loader

Pupočná prietrž u novorodencov

Umbilická hernia u novorodencov je výčnelok zväčšeným pupočníkovým krúžkom niektorých vnútorných orgánov (črevné slučky, omentum). U dojčiat a detí prvých rokov života sa často tvorí pupočná prietrž. Podľa štatistík sa choroba vyskytuje u každého piateho dieťaťa narodeného včas a u každého tretieho predčasne narodeného dieťaťa. U všetkých typov herniálnych výčnelkov u detí predstavuje pupočná šnúra 12 - 15%. U dievčat sa pupočná kýla vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako u chlapcov.

Druhy pupočnej kýly u novorodencov

U novorodencov existujú dva typy pupočnej kýly:

 • vrodené alebo embryonálne (pravdivé, nepravdivé);
 • nadobudnutý.

V závislosti od komplikácií sú pupočné kýly nastaviteľné a nenastaviteľné (obmedzené)..

Najnebezpečnejšou komplikáciou embryonálnej pupočnej kýly u novorodencov je prasknutie membrán tvoriacich herniálny vak. Výsledkom je, že infekcia preniká do brušnej dutiny, čo vedie k rozvoju difúznej peritonitídy - smrteľnej choroby..

Príčiny a rizikové faktory

Po narodení dochádza v tele dieťaťa k niekoľkým zmenám, ktoré sa prispôsobujú mimozemskému životu. Najmä potom, čo pupočníková štrbina spadne, steny pupočného prstenca sa uzavrú a postupne vyhladzujú (infikujú) tkanivom jazvy. Spodná časť pupočného prstenca sa uzatvára lepšie, pretože má svalovú membránu. V hornej časti nie je žiadna svalová vrstva, a preto sa zatvára oveľa horšie, čo vytvára predpoklady na vytvorenie prietrže. Dodatočné uzavretie pupočného prstenca je značne uľahčené svalmi prednej brušnej steny. U novonarodených detí je však ich tón stále slabý, takže akékoľvek a ešte výraznejšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku (namáhanie, plač, kašeľ, kýchanie) vedie k výstupu cez rozšírený pupočný krúžok do pupočného priestoru pobrušnice, omentum, črevných slučiek. Tento mechanizmus nakoniec vedie k vzniku pupočnej kýly u novorodencov a detí v prvých rokoch života.

Predispozičné faktory vzniku pupočnej kýly u novorodencov a dojčiat sú dedičné predispozície (riziko rozvoja choroby u dieťaťa, ktorého rodič trpel týmto ochorením, je viac ako 70%), ako aj chorôb sprevádzaných častým zvýšením vnútrobrušného tlaku:

Pri kašľaní a namáhaní prenikajú brušné orgány pupočníkovým krúžkom do pupočného tkaniva a postupne ho stále napínajú..

Tvorba pupočnej kýly u novorodencov je tiež náchylná na patologické stavy, ktoré vedú k oslabeniu svalového tonusu prednej brušnej steny:

Získané (postnatálne) pupočné kýly sa začínajú tvoriť počas novorodeneckého obdobia, ale klinicky sa zvyčajne začínajú prejavovať o niečo neskôr (od 2 - 3 mesiacov).

Okrem postnatálnych pupočníkových hernií majú novorodenci tiež vrodené (embryonálne) hernie. Iný názov pre tento typ kýly je omphalocele. Predstavujú anomáliu vo vývoji prednej brušnej steny, ktorej dôsledkom je prolaps vnútorných orgánov do pupočnej šnúry. Ochorenie sa vyskytuje s frekvenciou 1 prípad na 3 000 až 4 000 narodených.

Negatívne faktory, ktoré ovplyvňujú telo tehotnej ženy, môžu u plodu vyvolať vznik embryonálnej pupočnej kýly:

 • vírusové ochorenia (chrípka, hepatitída, osýpky);
 • tehotenské patológie (poruchy placentárneho obehu, ťažká gestóza, anémia, kardiovaskulárne poruchy);
 • fajčenie, vrátane pasívneho;
 • pitie alkoholu;
 • ionizujúce žiarenie;
 • užívanie liekov s teratogénnymi účinkami;
 • žijú v oblasti so zlými environmentálnymi podmienkami.

