loader

Hlavná

Hlava

Miechová kýla: príznaky, diagnostika, liečba

Kýla chrbtice je mimoriadne nebezpečná choroba a bohužiaľ nie je v žiadnom prípade zriedkavá. Podľa nedávnych lekárskych štúdií sa táto diagnóza čoraz častejšie zisťuje u ľudí vo veku 25 - 35 rokov, pričom touto chorobou sú rovnako postihnutí ženy aj muži. Čo spôsobuje medziobratlovú prietrž? Ako určiť riziko ochorenia v počiatočných fázach a zabrániť nezvratným následkom? A konečne existuje spôsob, ako sa natrvalo zbaviť bolesti - okrem chirurgického zákroku?

obsah

Na úvod sa pozrime, prečo sa vyskytuje prietrž chrbtice a aké procesy predchádzajú jej vzhľadu.

Naša chrbtica sa skladá z mnohých stavcov a medzistavcových platničiek, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov. Vďaka koordinovanej práci, pružnosti a pružnosti celej štruktúry sme schopní sa pohybovať: chodiť, sedieť, ohýbať, neviazať - inými slovami, voľne sa pohybovať v priestore bez hrozby zlomeniny a straty koordinácie od najmenšieho zaťaženia chrbtice..

Čo sa stane, ak jeden alebo viac diskov zlyhá (poškodených, zdeformovaných)? Harmónia chrbtice bude narušená, chrbtica stratí svoju vlastnú flexibilitu, akákoľvek fyzická aktivita bude bolieť alebo sa stane úplne nemožnou.

Čo je stavová prietrž a aké procesy sa charakterizujú?

Z fyziologického hľadiska je vertebrálna kýla čiastočným posunutím poškodeného medzistavcového disku..

Štruktúrne je disk tekutinovým centrom - buničitým jadrom, obklopeným vláknitým kruhom spojivového tkaniva. Pod vplyvom nadmerného, ​​ostrého zaťaženia alebo naopak nízkej mobility, ako aj ďalších faktorov (viac informácií príčiny choroby) disk začne „vysychať“, vo vláknitom kruhu sa tvoria trhliny, cez ktoré vyčnieva buničité jadro v jednom alebo druhom smere. Vláknitý kruh sa zlomí a jadro „tečie“ do miechového kanála, nervové zakončenie je podráždené, čo spôsobuje ťažkú ​​bolesť osobe a významne narušuje koordináciu pohybov..

Príčiny choroby: prečo existuje medziobratlová hernia?

Kýla medzistavcových platničiek je najčastejšie dôsledkom a / alebo komplikáciou iných chorôb chrbtice: osteochondrosis, skolióza, iné zakrivenie chrbtice alebo zranenia.

Príčiny choroby však nie sú vždy také transparentné. Je možné „získať“ prietrž bez zranení, zbytočného stresu a súvisiacich chorôb? Bohužiaľ, áno, pretože príčiny miechy sú bohužiaľ veľmi rôznorodé:

 • sedavý spôsob života a zlé návyky;
 • sedavá práca, dlhodobé vedenie vozidla a / alebo používanie počítača;
 • nepohodlné obliečky (matrace a vankúše), nábytok, obuv;
 • porušenie postoja;
 • nadváha;
 • dedičnosť.

Mýty a mylné predstavy o príčinách hernie

Tu je niekoľko „mýtov“, ktoré väčšina ľudí dodržiava, pretože vedia o hernii chrbtice iba prostredníctvom vypočutia.

 • Mýtus 1. „Kýla je spôsobená len zraneniami alebo atlétmi, ktorí nadhadzujú telo, ktoré vám môže kedykoľvek roztrhnúť chrbát.“
 • Mýtus 2. „Kýla je choroba starších ľudí. Mám dvadsaťpäť, nevyťahujem závažia, takže som mimo rizika! “
 • Mýtus 3. „Nikto nie je v bezpečí pred herniou: môže dôjsť k roztrhnutiu náhle a jednoduchému preťaženiu“

Všetky tri mýty, napriek zjavným extrémom úsudku, majú spoločnú povahu - nepochopenie procesov predchádzajúcich vzniku choroby..

Jednou z hlavných príčin prietrže je hladovanie kyslíka medzistavcových platničiek. Faktom je, že na diskoch nie sú žiadne krvné cievy, a preto dostávajú výživu a kyslík difúziou zo zadných svalov. Pri nedostatku kyslíka začnú disky „hladovať“, spojovacie tkanivo je ochudobnené, vo vláknitom kruhu sa objavia slzy a praskliny - a potom sa všetky následné procesy charakteristické pre osteochondrózu a v dôsledku toho kýly.

Hladovanie kyslíka nie je ničím iným ako dôsledkom nízkej pohyblivosti a predĺženého pobytu v nepohodlnej polohe. Preto vyvracanie vyššie spomenutých mýtov.

 • Pokiaľ ide o chrbticu, nadmerné zaťaženie a ich nedostatok sú rovnako škodlivé. Prvý z nich nevyhnutne vedie k mikro-zraneniam a nadmernému zaťaženiu, druhý k žilovému preťaženiu a prerušeniu dodávky krvi..
 • Vek môže byť v skutočnosti obmedzením - napríklad dospievajúcim a deťom prakticky nehrozí prietrž, pretože aktívne pohybujú a naplňujú kyslík všetky svaly a cievy. Ale spolu s dospievaním sa často mení aj životný štýl - bohužiaľ už dvadsaťročný človek trpiaci prietržou už nie je raritou..
 • Áno, stavcová prietrž často vzniká pri zraneniach a záťažiach, je to však iba dôsledok už poškodených diskov. Inými slovami, so zdravou chrbticou, dokonca aj v prípade prudkého úderu, je väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k podvrtnutiu.

Príznaky a príznaky kýly chrbtice

Verí sa, že hlavným a jediným herniálnym prejavom je bolesť. To však nie je úplne pravda.

Medzistavcová kýla má množstvo pre- a post-symptómov, ktoré sa podľa toho objavujú v počiatočných a nasledujúcich štádiách vývoja choroby:

 • celková únava, slabosť a napätie v chrbte a nohách, prechádzajúce iba v polohe na chrbte;
 • chrbtová bedrá a znecitlivenie končatín;
 • rastúca povaha bolesti, zhoršená námahou, pohybom a niekedy kašľom;
 • pocit tepla a sčervenanie kože v okruhu poškodenej oblasti.

Okrem toho symptomatológia závisí aj od časti chrbtice, v ktorej došlo k poškodeniu disku..

So bedrovou prietržou tak môžu byť nohy alebo zadok bolestivé. Cervikálna hernia je často sprevádzaná bedrovými ramenami, závratmi a zvýšeným tlakom. Kýla hrudnej chrbtice spôsobuje silnú bolesť v oblasti hrudníka, ktorá nie je ovplyvnená liekmi na srdce.

Vývoj choroby: ako určiť prietrž podľa skorých príznakov?

Pri väčšine pacientov začína prietrž s herniou. V skutočnosti je prvá vec, ktorá vás núti myslieť na svoje zdravie a naliehavo „utekať“ k lekárovi, prudký útok bolesti, doslova upútaný na posteľ..

