loader

Biela línia prietrže

Kýla bielej línie brucha je ochorenie, pri ktorom sa vytvorí jedna alebo viac štrbín v šľachových vláknach pozdĺž stredovej čiary brucha, cez ktoré vyčnievajú orgány brucha..

Kýly bielej línie brucha tvoria 3 až 12% z celkovej štruktúry prietrží prednej brušnej steny, najčastejšie sa vyskytujú u mužov vo veku 20 - 30 rokov. Vývoj kýly bielej línie brucha u dieťaťa sa pozoruje pomerne zriedkavo v porovnaní s inými typmi kýly - nie viac ako 1% prípadov.

Biela čiara brucha je spojivová štruktúra tkaniva, ktorá je umiestnená v strede prednej brušnej steny a je tvorená susednými vláknitými vláknami aponeurózy svalov rekta brucha. Biela čiara brucha prebieha od xiphoidného procesu hrudnej kosti po ochlpenie v hrudnej kosti, jej šírka je 1–2,5 cm nad pupkom a 0,2–0,3 cm pod pupkom. Pretože biela línia brucha pozostáva zo spojivového tkaniva a prakticky v nej nie sú žiadne krvné cievy a nervové zakončenie, jej pozdĺžny rez je bežným chirurgickým zákrokom..

Kýly bielej línie brucha sa tvoria s divergenciou aponeuróz, ktoré tvoria bielu líniu brucha, a vyčnievaním do vytvorených štrbinovitých defektov brušných orgánov. V tomto prípade sa môže vytvoriť viac prietrží, ktoré sú lokalizované nad sebou. Hernálny vak s prietržom bielej línie brucha je pokrytý kožou, podkožným tkanivom, priečnou fasciou a preperitoneálnym tkanivom..

Príčiny a rizikové faktory

Hlavným dôvodom rozvoja kýly bielej línie brucha je slabosť vlákien spojivového tkaniva bielej línie brucha (vrodená aj získaná), ktorá spôsobuje jej stenčenie a expanziu, po ktorej nasleduje výskyt štrbinovitých otvorov a divergencia rektálnych svalov voči bielej línii (diastáza). Kýla bielej línie brucha u dieťaťa sa niekedy vyskytuje po dosiahnutí veku piatich rokov kvôli nedostatočnému rozvoju aponeurózy..

Rizikové faktory sú:

 • genetická predispozícia;
 • nadváhou;
 • trauma k prednej brušnej stene;
 • jazvy po chirurgických zákrokoch v prednej brušnej stene.

K rozvoju choroby môžu navyše prispieť stavy, pri ktorých dochádza k významnému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Medzi takéto stavy patrí obdobie tehotenstva a pôrodu, nadmerná fyzická námaha, ascites, nepríjemný kašeľ s bronchopulmonálnymi patológiami, problémy s močením, častá zápcha, dlhodobý plač a plač u detí..

Formy choroby

Kýla bielej línie brucha sa podľa umiestnenia vzhľadom k pupku delí na:

 • para umbilical (paraumbilical) - lokalizované v blízkosti pupočného prstenca, diagnostikované približne v 1% prípadov;
 • sub-pupočníkové (hypogastrické) - umiestnené nad pupkom, sú zaznamenané v asi 9% prípadov;
 • najčastejšie sa vyskytujú supra umbilikálne (epigastrické, epigastrické) - lokalizované nad pupkom.

Kýla bielej línie brucha môže byť okrem toho jednoduchá a mnohonásobná, komplikovaná a nekomplikovaná, nastaviteľná a nenapraviteľná..

Komplikácia kýly bielej línie brucha - znecitlivenie - je nebezpečná pre vývoj črevnej obštrukcie, nekrózy orgánov vytlačených prietržovou bránou, peritonitídy..

Fázy choroby

Na klinickom obrázku kýly bielej línie brucha sa rozlišujú tri štádiá:

 1. Preperitoneálny lipóm - preperitoneálna vláknina prechádza do vzniknutej štrbiny podobnej bielej línie brucha.
 2. Počiatočné štádium - vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje časť omentum alebo tenkého čreva.
 3. Štádium konečnej tvorby - tvoria sa všetky komponenty prietrže, žalúdočná stena, omentum, rezy tenkého čreva, tkanivo pupočníkovo-pečeňového väziva, priečne hrubé črevo môže vstúpiť do herniálneho vaku..

príznaky

V niektorých prípadoch je kýla bielej línie brucha asymptomatická alebo asymptomatická a je zistená náhodou. Ochorenie obvykle začína opuchom predperitoneálnej vlákniny a vnútornými orgánmi pozdĺž bielej línie brucha, ktorá je sprevádzaná bolesťou, ktorá sa môže objaviť dokonca v skorých štádiách patológie v dôsledku stlačenia nervov predperitoneálnej vlákniny. V tomto prípade je bolesť zosilnená po jedle, s fyzickou námahou, ako aj v iných prípadoch, keď dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Bolesť môže vyžarovať do spodnej časti chrbta, hypochondrium, lopatka. Pri znížení vnútrobrušného tlaku výčnelok zmizne a bolesť ustupuje. Niekedy sa u pacientov s herniou bielej línie sťažujú na grganie, pálenie záhy, nevoľnosť, zvracanie a iné dyspeptické poruchy..

Divergencia vlákien šľachy počas tvorby prietrže bielej línie brucha môže dosiahnuť 10 až 12 cm. Pri užších kýlnych bránach (nie viac ako 5 až 6 cm) sa zvyšuje riziko zovretia prietrže.

diagnostika

Diagnóza kýly bielej línie brucha sa môže vykonať na základe údajov získaných pri zhromažďovaní sťažností, anamnéze a dôkladnom fyzickom vyšetrení. Počas hmatu prednej brušnej steny sa u pacientov s herniou bielej línie brucha vyskytuje hustý oválny alebo okrúhly výčnelok s veľkosťou 1 až 12 cm, ktorý je lokalizovaný pozdĺž bielej línie brucha. Palpácia výčnelku je bolestivá. Obrysy herniálneho výčnelku sa lepšie určia cez prednú brušnú stenu, pričom telo pacienta sa nakloní dozadu. V prípade opraviteľnej kýly môže byť hernia brána detekovaná hmatom. Pri auskultácii nad herniálnym vakom sa ozve rachotenie.

Na potvrdenie alebo objasnenie diagnózy, ako aj na stanovenie obsahu herniálneho vaku sa predpíše kontrastná rádiografia žalúdka a dvanástnika, ezofagogastroduodenskopia, ultrazvukové vyšetrenie herniálneho výčnelku, multispirálna počítačová tomografia vnútorných orgánov, ako aj röntgenové vyšetrenie hernie (herniografia)..

Kýly bielej línie brucha tvoria 3 až 12% celkovej štruktúry prietrží prednej brušnej steny, najčastejšie sa vyskytujú u mužov vo veku 20 - 30 rokov..

