loader

Hlavná

Liečba

Časté príčiny bolesti v lumbosakrálnej chrbtici

Bolesť v lumbosakrálnej chrbtici je najčastejšou sťažnosťou pacientov pri návšteve lekára. Najčastejšie je chrbtica narušená počas degeneratívnych procesov, získavania, vrodených deformácií, fibromyalgie. Ľudia sú liečení s nepohodlím v bedrovej oblasti, ako aj nad bedrovou oblasťou kvôli osteochondróze, spondylóze, radikulitíde a iným chorobám..

Pôvod bolesti

Degeneratívne-dystrofické procesy v lumbosakrálnej oblasti chrbtice vedú k modifikáciám medzistavcových platničiek. V dôsledku tohto patologického stavu dochádza k nesprávnej polohe stavcov pod, ako aj nad zmeneným segmentom. Hlavné príčiny poškodenia disku:

 • opakované zranenia (nadmerné zaťaženie, pády);
 • zmeny veku.

V dôsledku vystavenia disku jeho centrálna časť vyschne a stráca svoju odpisovú funkciu. Trhlinami vo vláknitom kruhu dochádza k vyčnievaniu jadra (prolaps). Ak sa krúžok bedrového disku pretrhne, želatínové jadro opúšťa. Patológia sa často vyskytuje v lumbosakrálnej chrbtici.

Ak má hernia posterolaterálny smer, môžu byť stlačené korene miechy, miecha.

V postihnutom segmente sa objaví nepríjemný pocit. V dôsledku ochorenia bedrovej oblasti sú poškodené väzivá a medzistavcové kĺby, tvoria sa kostné výrastky (osteofyty). Po vytvorení osteofytov v chrbte stavcov dochádza k zúženiu miechového kanála. Ak osteofyty rastú po stranách, stlačia sa miechy koreňov medzistavcového kanála.

Okrem kompresných syndrómov, ktorým je chrbtica vystavená, sa môžu vyskytnúť reflexné tonické syndrómy, ktoré sa vyskytujú na pozadí impulzov z bolesti..

Svalový tón spočiatku vedie k nepohyblivosti postihnutej oblasti a chráni ju. Spazmus ďalej podporuje bolesť postihnutej oblasti. Počas reflexných syndrómov bolí takmer každý človek.

Bežnou príčinou bolesti môže byť vrodená alebo získaná deformita dolnej časti chrbta:

 • skolióza;
 • spondylolisthesis;
 • kyfóza;
 • vertebrálna stenóza;
 • osteoporóza;
 • zlomenina stavcov.

Ak sa pri chronickom strese alebo dlhodobej fyzickej námahe vytvárajú spúšťacie body na svaloch alebo väzoch lumbosakrálnej chrbtice, môže dôjsť k neustálemu nepohodliu. Tieto zóny môžu byť v aktívnom, pasívnom stave. Ak je spúšťacia zóna aktívna, potom vo svaloch dochádza k zvýšenej vzrušivosti, ktorá vedie k bolesti pri odpočinku alebo pohybe. Pasívny stav spúšťacej zóny bedrovej oblasti je možné len cítiť, pretože nespôsobuje nepohodlie.

Fibromyalgia v lumbosakrálnej oblasti chrbtice sa vyznačuje difúznou symetrickou bolesťou, ktorá sa častejšie kombinuje s depresiou, poruchami spánku a inými duševnými poruchami. Tento stav je často vyvolaný psychogénnymi chorobami..

Niekedy pri nádoroch si pacient sťažuje, že chrbát bolí pod alebo nad poškodeným segmentom. Tento stav nastane po narušení štruktúry stavcov, nervových koreňoch.

Chrbtica a disky môžu trpieť metabolickými poruchami. Na bedrovej oblasti sa môže prejaviť bolestivosť spôsobená chorobami tráviaceho ústrojenstva, genitourinárneho systému. S vekom je chrbtica ovplyvnená z rôznych dôvodov:

 • zmena postoja;
 • osteochondropathy;
 • spondylóza;
 • spondylarthrosis;
 • fibromyalgia;
 • osteoporóza.

Degeneratívne-dystrofické zmeny

Ostechondróza, spondylartróza a ďalšie zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sa častejšie prejavujú bolesťou dolu alebo nad léziou. Takéto stavy lumbosakrálnej chrbtice sa nazývajú lumbago, lumbalgia alebo bedrová ischalgia. Počas bedrového kĺbu je výrazná strelecká bolesť bedrovej oblasti, ku ktorej dochádza pri fyzickej námahe, ostrý pohyb. Bedrová kĺb, bedrová ischalgia bedrovej oblasti sa prejavuje bolesťou v chrbte, na spodnej strane lézie (zadok, noha). Najčastejšie sa takáto bolesť zosilňuje počas pohybov.

radiculopthia

Pri radikulopatii nervových koreňov sa na spodnej časti lumbosakrálnej chrbtice objavujú ostré bolesti, ktoré sa uvoľňujú z miesta lézie. Okrem svalového napätia nad miestom kompresie koreňov sa detekujú aj citlivé motorické zmeny. Radikálna bolesť je niekedy podobná dýke. Zosilňuje sa pri každom pohybe.

Chrbtica má častejšie spodnú časť chrbta. Zriedkavo pritlačené nad bedrovú oblasť.

Pri radikulopatii lumbosakrálnej chrbtice sa pozoruje parestézia, strata reflexov, svalová slabosť a ďalšie neurologické prejavy. V tomto prípade je potrebné vyšetriť chrbticu pomocou CT alebo MRI.

spondylolistéza

Vývoj choroby spondylolistéza lumbosakrálnej chrbtice je sprevádzaný obmedzením pohyblivosti bedrovej oblasti a nad ňou, bolesťou, ktorá sa počas pohybu zosilňuje. Po stlačení koreňov miechy dochádza k poruchám citlivosti, k narušeniu funkcií panvových orgánov.

Bedrová stenóza

Zúženie miechy pod a tiež nad bedrovou oblasťou sa prejavuje syndrómom bolesti, ktorý vyžaruje na dolnú časť nohy a stehno. V niektorých prípadoch môže dôjsť k parézii nôh, citlivým poruchám, ak je chrbtica poškodená v bedrovej oblasti. Poloha sedenia, ohýbanie tela znižujú intenzitu príznakov.

Kompresia Cauda equina

Zriedkavou komplikáciou osteochondrózy, ktorú postihuje chrbtica, je cauda equina, ktorá je spôsobená herníciou disku nad piatym driekom, prvými sakrálnymi stavcami. Ochorenie sa prejavuje akútnou bolesťou v dolnej časti bedrovej oblasti, ktorá dáva nohu. Následne sa v chodidle objaví slabá charakteristika ochrnutej ischias. Niekedy je tepna stlačená, ktorá dodáva krv do miechy. To vedie k narušeniu citlivosti dolnej časti chrbta, objaveniu sa panvových porúch.

Iné choroby

Medzi ďalšie choroby lumbosakrálnej chrbtice, ktoré spôsobujú bolesť dolnej časti chrbta, patria nasledujúce deštruktívne lézie:

 • nádorové metastázy v chrbtici;
 • hyperparatyroidizmus;
 • reumatoidná artritída;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • tuberkulózna spondylitída;
 • Pagetova choroba.