Tvorba embryonálnej hernie je spojená s genetickými poruchami, pretože táto odchýlka je súčasťou geneticky determinovaných chorôb, ako sú napríklad Edwardsove a Patauove syndrómy, ako aj komplexu OEIS [O - omphalocele, E - ektopia močového mechúra (t. J. Jeho umiestnenie vonku a nie vo vnútri brušnej dutiny), I - fúzia konečníka, S - defekty miechy].

Príznaky pupočnej kýly u novorodencov

Klinický obraz embryonálnych a postnatálnych hernií je odlišný. Vrodená pupočná hernia u novorodencov sa zistí okamžite po narodení dieťaťa. Sú pravdivé a nepravdivé. Falošné kýly prirodzene predstavujú prípadné brušné orgány, t. J. Ich prolaps. Pri vyšetrení novorodenca v tomto prípade sa zistí pečeň, slučky čreva, voľne ležiace na povrchu brucha..

Pri pravých embryonálnych pupočníkových herniách u novorodencov sa počas vyšetrenia nachádzajú vnútorné orgány umiestnené mimo brušnej dutiny, ktoré sú zvonka zakryté priesvitným tenkým filmom. Tento film je krehký, ľahko sa roztrhne. V tomto prípade vyjdú brušné orgány.

Embryonálna pupočná kýla u novorodencov je takmer vždy kombinovaná s ďalšími vývojovými abnormalitami:

 • Meckelova divertritída;
 • atrézia konečníka;
 • vrodená obštrukcia čreva;
 • Urachusova cysta
 • rozštiepenie hrudnej kosti;
 • nedostatok pevného poschodia;
 • krátka pera;
 • abnormality vývoja bránice;
 • ektopia močového mechúra;
 • vrodené srdcové defekty a hlavné krvné cievy;
 • malformácia ochlpenia.

Hlavným príznakom pupočnej kýly u novorodencov, ktorá sa tvorí v postnatálnom období, je výskyt mierneho opuchu v oblasti pupka, ktorý má oválny alebo okrúhly tvar. Na pozadí zvýšeného vnútrobrušného tlaku sa tento opuch zväčšuje a v pokoji sa zmenšuje.

Získané (postnatálne) pupočné kýly sa začínajú tvoriť počas novorodeneckého obdobia, ale klinicky sa zvyčajne začínajú prejavovať o niečo neskôr (od 2 - 3 mesiacov).

Získaná pupočná kýla u dojčiat a detí prvých rokov života u nich zvyčajne nespôsobuje nepohodlie. Ale niekedy, najčastejšie na pozadí progresie choroby a dosiahnutia herniálneho výčnelku značnej veľkosti, môže dieťa zažiť kŕče brucha, nevoľnosť, zápchu. Novorodenec je nepokojný - často plače, odmieta prsník, zle spí.

Porušenie pupočnej kýly u novorodencov je mimoriadne zriedkavé. Ak súčasne dôjde ku kompresii črevného úseku, potom je herniálny výstupok ostro bolestivý a nekontrolovateľný. Okrem toho má dieťa príznaky a príznaky akútneho brucha:

 • opakované opakované vracanie;
 • oneskorené vypúšťanie plynu a stolice;
 • kŕče brucha.

Dieťa neprestajne plače, ťahá nohy k bruchu.

diagnostika

Diagnóza pupočnej kýly u novorodencov a detí prvých rokov života nie je náročná. Počas hmatu brucha sa určí rozšírený pupočníkový krúžok. Zdvihnutím hlavy a tela novorodenca si môžete všimnúť divergenciu svalu brucha a hernia..

U všetkých typov herniálnych výčnelkov u detí predstavuje pupočná šnúra 12 - 15%. U dievčat sa pupočná kýla vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako u chlapcov.

Ak existujú indikácie na chirurgickú liečbu pupočnej kýly u novorodencov, vykoná sa niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku so zavedením kontrastného činidla);
 • rádiografia gastrointestinálneho traktu pomocou síranu bárnatého;
 • prehľadová röntgenová snímka brušnej dutiny;
 • Ultrazvuk brucha a panvy.

