loader

Účinnosť simulátora na napínanie chrbtice

Simulátor naťahovania chrbtice sa stáva čoraz dôležitejším každý deň. Dôvodom je skutočnosť, že existuje viac prípadov medzistavcových prietrží a iba chorôb chrbtice. Dôvodom je podľa odborníkov sedavý spôsob života, ktorý moderní ľudia vedú. V dôsledku tohto režimu sa mäkké tkanivá chrbtice ochabnú a medzistavcové platničky naopak stvrdnú a vysušia..

Indikácie pre strečing

Natiahnutie chrbtice sa vykonáva v týchto prípadoch:

 1. Porušenie nervových vlákien medzi stavcami, ale zároveň sa bolesť objaví iba v určitej polohe.
 2. Zakrivenie chrbtice spôsobené lordózou, kyfózou alebo skoliózou.
 3. Rozťahovanie sa vykonáva ako súčasť rehabilitačných opatrení po zlomenine alebo poranení chrbtice.
 4. Medzistavcová kýla bez výrazného posunu.

Kontraindikácie pre použitie

Trakčná tabuľka, a to je názov zariadenia na napínanie chrbtice, sa používa na liečenie rôznych patológií chrbtice. Existuje však niekoľko chorôb, pri ktorých je používanie kukly mimoriadne nebezpečné a neodporúča sa:

 1. Akútna bolesť chrbta spôsobená zovretím nervových zakončení medzi stavcami.
 2. Zápal mäkkých tkanív okolo chrbtice.
 3. Medzistavcové prietrže rôznych tvarov.
 4. osteoporóza.
 5. Výskyt benígnych nádorov v oblasti chrbtice.
 6. Poruchy obehu v mäkkých tkanivách chrbtice.
 7. Tuberkulóza spondylitída.
 8. Nadváha vytvára zvýšené zaťaženie chrbtice.
 9. Počas tehotenstva sa neodporúča používať metódy naťahovania.
 10. Mentálne poruchy.

Technológia kreslenia

Existujú 2 technológie pre trakciu chrbtice - suchú a podvodnú. V obidvoch prípadoch sa používajú špeciálne stoly a zariadenia na napínanie chrbtice v rôznych rovinách: vertikálne, horizontálne a kombinované. Na zvýšenie účinku sa používa systém závaží a váh..

Všetky tieto opatrenia sú zamerané na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami a zvýšenie tonusu mäkkých tkanív okolo chrbtice. Rozdiel medzi suchou metódou a podvodnou vodou je mäkkosť účinku. Ten natiahne chrbticu jemnejšie a hladšie. Teplá voda má počas procedúry terapeutický účinok.

Extrakcia chrbtice doma

Stoly na napínanie chrbtice sa ovládajú tak ľahko, že sa dajú použiť doma. Je však potrebné si uvedomiť, že v tomto prípade bude účinok pravdepodobnejší preventívny, pretože bez pomoci odborníka nie je možné liečiť závažné ochorenie..

Neznámy človek, ktorý sa chce zotaviť sám, môže spôsobiť vážne zranenie, a to aj pomocou špeciálneho stroja na napínanie.

Ak však komplex cvičení vyvinul lekár a pacient absolvoval školiaci kurz pod jeho dohľadom, takáto liečba bude mať určite pozitívny účinok. Na roztiahnutie chrbtice domu môžete použiť nielen tatársky stôl, ale aj vodorovnú lištu a švédske schodisko a dokonca aj vlastnú posteľ..

Napríklad niekoľko cvičení:

 1. Hlava postele by mala byť nastavená o 20-30 cm vyššie ako chodidlo. Spánok v tejto polohe je nepríjemný, preto okolo hornej tretiny postele musíte držať jemnú širokú pásku tak, aby podopierala telo pod podpazuším. V tejto pozícii musíte stráviť 3-4 hodiny, môžete celú noc.
 2. Na jednej z priečok švédskeho schodiska je namontovaná doska so šírkou 40 cm s háčikmi na jednom konci. Človek si ľahne na túto dosku a strávi v tejto pozícii 2 - 3 minúty 3-krát denne. V priebehu času sa dá uhol zväčšiť.
 3. Normálne videnie na priečke so strednou priľnavosťou. Musíte sa pokúsiť prehĺbiť tak 1 minútu. Vodorovná lišta by mala byť nízka, aby sa nohy nedotýkali podlahy, a ak by z nej niekto skočil, kompresné zranenie chrbtice.
 4. Ležiaci na podlahe si musíte postaviť nohy tak, aby sa päty dotýkali zadku. Toto je východisková pozícia. Pri výdychu sa musíte posadiť, uchopiť si kolená rukami a potom pomaly zaujať východiskovú pozíciu. Pre 1 prístup musíte urobiť 10-15 opakovaní. Počet prístupov 3-4.

Zariadenia na napínanie chrbtice sa môžu líšiť. Môže to byť high-tech stôl s časovačom, monitor na monitorovanie krvného tlaku, nastaviteľné rukoväte a zarážky pre nohy. Alebo to môže byť iba sklonená doska s obmedzeným výberom uhla. Takéto zariadenie sa najčastejšie montuje vlastnými rukami..

Bez ohľadu na to, aké zariadenie si vyberiete, ich cieľ je rovnaký - na chvíľu odstrániť záťaž z chrbtice. Nechajte krv vyživovať mäkké tkanivá kyslíkom a medzistavcové platne potrebnou tekutinou..

Výhody používania tabuľky niektorými vedcami sa považujú za dočasné. Tabuľky sa však naďalej vyrábajú a predávajú a už existujú štatistiky pozitívnej spätnej väzby od používateľov. Koniec koncov, organizmy všetkých ľudí sú rôzne a metabolizmus všetkých je tiež odlišný. Dôležitým faktom je, že aj v tomto prípade funguje účinok placeba. Pri výbere metódy ošetrenia a podľa toho aj tabuľky pre traktor sa musia zohľadniť všetky tieto aspekty.

Trakčný stôl pre trakciu a iné zariadenia

Trakcia chrbtice je liečebný postup zameraný na nápravu zdravia hrebeňa pri rôznych chorobách. Terapeutický účinok sa dosahuje prácou na špeciálnom vybavení, ktoré sa dá používať doma.

Indikácie a kontraindikácie trakcie

Okrem stolov a pohoviek na trakciu môžete na vodorovnej lište, ktorá je k dispozícii takmer na každom mieste v škole, natiahnuť chrbticu a medzistavcové platničky. Špeciálne zariadenia však majú niekoľko výhod:

 • v dôsledku pohyblivej časti trakčného stola nenastáva trenie tela;
 • ťažná sila sa dá regulovať, čím sa znižuje riziko poranenia miechy;
 • výfuková sila prichádza a rastie hladko, čím eliminuje výskyt bolesti počas relácie;
 • môžete nastaviť určitý uhol chrbta na základe charakteristík choroby;
 • trakčné práce v striedavom alebo stálom režime, ktoré sa určujú na základe primárnej choroby;
 • veľa stolov a pohoviek je vybavených ďalšími funkciami: vibráciami a teplom, masážou valčekov atď..

Stroj na napínanie chrbtice vo forme šikmého trakčného stola alebo pohovky sa môže používať s nasledujúcimi označeniami:

 • výstupok a prietrž medziobratlového disku, ktorý je možné liečiť konzervatívnymi metódami (malé rozmery a bez komplikácií);
 • degeneratívny-dystrofický proces v chrbtici, ako je osteochondróza, spondylóza, spondylartróza atď.;
 • syndróm vertebrálnej artérie, ktorý je sprevádzaný narušením toku krvi v mozgovej oblasti;
 • zakrivenie chrbtice (zvýšená kyfóza, lordóza, skolióza).

Šikmá doska na natiahnutie chrbtice - zariadenie, ktoré sa dá použiť ako prevencia chorôb chrbta.

V prípade nasledujúcich stavov a chorôb je trakčná trakcia zakázaná:

 • syndróm akútnej bolesti, ktorý sa vyskytuje v štádiu exacerbácie akéhokoľvek chronického ochorenia;
 • infekčný proces v tele, a to aj z kože chrbta;
 • komplikácie poranenia miechy, napríklad nestabilita stavcových segmentov po zlomenine stĺpca alebo zápale miechového kanála;
 • prítomnosť onkologického nádoru v chrbtici alebo v inej oblasti tela;
 • prietrž so sekvestráciou (prítomnosť oblastí odumretého tkaniva);
 • zhoršený prietok krvi v mieche.

Ak neexistujú kontraindikácie na použitie inverzných tabuliek, výsledkom liečby bude pozitívny výsledok. V dôsledku rozšírenia priestoru medzi stavcami sú súčasné malé prietrže stiahnuté späť, čo vytvára podmienky na uvoľnenie nervových koreňov z upnutia..

Usporiadanie trakčnej tabuľky a kritériá výberu

Simulátory na napínanie chrbtice sú obzvlášť žiadané, ktoré majú niekoľko funkcií vrátane masážneho účinku. Súčasne sú napnuté všetky časti chrbtice, ako aj dolné a horné končatiny.

Mnoho zariadení používaných na klinikách na napínanie štruktúr chrbta je rozdelených do niekoľkých segmentov, čo zaisťuje striedavé napätie a relaxáciu rôznych častí stĺpca. Zariadenie je možné nakloniť. Možná trakcia v horizontálnej polohe, z boku, s otáčaním.

