loader

Hlavná

Žalúdok

Inguinálna hernia - príznaky a liečba chirurgického zákroku

Tento článok bol napísaný spoločne s odborníkmi Centra pre laparoskopickú chirurgiu Hernia gryzha-operaciya.ru. Inguinálna hernia je mäkká formácia z pobrušnice, do ktorej orgány brušnej dutiny padajú a spadajú do medzery v slabinách (trieslovinový kanál). Deformačné zmeny sa častejšie vyskytujú u mužov v starobe. Podľa štatistík ide o najbežnejší typ prietrže - v 75% všetkých identifikovaných výčnelkov. Prietrž v ingvinálnej oblasti narúša chôdzu, spôsobuje bolesť, je nebezpečný pre rozvoj život ohrozujúcich komplikácií, môže sa liečiť iba chirurgicky.

Opis choroby

Inguinálna hernia sa dá opísať ako prolaps brušných orgánov cez trieslovinový kanál s tvorbou nádorových výbežkov..

Patofyziológia choroby sa vysvetľuje súčasným oslabením anatomického otvoru a zvýšeným tlakom z brušnej dutiny na brušnú stenu zvnútra. Pod jeho vplyvom sa obsah brušnej dutiny tlačí do oslabenej diery.

Inguinálny kanál má zložitú štruktúru:

 • 4 steny: aponeuróza (predná), priečna fascia vzadu, dolná hrana šikmých a priečnych svalov brucha (horná hranica), ingvinálny väz pod ňou;
 • 2 krúžky: povrch vlákien aponeurózy šikmého svalu brucha, hlboká je diera v intraabdominálnej fascii, do ktorej môže vytečať spermatická šnúra u mužov a okrúhly väz maternice u opačného pohlavia..

V dôsledku deformácie spojivového tkaniva sa trieslový kanál zmení na prietržovú bránu. V dôsledku zvláštností anatómie sa prietrže u mužov vyskytujú päťkrát častejšie ako u žien. Mužský trieslový kanál je spočiatku širší a kratší ako samica.

Patologická klasifikácia

V praktickej medicíne sa rozlišuje niekoľko typov slabinových hernií. Vzhľadom na miesto výstupu existuje priama, šikmá a kombinovaná patológia. Každá z nich sa môže objaviť počas života alebo formy už v lone. V súlade s tým sa takéto trieslové kýly nazývajú nadobudnuté a vrodené.

Priame trieslové kýly sa objavujú po narodení, častejšie u dospelých pacientov. Pri tejto odrode herniálny vak „spadne“ priamo do ingvinálneho priestoru. Vnútorný ingvinálny prsteň a spermatická šnúra prechádzajú šikmej prietržovej hernii. Tento typ herniovej chyby sa môže vyskytnúť u detí vrátane novorodencov. Šikmou kýlu prietrže môže byť:

 • kanál - hernial formácia zostupuje k vonkajšiemu krúžku kanálu;
 • spermatický - spodok defektu môže byť lokalizovaný v spermatickej šnúre;
 • inguinal-scrotal - výstupok zostupuje do mieška, v dôsledku čoho sa zväčšuje jeho veľkosť.

Kombinované hernie sú kombináciou niekoľkých patologických formácií, ktoré sa vyskytujú v rôznych dierach.

Kýla môže byť opraviteľná a nezmeniteľná. Vymeniteľná vada ľahko vracia orgány do správnej anatomickej polohy. Keď je kýlový vak a jeho obsah roztavený, objaví sa neredukovateľná formácia.

Inguinálna prietrž sa niekedy nazýva pošmyknutia. V tomto prípade herniálny vak vstupuje do močového mechúra, maternice, vaječníkov a ďalších vnútorných orgánov malej panvy a dutina je vytvorená z dvoch vrstiev.

Kýla sa môže objaviť na pravej strane - na pravej strane, na ľavej strane - na ľavej strane alebo na oboch stranách - bilaterálne. Podľa klinických prejavov existujú nekomplikované a komplikované kýly, ktoré boli porušené..

Dôvody vzhľadu

Vrodená hernia sa u mužov formuje už po 6 až 7 mesiacoch vývoja plodu, keď semenníky a semenná šnúra u chlapcov padajú cez trieslovinu a guľatý väz maternice u dievčat. Počas tohto obdobia sa už objavujú anatomické predpoklady na vývoj defektu..

Výskyt slabinovej prietrže u dospelých mužov prispieva k:

 • oslabenie svalov brušnej steny pri obezite;
 • degenerácia vlákien s náhlym úbytkom hmotnosti;
 • zmeny štruktúry tkanív súvisiace s vekom;
 • metabolické poruchy - zníženie syntézy kolagénu;
 • chronický suchý kašeľ, ktorý vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku;
 • narušenie čriev - častá zápcha;
 • zdvíhať závažia.

U žien s predispozíciou na vývoj kýlovej kýly môže porucha spôsobiť tehotenstvo. Pri operácii sa niekedy vyskytuje prietrž, aby sa odstránil žlčník, zapálený dodatok a chirurgická liečba chorôb ženského reprodukčného systému..

Vývojové fázy

Vznik herniálnej chyby je postupný. Lekári rozlišujú niekoľko stupňov vyčnievania - 3 v priamej línii a 4 v šikmej ingvinálnej prietrži:

etapyšikmýrovno
začiatokHernálny vak spadá do medzery medzi svalmi, ale nie úplne. Cítite to prstom, ak ho vložíte do vonkajšej diery a požiadate pacienta, aby kašľal.Malý tubercle sa objaví na zadnej strane triesloviny.
Kanál (šikmý)

Intersticiálna (priama)

Spodná časť prietrže dosahuje k vonkajšiemu krúžku.Tvorba strednej veľkosti, ktorá sa nachádza za aponeurózou šikmého svalu brucha.
Šikmé lano

Priamy ingvinálny scrotal

Herniový výstupok klesá na koniec kanála a je nahmataný zvonka.Kýla opúšťa kanál, ktorý sa nachádza vedľa spermatickej šnúry, ale nespadá do mieška.
Šikmé a slabé šikmoHernálny vak sa prekĺzne po celej dĺžke spermatickej šnúry a končí v miešku.Pri priamej ingvinálnej prietrži u mužov sa etapa 4 nestane.

príznaky

Pacient odhaduje herniu nezávisle vydutím v oblasti trojuholníka. Objaví sa v stojacej polohe s kašľom alebo kýchnutím a zmizne, keď si pacient ľahne. Na dotyk je formácia mäkká a bezbolestná. Ako choroba postupuje, zvyšuje sa „hrbol“. Klasickým príznakom slabinovej prietrže u mužov je asymetria mieška.

Veľká kýla je sprevádzaná objavením sa nasledujúcich príznakov:

 • výstupok zabraňuje počas pohybu;
 • bolesť v slabinách a dolnej časti chrbta po cvičení, dlhá chôdza;
 • bolesť je od tej doby konštantná.

Chronická bolesť je alarmujúcim symptómom prietrže, keď sa vyžaduje neodkladná lekárska starostlivosť..

U rôznych pacientov sa klinický obraz líši v závislosti od obsahu herniálneho vaku:

 • prvá časť hrubého čreva - oneskorené pohyby hrubého čreva, zvýšená tvorba plynu, nadúvanie, bolesť v črevách;
 • močový mechúr - časté močenie, bolesť v podbrušku, niekedy močová retencia;
 • zapálený dodatok - horúčka, nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, búšenie srdca.

Hlavnými príznakmi slabinovej prietrže u žien sú nádorovité výčnelky a bolesť počas menštruácie. Časť maternice, vaječníkov alebo vajcovodov môže spadnúť do herniálneho vaku.

Možné komplikácie

Nedostatok včasnej a primeranej liečby slabinovej kýly je nebezpečne závažný. Akákoľvek komplikácia začína zhoršením vzdelania. Tento stav je charakterizovaný výstupom herniálneho vaku do trieslovinového kanálika s ostrým spazmom na herniálnom portáli. Výsledkom je zovretie častí vnútorných orgánov a krvných ciev, narušenie krvného obehu, výskyt akútnej ischémie. Ak neurobíte nič, poškodené tkanivo zomrie.

