loader

Hlavná

Liečba

Liečba cervikálnej osteochondrózy: lieky, masáže, cvičebná terapia, ortopedické výrobky, fyzioterapia

Uskutočňuje sa komplexný prístup k liečbe cervikálnej osteochondrózy zameranej na zníženie závažnosti bolesti, stuhnutosti. V terapii sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín, fyzioterapia, klasická, akupunktúrna masáž, cvičebná terapia, akupunktúra. Ak sú metódy konzervatívnej liečby neúčinné, vykonávajú sa chirurgické operácie.

Príznaky choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na OSTEOCHONDROZA.“ Prečítajte si viac.

V počiatočnej fáze vývoja je osteochondróza asymptomatická. Po dlhom pobyte so sklonenou hlavou alebo intenzívnou fyzickou námahou sú v zadnej časti krku slabé nepohodlie. Pacient sa v žiadnom zhone neporadí s lekárom a vezme ich za následky nadmerného zaťaženia svalov. Patológia pomaly, ale stále napreduje.

Pohodlie v krku sa postupne nahrádza bolesťami, tupými bolesťami v krku, zosilňujúcimi sa po zdvíhaní závaží, podchladením, meniacim sa počasím. Objavujú sa ďalšie špecifické príznaky osteochondrózy krčka maternice:

 • kŕč, kliknutie pri nakláňaní alebo otáčaní hlavy;
 • obmedzenie pohyblivosti krčnej chrbtice;
 • ostrá, silná bolesť počas exacerbácií.

Keď sa medzistavcové platničky a stavce deformujú, stav pacienta sa zhoršuje. Priebeh osteochondrózy je komplikovaný neurogénnymi symptómami spôsobenými kompresiou osteofytov alebo herniálnym vyčnievaním koreňov miechy, stavcovej tepny. Objavujú sa bolesti hlavy, závraty, zmeny krvného tlaku, zraková ostrosť a sluch.

Metódy liečby cervikálnej osteochondrózy

Neexistujú žiadne lieky, ktorých použitie by obnovilo stavce stavcov. Ale na zlepšenie pohody pacienta je celkom možné zastaviť šírenie choroby. Nestačí len užívať tabletky alebo aplikovať masti - musíte sa denne venovať fyzickej terapii, navštevovať masážnu miestnosť a fyzioterapeutické udalosti.

Drogová terapia

Farmakologické lieky sa používajú na odstránenie príznakov krčnej osteochondrózy, vrátane zlepšenia krvného obehu a čiastočnej regenerácie medzistavcových platničiek. Vzhľadom na absenciu charakteristických príznakov v počiatočnej fáze sa pacienti obracajú na stavovcov alebo neurológov s patológiou 2 alebo dokonca 3 stupňa závažnosti. Často sa u nich vyskytujú už rozvinuté komplikácie - medziobratlová kýla, výčnelok, syndróm stavcov. Preto lekári zahŕňajú nielen analgetiká v terapeutických režimoch, ale aj prostriedky na zlepšenie inervácie, uvoľnenie kostrových svalov a obnovu trofizmu..

Pri osteochondróze v rádiologickom štádiu 2 - 3 si pacienti sťažujú na akútnu, prepichujúcu bolesť, ktorá vzniká pri naklonení alebo otočení hlavy. V takýchto prípadoch sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky. Pri silnej bolesti sa praktizuje intramuskulárne podávanie roztokov - Ortophen, Meloxicam, Xefocam, Voltaren, Ketorolac. Lieky majú nielen analgetický, ale aj protizápalový účinok na potlačenie žalúdka. To platí najmä v prípade poranenia vytlačeným diskom alebo osteofytom mäkkých tkanív krku.

Ak bolesti nie sú príliš intenzívne, vzniknú z času na čas, potom sa NSAID používajú v tabletách alebo kapsulách:

Systémové NSAID sú dosť toxické pre žalúdok, pretože vyvolávajú zvýšenie produkcie kyseliny chlorovodíkovej. Aby sa vylúčila možnosť poškodenia slizníc, je potrebné brať inhibítory protónovej pumpy (Pantoprazol, Esomeprazol) spolu s NSAID..

Masti a gély sa používajú na odstránenie miernej bolesti, ktorá obťažuje pacienta pri zmene počasia alebo podchladení. Najčastejšie sú do liečebných režimov zahrnuté Voltaren, Fastum, Arthrosilen, Finalgel, Dolgit..

hormóny

Ak ani intramuskulárne podávanie NSAID nemalo správny analgetický účinok, používajú sa hormonálne látky - metylprednizolón, triamcinolón, diprospán, falosterón, dexametazón. Glukokortikosteroidy sa vyznačujú výraznou analgetickou, protizápalovou a antiexudatívnou aktivitou. Hormonálne lieky sa zvyčajne používajú na lekárske blokády v kombinácii s anestetikami Lidocaine, Novocaine. Tento spôsob podávania liečiva zaisťuje zachovanie analgetického účinku po dobu niekoľkých dní, niekedy týždňov.

Glukokortikoidy však nie sú určené na časté používanie. Sú toxické pre vnútorné orgány, poškodzujú chrupavku, kosti, prístroj na väzivo-šľachu. Hormonálne lieky majú tiež imunosupresívny účinok, ktorý negatívne ovplyvňuje stav imunity..

anestetiká

Anestetiká Lidokain a Novokain (Procaine) sa najčastejšie používajú pri liečbe osteochondrózy krčka maternice pri lekárskej blokáde. Ten je charakterizovaný výrazným analgetickým účinkom a širokým spektrom aplikácií. Novokain v liečbe degeneratívnych-dystrofických patológií je predpísaný na blokádu periférnych nervov a nervových uzlín. Akútna bolesť spôsobuje porušenie miechových koreňov osteofytov alebo herniálny výčnelok.

Lidokaín sa používa nielen na blokádu. Toto je jedna z aktívnych zložiek injekcie Midokalm - relaxant svalov, ktorý odstraňuje svalové kŕče. Lidokaín je tiež súčasťou prípravkov s vitamínmi B..

Lokálne dráždivý

Masti, gély, balzamy s otepľovacím účinkom a lokálne dráždivými účinkami sa veľmi často predpisujú na liečbu osteochondrózy krčka maternice, ale iba pri absencii zápalu mäkkých tkanív. Môžu zahŕňať gáfor, mentol, terpentín, extrakt z papriky, nikotín, nonivamid, hadí alebo včelí jed. Tieto zložky dráždia citlivé nervové zakončenie umiestnené v podkožnom tkanive, čím odstraňujú bolesť. Aké masti alebo gély môže stavovec predpísať:

Takéto látky majú vazodilatačný účinok, sprevádzaný intenzívnym, dlhodobým pocitom tepla. A vďaka zlepšenému prísunu krvi do tkanív živinami, ich urýchlené zotavenie.

Pacientom sa často predpisujú lokálne dráždivé lieky na zníženie dávkovania systémových analgetík, zníženie farmakologického zaťaženia tela..

Lieky na zlepšenie mikrocirkulácie krvi

Prostriedky na zlepšenie krvného obehu sa používajú pri liečbe osteochondrózy akejkoľvek lokalizácie. Častejšie sa však vyžaduje s cervikálnou patológiou. V tejto časti chrbtice často dochádza k kompresii artérie, cez ktorú do mozgu vstupujú živiny, kyslík. Nasledujúce lieky pomáhajú obnoviť krvný obeh:

 • Xantinol nikotinát, ktorý zlepšuje mikrocirkuláciu, okysličovanie, výživu chrupavky a všetkých častí mozgu;
 • Pentoxifylín (Trental), ktorý znižuje viskozitu krvi a agregáciu krvných doštičiek, červené krvinky, zlepšuje reologické vlastnosti krvi (tekutosť);
 • Eufillín, ktorý znižuje napätie cievnych stien, prispieva k expanzii periférnych ciev.