Nemali by sme však predpokladať, že toto je začiatok - samotný okamih premiestnenia disku a výskyt degeneratívneho dystrofického procesu. Bohužiaľ, spravidla v čase, keď sa bolesť stane neznesiteľnou, už prebiehajú zápalové procesy na medzistavcovej platničke..

Je však celkom možné rozpoznať prietrž v ranom štádiu (ešte predtým, ako sa objaví):

 • Cítite sa v ranných nepríjemných pocitoch v chrbte, akoby ste celú noc spali v nepohodlnej polohe?
 • Pri ohýbaní dozadu a dopredu sa vyskytujú bedrové bolesti a záchvaty bolesti, najmä spojené s fyzickou námahou?

Bohužiaľ, ak boli obe otázky zodpovedané kladne, ste v nebezpečenstve a bude užitočné prihlásiť sa na skúšku..

Dôsledky prietrže chrbtice a diagnózy

Iba lekár môže diagnostikovať medzistavcovú prietrž a stanoviť presnú diagnózu..

Dokonca aj vo fáze jednoduchých testov a manuálneho vyšetrenia môže mať podozrenie na kýlové riziko a odkázať pacienta na MRI alebo počítačovú tomografiu. V niektorých prípadoch sa môže predpísať aj röntgenová snímka na vyhodnotenie stavu kostí a prítomnosti poranení stavcov..

Pravdepodobnosť úplného zotavenia a odstránenia príznakov bolesti prietrže chrbtice priamo závisí od včasnej kompetentnej liečby..

Je možné kýlu natrvalo vyliečiť? Áno, ale na tento účel musíte začať liečbu v najskoršom štádiu ochorenia a prísne dodržiavať odporúčania lekára.

Čo môže viesť k nedbanlivosti? Bohužiaľ, prietržná kýla chrbtice často vyvoláva poruchy v práci iných vnútorných orgánov: srdca, pľúc, žalúdka a pankreasu. Následkom neliečenej prietrže môže byť bronchitída, radikulitída, paralýza a dokonca aj mozgová porážka.

Liečba kýly: je to iba chirurgický zákrok?

Existuje mnoho spôsobov liečby prietrže chrbtice: od kardinálnej chirurgie (chirurgia po odstránenie prietrže) až po fyzioterapiu, masáže a cvičenie..

Ďalej budeme analyzovať možné metódy a ich použiteľnosť v závislosti od zdravotného stavu.

Prevádzkové metódy

Cvičenie a cvičenie

Čo: gymnastický komplex, ktorý podporuje trakciu miechy; môžu zahŕňať pravidelné cvičenia aj cvičenia vykonávané vo vode (najmä plávanie)

Príklad gymnastiky s kýlou chrbtice

Kedy: presne po odstránení akútnej fázy choroby a po porade s lekárom; odporúčané v spojení s inými opatreniami
Dôležité: pri nesprávnom alebo predpísanom cvičení sú možné relapsy a zhoršenie stavu

Liečba drogami

Manuálna a fyzioterapia

Triedy na simulátore Drevmass

Čo: profesionálny simulátor pre nezávislé postupy regenerácie a prevenciu chorôb chrbta a chrbtice
Kurzy na Drevmass

Cvičenia prietrže pri krku

Kedy: na prevenciu alebo liečbu kýly chrbtice, ale prísne po odstránení akútneho záchvatu
Dôležité: Ak sa liek používa na liečebné účely, nezabudnite sa poradiť s lekárom

Nosiť korzet

Ľudové metódy

A nakoniec - nezabudnite na prevenciu! Liečba prietrže je vždy zložitejšia ako prevencia jej vzniku. Noste pohodlnú obuv, vyhnite sa nepríjemným pózam a preťaženiu, správne cvičte, cvičte, viesť zdravý životný štýl, pite viac tekutín - a buďte zdravý!

Kontaktuj nás

Ak sa chcete poradiť s prevenciou a nezávislou liečbou chorôb chrbtice pomocou profesionálnych simulátorov Drevmass, radi vám odpovieme na bezplatnej horúcej linke 8 800-700-37-79 alebo e-mailom [email protected]

Môžete si tiež objednať spätné volanie alebo nechaj svoje preskúmanie / návrh.

Dúfame, že tento materiál bol pre vás užitočný a želáme vám veľa zdravia a dlhého života.!

Váš tím Drevmass

Predispozičné faktory a príčiny medzistavcovej prietrže

Medzistavcová kýla, ktorej príčiny sa môžu líšiť, je pravdepodobne najbežnejšou komplikáciou mnohých chorôb pohybového ústrojenstva. Napriek tomu, že mnoho pacientov lieči túto patológiu ako súčasť základného ochorenia, v skutočnosti možno predpoklady na objavenie sa takého poškodenia disku pozorovať už v detskom veku..

Napríklad narušenie držania tela pri vyučovaní v škole alebo pri práci s počítačom často vedie k nesprávnemu vytvoreniu chrbtice, k viditeľnému zakriveniu a dokonca k oblastiam so zníženou pevnosťou medzistavcových platničiek. Ďalšie problémy, ktoré sa objavujú s vekom, sa prekrývajú so zraneniami, ktoré utrpeli v detstve a ktoré vedú k miechovej kýle.

Hlavné príčiny miechy

Hlavnú rizikovú skupinu pre výskyt hernie medzistavcových platničiek predstavujú ľudia vo veku 25 až 55 rokov, ale majte na pamäti, že čím staršia osoba, tým vyššia je pravdepodobnosť rozvinutia takejto patológie chrbtice, pretože s vekom sa sčítajú negatívne účinky na chrbticu. Štatistiky ukazujú, že iba 15 až 20% ľudí má diagnostikovanú iba jednu medzistavcovú prietrž a na ďalších 60 až 75% 3 disky sú okamžite postihnuté. Choroby, ktoré majú priamy vplyv na chrbticu, najčastejšie vedú k herniám. Medzi tieto choroby patria:

 • skolióza;
 • osteochondrosis;
 • ankylozujúca spondylartróza;
 • reumatoidné choroby;
 • systémové metabolické poruchy;
 • narušená syntéza spojivového tkaniva;
 • poruchy endokrinného systému.

Príčiny medzistavcovej prietrže nie sú obmedzené iba na tieto choroby. Väčšina ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná medziobratlová kýla, má iné choroby, ktoré sú predkom pre poškodenie disku. Môže tak vyvolať nepravdivý dojem, že k takémuto vážnemu poškodeniu medzistavcových platničiek dochádza v dôsledku progresie základnej choroby, hoci to nie je úplne pravda. Problém je v tom, že vývoj prietrže nie je len dôsledkom progresie existujúcej choroby, ale je výsledkom celého radu problémov, ktoré sa v priebehu rokov hromadia..

Faktory náchylné na výskyt prietrže chrbtice

Výskyt medzistavcovej prietrže napomáhajú faktory genetickej aj domácej povahy. Genetická povaha objavenia sa problému s medzistavcovými platničkami ešte nebola dokázaná a mechanizmus tohto javu sa neskúmal, zároveň sa však zistila určitá tendencia výskytu ľudí s rodinnou anamnézou krvných príbuzných trpiacich chorobami pohybového aparátu..

