loader

Hlavná

Hlava

Burzitída

Burzitída (pochádza z lat. Bursa - bag) je ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu synoviálnych vakov, ktoré sú štrbinovitými dutinami vytvorenými synoviálnou membránou. Toto zápalové ochorenie sa vyznačuje zvýšenou tvorbou a akumuláciou v štrbinovitých dutinách tekutiny obsahujúcej krvinky, tzv. Exsudátu..

Podľa povahy priebehu ochorenia je zvyčajné rozlišovať medzi akútnou, subakútnou, chronickou, opakujúcou sa burzitídou. V závislosti od príčiny zápalového procesu je burzitída klasifikovaná ako špecifická (spojená s vniknutím patogénnych mikroorganizmov - kvapavka, tuberkulóza, brucelóza, syfilita) a nešpecifická. Tam je tiež rozdelenie burzitídy v závislosti na povahe akumulačnej tekutiny (exsudát): hnisavé, serózne, hemoragické.

Najčastejšie sa burzitída vyskytuje v oblasti ramenných, lakťových, kolenných a členkových kĺbov. Hlavnou príčinou burzitídy je konštantný tlak, trenie kože, svalov a šliach na výčnelkoch kostí. Preto môžeme povedať, že táto choroba je najčastejšie výsledkom profesionálneho zamestnávania určitých športov.

Príčiny choroby

Príčiny burzitídy sú veľmi rôznorodé. Najčastejšou príčinou zápalového procesu synoviálneho vaku sú mechanické poranenia: modriny, odreniny, praskliny. Takéto zranenia spravidla vyvolávajú akútnu burzitídu. Okrem toho zahrnutie patogénnych mikroorganizmov do synoviálneho vaku je ďalším faktorom vzniku akútneho priebehu choroby. Z hnisavých ohnísk (vary, karbunky, preležaniny, erysipelatousové lézie) pozdĺž ciest lymfatického toku alebo krvou sú infikované synoviálne vaky. Hnisavú infekciu možno zaviesť do tela a pri poranení synoviálneho vaku externými faktormi, tj rezom alebo modrinami.

V počiatočnej fáze akútnej burzitídy sa tkanivo impregnuje seróznym exsudátom a hromadí sa v dutine vaku. Táto burzitída sa nazýva serózna. Ak nezačnete liečbu včas, potom v prítomnosti patogénnej flóry sa zápal stane prirodzene hnisavým - vyskytuje sa hnisavá burzitída. Purulentná burzitída, keď sa purulentné útvary dostanú do dutiny kĺbu, môže spôsobiť rozvoj purulentnej artritídy. Ak sú v periartikulárnych vakoch a ich vreckách poškodené kĺby alebo periartikulárne tkanivá, dochádza k hromadeniu hemoragickej tekutiny, ktorá je zmesou krvi a plazmy. Tento jav je charakteristický pre traumatickú burzitídu v akútnej forme..

Opakovaná burzitída sa vyskytuje v dôsledku reinfekcie alebo poškodenia kĺbov po prenose burzitídy v akútnej alebo subakútnej forme. Je to spôsobené skutočnosťou, že často v stene synoviálnych vakov alebo v ich vreckách zostáva určité množstvo exsudátu alebo nekrotického tkaniva. Preto je každé opakované poškodenie priaznivým dôvodom na relaps..

Burzitída môže byť nielen nezávislým ochorením, ale môže vzniknúť aj v dôsledku mnohých chorôb, ako je dna, artritída, sklerodermia. V dôsledku týchto chorôb sa vo vnútri synoviálneho vaku kĺbu tvoria kryštály, ktoré spôsobujú jeho podráždenie a opuch..

Hlavnou príčinou chronickej formy burzitídy je neustály tlak na ložiská zápalu v dôsledku mechanického stresu.

Príznaky burzitídy

Medzi hlavné príznaky burzitídy patrí výskyt bolestivého opuchu guľatého tvaru v mieste kĺbu. Opuch má pomerne elastickú konzistenciu a jeho priemer môže byť asi 10 cm. Klinický obraz:

 • všeobecná nevoľnosť;
 • horúčka;
 • bolestivé opuchy v mieste zápalu;
 • plné fungovanie kĺbu je narušené.

Symptómy sa môžu líšiť v závislosti od patogenézy choroby. Hnisavá burzitída sa teda vyznačuje zvýšením teploty až o 40,, silným opuchom tkanív obklopujúcich synoviálny vak, hyperémiou kože.

Pri chronickej burzitíde nie sú príznaky také výrazné ako pri akútnom priebehu choroby. V mieste poškodeného synoviálneho vaku je tiež pozorovaný zaoblený opuch, nie je však taký bolestivý a má skôr mäkkú konzistenciu. Hlavným rozdielom medzi chronickou formou je absencia akútnej bolesti a úplné zachovanie kĺbových funkcií. Pri exacerbácii chronickej burzitídy sa zvyšuje množstvo exsudátu v dutine vaku, čo môže viesť k tvorbe tekutinovo vyplnenej cystickej dutiny..

Rysy rôznych druhov burzitídy

Burzitída lakte

Príčinou burzitídy lakťového kĺbu je spravidla mechanické poškodenie ulnarského synoviálneho vaku a jeho infekcia pri zraneniach. V dôsledku poškodenia sa taška výrazne zvyšuje a zároveň získava tvar hemisféry. Okrem mechanického poškodenia môže dôjsť k infekcii vaku. V tomto prípade je v lakťovom kĺbe ostrá bolesť, koža v tomto mieste sčervená a telesná teplota stúpa. U profesionálnych tenistov sa často vyskytuje akútna burzitída lakťa.

Ramenná burzitída

Štrukturálny znak ramenného kĺbu naznačuje najčastejšiu léziu synoviálnych vakov, ktoré nekomunikujú s dutinou kĺbu samotného (akromiálny subkutánny, falošný, subakromiálny vak). Pri zápale týchto vakov sa objaví ostrá bolesť, keď sa končatiny otáčajú alebo ich vedú do strán. Z vizuálneho hľadiska je obrys ramien vyhladený, pozoruje sa zvýšenie svalovej hmoty a na vonkajšom povrchu ramien sa vytvorí opuch. Pri pritláčaní na vnútornú hranu hrudníka je zaznamenaná bolesť.

