loader

Hlavná

Liečba

Príčiny a liečba obmedzenej kýly pri deťoch

Dátum uverejnenia článku: 29/01/2015

Dátum aktualizácie článku: 02/01/2020

Tento krátky článok poskytuje prehľad moderných metód na liečbu slabinovej prietrže u mužov..

Pri tejto patológii sa liečba vykonáva pomocou chirurgického zákroku (jedná sa o „zlatý štandard“ terapie): iba pomocou nej sa dá úplne vylúčiť trieslová kýla. Existuje dobrá správa: účinnosť takejto terapie je 97 - 100%, v závislosti od skúseností chirurga, a moderné metódy endoskopickej liečby vám umožňujú vykonávať zásah drobnými punkciami do kože..

Všetky ostatné liečebné metódy bez chirurgického zákroku: fyzikálna terapia, obvaz, ľudová liečba sú iba pomocné.

Prečítajte si viac o všetkých týchto metódach - čítajte ďalej.

Štruktúra ingvinovej prietrže u mužov

Príčiny a rizikové faktory

Intuitívne kýly u mužov sú vrodené a získané. Vrodená hernia sa vytvára v štádiu vnútromaternicového vývoja plodu - potom, ako semenník zostúpi z brušnej dutiny do mieška, vaginálna vrstva pobrušnice neprerastie, ako by malo byť normálne. Výsledkom je, že trieslovinový kanál zostáva otvorený a za určitých podmienok ním môže byť premiestnený mimo brušnej dutiny črevnej slučky, čím sa vytvorí omentum - prietrž. Vaginálny proces pobrušnice tvorí tzv. Herniálny vak, v ktorom sú umiestnené vysídlené orgány..

Získané trieslové kýly u mužov majú za následok oslabenie svalov brušnej steny, ktoré by normálne malo držať všetky orgány brušnej dutiny. Predispozičné faktory výskytu choroby sú:

 • zmeny spojivového tkaniva súvisiace s vekom;
 • svalová slabosť spôsobená systémovými chorobami;
 • predĺžené zvýšenie vnútrobrušného tlaku (práca súvisiaca so vzpieraním, chronickou zápchou, obezitou, predĺženým kašľom);
 • stav po chirurgických zákrokoch do brušnej dutiny;
 • sedavý spôsob života (nedostatok pohybu).

Vplyvom týchto dôvodov dochádza k postupnému rozširovaniu vnútorného prstenca trieslovinového kanálika, to znamená k herniálnym bránam, cez ktoré vnútorné orgány následne prechádzajú s tvorbou herniálneho výčnelku..

Príčiny prietrže

Za patologický proces sa považuje hnačka. K vyčnievaniu vnútorných orgánov dochádza z niekoľkých dôvodov..

 • dlhodobé zvracanie
 • komplikácie počas pôrodu;
 • poranenia brucha;
 • zvýšený tlak vo vnútri brušnej dutiny;
 • ťažký kašeľ, pretrvávajúci dlho;
 • práce súvisiace so zdvíhaním závaží;
 • nadváha.
 • genetická predispozícia;
 • slabý svalový systém kvôli vrodeným vlastnostiam tela;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • krehká stavba tela.

Vek tiež ovplyvňuje výskyt patológie. V ľudskom živote sú dve obdobia, keď sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia:

 • 1. stupeň - vek od 12 do 24 mesiacov;
 • Etapa 2 - vek nad 40 rokov.

Intuitívna prietrž sa v detskom veku objavuje kvôli vrodeným vlastnostiam pohybového aparátu. Príčiny kýly v neskoršom veku sú produkčné faktory.

Formy choroby

Inguinálne kýly u mužov sa v závislosti od charakteristík anatomickej štruktúry delia na niekoľko typov:

 1. Šikmé. Môžu byť vrodené alebo získané. Herniálny obsah sa nachádza vo vnútri štruktúr spermatického vlákna pozdĺž trieslového kanálika. Šikmé kĺbové hernie sa ďalej delia na trieslovinový (herniálny výčnelok je znížený na miešok), lanovka (herniálny vak sa nachádza vo trieslovom kanáli na úrovni spermatického kordu) a duktál (hernálny vak je na úrovni vonkajšieho prstenca trieslového kanálika)..
 2. Priamy. Tento typ sa vzťahuje na získané hernie. Vyznačujú sa priechodom výčnelku mimo spermatickej šnúry cez trieslovinový priestor.
 3. Kombinovať. Sú to pomerne zložité anatomické útvary, ktoré pozostávajú z dvoch alebo viacerých hernálnych vakov prechádzajúcich rôznymi hernálnymi otvormi..
 4. Priama intersticiálna (subkutánna). Hernálny vak sa nachádza v podkožnom tkanive aponeurózy šikmého vonkajšieho svalu bez toho, aby spadol do šourku..


Proces formovania slabinovej prietrže

Intuitívne prietrže u mužov môžu byť nastaviteľné a neopraviteľné. S opraviteľnými kýlami môže herniálny výstupok zmiznúť a skĺznuť späť do brušnej dutiny. Ak je hernálny vak spojený s herniovým obsahom, potom sa prietrž stane nenapraviteľnou.

U mužov je trieslovinový kanál širší a kratší ako u žien, preto sú ingvinové kýly u mužov niekoľkokrát častejšie ako u žien..

Rozlišujú sa aj kĺzavé trieslové kýly. V tomto prípade sa na tvorbe herniálneho vaku zúčastňuje nielen parietálna, ale aj viscerálna vrstva peritonea. Medzi najčastejšie patrí prietrž pri týchto slabinových kýlach u mužov stenu močového mechúra.

Ak sa po odstránení trieslovej prietrže u človeka opäť objaví výčnelok, potom sa takáto prietrž nazýva opakujúca sa.

Podľa charakteristík klinického priebehu sú trieslové kýly nekomplikované a komplikované.

ethnoscience

Ako vyliečiť chorobu pomocou tradičnej medicíny? Kombinujú sa s terapeutickými cvičeniami a preventívnymi opatreniami. Alternatívnu liečbu by mal sledovať aj odborník. Aktívne používajte obklady, masti, pleťové vody. Postihnuté oblasti nie je možné zahriať. Môžete použiť také ľudové recepty:

 • Soľanka z čerstvo kysnutého kapusta používaná na nočné obklady.
 • Stlačiť z tinktúry na presličke poľa: 3 lyžice. l nalejte vriacu vodu na kvety a nechajte pôsobiť 30-40 minút. Naneste ochladený obklad.
 • Vývar byliny Larkspur. 25 g nalejte malé množstvo vody a povarte 8-12 minút. Pripravený produkt je možné konzumovať dovnútra počas 1 čajovej lyžičky. pred jedlom.
 • Masť na jezdecký tuk a vajcia. 100 ml ocot je potrebné zmiešať s kuracím vajcom. Bravčový tuk (0,5 l.) Sa topí a trvá 5 až 6 dní v tmavej a chladnej miestnosti. Po uplynutí stanoveného času je potrebné do zmesi pridať pár prepeličích vajec a 10 g jazvčieho tuku. Všetci sa zmiešali a poslali do chladničky. Pripravená masť pomôže zbaviť sa príznakov, aplikuje sa na oblasti s prietržou jeden mesiac.
 • Chrípková tinktúra. Do 0,5 litra sa musí naplniť 30 g kvetov chrípky. vriacou vodou a trvajte 1-1,5 hodiny. Vždy pred jedlom sa podáva malé množstvo infúzie.
 • Užitočné sú nasledujúce zložky: jód, cesnak, biela akácia, hnedý chlieb, amoniak.
 • Tinktúra na smrekovci smrekovca. Jeden liter vriacej vody sa naleje do 5 lyžíc. l kôra a trvajú 10-12 hodín. Vezmite 200 ml. 4-5 krát denne a používa sa na obklady.
 • Tinktúra ďateliny: 20 g. Je potrebné naliať 200 ml. vriacou vodou a trvať 1,5 hodiny. Hotová tinktúra sa používa perorálne trikrát denne, 60 - 70 ml.
 • Deň a noc komprimujte z čerstvého agáve.
 • Tinktúra na dubovej kôre. Kôra a žalude sa nalejú do červeného vína a trvajú na nich 20 dní. Tento nástroj sa používa ako kompresia.
 • Domáca masť na základe zlatého fúzy. V nádobe s objemom 0,5 ml musíte vyplniť suchú banán plantážnu, zlatú fúzy a indickú cibuľu. Do zmesi sa pridá bravčový tuk a všetko sa dôkladne premieša..
 • Vývar na báze paliny: 30 g bylín sa naleje vriacou vodou (200 ml) a trvá 2,5 - 4 hodiny. Vývar vypite 3-4 krát denne, 100 ml. v tom čase.
 • Tinktúra listov kostí. 25 g listov by sa malo naplniť vriacou vodou (250 ml) a trvať na tom, aby sa udržiavalo 5 hodín. Potom pridajte do tinktúry 30 g medu. Tinktúra sa používa ako obklad.
 • Kompresia založená na paline a ražnom chlebe. Výrobok sa musí nanášať na pokožku v mieste prietrže.
 • Acetický roztok sa používa na denné pranie. Pomery sú nasledujúce: 2 lyžice. l ocot sa musí nariediť v 200 ml. voda.
 • Požitie infúzií liečivých bylín. Telo posilňujú egreše, chrpy, lúky, smrekovce (kôra), nesmrteľky, presličky.

Vďaka ľudovým receptom sa veľa pacientov úspešne zbavilo príznakov choroby. A predsa je možné liečiť ingvinálnu prietrž bez chirurgického zákroku úplne a efektívne? Pripomíname vám, že všetky tieto metódy sú účinné v kombinácii iba v počiatočnom a ľahkom štádiu choroby. Všeobecne sa jedná o pomocnejšie, liečebné a doplnkové postupy, ktoré pomáhajú eliminovať príznaky choroby.

Hlavnou liečbou je chirurgický zákrok.

Príznaky slabinovej prietrže u mužov

Prvým príznakom vzniku slabinovej prietrže u mužov je výskyt nádoru podobného výčnelku v oblasti slabín. Zväčšuje sa pod vplyvom fyzickej námahy, kašľa, napínania a v polohe na chrbte, alebo sa výrazne znižuje. V priebehu času sa pacienti začínajú sťažovať na pretrvávajúcu alebo periodicky sa vyskytujúcu tupú bolesť lokalizovanú v oblasti trieslovín alebo v podbrušku. Bolesť má rôznu intenzitu a môže sa dať do lumbosakrálnej oblasti.

V priebehu času dosahuje herniálny výčnelok značnej veľkosti a postupne začína vytvárať vážne ťažkosti pri fyzickej námahe a chôdzi.


Hlavným príznakom slabinovej prietrže je nádorový výčnelok v oblasti slabín.

Ďalšie príznaky slabinovej prietrže u mužov sú do značnej miery determinované tým, ktoré orgány vstupujú do herniálneho vaku. Napríklad klzná hernia močového mechúra sa prejavuje bolesťou v suprapubickej oblasti, častým močením, bolesťou alebo pálením v močovej trubici. U starších pacientov sa môže vyvinúť akútna retencia moču. Pri vstupe do kýly saky cecum sa príznaky slabinovej kýly u mužov stávajú zápchou, plynatosťou a častými črevnými kolikami. Tvorba kýly s trieslovinami vedie k výraznému zvýšeniu jednej strany mieška.

Keď je hernálny vak stlačený v oblasti hernálnej brány, dôjde k porušeniu prietrže. Stáva sa nenapraviteľným a ostro bolestivým. Zafarbenie je zaznamenané kvôli narušenej črevnej motilite a dochádza k zastaveniu plynu, nevoľnosti a zvracaniu, celkový stav je významne ovplyvnený.

Ako určiť prietrž v ingvinálnej oblasti (manuálna diagnostika)

Diagnóza slabinovej prietrže začína štúdiom vonkajšieho otvorenia slabinového kanálu u mužov, ktoré zahŕňa 3 štádiá:

 • Prst ukazovateľa ruky, ktorý zachytáva významnú oblasť zloženej kože mieška, sa zavádza smerom k trieslovinovému kanálu;
 • • Definujte tuberkulózu;
 • Prst je posunutý trochu bližšie a zozadu a vstupuje do vonkajšieho otvoru trieslového kanálika, ktorého ostré hrany (nohy aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu) sú definované celkom jasne..

Počas štúdie sa určí veľkosť prietrže v trieslovine a kašeľ. Pred stanovením inguinálnej kýly musíte skontrolovať príznak kašľavého tlaku (vnímanie tlačného prsta zavedeného do údajnej hernálnej brány pri kašľaní pacienta) sa považuje za príznak nekomplikovanej brušnej prietrže. Pri komplikovanej (neredukovateľnosti, porušení) prietrže nie je nutkanie na kašeľ rozhodnuté. Porovnajte obidve vonkajšie otvory trieslovinových kanálov. Vonkajšie otvorenie inguinálneho kanála normálne prechádza iba koncom ukazováka.

Prst zasunutý vonkajším otvorom trieslovinového kanálika (najmä pri priamej hernii alebo šikmom s narovnaným smerom) prichádza do styku s parietálnym pobrušnicam prednej brušnej steny v oblasti jej mediálnej fosílie. Digitálny otras mozgu v tejto oblasti pobrušnice (v prítomnosti zápalového výtoku v tejto oblasti v dôsledku deštruktívnej apendicitídy) spôsobuje objavenie alebo zosilnenie bolesti v pravej laterálnej (iliakálnej) oblasti - príznak Krymovu. Štúdium vonkajšieho otvorenia inguinálneho kanála u žien je ťažšie ako u mužov a uspeje iba pri ochabnutej koži a výraznom rozšírení vonkajšieho otvorenia..

Inguinálna hernia u chlapcov

Vrodená slabá hernia u chlapcov môže byť diagnostikovaná v prvých týždňoch života. Prejavuje sa objavením sa nádoru podobného výčnelku v oblasti slabín, ktorý sa zvyšuje s plačom a namáhaním dieťaťa a počas spánku dieťaťa v uvoľnenom stave takmer úplne zmizne..

Pri ingvinálnej kýlovej hernii u chlapcov sa pozoruje asymetria v štruktúre mieška kvôli zreteľnému nárastu v jednej polovici.

Podľa charakteristík klinického priebehu sú trieslové kýly nekomplikované a komplikované.

Poranenie slabinovej prietrže u chlapcov hrozí rozvojom závažných komplikácií (peritonitída, črevná obštrukcia). U približne 5 - 7% chlapcov vedie porušenie ingvinálnej prietrže k atrofii semenníkov a zníženiu reprodukčných schopností v dospelosti až do rozvoja neplodnosti. Preto je veľmi dôležité včas identifikovať a liečiť slabiny prietrže u chlapcov, aby sa zabránilo ich porušovaniu.

