loader

Hlavná

Liečba

Liečba pooperačnej brušnej prietrže

Pooperačná prietrž na bruchu alebo skôr v brušnej stene sa týka rôznych traumatických účinkov. Prejavuje sa v oblasti pooperačnej jazvy, ktorá sa nachádza pod kožou. Pokiaľ ide o všetky možnosti prietrže, tento druh predstavuje 6–8%.

Podľa štatistík komplikácií v pooperačnom období hernie tvoria až 5% všetkých manipulácií s otvorením brušnej dutiny a pri analýze priebehu hnisavých rán sa indikátor zvyšuje na 10%. Preventívne opatrenia závisia nielen od typu chirurgického zákroku, zručnosti lekára, ale aj od správania pacienta, implementácii odporúčaní počas rehabilitačného obdobia..

Pooperačná prietrž prednej brušnej steny brucha - čo to je?

Takmer každý vie, že prietrž je výstupok nad povrchom tela. Má niekoľko komponentov. Patria sem: brána, herniálny vak a jeho obsah. Taký výstupok môže mať rôzne lokalizácie. Najčastejšie sa vyskytujú ingulinálna, pupočná a femorálna hernia. Môžu byť tiež v chrbtici. Akékoľvek vnútorné orgány môžu byť lokalizované v dutine herniálneho vaku. Vo väčšine prípadov ide o slučky čreva (ak je výstupok umiestnený na žalúdku). Pri iných typoch prietrže môže byť obsah miechy, mužských pohlavných orgánov, pečene atď..

Aký je rozdiel medzi výčnelkami vytvorenými po chirurgických zákrokoch? Hlavný rozdiel je príčinou vzniku, je to vždy operácia. Pooperačná brušná hernia sa dá rozoznať podľa miesta a času výskytu. Obsah vaku môže byť rovnaký ako pri iných typoch tejto patológie. Prietržová brána je oblasť, kde sa uskutočnil chirurgický rez. Vo väčšine prípadov je to biela línia brucha, jazva po pripojení, cholecystektómia. Samotný hernálny vak je reprezentovaný tkanivami prednej brušnej steny - kožou, svalmi a fasciou. Najčastejšie sa výčnelok objaví po nejakom čase od okamihu operácie.

operácie

Chirurgia je jediná liečba pooperačného vzdelávania. Odstránenie prietrže je zložitá operácia, ktorá si vyžaduje starostlivú prípravu. Odporúča sa vykonať plánovaný chirurgický zákrok bez čakania na porušenie, pri ktorom sa pri mimoriadnej udalosti odstráni prietrž. Pri porušení počas chirurgického zákroku sa uskutoční čiastočná resekcia čreva.

Natiahnite plast

Používa sa na malé kýly. Počas operácie sa vnútorné orgány chirurga vracajú na miesto. Na zošívanie prietržových brán sa používa mäkké tkanivo odobrané od samotného pacienta. Sú zošívané cez bránu a pôsobia ako korzet.

Stretch plast sa zriedka používa na odstránenie prietrže, pretože dýchacie funkcie osoby môžu byť narušené..

Táto technika sa používa v zriedkavých prípadoch, je spojená s rizikami počas chirurgického zákroku a dlhou dobou zotavenia. Pacient môže mať poškodené dýchacie funkcie, možnosť vytvorenia pooperačnej jazvy nie je vylúčená. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii..

Nastavenie mriežky

Metóda uzavretia implantátu z oka sa používa pre veľké prietrže. Endoprotéza použitá ako držiak vnútorných orgánov je vyrobená z polypropylénového materiálu, ktorý nie je v tele vylúčený a veľmi rýchlo rastie do biologických tkanív..

Počas operácie sa prietrž odstráni, vnútorné orgány sa vrátia do pôvodnej polohy v brušnej dutine, prietržová brána sa uzavrie pomocou sieťového implantátu.

Po tejto operácii prakticky neexistujú žiadne riziká straty orgánov..

Laparoskopická hernioplastika

Účinný spôsob odstránenia pooperačnej prietrže. Používa sa najčastejšie kvôli ľahkosti techniky, minimálnym rizikám komplikácií a rýchlemu zotaveniu. Laparoskopia sa vykonáva niekoľkými malými vpichmi v koži..