Burzitída bedra

Jedným z najťažších v jeho priebehu je zápal necitlivého vaku na ileum. Nachádza sa medzi kĺbovou kapsulou a svalmi. Často sa vyskytujú poškodenia hlbokých a povrchových vriec väčšieho trochanteru. Charakteristickými príznakmi hnisavého zápalu takýchto vakov je ostrá bolestivosť, ktorá sa pozoruje pri pohybe končatín do strany, ako aj pri rotácii stehna. Vizuálne vyšetrenie a hmatové vyšetrenie určuje bolestivý opuch pod trieslovým väzom na prednom povrchu stehna. Ak sa však opuch nachádza na vonkajšom povrchu stehna, potom je tento obraz charakteristický hnisavým zápalom synoviálneho vaku väčšieho trochanteru..

Znak burzitídy bedrových kĺbov spočíva v tom, že je ťažké ich diagnostikovať. Je to predovšetkým kvôli podobným príznakom burzitídy a ochorenia, ako je artritída. Existuje však niekoľko rozdielov. Burzitída sa vyznačuje: bolesťou počas flexie a únosom stehna, prítomnosťou elastického opuchu pod ligatálnym ligamentom pozdĺž predného vnútorného femorálneho povrchu, pri zaťažení končatín neexistuje žiadna bolesť.

Burzitída kolena

Zápalový proces v oblasti kolenného kĺbu najčastejšie postihuje podkožné predpatelárne, šľachy a podkožné vaky. Vďaka štrukturálnym vlastnostiam nemajú priamu komunikáciu s kolenným kĺbom a sú umiestnené priamo pod kožou. V dôsledku takéhoto povrchového usporiadania sú najčastejšie (v porovnaní s vakmi iných kĺbov) zranenia. Hlavnými príznakmi zápalového procesu sú miestne bolestivé opuchy, horúčka, opuchnuté lymfatické uzliny. Popliteálna burzitída nie je tak častá a je ťažké ju diagnostikovať. Je to kvôli pomerne hlbokému umiestneniu vaku. Zápal patelárneho vaku sa vyznačuje bolesťou kĺbov a miernym obmedzením pohybu končatín.

Burzitída členka

Najbežnejšou formou burzitídy v tejto oblasti je achillobursitída (zápal vaku, ktorý sa nachádza medzi kalciánnymi hľúzami a šľachami). Medzi príčiny jeho výskytu patrí poškodenie synoviálneho vaku v dôsledku nesprávne zvolenej obuvi, infekcia patogénnymi mikroorganizmami krvou alebo lymfou. Charakteristickým rysom kalkanálnej burzitídy je tvorba bolestivého opuchu v mieste hnačky. Pri ťažkom priebehu ochorenia má často zmysel používať lokalizáciu zápalového výbežku na päte.

Liečba burzitídy rôznych typov

Pred začatím liečby je potrebné správne diagnostikovať. Ťažkosti pri diagnostike niektorých druhov burzitídy spočívajú v tom, že príznaky burzitídy sú veľmi podobné iným chorobám, pri ktorých sú postihnuté kĺby, ako je artritída. Je tiež potrebné určiť patogenézu choroby, pričom obsah synoviálnych vakov sa vezme na bakteriologické vyšetrenie.

Na liečenie špecifickej (infekčnej) burzitídy sa v prvom rade predpisuje antibiotická liečba (antibiotiká).

Na liečbu skorého štádia burzitídy vyskytujúcej sa v akútnej forme je potrebné vykonať niekoľko opatrení:

 • mier
 • upevnenie, tlakové obväzy;
 • ohrievacie obklady;
 • protizápalové masti.

Chronická burzitída sa účinne lieči odstránením výpotku punkciou, po ktorej sa dutina synoviálnych vakov premyje antiseptickým alebo antibakteriálnym roztokom..

Pri liečbe traumatickej burzitídy sa do dutiny synoviálnych vakov injikuje 8 až 10 ml 2% roztoku novokainu a potom sa použijú injekcie hydrokortizónu s antibiotikami (25 až 50 mg až 5 krát)..

Hnisavá burzitída je liečená punkciami. V niektorých zložitých prípadoch je možné na odstránenie hnisu použiť chirurgické otvorenie postihnutého vaku. Nevýhodou tohto postupu je pomerne dlhá doba obnovy úplného fungovania škáry.

Jedna z metód liečby burzitídy bahnom je opísaná v článku „Liečba burzitídy bahnom“. Pri liečbe niektorých foriem burzitídy sa odporúča vyskúšať aj hlinku - „Hlinitá liečba burzitídy, zápalová bolesť“..

Preventívne opatrenia

Medzi hlavné opatrenia na prevenciu burzitídy patria:

 • ak je to možné, zredukujte na nulové trvalé zranenia synoviálnych vakov;
 • pri fyzickej námahe používajte špeciálne ochranné obväzy;
 • aj pri menšom poškodení rany ošetrujte antiseptikami, používajte baktericídne obväzy;
 • liečiť všetky infekčné choroby včas.

Bursitída: príčiny, príznaky a liečba zápalu vakového kĺbu

Príznaky sú podobné ako akékoľvek iné ochorenie kĺbov. Toto je opuch, opuch a bolesť. Ak sa nezaoberáte liečbou tejto choroby, stane sa chronickou.

odrody

Burzitída sa dá klasifikovať podľa dvoch hlavných príznakov: príčiny a lokalizácia lézie. Rozlišujú sa aj akútne a chronické formy..

Akútna burzitída je charakterizovaná bolesťou, ktorá sa počas pohybu zosilňuje. Bolestivé pocity sú lokalizované presne v oblasti kĺbu. Objaví sa nádor, ktorý dosahuje priemer 10 cm, postihnutá oblasť sčervená a objaví sa opuch. Ako choroba postupuje, bolí kĺb dokonca v pokoji..

Pri neustálom podráždení zapálenej oblasti sa vyvíja exacerbácia choroby. Akútna forma sa stáva chronickou. Relapsy sa môžu objaviť aj po liečbe..

Symptómy sú omnoho slabšie ako v akútnej forme. Chronická burzitída je sprevádzaná miernym opuchom, ktorý je lokalizovaný v oblasti synoviálneho vaku. Kĺb zostáva pohyblivý.