Vo väčšine prípadov je embryonálna pupočná hernia diagnostikovaná vo fáze vnútromaternicového vývoja dieťaťa počas plánovaného ultrazvukového vyšetrenia..

Liečba pupočnej kýly u novorodencov

Postnatálne pupočné kýly u novorodencov sa vo väčšine prípadov prenášajú nezávisle, aby sa dostali k dieťaťu vo veku 6 - 7 rokov, preto je v tomto prípade opodstatnená taktika vyčkávania. Na posilnenie brušných svalov sa odporúča dieťa častejšie ukladať na žalúdok. Masáž prednej brušnej steny, ktorá sa pravidelne vykonáva s pupočnou kýlou novorodenca, tiež urýchľuje proces hojenia..

V niektorých prípadoch môže lekár predpísať obväz z pupočnej kýly u novorodencov alebo sťahovací adhezívny obväz..

Keď dieťa vyrastie, kúpanie v bazéne, cvičenia na fyzioterapiu pomôžu posilniť svaly prednej brušnej steny..

Indikácie pre operáciu pupočnej kýly u novorodenca sú:

 • porušenie prietrže;
 • tráviace poruchy;
 • významný výčnelok prietrže.

Počas chirurgického zákroku chirurg vracia vnútorné orgány do brušnej dutiny, excituje herniálny vak a potom vykonáva plastickú chirurgiu (šitie a posilnenie) zväčšeného pupočného prstenca. Operácia trvá 30-40 minút. V dobrom stave bude dieťa prepustené z nemocnice ráno nasledujúceho dňa.

Plánovaná oprava kýly vykonaná podľa indikácií je zriedka sprevádzaná komplikáciami. Obdobie rehabilitácie je krátke.

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly u novorodencov, odumretá časť čreva sa odstráni (resekuje) a následne sa obnoví jej integrita (metóda end-to-end alebo end-to-side). Potom začnú excitovať herniálny vak a plastikujú herniálny portál (pupočný krúžok).

Pri embryonálnej pupočnej kýle novorodencov spočíva liečba v chirurgickom zákroku, ktorý sa vykonáva v prvý deň života dieťaťa..

Možné následky a komplikácie

Najnebezpečnejšou komplikáciou embryonálnej pupočnej kýly u novorodencov je prasknutie membrán tvoriacich herniálny vak. Výsledkom je, že infekcia preniká do brušnej dutiny, čo vedie k rozvoju difúznej peritonitídy - smrteľnej choroby..

Porušenie postnatálnej pupočnej hernie u novorodencov je sprevádzané nekrózou črevného traktu a rozvojom mechanickej črevnej obštrukcie, ktorá je zase komplikovaná difúznou peritonitídou..

predpoveď

Prognóza embryonálnych pupočníkových hernií u novorodencov, najmä ak sú kombinované s inými abnormalitami vývoja vnútorných orgánov, je nepriaznivá - 60 - 70% prípadov je smrteľných, a to aj pri včasnom ošetrení..

Priaznivé pupočné kýly u novorodencov prebiehajú priaznivo. Spravidla nedávajú deťom nepríjemné pocity a prenášajú sa samy o sebe, keď dieťa starne.

Plánovaná oprava kýly vykonaná podľa indikácií je zriedka sprevádzaná komplikáciami. Obdobie rehabilitácie je krátke. Pri urgentných chirurgických zákrokoch spojených s porušením pupočnej kýly u novorodencov sa prognóza zhoršuje.

Po extrakcii ochorenia sa zriedkavo vyskytujú relapsy..

prevencia

Aby sa zabránilo tvorbe pupočnej kýly u novorodencov, je potrebné vykonávať činnosti zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny dieťaťa:

 • masáže;
 • triedy fyzickej terapie;
 • časté ležanie na bruchu;
 • plávanie.

Je veľmi dôležité včas liečiť choroby, ktoré sú sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom (bronchiolitída, pneumónia, zápcha alebo hnačka)..

