loader

Hlavná

Žalúdok

Znaky porušenia normálnej prietrže a metódy liečby

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom sa vnútorné orgány pobrušnice (zvyčajne črevá) vytesnia a vyčnievajú do trieslovinového kanálika. Zvyčajne je na začiatku choroby prietrž bezbolestná, takže pacient nevenuje dostatočnú pozornosť výslednému opuchu v dolnej časti brucha. Mnoho ľudí sa obracia na lekára už vo fáze uškrtenej prietrže, keď je akýkoľvek orgán nachádzajúci sa v brušnej dutine upchatý v hernálnom portáli, v dôsledku čoho sa vyvíja stagnácia krvi (až do nekrózy) a syndróm ťažkej bolesti..

Foto 1. Poranenie prietrže je sprevádzané silnou bolesťou. Zdroj: Flickr (Chi Hoàng Kim).

Poznámka! K poraneniu ingvinálnej prietrže dochádza v 20% prípadov choroby. Muži trpia 9 - 10 krát častejšie ako ženy. S vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku prietrže.

Príčiny porušovania ingínovej prietrže u dospelých a detí

Kýla sa môže vyvíjať postupne, napríklad v dôsledku chronického narušenia čriev a rýchlo, s prudkým napätím v bruchu..

Medzi rizikové faktory patrí zvýšená fyzická aktivita (potreba zdvíhať veľké hmotnosti), zranenia svalov brucha a triesloviny, slabosť brušných svalov.

Tehotné ženy, novorodenci a staršie osoby sú najčastejšie ovplyvňované tvorbou kýly kvôli slabosti brušných svalov..

Inguinálna hernia sa môže vyvinúť v týchto prípadoch:

 • s ostrým jednorazovým zdvíhaním veľkej hmotnosti,
 • s pravidelnými zdvíhacími váhami,
 • so silným krikom, kašľom alebo kýchaním,
 • so silným namáhaním počas pohybu čriev,
 • v dôsledku zrastov v čreve alebo bruchu,
 • počas tehotenstva pod tlakom plodu,
 • počas pôrodu,
 • v dôsledku zmien svalového tonusu súvisiacich s vekom.

Počas vnútromaternicového vývoja sa v peritoneu tvorí tzv. Vaginálny proces peritoneum (u chlapcov je výraznejší, pretože spočiatku v ňom boli semenníky, ktoré potom zostúpili do mieška). V čase narodenia je tento proces zvyčajne potlačený, ale v 25% prípadov nemá prerastanie čas. S ostrým alebo silným plačom u dieťaťa časť čreva alebo omentum spadá do tohto vaginálneho procesu..

Poznámka! Novonarodené dievčatá trpia ingvinálnymi prietržami 10-krát menej ako chlapci v dôsledku prítomnosti vagíny, ktorá tlačí vaginálny proces pobrušnice, čím zabraňuje tomu, aby do nej spadli ďalšie orgány..

Znaky porušenia normálnej hernie

Uškrtená kýla je nebezpečný stav, pretože narušený krvný obeh v upnutom orgáne môže viesť k nekróze tkaniva, peritonitíde a iným vážnym následkom..

 1. Prietržená prietrž sa vyznačuje silnou a ostrá bolesťou v oblasti prietrže až po bolestivý šok. Bolestivosť môže pretrvávať až 6 hodín.
 2. Do pobrušnice je možné vložiť obyčajnú prietrž, obmedzenú prietrž nie je možné opraviť.
 3. Kýla je vyčnievajúcejšia ako obvykle a má jasné obrysy, napätá.
 4. Ak je pri normálnej kýle v polohe na chrbte prst vložený do hernálneho kanála a kašeľ, brušné svaly „prst“ vytlačia. Ak dôjde k porušeniu prietrže, kašeľ.

Okrem týchto špecifických symptómov môže byť stav charakterizovaný aj ďalšími príznakmi: nevoľnosť a vracanie, bolesť brucha, pokles tlaku a celková slabosť, smäd a sucho v ústach, horúčka a zimnica.

Foto 2. Obmedzená prietrž vyžaduje chirurgické ošetrenie. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

Diagnóza uškrtenej prietrže v slabinách

Zranenie slabinovej prietrže sa diagnostikuje pomerne ľahko, pretože stav má výrazné príznaky. Vo veľkej väčšine prípadov s touto patológiou je indikovaný chirurgický zákrok, preto musí pacient podstúpiť niekoľko laboratórnych krvných testov (stanoví sa miera sedimentácie erytrocytov (ESR), ako aj počet leukocytov). Na určenie veľkosti prietrže bránky a diagnostikovanie stavu upnutého orgánu sa predpíše ultrazvuk alebo počítačová tomografia..

To je dôležité! Je dôležité vykonať diferenciálnu diagnostiku, pretože podobné príznaky sa môžu vyskytnúť aj pri iných akútnych stavoch brušných orgánov (apendicitída, pankreatická nekróza, pečeňová alebo obličková kolika, koprostáza, inverzia čreva, peritonitída atď.)..

Oprava prietržnej hernie

Liečba porušenia spočíva v uvoľnení zovretého orgánu. Táto manipulácia sa môže vykonať dvoma spôsobmi:

 1. Ručne, ak sú herniové brány dosť poddajné. Hernie sa zvyčajne ručne opravujú u malých detí, ktorých svaly sú veľmi elastické.
 2. Chirurgicky. Kýlový kanál je pitvaný a orgán je uvoľnený. Ak sa v nej ešte nekrotické zmeny nevyvinuli, ďalšia liečba je konzervatívna. Ak sa začala nekróza, postihnutá časť orgánu sa amputuje..

Liečba obmedzenej hernie je nevyhnutne sprevádzaná vymenovaním liekov: lieky proti bolesti (antispasmodiká alebo lieky proti omamným látkam), protizápalové lieky, antikoagulanciá, antibiotiká.

Požitie slabinovej prietrže je komplexný stav, ktorý si vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť..

To je dôležité! V žiadnom prípade sa nesnažte narovnať prietrž alebo sami seba porušiť. Akákoľvek samoliečba iba zhoršuje stav pacienta.

Komplikácie a dôsledky porušenia prietrže

Ak pacient nie je okamžite dopravený na pohotovostné oddelenie, v postihnutej oblasti môže dôjsť nielen k nekróze, ale aj k závažnému hnisaniu. Táto podmienka môže skončiť:

 • perforácia črevnej steny a črevného obsahu do pobrušnice;
 • peritonitída (zápal samotného pobrušnice), ktorý môže byť buď dôsledkom perforácie alebo reakcie na zápal v herniálnom vaku.

Začatie porušovania prietrže často končí smrťou, takže nemôžete odložiť hospitalizáciu a navyše sa spoliehať na tradičnú medicínu.

Obdobie rehabilitácie po porušení prietrže

Vo väčšine prípadov je obmedzená hnačka odstránená endoskopickou metódou, ktorá významne znižuje rehabilitačné obdobie po operácii. Už v prvý deň po operácii môže pacient vstať a pohybovať sa nezávisle. Avšak v prvom mesiaci:

 • Nezdvíhajte viac ako 1-1,5 kg,
 • musíte nosiť špeciálny obväz,
 • držať stravy bohatej na bielkoviny,
 • jedzte 4-5 krát denne,
 • pite veľa, aby nedošlo k zápche.

Týždeň po operácii je pacientovi predpísaná aj cvičebná terapia, ktorá pomáha napínať väzivový aparát (aby sa predišlo tvorbe adhézií po operácii) a posilňuje brušné svaly..

Zranená slabinová prietrž

Inguinálna hernia je časté ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Novorodenci často trpia takým problémom. Keď sa toto ochorenie objaví, pacient musí okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Toto ochorenie je zvlášť nebezpečné pre jeho komplikácie. Zdržanlivá slabinová prietrž predstavuje skutočnú hrozbu pre ľudské zdravie. S touto komplikáciou sú pacientove orgány stlačené, ktoré prenikli kýlovou bránou. Spermatické šnúry, krúžky čriev, vaječníky, močový mechúr alebo väzivo maternice môžu byť nižšie. Táto závažná komplikácia sa vyskytuje u 10 - 20% všetkých prípadov tohto ochorenia..

známky

Kýla nemusí pacienta dlhodobo znepokojovať. Jediným znakom problému bude mierny výčnelok v slabine. Má okrúhly alebo oválny tvar a pri stlačení úplne zmizne. Príznaky sa objavia, keď dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže. Výskyt takejto komplikácie naznačuje:

 • ostrá bolesť v slabinách;
 • sčervenanie kože;
 • opuch prietrže;
 • zvýšenie všeobecnej a miestnej telesnej teploty.

Okrem toho osoba znižuje krvný tlak a existuje rýchly srdcový rytmus. Bolesť so štipnutím je lokalizovaná nielen v prietrži. Nepriaznivé pocity sa šíria aj žalúdkom..

Ihneď po výskyte inguinálnej kýly sa môže u pacienta objaviť uvoľnená stolica. V budúcnosti sa však bude cítiť iba falošne nutkaný konať proti defekácii. Pacient sa bude tiež sťažovať na dlhodobý nedostatok plynu..

Zvracanie tiež naznačuje komplikácie. Ak je močový mechúr zaseknutý v bráne prietrže, pacient bude mať tiež problémy s močením. Môže byť veľmi časté a bolestivé. Keď sa takéto príznaky objavia, človek potrebuje neodkladnú lekársku starostlivosť, hospitalizáciu a chirurgický zákrok.

Príčiny a liečba obmedzenej kýly pri deťoch

Dátum uverejnenia článku: 29/01/2015

Dátum aktualizácie článku: 02/01/2020

Tento krátky článok poskytuje prehľad moderných metód na liečbu slabinovej prietrže u mužov..

Pri tejto patológii sa liečba vykonáva pomocou chirurgického zákroku (jedná sa o „zlatý štandard“ terapie): iba pomocou nej sa dá úplne vylúčiť trieslová kýla. Existuje dobrá správa: účinnosť takejto terapie je 97 - 100%, v závislosti od skúseností chirurga, a moderné metódy endoskopickej liečby vám umožňujú vykonávať zásah drobnými punkciami do kože..

Všetky ostatné liečebné metódy bez chirurgického zákroku: fyzikálna terapia, obvaz, ľudová liečba sú iba pomocné.

Prečítajte si viac o všetkých týchto metódach - čítajte ďalej.

Štruktúra ingvinovej prietrže u mužov

Príčiny a rizikové faktory

Intuitívne kýly u mužov sú vrodené a získané. Vrodená hernia sa vytvára v štádiu vnútromaternicového vývoja plodu - potom, ako semenník zostúpi z brušnej dutiny do mieška, vaginálna vrstva pobrušnice neprerastie, ako by malo byť normálne. Výsledkom je, že trieslovinový kanál zostáva otvorený a za určitých podmienok ním môže byť premiestnený mimo brušnej dutiny črevnej slučky, čím sa vytvorí omentum - prietrž. Vaginálny proces pobrušnice tvorí tzv. Herniálny vak, v ktorom sú umiestnené vysídlené orgány..

Získané trieslové kýly u mužov majú za následok oslabenie svalov brušnej steny, ktoré by normálne malo držať všetky orgány brušnej dutiny. Predispozičné faktory výskytu choroby sú:

 • zmeny spojivového tkaniva súvisiace s vekom;
 • svalová slabosť spôsobená systémovými chorobami;
 • predĺžené zvýšenie vnútrobrušného tlaku (práca súvisiaca so vzpieraním, chronickou zápchou, obezitou, predĺženým kašľom);
 • stav po chirurgických zákrokoch do brušnej dutiny;
 • sedavý spôsob života (nedostatok pohybu).

Vplyvom týchto dôvodov dochádza k postupnému rozširovaniu vnútorného prstenca trieslovinového kanálika, to znamená k herniálnym bránam, cez ktoré vnútorné orgány následne prechádzajú s tvorbou herniálneho výčnelku..