Synoviálny vak je vrecko naplnené synoviálnou tekutinou. Nachádza sa v oblasti kostí a šliach. Slúži na zníženie trenia a tlaku pri chôdzi a fyzickej námahe. Synoviálna taška podporuje lepšiu pohyblivosť kĺbov a chráni ju pred poškodením.

Okrem akútnych a chronických foriem existuje hnisavá a opakujúca sa burzitída. Prvá sa objavuje s predčasným poskytnutím prvej pomoci a prítomnosťou patogénnych mikroorganizmov.

Opakujúci sa stav je výsledkom reinfekcie, akútnej formy alebo poškodenia chrupavky. Akékoľvek opakované zranenie - priaznivé podmienky pre relaps.

Názory z dôvodov

Na tomto základe sa burzitída rozlišuje:

 • Infekčné. Tento druh má infekčný charakter výskytu. Infekcia môže vstúpiť cez ranu, spolu s krvou alebo lymfou.
 • Aseptické (neinfekčné). U tohto druhu sa diagnostikuje mechanické poškodenie mäkkých tkanív burzy. Vyvoláva dojem trenia burzitídy, hrbolkov, modrín a fyzickej námahy.

Príčiny ochorenia môžu byť gonokoky, stafylokoky, streptokoky, pneumokoky, tuberkulóza a Escherichia coli..

Pohľady na miesto lézie

Existujú také burzitídy:

 • Lakte lakte. Synoviálny vak lakťa má najväčšiu predispozíciu k burzitíde. Zápal je sprevádzaný opuchom do 10 cm, miesto opuchu je na dotyk mäkké. Palpáciou môžete otestovať dutinu naplnenú tekutinou. Telesná teplota pacienta stúpa na 40 ° C, objavujú sa príznaky intoxikácie. Zasiahnutá oblasť bolí, ale nie je tam žiadne obmedzenie pohybu.
 • Kolenný kĺb. Pri kolenovej burzitíde je ovplyvnená subkutánna a popliteálna bursa. Pohyb sprevádzajú bolestivé pocity. Lymfatické uzliny sú opuchnuté, plocha kĺbu sa zväčšuje.
 • Ramenné kĺby: Burzitída ramenného kĺbu je sprevádzaná bolesťou pri únose v horných končatinách. Otok môže byť videný voľným okom, na palpácii sa objaví bolesť.
 • Bedrový kĺb. Vyjadrujú sa príznaky burzitídy bedrového kĺbu. Bolesť je silná a dlhá, lokalizovaná po celom stehne. Pre pacienta je neznesiteľné ležať na boku s postihnutým kĺbom, bolí sa ohnúť a uvoľniť končatinu..
 • Členkový kĺb. Burzitída členka zahŕňa zápal chodidla, päty alebo Achillovej šľachy. Objaví sa bolestivý opuch.

Najbežnejšie sú prvé tri druhy..

Príčiny choroby

Najčastejšou príčinou je infekcia spôsobená traumou, pomliaždeninami alebo šokmi, ktoré vedú k poškodeniu kože..

Existujú prípady sekundárnej infekcie, napríklad s varom, karbunklom a preležaninami. Pri týchto kožných léziách môže hnisavý obsah preniknúť do synoviálneho vaku..

Burzitída sa často vyskytuje u športovcov alebo u ľudí, ktorí sa zaoberajú traumatickými aktivitami..

Príčiny choroby sú nasledujúce:

 • zápalové ochorenia - artritída, erysipel, dna, osteomyelitída, akútne vírusové infekcie dýchacích ciest, bronchitída, zápal stredného ucha, absces;
 • infekčná alebo hnisavá artritída - vírus, ktorý tieto choroby vyvoláva, je v krvnej moči;
 • nadmerné zaťaženie spoja;
 • zranenia, ktoré vedú k poškodeniu šliach, kostí alebo kĺbov;
 • metabolické ochorenie;
 • autoimunitné lézie;
 • intoxikácia tela.

Infekcia, ktorá sa dostane do burzy, spôsobuje zápalové procesy. V dôsledku toho sa vylučuje exsudát (hnisavý alebo serózny obsah). Kĺbový povrch je obnovený, ale tekutina zostáva v burze. Vzniká burzitída.

Zápal sa často vyvíja v kolennom, lakťom a ramennom kĺbe, menej často v bedre a Achillovej šľache.

príznaky

Hlavnými príznakmi burzitídy sú bolestivé opuchy v oblasti poškodenia. Je na dotyk elastický s obsahom tekutín vo vnútri. V priemere nádor dosiahne 8-10 cm.

V chronickej forme počas exacerbácie sa množstvo exsudátu zvyšuje, resp. Veľkosť opuchu.

Časté príznaky burzitídy bez ohľadu na typ:

 • akumulácia exsudátu v burze;
 • bolesť - bolesť môže byť ostrá, boľavá, pulzujúca, ťahajúca, horšia v noci alebo v pokoji;
 • obmedzený pohyb kvôli bolesti a hromadeniu vápenatých solí v burze;
 • začervenanie a opuch v postihnutej oblasti;
 • zvýšenie telesnej teploty až na 40 ° C (najčastejšie pri hnisavej forme choroby);
 • slabosť a všeobecná nevoľnosť;
 • opuchnuté lymfatické uzliny.

V niektorých prípadoch sa vyskytujú príznaky intoxikácie, najmä závraty, nevoľnosť a zvracanie.

Ktorý lekár lieči burzitídu?

Ktorý lekár lieči burzitídu? Ortopéd a traumatológ sa podieľajú na liečbe tohto ochorenia. V závislosti od vyvolávajúcich faktorov, ktoré spôsobili ochorenie, sa môže vyžadovať dodatočná konzultácia s artrologom alebo chirurgom. Ak sa choroba začne, iba chirurg môže pomôcť.

U tých, ktorí liečia burzitídu doma bez pomoci špecialistov, sa často vyskytnú vážne komplikácie. Je ťažké dosiahnuť pozitívny výsledok doma.

diagnostika

Po odchode do nemocnice lekár vykoná vizuálne vyšetrenie a načúva sťažnosti pacienta. Robí históriu a diagnostiku.

