loader

Hlavná

Žalúdok

Alkoholická cirhóza pečene: príznaky, diagnostika a liečba

Podľa štatistík sa u ľudí, ktorí pravidelne pijú alkohol, vyvíja 50% ochorení pečene, najmä cirhózy. Alkoholická cirhóza pečene je najbežnejším ochorením celej populácie závislej od alkoholu v krajine..

Toto ochorenie sa prejavuje tvorbou malých vezikulárnych porastov na povrchu orgánu, v dôsledku čoho sa mení štruktúra pečene, ako aj jeho funkčné vlastnosti. Ak sa liečba nezačne včas, celá pečeň bude čoskoro postihnutá. Príznaky alkoholickej cirhózy pečene sú individuálne, ale ľahko rozpoznateľné. Liečba choroby je predpísaná v závislosti od stupňa jej priebehu.

 • Medzi hlavné rizikové faktory, ktoré prispievajú k rozvoju alkoholickej cirhózy pečene, patria tieto aspekty:
 • Pravidelná konzumácia nápojov obsahujúcich normu;
 • Alkoholická cirhóza pečene u žien je omnoho častejšia ako u mužskej polovice populácie. Táto vlastnosť je spôsobená skutočnosťou, že u slabšieho pohlavia je citlivosť pečeňových buniek významne zvýšená.
 • Alkoholizmus, ktorý stojí spolu s predtým prenesenou hepatitídou, môže vyvolať vývoj ochorenia..
 • Spotreba 50 - 80 ml normy za deň po dobu 15 rokov naznačuje, že vývoju choroby nie je možné zabrániť.

Alkoholická cirhóza a jej príznaky

V závislosti od štádia vývoja choroby sa jej príznaky môžu mierne meniť. Existujú však všeobecné príznaky alkoholickej cirhózy, proti ktorej je možné vo väčšej miere hovoriť o priebehu tohto ochorenia, o smrteľných chorobách..

 1. Nepríjemná tupá a boľavá bolesť v pečeni, nepohodlie a napätie;
 2. Poruchy trávenia v rôznych fázach ich prejavu. U pacienta sa môžu vyskytnúť nevoľnosť, zvracanie, podráždená stolica a ďalšie príznaky;
 3. Toto ochorenie vedie k tomu, že človek je vyčerpaný a chudobný. Najmä sa tento príznak prejavuje v poslednom štádiu priebehu choroby;
 4. Znížená chuť do jedla, častá únava a vyčerpanie;
 5. Poruchy spánku, nervové poruchy, podráždenosť a prudká zmena nálady;
 6. Najzákladnejšou známkou alkoholickej cirhózy je zvýšenie objemu brucha a jeho opuch;
 7. Biele oči a telo pacienta majú výrazný žltý odtieň, čo naznačuje 100% prítomnosť choroby;
 8. Možno začiatok krvácania.

Ak máte alkoholickú cirhózu pečene, nezamieňajte ju s alkoholovým ochorením pečene - tieto príznaky by mali byť upozornené a mali by ste sa poradiť s odborníkom, ktorý predpíše liečbu. Navyše, ak si pacient všimol aspoň jeden zo všetkých vyššie uvedených príznakov, mali by ste okamžite ísť na kliniku. Pamätajte, že v poslednom štádiu nie je možné cirhózu liečiť a najčastejšie sa u pacienta očakáva smrteľná smrť.

Diagnóza alkoholickej cirhózy pečene

Ak sa alkoholik začal cítiť zle a vyššie uvedené príznaky sa začali objavovať s pravidelnou epizodičnosťou, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Pred predpísaním liečby ochorenia, ktoré spôsobilo alkoholizmus, by mal špecialista vykonať komplexné vyšetrenie a diagnostiku. Najsmutnejšou vecou v tomto prípade je to, že je veľmi ťažké rozlíšiť vývoj choroby v počiatočných fázach, najmä u ľudí, ktorí sú neustále opití..

Na úvod doktor skúma sťažnosti pacienta a históriu jeho lekárskej knihy. Potom musí pacient absolvovať viacnásobné testy, ktorých hlavnou je biochemická diagnóza krvi. Ďalej sa od pacienta vyžaduje, aby sa podrobil ultrazvukovej terapii, a ak je to potrebné, vykonal RTG alebo rádionuklidovú štúdiu. Po vykonaní všetkých opatrení a stanovení štádia priebehu ochorenia lekár predpíše príslušnú liečbu.

Kde začať liečbu

Alkoholická cirhóza sa lieči pomerne ťažko. Je potrebné poznamenať, že v posledných fázach priebehu choroby je jednoducho nemožné liečiť. Alkoholická cirhóza pečene a jej liečba v prvom rade zahŕňa odstránenie závislosti, čo viedlo k rozvoju problému. Ak bude toto základné pravidlo zanedbané, liečba bude neúčinná a ďalšia prognóza bude fatálna..

Ďalším kritériom kvalitatívneho liečenia cirhózy je integrovaný prístup. Lekár predpisuje lieky, ktoré sa používajú spolu s diétou a liečebnými cvičeniami. Chcel by som objasniť skutočnosť, že existujúce metódy v počiatočných štádiách problému budú počas zdĺhavého ochorenia neúčinné..

Svetové lekárske štatistiky ukazujú, že 90% pacientov s posledným štádiom choroby zomiera o šesť mesiacov neskôr. Zvyšných 10% môže byť zachránených pred smrťou jediným spôsobom - ide o transplantáciu postihnutého orgánu. Aby sme však mohli vykonať takú zložitú operáciu, musíme mať pôsobivé finančné zdroje..

liečba

Cirhóza z alkoholu sa lieči rôznymi liekmi, ktoré sa predpisujú individuálne. Dávkovanie a spôsob liečby určuje ošetrujúci lekár, ktorý je v tejto veci kompetentný. Uvádzame hlavné liečebné smery tejto liečebnej metódy:

 • Alkoholická cirhóza pečene sa lieči liekmi, ktoré zlepšujú metabolizmus a stabilizujú membrány;
 • Transfúzna terapia zahŕňa užívanie liekov, ktoré pôsobia ako krvné náhrady, rôzne roztoky elektrolytov;
 • Glukokortikoidné hormóny sa predpíšu počas stlačeného štádia.

Takáto terapia je tiež vítaná, ak bola pacientovi s cirhózou diagnostikovaná hepatitída. Dávka je však prísne stanovená individuálne pre každého pacienta individuálne.

V kombinácii s liečbou liekom je predpísaná strava, ktorá výrazne uľahčuje priebeh ochorenia a jeho pozitívny výsledok. Vo vašej strave je dovolené používať zeleninový vývar a šťouchané zemiaky. Je prijateľné jesť obilniny s pridaním tepelne upraveného chudého mäsa alebo rýb.

Odporúča sa použitie fermentovaných mliečnych výrobkov a mliečnych polievok. Dôležitým bodom je tu však percento tuku, ktoré by malo byť minimálne. Namiesto chleba môžete jesť sušienky, ktoré sú dobre vysušené v rúre. Ovocie a bobule jesť nie čerstvé, ale v rôznych ovocných nápojoch a kompótoch.

