loader

Hlavná

Pažerák

Medzistavcová prietrž

Medzistavcová prietrž sa doteraz stala jednou z najbežnejších chorôb u ľudí v mladom a starom veku. Vyznačuje sa posunom v pulpóznom jadre stavcových diskov, v dôsledku čoho dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca. Jadro potom tečie do miechového kanála a poškodzuje nervové procesy. Liečba stavovej hernie je možná v skorých štádiách ochorenia - v pokročilých prípadoch je neúčinná.

príčiny

Aby ste pochopili, čo spôsobuje vývoj prietrže medzistavcového disku, musíte poznať anatomické vlastnosti štruktúry. V medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy, takže dostávajú kyslík difúznym spôsobom z miechových svalov. Z tohto dôvodu sa tkanivo chrupavky, ktoré je v rovnakom väzbe s kapilárnou sieťou, za neprítomnosti výživy začína zrútiť. Hladovanie v tomto prípade je spôsobené dlhodobým vystavením nepríjemnej polohe alebo nedostatočnou pohybovou aktivitou..

Regenerácia buniek v ktorejkoľvek časti muskuloskeletálneho systému je pomalá, takže choroba môže postupovať roky..

Podľa štatistík vývoj ochorenia začína skôr, ako človek dosiahne vek dvadsať rokov. Dôvodom je skutočnosť, že deti a dospievajúci vedú aktívny životný štýl a nedovoľujú prerušiť difúziu kyslíka. V dospievaní v chrupavkových tkanivách stále existuje nutričná rezerva, ktorá sa vyčerpáva spolu so zmenou životného štýlu nosiča..

Na základe vyššie uvedených skutočností môžeme dospieť k záveru, že faktory, vďaka ktorým sa vyvíja vertebrálna hernia, sú:

 • Žilové preťaženie spôsobené sedavým životným štýlom;
 • Nedostatok potrebného komplexu vitamínov a minerálov v tele;
 • Zlý výber matraca a vankúša: na tvrdej matraci je chrbtica namiesto relaxácie napätá celú noc;
 • Genetická predispozícia;
 • Ťažké poranenie miechy;
 • Častý alkohol a fajčenie.

Priebeh choroby

Známky kýly chrbtice sa vždy prejavujú bolesťou. Po prvé, pacient si všimne bolesť chrbta po spánku v nepohodlnej polohe. O niečo neskôr sa bolesť začína objavovať s ostrými ohybmi vpred alebo vzad a zosilňuje sa, ak je pohyb spojený s výťahom.

Vývoj choroby má za následok výskyt slabej, ale ostrej bolesti v stavcoch počas pohybov. V budúcnosti ide do nohy a je sprevádzaná necitlivosťou. Stav sprevádzaný kašľom a kýchaním zhoršuje situáciu: bolesť sa stáva neznesiteľnou, pacient potrebuje odpočinok na posteli. Je možné sa zbaviť takého nepohodlia: je potrebné, aby ste ležali na vodorovnom povrchu, aby boli nohy vyššie. Za týmto účelom vankúš alebo stena, na ktorej môžu byť podopreté chodidlá.

Kýla miechy sa uskutočňuje v dvoch fázach:

 • Začína sa degeneratívny-dystrofický proces, ktorý sa prejavuje bolesťou chrbtice. V tomto okamihu je vláknitý krúžok prasknutý, jeho pevnosť klesá. V dôsledku vyčnievania buničitého jadra dochádza k opuchu tkanív priľahlých k miestu deštrukcie a začína sa tvorba adhézií. Len čo jadro príde do kontaktu s nervom, pacient začne mať záchvaty bolesti.
 • Napätie nervového koreňa dosahuje vrchol: zapálené, vyvoláva bolesť v končatinách.

Liečba stavcovej hernie sa musí začať od prvého štádia vývoja, inak môže dôjsť k vynechaniu tohto momentu a ďalšia terapia neprinesie úľavu..

príznaky

Vertebrálna hernia sa obvykle vyznačuje všeobecnými symptómami a liečbou. Obdobie, v ktorom bude liečba medzistavcových prietrží účinná, sa počíta od okamihu, keď sa objaví prvá bolesť v oblasti chrbtice alebo vnútorného stehna. V takom prípade okamžite kontaktujte kvalifikovaného lekára.

V okamihu, keď disk stlačí nervový koreň, pacient pociťuje pocity slabosti: jeho nohy sú znecitlivené a na chrbte sa objaví bedrový sval. Ak sa spinálna hernia dotkla sedacieho nervu, objaví sa nepohodlie v jednej z nôh a na povrchu chodidla. Okrem toho má tieto charakteristické vlastnosti:

 • Nikdy sa neobjavuje v oboch končatinách;
 • Bolesť v nohách, charakteristická pre medzistavcové ochorenia, sa prejavuje kontrakciami alebo sa postupne zvyšuje;
 • Stáva sa to konštantné aj periodické;
 • Pri kašľaní buďte silnejší;
 • Bolesť sa objavuje v akejkoľvek polohe okrem ležania.

Medzistavcové prietrže hrudnej a krčnej oblasti majú tieto príznaky:

 • slabosť;
 • Bolesť v jednej ruke;
 • Strata ramien.

Je dôležité pochopiť, že pri prietrži medzistavcovej platničky sa príznaky objavujú postupne. Preto by ste nemali čakať, kým sa príznaky medziobratlovej choroby nezvýšia a nebudú viesť k čiastočnej alebo úplnej paralýze.

liečba

Ľudské telo má úžasnú schopnosť samoliečenia. Liečba medzistavcovej prietrže, ktorá bola uznaná v počiatočnom štádiu, sa preto môže uskutočňovať bez lekárskeho zásahu. V tomto prípade je možné vyliečiť stavovú kýlu za niekoľko mesiacov za predpokladu, že pacient je neustále v pokoji. Užívanie nesteroidných protizápalových liekov urýchli zotavenie a užívanie liekov proti bolesti zmierňuje bolesť. Takéto ošetrenie prietrže chrbtice v počiatočnom štádiu má značné nedostatky: vytvára dôvody na vznik a vývoj novej choroby. Je to kvôli oslabeniu svalového korzetu, ktorý neznesie obnovenie motorickej funkcie.

Ako rýchlo vyliečiť kýlu chrbtice a zároveň odstrániť relaps, skúsený lekár vám to povie. Zdravotnícky personál zvyčajne lieči pacientov s diagnostikovanou kýlou chrbta nasledujúcimi spôsobmi:

 • Laserová terapia;
 • Mesačný priebeh elektroforézy karipazímu;
 • Príznaky medzistavcovej prietrže sa odstránia po 2 reláciách hivamatovej terapie;
 • Liečbou HILT je možné zbaviť sa ochorenia chrbtice.

Známky medzistavcovej prietrže môže zistiť skúsený lekár, ktorý má potrebnú kvalifikáciu. Môže tiež naznačiť, ako liečiť kýlu chrbtice. Známe tipy alebo informácie z neoverených zdrojov sa stávajú komplikáciami.

operácie

Je problematické zbaviť sa prietrže krčnej chrbtice, pretože v tejto zóne je takmer nemožné zabezpečiť stav pokoja. Z tohto dôvodu je zápal pomalý a neustály pohyb neumožňuje zmiernenie syndrómu bolesti. Najčastejšie sa tento druh medzistavcovej prietrže dá odstrániť chirurgickým zákrokom. Má inú podstatu:

 • Vloženie implantátov na stabilizáciu vláknitého prstenca;
 • Kýla medzistavcového disku sa odstráni pomocou mikrodisektómie: podstatou tejto operácie je čiastočné odstránenie disku;
 • Plastická chirurgia vláknitého prstenca a šliach.

Operácia je extrémnym opatrením, ako sa zbaviť choroby. Nie je predpísané, kým nie je zdravie pacienta relatívne bezpečné..

 • Pozri tiež: endoskopické odstránenie prietrže chrbtice.