Na potvrdenie svojich záverov musí pacient podstúpiť vyšetrenie, ktoré zahŕňa:

 • celkový krvný test na identifikáciu zápalového procesu;
 • Röntgen alebo bursografia (ak sa počas röntgenového žiarenia dodatočne používa kontrastné médium);
 • Ultrazvuk kĺbu;
 • kĺbová endoskopia;
 • punkciou burzy, v dôsledku čoho sa odoberie a preskúma obsah synoviálneho vaku.

V závažných prípadoch sa uchýlia k CT a MRI.

Diagnóza ochorenia je komplikovaná skutočnosťou, že burzitída je podobná ako iné zápalové ochorenia kĺbov. V počiatočných fázach sa môže zamieňať so synovitídou alebo artritídou, najmä preto, že tieto choroby často sprevádzajú burzitídu. Niekedy nie je možné identifikovať hlavnú príčinu.

Iba v individuálnych prípadoch je možné vykonať presnú diagnózu po vyšetrení a palpácii. Pacientovi môže byť ponúknuté jednoduché vyšetrenie, podľa ktorého viete pochopiť, čo je jeho choroba..

Testy naznačujú nasledujúce:

 • kráčajte pár metrov v drepe;
 • položil ruku za hlavu, napodobňujúc česanie vlasov.

Ak pociťujete bolesť, môžete hovoriť o zápale burzy.

Prvá pomoc

Prvá pomoc pri burzitíde je znehybnenie kĺbu. Je potrebné použiť tlakovú bandáž, ktorá upevní spoj v jednej polohe. Koľko musíte nosiť obväz? Je vhodné neodstraňovať ho po dobu 5 až 7 dní a poskytnúť pacientovi úplnú duševnú pohodu.

Je počas tohto obdobia možné vykonávať fyzickú prácu? Kĺb nie je možné použiť, až po týždni sa môže končatina niekoľkokrát denne ohýbať a uvoľňovať. Počas tohto obdobia je obväz odstránený.

Ak sa opuch vytvoril s burzitídou, potom naneste na boľavé miesto ľad. V žiadnom prípade ho nezohrievajte počas prvých 2 dní. To povedie k rastu nádoru..

liečba

Liečba burzitídy je možná iba pod dohľadom lekára. Opuchy môžete odstrániť pomocou domácich liekov, stáva sa, že opuchy zmiznú samy o sebe, ale to neznamená, že choroba zmizla. To sú len príznaky skutočnosti, že burzitída prešla do chronického štádia, po ktorom sa objavia relapsy a komplikácie. Bez liečby sa infekcia šíri po celom tele..

Ak po začatí liečby bolesť zostáva na palpácii alebo sa zintenzívni, naznačuje to postup choroby.

Existujú dva typy liečby:

 • Konzervatívny. Zahŕňa úplný odpočinok, užívanie liekov, masáže a fyzioterapeutické techniky, diétu a cvičenie.
 • chirurgický.

Ako liečiť burzitídu? Najprv musíte určiť jeho typ, napríklad infekčný sa lieči iba antibiotikami a chronický potrebuje chirurgický zákrok.

Konzervatívne zaobchádzanie

Konzervatívna liečba burzitídy spočíva v používaní liekov.

použiť:

 • Protizápalové a analgetické lieky. Zmierňuje zápal chlotazolu, indometacínu a naproxénu. Na anestéziu je vhodná masť diklofenaku. Môžete vyrobiť obklad na základe Vishnevského masť.
 • Hormonálne lieky. Použite, ak burzitída neprešla po použití protizápalových liekov. Prednizolón alebo hydrokortizón je vhodný. Pred použitím si prečítajte návod na použitie, existujú kontraindikácie.
 • Antibakteriálne činidlá. Používajú sa tetracyklín, ceftriaxón a erytromycín..
 • Imunostimulanty. Na posilnenie imunitného systému sú vhodné lieky Biostim C, Imudon, IRS-19.

Na zmiernenie bolesti je efektívne používať obklady, napríklad aplikáciu bahna alebo hliny na bolesť. Nie je možné zahriať burzu hnisavou burzitídou. Môžete robiť obklady s listami kapusty alebo listami Kalanchoe. Priebeh liečby trvá jeden mesiac. Ak opuch začne miznúť, znamená to, že liečba je účinná.

Liečba burzitídy fyzioterapeutickými postupmi zahŕňa použitie terapie rázovými vlnami, elektroforézu, ultrafialové žiarenie a induktoterapiu..

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba burzitídy zahrnuje vpich alebo otvorenie vaku, aby sa pumpovala tekutina. Po tom, ako chirurg vyčerpal všetku tekutinu, sa vak premyje antiseptickým alebo antibakteriálnym roztokom.

Pri traumatickej burzitíde sa do burzy zavedie roztok novokainu. Ďalšia liečba burzitídy je pomocou antibiotických injekcií..

V zriedkavých prípadoch, ako aj v prítomnosti vápenatých usadenín, otvorte synoviálny vak, vyčistite a odstráňte výsledné usadeniny a hnis. Pri hnisavej forme sa odstráni časť sliznice burzy.

Bursitída u detí

Príznaky a príčiny burzitídy u dieťaťa sú podobné ako u dospelých. Výskyt choroby môže vyvolať vrodené zápalové ochorenia kĺbov. Bursitída u detí je akútna a chronická. Častejšie sú postihnuté choroby lakťa a oblasti päty. Detská burzitída sa lieči rýchlo, ale patologický proces je oveľa ťažší.
Ako liečiť burzitídu päty alebo chodidla u dieťaťa? Veľmi často sa uchýlili k chirurgickému zákroku alebo korekcii palcovej kosti. Bursitída sa musí liečiť skôr, ako sa konečne vytvorí detská noha.

komplikácie

Burzitída je nebezpečná pre svoje komplikácie. Chronická forma sa napriek svojim miernym symptómom môže zmeniť na hygróm (benígny nádor cystickej povahy). Je to kvôli veľkej akumulácii exsudátu v dutine burzy.

Komplikácie burzitídy sú:

 • tvorba adhézií a jaziev, ktoré zhoršujú pohyblivosť kĺbov;
 • kalcifikácie;
 • pretrhnutie šľachy;
 • synovitída;
 • hygroma;
 • artritída;
 • osteomyelitída.

Najnebezpečnejšími následkami burzitídy sú sepsa, absces, tvorba fistuly a nekróza steny burzy..

