loader

Hlavná

Žalúdok

Alkoholická cirhóza pečene (ADC) alebo „alkoholická cirhóza“ - príznaky, liečba a prognóza

Alkoholizmus je globálny sociálny a lekársky problém. Podľa štatistík sú muži častejšie chorí. Existuje však trend zvyšovania počtu žien a mladých ľudí, ktoré požívajú alkohol.

Vplyv alkoholu na organizmus

Pri pravidelnom a dlhodobom zneužívaní alkoholu vznikajú lézie takmer všetkých orgánov a systémov. V tomto prípade je pečeň obzvlášť postihnutá, pretože má hlavnú ranu, pretože dochádza k oxidácii a spracovaniu alkoholu na zložky, ktoré sú pre organizmus bezpečné. Ak je poškodená funkcia pečene, vyvíja sa alkoholické ochorenie pečene, ktoré prechádza tromi štádiami. Konečným (posledným) štádiom je alkoholická cirhóza pečene (ADC) alebo „alkoholická cirhóza“.

Kedy sa vyvinie „alkoholická cirhóza“?

Miera spotreby alkoholu je množstvo etanolu alebo etanolu spotrebovaného v alkoholickom nápoji. Vypočítajte jeho obsah v alkoholickom nápoji podľa vzorca: asi. % x 0,8 = množstvo etylalkoholu v gramoch na 100 ml nápoja. Kde asi. % alebo% obj. - objemové percento (stupne) alkoholu (angl. - obj.%), obvykle sa uvádza na fľaši s nápojom obsahujúcim alkohol.

Podľa štatistík sa alkoholická cirhóza pečene vyvíja u 10 - 20% ľudí (podľa niektorých správ - v tretej), ktorí pravidelne konzumujú alkohol.

Použitie dávky 80 alebo viac ml dospelého muža denne po dobu 10 až 15 rokov vedie k nezvratným zmenám v pečeni a rozvoju cirhózy. A pre ženy je toto množstvo ešte nižšie - od 40 ml za deň. Tieto čísla sú približné, pretože mechanizmus rozvoja ADC je ovplyvňovaný veľmi mnohými faktormi.

Príznaky ADC

Klinické príznaky alkoholickej cirhózy môžu byť rôzne: od absencie symptómov (latentný priebeh) po závažné prejavy..
Neexistujú žiadne špecifické príznaky ADC. Len charakteristická anamnéza a ďalšie prejavy chronického alkoholizmu naznačujú súvislosť medzi poškodením pečene a alkoholom..

Vonkajšie prejavy chronického alkoholizmu

Užívatelia alkoholu vo väčšine prípadov skryjú svoju závislosť. Existuje však niekoľko príznakov, ktoré naznačujú podozrivú závislosť od alkoholu.

Tvár dáva alkoholikovi, je obzvlášť výrazná u žien. Koža na tvári vyzerá ochabnutá a prehnutá s cyanotickými vreckami pod očami. Charakteristickým znakom je začervenanie tváre (rosacea) - klasický znak alkoholika.

Objavujú sa rozvetvené, rozšírené cievy. Opuch tváre a trupu signalizuje porušenie obličiek.
Zväčšenie príušnej žľazy (príznak škrečka).
V dôsledku narušenej inervácie rúk sa vyvíja šľacha. Kefy získajú charakteristický vzhľad skrútenými prstami (Dupuytrenova kontraktúra).
Ruky - chvenie - nestabilná chôdza a iné narušenie koordinácie pohybov.

Počiatočné príznaky ADC

Prvé príznaky alkoholickej cirhózy sú zvyčajne dyspeptické prejavy:

 • Splietanie vzduchom;
 • Znížená chuť do jedla až po anorexiu;
 • Nevoľnosť, najmä ráno;
 • nadúvanie;
 • Porušenie stolice - hnačka;
 • Ťažká pravá hypochondrium.

Závažnosť týchto príznakov je spôsobená prítomnosťou alkoholických lézií žalúdka (gastritída) a pankreasu (pankreatitída), ktoré sú stálymi spoločníkmi alkoholikov..
Niekedy spolu s týmito príznakmi dochádza k zvýšeniu telesnej teploty.

Často sa zisťujú aj príznaky astenovegetatívneho syndrómu: únava, slabosť, únava, znížená výkonnosť, bolesti hlavy atď..

V tomto štádiu ochorenia sa zistí zväčšená hustá pečeň a niekedy aj slezina. Objavujú sa aj charakteristické zmeny biochemických parametrov krvi..
S progresiou ochorenia sa objavujú známky dekompenzácie pečene a vyvíjajú sa komplikácie ADC..

Známky dekompenzácie ADC

S nástupom dekompenzácie - zhoršenou funkciou pečene sa prejavujú dyspeptické a astenovegetatívne syndrómy..
Žltačka je jedným z hlavných príznakov cirhózy. Jeho vzhľad je spojený s porušením účasti hepatocytov (pečeňových buniek) na metabolizme bilirubínu. Prejavuje sa ikterickým sfarbením kože a slizníc, svrbením kože. Žltačka je najvýraznejšia na trupe a sklére, končatiny sú zafarbené slabšie. V dôsledku zhoršeného metabolizmu bilirubínu dochádza k stmavnutiu moču a výkaly sa naopak stávajú svetlejšími..

Mechanizmus rozvoja žltačky sa môže pri ADC líšiť. Žltačka má najčastejšie parenchymálny typ, ktorý je spojený s priamym škodlivým účinkom alkoholu na hepatocyty. Avšak pri spojení napríklad s pankreatitídou môže mať žltačka tiež mechanický (cholestatický) typ. Tieto rozdiely v mechanizme tvorby sú zreteľné najmä pri určovaní frakcií bilirubínu v krvi a ďalších biochemických štúdiách.
Avšak s rozvojom hlbokého zlyhania pečene príznaky žltačky zvyčajne vymiznú.

Vyskytujú sa kožné prejavy cirhózy:

 • Teleangiektázie (cievne „hviezdy“), ktoré sú lokalizované na čele, šije, pleciach, koži hrudníka..
 • Dlane a chodidlá chodidiel majú charakteristickú červenú farbu - palmovú alebo plantárnu erytém.
 • Jazyk a pery majú niekedy jasne červenú alebo malinovú farbu, majú „lakovaný“ vzhľad.
 • Viacnásobné krvácanie (podliatiny, „podliatiny“) rôznych tvarov a veľkostí sa neobjavujú bez zjavného dôvodu..
 • Leukonichia - výskyt bielych škvŕn na nechtoch, ktoré môžu mať rôzne veľkosti. Niekedy dôjde k úplnej leukonichii - úplné zafarbenie nechtu na bielo, je častejšie pri ADC a naznačuje závažnosť procesu. Existujú aj ďalšie lézie nechtov.
 • Vlasy vypadávajú. Charakteristická je neprítomnosť alebo silné stenčenie vlasov v podpazuší a krčme au mužov v oblasti fúzov a brady..
 • „Medúza hlava“ - špecifická expanzia žíl na prednej brušnej stene s ascitom.

V dôsledku narušenej hemostatickej funkcie pečene, tendencie ku krvácaniu je charakteristická tvorba modrín.

Poruchy endokrinného systému sa vyskytujú. Toto je najvýraznejšie v oblasti genitálií. U mužov v dôsledku zvýšeného obsahu estrogénu (ženského pohlavného hormónu) je erektilná funkcia narušená až do jej vymiznutia (impotencia). Vyskytujú sa feminizačné javy (muž získa niektoré vonkajšie znaky ženy): charakteristická depozícia tuku na stehnách a bruchu v kombinácii s tenkými končatinami, zväčšenie prsných žliaz, slabý rast vlasov v podpazuší a v oblasti ochlpenia. U žien je menštruačný cyklus prerušený. U žien aj mužov sa vyvinie neplodnosť.

Väčšina pacientov má poruchy metabolizmu uhľohydrátov, čo nakoniec vedie k cukrovke.

Porušenia nervového systému sú dosť rozdielne a prejavujú sa symptómami astenovegetatívneho syndrómu. Nočný spánok sa zhoršuje s dennými ospalosťami počas dňa, vyskytujú sa poruchy pamäti. Vyskytuje sa potenie, chvenie rúk, poruchy citlivosti pokožky (parestézia)..