Ak potrebujete napnúť krk, je potrebná fixácia hlavy: pevná alebo slučka Glisson. Pri prvom spôsobe sa nastaví uhol trakčného zaťaženia. Druhá metóda poskytuje pacientovi pohodlie počas relácie.

Trakčné zariadenia majú nasledujúcu konštrukciu:

 • pohovka, na ktorej leží pacient;
 • elektronická riadiaca jednotka, ktorá je pripevnená k stolu;
 • popruhy, ktorými je natiahnutá chrbtica.

Vďaka prítomnosti počítačového bloku môžete nastaviť režim a program trakcie.

Je potrebné zodpovedne pristupovať k výberu zariadenia. Najskôr venujte pozornosť umiestneniu tela. Existujú tabuľky pre horizontálnu a vertikálnu trakciu chrbta. Potom preskúmajte počet sekcií na zariadení. Je lepšie zvoliť polysegmentovanú tabuľku. Rovnako dôležitá je hmotnosť a veľkosť zariadenia.

Funkcie aplikácie

Ortopedické stoly fungujú na rovnakom princípe. V špecializovaných predajniach nájdete tieto typy zariadení vzadu:

 • zariadenia zabezpečujúce dávkovanú a vibračno-mechanickú trakciu kolóny;
 • hojdačky, oprava posturálnych defektov a oprava porušenia kĺbov chrbtice;
 • masážne stoly s komplexným rozťahovaním stavcov, ktoré sa často používajú na osteochondrózu a kýlu;
 • simulátory autogravity.

Pravidlá používania ortopedických stolov v stacionárnych podmienkach pomocou inštruktora:

 • pacient musí sedieť na gauči zariadenia;
 • lekár fixuje hlavu a trup osoby pomocou popruhov pripevnených k trakčnému stolu;
 • vypracovať požadovaný program na základe charakteristík primárnej choroby;
 • stlač štart".

Ako dlho trvá jeden postup, sa určuje s prihliadnutím na štádium patológie a ďalšie faktory. V priemere - 30-45 minút. Počas relácie by sa nemalo vyskytnúť bolesť a iné nepohodlie.

Ak systematicky natiahnete chrbticu a robíte to porušením schémy, zanedbávaním kontraindikácií, vyskytujú sa negatívne reakcie, medzi ktoré patria:

 • zvýšená bolesť;
 • progresia primárneho ochorenia;
 • poranenie miechy;
 • svalové kŕče kvôli prítomnosti fibrotických zmien.

Riziko vedľajších účinkov je možné vylúčiť dodržiavaním predpisu a odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Domáca terapia

Ak nemáte čas navštíviť špeciálnu kanceláriu a nie je možné kúpiť si ortopedické zariadenie, môžete si urobiť stôl na nakreslenie chrbtice sami.

Vlastnosti konštrukcie domáceho zariadenia:

 • Pripravte si širokú dosku a vhodnú látku.
 • Doska je zabalená látkou v niekoľkých zákrutách, pripevnená k stromu pomocou zošívačky.
 • Doska je pripevnená k stene jednou hranou tak, že je vo vzdialenosti 120 - 130 cm od podlahy a pod uhlom 45 stupňov..
 • Popruhy sú pripevnené k hornej časti dosky, napríklad pásy do 50 cm dlhé.

Domáce zariadenie nemá nižšiu účinnosť ako hotový trakčný stôl.

Doska Evminov, ktorú je možné používať doma, má nižšie náklady v porovnaní s tabuľkami.

Pred trakciou je potrebné zahriať a uvoľniť svalnatý chrbtový korzet v horúcom kúpeli alebo sprche po dobu 45-60 minút. Prípadne použite manuálnu masáž alebo masáž valčekmi, ako aj trením tvrdou utierkou.

Ak nemôžete urobiť prispôsobenie vlastnými rukami, môžete vykonať špeciálne cvičenia zamerané na roztiahnutie chrbtice:

 • Postavte sa na zem, ležiacu na podlahe alebo na špeciálnu ortopedickú podložku, zatiahnite ruky za hlavu do hradu. Nadvihnite telo od podpory a nakloňte ho dopredu (vynikajúce cvičenie na natiahnutie hrudnej chrbtice).
 • Šírka ramien oddeľte od seba, sklopte telo nadol a snažte sa rukami dosiahnuť podlahu čo najviac, zatiaľ čo vaše nohy by sa nemali ohýbať..
 • V stojacej polohe s nohami rozmiestnenými od seba po šírke ramien, natiahnite rovné ruky nahor.
 • V rovnakej počiatočnej polohe prekrížte ruky za chrbtom tak, aby jedna bola na vrchu a druhá dole (cvičenie - „zámok“ za chrbtom)..
 • Ležanie na chrbte, ohýbanie kolien, zatváranie rúk, pohyb tela smerom dopredu a dozadu (dolná časť chrbta sa dobre napína).

V počiatočnom štádiu cvičenia by počet opakovaní nemal prekročiť 15-20. Postupne ju zvyšujte.

Užitočné cvičenia na vodorovnej a vodorovnej tyči, ktoré nahrádzajú trakčné vertikálne rozšírenie chrbtice. Kolená je potrebné ťahať do žalúdka, krútiť sa telom, otáčať sa rôznymi smermi. Každý pohyb je plynulý, aby nedošlo k poraneniu chrbta..

Známy výrobcovia

Domáce zariadenie UMLP-07, ktoré vyrába spoločnosť Kasimov Instrument Plant, sa osvedčilo. Zariadenie na ošetrenie chrbtice zaisťuje trakčnú dávku, je vybavené infračerveným žiarením a masážou lopty.

Americký prístroj AxiomWorldwide používaný pri osteochondróze a medzistavcovej prietrži má veľa pozitívnych hodnotení..

Ázijská trakčná tabuľka Výrobcovia: HAN MED Co. (Južná Kórea), Minato Medical Science Co. (Japonsko), Taiwan Family Enterprise Corp. (Taiwan).

Hnacie zariadenie sa musí kúpiť od dôveryhodného výrobcu. Neodporúča sa dôverovať pochybným webom na internete, pretože môžete falošne padnúť.

Trakcia chrbtice doma

Liečba patológií chrbtice je komplexný a zodpovedný proces. V závislosti od ochorenia môžu lekári odporučiť rôzne metódy, počnúc užívaním liekov a končiac rôznymi cvičeniami a postupmi. Odborníci často môžu odporučiť metódu, ako je trakcia chrbtice (alebo trakcia). Je to účinný, ale pomerne komplikovaný spôsob odstránenia niektorých príznakov a pokusu o zlepšenie chrbta. Trakcia sa zvyčajne vykonáva v špecializovaných strediskách, ale v niektorých prípadoch môže lekár odporúčať trakciu chrbtice doma.

Čo je to chrbtová trakcia??

Spinálna trakcia, inak nazývaná chrbtová trakcia, je liečebná metóda založená na zväčšovaní vzdialenosti medzi jednotlivými segmentmi chrbtice natiahnutím chrbtice. Zväčšenie priestoru medzi stavcami umožňuje uvoľnenie zovretých nervov a tým odstránenie bolesti. Trakcia nastáva pri vlastnej hmotnosti pacienta, niekedy sa používajú ďalšie závažia alebo určité napínacie zariadenia..

Miechová trakcia je známa už od staroveku a objavila sa na úsvite ľudskej existencie. Doteraz sa liečitelia v prítomnosti akýchkoľvek patologických stavov chrbtice snažili zlepšiť stav pacienta len pomocou trakcie. Takto bola opravená skolióza, osteochondróza, zlomeniny sprevádzané vytesnením a množstvo ďalších chorôb..

Nie všetci lekári však teraz považujú trakciu za účinnú liečbu. Niektoré z nich sú voči tejto technike dosť skeptické, napriek skutočnosti, že je stále žiadaná trakcia a postupy sa vykonávajú aj vo vedúcich lekárskych strediskách. To je spojené s rizikom závažných komplikácií - trakcia môže spôsobiť poškodenie bedier alebo svalov, zvýšenie, nie zníženie medzistavcových prietrží, atď. Preto je pri rozhodovaní o trakcii dôležité nájsť dobrého špecialistu v tejto oblasti, ktorý pozná svoju prácu - iba s Pri správnom a opatrnom prístupe bude mať postup skôr pozitívny ako negatívny vplyv.

Na vedomie! Na lekárskych klinikách sa chrbtová trakcia vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré je pomerne komplikované a drahé. Preto samotný postup nie je lacný.

Trakcia zvyčajne prebieha okolo 10 - 18 relácií. Po celú dobu liečby má pacient špeciálny korzet.

Existuje niekoľko typov trakcie - trakcia je horizontálna aj vertikálna pomocou vibrácií alebo zahrievania. Môže byť tiež miestny alebo všeobecný. V prvom prípade je určitá časť chrbtice vystavená ťahu.

Trakcia je tiež vertikálna a horizontálna..

 1. Počas postupu vertikálnej trakcie leží pacient na špeciálnom stojane v uhle voči podlahe. Trakcia nastáva v dôsledku gravitácie v dôsledku vlastnej hmotnosti pacienta. Trvanie takého postupu sa pohybuje od 30 do 120 minút.
 2. Pri horizontálnej trakcii leží pacient na chrbte, navyše ramená, hlava, spodná časť chrbta sú zachytené špeciálnymi svorkami na simulátore a natiahnuté v opačných smeroch..

Pacienti však spravidla zdieľajú trakciu iba na suchu alebo pod vodou.