Príčiny prietrže

Za patologický proces sa považuje hnačka. K vyčnievaniu vnútorných orgánov dochádza z niekoľkých dôvodov..

 • dlhodobé zvracanie
 • komplikácie počas pôrodu;
 • poranenia brucha;
 • zvýšený tlak vo vnútri brušnej dutiny;
 • ťažký kašeľ, pretrvávajúci dlho;
 • práce súvisiace so zdvíhaním závaží;
 • nadváha.
 • genetická predispozícia;
 • slabý svalový systém kvôli vrodeným vlastnostiam tela;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • krehká stavba tela.

Vek tiež ovplyvňuje výskyt patológie. V ľudskom živote sú dve obdobia, keď sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia:

 • 1. stupeň - vek od 12 do 24 mesiacov;
 • Etapa 2 - vek nad 40 rokov.

Intuitívna prietrž sa v detskom veku objavuje kvôli vrodeným vlastnostiam pohybového aparátu. Príčiny kýly v neskoršom veku sú produkčné faktory.

Formy choroby

Inguinálne kýly u mužov sa v závislosti od charakteristík anatomickej štruktúry delia na niekoľko typov:

 1. Šikmé. Môžu byť vrodené alebo získané. Herniálny obsah sa nachádza vo vnútri štruktúr spermatického vlákna pozdĺž trieslového kanálika. Šikmé kĺbové hernie sa ďalej delia na trieslovinový (herniálny výčnelok je znížený na miešok), lanovka (herniálny vak sa nachádza vo trieslovom kanáli na úrovni spermatického kordu) a duktál (hernálny vak je na úrovni vonkajšieho prstenca trieslového kanálika)..
 2. Priamy. Tento typ sa vzťahuje na získané hernie. Vyznačujú sa priechodom výčnelku mimo spermatickej šnúry cez trieslovinový priestor.
 3. Kombinovať. Sú to pomerne zložité anatomické útvary, ktoré pozostávajú z dvoch alebo viacerých hernálnych vakov prechádzajúcich rôznymi hernálnymi otvormi..
 4. Priama intersticiálna (subkutánna). Hernálny vak sa nachádza v podkožnom tkanive aponeurózy šikmého vonkajšieho svalu bez toho, aby spadol do šourku..


Proces formovania slabinovej prietrže

Intuitívne prietrže u mužov môžu byť nastaviteľné a neopraviteľné. S opraviteľnými kýlami môže herniálny výstupok zmiznúť a skĺznuť späť do brušnej dutiny. Ak je hernálny vak spojený s herniovým obsahom, potom sa prietrž stane nenapraviteľnou.

U mužov je trieslovinový kanál širší a kratší ako u žien, preto sú ingvinové kýly u mužov niekoľkokrát častejšie ako u žien..

Rozlišujú sa aj kĺzavé trieslové kýly. V tomto prípade sa na tvorbe herniálneho vaku zúčastňuje nielen parietálna, ale aj viscerálna vrstva peritonea. Medzi najčastejšie patrí prietrž pri týchto slabinových kýlach u mužov stenu močového mechúra.

Ak sa po odstránení trieslovej prietrže u človeka opäť objaví výčnelok, potom sa takáto prietrž nazýva opakujúca sa.

Podľa charakteristík klinického priebehu sú trieslové kýly nekomplikované a komplikované.

ethnoscience

Ako vyliečiť chorobu pomocou tradičnej medicíny? Kombinujú sa s terapeutickými cvičeniami a preventívnymi opatreniami. Alternatívnu liečbu by mal sledovať aj odborník. Aktívne používajte obklady, masti, pleťové vody. Postihnuté oblasti nie je možné zahriať. Môžete použiť také ľudové recepty:

 • Soľanka z čerstvo kysnutého kapusta používaná na nočné obklady.
 • Stlačiť z tinktúry na presličke poľa: 3 lyžice. l nalejte vriacu vodu na kvety a nechajte pôsobiť 30-40 minút. Naneste ochladený obklad.
 • Vývar byliny Larkspur. 25 g nalejte malé množstvo vody a povarte 8-12 minút. Pripravený produkt je možné konzumovať dovnútra počas 1 čajovej lyžičky. pred jedlom.
 • Masť na jezdecký tuk a vajcia. 100 ml ocot je potrebné zmiešať s kuracím vajcom. Bravčový tuk (0,5 l.) Sa topí a trvá 5 až 6 dní v tmavej a chladnej miestnosti. Po uplynutí stanoveného času je potrebné do zmesi pridať pár prepeličích vajec a 10 g jazvčieho tuku. Všetci sa zmiešali a poslali do chladničky. Pripravená masť pomôže zbaviť sa príznakov, aplikuje sa na oblasti s prietržou jeden mesiac.
 • Chrípková tinktúra. Do 0,5 litra sa musí naplniť 30 g kvetov chrípky. vriacou vodou a trvajte 1-1,5 hodiny. Vždy pred jedlom sa podáva malé množstvo infúzie.
 • Užitočné sú nasledujúce zložky: jód, cesnak, biela akácia, hnedý chlieb, amoniak.
 • Tinktúra na smrekovci smrekovca. Jeden liter vriacej vody sa naleje do 5 lyžíc. l kôra a trvajú 10-12 hodín. Vezmite 200 ml. 4-5 krát denne a používa sa na obklady.
 • Tinktúra ďateliny: 20 g. Je potrebné naliať 200 ml. vriacou vodou a trvať 1,5 hodiny. Hotová tinktúra sa používa perorálne trikrát denne, 60 - 70 ml.
 • Deň a noc komprimujte z čerstvého agáve.
 • Tinktúra na dubovej kôre. Kôra a žalude sa nalejú do červeného vína a trvajú na nich 20 dní. Tento nástroj sa používa ako kompresia.
 • Domáca masť na základe zlatého fúzy. V nádobe s objemom 0,5 ml musíte vyplniť suchú banán plantážnu, zlatú fúzy a indickú cibuľu. Do zmesi sa pridá bravčový tuk a všetko sa dôkladne premieša..
 • Vývar na báze paliny: 30 g bylín sa naleje vriacou vodou (200 ml) a trvá 2,5 - 4 hodiny. Vývar vypite 3-4 krát denne, 100 ml. v tom čase.
 • Tinktúra listov kostí. 25 g listov by sa malo naplniť vriacou vodou (250 ml) a trvať na tom, aby sa udržiavalo 5 hodín. Potom pridajte do tinktúry 30 g medu. Tinktúra sa používa ako obklad.
 • Kompresia založená na paline a ražnom chlebe. Výrobok sa musí nanášať na pokožku v mieste prietrže.
 • Acetický roztok sa používa na denné pranie. Pomery sú nasledujúce: 2 lyžice. l ocot sa musí nariediť v 200 ml. voda.
 • Požitie infúzií liečivých bylín. Telo posilňujú egreše, chrpy, lúky, smrekovce (kôra), nesmrteľky, presličky.

Vďaka ľudovým receptom sa veľa pacientov úspešne zbavilo príznakov choroby. A predsa je možné liečiť ingvinálnu prietrž bez chirurgického zákroku úplne a efektívne? Pripomíname vám, že všetky tieto metódy sú účinné v kombinácii iba v počiatočnom a ľahkom štádiu choroby. Všeobecne sa jedná o pomocnejšie, liečebné a doplnkové postupy, ktoré pomáhajú eliminovať príznaky choroby.

Hlavnou liečbou je chirurgický zákrok.

Príznaky slabinovej prietrže u mužov

Prvým príznakom vzniku slabinovej prietrže u mužov je výskyt nádoru podobného výčnelku v oblasti slabín. Zväčšuje sa pod vplyvom fyzickej námahy, kašľa, napínania a v polohe na chrbte, alebo sa výrazne znižuje. V priebehu času sa pacienti začínajú sťažovať na pretrvávajúcu alebo periodicky sa vyskytujúcu tupú bolesť lokalizovanú v oblasti trieslovín alebo v podbrušku. Bolesť má rôznu intenzitu a môže sa dať do lumbosakrálnej oblasti.

V priebehu času dosahuje herniálny výčnelok značnej veľkosti a postupne začína vytvárať vážne ťažkosti pri fyzickej námahe a chôdzi.


Hlavným príznakom slabinovej prietrže je nádorový výčnelok v oblasti slabín.

Ďalšie príznaky slabinovej prietrže u mužov sú do značnej miery determinované tým, ktoré orgány vstupujú do herniálneho vaku. Napríklad klzná hernia močového mechúra sa prejavuje bolesťou v suprapubickej oblasti, častým močením, bolesťou alebo pálením v močovej trubici. U starších pacientov sa môže vyvinúť akútna retencia moču. Pri vstupe do kýly saky cecum sa príznaky slabinovej kýly u mužov stávajú zápchou, plynatosťou a častými črevnými kolikami. Tvorba kýly s trieslovinami vedie k výraznému zvýšeniu jednej strany mieška.

Keď je hernálny vak stlačený v oblasti hernálnej brány, dôjde k porušeniu prietrže. Stáva sa nenapraviteľným a ostro bolestivým. Zafarbenie je zaznamenané kvôli narušenej črevnej motilite a dochádza k zastaveniu plynu, nevoľnosti a zvracaniu, celkový stav je významne ovplyvnený.

Ako určiť prietrž v ingvinálnej oblasti (manuálna diagnostika)

Diagnóza slabinovej prietrže začína štúdiom vonkajšieho otvorenia slabinového kanálu u mužov, ktoré zahŕňa 3 štádiá:

 • Prst ukazovateľa ruky, ktorý zachytáva významnú oblasť zloženej kože mieška, sa zavádza smerom k trieslovinovému kanálu;
 • • Definujte tuberkulózu;
 • Prst je posunutý trochu bližšie a zozadu a vstupuje do vonkajšieho otvoru trieslového kanálika, ktorého ostré hrany (nohy aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu) sú definované celkom jasne..

Počas štúdie sa určí veľkosť prietrže v trieslovine a kašeľ. Pred stanovením inguinálnej kýly musíte skontrolovať príznak kašľavého tlaku (vnímanie tlačného prsta zavedeného do údajnej hernálnej brány pri kašľaní pacienta) sa považuje za príznak nekomplikovanej brušnej prietrže. Pri komplikovanej (neredukovateľnosti, porušení) prietrže nie je nutkanie na kašeľ rozhodnuté. Porovnajte obidve vonkajšie otvory trieslovinových kanálov. Vonkajšie otvorenie inguinálneho kanála normálne prechádza iba koncom ukazováka.

Prst zasunutý vonkajším otvorom trieslovinového kanálika (najmä pri priamej hernii alebo šikmom s narovnaným smerom) prichádza do styku s parietálnym pobrušnicam prednej brušnej steny v oblasti jej mediálnej fosílie. Digitálny otras mozgu v tejto oblasti pobrušnice (v prítomnosti zápalového výtoku v tejto oblasti v dôsledku deštruktívnej apendicitídy) spôsobuje objavenie alebo zosilnenie bolesti v pravej laterálnej (iliakálnej) oblasti - príznak Krymovu. Štúdium vonkajšieho otvorenia inguinálneho kanála u žien je ťažšie ako u mužov a uspeje iba pri ochabnutej koži a výraznom rozšírení vonkajšieho otvorenia..

Inguinálna hernia u chlapcov

Vrodená slabá hernia u chlapcov môže byť diagnostikovaná v prvých týždňoch života. Prejavuje sa objavením sa nádoru podobného výčnelku v oblasti slabín, ktorý sa zvyšuje s plačom a namáhaním dieťaťa a počas spánku dieťaťa v uvoľnenom stave takmer úplne zmizne..