Počas týchto chorôb sa často pozoruje lokálna bolesť v dolnej časti chrbta..

Bolesť v lumbosakrálnej oblasti ako znak patológie chrbtice

Ťažká bolesť v lumbosakrálnej chrbtici vyžaduje okamžitú návštevu lekára. Ak sa príznak prejaví raz a nedochádza k opakovaniu, nemali by ste sa obávať. V prípade systematickej bolesti je jednoducho potrebné vyhľadať pomoc od lekárskeho zariadenia.

Bolesť v chrbtici sa považuje za častú. Je pevne stanovená u starších aj u mladých ľudí. Prítomnosť intenzívnej bolesti znižuje kvalitu života a negatívne ovplyvňuje celkovú pohodu. Bez riadneho zaobchádzania môžu byť následky vážne a nezvratné..

Prečo sa objavuje bolesť

Akútna bolesť v sakrálnej chrbtici nie je nezávislým príznakom. Výskyt intenzívnej bolesti naznačuje množstvo patologických procesov pokrývajúcich kostné štruktúry a vnútorné orgány.

Príčiny môžu byť buď získané alebo vrodené. Prvá kategória obsahuje tieto podmienky:

 • degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek;
 • premiestnenie stavcov;
 • pruh.

Degeneratívne zmeny sú často predstavované osteochondrózou. Pacienti sa sťažujú nielen na bolesť, ale aj na svalové napätie v chrbte. Intenzita klinických prejavov vedie k stuhnutosti pohybov. Zosilnenie bolesti sa zaznamenáva s ostrými zákrutami, kašľom, kýchaním a predĺženým pobytom v jednej polohe.

Posun stavcov alebo spondylolistéza vyvoláva bolesť. Je to kvôli posunu bedrového stavca vo vzťahu k sakrálnej kosti. Kýla vytvorená medzi bedrovými stavcami spôsobuje dosť nepríjemný pocit. Zintenzívnenie syndrómu bolesti sa zaznamenáva ráno, večer sa pozoruje postupné zlepšovanie stavu. Niektorí pacienti hlásia zmiernenie príznakov po chôdzi..

Medzi vrodené príčiny bolesti patrí fúzia bedrového stavca s krížovou kosťou a spina bifida v dôsledku neúplného sťahovania oblúkov..

Skúsený odborník je schopný zistiť, z akého dôvodu bolesť nastáva a čo je provokujúci faktor. Ochorenia sprevádzané intenzívnou bolesťou je veľa. Laboratórne a inštrumentálne štúdie dokážu určiť konkrétny typ choroby.

Príčiny jednostrannej bolesti

Príčiny bolesti v krížovej kosti sú často spôsobené porušením práce vnútorných orgánov. Nepriamo prejavený symptóm je schopný indikovať neoplastický proces, ktorý ovplyvňuje tkanivo maternice. S pravostrannou lokalizáciou bolesti sa tiež pozoruje slabosť dolných končatín, časté kŕče, strata hmotnosti, hnačka a poruchy tráviaceho systému. Pri ľavostrannej lokalizácii sa zaznamenáva zvýšenie telesnej hmotnosti, zníženie ochranných funkcií tela a patologické zmeny v dýchacom systéme..

Choroby a stavy, ktoré vyvolávajú bolesť chrbtice:

 • poranenia miechy;
 • vaskulárne patológie;
 • choroby reprodukčného systému;
 • zápal panvy;
 • narušenie kostného metabolizmu;
 • stresujúce podmienky.

Po závažných modrinách v chrbtici nie je vylúčený výskyt bolesti a všeobecné nepohodlie. Intenzita mechanického účinku nie je dôležitá.

Cievne patológie zahŕňajú tromboflebitídu. Toto ochorenie je sprevádzané tvorbou krvných zrazenín v stenách krvných ciev. Vyvoláva akútny zápalový proces.

Bolesť v sakrálnej oblasti je často spojená s poruchami ženského reprodukčného systému. Najbežnejšou patológiou je endometrióza a parameter. Endometrióza spôsobuje nepohodlie v maternici. Žena si všimne bolesť na konci cyklu. Parametritída je zápalový proces, ktorý zahŕňa tkanivá obklopujúce maternicu. Je to často komplikácia endometritídy. Posilnenie klinických prejavov sa zaznamenáva po fyzickej námahe.

Zápal panvových orgánov spôsobuje akútnu bolesť. Intenzívny príznak často naznačuje rakovinu maternice a onkopatológiu. Zvýšenie bolesti je fixované v prítomnosti metastáz..

Obzvlášť nebezpečné sú choroby a patologické stavy spojené s poruchou vnútorných orgánov. Pre ich včasnú diagnostiku a elimináciu musíte ísť na schôdzku s odborníkom v zdravotníckom zariadení. Čím rýchlejšie sú diagnostické opatrenia uskutočňované, tým skôr pacient dostane kvalitnú a účinnú liečbu.

Ako eliminovať bolesť

Komplexné ošetrenie predpisuje špecialista na základe laboratórnych a inštrumentálnych štúdií. Skúsený lekár ľahko určí povahu syndrómu bolesti a príčinu jej rozvoja. Bolesť je iba jedným z príznakov spojených s množstvom chorôb a stavov. Aby sa odstránili pochybnosti, aby sa určila príčina bolesti, je vhodné navštíviť urológa, neurológa, traumatológa, gynekológa a ortopéda..

Cieľom liečby je eliminácia príčiny príznaku. Štandardná terapia zahŕňa:

 • užívanie drog;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • manuálna terapia a masáže;
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • chirurgia.

Cieľom liekovej terapie je anestézia a odstránenie zápalu. V prípade intenzívnej bolesti sa používajú intravenózne alebo intramuskulárne injekcie lidokaínu, novokaínu a Kenalogu. Na odstránenie zápalu sa používajú nesteroidné protizápalové lieky: diklofenak, nimesil a ibuprofén..

Fyzioterapeutické postupy pomáhajú eliminovať opuchy a zápalové procesy. Najúčinnejšie techniky sú UHF a sínusové prúdy. Ďalšie postupy sú predpísané individuálne a závisia od príčiny bolesti.

Liečba manuálnou terapiou a masážou je doplnená. Jedná sa o techniky na uvoľnenie svalov a zníženie tlaku na chrbticu. Hlavným cieľom týchto metód je odstránenie bolesti, normalizácia metabolických procesov a odstránenie svalového spazmu..

Fyzikálna terapia vám umožňuje rozvíjať chrbticu a obnoviť pohybovú aktivitu. Súbor cvičení sa vyberá individuálne.

Ak konzervatívna terapia nemala pozitívny účinok, lekár rozhodne o operácii. Operácia je vhodná v prítomnosti závažných patologických procesov. Ktorý spôsob chirurgického zákroku sa použije, závisí od stavu pacienta a typu patológie.

Bolesť v krížovej kosti pri rôznych chorobách. Ako liečiť bolesť krížovej kosti?

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

úvod

Sakra je chrbtica umiestnená medzi bedrovou a kostrčou. Je to jediná kosť vytvorená z piatich fúzovaných stavcov. Bolesť v secrum (sacrodinia) - najťažšia bolesť v chrbtici.

