loader

Hlavná

Žalúdok

Maternicové myómy

Maternicové myómy - chronické ochorenie maternicového tela, ktoré sa prejavuje rastom jedného alebo viacerých nádorových uzlov vo svalových vrstvách. V dôsledku toho sa zväčšuje veľkosť maternice, jej tvar je zdeformovaný. To vedie k nepríjemným symptómom - patologické krvácanie, časté močenie, bolesť v dolnej časti brucha a panvovej oblasti, zhoršená reprodukcia. To sa však vždy nestane - príznaky maternicových fibroidov u žien závisia od počtu uzlov a ich veľkosti. Vo viac ako polovici prípadov sú myomatózne uzly malé a nijako sa nevykazujú.

Toto ochorenie je veľmi časté. Podľa štatistík do 45 rokov trpí myómom až 70 - 80% žien.

Taktika liečby závisí od štádia nádoru, rýchlosti jeho rastu a veku pacienta. Zahŕňa konzervatívne a chirurgické metódy. Asymptomatický kurz vyžaduje iba pravidelné sledovanie gynekológom.

Príčiny choroby

Myóm je ochorenie závislé od hormónov. To znamená, že uzly rastú v reakcii na účinky ženských pohlavných hormónov, najmä progesterónu a estrogénu. Preto sa vyskytuje u žien iba v reprodukčnom veku. Najčastejšie sa však vyvíja v neskorom reprodukčnom a premenopauzálnom období. Malé a stredné uzly s nástupom menopauzy majú tendenciu ustupovať alebo, ako ľudia hovoria, sa rozpúšťajú. U žien sa po menopauze môžu objaviť fibroidy ako reakcia na užívanie liekov obsahujúcich estrogén.

Neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by spoľahlivo potvrdili, že príčinou vývoja fibroidov je hormonálna porucha. U mnohých pacientov sa uzliny vyskytujú na pozadí normálnych hormonálnych ukazovateľov. To znamená, že toto ochorenie závislé od hormónov nie je spojené s hormónmi.

Bola identifikovaná určitá dedičná závislosť, je však tiež nemožné hovoriť o priamom vplyve dedičných faktorov tejto choroby..

Existujú rizikové faktory:

 • neskôr menarka;
 • veľký počet potratov;
 • ťažký menštruačný tok;
 • zápalové ochorenia genitálnej oblasti;
 • ovariálne cysty;
 • predĺžený negramotný výber antikoncepcie;
 • hepatická dysfunkcia;
 • absencia pôrodu a laktácie do 30 rokov;
 • nadváha;
 • poruchy metabolizmu uhľohydrátov;
 • sedavý spôsob života;
 • stres.

Dnes však nie je možné spoľahlivo určiť príčinu fibroidov a pravdepodobnosť jej rozvoja u konkrétnej ženy..

Klasifikácia myomatóznych formácií

Telo maternice sa skladá zo svalovej vrstvy a sliznice, ktorá lemuje jej vnútro.

Myomatózne lézie sú lokalizované vo svalovom spojivovom tkanive. Ťažiskom ich rastu je jedna chybná bunka, ktorá prechádza určitými zmenami a začína sa deliť rýchlejšie ako susedné bunky..

V dôsledku toho vzniká myomatózny uzol - miestna akumulácia náhodne prepletených vlákien hladkého svalstva. V priemere sa jeho rozmery pohybujú od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Niekedy však existujú nádory veľmi veľkých rozmerov. Niektoré vážia niekoľko kilogramov..

Myomatózne bunky prakticky nedegenerujú na malígne. Stáva sa to v menej ako 1% prípadov..

Pozor! Ani rýchly rast fibroidov nie je známkou jeho malignity.

Fibroidy maternice sa môžu nachádzať v rôznych vrstvách. Podľa týchto znakov sú uzly rozdelené do nasledujúcich typov:

 • Submukózny alebo submukózny - rastie v maternicovej dutine. Môže vyčnievať dovnútra úplne, napoly alebo menej.
 • Intramurálne alebo intramuskulárne - umiestnené vo vnútri steny orgánu.
 • Subserous alebo subperitoneal - vyčnieva z vonkajšej strany (do pobrušnice).

Medzi týmito druhmi je myóm, ktorý rastie na stopke..

Príznaky maternicových myómov

Aj keď má choroba vysoký stupeň šírenia, okolo 35 - 40% pacientov sa stretáva so závažnými príznakmi - v ostatných prípadoch je asymptomatická.

 • Ťažká a predĺžená menštruácia.
 • Zrazeniny v menštruačnej krvi.
 • Pocit tlaku v oblasti močového mechúra.
 • Časté močenie.
 • Bolesť v dolnej časti brucha.
 • Rozšírenie brucha.
 • Sexuálne bolesti.

Pri veľkých novotvaroch vznikajú komplikácie.

Časté zahŕňajú rozvoj anémie spôsobenej ťažkým a dlhodobým menštruačným krvácaním.

Porucha reprodukčnej funkcie - zvyčajne sa vyskytuje pri intramurálnom usporiadaní uzla. V tomto prípade vznikajú ťažkosti s nástupom tehotenstva, pretože uzly bránia upevneniu vajíčka plodu na sliznici maternice. Môže tiež spôsobiť potrat..

Zriedkavou komplikáciou je narušená funkcia blízkych orgánov: močový mechúr a konečník.

diagnostika

Lekár môže mať podozrenie na myómy maternice na základe sťažností pacienta a po gynekologickom vyšetrení v prípade zvýšenia veľkosti orgánov..

Predtým bol stupeň rozvoja choroby korelovaný s týždňami tehotenstva, na základe toho, do akej miery sa zväčšila maternica pacienta. Stalo sa to od času, keď neexistovala ultrazvuková diagnostika. Teraz definícia typu „myóm zodpovedajúca 8 až 9 týždňom tehotenstva“ slúži ako ukazovateľ veľkosti myómov, ale nie ako diagnostické kritérium..

Je možné spoľahlivo diagnostikovať chorobu iba na základe výsledkov ultrazvukového vyšetrenia. Ultrazvukové zobrazovanie vám umožňuje presne určiť veľkosť uzlov, ich umiestnenie a typ. Je potrebné, aby pri stanovení výsledku lekár uzist urobil nielen popis uzlov, ale aj schematický nákres maternice s ich umiestnením a veľkosťou každého z nich..

Toto je dôležité pre ošetrujúceho lekára pri plánovaní ďalšej liečby. Napríklad, presne pochopiť, ako odstrániť novotvary. Alebo je možné, aby pacientka otehotnela týmto usporiadaním uzlov.

Keďže ultrazvuk nedokáže vždy zvládnuť príliš veľké formácie a veľmi zväčšenú maternicu, v niektorých prípadoch sa okrem ultrazvuku predpisuje aj MRI..

Hysteroskopia je jedným z ďalších diagnostických nástrojov. Toto je endoskopické vyšetrenie, keď je sonda s kamerou vložená do maternicovej dutiny a vyšetrená zvnútra. Potreba tejto metódy sa často nevyskytuje.

Liečba maternicových myómov

Embolizácia maternicovej artérie (EMA)

Je to minimálne invazívna a pomerne bezpečná metóda, ktorá spočíva v blokovaní toku krvi do myomatóznych uzlín. Výsledkom je, že nedostávajú výživu a regresiu niekoľko hodín..