Nemôžeme však všetko pripísať genetickej predispozícii, pretože mnohým ľuďom, ktorí ju majú, sa podarilo vyhnúť problémom s chrbticou a kĺbmi. Nepriaznivé faktory prostredia a nesprávny životný štýl sú katalyzátorom vzniku herniovaných diskov. K vývoju prietrže priamo alebo nepriamo prispievajú tieto vnútorné a vonkajšie faktory:

 • pasívny životný štýl;
 • prítomnosť zlých návykov;
 • podvýživa s vysokým obsahom tukov;
 • obezita;
 • svalová slabosť chrbta a brucha;
 • chronický nedostatok vitamínu;
 • chronické poškodenie miechy;
 • mikrotrauma v dôsledku vzpierania;
 • chronicky nesprávna poloha tela počas sedavej práce a spánku.

Hormonálne zmeny môžu tiež prispieť k výskytu medzistavcovej prietrže. Práve hormonálne poruchy sú často impulzom pre rozvoj chorôb pohybového aparátu u žien starších ako 50 rokov. Podľa štatistík je pravdepodobnosť, že ženy tohto veku trpia medziobratlovými kýlami, čo potvrdzuje teóriu, že zmeny súvisiace s vekom a hormonálne zmeny môžu byť impulzom pre deformáciu disku. Okrem toho sa dokázalo, že zmeny súvisiace s vekom a spomalenie metabolických procesov v kombinácii s inými faktormi predisponujú k výskytu osteochondrózy..

Profylaxia medzistavcovej prietrže

Prevencia chorôb chrbtice vám umožňuje udržiavať zdravie a aktivitu a žiť bez bolesti po mnoho rokov. Mnohí ľudia s bolesťou chrbta by chceli otočiť hodiny, aby zabránili rozvoju prietrže chrbtice, ale čas, keď ich jednoduché metódy prevencie mohli chrániť pred silnou bolesťou a potreba chirurgického zákroku sa už stratila. Metódy prevencie zahŕňajú predovšetkým elimináciu predispozičných faktorov. Na udržanie zdravia celého chrbtice:

 • jesť správne;
 • vykonávať uskutočniteľné fyzické cvičenia;
 • sledovanie polohy tela;
 • dodržiavať pravidlá spánku;
 • hmotnosť monitora;
 • nezneužívajte cigarety a alkohol;
 • podniknite dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu.

Hlavnými opatreniami pri prevencii spinálnej prietrže sú správna výživa a cvičenie.

Správna výživa pomáha saturovať telo užitočnými látkami a fyzická aktivita vám umožňuje vytvoriť silný svalový rámec a urýchliť metabolizmus. Opatrenia zamerané na udržanie zdravia chrbtice majú tiež priaznivý vplyv na celé telo, čo prispieva k zachovaniu všetkých jej systémov..

Príznaky a liečba miechy

Kýla medzistavcových platničiek - patológia nie je nezávislá. Príčinou prietrže je osteochondróza. V skorých štádiách osteochondrózy sa ochorenie neprejavuje. Pri takomto skrytom kurze existuje veľká šanca, že dôjde k medzistavcovým kýlam.

Ako kýla chrbtice?

Pri osteochondróze je narušená flexibilita a elasticita medzistavcových platničiek, ktoré stvrdnú. Potom disky zmenia svoj tvar, stávajú sa viac sploštenými. Vyskytuje sa malý výčnelok medzistavcových platničiek. A čo je kýla?

Posledným stupňom vývoja osteochondrózy je prietrž medziobratlového disku, pri ktorom dochádza k úniku tekutiny z diskov do kanála miechy..

Miechové kýly majú 2 stupne progresie. V prvej fáze sa vyskytuje bolesť v mieste lokalizácie, ktorá sa zhoršuje zdvíhaním závaží alebo dlhodobým sedením. V druhej fáze sa vertebrálna hernia začína prejavovať presnejšie, bolesť sa neprejavuje lokálne, ale vyžaruje do končatiny..

Medzistavcové prietrže majú mnoho príčin vzhľadu. S ktoroukoľvek z nich chrbtica mení svoju štruktúru, dochádza k dystrofickým procesom. Miera progresie prietrže môže závisieť od príčiny..

Dôsledky osteochondrózy

U veľkého počtu ľudí sa osteochondróza objavuje v mladom veku. Pri negramotnej alebo predčasnej liečbe patológie sa stav pacienta môže výrazne zhoršiť. Medzistavcové platničky menia svoju štruktúru, strácajú elasticitu a stávajú sa spletitejšími. Disk má výčnelok - výčnelok. Keď sú tkanivá disku zničené, z neho začne vytekať tekuté jadro a dochádza k prietrži disku chrbtice. Faktory, ktoré zhoršujú osteochondrózu, ktorá vedie k hernii medzistavcových platničiek:

 • Fajčiť. Telo fajčiara trpí nedostatkom živín, chrbtica stráca silu, mení svoju štruktúru. Nedostatok kyslíka v krvi vedie k urýchlenému starnutiu medzistavcových platničiek.
 • Nadváhou. Ak je človek obézny, zaťaženie chrbtice sa výrazne zvyšuje, disky sa opotrebujú a rýchlejšie sploštia..
 • Pasívny životný štýl. Keď osoba sedí, zaťaženie chrbtice sa zvyšuje, stáva sa neaktívnym, medzistavcové platničky sa vyrovnávajú, chrupavkové tkanivo je zničené.
 • Nevyvážená strava. Nedostatok vápnika a mnohých ďalších vitamínov vedie k oslabeniu stavcov, k tvrdnutiu medzistavcových platničiek ak strate ich elasticity..

Poranenie miechy

Miechy sa tiež môžu objaviť v dôsledku mechanického nárazu na chrbát. Obzvlášť nebezpečné sú vibračné zaťaženia. Vláknitý krúžok nemusí vydržať taký prudký skok v záťaži a prasknutí. U mnohých ľudí sú medzistavcové platničky už trochu opotrebované, sploštené pôsobením zaťaženia. Náhlymi pohybmi pri otáčaní tela osoba zvyšuje riziko zranenia a zvyšuje pravdepodobnosť výskytu spinálnej prietrže.

Ťažký šport

Ďalším dôvodom, pre ktorý existuje medziobratlová kýla, silový tréning s nedodržiavaním bezpečnostných pravidiel. Živým príkladom sú cvičenia ako: drepy, mŕtve ťahy v plnej amplitúde, trhnutie a tlačenie tyče. Pri vykonávaní cvičení musíte zvoliť správnu hmotnosť, použiť bezpečnostný pás.

Počas cvičenia dochádza k vertikálnemu zaťaženiu chrbtice. Prepätie opotrebuje medzistavcové platničky av určitom okamihu sa môže objaviť prietrž hernie.

Oddelene sa dá cvičiť pohybmi - trhnutím, pri ktorom riziko zvýšeného zranenia sa mnohokrát zvyšuje v dôsledku ostrého stlačenia a napínania chrbtice. Ak sa vyskytne medziobratlová hernia, príčiny majú mimoriadny význam. Miera deštrukcie medzistavcových platničiek niekedy závisí od toho..