Tabuľka. Vlastnosti suchej a podvodnej trakcie.

Typpopis
Suchý úsekV tomto prípade sa ťah vykonáva na špeciálnom gauči alebo stole. Vykonáva sa na klinikách aj doma. Počas napínania sa nepoužíva voda.
Podvodná trakciaPrincíp podvodnej trakcie sa príliš nelíši od suchej trakcie. Postup sa však vykonáva iba v bazéne alebo pomocou špeciálneho vybavenia. Zvyčajne sa tento typ trakcie vykonáva na klinike. Príjemnejšie pre pacienta, pretože voda zmierňuje pocit bolesti..

Ošetrujúci lekár by mal zvoliť techniku. Iba on, na základe údajov o stave tela pacienta, bude schopný zvoliť metódu, ktorá bude najúčinnejšia.

Indikácie a kontraindikácie

Miecha sa môže odporučiť v nasledujúcich prípadoch:

  zakrivenie chrbtice vrátane skoliózy. Avšak pri skolióze sa nepoužíva samotná trakcia, pretože môže tiež poškodiť chrbát;

Na vedomie! Trakcia je zvlášť účinná pri kontrole krčka krčka maternice.

 • medziobratlová kýla;
 • zranenia, pri ktorých dochádza k posunu stavcov vrátane zlomenín.

Pozor! Trakcia chrbtice nie je zďaleka povolená pre všetky patológie tejto časti muskuloskeletálneho systému. V niektorých prípadoch môže postup spôsobiť zhoršenie alebo vyvolať ďalšie komplikácie.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je trakcia kontraindikovaná pri osteochondróze. Ona samozrejme pomôže eliminovať syndróm bolesti, ale iba na krátku dobu. A rýchlosť degeneratívnych procesov sa zvýši. Pri osteochondróze je najlepšie nahradiť trakciu terapeutickými gymnastickými komplexmi..

Tiež kontraindikácie trakcie sú:

 • osteoporóza alebo krehké kosti;
 • patológia hematopoetického systému;
 • ochorenie srdca
 • hypertenzia;
 • trombóza;
 • menštruačné obdobie;
 • infekčné choroby sprevádzané vysokou telesnou teplotou;
 • artritída;
 • tehotenstvo.

Dôležité! Počas trakcie by mal pacient počúvať svoje vlastné pocity. Ak cíti silné nadmerné zaťaženie alebo slabosť, je lepšie postup opustiť.

Ak sa podľa indikácií odporučila trakcia a pacient nemá kontraindikácie, bude sa po zákroku cítiť oveľa lepšie. Obratle padnú na svoje miesto. A aby sa dosiahol konsolidovaný výsledok, pacient sa zvyčajne odvoláva aj na masáže, manuálnu terapiu, cvičebnú terapiu a množstvo fyzioterapií..

Je možné robiť trakciu doma?

Trakcia je nebezpečná metóda liečby v neschopných rukách! Neskúsený lekár môže vykonať procedúru nesprávne a poškodiť zdravie pacienta. Preto sa neodporúča vykonávať samostatne doma, nepoznať vlastnosti vášho stavu a nekontrolovať záťaž. Aj keď niektoré cvičenia je stále možné vykonať, je lepšie sa najskôr poradiť s lekárom.

Na vedomie! Doma si môžete dať malý trakčný simulátor. Nie je to však lacné. Alebo si môžete vytvoriť simulátor sami.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako natiahnuť chrbticu doma, a zoznámiť sa s rozsahom cvičení, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Ortopéd alebo neurológ predpisuje trakčné sedenie na základe stavu tela pacienta, odvoláva sa na množstvo štúdií, prísne individuálne vyberie počet tried, intenzitu zaťaženia atď. A domáca trakcia sa zvyčajne vykonáva iba za účelom prevencie a nie liečby chorôb..

Ako robiť trakciu doma?

Trakciu chrbtice v byte je možné vykonať pomocou špeciálneho vybavenia alebo bez neho. Švédska stena sa používa ako zariadenie, rovnako ako pravidelná vodorovná lišta alebo inverzný stôl atď. Trakčné cvičenia sa môžu robiť na lôžkach s hustou matracou, iba mierne vylepšené. Funguje dobre na chrbtici a cvičí ako súčasť pravidelného rozťahovania.

Hrudné cvičenie

Nasledujúce cvičenia sú vhodné na napínanie chrbtice hrudníka.

 1. Pacient vstáva, nohy rozdeľuje na šírku ramien, potom hlavu sklopí a jemne sa ohne v hrudi, ale spodná časť chrbta by sa nemala ohýbať. Potom pacient vstane a v tejto polohe by mal stáť 10 sekúnd.
 2. Nohy sú odsadené od seba a telo sa nakláňa dopredu. Končatiny a chrbát sa uvoľňujú. Dlane pacienta sa dotýkajú podlahy.
 3. Môžete tiež vykonať obvyklý záhyb, tj ohnúť a dotknúť sa čela kolenami.

Na vedomie! Zvyčajné zavesenie na vodorovnú tyč dobre napína chrbticu. Jediné mínus je, že končatiny sa unavujú rýchlo a namáhajú.

Cvičenia dolnej časti chrbta

Nasledujúce cvičenia pomôžu roztiahnuť spodnú časť chrbta.

 1. Pacient leží na chrbte, zatlačí svoje plecia k základni a roztiahne ruky do strán. Potom ohne nohy a striedavo sa ich snaží položiť na zem, potom napravo od tela, potom doľava..
 2. Pacient môže tiež ležať na pevnom základe tým, že ohne jednu nohu a natiahne druhú. Ohnutá končatina je priťahovaná k hrudníku. Potom sa nohy zmenia.
 3. Môžete si ľahnúť na brucho a ohnúť jednu z nôh a pazúriť si nohy rukami. Pätku je potrebné pritlačiť k zadku. Potom sa nohy zmenia.
 4. Skvelé cvičenie je mačka. Pacient stojí na všetkých štyroch a striedavo sa ohýba, potom ohýba bedrovú oblasť.

Ak sa chcete dozvedieť viac podrobností o tom, ako zaobchádzať s bedrovým zakrivením chrbtice cvičeniami, a zoznámiť sa s 10 najlepšími cvičeniami zakrivenia, môžete si prečítať článok o tom na našom portáli..

Domáce trakčné zariadenie

Cvičenia z napínacieho komplexu boli uvedené vyššie. Áno, sú vhodné na ochorenia chrbtice, ale čo keď lekár odporučil vykonať trakciu? Nemusíte kupovať vybavenie - môžete si vyrobiť stôl pre trakciu vlastnými rukami.

Stačí na to vziať širokú dosku a zabaliť ju látkou na niekoľko zákrut, aby sa pohodlne dotýkala dosky a telo na ňu nekĺzne. Jeden okraj dosky sa potom namontuje na stenu vo výške asi 130 cm od podlahy, uhol medzi doskou a podlahou by mal byť 45 stupňov. Ďalej sú na vyvýšenom okraji improvizovaného trakčného stola pripevnené popruhy až do 50 cm. Simulátor je pripravený.

Používanie takého simulátora je jednoduché. Muž leží na ňom a hodí si ruky do remienkov. Len ležte pár hodín.

Samostatná vertebrálna dekompresia

Ako sme už zistili, účelom trakcie je dekompresia stavcov. Existuje krátka inštrukcia, ktorá pacientom ponúka možnosť vyskúšať iné dekompresné metódy..

Krok 1. Dekompresia stavcov pri státí. Je potrebné dať ruky za chrbát, spojiť ich a položiť ich na chrbát. Potom sa musíte oprieť a súčasne tlačiť chrbticu. Chrbtica vydá zreteľné kliknutie. Ak cítite bolesť, cvičenie nemôžete vykonať.

Krok 2. Dekompresia na stoličke. Je potrebné posunúť sa k okraju kresla a oprieť sa o chrbát a položiť dlane na čelo. Pokúste sa sklopiť hlavu a plecia smerom k zadnej časti stoličky..

Krok 3. Dekompresia pri ležaní. Aby ste to dosiahli, ležte na mäkkom podklade a držte si prsty na nohách. Potom sa stačí pokúsiť narovnať nohy a zostať v tejto polohe, kým sa v zadnej časti neobjaví charakteristické kliknutie.

Krok 4. Dekompresiu je možné vykonať aj s pomocou niekoho iného. Za týmto účelom si ľahnite na brucho a potom požiadajte asistenta, aby tlačil stavce dvoma dlaňami zloženými na seba. Hlavná vec je, že tlak je mierny. V čase výdychu kliknite na stavce.

Krok 5. Obratle padajú na svoje miesto, keď vykonávajú niekoľko cvikov ako súčasť pravidelného úseku. Napríklad môžete ležať na posteli chrbtom, aby časť tela visela z okraja postele a jemne padala nadol..

Krok 6. Môžete tiež vykonať niekoľko roliek na chrbte. Stačí len ležať na chrbte, chytiť nohy za ruky a hojdať sa.

Je dôležité si uvedomiť, že cvičenia dekompresie stavcov sa často nedajú vykonať. Je tiež zakázané ich vynakladať úsilie. Je potrebné prestať s výučbou a ak cítite bolesť alebo nepohodlie.

Video - Trakcia chrbtice doma

Trakcia chrbtice je pomerne vážny postup a je lepšie robiť to všetko pod dohľadom lekára. Ak sa niečo pokazí, môžete vážne zhoršiť existujúcu patológiu chrbta a poškodiť zdravie.