Pri ingvinálnej kýlovej hernii u chlapcov sa pozoruje asymetria v štruktúre mieška kvôli zreteľnému nárastu v jednej polovici.

Podľa charakteristík klinického priebehu sú trieslové kýly nekomplikované a komplikované.

Poranenie slabinovej prietrže u chlapcov hrozí rozvojom závažných komplikácií (peritonitída, črevná obštrukcia). U približne 5 - 7% chlapcov vedie porušenie ingvinálnej prietrže k atrofii semenníkov a zníženiu reprodukčných schopností v dospelosti až do rozvoja neplodnosti. Preto je veľmi dôležité včas identifikovať a liečiť slabiny prietrže u chlapcov, aby sa zabránilo ich porušovaniu.

Pooperačné obdobie

Po vykonaní operácie hernie na opravu slabinovej prietrže plánovaným spôsobom by sa pacient mal asi jeden deň držať na lôžku. Po spinálnej anestézii nebude pacient cítiť spodnú časť tela počas približne 4 až 6 hodín. Keď sa citlivosť vráti, môžete ju otočiť na jej stranu. Prvé jedlo a vodu je možné pripraviť do 12 až 24 hodín, mali by ste začať bežnou polievkou, želé, sladkým čajom alebo čistou minerálnou vodou. Ďalej sa diéta rozširuje a môže jesť jedlo známe pacientovi.

Je dovolené vstávať z postele deň po operácii, najlepšie za pomoci cudzincov. Ďalej sa postupne objavia sily a je dovolené chodiť nezávisle.

 • lieky proti bolesti sa podávajú počas prvých 3 až 4 dní;
 • antibiotiká (v závislosti od trvania a priebehu operácie) počas 1 až 3 dní;
 • antikoagulanciá (lieky, ktoré významne znižujú zrážanie krvi) denne po dobu 7 dní, ak sú sprievodné
 • choroby, vek po 40 rokoch, obezita, choroby žíl dolných končatín.

Na 1-2 mesiace je kategoricky zakázané vykonávať ťažkú ​​fyzickú prácu, musíte viesť šetrný životný štýl, po 2. mesiaci musíte postupne zvyšovať záťaž..

Veľká prierezová kýla pri dospelých samcoch.

diagnostika

Kontrolu pacientov s inguinálnou herniou vykonáva chirurg. Lekár analyzuje sťažnosti pacienta a potom vyšetrí a prehmatá brucho a trieslovinu. Počas inšpekcie sa osobitná pozornosť venuje tvaru a veľkosti výčnelku, možnosti jeho zmenšenia.

Aby sa určilo, ktoré štruktúry sú obsiahnuté v herniálnom vaku, vykoná sa inštrumentálne vyšetrenie pacienta vrátane nasledujúcich metód:

 • herniografia - röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku;
 • ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, močového mechúra a mieška;
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie hrubého čreva pomocou kontrastného média;
 • cystoskopia - vyšetrenie vnútorného povrchu močového mechúra pomocou endoskopického zariadenia - cystoskop;
 • cystografia - röntgenové vyšetrenie močového mechúra po jeho naplnení cez katéter roztokom kontrastnej látky.

Intuálna hernia u mužov si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s týmito chorobami:

 • lymfadenitída;
 • kŕčové žily (kŕčové žily spermií);
 • hydrocelu (kvapka semenníka);
 • femorálna prietrž.

Liečba bez chirurgického zákroku

Najskôr venujte osobitnú pozornosť neúčinnosti liečby konzervatívnymi metódami! Cvičenia s herniou, fyzioterapia, obklady, obväzy a ďalšie metódy môžu stav dočasne zmierniť, ale pacienta nelieči.!

Premárnený čas môže viesť k komplikáciám, ktoré sa uvedú neskôr v texte. A ak umbilikálna prietrž môže „prejsť“ sama o sebe, potom toto číslo nebude fungovať s trieslovinou - v každom prípade bude pacient potrebovať chirurgický zákrok.

Pamätajte, že dnes je veľká väčšina ochorení dokonale liečená, ale iba pod podmienkou, že pacient k liečbe pristupuje správne a zodpovedne! [Adsen2]

Liečba slabinovej prietrže u mužov

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u mužov je chirurgický zákrok. Počas operácie (hernioplastika, oprava prietrže, herniorafia) lekár excituje herniálny vak a plastifikuje hernálny portál, čím sa zabráni ďalšiemu relapsu choroby. Plastická chirurgia kýlových brán môže byť uskutočnená buď pomocou aponeurózy (technika ťahu) alebo pomocou špeciálnej sieťovej protézy (technika bez napätia).

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov sa vo väčšine prípadov vykonáva s následným použitím polypropylénovej sieťoviny. Je nainštalovaná v bráne prietrže a pevná. Vlákna spojivového tkaniva následne rastú jeho bunkami a vytvárajú spoľahlivú bariéru pre brušné orgány na ceste k trieslovinovému kanálu. Použitím tejto techniky sa výrazne znižuje pravdepodobnosť opätovného výskytu choroby..

Pozor! Fotka šokujúceho obsahu. Pre zobrazenie kliknite na

Operácie s inguinálnou kýlou u mužov sa môžu vykonávať tradičným otvoreným spôsobom s porezaním kože a laparoskopicky - pomocou malého vpichu..

Ak existujú kontraindikácie na chirurgický zákrok, napríklad závažné sprievodné ochorenia kardiovaskulárneho systému alebo senilného veku, odporúča sa pacientom nosiť obväz, ktorého veľkosť a tvar si vyberie chirurg. Pravidelné nosenie obväzov bráni ďalšiemu progresu choroby, znižuje riziko porušenia, ale nezabezpečuje úplné uzdravenie, pretože vám neumožňuje zbaviť sa príčiny choroby. Je dôležité používať obväz správne:

 • nosiť iba pri ležaní;
 • ovládať polohu vložiek, ktoré by mali byť umiestnené presne nad zónou herniálneho výčnelku;
 • monitorovať čistotu produktu.

Nosenie pásika s inguinálnou prietržou u mužov je kontraindikované v prípade kožných ochorení a rozvoja porušovania predpisov. V druhom prípade sa chirurgický zákrok vykonáva podľa vitálnych indikácií.

Komplikácie po operácii

Pri chirurgických zákrokoch sú možné komplikácie a hernioplastika nie je výnimkou. Najčastejšie sa vyskytujú infekcie rán, zníženie črevnej motility až do úplnej inhibície a rozvoj problémov pri práci srdca a pľúc. To platí najmä pre pacientov trpiacich chronickými chorobami. Komplikácie spôsobené herniovým výčnelkom sú však oveľa bežnejšie, napríklad po jeho porušení črevá často umrú. Preto je dôležité nájsť skutočne profesionálneho chirurga a okamžite vyhľadať lekársku pomoc..

Operácia niekedy problém nevyrieši navždy. K recidíve prietrže dochádza aj po jej včasnom odstránení vysoko kvalifikovaným profesionálnym chirurgom.

Príčina opakovaného výčnelku môže slúžiť:

 1. Lekárska chyba.
 2. Infekcie po zákroku.
 3. Ťažká fyzická práca.
 4. Anatomické rysy spojené so slabým tkanivom inguinálnej zóny.
 5. Chronické ochorenia čriev a dýchacích ciest.

Je pomerne ťažké eliminovať relapsujúci výčnelok, takže lekári sa snažia použiť metódu, ktorá sa pri prvej operácii nepoužila..

prevencia

Hlavné opatrenia na zabránenie vzniku slabinovej prietrže u mužov sú:

 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb bronchopulmonálneho systému sprevádzané intenzívnym kašľom;
 • aktívna liečba chronickej zápchy;
 • posilnenie svalov brušnej steny;
 • pravidelná, ale nie vyčerpávajúca fyzická aktivita;
 • zamedzenie zdvíhania závaží, a ak to nie je možné, použitie špeciálnych obväzov pri zdvíhaní závaží.

Video z YouTube na tému článku:

Chirurgický zákrok

Chirurgické metódy:

 1. Laparoskopia - prišívanie kýly pomocou endoskopu prepichnutím brušnej steny pomocou mini kamery, mikroendoskopických nástrojov as okom;
 2. Oprava chirurgickej hernie. Používajú sa rôzne metódy chirurgickej liečby slabinovej prietrže (Bassini, Matrynov, Rudzhi atď.)

Niekoľko dní po liečbe je pacient prepustený z nemocnice. Bolesť v oblasti vpichov v pooperačnom období je zanedbateľná. Úplné zotavenie po odstránení slabinovej prietrže nastane po 3 až 6 mesiacoch. Počas tohto obdobia by sa malo vyhnúť silnej fyzickej práci. Jedlo by malo byť ľahko stráviteľné, aby pacient nemal zápchu.

S rozvojom obmedzenej triesloviny prietrže sa vykonáva pohotovostná chirurgická liečba. Na začiatku chirurg otvorí herniálny vak a vyhodnotí stav orgánov, ktoré sú v ňom obsiahnuté. Pretože ak je črevné tkanivo v herniálnom vaku mŕtve, sú excidované. Potom sa vyreže herniálny vak a posilní sa predná brušná stena. Po moderných metódach liečby slabinových hernií je ich opakovanie mimoriadne zriedkavé za predpokladu, že všetky odporúčania sa dodržiavajú v pooperačnom období..

Známky drvenia slabinovej prietrže

Obmedzená slabina prietrže: hlavné príčiny, príznaky, liečba a prognóza

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Obmedzená brušná prietrž je pomerne častou komplikáciou, ktorá sa vyskytuje až v 20% prípadov pri slabinovej prietrži. Ak dôjde k porušeniu, orgány, ktoré padli z brušnej dutiny, sa stlačia do herniálneho otvoru, v takom prípade zostanú orgány vo trieslovom kanáliku..

Tvorba prietrže je spôsobená slabosťou brušných svalov, nadmernou fyzickou námahou, zranením alebo chirurgickým zákrokom..

ICD-10 kód

Príčiny porušenia ingínovej prietrže

Podľa mechanizmu porušenia prietrže sa rozlišujú dva hlavné typy: fekálne a elastické.

Fekálne porušenie vyvoláva pretekanie stolice črevnej slučky, ktorá spadá do trieslovinového kanálika, absencia liečby po niekoľkých dňoch vedie k nekróze črevného tkaniva..

Pružné porušenie spôsobuje prudkú stratu veľkého počtu vnútorných orgánov v úzkom hernálnom otvore (zvyčajne k tomu dochádza pri vysokom tlaku v bruchu - silný kašeľ, silné zdvíhanie). Spadnuté orgány sú zovreté úzkou dierou, ktorá spôsobuje silnú bolesť. Tkanivá orgánov, ktoré upadli počas elastického porušenia, začnú odumierať do 2 až 5 hodín.

Pružné porušenie sa vždy vytvára s úzkym prietržným otvorom, tu je čas, keď môže dôjsť k fekálnemu porušeniu pri pomerne širokom otvore.

Pri fekálnom porušovaní nemá fyzické nadmerné zaťaženie rovnakú hodnotu ako pri elastickom, v tomto prípade hrá veľkú úlohu pokles intestinálnej motility, ktorý sa často pozoruje v starobe. Tiež fekálne porušenie môže spôsobiť skrútenie, zalomenie, fúziu, zvyčajne sa táto komplikácia slabiny prietrže vyvíja s dlhodobým ochorením..

Herniovým otvorom môžu prenikať rôzne orgány, najčastejšie omentum, tenké a hrubé črevo, maternica, prívesky atď..

Pre zdravie ľudí sa porušenie čriev považuje za najnebezpečnejší stav, pretože to môže viesť k nekróze tkaniva a obštrukcii čreva, ktorá okrem silnej bolesti vyvoláva aj silnú intoxikáciu..

patogenézy

Počas priestupku sa vytvára uzavretá dutina so zovretými orgánmi, v ktorých je narušený krvný obeh. Pri porušení čreva sa na začiatku vyvinie žilová stáza, potom sa objaví opuch. Spolu s tým dochádza k krvácaniu v susedných tkanivách, k rozkladu stolice pri uvoľňovaní toxínov.

