loader

Cirhóza pečene: príznaky, liečba, koľko s tým žijú

Cirhóza pečene sa nazýva chronické ochorenie pečene, ktoré má tendenciu postupovať, keď sa pečeňové bunky degenerujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria jazvy. Cirhóza pečene nie je nevyhnutne veľa alkoholikov: táto patológia je takmer vždy posledným štádiom chronického ochorenia pečene. Cirhóza sa niekedy môže stať aj nezávislou patológiou, ktorá sa vyvinula napríklad v dôsledku útoku vlastnej imunity na žlčový trakt (primárna biliárna cirhóza) alebo nemusí mať jasný dôvod (kryptogénna cirhóza)..

Patológia značne komplikuje život človeka a ukladá obmedzenia nielen na jeho stravu, ale aj na motorický režim, užívanie liekov a teplé oblečenie. Vzťahuje sa na tie choroby, na ktoré umierajú, pretože žiadny orgán nemôže nahradiť funkciu pečene. Tento orgán má však pozoruhodné regeneračné schopnosti a môže rásť od malého „kusu“ po plný objem. Môže sa to však stať, ak na to budete venovať pozornosť včas a nezúfalete, ale nájdete príčinu choroby a riešite ju, kým sa stav nezkompenzuje. V niektorých prípadoch môže pomôcť transplantácia pečene, ale nemalo by sa to ani odkladať: ak sa krvácanie zvýši, operácia už nebude možná..

O pečeni, ktorá trpí

Táto časť je venovaná stručnej analýze štruktúry a funkcie pečene, aby bolo jasné, prečo sa objavujú určité príznaky cirhózy pečene..

Pečeň je teda najväčším a najťažším orgánom nachádzajúcim sa pod pravými pľúcami pod bránicou, zakrytou pravou stranou oblúka. Vykonáva veľa funkcií. to:

 1. čistenie krvi toxických alebo neúčinných látok tvorených samotným telom, ktoré okamžite vstupujú do krvi alebo sú do nej absorbované z čriev alebo močových ciest;
 2. Syntézy bielkovín:
  • niektoré z nich zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, čo jej bráni v prístupe do tkaniva a spôsobuje opuch;
  • iné sú základom protilátok, gama globulínov;
  • tretí - zabezpečte zrážanie krvi;
  • po štvrté sú základom enzýmov, ktoré v organizme poskytujú významné reakcie;
 3. tvorba žlče - stimulátor črevnej motility, látka, ktorá emulguje tuky (rozdeľuje ich na malé kvapôčky), aby sa lepšie rozložili enzýmami pankreasu;
 4. skladovanie „energetického substrátu“ - glukózy - vo forme glykogénu.

Vnútornou štruktúrou pečene sú voštinové laloky s vnútornou krvnou cievou (žila), oddelené spojivovým tkanivom. Pri cirhóze sa na mieste tohto laloku objaví vláknité (hrubšie spojivové) tkanivo a „deliče“ (úplne alebo čiastočne) zostávajú na svojom mieste. Tieto nové „laloky“ sa nazývajú „uzly“, ktoré môžu byť veľké (niekoľko lalokov, uzol je väčší ako 3 mm) alebo malé (spojivové tkanivo oddeľuje každý uzol, ako pred lobulom)..

Pretože sa namiesto normálnych buniek objavujú nefunkčné tkanivá, trpia všetky funkcie pečene. Postupne vyvinuté fibrotické oblasti komprimujú cievy ležiace v lalokoch. To vedie k zvýšeniu tlaku v systéme zabezpečujúcom odtok krvi z pečene - portálna hypertenzia. Na zmiernenie tohto systému krv začína obchádzať pečeň (pre túto povahu sú žily poskytované v prírode): žily pažeráka, žalúdka a konečníka sa rozširujú. Pri zachovaní tlaku v cievach tieto cievy strácajú svoj tón a stávajú sa kŕčovito rozšírenými, z ktorých sa pravidelne vyvíja krvácanie..

štatistika

Najvyšší výskyt cirhózy sa pozoruje v rozvinutých krajinách: 14 - 30 prípadov na 100 000 obyvateľov; zatiaľ čo v poslednom desaťročí sa frekvencia výskytu zvýšila o 12%. Najčastejšie sa to spája s stravovacími návykmi: čím sú vyprážané a labužnícke jedlá, v strave je obsiahnutý alkohol, tým vyššia je šanca na ochorenie.

Cirhóza je jednou zo šiestich hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách: na túto chorobu zomrie každoročne 300 tisíc ľudí. Najčastejšie trpia ľuďmi vo veku 35 - 60 rokov, muži sú vystavení alkoholu trikrát častejšie.

Prečo ochorieť na cirhózu

Príčiny cirhózy sú rôzne. Zavolajte ich v zostupnom poradí:

 1. Častý príjem alkoholu spôsobuje 35,5 - 50% cirhózy pečene. Alkoholická cirhóza sa nevyvíja okamžite, ale po 10 - 20% rokov od začiatku častého (v niektorých prípadoch denného) alkoholizácie, keď sa pravidelne konzumuje 80 - 160 ml v zmysle 96% alkoholu. Posledné štúdie hovoria, že pri vývoji cirhózy nie je dôležitá ani tak samotná toxicita etanolu, pretože zlá výživa je spôsobená tým, že časť energetickej potreby je pokrytá alkoholom, ale neexistujú žiadne užitočné aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny a uhľohydráty..

Približne 12% prípadov tohto ochorenia je bez príznakov. Táto vlastnosť je charakteristická cirhózou u mužov..

 1. Chronický (zriedkavo akútny) zápal pečene, tj hepatitída, má často za následok cirhózu. Hepatitída spôsobená vírusmi je toho schopná. „Vodcom“ v tomto ohľade je vírusová hepatitída C, choroba, ktorá nemá prakticky žiadne konkrétne prejavy. Našťastie sa v tejto chvíli dobre lieči..

Cirhóza môže spôsobiť vírusovú hepatitídu B, B + D, ktorú je ťažké liečiť. Hepatitída A naopak takmer nikdy nezíska chronický priebeh a nespôsobí cirhózu.