Nekróza obsahu herniálneho vaku vedie k nasledujúcim dôsledkom:

 • coprostasis - pretečenie hrubého čreva;
 • orchitída - zápal semenníkov na pozadí ischémie;
 • flegmon - hnisavý zápalový proces vo vnútri prietrže;
 • peritonitída, sepsa.

Znakmi porušenia sú ostrá intenzívna bolesť, záchvaty nevoľnosti, zvracanie, porušenie výtoku plynu. Ak sa takéto príznaky objavia, nemôžete sa stratiť v dohadoch. Pacient by mal okamžite vyhľadať kvalifikovanú pomoc lekára. Rýchlo sa vyvíjajúce dôsledky nemusia byť kompatibilné so životom..

diagnostika

Diagnózu „ingínovej prietrže“ vykonáva chirurg. Lekár vykonáva fyzické vyšetrenie, študuje veľkosť a umiestnenie prietrže. Na skúmanie obsahu prietrže a jej diferenciácie na iné choroby sa ďalej predpisuje:

 • ultrazvukové vyšetrenie panvy a brušnej dutiny;
 • herniografia - získanie röntgenového snímky s kontrastom;
 • v prípade potreby irrigoskopia (vyšetrenie tenkého a hrubého čreva), cystoskopia, cystografia.

Diagnóza slabiny prietrže nie je náročná. Môžete ho zameniť s kvapkami semenníkov, femorálnou prietržou, zapálenými lymfatickými uzlinami, kŕčovými žilami spermatickej šnúry..

Liečebné metódy

Jediným spôsobom, ako eliminovať slabiny prietrže, je chirurgický zákrok. Porušenie anatomických štruktúr nie je možné napraviť doma masťami, tabletami alebo receptami tradičnej medicíny. Hlavným cieľom liečby slabinovej prietrže u mužov a žien je navrátenie „vnútorností“ herniálneho vaku do dutiny brušnej a zošívanie (posilnenie) slabej oblasti, aby sa zabránilo relapsu choroby. Toto je možné vykonať iba počas operácie.

Chirurgická hernia

Dnes existujú dva spôsoby, ako defekt uzavrieť - vlastnými tkanivami aponeurózy za predpokladu, že spojovacie tkanivo je vo vynikajúcom stave a oslabená oblasť je zosilnená chirurgickou sieťou. V závislosti od spôsobu odstránenia herniálnej formácie sa stáva:

Druhy hernioplastikyStručný opis
Otvorené (vonkajšie)Operácia sa uskutoční rezom 6-8 cm, otvorí sa trieslovinový kanál, izoluje sa herniálna defekt, vyreže sa obsah (časti vnútorných orgánov) a vráti sa do brušnej dutiny. Hernálny vak je vyrezaný a miesto hernálneho portálu je fixované lemovaním endoprotézy oka. V priebehu času sa biokompatibilná sieť propylénu vyplní spojivovým tkanivom, čím sa zabráni opätovnému výskytu slabinovej prietrže.
LaparoskopickáMinimálne invazívna technika spočíva v odstránení defektu prakticky bez narušenia integrity brušnej steny - po stranách a pod pupkom sú urobené 3-4 vpichy 1-1,5 cm. Najskôr sa do brušnej dutiny vstrekne teplý oxid uhličitý. Je to bezpečný postup a vyžaduje sa pre optimálne „manévrovanie“ chirurgických nástrojov. Endoskopické zariadenie s miniatúrnou videokamerou a osvetľovacím systémom (laparoskop) a manipulačné nástroje sa vkladajú cez duté trubice (trokary). Chirurg riadi všetky činnosti pomocou obrazu na monitore.

Výber liečby závisí od závažnosti príznakov slabinovej prietrže u mužov alebo ženy, od stavu pacienta. Bez ohľadu na typ hernioplastiky sa excízia defektu vykonáva v celkovej anestézii. Niekedy sa otvorená operácia vykonáva pomocou epidurálnej anestézie, pri ktorej je spodná časť tela „vypnutá“, zatiaľ čo je zachované vedomie pacienta..

Dĺžka rehabilitačného obdobia tiež závisí od typu operácie. Laparoskopia zaručuje rýchle uzdravenie, po 7 až 10 dňoch je osoba považovaná za funkčnú. Po otvorenej operácii sa pooperačná lehota oneskorí až o niekoľko mesiacov.

Bandážová aplikácia

Na profylaktické a terapeutické účely lekár predpisuje nosenie herniovej bandáže. Toto je ortopedický výrobok, ktorý zabraňuje vypadnutiu herniového vaku z trieslového kanálika. Korzet je vo forme spodných nohavičiek alebo v špeciálnom dizajne s vreckami, do ktorých môžete vložiť malé peloty (vankúšiky). Vložky možno použiť vpravo, ak má pacient prietrž s pravou rukou, vľavo alebo na obidvoch stranách súčasne.

Bandáž je nasadená v polohe na chrbte a predtým vložila trieslovú prietrž do panvovej dutiny. Ak nie je možné „odstrániť“ chybu rukou, produkt sa nemôže použiť. Nevratná prietrž - kontraindikácia pre nosenie korzetu prietrže.

Indikácie pre použitie:

 • prevencia zvyšovania a porušovania vady;
 • prevencia objavenia sa slabinovej prietrže počas cvičenia alebo chronického kašľa u ľudí s predispozíciou na vývoj choroby;
 • produkt je užitočný aj po chirurgickom zákroku - znižuje tlak na kĺby, čím sa eliminuje riziko pooperačnej prietrže.

Je vhodné, aby si muž so slabinovou prietržou nasadil obväz pred vykonaním ťažkej fyzickej práce, na dlhú dobu v horizontálnej polohe, ak pri pohybe je nepohodlie a bolesť..

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva podľa plánu a pred ňou chirurg predpíše ortopedický režim, ktorý zahŕňa použitie obväzu. Pacienti, u ktorých je chirurgická liečba kontraindikovaná kvôli veku alebo závažným somatickým ochoreniam, idú na život s pomôckou na uchovávanie triesloviny.

predpoveď

Pri včasnej naplánovanej operácii sa pacient úspešne zbaví nebezpečnej patológie. K relapsom dochádza zriedkavo, hlavne po trakčnej hernioplastike. Ak pacient dodržiava všetky odporúčania lekára, je rehabilitácia rýchla a ľahká..

Pacient má právo odmietnuť chirurgický zákrok a potom bude musieť človek žiť s trieslovinou prietrže, rovnako ako s chronickým ochorením. V prípade porušenia sa predpoveď zmení na nepriaznivú. Komplikácia si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok, takže chirurgickej liečbe nie je možné sa vyhnúť. Ale ťahaním von bude mať človek dlhé uzdravenie proti negatívnym dôsledkom.

prevencia

Nie je možné úplne sa chrániť pred výskytom slabinovej kýly. Pri dodržaní všeobecne prijatých preventívnych opatrení je však možné minimalizovať pravdepodobnosť vzniku choroby:

 • vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu;
 • ak je pracovná činnosť spojená so vzpieraním, používajte preventívne obväzy;
 • pravidelne vykonávať cvičenia na posilnenie svalového tkaniva;
 • kontrolná hmotnosť;
 • upravte jedlo tak, aby nedošlo k zápche a zvýšenej tvorbe plynu.

Ak sa objaví priľahlá kýla, nemali by ste váhať navštíviť lekára. Doma je nemožné zbaviť sa chyby. Inguinálna hernia by sa mala liečiť iba chirurgicky a pred operáciou je dôležité vylúčiť faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie alebo zvýšenie výčnelku. Ani pri absencii bolesti nie je možné ignorovať miestne príznaky choroby, prietrž predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia (PG) je patológia dolnej časti brušnej steny s prolapsom peritoneálnych orgánov v oblasti trieslového kanálika. Časť čreva, močového mechúra, vaječníkov a dokonca aj slezina s veľkým omentom môže vyčnievať do podkožného priestoru za vzniku herniálneho vaku..