Ak však príznaky kýly chrbtice zahŕňajú inkontinenciu moču a výkalov, terapeutickými metódami nie je možné zbaviť sa choroby. Zahŕňa to tiež poškodenie chrbtice, ktorého príznaky naznačujú ochorenie bedrovej kosti a sú v čiastočnej paralýze končatín. Najčastejšie sa takéto príznaky vyskytujú u mužov, chirurgická liečba sa predpisuje okamžite po stanovení diagnózy. Je potrebné si uvedomiť, že po operácii sa riziko zvyšuje, po krátkom čase znova zistiť, čo je kýla.

Trakcia chrbtice

Ako liečiť medzistavcovú prietrž pomocou metódy extrakcie chrbtice oznámi lekárovi, ktorý predpísal tento postup. Je zakázané zapojiť sa do samostatného rozťahovania stavcov: to vedie k zovretiu útvarov a tvorbe výčnelkov. Otázka, či je možné týmto spôsobom liečiť hernálny prejav, je diskutabilná: väčšina odborníkov sa však zhoduje na tom, že kapucňa by sa mala používať iba v kombinácii s inými metódami liečby..

Lieky

Ako liečiť vertebrálnu prietrž určuje lekár na základe zozbieraných anamnéz a vopred vykonaných testov. Krvný test ukazuje celkový obraz tela a jeho ochranné schopnosti a pomáha lekárovi rozhodnúť sa, ako liečiť prietrž v chrbtici. Ako liečiť vertebrálnu herniu pomocou drog, zvažujeme nižšie:

 • Po prvé, na odstránenie príčiny medzistavcovej prietrže je predpísaná všeobecná terapeutická liečba
 • Mechanizmus ochorenia potláča špecializovaná liečba miechy
 • Symptomatická liečba medzistavcovej prietrže zlepšuje kvalitu života pacienta zmiernením bolesti.

Odstránenie príčin a príznakov medzistavcovej prietrže pomôže včasnej liečbe. Všeobecný liečebný priebeh je sprevádzaný postupmi, ktoré uľahčujú osud chorého: zmiernenie bolesti a zápalu, zlepšenie živného média v mieste lokalizácie syndrómu bolesti.

Transdermálne masti

Ako ošetriť výsledné zápalové procesy na disku, lekár povie. Nájde funkčné zameranie choroby a predpíše špeciálnu masť na hlbokú penetráciu. Dobrý odborník vie, že kýla chrbtice netoleruje hnetenie (masáž): silný tlak vedie k veľkému poškodeniu. Preto sa hotová masť vtiera do zapálenej pokožky ľahkými pohybmi. Transdermálna masť sa vyrába v lekárskej kancelárii: vysoký obsah organických látok znemožňuje výrobnú výrobu.

Fyzioterapia a manuálna terapia

Okrem použitia masti sa môže liečiť medziobratlová hernia aj pomocou fyzioterapie. Pomáha prieniku výživných látok a liečivých látok do kĺbu. Manuálna terapia zmierňuje bolesť po prvých reláciách, jej použitie sa však ukazuje v spojení so všeobecným liečebným priebehom. Pri absencii posledného uvedeného sa kýla medziobratlového disku znovu objaví po určitom časovom období. Je to spôsobené skutočnosťou, že to, z čoho vychádza medzistavcová prietrž, sa nevylučuje..

prevencia

Liečba vertebrálnej hernie, ktorej príznaky vrcholili, je nepríjemný a zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje maximálny odpočinok. Preto sa oplatí postupovať podľa jednoduchých pravidiel, ktoré oddialia nástup choroby alebo jej vôbec zabránia:

 • Dlhé státie na mieste vytvára záťaž na holenných kĺboch, kedy dôjde k nútenej zmene polohy tela. Telesná hmotnosť sa prenáša na jednu nohu, zatiaľ čo sa mení ohyb chrbtice, prietok krvi je narušený. Takéto faktory sa stávajú ideálnymi podmienkami pre lordózu a skoliózu. Je takmer nemožné zbaviť sa tohto zvyku, ak sú však prsty v momente takého postoja ohnuté, potom je ťažisko zarovnané.
 • U mužov znalosť toho, čo sa medzistavcová prietrž vyskytuje po silnej fyzickej námahe, napríklad po zdvíhaní závaží. Lekári odporúčajú skôr, ako niečo ohnú, ohnú kolená a krčia sa. Potom sa závažnosť rovnomerne rozdelí na chrbticu.
 • Lekári kategoricky neodporúčajú vykonávať procedúry s vodou pred opustením domu: ochranný film sa umyje. To znamená, že plavidlá sú otvorené akýmkoľvek prievanom a ich prechladnutie je otázkou času. Ak je nevyhnutný prístup na ulicu, potom je možné krém uložiť na spodnú časť chrbta a krk, krém.
 • Mali by ste robiť ranné alebo večerné cvičenia. Umožňuje udržiavať rovnováhu medzi aktivitou a uvoľňovaním svalového tkaniva v chrbtici a udržiavať telo v dobrom stave..
 • Aby nedošlo k pochybnostiam o tom, ako sa zbaviť choroby, je vhodné jej výskytu zabrániť. Pomáha správna výživa a vysoká spotreba čistej pitnej vody..

Choroba pohybového aparátu je v modernom svete neprípustným „luxusom“. Aby ste nezmeškali začiatok choroby, musíte starostlivo sledovať svoje zdravie a riadiť sa odporúčaniami lekára, ktorého návšteva je povinná raz ročne.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Príznaky medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta - úplný prehľad

Tento článok predstavuje podrobný prehľad príznakov medzistavcovej prietrže dolnej časti chrbta. Príznaky medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice, najčastejšie:

Bolesť v dolnej časti chrbta alebo zadku.

Bolesť vydávajúca nohu (vyžarujúca).

Necitlivosť, slabosť, brnenie alebo brnenie v nohe.

Bolesť v dolnej časti chrbta je ostrá a horiaca v prírode, skôr ako nudná. Sú spôsobené skutočnosťou, že výstupok disku ovplyvňuje blízke nervové korene.

Ďalej budeme hovoriť podrobne o týchto a ďalších znakoch, ich bežných kombináciách. A tiež: ako určiť porážku konkrétneho bedrového segmentu? Ak potrebujete okamžite zavolať sanitku?

Hlavné príznaky bedrovej prietrže

Príznaky u niektorých pacientov s herniou bedrovej chrbtice sú konštantné, veľmi výrazné, prinášajú hmatateľné a niekedy jednoducho neznesiteľné ťažkosti. Iní pacienti občas hlásia príznaky a sú relatívne tolerantní..

Najčastejšie sa v komplexe nenachádza jeden, ale niekoľko príznakov. Tu je 6 najbežnejších kombinácií:

Bedrová bolesť kombinovaná s bolesťou nôh (druhá je silnejšia).

Bolesť iba v jednom zadku a jednej nohe na jednej strane tela (bolesť je zriedka na pravej aj na ľavej strane).

Bolesť sa vyskytuje v dolnej časti chrbta alebo zadku a ide pozdĺž sedacieho nervu do oblasti pod pásom, potom do stehna, dolnej končatiny a chodidla..

Je možné brnenie alebo brnenie, znecitlivenie alebo slabosť chodidiel, ako aj celej chodidlá..

Pri pohybe nohy alebo otáčaní nohy pociťujete slabosť a necitlivosť.

Streľba na bolesť nôh, ktorá môže sťažiť postoj alebo chôdzu.

Pri ležaní alebo chôdzi bolesti v bedrovej oblasti oslabujú, zatiaľ čo v stoji a sedení sa zosilňujú.

Nepriaznivé pocity môžu prejsť alebo oslabiť nezávisle alebo pomocou liečby (lieky, injekcie, cvičenia atď.). Zmiernenie príznakov prietrže v bedrovej chrbtici je niekedy možné iba pri chirurgickom zákroku.