 1. Kryptogénna cirhóza. Je to choroba s nevysvetlenou príčinou, keď podľa výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych štúdií nebola zistená žiadna jediná príčina choroby. Táto cirhóza pečene je častejšia u žien, asi 20-30% v štruktúre celej incidencie.
 2. Hepatitída vyvolaná liečivom môže viesť k cirhóze. Toto je zápal pečene, ktorý sa môže vyskytnúť ako reakcia na užívanie rôznych liekov. Najmä toxické pre pečeň sú lieky na tuberkulózu, parkinsonizmus, rakovina, lieky na zlato, ortuť, olovo, niektoré antiseptiká (na základe dimetylsulfoxidu) s dlhodobým používaním..
 3. Toxický zápal pečene. Pečeň je tak poškodená metylalkoholom, etylénglykolom obsiahnutým v alkoholových náhradách, ako aj niektorými jedovatými hubami. Ak osoba nezomrela na akútne poškodenie pečeňového tkaniva a po akútnom období nie je dovolené obnoviť telo (požil alkohol, toxické drogy, mala vírusovú hepatitídu), môže sa takáto choroba dostať do cirhózy..
 4. Autoimunitná hepatitída. Degenerácia pečeňového tkaniva do vláknitého tkaniva môže byť spôsobená jeho poškodením protilátkami - proteínmi vlastnej imunity, ktoré môžu spočítať pečeňové bunky ako cudzie látky..
 5. Nealkoholická mastná hepatitída. Tento zápal pečene, ktorý vedie k cirhóze, sa vyvíja na pozadí metabolických porúch, napríklad pri cukrovke, galaktozémii alebo obezite..
 6. Primárna cirhóza alebo primárna biliárna cirhóza. Je to autoimunitný zápal, ktorý začína útokom vlastných protilátok na žlčové cesty v pečeni. Dlhá stagnácia žlče v týchto dráhach vedie k degenerácii pečeňového tkaniva.
 7. Takéto ochorenie, ako je primárna sklerotická cholangitída, keď sa zvyčajne na pozadí chronických zápalových ochorení čriev objavia protilátky proti intrahepatálnym žlčovým kanálikom, ktoré prestávajú fungovať, stávajú sa sklenenou tyčinkou.
 8. Sekundárna biliárna cirhóza. Je to stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušenia priechodu žlče pozdĺž žlčových ciest (často intrahepatických). Tu, na rozdiel od primárneho „brata“, neexistuje žiadny autoimunitný mechanizmus. Príčina sekundárnej biliárnej cirhózy je:
  • kamene v žlčových cestách;
  • stlačenie žlčových ciest nádormi;
  • vylisované kanály so zväčšenými lymfatickými uzlinami s lymfocytárnou leukémiou, lymfogranulomatózou;
  • sekundárna biliárna cirhóza sa môže vyskytnúť dokonca aj u novorodencov. To vedie k vrodenému nedostatočnému rozvoju alebo úplnej absencii extrahepatických potrubí;
  • hnisavý zápal intrahepatálnych žlčových ciest;
  • zúženie žlčových ciest po operácii na orgánoch hepatobiliárnej zóny;
  • extrahepatické cysty žlčových ciest.
 9. Poškodenie pečene červami, napríklad echinokokom alebo alveokokom.
 10. Hemochromatóza. Je to choroba, pri ktorej sa železo ukladá v tkanivách vrátane pečene.
 11. Wilson-Konovalovova choroba. V tomto prípade sa z dôvodu genetických porúch enzýmových systémov v mozgu a pečeni vylučuje meď..
 12. Badda-Chiariho syndróm. Jedná sa o zablokovanie prietoku krvi pečeňovými žilami..
 13. Zlyhanie srdca, v dôsledku čoho sú pečeňové cievy vždy preplnené, čo má negatívny vplyv na pečeň.
 14. Nedostatok enzýmu -1-antitrypsínu v dôsledku genetickej poruchy. To vedie k rozvoju bronchitídy a cirhózy..

Ako sa prejavuje cirhóza?

Známky cirhózy pečene sa neobjavujú u všetkých pacientov, 12 až 20% z nich má asymptomatický priebeh ochorenia až do štádia, keď dochádza k ikterickému sfarbeniu kože a ascitu - zvýšenie brucha v dôsledku hromadenia tekutín v ňom..

Prvé príznaky patológie sú:

 • Pocit plný žalúdok. Zároveň to znamená, že znižujú tvorbu plynu, zlepšujú pohodu.
 • Znížený výkon.
 • Po pití alkoholu, požití diéty alebo zdvíhaní ťažkých váh sa v pravej hypochondrii objaví bolesť. Je to spôsobené zvýšeným prísunom krvi a predĺžením kapsuly pečene. Takáto bolesť prechádza sama o sebe, lieky ako No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon nepomáhajú.
 • Človek rýchlo zožerie: po malých dávkach jedla sa objaví pocit plnosti žalúdka.
 • Telesná teplota sa pravidelne zvyšuje na nízke čísla.
 • Pri čistení zubov krvácajú ďasná.
 • Pravidelne, bez zjavného dôvodu a pri normálnom tlaku, sa zaznamenávajú krvácanie z nosa. Je to kvôli zvýšeniu tlaku v portálnych žilách a zníženiu zrážania krvi.

Táto choroba sa ďalej vyvíja podľa jednej z troch možností:

Spočiatku sú nepríjemné plynatosť, nevoľnosť, zvracanie. Človek sa rýchlo unaví, jeho nálada sa mení, je náchylný k rozmarom. Objavujú sa časté krvácanie z nosa.

Obdobie ascitu s cirhózou. Najprv sa bolesť objaví na jednom mieste v bruchu, potom na inom mieste. Potom, čo dôjde k výraznej slabosti, pravidelne zvracať. Pravidelne to bolí v pravej hypochondrii - v ľavej hypochondrii (zväčšená slezina). Brucho je zväčšené a nemôže byť vtiahnuté. Na prednej stene sú viditeľné rozšírené žily. Po 6-24 mesiacoch sa vyvinie kachektické obdobie (deplécia). Hmotnosť sa výrazne znižuje, koža je bledá, ochabnutá. Obdobia slabosti, počas ktorých sa určuje nízky krvný tlak, periodické - zvracanie hnedého obsahu alebo čiernej voľnej stolice (gastrointestinálne krvácanie)..

Smrť nastáva v dôsledku pečeňového kómy alebo nákazy infekčnou chorobou. Prenikanie baktérií do ascitickej tekutiny - ascitická peritonitída - ak nekončí samotnou smrťou, výrazne skracuje život

Objavujú sa príznaky zvýšeného tlaku v portálnej žile a rýchlo postupujú: bolesť v pravej hypochondrii, krvácanie z ďasien, krvácanie z hemoroidových žíl a z nosa..

Na tomto pozadí sa vyvinie žltačka, svrbenie, žlté škvrny na očných viečkach (xantelasma), stenčenie kože..

Vyššie uvedené príznaky súvisia s poruchami stolice, bolestivosťou brucha, nevoľnosťou, grganím, zmenami nálady, zvracaním.

Slabá citlivosť - teplota, bolesť, hmat - na ruky a nohy.

V konečnom štádiu sa vyvinie hepatická encefalopatia. Táto euforická nálada, po ktorej nasledovala depresia, zmena osobnosti, poruchy spánku, rozmazaná reč, dezorientácia.

Obličky tiež trpia, čo sa prejavuje opuchom tváre, nedostatkom chuti do jedla, znížením množstva moču a bledosťou pokožky..

Možnosti tokuPrevažuje možnosť, pri ktorej príznaky zvýšeného tlaku v systéme žíl zásobujúcich pečeň prevládajúVoľba, v ktorej rozširujúce sa uzly stlačia predovšetkým žlčové kanályKombinovaná možnosť
Príznaky cirhózy pečenePrvé významné príznaky sú:

 • znížená chuť do jedla;
 • žltnutie kože a očných proteínov;
 • pokožka je suchá a ochabnutá;
 • pocit horkosti v ústach;
 • suché ústa
 • časté uvoľnené stolice vyvolané mastnými potravinami;
 • Svrbivá pokožka;
 • únava
 • žlté škvrny na očných viečkach - xantómy a xantómy;
 • Podráždenosť.

