpovedať mieru pravdepodobnosti komplikácií..
V tejto kategórii pacientov je biela línia brucha od hrudnej kosti po pupok dosť napnutá a tenšia, jej integrita však nikdy nie je narušená. To je pod vplyvom vnútrobrušného tlaku mierne napučaný, ale dostatočne hustý a elastický úsek šľachy (natiahnutá biela čiara) medzi brušnými svalmi rekta brucha. To pripomína pneumatiku pre bicykle, v ktorej bolo vyrezané okno, cez ktoré vyčnieva nafúknutá tenká gumová komora..

Prečo sa vyskytuje diastáza?

Pri namáhaní, napínaní brucha, zdvíhaní hlavy a hornej polovice tela alebo kašľaní sa pozdĺž stredovej čiary vytvára valcovitý výčnelok rôznych veľkostí s hladkými a dobre hmatateľnými kontúrami (v gréčtine diastáza znamená nesúlad). U pacientov s nadváhou je ťažšie si všimnúť a určiť diastázu.

Vznik diastázy uľahčuje vrodená slabosť spojivového tkaniva (dedičná predispozícia), o čom svedčí jej častá kombinácia s kýlami prednej brušnej steny rôznych lokalizácií, kŕčové ochorenie dolných končatín, flatfoot, hemoroidy.

Tento patologický stav je o niečo častejšie pozorovaný u žien, čo je samozrejme spojené s generickou aktivitou. Počas druhej polovice tehotenstva sú svaly prednej brušnej steny a zodpovedajúcim spôsobom aj biela čiara brucha obzvlášť napnuté a postupne sa zväčšuje veľkosť maternice. Stupeň napínania závisí od veľkosti plodu, charakteristík priebehu tehotenstva, samotného pôrodu, individuálnych charakteristík osoby.
Po pôrode na určitý čas sa svaly zvyčajne stiahnu a priblížia sa k sebe. K tomu však nesmie dôjsť pri veľkom predĺžení, oslabení brušných svalov, opakovanom alebo ťažkom pôrode. Pravdepodobnosť vzniku diastázy priamo závisí od počtu tehotenstiev a pôrodu.

Podmienky spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku (zápcha, ťažkosti, močenie, ťažký alebo dlhotrvajúci kašeľ, práca súvisiaca so zdvíhaním, fyzickým stresom, intenzívnym športy, rýchlym prírastkom na váhe, obezitou, pri ktorej dochádza k zníženiu tónu), prispievajú k rozvoju rektálnej diastázy. svalové, rýchle a intenzívne chudnutie). To vedie k preťaženiu, zoslabeniu a rozšíreniu bielej línie brucha..

Pretože reliéf prednej brušnej steny počas diastázy je úplne zachovaný, brušné orgány nie sú poškodené na okraji herniálneho portálu. Za týchto podmienok tiež nikdy neexistuje herniálny vak s obsahom, a preto nemôžu existovať žiadne komplikácie, ako je štípanie, zápal, trauma, rozvoj adhézií, neredukovateľnosť atď..

Známky diastázy

Klinický priebeh diastázy sa môže líšiť. Niektorí pacienti nemusia nič obťažovať, žijú normálnym životom, dokonca sa venujú telesnej práci alebo telesnej výchove, fitnes. Diastáza sa v takýchto prípadoch rozvíja nepostrehnuteľne, postupne a úplne bez bolesti. Ženy, najmä mladé ženy, takmer vždy, bez ohľadu na veľkosť výčnelku, však zaznamenávajú kozmetický defekt spojený s diastázou..
V iných prípadoch je situácia trochu iná, pretože pacienti sa môžu sťažovať na nepohodlie, ťažkosti v oblasti brucha, ťažkosti pri chôdzi, zápchu, grganie. Pacienti môžu tiež pociťovať nepríjemný pocit, bolesť v oblasti vyčnievania v pokoji a pri fyzickej námahe..
Povaha bolesti môže byť veľmi rôznorodá, pokiaľ ide o silu, charakter a trvanie ataku bolesti. Často sa vyskytuje bolesť po intenzívnej telesnej práci, telesnej výchove, športe, vzpieraní alebo dlhšej chôdzi.

Liečba diastázy

Diastáza konečníka abdominis nikdy nezmizne sama, pretože má neustále progresívny priebeh. Nosenie elastického obväzu v tejto situácii tiež neumožňuje vyliečiť a zastaviť priebeh choroby. Pochybnosti o potrebe aktívnych opatrení sú preto úplne zbytočné.

Operácie však nie sú ukázané všetkým pacientom s diastázou svalu rekta abdominis. V priebehu početných pozorovaní sa zistilo, že pozitívny účinok je možné pozorovať u pacientov s počiatočnými štádiami diastázy počas aplikácie komplexu fyzických cvičení v popôrodnom období..
Po výbere súboru cvičení a schémy odbornej prípravy skúseným inštruktorom alebo špecialistom na fyzioterapeutické cvičenia ich pacient vykonáva samostatne. S posilňovaním brušných svalov sa veľmi mierna diastáza, najmä v prvých mesiacoch po tehotenstve, môže znižovať a dokonca veľmi významne. V pokročilých fázach však tento prístup nedáva výsledok.

Potom vyvstáva otázka prevádzkovej korekcie tejto zákernej choroby. Chirurgické ošetrenie spočíva v eliminácii diastázy a spoľahlivom posilnení tejto oblasti prednej brušnej steny.

Diastáza svalov rekta brucha

Diagnóza, príznaky, liečba

Medzi mnohými nešťastiami, ktorým musí žena čeliť na bojovej ceste za krásu, je jedným z najbežnejších diastáza svalu rectus abdominis. Aký je to problém, ktorý podľa štatistík ovplyvňuje 40% žien (najmä nedávno sa stali matkami) a dokonca 1,5% mužov??

Plastický chirurg Rustam Amangeldyevič KURMANBAEV, špecialista Centra estetickej medicíny UMG, nám pomohol pochopiť tento problém..

Náš odborník: plastický chirurg Rustam Amangeldyevič Kurmanbaev.

Pokročilé školenie v odbore plastická chirurgia na klinike da Lagoa, Dr. Jose Antonio Beramendi, Rio de Janeiro, Brazília a kurz rekonštrukčnej a estetickej chirurgie vo Fakultnej nemocnici Charite v Berlíne v Nemecku..