Pooperačné obdobie

Po vykonaní operácie hernie na opravu slabinovej prietrže plánovaným spôsobom by sa pacient mal asi jeden deň držať na lôžku. Po spinálnej anestézii nebude pacient cítiť spodnú časť tela počas približne 4 až 6 hodín. Keď sa citlivosť vráti, môžete ju otočiť na jej stranu. Prvé jedlo a vodu je možné pripraviť do 12 až 24 hodín, mali by ste začať bežnou polievkou, želé, sladkým čajom alebo čistou minerálnou vodou. Ďalej sa diéta rozširuje a môže jesť jedlo známe pacientovi.

Je dovolené vstávať z postele deň po operácii, najlepšie za pomoci cudzincov. Ďalej sa postupne objavia sily a je dovolené chodiť nezávisle.

 • lieky proti bolesti sa podávajú počas prvých 3 až 4 dní;
 • antibiotiká (v závislosti od trvania a priebehu operácie) počas 1 až 3 dní;
 • antikoagulanciá (lieky, ktoré významne znižujú zrážanie krvi) denne po dobu 7 dní, ak sú sprievodné
 • choroby, vek po 40 rokoch, obezita, choroby žíl dolných končatín.

Na 1-2 mesiace je kategoricky zakázané vykonávať ťažkú ​​fyzickú prácu, musíte viesť šetrný životný štýl, po 2. mesiaci musíte postupne zvyšovať záťaž..

Veľká prierezová kýla pri dospelých samcoch.

diagnostika

Kontrolu pacientov s inguinálnou herniou vykonáva chirurg. Lekár analyzuje sťažnosti pacienta a potom vyšetrí a prehmatá brucho a trieslovinu. Počas inšpekcie sa osobitná pozornosť venuje tvaru a veľkosti výčnelku, možnosti jeho zmenšenia.

Aby sa určilo, ktoré štruktúry sú obsiahnuté v herniálnom vaku, vykoná sa inštrumentálne vyšetrenie pacienta vrátane nasledujúcich metód:

 • herniografia - röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku;
 • ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, močového mechúra a mieška;
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie hrubého čreva pomocou kontrastného média;
 • cystoskopia - vyšetrenie vnútorného povrchu močového mechúra pomocou endoskopického zariadenia - cystoskop;
 • cystografia - röntgenové vyšetrenie močového mechúra po jeho naplnení cez katéter roztokom kontrastnej látky.

Intuálna hernia u mužov si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s týmito chorobami:

 • lymfadenitída;
 • kŕčové žily (kŕčové žily spermií);
 • hydrocelu (kvapka semenníka);
 • femorálna prietrž.

Liečba bez chirurgického zákroku

Najskôr venujte osobitnú pozornosť neúčinnosti liečby konzervatívnymi metódami! Cvičenia s herniou, fyzioterapia, obklady, obväzy a ďalšie metódy môžu stav dočasne zmierniť, ale pacienta nelieči.!

Premárnený čas môže viesť k komplikáciám, ktoré sa uvedú neskôr v texte. A ak umbilikálna prietrž môže „prejsť“ sama o sebe, potom toto číslo nebude fungovať s trieslovinou - v každom prípade bude pacient potrebovať chirurgický zákrok.

Pamätajte, že dnes je veľká väčšina ochorení dokonale liečená, ale iba pod podmienkou, že pacient k liečbe pristupuje správne a zodpovedne! [Adsen2]

Liečba slabinovej prietrže u mužov

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u mužov je chirurgický zákrok. Počas operácie (hernioplastika, oprava prietrže, herniorafia) lekár excituje herniálny vak a plastifikuje hernálny portál, čím sa zabráni ďalšiemu relapsu choroby. Plastická chirurgia kýlových brán môže byť uskutočnená buď pomocou aponeurózy (technika ťahu) alebo pomocou špeciálnej sieťovej protézy (technika bez napätia).

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov sa vo väčšine prípadov vykonáva s následným použitím polypropylénovej sieťoviny. Je nainštalovaná v bráne prietrže a pevná. Vlákna spojivového tkaniva následne rastú jeho bunkami a vytvárajú spoľahlivú bariéru pre brušné orgány na ceste k trieslovinovému kanálu. Použitím tejto techniky sa výrazne znižuje pravdepodobnosť opätovného výskytu choroby..

Pozor! Fotka šokujúceho obsahu. Pre zobrazenie kliknite na

Operácie s inguinálnou kýlou u mužov sa môžu vykonávať tradičným otvoreným spôsobom s porezaním kože a laparoskopicky - pomocou malého vpichu..

Ak existujú kontraindikácie na chirurgický zákrok, napríklad závažné sprievodné ochorenia kardiovaskulárneho systému alebo senilného veku, odporúča sa pacientom nosiť obväz, ktorého veľkosť a tvar si vyberie chirurg. Pravidelné nosenie obväzov bráni ďalšiemu progresu choroby, znižuje riziko porušenia, ale nezabezpečuje úplné uzdravenie, pretože vám neumožňuje zbaviť sa príčiny choroby. Je dôležité používať obväz správne:

 • nosiť iba pri ležaní;
 • ovládať polohu vložiek, ktoré by mali byť umiestnené presne nad zónou herniálneho výčnelku;
 • monitorovať čistotu produktu.

Nosenie pásika s inguinálnou prietržou u mužov je kontraindikované v prípade kožných ochorení a rozvoja porušovania predpisov. V druhom prípade sa chirurgický zákrok vykonáva podľa vitálnych indikácií.

Komplikácie po operácii

Pri chirurgických zákrokoch sú možné komplikácie a hernioplastika nie je výnimkou. Najčastejšie sa vyskytujú infekcie rán, zníženie črevnej motility až do úplnej inhibície a rozvoj problémov pri práci srdca a pľúc. To platí najmä pre pacientov trpiacich chronickými chorobami. Komplikácie spôsobené herniovým výčnelkom sú však oveľa bežnejšie, napríklad po jeho porušení črevá často umrú. Preto je dôležité nájsť skutočne profesionálneho chirurga a okamžite vyhľadať lekársku pomoc..

Operácia niekedy problém nevyrieši navždy. K recidíve prietrže dochádza aj po jej včasnom odstránení vysoko kvalifikovaným profesionálnym chirurgom.

Príčina opakovaného výčnelku môže slúžiť:

 1. Lekárska chyba.
 2. Infekcie po zákroku.
 3. Ťažká fyzická práca.
 4. Anatomické rysy spojené so slabým tkanivom inguinálnej zóny.
 5. Chronické ochorenia čriev a dýchacích ciest.

Je pomerne ťažké eliminovať relapsujúci výčnelok, takže lekári sa snažia použiť metódu, ktorá sa pri prvej operácii nepoužila..

prevencia

Hlavné opatrenia na zabránenie vzniku slabinovej prietrže u mužov sú:

 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb bronchopulmonálneho systému sprevádzané intenzívnym kašľom;
 • aktívna liečba chronickej zápchy;
 • posilnenie svalov brušnej steny;
 • pravidelná, ale nie vyčerpávajúca fyzická aktivita;
 • zamedzenie zdvíhania závaží, a ak to nie je možné, použitie špeciálnych obväzov pri zdvíhaní závaží.