Liečba kýly bielej línie brucha

Hlavným spôsobom liečby kýly bielej línie brucha je chirurgické odstránenie. Konzervatívne liečebné metódy sa používajú, ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok, ako aj pre udržiavaciu terapiu počas predoperačnej prípravy..

Existuje množstvo absolútnych a relatívnych kontraindikácií pri chirurgickej liečbe prietrže kýly. Absolútne kontraindikácie zahŕňajú akútne infekčné choroby, infarkt myokardu, mozgovú príhodu, zhubné nádory s rôznou lokalizáciou v neskorých štádiách a ďalšie závažné patológie v dekompenzačnom štádiu. Relatívne kontraindikácie zahŕňajú druhú polovicu tehotenstva, exacerbáciu chronických ochorení, adenóm prostaty alebo striktúru močovej trubice (chirurgický zákrok sa môže vykonať až po ich eliminácii)..

Medzi indikácie urgentnej chirurgickej liečby môže patriť hnisanie tkaniva a zápal, porušenie obsahu herniálneho vaku, nekróza, akútna peritonitída, obštrukcia čreva..

Charakteristickým znakom chirurgického ošetrenia kýly bielej línie brucha je potreba eliminovať diastázu (diskrepanciu) svalu rekta abdominis. Odstránenie prietrže bielej línie brucha alebo hernioplastiky sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi:

 • napätie - prietrž hernie s miestnymi tkanivami, t. j. hrany herniového prstenca sú stiahnuté a zošité;
 • oprava prietrže pri nízkom napätí pomocou syntetických implantátov, t. j. kýlna medzera sa uzavrie špeciálnou vložkou zo sieťoviny.

Okrem toho je možné pri operácii kýly bielej línie brucha vykonať otvorený alebo laparoskopický prístup..

Pred operáciou na odstránenie prietrže bielej línie brucha sa vykonáva predoperačná príprava pacientov. Za týmto účelom je možné vykonať zlepšenie funkčného stavu pľúc, prípravu kardiovaskulárneho systému, terapiu sprievodných chorôb, prípravu kožných kožných výrastkov v oblasti intervencie atď..

Pri hernioplastike s použitím miestnych tkanív sa prietrž hernie bielej línie brucha zošíva súvislými alebo očkovacími šnúrami katgutu, plastická aponeuróza sa vykonáva šitím jej listov za vzniku duplikátu aponeurózy. Frekvencia relapsu po operácii pomocou tejto metódy je 20–40%.

Pri vykonávaní bez napätia sa používajú hernioplastické sieťové implantáty. V tomto prípade môže byť implantát umiestnený nad aponeurózou, pod aponeurózou, medzi listami aponeurózy alebo inštalovaný vo vnútri brušnej dutiny. Pravdepodobnosť recidívy počas chirurgického zákroku metódou beznapäťovej hernioplastiky je extrémne nízka. Táto metóda je vo väčšine prípadov preferovaná..

Počas chirurgického zákroku na odstránenie prietrže bielej línie brucha s laparoskopickým prístupom sa v prednej stene brucha urobí niekoľko malých vpichov, ktoré sú potrebné na zavedenie endoskopu a ďalších nástrojov. Výhodou tejto metódy je minimálne poškodenie tkaniva, znížené riziko straty krvi, relatívne krátka doba rehabilitácie a nízke riziko vzniku recidívy ochorenia..

V prípade divergencie svalu rekta abdominis spojenej s herniou bielej línie brucha sa môže chirurgický zákrok vykonať pomocou metódy Napalkov. V tomto prípade sa pri chirurgickom zákroku krček hernálneho vaku a okraje aponeurózy zošívajú pozdĺž bielej línie, po ktorej sa predná stena vagíny svalu konečníka brucha odreže z jednej strany na druhú na celú dĺžku herniálnej goliere. Potom sa vnútorné a vonkajšie okraje pitvaných aponeurotických vagín striedavo zošívajú prerušovanými stehmi..

Vývoj kýly bielej línie brucha u dieťaťa sa pozoruje pomerne zriedkavo v porovnaní s inými typmi kýly - nie viac ako 1% prípadov.

Priebeh a zvládanie pooperačného obdobia u pacientov, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku na odstránenie brušnej prietrže bielej línie, závisí od individuálnych charakteristík pacienta, kvality predoperačného prípravku, ako aj od spôsobu, ktorým sa chirurgická liečba vykonávala. V nekomplikovaných formách prietrže bielej línie brucha obdobie pooperácie zvyčajne trvá ľahko. Je indikované podávanie analgetík a liečba pooperačných švov. Pacientovi sa odporúča niekoľko dní po operácii odpočinok na lôžku. Predĺženie prestávky na lôžko pri absencii komplikácií nie je vítané, pretože včasná motorická aktivita pacienta bráni rozvoju tromboembólie a ďalším komplikáciám kardiovaskulárneho a dýchacieho systému..

Po chirurgických zákrokoch pri uškrtenej bielej prietrži brucha sa hlavný dôraz kladie na prevenciu intoxikácie a dehydratácie tela, zabránenie pripútania infekčného procesu, prevenciu komplikácií, normalizáciu funkcií gastrointestinálneho traktu a prevenciu peritonitídy..

V rehabilitačnom období môžu byť pacientovi predpísané fyzioterapeutické procedúry, pacientom je navyše ukázaná strava, obväz a liečebné cvičenia na posilnenie svalov prednej brušnej steny. Pred konečným liečením tkanív sa pacientovi neodporúča viesť vozidlá. Ak bol výkon pracovných povinností spojený s výraznou fyzickou námahou, odporúča sa zmena profesijnej činnosti.

Možné komplikácie a dôsledky

Kýla bielej línie brucha môže byť komplikovaná vývojom porušenia. Poranenie prietrže spočíva v náhlom stlačení obsahu herniového vaku pri bráne prietrže, v horizontálnej polohe tela už nie je možné narovnávať prietrž. V tomto prípade sa u pacienta vyvinie intenzívna bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, oneskorený výtok plynu a / alebo defekácia. Porušenie prietrže bielej línie brucha je nebezpečné pre rozvoj črevnej obštrukcie, nekrózy orgánov vytlačených prietržovou bránou, peritonitídy.

predpoveď

Pri včasnej adekvátnej liečbe je prognóza priaznivá. Pravdepodobnosť recidívy sa líši v závislosti od zvolenej metódy hernioplastiky, individuálnych charakteristík pacienta, ako aj od dôkladnosti lekárskeho predpisu pacienta..

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku prietrže bielej brušnej línie, odporúča sa včas liečiť choroby, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak, posilňujú svaly prednej brušnej steny, racionálne jedia, udržiavajú normálnu telesnú hmotnosť, vyhýbajú sa nadmernej fyzickej námahe a používajú správnu techniku ​​zdvíhania hmotnosti. Ženám v tehotenstve sa odporúča nosiť obväz.