* Fotografie pacientov Rustama Amangeldyeviča sme odstránili pred a po operácii pod spojlermi, pretože nie všetci naši čitatelia majú radi tieto obrázky. Ak vás zaujíma plastická chirurgia - nebuďte príliš leniví, aby ste sa tam mohli pozrieť, výsledky operácií sú úžasné!

Pre informáciu (aby ste lepšie pochopili, čo je diastáza), pripomíname niektoré fakty z anatómie človeka. Takže v brušnej stene každej osoby sú rovné svaly prebiehajúce zvisle od kostného oblúka po ochlpenie, ktoré sú svalovými šnúrami. Tieto svalové útvary sú opletené aponeurózou (plášť šliach) a vlákna takýchto membrán umiestnené vedľa seba sú vzájomne prepletené a vytvárajú „bielu líniu“ (linea alba). Nachádza sa medzi svaly rekta, od ich hornej po dolnú hranu. Šírka bielej čiary v normálnom rozsahu by nemala presiahnuť 2,5 cm, zatiaľ čo jej roztiahnutý alebo oslabený stav (keď je šírka väčšia ako 2 cm) sa nazýva „diastáza svalov rekta brušnej“..

Diastáza: príčiny a príznaky

- Rustam Amangeldyevič, aké sú príčiny diastázy svalov rectus abdominis?

- Diastáza sa vyskytuje v dôsledku nadmerného napínania týchto svalov počas tehotenstva - v dôsledku neustáleho tlaku na svalové vlákna v prednej brušnej stene počas tehotenstva. Už asi v polovici druhého trimestra tehotenstva sa všetky brušné svaly (a biela čiara) začínajú postupne natahovať pod vplyvom silného vnútorného napätia. Stáva sa to nielen pod vplyvom zväčšujúcej sa maternice, ale aj kvôli účinkom tehotenských hormónov. Tehotenstvo je najbežnejšou, ale nie jedinou príčinou diastázy. Pri obezite v bruchu môže byť tlak na brušné svaly taký veľký, že sa „biela čiara“ rozchádza.

- Aké sú príznaky diastázy?

- Svaly rekta sa „rozptýlia“ od seba v rôznych vzdialenostiach; Závisí to od typu a stupňa vplyvu javov spôsobujúcich takúto odchýlku. Vizuálne je diastáza definovaná ako vertikálny defekt medzi svaly rekta. Lekár môže diagnostikovať diastázu bez toho, aby sa uchýlil k ďalším inštrumentálnym metódam. V tomto prípade stačí kontrola, palpácia a jednoduché merania. Niekedy, najmä na vedecké účely, sa používajú ďalšie inštrumentálne a hardvérové ​​metódy, napríklad ultrazvuk (ultrazvuk) alebo CT (počítačová tomografia). Kontrola v stoji umožňuje vidieť diastázu v prípadoch, keď žena nemá výrazný podkožný tuk a svaly sú dobre vyvinuté..

“- Keď pacient kmeni brušnej tlače, kýlovom pozdĺžnom výčnelku, v diastázovej zóne sa pozoruje tuberkulóza. Taký výčnelok je obzvlášť dobrý, ak sa požaduje, aby si pacient pri ľahnutí zdvihol hlavu a nohy pacienta.

- Lekár môže pomocou prstov snímať vnútorné okraje svalov, určiť medzi nimi zvislú vadu a ak je to potrebné, pomocou pravítka môže zmerať šírku vady..

Diagnóza diastázy

- Je možné diastázu diagnostikovať sama??

- Samozrejme. Pacient vidí zaoblené brucho, ktoré sa iba mierne napína svalovým napätím, ale nestane sa plochým. Toto je prvý stupeň diastázy. Vzdialenosť medzi svalmi tvoriacimi bielu čiaru sa pohybuje medzi 5-7 cm.

Druhý stupeň - žalúdok je guľatý aj pri maximálnom svalovom napätí, ktorého divergencia presahuje 7 cm.

Tretí stupeň - rozšírenie bielej čiary brucha presahuje 10 cm, brucho samotné je veľké a prehnuté.

“- Existuje test na samodefinovanie diastázy. Je potrebné ležať na chrbte na rovnom povrchu a ohýbať kolená tak, aby vaše chodidlá boli úplne v kontakte s podlahou. Ďalej položte jednu ruku za hlavu, druhú v pravom uhle k stredovej čiare, okolo pupka.

- Po uvoľnení by ste si mali prsty prstov pomaly ponoriť do žalúdka, zatiaľ čo odtrhávate ramená a hrudník od podlahy, ako pri vykonávaní cvičenia, aby ste čerpali lis. Končekmi brušných brušných brušných svalov pomocou konečkov prstov nájdete okraje brušných svalov rekta. Dotykom môžete zistiť, či existuje nesúlad medzi nimi a aká je ich šírka.

- Rustam Amangeldyevič, ale žena sa môže mýliť pri diagnostikovaní diastázy u seba. Ako sa hovorí: „Strach má veľké oči.“ Možno je táto otázka ponechaná na uváženie lekára? Môže vám napríklad pomôcť tréner fitness?

- Diagnóza diastázy je veľmi jednoduchá. Znovu opakujem, že to možno urobiť sami, ležiac ​​na chrbte a zdvihnutých nohách, môžete použiť pomoc trénera (za predpokladu, že je dostatočne schopný - tu posúďte sami), môžete ísť k chirurgovi, k plastickému chirurgovi.

Liečba diastázy (konzervatívnej a chirurgickej)

- Ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému? Ak je potrebný chirurgický zákrok a existujú nejaké alternatívne možnosti, napríklad nosiť obväz?

- V druhom a treťom stupni diastázy sa svaly nikdy nekonvergujú samy. Musia byť zošité. Nosenie ortézy neodstráni diastázu, ale odporúčam ju nosiť pred operáciou, aby ste diastáziu uzavreli. Vnútorné orgány si zvyknú do určitej polohy a po dokončení operácie sa pacient cíti oveľa lepšie.

- Môžem zvládnuť diastázu cvičením?

“- Prvý stupeň diastázy môže byť korigovaný pomocou pumpovania svalov. Existuje také cvičenie - „vákuum“. Nadýchnite sa - brucho vpred, výdych - stiahnite žalúdok. Iba 10 - 20-krát ráno a svaly sa zbiehajú, diastáza je vyrovnaná.