Kvapalina (herniálna voda) sa tiež hromadí v dutine s orgánmi, ktoré vypadli, čo nakoniec zmení farbu z bezfarebnej na tmavočervenú.

Smrť črevných tkanív vedie k tomu, že mikróby prenikajú do susedných tkanív a spôsobujú hnisavý zápal (v neskorších štádiách)..

Je potrebné poznamenať, že pri stlačení čreva je ovplyvnená aj adukčná časť, ktorá sa nachádza v brušnej dutine. V dôsledku črevnej obštrukcie napínajú stolice črevá, čo vedie k rednutiu stien.

Ťažké nervové zakončenie môže viesť k silnému bolestivému šoku..

Tento stav je nebezpečný pre ľudský život a vyžaduje si urgentný chirurgický zákrok a intenzívnu pooperačnú liečbu..

Príznaky porušenia ingvinálnej prietrže

Bolesť je hlavným príznakom zvierania prišívanej prietrže. Vzniká ostro a akútne, najčastejšie po fyzickom nadmernom zaťažení. Pacient často pociťuje bolesť nielen v mieste porušenia, ale v celom bruchu.

Hneď ako dôjde k narušeniu, môže hnačka v prvých niekoľkých hodinách narušiť, potom sa objaví zápcha a nedostatok plynu (v niektorých prípadoch existuje falošná nutnosť defekácie)..

Na začiatku štípania sa môže objaviť zvracanie, pri dlhodobom procese sa zvracanie prakticky nezastaví.

Ak dôjde k porušeniu močového mechúra, častému a bolestivému močeniu, narušeniu srdcového rytmu, horúčke, zníženiu tlaku, zvyšuje sa riziko vzniku šoku strednej až závažnej závažnosti..

Stojí za povšimnutie, že príznaky porušenia inguinálnej kýly sa môžu rýchlo vyvinúť.

Prvé príznaky

Prvým príznakom porušenia je silná bolesť v oblasti slabín, prietrž sa stáva bolestivou, keď sa zmení poloha, vypuknutie nezmizne, zhoršuje sa celkový zdravotný stav, nevoľnosť, zvracanie.

Strangulovaná kýlovo-bradlová kýla

Pri porušení brušnej kýly je najnebezpečnejším stavom akútna črevná obštrukcia a zápal pobrušnice. V tomto prípade sa vykoná stredná laparotómia, ktorá zanecháva stopu takmer na celom bruchu..

Zranená slabá hernia u detí

Ak dôjde k porušeniu slabinovej prietrže u detí, navrhujú sa dve možnosti v závislosti od stavu dieťaťa.

Pri uspokojivom stave a bez príznakov intoxikácie alebo ischémie čreva sa odporúča upraviť prietrž manuálne. Ak dieťa plače, potom ho treba najprv upokojiť, v niektorých prípadoch sú potrebné lieky na sedáciu, na chrbát je potrebné položiť staršie dieťa a zdvihnúť panvu, čo prispeje k zníženiu počtu vypadnutých orgánov..

Keď sa dieťa úplne upokojí, vykoná sa manuálna redukcia: jedna ruka jemne zatlačí na trieslový kruh, druhá vráti orgány do normálnej polohy. Ak bola oprava kýly úspešná, po dvoch dňoch je naplánovaná operácia odstránenia kýly.

Ak je stav dieťaťa závažný, existujú príznaky toxického otravy, je potrebná urgentná chirurgická starostlivosť, ale predtým musí byť stav dieťaťa normalizovaný..

Kde to bolí?

Komplikácie a dôsledky

Bez ohľadu na dôvody rozvoja porušenia ingínovej prietrže by sa liečba mala začať okamžite, pretože následky môžu byť priame: nekróza tkanív a orgánov, ktorá vedie k zápalovým procesom v pobrušnici a následnej smrti.

Ak dôjde k porušeniu vnútorných orgánov pri hernálnom otvorení, začne sa vnútorná intoxikácia po nekróze tkanív a orgánov, dochádza k toxickému šoku, ktorý spôsobuje dlhú kómu alebo smrť.

Diagnóza porušenia slabinovej prietrže

Diagnóza obmedzenej trieslovej prietrže nie je pre odborníka zvyčajne ťažká. Počas vyšetrenia je zreteľne viditeľný herniálny výčnelok v ingvinálnej zóne (na ľavej alebo pravej strane), na tomto mieste možno tiež pozorovať začervenanie a opuch..

Výstupok spôsobuje silnú bolesť, keď je stlačený, keď zmeníte polohu tela, nezmizne, zostáva napätý. Okrem toho si špecialista môže všimnúť neprítomnosť kašľa (prietrž sa pri napätí nezvyšuje).

Pri porušovaní orgánov, ako je vajcovod alebo vaječník, predstavuje diagnóza množstvo problémov. Bolesť v tomto prípade bolí a celkový stav ženy sa nezhoršuje. Z dôvodu zvýšeného rizika nekrózy sa chirurgický zákrok vykonáva hneď po podozrení z porušenia.

Deti na násilie reagujú veľmi násilne - nahnevane plačú, ohýbajú alebo ohýbajú nohy, v niektorých prípadoch dieťa stráca vedomie.

analýzy

Pred vykonaním akejkoľvek operácie sa odporúča vykonať všeobecný krvný test, močový test, v prípade potreby sa predpíše krvný test na zrážateľnosť..

[34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Prístrojová diagnostika

Obmedzená hernia je zvyčajne diagnostikovaná závažnými symptómami, ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny umožňuje preukázať črevnú obštrukciu.

Odlišná diagnóza

Ak máte podozrenie, že dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, špecialista musí vylúčiť ďalšie patologické stavy s podobnými príznakmi. Lekár obvykle diagnostikuje diagnózu bez akýchkoľvek zvláštnych problémov v dôsledku živých príznakov porušenia, ale v zriedkavých prípadoch (počas prvého porušenia, sprievodných patológií brušnej dutiny) je pomerne ťažké rozpoznať poranenú brušnú prietrž..

Po prvé, lekár musí rozlíšiť porušenie od pomerne zriedkavej patológie - nezvratnej prietrže. Typicky také kýly nie sú napäté a prenášajú kašeľový impulz dobre, čo sa pri stlačení nepozoruje.

Je tiež potrebné vylúčiť rozvoj kongestívneho procesu v črevách, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v starobe s nezvratnými kýlami. Príznaky stagnácie sa prejavujú postupne, najmä zápcha, zvýšená tvorba plynu, bolesť zvyčajne nie je intenzívna a pomaly rastie, pričom pri porušení sa príznaky vyvíjajú rýchlou rýchlosťou.

Aj v praxi chirurgov existuje tzv. Falošné porušenie, ku ktorému dochádza pri vonkajších brušných herniách a príznaky tohto stavu sú podobné ako pri priestupkoch, ale zvyčajne sa spájajú s akútnymi ochoreniami vnútorných orgánov..

Môže sa tiež urobiť chybná diagnóza s obličkovou alebo pečeňovou kolikou, peritonitídou, črevnou obštrukciou, pankreatickou nekrózou, čo povedie k nesprávne zvolenej metóde chirurgickej liečby..

Chyby sa môžu vyhnúť iba dôkladným a úplným vyšetrením pacienta.

Ale s akýmikoľvek problémami s presnou diagnózou sú lekári naklonení k uškrtenej kýle, pretože sa domnievajú, že je to menej nebezpečné pre život a zdravie pacienta (aj keď sa nakoniec ukáže, že je to zbytočné), ako vynechať čas, čím porušujú inú chorobu..

Znaky porušenia normálnej prietrže a metódy liečby

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom sa vnútorné orgány pobrušnice (zvyčajne črevá) vytesnia a vyčnievajú do trieslovinového kanálika. Zvyčajne je na začiatku choroby prietrž bezbolestná, takže pacient nevenuje dostatočnú pozornosť výslednému opuchu v dolnej časti brucha. Mnoho ľudí sa obracia na lekára už vo fáze uškrtenej prietrže, keď je akýkoľvek orgán nachádzajúci sa v brušnej dutine upchatý v hernálnom portáli, v dôsledku čoho sa vyvíja stagnácia krvi (až do nekrózy) a syndróm ťažkej bolesti..

Foto 1. Poranenie prietrže je sprevádzané silnou bolesťou. Zdroj: Flickr (Chi Hoàng Kim).

Poznámka! K poraneniu ingvinálnej prietrže dochádza v 20% prípadov choroby. Muži trpia 9 - 10 krát častejšie ako ženy. S vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku prietrže.

Príčiny porušovania ingínovej prietrže u dospelých a detí

Kýla sa môže vyvíjať postupne, napríklad v dôsledku chronického narušenia čriev a rýchlo, s prudkým napätím v bruchu..

Medzi rizikové faktory patrí zvýšená fyzická aktivita (potreba zdvíhať veľké hmotnosti), zranenia svalov brucha a triesloviny, slabosť brušných svalov.

Tehotné ženy, novorodenci a staršie osoby sú najčastejšie ovplyvňované tvorbou kýly kvôli slabosti brušných svalov..

Inguinálna hernia sa môže vyvinúť v týchto prípadoch:

 • s ostrým jednorazovým zdvíhaním veľkej hmotnosti,
 • s pravidelnými zdvíhacími váhami,
 • so silným krikom, kašľom alebo kýchaním,
 • so silným namáhaním počas pohybu čriev,
 • v dôsledku zrastov v čreve alebo bruchu,
 • počas tehotenstva pod tlakom plodu,
 • počas pôrodu,
 • v dôsledku zmien svalového tonusu súvisiacich s vekom.

Počas vnútromaternicového vývoja sa v peritoneu tvorí tzv. Vaginálny proces peritoneum (u chlapcov je výraznejší, pretože spočiatku v ňom boli semenníky, ktoré potom zostúpili do mieška). V čase narodenia je tento proces zvyčajne potlačený, ale v 25% prípadov nemá prerastanie čas. S ostrým alebo silným plačom u dieťaťa časť čreva alebo omentum spadá do tohto vaginálneho procesu..

Poznámka! Novonarodené dievčatá trpia ingvinálnymi prietržami 10-krát menej ako chlapci v dôsledku prítomnosti vagíny, ktorá tlačí vaginálny proces pobrušnice, čím zabraňuje tomu, aby do nej spadli ďalšie orgány..

Znaky porušenia normálnej hernie

Uškrtená kýla je nebezpečný stav, pretože narušený krvný obeh v upnutom orgáne môže viesť k nekróze tkaniva, peritonitíde a iným vážnym následkom..

 1. Prietržená prietrž sa vyznačuje silnou a ostrá bolesťou v oblasti prietrže až po bolestivý šok. Bolestivosť môže pretrvávať až 6 hodín.
 2. Do pobrušnice je možné vložiť obyčajnú prietrž, obmedzenú prietrž nie je možné opraviť.
 3. Kýla je vyčnievajúcejšia ako obvykle a má jasné obrysy, napätá.
 4. Ak je pri normálnej kýle v polohe na chrbte prst vložený do hernálneho kanála a kašeľ, brušné svaly „prst“ vytlačia. Ak dôjde k porušeniu prietrže, kašeľ.

Okrem týchto špecifických symptómov môže byť stav charakterizovaný aj ďalšími príznakmi: nevoľnosť a vracanie, bolesť brucha, pokles tlaku a celková slabosť, smäd a sucho v ústach, horúčka a zimnica.