Ako sa lieči kýla bielej línie bez operácie?

Kýla bielej línie brucha sa nazýva vyčnievanie predperitoneálneho tuku, potom peritoneum a podľa vývoja patológie a vnútorných orgánov. K vyčnievaniu dochádza cez štrbinovité priestory umiestnené zvisle v strede brucha..

Ak chcete mať predstavu o tom, kde je presne lokalizovaný patologický proces, musíte vedieť, kde je táto biela čiara. Biela línia brucha je teda umiestnená presne v strede prednej brušnej steny a je plexom šliach. Biela čiara oddeľuje široké brušné svaly od seba a tvorí takzvanú sieť.

Táto patológia sa vo väčšine prípadov vyskytuje u mužov s nadváhou.

Príznaky choroby

V počiatočných štádiách môže byť priebeh choroby asymptomatický, nedochádza k zhoršeniu pohody, zjavné príznaky sa nezistia vizuálne, kvalita života sa nezníži. V nasledujúcich štádiách vývoja sa môže vyskytnúť menšia bolesť v hornej časti brucha, ktorá je dôsledkom silného svalového napätia alebo silného naklonenia.

Výskyt periodickej bolesti je spôsobený niekoľkými faktormi.

 1. Počas svalového napätia sú nervy paritálneho pobrušnice stlačené.
 2. Poranenie prietrže. Táto situácia ohrozuje život a vyžaduje si okamžitý zásah. V vyzrážaných orgánoch je narušená krvná zásoba, rozvíja sa peritonitída, môžu začať zomrieť.
 3. Žalúdok je silne ťahaný omentom, ktorý sa ho snaží premiestniť z miesta. V bruchu sú nepochopiteľné pocity, okamžite po jedle sa môžu objaviť menšie príznaky bolesti.

Niekedy pacient pociťuje nevoľnosť a zvracanie, objaví sa zápcha, chuť do jedla zmizne. Počas konečnej diagnózy by sa prietrž mala zreteľne odlišovať od rôznych chorôb tráviaceho traktu. Okrem toho sa epigastrická hernia často porušuje dokonca aj v malom rozsahu a jej príznaky sa podobajú klinike priebehu črevných chorôb..

Prietrž hernie bielej línie brucha

Hlavnou možnosťou chirurgického odstránenia výčnelku je hernioplastika. Existujú dva typy operácií:

 1. Gernioplastika s použitím lokálneho tkaniva. Táto technika spočíva v šití kýly pomocou spojovacích tkanív samotného pacienta. Toto nie je najspoľahlivejší spôsob, pretože existuje možnosť rozdielov vo švíkoch. Podľa štatistík je v 20 - 40% prípadov zaznamenaný relaps.
 2. Gernioplastika pomocou syntetických protéz. Počas operácie sa aplikuje špeciálna sieť, ktorá chybu uzavrie. Táto možnosť sa považuje za spoľahlivejšiu, existuje len veľmi málo prípadov recidívy.

Ďalšou možnosťou chirurgického ošetrenia je laparoskopia. Toto je najpokročilejší spôsob liečby choroby. Aby sa problém vyriešil, lekár vykoná niekoľko vpichov, rezy tkanív sú asi 1 cm (prakticky neexistujú žiadne jazvy). Ďalej sa uskutoční odstránenie a redukcia obsahu herniového vaku. Mimoriadne nízka pravdepodobnosť recidívy po laparoskopii a minimálne zranenia na povrchu kože prepichnutím.

Pooperačné zotavenie

Po operácii je nevyhnutná rehabilitácia, ktorá vyžaduje určité obmedzenia a vyžaduje si určitý režim. Pacient má užívať lieky proti bolesti a postupovať podľa týchto odporúčaní:

 • so súhlasom lekára vykonávať ľahké fyzické cvičenia;
 • dlhé a časté prechádzky po ulici;
 • fajčenie je zakázané.

Pooperačná rana musí byť ošetrená antiseptickými činidlami, vykonať obväzovanie. Jednou z hlavných podmienok tohto obdobia je strava. Pomôže to chrániť pred reštartom gastrointestinálneho traktu, vyhnúť sa zápche a obnoviť normálne pohyby čriev. Pacient bude potrebovať špeciálne spodné prádlo, ktoré znižuje riziko recidívy. Ak človek získal prietrž pri ťažkej produkcii, potom ju bude musieť zmeniť na ľahšiu. Celý proces regenerácie trvá 2 až 3 týždne.

diéta

Nejde o metódu liečby herniálneho výčnelku, preto je potrebná špeciálna strava na zníženie rýchlosti rozvoja patológie, zníženie pravdepodobnosti štípania v pooperačnom období. Musíte jesť často, ale v malých porciách. Posledná dávka by mala byť 3 hodiny pred spaním. Je potrebné vylúčiť alebo minimalizovať spotrebu týchto výrobkov:

 • paradajky
 • špargľa;
 • orechy
 • hrach;
 • fazuľa;
 • korenené vyprážané jedlá;
 • čokoláda;
 • maslo;
 • polotovary, konzervované potraviny, hranolky;
 • nadúvanie potravín.

Ako zistiť informácie o prítomnosti prietrže

Mali by ste si položiť ruky na brušnú dutinu a trochu zakašľať. Výskum sa musí robiť v stoji. Ak počas takéhoto testu pocítite výčnelok, mali by ste sa poradiť s lekárom. Okrem toho musíte včas venovať pozornosť príznakom primárnej bolesti. Ak sa objaví prietrž, nie je možné ju odstrániť sami.

Ako skontrolovať prietrž

Príčiny prietrže

Hlavným dôvodom je patologické oslabenie spojivového tkaniva, v dôsledku čoho je výrazne tenší a neznesie mechanické ťahové sily. Vytvárajú sa drážky rôznych veľkostí, do ktorých spadajú vnútorné orgány brušnej dutiny.