Často dochádza k zvýšeniu srdcovej frekvencie (tachykardia) a zvýšeniu krvného tlaku v dôsledku alkoholu. Je potrebné poznamenať, že pri iných typoch cirhózy krvný tlak zvyčajne klesá.
Príznaky komplikácií ADC Objavujú sa.

Komplikácie ADC

Alkoholická cirhóza pečene je pre svoje komplikácie najnebezpečnejšia..

Najbežnejším z nich je vývoj portálnej hypertenzie - zvýšenie krvného tlaku v portálnom alebo portálovom portálnom žilovom systéme. Hlavné príznaky portálnej hypertenzie sú:

 • Zväčšená slezina - splenomegália.
 • Kŕčové žily pažeráka a konečníka, z ktorých sa často vyvíja život ohrozujúce krvácanie.
 • Vzhľad tekutiny v brušnej dutine je ascites. Závažnosť ascitu je iná.
 • Vzhľad príznaku "medúza hlava" na koži prednej brušnej steny.
 • opuch.

Najnápadnejšou a prognosticky nepriaznivou komplikáciou ADC je zlyhanie pečeňových buniek (hepatická encefalopatia). Vývoj jeho poslednej fázy - kóma, zvyčajne vedie k smrti.

Je potrebné poznamenať, že pri ADC sú prejavy portálnej hypertenzie výraznejšie ako pri iných typoch cirhózy. A včasná diagnostika zlyhania pečene je o niečo ťažšia kvôli mnohým neurologickým poruchám, s ktorými sa stretáva alkoholizmus.
Tak ako pri iných typoch cirhózy, sú možné dysfunkcie iných orgánov a systémov, ako aj vývoj primárneho karcinómu pečene - hepatocelulárny karcinóm..

Diagnostika ADC

Pri diagnostike je dôležité brať do úvahy históriu, vzťah choroby k množstvu a trvaniu konzumovaného alkoholu..
Ako už bolo uvedené, alkoholická cirhóza pečene nemá špecifické vonkajšie alebo laboratórne prejavy.

laboratórium

V periférnej krvi je diagnostikovaný pokles počtu leukocytov, červených krviniek (anémia) a krvných doštičiek. Ak sa však pripojí bakteriálna infekcia, ktorá nie je neobvyklá pri cirhóze, zvýši sa počet bielych krviniek.

Biochemická štúdia preukázala prudký nárast aktivity pečeňových transamináz - alanínaminotransferázy (ALT) a aspartátaminotransferázy (AST) a ďalších. Avšak v terminálnom štádiu cirhózy je aktivita týchto enzýmov v rámci normálnych limitov alebo mierne zvýšená.

Hladina bilirubínu sa zvyšuje. Intenzita ikterickej farby zvyčajne určuje množstvo bilirubínu v krvi. Zvýšenie koncentrácie jednotlivých frakcií bilirubínu závisí od typu žltačky. Pri pečeňovom (parenchymálnom) type sa zvyšuje priama aj nepriama frakcia bilirubínu. A s mechanickým (cholestatickým) - iba priamym.

Koagulogram vám umožňuje vyhodnotiť systém zrážania krvi. Pri cirhóze je zaznamenané zvýšenie protrombínového času a ďalšie zmeny naznačujúce zníženie schopnosti zrážania krvi.

Zistili sa poruchy metabolizmu bielkovín a tukov. Dysproteinémia sa zaznamenala s prevládajúcim zvýšením gama globulínu a znížením albumínu. Vysoký cholesterol.
Zvýšené hladiny imunoglobulínov (Ig) triedy A a G.

inštrumentálne

Z inštrumentálnych metód vyšetrovania sa často používajú ultrazvuk (ultrazvuk), počítač a magnetická rezonancia (CT, MRI). Tieto metódy umožňujú vyhodnotiť veľkosť a štruktúru pečene, prítomnosť patologických inklúzií atď..
Metódy endoskopického vyšetrenia - fibroezofagogastroduodenskopia (FEGDS) a ďalšie sa vykonávajú na diagnostikovanie komplikácií ADC, najmä portálnej hypertenzie..

Punkčná biopsia pečene s následným morfologickým (histologickým) vyšetrením biopsie môže pomôcť pri stanovení správnej diagnózy, ako aj pri hodnotení stupňa poškodenia pečene a aktivity procesu..

liečba

Liečba alkoholickej cirhózy pečene by sa mala začať predovšetkým s úplným ukončením konzumácie alkoholu. Toto je hlavná podmienka na zotavenie..

diéta

Dodržiavajte špeciálnu diétnu stravu, ktorá zvyšuje obsah kalórií a zvyšuje obsah bielkovín. Uplatňuje sa aj zásada šetrnej výživy, pri ktorej sú vylúčené korenené, vyprážané, mastné a drsné potraviny.
Jesť 5-6 krát denne. Nezabudnite obohatiť stravu o vitamíny a minerály.
Pevzner strava č. 5 najviac spĺňa všetky tieto kritériá..

Konzervatívne zaobchádzanie

Liečba liečivami je zameraná na udržiavanie zhoršenej funkcie pečene a na nápravu porúch všetkých typov metabolizmu. Vykonáva sa aj lekárska a sociálna rehabilitácia alkoholizmu. Na liečbe sa podieľa narkológ.
Na tento účel sa prideľujú:

 • Hepatoprotektory.
 • Prípravky S-adenosylmetionínu.
 • Prípravky ursodeoxycholovej kyseliny (UDCA).
 • Vitamínová terapia, najmä s antioxidačnými vlastnosťami: A, C, E a tiež - B.
 • Detoxikačná terapia.
 • glukokortikoidy.
 • Anabolické steroidy sa predpisujú podľa indikácie.
 • Symptomatická liečba - napríklad použitie inhibítorov enzýmov konvertujúcich angiotenzín pri hypertenzii atď..

Liečia sa aj komplikácie alkoholickej cirhózy pečene - príznaky portálnej hypertenzie, sprievodná bakteriálna infekcia, hepatálna encefalopatia.

chirurgia

V terminálnom štádiu ADC je jedinou metódou liečby a predĺžením života transplantácia pečene (transplantácia). Výber takýchto pacientov však predstavuje určité ťažkosti, ktorých hlavnou príčinou je častá recidíva alkoholizmu po liečbe.

Preto bolo pre pacientov s alkoholickou cirhózou pečene na transplantáciu vypracovaných niekoľko špecifických výberových kritérií:

 • Úplná abstinencia od pitia alkoholu po dobu najmenej 6 mesiacov.
 • Skupina Child-Pugh C.
 • Stabilná sociálno-ekonomická situácia.
 • Prítomnosť práce, do ktorej sa pacient po operácii vráti.
 • Nedostatočné poškodenie iných orgánov alkoholom.

Ak je to potrebné, vykonáva sa chirurgická liečba komplikácií ADC. Napríklad odstránenie sleziny (splenektómia) s výrazným zvýšením. Rovnako ako chirurgická liečba príznakov portálnej hypertenzie - rôzne typy posunovania (tvorba obtokovej cesty prietoku krvi), aby sa znížilo zaťaženie systému portálnej žily. S rozvojom krvácania z kŕčových žíl pažeráka alebo konečníka sa šijú, ligujú, sklerózujú atď..

predpoveď

Pri ADC je prognóza omnoho lepšia ako pri iných typoch cirhózy. Hlavná otázka znie: bude pacient schopný prekonať svoju závislosť od alkoholu? Ak je to tak, potom podľa štatistík viac ako 60% pacientov prekročí hranicu päťročného prežitia. Ak budete aj naďalej zneužívať alkohol, do tohto obdobia bude žiť menej ako 40%..

Zníženie strednej dĺžky života počas ADC ovplyvňuje aj niekoľko ďalších faktorov: pohlavie žien, vek, kombinácia s vírusovou hepatitídou B a C, štádium choroby a výskyt komplikácií..

Alkoholická cirhóza pečene: príznaky, diagnostika

Zneužívanie alkoholu môže viesť k závažným ochoreniam pečene - cirhóze.

Príznaky alkoholickej cirhózy

Známky cirhózy pečene z alkoholu u mužov a žien sú takmer rovnaké, častejšie ich však postihujú muži.

Vzhľadom na štrukturálne vlastnosti pečene sa ochorenie najprv neprejaví. Osoba sa bude cítiť zle, iba ak bude bezbolestný orgánový parenchým nahradený vláknitým spojivovým tkanivom nasýteným nervami a krvnými cievami..