Často sa používa na zlepšenie liekov na mikrocirkuláciu kyselinou tioktovou - Berlition, Oktolipen, Thiogamma. Majú vazodilatačný účinok, obnovujú fungovanie koreňov miechy, zlepšujú trofizmus a inerváciu.

vitamíny

Pacientom sú predpísané vyvážené komplexy vitamínov a minerálov, aby zlepšili pohodu človeka, posilnili obranyschopnosť tela, doplnili zásoby látok potrebných na regeneráciu tkanív. Sú to Supradin, Vitrum, Centrum, Selmevit, Multitabs. Na odstránenie nedostatku stačí užiť jednu tabletu akéhokoľvek lieku denne..

Pri liečbe cervikálnej osteochondrózy sa však častejšie používajú prípravky s vitamínmi B - Combilipen, Milgamma. Zloženie injekčných roztokov obsahuje okrem pyridoxínu, tiamínu a kyanokobalamínu anestetikum Lidokain. Vitamíny typu B v tabletách možno predpísať aj - Neuromultivit, Pentovit. Ich používanie v kurze pomáha zlepšovať prenos nervových impulzov, stimuluje prírodné mechanizmy zamerané na regeneráciu.

Preparáty pre křupavku

Dokonca aj „zanedbaná“ OSTEOCHONDROSIS sa dá vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Toto je jediná skupina liekov, ktoré sa používajú na patogenetické liečenie osteochondrózy krčka maternice. V počiatočnej fáze vývoja patológie sa používajú chondroprotektory na čiastočnú obnovu medzistavcových platničiek. Tento účinok je spôsobený schopnosťou chondroitínu a glukozamínu stimulovať syntézu proteoglykánov, zvýšiť produkciu kyseliny hyalurónovej, aktivovať všetky funkcie chrupavkových buniek (chondrocyty) a potlačiť ich predčasné ničenie.

Chondroprotektory sú tiež predpísané pre pacientov s osteochondrózou závažnosti 2, 3. V tomto štádiu už nie je tkanivo chrupavky regenerované. Užívanie liekov v dávkach do 800 mg však bráni ďalším deštruktívnym a degeneratívnym zmenám. Liečebný priebeh trvá 3 mesiace. Po 2 týždňoch používania výrobkov sa prejavuje ich výrazný protizápalový a analgetický účinok..

Aktívne zložky liekov s chondroprotektívnou aktivitou na liečenie cervikálnej osteochondrózyNázov liekov a doplnkov výživy
Glukozamín sulfát alebo hydrochloridDon, Arthro Fox, Glukosamin-Maximum
Chondroitín sulfátChondrogard, Mucosat, Chondroxide, Structum
Glukozamín a chondroitínTeraflex, Arthra, vzorec C, glukózamín-chondroitínový komplex
Zložky rastlinného alebo živočíšneho pôvoduPiaskledin, Alflutop, Rumalon

Chirurgický zákrok

Indikáciami na chirurgický zákrok sú neúčinnosť konzervatívnej liečby, ako aj komplikácie cervikálnej osteochondrózy, napríklad diskogénna myelopatia, syndróm vertebrálnej artérie, radiulárny syndróm. Na dekompresiu miechy, krvných ciev, koreňov miechy sa vykonávajú tieto operácie:

 • laminektomie;
 • laminotomy;
 • foraminotomy;
 • facetectomy;
 • postdiskektomického.

Pri chirurgickom zákroku môžu byť vyrezané kostné fragmenty, väzivo, môžu byť úplne alebo čiastočne odstránené medzistavcové platničky. S malým herniálnym výstupkom sa často uskutočňuje odparovanie jadra disku laserom.

Po excízii stavcov sa často vyžaduje stabilizácia segmentov stavcov pomocou fúzie miechy alebo pri inštalácii kosti, dermálnych autograftov..

Masáže a samomasáže

Existuje mnoho druhov týchto liečebných postupov, ale s cervikálnou osteochondrózou, klasickou, akupresúrou, vákuom (vrátane hardvéru) sa častejšie používa segmentová masáž. Mechanický účinok na chrbát krku, pliec, predlaktia a chrbta môže stimulovať lymfatickú drenáž, eliminovať žilové preťaženie, posilňovať svaly a uvoľňovať kostrové svaly. Masáž sa používa nielen na liečenie choroby, ale aj na prevenciu recidívy.

Samomasáž sa môže vykonať trením, hladením, stláčaním zadnej časti krku po dobu 10-15 minút. Je však lepšie kúpiť špeciálne elektrické zariadenia v lekárni alebo obchode so zdravotníckym zariadením - masérmi vybavené pohodlnými dlhými držadlami a regulátormi rýchlosti.

Komplexná cvičebná terapia

Lekár vyberie cvičenia individuálne pre pacienta, pričom berie do úvahy závažnosť patológie a rozvinuté komplikácie. Jedným z kritérií je frekvencia neurologických prejavov. Komplex zvyčajne zahŕňa také cvičenia:

 • pritiahnite si prsty a položte si dlane na čelo. Pritlačte ruky na hlavu a pokúste sa ich vychýliť dozadu, aby ste vyvinuli odpor v dôsledku napätia vo svaloch krku;
 • aby ste si zovreli prsty, spustite dlane do zadnej časti hlavy. Zatlačte naň ruky, akoby sa pokúšal sklopiť hlavu nadol. Zároveň namáhajte svaly krku a ramien a snažte sa udržať pôvodnú polohu hlavy;
 • polož svoju dlaň na tvár. Pokúste sa nakloniť hlavu k ramenu a pritom odolávať ruke. Cvičenie opakujte iným spôsobom..

Pravidelná cvičebná terapia je najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť príznakov cervikálnej osteochondrózy a zabrániť jej rozšíreniu na zdravé stavce. Denný tréning stimuluje posilnenie svalového korzetu, stabilizuje disky, stavce. A vďaka zlepšenému krvnému obehu v tkanivách sa doplňujú zásoby živín..

Manuálna terapia

Chiropraktik vždy pripravuje pacienta na nadchádzajúce manipulácie, pričom reláciu začína relaxačnou masážou. Potom pomocou hladkých pohybov napína svaly a eliminuje ich nadmerné napätie. Výsledkom je, že svalové kŕče vymiznú a vyvolávajú zvýšenú bolesť pri štiepení koreňov miechy. Kompresia stavcovej tepny je eliminovaná as ňou aj neurologické príznaky. Chiropraktik upraví krčné stavce, ak je to potrebné. Môže to byť sprevádzané kŕčom, prasklinami, kliknutiami, zvýšením závažnosti bolesti.

Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť chirurgickému zákroku, je natiahnutie (trakcia) chrbtice, aby sa zvýšila vzdialenosť medzi stavcami poškodenými diskmi. Procedúru vykonáva na špeciálnych tabuľkách chiropraktik. Ale najpopulárnejšia je trakcia pod vodou vo vaniach alebo bazénoch..

akupunktúra

Toto je jeden z typov reflexológie odporúčanej pacientom na obnovenie pohyblivosti krčných stavcov, zlepšenie krvného obehu. Počas zasadania sa používajú veľmi tenké ihly rôznych dĺžok vyrobené z ocele, striebra a zlata. Sú inštalované v biologicky aktívnych miestach, lokalizovaných nielen na chrbte krku, ale aj na chrbte, ramenách a predlaktiach..

Po nastavení ihiel začnú do centrálneho nervového systému prúdiť slabé impulzy bolesti. Reakciou tela je uvoľnenie bioaktívnych látok s anabolickými a protizápalovými účinkami do systémového obehu. Zvýšená produkcia endorfínov, významne zlepšujúca pohodu pacienta.

Ortopedické ošetrenie

Od prvých dní liečby sú pacienti nosení na ortopedických pomôckach - Shantsov obojky. Musia sa nosiť niekoľko hodín a musia byť odstránené pred spaním alebo počas denného odpočinku. Obojky sú elastické s plastovými alebo kovovými vložkami, pevné, nafukovacie. Zariadenia sa líšia výškou, stupňom upevnenia, dizajnom spojovacích prvkov. Veľkosť obojku pre pacienta určuje iba stavovec, pričom sa berie do úvahy závažnosť príznakov osteochondrózy, pravdepodobnosť premiestnenia stavcov.

Pacientom sa odporúča kúpiť si ortopedickú matraci strednej tvrdosti. Počas odpočinku nedochádza k zhoršeniu krvného obehu kostí, chrupavky a mäkkých tkanív. Lekári tiež odporúčajú spať na ortopedickom vankúši so špeciálnym výklenkom pre hlavu..