Najúčinnejšou metódou na odstránenie pooperačnej hernie je laparoskopická hernioplastika..

Prostredníctvom otvorov sa zavádzajú chirurgické nástroje na odstránenie vaku a na obnovenie umiestnenia vnútorných orgánov..

Počas operácie sa aplikuje sieťový implantát s nelepivým povlakom, ktorý uzatvára prietržnú bránu. Jazvy po laparoskopii zostávajú veľmi malé a neviditeľné.

Odrody pooperačných hernií

Niekoľko typov tejto patológie sa odlišuje v závislosti od veľkosti herniového výčnelku a jeho lokalizácie na prednej brušnej stene. Všetky však majú rovnaké dôvody na rozvoj. Bez ohľadu na typ sa výčnelky vyvíjajú v pooperačnom období. Vo väčšine prípadov sa prietrž brucha odstráni chirurgicky. Toto je diagnostické kritérium pre ventrálne (pooperačné) defekty. V závislosti od miesta sa rozlišujú tieto typy kýly:

 1. prostredný.
 2. postranné.

V prvom prípade je herniálny výčnelok umiestnený v strede brucha. Môže byť vyššia, nižšia a na úrovni pupočného kruhu. Bočná hernia je umiestnená na bočnej strane brušnej steny. Okrem toho sa delia na výbežky vľavo a vpravo.

Malé, stredné, veľké a veľmi veľké kýly sa líšia veľkosťou. V prvom prípade nie je narušená konfigurácia brucha. Voľným okom sú viditeľné stredné a veľké kýly. Zaberajú významnú časť prednej brušnej steny. Veľmi veľké výčnelky môžu obsahovať niekoľko vnútorných orgánov (črevo, omentum) v herniálnom vaku. Zaberajú 2/3 prednej brušnej steny.

Užitočný článok? Zdieľajte odkaz Vkontakte

Aký je rozdiel medzi pooperačnou kýlou bielej línie brucha?

Pooperačná kýla často zaujíma strednú pozíciu na prednej brušnej stene. V tomto prípade je to v oblasti bielej čiary brucha. Toto usporiadanie herniálneho výčnelku nastáva po masívnych chirurgických zákrokoch. V niektorých prípadoch sa urobí rez strednou líniou na diagnostikovanie chirurgických patológií, ktoré sa nedajú zistiť inými metódami..

Mediálna pooperačná prietrž na bruchu nastáva kvôli slabosti prednej brušnej steny. V tejto oblasti sa nachádzajú svaly rekta. Pri chirurgických zákrokoch pozdĺž bielej línie sa urobí rez v koži a tukovom tkanive. Svaly brucha konečníka sa pohybujú od seba. Preto liečenie po laparotómii trvá pomerne dlho. Je potrebné dosiahnuť nielen vytvorenie vytvorenej jazvy, ale aj obnovenie (uzavretie) svalov rekta.

Triedy lézií medzistavcovej platničky v hrudníku, bedrách a sakrálnej kosti

S hrudnou, bedrovou alebo sakrálnou herniou chrbtice v ICD bola zaradená trieda M51. Rozumie sa to ako lézia medzistavcových platničiek iných oddelení s myelopatiou (M51.0), radikulopatiou (M51.1), bedrovou kosťou kvôli posunu medzistavcového segmentu (M51.2), ako aj so špecifikovanou (M51.8) a nešpecifikovanou (M51.9) léziou. medzistavcové platničky. V ICD 10 M51.3 je aj kód. M51.3 je degenerácia medzistavcových platničiek, ktorá sa vyskytuje bez spinálnych a neurologických príznakov.

Táto tabuľka sa zvyčajne vyžaduje pre lekárov, zdravotné sestry a ostatných zdravotníckych pracovníkov, zamestnancov sociálneho poistenia a zástupcov ľudských zdrojov. Ktokoľvek môže získať informácie, je verejne prístupný.