Príznaky sa objavujú pomaly, postupne..

Ďalšie príznaky sa neskôr pripoja:

 • dlane sa stávajú špeciálnymi: oblasti okolo palca a malého prsta začervenajú, začervenajú sa a distálne prsty prstov na strane dlane;
 • sexuálna slabosť;
 • menštruačné nepravidelnosti u žien;
 • pocit rýchleho srdcového rytmu;
 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • na koži tváre a tela sa objavujú pavúčie žily;
 • semenníky sú zmenšené, prsia u mužov môžu rásť;
 • ascites;
 • krvácajúce gumy;
 • krvácanie z nosa;
 • rednutie kože;
 • strata váhy;
 • koncové prsty prstov zhustnú. Stávajú sa ako paličky;
 • nechty zhustnú a vyblednú, stávajú sa hodinkami.
 • atrofia svalov končatín;
 • zuby sú uvoľnené a vypadávajú.

Smrť pochádza z krvácania

Aké chorobyBadda-Chiariho syndróm po hepatitíde v dôsledku srdcového zlyhania s hemochromatózouBiliárna cirhóza - primárna a sekundárna, sklerotizujúca cholangitídaAlkoholická cirhóza môže byť cirhóza po hepepatitíde

Existujú také štádiá cirhózy pečene:

 1. Kompenzačné. Stále neexistujú žiadne príznaky, aspoň niektoré bunky už zomreli, ale zostávajúce bunky pracujú v rozšírenom režime.
 2. Subcompensatory. V tejto fáze sa objavia prvé príznaky choroby: slabosť, pocit nadúvania, bolesť v hypochondrii na pravej strane, znížená chuť do jedla. Na koži sa objavia „siete“; vlasy vypadávajú.
 3. Posledným štádiom cirhózy pečene je dekompenzácia. Tu sa objavuje ascites, žltačka a krvácanie a atrofia svalov končatín a pásov horných ramien a podchladenie..

Pacienti s cirhózou v tomto štádiu majú charakteristický vzhľad:

 • svetlo žltá ochabnutá pokožka;
 • s hrebeňmi;
 • žlté oči;
 • červené a fialové „pavúky“ z ciev sú viditeľné na koži tváre a tela;
 • tenké a tenké ruky a nohy;
 • modriny na rukách a nohách;
 • veľké brucho s vyčnievajúcim pupkom;
 • na bruchu - sieť rozšírených žíl;
 • červené dlane s začervenanými a zosilnenými koncovými falangami, matné nechty;
 • opuchy nôh;
 • zväčšené prsia, malé semenníky u mužov.

Komplikácie cirhózy

Komplikácie cirhózy sú:

 1. Ascites: zväčšenie brucha, ktoré pri ľahnutí prakticky nezmizne, vyzerá napäto, s tlakom na žalúdok sa objem pohybuje nabok.
 2. Portálna hypertenzia. Jej príznaky sme opísali vyššie.
 3. Akútne zlyhanie pečene sa vyvíja s rýchlym progresom cirhózy. V tomto prípade zhoršené vedomie rýchlo progreduje, pokožka zožltne, objaví sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, vyvíja sa krvácanie - vnútorné, gastrointestinálne, maternice, hemoroidy.
 4. Chronické zlyhanie pečene. Postupne sa vyvíja zmena osobnosti, trpí spánkom, zvyšuje sa žltačka, vyvíja sa ascites.
 5. Spontánna bakteriálna peritonitída. Toto je komplikácia ascitu, keď je intraabdominálna tekutina infikovaná baktériami v čreve v dôsledku priepustnosti črevnej steny. Ochorenie je sprevádzané prudkým zhoršením stavu, vysokou horúčkou, ťažkosťami s dýchaním, bolesťami brucha, zvracaním, hnačkou..
 6. Hepatorenálny syndróm. Toto je meno poškodenia obličiek, ktoré sa vyskytuje na pozadí portálnej hypertenzie. Príznaky: znížený moč, zvýšená slabosť, nevoľnosť.
 7. Rakovina pečene. Jeho príznaky sa mierne líšia od príznakov cirhózy samotnej..

Aká je diagnóza

Diagnóza cirhózy pečene pozostáva z niekoľkých fáz. Samotná diagnóza sa uskutočňuje pomocou inštrumentálneho výskumu:

 • Ultrazvuk - ako metóda skríningu. „Povoluje“ iba urobiť predbežnú diagnózu, je však nevyhnutný pre diagnostiku portálnej hypertenzie a ascitu;
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie. Ide o presnejšie metódy ako prvá;
 • Biopsia. Táto metóda umožňuje určiť typ cirhózy - malý alebo veľký, ako aj príčinu choroby;

Po stanovení diagnózy, ak podľa výsledkov histologického vyšetrenia nebola zistená príčina, pokračuje jej vyhľadávanie. Z tohto dôvodu sa krv vyšetruje na:

 • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
 • antimitochondriálne protilátky;
 • hladiny cerruloplasmínu a medi;
 • alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
 • hladina T-lymfocytov, imunoglobulínov G a A.

Ďalším krokom je zistiť, koľko tela utrpelo poškodenie pečene. Urobiť to:

 1. Scintigrafia pečene. Toto je rádionuklidová štúdia, ktorá vám umožní zistiť, ktoré pečeňové bunky stále fungujú..
 2. Biochemický krvný test na také testy, ako je proteinogram, lipidogram, ALT, AST, bilirubín - častá a jedna z frakcií, alkalická fosfatáza, cholesterol, koagulogram, hladiny draslíka a sodíka.
 3. Stupeň poškodenia močoviny obličiek, kreatinínu.

Prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií:

 • ultrazvuk je vhodný na vylúčenie ascitu;
 • kŕčové žily pažeráka a žalúdka sú vylúčené pomocou FEGDS;
 • kŕčové žily konečníka si vyžadujú vyšetrenie sigmoidoskopiou;
 • vylúčenie skrytého, neviditeľného krvácania z tráviaceho traktu sa vykonáva analýzou výkalov okultnej krvi.

Aká pečeň na cirhózu. Cítite ju cez prednú stenu brucha. Lekár sa domnieva, že je hustý, hrbolatý. Ale to je len vo fáze dekompenzácie.

Na ultrazvuku sú vo vnútri tohto orgánu viditeľné ložiská fibrózy („uzly“): menej ako 3 mm - malé uzly, viac ako 3 mm - veľké. Pri alkoholickej cirhóze sa najskôr vyvinú malé uzly, s biopsiou sa stanoví mastná hepatóza a špecifické zmeny v pečeňových bunkách. V neskorších fázach sa uzliny zväčšia a zmiešajú, mastná hepatóza sa postupne stráca. Pri primárnej biliárnej cirhóze je pečeň zväčšená, v nej sú stanovené nezmenené žlčové kanáliky. Sekundárna biliárna cirhóza je príčinou zväčšenia pečene, prítomnosti obštrukcie v žlčovom trakte.

Liečba chorôb

Ako liečiť cirhózu. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. eliminovať príčinu choroby;
 2. zastaviť progresiu degenerácie pečeňového tkaniva do vláknitých uzlín;
 3. kompenzovať porušenia;
 4. znížiť zaťaženie žíl portálového systému;
 5. liečiť komplikácie a predchádzať rozvoju ďalších problémov.