Ľudové lieky a recepty

Po hlavnej terapii, odstránení všetkých príznakov, sa používajú ľudové prostriedky. O vhodnosti a bezpečnosti ich použitia doma by ste mali diskutovať so svojím lekárom.

Medová masť

Do misky dajte lyžicu aloe šťavy a lanolínu, rozdrvte, až kým nevznikne homogénna hmota. Pridá sa lyžička živicového terpentínu, kvapka éterických olejov z eukalyptu, borovice, rozmarínu, 30 g hustého kvetového medu. Bez prerušenia drvenia sa vstrekne do malých porcií 100 g lekárskej vazelíny. Masť sa vtiera do pokožky krku s nepríjemným pocitom.

Chrenové listy

Veľký čerstvý list chrenu je dobre zamiesený, namazaný silným medom a nanesený na chrbát krku. Obklad je fixovaný plastovou fóliou, teplou látkou a gázovým obväzom. Procedúra trvá 1 - 2 hodiny.

Ostatné bylinné obklady

V trecej miske sa čerstvé listy skorocelu, púpavy, lopúcha, šabľa a elekampanu rozomelú na hustú suspenziu. Za stáleho miešania pridajte pár kvapiek éterických olejov borievky a tymiánu, lyžicu mandľového kozmetického oleja. Položte hmotu na krk, zafixujte obklad filmom a lekárskym obväzom, nechajte hodinu.

Metódy prevencie chorôb

Osteochondróza je opakujúca sa degeneratívna-dystrofická patológia, ktorá sa vyskytuje na pozadí postupného ničenia medzistavcových platničiek a deformácie kostí. Je potrebné vylúčiť z obvyklých faktorov životného štýlu, ktoré spôsobujú zhoršenie trofizmu chrupavkových tkanív. Je to nízka fyzická aktivita, nadváha, nadmerná fyzická aktivita, nedostatok stravy s vysokým obsahom stopových prvkov, vitamíny.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a osteochondrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že pre OSTEOCHONDROZA existuje skutočne účinný prostriedok nápravy! Prečítajte si viac >>>

Prevencia a liečba cervikálnej osteochondrózy

Moderná realita ovplyvňuje zdravie ľudí nie je najlepším spôsobom. Nezdravý životný štýl a tvrdé pracovné podmienky vedú k mnohým zdravotným problémom. Osteochondróza krčnej chrbtice je ochorenie bielych golierov, ktoré je na 5. mieste v počte osôb trpiacich touto chorobou..

Čo je to cervikálna osteochondróza a čo je nebezpečné?

Osteochondrózou krčnej chrbtice je potrebné porozumieť progresívnej degeneratívno-degeneratívnej lézii medzistavcových platničiek (oblasť medzi 1. a 7. stavcom). V dôsledku tohto ochorenia dochádza k deformácii, ako aj k deplécii, po ktorej nasleduje poškodenie stavcov. Priebeh ochorenia miechy môže mať niekoľko štádií, preto je dôležité rozpoznať chorobu v počiatočných štádiách.

Stlačenie nervových koreňov chrbtice a krvných ciev môže viesť k narušeniu prísunu krvi do mozgu. Vykonanie stavu môže dokonca viesť k mŕtvici. V tomto prípade srdce a krvné cievy trpia a roky môžete bojovať s tlakom a osteochondróza krčnej chrbtice bude vinná.

Príčiny choroby

Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k výskytu osteochondrózy krčnej chrbtice:

 • sedavý spôsob života;
 • nadváha;
 • poranenia miechy;
 • posturálna deformácia, konštantné napätie chrbta a krku;
 • podvýživa;
 • fyzické cvičenie;
 • stresové a nervové poruchy;
 • dedičnosť;
 • infekčné choroby;
 • jednotlivé štrukturálne vlastnosti tela;
 • zmena krvného obehu krčnej chrbtice.

Príznaky a príznaky osteochondrózy

Nebezpečenstvo cervikálnej osteochondrózy je spojené s absenciou symptómov v počiatočnej fáze. Keď sa objaví bolesť, pacient často používa analgetiká, čo je veľmi zlé, pretože sa začína proces rozvoja osteochondrózy krčnej chrbtice a správna diagnóza s následnou liečbou sa urobí veľmi neskoro na úspešnú liečbu..

Najprv musíte venovať pozornosť prítomnosti hlavných príznakov prejavu krčnej osteochondrózy chrbtice:

 1. Závraty. Musíte pochopiť, že tento príznak môže naznačovať prítomnosť iných chorôb. S osteochondrózou krčnej chrbtice má závrat systémový charakter, to znamená, že pacient pociťuje neustály pohyb okolitých predmetov..
 2. Bolesti hlavy. Má boľavý charakter s pulzáciou, môže byť konštantný aj paroxyzmálny.
 3. Lokalizácia bolesti. U pacientov s cervikálnou osteochondrózou sa často pozoruje bolesť pri otáčaní hlavy, krku, ramien, končatín..
 4. Arteriálny tlak. V kombinácii s ďalšími príznakmi (bolesť hlavy, napätie a únava rúk, stres a predĺžený pobyt v jednej polohe).
 5. Tinnitus a znížené videnie.
 6. Slabosť a únava tela.
 7. Porušenie spánku a bolesti pri spánku na krku, v končatinách, ich znecitlivenie.

Diagnóza choroby

Pri existencii vyššie uvedených príznakov cervikálnej osteochondrózy je prísna samoliečba prísne zakázaná. Stav môže posúdiť iba lekár, odporučí pacientovi diagnózu a zvolí priebeh liečby. Na určenie choroby sa odporúča:

 • Röntgen chrbtice (krčná chrbtica);
 • EKG;
 • MRI chrbtice (krčnej chrbtice);
 • rheoencephalography.

CT sken

Jednou z presných metód diagnostikovania osteochondrózy krčnej chrbtice je CT (počítačová tomografia). Procedúra sa vykonáva podľa pokynov, nemá kontraindikácie (obmedzuje sa iba na hmotnosť - do 160 kilogramov). CT presne zobrazuje stav chrbtice, medzistavcové platničky, určuje zlomeniny, nádory, hernie a ďalšie zápalové procesy. Táto metóda je úplne bezpečná..

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie rozpoznáva cervikálnu spinálnu osteochondrózu v skorom štádiu. Obrázky jasne ukazujú nervové korene, ich integritu a miesta, kde sa nachádzate, hernie a ďalšie patológie. Kontraindikáciou na MRI môže byť prítomnosť kardiostimulátora. Nežiaduce účinky v 1. trimestri tehotenstva. Lekár môže predpísať liečbu podľa obrázka..

Rentgenografie

Röntgen krčnej chrbtice sa vykonáva v dvoch projekciách a ukazuje, ako ďaleko sú stavce, stav stavovcov, miesta osteoporózy a denzifikácie kostí, nádorové procesy, degeneratívne stavy a ďalšie patológie chrbtice..

Kontraindikácie: tehotenstvo, telesná hmotnosť nad 180 kg, duševné poruchy.

Etapy osteochondrózy

Existujú 4 hlavné stupne vývoja krčnej osteochondrózy chrbtice:

 • 1. stupeň - bolesť, kŕč pri krku, znížená pohyblivosť, bolesti hlavy, poruchy spánku;
 • Etapa 2 - riedenie kapsuly medzistavcových platničiek, porušenie nervových zakončení a krvných ciev;
 • Etapa 3 - výskyt výčnelkov, hernií, stavcovských deformít, ktoré majú za následok závraty, bolesť, poruchy koordinácie pohybu, prerušenie dodávky krvi do mozgu;
 • Fáza 4 - neustála bolesť, možné neurologické komplikácie, strata vedomia, zhoršené videnie a dokonca ochrnutie.

Možné komplikácie a dôsledky

Pokiaľ nie je liečená osteochondróza krčka maternice, môže to viesť k veľmi vážnym poruchám chrbtice a celého tela:

 • činnosť srdca a krvných ciev;
 • zrak a sluch;
 • prísun krvi do mozgu;
 • vestibulárne prístroje;
 • zvýšenie tlaku;
 • spinálna prietrž.