Prevencia embryových hernií spočíva v opatreniach, ktoré zabezpečujú normálny priebeh tehotenstva (správna výživa, dobrý odpočinok, odmietnutie zlých návykov, zdravé prostredie, prevencia vírusovej infekcie). V prípade zaťaženého dedičstva sa párom odporúča genetické poradenstvo vo fáze plánovania tehotenstva.

Pupočná prietrž u novorodencov

Pupočná kýla u novorodencov spôsobuje vážne obavy rodičom - najmä tým, ktorí sami trpeli prietržami v rôznych oblastiach tela. Dospelí pacienti vedia, čo silná bolesť a úzkosť také formácie spôsobujú, takže sa obávajú kýly u dieťaťa. Avšak pupočná kýla u dieťaťa má odlišné príznaky a priebeh v porovnaní s kýlou dospelých. Preto otázku ošetrenia nie vždy kladú lekári. Pomerne často hernia prechádza dieťaťom nezávisle, bez zásahu. Kedy a ako sa to stane - prečítajte si tento článok.

Ako sa pupočná kýla objavuje u novorodencov

Umbilická hernia u novorodencov akéhokoľvek typu sa objavuje v dôsledku oslabenia brušnej steny a vytvárania dier v nej. V tomto prípade brušná dutina nie je schopná udržať vnútorné orgány vo vnútri, v dôsledku čoho z nej vychádzajú, ale nepoškodzuje kožu a podkožné tkanivo. Ak je divergencia tkanív alebo svalov veľká, považuje sa to za patologické, ak nie (napríklad pupočníkový otvor), odborníci to považujú za prirodzené.

Keď sa dieťa vyvíja v materskom lone, pupočníková šnúra podporuje jeho spojenie s placentou: dieťa z neho dostáva kyslík, potrebné vitamíny a živiny, aby rástlo a získalo silu. Cez pupočnú šnúru sa uskutočňuje nielen dodávka potravín a kyslíka, ale aj odstraňovanie spotrebovaného „materiálu“ - odpadových produktov. Umbilikálna šnúra sa skladá z žily a z dvojice tepien: žila má funkciu eliminácie metabolických produktov a oxidu uhličitého a cievy majú funkciu obohatenia materskej krvi, ktorá obsahuje kyslík a živiny. Keď sa dieťa narodí, pupočníková šnúra sa stáva zbytočnou, pretože od tejto chvíle dieťa začne dýchať vlastné pľúca, a nie pomocou placenty, a spôsob, akým sa dieťa kŕmi, sa zmení. Umbilikálna šnúra, ktorá sa stala nepoužiteľnou, je odrezaná a bod rozhrania je priviazaný tak, aby dieťa nestratilo krv..

Ale aj po potlačení pupočnej šnúry zostáva jej vnútorná časť v brušnej dutine, tento jav sa nazýva pupočníkový prsteň. Zvyčajne je pupočníkový krúžok počas prvého mesiaca života novonarodeného dieťaťa prerastený spojivovým tkanivom. Nie je to však vždy a v dôsledku mnohých faktorov sa to úplne nezavrie. Umbilikálny kruh, ktorý zostáva otvorený, predstavuje výstup do brušnej dutiny, v ktorej sú umiestnené vnútorné orgány (omentum alebo črevné slučky). Preto môžu tieto orgány kedykoľvek vykĺznuť z brušnej dutiny prstencom smerom von a objaviť sa pod kožou v pupku. To je možné iba vtedy, ak odpor svalov brušnej steny nie je schopný odolať tlaku z brušnej dutiny..

Umbilická hernia u dieťaťa je herniový vak, ktorý je súčasťou oslabenej brušnej steny s vnútorným obsahom - orgánmi, ktoré vypadli cez „bránu“ tvorenú pupočníkovým krúžkom. Je veľmi dôležité, aby rodičia dieťaťa pochopili všetky tieto procesy, aby v prípade potreby vedome pomohli dieťaťu..

Štatistické údaje ukazujú, že pupočná kýla sa vyskytuje u dojčiat pomerne často - u každého piateho dieťaťa, ktoré je včasné tehotné. Pokiaľ ide o predčasne narodené deti, patológia sa im stáva ešte častejšie - v každom treťom prípade.