Video z YouTube na tému článku:

Chirurgický zákrok

Chirurgické metódy:

 1. Laparoskopia - prišívanie kýly pomocou endoskopu prepichnutím brušnej steny pomocou mini kamery, mikroendoskopických nástrojov as okom;
 2. Oprava chirurgickej hernie. Používajú sa rôzne metódy chirurgickej liečby slabinovej prietrže (Bassini, Matrynov, Rudzhi atď.)

Niekoľko dní po liečbe je pacient prepustený z nemocnice. Bolesť v oblasti vpichov v pooperačnom období je zanedbateľná. Úplné zotavenie po odstránení slabinovej prietrže nastane po 3 až 6 mesiacoch. Počas tohto obdobia by sa malo vyhnúť silnej fyzickej práci. Jedlo by malo byť ľahko stráviteľné, aby pacient nemal zápchu.

S rozvojom obmedzenej triesloviny prietrže sa vykonáva pohotovostná chirurgická liečba. Na začiatku chirurg otvorí herniálny vak a vyhodnotí stav orgánov, ktoré sú v ňom obsiahnuté. Pretože ak je črevné tkanivo v herniálnom vaku mŕtve, sú excidované. Potom sa vyreže herniálny vak a posilní sa predná brušná stena. Po moderných metódach liečby slabinových hernií je ich opakovanie mimoriadne zriedkavé za predpokladu, že všetky odporúčania sa dodržiavajú v pooperačnom období..

Znaky porušenia normálnej prietrže a metódy liečby

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom sa vnútorné orgány pobrušnice (zvyčajne črevá) vytesnia a vyčnievajú do trieslovinového kanálika. Zvyčajne je na začiatku choroby prietrž bezbolestná, takže pacient nevenuje dostatočnú pozornosť výslednému opuchu v dolnej časti brucha. Mnoho ľudí sa obracia na lekára už vo fáze uškrtenej prietrže, keď je akýkoľvek orgán nachádzajúci sa v brušnej dutine upchatý v hernálnom portáli, v dôsledku čoho sa vyvíja stagnácia krvi (až do nekrózy) a syndróm ťažkej bolesti..

Foto 1. Poranenie prietrže je sprevádzané silnou bolesťou. Zdroj: Flickr (Chi Hoàng Kim).

Poznámka! K poraneniu ingvinálnej prietrže dochádza v 20% prípadov choroby. Muži trpia 9 - 10 krát častejšie ako ženy. S vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku prietrže.

Príčiny porušovania ingínovej prietrže u dospelých a detí

Kýla sa môže vyvíjať postupne, napríklad v dôsledku chronického narušenia čriev a rýchlo, s prudkým napätím v bruchu..

Medzi rizikové faktory patrí zvýšená fyzická aktivita (potreba zdvíhať veľké hmotnosti), zranenia svalov brucha a triesloviny, slabosť brušných svalov.

Tehotné ženy, novorodenci a staršie osoby sú najčastejšie ovplyvňované tvorbou kýly kvôli slabosti brušných svalov..

Inguinálna hernia sa môže vyvinúť v týchto prípadoch:

 • s ostrým jednorazovým zdvíhaním veľkej hmotnosti,
 • s pravidelnými zdvíhacími váhami,
 • so silným krikom, kašľom alebo kýchaním,
 • so silným namáhaním počas pohybu čriev,
 • v dôsledku zrastov v čreve alebo bruchu,
 • počas tehotenstva pod tlakom plodu,
 • počas pôrodu,
 • v dôsledku zmien svalového tonusu súvisiacich s vekom.

Počas vnútromaternicového vývoja sa v peritoneu tvorí tzv. Vaginálny proces peritoneum (u chlapcov je výraznejší, pretože spočiatku v ňom boli semenníky, ktoré potom zostúpili do mieška). V čase narodenia je tento proces zvyčajne potlačený, ale v 25% prípadov nemá prerastanie čas. S ostrým alebo silným plačom u dieťaťa časť čreva alebo omentum spadá do tohto vaginálneho procesu..

Poznámka! Novonarodené dievčatá trpia ingvinálnymi prietržami 10-krát menej ako chlapci v dôsledku prítomnosti vagíny, ktorá tlačí vaginálny proces pobrušnice, čím zabraňuje tomu, aby do nej spadli ďalšie orgány..

Znaky porušenia normálnej hernie

Uškrtená kýla je nebezpečný stav, pretože narušený krvný obeh v upnutom orgáne môže viesť k nekróze tkaniva, peritonitíde a iným vážnym následkom..

 1. Prietržená prietrž sa vyznačuje silnou a ostrá bolesťou v oblasti prietrže až po bolestivý šok. Bolestivosť môže pretrvávať až 6 hodín.
 2. Do pobrušnice je možné vložiť obyčajnú prietrž, obmedzenú prietrž nie je možné opraviť.
 3. Kýla je vyčnievajúcejšia ako obvykle a má jasné obrysy, napätá.
 4. Ak je pri normálnej kýle v polohe na chrbte prst vložený do hernálneho kanála a kašeľ, brušné svaly „prst“ vytlačia. Ak dôjde k porušeniu prietrže, kašeľ.

Okrem týchto špecifických symptómov môže byť stav charakterizovaný aj ďalšími príznakmi: nevoľnosť a vracanie, bolesť brucha, pokles tlaku a celková slabosť, smäd a sucho v ústach, horúčka a zimnica.

Foto 2. Obmedzená prietrž vyžaduje chirurgické ošetrenie. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

Diagnóza uškrtenej prietrže v slabinách

Zranenie slabinovej prietrže sa diagnostikuje pomerne ľahko, pretože stav má výrazné príznaky. Vo veľkej väčšine prípadov s touto patológiou je indikovaný chirurgický zákrok, preto musí pacient podstúpiť niekoľko laboratórnych krvných testov (stanoví sa miera sedimentácie erytrocytov (ESR), ako aj počet leukocytov). Na určenie veľkosti prietrže bránky a diagnostikovanie stavu upnutého orgánu sa predpíše ultrazvuk alebo počítačová tomografia..

To je dôležité! Je dôležité vykonať diferenciálnu diagnostiku, pretože podobné príznaky sa môžu vyskytnúť aj pri iných akútnych stavoch brušných orgánov (apendicitída, pankreatická nekróza, pečeňová alebo obličková kolika, koprostáza, inverzia čreva, peritonitída atď.)..

Oprava prietržnej hernie

Liečba porušenia spočíva v uvoľnení zovretého orgánu. Táto manipulácia sa môže vykonať dvoma spôsobmi:

 1. Ručne, ak sú herniové brány dosť poddajné. Hernie sa zvyčajne ručne opravujú u malých detí, ktorých svaly sú veľmi elastické.
 2. Chirurgicky. Kýlový kanál je pitvaný a orgán je uvoľnený. Ak sa v nej ešte nekrotické zmeny nevyvinuli, ďalšia liečba je konzervatívna. Ak sa začala nekróza, postihnutá časť orgánu sa amputuje..

Liečba obmedzenej hernie je nevyhnutne sprevádzaná vymenovaním liekov: lieky proti bolesti (antispasmodiká alebo lieky proti omamným látkam), protizápalové lieky, antikoagulanciá, antibiotiká.

Požitie slabinovej prietrže je komplexný stav, ktorý si vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť..