Liečba cervikálnej osteochondrózy

Pred predpísaním liekov pre pacientov na osteochondrózu krčnej chrbtice lekár vykoná úplné vyšetrenie, aby zistil stav choroby. Potom sa pre každý jednotlivý prípad vyberie komplexná liečba..

Tieto lieky v zásade predpisujú:

 • lieky, ktoré zmierňujú svalové kŕče;
 • lieky proti bolesti;
 • protizápalové;
 • komplex vitamínov skupiny B;
 • stimulanty regenerácie.

S pokročilou osteochondrózou krčnej chrbtice môžu byť predpísané injekcie. Často sa praktizuje pri komplexnej liečbe a fyzioterapii (elektroforéza, ultrazvuk, laserová terapia, magnetoterapia)..

Prvá pomoc pri akútnej bolesti

Prvou úlohou je odstránenie bolesti a svalových kŕčov. Musíte sa poradiť s lekárom, vziať predpísané lieky proti bolesti a protizápalové lieky a ísť do postele. Po 4-5 dňoch, keď sa bolesť znižuje, je možné predpísať fyzioterapiu. Konzervatívna liečba sa zvyčajne predpisuje..

Liečba drogami

Základom liečby osteochondrózy je podávanie liekov:

 • analgetiká;
 • spazmolytiká;
 • protizápalové lieky;
 • vazodilatanciá;
 • Preparáty pre křupavku.

Nesteroidné protizápalové lieky

NSAID sú určené na zmiernenie bolesti a zápalu. Používajú sa pri komplexnej liečbe cervikálnej osteochondrózy: meloxikam, indometacín, diklofenak, ketotefén atď..

Svalové relaxanciá

Existuje rozsiahly zoznam svalových relaxancií, ktoré sú predpísané pri liečbe cervikálnej osteochondrózy: Metocarbamol, Chlorzoxazón, Carisoprodol atď. Je potrebné ich aplikovať iba v prípade silnej bolesti, pretože nezmierňujú zápal.

analgetiká

Lieky proti bolesti sa môžu podávať v tabletách a injekciách. Predpísať v tabletách:

vitamíny

Pri liečení chrbtice a cervikálnej osteochondrózy musí zoznam prípravkov obsahovať vitamíny skupín B, A, E a D. Vitamín B ovplyvňuje nervový systém; vitamín D pomáha vstrebávať vápnik; Vitamíny A a E sú zodpovedné za stav chrupavky. Najlepšie vitamínové komplexy pre osteochondrózu sú Supradin, vápnik D3-nycomed, neodvratný atď..

Fyzioterapia a cvičenie

Ľahké netrvácne cvičenia sa musia nevyhnutne dohodnúť s ošetrujúcim lekárom, berúc do úvahy individuálne vlastnosti pacienta, štádium choroby osteochondrózy krčnej chrbtice, prítomnosť iných abnormalít v tele. Cvičenia trvajú každý deň v priemere 15 - 20 minút. Súbor cvičení je najlepšie zvoliť tak, aby sa mohol vykonávať doma aj v práci.

Terapeutická gymnastika je schopná rýchlo a efektívne dosiahnuť pozitívny výsledok v prípade choroby. Hlavná vec je, že pacient nepociťuje bolesť a nepohodlie pri žiadnom pohybe.

Základné cvičenia pre fyzioterapiu:

 • v polohe na sedenie s plochým chrbtom hladko otočte hlavu doľava a doprava, potom pružnými pohybmi nahor a nadol;
 • držte ruku na čele, jemne nakloňte hlavu dopredu, pričom jej hlave poskytujete mierny odpor;
 • ležiace na bruchu otočte hlavu doľava a doprava tak, aby sa vaše ucho dotýkalo podlahy;
 • zaujmite zvislú polohu a zdvihnite plecia čo najviac a držte ho niekoľko sekúnd. Opakujte niekoľkokrát.

balneoterapia

Pri liečbe cervikálnej osteochondrózy chrbtice má balneoterapia (ošetrenie minerálnymi vodami a bahnom) vynikajúci účinok. Počas rehabilitačného obdobia tieto postupy pomáhajú aktívnym prírodným látkam prenikať cez pokožku a ovplyvňujú nervové zakončenie. Procedúry zmierňujú bolesť, zlepšujú krvný obeh a trvalo upevňujú pozitívny účinok liečby.

elektroforéza

Elektroforéza sa týka kombinovaných metód fyzioterapie. Je predpisovaný v kombinácii s hlavnou liečbou silnej bolesti. Elektroforéza sa vykonáva pomocou novokainu a je predpísaných až 10 postupov.

akupunktúra

Každý ľudský orgán má svoj vlastný bod na koži tela. Tým, že budete konať v týchto bodoch, môžete kontrolovať činnosť celého organizmu. Akupunktúra s cervikálnou osteochondrózou stimuluje prísun krvi do mozgu, zmierňuje závraty, bolesť a malátnosť. Toto je účinná liečba, ktorá pomáha obnoviť zdravie a silu..

Ultrazvuková terapia

Ultrazvuk s hydrokortizónovou masťou (fonoforéza) má pozitívny vplyv na ľudské telo a má dobrý účinok na pozadí hlavnej liečby:

 • zmierňuje opuchy;
 • zmierňuje kŕče masážou svalov;
 • zvyšuje prietok krvi na miesta, na ktoré je nasmerovaná.

Liečba ľudovými liekmi

Pri liečení cervikálnej osteochondrózy chrbtice sa používajú rôzne ľudové metódy na zmiernenie bolesti a zápalu:

Massotherapy

Dôležitou podmienkou pri masáži s osteochondrózou krčnej chrbtice je opatrnosť. Pacient môže masírovať doma, ale predtým je potrebná konzultácia s lekárom, pričom sa zohľadnia individuálne vlastnosti štádia miechy. Našim pacientom však neodporúčame samomasáž.!

Pacient zaujme pohodlnú vodorovnú polohu, niekedy je dovolené sedieť. Masáž začíname od zdravej časti chrbta a postupne, plynulým a uvoľňujúcim pohybom, postupujeme k boľavému miestu. Venujeme veľkú pozornosť golierovej zóne, krku. Postupne sa z relaxačných ťahov obraciame na trenie a potľapkanie. Na zvýšenie prietoku krvi a zmiernenie bolesti používame trieštivá.

Prevencia osteochondrózy

Pomocou preventívnych opatrení je možné predchádzať alebo znižovať faktory, ktoré túto chorobu vyvíjajú.

A čo je najdôležitejšie, je to správny a zdravý životný štýl, to znamená malá fyzická námaha, vyvážená výživa, gymnastika. Pravidelné plávanie a joga pomáha predchádzať rozvoju osteochondrózy krčnej chrbtice. Nezabudnite na pohodlný spánok s ortopedickou matracou a vankúšom. Pri dlhodobom pobyte na jednej pozícii musíte urobiť trochu cvičenia. Vo všetkých možných prípadoch sa vyhnete nervóznemu stresu a nadmernej práci. Viac chôdze na čerstvom vzduchu.

Diéta a výživa pre osteochondrózu

Pri osteochondróze krčnej chrbtice je veľmi dôležité dodržiavať správnu výživu, ktorá by mala tkanivu chrupavky poskytovať potrebné stopové prvky. Medzi tieto látky patrí želatína (prírodný chondroprotektor). Nachádza sa v želé, želé rybe, želé mäse a ovocnej želé. Potrebujete piť do 2 litrov. voda za deň. Základom ponuky by mali byť bielkovinové potraviny. Nezahŕňajte sódu, kávu, šťaveľ, hrozno, alkohol, vývary.

Požiadajte o konzultáciu kliniku Health Aspect v Ufa. Pomôžeme vám pri liečbe tejto choroby! Telefonicky sa dohodnite na stretnutí s lekárom: +7 (347) 266-41-20.

Osteochondróza krčnej chrbtice

Cervikálna osteochondróza je druh dystrofických zmien na medzistavcovej platničke v krku.