Eliminácia príčin choroby

Táto liečba závisí od príčin cirhózy:

 • S alkoholickou cirhózou - eliminujte príjem alkoholu v tele.
 • Pri vírusovej hepatitíde sa predpisujú špeciálne antivírusové látky: pegylované interferóny, ribonukleáza atď.
 • Autoimunitná hepatitída sa lieči liekmi, ktoré potláčajú imunitný systém..
 • Cirhóza mastnej hepatitídy je liečená diétou s nízkym obsahom lipidov.
 • Biliárna cirhóza sa lieči odstránením zúženia žlčových ciest.

Vytváranie podmienok na obnovenie pečene

Ihneď po diagnóze, keď je človek vyšetrený na príčinu choroby, je mu predpísaná diéta na cirhózu:

Proteín: 1 až 1,5 g / kg hmotnosti. Keď dôjde k narušeniu vedomia, zrušia sa v terminálnom štádiu;

Tuk - 80 - 90 g / deň (živočíšny a bielkovinový pôvod 1: 1);

Sacharidy - 400 - 500 g / deň.

Počet jedál: 5-6 za deň, v malých porciách

Všeobecné pravidláMôcťJe to nemožné
 • zeleninové polievky, lepšie ako šťouchané polievky;
 • obilniny;
 • varené chudé mäso;
 • tvaroh;
 • nízkotučné kyslé smotany;
 • zelené jablká
 • zelenina - v pečenej forme;
 • vajíčka
 • banány a sušené ovocie - ak obličky fungujú dobre.
 • káva;
 • alkohol
 • salámy;
 • konzervy;
 • šunka;
 • huby;
 • cesnak;
 • paradajky
 • čokoláda;
 • paradajkový džús;
 • údené výrobky;
 • minerálka;
 • výrobky s práškom do pečiva a sódou na pečenie (koláče, koláče, pečivo, chlieb);
 • slanina;
 • pasta z mäsa alebo rýb;
 • majonézy;
 • olivy;
 • nakladaná zelenina;
 • zmrzlina;
 • vyprážané jedlá.

Pri ascite je vylúčená šťava

Upravuje sa aj životný štýl cirhózy:

 1. nemôžete zdvíhať závažia, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie;
 2. viac relaxovať;
 3. denne merajte objem brucha a hmotnosti: zvýšenie oboch hovorí o zadržiavaní tekutín;
 4. nezabudnite vziať do úvahy pomer prijímanej tekutiny (nielen vody) a vylučovaného moču. Ten by mal byť o niečo menší;
 5. pri vývoji ascitu je potrebné znížiť objem prijatej tekutiny na 1-1,5 l;
 6. ovládajte zmenu v písaní rukou: napríklad napíšte krátku frázu každý deň s dátumom v poznámkovom bloku.

Drogová terapia

Pri cirhóze je každý liek predpísaný primerane, pretože je poškodená pečeň a ďalšie zaťaženie liekmi pre ňu nie je užitočné. Bez týchto liekov sa nemôžete obísť:

 • Duphalac, Normase alebo Prelaxan. Tieto laktulózové prípravky viažu mozgové toxické aminokyseliny, ktoré spôsobujú encefalopatiu.
 • Hepatoprotektory - lieky, ktoré zlepšujú fungovanie pečeňových buniek: Heptral, Ornitox, Ursokhol.
 • Diuretiká - na odstránenie prebytočnej tekutiny z tkaniva. Pri cirhóze Veroshpiron v malých dávkach funguje dobre.
 • V niektorých prípadoch s ascitom má zmysel brať antibiotiká, ktoré čistia črevá: kanamycín, ampicilín. To je prevencia spontánnej bakteriálnej peritonitídy..
 • Na zníženie tlaku v žilách portálu je Molsidomin účinný, betablokátory: Propranolol, Atenolol. V takom prípade musíte kontrolovať krvný tlak.

Liečba ľudovými liekmi

Alternatívna liečba cirhózy pečene ponúka tieto recepty:

 • Zmieša sa 10 g, 20 g odrôd pšeničnej trávy, 20 g divej ruže. 1 polievková lyžica nalejte do zmesi 200 ml vody, varte 10 minút. Potom vývar ochladte, vezmite 1 polievkovú lyžicu. dvakrát denne.
 • Vezmite 3 lyžice. umyté ovos, breza, 2 polievkové lyžice. rozdrvené listy brusnice, zalejeme 4 l, trvajte 1 deň na chladnom mieste. Samostatne urobte šípkový vývar. Po jednom dni zmiešajte obidve bujóny, pridajte 2 polievkové lyžice. kukuričné ​​stigmy a uzlíky. Celú infúziu varte 15 minút, namiešajte a uložte do chladničky.
 • Potrebujete 3 hlavy cesnaku, 4 citróny, 200 g olivového oleja, kilogram medu. Odrežte kôru z citrónov, vyberte semená, posuňte citróny a cesnak do mlynčeka na mäso, kombinujte s maslom a medom. Masu premiešajte, vložte na deň do chladničky a potom ju uložte. Dajte si lyžičku 30 minút pred jedlom trikrát denne. Musíte jesť všetko a potom túto manipuláciu opakovať trikrát do roka.

Prognóza ochorenia

Cirhóza je nevyliečiteľná, iba ak sa transplantácia pečene nevykonáva. Pomocou vyššie uvedených liekov si môžete udržiavať iba viac-menej slušnú kvalitu života.

Koľko ľudí žije s cirhózou pečene závisí od príčiny ochorenia, štádia, v ktorom bolo objavené, a od komplikácií, ktoré sa vyvinuli v čase liečby:

 • s rozvojom ascitu žijú 3-5 rokov;
 • ak sa gastrointestinálne krvácanie objaví prvýkrát, prežije ho 1/3 až polovica ľudí;
 • ak sa vyvinie hepatická kóma, znamená to takmer 100% úmrtnosť.

K dispozícii je tiež stupnica, ktorá vám umožňuje predpovedať dĺžku života. Zohľadňuje výsledky testov a stupeň encefalopatie:

Cirhóza pečene - ako ďalej žiť

Problém výskytu cirhózy pečene je dnes veľmi dôležitý. Podľa svetových štatistík bohužiaľ počet chorých, zranených a mŕtvych z tejto hroznej diagnózy každý rok stúpa. Pri ochorení, ako je cirhóza, je možná liečba, ale v určitých štádiách, pretože v dôsledku pomerne dlhého procesu, často skrytého, je možné príčinu identifikovať príliš neskoro a nakoniec vedie k rakovine. Svetová zdravotnícka organizácia definuje rakovinu pečene ako ôsme najvyššie ochorenie.

Pečeň je životne dôležitým orgánom

Pečeň je jedinečný orgán s dvojitým prívodom krvi, keď sa spojí pečeňová tepna a portálna žila, ich koncové vetvy vytvárajú kapilárnu sieť. V pečeni sa nachádza okolo 50 až 100 000 lalokov, ktoré sa tvoria okolo centrálnych žíl a potom prúdia do pečeňovej žily, potom do dolnej dutej žily, najväčšej žily, ktorá prenáša krv z dolnej polovice tela do nášho srdca..