- V telocvični každý kompetentný tréner pozná možnosti cvičení, ktoré načerpajú svalovú kostru a eliminujú prvý stupeň diastázy.

- A ak má žena s nadváhou diastázu, je lepšie pre ňu najskôr podstúpiť operáciu a potom schudnúť alebo naopak.?

- Diastáza je takmer vždy u žien s nadváhou. Svojim pacientom to hovorím takto: mali by ste ku mne prísť v príjemnom stave so stabilnou normálnou hmotnosťou bez rigidnej stravy. Nič nie je potrebné konkrétne meniť - ani životný štýl, ani výživový systém ani školiaci systém. Plastický chirurg počas vyšetrenia vám povie, kde máte postupovať, kam pridať. Operácia na odstránenie diastázy sa môže vykonať spolu s liposukciou, abdominoplastikou. Môžete robiť všetko naraz, môžete to robiť postupne. Vždy som v páse úplne: odobrať tuk kolo, odstrániť prebytočnú kožu, stehu diastázy, urobiť krásny pupok. Krása! (Úsmevy).

- V ktorých prípadoch je potrebné pracovať?

- Je potrebné operovať, ak majú pacienti druhý alebo tretí stupeň diastázy, rozdiel viac ako dvoch prstov. Lepšie vyriešiť problém, ako žiť s ním. V prípade kýly neexistujú žiadne alternatívy, to znamená, keď vnútorné orgány vypadávajú cez otvory vytvorené v „bielej línii“. Kýla nielen zhoršuje kvalitu života, ale vážne ohrozuje vaše zdravie.

„- Nie je potrebné panikáriť, ale určite sa poraďte s chirurgom o pomoc av naliehavých prípadoch (ak je možné podozrenie na porušenie prietrže) - v prípade núdze.

Plastická chirurgia šití diastáz

- A ako vykonať modernú nízko-traumatickú operáciu na odstránenie diastázy?

- V prípadoch, keď je odstránená iba diastáza, je urobený malý rez pod 5 až 7 centimetrov, svaly sú zošité na xiphoidný proces, na hrudník a všetko je zošité. Všetko je jasné, rýchle, menej traumatické.

Šišky a tesnenia pod kožou

Prehľad

Rôzne útvary pod kožou: šišky, gule, tesnenia, nádory - to je častý problém, ktorému čelia takmer všetci. Vo väčšine prípadov sú tieto formácie neškodné, ale niektoré z nich vyžadujú okamžitú liečbu..

Šišky a tesnenia pod kožou sa môžu vyvíjať na ktorejkoľvek časti tela: tvár, ramená a nohy, chrbát, žalúdok, atď. Niekedy sú tieto útvary skryté v záhyboch kože, na pokožke hlavy alebo rastú tak pomaly, že zostávajú dlho neviditeľné a sú detekované, dosahujú veľké veľkosti. Zvyčajne sú benígne nádory kože a mäkkých tkanív asymptomatické.

Rany, pečate, ktoré spôsobujú bolesť alebo nepohodlie, sú častejšie výsledkom infekcie. Môžu byť sprevádzané zvýšením všeobecnej alebo miestnej teploty. Koža nad nimi zvyčajne zčervená. Vyskytujú sa sprievodné poruchy: celková nevoľnosť, bolesti hlavy, slabosť atď. Pri včasnej liečbe tieto formácie zvyčajne prechádzajú rýchlo.

Výrazne menej časté sú zhubné nádory kože a podkožných tkanív, ktoré môžete cítiť alebo spozorovať sami. Musíte byť schopní včas rozpoznať tieto choroby a čo najskôr sa poradiť s lekárom. Ďalej budeme hovoriť o najbežnejších formáciách pokožky, ktoré môžu spôsobiť úzkosť..

Lipoma (Wen)

Šišky pod kožou sa najčastejšie ukážu ako lipómy. Sú to benígne, úplne bezpečné nádory z tukových buniek. Lipóm je hmatný pod kožou ako mäkká formácia s jasnými hranicami, niekedy hľúzovitým povrchom. Koža nad lipómom obvyklej farby a hustoty, ľahko zložiteľná.

Najčastejšie sa lipomy objavujú na pokožke hlavy, krku, podpazuší, hrudníku, chrbte a bokoch. Ak sú veľké, môžu stlačiť susedné orgány alebo svaly a spôsobiť bolesť. Prečítajte si viac informácií o zbavení sa lipómu..

ateróm

Ateróm je často zamieňaný s lipómom, ktorý sa tiež nazýva wen. V skutočnosti je to cysta, to znamená zväčšená mazová žľaza, v ktorej je vylučovací kanál upchatý. Obsah aterómu - mazu sa postupne hromadí a napína kapsulu žľazy.

Na dotyk - je to hustá zaoblená formácia s jasnými hranicami. Nie je možné zložiť kožu cez ateróm, niekedy povrch pokožky nadobúda modrastú farbu a na nej môžete vidieť bod - zablokovaný kanálik. Ateróm sa môže zapáliť a zhnisať. Ak je to potrebné, môže ho chirurg odstrániť..

hygrom

Jedná sa o hustú sedavú guľu pod kožou, ktorá sa najčastejšie objavuje na zápästí v podobe hrče. Hygroma neubližuje a nespôsobuje ujmu, spôsobuje iba kozmetické ťažkosti a pri umiestnení na zriedkavejších miestach, napríklad v dlani, môže narušiť každodennú prácu. Pri náhodnom náraze môže hygróm zmiznúť, pretože ide o hromadenie tekutiny medzi vláknami šľachy a prasknutím pri mechanickom pôsobení. Prečítajte si viac o hygróme a jeho liečbe.

Uzly na kĺboch

Rôzne ochorenia kĺbov: artritída a artróza sú často sprevádzané objavením sa pevných, imobilných malých uzlín pod kožou. Podobné formácie v lakťovom kĺbe sa nazývajú reumatoidné uzly a sú charakteristické pre reumatoidnú artritídu. Uzly na extenzorovom povrchu kĺbov prstov - deformujúce osteoartrózy sprevádzajú uzliny Heberden a Bushar.

Dnučné uzly - tousty, ktoré sú hromadením solí kyseliny močovej a rastú v kĺboch ​​u ľudí, ktorí trpia dnou po mnoho rokov, môžu dosiahnuť značnú veľkosť..