Postihuje sa nielen samotný disk, ale aj stavce, mäkké tkanivo a chrupavkové tkanivo. Hlavným znakom krčnej oblasti je skutočnosť, že jej stavce nemajú najspoľahlivejšiu štruktúru v porovnaní s inými oddeleniami, čo robí túto oblasť veľmi zraniteľnou. Stavce sa tu nachádzajú v tesnej blízkosti seba, ako aj k tým artériám, ktoré zásobujú ľudský mozog.

Ak dôjde k posunu stavcov, potom existuje vysoká pravdepodobnosť stlačenia nervových zväzkov a tepien, čo nevyhnutne zanechá výskyt kýly medzi stavcami a výstupkom, t.j. zmeny v štruktúre miechy.

Čo to je?

Osteochondróza krčnej chrbtice (Osteohondroz) je degeneratívno-dystrofická lézia medzistavcových platničiek, ktorá vedie k poškodeniu platničiek, stavcov a kĺbov krčnej chrbtice a k zníženiu výšky medzistavcových platničiek. Ochorenie postupuje, ak sa nelieči, a môže viesť k bolestiam hlavy, zhoršenému krvnému obehu a dokonca aj prietrži. Podobne ako osteoporóza sa ochorenie vyskytuje v dôsledku zhoršeného metabolizmu minerálov, čo vedie k tomu, že kosti a kĺby sú menej odolné.

Osteochondróza môže spôsobiť nestabilitu krčnej chrbtice (príznaky a liečba sú podobné chondróze, ale majú množstvo znakov), ktorá je často sprevádzaná posunom stavcov. To zase urýchľuje rozvoj osteochondrózy, ničí stavce.

Prečo sa objavuje osteochondróza??

Aj keď tradičná medicína považuje degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek krčnej chrbtice za ochorenie, z hľadiska osteopatie je to iba prejav hlbších porúch v tele..

Skutočnými príčinami cervikálnej osteochondrózy sú:

 1. Svalové kŕče. Spazmodické reakcie svalov chrbta, hrudníka a tlače môžu viesť k tomu, že určité časti tela sú veľmi namáhané. V dôsledku toho je narušená celková rovnovážna poloha tela, čo spôsobuje zmenu polohy chrbtice. Deformácie môžu ovplyvniť krčnú oblasť alebo iné časti chrbtice a spôsobiť osteochondrózu hrudnej, krčnej a bedrovej oblasti..
 2. Porušenie postoja. Skolióza, sklopenie chrbta, zaokrúhlenie chrbta, kyphosis a ďalšie poruchy držania tela, aj keď sú menej závažnej povahy, spôsobujú vážnu nerovnováhu v chrbtici. Výsledkom je nerovnomerné rozloženie zaťaženia medzistavcových platničiek, čo spôsobuje ich deformáciu a zvýšené opotrebenie. Obratle sa začínajú priťahovať bližšie k sebe, čo spôsobuje zovretie nervových procesov a cervikálna osteochondróza sa vyvíja pomerne rýchlo. Podobné následky majú posturálne poruchy spôsobené zmenou prirodzenej polohy rebier.
 3. Porušenie inervácie. Zníženie citlivosti nervových koreňov vedie k patologickým zmenám v ich štruktúre, čoho dôsledkom je, že posun a deformácia stavcov krčnej oblasti zostane pacientom bez povšimnutia. Koniec koncov, bolesť kvôli poruchám citlivosti chýba.
 4. Choroby vnútorných orgánov. Nesprávne umiestnenie vnútorných orgánov, ich premiestnenie a zníženie v dôsledku rôznych dysfunkcií vedie k narušeniu celkovej rovnováhy v tele. V dôsledku toho to výrazne ovplyvňuje polohu chrbtice - krčné, bedrové stavce sú posunuté a zdeformované, čo vedie k zodpovedajúcim typom osteochondrózy..
 5. Zhoršený prísun krvi. Pretože stavcové platničky nemajú priame spojenie s obehovým systémom, dostávajú výživu z okolitých tkanív. Narušenie prívodu krvi do krčnej chrbtice vedie k tomu, že disky nedostávajú dostatok tekutiny na rehydratáciu (obnovenie formy v dôsledku absorpcie vlhkosti), obnovu chrupavkového tkaniva. V dôsledku toho sa ich opotrebenie zrýchli, dochádza k zmenšeniu vzdialenosti medzi stavcami krčnej chrbtice, čo vedie k osteochondróze..

Osteochondróza krčnej chrbtice sa všeobecne vyvíja v dôsledku nepriaznivých vonkajších faktorov, ktoré narúšajú prirodzenú rovnovážnu polohu miechy a iných systémov ľudského tela. Tieto poruchy sa často stávajú zreteľnými ďaleko okamžite a cervikálna osteochondróza postupuje, čo vedie k vážnym následkom. Preto je veľmi dôležité pravidelne navštevovať osteopat, ktorý dokáže presne napraviť základné príčiny, ktoré spôsobili osteochondrózu krčnej chrbtice, a nepredpisovať liečbu príznakov, ako to robí tradičná medicína..

etapy

Ošetrujúci lekár by mal na základe anamnézy, ako aj vyšetrenia pacienta, určiť stupeň rozvoja cervikálnej osteochondrózy. Existujú iba štyri stupne:

 1. Prvý stupeň. Ochorenie je na úplnom začiatku, pacient má miernu bolesť v krku, čo môže byť intenzívnejšie, ak osoba začne otáčať hlavou..
 2. Druhý stupeň. Pacient sa môže sťažovať na veľmi intenzívnu bolesť v krčnej oblasti, ktorá môže byť lokalizovaná v horných končatinách. Klinický obraz ukazuje, že v tomto štádiu vývoja choroby sú pozorované zviazané nervové zväzky, ktoré spôsobujú intenzívnu bolesť. Boli zaznamenané aj bolesti hlavy, slabosť a malátnosť..
 3. Tretí stupeň. Bolesť sa stáva takmer nepretržitou a rozširuje sa aj na rameno alebo rameno. U niektorých pacientov je diagnostikovaná hernia medzistavcových platničiek, čo vedie k strate citlivosti horných končatín. Pri pohľade od lekára dochádza k citeľnému zníženiu pohyblivosti krčnej chrbtice, ako aj bolesti počas hmatu..
 4. Štvrtý stupeň. V tomto štádiu choroby je medzistavcová platnička takmer úplne zničená. Na jeho mieste sa objavuje spojivové tkanivo, čo vedie k zhoršeniu stavu pacienta. Začína cítiť viac bolesti, hluku v hlave, ako aj zlej orientácie v priestore. To naznačuje, že tepna je zovretá, čo narúša prirodzenú výživu mozgu.

Prvé príznaky

Pri konštantnom zvýšenom zaťažení krčných stavcov dochádza k svalovému kŕču, dochádza k stlačeniu ciev krčnej chrbtice, k narušeniu krvného obehu, k narušeniu metabolických procesov - k zmene štruktúry medzistavcových platničiek, k deformácii, k vyčnievaniu z chrbtice..

Ako sa prejavuje osteochondróza krčnej chrbtice:

 • radikulárny syndróm - na pozadí stlačenia nervových zakončení sa vyskytuje bolesť, ktorá sa šíri od krku k lopatkám ramien, predlaktia pokrýva prednú stenu hrudníka;
 • svalová slabosť v rukách, výrazný opuch krku;
 • keď sa hlava pohybuje, zaznie charakteristická kríza;
 • slabosť, chronická únava, pokles krvného tlaku;
 • zhoršená koordinácia, často závraty, záchvaty sú sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním;
 • zrakové a sluchové poruchy, hluk, hučanie v ušiach;
 • znecitlivenie končatín, jazyk;
 • časté migrény;
 • u žien vo veku 45–65 rokov sa počas spánku objavujú bolesti, necitlivosť, brnenie v horných končatinách, záchvaty sa môžu opakovať niekoľkokrát v noci.

Príznaky cervikálnej osteochondrózy

Dôležitými príznakmi cervikálnej osteochondrózy sú závraty, bolesti hlavy a zvýšenie tlaku krvi..

Diagnóza choroby je ťažká, niekedy sa nevyskytuje bolesť a príznaky sú opotrebované, okrem toho nekontrolované použitie silných analgetík maskuje príznaky choroby. Pacient, ktorý necíti bolesť, sa považuje za zdravého, a to pokračuje až do rozvoja ireverzibilných procesov v tkanivách kĺbov krku..