Príznaky choroby v hrudnej, bedrovej a sakrálnej oblasti vo forme tabuľky

Ľudská chrbtica má určité ohyby, v skutočnosti to nie je stĺp, aj keď v mnohých prameňoch možno nájsť názov „chrbtica“. Fyziologické ohyby nie sú príznakom patologického procesu v tele, existujú určité normy a odchýlky pre rôzne patológie. Kýla chrbtice v hrudnej oblasti spôsobuje, že sa osoba sklopí, takže bolesť sa menej prejavuje, takže je možný výskyt kyfózy alebo lordózy. Aby choroba neviedla k takým komplikáciám, mali by ste včas rozpoznať príznaky patológie a poradiť sa s lekárom. Pozrime sa na príznaky degeneratívnej choroby v závislosti od miesta. Všetko je v tabuľke podrobne opísané, dokonca aj nevedomý človek bude schopný urobiť predbežnú diagnózu, aby vedel, ktorý lekár si objedná termín.

Kýla chrbtice v sakrálnej oblasti sa najčastejšie vyskytuje medzi segmentmi L5-S1. V tomto prípade je to bolesť, ktorá vyžaruje do zadku, dolných končatín, bedrovej oblasti, znecitlivenie chodidla, nedostatok reflexov, zmena citlivosti, pocit „husacích hrčiek“, mravčenie, „potlačenie kašľa“ (pri kašľaní alebo kýchaní pacienta dochádza k prudkej bolesti).

rozdelené na vonkajšie a vnútorné. Vonkajšia brušná hernia je chirurgické ochorenie, pri ktorom cez rôzne otvory vo svalovo - aponeurotickej vrstve brušných stien a panvového dna vystupujú vnútornosti spolu s parietálnou vrstvou peritonea s integráciou kože. Vnútorná brušná prietrž sa vytvára vo vnútri brušnej dutiny v peritoneálnych vreckách a prechádza alebo preniká do dutiny hrudníka prirodzenými alebo získanými otvormi a trhlinami bránice..

Kód medzinárodnej klasifikácie chorôb ICD-10:

 • K40 - Inguinalna kýla
 • K41 - femorálna prietrž
 • K42 - Pupočná prietrž
 • K43 - Kýla prednej brušnej steny
 • K44 - Membránová prietrž
 • K45 - Iné brušné prietrže
 • K46 - Nešpecifikovaná brušná prietrž

Príčiny hernie na bruchu po operácii

Normálne by sa po chirurgických zákrokoch nemali vytvárať herniové výčnelky. Ich vzhľad naznačuje nesúlad s technikou operácie, nesprávny životný štýl po zákroku (vzpieranie, nadmerná fyzická námaha). Okrem toho sa môže objaviť ventrálna prietrž sama osebe. K tomu zvyčajne prispievajú rôzne choroby, pri ktorých sa rany hoja pomalšie ako u zdravých ľudí. Pooperačná prietrž na bruchu sa môže objaviť z týchto dôvodov:

 1. Dlhá tamponáda brucha. Uchyľujú sa k nemu pri komplexných chirurgických zákrokoch, ako aj pri výskyte komplikácií. Medzi operácie, po ktorých sa vyvinú ventrálne kýly, je možné rozlišovať: odstránenie slepého čreva a žlčníka, resekcia pečene. Dlhodobé hojenie tkanív je tiež pozorované kvôli zásahom do žalúdka (krvácanie, perforácia vredu) a čriev (obštrukcia), panvových orgánov a obličiek..
 2. Anamnéza cukrovky. Pacienti trpiaci týmto ochorením majú často vaskulárne komplikácie. Výsledkom je, že na rozdiel od zdravých ľudí sa akékoľvek povrchy rán liečia oveľa dlhšie a tvrdšie.
 3. Porušenie chirurgickej techniky. Kýla sa môže vyskytnúť pri použití kvalitného materiálu na šitie, silného napätia nite, nedostatku prípravy na chirurgický zákrok.
 4. Infekcia rán. Vyskytuje sa, keď je bakteriálna infekcia spojená z dôvodu nedodržania hygienických pravidiel, nedostatočného riadneho ošetrenia sut antiseptikami..
 5. Nadváha u pacienta.
 6. Odmietnutie nosiť obväz po operácii.

Ventrálna kýla sa môže tvoriť v rôznom čase. V niektorých sa objaví niekoľko dní po operácii. V iných prípadoch sa vyvíja v priebehu niekoľkých mesiacov..

diéta

Strava predpísaná pacientom, ktorí sa podrobili operácii prietrže, nie je taká prísna ako strava predpísaná po operácii tráviaceho traktu..

