loader

Hlavná

Žalúdok

Brušná prietrž: príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Brušná prietrž sa nemôže objaviť neočakávane. Tvorí sa z určitých faktorov a času, nič iného. Takmer všetky príčiny tohto ochorenia sú rozdelené do predispozície k výskytu výčnelkov a dosiahnutiu výsledkov.

Brucho po odstránení prietrže môže byť ochabnuté a spôsobiť nepohodlie. Často sú bolesti.

príčiny

Do prvej kategórie patria faktory, ako sú šľacha a svalová slabosť získaná od narodenia, ako aj získané zmeny (v dôsledku chirurgických zákrokov, úbytku hmotnosti atď.), V dôsledku ktorých sa tvoria slabé miesta korzetu tela (v blízkosti femorálnej a trieslovinové kanáliky, pupočné krúžky atď.).

Do druhej kategórie patria faktory, ktoré stimulujú rast vnútrobrušného tlaku a slabý vzhľad kýly brucha u žien a mužov. Tieto faktory zahŕňajú ťažkú ​​fyzickú námahu, nádor brušných orgánov, plynatosť, problémy s močením, tehotenstvo atď..

Je dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že pri výskyte prietrže brucha musia vyššie uvedené faktory pôsobiť dlho. Vzhľad tohto ochorenia ovplyvňujú aj ďalšie faktory:

 1. Dedičná predispozícia.
 2. Previsnuté tkanivá v dôsledku veku.
 3. Chudnutie v dôsledku choroby alebo hladu.
 4. Obezita.
 5. Dlhý kašeľ.

príznaky

Ak chcete rozpoznať vznik choroby, mali by ste poznať jej príznaky. Nasledujúce príznaky brušnej prietrže sú:

 1. Hlavným príznakom je existencia hrče (vo veľkosti môže byť ako hrášok alebo vodný melón). Takmer vždy je možné vidieť výčnelok.
 2. Niekedy sú bolesti, ale veľmi zriedka. Vyskytujú sa v prítomnosti veľkých formácií, alebo ak tieto formácie existujú dlhú dobu a existujú komplikácie.
 3. Bolesť sa vyskytuje okolo výčnelku, ale môže sa šíriť po celom bruchu a môže dokonca dávať chrbát, krížovú kosti a slabiny..
 4. S niektorými kýlami môže horieť pálenie a bolesť za hrudnou kosťou.
 5. Niekedy sa vyskytuje zvracanie, nevoľnosť a zápcha..
 6. Vzdelanie v bruchu je odlišné, ale majú určité príznaky.

Pre tieto útvary sú charakteristické nasledujúce príznaky:

 1. V prípade femorálnej prietrže u žien alebo mužov sa objavujú problémy s močením a bolesť v dolnom bruchu sa zvyšuje, ak je osoba úplne vztýčená..
 2. V prípade diafragmatickej prietrže sa rozlišujú tieto príznaky: výskyt pálenia záhy, grganie, ťažkosti s prehĺtaním.
 3. Možné sú aj dýchavičnosť, kašeľ a chrapot.
 4. Náhly nástup bolesti brucha, letargia, nevoľnosť a neustále vracanie.

Toto sú celkom nebezpečné príznaky, ktorých vzhľad musíte spustiť poplachom, pretože hovoria, že došlo k porušeniu vzdelávania. Ak sa vyskytnú takéto príznaky, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr..

Priama kýla

Získané formy uvoľňovania orgánu do trieslovej oblasti sú charakterizované rozmazanými symptómami a letargickým prechodom. Prvé príznaky brušnej prietrže u mužov sa môžu objaviť neočakávane. Kýla je síce malá, ale nespôsobuje bolesť. Ak bol prítomný už nejaký čas, pacient sa sťažuje na nepríjemný stav. Bolesť tiež nastáva s jej rastom. Potom pacient hovorí, že ho znepokojuje neustála bolesť v oblasti brucha a slabín. Pohodlie môže byť tiež v oblasti krížovej kosti, dolnej časti chrbta.

Spočiatku taká kýla u mužov a žien vyzerá ako malý pretiahnutý výbežok umiestnený v blízkosti slabín. Táto prietrž sa cíti pri fyzickej námahe a potom zmizne. Len čo sa bolesť ustavične prejaví, je výstupok viditeľný v akomkoľvek stave tela. Po nejakej dobe sa vytvoria komisie a spôsobujú bolesť. Ak sa močový mechúr, maternica alebo vaječníky (u žien) dostanú do vaku, môže to viesť k zhoršeniu močenia, bolesti počas menštruácie. V niektorých prípadoch môže ingvinálny prsteň vytlačiť krvné cievy a spôsobiť akútnu bolesť. Tento stav je nebezpečný, pretože sa môže začať nekróza tkaniva a infekcia sa rozšíri po celej brušnej dutine.

Pupočná prietrž

Príčiny pupočnej kýly brucha:

 1. Vrodené predĺženie pupočného prstenca, keď jazva nedosiahne koniec a je tu malá diera. To sa nemusí zistiť v detstve, ale v priebehu času sa môže za určitých podmienok vytvoriť prietrž..
 2. Tehotenstvo a pôrod. Počas tehotenstva sa žalúdok žien zvyšuje, pupok sa od neho tiahne. Vyvoláva sa zápcha, ktorá vedie k zvýšenému tlaku vo vnútri brucha. Veľmi vysoké riziko u žien, ktoré rodili opakovane a počas tehotenstva, sa neriadilo pokynmi lekára. Komplexné pôrody, veľké dieťa, viacnásobné tehotenstvo tiež vedú k prietrži.
 3. Neaktívny život. Ak človek nie je zapojený do telesnej výchovy, jeho abs je omnoho slabší.
 4. Ťažké bremená. V čase zdvíhania závaží sa tlak v bruchu zvyšuje.
 5. Ochorenia sprevádzané vysokým vnútrobrušným tlakom. Môže to byť patológia tráviaceho systému, častá zápcha, pretrvávajúci kašeľ atď..
 6. Nadváha. Subkutánny tuk je ďalší objem, ktorý vedie k pupočnej prietrži.
 7. Prevedená operácia. Po operácii sa môže objaviť prietrž prietrže.

Femorálna prietrž

Pod femorálnou prietržou sa zvyčajným spôsobom rozumie patológia, pri ktorej sa orgány brušnej dutiny (obvykle črevá a omentum) pohybujú mimo prípustných limitov..

Prítomnosť femorálnej prietrže sa považuje za:

 1. Vzhľad hustého nádoru malej veľkosti medzi slabín a bedier, ktorý sa „schováva“, ak si pacient ľahne.
 2. Bolesť v oblasti stehien pri chôdzi, akákoľvek fyzická aktivita.