Ochorenie je charakteristické pre obidve pohlavia, ale ingvinická prietrž u mužov je 10-krát častejšia. Dôvodom tejto „nerovnosti“ je anatomická štruktúra: mužský trieslový kanál je širší a kratší ako ženský.

V počiatočnom štádiu ochorenie nespôsobuje nepohodlie, ale nemali by ste oddialiť liečbu - zanedbaná patológia narúša fungovanie vnútorných orgánov, vyvoláva ich porušenie a zápal..

Štruktúra prietržnej hernie

Anatomická štruktúra prietrže zahŕňa:

 • herniálne brány - hustý kruh spojivového tkaniva obklopený svalovým tkanivom, cez ktorý dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov a štruktúr pod kožou; šírka lúmenu sa môže meniť od 2-3 do 10-15 cm - čím viac, tým vyššia je pravdepodobnosť porušenia;
 • hernial sac - tenká škrupina, ktorá lemuje povrch pobrušnice zvnútra a zakrýva herniálny výstupok zvonku; dĺžka formácie je obvykle 2 až 4 cm; v pokročilých prípadoch môže dosiahnuť 30 - 40 cm;
 • herniálny obsah môže zahŕňať akýkoľvek mobilný orgán pobrušnice; najčastejšie je to slučka čreva s omentom, u žien - vaječník; v pokročilých prípadoch môžu všetky slučky tenkého čreva s doplnkom, slezinou, časťou hrubého čreva a priľahlým omentom spadnúť do oblasti herniálneho vaku.

Hlavným „vinníkom“ tvorby GHG - trieslového kanálika (PC) - je prirodzená spárovaná medzera medzi svalmi v dolnej brušnej stene. Tvorí tunel medzi vnútorným priestorom pobrušnice a vonkajšou tukovou vrstvou. Začiatok tunela je interný ingvinálny prsteň, koniec je vonkajší ingvinálny prsteň. U žien prechádza okrúhlym väzom maternice s priľahlou oblasťou voľného spojivového tkaniva, u mužov spermatickou šnúrou, ktorá pozostáva z semenného vývodu a venózneho arteriálneho plexu..

Klasifikácia ingulárnej prietrže

Existuje niekoľko typov GHG, ktoré ich kombinujú podľa pôvodu a typu štrukturálnych porúch.

Podľa typu štruktúry:

 • Šikmý GHG prechádza priamo kanálom a vypadáva cez vonkajší trieslový kruh. Vzniká v dôsledku oslabenia brušnej steny. U mužov často zostupuje do mieška, čím vytvára kýlu s trieslovinou. Veľkosť môže byť buď malá (do 3 cm) alebo obrovská - do 40 cm alebo viac.
 • Priamy PG neovplyvňuje kanál, ale vyčnieva cez brušnú stenu v oblasti vnútorného prstenca. Nikdy sa nedostane do mieška a zriedka dosahuje veľké rozmery - v priemere nie viac ako 15 cm. Má nízke riziko zovretia.
 • Pohybujúci sa GHG je charakterizovaný neúplným prolapsom orgánu v herniálnom vaku (napríklad časť slepého čreva, časť močového mechúra).
 • Kombinovaný PG kombinuje priamu a šikmú odrodu, ktorá sa prejavuje prítomnosťou dvoch výčnelkov.

V užšej klasifikácii môžu lekári špecifikovať objasňujúce výrazy a zvýrazniť nadbytočné, parietálne, parietálne a iné typy štruktúr. To všetko sa dá rozdeliť do dvoch veľkých skupín podľa pôvodu..

Vrodené skleníkové plyny sú dôsledkom zlyhania vnútromaternicového rastu, pri ktorom vaginálny proces peritoneum neprerastá a vytvára herniálnu bránu. Tento jav je diagnostikovaný iba u chlapcov a v 90% prípadov sa prejavuje v detstve - bezprostredne po narodení alebo v prvých 10 rokoch života. Sú iba šikmé.

Získané skleníkové plyny predstavujú 85% všetkých nahlásených prípadov. Vyskytujú sa u človeka po narodení a najčastejšie sa vyvíjajú v dospelosti alebo v starobe. Môžu byť akéhokoľvek typu - šikmé, priame, kombinované.

Hlavné dôvody rozvoja patológie

Príčiny slabinovej prietrže sa dajú rozdeliť na likvidáciu a navodenie. Prvý z nich vytvára potrebné podmienky pre patológiu, druhý sa stáva hlavným impulzom pre jeho vývoj.

Úrodnú pôdu pre vývoj choroby tvoria:

 • vrodené anomálie - nezatvorenie vaginálneho procesu pobrušnice, slabosť spojivového tkaniva;
 • individuálne vlastnosti postavy (úzka panva, konvexné brucho, nízka poloha bránice) vystavujú svojho majiteľa riziku; čím užšia je panva, tým vyššie je riziko vzniku šikmého GHG; u ľudí (mužov a žien) so širšou panvou je trieslový kanál menej citlivý na negatívne účinky so zvýšeným vnútrobrušným tlakom, pretože je umiestnený pod iným uhlom;
 • slabá svalová kostra - u starších a oslabených ľudí so svalovou dystrofiou, s nízkou úrovňou fyzickej aktivity;
 • ostrý úbytok hmotnosti vedie k oslabeniu brušnej steny;
 • paralýza nervov brušnej steny v dôsledku mozgovej príhody.

V 25% prípadov herniovanej choroby sa potvrdzuje skutočnosť, že ide o dedičnú predispozíciu - v rodinnej anamnéze najbližších krvných príbuzných sa nachádza patológia.

Na tomto pozadí sa príčinou choroby stáva vysoký brušný tlak. Silný kašeľ, dlhá zápcha, hranie dychových nástrojov, ťažké opakovanie, nesprávne zdvíhanie môže spôsobiť stav, pri ktorom vnútorné orgány začnú vypadávať oslabeným kruhom trieslového kanála..

Na vedomie! Štatistiky ukazujú, že skleníkové plyny na pravej strane sú častejšie ako tie na ľavej strane. To sa vysvetľuje tlakom pečene na orgány na pravej strane pobrušnice a prevahou pravákov s príslušnou polohou tela počas práce. Pre mužov je dôležitý neskorší prolaps správnych semenníkov..

Príznaky choroby

Časté príznaky slabinovej prietrže u mužov:

 • nepríjemné pocity v dolnej časti brucha (pozdĺž trieslového kanálika);
 • opuch alebo vyčnievanie v oblasti slabín - formácia je na dotyk mäkká, pri fyzickej námahe sa môže zvýšiť; v polohe na chrbte sa ľahko upevní na svoje miesto;
 • s patologickým nálezom možno pozorovať jednostranné rozťahovanie mieška;
 • ak sa močový mechúr dostane do herniálneho vaku, je močenie narušené; v prípade črevných slučiek - nastane zápcha.

Na vedomie! Inguinalne-kýlová kýla je zamieňaná s hydrocelelom - kvapkou semenníkov. Hlavné rozdiely: pri kvapkách je semenník umiestnený v strede a samotná štruktúra je pevná a opuchnutá; s kýlou má semenník bočné miesto a vystupujúci povrch je mäkký a pružný.

Tento problém netrvá na jednej úrovni, ale neustále napreduje. Črevný kanál sa časom tiahne ešte viac a jeho steny sa oslabujú. V pokročilých prípadoch nie sú spadnuté orgány upravené ani v polohe na chrbte.

 • porušenie a zápal padnutej oblasti;
 • ischemická orchitída;
 • črevná obštrukcia v dôsledku stagnácie výkalov.

V takýchto prípadoch je nutná okamžitá hospitalizácia pacienta. Dôvodom poplachu bude: bolesť v bruchu, nevoľnosť a zvracanie, krv v stolici alebo neschopnosť vyprázdniť črevá..

V prípade zriedkavejších foriem GHG - kĺzanie, nadmerné množstvo, ako aj pri identifikácii patológie u žien je potrebné použiť ďalšie vyšetrovacie metódy..