Dobrou správou je, že pupočná kýla je typ patológie, ktorá môže sama osebe zmiznúť, takže väčšina rodičov vo veku jedného roka už zabudne na svoje starosti s kýlou. „Sama o sebe“, samozrejme, neznamená bez pomoci: rodičia sa v každom prípade budú musieť riadiť určitými pravidlami, aby sa dieťaťu pomohlo vrátiť sa do normálu. Zostáva však malá kategória detí (asi 3 - 5%), v ktorých pupočná kýla pretrváva až do veku 5 rokov. V tomto prípade lekári ponúkajú rodičom možnosť modernej lekárskej starostlivosti..

Prečo sa u dieťaťa vytvára pupočná kýla?

Tvorba vrodenej prietrže. Ako už bolo uvedené, dôvodom vzniku prietrže je oslabenie brušnej steny. A existujú určité dôvody, prečo k jeho formovaniu v lone nedochádza podľa potreby. Hlavným dôvodom slabosti pobrušnice je nedostatočná pevnosť svalovej štruktúry a spojivového tkaniva - preto sa začína vyvíjať s poruchami. Výsledkom je, že prietrž kýly sa vyskytuje už pred narodením dieťaťa, pretože v lone vnútorné orgány už začínajú vyvíjať tlak na križovatku s pupočnou šnúrou..

Vznik získanej prietrže. Získaná pupočná kýla u dieťaťa sa najčastejšie vyskytuje počas narodenia dieťaťa alebo skôr bezprostredne po ňom. Jedným z dôvodov je to, že pôrodník alebo osoba, ktorá rodí, vám dajú negramotný priestor a upnú pupočnú šnúru a potom sa do jej oblasti môže dostať infekcia. Ďalším dôvodom je neschopnosť samostatne zarastať a uzavrieť pupočníkový prsteň.

Pupočná kýla u novorodencov môže byť rovná alebo šikmá. V prvom prípade hernálny vak a jeho komponenty jednoducho presahujú pupočníkový kruh. V druhej vzniká zložitejšia štruktúra: herniálny vak sa najprv objaví v lúmene medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a potom sa vypustí do pupočného kruhu..

Kýla u novorodenca je zvyčajne „mobilná“ a ľahko sa vkladá do pupočného kruhu. Niekedy sa vyskytujú aj skutočné, neriadené, žiaruvzdorné prietrže, hoci zriedka. Pupočníkový prstenec je obvykle elastický a široký, a preto sa hernálny vak voľne pohybuje dovnútra a von. Ak je prsteň úzky, výrazne sa zníži mobilita prietrže.

Aby kýla vybrala von, sú potrebné určité podmienky, ktorých hlavným je silný tlak zvnútra, z brušnej dutiny. Tento tlak sa vytvára v niektorých situáciách:

 • ak dieťa veľmi kričí;
 • keď je dieťa veľmi bolestivé na zápchu;
 • keď dieťa kašle;
 • s kolikou a plynom, nadúvanie.

S ďalšími rizikovými faktormi (napríklad brušná stena je oslabená, pupočníkový prstenec nie je dostatočne silný, pupok je zarastený po dlhú dobu zvnútra), niektoré orgány vypadávajú z pobrušnice a dochádza k tvorbe prietrže. Mimochodom, negramotné činy rodičov môžu tiež spôsobiť prietrž - najmä ak mama alebo otec úzkostlivo kladú alebo kladú dieťa do zvislej polohy, umiestňujú ich do prepojok alebo chodcov a jeho telo na to ešte nie je pripravené. V tomto prípade sa pri prudkom zvýšení tlaku v brušnej dutine objaví hernia. Preto neponáhľajte veci a nezrýchľujte prírodné procesy skôr, ako dieťa dosiahne vek 9 mesiacov. Nechajte dieťa vyvíjať sa postupne a postupne: najprv začne sedieť sám, potom - plazí sa a až potom vstane. Prípravné štádiá existujú z nejakého dôvodu - sú prirodzene koncipované na posilnenie brušných svalov, ktoré sú pripravené pokojne odolať tlaku vnútorných orgánov bez vytvorenia kýly.