Chirurg je zapojený do diagnostiky choroby. Lekár najčastejšie používa tieto metódy:

 1. Irrigoskopia - röntgenová analýza hrubého čreva. Pacientovi sa podáva síran bárnatý. Po rovnomernom rozložení látky v tele lekár vyhodnotí stav čreva. V poslednej fáze je črevo naplnené vzduchom, aby bolo možné vyšetriť prítomnosť rôznych druhov polypov, vredov a podobne..
 2. Herniografia - zavedenie špeciálnej kompozície do brušnej dutiny. Pacientovi sa injekčne podá látka, ktorá sa predtým anestetizovala. Potom urobte fotografiu. Celý proces netrvá dlhšie ako šesťdesiat minút.

Pacient je spočiatku znepokojený iba brúsením prietrže pri fyzickej námahe. Nebude zbytočné objasňovať, že na začiatku sú pocity takmer nepostrehnuteľné, ale s vývojom sa stávajú silnejšími a silnejšími. Ďalej sa vytvorí dostatočne hustý nádor, ktorý sa pri zaťažení zväčší a pri absencii zmizne. Výčnelok sa výrazne zväčšuje a prestáva blednúť.

Biela línia prietrže

Biela brušná hernia u detí a dospelých je štruktúra šľachy, ktorá sa nachádza od hrudníka po pubu, zreteľne uprostred. Kombinuje šľachy umiestnené na oboch stranách šikmého svalu brucha..

Kýla brušnej línie je výčnelok malej oblasti brušného orgánu pod kožou (blízko bielej línie). V počiatočnom štádiu je patológia bezbolestná a pacienta veľmi neruší. Ale v priebehu času sa choroba vyvíja a môže dôjsť k porušeniu - orgány vaku sú stlačené nestlačiteľným šľachovým krúžkom, kde vystupujú. To je pre ľudí nebezpečné a vyžaduje si urgentný chirurgický zákrok. Koniec koncov, jediný spôsob, ako vyliečiť patológiu. Bez chirurgického zákroku môže pacient výčnelok iba mierne znížiť. To ale nevylieči, ale iba zníži tón šľachy a umožní diere natiahnuť sa ešte viac. Operácia kýly bielej línie brucha je pomerne jednoduchá a vždy funguje dobre. Existujú tri typy kýly:

 • supra umbilikálna prietrž;
 • blízko pupku;
 • pod tlačidlom brucha.

Posledne uvedený druh je zvyčajne zriedkavý. Bolesť s traumou na laterálnom a strednom menisku je iná. Ak je poškodená chrupavka, objaví sa akútna bolesť.

diagnostika

Aby bolo možné presne stanoviť diagnózu, je potrebné sa poradiť s odborníkom v tejto oblasti, gastroenterológom. Niekedy lekár riadi iba vizuálne vyšetrenie, ale sú prípady, keď jednoduché vyšetrenie nestačí. V takýchto okamihoch musíte použiť jednu z nasledujúcich metód na diagnostikovanie kýly brucha:

 1. ultrazvuk Táto metóda je známa všetkým, ale pripomenutie jej princípu nebude zbytočné. Na študovanú oblasť sa aplikuje gél. Pomocou tohto zariadenia lekár naskenuje vnútorné orgány zobrazené na monitore.
 2. Prieskum röntgenovej snímky brušnej dutiny. Môže sa vykonávať pri ležaní a státí. Pri problémoch s črevami a žalúdkom je výhodnejšia druhá možnosť. Pred zákrokom musíte odstrániť všetky šperky.
 3. X-ray priechodu bária. Pacient vypije nápoj bárnatý. Po štyridsiatich piatich minútach sa pacient položí na stôl a prístroj sa na neho nasmeruje. Na základe príkazu „nevdýchnite“, lekár urobí fotografiu.

operácie

Existuje niekoľko typov brušnej kýly chirurgia:

 1. Standard - hernioplastika, sa vykonáva v prípade komplikácií alebo je naplánovaný.
 2. Operácia, ktorá sa vykonáva pomocou vášho vlastného tkaniva alebo pomocou syntetických implantátov s cieľom opraviť chybu. Vykonáva sa laparoskopicky podľa metódy Lichtenštajnska alebo pomocou hernioplastiky..
 3. Obštrukčná chirurgia sa používa na odstránenie pupočníkových defektov.

Doteraz bolo odstraňovanie prietrže obmedzené potrebou uzavrieť defekt v blízkosti tkaniva, ktoré sa dnes praktizuje, ale menej aktívne. Chirurgický zákrok sa vykonáva rezom desiatich až dvanástich centimetrov, hernálny vak sa oddelí a odstráni a orgán sa vráti na svoje pôvodné miesto..

Po odstránení sa plastická chirurgia uskutoční pomocou šitia svalu do trieslového väzu.

Operácia kýly bielej línie brucha pomocou napínacieho plastu má množstvo mínusov a oveľa menej výhod:

 1. Po zotavení po operácii bude potrebné vylúčiť telesnú výchovu, zmeniť stravu najmenej na šesť mesiacov.
 2. Výčnelok z miesta, kde bola prietrž po operácii brucha, sa môže znova vrátiť..
 3. Bolesť, jazva sa nemusí dobre uzdravovať a môže sa objaviť zápal.
 4. Pri operácii v mieste, kde bola jazva, sa môže vytvoriť kýla.

Ľudové lieky

Tradičná medicína ponúka veľa možností liečby brušnej prietrže. Najbežnejšie sú:

 • V počiatočných fázach prietrže sa odporúča každé ráno vypiť múmiu (0,2 g) rozpustenú v pohári vody. Liečba trvá najmenej dva týždne.
 • Angreštový vývar má priaznivý účinok v boji proti tomuto problému. Listy by mali byť rozdrvené, nalejte dve polievkové lyžice výslednej hmoty vriacou vodou, bude to trvať asi dve poháre vody. Keď je liek dostatočne infúzny a pripravený, po niekoľkých hodinách naneste 1/3 šálky až päťkrát denne.
 • Odvar ďateliny bude užitočný na posilnenie slabých stien brucha a svalového tkaniva. Bude to trvať čajovú lyžičku rastliny v pohári vriacej vody. Pred jedlom naneste 1/3 šálky.
 • Nakladaná kapusta so soľou vám pomôže pri liečbe. Listy kapusty alebo obklad so soľankou by sa mali nanášať na miesto vzniku prietrže. Postup sa musí vykonávať nepretržite.
 • Roztok octu 4% na denné utieranie prietrže. Na prípravu stačí jedna lyžica octu zriedená v pohári studenej vody. Po utieraní sa odporúča aplikovať obklad s infúziou dubovej kôry.
 • Použitie tinktúr pripravených z koreňa bylinnej rastliny (loosestrife loosestrife) bude mať pozitívny účinok. Nalejte dve čajové lyžičky rastliny pohárom vriacej vody, trvajte na termoske. Po dvoch hodinách je produkt pripravený na použitie. Stačí vypiť 1/3 šálky trikrát denne.

prevencia

Profylaxia brušnej hernie pozostáva z niekoľkých bodov.

1. Dodržiavanie určitých pravidiel výživy:

 • frakčná výživa;
 • úplné vylúčenie údeného mäsa a párkov z potravy;
 • prejedanie nie je povolené;
 • odporúča sa obmedziť používanie cukru;
 • strava bohatá na zeleninu a ryby.