Účelom takejto stravy je znížiť potenciálne zaťaženie v mieste operácie. Zvyčajne sa tento tlak vytvára presne v črevách. Dosahuje sa to správnou a frakčnou výživou, ako aj potravinami a jedlami, ktoré sa ľahko trávia a pohybujú sa v črevách bez toho, aby spôsobovali nadúvanie..

V potravinách sa kladie dôraz na tekuté jedlá a dusené jedlá. Dodržiavanie lekárskeho typu výživy trvá od okamihu odstránenia kýly až do úplného obnovenia stavu pacienta.

Jedlo sa užíva frakčne pri 5 až 6 jedlách denne. Súčasne by sa porcie mali výrazne znížiť. Nutričná hodnota dennej stravy je 2500 kcal. Na zjednodušenie pochopenia toho, čo presne je súčasťou dennej stravy, existuje osobitná schéma.

proteínnie viac ako 90 g
sacharidy300 až 350 g
tuky70 g
soľnie viac ako 10 g
vodanajmenej 1,5 l

Na základe chemického zloženia určenej stravy a dennej stravy. Medzi jedlami, ktoré sa dajú pripraviť po prietrži, patria:

 1. Jemné vermicelli polievky.
 2. Parná ryba.
 3. Dusené mleté ​​kuracie kotlety.
 4. Kuracie karbonátky.
 5. Zemiaková kaša.
 6. Nízkotučný tvaroh s kyslou smotanou.
 7. Ryžová kaša v mlieku.
 8. Mrkvový šalát.
 9. pohánka.
 10. Praženica.
 11. Čerstvý zeleninový šalát.
 12. Dusené sušené ovocie.
 13. Varená morka.
 14. Kissel.
 15. Slabý čaj s mliekom alebo medom.

Zoznam produktov, ktoré by ste nemali používať:

 1. konzervácia.
 2. Huby, bez ohľadu na spracovanie.
 3. Hrach, fazuľa.
 4. Cesnak a cibuľa bez spracovania.
 5. Domáce mlieko.
 6. Vyprážané mäso a ryby.
 7. Čerstvé pekárstvo.
 8. Zmrzlina a studené jedlá.
 9. Káva a alkohol.
 10. Slivky, marhule, hrušky.

Účinnú stravu musí predpísať lekár. Postupujte veľmi prísne.

V niektorých prípadoch môže dokonca aj najmenšie zhovievavosť viesť k zhoršeniu stavu a problémom s liečením a rehabilitáciou. Hlavná vec na zapamätanie je, že strava je najlepším pomocníkom v procese boja proti brušnej hernii, ako aj základu pre pooperačné zotavenie..

Klinický obraz s pooperačnou kýlou

Pooperačná brušná hernia často pacientov neobťažuje, pretože to neovplyvňuje celkový stav. Ak sa však objaví, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Bez ohľadu na typ a umiestnenie prietrže sa skutočne môžu vyskytnúť vážne komplikácie. Najbežnejšou a najnebezpečnejšou z nich je porušenie vnútorných orgánov. Hlavné príznaky nekomplikovanej prietrže sú:

 1. Vzhľad výstupku (tubercle) stúpajúci nad povrch prednej steny brucha. Môže mať rôznu veľkosť a tvar (zvyčajne guľatý, oválny). Hernia konzistencia je zvyčajne mäkká.
 2. Obojsmerný výčnelok. Pri malej veľkosti prietrže zmizne, keď zmeníte polohu tela alebo pritlačíte prstom.
 3. Vzhľad výčnelku s napätím svalov tlače, kašeľ.
 4. Bolesť trenia na odevoch.
 5. V niektorých prípadoch nevoľnosť a zvracanie.
 6. Poruchy čreva (zápcha alebo hnačka).

Ak dôjde k porušeniu herniálneho výčnelku, vytvorí sa klinický obraz „akútneho brucha“. Je to kvôli kompresii črevnej slučky a jej ischémii. Vo vážnych prípadoch sú zadržané orgány podrobené nekróze. Toto je sprevádzané silnou bolesťou, horúčkou, intoxikáciou..

Chirurgické ošetrenie

Akákoľvek prietrž sa dá liečiť iba chirurgicky. Bez chirurgického zákroku sa výčnelky môžu prenášať samy o sebe iba u detí a potom nie vo všetkých. Pooperačná ventrálna prietrž - priama indikácia pre chirurgickú liečbu.