Je prísne zakázané používať nasledujúci zoznam potravín v dennej strave pacienta:

 • Alkoholické nápoje akéhokoľvek pôvodu;
 • Tukové, vyprážané a korenené jedlá;
 • Rôzne druhy húb, vrátane nakladaných;
 • Škodlivé omáčky, kečupy a majonézy;
 • koreniny;
 • Sladkosti, čokolády, koláče, pečivo a iné cukrovinky;
 • Obchodné šťavy;
 • Káva a viac kávových nápojov ako čakanka, kakao a iné;
 • Minerálna perlivá voda.

Najlepšie je, ak sú všetky jedlá pripravené s minimálnym pridaním soli. Pri ideálnej strave sa vo všeobecnosti odporúča vylúčiť soľ.

Chirurgický zákrok

Okrem liečby drogami a výživy v strave existuje vysoká pravdepodobnosť, že bude potrebný chirurgický zákrok. Pomerne často sa stáva, že pacient začína krvácať z pažeráka. V takom prípade musia odborníci vložiť špeciálnu sondu (gumovú trubicu, vo vnútri ktorej je vzduch). Takáto inštalácia sa vkladá do pažeráka a jeho povrch je čo najbližšie k stenám pažeráka, čo pomáha zastaviť krvácanie. Takto môže človek s cirhózou úplne jesť.

Dnes pomerne často začali praktizovať transplantáciu pečene alebo jej časť od blízkeho príbuzného. Táto metóda sa používa vtedy, keď poškodený orgán osoby nie je možné obnoviť a liečiť. Tento chirurgický zákrok má však niekoľko indikácií, v prípade ktorých nebude operácia jednoducho nemožná. Šesť mesiacov pred transplantáciou je potrebné odmietnuť piť alkohol. Nevyhnutným predpokladom pre zásah nie je úroveň iných ľudských orgánov.

Životná prognóza pre alkoholickú cirhózu

Ak začnete liečbu tohto ochorenia v počiatočnom štádiu, potom je jeho zotavenie celkom možné. To je predmetom riadne predpísaného komplexného zaobchádzania. K najrýchlejšiemu a najkvalitnejšiemu obnoveniu poškodeného orgánu prispieva aj dodržiavanie všetkých odporúčaní a predpisov lekára. Pokiaľ ide o pokročilú fázu cirhózy, liečba môže zmierniť iba príznaky jej priebehu, nemožno hovoriť o zotavení.

Jediným východiskom je transplantácia pečene, ktorá bude vyžadovať určité množstvo peňazí.

Zhoršuje situáciu s cirhózou a prítomnosť choroby, ako je hepatitída. Okrem toho je oveľa pravdepodobnejšie, že ženy trpia alkoholickou formou cirhózy. Dôvodom je skutočnosť, že ženské telo je citlivejšie na rôzne druhy intoxikácií..

Príznaky cirhózy pečene u alkoholikov sa prejavujú v posledných štádiách priebehu choroby. Z tohto dôvodu sa každý, kto pravidelne zneužíva alkohol, musí z času na čas podrobiť vyšetreniu celého tela, aby zistil a zabránil cirhóze v počiatočných fázach..

Alkoholovej cirhóze pečene sa dá zabrániť iba vtedy, ak je konzumácia alkoholu opodstatnená. Pamätajte, že alkoholizmus vedie k rozvoju rôznych zdravotných problémov, najmä pri životne dôležitých orgánoch, ako je pečeň.

Prajeme vám, aby ste sa nikdy nedostali do siete závislosti na alkohole a ešte viac nevedeli, čo je cirhóza pečene. byť zdravý!

Príznaky cirhózy pečene u alkoholikov

Všetky toxické látky v ľudskom tele prechádzajú pečeňou. Je to orgán, ktorý preberá funkciu ochrany iných systémov pred intoxikáciou. To isté platí pre alkohol, 90% požitého alkoholu sa rozpadá v pečeni..

Nadmerné pitie často vedie k cirhóze pečene. Dôvod je pomerne jednoduchý - etanol ničí hepatocyty. Zároveň neexistuje jednoznačná závislosť od frekvencie spotreby, množstva a typu alkoholických nápojov. Nekrotické zmeny v pečeňových bunkách môžu byť spôsobené aj veľmi miernym príjmom alkoholu, všetko záleží na vlastnostiach tela a jeho genetickej predispozícii..

Pečeň začína na začiatku vytvárať enzýmy, ktoré sa vyrovnávajú so spracovaním alkoholu, ale ich vyčerpanie sa postupne vstrebáva. Zároveň sa v nich začína ukladať tuk. Tento stav sa nazýva mastná hepatóza. Praktizujúci boli dokonca konfrontovaní s prípadmi, keď boli hepatocyty úplne nahradené tukovým tkanivom, čo negatívne ovplyvnilo ich funkčné schopnosti..

Počas smrti buniek sú nahradené spojivovým tkanivom a štruktúra orgánu podlieha nezvratným zmenám. U desiatich percent pacientov s cirhózou spôsobenou alkoholizmom smrť nastáva v dôsledku rozvoja hepatocelulárnej rakoviny..

Hlavné príznaky

Keď sa u pacienta vyvinie alkoholická cirhóza pečene, jeho príznaky sa príliš nelíšia od iných typov cirhózy. Spočiatku je závažnosť symptómov zanedbateľná a nevyzerá veľmi podobne ako typický obraz určitej choroby, pretože zdravé kompenzačné bunky môžu v kompenzačnom štádiu prevziať funkciu tých, ktoré už boli zničené. Osoba si všimne únavu, ospalosť, astenické poruchy.

Neskôr sa bolesti kĺbov začnú spájať, dochádza k obmedzeniu pohybov, postupom času sa vyvíjajú kontraktúry. Príznaky cirhózy pečene u alkoholikov sa prejavujú aj zmenou stavu kože. Vyschnú, pokryté pavučinovými žilami. Vlasy sa zlomia a zjemnia. Chuť do jedla je prerušená, bolesť brucha sa objaví po jedle a ráno sa mučia nevoľnosť a vracanie, najmä situácia sa zhoršuje po jedle určitých potravín - vyprážané a mastné. Pacient začína dramaticky schudnúť a čoskoro sa objavia znaky charakteristické pre portálnu hypertenziu - rozširovanie žíl pažeráka a konečníka, v brušnej dutine sa objavuje tekutina a slezina sa zväčšuje. Prevalencia syndrómu portálnej hypertenzie nad príznakmi zlyhania pečeňových buniek je navyše charakteristická pre alkoholové poškodenie pečene..

Pri alkoholickej cirhóze je charakteristické zvýšenie slinných žliaz, ktoré sa nachádza v blízkosti uší. U žien je možné pozorovať poruchu cyklu a muži sa stávajú efeminovanými - vyskytuje sa gynekomastia, rast telesných vlasov sa znižuje, tuk sa ukladá na brucho a boky..