Stav tela priamo závisí od konzumovaného jedla, preto je mimoriadne dôležité dodržiavať diétu.

2. Príjem základných vitamínov. Aby sa predišlo prietrži, odporúča sa užívať aj vitamínové komplexy, ktoré vám umožňujú udržiavať zdravý stav tela, posilňovať ho a obnovovať. Užívanie nasledujúcich vitamínov zníži riziko brušnej prietrže:

 • horčík (pohánka, orechy a syry);
 • vitamín C (citrusové ovocie, kivi, zelenina);
 • vitamín B (vajcia, hrach, fazuľa);
 • vitamín A (mrkva, ryby, melón, broskyne).

3. Cvičenie. Pravidelné vykonávanie určitých fyzických cvičení zabráni vyčerpaniu stien brucha, čo následne zníži pravdepodobnosť prietrže:

 • ťahá sa z polohy na chrbte a ohýba nohy na kolenách;
 • pootočením lisu je tiež potrebné zaujať náchylnú polohu, dotknúť sa kolien lakťami, vrátiť sa do východiskovej polohy;
 • striedavo sa vyrovnávajú nohy v polohe na bruchu, predtým sa nohy ohýbajú na kolenách.

Aby ste zabránili operácii brušnej hernie, musíte dodržiavať vyššie uvedené opatrenia a neustále sledovať svoje zdravie.

Brušná prietrž

Abdominálna hernia je veľmi časté ochorenie. Môže sa vyskytnúť u akejkoľvek osoby bez ohľadu na vek a pohlavie. Táto patológia sa u mnohých cicavcov vyvíja v dôsledku oslabenia svalov a spojivového tkaniva brušnej steny. Preto tí, ktorí majú domáce zvieratá, mohli vidieť brucho na bruchu mačiatka alebo psa. Prečo sa vyskytuje prietrž a ako s ňou zaobchádzať?

príčiny

Brušná stena je zložitá anatomická štruktúra tvorená hlavne spojivovým a svalovým tkanivom. Jeho funkciou je udržiavanie vnútorných orgánov v brušnej dutine. Vyvíja sa určitá rovnováha medzi vnútrobrušným tlakom a odporom brušnej steny. Niekedy je táto rovnováha narušená a vnútorné orgány začínajú opúšťať brušnú dutinu cez slabé miesta pod kožou, vytvára sa prietrž brucha, ktorej fotografia alebo vzhľad výrečne naznačuje prítomnosť choroby. Zmätenie s inou patológiou je takmer nemožné.

Príčiny kýly sú:

 • dedičná alebo získaná slabosť brušnej steny;
 • choroby spojivového tkaniva;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • predĺžený pôst;
 • obezita;
 • ascites;
 • tehotenstva;
 • fyzické prepätie;
 • pokusy pri pôrode;
 • chronický kašeľ;
 • zápcha
 • zdvíhať závažia.

Zranenia a pooperačné jazvy môžu tiež prispieť k rozvoju prietrže. Hernia sa môže objaviť v dôsledku chirurgického zákroku v prípade chýb pri šití chirurgickej rany. Preto faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj kýly, sú často pooperačné následky, najmä ak majú hnisavú povahu. Príčinou vnútornej hernie sú anomálie embryonálneho vývoja a chronická perivisceritída.

Druhy brušnej prietrže

V závislosti od toho, ako slabá je prietrž, ktorá nie je schopná odolať vnútrobrušnému tlaku, umožnila vnútorným orgánom ísť za brušnú stenu, rozlišujú sa nasledujúce typy prietrží brucha:

 • Inguinálna kýla - patologický výčnelok orgánov pod kožu prostredníctvom oslabených svalov v slabinách. Najčastejšie sa vyskytujú v lekárskej praxi. Tento typ kýly sa spravidla vzťahuje na mužov vo veku 40 rokov. V tomto prípade môže muž presahovať hranice spermatickej šnúry alebo slučky čreva, u žien - maternice, vaječníkov alebo močového mechúra..
 • Perineálne - nachádza sa v panvovej dlážke s výstupkom pod kožou. Pri prechode svalovým tkanivom môže prietrž vyčnievať do prednej steny konečníka alebo vagíny, perineálnej fosílie alebo spodnej časti vonkajších stydkých pyskov. Tento typ prietrže je najčastejšie diagnostikovaný u žien..
 • Kýly bielej línie brucha - výstup z omentum a iných vnútorných orgánov pobrušnice za otvorom cez otvor, ktorý sa tvorí pozdĺž stredovej čiary brucha. Patológia pochádza z pubis a prechádza pupkom do oblasti hrudníka. Toto ochorenie je zriedkavo asymptomatické..
 • Femoral - vyskytujú sa u žien od 30 rokov. Takáto kýla dosahuje pôsobivú veľkosť, hoci je menej pravdepodobné, že bude porušená. Vo väčšine prípadov je jeho obsahom omentum alebo slučka čreva. Faktormi vyvolávajúcimi femorálnu prietrž sú nadmerná fyzická námaha, tehotenstvo a chronická zápcha.
 • Pupočníkové - vyskytujú sa, keď vnútorné orgány opúšťajú brušnú dutinu za pupočníkovým krúžkom. Príčinou tejto patológie je zníženie tonusu brušných svalov. Pupočná prietrž je pomerne zriedkavá a prevažne u žien, častejšie u žien, ktoré rodia.
 • Bočné - môže sa objaviť vo vaginálnej oblasti av prípade zranenia - kdekoľvek. Príčinou ich výskytu je obezita, porušenie inervácie svalov, zápalové procesy. Tuk prenikajúci do otvorov krvných ciev prispieva k ich expanzii, ktorá vám umožňuje vytvárať vynikajúce podmienky pre rozvoj tvorby prietrže..
 • Miecha - sú vrodená anomálie. V tomto prípade stavce nie sú schopné uzavrieť sa v mieste spinálnych procesov, čím sa vytvorí medzera. Miecha s membránami preniká do nej. Ak je príliš veľa konglomerátnych stavcov, choroba bude vážna.

Známky prietrže brucha

Klinika kýly brucha je nešpecifická, je však úplne rozpoznateľná. Pri určovaní prietrže brucha je najzreteľnejším príznakom choroby bolesť, ktorá je sprevádzaná praskajúcim pocitom. Môžu sa tiež vyskytnúť kŕče, ktoré sa líšia závažnosťou a frekvenciou.

Bolestivosť sa môže objaviť iba pri fyzickej námahe, po ktorej sa trochu upokojí. Často sa obávali zápchy, nevoľnosti a zvracania. Vyzerajúca hernia je pre pacienta jasne viditeľná a na začiatku môže zmiznúť, keď je telo v horizontálnej polohe.

Najzreteľnejšími príznakmi a príznakmi choroby sú bolesti a vystupovanie. Preto otázka, ako určiť prietrž brucha, nie je nijako zvlášť zložitá. Túto diagnózu často robia sami pacienti..