Diagnóza slabiny prietrže

Všeobecná prehliadka sa vykonáva v polohe na sedenie a ležanie:

 • Posúdiť svalový tonus, typ tela. Palpácia skúma kožu inguinálnej zóny, priľahlé lymfatické uzliny, štruktúru semenníkov a spermatickú šnúru.
 • Skontrolujte stav prstenca povrchového spojivového tkaniva, pokus preniknúť indexom alebo prostredníkom cez kožu mieška. V normálnom stave môže falanga jedného prsta vstúpiť do kanála. Pri oslabenej svalovej stene sa otvor rozširuje a umožňuje mu prejsť 2 až 3 prsty a viac.
 • Vyhodnoťte „tlačenie proti kašľu“ - skontrolujte reakciu herniálneho vaku na zvýšenie vnútroabdominálneho tlaku počas kašľa. Pri netlačených intranazálnych prietržoch sa to deje prstom vloženým do trieslového prstenca; s výraznými formáciami položili ruku na samotný výstupok. Ak počas kašľa neexistuje žiadna reakcia na tlak, existuje podozrenie na zovretie prietrže.
 • Skontrolujte nastaviteľnosť - postup sa vykonáva v polohe na chrbte. Bežné šikmé a rovné kýly by mali byť ľahko upevnené. Veľké výčnelky, rovnako ako posuvné prietrže, prietrže s úzkym otvorom a vysokým rizikom zovretia, je ťažké dať do tohto postupu alebo vôbec nie..

Na určenie malých skrytých prietrží u žien, ako aj na presnú lokalizáciu vaku a na určenie zloženia herniálneho obsahu použite:

 • Ultrazvuk inguinálnej oblasti;
 • herniografia - röntgenové vyšetrenie kýly so zavedením kontrastného média.

Hlavné metódy liečby

Jediným spôsobom, ako eliminovať príznaky slabinovej prietrže, je chirurgická liečba.

 • Hernioplastika pomocou autoimplantátov (telesných tkanív) - po odstránení herniálneho vaku sa vykoná plastika ingvinálneho kanálika s lemovaním tkanív pacienta. Používajú sa ako staré prístupy k lemovaniu zónových svalov na ingvinálny ligament (metódy Bassiniho a Postempského), ako aj modernejšie „zlaté“ riešenia s spájaním tkanív po vrstve (Scholdaysova metóda)..
 • Gernioplastika s použitím aloimplantátu (umelá sieťovina) - materiály z polypropylénu a polyuretánu sa používajú na obnovu a posilnenie štruktúr. Sú hypoalergénne, odstraňujú napätie tkanív a poskytujú vysokú pevnosť..

Intervencia sa vykonáva otvorenou metódou aj laparoskopicky - intraperitoneálnou a extraperitoneálnou metódou. Typ anestézie závisí od stupňa vývoja patológie a stavu pacienta. Môžu používať všeobecnú aj regionálnu anestéziu - spinálnu alebo epidurálnu.

 • prestávka na lôžko - 12-24 hodín;
 • antibiotická terapia - trvanie podľa indikácie;
 • užívanie liekov proti bolesti - 3 až 4 dni;
 • zavedenie antikoagulancií (podľa indikácie) - do 7 dní;
 • odstránenie stehu - 7-10. deň.

Úplné zotavenie nastane za 3-6 mesiacov. Počas tohto obdobia sa treba vyhnúť fyzickej aktivite, najmä vzpieraniu, a dodržiavať stravu..

V prípade porušenia GHG je indikovaná urgentná hospitalizácia s chirurgickým zákrokom. Neporušená prietrž nevyžaduje okamžitý zásah. V osobitných prípadoch je plánovaný dátum chirurgického odloženia alebo odloženia na neurčito. Na toto obdobie je pacientovi predpísaná nápravná liečba.

Inguinálna hernia u mužov: liečba bez chirurgického zákroku

Tento prístup zahŕňa súbor šetrných a ochranných opatrení na kompenzáciu zaťaženia a riešenie hlavných príčin rozvoja GHG:

 • nosiť špeciálne bandážové systémy;
 • znížená fyzická aktivita, najmä dlhodobá statická expozícia;
 • korekcia stravy a normalizácia gastrointestinálneho traktu na odstránenie zápchy a nadúvania;
 • liečenie chronických ochorení bronchopulmonálneho systému.

To všetko vám umožňuje znižovať tlak v brušnej dutine a umelo zosilňovať brušnú stenu, pričom hernia je udržiavaná v stabilnom a bezpečnom stave po celý život pacienta..

Pozor! Nosenie obväzu je nevyhnutným opatrením, nie náhradou za chirurgický zákrok. Ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok, pacient potrebuje pravidelné lekárske vyšetrenie. Tým sa zabráni procesu adhézie charakteristickému pre tieto prípady v čase..

prevencia

Prevencia rozvoja hernie je najspoľahlivejším spôsobom, ako sa vyhnúť problémom, ktoré s ňou súvisia, najmä ak ste v riziku:

 • mužské pohlavie (najmä s astenickou postavou);
 • častý pôrod (u žien);
 • starší vek;
 • vaša činnosť súvisí so vzpieraním.

V takom prípade sa pokúste dodržať nasledujúce odporúčania:

 • Udržujte telesnú hmotnosť, ktorá je normálna pre vaše zloženie..
 • Cvičná gymnastika zameraná na posilnenie brušnej steny (prípustná iba pri absencii diagnostikovanej hernie).
 • Na zvýšenie fyzickej námahy (tehotenstvo, vzpieranie) noste špeciálny obväz.
 • Pravidelne navštevujte kliniku na vyšetrenie..

Klinika Otradnoye ponúka všetko, čo potrebujete na sledovanie stavu vášho tela - vlastné laboratórium, moderné vybavenie, kompetentní a skúsení lekári.

Pacienti s podozrením na tříslovú kýlu by sa mali dohodnúť na stretnutí s chirurgom. Náklady na liečbu budú závisieť od miesta patológie, štádia jej vývoja a individuálnych charakteristík tela pacienta (sprievodné choroby, prítomnosť kontraindikácií pre chirurgický zákrok atď.). Zadanie môžete vykonať telefonicky alebo prostredníctvom pohodlného online formulára na webovej stránke.

Inžinierska hernia u mužov

Zdravotnícke odborné články

Patológia vo forme okrúhleho vydutia lokalizovaného v blízkosti slabín pod kožou, vytvoreného výčnelkom časti obsahu brušnej dutiny za brušnou stenou, je u mužov diagnostikovaná ako trieslová prietržová slabinová prietrž. Táto anomália sa navyše vyskytuje pomerne často a je charakteristickejšia pre mužov. Bola jej pridelená kód pre ICD 10 - K40, trieda XI (choroby tráviaceho ústrojenstva).

ICD-10 kód

Príčiny slabinovej prietrže u človeka

Patogenéza tohto ochorenia má anatomický a trochu fyziologický charakter. A podľa anatomickej klasifikácie je slabinová prietrž u mužov vonkajšou prietržou.

K výčnelku herniálneho vaku s črevnými slučkami a časťami brušného omentum dochádza cez trieslovinový kanálik (canalis inguinalis), ktorý je trojuholníkovou štrbinou a priemernou dĺžkou asi 50 mm, ktorý sa nachádza v hrúbke prednej brušnej steny medzi vnútornými svalovými vrstvami brucha, šikmými a priečnymi..

Anatomické stavy alebo príčiny inguinálnej kýly u mužov v dospelosti sú spojené s osobitosťami embryogenézy mužských pohlavných orgánov, ktoré sa začínajú tvoriť v zárodku na konci prvého trimestra tehotenstva (ako viete, zárodok sa v prvých siedmich týždňoch neliší podľa pohlavia). Vonkajšie genitálie mužského plodu sa tvoria už v 20. týždni, ale semenníky z brušnej dutiny zostúpia do mieška (mieška) až na konci tehotenstva. Zníženie nastáva vysunutím časti seróznej membrány vaginálneho procesu a pohybom dole priamo cez vrstvy brušných svalov. To tvorí trieslovinový kanál, ktorý je takmer úplne uzavretý u chlapcov iba v novorodeneckom období. Avšak pri prechode spermatickej šnúry, krvných ciev a nervov zostáva horný (vonkajší) otvor a dolný (alebo vnútorný) otvor. Prostredníctvom nich sa herniálny výčnelok vyskytuje u väčšiny dospelých mužov, pretože počas vnútromaternicového vývoja sa môžu vyskytnúť oslabené zóny ako vo trieslovom kanáli, tak aj vo vláknach samotných brušných svalov..