Bolesť hlavy s cervikálnou osteochondrózou

Toto je jeden z najbežnejších nešpecifických príznakov mnohých ľudských chorôb. Bolesť hlavy je obzvlášť rozšírená v ženskej populácii. Môže byť ťažké určiť príčinu bolesti hlavy a ešte viac ju spojiť s léziami chrbtice. Identifikovaných asi 14 rôznych príčin bolesti hlavy u ľudí.

Najčastejšie príčiny bolesti hlavy v patológii, ktoré popisujeme:

 1. Kŕče mozgových ciev;
 2. Nervové korene;
 3. Reflexné zvýšenie intrakraniálneho tlaku.

Bolesť hlavy s cervikálnou osteochondrózou sa môže podobať na pocity s arteriálnou hypertenziou, angínou pectoris alebo mozgovou príhodou. Navyše, ľudia stredného a staršieho veku majú spravidla riziko vzniku mozgových príhod alebo infarktu.

Cítia sa ako bolesť, ktorá môže byť paroxysmálna, konštantná, pulzujúca a nudná..

Pri patológiách srdca sa pacienti sťažujú na nepohodlie v oblasti hrudníka, sprevádzané porušením rytmu srdcovej činnosti. Príčinu môže určiť iba kvalifikovaný lekár. V prípade bolesti hlavy v kombinácii s nevoľnosťou, závratmi a bolesťou na hrudníku je EKG povinné.

Závraty s cervikálnou osteochondrózou

Tento stav nie vždy jednoznačne naznačuje osteochondrózu krčnej chrbtice.

Závraty môžu byť spôsobené:

 1. Zápal v strednom alebo vnútornom uchu;
 2. Cerebrovaskulárne kŕče;
 3. Porucha prenosu nervových impulzov;
 4. Problémy s vestibulárnym zariadením;
 5. Ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Neexistujú jasné kritériá pre závraty s osteochondrózou. Existujú však systémové a mimosystémové závraty, ktoré majú jasné rozdiely.

Odporúča sa poznať rozdiely medzi systémovými a nesystémovými závratmi, pomôže to nezávisle určiť príčiny neobvyklého stavu:

 1. Systémová závrata je pocit okružného pohybu okolitých predmetov alebo tela, ktorý je dôsledkom poruchy vestibulárneho aparátu, vizuálnych analyzátorov a receptorov v kĺboch, svaloch a epiderme (osteochondróza rôznych etiológií);
 2. Nepravidelná závrata je pocit bezhlavosti, pocit omráčenia, neistý stav vo zvislej polohe. Pri nesystémových závratoch neexistuje zmysel kruhovej rotácie, a to je dôležitý rozdiel medzi porovnávanými príznakmi.

Osoba, ktorá pociťuje závrat jedného z týchto typov, by mala byť vyšetrená skúseným lekárom, predovšetkým neurológom (alebo ak existuje podozrenie na ochorenie ucha a nosohltanu) otolaryngológom..

Dôvodom mimoriadnej hospitalizácie, ktorá nie je spojená s osteochondrózou krčnej chrbtice, je identifikácia pacienta (okrem závratov), ​​ako sú:

 1. Ochrnutie tvárových svalov a znecitlivenie pletenca;
 2. Ťažká bolesť hlavy pri zhoršovaní pohody;
 3. Zhoršená koordinácia pohybov;
 4. Strata alebo vyblednutie vedomia.

Krvný tlak pri cervikálnej osteochondróze

Spojenie osteochondrózy krčka maternice so skokmi v krvnom tlaku je už dlho preukázané. Krčné stavce majú dôležité nervové zakončenie a krvné cievy.

Charakteristické sú tlakové rázy počas dňa. Hypertenzia na dlhú dobu nie je charakteristická pre toto ochorenie. Reflexné podráždenie nervových zakončení a krátkodobé kŕče krvných ciev spôsobujú spastickú dennú dynamiku arteriálnej hypertenzie.

Charakteristickým znakom vysokého krvného tlaku pri cervikálnej osteochondróze je kombinácia s nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť hlavy;
 • Bolesť končatín a hrudníka;
 • Znížená citlivosť v oblasti goliera;
 • Výskyt tlakových rázov po strese, svalovom napätí, predĺženom pobyte v nepohodlnej polohe a ďalších podobných situáciách.

Tieto príznaky by sa mali brať do úvahy, keď sa hypertenzia rôzneho pôvodu diferencuje.

Ostré skoky v krvnom tlaku a rýchle zhoršenie pohody sú základom pre hľadanie okamžitej lekárskej starostlivosti.

Syndrómy osteochondrózy

Klinický obraz cervikálnej osteochondrózy zapadá do niekoľkých syndrómov. Syndróm je niekoľko príznakov, ktoré sa vyskytujú spoločne..

Osteochondróza pozostáva z nasledujúcich syndrómov:

 1. Stavcov. Nazýva sa tiež stavovec, čo naznačuje, že kosti a chrupavkové tkanivo sú zapojené do patologického procesu. To vedie k vzniku takýchto príznakov: obmedzenie motorickej aktivity krku, bolesť pri rotácii, rádiologické zmeny v obraze krčnej chrbtice. Súčasný výskyt týchto príznakov je vertebrálny syndróm. Podobná skupina klinických príznakov sa pozoruje pri myozitíde (patológia svalového tkaniva) a bolestivé pohyby sú spoločníkom mnohých ďalších patológií..
 2. Syndróm stavcov. Objaví sa, keď sú do procesu zapojené cievne zväzky, ktoré sú zodpovedné za prísun krvi do tkanív centrálneho nervového systému. Príznaky naznačujú, že mozgové tkanivo prestalo dostávať správne množstvo živín. Ako rozpoznať tento syndróm? Prvými príznakmi sú závraty, pocit hučania v ušiach, zmeny krvného tlaku, výskyt „závoja“ pred očami. To naznačuje, že jedna z stavcových tepien je v stlačenom stave. Každá loď má svoje vlastné nervové zakončenie. Ak stlačíte tých, ktoré inervujú stavcovú tepnu - na jednej strane dôjde k migréne, znecitliveniu, krátkodobému poklesu videnia. V dôsledku toho zmeny v cieve vedú k tomu, že mozog potrebuje kyslík. V tomto okamihu človek pociťuje ospalosť, krátkodobo narušené vedomie, stráca pozornosť a kontrolu, pracuje horšie a pamätá si informácie. S týmto klinickým obrazom je potrebné rozlíšiť cervikálnu osteochondrózu s aterosklerózou stavcových tepien a kompresiou nádoru alebo zápalu..
 3. Srdcový syndróm. Prejavuje sa tým, že páli na hrudi, objavuje sa dýchavičnosť. Človek pociťuje častý srdcový rytmus, je unavený a podráždený. Tento obraz je tiež charakteristický pre kardiologickú patológiu, napríklad pre angínu pectoris, koronárny syndróm, srdcový infarkt. Presný záver o príčinách takýchto príznakov je možné urobiť potom, ako sa pacient podrobí EKG..
 4. Radikálny syndróm. Krčná oblasť inervuje 8 párov nervov, z ktorých každý má korene - miesto, kde nerv vychádza z stavcov. Keď sa pacient podieľa na osteochondróze, cíti zníženú citlivosť alebo naopak silnú bolesť. Či je znecitlivenie šije, či je jeho bolestivosť, znížená citlivosť jazyka, za uchom, bolesť v supraklavikulárnej oblasti. Niekedy dochádza k porušeniu prehĺtania, pohybom v páse hornej končatiny, znecitliveniu prstov.

diagnostika

Ak sú na tvári zjavné známky cervikálnej osteochondrózy, lekár predpíše určité metódy, aby sa ubezpečil, že diagnóza je správna:

 1. X-ray krčnej chrbtice. Táto metóda je vhodná v skorých štádiách ochorenia, ale môže byť zbytočná pri pokročilých formách..
 2. CT (počítačová tomografia). Umožňuje vám vidieť štrukturálne zmeny v stavcoch, ale pomocou tejto metódy nie je možné určiť veľkosť prietrže medzi stavcami.
 3. MRI Považuje sa za najúčinnejšiu diagnostickú metódu pri stanovovaní cervikálnej osteochondrózy. Môžete určiť veľkosť prietrže medzi diskami, ako aj stupeň ich rozvoja.
 4. Lekár vám môže predpísať aj obojstranné skenovanie, ktoré vám umožní zistiť porušenie normálneho obehu v tepnách.