Faktory ovplyvňujúce pevnosť spojivového tkaniva

faktoryvysvetlenie
ObezitaMá komplexný negatívny účinok. Po prvé, objem a hmotnosť tráviaceho systému sa výrazne zvyšuje, tlačí na spojovacie tkanivo s veľkou námahou. Po druhé, obezita je vždy spojená s obmedzením funkcií motora. Výsledkom je, že tkanivá v dôsledku ich nedostatočnej pohyblivosti, samy o sebe pomaly atrofia, zníženie hrúbky a zníženie ich mechanickej výdrže..
Operácia bruchaKomplikácie sú vo väčšine prípadov spôsobené nedostatkom profesionality lekárov. Ak sú rezy urobené v nesprávnej oblasti a chirurgické švy nespĺňajú požiadavky lekárskych štandardov, potom chirurgické miesto stráca svoje počiatočné fyziologické vlastnosti. Vplyv aj normálnych záťaží môže spôsobiť narušenie ich integrity. Druhým dôvodom je nedodržiavanie odporúčaného správania pacienta v pooperačnom období, príliš skorý výkon fyzickej práce.
zraneniaV dôsledku nárazu alebo iného mechanického poškodenia sa môžu vyskytnúť trhliny tkaniva bielej čiary. Poškodenie sa zvyčajne vyskytuje po zložitých dopravných nehodách..
Veľmi veľká fyzická námahaNadmerné napätie v brušných svaloch môže spôsobiť ich prasknutie. Platí to nielen pre fyzicky slabých ľudí, ale aj pre vyškolených profesionálnych športovcov.
Tehotenstvo a pôrodKomplikácie vznikajú, ak žena už má abnormality vo vývoji spojivového tkaniva bielej línie brucha..
dedičnosťJe to veľmi zriedkavé, zatiaľ čo nemá presné vedecké potvrdenie. Dedičné faktory je možné minimalizovať aktívnym životným štýlom, športom a správnou výživou..

Kýla sa môže objaviť aj v dôsledku výrazného zvýšenia vnútromaternicového tlaku, ktorý je spôsobený ťažkými kašľami, predĺženou zápchou a ťažkou prácou. Takéto prípady sú však veľmi zriedkavé..

Príčiny vyčnievania brucha

Hlavným dôvodom vzniku preperitoneálnych lipómov je slabosť spojivových tkanív. K ich zoslabeniu dochádza pozdĺž stredovej línie brucha, pričom sa svaly rozchádzajú a vytvára sa otvor (medzera), cez ktorý dochádza k vyčnievaniu. Pacientovi v tejto situácii je diagnostikovaná diastáza svalov rekta abdominis. Expanzia predperitoneálneho vlákna môže dosiahnuť šírku 10 cm. Medzi ďalšie faktory patria nasledujúce faktory:

 • silná fyzická námaha;
 • častá zápcha;
 • obezita;
 • tehotenstva;
 • pooperačné jazvy;
 • svalová slabosť súvisiaca s vekom;
 • ascit (peritoneálna kvapka);
 • pretrvávajúci alebo dlhotrvajúci kašeľ;
 • vrodená predispozícia.

Etapy prietrže

Prvým faktorom naznačujúcim výskyt prietrže je prítomnosť zahĺbení alebo medzier, ktoré vznikli medzi zväzkami vláknitých vlákien. V prvej fáze vývoja choroby sa cez ňu dostane iba tuková vláknina, iné príznaky chýbajú. Patológia je zistená po vyšetrení lekárom a má vzhľad malej hustej zhutnenia (preperitoneálny lipóm)..

V priebehu času sa patológia zväčšuje, svaly sa líšia, čo vedie k tvorbe vrecka, do nej spadajú vnútorné orgány - jednotlivé časti tenkého čreva a omentum. Toto sú príznaky druhého štádia vývoja choroby..

Na fotografii je prietrž brucha

V tretej fáze môže mať veľká prietrž rozmery až do priemeru 10 centimetrov, objaví sa bolesť. Existuje možnosť porušenia, choroba vyžaduje chirurgický zákrok.

Schéma kýly poslednej fázy

Ľudové cesty

Liečba brušnej prietrže doma sa môže doplniť tradičnou medicínou, pričom sa odoberajú odvar a infúzia. Populárne recepty:

 1. V počiatočnom štádiu choroby by sa malo každé ráno vypiť 1 g múmie rozpustenej vo vode.
 2. Vezmite 1 polievkovú lyžicu. l ďatelinové bylinky, zalejeme 250 ml vriacej vody, zabaľte a trvajte 1 hodinu. Pite pol pohára pred jedlom trikrát denne. Liečba - 1 mesiac.
 3. Pre 0,5 l vriacej vody - 1 lyžica. l kukuričné ​​kvety, trvať na tom, pol hodiny, pol pohára trikrát denne pred jedlom.
 4. Účinná kôra mladého smrekovca. Nalejte do termosky 5 lyžíc. l drvené suroviny, zalejeme 1 liter vriacej vody a trvajte na tom. Filtrujte ráno. Vypite infúznu pohár 3-5 krát denne pol hodiny pred jedlom. Každé 2 týždne prijatia - 1 týždňová prestávka. Liečba sa môže vykonávať až do šiestich mesiacov.

Liečba brušnej prietrže doma sa môže doplniť tradičnou medicínou, pričom sa odoberajú odvar a infúzia.

Charakteristické príznaky

Skúsený lekár si ľahko všimne prietrž bielej línie brucha dokonca aj v štádiu lipómu. Hmatateľná formácia (lipóm) nespôsobuje pacientovi bolesť, je na dotyk mäkká, pokožka nad ňou nemení svoj prirodzený odtieň. V horizontálnej polohe lipóm zmizne.

Palpácia brucha na diagnostikovanie prietrže

Klinika počiatočného štádia vývoja sa takmer nelíši od symptómov lipómu, zvyšuje sa iba veľkosť formácií. V počiatočnej fáze výčnelok tiež zmizne sám v náchylnej polohe;.

V treťom stupni sa formácia výrazne zväčšuje, zvonka je viditeľná, koža okolo nej sa natiahne. Ak slučka čreva vstúpi do diery, zaznie rachotiaca charakteristika tráviacich orgánov. Pri namáhaní brušnej dutiny sa zväčšuje objem a veľkosť prietrže.

Náklady na laparoskopiu vykonávané ruskými klinikami

Názov ruského zdravotníckeho strediskaNáklady na laparoskopiu (v rubľoch)
Chirurgická nemocnica jedného dňa (CSOD) Medical Moscow Regionod 32 000,00
Klinika "Maca-med" sa nachádza pri stanici metra "Voikovskaya"do 30 000,00
American Medical Clinic St. Petersburgod 25 000,00
 • Laparoskopia kýly bielej línie brucha 0
 • Liečba kýly bielej línie brucha bez chirurgického zákroku 0
 • Kýla bielej línie u dospelých 0
 • Kýla bielej línie u novorodencov 0
 • Biela línia prietrže počas tehotenstva 0

ZDIEĽAJTE S OSTATNÝMI, AK SA MÁTE TENTO ČLÁNOK

Známky porušenia

Najnebezpečnejší stav, ktorý môže spôsobiť smrť, vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Zúženie sa objavuje ako výsledok výrazného zvýšenia vnútromaternicového tlaku alebo silného napätia brušných svalov.

Po porušení sa objavia tieto znaky:

 • herniálny výčnelok začína bolieť. Bolesť sa objavuje ako dôsledok porušenia nervových zakončení vnútorných orgánov, ktoré upadli do dier, a porušenia normálneho prísunu krvi v nich;
 • pri dotyku rúk sa bolesti výrazne zvyšujú;
 • oneskorená stolica a plyn;
 • pri ťažkých podmienkach sa pozoruje nevoľnosť a zvracanie, objavuje sa všeobecná slabosť, v pokročilých prípadoch sa začína zápal tkaniva (peritonitída).