Osobitná pozornosť sa venuje podkožnému nárazu na nohe - solídnemu rastu kĺbu palca, ktorý je sprevádzaný valgusovou deformitou - zakriveniu prsta na nohe. Kosť na chodidle postupne rastie, narúša chodenie a spôsobuje ťažkosti pri výbere obuvi. Dozviete sa viac o liečbe hallux valgus.

Pruh

Je to ako jemný výstupok pod kožu, ktorý sa môže objaviť pri námahe a úplne zmizne pri ležaní alebo v pokoji. Kýla je vytvorená v pupku, pooperačná jazva na bruchu, slabine, na vnútornom povrchu stehna. Pri hmatu môže byť prietrž bolestivá. Niekedy môžete použiť prsty na ich nastavenie späť..

Kýla je tvorená vnútornými orgánmi brucha, ktoré sú vytlačené slabinami v brušnej stene počas zvýšeného vnútrobrušného tlaku: pri kašli, zdvíhaní závaží atď. Zistite, či je prietrž liečiteľná ľudovými metódami a ako je nebezpečná.

Zväčšené lymfatické uzliny (lymfadenopatia)

Najčastejšie sú sprevádzané prechladnutia. Lymfatické uzliny sú malé zaoblené útvary, ktoré je možné cítiť pod kožou vo forme mäkkých elastických guličiek s veľkosťou od hrachu po slivku, ktoré nie sú privarené k povrchu kože..

Lymfatické uzliny sú umiestnené v skupinách na krku, pod dolnou čeľusťou, nad a pod kľúčnou kosťou, v podpazuší, v kolenách a kolenách, v slabinách a iných častiach tela. Sú to zložky imunitného systému, ktoré ako filter prechádzajú intersticiálnou tekutinou, čistia ju od infekcie, cudzích inklúzií a poškodených, vrátane nádoru, buniek.

Zväčšenie veľkosti lymfatických uzlín (lymfadenopatia), ktoré je pri palpácii bolestivé, obvykle sprevádza infekčné choroby: angína, zápal stredného ucha, tok, panaritium, ako aj rany a popáleniny. Liečba základného ochorenia vedie k zníženiu uzliny.

Ak koža nad lymfatickou uzlinou zčervená a prihmatne ju výrazne bolestivou, je pravdepodobné, že sa vyvinie lymfadenitída - hnisavá lézia samotného uzla. V takom prípade musíte kontaktovať chirurga. Môže to trvať trochu operácie a pri skorej liečbe sa niekedy môžete vyrovnať s infekciou antibiotikami.

Ak je pod kožou cítená hustá hľúzovitá hmota a kožu nad ňou nemožno zložiť, je pravdepodobné poškodenie miesta malígnym nádorom. V takom prípade sa čo najskôr poraďte s onkológom. Prečítajte si viac o ďalších príčinách opuchnutých lymfatických uzlín..

Bradavice, papilomavé papiere, kondylomy, mäkké fibromy

Všetky tieto výrazy sa týkajú malých výrastkov na koži veľmi odlišného tvaru: vo forme polypu, móla na tenkej stopke, výrastky vo forme kohútika alebo karfiolu, tuhého uzla alebo papily vyčnievajúcej nad povrch. Tieto útvary môžu byť žltkasté, bledé, hnedé alebo mäsovo sfarbené, majú hladký alebo šupinatý povrch. Prečítajte si viac a pozrite si fotografie bradavíc a papilómov.

Ich príčiny sú rôzne: častejšie je to vírusová infekcia, mechanické trauma, hormonálne poruchy. Niekedy bradavice a papilómy vyrastajú z modrej bez zjavného dôvodu a môžu byť umiestnené na ktorejkoľvek časti tela, vrátane slizníc genitálií. Z väčšej časti ide o neškodné výrastky, ktoré spôsobujú iba kozmetické ťažkosti alebo narušujú nosenie odevov alebo bielizne. Rôznorodosť ich tvarov, farieb a veľkostí však neumožňuje nezávisle odlíšiť benígnu bradavice, condylomu alebo mäkkú fibrózu od zhubných kožných ochorení. Preto, keď sa na koži objaví podozrivý výrastok, je vhodné preukázať to dermatológovi alebo onkológovi..

Zhutnenie v hrudníku (v mliečnej žľaze)

Pečate na hrudi zažívajú takmer všetky ženy v rôznych obdobiach života. V druhej fáze cyklu, najmä v predvečer menštruácie, môžu byť na hrudi cítiť malé tesnenia. Zvyčajne s nástupom menštruácie tieto formácie vymiznú a sú spojené s normálnou zmenou prsných žliaz pod vplyvom hormónov..

Ak pociťujete kalenie alebo hrach v hrudníku a po menštruácii, je vhodné poradiť sa s gynekológom, ktorý vyšetrí prsné žľazy av prípade potreby predpíše ďalšiu štúdiu. Vo väčšine prípadov sa formácie prsníkov javia ako benígne, niektoré z nich sa odporúčajú odstrániť, iné sa môžu liečiť konzervatívne..

Dôvodom naliehavej liečby lekára sú:

 • rýchle zväčšenie veľkosti uzlov;
 • bolesť v mliečnych žľazách bez ohľadu na fázu cyklu;
 • vzdelanie nemá jasné hranice alebo sú obrysy nerovnomerné;
 • cez uzol stiahnutú alebo zdeformovanú kožu, vred;
 • z bradavky je vypúšťaný;
 • zväčšené lymfatické uzliny sú cítené v podpazuší.

Ak sa tieto príznaky zistia, odporúča sa okamžite kontaktovať cicavca alebo, ak taký odborník nemohol nájsť, onkológa. Prečítajte si viac o druhoch tuleňov v mliečnej žľaze a ich liečbe.

Zápal kože a vredy

S infekciou môže byť spojená celá skupina kožných lézií. Najčastejšou príčinou zápalu a hnisania sú baktérie Staph. Pokožka v postihnutej oblasti sčervená, objavujú sa opuchy a zhrubnutia rôznych veľkostí. Povrch pokožky je na dotyk horúci a bolestivý a môže sa tiež zvýšiť celková telesná teplota..

Zápal sa niekedy šíri rýchlo cez pokožku a zachytáva veľké plochy. Takáto difúzna lézia je charakteristická pre erysipel (erysipel). Závažnejším ochorením - flegmon - je hnisavý zápal podkožného tuku. Časté sú fokálne zápalové ochorenia: karbunkl a var, ktoré vznikajú pri poškodení vlasových folikulov a mazových žliaz..