Pri tejto chorobe sa často vyskytuje ascites. Znaky alkoholickej cirhózy pečene s touto komplikáciou nie je ťažké určiť. Brucho pacienta je zväčšené a v stoji má guľový tvar a leží dole - šíri sa po stranách.

Prvým príznakom tohto typu patológie môže byť niekedy žltkastosť kože a očí, svrbenie, horšie v noci a zmena farby stolice a moču. S progresiou cirhózy sa môže vyskytnúť krvácanie z pažeráka alebo žalúdka. Teplota zvyčajne zostáva normálna alebo stúpa..

S vývojom choroby, ako je napríklad alkoholická cirhóza, sa musí chápať, že nie je možné ju úplne vyliečiť v tomto štádiu rozvoja lekárskej vedy. Je však možné výrazne zlepšiť stav, preto by ste mali úplne opustiť alkohol a striktne dodržiavať odporúčania lekára.

U týchto pacientov sa zvyčajne predpisuje:

 1. Diéta s výnimkou vyprážaných, korenených a mastných potravín. Obmedzenie v potravinách s vysokým obsahom vlákniny. Úplná výnimka je zníženie príjmu soli ascitom. Jedlo by malo obsahovať veľa bielkovín, ale pri encefalopatii je jeho príjem znížený na minimum.
 2. Liečba liekom zahŕňa komplex vitamínov, hepatoprotektorov, glukokortikoidov na zmiernenie závažnosti zápalu, ACE inhibítory, na zabránenie tvorby spojivového tkaniva.
 3. Transplantácia pečene sa vykonáva s úplnou nemožnosťou obnovenia aktivity hepatocytov a závažných príznakov zlyhania pečene.

Cirhóza pečene s alkoholizmom má dobrú prognózu, podlieha úplnému odmietnutiu alkoholu, primeranej liečbe. Mladý vek a normálna váha tiež zohrávajú významnú úlohu. Je potrebné poznamenať, že takáto choroba je priaznivejšia u mužov.

Autor: Lapushanskaya V.V., praktický lekár

Je možné vyliečiť alkoholickú cirhózu pečene?

Alkoholická cirhóza pečene je chronická patológia, ktorá sa vyvíja v dôsledku toxického poškodenia pečeňových buniek s následnou smrťou, vyvolaného zvýšením koncentrácie etanolu v ľudskom tele..

Ochorenie je sprevádzané objavením sa zlyhania pečene a portálnej hypertenzie - zvýšením tlaku v portálnej žile. Medzi hlavné príznaky patrí asténia, vyčerpanie, dyspeptické poruchy, zožltnutie kože.

Pri diagnostike sa používajú laboratórne a inštrumentálne metódy. Na stanovenie diagnózy je potrebné vykonať CT, ultrazvuk, ERCP, krvné testy, testy moču a pečeňové testy. Vyžaduje sa aj vzorka biopsie žľazy..

Je možné vyliečiť alkoholickú cirhózu pečene, patogenézu choroby a klinické prejavy, znaky a metódy liečby - podrobne v článku.

Alkoholické poškodenie pečene

Alkoholická alebo toxická cirhóza žľazy je časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje pri alkoholizme. Je sprevádzaná rozsiahlym poškodením pečeňového tkaniva, ktoré je výsledkom dlhodobej nekontrolovateľnej konzumácie alkoholických nápojov..

Hepatocyty sú zničené a umierajú a namiesto nich dochádza k jazvám, ktoré tvoria vláknité tkanivá. Fibróza pri cirhóze je založená na niekoľkých vyvolávacích faktoroch. Patria sem predĺžené bingy, genetická predispozícia, nedostatok minerálov a vitamínov, podvýživa.

V dôsledku smrti hepatocytov je zhoršená funkčnosť pečene - zhoršujú sa hematopoetické, detoxikačné a iné funkcie. Cirhóza sa spravidla vyvíja na pozadí zneužívania alkoholu po dobu 10 rokov. Trpí iba 1/3 alkoholikov.

Patogenéza choroby

Etiológia vývoja spočíva v použití alkoholu a vo vplyve provokačných faktorov, ktoré urýchľujú proces bunkovej deštrukcie. Po prvé, telo pri zneužívaní alkoholu dokáže produkovať enzýmové látky, ktoré sú určené na spracovanie etanolu a produktov rozkladu.

V priebehu času sú však zdroje žľazy vyčerpané a steny sú zarastené lipidmi. To vedie k mastnej infiltrácii. Potom sa prejaví hromadná smrť hepatocytov, netvoria sa nové bunky. Sú nahradené spojivovými štruktúrami. Z tohto dôvodu dochádza k dysfunkcii orgánov..

Mechanizmus cirhózy je jednoduchý. Počas spracovania etanolu sa tvoria radikály, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú pečeňové bunky, ktoré vyvolávajú:

 1. Poškodenie bunkovej membrány.
 2. Zničenie pečeňových buniek.
 3. Porušenie vaskulárnej štruktúry.
 4. Vývoj vaskulárnych spazmov.
 5. Výskyt hepatickej hypoxie.

Všetky tieto patologické procesy v žľaze vedú k strate funkčnosti. Zmeny sú nezvratné, čo vedie k výraznému zhoršeniu kvality života, zdravotného postihnutia a smrti.

Klasifikácia alkoholovej cirhózy

Medicína rozdeľuje chorobu na tri typy. Toto je zmiešaný typ s veľkými uzlami a malými uzlami. V druhom prípade sa v pečeňových tkanivách vytvárajú najmenšie uzlové nádory (do 3 mm). Pri type veľkého uzla môže byť veľkosť uzlov až 50 mm a každý uzol má inú veľkosť.

V závislosti od funkčných porúch sa u mužov a žien rozlišujú tieto štádiá cirhózy:

 • Kompenzovaná fáza. V tejto fáze sa patologický proces neprejavuje, pacient môže prežiť normálny život. Pečeň plne zvláda svoje úlohy. Na identifikáciu počiatočnej cirhózy sa vyžaduje odber biologického materiálu. Jediný spôsob, ako diagnostikovať poruchy.
 • Fáza subkompenzácie. Pre túto fázu je charakteristické zlyhanie pečene. Diagnóza je jednoduchá.
 • Dekompenzácia. Pacientovi sa diagnostikuje dysfunkcia žľazy (pečeň jednoducho „odmieta“). Diagnóza je jednoduchá.

V dekompenzačnej fáze je liečba drogami neúčinná, jediný spôsob, ako zachrániť pacienta, je transplantácia orgánov.

Klinické prejavy a syndrómy

Alkoholická cirhóza pečene má v dôsledku štádia rôzne prejavy. Na pozadí štádia subkompenzácie sa táto choroba neprejavuje. Od začiatku fibrózy po objavenie sa prvých príznakov môže uplynúť 5 rokov. Patológia môže byť podozrivá, ak sa orgán zväčší (diagnostikovaná na základe výsledkov ultrazvuku).