Vlastnosti

Pre jasnejší obraz je potrebné podrobnejšie pochopiť vlastnosti tejto patológie. Počas chirurgického zákroku sa urobí rez vo svaloch brušnej dutiny. Z nejakého dôvodu sa tento sval nelieči, takže sa medzera otvára, pretože svaly sa počas cvičenia napínajú a uvoľňujú. Namiesto plochého a silného svalu si človek vyvinie svaly s malou medzerou.

Po určitom čase si tkanivá pod nimi „uvedomia“, že cez svaly existuje úniková cesta a začnú prenikať cez otvor. Pooperačná prietrž je spravidla dosť malá na to, aby sa dostala iba do pobrušnice alebo výstelky brušnej dutiny. V ťažkých prípadoch sa môžu časti orgánov pohybovať cez otvor vo svaloch, ale to je oveľa menej bežné..

diagnostika

Počiatočná diagnóza sa môže vykonať na základe externého vyšetrenia pacienta, na presné určenie stavu sú potrebné ďalšie vyšetrenia.

  Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Kontroluje stav vnútorných orgánov.

Ultrazvuk brucha

 • X-ray vyšetrenie hernial vak. Pred vyšetrením sa pacientovi pripraví bárium na zvýšenie kontrastu obrazu.
 • Multispirálna tomografia. Používa sa v najťažších prípadoch a umožňuje vám úplne odstrániť chyby pri diagnostike a hodnotení súčasného stavu.

  diéta

  Niekedy nastanú situácie, keď z rôznych dôvodov nie je možné vykonať okamžitú chirurgickú liečbu, musíte ju na určitý čas odložiť. Dodržiavanie diéty môže zmierniť priebeh choroby a minimalizovať riziko porušenia.

  Odporúča sa do stravy pridať viac ryžových obilnín, rýb, vajec a mliečnych výrobkov. Uistite sa, že pijete fyziologickú normu kvapaliny. Všetky výrobky musia byť rýchlo stráviteľné minimálnym množstvom plynu..

  Ryby s ryžou pre správnu výživu.

  Neodporúča sa používať výrobky, ktoré spôsobujú nadúvanie: strukoviny, vyprážané a údené jedlá, čokoláda, orechy, maslo, nakladaná zelenina..

  Nafukovacie výrobky

  Ak sa vyskytnú počiatočné tráviace problémy, mali by sa odstrániť akýmkoľvek spôsobom, od liekov po ľudové metódy. Podmienkou pre výber správnej stravy je konečná diagnóza vykonaná v zdravotníckom zariadení..

  prevencia

  V rizikovej skupine pre rozvoj kýly ľudia s nadváhou trpia chronickou zápchou a vedú sedavý spôsob života. Aby sa zabránilo rozvoju tejto choroby, je potrebné dodržiavať jednoduché odporúčania:

  • Jedzte úplne a vyvážene - pri vhodne navrhnutej strave neexistuje prakticky žiadne riziko vzniku problémov s pohybmi čriev.
  • Sledujte pravidelné pohyby čriev - aby ste predišli zápche, pridajte do stravy viac čerstvej zeleniny, varenú repu, pite viac čistej vody, vykonávajte jednoduché fyzické cvičenia.
  • Cvičte svaly prednej brušnej steny - cvičenie pomáha posilňovať svaly a zabraňuje tvorbe prietrže.
  • Nezdvíhajte závažia.
  • Veďte aktívny životný štýl, viac sa pohybujte.
  • Počas tehotenstva noste podporný obväz pre ženy - najmä ak nastávajúca matka rodí niekoľko plodov naraz.

  Moderné chirurgické metódy liečby

  Nie je potrebné sa báť a vyhnúť sa chirurgickej liečbe prietrže, nemali by ste ju odkladať až neskôr, nemusíte strácať čas hľadaním liečebných metód bez chirurgického zákroku. Najmodernejšou metódou protetickej opravy brušnej steny je protetika využívajúca minimálne invazívne metódy. Predtým boli diery šité vlastnými textíliami. Z rôznych dôvodov sú už značne atrofované a oslabené. Dodatočné napätie počas šitia významne zvýšilo riziko opätovného vytvorenia prietrže v priľahlých oblastiach bielej čiary brucha..

  Chirurgia pri hernii bielej línie brucha

  Namiesto napínania a prešívania v blízkosti svalového tkaniva sa používajú špeciálne protézy vo forme pletiva. Pozdĺž obvodu sa tiahnu viac v jednom smere a menej v druhom. To je veľmi dôležité na zaistenie normálnej motorickej aktivity pacienta po liečbe. Protéza z oka sa môže zošiť na zadnú alebo prednú časť svalového tkaniva. V priebehu toho svaly rastú, čím sa úplne eliminuje opakovanie choroby. Ako znížiť tlak bez tabliet rýchlo prečítať na našich webových stránkach.

  Plastová prietržová sieť

  Sieťová protéza po nasadení pokrýva všetky slabé stránky, pri ktorých existuje pravdepodobnosť opakovaného výskytu prietrže

  Terapeutické metódy

  Niektorí lekári sa domnievajú, že je možná konzervatívna liečba brušnej hernie. Potreba chirurgického zákroku vzniká iba v 10 zo 100 prípadov. Iní lekári sú presvedčení, že nechirurgická terapia je neúčinná. Radikálnu prietrž možno odstrániť iba pri operácii.

  Vhodnosť konzervatívnej liečby je opodstatnená, ak nie je možné uplatniť chirurgické metódy, napríklad počas tehotenstva, rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, senilného veku..

  Komplex nechirurgickej liečby zahŕňa:

  • nosiť obväz;
  • liečba drogami;
  • diétne jedlo;
  • masáž brušnej steny;
  • rehabilitácia;
  • dychové cvičenia;
  • akupunktúra.

  Tieto terapeutické opatrenia môžu zmierniť stav pacienta a zabrániť vzniku nebezpečných komplikácií.

  Lieky sa používajú na odstránenie bolesti a pálenia záhy, ktoré po jedle klesajú. Praktická liečba liekmi rôznych skupín. to:

  • antispasmodiká a lieky proti bolesti: No-shpa, Spazgan;
  • antacidá - lieky, ktoré viažu kyselinu chlorovodíkovú žalúdočnej šťavy: Almagel, Maalox, Gastal, Rennie;
  • inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú jeho produkciu: omeprazol, pantoprazol, esomeprazol;
  • blokátory receptorov histamínu, ktoré tiež potláčajú vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej: liečba Ranitidínom, Cimetidínom, Famotidínom je účinná;
  • prokinetika, ktorá normalizuje pohyblivosť gastrointestinálneho traktu: Motilium, Cerucal, Coordinax.