Príznaky a stupne prietrže

Príznaky medzistavcovej prietrže môžu závisieť od stupňa progresie patológie, od životného štýlu pacienta a od miesta prietrže. Existujú však aj hlavné príznaky, ktoré sa vyskytujú u väčšiny majiteľov medzistavcovej prietrže. U niektorých ľudí už dlho neexistujú známky medzistavcovej prietrže, ktorá sa prejavuje v neskorších štádiách progresie. Ak má osoba stavcovú prietrž, príznaky a liečba budú úzko prepojené, preto je dôležité informovať lekára o všetkých prejavoch..

Charakteristické znaky prietrže chrbtice:

 • Svalové kŕče v blízkosti poškodených medzistavcových platničiek. Človek nemôže svojvoľne uvoľniť také svaly.
 • Pri ohýbaní a narovnávaní chrbta je silná bolesť.
 • Pri chôdzi sa objaví dlhodobá bolesť. V niektorých prípadoch bolesť nedovoľuje chodiť normálne, človek začne krívať.
 • Zlá citlivosť niektorých častí chrbtice alebo končatín.

Kýla môžu byť troch typov: bedrovej chrbtice, hrudníka a krčka maternice. Bedrová a krčná medzistavcová prietrž je najbežnejšia. Hrudníková časť podlieha veľmi zriedkavo patologickým zmenám, najmä u žien.

Keď sa objavia príznaky kýly chrbtice, môžu mať prejavy individuálnejší charakter v závislosti od miesta:

 • Zlá citlivosť dolných končatín, zhoršená koordinácia pohybov;
 • Bolesť v dolných končatinách (nohy, jednotlivé prsty);
 • Inguinálne bolesti;
 • Dolná časť chrbta bolí často. Krvný prísun do tejto časti chrbtice je narušený, svaly stvrdnú a kŕče. Bedra sa stávajú obmedzenejšími.

Príznaky hernie v hrudnej chrbtici:

 • Hrudná oblasť je vystavená neustálej bolesti;
 • Niektoré časti hrudníka sa stávajú menej citlivými;
 • Bolesť pod lopatkami a v oblasti medzi nimi;
 • V srdci sú bolesti.

Príznaky hernie v krčnej chrbtici:

 • Bolesť v horných končatinách.
 • Znížená citlivosť rúk;
 • Časté závraty a migrény;
 • Znížená vitalita, nespavosť, zhoršená mozgová činnosť a mozgový obeh.
 • Slabosť a letargia;
 • Náhle zmeny intravaskulárneho tlaku.

Aká je diagnóza

Je správne povedať, že osoba má medziobratlovú kýlu, môže to urobiť len kvalifikovaný odborník. Po príchode k lekárovi sa vykoná individuálne vyšetrenie, pacient sa vypočúva, aby získal informácie o všetkých príznakoch. Na začatie správnej liečby kýly chrbtice je potrebná presná diagnóza. Ak má osoba medziobratlovú herniu, príznaky a liečba sú priamo spojené. Napriek tomu, že prietrž sa prejavuje vonkajšími príznakmi, na presnú diagnózu sú potrebné vyšetrenia.

Aby lekár mohol diagnostikovať medziobratlové kýly, je pacient poslaný na takéto výkony: röntgen, MRI, ultrazvuk. S pomocou MRI (magnetická rezonancia) lekár určí veľkosť prietrže a stupeň progresie.

V závislosti od závažnosti ochorenia:

 • Prolaps - hernia vyčnieva do medzistavcových priestorov niekoľko milimetrov;
 • Výčnelok - medzistavcové platničky vyčnievajú v medzistavcovom priestore na jeden a pol centimetra;
 • Extrúzia - tekutá zložka medzistavcových platničiek tečie do miechového kanála.

V závislosti od stavu progresie existujú také stupne rozvoja choroby:

 • 1 stupeň. Medzistavcové platničky strácajú elasticitu, trhliny sa začínajú objavovať s miernym výstupkom.
 • 2 stupne. Vytvára sa výčnelok, bolesť sa začína vyžarovať do rúk a nôh.
 • 3 stupňa. Vápenaté soli sa ukladajú na medzistavcové platničky, čo ich robí ťažšími.
 • 4 stupne. Nervové zakončenia blízko poškodeného medzistavcového disku vymiznú. Vyskytuje sa osifikácia chrupavky.

Čo robiť, aby ste sa zbavili medzistavcovej prietrže?

Ak má osoba medzistavcovú prietrž, liečba je povinným opatrením. Liečba kýly chrbtice je komplexný proces, ktorý vyžaduje veľa času. Účinnosť si vyžaduje integrovaný prístup. Aby ste si udržali svoje zdravie, musíte sa obrátiť iba na vysokokvalifikovaných odborníkov. Vykonávajú komplexnú diagnostiku a liečbu medzistavcových prietrží, začínajúc krvným testom a končiacim dňom prepustenia z kliniky.

Liečba medzistavcovej prietrže sa zameriava na prevenciu chirurgického zákroku.

Lekár, ktorý vie, ako telo rozdeľuje svoju silu, do ktorej časti tela najväčšie množstvo krvných výbojov, predpisuje priebeh liečby. Najužšie špecializovaným lekárom je stavovec.

Liečba drogami

Liečba vertebrálnej hernie pomocou drog vyžaduje niekoľko cieľov:

 1. Eliminujte príčiny choroby;
 2. Ak chcete obnoviť chrupavku, pôsobte na poškodený medzistavcový disk. Na tento účel sa používajú chondroprotektory..
 3. Aby sa minimalizovala bolesť pacienta, obnovte kvalitu života.

Iba lekár je zodpovedný za predpisovanie liekov, ktoré tvoria lekárske ošetrenie medzistavcových hernií. Nezávislý nákup takýchto liekov vám môže ublížiť, preto je prísne zakázaný.

Na informovanie čitateľov sú najúčinnejšími chondroprotektormi, s ktorými sa lieči prietrž disku,:

Najúčinnejšie protizápalové lieky, ktoré sa používajú na liečbu vertebrálnej hernie:

 • diklofenak;
 • Voltaren;
 • Fenistil;
 • indometacín;
 • ibuprofen;
 • ketoprofén.

Ako liečiť medzistavcovú prietrž drogami? Najdôležitejšie je riadiť sa pokynmi lekára. Je lepšie oboznámený s tým, čo je medziobratlová kýla, a pomôže vám obnoviť stratené zdravie..

Ako liečiť spinálnu prietrž pomocou masáže?

Ak existuje medzistavcová prietrž, ako zaobchádzať s masážou a telesnou výchovou? Pomocou špeciálnych cvičení môže človek zabrániť vzniku komplikácií a spomaliť rozvoj dystrofických procesov v chrbte..

Masáž pomôže zbaviť sa bolesti a uľahčí prítomnosť medzistavcových prietrží..

Masér vyberie takú skupinu cvičení, ktoré pomôžu uvoľniť upnuté svaly, zmiernia kŕče. Bolesť ustúpi, ale masáž a akékoľvek iné liečebné metódy túto chorobu úplne nevyliečia. U mužov a žien, ktorí vedú sedavý spôsob života, sa môžu objaviť nervy z chrbtice, príznaky: ostrá bolesť pri akomkoľvek pohybe. Tento prejav pomôže zmierniť cvičenie naťahovacích a relaxačných cvičení..