Chirurgické odstránenie tohto typu výčnelku má určité ťažkosti:

 • Prítomnosť veľkého množstva jazvového tkaniva zo starej operácie, ktorá je slabo zásobená krvou a vytvára základ pre recidívu prietrže.
 • Zvyčajne sa jedná o hrčky veľkých rozmerov, ktoré počas operácie spôsobujú veľa problémov.

Dva typy chirurgických výkonov pri ventrálnej prietrži:

 1. Stretch. Uzatvorenie hernálneho portálu pomocou vlastných tkanív brušnej steny.
 2. Ľahká. Kýlová brána je uzavretá umelými materiálmi.
 • Otvorené: urobte veľký rez na koži. Stará jazva je zvyčajne excidovaná (to znamená, že nová jazva bude o niečo dlhšia ako stará)..
 • Laparoskopický: prietrž je zvnútra uzavretý pomocou špeciálneho nástroja (laparoskop). Táto technika sa používa hlavne pre malé výčnelky..

Výhody a nevýhody oboch metód sú uvedené v tabuľke:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

výhodynevýhody
Stretch techniky
 • Nižšia cena.
 • Nevyžaduje vysoko kvalifikovaného chirurga.
 • Je ťažké alebo nemožné uzavrieť veľké prietrže.
 • Vyššia miera recidívy.
 • Silná bolesť v skorom pooperačnom období.
Ľahké techniky
 • Hernie je možné liečiť ľubovoľnej veľkosti a akejkoľvek lokalizácie.
 • Výrazne nižšia miera recidívy.
 • Kratšia doba pooperačnej rehabilitácie.
 • Vyžaduje špeciálne materiály (zvyčajne polypropylénové pletivo).
 • Vyžaduje chirurga s určitou úrovňou kvalifikácie.
 • Laparoskopické odstránenie vyžaduje anestéziu.

Dnes sa až 90% ventrálnych kýiel odstráni pomocou neobmedzených techník..

Diagnóza kýly brucha

Diagnóza ventrálnej kýly je založená na vyšetrení a výsluchu pacienta. Je potrebné zistiť, ako dlho sa zákrok vykonal, ako dlho sa jazva zahojila. Ak sa pacient sťažuje na bolestivú formáciu, ktorá sa koriguje, môžete urobiť diagnózu: pooperačnú prietrž na bruchu. Fotografie takýchto výčnelkov nájdete v lekárskej literatúre. Hernia sa môže podobať rôznym novotvarom. Preto, ak sa vyskytne akýkoľvek výčnelok, mali by ste sa poradiť s chirurgom. Diferenčnú diagnostiku dokáže správne len on.

príznaky

Hlavným znakom prietrže je detekcia výčnelku v oblasti pooperačnej jazvy a okolo nej. V počiatočnom štádiu sú pooperačné "hrbole" samy o sebe upravené v ľahu, príliš nezasahujú a nemajú príznaky. Bolesť a rast tvorby nádoru sa vyskytuje počas namáhania, náhlych pohybov, zdvíhania ťažkých predmetov.

V horizontálnej polohe sa výstupok zmenšuje. Zhoršenie stavu je spojené s prechodom bolesti na konštantné, niekedy záchvaty charakteru, kontrakcie. Zároveň sa pacienti sťažujú na:

 • pri dlhšej zápche;
 • konštantné nadúvanie;
 • grganie;
 • nevoľnosť;
 • ťažkosti s močením (v prípade suprapubických hernií);
 • podráždenie alebo zápal kože na bruchu v oblasti herniálneho výčnelku.

Stav pacienta závisí od veľkosti prietrže, procesu priľnavosti v brušnej dutine vo vnútri herniálneho vaku. Niekedy, dokonca aj pri veľkých kýlach, nemajú pacienti sťažnosti.

Liečba pooperačných kýly doma

Odstránenie pooperačnej brušnej prietrže môže vykonať iba kvalifikovaný odborník. V niektorých prípadoch je však možné sa vyhnúť chirurgickému zákroku. Konzervatívne ošetrenie prietrže sa vykonáva doma. Zahŕňa: po diéte, boji proti zápche, obmedzení fyzickej aktivity a nosení špeciálneho obväzu alebo zoštíhľujúceho spodného prádla.