Chirurgovia sa podieľajú na liečbe hnisavých zápalových ochorení kože a mäkkých tkanív. Ak sa na pokožke objaví začervenanie, bolesť a opuch sprevádzané zvýšením teploty, mali by ste ich čo najskôr kontaktovať a požiadať o pomoc. V počiatočných fázach sa problém dá vyriešiť antibiotikami, v pokročilejších prípadoch sa musíte uchýliť k operácii.

Zhubné nádory

V porovnaní s inými kožnými formáciami sú zhubné nádory veľmi zriedkavé. Spravidla je na začiatku fokus zhutnenia alebo uzlík v hrúbke kože, ktorý postupne rastie. Nádor obyčajne nebolí alebo svrbí. Povrch pokožky môže byť hladký, odlupujúci sa, kôra alebo tmavý.

Známky malignity sú:

 • nerovnomerné a fuzzy hranice nádoru;
 • zvýšenie blízkych lymfatických uzlín;
 • rýchly rast vo vzdelávaní;
 • priľnavosť k povrchu kože, nehybnosť pri skúšaní;
 • krvácanie a ulcerácia na povrchu lézie.

Nádor sa môže vyvinúť v mieste krtek, ako je melanóm. Môže sa nachádzať pod kožou ako sarkóm alebo namiesto lymfatickej uzliny - lymfómu. Ak máte podozrenie na zhubný nádor kože, musíte sa v blízkej budúcnosti obrátiť na onkológa.

S ktorým lekárom by som sa mal spojiť s hrčou alebo napnutím kože?

Ak sa zaujímate o vzdelávanie na tele, nájdite dobrého lekára pomocou služby NaAmplement:

 • dermatológ - ak pečať vyzerá ako bradavice alebo papilloma;
 • chirurg - ak sa vyžaduje chirurgická liečba abscesu alebo benígneho nádoru;
 • onkológ - vylúčenie nádoru.

Ak si myslíte, že potrebujete iného špecialistu, použite našu časť Pomocník „Kto to lieči?“ Tam, na základe svojich príznakov, môžete presnejšie určiť výber lekára. Môžete tiež začať s primárnou diagnózou terapeutom.

Možno vás bude zaujímať aj čítanie

Lokalizáciu a preklad pripravil Napopravku.ru. NHS Choices poskytoval pôvodný obsah zadarmo. Je k dispozícii na www.nhs.uk. Spoločnosť NHS Choices neskontrolovala lokalizáciu ani preklad svojho pôvodného obsahu a nepreberá za ne zodpovednosť

Zmienka o autorských právach: “Department of Health original content © 2020”

Všetky materiály na mieste boli skontrolované lekármi. Ani ten najspoľahlivejší článok však neumožňuje brať do úvahy všetky rysy choroby u konkrétnej osoby. Informácie zverejnené na našej webovej stránke preto nemôžu nahradiť návštevu lekára, ale iba ich dopĺňajú. Články slúžia iba na informačné účely a majú iba poradný charakter..

S napätím v bruchu sa nad pupkom objaví hľuza

Utesnenie v blízkosti pupku je bežným javom u ľudí v každom veku. A to je pochopiteľné, pretože v retroperitoneálnom priestore existuje veľa systémov a orgánov (slezina, žalúdok, žlčník, hrubé črevo, jejunum, ileum, veľký omentum, horná časť obličiek a močovodu, tráviaci a močový systém). Každý orgán môže zlyhať, prejaviť sa ako bolesť, opuch, opuch, zhutnenie v určitej oblasti brucha.

Nie je desivé, ak je výčnelok spôsobený svalovým napätím. Ak sa objaví nadúvanie, rovinnosť samostatnej časti brucha, iné príznaky (kolika, hnačka, vracanie, vysoká horúčka), potom stojí za to navštíviť lekára, podstúpiť vyšetrenie.

Výčnelok nie je zrejme ani zďaleka neškodný - je to signál, že je potrebné prijať naliehavé opatrenia, aby sa následným komplikáciám zabránilo. Najčastejšie sa nachádzajú na pravej strane brucha. Zvážte príčiny vzhľadu zo všetkých strán: sprava, vľavo, hore, dole a keď je potrebné urgentné ošetrenie. Už nie je možné otáľať sa chodením k lekárom.

Napravo

Vpravo tesne nad strednou časťou brucha sa nachádza: pravá oblička, stúpajúca dvojbodka.

Tesnenie pri pupku napravo, bolesť a nepohodlie sa môžu objaviť v dôsledku nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 1. Zápal slepého čreva, s výskytom problémov a zápal slepého čreva s posunutím doprava. Zvyčajne to spôsobuje ťažkosti s akútnou bolesťou sprevádzané horúčkou a nevoľnosťou. Pacienti musia okamžite navštíviť lekára.
 2. Lipóm ako benígne ochorenie alebo v dôsledku zablokovania mazových žliaz. Nádor, jemný na dotyk, sa môže zväčšiť a môže sa mierne valiť pod kožu. Vyžaduje sa operácia odstránenia.
 3. Ateróm vo forme cysty do priemeru 3 cm, pevne pripájaný na pokožku. Možno, že vzhľad tmavé škvrny uprostred brucha, ako skutočnosť zablokovania žľazy. Ateróm má zápalový priebeh, takže príznaky sú horúčava na dotyk, bolesť miesta. Vyžaduje sa chirurgický zákrok.
 4. Fibrosarkóm je malígny nádor s priemerom 2 až 15 mm. Vyzerá to ako hladká jazva (tubercle) na pokožke, pohyblivá a bolestivá. Miesto v strednej časti peritoneálneho námestia je napäté, v priebehu času atrofuje a môže sa poškodiť, narušiť. Vyžaduje sa chirurgické odstránenie.
 5. Divertikulitída je typ prietrže s hromadením črevného obsahu v priebehu vývoja zápalového procesu. Provokatéri - infekcie červami, dedičnosťou, podvýživou, zníženým svalovým tonom. Príznaky - narušená stolica, výtok s krvnými časticami, horúčka, bolesť v zapálenej oblasti. Liečba - antibiotiká alebo chirurgický zákrok.

Left

Ak rozdelíte brušnú dutinu na 4 zóny, na ľavej strane sú: obličková brána, močovod, omentum, črevá, črevné slučky.