Ženy zažívajú bolesť krížovej kosti častejšie ako muži. Dôvodom je to, že ženské chrbtice sú vo všeobecnosti menej odolné ako mužské a s veľkými ťažkosťami tolerujú fyzickú aktivitu. A zaťaženie krížovej kosti u žien počas tehotenstva a menštruácie je veľmi intenzívne.

Príčiny bolesti v krížovej kosti

Charakterizácia bolesti krížovej kosti pri rôznych chorobách

Bolesť po zranení

Bolesť v krížovej kosti spojená s bolesťou dolnej časti chrbta

Takéto bolesti sú najčastejšie spôsobené osteochondrózou bedrovej chrbtice. Bolesti v dolnej časti chrbta a trápenie sa prejavujú na nohách. Okrem toho pacient pociťuje stuhnutosť, napätie v chrbte, niekedy - poruchy citlivosti v lumbosakrálnej oblasti. Napäté chrbát bráni pacientovi v ohýbaní, je ťažké vykonávať najjednoduchšie kroky: topánky, umývanie, niečo zdvíhajúce sa z podlahy atď..

Príčinou bolesti chrbta pri osteochondróze môžu byť ostré nepríjemné pohyby, kašeľ, kýchanie, fyzická námaha pri zdvíhaní závaží, predĺžený pobyt v nepohodlnej polohe..

Bolesť pri osteochondróze má tendenciu klesať v horizontálnej polohe. Niekedy, aby sa znížila bolesť, pacient zaujme nútenú pozíciu: v podrepe, stojacich na všetkých štyroch alebo ležiacich na boku, ohýbajúc si kolená.

Bolesť v krížovej kosti a dolnej časti chrbta sa môže vyskytnúť aj pri medzistavcovej prietrži dolných bedrových stavcov. Tieto bolesti sú tiež podávané na dolných končatinách alebo v oblasti trieslovín. Chrbtica bolí viac ráno a večer sa znižuje bolesť. Bolesť ustupuje po chôdzi; pacienti, ktorí ráno vstávajú z postele, sú nútení „tempo“.

Tromboflebitída môže tiež spôsobiť bolesť krížovej kosti a dolnej časti chrbta, ak sú postihnuté panvové a ilické žily..

Okrem toho bolesť v krížovej kosti a dolnej časti chrbta môže byť spojená s expanziou sigmoidného hrubého čreva v susedstve krížovej kosti. Táto expanzia sa vytvára počas hromadenia výkalov (tvorba fekálnych kameňov) alebo kolitídy - zápalu sigmoidného hrubého čreva..

Bolesť v krížovej kosti a chvostovej kosti

Bolesť, ktorá sa vyskytuje súčasne v krížovej kosti a v chvostovej kosti, je zvyčajne spojená s traumatickým poškodením alebo zápalom sakrokokocyleálneho kĺbu (kĺb spájajúci krížovú kosti s kostrou). Zranenie, ku ktorému došlo už pred mnohými rokmi, je podnetom pre objavenie sa kostnej drene. Tento kalus, ako aj ukladanie solí spôsobujú stuhnutie kĺbu.

Pacient nemôže rýchlo zmeniť pozíciu: vstať zo stoličky, je pre neho ťažké vyrovnať sa a pri dlhšom státí je ťažké sa zohnúť. Bolesť, ktorá sa vyskytuje v tomto prípade, je často mdlá, monotónna, ale tiež akútna, paroxyzmálna. Zároveň sú na röntgenových lúčoch často viditeľné zmeny v sakrococcygálnej kĺbovej oblasti..

Bolesť v krížovej kosti vpravo alebo vľavo

Niekedy sa pacienti sťažujú na bolesť na jednej strane krížovej kosti. Tieto bolesti sú spôsobené zápalom alebo poškodením sakroiliakálneho kĺbu (párový kĺb spájajúci krížovú časť s iliom na oboch stranách, vľavo a vpravo). Zhoršená funkcia tohto kĺbu je sprevádzaná posunom panvových kostí a zhoršeným prísunom krvi do nohy (vpravo alebo vľavo, v závislosti od miesta procesu).

Súčasne sa okrem bolesti v krížovej kosti zaznamenávajú poruchy chôdze (krívanie), bolesť a kŕče vo svaloch nôh..

Ak krížová bolesť je napravo, t. pravé časti panvy sú premiestnené, čo sa odráža v celom tele: pacient stráca váhu, zhoršuje sa jeho žalúdok, pečeň a črevá. Objaví sa hnačka (hnačka). Ženy majú často gynekologické choroby.

Posun ľavých častí panvy (krížová bolesť vľavo) je sprevádzaný znížením imunity, zníženou srdcovou a pľúcnou aktivitou. Pacient trpí trápením a trpí zápchou.

U žien existuje ďalší dôvod výskytu jednostrannej bolesti pri rakovine krížovej kosti - rakoviny maternice.

U mužov sú s chronickou prostatitídou možné jednostranné bolesti v sakrálnej oblasti, ktoré siahajú až k nohám..

Bolesť v bolesti krížovej kosti

Bolesť v gynekologickej patológii

Bolesť s abnormalitami chrbtice

Bolesť v krížovej kosti s nádormi

Najčastejšie je krížová krv ovplyvnená metastázami rakoviny, lokalizovanými predovšetkým v nasledujúcich orgánoch:

 • obličky
 • pľúca;
 • prsník;
 • žalúdok;
 • čreva;
 • prostaty;
 • štítna.

Porážka krížovej kosti sa vyskytuje v tých prípadoch, keď sa rakovinový nádor pôvodne vyvinul asymptomaticky bez toho, aby sa prejavil sám. A iba v neskorom štádiu rakoviny, keď nádor metastázuje, sa objaví bolesť v krížovej kosti. Tieto bolesti majú charakter neustálej bolesti. Zosilňujú sa v noci? a neklesajú po odpočinku.

Rovnaké bolesti sú zaznamenané aj pri iných zhubných nádoroch krížovej kosti - lymfómu a myelómu.

Bolesť infekčnej choroby

Bolesť v sakrálnej oblasti môže byť spôsobená zavedením patogénov infekčných chorôb, napríklad tuberkulózy alebo stafylokokovej infekcie (druhá spôsobuje výskyt vredov)..

Zároveň sa pacienti sťažujú na stálu, nie príliš silnú bolesť v krížovej kosti, ktorá sa nezastaví ani počas odpočinku, ale zosilňuje sa pohybmi..

Metabolická bolesť

Bolesť v krížovej kosti u mužov

U mužov, najmä v starobe, môže byť bolesť v sakre spojená s chorobami prostaty - chronická prostatitída alebo rakovina s metastázami v sakre.

Bolesť v sakrálnej bolesti pri chronickej prostatitíde môže byť jednostranná (krížová bolesť bolí vpravo alebo vľavo) alebo sa môže šíriť do celej krížovej kosti. Bolesť je sprevádzaná závažnými príznakmi prostatitídy: ťažkosti a pocit pálenia pri močení.

Pri rakovine prostaty nemusí byť trvalá bolesť v krížovej kosti sprevádzaná poruchami močenia.