To je dôležité! V žiadnom prípade sa nesnažte narovnať prietrž alebo sami seba porušiť. Akákoľvek samoliečba iba zhoršuje stav pacienta.

Komplikácie a dôsledky porušenia prietrže

Ak pacient nie je okamžite dopravený na pohotovostné oddelenie, v postihnutej oblasti môže dôjsť nielen k nekróze, ale aj k závažnému hnisaniu. Táto podmienka môže skončiť:

 • perforácia črevnej steny a črevného obsahu do pobrušnice;
 • peritonitída (zápal samotného pobrušnice), ktorý môže byť buď dôsledkom perforácie alebo reakcie na zápal v herniálnom vaku.

Začatie porušovania prietrže často končí smrťou, takže nemôžete odložiť hospitalizáciu a navyše sa spoliehať na tradičnú medicínu.

Obdobie rehabilitácie po porušení prietrže

Vo väčšine prípadov je obmedzená hnačka odstránená endoskopickou metódou, ktorá významne znižuje rehabilitačné obdobie po operácii. Už v prvý deň po operácii môže pacient vstať a pohybovať sa nezávisle. Avšak v prvom mesiaci:

 • Nezdvíhajte viac ako 1-1,5 kg,
 • musíte nosiť špeciálny obväz,
 • držať stravy bohatej na bielkoviny,
 • jedzte 4-5 krát denne,
 • pite veľa, aby nedošlo k zápche.

Týždeň po operácii je pacientovi predpísaná aj cvičebná terapia, ktorá pomáha napínať väzivový aparát (aby sa predišlo tvorbe adhézií po operácii) a posilňuje brušné svaly..

Príčiny a liečba obmedzenej kýly pri deťoch

Obmedzená tříslová kýla u detí je patológia charakterizovaná náhlou kontrakciou prietrže hernie, medzi ktorou sa zviera hernálny vak a časti vnútorných orgánov, ktoré do neho spadnú. Na rozdiel od porušenia u dospelých, keď je patológia naliehavá, nie je tento proces u detí taký kritický. Operácia sa vykonáva, iba ak existujú dôkazy vzhľadom na vekovú kategóriu dieťaťa a intenzitu symptómov.

Obmedzená brušná prietrž u detí je patológia charakterizovaná náhlou kontrakciou prietrže hernie.

Príčiny porušenia a jeho druhy

Vo väčšine prípadov dôjde k porušeniu formácie prietrže v ingvinálnej oblasti u dievčat, vaječník, prívesky alebo časť maternice sa môžu dostať do brány prietrže. U chlapcov padajú slučky omentum a ďalšie orgány brušnej dutiny hlavne do vaku. V závislosti od povahy porušenia a závažnosti sa rozlišujú tieto typy patologických procesov:

 • primárne - vyskytuje sa súčasne s vyčnievaním herniálneho vaku, vak je porušený v dôsledku motorickej aktivity dieťaťa, napríklad keď sa dieťa pokúša sadnúť alebo prudko vstáva;
 • sekundárne - porušenie sa vyskytuje v prítomnosti už vytvorenej prietrže v slabinách dieťaťa.

Porušenie môže byť spôsobené náhlym pohybom, vysokým tlakom v brušnej dutine v dôsledku silného a dlhodobého kašľa u dieťaťa. Zápcha môže spôsobiť zápchu.

Prvé príznaky

Znaky môžu mať rôznu intenzitu v závislosti od veľkosti, v ktorej bol pôvodne výčnelok:

 • bolesť lokalizovaná v výstupku a siahajúca až k spodnému bruchu a slabine;
 • záchvaty nevoľnosti a zvracania;
 • zápcha.

Symptómy, ako je nevoľnosť a zvracanie, sa pri porušení vždy neobjavia. Prítomnosť týchto príznakov závisí od toho, ktoré orgány sú v herniálnom vaku. Ak je u chlapcov zvieraná spermatická šnúra, bude nauzea neprítomná. Ak sú brušné orgány zovreté, nevoľnosť bude indikovať dysfunkciu tráviaceho systému.

Ak herniálna formácia v slabinách dosiahla veľkú veľkosť, pri stlačení sa znaky zvýraznia.

Bolesť je silná, zhoršená kontaktom s herniou. Zvracanie, narušená črevná motilita, zväčšuje sa veľkosť žalúdka, je ťažšie, silná plynatosť.

Dieťa nemôže ísť na záchod, oneskorené výkaly spôsobujú intoxikáciu tela. Celkový stav sa zhoršuje, telesná teplota rýchlo stúpa. Pokožka v mieste herniálneho výčnelku získava namodralý odtieň alebo sčervenenie.

Zvýšenie porušenia prietrže môže spôsobiť zvýšenie telesnej teploty.

Diagnóza zovretej prietrže u detí

Ak máte podozrenie na porušenie slabinovej prietrže u dieťaťa, musíte sa poradiť s chirurgom. Hlavnou metódou diagnostiky patologického stavu je ultrazvuk. Pri miernom symptomatickom zobrazení môže byť potrebné vykonať zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, ktoré ukazuje stav spojivového tkaniva v oblasti tvorby inguinálnej formácie..

U dievčat je diagnóza kýly komplikovaná skutočnosťou, že vaječník sa často dostáva do vaku, ktorý sa pri stlačení často skrúti do nohy..

Ak porušenie nie je ostré, ale postupné, podľa príznakov, obmedzenú prietržovú prietrž možno zamieňať s cystou, ktorá sa tvorí na kanáli Nukiev.

Diferenciálna diagnóza obmedzenej trieslovej prietrže a cysty nie je prístupná Vykoná sa primárna diagnóza - porušenie prietrže, vykoná sa vhodná liečba. Potreba diferenciálnej diagnostiky je spôsobená skutočnosťou, že identické príznaky majú choroby, ako je cysta na spermatickej šnúre u chlapcov a lymfadenitída..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Obmedzená hernia u detí si nevyžaduje vždy chirurgický zákrok. Vysvetľuje to skutočnosť, že novorodenci a deti mladšie ako 3 roky majú vysokú pravdepodobnosť, že sa vzdelávanie nastaví samostatne..

Operácia je často predpisovaná dievčatám, pretože ich porušenie, keď sa vaječníky, doplnky a maternica dostanú do vaku, má vážne následky.

Operácia je často predpisovaná dievčatám, pretože ich porušenie, keď sa vaječníky, prívesky a maternica dostanú do vaku, má v budúcnosti vážne následky.

Prípady, keď k porušovaniu predpisov u detí dochádza iba chirurgickým zákrokom:

 • vek dieťaťa v čase porušenia je 1 rok alebo starší, čo je relatívna indikácia, potreba chirurgického zákroku závisí od závažnosti klinického prípadu;
 • intenzívny symptomatický obraz so silnou bolesťou, poruchy tráviaceho systému, ktoré nemožno odstrániť konzervatívnymi metódami liečby;
 • porušenie formácie hernie pri dievčatách s reprodukčným systémom vstupujúcim do vaku;
 • konzervatívne metódy nedávajú pozitívny účinok;
 • vysoké riziko komplikácií: peritonitída, sepsa, nekróza mäkkých štruktúr obmedzených vnútorných orgánov;
 • prítomnosť anémie spôsobenej porušením.

V prítomnosti mierneho symptomatického obrazu sa lekári snažia maximálne oddialiť čas na chirurgický zákrok, pretože vždy existuje možnosť samočinnej redukcie. Ak sú príznaky výrazné, vyžaduje sa chirurgický zákrok.