Prečo je pečať pri pupku vľavo:

 1. Obštrukcia čriev s výskytom stabilného asymetrického nadúvania, zvracania, tvorby plynu v stenách hrubého čreva, zadržiavanie stolice.
 2. Aneuryzma brušnej aorty s výčnelkom, rozšírením stien. Je častejšia u mužov. Príčinami sú hypertenzia, ateroskleróza, zlé návyky, infekcia. Na ľavom pobrušnici je tupá bolesť s návratom do spodnej časti chrbta. Liečba - lieky, v pokročilých prípadoch - chirurgický zákrok.
 3. Hydronefóza je ochorenie obličiek, ktoré vedie k hromadeniu moču v panve. Príčinami sú urolitiáza, nádor, adenóm prostaty u mužov, gynekologické patológie u žien. Diagnóza s ľavostrannou hydronefrózou s prihliadnutím na postihnutú obličku vľavo. Príznaky - zvýšený tlak a teplota, kolika v dolnej časti chrbta, ťažký odtok moču s ďasnami, pálenie.

Vypukliny, bolesť pri močení sa často vyskytujú u mužov s infekciou močových ciest, vývojom chorôb - cystitída, prostatitída, uretritída, pyelonefritída. Možné podráždenie žalúdočnej sliznice s nafúknutím, kolika v ľavom bruchu.

Kolika, nevoľnosť, vracanie, horúčka môžu naznačovať problémy s pankreasom. Kalenie v pobrušnici naznačuje:

 • pruh
 • fistula pupočníkového krúžku;
 • rozvoj cysty;
 • nadúvanie stien tenkého čreva;
 • návrat metastázy do pupka pri rakovine žalúdka.

Takéto kalenie môže byť mimoriadne nebezpečné. Lekári neodporúčajú nechať sa unášať a váhať podstúpiť vyšetrenie. Najmä s výskytom zvláštneho nepohodlia a charakteristických znakov, bez ohľadu na umiestnenie v bruchu.

Zhora

V ľavej hornej časti pobrušnice sa nachádza slezina, bránica, žalúdok, pankreas, črevné slučky. Niektoré choroby môžu viesť k zväčšeniu veľkosti sleziny až do jej prasknutia. Príčinou môže byť zranenie alebo úder, keď je pozorovaná silná bolesť, modrastá pečať pri pupku zhora.

Iné príčiny nepohodlia:

 • peritonitídy;
 • perforácia žalúdočných vredov;
 • podráždenie slizníc alebo rakovina žalúdka, črevo 12 pesto;
 • prasknutie, napínanie tkanív brušnej aorty;
 • inverzia sigmoidného hrubého čreva;
 • črevný opuch;
 • Crohnova choroba.

Zdola

Pečať v blízkosti pupka dole sa pozoruje, ak je:

 • priškrtená prietrž;
 • vyčnievanie sigmoidného hrubého čreva;
 • prasknutie stien divertikula;
 • zápal panvových orgánov u žien;
 • črevná obštrukcia v dolných častiach;
 • zvýšená tvorba plynu v stenách hrubého čreva;
 • lokalizácia nádoru v genitáliách u mužov.

Vyvolajte hrudku v dolnom brušnom segmente: IBS, zápal čriev, kompresia nervami (siahajúca od chrbtice), pohyb po močovode obličkového kameňa.

Problémy žien

Patológie alebo príčiny vzniku hrče u žien majú často gynekologický charakter. Lekári neodporúčajú čakať, kým sa neobjavia závažné koliky, iné príznaky patológie: nevoľnosť, krvný výtok a ísť na kliniku.

U žien vyvoláva nádor v bruchu:

 • adhezívny proces v maternicovej dutine;
 • krútenie príveskov, keď je pozorovaná pečať na ľavej, pravej strane pupku, nevoľnosť, zvracanie, pulzujúca bolesť, ak už nie je potrebný chirurgický zákrok;
 • ovariálna cysta so zhutnením, keď nádor dosiahne pôsobivú veľkosť;
 • menštruačné nepravidelnosti.

Liečba bude úplne závisieť od typu, veľkosti novotvarov - konzervatívnych alebo chirurgických.

Švy u žien často stvrdnú po cisárskom reze. Hrudka, ktorá nie je vždy vytvorená, naznačuje patológiu. Ale cisársky rez je zložitá operácia, pri ktorej lekári musia rezať tkanivo v pobrušnici. Ďalej - pripevnite med. Materiály a tkaniny - šité ligatúrou.

Švy počas obdobia zotavenia sú pokryté jazvovým tkanivom, ale niekedy dôjde k rastu peritonea v dôsledku autoimunitnej reakcie, použitia materiálov nízkej kvality, infekcie tkanív a vzniku abscesu pod kožou..

Je to hnisanie, ktoré sa môže stať nebezpečným javom v prípade poškodenia tkaniva pod kožou, odumretia buniek, zmiešania odumretého tkaniva s keratinizovanými časticami pokožky. Baktérie, ktoré môžu viesť k infekcii, modifikácii štruktúr a zhusteniu tkaniva, sú možné. Okrem toho sa v prostrednom štvorci pobrušnice objavuje svrbenie, pálenie a sasanka.

Rozdeľovanie lymfatických kanálov počas operácie môže tiež viesť k hrudke nad stehom. V prípade nezvýšenia poškodeného lymfatického kanála sa pozoruje pohyb tekutín, ktorý sa dostáva do voľného priestoru v peritoneálnej dutine vyplnenej lymfografiou..

Podobný jav sa môže vyskytnúť po laparoskopii v prípade zle vykonanej operácie na maternici doplnkov. Tak či onak sa pitvané tkanivá v peritoneálnej dutine zošijú a zošijú spolu so vláknami. Nedostatočná kvalita alebo neskúsenosť, nedbanlivosť chirurga spôsobuje komplikácie, infekciu rán a švov, vývoj bakteriálnej infekcie.

V najlepšom prípade sa jazvové tkanivo tvorí pod kožou, v najhoršom prípade aktívna reprodukcia buniek v tejto oblasti, tvorba keloidnej jazvy v dôsledku infekcie, rozvoj zápalu..

Ženy musia po operácii starostlivo sledovať stehy:

 • dodržiavať preventívne opatrenia a pokyny lekárov;
 • švy pravidelne ošetrujte antiseptickými roztokmi. Fukortsin, Zelenka);
 • nalepte náplasť na povrch spoja.