V tomto prípade sa rezy nevykonávajú. Látka obsahujúca embólie sa vstrekuje do femorálnej artérie pomocou trubice - malých guličiek, ktoré podobne ako korok blokujú prietok krvi..

Ide o metódu, ktorá úplne zachováva orgány. Úroveň závažných komplikácií pri použití je asi 1%.

Vyskytujú sa výrazné nežiaduce reakcie. Sú to bolestivé pocity v dolnom bruchu po dobu niekoľkých hodín, ktoré si vyžadujú úľavu od liekov proti bolesti. Niekoľko dní sa môže vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, horúčka, zhoršené močenie.

Táto metóda je indikovaná pre ženy v reprodukčnom veku s myómom so závažnými príznakmi..

Chirurgické metódy

Najväčší počet chirurgických operácií v oblasti gynekológie sa vyskytuje práve v maternicových fibroidoch. Chirurgicky odstráňte uzliny na maternici a samotnej maternici, ak boli iné typy liečby neúčinné..

myomectomy

Odstránenie myomatóznych uzlín so zachovaním orgánu.

Spôsob činnosti zvyčajne závisí od typu uzlov:

 1. Hysteroskopické. V tomto prípade sa rez neuskutoční. Odstránenie sa vykonáva resektoskopom, ktorý sa vkladá cez vagínu. Tento typ operácie je možný iba pri submukóznom usporiadaní uzlov.
 2. Laparoskopická Operácia sa vykonáva pomocou laparoskopu niekoľkými vpichmi v brušnej dutine..
 3. Brucha. Rezy sa robia na bruchu a maternici. Tento typ operácie sa používa pre mnohopočetný myóm. Aj keď ide o najinvazívnejší zásah s dlhou dobou zotavenia, týka sa to aj chirurgického zákroku na zachovanie orgánov..

Najvhodnejšie je odstránenie makroskopických myomatóznych hmôt strednej veľkosti (od 2 do 5 cm v priemere), až kým nevyrastú do veľkých rozmerov. To významne komplikuje ich liečenie a môže to viesť k potrebe hysterektómie..

Hysterémia (úplné odstránenie maternice)

Extrémne opatrenie, ku ktorému by sa malo pristupovať iba v prípade závažných symptómov a veľmi veľkých orgánov, ako aj v prípade zlyhania iných metód..

Operácia sa tiež vykonáva laparoskopickými, hysteroskopickými alebo brušnými metódami..

Zvyčajne sa používa pre ženy po 40 rokoch, ktoré už majú deti..

Všetky tieto typy chirurgických zákrokov sa uskutočňujú v celkovej alebo epidurálnej anestézii..

Drogová terapia

antikoncepcie Môže znížiť krvácanie a dočasne stabilizovať rast malých uzlín.

Lieky, ktoré spôsobujú dočasnú menopauzu. Počas aplikácie (zvyčajne 6 mesiacov) sa uzly zmenšujú, ale po zrušení sa rýchlo rozrastú na svoje bývalé a niekedy na veľké veľkosti. Úplná regresia fibroidov je možná iba pri veľmi malej veľkosti.

Vnútromaternicové zariadenie Mirena. Vďaka účinku na endometrium odstraňuje príznak - silné menštruačné krvácanie.

Uvedené lieky sú symptomatické a nemajú trvalý terapeutický účinok..

Kryoterapia (zmrazenie uzlov).

FUZ-ablácia (diaľkové odparovanie pomocou úzko zameraného ultrazvukového lúča).

Toto sú nové metódy s malými dôkazmi. Preto sa neuplatňuje široko.

Pozor! Doplnky, vrátane indolu, pijavice, reflexológie, bylinnej medicíny - neliečia myómy maternice.

Moderné liečebné prístupy

Aké metódy bude lekár používať, závisí od mnohých faktorov.

Moderný koncept liečby maternicových fibroidov:

 • Maternicové myómy vyžadujú liečbu, iba ak sú uvedené.
 • Terapia by nemala byť ťažšia ako samotná choroba.
 • Prístup k liečbe by mal byť čo najkonzervovanejší..
 • Liečba by mala poskytovať najtrvalejší účinok..
 • Zamerajte sa na udržanie reprodukčnej funkcie, aj keď žena teraz neplánuje otehotnieť.

Príznaky a liečba fibroidov spolu súvisia. Pri výbere terapie musíte zodpovedať nasledujúce otázky:

 • Zasahuje myóm život ženy.
 • Ktoré a kde sa presne rozpoznajú uzly.
 • Rastú.
 • Plánuje žena tehotenstvo a kedy.
 • Vek pacienta.

Pretože myóm sa nedegeneruje na rakovinu a asi v 60% prípadov sa nijakým spôsobom neprejavuje alebo príznaky sú zanedbateľné, nemali by ste ženu podrobovať liečbe, a ešte viac chirurgickému zákroku. Odporúčania niektorých lekárov na odstránenie myómu len preto, že je úplne neopodstatnené, nehovoriac o odstránení celého orgánu. Zdravie pacientov môže trpieť viac radikálnou liečbou ako malými fibroidmi.

Pri asymptomatickom kurze sa odporúča každých 6 - 12 mesiacov podstúpiť ultrazvuk a sledovať dynamiku..

Ak však uzly neustále rastú od merania k meraniu, je to tiež dôvod na ošetrenie..

Ak je však žena v premenopauze, zatiaľ čo rast fibroidov a príznakov je mierny, lekár si môže zvoliť postoj „počkajte a uvidíte“.

Po menopauze sa zastavuje tvorba pohlavných hormónov a myóm sa zhoršuje. V ťažkých obdobiach môže byť v tomto prípade Mirena špirála predpísaná ako symptomatická liečba.

Ak žena plánuje otehotnieť, je dôležité pochopiť, do akej miery ju môžu ovplyvniť uzly - deformujú tvar maternice, zabránia prilepeniu oplodneného vajíčka k jeho stenám, rýchlo narastajú uzly, ktoré narúšajú vývoj plodu. Ak sú tieto faktory vylúčené, môžete otehotnieť s myómom.

Ak novotvary vedú k neplodnosti a potratu, je potrebná liečba - embolizácia alebo myomektómia. Je dôležité vziať do úvahy, že myóm je ochorenie s pravdepodobnosťou recidívy. Preto je vhodné vykonať takýto zákrok, ak žena plánuje otehotnenie v krátkodobom horizonte. Ak ju chce odložiť o niekoľko rokov, existuje šanca, že uzly opäť porastú.

prevencia

Na prevenciu tohto ochorenia je dôležité vylúčiť všetko, čo vedie ženu k rizikovej skupine - stres, anémia, venózna kongescia v panvovej oblasti, negramotná antikoncepcia, zápalové procesy, potraty..

Preto budú preventívne opatrenia nasledovné:

 • normálny spánok;
 • správna výživa;
 • udržiavanie optimálnej hmotnosti;
 • fyzická aktivita;
 • pravidelný sexuálny život;
 • včasné liečenie chorôb ženských pohlavných orgánov;
 • uchovanie a dojčenie počas najmenej 4 - 6 mesiacov.

Na prevenciu myómov je tiež dôležité uvedomiť si reprodukčnú funkciu v čase. Optimálne, ak sa prvé narodenie objaví asi za 22 rokov a druhé za 25 rokov. Neskoré prvé narodenia vedú k predčasnému starnutiu myocytov (svalových buniek), čo znamená zníženie schopnosti maternice s predlžovaním a sťahovaním a tendenciu tvoriť uzly..