Chirurgický zákrok

Procedúra na odstránenie prietrže sa vykonáva v celkovej anestézii. Priebeh operácie je rovnaký bez ohľadu na spôsob prevádzky.

Je nainštalovaný sieťový implantát, aby sa zabránilo recidíve.

Lekár odreže tašku, zadržané vnútorné orgány sa vrátia do pôvodnej anatomickej polohy, predbežne vyhodnotia ich stav.

Ak porušenie viedlo k nekróze častí orgánu, musia sa odstrániť. Potom sa vak vyreže, brány sa zošijú neabsorbovateľnými niťami.

Biologické materiály samotného pacienta, napríklad šľachy, sa môžu použiť na uzatvorenie brán..

Aby sa predišlo opakovanej strate vzdelania, je nainštalovaný sieťový implantát, šikmé svaly brucha sú zošité do svalov v brušnej oblasti, čo pomáha posilniť svalový korzet. Vzhľadom na blízkosť kýly pohlavných orgánov si operácia prietrže vyžaduje čo najpresnejšiu prácu chirurga. Spôsoby prevádzky sa vyberajú jednotlivo.

Otvorená prevádzka

Lekári uprednostňujú otvorenú metódu odstránenia s rezom do dutiny v inguinálnej oblasti. Aj keď táto technika predlžuje rehabilitačné obdobie, lekár má možnosť posúdiť stav obmedzených vnútorných orgánov, vykonať ďalšiu diagnostiku. Nevýhodou tejto metódy je dlhá regenerácia po otvorenej operácii.

Lekári uprednostňujú otvorenú metódu odstránenia s rezom do dutiny v inguinálnej oblasti.

laparoskopia

Minimálne invazívna metóda chirurgického odstránenia vzdelania v oblasti trieslovín. Nevyžaduje zárezy kože, všetky chirurgické nástroje sa vkladajú malými vpichmi do kože.

Prostredníctvom jedného vpichu na koži sa zavedie špeciálne zariadenie - endoskop, ktorý je flexibilnou trubicou s kamerou, ktorá vysiela obraz na obrazovke monitora..

Lekár tak uvidí všetko, čo sa stane, bez priameho prístupu na miesto operácie.

Výhoda laparoskopie: rýchla rehabilitácia, minimálne riziko komplikácií (pravdepodobnosť infekcie alebo poranenia susedných vnútorných orgánov).

Pooperačné ošetrenie

Všetky kýly po chirurgickom zákroku majú vysokú pravdepodobnosť recidívy. Aby sa predišlo takejto komplikácii, je potrebné počas obdobia zotavenia dodržiavať pokyny lekára. Dieťa musí bezpodmienečne nosiť obväz. Fixačný obväz noste iba pri dlhodobom kašľaní, plaču a aktívnym pohybom.

Na posilnenie svalov abs je potrebná denná gymnastika. Druhy cvičení sa vyberajú individuálne v závislosti od veku dieťaťa.

Určite dodržiavajte diétu. Výrobky, ktoré môžu spôsobiť zápchu, nadúvanie a hromadenie plynov, sú vylúčené z detskej stravy. To všetko môže spôsobiť zvýšenie vnútrobrušného tlaku a vyvolať opätovný výskyt vzdelania v slabinách.

prevencia

Aby sa predišlo výskytu patológie a jej porušovaniu, odporúča sa dieťaťu veľa nedávať a často plakať, od prvých dní života musíte robiť gymnastiku.

Jednoduché cvičenia pomôžu posilniť svaly brušnej dutiny, predchádzať zápche a kolike, zlepšovať črevnú pohyblivosť.

Ženy, ktoré dojčia, musia dodržiavať diétu. Ak sa nedá predísť vzniku slabinovej prietrže alebo ak je patológia vrodená, je potrebné vykonať jej včasnú konzervatívnu liečbu..

Znaky a zaobchádzanie s porušením priľahlej kýly 1. 1

Požitie inguinálnej prietrže je choroba, ktorá sa vyskytuje u 20% populácie. Ochorenie je charakteristické pre jednotlivcov, ktorí si zarábajú na živobytie tvrdou fyzickou prácou. Choroba sa môže objaviť po operácii alebo v dôsledku zranenia. Pri porušení sa orgány, ktoré vypadnú z brušnej dutiny do herniálneho otvoru, stlačia nadol. Ochorenie sa vyznačuje nielen bolesťou, ale tiež celkovým rozkladom, oslabením tela.

Pre mužov, ženy a deti sú charakteristické rôzne znaky porušenia prištiepenej prietrže. Každá osoba má individuálny organizmus a orgány môžu byť umiestnené rôznymi spôsobmi. Zistilo sa však, že choroba je charakteristická pre mužskú polovicu populácie vrátane chlapcov. Navyše, s vekom, keď tkanivá strácajú svoju elasticitu, zvyšuje sa riziko ochorenia. Ak sa v detskom veku objaví obmedzená kýlová prietrž, potom nie je potrebné, aby sa vyliečila iba chirurgickým zákrokom..

Príčiny porušenia ingínovej prietrže

Klasifikácia závisí od miesta ochorenia:

 • fekálne;
 • elastický.

Fekálna hernia je charakteristická pre prípady, keď fekálne masy pretekajú črevnými slučkami, ktoré v priebehu času vypadávajú do trieslového kanála. Výsledkom je, že po niekoľkých dňoch odumrie črevné tkanivo. Pri tomto type kýly vôbec nezáleží na tom, či má človek fyzickú námahu.

Elastická prietrž je výhřez veľkého počtu vnútorných orgánov do herniálneho otvoru. K strate môže dôjsť po zdvíhaní ťažkých váh alebo dokonca pri silnom kašli. Orgány sú zovreté dierou a objaví sa ostrá bolesť. V tkanivách orgánov, ktoré upadli, sa procesy nekrózy začínajú v priemere po 4 hodinách. Táto choroba je charakteristická pre ľudí s úzkym herniálnym foramenom..

Elastická ingvinická prietrž má atypické tvary:

 1. Parietálna kýla, vyznačujúca sa čiastočným zovretím črevnej steny, ktorá je umiestnená v protiľahlej časti k mezentérii..
 2. Retrográdna kýla. Pri tomto ochorení je stredná slučka umiestnená v brušnej dutine stlačená a môže tvoriť niekoľko slučiek.

Omentum, hrubé a tenké črevo, prívesky a maternica môžu spadnúť do trieslovej kýly. Keď sú črevá stlačené, je veľmi nebezpečné, pretože to môže viesť k upchatiu čriev a závažnej intoxikácii.

Čo sa stane počas porušenia

Po štiepení sa objaví uzavretá oblasť so zadržanými orgánmi. V tkanivách orgánov je narušený krvný obeh. Ak je črevo zovreté, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie venózna stáza, a tým aj opuch. Paralelne s týmito procesmi začína krvácanie v okolitých tkanivách, dochádza k rozkladu stolice a uvoľňovaniu toxických látok, ktoré organizmus otrávia. V dutine sa objaví herniálna tekutina, ktorá mení farbu a zmení farbu na tmavo červenú.

V neskorších štádiách vedie štipnutie čreva k hnisavému zápalu. Súbežne s črevnými tkanivami je ovplyvnená aj adukčná sekcia umiestnená v brušnej dutine. A výkaly zostávajúce v čreve ho predlžujú a stenčujú.