Telesná výchova - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Lekárske centrum "Mosmedmed"

 • Recepcia od 700
 • Neurológia od 700
 • Fyzioterapia od 155

Výhody a nevýhody trakčných strojov chrbtice

Trakčná metóda sa používa od staroveku, keď sa začali objavovať prvé choroby chrbtice. Medzi takéto spinálne patológie patria zlomeniny s vytesnením, hernia, osteoporóza, skolióza a ďalšie. V dôsledku predĺženia sa vzdialenosť medzi chrbtovými diskami zvyšuje, v dôsledku toho sa znižuje bolesť.

V súčasnosti neexistuje zhoda v otázke vhodnosti použitia tejto metódy v lekárskych kruhoch. Niektorí moderní lekári sú skeptickí voči postupu, napriek tomu, že sa kapucňa používa v mnohých zdravotníckych zariadeniach, používajú sa drahé vybavenie a vybavenie.

Etiológia bolesti

K rastu a formovaniu ľudskej kostry dochádza až do dvadsiatich rokov, po tomto veku telo začne starnúť. Povaha procesov je v každom prípade iná, v niektorých postupujú rýchlejšie, v iných - pomalšie.

Takmer vždy sa za prvý príznak choroby považuje syndróm bolesti, pričom ignoruje patologické príznaky, choroba prechádza do nasledujúcich štádií:

 • Výčnelok - medzistavcové platničky spadajú do ktorejkoľvek časti chrbtice;
 • Kýla je ďalším štádiom choroby.

Uvedené choroby sú sprevádzané bolesťou, s lokalizáciou bolesti v krížovej kosti a dolnej časti chrbta, pozoruje sa jej ožarovanie do oblasti nôh alebo gluteálnej oblasti..

indikácia

Triedy na simulátoroch sú predpísané v týchto prípadoch: posuny počas zlomenín a dislokácií pomocou simulátorov sú stavce fixované v určitej polohe, nepohybujú sa. Pri skolióze sa neodporúča dlhý priebeh chrbtice, čím sa predíde komplikáciám.

Ak nie je tento stav splnený, existuje možnosť zranenia, liečba skoliózou si vyžaduje integrovaný prístup, je potrebné absolvovať masážny kurz, vykonať špeciálne cvičenia. V niektorých prípadoch lekári neodporúčajú takéto cvičenia na osteochondrózu, aby sa predišlo poraneniu postihnutých stavcov a diskov..

Trakčná kýla je vynikajúcou alternatívou k chirurgickému zákroku, vyčerpávacie sily majú svoje vlastné limity, inak je pravdepodobnosť zhoršenia stavu pacienta vysoká.

Trakčný účinok:

 • Zväčšená vzdialenosť medzi stavcami;
 • V dôsledku vytvorenia nízkeho tlaku vnútri vláknitej kapsuly sa chrbtový disk pohybuje herniou do priestoru medzi stavcami;
 • Posilnenie šliach a miechových svalov;
 • Aktivácia krvného obehu v cievach.

Funkcie tried

Stereotyp je dostatočne rozšírený na to, aby nestačil zavesiť na priečku, nie je potrebné používať zložitejšie štruktúry. Je potrebné poznamenať, že pri hmotnosti nad 100 kg je prísne zakázané robiť túto metódu, táto metóda pomôže dosiahnuť jednoduché svalové napätie..

Na zavesenie na brvno je potrebné predhriatie svalov v telocvični, vo veku nad 45 rokov sa neodporúča riskovať zdravie.

Tréneri a zariadenia

Existuje veľké množstvo simulátorov na napínanie chrbtice, často sú to inverzné topánky, tabuľka inverzného typu a špeciálne simulátory. Na roztiahnutie chrbtice môžete použiť pravidelnú vodorovnú lištu, ktorá je vhodná na ošetrenie doma.

Horizontálna lišta, vodorovná lišta

Priečka môže byť inštalovaná v jednej z miestností alebo na nádvorí, aby sa dosiahol optimálny efekt, postačuje 1-2 prístupy denne.

 1. Zavesenie na brvno je jednoduché a účinné cvičenie, na spustenie sú dosť hojdačky, po ktorých môžete urobiť kroky simulujúce pohyby na váhe a otáčať telo. Zároveň sa neodporúča prudko skočiť, najmä ak je priečka umiestnená vo vysokej výške;
 2. Roh - v polohe zavesenia na priečke, pomaly zdvíhajte a znižujte rovné nohy v pravom uhle, v prípade ťažkostí je možné končatiny zdvihnúť v ohnutej polohe, počet opakovaní sa môže postupne zvyšovať až 8 - 10 krát;
 3. Vytiahnutie. Ak nie sú k dispozícii skúsenosti, odporúča sa používať nízku stoličku a vodorovnú lištu, v tomto prípade sú trhliny a náhle pohyby kontraindikované. Odporúča sa držať vodorovnú lištu veľmi pevne, lakte by mali byť navzájom rovnobežné.

Simulátor Evminova

Simulátor je vyrobený vo forme dosky s priečkou umiestnenou hore, jej horná časť je pripevnená k háčiku namontovanému v stene. Cvičenie vykonáva pacient, pričom sa drží baru, program cvičení zostavuje lekár na základe diagnózy pacienta.

Glissonova slučka

Simulátor sa používa na napínanie krčnej chrbtice, západka sa skladá z dvoch tkanivových úchytov - na týlnej časti a brade. Pacient v sede zaisťuje západku, slučka je pripevnená k jednotke s hmotnosťou pripevnenou na jednom konci.

Simulátor je semi-oválna konštrukcia so stabilnou platformou umiestnenou nižšie. Princíp dizajnu je založený na nasledujúcom princípe: pacient leží na povrchu, jeho chrbát má rovnaký tvar, chrbtový stĺp sa rozširuje.

Flexyback tréner

Zariadenie je považované za najdostupnejšie na napínanie chrbta, simulátor je vyrobený vo forme zakriveného valca s náplňou vlákna, vo vnútri je nainštalovaný oceľový rám. Ergonomický dizajn opakuje anatomické ohyby chrbtice, mobilitu zabezpečujú kompaktné rozmery.

Simulátor je možné prevádzkovať nielen doma, ale aj v aute, na pracovisku.

Aby sa zabránilo bolesti v oblasti chrbtice, stačí sa oprieť o operadlo stoličky, stoličky alebo autosedačky. Simulátor je možné nainštalovať na podlahu, vykonávanie pomalých otáčok vám umožňuje nastaviť stavce na mieste, uvoľniť chrbát.

Bestec air nobius

Prístroj pôsobí ťahovým účinkom na stavce, horizontálne napínanie zaisťuje odstránenie záťaže z rôznych častí chrbtice, pomáha uvoľňovať unavené končatiny. To všetko vám umožňuje zmierniť bolesť chrbta, odhaliť schopnosti tela, simulátor je vybavený systémom regulátorov, ktorý umožňuje zmenu parametrov.

Inverzné topánky

Zariadenie je špeciálne upevnenie pripevnené k členkom, keď sú umiestnené v zavesenom stave, stavce sú zarovnané, záťaž je odstránená zozadu.

Gravitačný stôl

Cvičebné stroje tohto typu sú naklonenou rovinou, na ktorej je pacient umiestnený v polohe na bruchu. Princíp činnosti spočíva v rotácii tela v rôznych uhloch, aby sa dosiahol účinok trakcie, musí pacient ležať na rovine.

Hlavné typy gravitačných tabuliek:

 • Mechanická - trakcia sa vykonáva pod vplyvom gravitácie, konštrukcia je jednoduchá a spoľahlivá, nie je potrebné pripojiť sa k napájaniu;
 • Elektrické - ťahový účinok sa dosiahne pohyblivými časťami konštrukcie pod vplyvom elektrického pohonu, zariadenia sa odporúčajú používať počas obdobia zotavenia po zraneniach, ako aj na školenie pacientov so zdravotným postihnutím.

Ako vyrobiť simulátor doma

Horizontálnu lištu alebo lištu môžete nainštalovať vlastnými rukami do dverí, preto sa odporúča používať silné kovové konštrukcie. Táto technika je veľmi jednoduchá, odporúča sa vykonávať cvičenia niekoľkokrát denne po dobu 20-25 sekúnd, ukazuje efektívnosť pri pravidelných opakovaniach.

Je potrebné poznamenať, že metóda nie je vhodná pre každého, pre starších ľudí je veľmi ťažké vydržať dlhšie ako 10 - 15 sekúnd..

Silná trakcia sa tiež neodporúča pre všetkých pacientov, veľmi často sa dosiahne väčší účinok pri napínaní chrbta na naklonenej ploche.

Ako sa vyrobiť

Pri výrobe takéhoto simulátora sa odporúča používať širokú hladkú dosku, horný koniec by mal byť pripevnený vo vzdialenosti 1,3 m od podlahy v uhle 45 stupňov. 2 široké popruhy dlhé 0,4 m sú pripevnené k hornému okraju, pacient by mal bez problémov pomáhať pri natiahnutí rúk. Zabránenie pošmyknutiu počas tried pomôže zabaliť zariadenie do niekoľkých vrstiev látky.

Pacient by mal ležať na povrchu chrbta alebo žalúdka, ruky sú navlečené do popruhov, svaly tela sú úplne uvoľnené, vankúš umiestnený pod holenami alebo kolenami pomôže zvýšiť účinnosť cvičenia.