Sakrálna bolesť počas menštruácie

Bolesť v krížovej kosti počas tehotenstva

Počas tehotenstva môže mať bolesť krížovej kosti niekoľko príčin. Pri veľkých rozmeroch brucha sa posúva ťažisko tela. Na vyváženie rastúceho brucha je žena nútená čoraz viac ohýbať chrbát v dolnej časti chrbta. Táto deformácia ovplyvňuje sakrálnu chrbticu a spôsobuje v nej bolesť.

Pri umiestňovaní plodu do maternice v týlnej polohe na krížovej kosti tehotnej ženy je krk rastúceho dieťaťa neustále stlačený. Tiež spôsobuje sakrálnu bolesť..

Bolesť sa môže vyskytnúť v krížovej kosti a pri zmene polohy plodu. V tomto prípade je bolesť spojená so zvýšeným napätím svalov pripojených k krížovej kosti..

Stresová bolesť v krížovej kosti

Ak sa pacient sťažuje na bolesť v krížovej kosti a príčiny choroby nie je možné určiť pomocou najprísnejšieho vyšetrenia, môžete uvažovať o stresovej (psychogénnej) sakrálnej bolesti. Táto bolesť nie je spôsobená fyzickými príčinami, ale zvýšeným psychoemocionálnym stresom. Navyše pacient nepociťuje fiktívne, ale skutočné utrpenie. Povaha bolesti v krížovej kosti môže byť veľmi odlišná..

Podrobné vyšetrenie pacienta o jeho chorobných a životných okolnostiach pomôže stanoviť diagnózu stresovej bolesti..

Ktorý doktor by mal ísť na sakrálnu bolesť?

Ako liečiť bolesť krížovej kosti?

Anestézia (anestézia)

Manuálna terapia, akupunktúra, masáže

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy, ako sú UHF, SMT (sínusové prúdy), atď., Pomáhajú s bolesťou v krížovej kosti urýchliť regeneráciu odstránením zápalu a opuchov. Fyzioterapia tiež pomáha obnoviť rozsah pohybu v dolnej časti chrbta a svrbenie svalov.

Fyzioterapeutický postup je individuálne vybraný pre každého pacienta fyzioterapeutom.

fyzioterapia

V období obnovy chorôb sprevádzaných bolesťou v krížovej kosti sa odporúčajú fyzioterapeutické cvičenia.

Napríklad sada naťahovacích cvičení. Musíte ich robiť pokojne, rytmicky, včas vlastným dychom. Na začiatku triedy sa každé cvičenie opakuje 10-krát a každý týždeň sa počet opakovaní zvyšuje 3 až 5-krát.
Cvičenie 1
Ležiaci na podlahe na chrbte, ohýbajte kolená. Natiahnite pokrčené kolená rukami k hrudníku a uistite sa, že spodná časť chrbta nevychádza z podlahy.

Cvičenie 2
Ležiaci na podlahe na chrbte, ohýbajte jednu nohu na koleno a druhú nechajte natiahnutú. Uchopte si ohnutú nohu rukami a pritiahnite ju k hrudníku. Predĺžte si nohu a opakujte cvičenie s druhou nohou.

Cvičenie 3
Kľačanie na podlahe, ohnutie chrbta a sklopenie hlavy nadol. Potom pomaly pomaly zdvíhajte hlavu a mierne ju nakloňte dozadu. Chrbát by sa mal ohýbať v opačnom smere a žalúdok by sa mal zasunúť..

Všeobecné odporúčania

Pre akúkoľvek bolesť lokalizovanú v krížovej kosti sú zakázané náhle pohyby a zvýšená fyzická aktivita.

Na posilnenie kostí a svalov potrebujete kompletnú stravu obsahujúcu dostatok vitamínov a minerálov, najmä vápnika. Do dennej stravy je potrebné zaradiť mliečne výrobky, ovocie (a sušené ovocie), zeleninu, bylinky, orechy.

Na zmiernenie bolesti v krížovej kosti a na zmiernenie napätia chrbtových svalov sa odporúča nosiť polotuhý korzet bedrovej kosti. Obmedzuje rozsah pohybu chrbtice v bedrovej oblasti a v lumbosakrálnom kĺbe. Chrbtica je teda vybavená mierom, čo prispieva k uzdraveniu.

Korzet je vybraný tak, aby sa zmestil. Po nasadení korzetu pod oblečenie sa pacient môže voľne pohybovať, chodiť do práce atď. Keď bolesť v krížovej kosti zmizne, je možné korzet zastaviť. A naopak: keď sa bolesť opakuje, musíte si nasadiť korzet.

Bolesť v lumbosakrálnej chrbtici

Choroby chrbtice sa pre mnohých predstaviteľov modernej spoločnosti stali problémom. Životný štýl čoraz viac zahŕňa zníženie fyzickej aktivity a nedostatok času na vyriešenie zdravotných problémov. Mnohí si vyvinú závislosť a návšteva lekára je, žiaľ, vnímaná ako posledná možnosť. To platí rovnako pre mužov, ako aj pre ženy..

Keď sa hovorí o patológii chrbtice, osobitná pozornosť sa venuje porážke lumbosakrálnej oblasti. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri každodenných činnostiach prežíva maximálne zaťaženie, ktoré je však jeho úlohou. Rovnako ako akýkoľvek iný orgán, aj chrbtica má určitú mieru bezpečnosti, ktorá sa stále a patologicky zhoršuje. To vedie k vzniku rôznych chorôb a objaveniu sa bolesti chrbta, čo nakoniec prinúti pacienta ísť k lekárovi.

príčiny

Bolesť v bedrovej oblasti a krížovej kosti je vyvolaná celým radom faktorov. Patria medzi ne miestne patologické procesy v chrbtici a choroby panvových orgánov a dokonca aj všeobecné poruchy v tele. Niektoré podmienky majú jasné rodové rozdiely, takže muži a ženy budú mať svoje vlastné príčiny bolesti. Existujú však spoločné faktory, ktoré sú spoločné pre všetkých. Tie obsahujú:

 • osteochondróza.
 • Medzistavcová prietrž.
 • spondylolistéza.
 • Ankylozujúca spondylitída.
 • osteoporóza.
 • Vrodené deformácie.
 • zranenia.
 • Nádory a metastázy.
 • Rektálne choroby.
 • Patológia močového systému.
 • Tromboflebitída panvových žíl.

Potrebné je komplexné vyšetrenie, aby sa zistilo, ktoré príčiny sú najdôležitejšie pri výskyte bolesti. Ale aj na základe iba histórie môžeme predpokladať najpravdepodobnejšie faktory. U mužov môže byť bolesť panvy spôsobená prostatitídou alebo rakovinou prostaty. U žien môže byť lumbosakrálna chrbtica zranená za nasledujúcich podmienok:

 • mesačník.
 • tehotenstvo.
 • Pôrodnícka patológia.
 • Zápalové ochorenia.
 • fibromyómami.
 • Ovariálne cysty.

Zistenie príčin bolesti bedrovej chrbtice sa stáva hlavnou úlohou v počiatočnej fáze lekárskej starostlivosti..

príznaky

Počas klinického vyšetrenia sa venuje pozornosť všetkým prejavom, ktoré sa vyskytujú u pacienta. Najskôr sa objasnia sťažnosti, potom lekár vykoná vyšetrenie a objektívne vyšetrenie. Po získaní potrebných informácií pristúpi k diferenciálnej diagnostike stavov, ktoré majú podobný klinický obraz..