Tieto anatomické podrobnosti sme uviedli nielen preto, aby sme vysvetlili príčinu slabinovej prietrže u mužov, ale aj preto, aby pacienti pochopili podstatu choroby a neverili, že im môžu pomôcť lieky, alternatívne bylinné liečby alebo homeopatia..

A teraz o druhej zložke príčiny inguinálnej kýly u mužov - zvýšenie vnútorného tlaku v bruchu. Prečo sa zvyšuje? Lekári vysvetľujú príčiny zvýšeného vnútorného tlaku na brušnej stene:

 • zdvíhať závažia;
 • skákanie z veľkej výšky;
 • peritoneálne zranenia (úrazy do brucha);
 • predĺžené státie
 • chronická zápcha (t. j. spojená s týmto napätím brušných svalov počas pohybu čriev);
 • chronický ťažký kašeľ;
 • nadváha obezitou;
 • náhly úbytok hmotnosti počas chudnutia;
 • ascites (brušná kvapka).

Inguinálna hernia sa u starších mužov objavuje v dôsledku zmien svalového tkaniva súvisiacich s vekom vrátane brušnej tlače. S vekom sa fascia šikmých a rektálnych svalov brucha zmenšuje a zmenšuje a svalové tkanivo je čiastočne nahradené vláknitými. To zvyšuje riziko prietrže po 60 rokoch.

Príznaky slabinovej prietrže u človeka

Mnohí nevyhľadávajú lekársku pomoc, keď sú zrejmé prvé príznaky tejto patológie: výskyt vo opuchovej oblasti s rôznym rozmerom opuch, zmiznutie v ľahu a zväčšenie so zmenou polohy tela, s fyzickou námahou, po kašľaní alebo odchode na toaletu.

Malo by sa pamätať na to, že príznaky slabinovej prietrže u mužov sa objavujú buď na dlhé obdobie alebo sa môžu rýchlo vyvíjať - v dôsledku nadmerného tlaku v bruchu (ako je uvedené vyššie). Pri malej prietrži sa sťažnosti redukujú na pálenie v slabinách, ťažkosti v dolnom bruchu.

Bolesť sa pravidelne vyskytuje aj pri slabinovej prietrži u mužov - po zdvíhaní závaží alebo napätí brušnej tlače v dôsledku iných faktorov. Ak vyčnievajúce črevo zostupuje do mieška, okolo vonkajších genitálií sa objaví bolesť a opuch a problémy s močením.

Značná hernia je spojená nielen s nepohodlím pri chôdzi, ale aj so silnejšími bolesťami, často konštantného charakteru - v trieslovine a dolnom bruchu, s ožarovaním do sakrálnej alebo bedrovej oblasti..

Kde to bolí?

formuláre

Lokalizácia tohto typu prietrže je síce jedna, ale pri chirurgii je obvyklé rozlišovať medzi typmi slabinovej prietrže u mužov..

Po prvé, ingvinálne prietrže môžu byť vrodené alebo získané. Vrodený - dôsledok vytvorenia herniálneho vaku (do ktorého upadajú črevné slučky) z konečne neprerastenej časti seróznej membrány vaginálneho procesu po tom, ako sa semenníky spustia do mieška. Všetky ostatné klinické prípady sa získavajú pri slabinách..

Po druhé, trieslové kýly sú nastaviteľné a nie sú nastaviteľné. U mužov vedená inguinálna hernia sa vyznačuje tým, že v ležiacej polohe môže lekár alebo samotný pacient jemne vrátiť hernálny vak do brušnej dutiny..

Priama inguinálna kýla u mužov je diagnostikovaná, ak k jej formácii dochádza horným otvorom inguinálneho kanála (kýlová brána) s predĺžením inguinálneho kanála v oblasti jeho zadnej steny - s výstupom na spodku šourku. Priama trieslová kýla môže tiež vystupovať cez slabé miesto v fascii brušnej steny. Priama kýla tvorí asi 25 - 30% všetkých tříslovných kýly a spravidla sa vyskytuje u mužov po 40 rokoch.

Šikmá prierezová prietrž u mužov sa pozoruje, keď herniálny vak vstúpi do horného otvoru inguinálneho kanála a vystupuje z nej spodným. Pretože časť herniálneho vaku zostáva v kanáli, často dochádza k mechanickému stlačeniu spermatickej šnúry. To vlastne vysvetľuje, prečo môže mať ingvinická prietrž u mužov a neplodnosť rovnakú etiológiu..

Okrem toho pri tomto type prietrže jej taška často zostupuje do mieška a lekári potom tvrdia, že ide o prihlukovú kýlu u mužov..

U mužov sa tiež vyskytuje kanálik alebo vnútorná brušná prietrž a určuje sa, keď po vstupe do trieslového kanálika zhora nevyjde z neho a iba pri kašle alebo napätí brušných svalov sa pod kožou krátko objaví vydutie. Prípady lokalizácie tvorby prietrže vo svaloch brušnej steny medzi šikmými a priečnymi vrstvami sa niekedy označujú ako vnútorné ingínové prietrže.

V závislosti od toho, na ktorej strane oblasti ochlpenia vychádza herniový vak, sa u mužov určuje pravostranná tříslová prietrž alebo u mužov ľavostranná tříslová prietrž; na oboch stranách je tiež prietrž, to znamená bilaterálna prierezová prietrž u mužov.

Komplikácie a dôsledky

Hlavné komplikácie prietrže sa vyskytujú, keď je obsah kýly vak stlačený v oblasti, kde prietrž vstupuje do trieslovinového kanála. A potom je diagnostikovaná obmedzená prietržová prietrž alebo zvieranie slabinovej prietrže u mužov. Toto je potenciálne nebezpečný stav, pretože prekážka bráni toku krvi do čriev alebo zastaví tok obsahu čreva..

Nie je možné korigovať uškrtenú prietrž a pacienti, okrem silnej bolesti v slabinách a dolnom bruchu, zaznamenávajú nevoľnosť a silné zvracanie, zápchu a nadúvanie; horúčka nízkej triedy a ťažká tachykardia. Nesporným dôkazom porušenia prietrže je zmena jej farby na červeno-fialovú alebo modro-fialovú v dôsledku porúch obehového systému. Tieto príznaky sú najpresvedčivejším argumentom potreby naliehavej intervencie chirurga. Inak, drvenie slabinovej prietrže u mužov hrozí upchatím čreva, úplným zastavením toku krvi v obmedzených slučkách a ich nekrózou. Dôsledky môžu byť smrteľné, pretože pri črevnej obštrukcii sa vyvíja celková otrava tela a nekróza tkaniva môže viesť k peritonitíde..

Lekári tiež zaznamenávajú ďalšie komplikácie tejto patológie:

 • zápal slabinovej prietrže u mužov (s infekciou herniálneho vaku);
 • zápal semenníkov;
 • porušenie črevnej peristaltiky a nahromadenie výkalov (vyskytuje sa, keď časť hrubého čreva vstúpi do herniálneho vaku);
 • prietrž prietrže porušením integrity čriev, ktoré sa dostali do jeho dutiny.

Diagnóza slabinovej prietrže u človeka

Vo všetkých prípadoch začína diagnóza ingínovej prietrže u mužov vyšetrením pacienta v polohe na chrbte a stojaním s kašľom (na zvýšenie vnútorného brušného tlaku). Vykoná sa aj palpačné vyšetrenie výčnelku (to určuje schopnosť korigovať prietrž).

Inštrumentálna diagnostika zahŕňa röntgen hernie prietrže so zavedením kontrastného média do brušnej dutiny (cez punkciu brušnej steny)..

Na objasnenie typu prietrže sa môže vyžadovať pri ultrazvuku pri slabinovej prietrži u mužov vizualizácia trieslového kanálika a mieška..