Všetky tieto metódy sa odporúčajú používať po konzultácii s kvalifikovanými odborníkmi, pretože nečinné činnosti môžu viesť k negatívnym dôsledkom pre celé telo.

kontraindikácie

Natiahnutie chrbta nie je vždy užitočné, metóda je kontraindikovaná pri osteoporóze, artritíde, chorobách CCC, vysokom krvnom tlaku. Pre trombózu by sa mal postup ukončiť, počas menštruácie, prechladnutia, trakcia môže embryu poškodiť.

prevencia

Ak máte bolesti chrbta, odporúča sa sledovať polohu tela, vyvarovať sa zdvíhania závaží, miesto na spanie by malo byť čo najpohodlnejšie.

Ďalšie preventívne opatrenia:

 • Zamedzenie sedenia na mäkkých povrchoch, chodidlá pevne na podlahe, rovná chrbtica;
 • Zamedzenie sklonu; pri dlhšom sedení je zabezpečené zahrievanie;
 • Pri odmietnutí preťaženia chrbtice sa môže závažnosť zdvihnúť iba z miesta na sedenie;
 • Hmotnosť vriec a iných závaží pri nosení by mala byť rovnomerne rozložená, aby sa zabránilo krivosti chrbtice;
 • Povrch na spánok by mal byť polotuhý, matrac by mal byť tenký, uvoľnenie svalov je možné dosiahnuť snom kratším ako deväť hodín.

Trakcia chrbtice doma: protahovacie cvičenia doma pred spaním, recenzie

Samostatná vertebrálna dekompresia

Ako sme už zistili, účelom trakcie je dekompresia stavcov. Existuje krátka inštrukcia, ktorá pacientom ponúka možnosť vyskúšať iné dekompresné metódy..

Krok 1. Dekompresia stavcov pri státí. Je potrebné dať ruky za chrbát, spojiť ich a položiť ich na chrbát. Potom sa musíte oprieť a súčasne tlačiť chrbticu. Chrbtica vydá zreteľné kliknutie. Ak cítite bolesť, cvičenie nemôžete vykonať.

Dekompresia stavcov pri státí

Krok 2. Dekompresia na stoličke. Je potrebné posunúť sa k okraju kresla a oprieť sa o chrbát a položiť dlane na čelo. Pokúste sa sklopiť hlavu a plecia smerom k zadnej časti stoličky..

Dekompresia v kresle

Krok 3. Dekompresia pri ležaní. Aby ste to dosiahli, ležte na mäkkom podklade a držte si prsty na nohách. Potom sa stačí pokúsiť narovnať nohy a zostať v tejto polohe, kým sa v zadnej časti neobjaví charakteristické kliknutie.

Vonkajšia dekompresia

Krok 5. Obratle padajú na svoje miesto, keď vykonávajú niekoľko cvikov ako súčasť pravidelného úseku. Napríklad môžete ležať na posteli chrbtom, aby časť tela visela z okraja postele a jemne padala nadol..

Krok 6. Môžete tiež vykonať niekoľko roliek na chrbte. Stačí len ležať na chrbte, chytiť nohy za ruky a hojdať sa.

Zadné rolky

Trakcia chrbtice je pomerne vážny postup a je lepšie robiť to všetko pod dohľadom lekára. Ak sa niečo pokazí, môžete vážne zhoršiť existujúcu patológiu chrbta a poškodiť zdravie.

Podstata trakcie

Kýlové prietrže sú vytvorené jednoduchým mechanizmom. Ozubené väzivo a zväzky tkanív v kĺboch ​​sa natiahnu do kritického stavu. Pretože sa nachádzajú okolo chrbtice, v určitom segmente je napätie, ktoré fixuje nadmerne posunuté stavce..

Uzatvorením svalov sa vytvorí ochranný blok, ktorý približuje stavce, čím sa zužuje medzistavcový priestor. Disk sa stane preplneným v priestore, ktorý mu bol pridelený, a jeho telo vyčnieva za hranice anatomickej normy. Takže existuje kýla.

Ako sa vyskytuje prietrž?

Aj keď lekársky nútite sval, aby stratil určité napätie, môžete úplne odstrániť napätie zúbkovaných väzov iba mechanickým pôsobením na ne. To je presne účinok trakcie. Ak sa vykonáva vo vode, úsilie na napínanie svalov je minimálne a výsledkom môže byť zvýšenie medzistavcovej medzery na štyri milimetre..

S úplným dekompresným účinkom dochádza k normalizácii procesov cirkulácie, zvyšuje sa tiež hydrofilnosť a zväčšuje sa objem medzistavcových platničiek.

Pri dávkovanom rozšírení stavcov vstúpi tekutina do vytvoreného priestoru, ktorý difúzne vyživuje disk, čo vám umožňuje obnoviť jeho normálny objem a vytiahnuť kýlu. Postupne sa zmenšuje veľkosť výčnelku, kompresia odchádza, syndróm bolesti sa zastaví, patológia sa zruší.

Veľkosť herniálneho výčnelku sa po trakčných procedúrach postupne zmenšuje

Vykonajte postup striedavo alebo nepretržite. Impulzný účinok spočíva v trakcii vykonávanej rýchlym tempom a rovnakom rýchlom uvoľnení a jeho nahradení.

Táto metóda má veľmi dobrý účinok na spodnú časť chrbta, ktorá sa používa na zníženie lordózy. Po zákroku takmer okamžite zmiznú vertebrogénne bolesti.

Indikácie pre vymenovanie

Trakčná metóda vo vodnom prostredí poskytuje dobré výsledky s početnými patológiami, ale najčastejšie sa jej použitie odporúča v nasledujúcich situáciách..

Medzistavcová prietrž. Môže byť stiahnutá na ktoromkoľvek oddelení, ale účinok sa najrýchlejšie dosiahne v bedrovej oblasti.

Bolesť spôsobená radiikulitídou alebo spojená s nervovými zakončeniami.

Komu je kontraindikovaný

V niektorých prípadoch je napínanie nielen suché, ale aj vo vode kontraindikované. Zoznam kontraindikácií obsahuje nasledujúce stavy.

 1. Individuálna neznášanlivosť postupu.
 2. Pacient má ochorenie chrbtice sprevádzané akútnou bolesťou.

Hrudná hmota bola sekvestrovaná

Diagnóza s kostnou tuberkulózou.

Pacientovi sa diagnostikuje osteoporóza alebo existujú predpoklady na jeho výskyt.

V oblasti stavovcov je nádor.

Pri indikáciách a neprítomnosti prekážok v správaní sa musia počas trakcie dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Tento postup môže v niektorých prípadoch zhoršiť stav pacienta, a preto by sa mal pri každej relácii starostlivo monitorovať

 • ak sa syndróm bolesti počas relácií alebo medzi nimi zosilnil;
 • ak po troch trakciách nedôjde k zlepšeniu;

ak lekár nedostane pozor na postup.

Po liečbe alebo súbežne s kurzom je potrebné navštíviť iných lekárov, ktorí predpíšu masáž, gymnastické cvičenia, myostimuláciu, liekovú terapiu, aby sa výsledok skonsolidoval.

Ako robiť trakciu doma

Trakciu chrbtice doma je možné vykonávať na špeciálnych simulátoroch a pomocou správne zvolených cvikov.

Je to účinné vtedy, keď je potrebné vykonať chrbtovú trakciu doma s bedrovou kýlou.

Ak sa na simulátoroch vykonávajú cvičenia, mali by ste sa najskôr poradiť so svojím lekárom. Iba on môže povedať, do akej miery môže takáto fyzická aktivita pomôcť stavu a nepoškodiť ho. Okrem toho stojí za zváženie nielen problémy s pohybovým aparátom, ale aj súvisiace choroby.

Intenzívne prepätie sa neodporúča, ak existujú:

 • Vysoký tlak, ktorý sa vytvára za nepriaznivých podmienok prostredia.
 • Horúčka.
 • Rôzne vážne patológie vnútorných orgánov.
 • Spoločné problémy.

Pred vetraním do telesnej výchovy je potrebné dodržiavať nasledujúce všeobecné odporúčania - vetrať miestnosť a nosiť iba pohodlné oblečenie. Okrem toho by sa komplexy mali robiť pravidelne. Najlepšie každý deň alebo každý druhý deň. To je jediný spôsob, ako dosiahnuť vynikajúce výsledky..

Hrudné cvičenie

Trakcia chrbtice na prístroji Ormed je prirodzene pomerne účinná a rýchla, ale stále nezaručuje úplnú bezpečnosť. Na jeho nahradenie môžete použiť rôzne cvičenia. Okrem toho niekedy môžu mať pacienti stavy, pri ktorých lekári kategoricky neodporúčajú vykonávanie trakcie. V tomto prípade pomôže náprava situácie iba cvičením a špeciálnou gymnastikou..

Tu je niekoľko cvičení odporúčaných pre hrudnú a krčnú chrbticu:

 • Myotonické protahovacie cvičenia, ktoré môžu zmierniť nadmerné kŕče a vytvoriť krvný obeh. Patria sem hladké plachty dozadu a dopredu, doľava a doprava.
 • Ohyb chrbta zo stojacej polohy na všetkých štyroch - mali by sa robiť hore a dole.
 • Ohýbanie chrbta s kolieskom zo stojacej polohy s rukami umiestnenými na bokoch.
 • Môžete tiež odporučiť bežné víza na brvno s telom dole. V takom prípade je potrebné ramenný pás upevniť a zaťaženie preniesť do tejto časti tela a dolná časť chrbta a bokov by sa mali úplne uvoľniť..
 • Pomôže to tiež sklon vpred, čo sa musí robiť veľmi plynulo, aby nedošlo k poškodeniu bedrovej a hrudnej časti chrbta..