Poškodenie chrbtice je sprevádzané rôznymi príznakmi. Bolesť je iba jedným z nich. Po zistení jeho vlastností je však veľmi pravdepodobné, že povedia, čo tieto príznaky skutočne spôsobilo. Ak vezmeme do úvahy možnosť patológie vnútorných orgánov, mali by sme starostlivo vyhodnotiť povahu bolesti. Môže to byť:

 1. Vzhľad: ťahanie, bolesť, spastické, šitie, streľba.
 2. Lokalizácia: brucho, dolná časť chrbta, krížová kosť.
 3. Prevalencia: v jednej zóne, s ožarovaním do iných častí brucha, trieslovej oblasti, nôh.
 4. Závažnosť: silná, mierna alebo slabá.
 5. Podľa dĺžky: krátke alebo dlhé.
 6. Podľa frekvencie: nepretržité alebo periodické.

Malo by sa tiež poznamenať, vplyv vonkajších faktorov na intenzitu bolesti. Príznaky sa môžu zhoršiť pri státí alebo sedení, pri chôdzi, nakláňaní a otáčaní tela. Pri urolitiáze je zrejmé spojenie s trasením a močením, v prípade chorôb konečníka - s defekáciou.

Ak hovoríme o ženách počas tehotenstva, najvýraznejšie bolesti sa zaznamenajú v neskorších štádiách, keď maternica vyvinie maximálny tlak na kostné štruktúry a orgány malej panvy. V týchto prípadoch sa môže nepríjemný pocit v noci zintenzívniť..

Syndróm bolesti je hlavným klinickým obrazom mnohých chorôb, ale sprievodným prejavom by sa mala venovať pozornosť..

Iné príznaky

S patológiou chrbtice sa vyvíjajú príznaky spojené s narušenou funkciou častí tela a orgánov nachádzajúcich sa v inervačnej zóne postihnutých koreňov. Preto budú charakteristické tieto porušenia:

 1. Motor: zvýšené alebo potlačené reflexy, svalová slabosť.
 2. Citlivé: brnenie, necitlivosť, znížené povrchové pocity.
 3. Vaskulárne: bledé, mramorovanie kože, nadmerné potenie alebo naopak suchosť, zmena dermografie.
 4. Vegetatívny: nadúvanie, zápcha alebo voľná stolica.

Lumbosakrálna chrbtica často obťažuje ženy počas menštruácie. Je to kvôli odrazenej povahe bolesti, ktorá je lokalizovaná v spodnej časti brucha. Podobný jav sa pozoruje pri zápalových ochoreniach gynekologickej sféry. Potom si môžete všimnúť nasledujúce príznaky:

 • Bolesť na bolesť alebo bolesť v dolnej časti brucha, siahajúca až po krížovku alebo konečník.
 • Menštruačné nepravidelnosti.
 • Vaginálny výtok.
 • Horúčka.
 • Bolesť pri prehmataní a gynekologické vyšetrenie.

Ak sa pacienti obávajú bolesti v bedrovej oblasti, mali by ste myslieť na choroby močového systému. V tomto prípade je najčastejšie potrebné identifikovať pyelonefritídu alebo urolitiázu, ktoré môžu sprevádzať tieto príznaky:

 • Porucha močenia.
 • Sfarbenie moču.
 • Horúčka.
 • Bolestivosť pri údere v bedrovej oblasti.

U mužov je bolesť krížovej kosti často jedným z príznakov prostatitídy. Potom dochádza k úniku močovej trubice, môže sa zaznamenať teplota subfebrilu. Pri chorobách konečníka je možné pozorovať zmeny vo výkaloch: krv, hlien, hnis. V noci sa môžu vyskytnúť aj časté toalety..

Nepriaznivé pocity v lumbosakrálnej chrbtici naznačujú rôzne choroby. Na objasnenie ich pôvodu je potrebné ďalšie preskúmanie..

diagnostika

Na stanovenie konečnej diagnózy sa používajú laboratórne a inštrumentálne vyšetrovacie metódy. Ďalšia štúdia odhalí spoľahlivé príznaky choroby. Po ich objektívnom vyhodnotení je možné určiť stupeň rozvoja patológie, jej prevalenciu a formovať ďalšie terapeutické taktiky. Použite nasledujúce metódy:

 • Všeobecné testy krvi a moču.
 • Štúdium biochemických parametrov krvi.
 • Močové testy na Nechiporenko a Zimnitsky.
 • Genitourinárna analýza.
 • X-ray chrbtice.
 • Ultrazvuk panvových orgánov a obličiek.
 • Magnetická rezonancia.
 • CT sken.
 • sigmoidoscopy.
 • Biopsia patologických formácií.

V závislosti od navrhovanej diagnózy sa pacient musí poradiť s traumatológom, neurológom, gynekológom, urológom, proktokológom alebo onkológom. Konečný záver o tejto chorobe možno urobiť na základe výsledkov komplexného vyšetrenia.

Včasná diagnostika patológie je kľúčom k úspešnej liečbe. Ak je choroba extrémne zanedbávaná, potom je ťažké počítať s úplným vyliečením.

liečba

Ak sa pacienti obávajú bedrovej chrbtice alebo krížovej kosti, pri liečbe je potrebný prísne diferencovaný prístup. Každé ochorenie vyžaduje špecifickú terapiu. Spôsoby liečby niektorých chorôb sa radikálne líšia v dôsledku ich príčin a vývojového mechanizmu.

Preto sa v prvom rade používajú etiotropné a patogenetické látky a za sprievodnú sa považuje symptomatická liečba. Existujú však prípady, keď musíte najskôr odstrániť syndróm bolesti alebo iné príznaky. Všetko záleží na situácii. Používajú sa najmä tieto metódy:

 • Drogová terapia.
 • fyzioterapia.
 • Terapeutická gymnastika.
 • Masáž a manuálna terapia.
 • operácie.

Liečba sa riadi štandardmi lekárskej starostlivosti akceptovanými v krajine..

Drogová terapia

Používanie liekov je základom modernej liečby mnohých chorôb. A posudzované prípady nie sú výnimkou. Lieky vám umožňujú konať v rôznych častiach patologického procesu, čo prispieva k jeho rýchlemu vyriešeniu. Konkrétne lieky sa predpisujú v súlade s diagnózou, ale najbežnejšie používané lieky sa dajú rozlíšiť:

 • Protizápalové a analgetiká (Movalis, Dicloberl).
 • Svalové relaxanciá (Midokalm, Tolperil).
 • Vitamíny skupiny B (Milgamma, Neurorubin).
 • Chondroprotektory (Teraflex).
 • Antibiotiká (Augmentin, Ciprolet).
 • Antispasmodika (No-shpa, Riabal).
 • Hemostatikum (Dicinon, Vikasol).

Je potrebné vziať do úvahy vedľajšie účinky liekov, najmä u žien počas tehotenstva. Potom použite najbezpečnejšie lieky na zabezpečenie normálneho vývoja plodu.