Diferenciálna diagnóza ingvinálnej hernie je navrhnutá tak, aby vylúčila možný zápal inguinálnych lymfatických uzlín, femorálnu herniu, vaskulárnu aneuryzmu, kvapku semenníkov (hydrocele), zápal epididymis (epididymitis), rozšírenie žíl spermatickej šnúry a semenníkov (varicocele), vrodenú neschopnosť (varicocele). semenník a šnúrka, ako aj lipóm spermatickej šnúry.

Čo musíte preskúmať?

Na koho sa obrátiť?

Liečba slabiny prietrže u človeka

Alternatívna liečba slabinovej prietrže s obkladmi z náleziska plantáží, kalisiou (zlatý fúzy) alebo nakladanou kapustou - nedáva výsledky. A ako už bolo uvedené na začiatku článku, na túto chorobu neexistuje žiadny liek.

Samozrejme je potrebné používať symptomatiká: analgetiká a NSAID - na zmiernenie bolesti alebo zápalu. Žiadny farmakologický prostriedok však nevylučuje príčinu patológie s trieslovými kýlami.

Preto je dnes jednou cestou chirurgické ošetrenie. Môže byť plánované (aby sa predišlo zvieraniu), alebo - v prípade zvierania prietrže - naliehavé.

Chirurgická liečba, ktorá spočívala v jednoduchom prišívaní prietrže - herniorafii, po ktorej existujú chronické bolesti a vysoké riziko relapsu, nie je minulosťou, ale zlepšila sa pri oprave kýly plastickou chirurgiou brušnej steny (vykonáva sa v nemocnici, štandardná doba pobytu je 7-10 dní). Príprava na operáciu vykonanú podľa plánu zahŕňa štandardné všeobecné krvné a močové testy, krvný koagulačný test, EKG, ultrazvuk alebo panvový röntgen.

Po narezaní sa chirurg dostane zvnútra k herniovému vaku a po jeho otvorení a revízii obsahu presunie črevá na svoje „správne“ miesto. Operácia vyžaduje veľkú presnosť, pretože je ovplyvnená spermatická šnúra prechádzajúca cez trieslovinový kanál. Brušná stena je tiež zosilnená v mieste vyčnievania prietrže. Ak sa otvorená operácia vykonáva podľa Schoidalsovej techniky, použije sa autoplastika.

Chirurgická liečba prietrže sa však najčastejšie vykonáva podľa techniky kalifornského chirurga Irvinga Lichtensteina „sieť bez napätia“ (sieť bez napätia). Len v Spojených štátoch sa s touto technológiou ročne vykonáva asi 750 000 operácií na ingínovej hernii. Tento typ hernioplastiky s malými prietržami sa vykonáva v lokálnej (epidurálnej) anestézii a pacient (po vyšetrení lekára) môže ísť domov v ten istý deň alebo nasledujúci deň..

Pri incízii 50 až 70 mm v inguinálnej oblasti sa chirurg dostane do herniálneho portálu, malý herniálny vak sa vracia do vnútra brušnej dutiny alebo je podviazaný a úplne odstránený. Roztiahnuté svaly stehujú vo vrstvách bez silného sťahovania hrán a ukladajú špeciálnu formu „náplasti“ z polymérového sieťového materiálu medzi svalovými vrstvami brušnej steny kvôli ich vyššej pevnosti. Chirurgické siete sa používajú ako vystužovací materiál na vrastanie nového tkaniva.

Ale laparoskopia slabinovej prietrže u mužov stráca svoju obľubu medzi pacientmi a medzi lekármi. Napriek minimálnemu vonkajšiemu traumatickému efektu (v brušnej stene sú urobené tri vpichy a prakticky neexistujú žiadne jazvy), negatívne následky po operácii endoskopicky spôsobujú západným chirurgom, aby sa k nej uchýlili iba v prípadoch, keď sa operovaná kýla vracia na rovnakom mieste. Po prvé, treba mať na pamäti, že laparoskopia sa vykonáva v celkovej (endotracheálnej) anestézii. Po druhé, oxid uhličitý sa vstrekuje do brušnej dutiny, aby sa vytvoril širší chirurgický priestor (k čomu vedie - pozri nižšie).

Malo by sa pamätať na to, že podľa štatistík sa po chirurgickom zákroku vyskytuje recidíva prietrže u mužov približne v 10% prípadov.

Dôsledky po operácii a rehabilitácii po slabinovej prietrži u mužov

Najprv zvážte hlavné následky po operácii - v závislosti od typu operácie.

Po oprave otvorenej kýly s plastickou chirurgiou alebo hernioplastickou sieťou bez oka v slabinách je po operácii pretrvávajúca bolesť (v 45 - 60% prípadov). Špecialisti uvádzajú veľa príčin post-herniorafického syndrómu bolesti (PHPS), vrátane: poškodenia nervov priamo počas operácie; zovretý nerv v tkanive jazvy, sieťke alebo stehu; zúženie vnútorného trieslového kruhu okolo spermatickej šnúry; pooperačné benígne nervové nádory (neurómy) atď..

Bolesť po operácii postihuje až 96% pacientov, ktorí podstúpili laparoskopiu slabinovej prietrže u mužov. Je to dobre známy profesionálny post-laparoskopický syndróm bolesti (bolesť po laparoskopii). Bolesť sa vyskytuje v miestach vpichu a injekcie trokarov (v 40 - 45% prípadov), ako aj v dôsledku intraabdominálnej traumy a rýchlej distenzie pobrušnice s traumatickou distenziou krvných ciev a nervov. Lekári spájajú výskyt tejto bolesti v pravom hornom bruchu a projekciu bolesti na plecia s podráždením brušného nervu v dôsledku tlaku na ňu v bubline subfrenického plynu, ktorý sa nevylieči ihneď po operácii u viac ako 90% pacientov..

Okrem bolesti po hernioplastike a laparoskopii existujú následky, ako napríklad:

 • pocit cudzieho telesa v oblasti trieslovín,
 • po operácii celkom tesné,
 • lézie postihujúce regionálne nervy,
 • zápal semenníkov a atrofia,
 • tvorba hematómov a hromadenie seróznej tekutiny v miešku,
 • anejaculácia alebo bolestivá ejakulácia v dôsledku poškodenia spermatickej šnúry alebo nervu (asi 12% prípadov),
 • krvné zrazeniny v hlbokých žilách nôh (najmä u pacientov staršej vekovej kategórie) atď..

Aby rehabilitácia po slabinovej prietrži u mužov pokračovala bez komplikácií, je potrebné:

 • Neľahnite si a začnite chodiť najneskôr 3-4 hodiny po operácii;
 • monitorovať stav švu a predchádzať jeho infekcii;
 • zastavovacie závažia (maximálna hmotnosť 5 kg);
 • s chronickým kašľom fajčiara sa vzdajte tohto zlozvyku;
 • dosiahnuť normálnu funkciu čriev a bojovať proti zápche.

Mimochodom, prevencia tejto patológie pozostáva z praktických z tých istých bodov. Na splnenie posledného bodu by výživa po operácii kýly u mužov mala byť úplná, ale so znížením podielu tukov a uhľohydrátov. Aká by mala byť strava po slabinovej prietrži u mužov - pozri diétu po prietrži; tiež konkrétne odporúčania pre správnu výživu po operácii - pozri časť Diéta po operácii.

Ako ukazuje klinická prax, 40-45 dní po operácii je život väčšiny pacientov normálny. Približne v rovnakom čase je sex možný po operácii pre slabinovú prietrž, ale tu je všetko individuálne. Ak máte problémy v tejto oblasti, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, pretože po takom chirurgickom zákroku môžu byť dosť závažné: erektilná dysfunkcia sa objaví, keď je poškodená spermatická šnúra a jej žily sa rozširujú (varikokéla), kvapka semenníkov atď..

Liečba bez chirurgického zákroku

Vzhľadom na patogenézu choroby sa predpokladá, že liečba inguinálnymi kýlami nie je možná bez chirurgického zákroku.

Malo by sa pamätať na to, že obväz na slabinovú prietrž u mužov sa tiež nelieči, ale iba prispieva k tomu, že upravená trieslová prietrž u mužov sa drží v brušnej dutine..