Ak sú nervové zakončenia stlačené, pacient cíti veľmi silnú bolesť.

Príznaky obmedzenej prietrže

Podľa štatistík sú črevá najčastejšie porušované. Stupeň bolesti súvisí s trvaním ochorenia a závažnosťou štípania.

Rovnako dôležitý je celkový stav pacienta, sprievodné patologické zmeny v tele. Napríklad v starobe je väčšia tendencia k trombóze, kompenzačné funkcie tela sa znižujú, čo významne ovplyvňuje priebeh a závažnosť ochorenia..

Ťažký priebeh ochorenia je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • cardiopalmus;
 • dehydratácia;
 • zníženie krvného tlaku;
 • kardiovaskulárne zlyhanie.

Existujú všeobecné príznaky, ktoré sú charakteristické pre akýkoľvek druh drvenia trieslovej prietrže. Predovšetkým je to ostrá a dlhotrvajúca bolesť v mieste lokalizácie prietrže po fyzickom nadmernom zaťažení. Koža zbledne. Kýla, ktorá sa v pokojnom stave narovnala, sa stáva hustou a napätou. Bolesť môže trvať niekoľko hodín až do nekrózy tkaniva zovretých orgánov.

Tympanitída je charakteristická pre porušenie čriev. Tupý zvuk v prietrži je charakteristický, keď je stlačený močový mechúr alebo omentum. Ak sú poškodené črevné slučky, potom prietrž prebieha 3 etapami:

 • bolestivý šok;
 • imaginárna pohoda;
 • zápal pobrušnice.

Poranenie čreva je často sprevádzané oneskorením v stolici a plyne, môže sa vyskytnúť zvracanie.

Komplikácie a dôsledky

Zdržanlivá slabinová prietrž je veľmi nebezpečná. Ak dôjde k štípaniu, mali by ste sa určite poradiť s lekárom, aby vám dal diagnózu a včasné ošetrenie. Po tkanivovej nekróze v brušnej dutine sa začínajú zápalové procesy, ktoré je ťažké zastaviť, začína intoxikácia a výsledkom je toxický šok a kóma, v najhoršom prípade fatálny výsledok..

Diagnostické opatrenia


Pre odborníka je stanovenie diagnózy celkom jednoduché. Hrudný výčnelok v oblasti slabín na ľavej alebo pravej strane je zreteľne viditeľný na tele. Na tomto mieste môže mať pokožka červený odtieň, pozoruje sa opuch. Keď kliknete na výstupok, pacient pociťuje ostrú bolesť. Zmena polohy tela neposkytuje úľavu. Ak namáhate prietrž, nebudete mať žiadny kašeľ.

Je ťažké diagnostikovať prekážku vajcovodov alebo vaječníkov. Žena sa spravidla nepociťuje všeobecné zhoršenie zdravia a bolesť je len bolestivá. Pri najmenšom podozrení na štípanie sa okamžite vykoná chirurgická operácia, aby sa predišlo riziku nekrózy tkanív.

Deti na násilie reagujú veľmi násilne. Dieťa môže neustále plakať, ohýbať nohy, v závažných prípadoch dochádza k strate vedomia.

Na presnú diagnostiku je nevyhnutný všeobecný test krvi a moču. V niektorých prípadoch sa vykonávajú koagulačné testy krvi..

Prístrojová diagnostika je ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, ktoré vám umožňuje preukázať črevnú obštrukciu. Uskutočňuje sa v prípade výrazných príznakov štipnutia čreva..

Diferenciálna diagnostika znamená vylúčenie iných typov prietrží, iných patologických zmien v tele, porušovania a iných chorôb.

Je dôležité odlíšiť neredukovateľnú prietrž od obmedzeného třísla. Aj keď prvý typ ochorenia je pomerne zriedkavý, vyznačuje sa vynikajúcim prenosom kašľa. Takýto príznak nie je úplne charakteristický pre porušenie..

Rozdrvenie slabinovej prietrže je často zamieňané so stagnáciou v čreve, ktorá je charakteristickejšia pre starších ľudí, sprevádzaná hojnou tvorbou plynu, zápchou, bolesť je tichá, rastie veľmi pomaly..

K dispozícii je tiež falošné porušenie, ku ktorému môže dôjsť na pozadí akútnych chorôb vnútorných orgánov alebo s vonkajšou brušnou prietržou.

Príznaky porušenia pri poranení prietrže sa často zamieňajú s bolesťou v pečeni a obličkách, s peritonitídou a pankreatickou nekrózou..

Liečba chorôb

Okrem chirurgického zákroku zameraného na liečenie porušenia trieslovej prietrže ešte nič nebolo vynaložené. Hlavnou vecou je včasná identifikácia choroby, hospitalizácia pacienta a vykonanie operácie. Kontraindikácia je iba agonistický stav pacienta.

V žiadnom prípade nemôžete napraviť prietrž, pretože takéto opatrenia povedú k tomu, že všetky odumreté tkanivá zovretých orgánov spadnú do brušnej dutiny. A to je prasknutie herniového vaku a úplná infekcia celého organizmu. Kýla je možné korigovať iba ako posledná možnosť, ak má pacient iné patológie, ktoré sú kontraindikáciou operácie. Kýla je však možné korigovať až v prvej hodine od začiatku procesu zvierania.

Chirurgický zákrok

Pred chirurgickým zákrokom by mal pacient vyprázdniť močový mechúr a črevá tak, ako je to len možné. v závislosti od závažnosti je zvolený typ anestézie, ale najčastejšie lokálna.

Operácia je v tomto prípade komplikovanejšia ako konvenčná operácia. Okrem odstránenia prietrže musí chirurg tiež uvoľniť zovreté orgány. Hlavná vec je, že ich obsah nevstúpi do tela.

V prípade príliš poškodených orgánov resekcia a plastová brána prietrže.

Pri včasnej prevádzke je možný priaznivý výsledok. Čím dlhšie pacient odloží cestu do nemocnice, tým väčšie je riziko, že všetko skončí veľmi zle, dokonca až smrteľne.

Po operácii sú všetky terapeutické opatrenia zamerané na odstránenie provokačných faktorov..

Bude potrebné posilniť brušné svaly a správne rozdeliť fyzickú aktivitu. Nezabudnite vyliečiť všetky choroby, ktoré môžu byť sprevádzané dlhotrvajúcim kašľom alebo pretrvávajúcou zápchou. Musia sa vzdať zlých návykov a, ak sú k dispozícii, liečiť obezitu.

Poranenie slabinovej prietrže

Zmiernenú trieslovinu prietrže diagnostikujú odborníci v 20% všetkých identifikovaných prípadov takýchto patológií. Porušenie je sprevádzané stláčaním vnútorných orgánov, ktoré padajú cez hernálny otvor z brušnej dutiny. V tomto prípade zostávajúce orgány zostávajú v slabinovom kanáli. Prispieva k objaveniu sa patológie, oslabeniu svalov inguinálnej oblasti, zvýšenej fyzickej námahe, mechanickému poškodeniu tejto oblasti alebo chirurgickému zákroku.

Je potrebné poznamenať, že porušenie ingvinálnej prietrže u starších mužov sa pozoruje častejšie ako u predstaviteľov slabej polovice ľudstva. Na druhej strane, obmedzená ingvinická prietrž u detí a dojčiat je rovnako bežná a veľmi často sa vyvíja počas vývoja plodu..