Akékoľvek lieky sa užívajú iba na odporúčanie lekára. Je prísne zakázané meniť dávku alebo priebeh liečby sami.

fyzioterapia

Široko používané metódy fyzického dopadu na patológiu. To platí najmä pre choroby chrbtice a niektoré ďalšie choroby. Musíme si však uvedomiť, že nie všetky metódy sú rovnako užitočné v každom z posudzovaných prípadov. Obmedzenia sa týkajú tehotenstva, niektorých zápalových procesov v akútnom štádiu, nádorov. Ak neexistujú kontraindikácie, môžu sa odporučiť nasledujúce postupy:

 • elektroforéza.
 • Laserové ošetrenie.
 • magnetoterapia.
 • Terapia UHF.
 • reflexné.
 • Úprava parafínom.
 • balneoterapia.

Fyzioterapeut vyberie pre každého pacienta najlepšie metódy po konzultácii s ošetrujúcim lekárom..

fyzioterapia

Telesné cvičenia majú veľký význam pri ochoreniach chrbtice. Pomáhajú obnoviť motorické funkcie, normalizovať štruktúrne vzťahy v kostre, posilňovať svaly. Pre dolnú časť chrbta a krížovú kosti sa môžu odporučiť nasledujúce cvičenia:

 1. Ležanie na zemi s nohami a pažami ohnutými na kolenách pozdĺž tela, zdvihnutie panvy, spočívajúce na nohách a hornej časti chrbta.
 2. Ležiaci na chrbte, prineste si kolená do žalúdka - najprv striedavo, potom oboje.
 3. Z polohy na chrbte čo najviac zdvihnite stehno a odložte ho nabok.
 4. Ležiaci na podlahe, prineste si kolená do žalúdka, dotknite sa ich hlavy a zároveň ohýbajte chrbát.
 5. Ležanie na chrbte s nohami ohnutými na kolenách a pažiach natiahnutými do strán, sklopenie dolných končatín do strán a otáčanie panvy.
 6. Postavte sa na gymnastickú stenu, položte jednu nohu na úroveň panvy a urobte pružné pohyby vpred.

Terapeutické cvičenia by sa mali vykonávať pod vedením odborníka. Nemali by sa dovoliť ostré pohyby a bolesť..

Masáž a manuálna terapia

Masáž dolnej časti chrbta a krížovej kosti nie je posledná pri liečbe patológie miechy. Zároveň sa pomocou rôznych prvkov - hladenie, trenie, miesenie - snažia dosiahnuť svalovú relaxáciu, zlepšiť krvný obeh v postihnutých oblastiach. Ľahká masáž je indikovaná počas tehotenstva, keď sa zvyšuje zaťaženie chrbtice..

Metódy manuálnej terapie pomáhajú znižovať stavovce, odstraňovať svalové bloky a subluxácie malých kĺbov. Na tento účel sa používajú metódy predlžovania, krútenia, ohýbania a predlžovania. Všetky techniky sa vykonávajú opatrne, aby nespôsobovali nepríjemné príznaky..

operácie

V prípadoch, keď konzervatívne metódy nemajú žiadny účinok a choroba je výrazná, existuje potreba chirurgického zákroku. Táto situácia je bežná pri úrazoch, nádoroch, spondylolistéze, niektorých pôrodníckych a gynekologických patologických stavoch. Hlavnou úlohou v tomto prípade je odstránenie patologického zamerania a obnovenie normálnej štruktúry orgánov. Spôsob operácie závisí od choroby.

Ak je osoba narušená dolnou časťou chrbta alebo krížovou kosti, je potrebné najskôr zistiť príčinu tohto javu. Toto nie je spojené iba s patológiou chrbtice. Preto môžete počítať s adekvátnou liečbou po jasnej diferenciálnej diagnóze.

Lumbosakrálna bolesť

L.S. Manvelov
Kandidát na lekárske vedy
Vedecké neurologické centrum RAMS

Bolesť je komplexný adaptačný mechanizmus u ľudí a zvierat. Múdrosť prírody spočíva v tom, že nahradila bolesť ako ochranca života a zdravia. Niet divu, že hovoria, že bolesť je strážcom zdravia. Bolesť spôsobená vonkajšími vplyvmi, ako aj bolesť spôsobená poruchami v tele samotnom, sú nebezpečnými signálmi, v súvislosti s ktorými vznikajú ochranné reakcie, vrodené aj získané. V dôsledku bolesti sa množstvo patologických procesov v tele objavuje skôr ako akékoľvek iné vonkajšie príznaky choroby. Jedným z najbežnejších typov bolesti je bolesť v dolnej časti chrbta a krížovej kosti. Každý druhý človek pociťuje lumbosakrálnu bolesť počas celého života. Vo veku 50 rokov trpí chorobami chrbtice asi 80% mužov a 60% žien. Tieto bolesti, ktoré sú hlavnou príčinou dočasného postihnutia, nepredstavujú len lekársky, ale aj dôležitý sociálny problém..

Faktory predisponujúce k rozvoju lumbosakrálnej bolesti sú:

 • silná fyzická námaha, fyzický stres;
 • nepríjemná pracovná poloha;
 • poranenie;
 • chladenie, prievan;
 • Zneužívanie alkoholu
 • depresia a stres;
 • pracovné riziká (vystavenie vysokým teplotám v horúcich obchodoch, prudké kolísanie teploty, zvýšená vlhkosť, vibrácie, žiarenie). Je známych niekoľko chorôb, pri ktorých sa vyskytuje lumbosakrálna bolesť..


K pozornosti pacientov!
Neurochirurgické oddelenie Vedeckého neurologického centra vykonáva endoskopické operácie herniovaných diskov.
Konzultácia s neurochirurgom v deň liečby (ak existuje lekárske odporúčanie)
Ak potrebujete viac informácií, zavolajte na +7 (495) 374-77-76 alebo zanechajte žiadosť