Naši lekári

Lutsevich Oleg Emmanuilovich

Hlavný chirurg CELT, vyznamenaný doktor Ruskej federácie, hlavný špecialista oddelenia endochirurgie a endoskopie v Moskve, korešpondent člen Ruskej akadémie vied, vedúci oddelenia fakultnej chirurgie č. 1, Moskovská štátna lekárska univerzita, doktor lekárov, doktor najvyššej kategórie, profesor

Dohodnúť si schôdzku

Gordeev Sergey Alexandrovich

Chirurg, doktor najvyššej kategórie

Dohodnúť si schôdzku

Prokhorov Yuri Anatolyevich

Chirurg, vedúci chirurgického oddelenia CELT, kandidát lekárskych vied, lekár najvyššej kategórie

Dohodnúť si schôdzku

Druhy chirurgie brušnej prietrže

Výber chirurgickej liečby závisí od veľkosti prietrže. S miernym vyčnievaním orgánov sa vykonáva autoplastika. Zahŕňa to uzavretie defektu vlastnými tkanivami pacienta. Ak je prietrž veľká, operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Na obnovenie aponeurózy prednej brušnej steny sa používajú špeciálne implantáty - syntetické siete. Pomáhajú posilňovať svaly a znižujú pravdepodobnosť opakovaného výskytu prietrže. V súčasnosti je táto technika bežná vo všetkých krajinách..

Prevencia pooperačnej brušnej prietrže

Preventívne opatrenia by mali prijímať nielen lekári vykonávajúci chirurgický zákrok, ale aj pacienti. Jeden mesiac po operácii nemôžete zdvíhať ťažké predmety a cvičiť. Odporúča sa tiež vyhnúť sa zápche. Ak to chcete urobiť, mali by ste dodržiavať diétu, ak je to potrebné, užívať preháňadlá. Po laparotómii musíte nosiť obväz. Pomáha obnoviť predchádzajúce stavy brušných svalov..

Výskyt brušnej prietrže po chirurgickom zákroku nastáva z rôznych dôvodov.

Toto je nepríjemná patológia, ktorá spôsobuje vážne nepohodlie v každodennom živote človeka..

Keď sa objavia príznaky prietrže, je potrebné diagnostikovať a predpísať vhodnú liečbu.

V tomto prípade sa nevyhnutne objasní dôvod, ktorý viedol k vzniku patológie..

Možné komplikácie

Pooperačná kýla môže mať niekoľko možných komplikácií. Hlavné a najnebezpečnejšie sú:

 • coprostasis;
 • perforácia;
 • črevná obštrukcia.

Zranená prietrž je ďalší nebezpečný druh komplikácie. Vyskytuje sa náhle, najčastejšie u pacientov, ktorí včas nekontaktovali kliniku. Kýla súčasne vyvinie prietržovú bránu, ktorá štiepi veľké omentum alebo črevné slučky, čo vedie k obštrukcii čriev, častej zápche a nekróze tkanív..

Porucha počas porušenia je nenapraviteľná a vyžaduje si neodkladný lekársky zásah, aby sa zachránil život pacienta.

V prípadoch, keď už došlo k nekróze tkaniva, potom chirurg pri reparácii prietrže vykoná chirurgickú resekciu uškrteného čreva..

Pri porušení môže pacient pociťovať silnú bolesť, ktorá často vedie k bolestivému šoku. Spolu s bolesťou si pacient všimol bledosť kože, hypotenziu a tachykardiu. Väčšina pacientov trpí zápchou, ktorej trvanie môže trvať viac ako týždeň.

Porušenie pooperačnej prietrže môže viesť k smrti pacienta, a preto by pri tomto ochorení malo byť naliehavé kontaktovať lekára.

Príčiny vzniku patológie

Chirurgické ošetrenie gastrointestinálneho traktu vždy predstavuje riziko.

Porušenie integrity brušnej dutiny slúži ako základ pre vývoj infekčných a iných chorôb. Medzi patológie špeciálneho druhu patria kýly.

Podľa definície uvedenej v klasifikátore chorôb je prietrž fenomén vystupovania obsahu vnútorných orgánov..

Tento výčnelok sa vyskytuje mimo anatomickej oblasti, v ktorej by mali byť. Patológia je výsledkom svalovej slabosti..

Po operácii strácajú svalové štruktúry brušnej dutiny svoju pružnosť a silu.