Pri subkompenzácii je stupeň fibrotických zmien rozhodujúci pre zachovanie funkčnosti orgánu. Keď dôjde k prechodu, stav sa zhorší, objavia sa prvé príznaky. Medzi ne patrí bez príčiny chudnutie, strata chuti do jedla, letargia, dyspeptické poruchy.

S dekompenzáciou postupne vymiznú všetky funkcie pečene. Prejavuje sa celá škála symptómov a syndrómov, ktoré sa vyskytujú pri cirhóze:

 1. Astenický syndróm. Príznaky - rýchla únava, strata chuti do jedla, depresívny syndróm. V priebehu času sa môže vyskytnúť kachexia - extrémny stupeň vyčerpania.
 2. Krvný tlak stúpa, prejavuje sa tachykardia.
 3. Líca, nos, chodidlá a dlane sčervenajú. Objem príušných žliaz.
 4. U mužov sa objavujú všetky príznaky nadmernej koncentrácie estrogénu v krvi - ukladanie tuku v stehnách a bruchu. V tomto prípade zostávajú horné a dolné končatiny tenké ako predtým. Prsia sa zvyšujú, plodnosť je narušená.
 5. Charakteristickým znakom dekompenzačného stupňa je žltosť pokožky. Na pokožke sa objaví modrina.
 6. Prsty s cirhózou sú ako paličky, nechtové doštičky sa transformujú.

Ak terapiu nezačnete včas, dôjde k nezvratným zmenám. Pacientovi sa diagnostikujú kŕčové žily konečníka, pažeráka, ktoré sú plné krvácania. Existujú príznaky portálnej hypertenzie. Kvapalina (ascites) sa hromadí v brušnej dutine. Kvapalina má tendenciu sa zapáliť, čo vedie k peritonitíde.

V neskorších štádiách sa vyskytuje hepatická encefalopatia. Dôvodom je strata funkčnosti orgánov. Toxické látky sa hromadia v obehovom systéme, voľne cirkulujú a vedú k toxickému poškodeniu mozgu.

Komplikácie a negatívne dôsledky

Nedostatok adekvátnej liečby na všetkých klinických obrázkoch vedie ku komplikáciám. U pacienta sa vyvíja zlyhanie pečene / obličiek, mozog je narušený, vysoké riziko krvácania v gastrointestinálnom trakte so smrteľným následkom. V poslednom štádiu sa vyskytuje rakovinový nádor - hepatocelulárny karcinóm.

Komplikácie predstavujú vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, môžu vyvolať pečeňové kómu, smrť.

Diagnóza choroby

Ak existuje dôkaz cirhózy pečene u alkoholika, vyžaduje sa návšteva lekára. Diagnostika zahŕňa množstvo laboratórnych testov a inštrumentálnych metód. Na liečbe sa podieľa hepatológ. Úvodné konzultácie zahŕňajú prieskum zameraný na preskúmanie anamnézy a identifikáciu príčin choroby.

Ďalším stupňom je vyšetrenie kože, slizníc. Ďalej palpácia pečene a orgánov, ktoré sa nachádzajú v „susedstve“. Na pozadí zväčšenej žľazy môže lekár na postihnutom orgáne cítiť jazvu. Slezina sa tiež zvyšuje.

Hodnotia sa laboratórne diagnostické metódy - všeobecný krvný test, biochémia - hodnoty fibrínu, bilirubínu, proteínových látok, analýza moču. Prístrojová diagnostika zahŕňa ultrazvuk, MRI, CT, FGDS. Pomocou nich sa vizuálne študujú orgány, ich štruktúra, stupeň patologických zmien. Najpresnejšia diagnóza vám umožní vložiť biopsiu pečene.

Princípy liečby

Terapia liekovej formy cirhózy zahŕňa úplné odmietnutie použitia alkoholických výrobkov, prísnu diétu a lieky..

Liečivá sú zamerané na posilnenie tela, zníženie stupňa strusky, zastavenie zápalového procesu a zníženie tlaku v portálnej žile..

Všetky uvedené liečebné metódy túto chorobu úplne nevyliečia..

V tejto fáze rozvoja lekárskej vedy môže pomôcť iba transplantácia žľazy, avšak takáto manipulácia sa vykonáva zriedka..

Liečba drogami

Schéma terapeutického cyklu zahŕňa lieky z rôznych farmakologických skupín zamerané na obnovu tela ako celku, zlepšenie funkcie pečene.

Odporúčania lekára môžu pozostávať z týchto liekov:

 • Glukokortikoidy. Dexametazón sa predpisuje v dávke 4 mg a podáva sa intravenózne raz denne. Alebo užite tablety metylprednizolónu - dávkovanie závisí od závažnosti kliniky, pohybuje sa od 80 do 100 mg za deň. Vziať ráno na lačný žalúdok..
 • Hepatoprotektívne lieky. Ursofalk sa odporúča v dávke 3 tablety 1krát denne alebo sa Essential Forte podáva intravenózne v dávke 5 až 20 ml 1krát denne..
 • Detoxikačná liečba zahŕňa fyziologický roztok s 5% glukózy (dávka 200 ml), Ringerov roztok (200 ml).
 • Enterosorbentov. Predpíšte účinný liek Polysorb. Dávka pre dospelého je lyžica, pomer 3 krát denne. Vzaté medzi jedlami.
 • Enzymatické lieky. Používajte Creon v dávke 25 000 jednotiek (užívaných s jedlom) v pomere 3-krát denne.
 • Na zníženie tlaku v portálnej žile sa odporúča Anaprilín (2-krát denne pri niekoľkých tabletách).
 • Diuretiká. Furosemid pomáha dobre - jedna tableta trikrát denne, užívaná iba na lačný žalúdok.

Ďalej sa vykonáva náhradná liečba. Zahŕňa liek Stimol (v balení 2 - 3-krát denne), vitamíny B, albumín (ak je koncentrácia nižšia ako 30 g / l). Hmota erytrocytov a doštičiek sa tiež podáva intravenózne.

Chirurgický zákrok

Ak pacient krváca z žíl tráviaceho traktu, lekári nainštalujú sondu - gumovú dutú trubicu. Vloží sa do pažeráka a vstrekne sa vzduchom, ktorý mu umožní pohodlne priliehať k stenám pažeráka. Pomáha to zastaviť krvácanie..

Ak sa zistí krvácanie z hemoroidových žíl, vykoná sa chirurgický zákrok, počas ktorého sa vyrezajú uzly a prišijú sa žily. Pri ascite sa prepichne brušná stena, nainštaluje sa trokar (tekutina sa cez ňu extrahuje).

Ľudové lieky

Existuje veľa receptov na ľudové lieky.

Nie sú však úplnou náhradou za lekárske ošetrenie. Ich cieľom je zlepšenie pohody pacienta, zvýšenie imunity a bariérové ​​funkcie tela. Rôzne bylinky sa používajú ako ľudové liečivá vrátane hotových poplatkov za pečeň.