Lumbosakrálna radikulitída je ochorenie spôsobené vrodenými a získanými zmenami v chrbtici a jej väzivovom aparáte. Bolesť v lumbosakrálnej oblasti s radiiculitídou môže byť akútna alebo matná, obvykle na jednej strane, ktorá spôsobuje zadok, zadok stehna, vonkajší povrch dolnej časti nohy. Zosilňuje sa zmenou polohy tela, chôdze, kašľa, kýchania, namáhania. Niekedy je bolesť spojená s pocitom znecitlivenia, mravčenia, plazenia mravcov, pálenia, svrbenia. Lumbago. Jedným z najčastejších prejavov bolesti dolnej časti chrbta je lumbago - „lumbago“. Častejšie sa vyskytuje u tých, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou, najmä s kombinovaným účinkom nadmerného zaťaženia bedrových svalov a podchladenia. Dôležitú úlohu pri výskyte lumbagu zohrávajú akútne a chronické infekcie. Bolesť spravidla trvá niekoľko dní, niekedy však 2 až 3 týždne. S lumbagom dochádza k trhaniu svalových zväzkov, šliach, svalových krvácaní.
Bedrovej osteochondrózy. Bolesť je často narušená zmenami v chrbtici a jej väzivovom aparáte, ktoré sa nazývajú „osteochondróza“. Pri ich výskyte sú významné mnohé škodlivé účinky (vysoká vlhkosť vzduchu, prudké kolísanie teploty, prievan, predĺžené napätie svalov a kostných väzív) a vrodené anomálie. Bolesť pri osteochondróze je spôsobená podráždením nervových koreňov a citlivých nervových zakončení chrbtice a jej ligamentózneho aparátu osteofytmi (vyrastanie kostí) alebo fragmentmi vyčnievajúcich medzistavcových platničiek, ktoré zohrávajú úlohu vankúšikov absorbujúcich otrasy. Lýtková kýla sa vyznačuje: príznakom „spaceru“, keď je pacient nútený položiť ruky na koleno alebo stoličku a pokúsiť sa znížiť zaťaženie postihnutého disku; príznakom „vankúša“ je neschopnosť ľahnúť si na žalúdok bez toho, aby bola umiestnená pod posteľnú bielizeň; príznak pristátia, ak pacient, ktorý sa snaží niečo zdvihnúť z podlahy, sa neohýba, ale drepe.
Myozitída bedrových svalov. Bežnou príčinou bedrovej bolesti je myozitída bedrových svalov (zápalový proces). Toto ochorenie sa vyznačuje predĺženým priebehom. Bolesť v bedrových svaloch nie je taká intenzívna ako u bedrovej, väčšinou bolesť. Svaly sú pevné, bolestivé na cítenie a naťahovanie.
Existujú tri typy liečby lumbosakrálnej bolesti: nelieková, drogová a chirurgická.
Liečba bez drog zahrnuje šetrný motorický režim. Pri silných bolestiach v prvých dňoch je potrebné ležať v posteli. V nasledujúcich dňoch je pacientovi umožnené chodiť so znižujúcou sa bolesťou a najprv, prednostne pri barle, vyložiť chrbticu. Posteľ by mala byť pevná. Použite tenkú matraci, ktorá je položená na drevenej doske.
Na lokálnu expozíciu v zóne s najväčšou bolesťou sa používajú dráždivé masti (finalgon, nicoflex), horčičné omietky alebo korenie. Pomáha dobre trieť indometacín, ortofén, voltarén a podobné protizápalové masti. Lokálna úľava od bolesti pomocou etylchloridu, pijavice zmierňujú bolesť, zmierňujú ich teplo: vlnený šál, elektrický vyhrievací vankúšik, vrecko s vyhrievaným pieskom na spodnej časti chrbta.
Pre elimináciu bolesti nie je dôležité nosenie ortéz - vonkajších podporných zariadení (korzet, polokorzet, špeciálne pásy atď.). Nezabúdajte iba na to, že ak nebudete dodržiavať lekárske odporúčania, nosenie ortéz môže spôsobiť škodu. Na zabránenie odieraniu by sa mala ortéza nosiť na spodnom prádle. Príliš tesné sprísnenie ortézy sťažuje dýchanie, trávenie a krvný obeh v dolnej polovici tela. Ak sa s ňou nebudete deliť deň alebo noc, svaly môžu atrofovať, stratiť silu a hmotnosť. Ortéza je potrebná pri dlhodobom sedení (pri stole, pri štúdiu), pri intenzívnej fyzickej námahe a pri jazde v doprave. Inokedy musia svaly pracovať, aby si udržali svoje funkcie. Pri použití ortéz je potrebné vykonať sériu terapeutických cvičení s nimi aj bez nich. Ideálne je samozrejme vytvoriť si vlastný „svalový korzet“ s pravidelnými cvičeniami fyzioterapie. Potom už nebudú potrebné ďalšie podpory.
Pri tomto type bolesti sa používa množstvo liekov, ktoré majú analgetický účinok. Účinný neurobion, ktorý je komplexom vitamínov B (B,, B6, B12), ktoré hrajú dôležitú úlohu v metabolizme nervového systému. Na jednej strane kompenzujú nedostatok vitamínov v dôsledku choroby a na druhej strane stimulujú obnovenie narušených funkcií. Liek má výrazný analgetický účinok a urýchľuje regeneráciu. Kontraindikácia pri liečbe Neurobionom je len precitlivenosť na vitamíny, ktoré tvoria jeho zloženie. Analgetiká majú tiež analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky (movalis, nise, diklofenak atď.). Posledná skupina liekov by sa mala používať opatrne a iba pod dohľadom lekára kvôli vysokému riziku gastrointestinálnych komplikácií..
Elektrické postupy majú analgetický účinok: transdermálna elektroanalgézia, sínusoidné modulované prúdy, diadynamické prúdy, elektroforéza s novokainom, atď. Reflexoterapia (akupunktúra, kauterizácia, elektroakupunktúra, laserová terapia) a novokainové blokády sa používajú na rovnaký účel. Pri diskogénnej radikulitíde sa v nemocnici používa trakčná terapia (posteľná a podvodná trakcia). S myozitídou pomáha horúca obklady.
Keď ustúpia akútne prejavy lumbosakrálnej bolesti, použijú sa masáže, fyzioterapeutické cvičenia a manuálna terapia.
Pri hernii medzistavcových platničiek v prípadoch, keď napriek liečbe trvajúcej 3 až 4 mesiace pretrvávajú intenzívne bolesti, sa odporúča odstrániť prietrž.
Liečba sanatória v sanatóriách pre pacientov s chorobami pohybových orgánov a periférneho nervového systému má veľký význam pri následnej starostlivosti a prevencii exacerbácií.
Prevencia lumbosakrálnej bolesti je založená na vylúčení predispozičných faktorov. Vyžaduje sa včasné odhalenie a liečba chorôb, ktoré prispievajú k nástupu bolesti, racionálnemu zamestnávaniu a primeranému životnému štýlu: dodržiavanie režimu práce, odpočinku a výživy, odstránenie fyzického a duševného stresu, zlé návyky (zneužívanie alkoholu, fajčenie); systematická telesná výchova a šport, tvrdenie.

Bolesť v lumbosakrálnej chrbtici

Bolesť v lumbosakrálnej oblasti nie je nezávislé ochorenie, je to symptóm, ktorý významne obmedzuje motorické funkcie.

Môžu mať odlišnú povahu: vyskytujú sa po dlhšom namáhaní, dlhom pobyte v jednej polohe, nočnom spánku, nedávajú príležitosť narovnať sa, môžu strieľať, piercing alebo bolieť.

príčiny

Príčiny bolesti sú mnohé, často príznak choroby, ktorá nie je spojená s chrbticou..

 • osteochondróza, sakralizácia, nezatváranie oblúkov chrbtice, lumbago;
 • parametre (zápal peritoneálnej steny), patologické procesy, ktoré sa vyskytujú v panve. Bolesť sa po pohybe a námahe zosilňuje;
 • gynekologické choroby (vonkajšia endometrióza lokalizovaná za krčka maternice);
 • počas tehotenstva sa môže objaviť aj bolesť v lumbosakrálnej oblasti, ak plod zaujíma týlnu alebo zadnú polohu. Chrbát dieťaťa tlačí na chrbticu ženy, predovšetkým na krížovú kosti a zadnú časť panvy;
 • zranenia krížovej kosti; osoba musí zaujať neobvyklé pozície, aby zmiernila alebo zbavila sa syndrómu bolesti. Po niekoľkých dňoch úplného pokoja zmiznú všetky nepríjemné pocity;
 • zápalové procesy v panvových orgánoch. Bolesť v sakrálnom drieku nie je vždy spojená s problémami chrbtice, niekedy je to príznak chorôb konečníka, prostaty atď.;
 • poškodenie tela patogénmi tuberkulózy. Infekčné poškodenie krížovej kosti spôsobuje akútnu bolesť, ktorá sa zvyšuje s pohybmi a bremenami a ustupuje v pokojnom stave;
 • nádory, metabolické a infekčné choroby (rakovina pľúc, obličiek, prostaty a prsníka, žalúdka, myelómu, lymfómu). Bolesť je boľavá, pretrvávajúca, nezmizne ani v pokoji, zvyčajne sa zosilňuje v noci;
 • osteomalacia a osteoporóza. Tieto choroby vedú k úbytku kostnej drene, v sakrálnej oblasti sa vyskytujú tupé bolesti;
 • bolesť v sakrálnom drieku u žien počas menštruácie;
 • rakovina tela alebo krčka maternice, ktorá spôsobuje napätie v uterosakrálnych väzoch;
 • lumbosakrálna radikulitída.