Keď krv prechádza pečeňou, bunky odstraňujú z tela toxické látky, ako sú škodlivé baktérie, chybné krvinky a iné cudzie prvky. Ničenie defektných červených krviniek vedie k tvorbe bilirubínového pigmentu. Hepatické bunky ho zachytávajú a modifikujú a potom ho vylučujú do špeciálnych potrubí nazývaných žlčové kanáliky. Ďalší vývoj choroby vedie k vážnejším následkom a porušovaniu.

Pečeň má obrovské množstvo funkcií, ktoré musí plniť, hlavné sú tieto:

 • tvorba žlče pečeňovými bunkami;
 • transport viazaného bilirubínu;
 • metabolizmus glukózy, z ktorého sa stáva špeciálny škrob, ktorý sa potom ukladá do pečeňových buniek.

Pečeň je pre naše telo skutočnou „továrňou“, ktorá produkuje bielkoviny, ktoré zabezpečujú proces zrážania krvi a jeho čistenie od toxínov. Ak dôjde k lézii, hustota tkanív v orgáne stúpa, dochádza k nadmernému tlaku, dochádza k stagnácii tekutín a vyskytujú sa komplikácie spojené s otvorením žíl, čo by nemalo byť. Telo postupne začne otravovať toxickými látkami, vznikajú ďalšie vážne následky..

Cirhóza pečene - čo to je? V zdravom stave je tento orgán v našom tele celkom elastický, mäkký, vlhký. Cirhóza je zjazvujúca, čo je pokus tela obnoviť svoj predchádzajúci stav, ale bez úspechu. Ak zápalový proces trvá mnoho rokov a pečeň je ovplyvnená, v dôsledku toho sa zdravé bunky nahradia jazvou tkaniva, a v dôsledku toho sa namiesto zdravého orgánu objaví hustá malá zjazvená pečeň, ktorá nemôže správne fungovať..

Čo spôsobuje cirhózu?

Príčiny cirhózy môžu byť veľmi odlišné. V prvom rade ide o vírusovú hepatitídu B a C, alkoholovú a mastnú hepatózu. Prejav choroby môže byť tiež spôsobený dedičnými faktormi, ak niekto z blízkych príbuzných trpel chorobou, ako je cirhóza pečene. Moderná medicína zvažuje takéto príčiny v kontexte porúch imunoregulácie, metabolizmu. Takéto patológie nie sú také bežné a lepšie sa liečia na rozdiel od iných foriem diagnostiky. Včasná diagnóza cirhózy pečene vám umožňuje predĺžiť život človeka a vrátiť ho do plnohodnotného životného štýlu.

Vírusová hepatitída je jednou z najbežnejších príčin cirhózy. Jeho distribúcia dnes dosahuje obrovské rozmery, aj keď sa lekári snažia hľadať riešenie problému s veľkým optimizmom. Hepatitída, na rozdiel od cirhózy, nie je konečnou „stanicou“, keď sa včas stanoví diagnóza, pečeň sa dá vyliečiť aj pri vážnom poškodení..

Moderné diagnostické metódy vám umožňujú presne určiť stupeň fibrózy v okamihu, keď pacient vyhľadá lekársku pomoc. Lekár robí prognózu a spolu s pacientom robí vhodné rozhodnutie o tom, kedy a ako začať liečbu.

Všetko to začína zápalovým procesom v pečeni, bez ohľadu na patogény. Dôležitosť a dôležitosť - toto je druhý orgán po srdci a najmenšie poruchy sa negatívne prejavujú na celý život človeka.

 1. Primárna biliárna cirhóza je zápal malých intrahepatických žlčových ciest, ako aj zjazvenie a zničenie tkaniva pečene, ktoré sa zväčšuje, získava nazelenalý odtieň v dôsledku hromadenia žlče. Príčina tohto javu nie je známa, predpokladá sa autoimunitný mechanizmus.
 2. Sekundárna biliárna cirhóza sa vyvíja s predĺženým zablokovaním mimo pečeňového žlčového traktu, napríklad s kameňmi v žlčníku. V tomto prípade dôjde k zvýšeniu pečene v dôsledku hromadenia žlče. Týmto pacientom pomáha chirurgický zákrok, ktorý obnovuje odtok žlče.

Príznaky choroby

Samotná pečeň je orgán, ktorý nepodlieha prejavom akútnej bolesti, takže pre pacienta môže byť ťažké určiť, či má v tejto oblasti problémy. Osoba sa spravidla dozvie o svojej diagnóze náhodou alebo keď je neskoro. Pacient sa môže sťažovať na zvýšenú slabosť, ale nevie o skutočnom zdroji ťažkostí.

Primárne príznaky cirhózy sa môžu líšiť: celková únava, pocity tiahnutia v oblasti pečene, kapilárne hviezdy v oblasti pásu atď. Ak si všimnete aspoň niektoré z týchto príznakov u seba alebo svojich blízkych, neodkladajte to neskôr, ale dohodnite si stretnutie s dobrým odborníkom, nezabudnite, že akékoľvek ochorenie v skorých štádiách sa dá liečiť..

V ďalších štádiách ochorenia sa príznaky progresívne vyvíjajú a prejavujú pri sťažnostiach, ako sú žltačka, svrbenie, strata hmotnosti. Postupne sa do deštruktívnych procesov začínajú zapájať ďalšie životne dôležité orgány av neskorších fázach sa objavujú závažné komplikácie, ktoré nie sú kompatibilné s normálnym fungovaním tela. Pacienti majú zvracanie s prímesou krvi, veľké množstvo tekutiny sa hromadí v bruchu, teplota stúpa.

Jedným z znepokojujúcich príznakov a príznakov, ktoré môžu naznačovať cirhózu, je nevysvetlené začervenanie dlaní, ktoré po dlhšiu dobu nezmizne. V takom prípade musíte kontaktovať terapeuta a podstúpiť príslušné vyšetrenia.

Podľa štatistík trpí cirhózou viac mužov ako žien. S najväčšou pravdepodobnosťou je to kvôli určitému spôsobu života, prístupu k alkoholu a najmä jeho množstvu. Okrem zrejmých symptómov sprevádzajúcich cirhózu sa pridáva aj problém, ako je impotencia. Liečba cirhózy pečene u mužov, ako aj u žien, sa začína odstránením jej zdroja a ustanovením špeciálnej terapie alebo chirurgického zákroku..

U žien môže prítomnosť cirhózy viesť k menštruačným nepravidelnostiam a neplodnosti.

Ako je uvedené vyššie, cirhóza je často asymptomatická. Jedným z nich je nedostatok vstrebávania živín. Pretože proces vstupu žlče do dvanástnika je narušený, schopnosť tela absorbovať živiny sa znižuje. Ďalším príznakom je hepatocelulárna žltačka, keď sa na koži a očných sklérach objaví žltá alebo žltozelená farba, ktorá je spôsobená zvýšením bilirubínu v krvi a neschopnosťou pečene ju vyčistiť..

Bilirubín sa vylučuje aj obličkami a moč stmavne. Súčasne v stolici chýba bilirubín a stávajú sa ľahšími.