Používajte šťavu z kapusty a repy. Užívajte 120 ml dvakrát denne, užívajte iba na lačný žalúdok.

Na zlepšenie funkcie pečene sa používa odvar z vodnice - 3 lyžice rastliny sa nalejú do 500 ml vody a privedú do varu. Trvajte na tom. Do vývaru pridajte prírodný med. Konzumujte 80 ml 4-krát denne 30 minút pred jedlom.

Na čom závisí predpoveď?

Koľko pacientov s touto formou choroby žije, nie je možné jednoznačne odpovedať. Prognóza je spôsobená niekoľkými faktormi. Patria sem veková skupina, životný štýl, trvanie zneužívania alkoholu, štádium, prítomnosť / neprítomnosť komplikácií, stupeň progresie patologického procesu..

Keď pacient úplne vylúči alkohol zo svojho života, splní všetky lekárove odporúčania, to znamená šance na život pár rokov. Vo väčšine obrazov je prognóza zlá. Zvyčajne po diagnóze a do smrti uplynie asi 7-10 rokov. Aj keď sa pacient podrobuje liečbe, riadi sa preventívnymi opatreniami. Po transplantácii je päťročné prežívanie nad 90%.

Alkoholická cirhóza pečene je závažné fatálne ochorenie, ktoré je sprevádzané nezvratnými zmenami v orgáne. Medicína vie spôsoby, ako predĺžiť život a trochu zlepšiť jeho kvalitu, nemôže sa úplne uzdraviť.

Alkoholická cirhóza pečene

Alkoholická cirhóza pečene je patologický proces, ktorý je sprevádzaný smrťou hepatocytov a ich nahradením spojivovým vláknitým tkanivom v dôsledku dlhodobého používania alkoholických nápojov. Prejavuje sa asténiou, vyčerpaním a dyspeptickými symptómami, zväčšenou pečeňou a žltnutím kože, príznakmi zlyhania pečene, portálnou hypertenziou, toxickou encefalopatiou. Pre diagnostiku sa vykonáva biochemický profil, ultrazvuk, CT, ERCP. Najspoľahlivejšie diagnostické metódy sú biopsia pečene alebo elastografia. Liečba spočíva v úplnom odmietnutí alkoholu a nahradení stratených pečeňových funkcií, ak nie je možné sa uzdraviť, časť orgánu je transplantovaná..

ICD-10

Všeobecné informácie

Alkoholická cirhóza pečene je závažné ochorenie postihujúce pacientov s chronickým alkoholizmom, ktoré sa vyznačujú deštrukciou hepatocytov a často končia smrťou do niekoľkých rokov od objavenia sa príznakov zlyhania pečene. Má nepriaznivejší priebeh u žien, pretože zvýšená hladina estrogénu uprednostňuje rýchlejšie a závažnejšie poškodenie pečene. S prechodom cirhózy do terminálneho štádia nastáva smrť v priebehu šiestich mesiacov u polovice pacientov. Ak odmietnete piť, stav sa výrazne zlepší, avšak úplnú liečbu možno dosiahnuť iba transplantáciou pečene. Depresívne štatistiky naznačujú, že 10 až 50% pacientov po transplantácii pečene opäť pije alkohol.

príčiny

Okamžitou príčinou alkoholickej cirhózy pečene je dlhodobý príjem alkoholu. Podľa štúdií v oblasti modernej gastroenterológie postihuje cirhóza iba 35% všetkých pacientov s alkoholizmom. Je známe, že vývoj závažnej fibrózy pečene vyžaduje kombináciu niekoľkých škodlivých mechanizmov. Rizikovými faktormi pre cirhózu sú teda genetická predispozícia, dlhodobé používanie aj malých dávok akéhokoľvek alkoholu, používanie tukových a korenených jedál, nedostatok bielkovín a vitamínov, ženské pohlavie..

patogenézy

Pretože sa etanol, ktorý vstupuje do tela, spracúva presne v pečeni, voľné radikály vytvorené v tomto procese ovplyvňujú tento orgán najviac. To spôsobuje poškodenie bunkových membrán a ich následné zničenie. Štruktúra vaskulárneho endotelu je narušená, čo spôsobuje ich kŕče s následnou hypoxiou pečeňového tkaniva a zhoršovaním poškodenia hepatocytov. Všetky tieto procesy stimulujú produkciu vláknitého tkaniva, ktoré postupne nahrádza mŕtve oblasti. Pečeň postupne stráca svoje funkcie, z ktorých hlavná je tvorba proteínov, krvotvorba, detoxikácia. Tieto procesy sú nezvratné, vedú k invalidite a smrti, liečba je možná iba pri transplantácii orgánov..

klasifikácia

Prijaté oddelenie alkoholovej cirhózy pečene na malú, veľkú a zmiešanú. Choroba je tiež rozdelená podľa závažnosti. Kompenzované štádium zvyčajne nemá klinické prejavy, pretože pečeň je stále schopná vykonávať svoje funkcie, diagnózu v tomto štádiu možno stanoviť iba biopsiou.

Subkompenzované štádium je charakterizované objavením sa príznakov zlyhania pečene klinicky aj v štúdiách. V tomto štádiu je poškodenie pečeňového tkaniva stále reverzibilné a ak odmietnete piť, stav sa môže normalizovať. Dekompenzovaná fáza sa prejavuje zlyhaním pečene, vážnym stavom s poškodením všetkých orgánov a systémov alkoholom. V tomto štádiu môže pacientovi pomôcť iba transplantácia orgánov.

Príznaky cirhózy alkoholu

Príznaky poškodenia pečene závisia od štádia ochorenia. Zvyčajne sa neobjavuje v štádiu subkompenzácie, preto sa diagnóza v tomto štádiu zriedka robí. Od nástupu hepatickej fibrózy do nástupu prvých príznakov obvykle uplynie asi päť rokov. O cirhóze sa dá predpokladať iba so zväčšenou pečeňou.

V štádiu subkompenzácie sa úroveň fibrózy stáva kritickou pre zachovanie funkcie pečene, začínajú sa objavovať prvé príznaky. Pacient zaznamenal zhoršenie chuti do jedla, stratu hmotnosti, slabosť, nevoľnosť a dyspeptické prejavy. Pečeň rastie vo veľkosti.

Dekompenzáciou procesu sa začína postupné vyhynutie všetkých pečeňových funkcií. Vyvíja sa syndrómový komplex charakteristický pre cirhózu. Astenický syndróm je charakterizovaný únavou, ľahostajnosťou, stratou chuti do jedla a rozvojom depresie. Cachexia sa postupne vyvíja - extrémny stupeň vyčerpania. Zaznamenáva sa arteriálna hypotenzia s tachykardiou. Charakteristická je sčervenanie nosa, líc, nôh a dlaní. Príušné žľazy sa zväčšujú.