Etiológia tohto fenoménu

Zaseknutá trieslová prietrž je fekálna alebo elastická. Zovretie stolice nastáva pretečením črevných slučiek padajúcich do trieslovinového produktu pomocou defekačných produktov. Ak odložíte liečbu, po niekoľkých dňoch dôjde k nekróze črevného tkaniva..

Ak hovoríme o elastickom porušení trieslovej prietrže, je to vyvolané prudkou stratou značného počtu vnútorných orgánov v úzkom prietrži hernia. Spravidla sa to stáva so zvýšeným vnútrobrušným tlakom spôsobeným silným kašľom alebo zdvíhaním závaží. Zároveň dochádza k zovretiu padlých vnútorných orgánov s úzkym hernálnym otvorom, čo prispieva k výskytu bolestivých pocitov. Na druhej strane nastáva smrť tkanív týchto orgánov v období od 2 do 5 hodín.

Je teda zrejmé, že fekálne zvieranie nastáva so širokým otvorením prietrže, zatiaľ čo elastické zvieranie sa môže vyskytovať iba pri úzkom otvorení prietrže. Ak hovoríme o fekálnom porušení, je to spôsobené znížením črevnej motility, ku ktorému často dochádza v starobe. Okrem toho môže fekálne porušenie spôsobiť krútenie, zauzlenie alebo fúziu čreva. Táto forma komplikácie sa často môže vyvinúť s predĺženým priebehom patologického stavu. Ak hovoríme o orgánoch, ktoré spadajú do herniálneho otvoru, potom s najväčšou pravdepodobnosťou to môže byť omentum, tenké alebo hrubé črevo, maternica, prívod vaječníkov atď..

Z hľadiska zdravotného rizika je najväčším nebezpečenstvom porušenie čreva, ktoré bude mať za následok nekrózu tkanív orgánu a črevnú obštrukciu, čo spolu s nadmernými bolestivými pocitmi prispieva k závažnej forme intoxikácie tela pacienta..

Príznaky patologického stavu

Príznaky porušenia ingvinálnej prietrže sú objavenie sa bolestivých pocitov, ktoré sa objavia náhle a vyznačujú sa závažnosťou. Tieto príznaky sú najvýraznejšie v prípade fyzického stresu. Bolestivé pocity sa často objavujú nielen v oblasti zvierania, ale sú extrapolované aj na celé brucho. Počas prvých hodín porušenia bude mať pacient pravdepodobne uvoľnenú stolicu, po ktorej bude po dlhú dobu chýbať tvorba stolice a plynu..

Môže sa stať, že pacient bude pociťovať falošné nutkanie na defekáciu. Ak sa začala nevoľnosť a zvracanie, potom sa takéto príznaky porušenia priloženej kýly považujú za prejav začatej komplikácie. V prípade dlhodobého porušovania bude nevoľnosť a zvracanie neúprosné. Ak dôjde k stlačeniu močového mechúra, potom sa vyskytnú časté a bolestivé močenia. Po zhoršení stavu pacienta. Zároveň sa zvyšuje srdcový rytmus, zvyšuje sa telesná teplota, pozoruje sa nízky krvný tlak a je pravdepodobné, že sa u pacienta vyvinie šokový stav 1 alebo 2 stupne..

Terapeutické opatrenia

Ak dôjde k porušeniu priľahlej kýly, uskutoční sa chirurgický zákrok, ktorého hlavným účelom je vylúčenie porušenia a jeho komplikácií. Ako je uvedené vyššie, pri takom patologickom stave skutočne existuje vysoké riziko, že tkanivá vyradených orgánov už odumreli, a preto musí chirurg starostlivo preskúmať obsah prietrže hernia.

Ak sa predišlo nekróze, chirurg upraví prolapované orgány a vykoná plastickú chirurgiu trieslového kanálika. Ak sú pozorované prvé príznaky nekrózy tkanív, potom budú môcť pomôcť lieky predpísané lekárom. Odborníkom sa podarí vyhnúť sa excízii padlých orgánov iba podobným spôsobom..

Ak sa situácia vyvinula a dosiahla bod úplnej nekrózy tkanív, postihnutý orgán sa odstráni. Ako viete, v čase otvorenia herniového vaku je pravdepodobnosť prenikania infekčných procesov do brušnej dutiny pacienta vysoká. Z tohto dôvodu chirurg počas operácie používa antiseptické a aseptické lieky..

Počas operácie u mužských pacientov sa berie do úvahy blízkosť spermatických kordov a kanálikov nesúcich semeno, ako aj skúsenosti a kvalifikácia lekára. Koniec koncov, schopnosť človeka počať dieťa v budúcnosti závisí od toho.

Pokiaľ ide o ženy, rozhodnutie o plastickej chirurgii sa prijíma počas operácie. Ak hovoríme o malom pacientovi, potom má dieťa v prípade porušenia ingvinálnej prietrže svoju charakteristiku podobného patologického stavu, ktorý spočíva v slabom tlaku pri otvorení kýly, vysokej vaskulárnej elasticite a zlepšenom krvnom obehu v črevách. Preto sa lekár často uchyľuje k manuálnemu premiestňovaniu porušenia trieslovej prietrže u detí a dojčiat. Napriek tomu, ak je pacientkou malá pacientka, vyžaduje sa neodkladná operácia, pretože v prípade porušenia vaječníkov alebo vajcovodov je riziko nekrózy tkanív a rozvoj neplodnosti v budúcnosti vysoké..

Čo sa týka tradičných metód liečby, tradičná medicína s indikovaným patologickým stavom odporúča pacienta dať do teplého kúpeľa, ktoré uvoľní svaly a eliminuje kŕče. Je tiež potrebné vyčistiť vnútorný obsah čreva klystýrom. Vo vode je možné narovnať spadnuté orgány späť do peritoneálnej dutiny. Ak je pacient znepokojený zvýšeným zvracaním, je potrebné nechať ho prehltnúť menšie kúsky ľadu. Pri nadmernej bolesti pomôže ohrievač ľadu. Na čistenie črevného obsahu je prísne zakázané podávať pacientovi preháňadlá.

Ak hovoríme o prognóze liečby s indikovaným patologickým stavom, je to priaznivé iba v situácii, keď bola chirurgická operácia vykonaná včas. Čím viac sa udalosť stiahne, tým vyššie je riziko úmrtia.

Okrem toho obmedzená ingínová prietrž sprevádzaná nedostatkom terapeutických opatrení môže viesť k veľmi nebezpečným následkom. Ako ukazuje prax, uvedený patologický stav je náchylnejší na mužov v rôznom veku. U žien je podobná diagnóza zistená oveľa menej často a často iba v pokročilom veku. Preto neignorujte taký bolestivý stav, inak to môže stáť život človeka alebo jeho chorých blízkych.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je časté ochorenie sprevádzané porušením kĺbov a chrupaviek. Nabíjanie osteochondrózy je kľúčovým prvkom pri odstraňovaní choroby, ktorá postihuje asi 80% populácie.
Súčasný trend v minulosti privádzať pacientov s kýlami medzistavcových platničiek na chirurgický zákrok je už zastaraný.
Liečba herniovej hernie môže byť iba chirurgická a každá operácia môže spôsobiť komplikácie.Komplikácie možno rozdeliť do niekoľkých skupín:
  Priamo spojená s chirurgickou ranou.