Prebudenia by mali byť príležitosťou na urgentnú návštevu u gynekológa: silná bolesť a kolika v mieste rezu, vytekanie sasanky z rany so závažným zápachom hniloby, horúčky, sčervenania a opuchu v šijacích miestach, vypúšťanie nepríjemného vaginálneho krvácania s svrbením, pálením, bolesťou.

Vyžaduje sa vyšetrenie a pravdepodobne operácia na vyčistenie kĺbov v prípade hnisania.

tehotenstvo

Ako plod rastie, pokožka žien sa počas tehotenstva napína, ale určité napätie pobrušnice nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo. To je často spôsobené nedostatočne vyvinutými brušnými svalmi, nadmerným stresom.

Dôvody sú niekedy:

 • zápal slepého čreva sprevádzaný kolikou, bolesťou;
 • gastroduodenitída s bolesťou v hornom štvorci pobrušnice;
 • cystitída s výskytom pálenia, bolesti pri močení, zadržiavanie a stagnácia moču;
 • pupočnej kýly, ako častý výskyt v popôrodnom období s výskytom výčnelkov.

Aj keď výčnelok neubližuje a nespôsobuje veľa nepohodlia, musíte sa poradiť s lekárom. Napríklad v prípade onkológie nádor nebolí a nemusí sa dlho prejavovať. Medzitým je nebezpečné prechod na rakovinu a malígnu formu, keď sa následky môžu stať úplne nezvratné.

Pri horizontálnej polohe sa prietrže hernie riešia nezávisle. Ale niekedy sa vytvára v dôsledku cisárskeho rezu a stáva sa nekontrolovateľným, keď už je nevyhnutný lekársky zásah. Ďalej existuje akútna kŕčová bolesť, horúčka, hnačka, nevoľnosť, zvracanie.

Znaky prispievajú k zvýšeniu črevného tonusu spolu s maternicou a môžu viesť k potratu, predčasnému pôrodu.

Akékoľvek odchýlky od normy by mali byť príležitosťou na kontaktovanie gynekológa. Ženy by nemali byť ignorované ani menšie nepríjemné príznaky alebo vizuálne zmeny v pupku.

U detí

Najčastejším výskytom u dieťaťa od narodenia je pupočná kýla alebo tvrdé hrudky, ktoré nezmiznú pri pohmatu v pupočnej oblasti. Deti, ktoré sa nudia nohami, navyše odmietajú jesť. Tam sú koliky, nadúvanie. Existujú uškrtené a korigované prietrže. U chlapcov je to zvyčajne nepatrné, u dievčat to pupočné. V každom prípade je potrebné lekárske ošetrenie a pomoc chirurga.

Mamičky musia ošetriť pupočnú šnúru až štyrikrát antiseptickým úderom (chlorofylipt, furatsilín, Zelenka), až kým sa úplne nezhojí. Deti sa musia kúpať iba s pridaním slabého roztoku manganistanu draselného. Komplikácie, infekcie pupočnej zóny môžu viesť k rozvoju peritonitídy, sepsy, hlienu.

Terapeutické opatrenia

Techniky vyberie výlučne ošetrujúci lekár. Lieky je možné predpisovať podľa výsledkov diagnostiky, iných štúdií, testov, krvných a močových testov. Napríklad, ak sa zistí prietrž, je potrebná úprava, čo znamená chirurgický zásah. Hlavnou vecou nie je dať patológii šancu na ďalší rozvoj.

Okrem toho sa v prípade hernie u dojčiat v pupočnom kruhu odporúča masáž, kladenie dieťaťa častejšie na brucho, nanášanie medenej mince na pupok.

Recenzie žien sú také, že v niektorých prípadoch sa pupočná kýla vyrieši nezávisle. Hlavná vec je včasné začatie preventívnych alebo terapeutických opatrení.

U kojencov často spôsobuje prietržnosť zlá bandáž pupočníka alebo nahromadenie plynov. Stačí včas vykonať jednoduché manipulácie, ktoré, samozrejme, pomôžu vyhnúť sa komplikáciám a operáciám v budúcnosti..

Pri niektorých chorobách samozrejme výčnelok na pupku predstavuje smrteľné nebezpečenstvo:

 • peritonitídy;
 • aneuryzma brušnej aorty;
 • duodenitis;
 • zápal čreva, dvanástnik 12.

záver

Vyžaduje sa okamžitá pomoc odborníkov. Súcit, nedostatočná reakcia na výčnelok v bruchu zo strany rodičov môže mať nezvratné následky, smrť.

Lekári varujú! Šokujúca štatistika - zastavená, viac ako 74% chorôb kože - príznak infekcie parazitmi (Acacida, Giardia, Toccocapa). Závady spôsobujú kolosálny antagonizmus a prvý trpí naším bezprostredným systémom, ktorý musí byť chránený pred rôznymi chorobami. Vedúci Parazitologického ústavu zdieľal tajomstvo, aby sa ich rýchlo zbavil a vyčistil ich kožu, ukazuje sa, že to stačí. Čítaj viac.

Ak existujú podozrivé príznaky vo forme rastu v oblasti pupka, hoci to bolí veľmi a zväčšuje sa, musíte sa okamžite poradiť s lekárom..

Ďakujeme, zavoláme vám späť do 1 hodiny počas pracovných hodín
(od 8 do 21 moskovského času).

Táto užívateľská zmluva je verejným dokumentom administrátora stránky www.puchkovk.ru (ďalej len „správca“) a určuje postup pre používanie stránok www.puchkovk.ru návštevníkmi (ďalej len „návštevník“) vo vlastníctve správcu a spracovanie, uchovávanie a ďalšie použitie informácií, ktoré správca získal od Návštevník na webe administrátora. Správca stránok môže túto zmluvu o používateľovi kedykoľvek zmeniť bez toho, aby o tom upozornil návštevníka stránky.