Alkoholizmus Choroba

Alkoholická cirhóza pečene v krajine nie je o nič horúcou témou, pretože počet zneužívateľov zeleného hada sa, bohužiaľ, každoročne neznižuje. Podľa štatistík týchto pacientov - asi 50%. Ako sa hovorí, každý človek je kováčom vlastného šťastia alebo nešťastia, ale mnohí ľudia si to uvedomujú príliš neskoro, keď je nenávratne stratené zdravie..

Aký je priamy toxický účinok alkoholu na pečeň? Najskôr sa začína poškodenie membrány a ukladanie tuku v samotnej pečeňovej bunke a jej ďalšia smrť. Postupne sa tvoria jazvy a cirhóza..

Alkoholická cirhóza pečene má tri stupne.

 1. Mastná degenerácia pečene, keď sa v bunkách hromadia triglyceridy. Pečeň sa zväčšuje a žltne. Táto fáza je reverzibilná, ak prestanete piť alkohol..
 2. Alkoholická hepatitída charakterizovaná zápalom a smrťou pečeňových buniek. V niektorých prípadoch je táto fáza stále reverzibilná..
 3. Priama cirhóza, ktorá je posledným a nezvratným štádiom. V mieste odumretých buniek sa objavuje jazva a tkanivo pečene. Choroba pokračuje, pečeň sa zmenšuje. To vedie k portálnej hypertenzii a zlyhaniu pečene. V portálnej žile sa významne zvyšuje tlak, keď v orgánoch dôjde k rezistencii na prietok krvi vo vnútri orgánu. Krv preteká privádzajúcimi žilami pažeráka, nôh a konečníka. Krv, ktorá vstupuje do pečene, ju začína obísť. Hepatocyty nemôžu vykonávať životne dôležité funkcie.

V brušnej dutine sa tiež hromadí tekutina, čo je jeden z dôsledkov portálnej hypertenzie. V súvislosti s porušením venózneho výtoku preteká krv kapilárami, z ktorých tekutina vstupuje do brušnej dutiny. V reakcii na to, telo produkuje špeciálny hormón a aldosterón..

Antidiuretický hormón zadržuje tekutinu, pretože bráni spätnej absorpcii vody v obličkách. Aldosterón si zadržiava sodík, čo zase vedie k zadržiavaniu tekutín. To všetko prispieva k hromadeniu tekutín v brušnej dutine..

V počiatočných fázach, kým sa ešte nevytvorí posledná lézia, sa pečeň môže zachrániť. Vyžaduje si to splnenie dvoch dôležitých podmienok - úplné odmietnutie alkoholu a zmeny v strave. Takto bolo zachránených veľké množstvo ľudí, ktorým bola diagnostikovaná neuspokojivá diagnóza..

Paradoxom je, že u ľudí, ktorí sú menej závislí od alkoholu, je väčšia pravdepodobnosť výskytu hepatitídy a cirhózy. Sú si istí, že ich pečeň je bezpečná, myslia si, že pijú s mierou. Nemajú syndróm kocoviny, neexistuje zrejmá závislosť, ale celkové množstvo alkoholu, ktoré absorbujú pomaly, ale isto zabíja pečeň..

Nikdy nie je neskoro prestať piť, najmä ak existuje motivácia vo forme šance žiť ešte nejaký čas. Ak odstránite zdroj problému, príčinu poškodenia pečene, existuje oveľa viac príležitostí na vysporiadanie sa s týmto ochorením. Pečeň sa môže čiastočne zotaviť sama a ďalšia terapia môže významne urýchliť proces regenerácie..

Hneď ako človek prestane piť, často sa pozorujú skutočné zázraky a človek sa vracia do normálneho života v čase, keď si priatelia, známi a dokonca aj lekári boli istí, že pacient sa už nemôže uzdraviť a procesy v tele sú už nezvratné.

Obezita je jednou z príčin ochorenia pečene.

Mnohí sú presvedčení, že cirhóza je výlučne veľa ťažkých alkoholikov, ale v skutočnosti ani zďaleka nie..

Podceňujúc problém nadváhy, mnohí si ani neuvedomujú, že jednou z príčin cirhózy je banálna obezita. Nadváha nie je len estetickým problémom. Tento jav je často sprevádzaný metabolickými poruchami vrátane hormonálneho metabolizmu.

V dôsledku toho sa určité množstvo tuku ukladá vo vnútri pečeňových buniek, čo je priama cesta k ochoreniu pečene pri cirhóze. Takéto javy sa však u ľudí s nadváhou nie vždy vyskytujú. Nesprávny životný štýl a nezdravá strava môžu často viesť k nadmernému množeniu tukov životne dôležitých orgánov.

Ak sa zistí mastná hepatóza, problém by sa mal vyriešiť priamo s ošetrujúcim endokrinológom a gastroenterológom a pacient by sa mal samozrejme snažiť zmeniť svoj životný štýl, ako aj v prípade závislosti od alkoholu. Bez pomoci kvalifikovaného odborníka nie je človek schopný diagnostikovať a vyrovnať sa s touto chorobou.

Podľa medzinárodných lekárskych noriem sú stanovené normy, ktoré umožňujú mužom a ženám konzumovať množstvo určitých potravín alebo nápojov týždenne bez výrazného poškodenia pečene, aby sa pečeň mohla zotaviť. Ak človek zneužíva alkohol každý deň po dobu 7 až 8 rokov a pije dokonca 200 g silných nápojov denne, nemal by sa diviť nepríjemným následkom. Jediným možným riešením problému v tomto prípade je transplantácia pečene.

Pečeň je jedinečný orgán, ktorý je schopný regenerácie aj v tých podmienkach, keď bolo z nejakého dôvodu potrebné odstrániť jej časť. V zásade k obnove dôjde v pomerne krátkom čase..

Jediným dôvodom, prečo nemusí byť obnovenie orgánov možné, je negatívny vplyv vírusov, ktoré spôsobujú nezvratnú deštrukciu. Tento problém sa však dnes rieši. Vďaka jedinečnému antivírusovému liečebnému systému je možné zastaviť procesy vedúce k bunkovej smrti pri cirhóze, ak sa to uskutoční včas.

Vedľajšie účinky liečby

Napriek účinnosti moderných metód liečby cirhózy má mnoho z nich mnoho vedľajších účinkov, napríklad pri liečení onkológie. Mnohé sa tiež obávajú relatívne vysokých nákladov na postupy. Mali by sme si však vybrať, ako sa hovorí, z dvoch zlých - podstúpiť dočasné ťažkosti a nepohodlie, mať šancu sa vrátiť do plného zdravého života alebo sa vyrovnať so sklamanou diagnózou a umožniť chorobe pokračovať v ničení zdravých buniek..

Vo väčšine ľudí sa imunitný systém dokáže úspešne vyrovnať s vírusovou hepatitídou B. Ak sa tak nestane, bohužiaľ nie je možné tento typ hepatitídy úplne vyliečiť. K rakovine pečene nikdy nedochádza u ľudí so zdravým orgánom, ale jej pravdepodobnosť je vysoká u tých, ktorí trpia cirhózou alebo hepatitídou B. A dokonca u pacientov, ktorých telo nemá aktívne procesy alebo tzv. „Nosič“ vírusu, sú lekári veľmi pravdepodobne predpovedať vývoj cirhózy.