Preto je choroba dlhodobo asymptomatická: 5 a viac rokov.

Známky cirhózy pečene u alkoholikov sa prejavujú ako:

 1. slabosť, únava, nízka chuť do jedla, časté zmeny nálady, depresia;
 2. nevoľnosť a zvracanie, plynatosť;
 3. porušenie tráviaceho traktu, závažnosť epigastrickej oblasti;
 4. nízky systolický tlak na úroveň 100 mm. Hg. pilier;
 5. zvýšenie telesnej teploty;
 6. zlyhanie pečene;
 7. svalová atrofia;
 8. dýchavičnosť a kašeľ;
 9. tachykardia;
 10. menštruačné nepravidelnosti u žien.

Z vonkajších príznakov choroby existujú:

 1. viditeľný úbytok hmotnosti;
 2. začervenanie kože dlaní a chodidiel;
 3. pavúčie žily v dôsledku vazodilatácie hornej vrstvy kože;
 4. prejav príznaku „škrečka“ vo forme nárastu slinných žliaz;
 5. farbenie tela žltkastým odtieňom, vrátane očných proteínov;
 6. biele pruhy na nechtoch a koncoch prstov pripomínajúce paličky;
 7. vývoj ženskosti u mužov vo forme: zvýšenia prsných žliaz, nahromadenia tuku v bruchu a bokoch, nezdravej štíhlosti rúk a nôh, ako aj impotencie, atrofie semenníkov a neplodnosti.

Formy choroby

Podľa všeobecne akceptovaných odporúčaní Svetovej asociácie hepatológov a WHO sa rozlišujú tieto formy cirhózy:

 1. V závislosti od morfológie:
  • small-suk,
  • hrubý,
  • zmiešaný,
  • neúplné septum.
 2. V závislosti od etiológie:
  • alkoholik;
  • dedičný;
  • liečivý;
  • vírusovej;
  • sekundárna biliárna;
  • stagnuje;
  • výmenných alimentárne;
  • Budd-Chiariho choroba a syndróm;
  • formy neznámej etiológie: kryptogénna, primárna biliárna, indické deti.

Príčiny cirhózy pečene

Najčastejšie príčiny:

 1. chronický alkoholizmus;
 2. vírusová hepatitída;
 3. infekcie spôsobené hubami a parazitmi.

Okrem toho môže cirhóza viesť k:

 1. choroby žlčových ciest;
 2. zástava srdca;
 3. predĺžená intoxikácia liekmi;
 4. genetické metabolické poruchy.

Etapy vývoja choroby

Choroba vo svojom vývoji prechádza niekoľkými fázami:

 1. Stupeň kompenzácie

Pečeň je zapálená a ovplyvnená nekrózou. Pacient pociťuje slabosť a nadmernú prácu, zníženie koncentrácie a chuť do jedla.

 1. Fáza subkompenzácie

Symptómy sú výraznejšie:

 • pokožka zožltne a svrbí;
 • telesná teplota stúpa na 38 ° C;
 • je tu nevoľnosť a zvracanie so žlčou;
 • pacient stráca váhu;
 • výtok žlče je narušený, výkaly svetlého tieňa a moč tmavej.

Zápal v pečeni je už hlboký, ale zatiaľ je schopný vykonávať svoje funkcie. Orgán je hustý a je ľahko hmatateľný. Ascites sa môže vyvinúť kvôli veľkej akumulácii tekutiny v brušnej dutine..

 1. Fáza dekompenzácie

Je sprevádzaná ťažkými podmienkami:

 • hepatická kóma;
 • zápal pľúc
 • sepsa
 • žilová trombóza;
 • hepatocelulárny karcinóm - zhubný nádor pečene.

Zvracanie sa stáva čoraz častejšie, pacient trpí impotenciou, prudkým úbytkom hmotnosti, svalovou atrofiou v náručí a vysokou telesnou teplotou. Náhle krvácanie môže začať: análne, nazálne a dásne. V tejto fáze sú vysoké riziká úmrtia.

 1. Koncové štádium

Pečeň je vážne zdeformovaná a zmenšená, slezina je zväčšená. Vyvíja sa anémia a leukopénia. Pacient začína encefalopatiu - organickú léziu mozgu a môže upadnúť do kómy. Často fatálne.

Diagnóza cirhózy

Diagnóza cirhózy začína lekárom zostavujúcim lekársku anamnézu: objasnenie sťažností pacienta, charakteristika jeho životného štýlu, dedičnosť, sprievodné choroby a množstvo spotrebovaného alkoholu. Potom je predpísaný komplex vyšetrení.

V prípade cirhózy sú zistené nasledujúce poruchy:

 1. Pri krvných testoch:
  • klinické: hemoglobín a krvné doštičky sú znížené, leukocyty sú zvýšené;
  • biochemické: parametre indexu PGA a enzýmov pečene sú nadhodnotené, hladiny ALT a AST sú posunuté smerom k nim. Albumín je redukovaný a zvýšený: bilirubín, draslík, sodík, kreatinín, gama globulín, imunoglobulín, transferín;
  • hemostasiogram: nízka hladina protrombínového indexu zodpovedná za zrážanie krvi.
 1. V analýze moču sú prítomné bielkoviny a červené krvinky.

Metódy výskumu hardvéru nie sú o nič menej informatívne:

 1. Ultrazvuk ukazuje veľkosť a štruktúru pečeňového tkaniva, ložiská fibrózy, stav sleziny.
 2. Na MRI a počítačovej tomografii je jasne viditeľný tvar, veľkosť a štruktúra pečene, pankreasu, sleziny a ciev..
 3. Ezofagogastroduodenskopia (endoskopia) ukáže rozšírenie žíl pažeráka a žalúdka.
 4. Endoskopická retrográdna cholangiopancreatografia (ERCP) hodnotí stav žlčového systému.
 5. Elastografia ukazuje závažnosť fibrózy..

V niektorých prípadoch sa vykonáva diagnostická operácia, počas ktorej sa vizuálne vyhodnotí povrch pečene, jej veľkosť, prítomnosť a vlastnosti uzlov..

Na identifikáciu závažnosti patológie a prognózy jej výsledku sa používa metóda Child-Turkcott-Pugh. Po vyhodnotení rôznych parametrov sa stanovia triedy chorôb. Trieda „A“ zodpovedá kompenzovanej cirhóze, „B“ subkompenzovanému a „C“ dekompenzovanému.

Výsledky štúdie sú tieto:

 1. Predpokladaná dĺžka života pre cirhózu triedy: "A" - 15 - 20 rokov, "B" - asi 10, "C" - 1-3 roky.
 2. Očakávaný smrteľný výsledok počas operácií s triedou: „A“ - 10%, „B“ - 30%, „C“ - 82%.
 3. Potreba transplantácie pečene v triede: "A" - nízka, "B" - relatívna, "C" - vysoká.

Liečba alkoholickej cirhózy pečene

Pri alkoholizme sa cirhóza pečene lieči komplexne za účasti hepatológa, gastroenterológa, chirurga, narkológa av prípade potreby aj lekárov iných profilov. Pred začatím liečby sa musí alkoholik vzdať alkoholu.

V rámci predpísanej liečby:

 • Hepatoprotektory;
 • antivírusové látky - inhibítory proteázy;
 • vitamínové komplexy;
 • glukokortikoidné hormóny.

Ak je predpísaná portálna hypertenzia:

 • hypofyzárne hormóny;
 • nitráty;
 • beta blokátory;
 • diuretiká.

Ak sa odporúča hepatická encefalopatia:

 1. infúzna terapia na odstránenie toxínov;
 2. antibakteriálne a preháňadlá.

Ak nie je možné obnoviť funkcie orgánov konzervatívnymi metódami, uskutoční sa transplantácia pečene. Predtým pacient poskytoval stav triezvosti najmenej šesť mesiacov.

Pri komplikáciách fibrózy sú indikované chirurgické metódy:

 1. resekcia sleziny;
 2. obtok ciev pečene;
 3. šitie, skleroterapia, ligácia kŕčových žíl pažeráka;
 4. použitie sondy Blackmore na zastavenie krvácania.

komplikácie

Pri cirhózovej chorobe je pravdepodobnosť takýchto komplikácií vysoká:

 • Ascit, peritonitída;
 • Portálna hypertenzia, zväčšená slezina;
 • Vnútorné krvácanie z tráviaceho traktu;
 • Závažné zlyhanie obličiek;
 • Žlčové tromby;
 • Portálna hypertenzná gastropatia - zmeny v žalúdočnej sliznici;
 • Kolopatia je patológia sliznice hrubého čreva;
 • Hepatálna encefalopatia a kóma;
 • Hepatocelulárny karcinóm.