Patologický opuch v skorých štádiách vyčnieva viac s napätím, kašľom, kýchaním a môže v pokoji zmiznúť. Neskôr, keď sa prietržná brána ďalej rozširuje, prietrž sa výrazne zväčšuje, hrozí jej porušenie a vznik rôznych komplikácií. Akákoľvek kýla sa preto považuje za nebezpečnú a vyžaduje si ošetrenie.

Diagnóza choroby

V prípade podozrenia na prietrž je veľmi dôležitá podrobná diagnóza, ktorú je možné dosiahnuť iba komplexným vyšetrením tela. V takom prípade bude potrebné röntgenové vyšetrenie močového mechúra, hrudníka, gastrointestinálneho traktu a pečene. Procedúra sa vykonáva pomocou bária, ktoré umožňuje na obrázku vidieť umiestnenie prietrže.

Ak došlo k posunu tenkého čreva, potom tento symptóm naznačuje vývoj kýly. Okrem toho je možné predpísať diferenciálnu diagnostiku alebo irigoskopiu.

Ultrazvuk je tiež efektívna metóda vyšetrenia. S ním môžete rozlíšiť neredukovateľné výčnelky od benígnych a lymfatických uzlín v oblasti trieslovín. Ultrazvuk vám umožňuje študovať anatómiu dutiny, v ktorej sa nachádza prietrž, a naplánovať vhodný spôsob odstránenia.

Počítačová tomografia umožňuje s veľkou presnosťou rozpoznať povahu a veľkosť defektu.

Možné komplikácie prietrže

Hlavné nebezpečenstvo, ktoré predstavuje prietrž brucha, je porušenie. Tento stav sa môže vyskytnúť, keď črevná slučka vstúpi do herniálneho vaku. Proces porušovania je spojený so sťahom brušných svalov, čo pomáha znižovať herniálny kruh. Nakoniec dochádza k zhoršeniu krvného obehu, na pozadí ktorého sa môže tvoriť črevná nekróza - smrť tkaniva. Pri porušení prietrže sú možné nasledujúce komplikácie:

 • silná intoxikácia tela;
 • obštrukcia čriev;
 • peritonitída - zápalový proces v brušnej dutine;
 • poškodená oblička a pečeň.

Ako liečiť prietrž brucha

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa prietrž hodí na konzervatívnu liečbu a korekciu fyzioterapiou a masážou. Častejšie vyžaduje chirurgický zákrok. A ak už došlo k porušeniu životne dôležitých vnútorných orgánov, potom sa operácia uskutoční v naliehavom prípade.

Výber chirurgických metód na odstránenie prietrže je dnes pomerne široký. V závislosti od typu kýly a technickej náročnosti operácie môže lekár odporučiť otvorenú alebo laparoskopickú hernioplastiku metódou napínania alebo implantácie sieťového implantátu na uzavretie prietrže.

Existujú kategórie pacientov, u ktorých je chirurgický zákrok kontraindikovaný alebo predpísaný iba v naliehavých prípadoch, keď riziko spojené s komplikáciami prietrže výrazne prevyšuje riziká chirurgického zákroku. Medzi takéto pacientky patria deti mladšie ako 1 rok, tehotné ženy, ľudia trpiaci chronickými alebo infekčnými chorobami, choroby spojené s metabolickými poruchami, ako je cukrovka.

Ak je vývoj prietrže brucha spojený s celkovým oslabeným stavom spojivového alebo svalového tkaniva, potom operácia nezaručuje, potom sa kýla po chvíli objaví znova, ale v inej oblasti. Preto sa všetkým pacientom odporúčajú preventívne opatrenia na posilnenie brušnej tlače, výživy a úpravy životného štýlu.

Hernia Odstránenie chirurgie

Bez ohľadu na to, ako ľahko sa môže zdať situácia s herniou, jediným spôsobom, ako sa vysporiadať s takýmto problémom, je operácia. Podobné patológie samy o sebe nezmiznú. Časom sa množstvo výbežkov iba zvyšuje a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a život.

Navyše, ak je prietrž v tele príliš dlho, dochádza k deformácii susedných tkanív. A to zase môže mať priamy vplyv na výsledok aj po operácii. Ani špeciálna bandáž a redukcia nie sú schopné vyriešiť problémy s herniou. Nosenie pomocného obväzu nezníži pravdepodobnosť zranenia.

Existuje iba jediný typ prietrže, ktorý môže zmiznúť sám - pupočná kýla u dieťaťa mladšieho ako päť rokov. V iných prípadoch je chirurgický zákrok nevyhnutný..

Pri prvom podozrení na herniu by ste sa mali okamžite spojiť s odborníkom. Čím skôr je pacient operovaný, tým väčšia je šanca na ľahké uzdravenie bez komplikácií. Hneď ako bude diagnóza potvrdená, pacient bude musieť podstúpiť ďalšie vyšetrenie vrátane vykonania testov. Tieto opatrenia sú potrebné na vyhodnotenie celkového stavu ľudského zdravia. Detailná analýza všetkých ukazovateľov pacienta a prítomnosť sprievodných ochorení umožňuje chirurgovi určiť vhodnú možnosť liečby prispôsobenú charakteristikám tela konkrétnej osoby..

Predoperačné vyšetrenie zahŕňa:

 • krvný test (biochemický a klinický);
 • krv na RW;
 • HIV test
 • analýza hepatitídy;
 • krvná skupina;
 • Analýza moču;
 • rentgén hrude;
 • EKG;
 • vyšetrenie gynekológa alebo andológa;
 • názor terapeuta.

Moderné možnosti medicíny sú jednoducho úžasné. Dnes sa prietrž hernie vykonáva menej traumatickým spôsobom pomocou laparoskopie. V zodpovedajúcej oblasti tela chirurg robí malé rezy, do ktorých je zavedená laparoskopia, spolu s potrebnými nástrojmi. Toto zariadenie umožňuje lekárovi kontrolovať každú akciu na monitore a prítomnosť miniatúrnych chirurgických nástrojov vám umožňuje odstrániť prietrž bez poškodenia okolitých tkanív.

Počas operácie sa na kýlu, ktorá je vyrobená z pletiva, umiestni zvláštna náplasť. Následne rastie do tkaniva, ktoré v budúcnosti zabráni vzniku prietrže. Percento opakovaných hernií je v tomto prípade minimálne.

Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii. To všetko závisí od závažnosti ochorenia a stavu pacienta. Chirurgovia však prijímajú intravenóznu anestéziu, pretože v tomto prípade sú všetky svaly pacienta uvoľnené. To lekárovi uľahčí vykonávanie potrebných manipulácií. V lokálnej anestézii je pacient v strese, čo iba zhoršuje chirurgický proces, čo môže negatívne ovplyvniť výsledok po operácii..

Trvanie operácie je 1,5 - 2 hodiny. Okrem toho pacient po operácii nestráca schopnosť samostatne sa pohybovať a za deň už môže ísť domov.