Pozor! Najbežnejšou lokalizáciou herniovaného disku je lumbálny segment L4 - L5 (viac ako 50% prípadov) a lumbosakrálny segment L5 - S1 (viac ako 80% prípadov). Poďme sa viac rozprávať o príznakoch poškodenia týchto segmentov.

Príznaky medzistavcovej prietrže L4 - L5 (bedrovej)

X-ray: bedrová prietrž L4 - L5

Bedra je najťažšia zo všetkých častí chrbtice. Obraty L4 - L5 uzatvárajú bedrovú oblasť a spolu s medzistavcovými platničkami, kĺbmi, nervami a mäkkými tkanivami realizujú veľké množstvo dôležitých funkcií vrátane podpory hornej časti tela a vykonávania pohybov tela rôznymi smermi..

Ale kvôli veľmi vysokej záťaži je segment L4 - L5 obzvlášť citlivý na rôzne lézie a deštrukciu (to znamená degeneratívne zmeny - osteochondróza). U väčšiny pacientov sa bedrová hernia vyvíja v tomto konkrétnom segmente..

Okrem bežných príznakov sa medzistavcová prietrž L4 - L5 môže prejavovať aj s týmito príznakmi:

 • neschopnosť pohnúť alebo roztiahnuť palec na nohách;
 • klesajúca (paralytická) noha spôsobená oslabením lýtkových svalov;
 • necitlivosť alebo bolesť v hornej časti chodidla.

Na poznámku. Kontrola príznaku visiaceho chodidla je pomerne jednoduchá: stačí kráčať po vysokých podpätkoch. Pri paralytickej nohe to nie je možné.

Príznaky medzistavcovej prietrže L5 - S1 (lumbosakrálne odevy)

X-ray: bedrová prietrž L5 - S1

Základ chrbtice je tvorený jedinečným segmentom stavcov L5 - S1, ktorý sa nachádza aj pod názvom lumbosakrálneho kĺbu. Ak vonkajšia časť medzistavcového disku umiestnená v tomto segmente vyčnieva, vytvorí sa prietrž. Typické príznaky patológie tohto oddelenia (okrem hlavných):

 • neprítomnosť Achillovho reflexu: keď kladivo zasiahne Achillovu šľachu, nedochádza k redukcii lýtkového svalu a ohýbaniu podrážky;
 • neschopnosť pohybovať sa, zdvíhať prsty na nohách;
 • ožarovanie bolesti chodidla, päty alebo vonkajšej časti chodidla.

Aké príznaky by ste mali okamžite zavolať sanitke?

Pri akýchkoľvek príznakoch medzistavcovej prietrže by sa pacient mal poradiť s lekárom: neurochirurgom, ortopédom alebo vertebroológom..

V niektorých prípadoch by ste mali okamžite zavolať sanitku:

 • Bolesť, necitlivosť alebo brnenie sa stávajú tak silné, že vás doslova „zbláznia“ a nie sú eliminované liekmi..
 • Existujú problémy s močením alebo pohybom čriev.
 • Účinok „sedlovej blokády“ sa čas od času začína prejavovať alebo sa neustále prejavuje: citlivosť vnútorných stehien, hrádze a spodnej časti sedacej časti sa stráca (oblasť „v kontakte so sedlom“)..
 • Vyvíja sa asymetrická paralýza nôh, bolesť, necitlivosť alebo strata citlivosti na nohách, zhoršená aktivita panvových orgánov a neprítomnosť Achillových reflexov. Spoločne sú to všetky príznaky vývoja dosť závažného ochorenia - syndrómu chvosta.

V žiadnom prípade nie je možné ignorovať uvedené fenomény, pretože to môže viesť k rozvoju nezvratnej paralýzy dolných končatín..

Medzistavcová prietrž

Medzistavcová hernia je jednou z najbežnejších príčin bolesti chrbta. Patológia sa vyznačuje vyčnievaním medzistavcových platničiek umiestnených medzi stavcami. Kýla je vo väčšine prípadov komplikáciou osteochondrózy. Ak sa objavia príznaky, musíte navštíviť lekára a podstúpiť vyšetrenie, včasné odhalenie patológie zvyšuje účinnosť liečby. Na liečbu sa používajú konzervatívne metódy, pri ktorých nedochádza k žiadnym účinkom, vykonáva sa chirurgický zákrok.

Čo je to patológia?

Medzistavcová hernia je ochorenie, pri ktorom vyčnieva drvené jadro medzistavcových platničiek. Mechanizmus vývoja choroby je spojený so štruktúrou chrbtice.

Charakteristiky štruktúry chrbtice

Vertebrálny stĺp pozostáva z 33-34 stavcov, ktoré sú vzájomne prepojené pomocou elastických diskov. Vďaka nemu poskytuje pohyblivosť a flexibilitu chrbtice.

Štruktúra diskov je nasledovná:

 • vláknité jadro - umiestnené vnútri, mäkké, má gélovitú konzistenciu a je to 90% vody;
 • vláknitý prsteň - umiestnený zvonku, pevný a odolný, obklopuje a vymedzuje vláknité jadro.

Disky krčnej oblasti sú menšie, bedrové - najväčšie.

Mechanizmus vývoja choroby

Normálne je každý medzistavcový disk umiestnený prísne medzi telom dvoch stavcov. Ak presiahne tento interdiscný priestor, vyvinie sa stavcová prietrž.

Vývoj choroby je zvyčajne spojený s degeneráciou (opotrebením) disku. Vláknitý prsteň stráca svoju elasticitu, môžu sa roztrhnúť a trhliny. To všetko vedie k vyčnievaniu buničitého jadra..

Prečo sa vyvíja patológia?

Jediný dôvod, ktorý by viedol k rozvoju choroby, neexistuje. Vo väčšine prípadov je tvorba prietrže spojená s osteochondrózou chrbtice. Toto je degeneratívne-dystrofické ochorenie, pri ktorom medziobratlový disk stráca svoju elasticitu a vysychá. Jeho výška je znížená, takže akákoľvek fyzická aktivita môže viesť k zraneniu.

Aké faktory zvyšujú pravdepodobnosť premiestnenia medzistavcových platničiek:

 • zdvíhať závažia;
 • ostré krútiace pohyby;
 • predĺžená poloha sedenia;
 • obezita;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • preťaženie chrbtice spojené s plochými nohami a nosenie nepohodlnej obuvi;
 • náhle ukončenie pravidelného školenia.

Úlohu hrá aj genetická úloha. Kýla medzistavcového priestoru sa môže vyvinúť nielen ako komplikácia osteochondrózy, ale aj s traumou a zakrivením chrbtice, u jedincov s vývojovými abnormalitami, ktoré vedú k preťaženiu chrbtice..

Môže byť postihnutá ktorákoľvek časť chrbtice, ale častejšie - lumbosakrálna a krčná. Klinická symptomatológia závisí od lokalizácie, každý typ ochorenia má svoje vlastné príznaky. Pri zohľadnení umiestnenia sa rozlišujú tieto typy patológie:

 1. Lumbosakrálna prietrž je najbežnejšia. V 90% prípadov je výstupok lokalizovaný na úrovni L4-L5 a L5-S1.
 2. Krčka maternice - druhé najbežnejšie.
 3. Hrudník - veľmi zriedkavo.

V závislosti od stupňa tvorby prietrže sa rozlišujú tieto odrody:

 • vyhřeznout;
 • výstupok;
 • vytláčanie;
 • diskové sekvestrácie.

Príznaky medzistavcovej prietrže

Na začiatku vzniku prietrže sa choroba zvyčajne neobjavuje, osoba nemá podozrenie, že je chorá. Príznaky sa objavia, keď výstupok vytlačí okolité nervy a krvné cievy. Klinické prejavy závisia predovšetkým od typu ochorenia.

Bežné príznaky zahŕňajú lokálnu bolesť a porušenie inervácie pri stlačení miechových nervov.

krčnej

Hlavným príznakom choroby je bolesť v zadnej časti krku. Pocity bolesti sa počas cvičenia zosilňujú, pri ležaní klesajú. Bolesť je matnej povahy, môže vyžarovať do hornej končatiny.