Existuje zoznam chorôb gastrointestinálneho traktu, ktoré je možné liečiť iba chirurgicky.

Pooperačná brušná hernia sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • operácia bola vykonaná v krátkom čase a pripravená v zhone;
 • boli použité materiály nízkej kvality;
 • po operácii pacient porušil predpísaný režim.

V reálnej situácii sú situácie, keď je na záchranu človeka nutne potrebný chirurgický zákrok.

Neexistuje spôsob, ako uskutočniť predoperačnú prípravu gastrointestinálneho traktu. Po chirurgickom zákroku to často vedie k zhoršenej črevnej motilite.

Zvýšený tlak vo vnútri brušnej dutiny, plynatosť a dokonca kašeľ zhoršujú podmienky pre prerastanie pooperačného švu..

Preto sa zvyšuje pravdepodobnosť tvorby prietrže. Kvalita švu je do značnej miery určená materiálom na šitie..

Ak sa používajú „zhnité“ vlákna, pri nízkych napätiach sa môže vyskytnúť divergencia švíkov. Po operácii je pacientovi zakázaná fyzická aktivita a prejedanie sa.

Aby sa predišlo vážnym komplikáciám, odporúča sa nosiť obväz. Ak sa tieto odporúčania nedodržiavajú, potom sa vyvinie vnútorná prietrž, ktorej príznaky sa neprejavujú výslovne.

Príčinou pooperačnej brušnej prietrže môžu byť chronické ochorenia a celková slabosť tela..

Pri diabetes mellitus sa mení štruktúra tkanív brušnej dutiny, čo má negatívny vplyv na proces hojenia švu..

Neustále sa vyskytujúca zápcha vytvára ďalšie zaťaženie celého pobrušnice.

Pod vplyvom týchto faktorov sa niekedy vyskytuje vagová hernia, ktorej príznaky sa prejavujú implicitne.

Mnohoročné skúsenosti naznačujú, že u pacientov s nadváhou sa pooperačná peritoneálna hernia vyskytuje častejšie ako u pacientov s normálnou hmotnosťou..

Ako liečiť patológiu

Hlavnou metódou liečby je chirurgické odstránenie prietrže s následnou plastickou chirurgiou. Ak existujú kontraindikácie, používa sa na operáciu konzervatívna liečba. Jeho cieľom nie je toľko na vyliečenie choroby, ako aj na prevenciu komplikácií.

Konzervatívna liečba sa vykonáva, ak pacient odmietne chirurgický zákrok alebo existujú kontraindikácie. Kontraindikáciou pri chirurgickej liečbe môže byť tehotenstvo, závažné ochorenie srdca, dýchací systém, zrážanie krvi.

Aká je konzervatívna liečba:

 1. Nosiť špeciálny vysoký obväz.
 2. Posilnenie svalov tlače (fyzioterapeutické cvičenia).
 3. Vylúčenie ťažkej fyzickej námahy.
 4. Normalizácia telesnej hmotnosti pri obezite.
 5. Dodržiavanie diéty zameranej na prevenciu zápchy (vláknina a cereálie, 1,5 litra vody denne).
 6. Liečba chorôb, ktoré sa prejavujú ako chronický kašeľ.

Konzervatívna liečba môže byť použitá ako prípravok na chirurgický zákrok.

Kýlová chirurgia je indikovaná u všetkých pacientov bez kontraindikácií. V nekomplikovanom kurze je predpísaný chirurgický zákrok (6-12 mesiacov po vývoji patológie).

Pri porušení prietrže alebo vzniku akútneho zlyhania čreva sa vykonáva urgentná operácia.

Operácia môže byť otvorená alebo laparoskopická. Výber taktiky závisí od zákonnosti prietrže, jej veľkosti, prítomnosti zápalových zmien. Vo väčšine prípadov sa chirurgický zákrok vykonáva v celkovej anestézii, zriedkavo v lokálnej anestézii (s malým množstvom výčnelku)..

Operácia pozostáva z dvoch etáp:

 1. Vyrezanie kýly.
 2. Chybné uzavretie miestnymi tkanivami alebo syntetickými protézami.

Príznaky a diagnostika

Pacienti s traumou do brušnej dutiny chodia do zdravotníckych zariadení neustále. Liečba tejto patológie sa vo väčšine prípadov vykonáva chirurgickou metódou..