Okrem toho môžete vykonať výchylky chrbta - v tomto prípade je dôležité, aby niekto opravil osobu vykonávajúcu cviky

Cvičenia dolnej časti chrbta

Odporúčajú sa nasledujúce cvičenia na chrbtovú trakciu s bedrovou prietržou:
Cvičte tak, aby ste ohýbali chrbát zo stojacej polohy na všetkých štyroch, čo sa vykonáva ako v predchádzajúcom prípade

V tomto prípade je veľmi dôležité robiť záťaž veľmi hladko, bez horlivosti a počnúc minimálnou amplitúdou

Z polohy na chrbte je potrebné priviesť ruky do narovnanej polohy k hlave a chytiť sa za každú tyč. Zároveň musíte napnúť nohy v opačnom smere. A vytiahnutie päty vpred a vytiahnutie špičky na seba. Napätie je potrebné cítiť v zadnej časti nohy, zadnej strane stehna, ako aj v driekovej chrbtici..

Domáce trakčné zariadenie

Táto technika poskytuje špeciálne vybavenie vo forme niekoľkých rohoží s elastickými rebrami, ktoré sa prispôsobujú celej výchylke ľudského tela. Výsledkom je, že ich uloženie môže zlepšiť krvný obeh a prietok lymfy, napnúť chrbticu bez toho, aby mu spôsobili akékoľvek vedľajšie účinky. Táto technika je navyše úplne bezpečná a môže dokonca zmierniť príznaky intenzívnej bolesti. Okrem efektov na chrbát sa zlepší aj práca všetkých vnútorných orgánov..

Okrem tohto zariadenia môžete použiť všetky vyššie uvedené a cvičebné komplexy, ako aj vybrať ďalšie komplexy pomocou špecialistu na cvičebnú terapiu, aby ste zlepšili svoj stav a obnovili svoj normálny životný štýl..

Nezabudnite tiež, že je možné účinne ovplyvniť rôzne degeneratívne procesy, ktoré sa vyskytujú v chrbte, iba ak sa používa komplexný liečivý účinok a ďalšie ľudové recepty a diéty..

Extrakcia chrbtice doma

V niektorých prípadoch je kapucňa nevyhnutná, v iných je lepšie ju odmietnuť - takže sa ukazuje, že na túto otázku určite nemôžete odpovedať..

 1. Pri spinálnych modrinách sa trakcia vykonáva ako chirurgický zákrok na odstránenie výtokov, ktoré vznikli po zlomeninách a dislokáciách, ale vždy je sprevádzaná stabilizáciou - fixácia stavcov v určitej polohe po natiahnutí
 2. Pri skolióze je nebezpečná dlhodobá kapucňa, pretože môže viesť ku komplikáciám alebo dokonca k zraneniu. Skolióza sa vždy lieči v komplexe, ktorý okrem trakcie zahŕňa aj špeciálnu gymnastiku a masáže, ktoré majú korekčné korzety a obojky.
 3. Pri osteochondróze je kapucňa nežiaduca: akýkoľvek mechanický účinok na chrbticu je nebezpečný, pretože môže spôsobiť poškodenie už problematických diskov a stavcov.
 4. Pri kýle chrbtice je trakcia predpísaná ako alternatíva k chirurgickému zákroku, najmä pri liečbe kýly krčnej chrbtice, ale postup v tomto prípade by mal byť mimoriadne opatrný. Faktom je, že pre každú patológiu v rôznych častiach chrbtice existuje limitná sila výfukovej sily, ktorú je nebezpečné prekročiť

Pokúste sa natiahnuť ohnutý elastický drôt - stojí za to uvoľniť konce, pretože bude mať opäť pôvodný tvar. S chrbticou sa stane niečo podobné. V technológii sa táto vlastnosť nazýva tvarová pamäť materiálu. V prípade chrbtice sa tu vykonáva tréning slabého svalu, preto chrbtica nemôže dlho držať novú pozíciu..

Po zvážení všetkých kladov a záporov môžeme dospieť k záveru:

 • Extrakcia chrbtice, pretože ste sa rozhodli urobiť to, je lepšie zveriť to špecialistovi a vykonať ho na klinike
 • Po vytiahnutí je potrebné zachovať jeho účinok dočasným nosením špeciálnych ortopedických korzetov a golierov
 • Oprava účinku sa dosiahne pomocou fyzickej terapie, ktorá je určená na posilnenie svalov tak, aby nespôsobovala regresiu

Stále je však možné natiahnuť chrbticu doma?

Áno, je to možné a je založené na schopnosti našej chrbtice podporovať váhu nášho tela.

Jednoduché simulátory na napínanie chrbtice

Najjednoduchším simulátorom pre napínanie chrbtice doma je vodorovná lišta. Môže byť nahradená vodorovnou tyčou vo dverách..

Pomocou vodorovnej lišty môžete vykonať:

 • Závesné ramená na natiahnutie hrudníka a bedrovej kosti
 • Závesné labky - pre krčok

Posledné cvičenie je lepšie nerobiť netrénovanú osobu

Simulátor môže byť tiež jednoduchá doska, ktorú je možné pripevniť na telocvičňu na danom svahu:

 • Čím väčší je uhol sklonu, tým väčšia je ťažná sila.
 • Schodisko domu je možné nahradiť dvoma alebo tromi priečkami namontovanými na stene
 • Pri exacerbácii osteochondrózy alebo prietrže sa môže začať trakcia umiestnením dosky na najnižší priečny nosník a potom sa postupne zvyšuje.

Natiahnutie chrbtice za sucha a pod vodou

Extrakcia chrbtice doma môže byť suchá a pod vodou.

 1. Podvodné vyžaduje bazén a špeciálne výfukové zariadenie a je vyrobený na klinike. Môže byť uskutočnená aj v prípade bolesti kvôli vlastnostiam vody na zmiernenie bolesti
 2. Suchý extrakt je možné pripraviť na klinike aj doma. Na klinike sa to robí na špeciálnych výfukových stoloch alebo pohovkách:
 • vertikálne s nastavením uhla a telesnou hmotnosťou
 • horizontálne s ručným vysúvaním alebo so zaveseným bremenom

V súčasnosti sú vhodné domáce simulátory výfukových plynov. Je však lepšie koordinovať akékoľvek použitie takýchto simulátorov so svojím lekárom.

Ak je prvý plný určitých nebezpečenstiev, druhý je úplne bezpečný.

Protahovacie cvičenia sú skvelým spôsobom, ako liečiť herniovaný disk. Táto gymnastika je vždy s vami, nevyžaduje špeciálne podmienky a dostupnosť špeciálnych simulátorov, pretože väčšina cvičení sa vykonáva na zemi.

Kontraindikácie na kapote

Ak sa rozhodnete stále bojovať s kýlou s kapucňou, nezabudnite, že tento postup je pri takýchto kontraindikáciách absolútne neprijateľný:

 • Nádor a zápalové procesy v chrbtici
 • Prítomnosť závažných infekčných chorôb
 • osteoporóza
 • Skoré pooperačné obdobie
 • epilepsie
 • Krvácajúci
 • 4 - 9 trimestrov gravidity
 • Závažné duševné poruchy

Na záver - video s protahovacími cvičeniami chrbtice:

Trakcia chrbtice s terapeutickou podložkou Detensor

Pokiaľ ide o autogravitačné horizontálne metódy ťahu miechy, podrobne sa zaoberáme najúčinnejším inventárom na tieto účely. Ide o nemeckú terapeutickú podložku Detensor, ktorá umožnila tisícom ľudí na celom svete zbaviť sa nepríjemných bolestí chrbta prirodzeným a bezpečným spôsobom..

Ak máte medziobratlovú herniu, lekár pravdepodobne odporučil spať na špeciálnej ortopedickej matraci. Matrace Detensor je však viac ako len matrac, pretože jej konštrukcia je oveľa zložitejšia a sofistikovanejšia. Liečebnú podložku Detensor vymyslel nemecký fyzioterapeut Kurt Kinlein v roku 1980 a odvtedy prešiel niekoľkými zmenami, aby bola ideálna..

Ležanie a spanie na tejto podložke prináša pacientovi s ochorením chrbtice trojnásobný úžitok:

Vzdialenosť medzi stavcami sa zvyšuje a súčasne sa znižuje tlak na zovreté nervy, chrbtica sa natahuje oveľa hladšie a opatrnejšie ako pri použití vertikálnych techník;

Paravertebrálne svaly sa masírujú, zvyšuje sa prísun krvi a zvyšuje sa prietok lymfy, urýchľuje sa napĺňanie a obnovovanie medzistavcových platničiek;

Vytvárajú sa pohodlné podmienky na oddych a spánok v akejkoľvek polohe, končatiny nie sú znecitlivené, človek sa prebudí v pokoji a plný energie.

Aký je princíp terapeutického účinku terapeutickej rohože? Liečebná rohož Detensor je rovina, na ktorej sú rebrá z elastického a pružného materiálu umiestnené v špeciálne navrhnutých uhloch. Keď človek leží na podložke, rebrá sa ohýbajú a súčasne sa pohybujú od seba, čo zaisťuje účinok jemného ťahu chrbtice. Bez ohľadu na to, ako sa počas spánku hádzate a otáčate, rebrá terapeutickej rohože vytvoria pohodlnú bodovú oporu pre vaše telo a udržiavajú ju vo fyziologicky správnej polohe..