Okrem bolesti pri kompresii nervov dochádza k porušeniu inervácie:

Závažnosť symptómov závisí od veľkosti výčnelku a stupňa kompresie nervov.

Hrudné oddelenie

Bolesť je najčastejšie lokalizovaná v hornej časti chrbta. Je posilnená fyzickou aktivitou, predĺžený pobyt v nepohodlnej polohe. Bolesť môže byť tiež lokalizovaná v hrudnej kosti, pripomínajúca ochorenie srdca alebo žalúdka..

lumbosakrální

Bolesť je lokalizovaná v dolnej časti chrbta, často vyžaruje do dolných končatín, krížovej kosti, pohlavných orgánov. Pocity bolesti sa počas cvičenia zosilňujú, prejdú v pokoji.

S poruchou inervácie sú spojené ďalšie príznaky:

 • znecitlivenie a brnenie v nohe;
 • svalová slabosť v dolnej končatine;
 • znížená citlivosť;
 • poruchy panvy - inkontinencia moču a stolice, erektilná dysfunkcia.

Lokalizácia príznakov sa môže líšiť - iba stehno, stehno a dolná časť končatiny, od zadku po končeky prstov. Závisí to od toho, ktorý nerv je stlačený..

Dôsledky a možné komplikácie

S včasným odhalením choroby a začiatkom liečby je prognóza priaznivá. V približne 75% prípadov sa stav zlepší do 4 až 6 týždňov, existuje však vysoké riziko relapsu.

Klinický obraz sa neobmedzuje iba na hlavné príznaky. V niektorých prípadoch sa vyvinú komplikácie, ktoré zmenia príznaky. Komplikácie sa môžu líšiť v závislosti od toho, v ktorej časti chrbtice sa nachádza prietrž..

Najbežnejšou komplikáciou je syndróm stavcov. Tam je kompresia stavcov, ktorá dodáva mozgu. Klinicky sa to prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

· Záblesky svetla v očiach;

V ťažkých prípadoch môže syndróm stavcov spôsobiť prechodné ischemické záchvaty (TIA) - prechodné narušenie prísunu krvi do mozgu..

Kýla v hrudnej chrbtici môže stlačiť viscerálne vetvy, ktoré inervujú vnútorné orgány. Komplikáciou tohto ochorenia môže byť preto porucha pažeráka, priedušiek, pečene, pankreasu, čriev..

Najčastejšie komplikovaný radikálovým syndrómom (radikulopatia). Je to stav, v ktorom je stlačený koreň miechy, čo vedie k silnej bolesti.

Ďalšou komplikáciou, ktorá sa môže vyvinúť pri všetkých typoch ochorení, je diskogénna myelopatia. Toto je stav, v ktorom výstupok disku vedie k zúženiu miechového kanálu a stlačeniu miechy. Na jednej strane sú motorické alebo zmyslové poruchy:

 • paréza dolnej končatiny (pravá alebo ľavá) so stratou reflexov šľachy;
 • strata citlivosti;
 • dysfunkcia panvových orgánov - inkontinencia moču a stolice.

V priebehu času sa stav zhoršuje a zmeny sú nezvratné.

Diagnostické metódy

Vertebrálna hernia môže byť podozrivá z charakteristických symptómov, ale na stanovenie diagnózy je potrebné ďalšie vyšetrenie. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) sa považuje za zlatý štandard, niekedy sa však vyžadujú iné testy..

Dostupná, ale nie informatívna metóda výskumu. Na rentgenovom prieskume môžete vidieť známky osteochondrózy a abnormalít chrbtice, ale nebude možné diagnostikovať patológiu medzistavcových platničiek..

Detekcia patológie pomôže MRI alebo CT. Mäkké štruktúry, napríklad medzistavcové platničky, sú na MRI lepšie vizualizované. Štúdia pomôže určiť miesto a veľkosť výčnelku.

Ultrazvuková Dopplerografia (Dopplerov ultrazvuk) krvných ciev

Poškodenie krčnej chrbtice

Vypuklý výčnelok v krčnej chrbtici môže stlačiť nielen nervové tkanivo, ale aj krvné cievy. Toto je indikácia pre vaskulárne štúdie (ultrazvuk ciev).

Poškodenie hrudnej chrbtice

Ak je disk poškodený v oblasti hrudníka, príznaky sa môžu podobať angine pectoris. Aby sa vylúčila kardiologická patológia, vykoná sa EKG.

Ako sa zbaviť choroby

Existuje niekoľko spôsobov liečby tejto choroby. Môže sa použiť konzervatívna terapia alebo chirurgický zákrok. Výber terapeutických taktík závisí od niekoľkých faktorov - veľkosť a umiestnenie výčnelku, závažnosť príznakov, prítomnosť komplikácií, trvanie choroby.

Liečba bez chirurgického zákroku

V 90% prípadov je ochorenie úspešne prístupné konzervatívnej liečbe. Konzervatívna terapia je komplexná - predpisujú sa lieky, paravertebrálne blokády, fyzioterapia a fyzioterapia. Trvanie liečby by malo byť najmenej 1 mesiac.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

NSAID sú predpísané na zmiernenie bolesti a zmiernenie zápalu. Používajú sa systémové NSAID:

Na uvoľnenie svalového napätia sú predpísané centrálne svalové relaxanty, pretože svalová hypertonicita zhoršuje narušenie nervov. Používajú sa tieto lieky:

Vitamíny B.

Vitamíny B sa predpisujú na zlepšenie trofizmu nervových vlákien.

Paravertebrálne blokády sú predpísané na úľavu od bolesti. Podstatou postupu je zavedenie anestetík a glukokortikoidov do stavcov.

V akútnom období ochorenia sa používajú nasledujúce fyzioterapeutické metódy:

Zameriavajú sa na zníženie zápalu a opuchov, zlepšenie krvného obehu.

Po úľave od akútnych prejavov, reflexológie, bahennej terapie.

Trakčná terapia má dobrý účinok, ktorého cieľom je zväčšenie medzistavcovej vzdialenosti a zníženie zaťaženia medzistavcových platničiek..

Dôležitou súčasťou liečby je fyzická terapia (cvičebná terapia). Pomocou špeciálnych cvičení je možné dosiahnuť trakciu chrbtice a posilniť svalovú kostru. Zaťaženie postihnutého disku sa tak zníži. Okrem cvičebnej terapie sa masáž využíva aj na zlepšenie krvného obehu a zníženie svalového napätia..

Dodržiavanie všeobecných odporúčaní tiež ovplyvňuje účinnosť liečby:

 • spať na tvrdom povrchu alebo na podlahe;
 • vyzdvihnúť ortopedický vankúš;
 • odstránenie ťažkej fyzickej námahy;
 • pohybovať sa viac počas dňa.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Chirurgia je najúčinnejšou a najradikálnejšou metódou liečby, ale chirurgický zákrok je nevyhnutne spojený s vysokým rizikom pooperačných komplikácií, takže táto liečba nie je preukázaná každému. Chirurgia sa vyžaduje približne v 10% prípadov.

V ktorých prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok:

 1. Bolesť sa nezastaví do 1,5 mesiaca od konzervatívnej liečby.
 2. Ochorenie bolo komplikované diskogénnou myelopatiou, syndrómom stavovcov.
 3. Poruchy panvových orgánov (močová a fekálna inkontinencia, erektilná dysfunkcia).

Rozhodnutie o potrebe operácie sa prijíma individuálne. Zohľadňuje sa aj vek pacienta, celkový stav a prítomnosť sprievodných chorôb..

Druhy chirurgických zákrokov

Účelom operácie môže byť odstránenie prietrže alebo dekompresia miechy (s rozvojom komplikácií). Liečba môže byť laminektómia, mikrodisektómia alebo odstránenie endoskopickej hernie.