  Malo by sa pamätať na to, že analgetiká, ktoré zmierňujú bolesť, majú iba dočasný účinok. Vytvárajú ilúziu uzdravenia.

  V skutočnosti liečba samotnými drogami nemôže viesť k odstráneniu prietrže..

  Okrem toho je v prípade porušenia nevyhnutná pohotovostná chirurgická pomoc..

  Liečba samotnými liekmi nemôže viesť k oprave prietrže.

  Metódy liečby kýly bielej línie brucha bez chirurgického zákroku

  Liečba kýly bielej línie brucha bez chirurgického zákroku je možná, ak sa choroba nezačne. Brušná stena je viacvrstvová a skladá sa z pojivových tkanív, tukového brušného tuku, svalov, ktoré sú upevnené šlachami pozdĺž vertikálneho stredu brucha. Ak je pobrušnice slabé, svaly sa líšia. Medzi svalmi sa vytvára diera - herniálne brány, ktoré sa postupne rozširujú. Prostredníctvom nich vyčnievajú časti tukového tkaniva (lipóm) a neskôr z vnútorných orgánov.

  Brušná stena je viacvrstvová a skladá sa z pojivových tkanív, tukového brušného tuku, svalov, ktoré sú upevnené šlachami pozdĺž vertikálneho stredu brucha. Ak je pobrušnice slabé, svaly sa líšia.

  príznaky

  Ochorenie sa vyvíja asymptomaticky, takže jeho liečba sa často začína oneskorením. Hlavným príznakom patológie je mäkká tuberkulóza, hrudka na bruchu. Často existuje pupočná kýla. Pri fyzickej námahe sa zvyšuje a v polohe na chrbte sa znižuje. Charakteristické príznaky:

  • bolesť s aktívnym pohybom;
  • grganie, pálenie záhy, plynatosť;
  • nevoľnosť, zvracanie;
  • krv počas pohybu čriev.

  Bolesť sa stáva akútnou, keď je hýžny vak stlačený. Podľa vyšetrenia pacienta možno predpokladať exacerbáciu gastritídy, pankreatitídy, cholecystitídy, žalúdočných alebo duodenálnych vredov..

  Terapeutické metódy

  Niektorí lekári sa domnievajú, že je možná konzervatívna liečba brušnej hernie. Potreba chirurgického zákroku vzniká iba v 10 zo 100 prípadov. Iní lekári sú presvedčení, že nechirurgická terapia je neúčinná. Radikálnu prietrž možno odstrániť iba pri operácii.

  Vhodnosť konzervatívnej liečby je opodstatnená, ak nie je možné uplatniť chirurgické metódy, napríklad počas tehotenstva, rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, senilného veku..

  Komplex nechirurgickej liečby zahŕňa:

  • nosiť obväz;
  • liečba drogami;
  • diétne jedlo;
  • masáž brušnej steny;
  • rehabilitácia;
  • dychové cvičenia;
  • akupunktúra.

  Tieto terapeutické opatrenia môžu zmierniť stav pacienta a zabrániť vzniku nebezpečných komplikácií.

  Lieky sa používajú na odstránenie bolesti a pálenia záhy, ktoré po jedle klesajú. Praktická liečba liekmi rôznych skupín. to:

  • antispasmodiká a lieky proti bolesti: No-shpa, Spazgan;
  • antacidá - lieky, ktoré viažu kyselinu chlorovodíkovú žalúdočnej šťavy: Almagel, Maalox, Gastal, Rennie;
  • inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú jeho produkciu: omeprazol, pantoprazol, esomeprazol;
  • blokátory receptorov histamínu, ktoré tiež potláčajú vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej: liečba Ranitidínom, Cimetidínom, Famotidínom je účinná;
  • prokinetika, ktorá normalizuje pohyblivosť gastrointestinálneho traktu: Motilium, Cerucal, Coordinax.

  Malo by sa pamätať na to, že analgetiká, ktoré zmierňujú bolesť, majú iba dočasný účinok. Vytvárajú ilúziu uzdravenia.

  V skutočnosti liečba samotnými drogami nemôže viesť k odstráneniu prietrže..

  Okrem toho je v prípade porušenia nevyhnutná pohotovostná chirurgická pomoc..

  Liečba samotnými liekmi nemôže viesť k oprave prietrže.

  Bandáž na herniu bielej línie brucha

  Bandáž brucha je pás elastickej látky so šírkou 15 až 25 cm, ktorý účinne drží brušnú stenu. Na opasku je vankúš, ktorý sa hodí k prietrži.

  Pevné rebrá sú prišité do bandáže, vďaka čomu sa pri posadení osoby neohýbajú.

  Liečba môže byť účinná iba vtedy, ak vyberiete presnú veľkosť produktu. Pevný korzet stlačí váš žalúdok príliš veľa a priestranný bude zbytočný.

  Odporúča sa nosiť obväz:

  • pacientov s lipómom, aby sa zabránilo rozvoju prietrže;
  • pacienti so slabými brušnými svalmi;
  • osoby zaoberajúce sa zdvíhaním;
  • Starým ľuďom.

  Existujú však kontraindikácie. Liečba obväzom by sa nemala vykonávať:

  • so srdcovým zlyhaním;
  • ak sú na žalúdku zápaly, abscesy, rany, prejavy alergických alebo kožných ochorení;
  • s nezvratnou prietržou.

  Pri použití obväzu musíte dodržiavať niekoľko pravidiel. Nasleduje to:

  • ráno si položte opasok, keď ležíte v posteli;
  • vopred nastaviť výčnelok;
  • umiestniť vankúš oproti prietrži;
  • ovinúť obväz okolo tela a upevniť ho suchým zipsom;
  • aby ste skontrolovali, či korzet tlačí prietrž a či je trup príliš stlačený.

  Pri liečbe kýly nie je možné sa jej zbaviť iba obväzom. Okrem toho jeho dlhodobé používanie oslabuje brušné svaly, pretože ich funkcie sú vykonávané pásom. Kýla môže dokonca vyčnievať ešte viac. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné posilniť bandáž brucha.

  Použitie obväzu. ráno by ste mali nosiť pás ležiaci v posteli.