Alternatívne metódy liečby

Mnoho ľudí sa čuduje, ako vyliečiť kýlu chrbtice pomocou ľudových prostriedkov? Odpoveď nie je. Úplné vyliečenie nie je možné dosiahnuť pomocou liekov. Ale alternatívne metódy pomáhajú eliminovať periodicky sa objavujúci syndróm bolesti. Existuje veľa receptov, ktoré oslabujú prejav kýlovej bolesti..

Pomocou mastí, odrenín, odvarov a infúzií je možné zbaviť sa prejavov miechy na dlhú dobu. Na liečbu vertebrálnej hernie doma môžete použiť bylinné liečivé kúpele. Pri správnom a úplnom priebehu používania pomôžu trvalo zbaviť prietrž chrbtice.

Chirurgický zákrok

Iba posledná liečba bude chirurgia. Lekári sa snažia zabrániť chirurgickému zákroku, je to extrémne opatrenie. Keď sa medziobratlová kýla lieči veľmi dlhú dobu, terapia sa neustále mení, ale nič nepomáha, potom sa už môžete uchýliť k operácii. Akákoľvek operácia chrbtice predstavuje veľké riziko. Osoba môže zostať zdravotne postihnutá kvôli neopatrnému pohybu chirurga.

Ako sa chirurgicky zbaviť prietrže? Chirurg môže vykonať jednu z troch operácií v závislosti od závažnosti choroby:

 • Ak kýla veľmi neprošla, môžete vo vláknitom krúžku urobiť plastové zmeny, čím obnovíte integritu medzistavcových platničiek.
 • Ak je závažnosť vyššia, stavová prietrž sa dá vyliečiť odstránením časti poškodeného disku, ktorá narúša fungovanie chrbtice..
 • V najpokrokovejších prípadoch chirurg vykoná úplné odstránenie zničeného disku a nahradí ho implantátom, ktorý umožňuje simulovať funkcie konvenčného stavcového disku..

Je možné prietrž úplne vyliečiť prietrž? Zotavenie je relatívne, človek už nebude môcť žiť ako ľudia, ktorí nikdy nemali kýlu. Príznaky prietrže sa môžu naďalej vyskytovať pri námahe, ale v slabšej forme.

Kýla športy

Je možné hernie športovať? Niektorí muži a ženy majú túžbu po výkonných športoch, preto sa treba vyhnúť takémuto zaťaženiu. Existujú športy, ktoré môžu posilniť svalový systém bez zaťaženia chrbtice. V okolí sa môžete venovať kúpaniu, chôdzi, cyklistike. Toto bude skvelé riešenie pri nosení miechy..

prevencia

Na prevenciu spinálnej prietrže je potrebné viesť aktívny životný štýl a nesedieť celý deň pri monitore počítača. Môžete sa venovať športu na rozvoj dýchacích, kardiovaskulárnych a muskuloskeletálnych systémov. Najdôležitejšie je, aby ste to nepreháňali: nepreťažujte chrbticu, vyhnite sa zraneniam v športe a doma, potom vaše chrbát zostane zdravý a život bude radosťou..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Miechová kýla - príčiny, príznaky, liečba, prevencia

Medzistavcová hernia je premiestnenie jadra chrbtice, pri ktorom dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca. Toto ochorenie najčastejšie postihuje bedrovú kosť, ale existujú prietrže krčnej chrbtice. V zriedkavých prípadoch - medzistavcové prietrže hrudníka.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Hlavnou príčinou spinálnej prietrže je nadmerné zaťaženie chrbtice, ktoré môže byť spôsobené niekoľkými okolnosťami:

 • zdvíhať závažia;
 • sedavá práca, ktorá často vedie k zakriveniu chrbtice;
 • nesprávne držanie tela, čo spôsobuje nadmerné zaťaženie v určitej oblasti chrbtice.

Medzi dôvody rozvoja prietrže môžu byť tiež:

 • nedostatočne vyvinuté chrbtové svaly;
 • nadváha;
 • choroby spojivového tkaniva chrbtice;
 • pokročilá osteochondróza;
 • výrony a modriny.

Ľudská chrbtica sa skladá z kostí vzájomne prepojených medzistavcovými platničkami. Disky pozostávajú z tuhšieho vonkajšieho krúžku a mäkšieho vnútorného krúžku. Táto štruktúra chrbtice vám umožňuje zmäkčiť záťaž a urobiť ju mobilnou. Za určitých okolností sa však vonkajší prstenec môže pretrhnúť a mäkké jadro čiastočne prechádza do miechového kanála, čo vedie k medzistavcovej prietrži, ktorú je potrebné okamžite liečiť..

Medzistavcová hernia je najzávažnejšou formou osteochondrózy a, bohužiaľ, najbežnejšou formou. V tomto prípade sa chrupavkové tkanivo postupne mení na kosť, disk sa stáva tvrdším a menším, jeho zmäkčovacie vlastnosti sa znižujú. V dôsledku zvýšenej tuhosti stavcov sa zvyšuje tlak na nervové zakončenie, čo vedie k ich zovretiu a objaveniu sa bolesti v postihnutej oblasti..

Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u ľudí starších ako 30 rokov. V dôsledku kýly chrbtice sa zvyčajne vyskytuje dočasné postihnutie a vo zvlášť závažných a zanedbávaných prípadoch je postihnutie možné. V niektorých situáciách sa medziobratlová hernia môže vyskytnúť bez zvláštnych príznakov a môže sa zistiť pomocou MRI počas vyšetrenia iných chorôb. Hlavným príznakom prietrže chrbtice je však výskyt bolesti.

Medzistavcová prietrž sa spravidla vyznačuje bolesťou v určitej časti chrbtice, takže je ľahké určiť, kde sa prietrž vytvorila.

Príznaky prietrže chrbtice

Príznaky medzistavcovej prietrže závisia od miesta vzhľadu a veľkosti prietrže:

 • prietrž hrudnej oblasti - charakterizovaný bolesťou v hrudnej oblasti. Často následkom iných ochorení chrbtice, napríklad skoliózy alebo kyphoskoliózy;
 • pri medziobratlovej kýle v krčnej oblasti sa najčastejšie pociťujú necitlivosť prstov na rukách, hypertenzia, bolesti v rukách, ramená, bolesti hlavy, závraty;
 • v dôsledku bedrovej prietrže sa prsty znecitlivia, objaví sa bolesť v dolnej končatine alebo nohe, znecitlivenie v oblasti trieslovín je možné, v niektorých prípadoch chronická bolesť v bedrovej oblasti trvá dlhšie ako tri mesiace.

Kýly sa tiež líšia vo veľkosti: v krčkovej oblasti sa malá kýla považuje do veľkosti 2 mm, veľká - do 6 mm; v hrudnej a bedrovej oblasti malá kýla dosahuje 5 mm, priemerná prietrž je 8 mm a veľká –12 mm. Kýly väčšie ako 12 mm sa nazývajú kýla s veľkým výhřezom alebo sekvestrovaná kýla.