S včasným a správnym zaobchádzaním sa týmto stavom dá predísť. Ak sa nedajú vyhnúť komplikáciám, prognózy lekárov sú nepriaznivé. Pacient môže zomrieť v dôsledku vnútorného krvácania alebo nevyjde z kómy.

Prevencia alkoholickej cirhózy pečene

Medzi ďalšie opatrenia patria:

 • šetrná výživa;
 • včasná liečba hepatitídy a sprievodných ochorení pečene;
 • vakcinácia proti hepatitíde B (platná pre formulár D);
 • dodržiavanie hygienických noriem a hygiena proti infekcii parazitmi a vírusovou hepatitídou;
 • prevencia intoxikácie tela silnými drogami;
 • prísne dodržiavanie dávkovania liekov predpísaných lekárom.

Okrem toho sa predpisujú lieky obsahujúce:

 • esenciálne fosfolipidy;
 • rastlinné hepatoprotektory;
 • lipotropné látky - aminokyseliny;
 • vitamínové komplexy.

Tieto lieky opravujú poškodené tkanivo orgánov a chránia ho pred ďalším zničením. Fosfolipidy sa podieľajú na delení buniek a aktivujú enzýmy hepatocytov. Hepatoprotektory chránia pečeň pred vplyvom negatívnych vnútorných a vonkajších faktorov, stimulujú regeneráciu jej tkanív.

Diéta na cirhózu

Terapeutická výživa pri cirhóze je založená na diéte Pevzner č. 5-a a zahŕňa nasledujúce pravidlá:

 1. Frakčné jedlo 5-6 krát denne.
 2. Vylúčenie údených, korenených a mastných potravín.
 3. Znížte príjem soli na 3 gramy denne.
 4. Zvýšenie príjmu bielkovín rýchlosťou 0,5 až 1,5 gramu na kilogram telesnej hmotnosti.
 5. Denné množstvo spotrebovaných kalórií je maximálne 3 000 tekutín - najmenej 1,5 litra.
 6. Príjem v drvenej forme mäsa a potravín obsahujúcich hrubú vlákninu as exacerbáciou choroby - väčšina jedál.
 7. Úplne zakázané: vývary - mäso, ryby a huby, rovnako ako konzervy, klobásy, strukoviny, mliečne výrobky.
 8. Neodporúča sa: marinády a uhorky, reďkovky, biela kapusta, cibuľa, baklažán, šťaveľ, petržlen a kôpor, čerstvé ovocie, bobule a džúsy.
 9. Povolené: zeleninové polievky, nízkotučné mliečne výrobky, obilniny, sušený chlieb a sušienky, morské plody, nízkotučné ryby a mäso.

Lekári navyše radia, aby ste usporiadali dni pôstu a jedli iba ľahké jedlá zo zoznamu povolených.

zistenie

Alkoholická cirhóza pečene je život ohrozujúcou patológiou s nezvratnými procesmi v tele. Napriek tomu, že štruktúru orgánu nie je možné úplne obnoviť, cirhóza je nevyhnutná a dá sa účinne liečiť..

Kľúčom k úspešnej liečbe je:

 • včasná diagnostika a počas liečby;
 • eliminácia účinku alkoholu na pečeň;
 • prísne dodržiavanie odporúčaní lekára;
 • zdravý životný štýl pacienta.

Pri týchto akciách bude s veľkou pravdepodobnosťou možné zastaviť deštrukciu pečeňového tkaniva, dosiahnuť kompenzáciu jeho funkcie a zlepšiť kvalitu života.

© 2018 - 2019, Dmitry Bunata. Všetky práva vyhradené.

Cirhóza pečene u mužov: príčiny, príznaky a znaky, ktoré sa prejavujú u alkoholikov?

predpoveď

Prognóza človeka závisí od mnohých faktorov:

 • stupne zlyhania pečene;
 • závažnosť portálnej hypertenzie a dilatácie žíl pažeráka;
 • Vek
 • prítomnosť sprievodných chorôb;
 • včasné liečenie cirhózy.

Aby urobili predpoveď pre človeka, určia príčinu cirhózy a dôkladne preskúmajú všetky funkčné systémy. Nezabudnite si vizualizovať pečeň pomocou ultrazvuku alebo MRI. Pacient je často určený na konzultáciu iným odborníkom:

 • kardiológ;
 • neurológ;
 • brušný chirurg;
 • gastroenterológ.

účinky

Progresia cirhózy pečene a deštrukcia normálneho tkaniva je sprevádzaná objavením sa „regeneračných uzlov“. V nich dochádza k syntéze spojivového tkaniva, ktoré nahrádza mŕtve hepatocyty. Táto aktivita spôsobuje najnebezpečnejšie následky cirhózy - hepatocelulárnej rakoviny.

Toto ochorenie zároveň vedie k významnému obmedzeniu životnej činnosti pacienta. Muž s cirhózou je pod neustálym lekárskym dohľadom. Pravidelne podáva biochemické analýzy a podrobuje sa inštrumentálnym diagnostickým metódam (ultrazvuk, CT s kontrastom, elastografia), aby sledoval priebeh choroby..

Koľko ľudí žije s touto chorobou

Po diagnostike sa často pýtajú, koľko pacientov s cirhózou žije. Britský národný inštitút zdravia (NICE) tvrdí, že priemerná dĺžka života pacienta s kompenzovanou formou choroby (bez klinických príznakov) je 10 rokov. Ročná miera úmrtnosti u symptomatických pacientov závisí od štádia choroby:

 • pri absencii ascitu a expanzii ciev pažeráka - 1%;
 • s rozšírením žíl, ale bez nahromadenia tekutiny v bruchu a krvácania v zažívacom trakte - 4%;
 • s ascitom s rozšírenými cievami pažeráka, ale bez krvácania - 20%;
 • v prípade najmenej jedného krvácania spôsobeného portálnou hypertenziou je riziko ročnej úmrtnosti 57%.

Primárne príznaky

Príznakom počiatočného štádia choroby je zvýšená únava, slabosť, znížená schopnosť pracovať..

Krvácanie ďasien a tendencia ku krvácaniu z nosa naznačujú zhoršenú zrážanlivosť krvi.

Cirhóza pečene je určovaná vizuálnymi príznakmi a klinickými príznakmi po laboratórnych testoch. Rôzne štádiá cirhózy pečene zanechávajú stopy na vzhľade pacienta, ale najmä na výsledkoch svedectva a vyšetrení.

alkohol

Najbežnejším typom ochorenia, okolo 50%, keď dochádza k zvýšeniu pečene a sleziny, je alkoholická cirhóza. Tým, že prechádza látkami obsahujúcimi alkohol, vykonáva funkcie čistenia krvi.

Ale stále, vo veľkých množstvách, intoxikácia vedie k poruche tela. Známky cirhózy u alkoholikov sú výraznejšie ako u iných pacientov.

Najmä sú viditeľné v poslednej fáze rozkladu tohto dôležitého „filtra“ celého organizmu. Alkoholická hepatitída je určená príznakmi:

 • úplný nedostatok chuti do jedla, nevoľnosť, zvracanie;
 • veľká ospalosť;
 • suchá koža pokrytá „hviezdami“ krvných ciev, niekedy svrbenie v noci;
 • zväčšené slinné žľazy, vrecká blízko uší;
 • nedostatok sexuálnej motivácie;
 • porušenie funkcií pohlavných orgánov;
 • nadúvanie;
 • častá bolesť v pravej hypochondrii a brušnej dutine.

žlčový

Prečo sa to deje? Autoimunitné ochorenie, ktorého priebeh je pomalý a nie vždy viditeľný, je založené na skutočnosti, že imunitný systém ničí bunky vášho tela a berie ich na „škodcov“..

V dôsledku ultrazvukového vyšetrenia sú na pečeni viditeľné uzliny, jazvy, ktoré vznikajú pri odumieraní zdravého tkaniva orgánov. Navonok vyzerá primárna biliárna cirhóza takto:

 • svrbenie kože, horšie v noci;
 • stmavnutie pokožky na chrbte a ohyboch končatín - „pseudo trieslové“;
 • ploché benígne nádory;
 • horkosť v ústach;
 • dlhodobá nízka teplota;
 • bolesť v hypochondrii na pravej strane.