Výhody a nevýhody

Jedinou výhodou je, že nie je potrebné používať špeciálne vybavenie. nevýhody:

Vysoké riziko pooperačných komplikácií;

Laminektómia je najtraumatickejšia liečba. Počas operácie sa chrbtový oblúk odstráni. Jeho odstránenie vedie k expanzii dutiny miechového kanála a eliminuje jej kompresiu. V súčasnosti sa laminektómia používa zriedka, pretože existuje menej invazívna liečba..

Medzi výhody patrí schopnosť odstrániť prietrž akejkoľvek veľkosti a umiestnenia. Nevýhody: relatívna invazívnosť, riziko komplikácií (ale menej ako pri laminektómii).

Stále častejšie sa používa odstraňovanie mikrochirurgickej hernie (mikrodisektómia). Operácia sa vykonáva v anestézii, na koži sa urobí rez 3-4 cm a prietrž sa odstráni pomocou mikroskopu..

Hlavnou výhodou je nízka invazívnosť. Nevýhodou je, že nie je možné odstrániť veľkú prietrž.

Najmenej invazívnou liečbou je odstránenie endoskopickej prietrže. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii pomocou špeciálneho prístroja - endoskopu. Zariadenie sa vkladá malými rezmi do kože..

Pooperačné obdobie

Načasovanie zotavenia závisí od typu operácie (od 2 - 3 dní pri endoskopickej operácii po niekoľko mesiacov pri laminektómii). Po operácii sa odporúča nosiť polotuhý korzet 1-2 mesiace. Fyzická aktivita je obmedzená na 1 mesiac.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Ak vaša pečeň prestane fungovať, do jedného dňa dôjde k smrti.

Vzdelaný človek je menej náchylný na ochorenia mozgu. Intelektuálna aktivita prispieva k tvorbe ďalšieho tkaniva na kompenzáciu choroby.

Podľa mnohých vedcov sú vitamínové komplexy pre človeka prakticky zbytočné.

Viac ako 500 miliónov dolárov ročne sa vynakladá na alergické lieky v Spojených štátoch amerických. Stále si myslíte, že nájde spôsob, ako konečne poraziť alergie?

Zubný kaz je najbežnejšou infekčnou chorobou na svete, s ktorou ani chrípka nemôže konkurovať..

Naše obličky dokážu vyčistiť tri litre krvi za minútu.

Počas kýchania naše telo úplne prestane fungovať. Aj srdce sa zastaví.

Najvyššia telesná teplota bola zaznamenaná v Willie Jones (USA), ktorý bol prijatý do nemocnice s teplotou 46,5 ° C..

Počas prevádzky trávi náš mozog množstvo energie rovnajúce sa 10-wattovej žiarovke. Takže obraz žiarovky nad hlavou v čase objavenia sa zaujímavej myšlienky nie je tak ďaleko od pravdy.

V našom čreve sa rodia, žijú a umierajú milióny baktérií. Vidia sa iba pri veľkom zväčšení, ale ak sa spoja, zapadnú do bežného šálky kávy.

Najzriedkavejšou chorobou je Kuruova choroba. Ochorení sú len predstavitelia kmeňa Fore v Novej Guinei. Pacient umrie smiechom. Predpokladá sa, že príčinou choroby je ľudský mozog..

Mnoho liekov sa pôvodne uvádzalo na trh ako drogy. Napríklad heroín sa pôvodne uvádzal na trh ako liek proti kašľu. Lekári odporúčali kokaín ako anestéziu a ako prostriedok na zvýšenie vytrvalosti..

Zubári sa objavili relatívne nedávno. Už v 19. storočí bolo povinnosťou bežného kaderníka vytiahnuť choré zuby.

V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

Podľa štatistík v pondelok sa riziko zranení chrbta zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Približne polovica žien počas menopauzy alebo perimenopauzy má rôzne nepríjemné príznaky - návaly tepla, nočné potenie, nespavosť,.

Miecha - typy, príznaky, diagnostika a liečba

Medzistavcové platničky prietrže - čo to je

Aby ste pochopili podstatu choroby, musíte pochopiť lekársku anatomickú terminológiu. V ľudskej chrbtici je 5 veľkých stavcov. Medzistavcové platničky sú umiestnené medzi nimi - jedná sa o fibro-chrupavkovité štruktúry. Medzistavcové platničky pozostávajú z vláknitého prstenca, ktorý obklopuje buničité jadro. Posledným prvkom je gélová chrupavka.

Predtým, ako sa choroba objaví, prechádza 4 štádiami - prolapsom, vyčnievaním, prolapsom a prietržou. Pri prvom stupni poškodenia dochádza k metabolickým procesom, vysychaniu vlhkosti a tkanivám chrupavky sa stáva tenšia. Na vláknitom krúžku sa objavujú praskliny a mikrotrhliny. V priebehu času sa disk posúva a vláknitý krúžok vyčnieva. Stav plynulo prechádza do výbežku a prolapsu. Keď sa vláknitý kruh rozbije a buničité jadro vstúpi do medzistavcových priestorov, nazýva sa tento stav prietrž.

Podľa štatistík je najčastejšie medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice. Menej často sa vyskytuje cervikálna lézia. Najzriedkavejším a zároveň silne presakujúcim variantom patológie je lézia hrudného chrbta.

Príčiny a príznaky medzistavcovej prietrže

Bedrová hernia sa najčastejšie vyskytuje z týchto dôvodov:

 1. Nesprávne zdvíhanie. Časom vedie chronické preťaženie chrbtice k chorobe. Profesionálni športovci sú najviac náchylní na miechovú prietrž.
 2. Osteochondróza. Toto je sprievodné ochorenie, na pozadí ktorého sa častejšie vyskytujú prietrže.
 3. Obezita a zvýšená telesná hmotnosť, tlačenie na bedrovej časti.
 4. Málo cvičenia. Atrofované svaly nedokážu zvládnuť záťaž, ktorá sa prenáša na chrbticu. V priebehu času sa toto ochorenie objaví.
 5. Podvýživa. Ak človek trpí hypovitaminózou a neberie ďalšie minerály, jeho kostné tkanivo sa stáva krehkým, rýchlo sa opotrebuje.
 6. Dehydratácia. Ľudia si zvyknú piť veľa kávy alebo čaju, ale neregulujú vôbec svoju rovnováhu vody, čo obmedzuje príjem čistej vody. Pri latentnej dehydratácii sa v priebehu času vyvíjajú dystrofické zmeny v kostnom tkanive vrátane medzistavcových platničiek..
 7. Prítomnosť zlých návykov. Zneužívanie alkoholu, tabaku alebo drog spôsobuje narušenie kardiovaskulárneho systému. Výsledkom je zhoršenie prietoku krvi, čo ohrozuje komplikácie pohybového ústrojenstva.
 8. Nervové prepätie alebo stres. Úbytok CNS zvyšuje riziko problémov s chrbticou.
 9. Vekový faktor. Vo vyššom veku sa problémy s chrbtom vyskytujú častejšie. Riziková skupina - ľudia od 40 rokov.

Príznaky medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice sú rozdelené na všeobecné a špecifické. V prvom prípade môžete mať podozrenie na problémy s chrbtom a v druhom - premýšľajte o prítomnosti kýly.

Bežné príznaky bedrovej prietrže zahŕňajú:

 • náhla a ostrá bolesť (neustála bolesť v neskorších fázach);
 • závraty a bolesti hlavy (najčastejšie sa vyskytujú pri poškodení hrudnej alebo krčnej chrbtice);
 • vysoký krvný tlak;
 • porušenie vestibulárneho aparátu;
 • problémy so sluchom alebo zrakom (častejšie v krčnej oblasti).