Kýla u novorodencov: príznaky

Vrodený, vytvorený v herniach materského lona na plánovanom ultrazvuku na prenatálnej klinike alebo už na pôrodnici, objaví lekár, ktorý diagnostikuje tehotnú ženu. Takéto patológie nie sú spravidla ľahké, pretože vrodená vada je pomerne rozsiahla. Pri vrodenej prietrži obvykle vak obsahuje niekoľko orgánov naraz (pečeň, niekoľko slučiek v čreve, omentum) a samotná patológia môže byť zaťažená genetickými problémami a chorobami..

Získané pupočné kýly u novorodencov nie sú tak nebezpečné pre život a zdravie dieťaťa a najčastejšie existuje možnosť zbaviť sa patológie. Mesiac po narodení je možné diagnostikovať kýlu: v tomto okamihu sa už uzdravuje pupočná rana a je zrejmá tvorba prietrže. Je pravda, že sa to vždy nestane, pretože pupočná kýla sa môže vytvoriť alebo sa stane viditeľnou neskôr: dokonca aj v prípade 3-6-mesačného dieťaťa takéto riziko existuje. Preto je veľmi dôležité diagnostikovať prietrž bábätka včas a prijať potrebné opatrenia, aby nedošlo k komplikáciám..

Ako môžu rodičia spoznať prietrž sami? Patológia je vždy lokalizovaná v pupočnom kruhu. Vyzerá to ako uzol kruhového, oválneho alebo ľubovoľného tvaru, ktorého veľkosť môže byť veľmi malá (priemer 0,5 cm) alebo veľmi veľká (priemer 5-6 cm).

Ak herniálny vak obsahuje výhradne slučky čreva, potom má prietrž modrastý odtieň a cez tenkú pokožku dieťaťa bude pozorná rodičia vidieť stenu čreva. Ak sa do herniového vaku vloží pečeň alebo omentum, potom herniálna formácia bude mať červenkastý odtieň. Takýto obrázok môže samozrejme vystrašiť nepripraveného rodiča, ale nemali by ste paniku, pretože vaše dieťa nebude pociťovať bolesť, svrbenie a iné nepríjemné pocity..

Vizuálne si všimnite pupočníkovú herniu u novorodenca, ktorá nie je zložitá v čase, keď sa dieťa napína - plače, kašeľ, keď má stolicu. Ale vo chvíľach pokoja a uvoľnenia napätia sa prietrž stáva takmer neviditeľnou. Ak mierne zatlačíte prstom na herniálnu masu, pravdepodobne pôjde do brušnej oblasti, ale potom sa opäť vráti na svoje miesto. Niektorí lekári sa domnievajú, že trávenie a správanie dieťaťa do značnej miery závisia od prítomnosti prietrže, čo vysvetľuje prítomnosťou patológie nedostatok chuti do jedla, slabý spánok, časté pľuvanie. Väčšina odborníkov však s touto teóriou nesúhlasí, pretože u úplne zdravých detí sa spánok a chuť do jedla nemenej často zhoršujú a rýchla regurgitácia je zvyčajne príznakom nadmerného kŕmenia. Pri výskyte zápchy, koliky a iných bežných problémov novorodencov nemá tvorba hernie žiadny účinok.

Akútnym symptómom pupočnej kýly u novorodencov by sa však mala venovať osobitná pozornosť, pretože môžu priamo súvisieť s porušením prietrže: v tomto prípade má dieťa silné bolesti v bruchu, môže začať zvracanie a nadúvanie. Tento stav nastane, ak je pupočníkový prstenec silne stlačený a výkaly sa hromadí v slučkách čreva vo vnútri herniálneho vaku. Hernálny vak zostáva v kruhu zvonka spolu so slučkami čreva, ktoré sú v ňom zovreté a ktoré prestávajú byť zásobované krvou. Táto situácia spôsobuje dieťaťu veľmi silnú bolesť, kričí a nedokáže sa narovnať. Ak venujete pozornosť vonkajšiemu stavu kýly, potom je to kriticky napäté, ako by bolo preplnené, čo sa nedá vnútornej správe (nemali by ste sa o to ani pokúsiť). V tomto prípade dieťa potrebuje neodkladnú chirurgickú starostlivosť: mali by ste čo najskôr zavolať sanitku a nahlásiť porušenie kýly.