U mužov vo veku 30 - 50 rokov je charakteristická sekundárna biliárna cirhóza. Znaky cirhózy pečene u mužov sú rovnaké ako v prípade primárnej biliárnej cirhózy, ale výraznejšie.

vírusový

Infekcia vírusovou hepatitídou má niekoľko foriem. Bežnejšou formou vedúcou k cirhóze je hepatitída C.

K infekcii dochádza krvou počas transfúzií, operácií, drogovo závislých a darcov vo veľkej rizikovej zóne. Chronická hepatitída B a D narušuje funkciu pečene, čo vedie k zápalu.

Ak je liečba včasná, dá sa zabrániť cirhóze. Prvé a hlavné príznaky infekcie vírusovou hepatitídou, ktorá vedie k cirhóze:

 • prudké zvýšenie brucha môže signalizovať krvácanie do brušnej dutiny;
 • svetložltá koža a biele oči;
 • silná bolesť na pravej strane;
 • horkosť v ústach, nevoľnosť, zvracanie;
 • tmavý moč
 • biele výkaly;
 • zväčšená pečeň;
 • horúčka.

V priebehu vývoja choroby sa zaznamenávajú tieto príznaky cirhózy:

 • zosilňuje bolesť a ťažkosť na pravej strane brucha, presnejšie v hypochondrii;
 • niekedy je cítiť pečeňová kolika;
 • vyskytuje sa ťažká nevoľnosť, ktorá sa vyskytuje paroxyzmálne a často kulminuje opakovaným zvracaním (v dávkach zvracania nie je vylúčená prítomnosť pruhov a nečistôt krvi);
 • strata sily, pocit svalovej slabosti, tras;
 • ostré a pôsobivé chudnutie;
 • tón pleti je žltkastý, suchý a svrbivý, ale jasná žltačka sa často prejavuje až v poslednom štádiu choroby;
 • v oblasti kože v blízkosti nechtov dochádza k nadmernému namáhaniu kutikuly a prsty sa na koncoch stávajú hrubšími a stávajú sa ako paličky;
 • na povrchu kože brucha sa objaví žilový obrazec, viditeľný vetvenie žíl, pokiaľ je široký;
 • Na horných viečkach sa objaví „wen“
 • opuchnuté a bolestivé kĺby;
 • kožné prvky na dlaniach a chodidlách sú červené;
 • nad pásom je koža pokrytá pavučinovými žilami;
 • jazyk sa zväčšuje a začervenáva;
 • krv často pochádza z nosa a krvácanie môže byť silné alebo slabé;
 • nohy a ramená sa stávajú oveľa tenšie a brucho sa naopak zväčšuje a tlačí dopredu, v brušnej dutine sa hromadia tekutiny a súčasne hrudník u mužov rastie;
 • zväčšuje sa veľkosť sleziny;
 • sekundárne sexuálne charakteristiky sa vymažú;
 • tvár po žltej zafarbí na červeno, bolestivo vyzerá, drez na líca, lícne kosti vynikajú;
 • pacient je veľmi narušený poruchami spánku;
 • príznaky cirhózy doplňujú poškodenie pamäti.

ethnoscience

Všetky tradičné lieky nemožno považovať za plnohodnotnú liečbu. Môžu podporovať orgán iba v počiatočnej fáze choroby a v prípade včasného odmietnutia alkoholu môžu mať hmatateľný účinok..

Mnohé z nich sú veľmi užitočné pri obnove buniek chorého orgánu. Predovšetkým je to bodliak mliečny, ktorý sa môže konzumovať spolu s čajovými lyžičkami alebo variť čaj z veľkých častí rastliny. Odporúča sa vypiť odvar ich elecampanu a kurkumy. Všetky sú pripravené podľa výpočtu: jedna lyžica suchej zmesi na pohár vriacej vody.

Vyrobte si liečivý nápoj z ružových bokov, žihľavy a koreňa pšeničnej trávy. Všetky zložky, brané rovnako, sa nalejú horúcou vodou v pomere 1:10 a pripravia sa vo vodnom kúpeli na pol hodiny. Pite vývar trikrát denne pred jedlom v malých porciách.

Liečebné metódy

Nie je možné vyrovnať sa s alkoholovým ochorením pečene v každom štádiu vývoja choroby. Ak konzultujete s lekárom v štádiu tukovej infiltrácie pečene, môžete sa zbaviť patológie. Ale ako úspešná bude liečba, záleží nielen na lekároch, ale aj na pacientovi.

Cirhóza je nevyliečiteľná patológia. Pri diagnostike tohto typu ochorenia sú terapeutické činnosti zamerané iba na zlepšenie pohody.

Hlavnou podmienkou liečby je úplné vylúčenie alkoholu zo života pacienta. Ak osoba trpí závislosťou od alkoholu dlhšiu dobu, potom pre úspešnú liečbu potrebuje pomoc psychoterapeuta a blízkych. Jeden nemôže robiť sám s liekmi..

Na zmiernenie príznakov intoxikácie alkoholom sa pacientovi predpisujú špeciálne lieky, ktoré pomáhajú urýchliť regeneráciu tkanív.

Ďalšou dôležitou podmienkou počas liečebného procesu je správna výživa. Lekár odporučí špeciálnu diétu zameranú na doplnenie bielkovín a vitamínov v tele. Mastné, korenené jedlá s korením, konzervačné látky, vajcia, muffiny a čokoláda sú z potravín vylúčené. Odporúča sa konzumovať viac zeleniny, bylín a ovocia, chudého mäsa, obilnín a strukovín. Je užitočné piť odvar z ruží, ľahkú kávu s mliekom.

Komplex terapeutických opatrení je zredukovaný na nasledujúce postupy:

 • dodržiavanie špeciálnej diéty;
 • detoxikačná terapia. Terapia sa uskutočňuje pomocou intravenóznych injekcií fyziologického alebo fyziologického roztoku, glukózy;
 • Na obnovenie poškodených tkanív s cirhózou sú predpísané esenciálne fosfolipidy;
 • lieky zo skupiny kortikosteroidov, účinne eliminujú zápal a zároveň pomáhajú odstraňovať toxické látky;
 • špeciálne lieky ademetionina chráni zdravé bunky dezinfekciou toxínov v tele;
 • predpísané lieky, ktoré zabraňujú smrti pečeňových buniek a ktoré obsahujú žlčové zložky. Sú to lieky s kyselinou ursodeoxycholovou;
 • na zabránenie proliferácie zahojeného spojivového tkaniva sú predpísané inhibítory tkaniva;
 • ukázali priebeh vitamínových komplexov.

Okrem liekovej terapie sa pri ochorení pečene predpisujú aj nasledujúce fyzioterapeutické sedenia:

 • reflexológia. Počas relácie sa vykonáva bodový efekt na určitých častiach tela;
 • elektroforéza.

Na zlepšenie celkového zdravotného stavu je možné predpísať masáž..

Pre úspešnú liečbu ochorení pečene je nevyhnutné včasné odmietnutie alkoholu. Je potrebné pochopiť, že odmietnutie alkoholu vo fáze vývoja cirhózy bude bezvýznamné. Na vyliečenie je potrebná túžba pacienta, nielen úsilie lekárov. Pri cirhóze človek nemôže žiť dlhšie ako 5 rokov, čo je predmetom podpornej liečby.

Čím skôr osoba závislá od alkoholu konzultuje s lekárom, tým priaznivejšia je prognóza liečby.

Aké sú dôvody?

Hlavným dôvodom rozvoja tohto problému je alkoholizmus - alkohol a ďalšia cirhóza sú priamo spojené. Ak osoba po dobu niekoľkých rokov konzumuje alkohol aj v málo veľkých množstvách, je vysoko pravdepodobné, že sa pečeň nezvládne, a preto, aj keď sú ostatné enzýmy odfiltrované, alkohol naň bude mať negatívny vplyv. Tento problém je obzvlášť výrazný pre ženy v dôsledku fyziologických charakteristík, ktoré sú im vlastné, takže majú alkohol a ďalšiu cirhózu pečene..