Sacrodinia - bolesť alebo akútna bolesť v krížovej kosti

Bolesť môže byť boľavá alebo ostrá, môže sa vyskytnúť pri náhlych pohyboch, roztiahnutí alebo ohnutí sakrálnej oblasti, s dlhodobým pobytom v jednej polohe..

Pri scrodinii sa okrem bolesti, častého močenia, pozoruje aj pokles potencie v dôsledku nedostatočného prísunu krvi v malej panve a obmedzenie pohybov bedrových kĺbov..

Akútny priebeh secralgie trvá asi 7 dní, potom bolesť ustupuje.

Ak je postihnutý iba jeden sakrálny nerv, bolesť sa vyskytuje po dlhom pobyte v jednej polohe, zvyčajne po sedení na stoličke..

Viacpočetné nervové lézie sú sprevádzané extravertebrálnymi (kvôli problémom s prísunom krvi a zápalom vnútorných orgánov, dochádza k zmenám vo fungovaní vnútorných orgánov) a prejavmi stavcov (lokálna bolesť v sokro-stavcovej oblasti)..

Sacrodinia vyžaduje kvalifikovanú liečbu, inak ochorenie progreduje, vznikajú komplikácie.

diagnostika

Skúsený špecialista v tejto oblasti odlíši sakródiu od traumatických zranení, osteomyelitídy, sakroileitídy a nádorov..

Na potvrdenie diagnózy, vylúčenie artrózy sakroiliakálnych kĺbov a onkologických ochorení, lekár predpíše počítačovú tomografiu.

Ženy sa tiež podrobujú MRI panvových orgánov, aby sa vylúčilo zhutnenie väzieb a parametrov maternice..

Ako sa zbaviť

Hlavnou liečbou scrodinia je zbaviť sa základného ochorenia, ktoré spôsobuje nepohodlie vo krížovej kosti.

Pri akútnej bolesti lekár predpisuje analgetiká a blokády, fyzioterapiu (SMT, UHF), reflexologické kurzy, manuálnu a cvičebnú terapiu.

Na oslabenie a odstránenie nepríjemných pocitov je nevyhnutné mať polotuhý korzet.

liečba

V každom prípade musíte kontaktovať neurológa, urológa, traumatológa, gynekológa a ortopéda..

Ak chcete odstrániť nepohodlie, musíte liečiť základné ochorenie.

Na ošetrenie sa používa celý rad opatrení:

Chirurgický zákrok

Použitie polotuhého korzetu

Ak je veľkosť zvolená správne, pacient sa cíti pohodlne, môže sa pohybovať, pracovať, robiť domáce práce atď..

Môžete prestať nosiť až potom, čo bolesť zmizne, a ak sa nepohodlie vráti, znovu ho nasadí.

Lieky na zmiernenie bolesti

Lieky sa vstrekujú do bolestivých miest vo svaloch, dutine sakroiliakálneho kĺbu, miechovom kanáli.

Manuálna terapia a reflexológia

masáž

Masáž môže mať protizápalové a analgetické účinky, zlepšuje prietok lymfy a krvi v poškodenej oblasti. V prvých dňoch po nástupe bolesti by masáž mala byť jemná, nemala by trvať dlhšie ako 10 minút, sú vylúčené intenzívne hnetenie, sekané a výrazné pohyby..

fyzioterapia

Na zmiernenie bolesti je potrebné cvičiť. Na to stačí rytmicky a pokojne vykonať 3 jednoduché cvičenia (každé asi 10 krát, prípadne počet opakovaní na 20).

 1. Ľahnite si na chrbát, jemne ohnite kolená a zdvíhajte ich na hrudník, fixujte polohu rukami. Chráňte spodnú časť chrbta k povrchu. Zostaňte krátko v tejto polohe, vráťte sa na začiatočnú pozíciu a zopakujte cvičenie.
 2. Vezmite východiskovú pozíciu ako v predchádzajúcom cvičení, ohnite jednu nohu do kolena, uchopte ju rukami a na pár sekúnd ju pripevnite k hrudníku, sklopte. Opakujte postup s druhou nohou..
 3. Nasaďte si kolená, ohnite chrbát a sklopte hlavu nadol, potom ho jemne a postupne nadvihnite a nakloňte dozadu. Chrbát by sa mal teraz ohnúť.

Ak sa vyskytne bolesť krížovej kosti a dolnej časti chrbta, prísne sa zakazuje ťažká fyzická námaha a náhly pohyb.

Informácie pre ženy

U žien sa bolesti v lumbosakrálnej oblasti môžu vyskytnúť z niekoľkých dôvodov. Nepríjemné pocity sa niekedy objavujú počas menštruácie, sú boľavé a slabo lokalizované, bolesť sa môže šíriť na nohy. Je to kvôli napätiu uterosakrálnych väzov. Tento proces nevyžaduje liečbu, po menštruácii sa nepohodlie stratí.

Nemali by ste však čakať a vydržať, ak sú na ľavej alebo pravej strane krížovej kosti silné bolesti. Nepríjemné pocity vľavo sú príznakom pohyblivosti medzistavcovej platničky krížovej kosti a gynekologických ochorení, sú sprevádzané zápchou, srdcovými a pľúcnymi chorobami a bolesti napravo od krížovej kosti môžu spôsobiť problémy s krvným obehom, žalúdkom alebo zápalom reprodukčného systému..

Ak má žena ostrú bolesť v krížovej kosti, mali by ste sa okamžite poradiť so špecialistom, môže to byť príznak rakoviny tela alebo krčka maternice..

Bolesť v lumbosakrálnej oblasti môže tiež počas tehotenstva mučiť, pretože plod v niektorých polohách spôsobuje silné svalové napätie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Výčnelok krčnej chrbtice je posunutie (dislokácia) progresívneho medzistavcového disku. Ďalší výstupok môže viesť k vytvoreniu prietrže. V skutočnosti je vyčnievanie krčnej chrbtice počiatočnou fázou prietrže.
Bolesť dolnej časti chrbta v anglických zdrojoch sa nazýva dolná časť chrbta. Bolesť často prispieva k napätiu v bedrovej chrbtici, obmedzeniu pohybu a analgetickej skolióze.
Hlavným provokujúcim faktorom pri vývoji ochorenia je nedostatok adekvátnej fyzickej aktivity, ktorá vedie ku komplexu dystrofických porúch v chrupavke..