Muži vykazujú známky nadbytku estrogénu: tuk sa ukladá v bruchu a bokoch, nohy a ramená zostávajú veľmi tenké, zväčšenie pŕs, atrofia mužských pohlavných žliaz, rozvoj neplodnosti. Koža a sliznice zožltnú, na koži sa často tvoria modriny. Prsty majú tvar paličiek, na nechtoch sa objavujú malé biele ťahy. Patognomonom pre túto patológiu je vývoj Dupuytrenovej kontraktúry - skrátenie šliach flexorových svalov dlaní so stratou ich motorickej funkcie..

komplikácie

Ak nezačnete liečbu alkoholickej cirhózy včas, strata funkcie pečene vedie k závažným komplikáciám a nezvratným zmenám v tele. Tvoria sa kŕčové žily pažeráka a konečníka, často dochádza ku krvácaniu zo zmenených žíl, čo vedie k významnému zhoršeniu stavu. Objavujú sa známky portálnej hypertenzie (zvýšený tlak v portálnej žile). V brušnej dutine sa vytvára výtok (ascites). Brucho sa zväčšuje, zreteľne ukazuje žilovú sieť vo forme medúzy. V budúcnosti sa tento výpotok môže zapáliť (v dôsledku zníženia imunity), rozvíja sa peritonitída. Výrazne zväčšená pečeň.

V neskorších štádiách sa vyvíja hepatálna encefalopatia - keďže pečeň nespĺňa funkciu detoxikácie, toxíny cirkulujú voľne v krvi a poškodzujú mozgové bunky. Existujú rôzne poruchy vedomia, zmeny osobnosti. Tiež poškodenie pečene môže viesť k narušeniu pľúc, žalúdka a čriev, obličiek, vyvolať rozvoj pankreatitídy. Poškodenie nervov sa prejavuje periférnou polyneuropatiou. Niekedy v dôsledku cirhóznych zmien v pečeni vzniká malígny novotvar - hepatocelulárny karcinóm.

diagnostika

Diagnóza alkoholickej cirhózy pečene po objavení sa charakteristických príznakov zvyčajne nie je zložitá. Krv sa odoberá na klinické a biochemické analýzy. V krvnom teste je zaznamenaná anémia, zníženie hladiny krvných doštičiek, môže dôjsť k leukocytóze. Je potrebné určiť markéry vírusovej hepatitídy, pretože cirhózna transformácia predurčuje ich vývoj. Existujú tiež zmeny v analýze moču a stolice..

V biochemickej analýze krvi sa pozoruje zvýšenie hladín gama globulínov, imunoglobulínu A, transferínu. Pomer AST a ALT sa posúva smerom k AST (zvyčajne sa rovná jednému). Index PGA sa zvyšuje (protrombín, gama-glutamyl-transpeptidáza, apolipoproteín A1) - ak prekročí 9, riziko cirhózy je takmer 90%. Stanovujú sa markery fibrózy (akékoľvek, nielen pečeň): laminín, kyselina hyalurónová, kolagén typu 3, kolagén typu 4, metaloproteinázy typu 4 atď.; koagulogram sa zhoršuje.

Priradené sú inštrumentálne výskumné metódy. Ultrazvuk brušných orgánov hodnotí veľkosť a štruktúru pečene, prítomnosť ložiska fibrózy a stav sleziny. MRI a CT brušných orgánov vám umožňujú robiť cielené vrstvené obrázky, hodnotiť štruktúru pečeňového tkaniva, pečeňových ciest, okolitých orgánov (pankreasu, sleziny) a krvných ciev. Endoskopia vám umožňuje vyšetriť steny pažeráka a žalúdka na prítomnosť kŕčových žíl. ERCP poskytuje príležitosť na vyhodnotenie stavu pečeňových priechodov, prítomnosti ich zúžení a zúžení.

Najviac informatívne sú elastografia a punkcia pečene. Elastografia je metóda ultrazvukového výskumu, ktorá vám umožňuje vyhodnotiť množstvo spojivového tkaniva v orgáne a na základe toho určiť závažnosť fibrózy. Invazívnejšou technikou je perkutánna biopsia pečene, po ktorej nasleduje biopsia.

Na presné vyhodnotenie závažnosti a závažnosti cirhózy sa používa stupnica Child-Pugh. Hodnotí hladiny protrombínu, bilirubínu, albumínu; potom sa stanoví ascites a hepatická toxická encefalopatia. Po vyhodnotení všetkých ukazovateľov sa stanoví cirhózová trieda: A (kompenzovaná), B (subkompenzovaná) alebo C (dekompenzovaná).

Liečba alkoholickej cirhózy pečene

Na liečení fibrózy pečene vyvolanej alkoholizmom sa podieľa niekoľko odborníkov: hepatológ, gastroenterológ, praktický lekár, chirurg, psychiater a narkológ. V prípade potreby sa jedná o lekárov iných profilov. Absolútnym predpokladom úspešnej liečby cirhózy je úplné odmietnutie alkoholu. Pacientovi je predpísaná terapeutická strava (piaty stôl pečene), bohatá na bielkoviny a vitamíny, ochranný režim.

Konzervatívna liečba zahŕňa použitie hepatoprotektorov, prípravkov kyseliny ursodeoxycholovej, esenciálnych vitamínov (A, B, C, E), glukokortikoidných hormónov. Použitie ademetionínu sa často používa - táto látka je schopná chrániť pečeňové bunky pred deštrukciou, stimulovať ich regeneráciu, zlepšovať odtok žlče, chrániť mozog pred toxínmi, neutralizovať toxíny a odstraňovať depresiu. Inhibítory proteáz bránia tvorbe spojivového tkaniva, majú protizápalové účinky.

Liečba portálnej hypertenzie zahŕňa lieky, ktoré obmedzujú prietok krvi v oblasti varixov: hormóny hypofýzy, dusičnany, beta-blokátory, diuretiká. Okrem toho nezabudnite predpísať laktulózu, ktorá zlepšuje trávenie a zlepšuje vylučovanie toxínov v črevách. Liečba ascitu sa vykonáva pomocou decongestantov, intravenózneho podávania albumínu. To uľahčí pohyb tekutiny do vaskulárneho lôžka a odstránenie jeho prebytku obličkami. Za účelom liečby hepatálnej encefalopatie by mal pacient podstúpiť detoxikačnú infúznu terapiu, diétu s obmedzeným obsahom bielkovín, laktulózu a antibakteriálne lieky..

Chirurgická liečba cirhózy je transplantácia pečene darcu. Pri zaradení do frontu na transplantáciu je potrebné splniť predpoklad: odmietnutie alkoholu na šesť mesiacov. Chirurgická liečba komplikácií fibrózy pečene spočíva v odstránení sleziny, portosystémického alebo splenorenálneho obtoku; zošívanie, sklerózovanie alebo ligácia žíl pažeráka, balóniková tamponáda pažeráka s Blackmore sondou.