Niekedy sa však stáva, že človek pije veľa alkoholu, ale problém sa nezačína. To neznamená, že alkohol a následná cirhóza nesúvisia. Aby sa tento problém objavil, je často stále potrebné, aby odchýlky gastrointestinálneho traktu prekrývali alkoholizmus a aby sa tiež vyskytovali zmeny v metabolickom procese. Zvyčajne sa vyvolá podobná vírusová hepatitída, ktorá sa môže veľmi ľahko neskôr vyvinúť na cirhózu - a nedá sa zabrániť poškodeniu pečene..

Ako sa prejavuje cirhóza pečene u žien?

Nebezpečenstvo choroby spočíva v tom, že sa príznaky maskujú ako bežné problémy.

Žena sa cíti unavená a chorá, čo zvyčajne nevenuje pozornosť

V skorých štádiách fungujú zdravé pečeňové bunky v zlepšenom režime, takže toxická otrava tela sa objavuje postupne

Je veľmi dôležité venovať pozornosť takýmto alarmujúcim signálom včas a určiť ich príčinu.

 • Znížený výkon.
 • Rozptýlenie a konštantná únava.
 • Periodické poruchy trávenia.
 • Zápach z úst.
 • Podráždenosť a nervozita.
 • Strata váhy.
 • Ráno - sucho v ústach, horkosť a pálenie záhy.
 • Intenzifikácia plynu.
 • Pocit ťažkosti v hornej časti brucha.
 • Opuch nôh.
 • nadúvanie.
 • Strata chuti do jedla.
 • Poruchy spánku.
 • Suchá koža.

Po fyzickej námahe, po jedle mastných alebo korenených jedál, po požití alkoholu a stresových situáciách môže pacient pociťovať bolesť v pravej hypochondrii. Príznaky postupne stúpajú a stávajú sa trvalými, doplnené novými.

Ďalšie klinické prejavy

Proces premeny zdravých pečeňových buniek na spojivové tkanivo sa vyvíja rôznymi rýchlosťami. Môžu to ovplyvniť vonkajšie príčiny (ďalší príjem alkoholu, nedostatok stravovania a ďalšie), ako aj vnútorné faktory (sprievodné choroby, vek, patologické príčiny)..

Ak je cirhóza zistená už v terminálnom štádiu, lézie tela získali hroziace príznaky.

Ako sa choroba ďalej vyvíja:

 • Žltačka z bielkovín oka a kože je výraznejšia.
 • Objavuje sa charakteristické svrbenie, zvyčajne v oblasti pravého predlaktia.
 • Žalúdok sa zvyšuje aj na pozadí všeobecného chudnutia.
 • Dlane a povrch chodidla sú vďaka vazodilatácii (palmový erytém) jasne červené..
 • Na žalúdku sa objavuje charakteristický vaskulárny vzorec (tzv. Hlava medúzy)..
 • Nevoľnosť a tráviace poruchy.
 • Charakteristický hepatický dych.
 • Krvácanie ďasien, zle liečiteľné rany.
 • Zmeny správania, agresivita alebo apatia.
 • Bolesť v pravej hypochondrii.
 • Znížená imunita.

Prejavy cirhózy u žien sa môžu nazývať poruchy menštruačného cyklu. Toto sa často vníma ako prejav urogenitálneho systému, čo vedie k nesprávnemu zaobchádzaniu..

S porušením pečene môže byť menštruácia príliš hojná a môže sa úplne zastaviť. Mnoho pacientov zaznamenalo špinenie uprostred cyklu a zníženú sexuálnu túžbu.

Ženy s cirhózou pečene môžu mať tiež problémy s počatím a počas tehotenstva - riziko potratu. Pacientom s takýmito problémami sa zvyčajne neodporúča otehotnieť, pretože choroba v tomto prípade postupuje rýchlejšie a vedie k závažnému porušeniu stavu matky a malformáciám dieťaťa..

Špecifické vlastnosti

Presná diagnóza sa dá vykonať až po úplnom vyšetrení, ale ďalšie charakteristické príznaky môžu naznačovať cirhózu pečene. Po pohovore alebo vyšetrení pacienta bude mať lekár zvyčajne podozrenie na problémy s pečeňou a nasmeruje vás na vykonanie testov alebo inštrumentálne vyšetrenie.

Čo naznačuje cirhózu:

 • Žltosť očí a pokožky.
 • Ťažká menštruácia.
 • Hemoroidné krvácanie.
 • Rozšírenie orgánov.
 • Vypuklé okraje pečene na pravej strane.
 • Farba jazyka sa mení, je brilantná a karmínová.
 • Výkaly zmenili farbu.
 • Moč tmavne hnedý.
 • Cievny brušný obrazec.
 • Zväčšenie brucha.
 • Opuch tkanív a dolných končatín.
 • Trasenie končatín (s alkoholovým charakterom choroby).

Všetky príznaky postupne stúpajú a stávajú sa trvalými. Pacienti sa sťažujú na závažnú únavu a apatiu, náhle zmeny nálady a neschopnosť sústrediť sa na akýkoľvek problém.

Vizuálne sa toto ochorenie často prejavuje neprirodzenou farbou kože, ale v zriedkavých prípadoch sa žltačka nemôže vyvinúť.

Pri akýchkoľvek takýchto zmenách by ste určite mali navštíviť lekára a čo najskôr. Ochorenie môže nadobudnúť rýchly vývoj, preto je nevyhnutná včasná diagnostika.

Príčiny choroby

Každá osoba by mala poznať hlavné príčiny cirhózy, jediný spôsob, ako včas podozrieť na prítomnosť patológie. Cirhóza u žien sa najčastejšie rozvíja z nasledujúcich dôvodov:

 1. Nadmerná konzumácia alkoholických nápojov, ktorá spôsobuje chronickú intoxikáciu. Ak osoba nekontroluje konzumáciu alkoholu, choroba sa začne rozvíjať po 8 až 10 rokoch nepretržitého zneužívania alkoholu. Keďže ženské telo je viac postihnuté alkoholom ako mužské telo, stačí, aby dámy vypili 20 gramov vodky denne, aby začali s cirhózou..
 2. Prítomnosť hepatitídy B, C a D.
 3. Prítomnosť autoimunitných abnormalít, ktoré vyvolávajú rozvoj hepatitídy.
 4. Narušenie žlčových ciest.

Žlčové kamene. Aj keď pacient trpí týmto ochorením iba šesť mesiacov, pravdepodobnosť vzniku cirhózy sa niekoľkokrát zvyšuje.

 • Intoxikácia chemikáliami. Expozícia ortuti, benzénu, chloroformu a olova je obzvlášť nebezpečná..
 • Dlhodobé užívanie niektorých liekov. Ako ukazuje prax, jedným z hlavných dôvodov rozvoja cirhózy u žien je negramotná liečba aktívnymi drogami. Anabolické látky, proti tuberkulóze a protirakovinové zložky spôsobujú poškodenie pečene.
 • Porucha metabolizmu, ktorá vedie k rozvoju hepatocerebrálnej dystrofie, glykogenézy, hemochromatózy a ďalších porúch.
 • Vrodená absencia žlčovodov (týka sa anatomických abnormalít).
 • Primárna biliárna cirhóza bez zjavného dôvodu. Odchýlka je vo väčšine prípadov diagnostikovaná u žien po 45 rokoch.
 • Zmena štruktúry orgánov v dôsledku veľkého množstva tuku. Vyskytuje sa iba v prípade nadváhy (cukrovka, obezita).
 • Poškodenie pečene parazitmi a infekčnými chorobami.
 • Gastrointestinálna chirurgia, ktorá spôsobila nežiaduce komplikácie.
 • Príznaky patológie

  Počas prvých rokov od začiatku choroby si pacient nemusí všimnúť žiadne zhoršenie svojho stavu. Postupne sa však objavujú sťažnosti

  Pacienti začínajú venovať pozornosť výskytu takýchto príznakov cirhózy:

  • letargia, zvýšená únava, slabosť, znížená nálada a chuť do jedla, neustála ospalosť;
  • Podráždenosť;
  • zníženie systolického krvného tlaku;
  • vzhľad žíl pavúka na povrchu kože;
  • strata váhy;
  • zábudlivosť, odvrátená pozornosť;
  • výskyt hyperémie tváre, ku ktorej dochádza v dôsledku rozšírenia kapilár;
  • tachykardia, pocit prerušenia činnosti srdca, bolesti pri šití;
  • opuch dolných končatín;
  • zvýšenie telesnej teploty na hodnoty subfebrilu;
  • dýchavičnosť a kašeľ;
  • porušenie všetkých druhov citlivosti;
  • znížené videnie a sluch;
  • svalová atrofia.