Foto 2. Obmedzená prietrž vyžaduje chirurgické ošetrenie. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

Diagnóza uškrtenej prietrže v slabinách

Zranenie slabinovej prietrže sa diagnostikuje pomerne ľahko, pretože stav má výrazné príznaky. Vo veľkej väčšine prípadov s touto patológiou je indikovaný chirurgický zákrok, preto musí pacient podstúpiť niekoľko laboratórnych krvných testov (stanoví sa miera sedimentácie erytrocytov (ESR), ako aj počet leukocytov). Na určenie veľkosti prietrže bránky a diagnostikovanie stavu upnutého orgánu sa predpíše ultrazvuk alebo počítačová tomografia..

To je dôležité! Je dôležité vykonať diferenciálnu diagnostiku, pretože podobné príznaky sa môžu vyskytnúť aj pri iných akútnych stavoch brušných orgánov (apendicitída, pankreatická nekróza, pečeňová alebo obličková kolika, koprostáza, inverzia čreva, peritonitída atď.)..

Oprava prietržnej hernie

Liečba porušenia spočíva v uvoľnení zovretého orgánu. Táto manipulácia sa môže vykonať dvoma spôsobmi:

 1. Ručne, ak sú herniové brány dosť poddajné. Hernie sa zvyčajne ručne opravujú u malých detí, ktorých svaly sú veľmi elastické.
 2. Chirurgicky. Kýlový kanál je pitvaný a orgán je uvoľnený. Ak sa v nej ešte nekrotické zmeny nevyvinuli, ďalšia liečba je konzervatívna. Ak sa začala nekróza, postihnutá časť orgánu sa amputuje..

Liečba obmedzenej hernie je nevyhnutne sprevádzaná vymenovaním liekov: lieky proti bolesti (antispasmodiká alebo lieky proti omamným látkam), protizápalové lieky, antikoagulanciá, antibiotiká.

Požitie slabinovej prietrže je komplexný stav, ktorý si vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť..

To je dôležité! V žiadnom prípade sa nesnažte narovnať prietrž alebo sami seba porušiť. Akákoľvek samoliečba iba zhoršuje stav pacienta.

Komplikácie a dôsledky porušenia prietrže

Ak pacient nie je okamžite dopravený na pohotovostné oddelenie, v postihnutej oblasti môže dôjsť nielen k nekróze, ale aj k závažnému hnisaniu. Táto podmienka môže skončiť:

 • perforácia črevnej steny a črevného obsahu do pobrušnice;
 • peritonitída (zápal samotného pobrušnice), ktorý môže byť buď dôsledkom perforácie alebo reakcie na zápal v herniálnom vaku.

Začatie porušovania prietrže často končí smrťou, takže nemôžete odložiť hospitalizáciu a navyše sa spoliehať na tradičnú medicínu.

Obdobie rehabilitácie po porušení prietrže

Vo väčšine prípadov je obmedzená hnačka odstránená endoskopickou metódou, ktorá významne znižuje rehabilitačné obdobie po operácii. Už v prvý deň po operácii môže pacient vstať a pohybovať sa nezávisle. Avšak v prvom mesiaci:

 • Nezdvíhajte viac ako 1-1,5 kg,
 • musíte nosiť špeciálny obväz,
 • držať stravy bohatej na bielkoviny,
 • jedzte 4-5 krát denne,
 • pite veľa, aby nedošlo k zápche.

Týždeň po operácii je pacientovi predpísaná aj cvičebná terapia, ktorá pomáha napínať väzivový aparát (aby sa predišlo tvorbe adhézií po operácii) a posilňuje brušné svaly..

Požitie slabinovej prietrže: príznaky a jedna správna liečba

Obmedzená brušná prietrž je náhla alebo postupná kompresia (porušenie) orgánov obsiahnutých v brušnej dutine (zvyčajne v čreve) vo vonkajšom ingvinálnom kruhu..

Zranenie je najčastejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou kýly. Od 10% do 40% pacientov s herniou prvýkrát vyšetria chirurgom, ktorý už je v stave porušenia, až 60% všetkých porušení sa vyskytuje v ingvinálnom kanáli.

Liečba tejto patológie je iba chirurgická, pretože ide o potenciálne fatálne ochorenie. Aj pri včasnej operácii sa úmrtnosť pohybuje od 4% do 37%.

Z dobrej správy - zvyčajne je operácia úspešná.

Ak zistíte, že v sebe máte príznaky porušenia prietržovej kýly - okamžite zavolajte sanitku a ani neuvažujte o odmietnutí chirurgického zákroku.

Ďalej budeme problém podrobne analyzovať: príčiny patológie, príznaky, čo robiť?

Vznik a porušenie prietrže

Príčiny porušenia a jeho druhy

Podľa mechanizmu výskytu je obmedzená prietrž v slabinách, ako každý iný, 4 typy.

1. Pružné porušenie

Pružné porušenie nastáva s náhlym prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku. Dôvody sú bežné: kašeľ, kýchanie, ostré zákruty tela, zdvíhacie závažia, namáhanie pri pohybe čriev atď..

Pri tomto type porušenia sa do herniového vaku uvoľní viac obsahu, ako je obvyklé, a nemožno ho vrátiť. Uvoľnené orgány sa stlačia herniovým prstencom, vyskytuje sa v nich kyslíkové hladovanie (ischémia), ktoré sa pri absencii primeranej pomoci zmení na nekrózu tkaniva (nekróza)..

Nevyhnutnou vlastnosťou elastického porušenia je veľmi úzka brána bránice..

2. Fekálne porušenie

Fekálne porušenie sa objaví, keď črevná slučka pretečie vnútri herniálneho vaku. V tomto prípade je krvný obeh narušený v črevných slučkách vnútri herniálneho vaku.

Pri fekálnom porušení sú fyzické úsilie a zaťaženie pacienta oveľa menej významné ako pri elastickom. Najdôležitejšie je porušenie motorickej funkcie čreva a adhézie * v brušnej dutine.

* Adhézie sú adhézie tkanív, ktoré spájajú miesta dlhého zápalového procesu.

Tento typ patológie je charakteristický pre starších ľudí.

3. Spätné porušenie

Tento typ porušenia nastane, ak nie je porušená jedna slučka čreva, ale nie viac, v herniálnom krúžku, zatiaľ čo tá časť čreva, ktorá sa nachádza medzi obmedzenými slučkami, je ischemická.

4. Porušenie časti tela alebo prietržová hernia

Pri tomto type patológie nie je porušené celé črevo, ale iba jeho okraj.

Pri ingvinálnej hernii je zriedkavé.

Štyri príznaky uškrtenej prietrže

Bolesť je hlavným znakom porušenia. Vyskytuje sa náhle, je cítiť v slabinách na strane kýly av niektorých situáciách môže bolieť celý žalúdok. Niekedy je bolesť taká silná, že môže viesť k bolestivému šoku..

Syndróm bolesti pretrváva asi 4-6 hodín.

Ak sa porušenie neodstráni a bolesť sa zníži, je to zlé znamenie, pretože to môže naznačovať nekrózu čreva..

Kýla prietrže je nepriamym, ale veľmi významným znakom, najmä v kombinácii s bolesťou.

Napätie a bolestivosť herniového vaku naznačuje vývoj zápalu v ňom.

Nedostatok príznaku kašľa. V prípade, že k porušeniu nedôjde, vložte prst do brušného kanála a proti kašľu, potom budete cítiť, že prst je vytlačený von. Pri porušovaní sa tieto chvenie nepociťuje.

Opísané príznaky sú lokálne, ale pacient môže mať aj všeobecné príznaky katastrofy v bruchu:

 • zvracanie,
 • šírenie bolesti v žalúdku,
 • smäd,
 • suché ústa,
 • pokles krvného tlaku.

Pri dlhodobom porušovaní herniálneho vaku dochádza k hnisaniu (hlien hernieho vaku). Objavujú sa príznaky všeobecnej zápalovej reakcie (horúčka, zimnica, slabosť, apatia atď.), Ako aj miestne príznaky infekcie (opuch a sčervenanie kože, bolestivosť tkanív pri pocite okolo kýly)..

Ak sa operácia nevykoná, potom vo finále obmedzenej ingvinálnej prietrže nastane:

 • difúzna peritonitída (zápal pobrušnice), ktorej príčinou je prenos infekcie z herniálneho vaku do celej brušnej dutiny;
 • tvorba otvoru čreva v dôsledku jeho nekrózy s odtokom črevného obsahu do žalúdka.

Ak sa pacientovi podarí prežiť potom, postihnutie je takmer zaručené..

Smrť časti čreva v dôsledku porušenia prietrže

Jediným východiskom je chirurgické ošetrenie

Obmedzená trieslovinová prietrž sa rovnako ako každá iná lieči výlučne chirurgicky.

Celková anestézia.

Vzorový plán činnosti:

Na začiatku chirurg urobí rez na koži a otvorí herniálny vak.

Ďalej lekár vyhodnotí stav „herniálnej vody“. Ak je čistý, zmeny v postihnutom čreve sú najčastejšie reverzibilné..

Fixuje zovreté črevo rukou alebo nástrojom a potom rozptýli zovretý prsteň.

Lekár hodnotí stav čreva, a to nielen v zóne porušenia. Ak sú zmeny v ňom nezvratné, časť čreva sa odstráni.

Plastový trieslový kanál.

Ak by ketria mala nezávislú herniu, potom je nevyhnutná hospitalizácia v chirurgickej nemocnici, pretože už mohla prísť nekróza čreva. Samotný pacient si nemusí okamžite všimnúť príznaky peritonitídy - vyžaduje si to dohľad lekára.

Prvá pomoc

Ak pocítite náhle ostrú bolesť v slabinách a vaša kýla prestala usadzovať, môžu to byť príznaky štipnutia. Naliehavo musíte zavolať sanitku a ísť na chirurgickú kliniku v službe.

Nesnažte sa vynútiť kýlu, neužívajte lieky proti bolesti (to môže maľovať príznaky), a čo je najdôležitejšie, neverte, že „to prejde samo o sebe“..

Ak dôjde k komplikáciám porušovania - operácia nebude bez povšimnutia pre vaše zdravie.

Všetko, čo môžete urobiť pre seba, je dostať sa k chirurgovi čo najrýchlejšie..

Poranenie slabinovej prietrže

Zmiernenú trieslovinu prietrže diagnostikujú odborníci v 20% všetkých identifikovaných prípadov takýchto patológií. Porušenie je sprevádzané stláčaním vnútorných orgánov, ktoré padajú cez hernálny otvor z brušnej dutiny. V tomto prípade zostávajúce orgány zostávajú v slabinovom kanáli. Prispieva k objaveniu sa patológie, oslabeniu svalov inguinálnej oblasti, zvýšenej fyzickej námahe, mechanickému poškodeniu tejto oblasti alebo chirurgickému zákroku.

Je potrebné poznamenať, že porušenie ingvinálnej prietrže u starších mužov sa pozoruje častejšie ako u predstaviteľov slabej polovice ľudstva. Na druhej strane, obmedzená ingvinická prietrž u detí a dojčiat je rovnako bežná a veľmi často sa vyvíja počas vývoja plodu..

Etiológia tohto fenoménu

Zaseknutá trieslová prietrž je fekálna alebo elastická. Zovretie stolice nastáva pretečením črevných slučiek padajúcich do trieslovinového produktu pomocou defekačných produktov. Ak odložíte liečbu, po niekoľkých dňoch dôjde k nekróze črevného tkaniva..

Ak hovoríme o elastickom porušení trieslovej prietrže, je to vyvolané prudkou stratou značného počtu vnútorných orgánov v úzkom prietrži hernia. Spravidla sa to stáva so zvýšeným vnútrobrušným tlakom spôsobeným silným kašľom alebo zdvíhaním závaží. Zároveň dochádza k zovretiu padlých vnútorných orgánov s úzkym hernálnym otvorom, čo prispieva k výskytu bolestivých pocitov. Na druhej strane nastáva smrť tkanív týchto orgánov v období od 2 do 5 hodín.