Ak osoba dostane od lekára odporúčanie, mali by ste prísne dodržiavať všetky požiadavky, iba v tomto prípade môžete získať maximálnu šancu vyrovnať sa s týmto problémom. Preto má moderná veda obrovský arzenál metód a prostriedkov.

Včasná diagnóza

Dnes existujú jedinečné príležitosti na vysoko kvalitnú diagnostiku v prípadoch podozrenia na cirhózu, na predpovedanie možného vývoja choroby. Napríklad sa zistilo, že existujú určité gény, ktoré majú predispozíciu na vznik ochorení pečene, a genetické testy v spojení s testami pečene nám umožňujú určiť to v najskorších štádiách..

Cirhózu môžete diagnostikovať ultrazvukom, CT v kombinácii s biopsiou a laposkopiou.

Napríklad, ak osoba s vírusovou hepatitídou z nejakého dôvodu nemá možnosť byť liečená, môže sa vykonať genetická analýza, aby sa určilo, či má daná osoba možnosť čakať, a naplánovať ďalšiu liečbu s lekárom, aby sa zabránilo rozvoju choroby..

Ak je napriek tomu diagnostikovaná cirhóza, je dôležité nezúfať a vedieť, že existuje príležitosť na jej vyliečenie, pretože choroba má rôzne štádiá, z ktorých niektoré majú schopnosť zvrátiť vývoj..

Pri cirhóze pečene by pacienti mali byť pod neustálym dohľadom hepatológa, mali by sa každých šesť mesiacov podrobiť vyšetreniu a špeciálnym krvným testom..

Liečba cirhózy

Ako už bolo uvedené vyššie, všetko záleží na štádiu, v ktorom bolo ochorenie zistené, a oneskorenie je v mnohých prípadoch jednoducho kritické a niekedy je dostatočné ošetrenie ľudskými liekmi pečeňou. Na orgáne, ako je pečeň, sa vykonávajú operácie, najmä keď je lézia relatívne malá, keď je cirhóza stále v počiatočných štádiách. Keď rast tkaniva jazvy dosiahol veľké rozmery a takéto jazvy doslova nahradili pečeň, v takýchto prípadoch už hovoríme o transplantácii pečene. Ak je pacientovi diagnostikovaná rakovina a metastázy prechádzajú telom, transplantácia pečene nepomôže.

Cirhóza pečene

Všeobecné informácie

Cirhóza pečene je veľmi závažné ochorenie pečene, pri ktorom sa v orgáne vyskytuje ireverzibilná náhrada parenchymálneho tkaniva pečene vláknitým spojivovým tkanivom alebo stromami..

Cirhóza je v súčasnosti na celom svete bežnou chorobou: u pacientov v produktívnom veku je považovaná za jednu zo šiestich hlavných príčin smrti. Toto ochorenie často postihuje mužov. Ak porovnáme výskyt cirhózy u žien, potom pomer choroby u mužov a žien je jedna ku trom. Cirhóza najčastejšie postihuje ľudí nad štyridsať rokov.

Čo sa stane s cirhózou?

Pečeň, ktorá je ovplyvnená cirhózou, sa na nej zmenšuje alebo zvyšuje, drsnosť, hľuzy, veľmi hustá. Pri cirhóze dochádza k nekróze pečeňového tkaniva. Procesy, ktoré sa vyskytujú pri tejto chorobe, sú rozptýlené: do nich je zapojený orgán ako celok. Rakovina pečene sa často stáva pokračovaním cirhózy..

V pečeni sa objavujú tzv. Cirhotické uzly. Sú regeneratívnymi uzlami obnoveného tkaniva v mieste smrti pečeňových buniek. Takéto bunky sú obklopené vláknitým spojivovým tkanivom. Aj keď sú bunky obnovené, ich prísun krvi nie je normálny. V dôsledku toho nemôžu vykonávať svoje funkcie. Spočiatku môže byť fibróza reverzibilná. Preto je potrebné s najmenšími exacerbáciami procesu okamžite začať liečbu, ktorá pomáha znižovať fibrózu.

Cirhóza sa klasifikuje podľa štruktúry vznikajúcich uzlov. Ak sa vyvinie forma ochorenia s malým uzlom, priemer väčšiny uzlín v pečeni nepresiahne 3 mm. Podobná forma ochorenia sa často prejavuje pri alkoholickej cirhóze, ako aj pri cirhóze, ku ktorej dochádza v dôsledku zhoršeného odtoku žlčovej a žilovej krvi. Pri tejto forme cirhózy má pečeň normálnu veľkosť alebo sa zvyšuje.

Ak sa u pacienta vyvinie forma cirhózy s veľkými uzlami, potom je veľkosť uzlov niekedy dokonca niekoľko centimetrov. Táto forma cirhózy pečene sa prejavuje na pozadí chronickej vírusovej hepatitídy, ako aj v dôsledku niektorých genetických porúch. V tomto prípade sa veľkosť pečene najčastejšie zmenšuje..

Prejavy cirhózy pečene závisia od toho, do akej miery je znížená funkcia pečene, ako aj od závažnosti intrahepatálnych porúch. Cirhóza pečene sa veľmi často diagnostikuje, keď sa u pacienta vyvinú klinické prejavy. Toto ochorenie sa často zistí už v poslednej fáze.

Príčiny cirhózy pečene

K rozvoju cirhózy najčastejšie dochádza v dôsledku dlhodobej intoxikácie alkoholom a vyvíja sa aj na pozadí vírusovej hepatitídy B, C a D. V zriedkavých prípadoch sa cirhóza pečene vyvíja u ľudí trpiacich chorobami žlčových ciest s kongestívnym zlyhaním srdca, ako aj u pacientov podstupujúcich kongestívne zlyhanie srdca, ako aj u pacientov podstupujúcich kongestívne zlyhanie srdca. rôzne intoxikácie chemickej a liečivej povahy. U ľudí trpiacich dedičnými metabolickými poruchami sa niekedy objavia príznaky cirhózy. U niektorých pacientov sa tiež vyvinie primárna biliárna cirhóza pečene, ktorej etiológia zostáva nejasná.

Cirhóza sa vyskytuje ako jedna z najnebezpečnejších komplikácií mnohých ochorení pečene. Pri ochorení, ktoré nakoniec vedie k cirhóze, sa pečeňové bunky do istej miery ničia. Výsledkom je, že na pečeni vznikajú jazvovité nádory a aktivita orgánu sa nemôže normálne ďalej rozvíjať. Rozvoj cirhózy pečene niekedy vyvoláva otravu toxickými látkami, tukmi, drogami, alkoholom.