Prognóza a prevencia

Prevencia alkoholickej cirhózy pečene spočíva v úplnom odmietnutí alkoholických nápojov, včasnom liečení nástupu alkoholickej hepatitídy a diéte s vysokým obsahom bielkovín. Prognóza ochorenia s úplným odmietnutím alkoholu je priaznivejšia u mladých ľudí s normálnou telesnou hmotnosťou u mužov so včasným začatím liečby. Čím vyššia je trieda poškodenia pečeňového tkaniva dieťaťa-Pugh, tým horšia je miera prežitia. V triede C polovica pacientov zomrie do šiestich mesiacov.

Alkoholická cirhóza pečene: príznaky, diagnostika

Zneužívanie alkoholu môže viesť k závažným ochoreniam pečene - cirhóze.

Príznaky alkoholickej cirhózy

Známky cirhózy pečene z alkoholu u mužov a žien sú takmer rovnaké, častejšie ich však postihujú muži.

Vzhľadom na štrukturálne vlastnosti pečene sa ochorenie najprv neprejaví. Osoba sa bude cítiť zle, iba ak bude bezbolestný orgánový parenchým nahradený vláknitým spojivovým tkanivom nasýteným nervami a krvnými cievami..

Preto je choroba dlhodobo asymptomatická: 5 a viac rokov.

Známky cirhózy pečene u alkoholikov sa prejavujú ako:

 1. slabosť, únava, nízka chuť do jedla, časté zmeny nálady, depresia;
 2. nevoľnosť a zvracanie, plynatosť;
 3. porušenie tráviaceho traktu, závažnosť epigastrickej oblasti;
 4. nízky systolický tlak na úroveň 100 mm. Hg. pilier;
 5. zvýšenie telesnej teploty;
 6. zlyhanie pečene;
 7. svalová atrofia;
 8. dýchavičnosť a kašeľ;
 9. tachykardia;
 10. menštruačné nepravidelnosti u žien.

Z vonkajších príznakov choroby existujú:

 1. viditeľný úbytok hmotnosti;
 2. začervenanie kože dlaní a chodidiel;
 3. pavúčie žily v dôsledku vazodilatácie hornej vrstvy kože;
 4. prejav príznaku „škrečka“ vo forme nárastu slinných žliaz;
 5. farbenie tela žltkastým odtieňom, vrátane očných proteínov;
 6. biele pruhy na nechtoch a koncoch prstov pripomínajúce paličky;
 7. vývoj ženskosti u mužov vo forme: zvýšenia prsných žliaz, nahromadenia tuku v bruchu a bokoch, nezdravej štíhlosti rúk a nôh, ako aj impotencie, atrofie semenníkov a neplodnosti.

Formy choroby

Podľa všeobecne akceptovaných odporúčaní Svetovej asociácie hepatológov a WHO sa rozlišujú tieto formy cirhózy:

 1. V závislosti od morfológie:
  • small-suk,
  • hrubý,
  • zmiešaný,
  • neúplné septum.
 2. V závislosti od etiológie:
  • alkoholik;
  • dedičný;
  • liečivý;
  • vírusovej;
  • sekundárna biliárna;
  • stagnuje;
  • výmenných alimentárne;
  • Budd-Chiariho choroba a syndróm;
  • formy neznámej etiológie: kryptogénna, primárna biliárna, indické deti.

Príčiny cirhózy pečene

Najčastejšie príčiny:

 1. chronický alkoholizmus;
 2. vírusová hepatitída;
 3. infekcie spôsobené hubami a parazitmi.

Okrem toho môže cirhóza viesť k:

 1. choroby žlčových ciest;
 2. zástava srdca;
 3. predĺžená intoxikácia liekmi;
 4. genetické metabolické poruchy.

Etapy vývoja choroby

Choroba vo svojom vývoji prechádza niekoľkými fázami:

 1. Stupeň kompenzácie

Pečeň je zapálená a ovplyvnená nekrózou. Pacient pociťuje slabosť a nadmernú prácu, zníženie koncentrácie a chuť do jedla.

 1. Fáza subkompenzácie

Symptómy sú výraznejšie:

 • pokožka zožltne a svrbí;
 • telesná teplota stúpa na 38 ° C;
 • je tu nevoľnosť a zvracanie so žlčou;
 • pacient stráca váhu;
 • výtok žlče je narušený, výkaly svetlého tieňa a moč tmavej.

Zápal v pečeni je už hlboký, ale zatiaľ je schopný vykonávať svoje funkcie. Orgán je hustý a je ľahko hmatateľný. Ascites sa môže vyvinúť kvôli veľkej akumulácii tekutiny v brušnej dutine..

 1. Fáza dekompenzácie

Je sprevádzaná ťažkými podmienkami:

 • hepatická kóma;
 • zápal pľúc
 • sepsa
 • žilová trombóza;
 • hepatocelulárny karcinóm - zhubný nádor pečene.

Zvracanie sa stáva čoraz častejšie, pacient trpí impotenciou, prudkým úbytkom hmotnosti, svalovou atrofiou v náručí a vysokou telesnou teplotou. Náhle krvácanie môže začať: análne, nazálne a dásne. V tejto fáze sú vysoké riziká úmrtia.

 1. Koncové štádium

Pečeň je vážne zdeformovaná a zmenšená, slezina je zväčšená. Vyvíja sa anémia a leukopénia. Pacient začína encefalopatiu - organickú léziu mozgu a môže upadnúť do kómy. Často fatálne.

Diagnóza cirhózy

Diagnóza cirhózy začína lekárom zostavujúcim lekársku anamnézu: objasnenie sťažností pacienta, charakteristika jeho životného štýlu, dedičnosť, sprievodné choroby a množstvo spotrebovaného alkoholu. Potom je predpísaný komplex vyšetrení.

V prípade cirhózy sú zistené nasledujúce poruchy:

 1. Pri krvných testoch:
  • klinické: hemoglobín a krvné doštičky sú znížené, leukocyty sú zvýšené;
  • biochemické: parametre indexu PGA a enzýmov pečene sú nadhodnotené, hladiny ALT a AST sú posunuté smerom k nim. Albumín je redukovaný a zvýšený: bilirubín, draslík, sodík, kreatinín, gama globulín, imunoglobulín, transferín;
  • hemostasiogram: nízka hladina protrombínového indexu zodpovedná za zrážanie krvi.
 1. V analýze moču sú prítomné bielkoviny a červené krvinky.

Metódy výskumu hardvéru nie sú o nič menej informatívne:

 1. Ultrazvuk ukazuje veľkosť a štruktúru pečeňového tkaniva, ložiská fibrózy, stav sleziny.
 2. Na MRI a počítačovej tomografii je jasne viditeľný tvar, veľkosť a štruktúra pečene, pankreasu, sleziny a ciev..
 3. Ezofagogastroduodenskopia (endoskopia) ukáže rozšírenie žíl pažeráka a žalúdka.
 4. Endoskopická retrográdna cholangiopancreatografia (ERCP) hodnotí stav žlčového systému.
 5. Elastografia ukazuje závažnosť fibrózy..

V niektorých prípadoch sa vykonáva diagnostická operácia, počas ktorej sa vizuálne vyhodnotí povrch pečene, jej veľkosť, prítomnosť a vlastnosti uzlov..