Medzi konkrétne príznaky bedrovej prietrže patrí:

 1. Znížená pohyblivosť, pocit stuhnutosti ráno v postihnutej oblasti.
 2. V prípade bolesti je ťažké sa otočiť alebo ohnúť.
 3. Lumbago vzniká s prerušovanou necitlivosťou v rukách alebo nohách, čo naznačuje pasenie nervového vlákna. Príkladom je náhla, páliaca alebo strelecká bolesť v zadku, stehne alebo päte. Parestézia - znecitlivenie a brnenie sa prejavujú v prstoch. Tento symptóm indikuje prietržovú prietrž nervov.
 4. Na horných alebo dolných končatinách je narušená citlivosť a inervácia, čo môže naznačovať poškodenie miechy. Tento stav je charakteristickejší ako prietrž v dolnej časti chrbta..
 5. Pri dlhšom státí začína bolieť chrbát.

Ak pacient pociťuje bolesť v oblasti chrbta, ktorá neprekračuje viac ako 2 až 3 týždne, je potrebné naliehavo kontaktovať neurológa, terapeuta, traumatológa alebo ortopeda, aby sa potvrdili alebo vyvrátili existujúce príznaky medzistavcovej prietrže. Je dôležité rozlišovať dôležité príznaky naznačujúce vývoj choroby na konkrétnom oddelení..

Medzi špecifické príznaky krčnej prietrže patrí:

 1. Vyžarovanie bolesti v šije.
 2. Návrat bolesti je nižší - na plecia alebo lopatky.
 3. Výskyt parestézie v oblasti prstov (znecitlivenie a brnenie).
 4. Slabosť v rukách, znížená pohyblivosť.

Ak sa objaví prietrž hrudnej oblasti, potom sa choroba prejaví s nasledujúcimi príznakmi:

 1. Nepriaznivé pocity v rebrách, bolesť na hrudníku.
 2. Môže sa vyskytnúť nepríjemný pocit v rukách, lopatka.
 3. Existujú znaky parestézie horných končatín.

Ak pacient našiel v bedrovej oblasti chrbtovú kýlu, bolesť vráti bedrovej časti zadku, dolnej končatiny alebo stehná. Ráno je tuhosť dolnej časti chrbta. Svalová sila nôh je znížená a pacient má príznaky sprievodných ochorení - lumbago alebo ischias..

Lumbálna prietrž - diagnostické metódy

Ak sa vyskytnú príznaky kýly chrbtice, obráťte sa na lekára. Lekár vyšetrí pacienta, zapíše sťažnosti na kartu a odovzdá odporúčanie špecialistovi s úzkym profilom. Ošetrujúci lekár po oboznámení sa s anamnézou by mal pacienta odobrať na rádiografiu. Röntgenové lúče sú jednoduchý, rýchly a cenovo dostupný spôsob, ako zistiť, či existujú problémy so systémom hrebeňovej kosti..

Ak existuje kýla chrbtice bedrovej chrbtice, na rôntgenovom snímaní budú viditeľné znaky zúženia priestoru medzi medzistavcovými platničkami. Na úplné potvrdenie diagnózy je potrebná MR. Čo umožňuje identifikovať magnetickú rezonanciu:

 • celkové zdravie medzistavcových platničiek;
 • prítomnosť prasknutia vláknitého prstenca;
 • stupeň poškodenia, lokalizácia a štádium choroby;
 • kde je želatínové jadro;
 • dĺžka a šírka miechy;
 • prítomnosť kompresie nervových zakončení.

Hoci MRI je nákladná analýza, je takmer 100% schopná identifikovať diagnózu medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice. Stanovuje sa tiež poškodenie hrudnej a krčnej oblasti. Rozlišuje mechanické poškodenie hlbokých mäkkých tkanív v dôsledku degeneratívnej choroby.

Špecialista tiež môže určiť prítomnosť lézie chrbtice u pacienta podľa špecifického vyšetrenia a testov, ale stále musíte potvrdiť medzistavcovú prietrž pomocou diagnostických laboratórnych metód.

Je dôležité rozlišovať príznaky degeneratívnych lézií chrbtice od reumatoidných komplikácií. Za týmto účelom sa vykonávajú laboratórne testy. Ak sa zvýšia ukazovatele ESR, C-reaktívneho proteínu a reumatologické testy, potom to znamená reumatoidné poškodenie kĺbov. Pri pohľade na MRI v bolestivej oblasti bude viditeľný opuch.

Liečba bedrovej prietrže

Bez ohľadu na umiestnenie medzistavcovej prietrže vyvoláva choroba bolestivé pocity a môže spôsobovať značné zhoršenie kvality života v dôsledku neustále sa rozvíjajúcich nepohodlia v chrbte. V závislosti od štádia a lokalizácie degeneratívneho poškodenia sa vykonáva konzervatívna, restoratívna alebo radikálna (chirurgická) liečba. V počiatočných štádiách sa dá celkom úspešne upustiť iba od konzervatívnych metód liečby. Medzi konzervatívne metódy liečby sa zvyčajne používajú medikačné a neliečivé účinky na telo pacienta zamerané na obnovenie stratených pohybových funkcií chrbta..

liečenie

Liečivá sú obvykle zamerané na zastavenie bolesti v akútnom období. Tiež pravidelne predpisované lieky, ktoré zlepšujú celkovú pohodu v každodennom živote. Podporné lieky sa užívajú v kurzoch na spomalenie rozvoja degeneratívneho procesu v chrbtici.

Aké skupiny liekov sa používajú:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky. Tieto lieky sú skupinou liekov prvej voľby, pretože majú dobrý terapeutický účinok a umožňujú vám cítiť úľavu v prvých dňoch liečby. Injekcie sa najprv podávajú niekoľko dní a potom prechádzajú na tabletu alebo formu s externým uvoľňovaním (vo forme masti, krému alebo gélu)..
 2. Kortikosteroidné lieky. Tieto lieky sú potrebné, ak je bolesť neznesiteľná a NSAID nepomáhajú. Po vstreknutí do kĺbovej časti zmierňuje bolesť. Kortikosteroidy majú množstvo vedľajších účinkov, ktoré neumožňujú dlhodobé používanie. V budúcnosti tieto lieky spôsobujú väčšie škody na zdraví ako lieky NSAID. Dostupné ako injekcie, masti a tablety.
 3. Svalové relaxanciá. Potrebné na zmiernenie bolesti spojenej so zvýšenou spasticitou svalov. Vylisované svalové vlákna sa dostávajú do hypertonicity, čo zhoršuje priebeh prietrže chrbtice. Keď sú problematické svalové skupiny uvoľnené, bolesť zmizne a zlepšuje sa spinálna pohyblivosť pacienta. Svalové relaxanciá by sa mali absolvovať v kurzoch. Obvykle sa predpisujú injekčné alebo tabletové formulácie..
 4. Preparáty pre křupavku. Lieky s nepreukázanou farmakologickou účinnosťou, ktoré sa aktívne používajú v domácom lekárstve na zmiernenie bolesti a spomalenie degenerácie chrupavky. Drogy zo skupiny chondroprotektorov sa delia na dve pracovné zložky - chondroitín a glukozamín. Tieto komponenty sa pichajú osobitne. Ak potrebujete komplexný príjem látok, predpíšte tablety s kombinovaným zložením. O prijatí alebo neprijatí týchto prostriedkov by mal rozhodnúť kompetentný kompetentný lekár.
 5. Vitamíny skupiny B. Komplexné injekčné liečivá na báze tiamínu, kyanokobalamínu a pyridoxínu. Tieto lieky sú predpísané na zlepšenie vedenia nervov, zlepšenie funkcie nervového systému. Vo veľkých dávkach kombinované neurotropné vitamíny znižujú bolesť a zlepšujú pohodu pacienta. V akútnom období je indikované použitie injekčných uvoľňovacích foriem, po ktorých nasleduje prechod na tabletové formulácie.

Menej často sa používa pri komplexnej liečbe antispasmodík, homeopatických liekov, adaptogénov a metabolických látok. Odporúča sa vypracovať priebeh liečby liekmi na základe liekov s preukázaným terapeutickým účinkom..