Je teda zrejmé, že fekálne zvieranie nastáva so širokým otvorením prietrže, zatiaľ čo elastické zvieranie sa môže vyskytovať iba pri úzkom otvorení prietrže. Ak hovoríme o fekálnom porušení, je to spôsobené znížením črevnej motility, ku ktorému často dochádza v starobe. Okrem toho môže fekálne porušenie spôsobiť krútenie, zauzlenie alebo fúziu čreva. Táto forma komplikácie sa často môže vyvinúť s predĺženým priebehom patologického stavu. Ak hovoríme o orgánoch, ktoré spadajú do herniálneho otvoru, potom s najväčšou pravdepodobnosťou to môže byť omentum, tenké alebo hrubé črevo, maternica, prívod vaječníkov atď..

Z hľadiska zdravotného rizika je najväčším nebezpečenstvom porušenie čreva, ktoré bude mať za následok nekrózu tkanív orgánu a črevnú obštrukciu, čo spolu s nadmernými bolestivými pocitmi prispieva k závažnej forme intoxikácie tela pacienta..

Príznaky patologického stavu

Príznaky porušenia ingvinálnej prietrže sú objavenie sa bolestivých pocitov, ktoré sa objavia náhle a vyznačujú sa závažnosťou. Tieto príznaky sú najvýraznejšie v prípade fyzického stresu. Bolestivé pocity sa často objavujú nielen v oblasti zvierania, ale sú extrapolované aj na celé brucho. Počas prvých hodín porušenia bude mať pacient pravdepodobne uvoľnenú stolicu, po ktorej bude po dlhú dobu chýbať tvorba stolice a plynu..

Môže sa stať, že pacient bude pociťovať falošné nutkanie na defekáciu. Ak sa začala nevoľnosť a zvracanie, potom sa takéto príznaky porušenia priloženej kýly považujú za prejav začatej komplikácie. V prípade dlhodobého porušovania bude nevoľnosť a zvracanie neúprosné. Ak dôjde k stlačeniu močového mechúra, potom sa vyskytnú časté a bolestivé močenia. Po zhoršení stavu pacienta. Zároveň sa zvyšuje srdcový rytmus, zvyšuje sa telesná teplota, pozoruje sa nízky krvný tlak a je pravdepodobné, že sa u pacienta vyvinie šokový stav 1 alebo 2 stupne..

Terapeutické opatrenia

Ak dôjde k porušeniu priľahlej kýly, uskutoční sa chirurgický zákrok, ktorého hlavným účelom je vylúčenie porušenia a jeho komplikácií. Ako je uvedené vyššie, pri takom patologickom stave skutočne existuje vysoké riziko, že tkanivá vyradených orgánov už odumreli, a preto musí chirurg starostlivo preskúmať obsah prietrže hernia.

Ak sa predišlo nekróze, chirurg upraví prolapované orgány a vykoná plastickú chirurgiu trieslového kanálika. Ak sú pozorované prvé príznaky nekrózy tkanív, potom budú môcť pomôcť lieky predpísané lekárom. Odborníkom sa podarí vyhnúť sa excízii padlých orgánov iba podobným spôsobom..

Ak sa situácia vyvinula a dosiahla bod úplnej nekrózy tkanív, postihnutý orgán sa odstráni. Ako viete, v čase otvorenia herniového vaku je pravdepodobnosť prenikania infekčných procesov do brušnej dutiny pacienta vysoká. Z tohto dôvodu chirurg počas operácie používa antiseptické a aseptické lieky..

Počas operácie u mužských pacientov sa berie do úvahy blízkosť spermatických kordov a kanálikov nesúcich semeno, ako aj skúsenosti a kvalifikácia lekára. Koniec koncov, schopnosť človeka počať dieťa v budúcnosti závisí od toho.

Pokiaľ ide o ženy, rozhodnutie o plastickej chirurgii sa prijíma počas operácie. Ak hovoríme o malom pacientovi, potom má dieťa v prípade porušenia ingvinálnej prietrže svoju charakteristiku podobného patologického stavu, ktorý spočíva v slabom tlaku pri otvorení kýly, vysokej vaskulárnej elasticite a zlepšenom krvnom obehu v črevách. Preto sa lekár často uchyľuje k manuálnemu premiestňovaniu porušenia trieslovej prietrže u detí a dojčiat. Napriek tomu, ak je pacientkou malá pacientka, vyžaduje sa neodkladná operácia, pretože v prípade porušenia vaječníkov alebo vajcovodov je riziko nekrózy tkanív a rozvoj neplodnosti v budúcnosti vysoké..

Čo sa týka tradičných metód liečby, tradičná medicína s indikovaným patologickým stavom odporúča pacienta dať do teplého kúpeľa, ktoré uvoľní svaly a eliminuje kŕče. Je tiež potrebné vyčistiť vnútorný obsah čreva klystýrom. Vo vode je možné narovnať spadnuté orgány späť do peritoneálnej dutiny. Ak je pacient znepokojený zvýšeným zvracaním, je potrebné nechať ho prehltnúť menšie kúsky ľadu. Pri nadmernej bolesti pomôže ohrievač ľadu. Na čistenie črevného obsahu je prísne zakázané podávať pacientovi preháňadlá.

Ak hovoríme o prognóze liečby s indikovaným patologickým stavom, je to priaznivé iba v situácii, keď bola chirurgická operácia vykonaná včas. Čím viac sa udalosť stiahne, tým vyššie je riziko úmrtia.

Okrem toho obmedzená ingínová prietrž sprevádzaná nedostatkom terapeutických opatrení môže viesť k veľmi nebezpečným následkom. Ako ukazuje prax, uvedený patologický stav je náchylnejší na mužov v rôznom veku. U žien je podobná diagnóza zistená oveľa menej často a často iba v pokročilom veku. Preto neignorujte taký bolestivý stav, inak to môže stáť život človeka alebo jeho chorých blízkych.

Špinavá kýla pri dospelých

Obmedzená slabina hernie je častou komplikáciou, ktorú postihuje 10 až 20% ľudí s ochorením. Súčasne sú břišné alebo peritoneálne orgány stlačené v herniálnom portáli, v ingvinálnom kanáli. Výskyt inguinálnej kýly u dospelých predisponuje slabosť svalov inguinálnej oblasti, traumu, zvýšený stres. Pomerne často sa počas tehotenstva vytvára bradavická hernia, v prípade dlhodobého plaču u dojčiat. Obmedzená slabina prietrže u dospelého muža sa vyskytuje častejšie ako u ženy.

Čo znamená zranená prietrž v slabinách??

Porušenie je najťažší vývoj a dôsledok inguinálneho vzdelávania. Pri tomto type komplikácií sa zasekávajú orgány, ktoré sa dostanú do herniálneho vaku, v dôsledku čoho je práca vnútorností a organizmu ako celku komplikovaná. Zranenie slabinovej prietrže sa môže objaviť postupne alebo náhle, v závislosti od osobných charakteristík tela. Môže byť uväznené vonkajšie aj vnútorné vzdelávanie.

VONKAJŠIE ZNÍŽENIE. Vonkajším porušením inguinálnej hernie sa rozumie vysunutie herniového vaku nad pokrývku kože, ktoré sa plazí dierami a trhlinami spojivového tkaniva. V tomto prípade sa v oblasti slabín stáva zjavný výskyt malého útvaru podobného nádoru.

VNÚTORNÉ ZNÍŽENIE. Pri vytváraní vnútornej prietrže vrece nevyčnieva von. Osoba v rovnakom čase na dlhú dobu nemusí byť informovaná o prítomnosti takéhoto ochorenia. V tomto prípade k porušeniu dochádza vo vnútornom kanáliku trieslovín, čo vysvetľuje neprítomnosť hlavných príznakov choroby - bolestivý výčnelok. Vo väčšine prípadov je časť tenkého čreva zovretá v herniálnom vaku, hoci zriedka sa stáva, že omentum a slučky hrubého čreva sú vnútri. U žien je možné štiepenie pri hernicovej bráne vaječníkov.

PRIMÁRNE A SEKUNDÁRNE ZNÍŽENIE. Poranenie slabinovej prietrže je primárne a sekundárne. K prvotnému porušeniu dôjde okamžite po vytvorení herniového spadu. Napríklad po absolvovaní mnohých fyzických aktivít alebo po zdvíhaní ťažkých vecí. K sekundárnemu porušeniu môže dôjsť na pozadí vytvorenej trieslovej kýly.

Keď je svrbená prietrž štiepená, začína anémia a smrť tkanív, ktoré sú v herniálnom vaku a štiepané v bráne. Preto, ak existujú príznaky komplikácií, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý rozhodne o otázke hospitalizácie a chirurgického zákroku. Ak takéto činnosti nevykonáte, v najbližších niekoľkých hodinách po štípnutí sa môžu vyskytnúť vážne následky pre človeka a dokonca aj smrť.

Príznaky obmedzenej trieslovej prietrže

Jasným znakom obmedzenej kýly prietrže je výskyt bolesti. Vyzerá to ostro, nečakane. Jeho výskyt pri fyzickej námahe je charakteristický. Pomerne často môže byť miestom lokalizácie bolesti nielen oblasť prietrže prietrže, ale celé brucho..

DOČASNÉ ZNAČKY. Príznaky drvenia slabinovej prietrže v prvých hodinách môžu zahŕňať výskyt voľných stolíc a neskôr dlhú neprítomnosť stolice a plynu. Prvým príznakom komplikácie je výskyt zvracania. Okrem toho sa môžu vyskytnúť falošné túžby po pohybe čriev. Ak sa priestupok predĺži, zvracanie môže mať nesmierny charakter. Ak dochádza k stlačeniu močového mechúra, potom príznakmi slabinovej prietrže je výskyt častého a bolestivého močenia. Okrem toho je zaznamenané zhoršenie stavu pacienta: zvýšená srdcová frekvencia, horúčka, zníženie krvného tlaku, existuje riziko šoku o 1-2 stupne. Príznaky porušenia ingvinálnej prietrže závisia od intenzity syndrómu bolesti a je možný ich veľmi rýchly vývoj..

Najčastejšie príznaky obmedzenej hnačky sú:

 • výskyt bolestivosti v oblasti vydutia;
 • výskyt bolesti v slabinách a spodnom bruchu;
 • zhoršenie celkového stavu osoby;
 • vzhľad nevoľnosti;
 • výskyt zvracania;
 • nemožnosť nastavenia vzdelania;
 • absencia zmien umiestnenia formácie pri zmene polohy tela a pri namáhaní;
 • výskyt zápchy;
 • stanovenie negatívneho príznaku prenosu impulzov kašľa.

Diagnóza uškrtenej prietrže

Pri diagnóze zovretej inguinálnej prietrže chirurgom počas vyšetrenia pacienta sa zistí charakteristický herniálny výčnelok, ktorý sa nachádza v oblasti slabín vpravo alebo vľavo. V zriedkavých prípadoch je možné pozorovať výčnelok na oboch stranách. V mieste porušenia prietrže je možný výskyt opuchov a hyperémie. Okrem toho prítomnosť ostro bolestivého výčnelku, ktorý sa nezmení pri zmene polohy tela pacienta, naznačuje porušenie prietrže. Výčnelok je stresujúci.

Jedným z hlavných znakov porušenia ingvinálnej prietrže je prítomnosť negatívneho príznaku prenosu kašľa, tj. prietrž hernie sa pri kašľaní alebo namáhaní pacienta nezvyšuje. Pri náraze sa zistí tuposť zvuku, ale v prípade stiesneného čreva v prvých hodinách prevláda tympanitída. Diagnóza uškrtenej prietrže je podstatne ťažšia, ak sa u žien, ktoré sú porušené, nachádza vaječník alebo vajcovod. Bolesť je skôr bolestivá v prírode a nie je tak intenzívna. Celkový stav pacienta sa hodnotí ako uspokojivý.