Kýly sú doteraz rozdelené do typov podľa nasledujúcich parametrov:

 • v mieste;
 • veľkosť a tvar;
 • mechanizmom výskytu.

Kýly sú vrodené a získané. Embryonálna patológia sa vyskytuje v dôsledku rôznych druhov porúch počas vývoja plodu.

Príznaky prietrže sú spravidla viditeľné už v prvých dňoch po narodení. Určenie získanej kýly u dospelých je ťažšie.

Kýla je vo vonkajších prejavoch vnútorná a vonkajšia. Popri tejto charakteristike je pooperačná patológia brušnej dutiny rozdelená na správnu a nesprávnu.

Prvýkrát po operácii sa môžu objaviť príznaky prietrže. Ak je výbežok označený pozdĺž línie pooperačnej jazvy, môže to byť prvý príznak kýly.

Ak zároveň pociťujete bolesť brucha počas pohybu alebo fyzickej námahy, potom by ste nemali pochybovať.

Pri vnútornom mieste prietrže sú však príznaky úplne odlišné a nie explicitné.

Skúsení lekári určujú prítomnosť brušnej prietrže symptómom „kašľového tlaku“..

Keď pacient kašle a priloží dlaň na herniálny výčnelok, môžete cítiť zreteľný tlak. Táto skutočnosť naznačuje, že prietržová dutina komunikuje s pobrušnicou.

Po takomto jednoduchom vyšetrení môžete pacienta odkázať na presnejšiu diagnózu a predpísať konkrétnu liečbu.

Ak sa pooperačná kýla nelieči po dlhú dobu, u pacienta sa objavia pretrvávajúce dyspeptické poruchy, ako je nevoľnosť, zápcha, pálenie záhy..

Pri stanovovaní diagnózy by sa mali vždy brať do úvahy príznaky tejto vlastnosti..

Pri vizuálnom vyšetrení pooperačnej jazvy je možné pozorovať asymetrické vydutie. Toto je jasný znak brušnej prietrže..

Často sa stáva, že neexistujú žiadne zjavné príznaky. Rôzne typy kýly sa cítia rôznymi spôsobmi. V takýchto prípadoch je možné pomocou ultrazvuku získať presnejší obraz o vývoji patológie.

S cieľom vykonať účinnú liečbu je potrebné získať údaje o veľkosti prietrže, prítomnosti črevných zrastov a ďalších patologických zmenách..

Ak z nejakého dôvodu nie je možné získať potrebné informácie, pacient je odoslaný na röntgenové vyšetrenie.

Rehabilitácia

Na urýchlenie hojenia sú predpísané fyzioterapeutické postupy. Prvé 2 mesiace nemôžete nosiť viac ako 2 kg a namáhať brušné svaly. Športy sa odkladajú o 3 mesiace, počas ktorých nosia pooperačnú bandáž.

Je dôležité sledovať výživu. Malo by byť jemné a nespôsobovať problémy so zažívacím traktom:

 • mliečne výrobky;
 • ľahké polievky a obilniny;
 • varené vajcia, mäso, ryby;
 • spracované ovocie a zelenina.

Úplne vylúčte konzervované a korenené jedlá, pečivo. Jedzte 5 krát denne po malých dávkach. Mäsové jedlá sa najlepšie dusia, zvyšok sa varí.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hernia disku je vážnou komplikáciou dlhodobej osteochondrózy. Degeneratívne degeneratívne ochorenie spôsobuje deštrukciu chrupavky v medzistavcovej platničke. V dôsledku toho praskne vláknitý kruh (vonkajšia membrána) a časť pulpózneho jadra (vnútorné želatínové teleso) opúšťa trhlinu.
Kýla Bohdalek je skutočnou patológiou posterolaterálnej časti bránice, ktorá postihuje plod aj v lone a v 50% prípadov vedie k smrti novorodencov. Vyskytuje sa u embryí už po 3 týždňoch tehotenstva a jeho vývoj sa ukončí o 8 - 9 týždňov od počatia.
Diagnózu pupočnej kýly často stretávajú rodičia detí. Chirurgovia sa často bojia: nemôžete urobiť bez operácie, Bože, zakaz, bude to priestupok, ktorý je pre dieťa smrteľne nebezpečný.