Aké je riziko kýly

Ak je prietrž malá a nie v obmedzenom stave, nemali by ste sa o ňu báť - nie je to nebezpečné pre život a zdravie dieťaťa. Je pravda, že je vždy potrebné pamätať na to, že riziko porušenia právnych predpisov zostáva, aj keď je to u detí veľmi zriedkavé, a to kvôli pohyblivosti a dobrej rozťažnosti črevných slučiek a pupočníka..

V prípade porušenia zdravotného stavu a života dieťaťa môže byť ohrozené vážne nebezpečenstvo, pretože tkanivá vnútorných orgánov, ktoré nie sú prístupné krvi a nachádzajú sa v herniálnom vaku, sa začínajú rýchlo prejavovať nekrózou (smrťou). Tento proces je neuveriteľne rýchly. A ak sa operácia neuskutoční včas, bude chirurg nútený odstrániť nielen kýlu samotnú, ale aj odumreté orgány, ktoré môžu zahŕňať pečeň, omentum a črevá. Ak čakáte na operáciu neskoro, existuje riziko vzniku gangrény - život ohrozujúci stav.

Aká je diagnóza

Na diagnostikovanie pupočnej kýly u novorodencov je potrebné konzultovať chirurga. Ak však lekár používa u dospelých dospelých tzv. „Vertikálne“ a „kašeľové“ testy, potom je všetko s dieťaťom jednoduchšie. Lekár jednoducho vyšetrí dieťa pri ležaní, jemne zbije pupok a určí veľkosť pupočnej prietrže a prsteňa.

Ultrazvuk brušnej dutiny pomôže určiť diagnózu priamej alebo šikmej prietrže, zistiť konkrétne miesto patológie a riziko porušenia. Pomocou ultrazvukového skenera bude možné vizualizovať, ktoré orgány sa nachádzajú v herniálnom vaku. Aby sa vylúčili (alebo potvrdili) možné komplikácie (napr. Ohyb črevných slučiek v tvare W, adhézie), je potrebné podstúpiť špeciálnu štúdiu s dieťaťom - irrigoskopiu. Rodičia sa na ňu budú musieť pripraviť vopred. V procese irigoskopie dostane dieťa klystír, ale namiesto vody sa k nemu pridá špeciálne riešenie, ktoré sa môže prejaviť röntgenovými lúčmi. Lekár tak bude mať úplný obraz o tom, čo sa deje, a urobí konečné rozhodnutie o výbere metódy liečby pupočnej kýly..

Je možné vyliečiť kýlu u dieťaťa

Pupočná kýla u dieťaťa nie je jednoduchá diagnóza, ktorá si vyžaduje povinné sledovanie dieťaťa. Avšak vo väčšine prípadov (95%) lekári skôr, ako dieťa dosiahne vek jedného roka, dávajú pred akýmikoľvek vplyvmi prednosť taktike vyčkávania. Pokiaľ ide o konkrétny boj proti hernii, dnes je jedinou možnosťou, ako sa zbaviť patológie, hernia - operácia na odstránenie hernie. V prípade dojčiat takéto rozhodnutie prijíma lekár iba v prípade porušenia prietrže. A vo väčšine prípadov lekár pozýva rodičov, aby počkali, kým sa patológia nezmení a úplne nezmizne.

Aby ste to dosiahli, môžete vykonávať určité manipulácie doma bez použitia farmaceutických prípravkov. Bude stačiť pozorne monitorovať dieťa a aplikovať niektoré techniky, ktoré postupne pomôžu procesu stratiť platnosť..