 1. Spomedzi NSAID je diklofenak sodný zlatým štandardom pri zmierňovaní bolesti spôsobenej zápalovým procesom. Táto zložka účinne zmierňuje bolesť, má silný analgetický účinok. Lieky nie sú vhodné na dlhodobé používanie, pretože negatívne ovplyvňujú žalúdočnú sliznicu. Moderní neuropatológovia odporúčajú venovať pozornosť NSAID selektívneho typu účinku používaného pri dlhšom priebehu liečby. Takéto lieky menej poškodzujú gastrointestinálny trakt, takže ich možno predpísať do jedného týždňa. Príklady - Meloxikam, Nimesil, Celecoxib. Po zastavení silnej bolesti prechádzajú na gély a masti, ktoré majú podporný účinok po liečbe systémovými formami uvoľňovania.
 2. Glukokortikosteroidy majú silný účinok spojený s odstraňovaním tekutín a potlačením zápalových mediátorov. Výsledkom je, že bolesť okamžite ustupuje a dlho sa neobťažuje. Najsilnejším nástrojom používaným pri traumatológii a neurologickej praxi je Diprospan. Terapeutický účinok trvá asi mesiac. Slabšie analógy - dexametazón, prednizolón.
 3. Z chondroprotektorov na báze glukozamínu sa používa Don. Na základe chondroitínu môže byť predpísaný liek Chondrogard. Lieky s podobným účinkom - Alflutop, Chondrolon.
 4. Svalové relaxanciá majú tiež relatívne rýchly terapeutický účinok založený na potlačení nervového impulzu v centrálnom nervovom systéme poslanom do kostrového svalu. Na pozadí postupnej relaxácie svalov sa nepozoruje zhoršenie motorickej aktivity, pohyblivosti alebo sily svalov. Svaly sa postupne uvoľňujú. Rýchlosť účinku závisí od zanedbania situácie. Čím viac je sval upnutý, tým dlhšie sa vyvíja terapeutický účinok. Príklady liekov - Midokalm, Sirdalud. Účinné látky liekov sa vyrábajú ako injekcie, tak aj vo forme tabliet.
 5. Vitamínové pomôcky. Na rozdiel od iných liekov pôsobia jemne a nespôsobujú silné vedľajšie účinky. Odporúča sa, aby sa takéto lieky podávali injekčne alebo perorálne po úľave od syndrómu akútnej bolesti. Neurotropné vitamíny sa zvyčajne predpisujú na radikálny syndróm na zmiernenie bolesti spojenej so zakončenými nervovými zakončeniami. Príklady obchodných názvov - Milgamma, Neurorubin, Neuromax.

Non-konzervatívne spôsoby expozície

Aké možnosti terapeutickej pomocnej liečby môže odborník predpísať:

 1. elektroforéza S pomocou riadeného elektrického pulzu v určitej oblasti je pacient zbavený chronickej bolesti, zlepšuje lokálny prietok krvi a odstraňuje zápal. Na zvýšenie účinku postupu sa navyše používajú lieky (napríklad kyselina nikotínová alebo neurotropné vitamíny skupiny B). Elektroforéza je kontraindikovaná u osôb s neznášanlivosťou na elektrický prúd, s kardiovaskulárnymi problémami, nervovými alebo duševnými poruchami. Neodporúča sa vykonávať liečbu v prítomnosti kardiostimulátora, pri zvýšenej teplote a počas tehotenstva.
 2. Magnetoterapia je jednou z možností fyzioterapie. Metóda je založená na vplyve magnetického poľa, po ktorom má pacient zlepšenie. Zákrok nemožno vykonať v prípade duševných abnormalít u pacienta, pri akútnych respiračných vírusových infekciách alebo pri individuálnej neznášanlivosti. Ak dôjde k exacerbácii obličkových alebo pečeňových ochorení, je lepšie odložiť liečebný postup, kým sa pacient nezlepší. Magnetoterapia sa neodporúča ani u detí mladších ako dva roky a tehotných..
 3. Fonoforéza je fyzioterapeutická metóda založená na použití ultrazvukovej expozície. Tkanivá sa zahrievajú v určitej časti tela pôsobením ultrazvukového žiarenia, ktoré zlepšuje prietok krvi, eliminuje zápaly a normalizuje pohodu pacienta. Všetky fyzioterapeutické procedúry, vrátane fonoforézy, by sa mali vykonávať počas rehabilitačného obdobia, keď bola exacerbácia úspešne zastavená liekmi. Fonoforéza je zakázaná pri vysokom krvnom tlaku a so zníženou zrážanlivosťou krvi. Nemôže byť predpísaný v prípade rakoviny, s tuberkulózou, ani počas tehotenstva a dojčenia.
 4. Laserová terapia je alternatívny a bezpečný postup schválený na použitie v detstve a senilite. Laserová terapia je jedinou metódou schválenou na použitie u pacientov s rakovinou, tehotných a dojčiacich žien. Nemali by ste vykonávať zákrok v prvom trimestri tehotenstva, v prípade ochorení štítnej žľazy, osôb so zníženou zrážanlivosťou krvi a v prítomnosti pľúcnej tuberkulózy..
 5. Masáž - metóda kontaktného účinku zameraná na uvoľnenie upnutých svalov a zlepšenie prietoku krvi v lokalizačnej zóne kýly chrbtice. Pravidelná návšteva ošetrovacej miestnosti chiropraktika alebo masážneho terapeuta pomôže vyhnúť sa bolesti a uvoľniť spazmodické oblasti tela. O diagnóze musí byť informovaný odborník a musí vedieť, ako s takouto chorobou správne masírovať. Ak má pacient počas exacerbácie otvorené rany na chrbte, srdcových chorobách a chorobách, je masážna terapia kontraindikovaná. Masírujte tehotné ženy iba v sede av krčnej oblasti.

Dôležitým štádiom regeneračného obdobia po exacerbácii je cvičebná terapia. Fyzioterapeutické cvičenia alebo gymnastika odstraňuje jeden závažný problém - svalovú atrofiu a slabosť. Ako viete, slabé svalové vlákna nie sú schopné rovnomerne rozložiť záťaž na chrbát, kvôli ktorej je chrbtica preťažená, čo spôsobuje osteochondrózu, vyčnievanie alebo prietrž. Ak je už k dispozícii diagnostika prietrže, je nevyhnutnou nevyhnutnosťou denná cvičebná terapia.

V závislosti od umiestnenia postihnutej oblasti hrebeňa a stupňa zanedbania fyzického stavu si inštruktor vyberie individuálny súbor cvičení. Lekcia začína od komplexu zahrievania základne a potom pokračuje cvičením. Odporúča sa vykonávať pomaly, bez náhlych pohybov. Na konci je záves a úsek povinné. Cvičebná terapia by sa mala vykonávať bez medzier, aby chrbtové svaly boli vždy v dobrom stave.

Iné metódy konzervatívnej terapie používané pri liečbe kýly chrbta:

 1. Manuálna terapia. Táto metóda zahŕňa použitie špeciálnych techník zameraných na uvoľnenie svalov a zmiernenie bolesti tlakom na určité body na chrbte. Manuálna terapia by sa nemala zamieňať s masážou, pretože techniky expozície sú úplne odlišné. Manuálne terapeutické sedenia by sa na rozdiel od masáže mali vykonávať pravidelne, ale nie v kurzoch. K výberu odborníka sa musí pristupovať opatrne, aby sa neprimeraný priebeh choroby nezhoršoval. Nenavštevujte chiropraktika v prítomnosti osteoporózy, reumatizmu a akútnych ochorení tráviaceho traktu..
 2. Akupunktúra alebo akupunktúra je metóda fyzického pôsobenia založená na použití ihiel, ktoré uvoľňujú svaly a odstraňujú bolesť. Ihly sa vkladajú v určitých bodoch, vďaka ktorým pacient začína úľavu. Akupunktúru nemôžete vykonávať v stave intoxikácie drogami alebo alkoholom, v prítomnosti duševných porúch, v starobe ani počas SARS. Nerobte akupunktúrne sedenia pre tehotné ženy a deti..
 3. Hirudoterapia je lekárska metóda založená na použití lekárskych pijavíc. Hirudoterapia sa zvyčajne ponúka pacientom trpiacim hypertenziou, trombocytózou a erytrocytózou. Menej často sa hirudoterapia predpisuje pacientom s herniou. Pijavice sa umiestňujú do postihnutej oblasti a svalová pevnosť, kde parazity odsávajú krv, a tým uľahčujú stav pacienta. Nevýhodou tohto postupu sú vysoké náklady, je potrebné uskutočniť mnoho sedení a psychologickú neznášanlivosť tejto metódy expozície. Hirudoterapia by sa nemala podávať ľuďom so zníženou zrážanlivosťou krvi a osobám, ktoré užívajú antikoagulanciá, protidoštičkové lieky (riedidlá krvi). Táto metóda je zakázaná počas tehotenstva a dojčenia a v starobe.