Spoločné znaky pre všetky typy medzistavcových prietrží

1. Bolesť na bolesť, silne zhoršená kýchaním alebo náhlym pohybom.

Silná bolesť a prinútiť pacienta, aby sa poradil s lekárom. Neustála bolesť sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti tela (ruky, nohy, krk, zadok, chrbát a ďalšie časti tela), pretože za všetky motorické funkcie tela je zodpovedná chrbtica..

Stáva sa, že pacient sa nielen bolestivo pohybuje, ale aj klamá. Takáto neustála bolesť vyčerpáva nielen fyzicky, ale aj psychicky. V dôsledku veľkého množstva bolestí nie je možné pri prvom vyšetrení stanoviť správnu diagnózu. Intervertebrálna hernia je často zamieňaná s artrózou, najmä keď sa vyskytuje bolesť v dolných alebo horných končatinách..

2. Necitlivosť končatín a celková slabosť

Medzistavcová prietrž, ktorá sa prejavuje výraznou bolesťou, v niektorých prípadoch spôsobuje pocit znecitlivenia v rukách a nohách. U niektorých pacientov sa prejavujú výraznejšie príznaky prietrže chrbtice: znecitlivenie prstov končatín, pri ktorých sa nemusí cítiť dotyk končatín. V iných prípadoch sa vyskytujú „husacie hrbole“, ktoré sa plazia po pokožke. Niektorí pacienti sa cítia slabí, niekedy tak silní, že nie je možné zdvihnúť nohu alebo stúpať po schodoch.

V dôsledku účinkov medzistavcovej prietrže dolné končatiny „vysychajú“ pomaly, to znamená, že svaly sa zmenšujú v objeme, stávajú sa senilné a strácajú silu..

Diagnóza kýly chrbtice

Pred predpísaním liečby prietrže chrbtice je potrebné vykonať úplnú diagnózu chrbtice. Na tento účel sú predpísané magnetické rezonancie a počítačová tomografia. Kombinácia týchto typov diagnostiky umožňuje s veľkou presnosťou študovať medzistavcové platničky zo všetkých strán, vyhodnotiť ich stav a identifikovať stupeň choroby a predpísať najúspešnejšiu liečbu prietrže chrbtice.

Vďaka MRI a CT je možné presne určiť, ako je vydutý disk a zúžil sa spinálny kanál. V niektorých prípadoch sa používajú ďalšie diagnostické postupy - počítačový tomogram s epidurografiou a post myelografiou.

Na niektorých klinikách sa vykonáva iba rádiologické vyšetrenie chrbtice, ktoré úplne neposudzuje obraz choroby, ale iba ukazuje všeobecné informácie o stave chrbtice..

Pri skúmaní pomocou MRI je možné získať najspoľahlivejšie informácie. Diagnóza 4 - 5 bedrových stavcov poskytuje najpresnejší a najúplnejší obraz choroby. Okrem samotných diskov môžete pri diagnostike MRI určiť stav miechových nervov. Údaje po MRI dokonca určia počiatočné štádiá medzistavcovej prietrže, čo umožní nielen predpísať správnu liečbu, ale tiež zabrániť vývoju choroby..

Liečba miechy bez chirurgického zákroku

Lieky na medzistavcovú prietrž

Prístup k liekom na medzistavcovú prietrž by mal byť komplexný. Pomocou rôznych liekov je možné zmierniť bolesť, ktorá sa vyskytuje v dôsledku tlaku prietrže na priľahlé spojovacie tkanivá. Je tiež potrebné zmierniť svalové kŕče, znížiť opuchy a znížiť intenzitu tlaku na chrupavku. Za týmto účelom lekár predpisuje tieto lieky:

 • lieky proti bolesti, ktoré zmierňujú zápal a odstraňujú príčiny kýly chrbtice. Sú to hlavne nesteroidné lieky - Movales, Ibuprofen, Indometacin, Diclofenac, Ketarol, Nemisulide. Tieto látky môžu byť použité zvonka, ich aplikáciou na pokožku a intramuskulárne. Ak počas liečby protizápalovými liekmi nedochádza k žiadnym pozitívnym reakciám alebo je to zanedbateľné, lekár môže zvážiť vhodnejšie použitie anestetík ako Novocain alebo Trimikain s Diprospanom;
 • chondroprotektory, ktoré zastavujú ďalšie ničenie medzistavcových platničiek. V dôsledku užívania týchto liekov sa prietrž postupne zastaví, zápalové procesy sa zastavia;
 • sedatíva prírodného pôvodu. Spravidla sa jedná o tinktúry a bylinné prípravky. Pheonosipan alebo Relanium (trankvilizéry) budú indikované na silnú a pretrvávajúcu bolesť. Ak si všimnete nervové stavy, na záchranu prídu antidepresíva (amoxapín, mianserín, trimipramín, fluvoxamín, doxepín atď.);
 • svalové relaxanciá, ktoré sa musia užívať súčasne s venotonikami a diuretikami. Použitie svalových relaxancií neutralizuje stres a má priaznivý vplyv na tkanivá náchylné k opuchom. Priradenie: Pentoxifylín, Lasix, Midoclam, Venoruton, s trvaním kurzu jeden týždeň;
 • Vitamíny B. Práve tieto vitamíny pomáhajú nervovému tkanivu, ktoré bolo dlho v stave kompresie, čo najlepšie sa zotaviť. Na dosiahnutie kvalitatívneho výsledku sa vitamíny B1 a B12 musia užívať vo forme injekcií každý druhý deň striedavo. Počas liečby hernie chrbtice sa môžu orálne používať kombinované lieky (Neuromultivit, Neurovitan)..

Trakcia chrbtice

V medicíne existuje veľa rôznych spôsobov, ako vykonať trakciu chrbtice. Pri najjednoduchších metódach sa používajú šikmé povrchy, na ktorých je pacient umiestnený, a k predĺženiu chrbtice dochádza v dôsledku telesnej hmotnosti. Existujú sofistikovanejšie trakčné nástroje - najmä počítačové zariadenia naprogramované na napínanie chrbtice.

Počas procedúry sa napínajú prvky pozostávajúce z pojivového tkaniva a podporujúce chrbticu. V dôsledku trakcie sa vzdialenosť medzi najbližšími stavcami zväčšuje o 1 - 2 mm. Vo vnútri medzistavcových platničiek je priestor, vďaka ktorému je prietrž čiastočne stiahnutá. Tento spôsob liečby kýly chrbtice mechanicky ovplyvňuje postihnuté miesto, čím sa vymaže syndróm bolesti a súčasne sa eliminuje edém..

Trakciu by mali sprevádzať mimoriadne opatrné činnosti, aby nadmerné úsilie nepoškodilo medzistavcové kĺby a disky. Počas tohto postupu je príliš protahovanie diskov alebo kĺbov veľmi nežiaduce.