Maternicové myómy nie sú len napraviteľné, ale nepatria medzi nebezpečné choroby. Aby bola liečba fibroidov najúčinnejšia, je dôležité ju včas identifikovať. Pravidelné návštevy gynekológov sa preto vzťahujú aj na preventívne opatrenia..

Tri hlavné prístupy k liečbe fibroidov maternice

Maternicové fibroidy sú fibroidy, nádor benígnej etiológie. Jej hlavnými miestami lokalizácie môžu byť steny maternice alebo vnútri stien maternice.

Ochorenie môže začať objavením sa nádoru, ktorý v priemere nepresahuje niekoľko milimetrov, s rastúcou jeho veľkosťou sa jeho priemer môže zväčšiť na niekoľko centimetrov. Táto patológia je charakterizovaná výskytom viacerých nádorov naraz, aby lekári mohli posúdiť veľkosť fibroidov, merajú ju podľa veľkosti postavenia maternicového fundusu počas tehotenstva..

príčiny

Nasledujúce dôvody môžu slúžiť ako základ pre vývoj tohto patologického procesu:

 1. Genetická predispozícia (zaťažená dedičnosťou).
 2. Hormonálne poruchy v ženskom tele.
 3. Ochorenia, pri ktorých sa vyskytuje endometriálna hyperplázia vnútornej vrstvy maternice (polypy, endometrióza, ovariálna cysta).
 4. Časté používanie vnútromaternicových zariadení a potrat, zápal.
 5. Genitálne choroby spôsobené infekciou.
 6. Porušenie psychoemotačného stavu, ktorého vznik prispieva k stresovým situáciám.
 7. Choroby endokrinného systému, cukrovka, nadváha.
 8. Sedavý spôsob života (nedostatok pohybu).
 9. Nepravidelný sexuálny život.
 10. Používanie perorálnej antikoncepcie (tablety).
 11. Nadmerné vystavenie UV žiareniu.

Druhy maternicových myómov

Rozlišujú sa nasledujúce typy maternicových myómov:

 1. Intramuskulárna (intramurálna) patologická formácia sa nachádza vo vrstve myometria.
 2. Abdominálne (suberózne) miesto lokalizácie novotvaru sa vyskytuje pod sliznicou maternicovej vrstvy..
 3. Submukózna (submukózna) pre tento typ patológie je charakterizovaná skutočnosťou, že novotvar sa nachádza vnútri sliznice..
 4. Prepojovací (intraligamentárny) nádor sa objavuje v oblasti väzov maternice.

príznaky

V skorých štádiách je tento patologický stav zvyčajne asymptomatický..

Ak má veľkosť nádoru priemer 2 cm, môžu sa objaviť prvé príznaky klinického obrazu:

 1. Žena má na začiatku menštruačného cyklu spastické kŕče v dolnom bruchu.
 2. Menštruačný cyklus je po celej jeho dĺžke sprevádzaný neustálymi bolesťami.
 3. Je potrebné si uvedomiť, že menštruácia vyzerá hojne.
 4. V intervaloch medzi menštruačným cyklom sa objavuje špinenie krvi.
 5. Trvanie menštruácie je porušené, môžu sa skrátiť alebo naopak predĺžiť.
 6. Najznepokojivejším príznakom je, že žena nemôže otehotnieť dieťa.

V ďalších a neskorších štádiách ochorenia sa k tomuto klinickému obrazu môžu pridať závažnejšie príznaky:

 1. Bolesť v bruchu je zosilnená, čo sa často prejavuje na nohách alebo bedrovej oblasti. K ich posilneniu môže dôjsť na pozadí zvýšenej fyzickej práce av pokoji.
 2. Zvyšuje sa brucho, zatiaľ čo telesná hmotnosť sa nemení.
 3. Vďaka svojmu množeniu začína myóm vyvíjať tlak na blízke orgány (močový mechúr, črevá), kvôli ktorým má žena poruchu stolice (zápchu) a bolestivé močenie.
 4. Veľmi znepokojivým príznakom je výskyt obrazu akútneho brucha. Takéto príznaky sa pozorujú, ak je noha novotvaru skrútená a nekróza sa vyvíja v dôsledku nekrózy. Tento stav si vyžaduje neodkladnú operáciu.

Myóm možno rozoznať nepriamymi príznakmi:

 1. Na pozadí častého krvácania sa vyvíja anémia.
 2. V časných oblastiach sú bolesti hlavy a závraty.
 3. Môže sa objaviť bolesť za hrudnou kosťou..
 4. V dôsledku úzkostných myšlienok sa vyvíjajú neurotické stavy spolu s pocitom úzkosti a nebezpečenstva.

Čo sú nebezpečné myómy?

Maternicové myómy nepredstavujú ohrozenie života ženy, ale ak nedôjde k včasnej liečbe, komplikácie predstavujú ohrozenie života pacienta:

 • Nebezpečným dôsledkom je to, že sa myóm začína pohybovať z nezhoubného po zhubný nádor, ktorý sa prejavuje ako rakovina krčka maternice. Tento patologický proces prispieva k zníženiu imunity. Táto degenerácia je pozorovaná u 2% pacientov s touto patológiou..
 • Vývoj anémie z nedostatku železa v dôsledku dlhodobého krvácania. V tomto stave žena pociťuje:
  • Bolesť hlavy a závraty.
  • Bledosť a cyanóza kože.
  • Objavia sa mdloby.
  • Únava a dýchavičnosť.
  • Zhoršená pozornosť a rozptýlenie.
 • K nekrotizácii tkanív dochádza v dôsledku narušenia prietoku krvi v dolnej časti myómového uzla. Toto sa najčastejšie vyskytuje po dlhodobej fyzickej práci a je charakterizované výskytom akútneho klinického obrazu:
  • Žena má akútnu dýku v dolnom bruchu.
  • Telesná teplota prudko stúpa na kritické úrovne.
  • Nevoľnosť môže spôsobiť zvracanie..
 • Ak je zvolená nesprávna metóda liečby, potom môže rastúci veľký myóm vyvíjať viacnásobný tlak na susedné orgány. Pri nadmernom tlaku na črevo sa žena nemôže usádzať, dochádza k zápche. Ak je močový mechúr pod tlakom, môže byť ťažké separovať moč.
 • Niekedy počas tohto patologického procesu dôjde k otehotneniu, ale jeho ložisko je sprevádzané neustálymi hrozbami potratu. A v prípade svojho normálneho priebehu, v čase pôrodu, môže nielen normálny, ale aj malý myómový uzol zasahovať do normálneho výstupu plodu z pôrodného kanála..

diagnostika

Diagnostické metódy:

 • Presná diagnóza maternicových fibroidov je stanovená gynekológom. Pri gynekologickom vyšetrení je prvým príznakom jeho nárast. Na presné potvrdenie diagnózy je potrebný ultrazvuk alebo MRI. Pomocou neho môžete nastaviť veľkosť novotvaru, ktorého uzla, kde je jeho umiestnenie, počet uzlín myómu.
 • Hysteroskopia je predpísaná pre biopsiu, pre následnú histologickú analýzu. To vám umožní zistiť štruktúru fibroidov.
 • Laparoskopická metóda (moderná) sa používa súbežne s diagnostikou a liečbou suberóznych novotvarov.