Čo je nebezpečná burzitída? S rozvojom sepsy dochádza k infekcii iných orgánov a tkanív. Ak sa choroba nevylieči, môže niekto zomrieť. Vďaka nekróze burzy sa zastaví tvorba synoviálnej tekutiny, ktorá chráni, vyživuje, zvlhčuje kĺby a zlepšuje kĺzanie. Ak nechcete vyhľadať pomoc lekára, bude to mať za následok zdravotné postihnutie.

Burzitída bedra môže dokonca viesť k neplodnosti, ale najnebezpečnejšou je hnisavá forma. Do procesu sú zapojené mäkké tkanivá a kosti, abscesy sa môžu spontánne otvárať, potom sa tvoria fistuly. Pri použití fixačných obväzov vstupuje hnis do krvi a tkanív. Nekróza ovplyvňuje ďalšie časti tela.

Ak nevyliečite burzitídu včas, objaví sa silná bolesť, vznikajú viaceré ložiská zápalu. Nervové zakončenie sa podieľa na zápalovom procese, ktorý iba zosilňuje syndróm bolesti.

Prognóza a prevencia

Prognóza burzitídy je priaznivá, iba ak lekár používa integrovaný prístup, pacient odišiel do nemocnice v počiatočnej fáze a prísne dodržiaval odporúčania lekára. V pokročilých prípadoch existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií.

Akútny zápalový proces sa lieči 7 až 10 dní. Po ukončení liečby bolesť zmizne as ňou aj ťažkosti s pohybom. Liečiteľné je aj bakteriálne zápalové ochorenie a existuje len malá pravdepodobnosť recidívy..

Vyliečený kĺb prechádza chronickou formou burzitídy až po tom, čo nosil nepohodlné topánky alebo znovu otrel poškodenú oblasť. Aby sa zabránilo recidíve, musia sa dodržiavať preventívne opatrenia. Obzvlášť prevencia je dôležitá pre tých, ktorých práca je traumatická a vyžaduje neustále zaťaženie kĺbu.

Prevencia je takáto:

 • vyhnúť sa preťaženiu, prestávkam v práci, počas ktorých môžete robiť cvičenia;
 • zahriať kĺby pred tréningom alebo vykonávaním ťažkej fyzickej práce: cvičenia na jogging, chôdzu, plávanie alebo činka
 • ak musíte kľačať, potom si obliecť mäkké vankúše, môžete použiť špeciálne ochranné obväzy;
 • pri jazde na bicykli, kolieskových korčuliach alebo korčuliach noste chrániče kolien a lakťové kusy;
 • včasné dezinfikovanie odrenín, škrabancov a rán;
 • liečiť zápal;
 • ak vám odporúčame nosiť ortopedické pomôcky alebo topánky so špeciálnymi vložkami alebo vložkami, nezabudnite na odporúčania.

Včasná liečba zápalových ochorení a starostlivý prístup k vášmu zdraviu vás ochránia pred komplikáciami.

Existuje široká škála ortopedických výrobkov určených na ochranu kĺbov pri rôznych činnostiach.

Burzitída sa líši od všetkých zápalových chorôb tým, že nevedie k narušeniu pohyblivosti kĺbov. Môže dôjsť k obmedzeniu pohybu v dôsledku silnej bolesti, nedochádza však k štrukturálnym zmenám..

Po zistení opuchu v oblasti kĺbov by ste mali okamžite ísť do nemocnice, nemali by ste čakať, až kým nezmiznú..

Burzitída - príčiny, príznaky a liečba choroby

Neustále mechanické podráždenie alebo trauma môže spôsobiť burzitídu - akútny, subakútny alebo chronický zápal synoviálneho vaku. Hlavnými príznakmi patológie sú horúčka, bolesť, opuch, sčervenanie kože na poškodenom kĺbe. Vykonáva sa konzervatívna liečba, ale charakteristické príznaky chronickej burzitídy sa stávajú základom pre chirurgický zákrok.

Čo je burzitída

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Bursitída je zápalové ochorenie, ktoré postihuje axilárne, subfasciálne, suché šľachy a subkutánne synoviálne vaky. Častejšie sa diagnostikuje patológia veľkých kĺbov - lakte, ramena, bedra, kolena, členka (chodidla)..

Zápalný proces, ktorý v nich prebieha, vedie k akumulácii exsudátu, k zväčšeniu synoviálnych vakov. To je príčinou akútnych miestnych a systémových príznakov burzitídy.

Patologická klasifikácia

V závislosti od lokalizácie sa rozlišuje ulnar, koleno, bedra a ďalšie typy burzitídy. Ochorenie je tiež klasifikované podľa etiológie zápalového procesu. Je aseptický a vyvíja sa ako výsledok imunitnej reakcie na rozklad tkanív. U pacientov sa často diagnostikuje infekčná burzitída vyvolaná zavedením patogénnych mikroorganizmov, zvyčajne patogénnych baktérií, do kĺbovej dutiny..

Faktor, ktorý je základom klasifikácie burzitídyCharakteristické znaky patológie
Klinický kurzAkútna, subakútna, chronická
Infekčný pôvodca1. Špecifické, vyvolané gonokokmi, svetlým treponémom, brucellou, mycobacterium tuberculosis.

2. Nešpecifické, spôsobené epidermálnymi alebo zlatými stafylokoky, streptokoky, enterokoky

Zloženie patologického exsudátu1. Serózna plazma s malým počtom krviniek.

2. Purulent - produkty rozkladu tkanív, biele krvinky, mikroorganizmy.

3. Hemoragické - tekutina s nečistotami krvi.

4. Fibrinózne - veľké množstvo fibrínu

Príčiny choroby

Hnisavé zápaly (osteomyelitída, preležaniny) alebo dokonca menšie zranenia, napríklad odreniny, poranenia, modriny, vedú k rozvoju akútneho infekčného ochorenia. Patogénne mikroorganizmy môžu prenikať do kĺbových dutín z primárnych zápalových ohnísk. Zvyčajne sú lokalizované v orgánoch dýchacích, tráviacich a genitourinárnych systémov. Nasledujúce patologické stavy sa stávajú predpokladom rozvoja infekčnej burzitídy:

 • znížená imunita;
 • fajčenie, zneužívanie alkoholu,
 • závažné ochorenie obličiek;
 • autoimunitné endokrinné choroby;
 • metabolické poruchy obehového systému.