Ak počas trakcie pacient cítil bolesť, postup sa musí bezodkladne zastaviť. Po napínaní musí byť chrbtica upevnená korzetom. Ukázalo sa, že pacient zostáva v korzete ďalších niekoľko hodín po zákroku.

fyzioterapia

Fyzikálna terapia je predpísaná v štádiu remisie, keď úplne zmizne syndróm bolesti spojený s medzistavcovou prietržou. Triedy fyzickej terapie sa odporúčajú navštevovať denne. Príliš ostré pohyby v týchto triedach, najmä na začiatku, sú prísne kontraindikované. Aby sa predišlo zhoršeniu, je potrebné začať s cvičeniami, pri ktorých bude mať telo minimálne zaťaženie..

Ak pacient chodil v korzete dlhú dobu alebo z nejakého dôvodu jeho svaly boli dlho neaktívne, potom sa mu predovšetkým zobrazí cvičebná terapia.

Súbor cvičení vyberie individuálne inštruktor vo fyzioterapeutických cvičeniach, ktorí správne vyhodnotia počiatočné údaje pacienta a jeho schopnosť vykonávať určité pohyby. Pravidelná cvičebná terapia pomôže sprísniť svaly, ktoré fixujú chrbticu. Po čase budú poškodené disky zaznamenávať výrazne menšie zaťaženie ako v pasívnej polohe, takže šance na úplné zotavenie sa výrazne zvýšia.

Fyzioterapeutická liečba

Fyzioterapeutické metódy sú pri liečení medzistavcovej prietrže celkom účinné. Z nich možno rozlíšiť tie hlavné:

Lekárska elektroforéza. Táto metóda umožňuje injikovať terapeutické látky priamo do tkanív tela a v požadovaných dávkach. Pri diagnóze medzistavcovej prietrže pacient dostáva prostredníctvom anestézie anestetiká, hormonálne lieky a protizápalové lieky. Okrem týchto liekov sa v praxi niektorých lekárskych zariadení používa látka, ako je napríklad papaín - proteolytický rastlinný enzým, ktorý je známy svojím zaniknutým účinkom na prietrž, čo výrazne znižuje jeho veľkosť; Diadynamické prúdy. Tento spôsob fyzioterapeutickej liečby prietrže chrbtice pomáha relaxovať nervové tkanivo, má analgetický účinok a priaznivo ovplyvňuje krvný obeh..

Chirurgické ošetrenie miechy

S bolesťou sprevádzajúcou medzistavcovú prietrž, niekedy sú tradičné metódy bezmocné. V tejto situácii môže pomôcť chirurgický zákrok. Operácia je predpísaná v menej ako 20% prípadov, keď je choroba komplikovaná exacerbáciami a silnou bolesťou. V ešte závažnejších prípadoch spojených s výskytom ochrnutia alebo poruchy funkcie panvových orgánov, ako aj s ďalšími príznakmi, ktoré sú nebezpečné pre život človeka, je operácia indikovaná bezporuchovo.

Medzi typy chirurgickej liečby miechy patrí:

 • Mikrodiscektómia je najbežnejšou operáciou chrbtice a je predpísaná, ak konzervatívna liečba zlyhala 3 mesiace. Počas operácie sa časť hernálnej hmoty a v prípade potreby časť stavcov odstráni malou excíziou kože - spravidla dosahuje 4 až 6 cm. Operácia sa vykonáva pod mikroskopom. Operovaný pacient sa zotaví v krátkom čase a po 3-5 dňoch sa môže vrátiť k nefyzickej práci. Po 2 - 3 týždňoch po operácii je možný návrat k fyzickej práci, ale zároveň sa odporúča nosiť korzet so strednou pevnosťou do jedného mesiaca a zdvíhať sa závažia..
 • Laminektómia je najzriedkavejšou operáciou, ku ktorej sa pristupuje v prípade veľkej prietrže. Pri operácii na chrbte sa uskutoční rez, ktorým sa odstránia časti stavca cez ňu, ako aj excízia fragmentu disku pomocou laminektómie, zväčšenie medzistavcového priestoru a uvoľnenie stláčaných štruktúr chrbtice. Ak je možné vyhnúť sa tejto operácii, lekár zvyčajne predpisuje inú metódu chirurgického zákroku..
 • Endoskopická chirurgia - vykonáva sa pomocou endoskopu. Počas operácie sa vykonáva vpich alebo incízia kože (zvyčajne nepresahujúca 2 centimetre), do ktorej sa vkladá endoskop. Chirurgia sa vykonáva v lokálnej anestézii a trvá od 15 (krčka maternice) do 45 (bedrové) minúty. Indikácia pre endoskopickú operáciu je malá prietrž. Po operácii sa pacient začne pohybovať nezávisle po niekoľkých hodinách a po 2-3 dňoch je prepustený z nemocnice. Táto rozmanitosť chirurgických zákrokov na chrbtici zahŕňa najmodernejšie metódy, napríklad laserové ošetrenie medzistavcových prietrží. Počas operácie nastane priamy vplyv na disk. Použitím endoskopu alebo hustej ihly sa do dutiny disku zavedie optické vlákno, ktoré vedie laserové žiarenie. V dôsledku pôsobenia svetla sa z buničitého jadra vyparuje vlhkosť, čo vedie k zníženiu veľkosti prietrže a objemu disku. Namiesto lasera sa niekedy používa studená plazma. Počas tejto operácie, ktorá sa nazýva nukleoplastika, lekár zavádza studenú plazmu cez ihlu alebo endoskop, ktorý podobne ako laser znižuje objem disku odparovaním nadmernej vlhkosti..

Liečba kýly východným liečivom

Orientálna medicína je vhodná pre odporcov chirurgických zákrokov. Nedostatok potreby užívať tradičné lieky proti bolesti, protizápalové a iné nebezpečné lieky je hlavnou výhodou východného liečiva pri liečbe medzistavcovej prietrže..

Špecialisti orientálnej medicíny zaručujú rýchle dosiahnutie pozitívneho výsledku, ako aj absenciu akýchkoľvek vedľajších účinkov. Za povšimnutie stojí, že podľa výsledkov uplatňovania východných liečebných metód riziko opakovania ochorenia zmizne u viac ako 95%..

Orientálne metódy liečby medzistavcovej prietrže zahŕňajú:

 • pokyny na zmenu stravy, pretože správna výživa je prvým krokom k liečbe;
 • bylinná medicína - liečba drogami podľa antických receptov, ktoré boli zdedené už viac ako štyri tisíce rokov;
 • akupunktúra, ktorá zlepšuje krvný obeh a rýchlu opravu tkaniva;
 • vystavenie biologicky aktívnym miestam tela pomocou cigár z paliny (moxoterapia);
 • akupresúra stabilizujúca výživu vnútorných orgánov;
 • manuálna terapia, t.j. lekárska masáž ovplyvňujúca kĺby, kosti a svaly, najmä chrbticu.

Po diagnostických postupoch a vytvorení individuálneho priebehu lekári začnú s liečbou medzistavcovej prietrže odstránením kŕčov svalov chrbta a krku.

Predpísané sú aj masážne procedúry a akupunktúrny kurz, ktorý rýchlo zmierňuje bolesť a uvoľňuje svaly a umožňuje tak uvoľnenie nervových zakončení..

Tieto postupy vedú k obnoveniu normálneho krvného obehu v chrbtici a v dôsledku toho kýla zmizne a disk spadne na svoje miesto.