  Čím viac cirhóza postupuje, tým výraznejšie sa jej príznaky stávajú:

  • ikterické sfarbenie viditeľných slizníc a kože;
  • Svrbivá pokožka;
  • na nechtoch sú pruhy belavej farby - leukonichia;
  • splachovanie dlaní;
  • konce prstov sú zdeformované, je príznakom „paličky“;
  • dyspeptické príznaky rušia pacientov: prerušované bolesti pri ťahaní v pravej hypochondrii, nadúvanie a dunenie v bruchu, plynatosť, nevoľnosť a zvracanie;
  • telesný tuk v dolnej časti brucha a na bokoch;
  • zväčšenie prsníkov;
  • atrofia semenníkov;
  • u žien výskyt dysfunkčného maternicového krvácania, menštruačné nepravidelnosti;
  • moč získava tmavú farbu a výkaly sa naopak rozjasňujú;
  • dilatácia žíl.

  Ak sa liečba cirhózy nezačne, patologický proces sa čoskoro dostane do štádia hepatálnej encefalopatie. V tejto fáze je:

  • toxické poškodenie mozgových buniek;
  • narušenie vnútorných orgánov;
  • poškodenie nervových štruktúr;
  • porušenie orientácie v priestore a čase;
  • vzrušenie nasledované spánkom;
  • kóma.

  Schéma patogenézy hepatickej encefalopatie

  V niektorých prípadoch môže alkoholická cirhóza vyvolať vývoj malígneho nádoru - hepatocelulárneho karcinómu. V tomto prípade je prognóza patológie výrazne zhoršená..

  V dôsledku zvýšeného tlaku v portálnej žile sa pri cirhóze môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

  • zväčšenie veľkosti sleziny;
  • krvácanie z kŕčových žíl pažeráka a žalúdka;
  • krvácanie do črevnej žily;
  • akumulácia tekutín v brušnej dutine;
  • vzhľad „medúzy“ - rozšírené žily prednej brušnej steny sa vydúvajú a získavajú charakteristický vzhľad na pozadí zväčšeného ascitu brucha.

  Mylné predstavy a mýty

  Toto ochorenie spôsobilo veľa mylných predstáv. Niektoré z nich by sa mali riešiť:

  • Cirhóza z piva sa nestane, pretože tento nápoj má nízky obsah alkoholu. To vôbec nie je. Ako sme už zistili, pri výskyte tohto ochorenia je hlavnou vecou pravidelnosť a nie množstvo opitého. Pivo obsahuje rovnaký etylalkohol, ale v menšom množstve. Hoppy ale obsahujú veľa konzervačných látok, farbív a zvýrazňovačov chuti, čo tiež prispieva k vzniku cirhózy..
  • Lekári preháňajú nebezpečenstvo alkoholu. V skutočnosti výraz „vypil pečeň“ existuje už veľmi dlho. Aj v staroveku lekári varovali pred nebezpečenstvami alkoholických nápojov. V Indii existoval pojem „červená pečeň“. Indickí lekári túto chorobu nazvali. V tom čase a teraz sa opilcom prideľuje pätnásť rokov nepretržitého pitia, ktoré spôsobujú choroby. U žien sa toto obdobie skrátilo na desať rokov..
  • Nemôžete sa vysporiadať s cirhózou, musíte sa vyrovnať. V skutočnosti je prvá fáza veľmi liečiteľná. Problémy sa objavujú v druhej etape, ale v tomto prípade môžete žiť dosť dlho a neustále brať drogy. Ďalšia vec, samozrejme, ak pacient čaká na remisiu vo forme žltnutia kože a očí, znamená to, že choroba prešla do ďalšieho štádia a liečba sa bude vyžadovať oveľa vážnejšie. Preto by ste nemali brať svoje zdravie do extrému, snažte sa včas poradiť s lekárom.
  • Mnohí veria, že používaním vysoko kvalitného a drahého alkoholu sa tomuto ochoreniu môžu vyhnúť. Faktom je, že každý alkoholický nápoj obsahuje etanol - hlavný dôvod degenerácie pečene.
  • Zázračný liek Essentiale zachráni pečeň. Veľmi často počujete také mylné predstavy. Tento liek novej generácie je skutočne veľmi účinný, ale nie je to zázračný liek, ktorý vráti orgán do pôvodnej podoby od druhého alebo tretieho štádia choroby. Nebude obnovovať bunky s nezvratnými zmenami, ale v počiatočnej fáze aktívna zložka lecitínu, ktorá sa integruje do bunkových membrán, znovu vytvorí poškodené tkanivá pečene..

  Môžeme teda konštatovať, že cirhóza nie je veta a je celkom možné sa ju zbaviť. Ale iba v prípade, že pacient povedie vhodný životný štýl a dodržiava všetky odporúčania lekára. Hlavne si treba zapamätať, že sa nebudete môcť rýchlo zbaviť choroby a nevzdávať sa.

  patogenézy

  Cirhóza je posledným štádiom alkoholického ochorenia pečene a vyvíja sa u približne 20% ľudí, ktorí pravidelne pijú silné nápoje. Táto patológia poskytuje nepriaznivé predpovede, ak sa človek úplne nevzdá túžby piť a nezačne rehabilitačnú liečbu a užíva vitamíny. Ak sa životný režim nezmení, pacient pije, keď pil, potom sa fázy predčasne vyvíjajú a osoba zomrie na cirhózu do 7-10 rokov.


  Keď človek pije veľa a často, pečeň nemá čas sa vyrovnať

  S rozvojom ochorenia pečene patogenéza úzko súvisí so životným štýlom pacienta. Spočiatku pečeň celkom úspešne dokáže spracovať každú novú dávku etanolu. Ale keď človek pije veľa a často, pečeň nemá čas sa vysporiadať a postupne je pokrytá tukovým tkanivom. Schopnosť spracovávať tekutinu je čoraz menšia a steny orgánov sú tenšie. Bunky odumierajú a nie sú nahradené podobnými, ale spojivovým tkanivom. Tento proces sa nazýva skleróza pečene a je celkom nebezpečný..

  Toto ďalej ovplyvňuje výkon pečene a jej schopnosť spracovať alkohol. Po krátkom čase si telo neplní povinnosti, ktoré mu boli pridelené, etanol spolu s jeho produktmi rozpadu, otravuje telo a ovplyvňuje všetky vnútorné orgány a obehový systém. Potom pečeň úplne zlyhá, človek je postihnutý a v krátkom čase zomrie.

  Známky cirhózy pečene u alkoholikov

  Toto ochorenie sa nemusí prejaviť dlho. Prvé príznaky cirhózy pečene u alkoholikov sú charakteristické pre mnoho ďalších chorôb, čo sťažuje diagnostiku. Výsledkom je, že človek pokračuje v zabíjaní vlastnej pečene už niekoľko rokov, pričom netuší, koľko choroby začal..

  Príznaky cirhózy pečene:

  • Chronická únava a poruchy. Pacienti často spájajú tento príznak s nedostatkom jarného vitamínu alebo prechladnutím.
  • Neustále znižovaný tlak.
  • Na pokožke a chodidlách sa objaví erytém. Pokožka je upravená a zafarbená.
  • Výrazne znížená hmotnosť.
  • Ospalosť a zlá nálada. Pre ľudí s cirhózou je ťažké pracovať a mnohí z nich sú nútení opustiť prácu.
  • Na tele a najmä na tvári sa objavujú pavúčie žily.
  • Slnko začína neúmyselne v rohoch pier.
  • U mužov sa začínajú objavovať ženské formy, krčma a sexuálna funkcia. Tuk sa ukladá na hrudník a boky, zatiaľ čo ruky a nohy schudnú.
  • Tvár zčervená a na tele sa nedobrovoľne objavia modriny. Všetko je to kvôli vaskulárnej slabosti..
  • Prsty sa prestávajú ohýbať v dôsledku atrofických šliach.
  • Žltnutie pokožky tváre a následne bielkovín oka.
  • Prsty sa ohýbajú. Nechty sú zaoblené a končeky prstov sa predlžujú. Na nechtoch sú viditeľné biele pruhy.
  • Nevoľnosť a zvracanie.
  • Vyrážka tela.
  • Nafukovanie, slabá chuť do jedla a neustále kolísanie v žalúdku.
  • Atrofia svalov po chudnutí.
  • Zväčšené slezinové a kŕčové žily.
  • Zriedenie vlasov na hlave a najmä na bradách.
  • Ľahký kašeľ a dýchavičnosť. Často sa k nim pripája horúčka. Niekedy to trvá dlho a nespadá, ale častejšie sa vyskytujú denné skoky.
  • Bolesť na pravej strane pod rebrami. Vznikajú v dôsledku zväčšenia veľkosti chorého orgánu..
  • Jazyk sa na dotyk stane svetlým malinovým odtieňom.
  • Brucho sa zväčší a objaví sa prietrž..