 • Návštevník stránky, ktorý zanecháva akékoľvek informácie týkajúce sa priamo alebo nepriamo konkrétneho alebo určeného jednotlivca (ďalej len „osobné údaje“), potvrdzuje, že si prečítal túto zmluvu s používateľmi a súhlasí s ňou..
 • V súvislosti so všetkými nahlásenými osobnými údajmi dáva návštevník správcovi úplný súhlas s ich spracovaním.
 • Správca stránky zaručuje návštevníkovi, že spracovanie a uloženie osobných údajov návštevníka bude vykonané v súlade s ustanoveniami federálneho zákona z 27. júna 2006 č. 152-FZ „o osobných údajoch“..
 • Návštevník stránky chápe a súhlasí s tým, že je zakázané poskytovať akékoľvek informácie správcovi, ktoré nesúvisia s cieľmi stránky. Týmito informáciami môžu byť informácie týkajúce sa zdravotného stavu, intímneho života, národnosti, náboženstva, politického, filozofického a iného presvedčenia návštevníka, ako aj informácie, ktoré sú obchodným, bankovým a iným tajomstvom návštevníka stránky..
 • Správca zaručuje návštevníkovi, že použije osobné údaje získané od návštevníka výlučne na účely obmedzené marketingovými, reklamnými, informačnými účelmi správcu, ako aj na analýzu a výskum návštevníkov webových stránok, ako aj na poskytnutie tovaru alebo služieb, ktoré sa nachádzajú priamo alebo nie, na stránke správcu.
 • Návštevník v súlade s časťou 1 čl. 18 spolkového zákona o reklame dáva správcovi súhlas s prijímaním reklamných správ na uvedených kontaktných informáciách.
 • Návštevník je výlučne zodpovedný za porušenie zákona pri používaní stránky správcu.
 • Správca nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade porušenia zákona návštevníkom, vrátane, nezaručuje, že obsah stránky spĺňa ciele návštevníka stránky..
 • Návštevník stránky je zodpovedný výlučne za to, že návštevník porušil práva a legitímne záujmy tretích strán pri používaní stránky správcu návštevníkom..
 • Správca má právo zakázať používanie stránky návštevníkom, ak existujú právne dôvody.

Veľkosť kýly bielej línie brucha u človeka je široká približne 2 až 3 centimetre. Toto je línia, ktorá je vytvorená zo šliach prepletených širokých brušných svalov. Siahajú od xiphoidného procesu po ochlpenie.

V tejto oblasti sa môžu vyskytnúť prietrže, ktoré môžu v závislosti od miesta spôsobiť viac alebo menej zdravotných problémov..

Kýla bielej línie brucha má tri odrody: pupočnú, pupočnú a pupočníkovú. Umbilikálna hernia je útvar, ktorý je možné vidieť vo forme nádoru podobného útvaru nad pupkom. Toto je epigastrická prietrž. Je to jedna z najbežnejších herniálnych útvarov bielej línie brucha, takže lekári niekedy nazývajú všetky výpadky v oblasti epigastrickej línie bielej línie..

Choroba sa nachádza približne v strede brucha nad pupkom. Podobné ochorenie sa často vyskytuje u mužov, nie u žien. Toto ovplyvňuje najmä vekovú skupinu od 20 do 35 rokov. U žien sa takáto diagnóza častejšie vyskytuje po 40 rokoch, ale aj v tomto prípade spravidla ako sprievodné ochorenie s iným ochorením. U detí sa epigastrická hernia považuje za zriedkavú..

Príznaky tejto formácie sa takmer nelíšia od pupočnej kýly, s výnimkou niektorých faktorov.

Príčiny epigastrickej hernie

Epigastrická hernia sa objavuje v dôsledku oslabenia širokých brušných svalov. Takáto odchýlka prispieva k ich expanzii a so zvýšením zaťaženia môže vyčnievať brušný tuk. Na pokožke sa objaví malý tubercle, ktorý v pokojnom stave zmizne a tiež sa ľahko upraví..

Ak v tejto fáze, ktorú lekári nazývajú preperitoneálny lipóm, sa neuskutoční žiadna akcia, spád sa začne zvyšovať zakaždým a vytvorí sa herniálny vak, ktorý už môže obsahovať nielen tuk, ale niektoré z vnútorností. Takáto formácia je už nebezpečná.

Časť väčšieho omentum a časť steny tenkého čreva spravidla vstupujú do herniálneho vaku.

K expanzii brušných svalov bielej línie dochádza z niekoľkých dôvodov. Môže to byť vrodená malformácia - slabosť svalov pobrušnice. K chorobe môže prispieť tehotenstvo, nadváha a neaktívny spôsob života..

Čím je človek lenivý, tým menej sa o seba stará, tým väčšie je riziko, že sa objaví epigastrická hernia.

Diagnóza choroby

Nie je ťažké určiť prítomnosť epigastrickej hernie. Pri externom vyšetrení si ľahko všimnete malý tuberkulus v epigastrickej oblasti. Ľahko zapadá, ale so zvieraním alebo komplikáciami môže prestať sadať a byť bolestivé.

Herniová hmota má niekedy veľmi malú veľkosť, takže sa nemusí objaviť navonok. Potom sa diagnostikuje pomocou ultrazvuku a röntgenového žiarenia. Tvorba spravidla nepresahuje 5 centimetrov.

Charakteristickou črtou takejto choroby bude test na kašeľ. Za týmto účelom musíte položiť ruku na brucho na bruchu a kašeľ. Vo vzdelávaní sa prejavia malé otrasy.

Príznaky epigastrickej hernie

Príznaky epigastrickej hernie sa môžu líšiť v závislosti od stupňa tvorby. Ak je spad veľmi malý, príznaky sa nemusia vôbec objaviť. Ak dôjde k poraneniu herniového vaku s jeho obsahom, môže sa v oblasti vypadávania a brucha objaviť bolesť. Pohyb sa bude zvyšovať bolesťou.

Často sa objavujú aj príznaky:

 • nevoľnosť;
 • nepríjemné grganie;
 • pálenie záhy;
 • lisovací pocit v uzavretom priestore;
 • zažívacie ťažkosti.

Pre presnejšiu diagnostiku lekári vykonávajú ďalšie vyšetrenia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Problémom, ktorým denne čelia jednotlivci, je bolesť chrbta. Ak obvyklé prostriedky vonkajšieho a vnútorného použitia neprinášajú úľavu, lekári odporúčajú intramuskulárne injekcie alebo špeciálne injekcie.
Operácia odstránenia medzistavcovej prietrže je spojená s komplikáciami, medzi ktoré patrí recidíva - opakovaný výskyt výčnelkov na rovnakom medzistavcovom disku.
Kýla medziobratlovej platničky je patologický výčnelok buničitého jadra (želatínová stredná časť medzistavcovej platničky), ktorá je výsledkom prasknutia okolitého vláknitého prstenca..