Kýlová profylaxia

Hlavnou príčinou prietrže v bruchu je slabosť spojivového tkaniva. Podobné komplikácie sa vyskytujú po chirurgickom zákroku, najmä ak je človek obézny. Ľudia, ktorí museli podstúpiť operáciu brucha v brušnej dutine, by mali dodržiavať tieto odporúčania: 2 mesiace po operácii sa uistite, že budete mať kýlu elastický obväz, vyhýbajte sa ostrým zákrutám a nakloneniu tela, nezdvíhajte viac ako 8 kg..

Až do určitého okamihu človek nesmie mať ani podozrenie na prítomnosť prietrže v tele. Ale skôr alebo neskôr bude výčnelok viditeľný pri svalovom napätí alebo tlaku. Dokonca aj pokojná prietrž môže spôsobiť komplikácie, ak dôjde k jej porušeniu, ktoré je spôsobené stlačením krvných ciev. Iba pár hodín zlého krvného obehu môže viesť k rozvoju gangrény. Jediným riešením v tejto situácii je iba chirurgický zákrok. Ak chcete odstrániť také vážne zdravotné problémy, mali by ste uvažovať o prevencii tejto choroby. Hlavné je vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu zdvíhaním závaží. Je veľmi dôležité normalizovať stolicu, pretože zápcha často vyvoláva výskyt prietrže. Ak sa zaznamená porušenie gastrointestinálneho traktu, potom špeciálna strava bohatá na vlákninu pomôže obnoviť jej funkciu. V takom prípade musíte vždy sledovať svoju váhu a udržiavať telesné ukazovatele v prijateľných medziach.

Nezabudnite na telesnú výchovu. Natiahnutá a oslabená brušná stena je častou príčinou brušnej prietrže. Svaly sa však môžu posilňovať pomocou špeciálnych cvikov, najmä tlače a cvičenia „bicykla“. Denné cvičenie 7-10 minút prinesie dobré výsledky a zvýši svalový tonus brucha. Mali by ste sa tiež usilovať o posilnenie svalového tkaniva panvového dna. Na tento účel je potrebné relaxovať a potom namáhať svaly análneho priechodu.

Aby sa predišlo vzniku prietrže, je potrebné včas liečiť choroby, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku:

 • prechladnutie sprevádzané kašľom;
 • pľúcne problémy
 • chronická zápcha;
 • urologické ochorenie so zníženým močením.

Počas narodenia dieťaťa by mala žena jesť správne, aby sa predišlo zápche. Nezasahujte do kondície. Pomôže to zvýšiť svalový tonus a zlepšiť prietok krvi..

Aby sa minimalizoval výskyt prietrže u novonarodeného dieťaťa, je potrebné v prvých dňoch jeho života zabezpečiť náležitú starostlivosť o pupok a obviazať pupočnú šnúru. Musíte dieťa kŕmiť podľa režimu, čím sa vylučuje možnosť prejedania. Ak máte zápchu, nezabudnite skontrolovať drobky a urobiť určité úpravy. Odporúča sa, aby sa bábätka ukladali trikrát denne na brucho, čo pomáha posilňovať brušné svaly. Je nežiaduce batoľatá batoľatá a často hádzať.

Pruh

Kýla je bežná chirurgická patológia, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním alebo výstupom vnútorného orgánu z oblasti, kde by mala byť normálna. V prípade komplikácií môže dôjsť k strate fragmentov orgánov prirodzenými otvormi smerom von alebo do iných dutín.

Táto patológia je nebezpečná, pretože v počiatočnej fáze príznaky prietrže prakticky neexistujú. S lekárom sa konzultuje iba vtedy, keď sa výčnelok zväčšil alebo sa vyskytli komplikácie. Kýla sa môže vyskytovať v každom veku, dokonca aj u novorodenca (pupočnej kýly). Podľa WHO sa toto ochorenie vyskytuje u mužov dvakrát častejšie ako u žien.

Prečo sa vyskytuje prietrž?

K uvoľneniu orgánu z jeho dutiny môžu prispieť rôzne faktory. Hlavným dôvodom je oslabenie tkaniva brušnej steny. Dôvodom môže byť dedičný faktor, vek, životný štýl.

Medzi ďalšie príčiny tvorby hernie patrí:

 • poranenia brucha;
 • nadváha;
 • operácie na brušnej stene;
 • nadmerná fyzická aktivita, ktorá vedie k častému zvýšeniu tlaku v bruchu;
 • ťažký chronický kašeľ, ako aj neustále plač (u dieťaťa);
 • tehotenstva;
 • zápcha
 • problémy s močením.

Medzistavcové kýly často postihujú ľudí po 35 rokoch. Toto je podporené zmenami kostného tkaniva súvisiacimi s vekom, poklesom metabolizmu, zlým držaním tela a chorobami chrbtice.

Známky prietrže: keď potrebujete navštíviť lekára

Vo väčšine prípadov je výčnelok zistený náhodou, pretože malé útvary sú asymptomatické alebo majú mierne príznaky. Niekedy sa človek môže cítiť nepohodlie počas obdobia aktivity, popíjania alebo pocitu opuchu v oblasti trieslovín a / alebo brucha. Hlavným príznakom choroby je nápadná malá pečať pod kožou..

Ako vyzerá prietrž?

Vzhľad sú to husté útvary, ktoré sa častejšie vyskytujú v tvare kruhu. Môžu meniť veľkosť v závislosti od polohy tela. Vo zvislej polohe, ako aj pri kýchaní, kašľaní sa zväčšujú a pri ležaní sa zväčšujú alebo úplne vymiznú..

Ak sa ocitnete s takýmto vzdelaním, určite by ste mali navštíviť chirurga, ktorý objasní diagnózu.

Druhy kýly: kde sa môžu vyskytnúť

Všetky hernie sú rozdelené do 2 veľkých skupín:

 1. Externé - viac ako 70% všetkých identifikovaných chirurgických patológií. Dajú sa ľahko diagnostikovať, aby boli počas hmatu viditeľné a hmatateľné. Ide o femorálnu, ingvinálnu, pupočnú, sedaciu a pooperačnú prietrž.
 2. Interné - neprekračujte určitú dutinu. Zoznámte sa menej často. Patria sem intraperitoneálne a bedrové rebrá, hernia pažeráka.

Zvážte, kde sa vyskytujú najbežnejšie vonkajšie druhy..

 1. Femorálne útvary opúšťajú femorálny kanál. Ženy sú náchylnejšie na túto patológiu kvôli väčšej panvovej štruktúre. Tento typ prietrže je ťažké zistiť sám..
 2. Inguinálne kýly sa považujú za mužskú patológiu, pretože ženy sú pomerne zriedkavé. Výčnelok sa vyskytuje v dutine trieslového kanálika, niekedy môže zostúpiť do mieška.
 3. Pupočné výčnelky môžu byť vrodené alebo získané. Vrodené patológie sa zisťujú okamžite pri narodení alebo sa tvoria u detí prvého roku života. Získané často u žien, pretože počas tehotenstva dochádza k predĺženiu pupočného krúžku.
 4. Epigastrická alebo hernie bielej stredovej línie brucha. Môžu sa tvoriť v pupku, nad alebo pod ním. Vystavený mužom po 25 rokoch a ženám po 40 rokoch.