Liečba myroidom

Existujú dve metódy liečby maternicových myómov:

 1. Konzervatívne zaobchádzanie. Na tento účel sa používajú lieky, homeopatia, byliny, pijavice, včelárske výrobky.
 2. Ordinácie. Metóda zahŕňa operatívne metódy zásahu.

Ak žena, ktorej vek prekročil známku 40 rokov, a je v stave menopauzy a veľkosť novotvaru nepresahuje 12 týždňov týždenne, môže sa liečba ženy počas menopauzy vykonať bez chirurgického zákroku. Okrem toho je veľmi dôležité, aby sa neobťažovala bolesťou a klinický obraz by nebol zaťažený príznakmi.

Liečba drogami

Účinok takejto liečby podporuje resorpciu fibroidov, redukuje neoplazmy, iba ak sú fibroidy malé a nepresahujú jeden a pol cm. Tieto dávkové formy sa najlepšie používajú ako ďalší spôsob liečby..

 • Liečba antikoncepčnými perorálnymi kontraceptívami sa predpisuje:
  • dezogestrel.
  • Novinet.
  • Marvelon.
  • Mercilon.
  • Rigevidon.
  • Ovidon.

  Liečba ľudovými receptami

  Pri liečbe tohto patologického procesu sa používajú zabudnuté recepty tradičnej medicíny. Ale ich použitie doma sa uskutočňuje iba v nasledujúcich prípadoch:

  • Keď je žena v období pred menopauzou (nie po menopauze). V tomto prípade je v ženskom tele pozorované zníženie hladín hormónov, a preto použitie liečivých bylín môže mať pozitívny účinok..
  • Počiatočné štádiá myómov.
  • Povinná konzultácia s gynekológom.
  • Infúziu, tinktúry a lekárske odvary používajte iba ako dodatočný spôsob liečby.
  • Metódami, ktoré zahŕňajú iba použitie liečivých bylín, nie je možné dosiahnuť úplné vyliečenie maternicových myómov..

  Pri výbere tohto spôsobu liečby musíte vedieť, že liečivé rastliny sa svojím pôsobením dajú rozdeliť do niekoľkých skupín, z ktorých každá bude mať špecifický terapeutický účinok:

  • Protinádorové rastliny. Do tejto skupiny patria byliny:
   • Sabre marsh.
   • bolehlav.
   • Trávnik obyčajný.
   • Európsky zyuznik.
   • Maternica je bór.
   • Biele imelo.
  • Liečivé byliny s imunomodulačným účinkom:
   • Rhodiola rosea.
   • Eleutherococcus.
   • Schisandra chinensis.
   • Swamp Zamaniha.
   • Aralia Manchurian.
  • Bylinky, ktorých cieľom je obnova menštruácie, ich cyklu a odstránenia príznakov bolesti:
   • Harmančeková tráva.
   • hop.
   • vratič.
   • Spať trávu.
  • Ak žena má krvácanie z maternice počas prerušenia menštruačného cyklu, budú užitočné nasledujúce byliny:
   • rebríček.
   • Kabelka pastiera trávy.
   • Čučoriedkové ovocie.

  Môžete si pripraviť dekorácie, tinktúry a infúzie bez toho, aby ste opustili svoj domov, sami.

  Vývar a nálev

  Na prípravu odvarov a infúzií sa používajú tieto recepty:

  • Vezmite 30 gramov trávovej žihľavy a rebríčka, zalejte vriacou vodou (250 ml) a nalejte do termosky. Trvajte na výslednej zmesi 3 hodiny a pred jedlom vypite 80 ml trikrát denne.
  • Pri diagnostike fibromyómu sa pozoruje dobrý účinok, keď sa používa odvar konopných semien, pije sa v 3 šároch kávy denne po dobu 14 dní..
  • Materská borovica (jedna lyžica) sa naleje prevarenou vodou v objeme 1 šálka, naparí sa vo vodnom kúpeli 10 minút a spotrebuje sa v lyžici 1 hodinu pred jedlom..

  Na prípravu alkoholovej tinktúry môžete použiť nasledujúci recept:

  • Vezmite 250 gramov alkoholu, pridajte doň lyžičku orechových membrán a nechajte ju variť 14 dní. Tinktúra sa môže konzumovať v 30 kvapkách, nie viac ako 3-krát denne.
  • V mlynčeku na mäso rozomelte 10 g. koreň lopúcha, pridajte pol litra horúcej vody a nechajte ju variť 12 hodín. Infúziu je možné užívať 4-krát denne po dobu 30 dní. Po desaťdennej prestávke je možné infúziu znova použiť.

  Hygienické kúpele

  Liečivé byliny sa môžu používať nielen na interné použitie, ale aj na vonkajšie použitie, na čistenie a oddychovanie hygienických kúpeľov:

  • Na tento účel sa vyberie hlboká nádoba, do ktorej sa pridá lyžica masla, medu a dechtu. Roztok je zmiešaný a tampón navlhčený v ňom je vložený do pošvy na noc. Nasledujúci deň sa použije gáforový olej, tampón namočený v ňom sa umiestni hlboko do pošvy. Tieto postupy sa v priebehu mesiaca striedajú..
  • Vysušená lastúrniková tráva v množstve jednej polievkovej lyžice sa naleje vriacou vodou a mizne vo vodnom kúpeli po dobu pol hodiny, po ktorej sa vypustí a použije sa na výkop nie viac ako dvakrát za jeden deň..
  • Infúzia kvetov nechtíka. Na jej prípravu sa jedna lyžička sušených kvetov nechtíka naleje vriacou vodou v objeme 0,5 litra, potom sa môže naliať do termosky a trvať na jednej noci. Nasledujúce ráno sa infúzia môže užiť vo viacerých dúškoch pred jedlom po dobu dvoch týždňov. Alebo použiť na hygienické kúpele.

  Techniky chirurgického ošetrenia

  Niekedy je nedostatok liečby drogami, nie je vždy možné dosiahnuť pozitívnu dynamiku v liečbe tohto patologického procesu.

  Existuje celý rad dôvodov, pre ktoré sa chirurgický zákrok stáva nevyhnutným stavom:

  1. Zmena veľkosti maternice, ktorá je viac ako 12 týždňov. V tomto prípade sa zvyšuje tlak na najbližšie orgány.
  2. Vývoj fibroidného rastu je sprevádzaný veľkým krvácaním z maternice.
  3. Neoplazma a nekrotizácia.
  4. Spojenie adenomyózy fibroidov maternice.

  Po podrobnom vyšetrení lekár rozhodne, či s pacientom bude pracovať.

  Na tento účel sa používajú tri typy chirurgických zákrokov:

  1. Laparoskopia. Aby sa to uskutočnilo, urobí sa malý rez na prednej brušnej stene, ktorým sa uskutoční chirurgický zákrok.
  2. Hysteroskopia. Na takúto operáciu nie je potrebný rez. Celý priebeh operácie sa uskutočňuje cez vagínu.
  3. laparotómia Jedná sa o druh brušnej chirurgie, pri ktorej je urobený rez v bruchu. Používa sa veľmi zriedkavo, keď je potrebný urgentný chirurgický zákrok pri príznakoch akútneho brucha (pri krútení nôh fibroidov s následnou nekrotizáciou)..