Výber potrebných postupov je možný iba po konzultácii s lekárom. Nezávislé návštevy liečebných miestností bez odborného súhlasu sa neodporúčajú..

Chirurgický zásah pri prietrži chrbtice

Chirurgický zákrok sa zvyčajne používa násilím, keď stav ohrozuje normálny život pacienta. Medzi kľúčové indikácie pre okamžité odstránenie patria:

 1. Paréza alebo ochrnutie sfinkteru konečníka.
 2. Syndróm závažnej bolesti, neznesiteľné nepohodlie pri radiálnom syndróme, keď konzervatívne metódy riadenia bolesti nepomáhajú niekoľko týždňov.
 3. Výstupok prietrže viac ako 7 mm, po ktorom nasleduje sekvestrácia.

Operácia sa tiež vykonáva so súhlasom pacienta v takých prípadoch, ktoré sa týkajú relatívnych indikácií:

 1. Neexistuje žiadny výsledok ďalšieho liečenia s použitím konzervatívnych metód liečby počas 3 alebo viac mesiacov.
 2. Výskyt paralýzy končatín.
 3. Výskyt svalovej hypotrofie na pozadí zmien vo funkčnej aktivite nervového koreňa.

V iných situáciách, ak neexistujú vyššie uvedené komplikácie, je možné operáciu vynechať..

ethnoscience

Neexistujú spoľahlivé metódy liečby kýly chrbtice pomocou alternatívnej medicíny. V období exacerbácie je rastlinná medicína tiež neúčinná. Samoliečba je život ohrozujúca, pretože môže spôsobiť zhoršenie stavu pacienta. Neschválené metódy liečby by sa nemali používať..

Je možné športovať s medziobratlovou kýlou

Fyzická aktivita je potrebná, keď sa objaví prietrž, ale je dôležité, aby ju bolo možné správne dávkovať. Správny životný štýl môže ovplyvniť negatívne príznaky prietrže v dolnej časti chrbta a akejkoľvek inej chrbtovej oblasti. Zdvíhacie závažia a axiálne zaťaženie majú negatívny vplyv, takže sú úplne vylúčené. Hlavným pravidlom tréningu je venovať náležitú pozornosť zahrievaniu a zahrievaniu, vylúčiť prácu s veľkou váhou a nezabudnúť na cvičebnú terapiu. Odporúčaný počet tréningov je až 3 za týždeň. Môže bežať, ale pomalým tempom, bez náhlych pohybov.

Pri tréningu by sa malo uprednostniť vstrekovanie základných svalov. Silný chrbtový a brušný tlak výrazne zmierňuje zaťaženie chrbtice, čo je dobré pre blaho pacienta. Odporúča sa zvoliť súbor cvičení na základe miesta poranenia miechy.

Ak je pacient postihnutý bedrovou chrbticou, nemôžete vykonávať drepy a trakciu pomocou činky. Spodné končatiny sa môžu čerpať činkou, pričom sa prísne dávkuje hmotnosť nákladu. Môžete tiež pumpovať ruky a hornú časť chrbta bez prísnych obmedzení. V prípade poškodenia hrudnej alebo krčnej chrbtice sa naopak horná časť chrbta spracuje opatrne..

Kontraindikácie a odporúčania

Čo by sa nemalo robiť po diagnóze:

 1. Je zakázané ostro zdvíhať veľkú váhu. To vyvoláva zovretie nervového koreňa a vyčnievanie prietrže ešte viac.
 2. Pri ohýbaní, ohýbaní nahor a do strán nemôžete robiť ostré pohyby. Je to tiež spojené s následkami vo forme štípania.
 3. Nemôžete bežať rýchlo, vytvára to určité zaťaženie celého muskuloskeletálneho systému.
 4. Akékoľvek športové športy sú zakázané.
 5. Dlhodobé sedenie a nečinnosť sú faktorom fyzickej nečinnosti a výskytu stagnujúcich javov. Ak je to možné, odporúča sa chodiť viac, aby do vnútorných orgánov a postihnutej chrbtice bolo normálne prísun krvi..
 1. Aby sa predišlo možným komplikáciám alebo dôsledkom zhoršenia, odporúča sa dodržiavať životný štýl predpísaný lekárom pacientovi. Pacient pravidelne vykonáva gymnastiku, navštevuje rehabilitačné centrum a nevykonáva úkony zo zoznamu kontraindikácií.
 2. Odporúča sa tiež ustanoviť režim spánku a bdelosti. Ak je to možné, odstráňte zlé návyky, odstráňte fyzickú nečinnosť.
 3. Medzi rysy činnosti - nemôžete byť príliš dlho ležať, stáť alebo sedieť. Pevná bytosť na jednom mieste vyvoláva stagnáciu vnútorných orgánov, ktorá je plná narušenia pohyblivosti bolestivej oblasti chrbtice. Aktívny životný štýl má opačný účinok - zdravie sa zlepšuje a bolesť sa zmierňuje menej.
 4. Udržiavanie a udržiavanie správnej polohy chrbtice. Dlhodobý pobyt v antalgickom postoji je spojený so zhoršením sprievodných chorôb - osteochondrózy alebo skoliózy, ak sú prítomné u pacienta. Pri správnom držaní tela v sede je zaťaženie svalov rovnomerne rozložené a nepreťažuje chrbticu.

Vrecká a batohy by sa tiež nemali nosiť na jednom ramene, aby sa chrbát nerovnomerne nepreťažoval. Pacient s kýlou chrbtice musí mať ortopedickú obuv a posteľnú bielizeň, ktorá účinne zmierňuje stres zozadu..

Redakčné stanovisko

Miechová kýla nie je fatálna diagnóza, ale bez liečby a dodržiavania lekárskych odporúčaní vedie k významnému zhoršeniu kvality života. Úpravou životného štýlu môžete dosiahnuť stabilnú remisiu. Odporúčame vám, aby ste si na našich stránkach preštudovali ďalšie články na liečbu chorôb chrbtice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Epigastrická hernia (prietrž bielo-bielej línie brucha) - je vzájomne prepojený patologický stav svalov a šliach v brušnej dutine. Epigastrická patológia je sprevádzaná prejavom v hornej časti stredovej línie defektu - hrčou, v ktorej je umiestnená herniálna vak so segmentom tenkého čreva, tuku a omentum..
Pupočná prietrž - patológia prejavujúca sa výčnelkom okrúhleho alebo oválneho tvaru v pupočnom kruhu, ktorý sa zväčšuje s výkrikom alebo úzkosťou dieťaťa.Aby to bolo jasnejšie, kvôli tomu, čo sa javí ako pupočníková prietrž, trochu sa dotýka anatomických a fyziologických charakteristík pupočnej oblasti plodu a novorodenca..
Akákoľvek kýla, bez ohľadu na jej umiestnenie, je vyčnievanie (čiastočná strata) vnútorných orgánov pod kožou cez prirodzené alebo novovytvorené diery (pretrhnutie svalov, seróznych membrán, atď.).