Je tiež možný výskyt medzistavcových kýly krčnej alebo bedrovej chrbtice. Identifikujte takéto formácie častejšie u mužov a starších ľudí.

Ako určiť kýlu u dieťaťa

U novorodencov je najbežnejšou patológiou pupočná kýla. Najčastejšie sa vyskytuje v nemocnici.

Medzi typické príznaky prietrže u dieťaťa patrí:

 • pri plaču alebo kričaní v blízkosti pupka dochádza k výčnelku, ktorý sa ľahko ustúpi;
 • ak je kýla veľká, bude sa formácia pozorovať dokonca aj v pokoji;
 • pri palpácii sa cíti pod kožou pevné okrúhle tesnenie;
 • zápcha, pretože v dôsledku kýly sa môže vyskytnúť črevná obštrukcia;
 • častý plač, odmietnutie jesť.

Ak má dieťa takéto príznaky, musíte kontaktovať pediatrického lekára. U malých detí často výčnelok sám osebe vymizne, ale na zabránenie komplikáciám je dôležité lekárske pozorovanie. U detí sa tiež vyskytujú trieslovinové výčnelky a stredné brušné kýly.

Patologická diagnostika

Ak máte podozrenie na herniu, musíte sa dohodnúť s chirurgom alebo neurológom (na bolesť chrbtice). Dôležitou metódou na odhalenie patológie je dôkladné vyšetrenie, ktoré zahŕňa prehmatanie (prehmatanie prstami), klepanie a kontrolu príznaku kašľa..

Na objasnenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa môžu predpísať tieto štúdie:

V zriedkavých prípadoch je možné odoslať diagnostickú laparoskopiu. Ide o menej traumatický a bezpečný postup, ktorý sa vykonáva v anestézii pomocou laparoskopu..

liečba

Jediným efektívnym spôsobom, ako sa natrvalo zbaviť prietrže, je chirurgický zákrok. Nosenie obväzu, zníženie alebo nabíjanie môže poskytnúť iba dočasnú úľavu. Prípady samoliečenia sa pozorovali iba v detstve s určitými typmi kýly..

Najlepším riešením je oprava prietrže, ktorá sa dá vykonať chirurgickým rezom (otvorený chirurgický zákrok) alebo pomocou malých vpichov (laparoskopia)..

Ak existujú kontraindikácie chirurgického zákroku, odporúča sa dodržiavať diétu, nosiť podpornú ortézu a normalizovať stolicu. Tieto metódy nezbavia kýlu, ale pomôžu vyhnúť sa komplikáciám a spomaliť vývoj choroby..

Možné komplikácie

Kýla je progresívna chirurgická patológia. S nárastom vzdelania sú možné tieto podmienky:

 1. Prolaps alebo ťažké vystupovanie orgánov do iných dutín môže viesť k ich skrúteniu a zovretiu. Je to veľmi nebezpečný stav, ktorý je sprevádzaný silnou bolesťou, nevoľnosťou a intoxikáciou tela..
 2. Neredukovateľné formácie v priebehu času môžu viesť k koprostáze (stagnácia stolice).
 3. Zápalové hnisavé procesy v herniálnom vaku, ktoré ovplyvňujú vnútornosti.

Toto sú veľmi vážne stavy, ktoré si vyžadujú povinnú lekársku starostlivosť. Ak sa s lekárom včas nekonzultujete, zdravotné postihnutie je možné.

Najlepší spôsob, ako nájsť patológiu včas, je venovať pozornosť svojmu zdraviu a pravidelným lekárskym vyšetreniam. Ak kýla už vznikla, potom sa jej zbaviť žiadne masti, pleťové vody a masáže. Niekedy sa môže schovať, ale toto je dočasný jav. V každom prípade sa vyžaduje odborná pomoc..

Znaky a hlavné metódy liečby brušnej prietrže

Ako postupuje, kýla sa stáva bolestivou, zvyšuje sa riziko možných komplikácií, z ktorých mnohé ohrozujú život pacienta.

Abdominálna hernia sa vyvinie bez ohľadu na vek. Štatistiky tvrdia, že sa najčastejšie vyskytujú u detí (v dôsledku nedostatočného rozvoja svalového tkaniva) a u starších ľudí (v dôsledku svalovej slabosti súvisiacej s vekom). Poznamenáva sa tiež, že muži sú chorí častejšie ako ženy.

Celosvetovo sa ročne vykonáva viac ako jeden a pol milióna operácií na výčnelkoch s lokalizáciou v bruchu..

klasifikácia

Kýly brucha sa v závislosti od konkrétneho miesta delia na tieto skupiny:

 • Inguinal - sú najbežnejšie. Vo väčšine prípadov ich trpia muži. V závislosti od konkrétneho miesta vo vzťahu k spermatickej šnúre sa prietrž v slabinách delí na rovné a šikmé..
 • Pupočníkový - vytvorený v pupočnom kruhu.
 • Pericupal - vytvorený pod pupočným kruhom alebo nad ním.
 • Po operácii - objavte sa v mieste rezu o operácii. Ženy ich najčastejšie trpia..
 • Hernia epigastrium - nachádza sa pozdĺž strednej brušnej línie v suprabilikálnej oblasti.
 • Ventrálne - lokalizované v dolnej časti brucha.
 • Stehná.
 • Bedrovej - celkom zriedkavé.
 • Hernia Spigel (lunárny) línie brucha.
 • Ezofágová hernia bránice (hiatálna) - patrí do vnútorného typu.
 • uzáver.

Kýly bielej línie brucha - preperitoneálny lipóm. Sú to patologické stavy, pri ktorých sa tvoria medzery medzi svalovými vláknami v šľachách, cez ne vyjde tuk a potom časti brušných orgánov. Bolestivé vyčnievanie sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti stredovej línie brucha..

Prečo sa objavujú?

Biela čiara brucha je tvorená susednými zväzkami vláknitých vlákien aponeurózy svalov rekta priliehajúcich jedna k druhej. Línia prechádza vo forme zosilneného plochého šľachového prúžku procesu xiphoidov cez pupok až po ochlpenie..

V hornej časti (k pupku) má biela čiara šírku 10 až 25 mm, pod ňou sa výrazne zužuje - do 0,2 cm.

Proces tvorby kýly bielej línie brucha je spojený s divergenciou zväzkov aponeurózy s následným vyčnievaním cez vytvorenú medzeru častí vnútorných orgánov (hlavne črevných slučiek a omentum) a peritoneum. Šľachy sa niekedy môžu líšiť o 10 až 12 cm. V tvare sú herniové brány zaoblené, oválne alebo kosoštvorcové. Ich relatívna úzkosť (5-6 cm) zvyšuje pravdepodobnosť porušenia.

Rizikovú skupinu tvoria muži vo veku 20 až 35 rokov. Najbežnejšou lokalizáciou takýchto vredov je epigastrická zóna bielej línie.