  Ak sa rast fibroidov vyskytuje veľmi rýchlo a v krátkom čase, používa sa radikálna metóda na úplné odstránenie tela maternice (hysterektómia)..

  Prvé dve možnosti chirurgického zákroku možno považovať za najobľúbenejšie. Ich najdôležitejšou výhodou je nedostatok chirurgických švov, rýchla rehabilitácia chorej ženy a schopnosť udržať funkciu nosenia detí..

  prevencia

  Aby sa predišlo výskytu tejto patológie, je potrebné dodržiavať súbor opatrení zameraných na zachovanie normálneho fungovania tela a dodržiavať pravidlá zdravého životného štýlu..

  Žena potrebuje:

  • Sledujte svoj psychoemotačný stav, ovládajte stresové situácie, udržiavajte pokoj, pokiaľ je to možné, a nie paniku v ťažkých situáciách.
  • Dodržiavajte pravidlá správnej výživy. Správne používajte režim práce a odpočinku. Venujte sa každodenným vonkajším prechádzkam.
  • Sledujte svoj vzhľad a ovládajte svoju váhu.
  • Posilnite imunitný systém spevnením tela ošetrením vodou.
  • Do 1 roka podstúpiť fyzickú prehliadku a vyšetriť gynekológom. Po dosiahnutí veku 40 rokov sa raz ročne podrobí ultrazvukovému vyšetreniu brušnej dutiny a panvových orgánov..
  • Správne sa chráňte pred nechceným tehotenstvom, vyhnite sa potratom.
  • Majte pravidelný sexuálny život.
  • Vyvarujte sa nadmernému vystaveniu priamemu slnečnému žiareniu..
  • Na jeseň a na jar sa ďalej používajú obohatené komplexy, ktoré zahŕňajú vitamíny skupín A, C, E, ako aj železo a jód, meď a zinok..

  Komplex týchto opatrení zabráni rozvoju maternicových fibroidov.

  recenzia

  Recenzie žien o maternicových fibroidoch:

  Čo sa vyhnúť myómu?

  S rozvojom tejto choroby sa vyžaduje súlad s určitými pravidlami, ktoré neumožňujú rýchly vývoj tohto typu patológie:

  • Nemocná žena by nemala používať procedúry založené na tepelnom účinku (horúce kúpele, sauny, kúpele)..
  • Pri výbere dovolenkovej destinácie zvoľte krajiny s miernym podnebím, v lete sa vyhnite dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu. Ultrafialové žiarenie môže viesť k náhlej exacerbácii a progresii choroby
  • Užívajte aspoň 8 hodín spánku denne.
  • Vyhnite sa stresovým situáciám.
  • Dodržiavajte všetky pokyny predpísané lekárom..

  Účinnosť liečby tohto ochorenia sa dá dosiahnuť iba vtedy, ak sa pred chirurgickým zákrokom a po ňom dodržia pravidlá a normy.

  V prípade, že operácia nebola vykonaná a liečba sa vykonáva lekársky alebo pomocou receptov tradičnej medicíny, pacient by mal vedieť, že tento druh liečby nie je účinný a nedáva veľký výsledok, a niekedy môže byť škodlivý pre zdravie (neprimerané a negramotné používanie liečivých rastlín)..

  Maternicové myómy

  Maternicové myómy - čo to je?

  Maternicová štruktúra

  • vonkajší (serózny, perimetrický);
  • stredné (svalové, myometrické, intersticium);
  • vnútorné (sliznice, endometria).

  Myóm sa vytvára v myometrii, takže jeho štruktúra si zaslúži podrobnejšiu úvahu. Svalová vrstva pozostáva výlučne z hladkých myocytov v kombinácii s pojivovým tkanivom. V závislosti od smeru vlákien sa oddeľujú tri vrstvy myometria. Vonkajší a vnútorný majú pozdĺžnu orientáciu vlákien a najsilnejší stredný kruh. Zaisťuje kontrakciu maternice, preto dosahuje maximálnu hrúbku v krčnej oblasti. Táto vrstva je aktívne zásobovaná krvou, pre ktorú sa niekedy nazýva vaskulárne.

  • krčka maternice je spodná zúžená časť prechádzajúca do vagíny;
  • telo maternice je hlavnou časťou;
  • spodná časť maternice - horná kupola orgánu medzi miestami, kde maternicové trubice vstupujú do maternice.

  Maternicové myómy: príčiny

  • Porušenia menštruačného cyklu, ktoré sú sprevádzané nerovnováhou pohlavných hormónov. V tomto prípade by sa mala venovať pozornosť nielen trvaniu a stabilite cyklu, ale aj silnému krvácaniu, bolesti počas menštruácie. Všetky tieto príznaky môžu byť príznakom hormonálneho zlyhania alebo už objaveného fibroidu;
  • Ukončenie tehotenstva (umelé a spontánne potraty);
  • Climax - je dokázaný nárast výskytu fibroidov v menopauze a v neskorom reprodukčnom období, čo súvisí s reštrukturalizáciou tela v súvislosti s dokončením reprodukčnej funkcie;
  • Stres často spôsobuje poruchu mnohých endokrinných žliaz (vaječníky, nadobličky, štítna žľaza)..
  Pravidelný sexuálny život je tiež dôležitý. Ak nie je k dispozícii, zvyšuje sa pravdepodobnosť vývoja myómov. Sexuálne vzťahy bez orgazmu sa tiež považujú za rizikový faktor pre rozvoj fibroidov u žien. Dôvodom je skutočnosť, že po pohlavnom styku pretrváva žilové preťaženie a ak sa táto situácia mnohokrát opakuje, vytvárajú sa podmienky na vznik nádoru..

  Zhromaždením anamnézy lekár rozhodne, v akom veku sa začala menštruácia. Ich neskorý nástup je príznakom možnej hormonálnej nerovnováhy a vyššieho rizika vzniku myómov. Neschopnosť otehotnieť alebo mať dieťa často tiež naznačuje hormonálnu nerovnováhu..

  • Časté zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov, najmä maternice (endometritída);
  • Endometriálna trauma s možným poškodením hlbších vrstiev (diagnostická kyretáž, lekársky potrat, chirurgický zákrok);
  • Maternicovej endometriózy (adenomyózy);
  • Používanie vnútromaternicových zariadení;
  • Ochorenia iných orgánov a systémov: arteriálna hypertenzia, diabetes mellitus, zmeny hladiny hormónov štítnej žľazy;
  • Obezita a fyzická nečinnosť;
  • Genetická predispozícia;

  Maternicové myómy: patogenéza

  Klasifikácia maternicových myómov

  • Subserózne fibroidy maternice - uzol je umiestnený na povrchu myometria pod pobrušnicou.
  • Intersticiálne (intramurálne) fibroidy maternice - uzol v hrúbke myometria. Tento typ myómy je najbežnejší a predstavuje viac ako polovicu prípadov choroby. Oddelene sa izolujú intersticiálne maternicové myómy s centripetálnym rastom, ktoré rastú v dutine maternice a menia svoje obrysy..
  • Submukózne fibroidy maternice - uzol je umiestnený pod vnútornou sliznicou, môže vyčnievať do dutiny maternice, čo vedie k jeho zúženiu. Keď hovoríme o myóme vo vnútri maternice, znamenajú submukózny uzol. Toto je najvzácnejší typ myómy.
  • Cervikálne fibroidy (krčka maternice);
  • Myóm tela maternice (telesný).