  Ľudové cesty

  Liečba brušnej prietrže doma sa môže doplniť tradičnou medicínou, pričom sa odoberajú odvar a infúzia. Populárne recepty:

  1. V počiatočnom štádiu choroby by sa malo každé ráno vypiť 1 g múmie rozpustenej vo vode.
  2. Vezmite 1 polievkovú lyžicu. l ďatelinové bylinky, zalejeme 250 ml vriacej vody, zabaľte a trvajte 1 hodinu. Pite pol pohára pred jedlom trikrát denne. Liečba - 1 mesiac.
  3. Pre 0,5 l vriacej vody - 1 lyžica. l kukuričné ​​kvety, trvať na tom, pol hodiny, pol pohára trikrát denne pred jedlom.
  4. Účinná kôra mladého smrekovca. Nalejte do termosky 5 lyžíc. l drvené suroviny, zalejeme 1 liter vriacej vody a trvajte na tom. Filtrujte ráno. Vypite infúznu pohár 3-5 krát denne pol hodiny pred jedlom. Každé 2 týždne prijatia - 1 týždňová prestávka. Liečba sa môže vykonávať až do šiestich mesiacov.

  Liečba brušnej prietrže doma sa môže doplniť tradičnou medicínou, pričom sa odoberajú odvar a infúzia.

  Hernia výživa

  Šetrná strava pomáha minimalizovať bolesť, pálenie záhy a nevoľnosť. Princípy stravovania:

  • jesť potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné;
  • použitie tepelného spracovania na zmäkčenie výrobkov;
  • vylúčenie jedál, ktoré spôsobujú zápchu, plynatosť z jedálneho lístka;
  • 5-6 jedál denne;
  • odmietnutie prejedania;
  • posledné jedlo 3-4 hodiny pred spaním;
  • pravidelné pitie alkalickej minerálnej vody bez plynu.

  Účinná liečba prietrže pri zápche nie je možná. Aby ste tomu zabránili, musíte pravidelne jesť zeleninu a ovocie bohaté na vlákninu.

  Pred jedlom je užitočné vziať 1 lyžičku. slnečnicový olej alebo 1 - 2 kapsuly z rybieho oleja.

  Počas období zhoršenia choroby by sa mala vylúčiť ryža, vajcia natvrdo uvarené, zemiaky, cestoviny.

  Aby sa predišlo gastroezofageálnemu refluxu, odborníci odporúčajú piť alkalickú minerálnu vodu.

  Zoznam povolených produktov

  Liečba je účinná, ak je základom výživy:

  • zeleninové, chudé mäso a rybie bujóny, šťouchané polievky;
  • tekutá, uvarená kaša;
  • varené mäso, ryby s nízkym obsahom tuku;
  • párové kotlety;
  • praženica;
  • tvaroh;
  • nekyslé varenety alebo ryazhenka;
  • otrubový chlieb;
  • varená zelenina: repa, mrkva;
  • ovocie: banány, hrušky, sušené slivky, marhule, broskyne;
  • tekuté želé, bylinné infúzie, kompóty.

  Liečba je účinná, ak základom výživy sú zeleninové, chudé mäso a rybie vývary, šťouchané polievky.

  Zoznam zakázaných výrobkov

  Liečba je zrušená, ak pacient konzumuje:

  • mastné, slané, kyslé, vyprážané jedlá;
  • korenené koreniny, omáčky, marinády;
  • párky, údené mäso;
  • strmé (drobivé) obilniny;
  • alkohol;
  • strukoviny, sójové;
  • čerstvá a nakladaná kapusta;
  • slnečnicové semená, orechy;
  • surová repa;
  • kyslé ovocie, bobule a džúsy;
  • sladkosti;
  • Sýtené nápoje, silná káva a čaj;
  • droždie chlieb a muffin.

  Liečba je prerušená, ak pacient pije alkohol.

  Preventívne opatrenia

  Kýla sa nevyskytne a liečba nebude potrebná, ak:

  • žiť aktívnym životným štýlom;
  • trénovať brušné svaly;
  • vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu;
  • stratiť váhu;
  • jesť správne;
  • vypite najmenej 1,5 - 2 litre vody denne;
  • monitorovať pravidelné pohyby čriev;
  • nosiť obväz počas tehotenstva;
  • roztiahnite deti na brucho a masírujte.

  Ak dôjde k porušeniu týchto odporúčaní a vyvinie sa prietrž brucha, je potrebné včasne liečiť.

  Kýla sa nevyskytne a liečba nebude potrebná, ak povediete aktívny životný štýl a znížite nadváhu.

  Nečinnosť môže viesť k degradácii vnútorných orgánov a porušenie prietrže často ohrozuje život pacienta. Preto pri prvých príznakoch patológie musíte byť vyšetrený gastroenterológom.

  Príznaky a liečba kýly bielej línie brucha (bez chirurgického zákroku a u lekára)

  Biela čiara brucha je šľachová stavba od hrudnej kosti po krčmu, umiestnená presne v strednej čiare. Na tomto mieste sú spojené šľachy umiestnené na oboch stranách šikmých svalov brucha. Štruktúra je pomerne tenká, obsahuje málo nervových zakončení a krvných ciev.

  Kýla bielej línie brucha je vyčnievanie časti orgánov brušnej dutiny pod kožou (respektíve v oblasti bielej línie)..

  V počiatočných fázach vývoja je prietrž bezbolestná a nijako zvlášť neobťažuje človeka. Ale v priebehu času choroba postupuje a prietrž môže byť zranená - kompresia orgánov hernálneho vaku pomocou nestlačiteľného šľachového prstenca, cez ktorý vychádzajú. Toto je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok..

  Účinná liečba patológie je iba chirurgická. Bez chirurgického zákroku môže človek iba tak či onak znížiť stupeň vyčnievania prietrže, čím „pomáha“ jeho šľachám. Toto „ošetrenie“ však problém nevyrieši, ale skôr zmierňuje tón šliach, čo umožňuje, aby sa diera (cez ktorú črevá alebo omentum opúšťajú kožu) natiahla ešte viac.

  Nekomplikovaná hernia sa účinne lieči plánovaným chirurgickým zákrokom, ktorý je vždy úspešný..

  Ďalej urobíme podrobný prehľad choroby, hovoríme o málo známych nuanciách patológie a pacientom poskytneme užitočné rady..

  Tri druhy kýly bielej línie

  Kýla bielej línie môže byť umiestnená:

  nad pupočným otvorom (nad pupočnou alebo epigastrickou prietržou),

  pri pupku (paraumbilikálne),

  pod pupkom v stredovej línii.

  Táto posledná lokalizácia je najmenej pravdepodobná, pretože bližšie k krčme šľachy sú pevnejšie spojené a vytvárajú silnejšiu a menej širokú štruktúru bielej čiary..

  Na bielej čiare sa niekedy vyvinie viac prietrží, ktoré sa nachádzajú nad sebou.