Diagnóza cervikálnej osteochondrózy začína zhromažďovaním všetkých potrebných informácií o pacientovi. Špecialista sa pýta na sťažnosti týkajúce sa osoby, zaujíma sa o jej profesionálne aktivity, ako aj o to, ako trávi dni voľna. Dôležitým bodom je prítomnosť osteochondrózy u rodičov, starých rodičov pacienta, pretože ide o ochorenie dedičné povahy.

Komplikácie chorôb

V cervikálnej oblasti sú stavce umiestnené blízko seba, výška medzistavcových platničiek je malá, takže sa vyskytujú rôzne komplikácie osteochondrózy aj s malými degeneratívnymi zmenami v kostnom tkanive..

Aké je nebezpečenstvo krčnej osteochondrózy:

 • časté záchvaty migrény;
 • poruchy srdcového rytmu, ateroskleróza;
 • vyčnievanie, medzistavcová prietrž, kostné výrastky stavcov;
 • vážne mozgové patológie;
 • zúženie lúmenu stavcovej artérie, ktoré vedie k rozvoju VVD, cerebrálnej hypertenzie, invalidite;
 • miecha.

Prvá pomoc doma s exacerbáciou osteochondrózy

Pri silnej bolesti sa môžu používať lieky proti bolesti ako Analgin, Tempalgin alebo Baralgin. Ak vyššie uvedené lieky neprinášajú úľavu, môžete užívať NSAID (Nise alebo Diclofenac)..

Často používaný výraz „rozptyľujúci“ znamená napríklad korenistú náplast, ktorá sa nehojí, ale iba zahreje zapálenú oblasť a odvádza pozornosť od bolesti. V prípade opuchu v oblasti zápalu môže pacient vypiť infúziu bylín alebo diuretík počas 3-4 dní. Môže byť osteochondróza liečená takýmito metódami? Tieto opatrenia sú iba dočasné, musíte sa poradiť s lekárom, aby ste zistili príčiny..

Je potrebné poznamenať, ktorý lekár lieči osteochondrózu. Ak máte podozrenie, že príčinou bolesti krčnej chrbtice je výskyt osteochondrózy, mali by ste sa poradiť s neurológom. Tento špecialista sa zaoberá chorobami tohto druhu. V niektorých zdravotníckych zariadeniach existujú vysoko špecializovaní odborníci, ktorí sa osobitne zaoberajú chorobami chrbtice. Ak má vaša klinika stavca, mali by ste sa sami seba opýtať, ako túto chorobu vyliečiť, okamžite na ňu choďte.

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu?

V počiatočnej fáze vývoja je možné osteochondrózu liečiť bez drog, stačí prehodnotiť stravu, každodennú rutinu a pravidelne vykonávať súbor špeciálnych cvičení. Pri pokročilých formách ochorenia je účinná liečba možná iba vtedy, ak sa na zastavenie degeneratívnych zmien stavcov používajú rôzne lieky..

K komplexu terapeutických opatrení nevyhnutne patrí fyzioterapia - elektroforéza s liekmi, ultrazvuk, magnetoterapia, laserová terapia. Tieto metódy pomáhajú vyrovnať sa s bolesťou, zápalom, opuchom tkanív, zlepšujú metabolické procesy a krvný obeh..

Liečba drogami

Hlavnými metódami liečby osteochondrózy krčnej chrbtice sú lieky, fyzioterapia, masáž krčnej goliere, terapeutické cvičenia na osteochondrózu krčka maternice. Medzi hlavné skupiny liekov používaných na túto chorobu patria:

nadpisPrincíp činnosti
Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Sú to Voltaren, Nise, Movalis, Ketonal, Ketanov, Diclofenac, Nimesulide a ďalšie.Znižuje bolesť, prispieva k odstráneniu aseptického zápalu a opuchu koreňa poškodeného nervu.
Lieky, ktoré zlepšujú reologické vlastnosti krvi a prietoku krvi. Toto je amufillín, trental.Zlepšiť výživu poškodených koreňov nervov a zlepšiť prietok krvi do mozgu.
Vitamíny skupiny B. Sú to combilipen, unigamma, milgamma, neurobion.Zlepšenie metabolických procesov v nervovom tkanive.
Svalové relaxanciá. Toto je midokalm, sirdalud, tizalud, tizanidín atď..Jedná sa o úľavu od svalových kŕčov..
Preparáty pre křupavku. Jedná sa o (glukozamín a chondroitín) arthra, teraflex, doppelherz, ropucha, condronova, structureurevit, alflutop.Sú to lieky, ktoré obnovujú chrupavku, a to aj na poškodenom medzistavcovom disku..

Pri užívaní piluliek na osteochondrózu je potrebné pamätať na to, že významný účinok liečby drogami s tabletkami bude iba vtedy, ak ju kombinujete s inými metódami vrátane cvičení. Malo by sa tiež poznamenať, že ošetrujúci lekár by mal predpísať, ako liečiť chorobu na základe jej štádia a ďalších príznakov.

Mnoho lekárov považuje liečbu cervikálnej osteochondrózy za účinnú pomocou injekcií, pretože to vám umožňuje rýchlo pôsobiť na nervové zakončenie a spôsobiť minimum nežiaducich reakcií. Zároveň sa vitamíny najlepšie užívajú vo forme tabliet, pretože pri asimilácii nie je žiadny rozdiel, ale zavádzanie injekcií môže byť bolestivé..

Injekcie použité na liečbu:

 • intramuskulárne injekcie spôsobujú všeobecné zosilňujúce a protizápalové účinky (Baralgin, Analgin, Midokalm, Ibuprofen, Ketorolac, Ambene);
 • blokády sa vstrekujú priamo do postihnutej oblasti, čo vedie k rýchlemu účinku.

Masti a gély na vonkajšie použitie

Toto je najdostupnejšia skupina liekov na domáce použitie. Rozdeľujú sa na zmiernenie zápalu, otepľovania a liekov proti bolesti..

Takéto fondy sa často inzerujú, najobľúbenejšie: voltaren emulgel, nurofen, fastum gel. Pri cervikálnej osteochondróze nie sú všetky masti účinné, navyše sa kvôli svojej dostupnosti niekedy používajú neprimerane a bez zohľadnenia zvláštností patogenézy. Pred použitím akýchkoľvek liekov sa musíte podrobiť lekárskej prehliadke.

Fyzioterapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu by sa mali vykonávať bez akútnej exacerbácie. Najvyššia účinnosť tejto techniky počas obdobia zotavenia. Počas vykonávania komplexu by nemali byť žiadne nepríjemné pocity a bolesti!

Cvičenie číslo 1Ležiaci na bruchu, položte ruky na zem, zdvihnite hlavu a trup, chrbát by mal byť rovný. Zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty. Pomaly nižšie k podlahe. Opakujte 2 - 3 krát.
Cvičenie číslo 2Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky pozdĺž tela, otočte hlavu doľava, pokúste sa dotýkať ucha podlahou a potom hlavu otočte doprava. Opakujte 6-7 krát v každom smere.
Cvičenie číslo 3V polohe na sedenie vdýchnite, nakloňte sa dopredu a pokúste sa hlavy dotknúť hrude, potom vydýchnite, oprite sa a nakloňte hlavu dozadu. Opakujte 10-15 krát.
Cvičenie číslo 4Keď sedíte, dajte si dlane na čelo, vyvíjajte tlak dlaňami na čelo a na čele dlane. Pokračujte v tomto cvičení 30 sekúnd. Opakujte 2 - 3 krát.
Cvičenie číslo 5Pomaly otočte hlavu najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu. 10 otáčok v každom smere. Zabezpečte, aby sa neobjavili závraty. Keď sa objaví, cvičenie sa zastaví.