  Najčastejšie sa zistí intersticiálny myóm tela maternice. Zriedkavo sa vyskytujú atypické formy leiomyómu: zadný krčný (retrocervikálny), paracervikálny (paracervikálny), predcervikálny, retroperitoneálny, supraperitoneálny, vzájomne prepojený (intraligamentárny)..

  • Fibrómy nodulárnych materníc - typické, hladké myocyty tvoria zaoblené uzly rôznych veľkostí. Môže byť jednoduchý a viacnásobný.
  • Difúzna forma maternicových fibroidov - chýbajú obmedzené uzly, svalové tkanivo rastie difúzne. Tento typ fibroidu sa často vyskytuje po chronických zápalových procesoch alebo opakovanej kyretáži..
  • Podľa veľkosti uzlov leiomyómu:
  • Malé (malé, malé) maternicové myómy: uzly s priemerom maximálne 2 cm (20 mm);
  • Priemerný fibromyóm: 4-6 cm;
  • Veľké alebo veľké myómy: uzly viac ako 6 cm.

  Veľkosť uzlov môže niekedy dosiahnuť obrovské rozmery, keď sa myóm zväčší ako maternica. V tomto prípade zvyčajne existuje asymptomatický priebeh alebo nepozorný postoj ženy k zdraviu.

  Fázy maternice štádia:

  • Stupeň 0: uzly sa v myometrii neklíčia. Suberóznym uzlom je v tomto prípade fibroid maternice na nohe - je úplne umiestnený v brušnej dutine. Submukózny uzol je myóm v dutine maternice.
  • Fáza I: uzly rastú v myometrii menej ako 50%.
  • Etapa II: viac ako 50% miesta je intramurálne.
  • Etapa III: medzi uzlom a sliznicou nie je vrstva myometria.

  Maternicové myómy: rozmery v centimetroch, milimetroch a týždňoch

  V praktickej gynekológii je obvyklé udávať veľkosť maternicových fibroidov v konkrétnych počtoch (centimetre, milimetre), ktoré sa určujú ultrazvukom (ultrazvuk), a v týždňoch, to znamená, ktoré obdobie tehotenstva zodpovedá zvýšeniu maternice v dôsledku rastu fibroidov. Napríklad maternicové myómy malých veľkostí (do 2 cm) zodpovedajú obdobiu 4–5 týždňov, priemerný maternicový fibrom - od 4–5 týždňov do 9–10. Veľké myómy maternice (viac ako 6 cm) zodpovedajú obdobiu najmenej 12 týždňov.

  Maternicové myómy: príznaky

  Pomerne často chýbajú klinické príznaky maternicových fibroidov a pri rutinnom gynekologickom vyšetrení sa zistia náhodne. Nešpecifickosť príznakov vo väčšine prípadov sťažuje identifikáciu a diagnostiku. Žena si môže myslieť, že sú spojené s inými chorobami alebo vôbec im nevenujú pozornosť, pretože príznaky maternicových myómov sú zriedkavo veľmi výrazné až do veľkosti 5-6 týždňov..

  Nasledujúce príznaky môžu naznačovať prítomnosť maternicových myómov:

  • Bolesť v oblasti panvy (v dolnej časti brucha), ktorá môže vyžarovať do spodnej časti chrbta. Bolesť maternicového myómu býva v prírode zvyčajne spojená s napínaním orgánov a kompresiou susedných, takže čím väčšia je veľkosť fibroidu, tým väčšia je bolesť. Akútna bolesť nastáva iba v dôsledku porúch obehového systému v uzle alebo pri krútení nôh (s myómom maternice na nohe);
  • Menštruačné krvácanie s myómom maternice sa stáva hojnejším, ich intenzita závisí od veľkosti uzla. Obzvlášť intenzívne krvácanie nastáva pri vnútornom myóme maternice. Trvanie menštruácie sa tiež predlžuje. Toto krvácanie sa nazýva menorágia. Pri zvýšenom krvácaní hovoria o myóme maternice s hemoragickým syndrómom.
  • Niektoré ženy majú krvácanie, ktoré nesúvisí s cyklom - metrorágia. Výrazná strata krvi často spôsobuje posthemoragickú anémiu, ktorá sa prejavuje slabosťou, únavou a bledosťou pokožky;
  • S myómom maternice sú možné mesačné oneskorenia v dôsledku hormonálnej nerovnováhy;
  • Rastúce myómy, zvlášť nepriaznivé, môžu komprimovať susedné orgány a narušiť ich normálne fungovanie. Vzhľadom na blízkosť maternice k močovému mechúru a konečníku sa vyvíjajú najčastejšie to, že dochádza k porušovaniu defekácie (zápcha) a močeniu (rýchle, po malých častiach);
  • Pri veľkých leiomyómoch maternice si pacienti často sťažujú, že ich žalúdok rastie, zatiaľ čo celková telesná hmotnosť sa nezvyšuje;
  • Neschopnosť otehotnieť;
  • Výtoky z maternicových fibroidov sú zriedkavé a zvyčajne súvisia s prichytením infekčného procesu, hoci pri submukóznom myóme je možné zaznamenať žltkastú miernu leucorrhoea;

  Submukózne myómy na tenkom stonku, najmä tie, ktoré sa nachádzajú v krku alebo blízko neho, sa môžu objaviť v lúmene maternicového hltanu počas menštruácie, ktorá sa nazýva „narodenie“ fibroidov. „Narodenie“ je sprevádzané stiesňujúcimi bolesťami. Po menštruácii sa myóm vracia.

  Pri suberóznom leiomyóme maternice sa zriedkavo porušujú reprodukčné funkcie a menštruačný cyklus, ale charakteristická je kompresia susedných orgánov. Submukózny myóm sa naopak prejavuje predovšetkým menorágiou a neplodnosťou..

  Vzhľadom na nešpecifickosť symptómov je pri podozrení na fibroidy potrebná včasná diagnostika choroby.

  Diagnostika maternicových fibroidov

  • Diagnóza maternicových fibroidov sa dá zistiť až po fyzickom a prístrojovom vyšetrení, ktoré zahŕňa tieto metódy:
  • Inšpekcia a bimanálne vyšetrenie na gynekologickom kresle odhaľuje zväčšenie veľkosti maternice, niekedy sú hmatné uzliny, najmä ak sú bližšie k vnútornému povrchu (submukózne);
  • Pelvický ultrazvuk možno vykonať transabdominálne, ale informatívnejšie, transvaginálne vyšetrenie pomocou špeciálneho senzora. Transabdominálny ultrazvuk sa vykonáva iba s úplným močovým mechúrom. Ultrazvuk vám umožňuje určiť umiestnenie a veľkosť uzlov maternicových myómov, sledovať ich zmeny v dynamike;
  • Informatívna je aj počítačová tomografia a magnetická rezonancia (CT, MRI), ale z dôvodu vysokých nákladov na výskum sú zriedkavo predpísané, pretože ultrazvuk stačí na stanovenie diagnózy maternicových fibroidov;
  • Testy na maternicové myómy nemajú samostatný význam, ale často sa vykonávajú na získanie úplného obrazu o chorobe. Krvný test na maternicové fibroidy môže zistiť zníženie množstva hemoglobínu (anémia). Močová analýza je predpísaná tak, aby vylúčila infekciu močového systému, ktorá je spôsobená častou dysúriou. Rozter sa vykonáva s cieľom vylúčiť sexuálne prenosné infekcie;
  • Hysteroskopia maternicových fibroidov je častou a informatívnou diagnostickou metódou. Vykonáva sa pomocou špeciálneho prístroja, hysteroskopu, ktorý je vybavený malou kamerou, ktorá umožňuje vyšetriť dutinu maternice zvnútra a sledovať všetky lekárske a diagnostické postupy. Hysteroskopia umožňuje vyhodnotiť veľkosť maternicových fibroidov, ich lokalizáciu, v prípade potreby vykonať biopsiu (odobrať kus tkaniva na vyšetrenie) alebo kyretáž. Diagnostické kyretáž maternice s myómom je mimoriadne zriedkavá, má podozrenie na iné choroby alebo malígne uzliny (transformácia na malígny nádor). Keďže myóm je lokalizovaný v myometrii a vo väčšine prípadov má benígny priebeh, táto traumatická operácia nemá diagnostickú hodnotu..