Osoba trávi významnú časť svojho života vo sne a celú tú dobu pôsobí na jeho chrbticu sila rovnajúca sa približne štvrtine celkovej telesnej hmotnosti. A odpočinok na terapeutickej podložke môže znížiť toto zaťaženie na 5-7%. Je pozoruhodné, že rohož Detensor je k dispozícii s tromi možnosťami tuhosti: pre ľudí s vysokou hmotnosťou, pre pacientov s normálnou pleťou a pre malé deti..

Spánok na terapeutickej podložke je indikovaný na nasledujúce patológie:

Skolióza, osteoporóza, osteochondróza;

Výčnelok a prietrž medzistavcových platničiek;

Únava z intenzívnej fyzickej námahy;

Chronické bolesti hlavy a migrény.

Detergentná terapeutická rohož nie je kontraindikovaná.

Odsávač pár doma

Liečba miechy by sa mala kombinovať. Okrem toho musí byť cvičením fyzioterapia a musia sa brať lieky predpísané lekárom. Cvičenia na napínanie stavcov sa môžu vykonávať doma. Predtým, ako začnete s nezávislou liečbou, musíte prejsť konzultáciou s ortopedickým chirurgom. Každá chrbtica má svoje vlastné protahovacie cvičenia. Akékoľvek napínanie sa musí robiť veľmi hladko a pomaly, bez náhlych pohybov.

Je dôležité sledovať dýchanie. Dýchajte pokojne a hlboko

Trakcia chrbtice neumožňuje náhly pohyb.

Na napínanie bedrovej časti

 • Ľahnite si na zem, žalúdok hore. Natiahnite ruky do strán, zatlačte ramenný pás k zemi. Ohnite dolné končatiny. Striedavo ležte, nohy ohnuté na kolenách doprava, vráťte sa do východiskovej polohy a potom doľava. Opakujte 10 krát.
 • Ľahnite si na rovnú plochu, na chrbát. Narovnať pravú nohu a relaxovať. Ohnite ľavé koleno a pritiahnite ho k sebe. V takom prípade by sa malo vyskytnúť mierne nepohodlie, ale silná bolesť. Potiahnite koleno k hrudníku. Pokúste sa na čele dostať na koleno. Držte polohu pol minúty. Jemne narovnajte nohu a uvoľnite sa. Opakujte doľava.
 • Sedieť na zemi. Nohy sú rovné. Nakloňte sa dopredu (kolená sa neohýbajú!), Uchopte si nohy rukami. Pomaly nakláňajte hlavu na kolená a držte polohu 1 minútu. Telo by malo byť uvoľnené. Nemalo by dochádzať k napätiu ani silnej bolesti.
 • Cvičenie „Mačka je späť“. Choďte na všetky štyri a položte dlane na zem. Uvoľnite si žalúdok a ohnite spodnú časť chrbta. Musíte to urobiť bez námahy. Utiahnite žalúdok potiahnutím svalov a urobte bedrovú deformáciu.

Hrudné cvičenie

 • Posaďte sa na stoličku a pritlačte zadok pevne k sedadlu. Pozrite sa pred seba. Striedavo nakláňajte doľava a doprava. Natiahnite ruky do strán, priamo na podlahu. Opakujte 10 krát.
 • Sadnite si, položte ruky na pás. Lakte od seba vzdialené. Zdvihnite obe ramená a zatiahnite hlavu. O desať sekúnd neskôr si uvoľnite ramená. Opakujte päťkrát.
 • Posaďte sa na stoličku, položte ruky na opasok a ťahajte lakte rôznymi smermi. Začnite tým, že pomaly zdvíhate ramená až k hranici, zatiaľ čo sa snažíte vtiahnuť hlavu dovnútra. A potom pomaly sklopte svoje plecia k hranici. Vykonajte toto cvičenie 3-4 krát.
 • Posaďte sa, položte ruky za hlavu, vložte prsty do zámku. Odbočte vpravo. Spočítajte päť. Návrat na príklad Otočte sa naopak. V tomto prípade je potrebné cítiť úsek chrbtice..

Zdravá chrbtica je kľúčom k dlhovekosti a silnému telu

Je veľmi dôležité venovať náležitú pozornosť svojmu zdravotnému stavu a pri najmenšom nepohodlí sa poradiť s lekárom

Keď sa aplikuje digestor?

Názory lekárov na túto tému sa líšia. Niektorí odporúčajú použitie trakcie pri takmer všetkých chorobách, iní tvrdia, že tento spôsob liečby je škodlivý a vyvoláva tvorbu výčnelkov a medzistavcových prietrží. Pravda, ako vždy, niekde medzi tým.

Myslite na seba - s osteochondrózou je vláknitý krúžok disku už poškodený a tiež sa ho snažíme natiahnuť! Čo to môže viesť, okrem urýchlenia jeho zničenia a objavenia sa novej kýly? V najlepšom prípade je to krátkodobé zníženie bolesti, ale problém nezmizne a bolesť sa čoskoro vráti. Dá sa uviesť niekoľko podrobných vysvetlení, prečo sa počas trakcie bolesť na chvíľu ustupuje, ale potom sa vracia, ale nemá zmysel ich privádzať teraz..

Uvedomili sme si, že pri osteochondróze spôsobuje trakcia (silné rozšírenie chrbtice) viac škody ako úžitku. Na druhej strane sú cvičenia na natiahnutie chrbtice v tejto situácii potrebné ako jeden z prvkov terapeutických cvičení. Umožňujú nepoškodiť chrbticu, ale zvyšujú pružnosť svalov a väzov chrbta.

Trakcia je skutočne užitočná v prípadoch, keď potrebujete uviesť stavce. Napríklad táto metóda spracovania je úplne zlomená pri zlomeninách. Možno bude tiež užitočné v prvom štádiu liečby nestabilitu stavcov, ale iba v kombinácii s ďalšou fixáciou chrbtice v požadovanom stave..

Voda vám pomôže s bolesťou chrbta

Voda má pre ľudstvo veľký význam. Telo pozostáva hlavne z vody, je nevyhnutné pre činnosť celého organizmu. Keď sa človek nachádza vo vodnom prostredí, cíti sa pohodlne, uvoľňuje svaly, telo získava flexibilitu a ľahšie reaguje na rôzne vplyvy. Mnohé metódy vodoliečby sú založené na tomto účinku, vrátane vodnej trakcie.

Vo vode príjemnej teploty (teplá) je chrbtica ovplyvnená ľahkým zaťažením. Svaly sa úplne uvoľňujú. Trofej všetkých systémov a orgánov sa zlepšuje. Krvný obeh sa zrýchľuje. Gravitačné zaťaženie chrbtice oslabuje a v tomto okamihu sa vykonáva hladké, fyziologické, bezbolestné napínanie väzov a iných tkanív..

Počas procedúry sa vazy a tkanivá jemne a bezbolestne napínajú

Podvodná trakcia s masážou

Je dôležité, aby spôsob neprinášal nepohodlie, bol ľahko použiteľný a súčasne poskytoval vysoký účinok. Predĺženie vo vode je predpísané od bolesti chrbta spojené s takmer všetkými patológiami bolesti chrbtice a kĺbov, ktoré dnes zažívajú starší aj mladí pacienti.

Pohon vo vode môže vykonať takmer každý. Vo vode zohriatej na pohodlný teplotný stav sa vykonáva jemné zaťaženie, svalové zariadenie sa uvoľní, vzdialenosť medzi stavcami sa zväčšuje v dôsledku rozporu medzistavcových platničiek..

Podvodná trakcia nemá prakticky žiadne kontraindikácie

Prečo odblokovanie svalov

Vodné médium, v ktorom sa postup uskutočňuje, môže byť buď bežné alebo obohatené minerálnymi soľami. Mechanický aspekt vedie k zlepšeniu prietoku krvi a soli pomáhajú pri výžive buniek a pri rekonštrukcii medzistavcových platničiek.

Patologický proces začína v dôsledku skutočnosti, že vlákna tkanív spájajúcich diskové kapsuly sú ťahané. Disk je stlačený stavcami, chrbtové svaly tvoria kontrakciu na ochranu stavcov pred patologickou pohyblivosťou a pohybom. Z dôvodu ochrany sa pohybujú blízko chrbtice, upevňujú jej segmenty a súčasne silno tlačia na disk. Disk nedokáže zvládnuť také vysoké zaťaženie, v dôsledku čoho sa vytvorí herniálny výstupok.

Trakcia je obzvlášť užitočná pri medzistavcových kýlach

Ako odomknúť fyziologicky kŕče? Iba núteným fyzickým pôsobením - žiadne lieky úplne uvoľnia sval bez toho, aby sa znížil celkový svalový tonus do kritického stavu.

Počas vodnej trakcie svalové vlákna uvoľňujú vodu, výron je sprevádzaný dekompresiou (prostredie nestlačí), nie je potrebné žiadne fyzické úsilie od pacienta a nie sú tu žiadne nepríjemné pocity. Medzistavcová medzera sa rozširuje, uvoľňujú sa cievy a nervové korene, čo eliminuje všetky príznaky patológie - opuchy, bolesť, kŕče.

Po natiahnutí chrbtice sa znižuje bolesť, opuch tkanív

Kombinácia vody, trakcie a hydromasáže sa považuje za najúčinnejšiu a fyziologickú.