Divergencia vlákien je možná v dôsledku mnohých faktorov:

 1. Hlavným dôvodom je slabosť spojivového tkaniva v niektorých častiach brušnej steny. Môže byť vrodená alebo získaná (v dôsledku pooperačného zjazvenia alebo obezity)..
 2. Druhá dôležitá línia je faktorom zvýšeného vnútrobrušného tlaku, najmä ak tlak stúpa pomerne často a zostáva dlho na vysokej úrovni. V dôsledku toho sa zvyšuje záťaž slabých častí brušnej steny:
  • inguinálna oblasť;
  • oblasť stehien;
  • pupočnej a pupočnej oblasti;
  • stredná línia brucha.

Zvýšenie vnútrobrušného tlaku môže byť vyvolané:

 • chronická zápcha;
 • dlhodobý kašeľ;
 • tehotenstvo
 • ascites;
 • intenzívna fyzická námaha - najmä zdvíhanie závaží.

Dopad posledne menovaného faktora sa výrazne zvyšuje v prípade zlej fyzickej zdatnosti ľudí, ktorí sú nútení robiť ťažkú ​​prácu.

Rizikové faktory

Nasledujúce okolnosti vytvárajú priaznivé pozadie pre výskyt brušných hernií:

 • nedostatok bielkovín;
 • fajčenie;
 • tuberkulóza;
 • zväčšená prostata;
 • ochorenia pečene (najmä cirhóza);
 • stavy a choroby vedúce k svalovej slabosti: senilný vek, detská obrna, ochrnutie dolných končatín;
 • prítomnosť pooperačnej infekcie v rane, ktorá spomaľuje proces hromadenia poškodených svalov, čo vyvoláva rozvoj prietrže;
 • poškodenie nervových vlákien počas chirurgického zákroku pri inej chorobe;
 • vykonávať aerobik alebo cvičenie jogy bez potrebného výcviku. Je potrebné poznamenať, že cvičenie na stacionárnom bicykli a jazda na bicykli sú úplne bezpečné, pokiaľ ide o možnú stimuláciu rozvoja choroby..

Stupne formácie

Kýla bielej línie v procese jej vývoja prechádza tromi fázami:

 1. Preperitoneálny lipóm.
 2. počiatočné.
 3. Finálna formácia.

V štádiu lipómu sa prostredníctvom defektov v tvare štrbiny vytvorených vo vláknach šliach uvoľňuje vlákno s ďalšou tvorbou lipidu predperitoneálneho typu..

Počiatočná fáza je charakterizovaná tvorbou herniálneho vaku, ktorého obsahom môžu byť slučky tenkého čreva alebo časti omentum..

V tretej etape sa v dôsledku diastázy (svalová disparancia) a progresie procesu v oblasti bielej línie vyvíja hustá, niekedy bolestivá formácia a herniálne brány, cez ktoré vystupujú časti brušných orgánov. Brány majú väčšinou kruhový alebo oválny tvar, ich rozmery sa môžu líšiť v pomerne širokom rozmedzí: od 1 do 12 cm.

Výsledkom je, že v poslednej fáze všetky hlavné zložky patológie s obsahom, ktoré môžu byť:

 • slučky tenkého čreva;
 • upchávka;
 • priečne hrubé črevo;
 • pupočno-pečeňový väz;
 • časť žalúdočnej steny

V konečnom štádiu sa dá prietrž brucha ľahko určiť vizuálne a hmatom.

Takéto výčnelky dosahujú vo veľmi zriedkavých prípadoch veľké rozmery. Proces sa často zastaví v prvom štádiu (preperitoneálny lipóm) a nepokračuje: výstupok zostáva v bielej línii, choroba pokračuje v latentnej forme a nepostupuje.

V súlade s úrovňou umiestnenia vzhľadom na pupok sú útvary na bielej čiare rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • supra umbilické hernie (epigastrické, epigastrické) - lokalizované nad pupkom a sú najbežnejšie (v 80% prípadov);
 • para umbilikál alebo paraumbilikál - ako naznačuje názov, sa nachádza v blízkosti pupočného kruhu, sú veľmi zriedkavé (v 1% všetkých prípadov);
 • sub-pupočníkové (alebo hypogastrické) sú lokalizované pod úrovňou pupku, tvoria 9% prípadov.

Kýla bielej línie môže byť jednoduchá (menej bežná) a viacpočetná - v tomto prípade sú umiestnené zvisle nad sebou.

príznaky

V mnohých prípadoch sa brušné hernie vyskytujú bez akýchkoľvek vonkajších príznakov a sú zistené náhodou. Príznaky sa líšia v závislosti od konkrétneho miesta a závažnosti choroby..

1. Bolesť sa môže objaviť už v počiatočnom štádiu, čo je spôsobené porušením nervových vlákien predperitoneálneho tkaniva. Tieto pocity sú zvyčajne neostré, bolesť, ťahanie alebo drvenie a zosilňujú sa po fyzickej námahe, trápnych zákrutách, zákrutách, po povzdychu alebo jedle. Lokalizácia bolesti závisí od miesta prietrže. Keď ležia, miznú.

2. Charakteristickým symptómom je viditeľný výbežok podobný nádoru. Spravidla sa prejavuje v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorý je vyvolaný:

 • kýchanie
 • kašeľ
 • vstávanie z postele;
 • fyzická aktivita.

V zriedkavých prípadoch je herniálny výčnelok stále prítomný.

3. Príznaky spojené s trávením:

4. Poruchy močenia sa pozorujú, keď stena močového mechúra preniká do herniálneho vaku.

5. Čkanie, grganie a pálenie záhy môže tiež naznačovať prítomnosť výčnelku v určitej časti bielej čiary. Často sa vyskytujú, keď sú slučky hrubého alebo tenkého čreva v herniálnom vaku.

6. V prípade komplikácií môže dôjsť k prudkému zhoršeniu:

 • bolesti v oblasti vyčnievania sa zosilňujú a stávajú sa neznesiteľnými;
 • prietrž získava hustú konzistenciu (dá sa zistiť palpáciou) a prestáva usadzovať v brušnej dutine;
 • objavuje sa silné zvracanie;
 • niekedy sú pozorované nečistoty v stolici.

Základné diagnostické metódy

Kýla s lokalizáciou v bruchu sa dá zistiť podrobnými fyzikálnymi vyšetreniami. Palpácia odhaľuje hustý, niekedy bolestivý výstupok guľatého alebo oválneho tvaru, lokalizovaný v stredovej línii brucha. Jeho priemer môže dosiahnuť 12 cm.

Výstupok je najzreteľnejší, keď je telo naklonené dozadu, počas ktorého je biela čiara napnutá. V prípade opraviteľných kýly je prehmataná štrbinová brána. Auskultácia odhaľuje dunivé zvuky nad herniálnym vakom.