  Maternicové myómy: diferenciálna diagnostika a kombinovaná patológia

  Maternicové myómy a endometrióza

  Maternicové myómy a adenomyóza

  Maternicové myómy a chronická endometritída

  Chronická endometritída je zápal vnútornej slizničnej vrstvy maternice (endometria) v dôsledku pretrvávania rôznych infekčných agens. Výsledky ultrazvuku a náteru umožňujú diferenciáciu myómu a endometritídy. Pri spoločnom priebehu je na úplnú liečbu fibroidov potrebná najmä predbežná obnova endometria, najmä ak je operatívna..

  Maternicové myómy a cysty vaječníkov

  Maternicové myómy často spôsobujú zmeny vo vaječníkoch, z ktorých najbežnejšou je cystická degenerácia. Okrem cyst sa vyskytuje aj ovariálny fibrom - benígny hormonálne neaktívny nádor, ktorý má podobnú etiológiu. Maternicové myómy, ovariálne cysty a fibómy sa môžu vyskytovať súčasne, čo významne komplikuje nástup tehotenstva, pretože je narušená funkcia vaječníkov, čo komplikuje proces oplodnenia a maternica nemôže poskytnúť priaznivé podmienky pre oplodnené vajíčko. Z hľadiska tehotenstva existuje viac nepriaznivých kombinácií: fibromyóm, adnexitída (alebo iné ochorenia vaječníkov) a endometrióza..

  Je niekedy ťažké urobiť diferenciálnu diagnózu medzi ovariálnou cystou a suberóznym myómom na tenkej nohe, ktorá rastie zo spodnej časti maternice..

  Čo sú nebezpečné myómy maternice?

  • Rast fibroidov môže viesť k stlačeniu ďalších orgánov malej panvy, čo je sprevádzané výrazným narušením ich funkcie;
  • Cievky fibroidov sú menej odolné voči poškodeniu ako cievy maternice ako celku, preto sa v uzlinách ľahko vyskytujú krvácania v dutine maternice alebo s tvorbou hematómov. Krvácanie môže horieť, hnisať a spôsobiť silné intoxikácie. Organizácia hematómu často vedie k tvorbe cýst, v niektorých prípadoch dochádza k kalcifikácii uzlov;
  • Možné krvácanie z maternice;
  • Krútenie nôh suberózneho fibromyómu spôsobuje klinický obraz akútneho brucha a vyžaduje okamžitú operáciu;
  • Tkanivo v uzle môže byť ulcerované, nekrotické, čo vedie k rozvoju zápalu. Cervikálne maternicové fibroidy sú zvlášť náchylné na zápalové procesy. Nekróza uzla sa často vyskytuje v popôrodnom období (do 40 dní), keď sa maternica zmenšuje na normálnu veľkosť;
  • Intersticiálna forma maternicových fibroidov porušuje kontraktilnú funkciu myometria, čo vedie k nemožnosti nezávislého pôrodu;
  • Fibroidy v maternicovej stene v blízkosti úst vajcovodov môžu narušiť pohyb zárodočných buniek. Cervikálne fibroidy narúšajú voľný priechod spermií. To všetko veľmi komplikuje oplodnenie a spôsobuje neplodnosť;
  • Submukózne maternicové fibroidy často vedú k spontánnemu potratu po 10 až 12 týždňoch;
  • Chronická strata krvi nevyhnutne vedie k rozvoju posthemoragickej anémie, ktorá sa pri udržiavaní adaptívnych schopností tela ľahko koriguje užitím železa a vitamínových prípravkov;
  • V zriedkavých prípadoch (1,5–3%) sa môžu maternicové myómy degenerovať na malígny nádor, ktorý môže byť život ohrozujúci a vyžaduje si úplne odlišné prístupy k liečbe. Submukózne uzly sú náchylnejšie k malignite, menej suberózne.

  Maternicové myómy: liečba

  Odpoveď na otázku, ako liečiť maternicové myómy, závisí od jeho veľkosti, umiestnenia a ďalších znakov choroby a stavu ženského tela ako celku. Možno konzervatívna a chirurgická liečba fibroidov maternice.

  Konzervatívna liečba leiomyómu maternice

  Konzervatívny sa týka drogovej liečby fibroidov maternice, čo jej umožňuje zastaviť rast, predchádzať komplikáciám av niektorých prípadoch zmenšovať veľkosť uzlov..

  Indikácie pre konzervatívnu liečbu:

  • fibromyóm až do veľkosti 12 týždňov;
  • subterózne a intersticiálne myómy maternice;
  • nedostatok živých klinických prejavov;
  • pravdepodobne začiatok menopauzy, po ktorej nastane regresia fibroidov;
  • prítomnosť kontraindikácií pri operácii.
  • Kombinované perorálne kontraceptíva (yarina, zhanin) s malými maternicovými fibroidmi zastavia svoj rast as veľkosťou uzlov do 1,5 cm môžu spôsobiť ich pokles. Priebeh liečby antikoncepčnými tabletkami maternicových myómov by mal trvať najmenej 3 mesiace;
  • Progestogény pomáhajú normalizovať stav endometria, ale majú malý vplyv na fibroidy. Z tohto dôvodu sa najčastejšie používajú na malé submukózne myómy sprevádzané endometriálnou hyperpláziou. Priebeh liečby je dlhý - asi 2 mesiace. Prípravy: Duphaston, Utrozhestan, Norkolut.
  • V posledných rokoch gynekológovia s myómom maternice často odporúčajú intrauterinálne zariadenie Mirena (IUD) obsahujúce gestagén (levonorgestrel). Droga sa uvoľňuje do maternicovej dutiny každý deň bez toho, aby mala všeobecný účinok na organizmus, ale zastavila rast fibroidov. IUD je nainštalovaný 5 rokov a navyše chráni pred nechceným tehotenstvom;
  • Antigonadotropíny inhibujú syntézu steroidných hormónov vaječníkmi, čo pomáha zmenšovať veľkosť nádoru. Vymenovaní do kurzu na 2 mesiace. Používajú sa zriedka kvôli nízkej účinnosti a veľkému počtu vedľajších účinkov. Prípravky: danazol, gestrinón;
  • Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadropín znižujú množstvo estrogénu v krvi, ktoré hrá hlavnú úlohu v patogenéze maternicových fibroidov. Liečba trvá 3 až 6 mesiacov. Pri dlhodobom používaní sa môže vyskytnúť menopauza. Drogy: Buserelin, Zoladex, Decapeptil, Differlin.