  Možné umiestnenie brušnej prietrže

  Príčiny patológie

  Kýla bielej línie je spôsobená dvoma skupinami faktorov:

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  1. Faktory oslabujúce šľachy brušných svalov2. Faktory spôsobujúce zvýšený brušný tlak
  Dedičná porucha šľachyNejaká fyzická práca
  Obezitazápcha
  Pooperačné jazvy s bielou čiarouObtiažny pôrod
  Poranenia brucha (najmä trvalé u profesionálnych športovcov)tehotenstvo
  Časté choroby sprevádzané silným kašľom alebo zvracaním
  Ascites - hromadenie nezápalovej tekutiny v bruchu
  Choroby, pri ktorých močový mechúr preteká v dôsledku ťažkostí s močením: prostatitída, adenóm prostaty, zúžená močová trubica
  Malé deti sa dlho plačú

  Z určenia presnej príčiny hernie závisí od toho, či bude patologická liečba účinná (dôjde k recidíve)..

  Etapy vývoja choroby

  Bežne je biela čiara od hrudnej kosti po pupok široká 10–25 mm a zužuje sa dole až na niekoľko milimetrov pod ňou. V mieste vzniku prietrže bielej línie brucha sa vlákna šľachy môžu líšiť o 100 až 120 mm, čím sa vytvoria herniálne brány rôznych tvarov (oválne, kosoštvorcové, okrúhle)..

  Široké herniové brány sa neobjavia okamžite - herniálny výstupok prechádza niekoľkými fázami vývoja:

  Prvým stupňom je preperitoneálny lipóm. Vyskytuje sa, keď sa objaví jeden alebo viac provokujúcich faktorov, ktoré sme spomenuli vyššie. V tomto prípade cez ešte malé diery v rozbiehavej šľache vyčnieva tuk pod kožu.

  Počiatočné štádium. Pobrušnice vstupuje do brány prietrže, ktorá začína tvoriť membránu pre vnútorné orgány, ktoré vystupujú pod kožu. Peritoneum je tenká membrána pokrývajúca vnútorné steny brušnej dutiny a povrch vnútorných orgánov.

  Kýla bielej línie brucha vo fáze konečnej formácie obsahuje všetky potrebné prvky:

  • hernial gates - diera v bielej línii, odkiaľ pochádzajú orgány;
  • hernial sac - peritoneum;
  • obsah vaku: omentum, črevá, steny žalúdka, niektoré väzy.

  Zložitosť operácie závisí od toho, kedy sa choroba objavila..

  Charakteristické príznaky

  Kýla bielej čiary sa dá pozorovať dokonca aj v štádiu lipómu: vo zvislej polohe pozdĺž stredovej čiary na jednom z miest medzi pubou a hrudnou kosťou sa určuje malá formácia. Jeho charakteristika:

  • bezbolestný,
  • mäkké na dotyk,
  • bežná farba kože,
  • v horizontálnej polohe zmizne.

  V počiatočnej fáze sú zaznamenané rovnaké príznaky, iba prietrž je už veľká. Keď lipne, ľahne si ako lipóm do dutiny.

  Kýla bielej línie brucha sa zreteľne prejavuje počas jej konečnej tvorby. Toto vzdelanie:

  • elastický;
  • umiestnené v stredovej čiare;
  • s priemerom 1-12 cm;
  • bezbolestne;
  • môže rachotiť, ak prietrž obsahuje slučku čreva;
  • pokožka nad ňou má normálnu farbu;
  • zvyšuje sa s namáhaním.

  Ak v priebehu existencie kýly došlo k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku alebo silnému napätiu brušných svalov, môže sa prietrž porušiť. To sa prejavuje:

  • bolesť herniálneho výčnelku;
  • zvýšená bolesť, ak sa dotknete prietrže alebo dýchate v žalúdku;
  • zadržiavanie plynu a stolice;
  • nevoľnosť a zvracanie;
  • zmena vo všeobecnom stave.

  diagnostika

  Chirurg diagnostikuje kýlu bielej línie na základe:

  Röntgenové vyšetrenie obsahu herniálneho vaku s predchádzajúcim podaním kontrastnej látky (bárium);

  počítačová multispirálna tomografia (multispirálna v tomto prípade znamená „veľmi presná“).

  Jediný spôsob, ako liečiť prietrž

  Chirurgia je jedinou metódou, ktorá dokáže vyliečiť prietrž.

  Pri všeobecnej anestézii malými nástrojmi sa herniálny vak odstráni niekoľkými rezmi alebo veľkým rezom. Subjekty, ktoré sú v nej umiestnené, sú skontrolované na možné porušenie. Neporušené sa zasunú do brušnej dutiny a odstránia sa oblasti s patologickými zmenami. Potom sa prišíva kýlová brána.

  Potom je prietržová brána vystužená polypropylénovou sieťou - čím sa zabráni opätovnému objaveniu sa výčnelku. Ak sa v priebehu operácie defekt posilnil pomocou vlastných tkanív pacienta, potom sa pri 20–40% prípadov obnoví kýla bielej línie.

  Ak je zásah vykonaný v prípade porušenia prietrže, podstata operácie je rovnaká: odstráňte prebytočné pobrušnice, zošite defekt šľachy. Aj v tomto prípade sa osobitná pozornosť venuje tomu, aby sa orgány s najmenšími príznakmi obehovej poruchy nedostali do brušnej dutiny (ku ktorej mohlo dôjsť v dôsledku porušenia predpisov)..

  Konzervatívna terapia

  Nie je možné vyliečiť kýlu bielej línie bez chirurgického zákroku.

  • Liečba liekmi proti bolesti alebo antispasmodickými liekmi bude iba odstraňovať bolesť.
  • Bandáž pomôže len nahradiť prácu podľa vašich vlastných šliach, ale zároveň nielenže posilní, ale aj oslabí ešte viac..
  • Ľudové liečivá (výťažky z listov kôstok, nesmrteľka, palina), brané ústne, môžu znižovať tvorbu plynov a zlepšovať funkciu čriev. Tým sa zníži stupeň vystupovania čriev, ale defekt v šľachách sa v dôsledku vlastností tohto tkaniva neprevýši..
  • Cvičenie je dobré na prevenciu prietrže, ale nie na liečenie.

  diéta

  Špeciálna strava nevylúči herniálny výčnelok, ale významne zníži mieru progresie ochorenia a zníži šance na rozvoj porušenia. Pre maximálny účinok kombinujte stravu s cvičením a užívaním ľudových liekov.

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  S chorobou vyčnieva tříslová prietrž u detí pod kožou v oblasti trieslovín jeden alebo viac orgánov v brušnej dutine. Stáva sa to, keď má dieťa tenké štruktúry, ktoré tvoria vrodenú (najčastejšie) alebo získanú príčinu prednú stenu brucha.
  Vaša pozornosť sa venuje klinickému prípadu pacienta vo veku 66 rokov, ktorý bol urológom liečený na ochorenie prostaty. Na objasnenie povahy a rozšírenia patologických zmien v prostate sa zameriava na MRI malej panvy.
  Toto ochorenie narušuje tráviaci systém sprevádzaný nepríjemnými príznakmi. Z akých dôvodov sa vyvíja žalúdočná prietrž, aké sú príznaky problémov so signálom?