Ako rozpoznať medzistavcovú prietrž v čase podľa prvých príznakov

Čo je medzistavcová prietrž

Medzistavcová hernia je patologický stav medzistavcových platničiek, ktorý sa prejavuje prasknutím vláknitého prstenca a posunom vláknitého jadra smerom k miechovému kanálu. Podľa epidemiologických údajov sa toto ochorenie zvyčajne vyskytuje vo veku od 35 do 55 rokov a muži častejšie ochorejú..

Dôvody a štádiá formovania

Vo väčšine prípadov sa prietrhy medzistavcových platničiek tvoria na pozadí degeneratívnych-dystrofických ochorení chrbtice a sú určitým stupňom vývoja osteochondrózy. Okrem toho sa tento stav môže objaviť po poranení miechy. Nie je možné určiť jednu príčinu, ktorá by viedla k prietrži. K jeho rozvoju však prispievajú určité rizikové faktory:

 • sprievodné ochorenia pohybového ústrojenstva;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • zakrivenie chrbtice;
 • metabolické poruchy;
 • traumatický faktor;
 • sedavý životný štýl a fyzická nečinnosť.

V klasifikácii sa rozlišuje niekoľko štádií alebo štádií tvorby prietrže, ktoré možno určiť pomocou inštrumentálnych výskumných metód:

 1. V prvej fáze nedochádza k narušeniu integrity vláknitého prstenca. Prejavuje sa vyčnievaním buničitého jadra smerom k mieche. Tento stav sa nazýva vyčnievanie disku..
 2. V druhom stupni (vytláčanie disku) sa rozpadnuté vláknité prstencové zlomy a vnútorný obsah disku sa premiestnia do miechového kanála. Táto fáza je nebezpečnejšia, pretože je sprevádzaná kompresiou miechových nervov alebo substancie miechy.
 3. V treťom stupni (sekvestrácia) jednotlivé prvky buničitého jadra stratia kontakt s vnútorným obsahom disku a voľne sa pohybujú v miechovom kanáli.

príznaky

Hlavnými syndrómami medzistavcovej prietrže sú bolesť a neurologické. Bolesť na začiatku choroby je charakterizovaná miestnymi prejavmi a potom sa stáva bežnejšou. Neurologické príznaky sa neobjavujú okamžite, ale iba v prípade kompresie štruktúr periférneho nervového systému alebo miechy. V závislosti od lokalizácie patológie sa ich príznaky budú líšiť.

bedrový

Výskyt medzistavcovej hernie môže byť izolovaný v bedrovej chrbtici (najčastejšie na úrovni L4 - L5) a na lumbosakrálnej úrovni (na úrovni L5 - S1). Toto je najčastejšia lokalizácia, ktorá je spojená so značnou záťažou bedrového kĺbu.

Prvým príznakom medzistavcovej prietrže je lokálna bolesť, ktorá je lokalizovaná v bedrovej oblasti. Výskyt bolesti nielen v bedrovej oblasti, ale aj na dolných končatinách naznačuje progresiu choroby. Neurologické príznaky sa prejavujú kompresiou blízkych štruktúr nervového systému: miechové nervy, ich korene, miecha.

V prípade lokalizácie prietrže v lumbosakrálnej oblasti sa to prejaví zníženou citlivosťou a slabosťou v stehne, dolnej končatine alebo nohe, pocitom „plazivého plazenia sa“, znížením citlivosti. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť príznaky dysfunkcie panvových orgánov: močová inkontinencia, zhoršený pohyb čriev, znížená funkcia pohlavných orgánov..

Hrudné oddelenie

Kýly v hrudi sú veľmi zriedkavé. Bolesť v počiatočných fázach je lokalizovaná v hrudnej chrbtici, zhoršená kašľom a kýchaním. Veľmi často sa vyskytujú na pozadí skoliózy. Kýla takejto lokalizácie je ťažko podozrivá, pretože klinicky môže vykazovať príznaky pohrudnice, angíny pektoris, chorôb brušných orgánov. Kýla môže byť zistená pomocou inštrumentálnych metód výskumu, napríklad pomocou magnetickej rezonancie.

účinky

Prognóza kýly medzistavcovej platničky závisí od niekoľkých faktorov a predovšetkým od štádia ochorenia. V prípade, že sa choroba zistila v počiatočnom štádiu bez prerušenia vláknitého prstenca a stlačenia okolitých štruktúr, prietrž sa môže úplne vyriešiť. Nežiaduce účinky sa objavia, keď dôjde k predĺženiu kompresie štruktúr nervového systému, najmä miechy. V tomto prípade sa neurologický deficit stáva nezvratným až do zdravotného postihnutia.

Metódy liečby a prevencie

Liečba medzistavcovej prietrže závisí predovšetkým od stupňa a stupňa kompresie blízkych štruktúr. V počiatočnom štádiu vývoja môže byť choroba liečená pomocou konzervatívnych metód:

 1. Liečba drogami zahŕňa použitie liekov proti bolesti, svalových relaxancií a liekov, ktoré zlepšujú krvný obeh. Na zmiernenie bolesti sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Existujú perorálne formy, ako je Ibuprofen, Nise a injekčné. Vo forme injekcií sú predpísané Dicloberl, Ketanov (podľa schémy 1 ampulka každých 8-12 hodín) a Movalis (1 injekcia denne). Ak pomocou narkotických analgetík nie je možné zastaviť syndróm bolesti, je možné vykonať blokádu novokainu.
 2. V prvej fáze sa prietrž môže liečiť terapeutickou gymnastikou a masážou. Cvičenia zamerané na posilnenie svalovej kostry, naťahovanie chrbtice, vyrovnanie patologických ohybov chrbtice.
 3. Fyzioterapia zahŕňa použitie ultrazvuku, elektroforézu, elektrickú stimuláciu.
 4. Diéta je tiež dôležitá, najmä v prípade obezity.

Liečba miechy v štádiách II a III je možná iba chirurgickou metódou.

Táto operácia spočíva v vybratí disku a jeho nahradení implantátom. V poslednej dobe sa častejšie používa laserová terapia vo forme laserového odparovania alebo rekonštrukcie.

Prevencia tvorby prietrže spočíva v posilnení svalovej kostry, znížení zaťaženia chrbtice, správnej výžive. Okrem toho by sa malo zabrániť nadmernému zaťaženiu chrbtice a v počiatočných štádiách choroby by sa mali používať špeciálne korzety..

Video „Príznaky a príznaky medzistavcovej prietrže“

V tomto videu Elena Malysheva a odborníci hovoria o príznakoch a príznakoch medzistavcovej prietrže.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Chrbtica počas tehotenstva môže číhať choroby, ako je napríklad miechová prietrž. Najčastejšie sa prejavuje v poslednom trimestri. Miechová kýla a tehotenstvo sú dva nezlučiteľné pojmy.
Stehnová kýla alebo prietrž kĺbov panvy je rýchly proces vyčnievania orgánov z ich obvyklých umiestnení cez femorálny kanál.
Ochorenia kostného aparátu patria medzi najzávažnejšie a najťažšie liečiteľné. Takáto je osteoporóza. Je štvrtý v zozname chorôb vedúcich k úmrtiu alebo zdravotnému postihnutiu..