Hlavnou príčinou chronického zápalu synoviálneho vaku je mechanické podráždenie, často kvôli športu, profesionálnym činnostiam.

Príznaky burzitídy

Charakteristickým klinickým prejavom patológie je vznik bolestivého, obmedzeného, ​​okrúhleho a hustého opuchu. Koža nad ňou zčervená, napučiava, vyhladzuje. Tlak na formovanie sa mierne ohýba a posúva, čo potvrdzuje akumuláciu vo výpotku.

Keď sa zápalový proces zintenzívňuje, telesná teplota stúpa, objavujú sa znaky všeobecnej intoxikácie tela. Bolesť kĺbov sa vyskytuje v pokoji, zosilňuje sa jej flexiou a predlžovaním.

diagnostika

Na diagnostiku vo väčšine prípadov postačuje externé vyšetrenie, anamnestické údaje a opis príznakov pacienta. Pri klinických prejavoch burzitídy je možné maskovať infekčnú, reaktívnu, reumatoidnú artritídu, dnu, deformujúcu osteoartrózu. Na ich diferenciáciu sa uskutočňuje rôntgenové a (alebo) magnetické rezonančné zobrazenie.

Punkcia sa používa na extrakciu vzorky synoviálnej tekutiny. Pri vykonávaní biochemických štúdií sa zisťuje zloženie exsudátu. Zistil sa tiež typ patogénnych mikroorganizmov, ich citlivosť na antibiotiká.

Ako liečiť burzitídu

Uplatňuje sa integrovaný prístup k liečbe akútnych patológií. Vo fáze rehabilitácie používame lieky rôznych klinických a farmakologických skupín, fyzioterapeutické postupy, masáže a cvičenie. Pacientom sa odporúča nosiť elastické obväzy, ktoré mierne obmedzujú pohyb, alebo polotuhé ortézy, ktoré spoľahlivo stabilizujú kĺbové štruktúry..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Chladné obklady sa používajú na riešenie zápalových opuchov - uterák namočený v studenej vode, vrece naplnené kockami ľadu. Aplikujú sa na postihnuté kĺby po dobu 10-15 minút každú hodinu..

lieky

Pri výbere liekov ortopéd alebo traumatológ berie do úvahy druh choroby, jej tvar, štádium priebehu. Na zmiernenie akútnej patológie sa používajú injekčné roztoky, uskutočňuje sa blokáda liekov. Bolestivé pocity strednej a slabej závažnosti je možné odstrániť užívaním tabliet alebo použitím mastí.

Protizápalové a analgetické lieky

Ťažká bolesť sa eliminuje extrakciou pomocou punkcie patologickej tekutiny, umývaním kĺbovej dutiny roztokmi glukokortikoidov, anestetikami a, ak je to potrebné, antibiotikami. Na zníženie závažnosti bolesti sa tiež používajú nesteroidné protizápalové lieky:

S masťami a gélmi sa môžete zbaviť slabého nepohodlia. Sú to Voltaren, Fastum, Arthrosilen, Ibuprofen, Dolgit.

Antibiotická terapia

Na liečenie infekčných patológií sa používajú antibakteriálne, antimikrobiálne lieky vrátane sulfonamidov. Pred získaním výsledkov biochemických štúdií pacienta sa predpisujú širokospektrálne látky:

 • polosyntetické penicilíny chránené kyselinou klavulanovou - Flemoklav, Amoksiklav, Augmentin;
 • cefalosporíny 2 alebo 3 generácií - ceftriaxón, cefazolín, cefotaxím;
 • Makrolidy - klaritromycín, azitromycín.

Po stanovení rezistencie patogénnych baktérií sa upraví liečebný režim. A na konci antibiotickej liečby sa pacientom odporúča absolvovať kurz eubiotík.

Detoxikačná terapia

Patogénne baktérie v procese rastu a aktívnej reprodukcie emitujú do okolitého priestoru veľké toxické látky. Sú prenášané do tela prúdom krvi, čo vyvoláva všeobecnú intoxikáciu. Na odstránenie škodlivých látok lekári odporúčajú piť veľa tekutín - čistú vodu, zeleninové šťavy, ovocné kompoty, bobuľové ovocné nápoje, infúziu šípiek, harmančekový čaj.

Pri ťažkej intoxikácii sa predpisujú pacienti Atoxil, Albumin a na obnovenie rovnováhy voda-soľ - Hydrovit, Regidron.

Posilnenie imunitného systému

Ak sa u pacientov so systémovými zápalovými alebo degeneratívnymi-dystrofickými patológiami často objaví burzitída, potom je potrebné posilniť obranyschopnosť tela. Na zvýšenie imunity sa pacientom odporúča príjem vyvážených komplexov vitamínov a minerálov:

Ďalej je možné predpísať v tukoch rozpustné vitamíny tokoferol, retinol, ergokalciferol. Posilnenie imunity umožňuje používanie liekov so ženšenom, echinaceou, citrónovou trávou.

Fyzioterapeutická liečba

V subakútnom období a vo fáze rehabilitácie sa vykonáva 5 - 10 relácií fyzioterapeutických opatrení. Použitím elektroforézy alebo ultraforoforézy sa roztoky liekov dodávajú priamo do oblasti zápalu. Používajú sa hormóny, anestetiká, chondroprotektory, vitamíny B..

Ak chcete obnoviť všetky funkcie kĺbu, zbaviť sa zvyškovej bolesti umožňuje magnetoterapiu, laserovú terapiu, UHF terapiu. Po zastavení akútneho zápalu sa používajú aplikácie s bischofitom, ozokeritom a parafínom.

Masáže a fyzioterapia

Klasická akupunktúrna, vákuová masáž s burzitídou akejkoľvek lokalizácie je indikovaná na zlepšenie zásobovania poškodených tkanív krvou živinami a kyslíkom. Mechanický účinok na kĺbové štruktúry tiež prispieva k eliminácii produktov rozkladu buniek, toxínov a posilňovaniu svalov..

Podobný terapeutický účinok je charakteristický aj pre pravidelné hodiny fyzickej terapie a gymnastiky, plávanie, vodný aerobik, pilates, jogu.