Hlavné podmienky pre vývoj cirhózy sú teda tieto podmienky:
- Alkoholická cirhóza. Táto príčina choroby sa vyskytuje na pozadí zneužívania alkoholu. V tomto prípade je dôležitým bodom množstvo a frekvencia pitia.
- kryptogénna cirhóza. Dôvod tejto formy tohto ochorenia nebol doteraz preukázaný. Táto forma cirhózy sa považuje za hlavnú indikáciu transplantácie pečene. Koniec koncov, progresia choroby je nezvyčajne rýchla.
- Cirhóza, ktorá vyvoláva chronickú vírusovú hepatitídu. Ľudia trpiaci vírusovou hepatitídou by mali podstúpiť pravidelnú udržiavaciu liečbu, inak je nevyhnutná cirhóza.
- Geneticky zdedená cirhóza. V tomto prípade dochádza k hromadeniu toxínov a následnému ničeniu pečene.
- Primárna biliárna cirhóza. Je častejšia u žien. V tomto prípade sú žlčové kanáliky zablokované v pečeni, čo vedie k jej deštrukcii.
- Primárna sklerotizujúca cholangitída. U ľudí s ulceróznou kolitídou je zriedkavý. Vyskytuje sa infekcia žlčových ciest, tkanivo je poškodené, vyvíja sa cirhóza.
- Autoimunitná hepatitída. Vyskytuje sa v dôsledku silnej imunitnej aktivity tela..
- Narodenie detí bez žlčovodov.
- Poškodenie pečene liekmi.

Cirhóza je veľmi závažné ochorenie, ktoré často vedie k smrti. Koniec koncov, práca pečene v ľudskom tele je nesmierne dôležitá: toto telo zabezpečuje odstránenie toxínov, ako aj ľudského odpadu. Funkciou pečene je tiež syntéza mnohých látok, ktoré sú nevyhnutné pre úplné fungovanie tela. Okrem toho vývoj cirhózy narušuje interakciu žlčovodov a pečene, čo vedie k vážnym poruchám trávenia..

Príznaky cirhózy pečene

Príznaky cirhózy pečene po dostatočne dlhú dobu sa nemusia objaviť vôbec. Toto ochorenie je niekedy asymptomatické už niekoľko rokov. Stáva sa, že príznaky cirhózy sú minimálne a dokonca atypické. U človeka, u ktorého sa vyvinie cirhóza pečene, sa veľmi často objavuje iba astenický syndróm. V tomto prípade je pacient narušený pocitom ospalosti a únavy, jeho schopnosť pracovať aktívne klesá. Málo ľudí však môže mať podozrenie na vývoj vážnej choroby a tieto príznaky pripisujú bežnému prepracovaniu. Niekedy, s rozvojom cirhózy pečene, si človek tiež všimne zníženie pamäti, stráca svoju bývalú vynaliezavosť.

Avšak s pozornou pozornosťou na vlastné zdravie je možné pozorovať ďalšie príznaky cirhózy pečene. Niektoré z nich sú charakteristické aj pre iné choroby tohto orgánu. Na koži a v očiach osoby sa prejavuje mierna žltačka. Takéto žltnutie nastáva v dôsledku príliš vysokého bilirubínu v krvi.

Môže dôjsť k svrbeniu, začervenaniu dlaní. Koža sa môže stať príliš suchou, môže sa vyskytnúť plešatosť a u mužov sa môžu vyskytnúť problémy s potenciou. Zároveň si ženy môžu všimnúť poruchy menštruačného cyklu, pocit ťažkosti v bruchu, periodické grganie, nevoľnosť..

V neskorších štádiách choroby sa príznaky cirhózy stávajú výraznejšími. U mužov sa niekedy zväčšujú prsné žľazy, môže sa zaznamenať strata vlasov na hrudi a končatinách. V brušnej dutine osoby sa hromadí tekutina, v dôsledku čoho sa zvyšuje žalúdok. Nohy pacienta môžu súčasne schudnúť, na koži sa môžu objaviť pomliaždeniny, bez zjavného dôvodu, žily na žalúdku a nohy vyčnievajú.

Známkami cirhózy sú tiež stmavnutie a zakalenie moču pacienta, zatiaľ čo stolica sa stáva ľahšou..

Niekedy si pacienti všimnú krvácanie z hemoroidov, ktoré predtým neboli charakteristické. Z ďasien je tiež konštantný tok krvi. Spočiatku krvácajú iba pri kefovaní, neskôr môže krv prúdiť bez dôvodu a rany na ďasnách sa hoja dlho. Príčinou opísaných javov je znížená zrážanlivosť krvi..

Ak má pacient podozrenie na vývoj cirhózy pečene, vyššie uvedené príznaky by mali osobu okamžite upozorniť a stať sa zámienkou na okamžitú návštevu u lekára..

Diagnóza cirhózy pečene

Najpresnejšou metódou na diagnostiku cirhózy pečene je biopsia pečene. Dôležitá je aj otázka pacienta, pretože lekár musí zistiť, koľko alkoholu pacient konzumuje, či má vírusovú hepatitídu. Špecialista hmatá pečeň, aby zistila, či je zväčšená..

Lekár musí okrem toho vyhodnotiť príznaky, ktoré sa vyskytujú u pacienta.

Niekedy sa vykonáva endoskopia, pri ktorej je fixovaná kŕčová žila pažeráka.

Okrem toho sa v prípadoch podozrenia na cirhózu pečene v niektorých prípadoch predpisuje počítačová tomografia, ultrazvuk a magnetická rezonancia. Je tiež predpísaný krvný test..

Liečba cirhózy pečene

Liečba cirhózy pečene by mala byť v prvom rade zameraná na odstránenie ďalšieho poškodenia pečeňového tkaniva. Je tiež dôležité predchádzať alebo liečiť komplikácie tohto ochorenia, vykonávať preventívne opatrenia na prevenciu rakoviny pečene. V niektorých prípadoch opísaných vyššie je potrebná transplantácia pečene. Ak liečba cirhózy neprináša výsledky, má sa vykonať transplantácia. Malo by sa však poznamenať, že táto metóda má veľa kontraindikácií.

Na dosiahnutie normalizácie metabolizmu pečeňových buniek sa používajú vitamínové komplexy, ako aj riboxín a esenciálne lieky. Ak má pacient autoimunitnú cirhózu, je mu predpísaná liečba glukokortikoidmi.

Ak má osoba krvácanie alebo iné závažné príznaky choroby, musí byť bezodkladne hospitalizovaná.

Všeobecne platí, že účinnosť liečby cirhózy pečene závisí predovšetkým od toho, do akej miery osoba dodržiava odpočinok, vhodnú stravu pre cirhózu pečene. Je veľmi dôležité úplne prestať piť alkohol. Nevyhnutným predpokladom liečby cirhózy je nepretržité sledovanie ošetrujúcim lekárom. Liečba tohto ochorenia by sa vo všeobecnosti mala zamerať na zastavenie progresie ochorenia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Účinná látka:obsahFarmakologická skupinaNosologická klasifikácia (ICD-10)3D obrázkyštruktúra
Lyofilizát na roztok na vonkajšie použitie1 fl.
účinná látka:
papaín350 PE
Opis liekovej formyLyofilizát biely alebo biely s mierne žltkastým odtieňom.
Medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice je výstupok strednej časti disku medzi dvoma stavcami za medzeru medzi nimi. Takéto divertikulum je najčastejšie nasmerované na miechový kanál a stláča korene miechových nervov, ale môže tiež narušiť krvný obeh v mieche samotnej.
Zhrnutie: Centrálny výčnelok disku, na rozdiel od centrálnej hernie disku, málokedy vedie k závažným komplikáciám. Avšak pri úzkom miechovom kanáli môže centrálny výčnelok spôsobiť vážne komplikácie v dôsledku kompresie štruktúr miechy..