  Predpokladá sa, že toto ochorenie nezávisí od množstva opitého množstva, ale od frekvencie príjmu alkoholu. To znamená, že pijete silné nápoje každý deň, môžete dostať túto chorobu na desať rokov. Aj keď sú naše pečene zriedkavé, ale bohaté hostiny, omnoho lepšie ich tolerujú. Týmto spôsobom má skutočne čas sa zotaviť.

  Odlíšiť pojmy alkoholické choroby a intoxikácie alkoholom. V prvom prípade sa choroba vyskytuje pri nadmernej konzumácii alkoholických nápojov vo veľkých dávkach.

  Priebeh choroby významne zhoršujú faktory:

  • fajčenie.
  • zápal pečene.
  • Zlá výživa, vzácne vitamíny a minerály.
  • Nepretržité používanie akýchkoľvek liekov.

  Alkohol syndróm sa prejavuje v nasledujúcich príznakoch:

  • Bolesť hlavy a závraty.
  • Podráždenosť a nervová dráždivosť.
  • Opuch tváre a nôh.
  • Straty pamäte.
  • smäd.
  • arytmie.
  • Zvýšené potenie.
  • Sčervenanie rúk a tváre.
  • Zápcha a hnačka.

  Komplikácie cirhózy pečene

  Hepatálna encefalopatia je reverzibilné poškodenie mozgu toxickými výrobkami, ktoré nie sú poškodené pečeňou v dôsledku jej poškodenia. Pre hepatickú encefalopatiu sú charakteristické rôzne poruchy vedomia, inteligencie, správania a neuromuskulárnych porúch..

  Hepatálna encefalopatia je skrytá (neviditeľná pre pacienta aj pre ostatných) a potom ju môže odhaliť iba lekár pri špeciálnych testoch.

  Extrémny stupeň hepatálnej encefalopatie je kóma (bezvedomie), je založená na akútnom alebo chronickom zlyhaní pečene..

  Krvácanie z gastrointestinálneho traktu v dôsledku portálnej hypertenzie

  S progresiou cirhózy pečene dochádza v určitom okamihu k dekompenzácii a začína krvácanie z rozšírených žíl. Každý pacient s cirhózou by mal vedieť, že gastrointestinálne krvácanie sa prejavuje zvracaním, ktoré vyzerá ako „kávová usadenina“ a stolica, ktorá vyzerá ako „malinová želé“; slabosť sa objavuje alebo prudko zosilňuje až do straty vedomia.

  Možné krvácanie z hemoroidných žíl konečníka.

  Charakteristickým príznakom je aj „hlava medúzy“ - preplnenie žíl prednej brušnej steny..

  Cirhóza pečene v zásade sama o sebe nespôsobuje smrť, jej komplikácie v štádiu dekompenzácie sú smrteľne nebezpečné. Medzi nimi:

  • peritonitída (zápal peritoneálnych tkanív);
  • kŕčové žily pažeráka, ako aj žalúdka, ktoré vyvolávajú pôsobivý výtok krvi v ich dutine;
  • ascites (nahromadenie absorbovanej tekutiny v brušnej dutine);
  • zlyhanie pečene;
  • hepatická encefalopatia;
  • karcinóm (zhubný nádor);
  • nedostatok kyslíka v krvi;
  • neplodnosť;
  • poruchy funkčnosti žalúdka a čriev.

  Fázy choroby

  Príznaky tohto ochorenia sú početné a s progresiou ochorenia sa postupne zvyšujú.

  Prvé príznaky cirhózy pečene sú postupne doplnené výraznými klinickými prejavmi.

  Vonkajšie značky

  Klinická klasifikácia berie do úvahy, ako cirhóza pečene pokračuje, spája príznaky s patologickými zmenami, stupeň funkčných porúch (podľa analýzy). Je obvyklé zdôrazniť:

  • počiatočné štádium - nemá žiadne príznaky a biochemické zmeny;
  • subkompenzačné štádium - objavia sa všetky opísané príznaky a typické metabolické poruchy;
  • dekompenzačná fáza - prejavuje sa portálna hypertenzia, vyskytujú sa nezvratné zmeny v tele, opuchy nôh a nôh, výrazné ascites.

  V poslednej fáze sa príznaky cirhózy rozšírili na všetky telesné systémy. Je ovplyvnená činnosť centrálnej a periférnej nervovej regulácie, činnosť srdca.

  Boli identifikované štyri štádiá cirhózy pečene, ktorých stanovenie závisí od priameho liečenia choroby:

  1. Prvá alebo kompenzačná fáza je asymptomatická, ale ak je včas diagnostikovaná, zmeny sa dajú ľahko opraviť pomocou liekov. Nemocný nepociťuje vyjadrené príznaky choroby, a to ani napriek skutočnosti, že cirhóza sa už začala vyvíjať a pečeň si nedokáže svoju funkčnú funkciu vyrovnať v plnej sile. Niekedy je možné cítiť miernu bolesť v pravej hypochondrii..

  V tomto štádiu cirhózy pečene sa znižuje bilirubín v krvi chorého, protrombické číslo je v oblasti 60.

  1. Subkompenzovaná alebo druhá etapa cirhózy je pri prejavoch veľkorysejšia. S tým je už dostatočný počet hepatocytov považovaný za mŕtvy a funkcie pečene sú zreteľne narušené. Počas tohto obdobia sa objavujú príznaky emočnej nestability:
  • slabosť,
  • únava,
  • ľahostajnosť nasledovaná agresiou
  • a silné chudnutie.

  Bilirubín v ľudskej krvi je ešte viac redukovaný, spolu s tým dochádza k zníženiu objemu albumínu. Protrombické číslo sa rovná 40.

  Ak sa však choroba objaví včas, môže sa vrátiť do prvej fázy a je celkom pravdepodobné, že sa pečeň môže vrátiť k predchádzajúcej normálnej funkcii..

  1. Už nebezpečný tretí alebo konečný stupeň cirhózy je charakterizovaný veľkým počtom mŕtvych hepatocytov. Prejavuje sa to pomocou silnej bolesti brucha, nahromadenia tekutiny v ňom a silnej žltačky.

  V tomto štádiu je možné smrteľné následky choroby v dôsledku komplikácií vyvinutých na pozadí cirhózy: rozsiahle vnútorné krvácanie, peritonitída, onkologický nádor pečene, kóma pečene atď..

  1. V poslednom štádiu ochorenia s umierajúcou pečeňou je zaznamenaný zvlášť závažný stav pacienta. Orgán prakticky nespĺňa svoje funkcie, bolesť na pravej strane brucha (v hypochondriu) je neznesiteľne silná, pacient potrebuje nepretržitý príjem analgetík..

  Bohužiaľ nie je možné vyliečiť chorobu v štádiu dekompenzácie, bohužiaľ chorá osoba zomiera na komplikácie súvisiace s cirhózou..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Pri mnohých wellness technikách sa chrbtici venuje veľká pozornosť. Predpokladá sa, že ľudské zdravie závisí od jeho stavu. Jóga je v tomto obzvlášť vážna. Táto starodávna duchovná prax sa stáva čoraz obľúbenejšou.
  23. novembra 2016, 14:59 0 6,389Kombinácia liekov a liečby rakoviny žalúdka pomocou ľudových liekov je známa veľa príkladov pozitívnych výsledkov. S pomocou liečivých tinktúr a odvarov lastovičiek, hemlockov, aloe, koreňov lopúch alebo kalamárov, propolis, ASD:
  Ako bežné ochorenie môže mať ingvinická prietrž komplikácie. Príčiny: neskôr, nedostatočné liečenie alebo ignorovanie choroby.
  Vývoj prietrže je sám o sebe nebezpečný. Do vnútorných vakov sa môžu dostať časti vnútorných orgánov - semenníky, vaječníky, fragment omentum atď., Čo má za následok problémy a komplikácie..