Masáž pre cervikálnu osteochondrózu

Masáž by sa mala vykonávať opatrne, bez silového zaťaženia. Neoprávnená neodborná masáž môže skončiť bezúhonnosťou. Pohyb by mal siahať až po krčnú chrbticu, golier a časť chrbta. Masáž sa vykonáva v polohe na chrbte, v extrémnych prípadoch v polohe na sedenie.

Techniky sú založené na nasledujúcich technikách:

 1. Hladiť. Účinky na povrchové vrstvy pokožky. S dlaňami alebo končekmi prstov od hlavy a dole k hornej tretine stredu chrbta. Hladenie od spodku krku môže byť tiež kľukaté;
 2. Stláčanie. Vystavte sa hlbším vrstvám pokožky v hornej tretine chrbta. Prsty (palcom a ukazovákom) cez pohyby krku vedúce k zachyteniu pokožky, pripomínajúce stláčanie. Toto sa vykonáva opatrne, tkanivá v blízkosti stavcov nie sú zapojené;
 3. Po rozotrení. Účelom procedúry je zahriatie pokožky a zvýšenie prietoku krvi v golierovej zóne. Vykonáva sa mimoriadne opatrne. Vplyv na odstredivé procesy stavcov nie je povolený. Trenie sa môže nahradiť pohybmi pripomínajúcimi rezanie alebo kruhové údery;
 4. Miesenie. Má obmedzený význam, pretože ovplyvňuje veľmi hlboko uložené tkanivá, ktoré môžu zhoršiť patológiu.

Samomasáž s cervikálnou osteochondrózou sa vykonáva pri pohodlnom sedení. Používajte metódy hladenia, kruhové brúsenie v krku alebo ramenách. Je vhodné kombinovať metódu samomasáže s trením rôznych mastí, ktoré zvyšujú prietok krvi a zmierňujú bolesť v oblasti miesenia..

fyzioterapia

Spolu s užívaním liekov musí pacient podstúpiť fyzioterapeutické procedúry. Zvyšujú účinnosť liekov a pomáhajú obnovovať kĺby a medzistavcové platničky..

 1. Elektroforéza - ióny anestetika prenikajú do bolesti v dôsledku pôsobenia elektrického prúdu. Často sa vykonáva s novokainom alebo lidokaínom.
 2. Laserová terapia - má protizápalové vlastnosti, zaručuje lepšiu cirkuláciu krvi prostredníctvom vystavenia svetlu.
 3. Magnetická terapia - zmierňuje opuchy tkaniva, má analgetický účinok.
 4. Ultrazvuk - dochádza k zlepšeniu metabolických procesov, anestézii, zmierneniu zápalu poškodených oblastí.

Vo forme fyzioterapie sa používa niekoľko postupov. Lekár predpisuje liečbu podľa indikácie a neprítomnosti kontraindikácií.

Ľudové lieky

Alternatívna liečba sa musí používať ako doplnok k liekovej terapii a telesnej výchove, úplne nekonvenčné metódy vám pomôžu zbaviť sa choroby..

Čo robiť doma s osteochondrózou krčka maternice doma:

 1. Čerstvý list chrenu zalejeme vriacou vodou, trochu vychladíme, zvnútra ho pripevníme k krku a zafixujeme tenkou prírodnou handrou. Vykonajte postup pred spaním a komprimáciu nechajte cez noc.
 2. Nastrúhajte surové zemiaky na jemnom strúhadle, zmiešajte ich v rovnakom pomere s teplým tekutým medom. Zmes sa používa na obklady, postup sa uskutočňuje 1 - 2-krát týždenne.
 3. Surové vajíčko sa zmieša so 100 ml slnečnicového oleja, 20 ml octu a 20 g múky, odstráni sa zmes na tmavom mieste počas 48 hodín, film sa odstráni z povrchu. Prostriedky na rozmazanie zapálenej oblasti pred spaním, uložte do chladničky.
 4. V máji zbierajte púčiky borovice do 2 cm dlhé, narezané na tenké kruhy, vložené do nádoby z tmavého skla. Vezmite 2 diely cukru na 1 diel suroviny, liek vyberte na tmavom mieste po dobu 2 týždňov. Vypite 5 ml zmesi trikrát denne, neprehĺtajte okamžite, držte 2-3 minúty v ústach. Trvanie kurzu - 15–20 dní, opakujte 2-3 krát do roka.
 5. Rozdrvte 150 g olúpaného cesnaku a 400 g brusníc, zmes vložte do sklenenej misky, po 24 hodinách pridajte 24 ml medu, premiešajte. Užite 5 ml lieku trikrát denne pred jedlom.

Ak sa chcete vyrovnať so silnou bolesťou, natiahnutie prebytočných solí pomôže kapustovému listu, naolejovanému medom, zafixujte obklad na krku teplým šatkou, nechajte ho celú noc.

Aplikátor Kuznetsova

Použitie aplikátorov Kuznecov je jednou z metód liečby chorôb chrbtice vrátane osteochondrózy..

Vplyv zariadenia na krčný región normalizuje metabolické procesy, zmierňuje bolesť, zvyšuje svalový tonus, zlepšuje krvný obeh, zvyšuje vodivosť nervového tkaniva atď..

Manuálna terapia

Manuálna terapia je založená na princípe obnovenia pohybových funkcií a pohyblivosti medzi stavcami..

Spočiatku manipulácie pozostávajú z ľahkej relaxačnej masáže, potom lekár vynakladá stále väčšie sily, pôsobí na stavce stlačením a otáčaním krku.

chirurgia

Chrbtica je základom celého ľudského tela. Pri diagnostike akejkoľvek patológie spojenej s chrbticou sa špecialisti snažia liečebnú metódu eliminovať. Akákoľvek operácia chrbtice je nebezpečná pre ľudský život.

Pri cervikálnej osteochondróze je povolený chirurgický zákrok s nasledujúcimi indikáciami:

 • medziobratlová hernia, spondylolistéza, spinálna stenóza;
 • nedostatok výsledkov liečby pri vystavení po dobu dlhšiu ako šesť mesiacov;
 • tvorba osteofytov.

Moderná medicína ponúka mnoho spôsobov, ako vykonať chirurgický zákrok s minimálnymi rizikami pre zdravie a život pacienta. Spôsob operácie volí chirurg, nie terapeut. Po operácii bude pacient potrebovať dlhé rehabilitačné obdobie, ktoré bude zahŕňať aj metódy konzervatívnej liečby. Prognóza po operácii je priaznivá.

prevencia

Cervikálna osteochondróza je choroba, ktorá sa vyvíja predovšetkým s nesprávnym životným štýlom. V súlade s tým je prevenciou choroby zdravý životný štýl..

Riziko rozvoja SHO je možné znížiť, ak:

 • eliminovať provokujúce faktory;
 • pravidelne cvičiť;
 • Nerobte ťažkú ​​fyzickú námahu;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • snažte sa byť čo najviac nervózny;
 • jesť správne.

Dodržiavanie preventívnych opatrení pomôže urýchliť proces hojenia a eliminuje pravdepodobnosť recidívy. Starším ľuďom a tým, ktorí majú dedičnú predispozíciu, sa odporúča neustále sa venovať prevencii. Dodržiavanie diéty, vykonávanie jednoduchých cvičení určite prinesie pozitívny výsledok. Je tiež užitočné robiť jogu a plávanie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Takáto patológia je charakteristická pre pomerne veľký počet žien a mužov. K vyčnievaniu vnútorných orgánov dochádza prostredníctvom oslabeného pupočného prstenca. Ak okamžite začnete so správnou liečbou, môžete sa úplne zbaviť takejto patológie..

Hernia disku L5-S1

Pažerák
L disková prietrž5-S1 - toto je najbežnejší typ hernie medzistavcových platničiek lumbosakrálnej chrbtice (L - označenie bedrových stavcov, S - sakrálna). Ochorenie je rozšírené: miera výskytu je 300 prípadov na každých 100 tisíc dospelých.
Manuálna terapia medzistavcovej prietrže je jediný spôsob, ako zmierniť bolestivé pocity jednou z najzložitejších foriem osteochondrózy. Ak sa liečba nezačne včas, pacient môže úplne stratiť svoju schopnosť pracovať, dostať sa do zdravotného postihnutia.