Urgentná starostlivosť

Pri určovaní obmedzenej kýly prietrže je urgentná starostlivosť:

 • ak sa vyskytne silná bolesť brucha, pacient sa úmyselne vyšetrí na prítomnosť herniálneho výčnelku;
 • pacient je urgentne hospitalizovaný v chirurgickej nemocnici, ak existuje podozrenie z porušenia predpisov alebo s patológiou. Dodávka do nemocnice by sa mala uskutočňovať v polohe na chrbte na chrbte na nosidlách;
 • Nemôžete sa pokúsiť násilne obmedziť obmedzenú prietrž;
 • pacient by sa nemal kúpať, lieky proti bolesti, aplikovať chlad alebo teplo.

Chirurgia pri strangulovanej slabinovej prietrži

Hlavným cieľom núdzovej excizie hernie je odstránenie samotného porušenia a jeho dôsledkov. Vo všetkých prípadoch existuje možnosť nekrózy v čase operácie časti omentum alebo slučky čreva umiestnenej v herniálnom vaku. Z tohto hľadiska by sa pri otváraní prietrže chirurgom mal starostlivo preskúmať jej obsah. Ak črevná slučka vyzerá normálne, nejestvujú žiadne známky nekrózy, chirurg ju nasmeruje do brucha a plastického otvoru v brušnej dutine. Ak sa zistia počiatočné príznaky nekrózy orgánov, lekár sa pokúsi obnoviť vitalitu črevnej slučky pomocou drog. V prípade úmrtia časti omentum alebo čreva sa vyreže. Pri otvorení herniálneho vaku existuje riziko infekcie celej chirurgickej rany. Preto sa počas operácie poskytuje použitie ďalších opatrení aseptických a antiseptických. V niektorých prípadoch je na vykonanie resekcie čriev potrebná ďalšia incízia brušnej steny..

Medián laparotómie sa môže vykonávať s:

 • prítomnosť výrazného adhezívneho procesu medzi slučkami čreva v brušnej dutine;
 • ilálna resekcia v terminálnej časti s anastomózou;
 • existuje podozrenie na herniu vak vakového;
 • detekcia nekrózy céka a sigmoidného hrubého čreva;
 • prítomnosť peritonitídy a akútnej obštrukcie čreva.

Pri uskutočňovaní plastického trieslového kanálu sa vyberajú najjednoduchšie metódy. Pri diagnostike vrodených a malých vrúc kýly sa vykonáva plastika prednej steny pomocou metód Girarda - Spasokukotského - Kimbarovského alebo Martynova. V prípadoch diagnostikovania priamej a komplexnej hernie sa poskytuje použitie metód podľa Postempského a Bassiniho.

Pri operácii s obmedzenou tříslovou kýlou u mužov by sa mal brať do úvahy úzky vzťah medzi herniovým vakom a prvkami spermatickej šnúry a vazovodov. Pretože poškodenie týchto orgánov môže viesť k nezvratným následkom a mužskej neplodnosti, je potrebné, aby chirurg mal špeciálne zručnosti a technika vykonávania operácie bola citlivá..

Nie vo všetkých prípadoch u žien je možné rozlíšiť porušenie prieniku a femorálnej prietrže, najmä ak je prietrž malá. Operácia sa však musí vykonať v každom prípade a pri vykonávaní chirurgického zákroku sa určuje spôsob opravy prietrže bránky..

Video - Inguinálna prietrž

Zranená slabinová prietrž

Obmedzená slabina prietrže je nebezpečným stavom choroby, keď vypadávanie nie je len bolestivé, ale tiež spôsobuje celkové oslabenie tela. V tomto prípade môže mať osoba rôzne príznaky. Závisí to od štádia, v ktorom sa zvieranie nachádza, od samotného pacienta a od mnohých vonkajších faktorov..

Samotné porušenie priľahlej kýly sa môže líšiť podľa pohlavia. Jedinečná štruktúra ľudského tela u mužov a žien skutočne spôsobuje individuálne príčiny choroby a môžu sa objaviť charakteristické príznaky.

Dôvody vzniku slabinovej prietrže sa často nachádzajú v lone. Vo fáze tvorby vnútorností sú niektoré orgány umiestnené nad zvyčajnými. Keď sa vyvíjajú, klesajú na správne miesta, zatiaľ čo môžu posúvať filmovú výstelku pobrušnice. Takto sa objaví vrecko, kde sa v budúcnosti môže vytvoriť ingvinská prietrž.

Najčastejšie sa toto ochorenie týka mužov alebo chlapcov. Porušenie preto predstavuje hrozbu pre viac ako polovicu ľudstva. Môže sa však vyskytnúť v každom veku u akejkoľvek osoby. Okrem toho, čím je osoba staršia, tým väčšia je pravdepodobnosť porušenia ingvinálnej prietrže, pretože spojivové tkanivá s vekom postupne strácajú svoju pružnosť..

Preto, ak sa u dieťaťa objavia príznaky zovretia, nie sú nevyhnutne ohrozené chirurgickým zákrokom. Aj keď u dievčat, aj v ranom veku, existuje viac indikácií na chirurgický zákrok.

Čo drví slabinovú prietrž?

Porušenie sa považuje za najťažší vývoj a dôsledok inguinálneho vzdelávania. Pri tejto komplikácii sa zaseknú orgány, ktoré sa dostali do herniálneho vaku, čo komplikuje činnosť vnútorností a organizmu ako celku..

Zranenie slabinovej prietrže, rovnako ako akékoľvek iné, sa môže vyskytnúť náhle alebo postupne. Všetko záleží na osobných charakteristikách konkrétneho organizmu. Okrem toho sa môže uchytiť externé aj interné vzdelávanie.

Vonkajší - keď hernálny vak vyčnieva nad kožný poťah, plazí sa cez otvory a praskliny spojivového tkaniva. V oblasti slabín teda bude badateľná malá tvorba nádorov.

Vnútorná prietrž je, keď vak nevyčnieva. Okrem toho si osoba na dlhú dobu nemusí byť vedomá tohto ochorenia. V takom prípade k porušeniu dôjde vo vnútornom kanáliku trieslovín, takže sa neobjavujú hlavné príznaky - bolestivý výčnelok.

V bráne prietrže sa vyskytuje poranenie slabinovej prietrže, čím viac kýly vypadnú, tým väčšia je pravdepodobnosť jej komplikácie. Okrem toho, vek javu môže ovplyvniť aj to, koľko času uplynulo po tom, čo človek objavil prvé príznaky slabinovej prietrže..

Najčastejšie je časť tenkého čreva zovretá v herniálnom vaku, aj keď sa niekedy stáva, že sa dovnútra dostane omentum a slučky hrubého čreva. U dievčat v bráne kýly môže byť vaječník zaseknutý.

Primárne a sekundárne porušenie ingvinálnej prietrže je rozdelené.

 • k primárnemu porušeniu dôjde okamžite po vytvorení herniového spadu. Napríklad po veľa fyzickej činnosti alebo po zdvíhaní ťažkých vecí;
 • sekundárne porušenie sa vyskytuje už na pozadí vytvorenej trieslovej kýly.

Po stlačení sa začína proces chudokrvnosti a odumretia tkanív, ktorý spadol do herniálneho vaku a pritlačil sa k bráne. Preto by sa po výskyte určitých náznakov komplikácií mali poradiť s lekárom.

S týmto vývojom udalostí vyvstáva otázka okamžitej hospitalizácie a chirurgického zákroku. Ak sa tak nestane v najbližších niekoľkých hodinách po štiepení, môžu to mať vážne následky pre človeka alebo dokonca smrť.

Príznaky zovretia

Symptómy zhoršeného vzdelania sú pomerne jednoduché, takže ich bude možné ľahko identifikovať. Hlavné je konzultovať s lekárom, aby potvrdil predbežnú možnú diagnózu a predpísal potrebnú liečbu.

Najbežnejšie príznaky svrbenej prietrže sú:

 • vydutie sa stáva bolestivým;
 • bolesti sa vyskytujú v slabinách a spodnom bruchu;
 • zhoršuje sa celkový stav osoby;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • neschopnosť korigovať vzdelanie;
 • pri zmene polohy tela fenomén sám nezmizne;
 • niekedy zápcha;
 • vzdelávanie sa nezvyšuje s namáhaním;
 • kašeľ sa prestane cítiť.

V takom prípade bude dôležitým faktorom prítomnosť stiesnených orgánov vo vaku. Ak sa črevo zasekne, bolesť bude výraznejšia a častejšie sa objaví zvracanie. Symptómy budú výraznejšie..

Ak je omentum zovreté v hernial vaku, vracanie môže chýbať a bolesť bude veľmi slabá.

Bez ohľadu na všetky tieto faktory človek takmer okamžite chápe, že došlo k porušeniu priloženej kýly. Koniec koncov, vedel o jeho prítomnosti a bol schopný spozorovať zmenu v pocitoch v oblasti slabín. Navyše, čo sa týka slabinovej prietrže, porušenie je v tomto prípade veľmi zriedkavo prvoradé. Pacient by spravidla mohol mať podobnú chorobu na dlhú dobu.

Diagnostika štipnutia

Pri porušení inguinálnej výchovy je veľmi dôležité urobiť správnu diagnózu. Faktom je, že niekedy sa môže zamieňať s príznakmi chorôb s podobnými prejavmi. Napríklad s apendicitídou.

Iba chirurg môže urobiť správnu diagnózu. Ľudia sa pri inguinálnych herniách často obracajú na urológa alebo gynekológa, a nie na chirurga. Stáva sa to presne preto, že osoba správne nepoznala príznaky.

Stáva sa, že trieslový vak klesne o niečo nižšie. U mužov môže klesnúť do šourku, u žien klesne vzdelanie na labia majora. Tieto orgány sa začnú zväčšovať, takže pacienti s podobným ochorením začínajú mať podozrenie na nejaké iné ochorenie.

Skúsený lekár okamžite identifikuje slabinovú prietrž, najmä v štádiu porušenia predpisov, a bude schopný rýchlo sa obrátiť na potrebného špecialistu, tj na chirurga.

Chirurg najprv vyšetrí pacienta. Diferenciálna diagnóza tohto ochorenia sa uskutočňuje pri inguinálnej lymfadenitíde. K poraneniu slabinovej prietrže dochádza najmä postupne a je sprevádzaná zimnicou a horúčkou. Môže chýbať črevná obštrukcia.

V tomto štádiu je dôležité rozlišovať výčnelok od kvapky semenníka v akútnom stave skrútením semenníka a spermatickej šnúry. Pri týchto ochoreniach neexistuje hernia brána a charakteristický kašeľ, semenník bude pri palpácii bolestivý.

Na potvrdenie diagnózy môže byť pacient odkázaný na ultrazvukové vyšetrenie alebo vyšetrený pomocou zariadenia.

Mal by tiež rozlišovať porušenie ingvinálnej prietrže od nenapraviteľnej zostavy. S neredukovateľným vzdelaním môže človek žiť mnoho rokov a nepociťovať žiadne nepohodlie. Nebude sa však považovať za porušený.

Spravidla sú neredukovateľné útvary skládkami, ktoré už majú niekoľko rokov. Sú však zriedkavé, pretože vo väčšine prípadov môže byť formácia čreva stále korigovaná alebo môže byť upravená nezávisle, ak si pacient ľahne.

Liečba zovretej inginy prietrže

Pri porušení je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia a chirurgický zákrok. Žiadna iná liečba nemôže zachrániť človeka pred takou komplikáciou existujúceho ochorenia..

Hlavnou kontraindikáciou operácie je agonistický stav pacienta.