Tento pomocný prostriedok však môže pacientom priniesť nielen väčšie pohodlie: ukázalo sa, že nosenie obväzu s inguinálnou kýlou u mužov je dlhodobo škodlivé. Po prvé, môže sa zväčšiť veľkosť prietržovej brány a prietrže samotnej, a po druhé, pri prechode cez trieslovinový kanál funiculus spermaticus (spermatická šnúra), vo vnútri ktorého sa nachádzajú vas deferens, krvné cievy a nervy, pri konštantnom tlaku môže bandáž atrofovať a prestať plniť svoje funkcie..

Podľa niektorých lekárov nemá liečba slabinovej prietrže u mužov s pohybom terapeutický účinok. Mnoho odborníkov však odporúča používať cvičenia na zvýšenie sily svalov brušnej steny, ale iba ležať na chrbte alebo sedieť. Napríklad cvičenia ako:

 • dýchanie brucha so záťažou (1 až 2 kg) na brušnej stene;
 • zdvihnutie rovných nôh o 30 ° vo vzťahu k horizontálnej polohe tela;
 • zdvíhanie ramenného pletenca a lopatiek z horizontálnej polohy (s rukami na hlave);
 • stlačenie lopty umiestnenej medzi kolenami (v polohe na chrbte, s nohami ohnutými na kolenách) atď..

Najvhodnejšie cvičenia jogy pre trieslové kýly v ásane sú: uddiyana, pavanmuktasana, sarvangasana atď. Asana uddiyana sa musí vykonávať pri sedení: energicky vydýchnite vzduch, „vytlačte ho“ z pľúc, vytiahnite žalúdok čo najviac, držte ho tri sekundy a potom sa zhlboka nadýchnite nosom. Opakujte 5-6 krát.

Ak chcete vykonať pavanmuktasana, musíte si ľahnúť na chrbát, ohýbať pravú nohu pri kolene (ľavá noha leží rovno na podlahe) a chytiť holennú kosť oboma rukami, natiahnite ohnutú nohu k hrudníku a žalúdku. Potom zdvihnite hlavu a lopatky z podlahy a dotknite sa čela alebo nosa kolenom ohnutej nohy. Pri výdychu zaujmite počiatočnú polohu. Podobnú akciu vykonáva druhá noha. A sarvangasana je „breza“ na lopatke chrbta s podporou dolnej časti chrbta oboma rukami..

Mierna fyzická aktivita, samozrejme, bez zvýšenia vnútrobrušného tlaku, je samozrejme užitočná najmä pre obéznych mužov. Takže silové cvičenia, napríklad s činkou, s trieslovými kýlami, sú kontraindikované. Z toho istého dôvodu sa slabinová prietrž u mužov a kulturistika považuje za nekompatibilnú, napríklad vzpieranie.

U mužov pravostranná prietržová prietrž

Jednou z najbežnejších prietrží brušnej oblasti je ingvinálna pravá prietrž. Fyziologické vlastnosti mužského tela (oslabené, náchylné na stratifikáciu trieslových svalov) sú dôvodom, že viac ako 90% prípadov týchto chorôb sa vyskytuje práve v silnej polovici ľudstva. Charakteristickým znakom anomálie je vyčnievanie časti čreva v kanáliku v slabinách. Herniový vak niekedy obsahuje časť hrubého čreva, sigmoidu alebo slepého čreva, omentum, mechúra alebo slepého čreva. Ak je prietrž štiepená, potom je každému z týchto orgánov vystavené riziku nekrózy.

Pravá trieslová prietrž u mužov: príčiny

Anatomické predpoklady výskytu prietrže v slabinách v mužskej polovici ľudstva sú určené zvláštnosťou formovania pohlavných orgánov v procese embryogenézy. Ich vývoj sa začína až na konci prvých troch mesiacov tehotenstva. Takže v 20. týždni tehotenstva plod už vytvoril vonkajšie pohlavné orgány, ale semenníky ešte nezískali správne postavenie a neznížili sa v šourku. Tento proces je ukončený iba pred pôrodom, na konci tehotenstva. Po prolapsi semenníkov, ktoré sa vyskytujú pozdĺž trieslovinového kanálika, zostávajú malé diery, ktoré sú potrebné na prechod nervov, krvných ciev a spermatickej šnúry cez ne. Prostredníctvom týchto dier vyčnieva herniálny rast.

Anatomické rysy však nie sú jedinými dôvodmi, prečo sa u mužov objavuje pravostranná tříslová prietrž. Ak vnútorný tlak stúpa, zvyšuje sa aj pravdepodobnosť vzniku prietrže. Čo môže spôsobiť zvýšenie vnútrobrušného tlaku:

 • zdvíhanie ťažkých predmetov, iných elektrických záťaží;
 • rýchle chudnutie;
 • silné svalové napätie počas vyprázdňovania žalúdka spôsobené zápchou;
 • prítomnosť nahnevaného kašľa chronického typu;
 • brušná kvapka;
 • silná obezita.

Tiež môže dôjsť k slabinovej prietrži napravo kvôli skoku z rôznych výšok. Riziko patológie sa zvyšuje s vekom človeka, pretože brušná tlač prechádza zmenami súvisiacimi s vekom - vláknité tkanivo je čiastočne nahradené svalovým tkanivom, fascia lisovaného svalu sa skracuje a je tenšia.

Znaky patológie

Hlavným znakom vývoja prietrže v slabinách je vizuálne viditeľný výstupok v tejto zóne. Po zavedení silových cvičení, skokov, prepätia sa výbežok stáva ešte výraznejším. Ak prijmete náchylnú polohu, hrudná hrčatá zmizne. Ignorovanie problému vedie k tomu, že prietrž sa niekoľkokrát zväčšuje.

Pravostranná priama ingvinálna prietrž v skorých štádiách nevedie k intenzívnej bolesti. Ak je však pacient vystavený značnému fyzickému zaťaženiu, potom sa syndróm bolesti môže stať neznesiteľným. Pri chôdzi môže vydutie spôsobiť nepohodlie.

Vo väčšine prípadov je pacient schopný samostatne rozpoznať ochorenie hmatom na hrčke. Keď by hnačka pri počiatočnom štádiu bolesti nemala nastať.

Formy trieslovej prietrže

Toto ochorenie má niekoľko foriem, napriek jednej lokalizácii. Aké formy patológie sú:

 • Vrodený - v tomto prípade sa herniový výklenok objaví z nie úplne prerastených trieslovín potom, ako semenníky zostúpia do mieška..
 • Získané - objavuje sa po intenzívnom cvičení, skákaní, kašli, kýchaní atď..
 • Priamy - objavuje sa otvorom v slabinách umiestnených v jeho hornej časti. Tento typ patológie sa vyskytuje v 30% prípadov u mužských pacientov po štyridsiatich rokoch..
 • Šikmý - patologický výbežok v tomto prípade vstupuje do horného otvoru kanálika v slabinách a vystupuje cez dolný. Ak je spermatická šnúra stlačená, môže dôjsť k neplodnosti..
 • Vnútorná kýla (typ kanála) - vstupuje do trieslovinového kanálika umiestneného v hornej časti a je rozpoznaná až po svalovom napätí v pobrušnici.

Na ktorej strane slabiny je prietrž hernia, rozlišujte medzi prietržami s pravou rukou a ľavou rukou. Rozlišuje sa aj kombinovaný typ patológie - dvojstranný.

Pravostranná tříslová prietrž: diagnóza

Inguinálna kýla patrí do kategórie chorôb tráviacich orgánov a má kód podľa ICD 10 (medzinárodná klasifikácia chorôb v 10. vydaní). Patológia je diagnostikovaná v niekoľkých fázach. V počiatočnej fáze pacient navštevuje lekára, ktorý skúma jeho sťažnosti, vykoná vizuálne vyšetrenie a prehmatá oblasť slabín. Pri prehliadke sa určuje veľkosť herniovej hrče, jej tvar a ďalšie vlastnosti. Lekár vykoná test proti kašľu (požiada pacienta o kašeľ), ako aj test so záťažou, ktorý vám umožní vyhodnotiť príznaky šoku. Ak sa pri namáhaní alebo kašľaní objaví bolesť, môže to signalizovať prítomnosť zápalových procesov v brušnej dutine.