Na identifikáciu závažnosti patológie a prognózy jej výsledku sa používa metóda Child-Turkcott-Pugh. Po vyhodnotení rôznych parametrov sa stanovia triedy chorôb. Trieda „A“ zodpovedá kompenzovanej cirhóze, „B“ subkompenzovanému a „C“ dekompenzovanému.

Výsledky štúdie sú tieto:

 1. Predpokladaná dĺžka života pre cirhózu triedy: "A" - 15 - 20 rokov, "B" - asi 10, "C" - 1-3 roky.
 2. Očakávaný smrteľný výsledok počas operácií s triedou: „A“ - 10%, „B“ - 30%, „C“ - 82%.
 3. Potreba transplantácie pečene v triede: "A" - nízka, "B" - relatívna, "C" - vysoká.

Liečba alkoholickej cirhózy pečene

Pri alkoholizme sa cirhóza pečene lieči komplexne za účasti hepatológa, gastroenterológa, chirurga, narkológa av prípade potreby aj lekárov iných profilov. Pred začatím liečby sa musí alkoholik vzdať alkoholu.

V rámci predpísanej liečby:

 • Hepatoprotektory;
 • antivírusové látky - inhibítory proteázy;
 • vitamínové komplexy;
 • glukokortikoidné hormóny.

Ak je predpísaná portálna hypertenzia:

 • hypofyzárne hormóny;
 • nitráty;
 • beta blokátory;
 • diuretiká.

Ak sa odporúča hepatická encefalopatia:

 1. infúzna terapia na odstránenie toxínov;
 2. antibakteriálne a preháňadlá.

Ak nie je možné obnoviť funkcie orgánov konzervatívnymi metódami, uskutoční sa transplantácia pečene. Predtým pacient poskytoval stav triezvosti najmenej šesť mesiacov.

Pri komplikáciách fibrózy sú indikované chirurgické metódy:

 1. resekcia sleziny;
 2. obtok ciev pečene;
 3. šitie, skleroterapia, ligácia kŕčových žíl pažeráka;
 4. použitie sondy Blackmore na zastavenie krvácania.

komplikácie

Pri cirhózovej chorobe je pravdepodobnosť takýchto komplikácií vysoká:

 • Ascit, peritonitída;
 • Portálna hypertenzia, zväčšená slezina;
 • Vnútorné krvácanie z tráviaceho traktu;
 • Závažné zlyhanie obličiek;
 • Žlčové tromby;
 • Portálna hypertenzná gastropatia - zmeny v žalúdočnej sliznici;
 • Kolopatia je patológia sliznice hrubého čreva;
 • Hepatálna encefalopatia a kóma;
 • Hepatocelulárny karcinóm.

S včasným a správnym zaobchádzaním sa týmto stavom dá predísť. Ak sa nedajú vyhnúť komplikáciám, prognózy lekárov sú nepriaznivé. Pacient môže zomrieť v dôsledku vnútorného krvácania alebo nevyjde z kómy.

Prevencia alkoholickej cirhózy pečene

Medzi ďalšie opatrenia patria:

 • šetrná výživa;
 • včasná liečba hepatitídy a sprievodných ochorení pečene;
 • vakcinácia proti hepatitíde B (platná pre formulár D);
 • dodržiavanie hygienických noriem a hygiena proti infekcii parazitmi a vírusovou hepatitídou;
 • prevencia intoxikácie tela silnými drogami;
 • prísne dodržiavanie dávkovania liekov predpísaných lekárom.

Okrem toho sa predpisujú lieky obsahujúce:

 • esenciálne fosfolipidy;
 • rastlinné hepatoprotektory;
 • lipotropné látky - aminokyseliny;
 • vitamínové komplexy.

Tieto lieky opravujú poškodené tkanivo orgánov a chránia ho pred ďalším zničením. Fosfolipidy sa podieľajú na delení buniek a aktivujú enzýmy hepatocytov. Hepatoprotektory chránia pečeň pred vplyvom negatívnych vnútorných a vonkajších faktorov, stimulujú regeneráciu jej tkanív.

Diéta na cirhózu

Terapeutická výživa pri cirhóze je založená na diéte Pevzner č. 5-a a zahŕňa nasledujúce pravidlá:

 1. Frakčné jedlo 5-6 krát denne.
 2. Vylúčenie údených, korenených a mastných potravín.
 3. Znížte príjem soli na 3 gramy denne.
 4. Zvýšenie príjmu bielkovín rýchlosťou 0,5 až 1,5 gramu na kilogram telesnej hmotnosti.
 5. Denné množstvo spotrebovaných kalórií je maximálne 3 000 tekutín - najmenej 1,5 litra.
 6. Príjem v drvenej forme mäsa a potravín obsahujúcich hrubú vlákninu as exacerbáciou choroby - väčšina jedál.
 7. Úplne zakázané: vývary - mäso, ryby a huby, rovnako ako konzervy, klobásy, strukoviny, mliečne výrobky.
 8. Neodporúča sa: marinády a uhorky, reďkovky, biela kapusta, cibuľa, baklažán, šťaveľ, petržlen a kôpor, čerstvé ovocie, bobule a džúsy.
 9. Povolené: zeleninové polievky, nízkotučné mliečne výrobky, obilniny, sušený chlieb a sušienky, morské plody, nízkotučné ryby a mäso.

Lekári navyše radia, aby ste usporiadali dni pôstu a jedli iba ľahké jedlá zo zoznamu povolených.

zistenie

Alkoholická cirhóza pečene je život ohrozujúcou patológiou s nezvratnými procesmi v tele. Napriek tomu, že štruktúru orgánu nie je možné úplne obnoviť, cirhóza je nevyhnutná a dá sa účinne liečiť..

Kľúčom k úspešnej liečbe je:

 • včasná diagnostika a počas liečby;
 • eliminácia účinku alkoholu na pečeň;
 • prísne dodržiavanie odporúčaní lekára;
 • zdravý životný štýl pacienta.

Pri týchto akciách bude s veľkou pravdepodobnosťou možné zastaviť deštrukciu pečeňového tkaniva, dosiahnuť kompenzáciu jeho funkcie a zlepšiť kvalitu života.

© 2018 - 2019, Dmitry Bunata. Všetky práva vyhradené.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hlavným provokujúcim faktorom pri vývoji ochorenia je nedostatok adekvátnej fyzickej aktivity, ktorá vedie ku komplexu dystrofických porúch v chrupavke..
Ako zistiť kýlu chrbtice? Otázka, na ktorú je možné odpovedať v kritickej situácii, je osoba čakajúca na postihnutie alebo zdravý život. Včasná diagnóza medzistavcovej prietrže je jedným z najdôležitejších predpokladov úspešnej liečby.
Je možné krútiť obruč s kýlou bedrovej chrbtice? Tento problém sa týka veľkého počtu pacientov..Hulahup je univerzálny nástroj nielen na zlepšenie pohody, ale aj na dodanie tela športovému tvaru.