Na objasnenie anatomických štruktúr zapojených do patologického procesu sa vykonávajú tieto štúdie:

 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka báriom;
 • ezofagogastroduodenoskopia (gastroskopia);
 • ultrazvukové vyšetrenie herniálneho výčnelku;
 • multispektrálna počítačová tomografia brušnej dutiny (MSCT);
 • herniografia je metóda röntgenového vyšetrenia, ktorej podstatou je zavedenie špeciálnej kontrastnej kompozície do vyšetrenej brušnej dutiny na ďalšie vyšetrenie prietrže

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s týmito patológiami:

 • peptický vred žalúdka;
 • dvanástnikové vredy;
 • cholecystitída;
 • zápal pankreasu.

Nebezpečenstvo choroby

Po potvrdení diagnózy kýly bielej línie brucha na základe príznakov a výsledkov uvedených štúdií je potrebné okamžite začať liečbu. V súčasnosti je jedinou účinnou metódou chirurgický zákrok. Je vhodné vykonať ho čo najskôr: choroba nie je len kozmetickým defektom, ale tiež významne obmedzuje fyzické schopnosti osoby..

Okrem toho prítomnosť tohto ochorenia je potenciálnou hrozbou komplikácií rôznej závažnosti. Dôvodom pre väčšinu z nich je oneskorené oslovenie lekárov. Najčastejšie komplikácie sú:

 • porušenie herniálneho výčnelku;
 • črevná obštrukcia;
 • flegmon - vývoj hnisavého procesu.

Najnebezpečnejšou komplikáciou je porušenie. Vyskytuje sa pomerne často - v 17 - 20% prípadov. Pretože sa v dôsledku toho vyvinie črevná obštrukcia, môže takáto komplikácia viesť k smrti pacienta. Hlavné znaky naznačujúce porušenie prietrže brucha sú:

 • silná bolesť;
 • neschopnosť opraviť prietrž;
 • významné vypuklé napätie;
 • nedostatok prenosu na herniálny výčnelok kašľa.

liečba

Liečba brušnej prietrže je možná iba jedným spôsobom - chirurgickým zákrokom ju odstrániť. Vykonáva sa bez ohľadu na štádium vývoja choroby. Najlepší výsledok sa dá dosiahnuť včasnou detekciou a včasným chirurgickým zákrokom..

Kýlová chirurgia sa nazýva hernioplastika. Vykonávajú sa rôznymi technikami:

 • uzavretie defektu našimi vlastnými tkanivami;
 • odstránenie defektu špeciálnou protézou - je implantovaná otvoreným spôsobom alebo laparoskopicky (cez malé vpichy na brušnej stene).

Protéza používaná pri hernioplastike (navonok pripomína sieťovinu) sa vyrába na báze syntetického materiálu, ktorý je pre človeka úplne neškodný: nespôsobuje alergickú reakciu, nevyvoláva vývoj zápalového procesu, nie je karcinogénny..

Implantáty sa vyznačujú zvýšenou pevnosťou, telo ich neodmietne. Na začiatku ich zavedenia do lekárskej praxe bolo možné odstrániť kýly veľkej línie bielej línie brucha, ktoré boli predtým považované za nefunkčné z dôvodu nemožnosti následného zošitia okrajov defektu použitím bežných švov..

Oprava chyby vlastnými tkanivami

Táto metóda sa nazýva aj hernioplastika napätia. Používa sa v prítomnosti vyčnievania malých rozmerov akejkoľvek lokalizácie. Podstatou metódy je šitie defektu na bielej línii brucha pomocou neabsorbovateľnej nite..

Prípady výskytu jedinej hernie sú pomerne zriedkavé. Najčastejšie sa zmeny vyskytujú pozdĺž celej bielej čiary s vytváraním početných defektov rôznych veľkostí. Takéto podmienky si vyžadujú vykonávanie podstatne zložitejších operácií, počas ktorých sa prestavuje celá biela línia brucha, aby sa vylúčila možná odchýlka svalu rekta abdominis..

Slabosť spojivového tkaniva a zvýšená záťaž na stehy v pooperačnom období sú príčinou častých relapsov: choroba sa opakuje približne v 20 - 40% prípadov.

Napätá hernioplastika má mnoho nedostatkov, z ktorých hlavnými je pomerne dlhá doba na zotavenie (môže trvať celý rok) a vysoká pravdepodobnosť opätovného rozvoja prietrže..

Použitie umelých náhrad

V 80% prípadov sa vykonáva operácia spôsobom bez napätia, alebo aloplasticky. Počas chirurgického zákroku sa defekt eliminuje inštaláciou implantátu z umelých materiálov. Použitie pletiva, ktoré nadmerne pokrýva defekt v prednej brušnej stene, bráni napätiu jeho vlastných tkanív. Vďaka tomu je možné zabrániť vzniku syndrómu pooperačnej bolesti. Ďalšími výhodami aloplastiky sú:

 • rýchle hojenie rán;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • významné (až niekoľkokrát) zníženie pravdepodobnosti recidívy.

Po určitom čase po odstránení prietrže na bruchu a inštalácii protézy rastie s pojivovým tkanivom a spoľahlivo chráni slabú oblasť pred opätovným objavením sa.

Pri opakujúcich sa prietržoch je jedinou možnou liečbou hernioplastika s implantáciou sieťovej protézy: významné rozmery poškodenia tkaniva znemožňujú zošitie hrán. Doteraz sa týmto pacientom odporúčalo nosiť obväz na celý život..

Materiály používané pre aloplastické hmoty vyrábajú ruské aj zahraničné spoločnosti. Dnes je možné zvoliť optimálny typ sieťového implantátu: modely vyvinuté na základe kompozitných materiálov, viacvrstvových, kombinovaných atď..

V jednodňových nemocniciach je možná väčšina operácií bez predpätia.

Po 2 až 4 dňoch sa pacienti vracajú k svojmu obvyklému životu s určitými obmedzeniami v oblasti športu a fyzickej aktivity, ktoré sa odstránia pomerne rýchlo - približne po mesiaci.

Pooperačné obdobie

V pooperačnom období po odstránení prietrže na bruchu sa musí dodržiavať terapeutická strava. Potraviny a nápoje, ktoré prispievajú k zvýšeniu plynu a zápchy, by mali byť vylúčené z ponuky. Takéto opatrenie je potrebné, aby sa zabránilo zvýšeniu tlaku v brušnej dutine a divergencii švu. Optimálne je použitie tekutých potravín a obilnín. Pacientom sa tiež odporúča, aby znížili veľkosť podania..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Abdominálna kýla je pomerne časté ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť u akejkoľvek osoby. Je rozdelená na mnoho druhov, ktoré majú rôzne príznaky, umiestnenie, príčiny vývoja a taktiku liečby.

Inguinálna kýla

Pažerák
Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika.
Chrbtica je hlavnou osou, na ktorej je postavené naše zdravie a život..
Liečba kýly chrbtice v sanatóriu nie je jedinou, ale najúčinnejšou metódou liečby. Bolesťou chrbtice je osteochondróza chrbtice - degeneratívna zmena medzistavcových platničiek a následkom zanedbávania a zanedbávania zdravia kýly medzistavcových platničiek.