Aby sa rozoznala štruktúra hernálneho tkaniva vaku, vykonáva sa ultrazvukové vyšetrenie kanálov, mieška, panvových orgánov a pobrušnice. Táto štúdia pomáha určiť herniálny obsah vydutia, stav trieslového kanála. Röntgenové vyšetrenie pacienta, ktoré predpokladá použitie kontrastného média, poskytuje komplexné informácie o charakteristikách prietrže. Krvný test umožňuje zistiť prítomnosť hnisania spôsobeného patológiou.

Intuálna hernia u mužov sa nelieči iba chirurgickým zákrokom. Aby ste sa tejto anomálie zbavili, musíte sa poradiť s chirurgom. V niektorých prípadoch je však takáto radikálna metóda liečby kontraindikovaná. Napríklad, ak je pacient veľmi starý alebo veľmi vyčerpaný.

Inguinálna kýla: chirurgia

Ak sa choroba nenachádza v akútnom období, porušenie sa nepozoruje, obvyklá operácia sa vykoná podľa harmonogramu. Pred chirurgickým zákrokom sa vykonáva podrobná štúdia stavu tela pacienta, liečia sa existujúce trvalé choroby s cieľom zmierniť možné komplikácie..

 • Oprava prietrže (hernioplastika) operačnej povahy - môže byť predĺžená alebo bez napätia v tkanive. V prvom prípade sa používajú pacientove vlastné tkanivá, ktoré sa natiahnu na vyčnievajúcu oblasť prietrže, čo na tomto mieste vytvára duplikáciu. V druhom prípade sa na tento účel používa syntetický materiál (kompozitné alebo polymérne pletivo)..
 • Laparoskopická metóda - prietrž sa prišíva pomocou špeciálnych mikro-nástrojov a kamery s minimálnou traumou do okolitých tkanív.

K chirurgickému zákroku dochádza v niekoľkých etapách: najprv je herniálny vak vylučovaný, ktorý je oddelený od tkanív; potom sa vrece rozreže a nastaví sa jeho obsah. Potom sa vak odreže a stena sa obnoví plastovou metódou; v konečnej fáze sa výsledná rana a kýlová brána zošijú.

Pravidelná prietrž na pravej strane sa zriedka opakuje. Príčinou novej patológie môžu byť nesprávne zvolené liečebné metódy, nedodržiavanie odporúčaného pooperačného režimu, zápcha alebo ťažký kašeľ, infekcia oblasti pooperačného švu. Príčinou opätovného výskytu slabinovej prietrže u mužov je často nespracovaný adenóm pred operáciou.

Čo hrozí ignorovaním problému

Porušenie (drvenie tříslovnej prietrže) je najnebezpečnejšou a najbežnejšou komplikáciou patológie. Akútne obdobie sa prejavuje vo forme bolesti v slabinách a bruchu, bolestivosti hrudnej hrče, zvracania, slabosti, zimnice, zápchy, neschopnosti korigovať formáciu. Príznaky sú ovplyvnené tým, ktoré orgány sú zaseknuté v herniálnom vaku. Ak je to hrubé črevo, bolesť bude výraznejšia. Pri stlačení žľazy nie je bolesť taká intenzívna a zvracanie môže úplne chýbať.

Ak je obsah hrudnej hrče infekčný a zapálený, môže sa zvýšiť telesná teplota pacienta. Pokožka pokrývajúca prietrž sčernie a na dotyk je horúca. V tomto prípade je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia s následným chirurgickým zákrokom. Ak sa v prípade porušenia neprijmú naliehavé opatrenia, nastane nekróza orgánov prítomných v vydutiu.

Počas urgentnej operácie na liečbu slabinovej prietrže po disekcii herniálneho rastu lekár starostlivo vyšetrí zovreté orgány a identifikuje mŕtve oblasti. Tieto tkanivá sa najskôr odstránia a prúžok, v ktorom k porušeniu došlo, sa odreže. Potom prevádzkový proces pokračuje obvyklým spôsobom.

Inguinálna hernia u mužov: prevencia

Lekári jednomyseľne tvrdia, že prevencia chorôb je najúčinnejším spôsobom, ako sa mu vyhnúť „spoznať“. Preventívne metódy výskytu slabinovej prietrže u mužov sú pravidelné cvičenie, joga, plávanie. Veľkou výhodou budú krátke denné prechádzky..

Odporúča sa tiež normalizovať denný režim striedaním práce s odpočinkom. Ak chcete znížiť pravdepodobnosť slabinovej prietrže, musíte dodržiavať tieto odporúčania:

1. Sledujte stravu, vyhnite sa zápche. Na tento účel je potrebné dodržiavať špeciálnu stravu s vysokým obsahom rastlinných vlákien. Ak je problém s defekáciou, mali by ste sa uchýliť k preháňadlám.

2. Zabráňte zvýšeniu tlaku vo vnútri pobrušnice. Je to kvôli trhavému tlaku na steny brucha, že orgány z dutiny brušnej vystupujú do trieslového kanála..

3. Monitorujte telesnú hmotnosť a zabráňte jej kritickému zvýšeniu.

4. Liečiť paroxyzmálny kašeľ, ktorý u mužov často spôsobuje slabinovú prietrž.

Je tiež potrebné pravidelne vykonávať preventívne cvičenia určené na cvičenie svalov brucha. Na posilnenie svalov panvového dna môžete análne svaly pravidelne vystavovať napätiu a relaxácii. Vďaka takým cvičeniam sa posilní spodná časť peritoneálnej steny..

Nadmerné zneužívanie nápojov obsahujúcich alkohol je jedným z faktorov ovplyvňujúcich pravdepodobnosť patológie. Pacienti, ktorí už podstúpili chirurgický zákrok, musia tiež prijať preventívne opatrenia na vylúčenie relapsov. Výučba môže začať už mesiac po operácii. Presné načasovanie je samozrejme stanovené individuálne, v závislosti od veku pacienta, zložitosti operácie a ďalších nuancií. Intenzita tréningu by sa mala zvyšovať postupne - nepreťažujte svaly ostro.

Detekcia a liečba slabinovej prietrže u mužov v lekárskom stredisku A.N. Begmy

V našom lekárskom stredisku sa vykonáva podrobná diagnostika a liečba slabiny prietrže pomocou moderných technológií. Odborníci spoločnosti Blade starostlivo študujú všetky podrobnosti o patológii a v každom prípade určia najvhodnejšiu metódu liečby.

Ak máte slabinovú prietrž vpravo, nemali by ste váhať s adekvátnou liečbou. Ignorovanie problému môže skutočne viesť k porušeniu za všetkých nasledujúcich okolností, dokonca aj k najsmrteľnejším. Chirurgický zákrok sa bude vykonávať na vysokej profesionálnej úrovni, tak starostlivo a bezbolestne, ako je to možné. Máte zaručenú kvalitnú pooperačnú starostlivosť a rehabilitáciu.

Vedúci špecialisti čepele s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti chirurgie na vás čakajú na diagnostické postupy, diagnostiku a kompetentnú liečbu. Nemali by ste vystavovať svoj život neopodstatnenému nebezpečenstvu, rezignovať na nepohodlie, ktoré táto choroba prináša - musíte problémy riešiť včas, bez čakania na ich zhoršenie..

Zistite príčinu nepohodlia v oblasti mozgu - prihláste sa na konzultáciu s odborným fleboológom, kandidátom na lekárske vedy Andreim Begme. Až v decembri a januári pri online nahrávaní - kupón za 850 rubľov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Toto ochorenie narušuje tráviaci systém sprevádzaný nepríjemnými príznakmi. Z akých dôvodov sa vyvíja žalúdočná prietrž, aké sú príznaky problémov so signálom?
Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..
Liečba kýly krčnej chrbtice sa vykonáva v špecializovaných klinikách a nemocniciach. Do tohto procesu je zapojený vedúci neuropatológ, terapeut alebo chirurg. Ak je povaha patológie mierna a pacient sa obrátil v skorých štádiách, potom sa uskutoční konzervatívna liečba.