Čo je to kapucňa?

Extrakcia chrbtice je technika používaná na liečenie rôznych chorôb. Môže to byť radikulitída na chrbte, aplikovať kapucňu chrbtice a herniovaný disk. Okrem toho je tento postup možný aj pri porušení krčnej chrbtice.

Podstata postupu spočíva v tom, že pomocou trakcie prekonávajú svalové kŕče, odstraňujú deformáciu chrbtice a posun stavcov. Pomocou stálej trakcie je možné predĺžiť chrbticu na správnom mieste a držať ju v správnej polohe.

Táto metóda sa v medicíne používa už dlhú dobu, ale postupom času sa zistilo, že predĺžené kreslenie značne škodí. Lekári dnes tvrdia, že musíte tento postup uplatniť, ale potom je potrebné zaistiť svalové napätie. V opačnom prípade bude dosiahnutie pozitívneho výsledku problematické, ale negatívny účinok je celkom možný.

Všetky trakcie sa dajú rozdeliť na suché a podvodné. Takže suchá extrakcia chrbtice doma sa vykonáva manuálne alebo pomocou odsávacích zariadení alebo stolov. U pacientov so skoliózou s nevyjasnenou bolesťou je predpísané natiahnutie chrbtice pod vodou.

Táto metóda sa považuje za úspešnejšiu, pretože v teplej vode sa svaly uvoľnia a elastické tkanivá sa natiahnu. V tejto súvislosti sa účinok natiahnutia chrbtice pod vodou nepovažuje za taký radikálny. Na ťažbu krčnej chrbtice používajte špeciálne zariadenia - na ťah nie viac ako 10 kg.

Podvodná trakcia

Aby sa chrbtica najviac ovplyvnila, musí sa napnúť vo vode. Táto metóda spinálnej trakcie sa používa už viac ako pol storočia, ale dnes bola úspešne modifikovaná a spĺňa všetky normy a požiadavky na takúto liečbu..

Podvodná trakcia má dva momenty v jednom okamihu - účinok teplej vody pôsobí na telo pacienta a chrbtová kolóna prežíva trakciu. Klinické štúdie sa uskutočnili medzi najťažšími kategóriami pacientov - s ankylozujúcou spondylitídou, deformujúcou spondylózou a diskogénnou radikulitídou. Pri všetkých týchto typoch chorôb je preukázaná vysoká účinnosť pri trakcii..

Podvodná trakcia chrbtice sa vyskytuje v obyčajnej aj v minerálnej vode. Samostatne môžete postup vykonať v špeciálne pripravených tekutinách. Je možné vykonať ošetrenie v chloridových, radónových, terpentínových, jód-bromidových kúpeľoch.

ODKAZ! Napríklad terpentínové a sírovodíkové kúpele majú výrazný vazodilatačný účinok, z toho je aktivovaný krvný obeh, uvoľňuje sa svalový korzet, zlepšuje sa trofické tkanivo.

Nemenej užitočné sú kúpeľne sodné, chlorid sodný a radónové. Účinok takýchto postupov je jedinečný:

 • tón žilových ciev sa zvyšuje;
 • bolesti rýchlo prechádzajú, najmä pri radikulitíde;
 • eliminujú sa radiálne bolesti;
 • keď priškrtené disky môžu podvodná trakcia uvoľniť viac ako 6 mm voľného priestoru.

Trakciu pod vodou je možné vykonávať vertikálne alebo horizontálne vo vode, pričom teleso klesá pod vlastnou hmotnosťou alebo spolu so zaťažením. Jednou z najúčinnejších metód je metóda Dr. Mall - záťažové kúpele, ako aj horizontálne stiahnutie chrbtice podľa Lisunova. Pri vykonávaní postupu na posilnenie účinku lekári odporúčajú spať na tvrdom povrchu a nosiť podporný korzet na chrbát vo dne, aby sa uvoľnili svaly..

Typy rozťahovania

Extrakt z chrbtice sa delí na niekoľko odrôd:

Tieto variácie sú priradené s prihliadnutím na individuálne charakteristiky pacienta..

Suchá variácia

Trakcia suchej chrbtice je horizontálna a vertikálna technika. Posledná možnosť poskytuje trakčný stôl počas prvej horizontálnej polohy.

Krčka a ďalšie časti chrbtice sa napínajú vlastnou hmotnosťou pacienta, ktorá leží v rovine pod uhlom. Ťah je zabezpečený hmotnosťou alebo silou liečiteľa (alternatívna metóda).

Trakcia sa môže líšiť a závisí od konkrétneho pacienta a situácie. Niekedy sa ukáže až 30 kg. Obdobie, ktoré je vyhradené na vykonanie manipulácie, sa bude tiež meniť od 2 minút do 3 - 5 hodín.

Takýto dlhodobý účinok je priamo spôsobený chorobou a stupňom jej komplexnosti. Väčšina manipulácií je 10-18.

Predĺženie chrbtice však bude iba polovicou cesty k uzdraveniu, pretože je potrebné skonsolidovať výsledky. Na tento účel sú predpísané masáže, myostimulácia a terapeutická gymnastika, ktoré sú prísne kontrolované lekárom. Je potrebné poznamenať, že takéto školenie vyberie iba inštruktor.

Natiahnutie chrbtice za sucha sa uskutoční pomocou:

 • Poranenia miechy. V niektorých prípadoch bude napínanie jediným spôsobom, ako hrebeň vrátiť do správneho funkčného stavu..
 • Ochorenia chrbtice, pri ktorých dochádza k stlačeniu nervových zakončení. Medzi ne môže patriť ischias. Pomocou kapoty je možné dekomprimovať nervový koniec.
 • Zakrivenie chrbtice (skolióza, kyfóza a lordóza).

Podobné postupy sú zakázané, ak:

 • Patologické procesy v označenej časti kostry, prebiehajúce v akútnej forme.
 • osteoporóza.
 • Onkologické procesy.
 • Akékoľvek zápalové javy.
 • Poruchy krvného obehu (v mieche).
 • Srdcové choroby a krvné cievy.
 • Nestabilita stavcov.
 • Obličkové kamene.

Variant pod vodou

Extrakcia chrbtice pod vodou je najjemnejšou trakčnou technikou. Podstatou je kombinácia vystavenia vode a suchého napínania. Používa sa v procese manipulácie s minerálnou vodou alebo sladkou vodou, ktorých ukazovatele teploty nie sú väčšie ako 37 stupňov. Pomáha zmierňovať kŕče, uvoľňuje svaly.

Natiahnutie chrbtice pod vodou môže byť vertikálne a horizontálne. Prvý zahŕňa najznámejšie zariadenia (kruhy, zábradlia). Ale za prítomnosti prebiehajúceho patologického procesu sa používajú zložitejšie zariadenia, ktoré sa nachádzajú v bazéne.

Pri vodorovnom rozťahovaní sa uskutočňujú pozdĺžne manipulácie alebo sa telo chráni na štíte v špeciálnej nádobe naplnenej vodou.

Extrakcia pod vodou sa vykonáva hlavne pre hrudnú a sokrococcygeal chrbticu, zatiaľ čo suchá je účinnejšia pre krčka maternice.

Variácia pod vodou sa vykonáva v prítomnosti:

 • prietrže.
 • Sploštená lordóza v bedrovej oblasti.
 • Ankylozujúca spondylitída.
 • Bedrová ischialgia.
 • spondylóza.

Obmedzenia správania budú:

 • Zlomeniny chrbtice.
 • Telesná hmotnosť nad 100 kg.
 • Patologické procesy dermatologického charakteru.
 • Ukazovatele veku nad 60 rokov.
 • Nedávna laminaminómia.

Nakoniec treba poznamenať, že strečing sa vykonáva iba vtedy, keď je v tele vykonaná dôkladná diagnóza a sú prijaté odporúčania inštruktora. Je to spôsobené skutočnosťou, že existuje značné množstvo obmedzení a neodporúča sa takéto zaobchádzanie vykonávať vo všetkých situáciách.

pasívny

Trakcia chrbtice s kýlami touto technikou sa vykonáva pri nosení tvrdého korzetu. Takýto proces trvá pomerne dlho. Ale dlhodobé nosenie obväzu často vedie k atrofii svalov. Obnovenie správnej funkčnosti potom bude dosť ťažké.

Okrem toho, napínanie chrbtice je 2 druhov:

Horizontálne sa vykonáva hlavne v bazéne alebo kúpeľni. Procedúra sa vykonáva pôsobením zaťaženia pripojeného k pacientovi. Trvanie je 3 až 5 hodín. Terapia zahŕňa kurz, ktorý pozostáva z 10 - 20 sedení.

Vertikálne napínanie zahŕňa zavesenie. Výťahy na lište sú prísne zakázané. Takýto účinok môže významne zhoršiť pohodu pacienta. Pre takéto manipulácie existujú špeciálne zariadenia. Pri spinálnej prietrži je však ich použitie veľmi obmedzené..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Možnosti témy
Vyhľadávanie podľa témy
Šport a cirhóza
Dobrý deň, priatelia. Žiadam vás o radu, pretože informácie na otvorenom internete sú veľmi protichodné. Existuje kompenzovaná cirhóza pečene triedy A.
Jóga pre prietrž - pomáha pri liečbe chrbta. Tak ako iné metódy, aj táto liečba zahŕňa množstvo kontraindikácií a odporúčaní. Preto sa neponáhľajte: nech je príprava informácií prvým krokom k obnove.
Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).