Nie je možné korigovať slabinovú prietrž v čase porušenia, pretože v opačnom prípade orgány, ktoré uviazli v hernálnom vaku a začal sa proces hnisania a chudokrvnosti, spadajú do brušnej dutiny. To je plné prasknutia herniálneho vaku a šírenia infekcie v tele..

Niekedy, keď neuplynie viac ako hodina od okamihu porušenia, lekár sa môže pokúsiť o nápravu vzdelania, ak sa domnieva, že to bude potrebné. Môže sa to stať. Ak má pacient iné choroby, ktoré sa môžu zhoršiť pri narušenej obmedzenej prietrži.

operácie

Pred chirurgickým zákrokom na odstránenie formácie sa pacient požiada, aby vyprázdnil črevá a močový mechúr, ak je to možné. Anestézia sa zvyčajne používa lokálne, ale existujú výnimky. Závisí to od závažnosti pacienta a možných dôsledkoch.

Poranenie slabinovej prietrže mierne mení priebeh operácie ako pri plánovanom chirurgickom zákroku. V tomto prípade musí chirurg odstrániť hernálny vak a rýchlo uvoľniť zaseknuté orgány, aby obsah nevnikol do tela.

Po uvoľnení sa postihnuté orgány vyhodnotia na svoju životaschopnosť. Ak je poškodená a nedá sa obnoviť do normálu, vykoná sa resekcia. Po dokončení hlavnej časti operácie lekári robia plastové kýlové brány. V tomto prípade sa používajú najmenej traumatické metódy hernioplastiky, ktoré sa považujú za najjednoduchšie..

Uštipnutá trieslová kýla u detí

Pokiaľ ide o porušenie prietrže kýly u detí, lekár nemôže predpísať operáciu. Pretože u detí, najmä dojčiat, je pravdepodobnosť samopodania prietrže vyššia ako u dospelých. Existuje šanca, že táto podmienka môže prejsť sama o sebe.

Chirurgia sa odporúča skôr pre dievčatá s trieslovkou prietrže ako chlapci. Je to kvôli štrukturálnym vlastnostiam a tvorbe ingvinálnej prietrže.

Okrem toho sa chirurgovia snažia odložiť operáciu, ak je dieťa mladšie ako 6 - 12 mesiacov. Preto, ak dôjde k porušeniu prihryzovej prietrže, nemusí sa dieťaťu nevyhnutne preukázať operácia, ale vyšetrenie chirurgom by sa malo vykonať ihneď po objavení sa prvých príznakov..

Známky drvenia slabinovej prietrže

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Obmedzená slabina prietrže (ICD - 10 K40.3 - K 45,8) je častou komplikáciou, ktorá sa vyskytuje u 10 - 20% všetkých prípadov choroby. V tomto prípade dochádza k stlačeniu brušnej dutiny alebo pobrušnice v herniálnom portáli, vo trieslovom kanáli. To je anatomický priestor, v ktorom ženy majú guľatý väz maternice a muži majú spermatickú šnúru.

Predispozičným okamihom na objavenie prietrže je slabosť svalov inguinálnej oblasti, zvýšený stres, zranenia, často vznik prietrží počas tehotenstva alebo pri dlhodobom plaču u dojčiat. Poranenie slabinovej prietrže u mužov sa v dospelosti vyskytuje častejšie ako u žien. Obmedzená brušná prietrž u detí a novorodencov sa vyskytuje s rovnakou frekvenciou a tvorí sa spravidla už v prenatálnom stave..

Príznaky obmedzenej trieslovej prietrže (príznaky)

Bolesť je jasným znakom obmedzenej kýly. Objavuje sa neočakávane, ostro. Najvýraznejší je výskyt fyzického stresu. Bolesť je často nielen lokalizovaná v mieste porušenia prietrže, ale tiež sa šíri po celom bruchu. V prvých hodinách porušenia sú možné voľné stolice a neskôr - dlhá absencia plynu a stolice.

Možné falošné nutkanie konať. Zvracanie je skorým príznakom komplikácií a pri dlhodobom porušovaní môže byť neskutočné. Pri stlačení močového mechúra je časté a bolestivé močenie charakteristické. Stav pacienta sa zhoršuje: srdcový rytmus sa zvyšuje, teplota stúpa, znižuje sa krvný tlak, riziko šoku sa zvyšuje o 1 - 2 stupne.

Znaky narušenia inguinálnej hernie sú úmerné intenzite syndrómu bolesti a môžu sa vyvíjať veľmi rýchlo.

Zranená inguinálna hernia - diagnóza

Diagnóza porušenia slabinovej prietrže, ktorej príznaky sú uvedené vyššie, nespôsobuje významné ťažkosti. Pri vyšetrení pacienta lekár zistí charakteristický herniálny výčnelok v oblasti slabín vpravo alebo vľavo, pomerne zriedka na oboch stranách. Možný opuch a hyperémia v mieste porušenia prietrže.

Vydutie - ostro bolestivé, neopravené hmatom alebo so zmenenou polohou tela pacienta, napäté.

Negatívnym príznakom prenosu kašľa je jeden z hlavných príznakov porušenia ingvinálnej prietrže, to znamená, že pri kašľaní alebo pri namáhaní pacienta nedochádza k zvýšeniu prietrže..

Pri perkusii sa určuje tuposť zvuku, ale so štipnutím čreva v prvých hodinách prevláda tympanitída.

Ak je obsah prietrže vaječníkov alebo vajcovodov u dievčat a žien, potom je diagnóza oveľa ťažšia. Bolesť je skôr bolestivá v prírode a nie je tak intenzívna. Celkový stav pacienta je celkom uspokojivý.

V poslednom čase môže byť vaječník úplne nekrotický. Preto ak sú dievčatá podozrivé, že majú porušené prietrže hernie, okamžite sa podrobia operácii. Klinika u detí má tiež svoje vlastné charakteristiky v dôsledku intenzívnejšieho toku krvi v črevách. Dieťa môže reagovať veľmi násilne: prudký plač, dieťa ohýba nohy alebo ich ohýba, je možná strata vedomia.

Núdzová starostlivosť o porušenie normálnej hernie

V prípade uškrtenej kýly je nutná starostlivosť nasledovná:

 • pri silnej bolesti brucha je potrebné pacienta cielene vyšetriť na prítomnosť herniálneho výčnelku;
 • ak existuje podozrenie na porušenie alebo na patológiu, ktorá vznikla, aj keď došlo k spontánnemu zníženiu prietrže, je indikovaná pohotovostná hospitalizácia pacienta v chirurgickej nemocnici;
 • je nebezpečné a neprijateľné násilne sa snažiť opraviť obmedzenú prietrž;
 • použitie vaní, liekov proti bolesti, chladu alebo tepla je pre pacientov kontraindikované;
 • dodávka do nemocnice sa vykonáva na nosidlách v polohe na chrbte.

A, samozrejme, s obmedzenou brušnou prietržou je liečba bez chirurgického zákroku, ľudových prostriedkov alebo laserom (niekedy také otázky vznikajú u pacientov) nemožná a navyše život ohrozujúca..

Liečba strangulovanej kýly prietrže

Foto: kruhová pitva

Pri vykonávaní núdzovej operácie na odstránenie prietrže je zvláštnosťou, že jej hlavným účelom nie je plastická chirurgia trieslového kanálika, ale odstránenie samotného porušenia a jeho následkov. Vždy existuje možnosť, že časť omentum alebo črevné slučky umiestnené v herniálnom vaku sú už v čase chirurgického zákroku mŕtve. V dôsledku toho musí chirurg pri otvorení kýly starostlivo preskúmať jej obsah.

Sú možné ďalšie možnosti:

 1. Ak črevná slučka vyzerá normálne, nejestvujú žiadne známky nekrózy, chirurg urobí redukciu brucha a plastu trieslového kanálika..
 2. Ak sú viditeľné počiatočné príznaky nekrózy orgánov, lekár sa pokúsi obnoviť životaschopnosť črevnej slučky pomocou liekov..
 3. Ak je časť omentum alebo čreva mŕtvy, je vyrezaná.

Po otvorení hernálneho vaku existuje riziko infekcie celej chirurgickej rany. Preto sa počas operácie uplatňujú dodatočné opatrenia aseptického a antiseptického.

Na vykonanie resekcie čreva je niekedy potrebný ďalší brušný rez.

Medián laparotómie sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • výrazný adhezívny proces medzi slučkami čreva v brušnej dutine;
 • resekcia ileu v terminálnej časti s použitím anastomózy;
 • podozrenie na hernia vak z flegmon hernia;
 • s nekrózou céka a sigmoidného hrubého čreva;
 • s fenoménmi peritonitídy a akútnej intestinálnej obštrukcie.

S plastovým slabinovým kanálom sa vyberajú najjednoduchšie metódy. Plastická chirurgia prednej steny pri vrodených a malých šikmých kýlach využíva metódy Girarda - Spasokukotského - Kimbarovského alebo Martynova, pri priamej a komplexnej kýle sa používajú metódy Postempského a Bassiniho.

Pri operácii pre porušenie inguinálnej kýly u mužov sa berie do úvahy úzke spojenie herniálneho vaku s prvkami spermatickej šnúry a vazovodov.

Vyžadujú sa špeciálne zručnosti chirurgov a technická jemnosť, pretože poškodenie týchto orgánov môže viesť k nezvratným následkom a mužskej neplodnosti.!

U žien nie je vždy možné určiť, či bola porušená bradavická prietrž alebo prietrž femuru, najmä ak je prietrž malá. Operácia je však indikovaná v každom prípade a už v priebehu chirurgického zákroku sa určuje spôsob opravy herniovej brány..

Foto: obväz pre malé trieslové kýly

Obmedzená slabá hernia u detí má svoje vlastné vlastnosti: lepšie prísun krvi do črevných slučiek, vyššia elasticita krvných ciev, menší tlak na zadržiavací krúžok. Preto sa niekedy môže uškrtená prietrž u dieťaťa vrátane novorodenca zotaviť sama. Z tohto dôvodu je potrebné eliminovať úzkosť dieťaťa, vytvárať príjemné podmienky, ktoré vedú k uvoľneniu svalov a uvoľňujú kŕče z trieslovinového krúžku..

Preto chirurgovia praktizujú manuálne zníženie prietrže počas 8 až 12 hodín po porušení herniového výčnelku u dieťaťa počas prvých mesiacov života na pozadí svalovej relaxácie. U chlapcov je možná konzervatívna terapia: zavedenie 1% roztoku trimeperidínu (0,1 ml na 1 rok života) a 0,1% roztoku atropínu, teplý kúpeľ je predpísaný na 15 až 20 minút, dieťa je položené so zvýšenou panvou. Ak po 1,5 - 2 hodinách nedôjde k žiadnemu účinku, je indikovaná súrna operácia.

Ak dievčatá porušujú inguinálnu prietrž, operácia by sa mala vykonať čo najskôr. Je to kvôli možnosti preniknutia do herniálneho vaku vaječníkovej a vajcovodnej trubice, čo môže viesť k nekróze obsahu a následne k neplodnosti. Násilné odstránenie je prísne zakázané, pretože je možné poškodenie vnútorných orgánov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Mnohí sa domnievajú, že vyčnievanie rôznych vnútorných orgánov alebo inými slovami hernie, najmä malej veľkosti, je pre človeka iba kozmetickým problémom a nepredstavuje žiadne vážne nebezpečenstvo.
Rana na prste je hustá formácia, ktorá sa objavuje z rôznych dôvodov. Vo veľkej väčšine prípadov je to príznak chorôb pohybového aparátu, ale nie je možné vylúčiť typy benígnych novotvarov, ako sú lipóm, osteóm, ateróm..
liečba pečeneČo je to fáza dekompenzácieZdravie je základom pracovnej kapacity a bezstarostného života. Bohužiaľ, takmer u všetkých ľudí sú zaznamenané rôzne patologické stavy. Príčiny môžu byť vrodené a získané po celý život.