Chirurgické zákroky pri liečbe burzitídy

U pacientov s chronickým ochorením sa odporúča chirurgický zákrok. S touto formou patologického priebehu prešiel synoviálny vak ireverzibilnými deštruktívnymi zmenami. Do zápalového procesu boli často zapojené aj ďalšie kĺbové štruktúry - väzivá, šľachy, chrupavkové tkanivá..

Často sa používajú minimálne invazívne metódy chirurgického zákroku. Lekár vyrezáva neinfikovaný synoviálny vak drobnými vpichmi alebo rezmi do kože a mäkkých tkanív..

Liečba diétou

Odborníci na výživu odporúčajú, aby pacienti s burzitídou vylúčili z potravy potraviny s vysokým obsahom tukov a jednoduchých uhľohydrátov vrátane spracovaných potravín, rýchleho občerstvenia a údeného mäsa. Aby ste zabránili vzniku opuchov, mali by ste obmedziť používanie soli, korenia, domácich marinád, omáčok.

Ľudové lieky a recepty

Vo fáze rehabilitácie sa po hlavnej terapii používajú obklady s čerstvými listami lopúcha alebo chrenu na odstránenie slabého nepohodlia. Sú dobre trené, mazané medom, aplikované niekoľko hodín na bolesť kĺbov. Potom sa odstránia zvyšky medu a šťavy, vyživujúci krém sa trie.

Brusnicová šťava vám umožní vyčistiť telo toxínov, odstrániť zvyškový zápal. Šťava sa vytlačí zo pohára čerstvých bobúľ, naleje sa do inej misky. Suchý zvyšok sa naleje do 3 šálok horúcej vody, 5 minút sa nechá zahriať, ochladí sa a filtruje. Vývar zmiešajte so šťavou, pridajte cukor podľa chuti, zoberte 100 ml s jedlom.

Možné komplikácie

Pri absencii lekárskeho zákroku má akútna burzitída rýchlo chronickú formu, ktorá je ťažko konzervatívna. Niekedy sa počas operácie vyskytnú ťažkosti v dôsledku jazvovej degenerácie tkanív kĺbového vaku. Najnebezpečnejšia patológia sprevádzaná hromadením hnisavého výpotku. V tomto prípade je zvýšené riziko vzniku fistuly, rozvoja osteomyelitídy, sepsy..

prevencia

Prevenciou zápalu kĺbového vaku môže byť včasná liečba pustulárnych ochorení, správna liečba rán. Je potrebné vyhnúť sa traumatickým situáciám, vylúčiť zvýšené zaťaženie kĺbov.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Ako liečiť burzitídu a správne diagnostikovať

Ochorenie postihujúce periartikulárne synoviálne vaky, keď sa v nich vytvára tekutina kvôli vznikajúcemu zápalovému procesu, sa nazýva burzitída. U mladých mužov sa toto ochorenie vyskytuje častejšie v dôsledku veľkej fyzickej námahy a poranení kĺbov prsta, kolena, lakťa, ramena, ramena, stehna, zápästia..

Kĺbová burzitída je profesionálna choroba športovcov a tých, ktorí počas pracovného dňa nesú veľa záťaže. Očakáva sa, že fanúšikovia nosenia tesnej obuvi majú zápalový proces v oblasti palca na nohe, malíčka alebo členku.

Maximálny opuch po poranení môže dosiahnuť priemer 8 - 10 cm a jeho vznik vyvoláva patologicky sa zväčšujúci kĺbový vak, v ktorom sa objavuje krv. Rozklad krvných ciev v dôsledku silného úderu prispieva k krvácaniu. Po rozklade krvných prvkov získava tekutina v burze nažltlú farbu, pričom sa hovorí, že došlo k exsudatívnemu výtoku..

Výsledné vrecko tekutiny priťahuje pokožku a vyzerá ako nádor na kĺbe. V dôsledku zápalového procesu a tlaku tekutiny na susedné tkanivá a nervové zakončenie dochádza k opuchom a bolesti. Ak sa choroba vyvinie v synoviálnom vaku umiestnenom hlboko v mäkkých tkanivách, napríklad pod kolenom, nemusia sa pozorovať vizuálne zmeny..

príčiny

Príčinou patológie sú najčastejšie periartikulárne zranenia a odreniny, po ktorých infekcii sa vyskytuje hnisavá burzitída. Hnis môže preniknúť do burzy aj pri zápalových procesoch, ktoré sprevádzajú erysipel, osteomyelitídu, otlaky, vary. Keď ustane ohnisko aseptického zápalu a potom sa opäť podráždi, vyvíja sa chronická burzitída.

Iné príčiny burzitídy:

 1. K chorobe vedie neustále mechanické napätie zápästného kĺbu, prsta alebo špičky, kolena, ramena a ďalších oblastí, pevné topánky, neustále nosenie závaží. To zahŕňa tlak na kĺby u ľudí s nadváhou. Deformované spoje by nemali byť vystavené ani veľkému zaťaženiu..
 2. Bursitída sa môže začať u osoby trpiacej dnou, osteomyelitídou, artritídou, u pacientov s chrípkou, SARS, bronchitídou a inými chorobami, ktoré spôsobujú zápalové procesy, vrátane kĺbov..
 3. Vápencová burzitída je spôsobená ukladaním vápnika v šliach v dôsledku chronickej formy priebehu ochorenia..
 4. Najčastejšími príčinami sú trauma do synoviálnej tašky, patella, zápästie, prst.
 5. Alergické prejavy, keď sa zápalové mediátory uvoľňujú do krvi v akútnej fáze, ktoré otrávia účinky na telo, v ktorých sa toxíny s krvou prenášajú do kĺbov a priľahlých tkanív, sú autoimunitné ochorenia zriedkavou príčinou burzitídy..

Patologická klasifikácia

Podľa charakteru kurzu môže burzitída nastať v akútnej a chronickej forme. Akútna burzitída sa vyvíja rýchlo, do 2 až 3 dní. Symptómy sa zväčšujú veľmi rýchlo, bolesť sa zosilňuje, ale potom, ak sa hnisavý proces nezačne v synoviálnom vaku, môže zápal ustupovať. Ak osoba nehľadá pomoc lekára, po niekoľkých prejavoch akútneho štádia sa vyvíja chronická burzitída. Vyznačuje sa zvýšením alebo znížením tekutín v burze kĺbu prsta, kolena, zápästia alebo ramena. So zvýšením množstva exsudátu sa vyvíja akútna fáza, ak sa infekcia dostane do burzy, začne hnisavá burzitída.