  FUS-ablácia maternicových fibroidov

  • atraumatický a nedostatok krvácania;
  • nedostatok anestézie;
  • dirigovanie na ambulantnej báze;
  • zachovanie reprodukčnej funkcie;
  • schopnosť používať s viacerými a veľkými uzlami;
  • nedostatok vedľajších účinkov a komplikácií;
  • rýchla rehabilitácia;
  • bez relapsu.

  Chirurgická liečba leiomyómu

  • veľké myómy (viac ako 12 týždňov);
  • submukózne, intersticiálne fibroidy s centripetálnym rastom;
  • silné krvácanie;
  • neplodnosť a neschopnosť plodiť plod;
  • rýchly rast fibroidov (o 4 týždne za 6-12 mesiacov);
  • nekróza uzla;
  • „Born“ myóm;
  • nádory vaječníkov, adenomyóza ako sprievodná patológia.

  Existuje niekoľko metód chirurgickej liečby maternicových fibroidov, z ktorých ošetrujúci lekár vyberie najvhodnejší:

  • Embolizácia maternicových artérií s maternicovými fibroidmi je najmodernejšou metódou, ktorá spočíva v zavedení špeciálnych látok do ciev zásobujúcich fibroidmi fibroidmi. V dôsledku toho sa upchávajú, výživa fibroidov je narušená a ustupuje. Dôsledky takejto operácie s myómom maternice nie sú dobre známe. Niektoré ženy otehotnejú a rodia zdravé deti, zatiaľ čo iné majú problémy s reprodukčnou funkciou;
  • Operácie na odstránenie maternicových fibroidov sa môžu vykonávať rôznymi metódami:
  - Laparoskopia - v prednej stene brucha sa urobí malý rez, ktorým sa odstránia maternicové myómy;
  - Hysteroskopia - prístup k maternici cez vagínu. Táto liečba je vhodná iba pre submukózne maternicové myómy..
  - Laparotómia (chirurgia brucha) - odstránenie maternicových fibroidov širokým rezom v brušnej dutine.

  Chirurgovia najčastejšie uprednostňujú odstránenie maternicových fibroidov laparoskopickou metódou alebo hysteroskopiou. Operácia brucha sa zvolí, ak je potrebné úplné odstránenie maternice (hysterektómia). Odstránenie maternice fibroidmi sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch: s veľmi veľkými nádormi, viacerými uzlinami, vysokým rizikom malignity, závažnými klinickými prejavmi. Dôsledky takejto operácie pre ženu sú dosť závažné - tehotenstvo a pôrod sa stávajú nemožnými.

  Pooperačné obdobie po odstránení maternicových fibroidov si vyžaduje obmedzenie fyzickej aktivity najmenej na 3 mesiace. Sexuálny život je povolený najskôr 1,5 mesiaca po operácii. Je potrebné pravidelne navštevovať lekára, aby ste nevynechali možné komplikácie.

  Alternatívne metódy liečby fibroidov maternice

  • Maternica bóru s myómom vykazuje veľmi vysokú účinnosť. Po liečbe môžete počuť príbehy o úplnej resorpcii uzlov. Pri myóme je účinná alkoholová tinktúra maternice bóru, ktorá sa dá robiť nezávisle od rozdrvenej trávy;
  • Červená kefa na myóm maternice je účinná vďaka protizápalovým vlastnostiam a schopnosti regulovať endokrinný systém. Používa sa vo forme odvarov alebo alkoholovej tinktúry. Dobrý účinok sa dosiahne súčasným použitím pri liečbe maternicových fibroidov vodných infúzií červenej kefy a borovicového lesa;
  • Celandín s maternicovými fibroidmi sa predpisuje vo forme odvaru, ktorého sklo sa musí rozdeliť na 3 časti a musí sa vypiť denne alebo vo forme alkoholovej tinktúry, odobratej podľa schémy;
  • Nechtík s myómom maternice sa varí v noci (1 polievková lyžica na pohár vriacej vody) a ráno sa vypije na lačný žalúdok. Tráva má protinádorovú aktivitu;
  • Byliny používané v maternicových myómoch sú pomerne početné. Zahŕňajú rastliny s protinádorovými, imunomodulačnými, protizápalovými, hemostatickými vlastnosťami. Byliny s maternicovými fibroidmi sa môžu použiť na prípravu odvarov, infúzií a alkoholových tinktúr.

  Existujú recepty na báze propolisu, múmie, ľanu. Okrem požitia sa na miestnu terapiu používajú ľudové liečivá na maternicové myómy: výplach, príprava čapíkov, tampóny.

  Čo sa dá a nemôže urobiť s myómom maternice?

  Napriek miernym symptómom vo väčšine prípadov diagnostikuje maternicové myómy určité obmedzenia životného štýlu. Dodržiavanie jednoduchých odporúčaní pomôže znížiť riziko komplikácií a uľahčí priebeh choroby:

  • Strava pre maternicové myómy by mala byť úplná a vyvážená s dostatkom vlákniny. Kalórie je potrebné kontrolovať, pretože nadváha je rizikovým faktorom pre rast uzlov a vývoj komplikácií;
  • Odporúča sa vyhnúť sa prehriatiu - návšteva kúpeľov, sauna, dlhodobé vystavenie slnku. Môžete sa opaľovať maternicovými fibroidmi, ale pri dodržaní opatrenia - slnečné žiarenie zvyšuje riziko zhubného nádoru;
  • Fyzikálne cvičenia na maternicové myómy by mali byť pravidelné, ale mali by sa odmerať záťaže. Pomáha to regulovať telesnú hmotnosť;
  • Jóga s fibroidmi maternice je povolená, ale implementácia techník, ktoré ovplyvňujú tlač, panvovú oblasť a brucho ako celok, je obmedzená;
  • Tampóny s myómom maternice sú nežiaduce, najmä so sprievodnou endometriózou.

  Tehotenstvo a pôrod s myómom maternice

  Veľmi často sa maternicové myómy stávajú príčinou neplodnosti, a ak je ešte možné otehotnieť, sú pri narodení dieťaťa možné rôzne problémy: spontánne prerušenie, predčasný pôrod, podvýživa alebo zhoršená tvorba plodu, krvácanie po pôrode..

  Počas tehotenstva sa veľkosť materských fibroidov mení približne v polovici prípadov a je možné ju zväčšiť alebo zmenšiť, hoci uzly rastú častejšie. Poznamenáva sa, že veľké myómy sú náchylnejšie na rast ako malé.

  Je možné porodiť maternicový myóm, ale v niektorých prípadoch je to indikácia cisárskeho rezu (stredné uzly alebo niekoľko malých). Dôvodom je skutočnosť, že myóm porušuje normálnu kontraktilnú funkciu myometria, čo môže spôsobiť komplikácie pri narodení dieťaťa, ktoré ohrozujú život dieťaťa..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ak máte bolesti chrbta, musíte vedieť, ako určiť kýlu chrbtice v počiatočnej fáze ochorenia. Lekári začali navštevovať nielen starší pacienti, ale aj pomerne mladí ľudia.
Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.