Príčiny môžu spôsobiť burzitídu:

Príčiny infekcie špecifickou burzitídou ramena alebo nohy sú rôzne mikroorganizmy: gonokoky, stafylokoky, pneumokoky, streptokoky a iné. Štruktúra tekutiny v synoviálnom vaku závisí od typu patogénu, môže to byť:

"alt =" ">
Najzávažnejšia je hnisavá burzitída, keď lekár musí predpísať antibiotiká na liečbu, aby zastavil zápalový proces. V mieste lézie sa môže patológia dotýkať zápästia, kolena, bedrového kĺbu, lakťa, ramena, členku alebo päty, špičky alebo ramena. V závislosti od kíbu sa rozlišuje burzitída, ktorej ošetrenie sa vykonáva subkutánne, subfasciálne, subpony, axilárne..

Aké príznaky má choroba?

Hlavným príznakom je opuch v oblasti miesta, kde došlo k poraneniu. Ďalšie príznaky:

 1. tvorba výpotku v burse;
 2. bolesť bolesť, strelecký charakter končatiny, najmä ak je poškodené koleno alebo lakte;
 3. výskyt opuchu v mäkkých tkanivách a sčervenanie kíbu;
 4. obmedzenie pohyblivosti paže alebo nohy;
 5. zvýšená lokálna teplota oblasti mäkkých tkanív;
 6. všeobecná nevoľnosť;
 7. opuchnuté lymfatické uzliny.

V niektorých prípadoch môže hnisavá burzitída spôsobiť zvýšenie všeobecnej teploty tela na významné limity a silnú bolesť v kĺbe. Keď sa ochorenie stalo chronickým, má okrúhly opuch mäkkú konzistenciu v oblasti synoviálneho vaku, čo sa nevyrieši, ale končatina je pohyblivá.

diagnostika

Mnohí sa zaujímajú o otázku, s ktorým lekárom sa treba obrátiť v prípade traumy a objavenia sa hlavných príznakov burzitídy: opuch, sčervenanie, bolesť kĺbov, obmedzený pohyb. Na vyšetrení týchto pacientov sa podieľa traumatológ alebo ortopéd, v prípade potreby sa uskutoční chirurgický zákrok..

Ako dlho trvá po poranení spôsobiť patologické opuchy? Zvyčajne v 2-3. Deň si pacient všimne zameranie zápalu. Diagnóza zahŕňa fyzické vyšetrenie, ktoré možno navyše priradiť:

 • röntgenový
 • ultrazvuk
 • počítačové alebo magnetické rezonancie;
 • vpich tekutiny zo synoviálneho vaku;
 • všeobecná analýza krvi.

Ale častejšie ako ne, lekárovi stačí pravidelné vyšetrenie edematózneho miesta. Ak je zápal hlboký, je potrebná ďalšia diagnostika.

Ako liečiť burzitídu

Terapia akútnej formy ochorenia sa vykonáva na klinike, v tomto prípade pacient potrebuje:

 • zaistiť zvyšok kĺbu obväzom alebo iným fixačným prostriedkom;
 • naneste studený obklad ľadu a masírujte ho bolesťami;
 • zmierniť bolesť stlačením elastických obväzov;
 • fixujte končatinu vo zvýšenom stave, aby sa znížil opuch.

Počas terapie je cieľom prekonať infekciu tak, aby zápalový proces neprešiel do mäkkých tkanív. Preto je pacientovi často predpisované antibiotiká a lieky proti bolesti, masť sa aplikuje na miesto opuchu, aby absorbovala exsudát, ako aj lieky, ktoré zlepšujú štruktúru chrupavky..

Po odporúčaní lekára obvykle pacient lieči burzitídu doma a potrebuje dennú nemocnicu, ak nemá brať tabletky, ale intravenózne si podáva injekciu antibiotík. Po odstránení zápalového procesu by mal pacient podstúpiť fyzioterapiu, ktorá pomôže zlepšiť metabolické procesy v tkanivách..

Pacienti často liečia burzitídu pomocou ľudových prostriedkov často po konzultácii s lekárom. Existujú recepty na prípravu rôznych infúzií, z ktorých môže byť na boľavé miesto urobená rezolučná kompresia. Masť si nemôžete kúpiť ani v lekárni, ale pripraviť ju z prírodných surovín.

Po odstránení zápalového procesu môže pacient samostatne vyvinúť kĺb pomocou špeciálnych cvičení. Ak pacient zaobchádza nezávisle na zápästnom kĺbe, musí sa počas zotavenia fixovať elastickým obväzom.

Otázka, ako liečiť burzitídu v chronickej forme, zostáva jednoznačná - pri lokálnej anestézii je potrebný chirurgický zákrok. Bursová punkcia sa používa na odstránenie vytvorenej tekutiny, potom sa na jej premytie použijú antibiotiká alebo antiseptiká..

Ak sa pacient sťažuje na vápenaté usadeniny, ktoré spôsobujú stuhnutosť kĺbov dlhú dobu po zranení, okamžite sa odstránia. V zriedkavých prípadoch sa musí vyvinúť kĺb v celkovej anestézii. Niekedy pri hnisavej burzitíde je potrebné synoviálny vak úplne odstrániť.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pomerne závažné ochorenie prietrže je známe v celej ľudskej rase a je úspešne liečené oficiálnymi lekárskymi centrami a ľudovými liečiteľmi pomocou konšpiráciíKeby to nebolo pre bezmocnosť nášho vysoko rozvinutého lieku, keď namiesto chirurgického zákroku lieči obvyklú prietrž hernie, mnohí by sotva mohli uveriť v silu starodávnej ľudovej mágie.
Tento postup je užitočný v každom prípade, bez ohľadu na štýl, držanie tela alebo čas strávený vo vode. Pretože voda uvoľňuje chrbticu a zmierňuje stres.
Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré je v našom svete rozšírené. Podľa štúdií ročne zomrie na túto patológiu asi 300 tisíc ľudí. Aj napriek rýchlo sa rozvíjajúcemu lekárstvu dosiahol nárast úmrtí za posledných desať rokov 12%, čo je pre ľudstvo obrovský počet.