Patria sem tieto opatrenia:

Použitie náplasti. Táto metóda sa často používa, ale pri jej výbere je potrebné zohľadniť určité pravidlá. Pred aplikáciou náplasti musí byť prietrž odstránená (pokiaľ možno s pomocou špecialistu, pretože negramotné pôsobenie môže viesť k kŕču pupočného prstenca a následnému stlačeniu prietrže). Poraďte sa s chirurgom: rýchlo a správne nastaví prietrž a dá vám pokyny, ako to urobiť ručne. Lekár potom vysvetlí, ako správne aplikovať náplasť tak, aby bol hernálny vak bezpečne a bezpečne pripevnený. Po konzultácii môžu rodičia zmeniť náplasť sami: bude potrebné sledovať, či sa nevyskytujú alergické prejavy alebo lokálny zápal. Lekár vás vopred upozorní - keď je potrebné dieťaťu ukázať, aby monitoroval jeho stav. V prípade, že si lekár všimne zvýšenie prietrže, pravdepodobne vám ponúkne iný spôsob fixácie. Pri výbere náplasti by si ju mali rodičia pozorne prečítať: je potrebné, aby bol produkt sterilný, hypoalergénny a vysokej kvality. Po každom kúpaní musí dieťa znova opraviť herniálnu formáciu.

Nosenie ortopedického pásu. Bandáž je na rozdiel od náplasti pohodlnejšia a spoľahlivejšia: pomáha dobre fixovať herniálnu formáciu tak, že je umiestnená presne vo vnútri pobrušnice av správnej polohe. Ortopedický pás zároveň stabilizuje rovnováhu medzi vonkajším odporom a vnútorným tlakom. Keďže však použitie bandáže vyžaduje aj špeciálne pravidlá, bude tu potrebná odborná konzultácia. Chirurg tiež najprv upraví formáciu a potom ukáže, ako si nasadiť pás a upevniť ho.

Detský obväz nespôsobí dieťaťu nepohodlie, pretože je vyrobený z elastickej mäkkej tkaniny. Pod pásom sa spravidla nenosia žiadne odevy a pre oblasť genitálií sú k produktu pripevnené špeciálne hygienické vložky. Ak je hernia malá, bude stačiť pár mesiacov na opasok a všimnete si, že prietrž takmer zmizla. Jedinou kontraindikáciou pri nosení obväzov môžu byť dermatologické problémy v oblasti, kde pás prilieha na pokožku dieťaťa. Nezabudnite informovať svojho lekára, ak sa v oblasti aplikácie obväzu u dieťaťa vyskytnú ekzémy, alergické alebo infekčné vyrážky..

Cvičenie a masáže. Po jednoduchej konzultácii bude mama schopná dať dieťaťu s herniou užitočnú masáž a špeciálne cvičenia. Požiadajte lekára alebo miestneho detského lekára, aby ukázal špeciálne techniky a techniky masáže pre túto príležitosť. Hlavným pravidlom počas procedúry bude mäkkosť - hlavné pohyby sa musia vykonávať v kruhu v pupku. Okrem toho bude užitočné položiť dieťa na brucho tak, aby postupne posilňoval šikmé svaly brucha a brucha. Otočenie do strany, keď stojíte na chrbte, tiež pomôže vytvoriť svalový korzet: ak chcete dieťa stimulovať, aby sa otočilo, musíte trochu potiahnuť ruku. Všeobecným posilňovacím cvičením sú ohýbanie nôh vedúce k žalúdku, oblúkové rozmnožovanie nôh, jednoduché ohýbanie a predlžovanie. Je lepšie robiť tieto cvičenia s dieťaťom ráno a masírovať pred kŕmením, pretože po kŕmení môžu masážne pohyby spôsobiť regurgitáciu.

Ľudové cesty. Napriek tomu, že mnoho babičiek odporúča „ošetrovať“ prietrž viazaním mince na pupok, táto metóda môže dieťaťu vážne poškodiť, nehovoriac o tom, že je absolútne zbytočná. Po prvé, herniálny vak sa nedá dobre upevniť pomocou mince a po druhé, získanie infekcie v pupku má skutočne vysoké šance. A vzhľadom na to, že v súčasnosti neexistujú žiadne problémy s nákupom obväzu alebo náplasti, je oveľa bezpečnejšie ich používať. Nemenej zbytočné sú aj odporúčania na potieranie pupka propolisom alebo maslom a spájkovanie dieťaťa s odvarom rebarbory. Je možné, že dieťa bude mať na tieto prostriedky alergiu a problémy sa budú zvyšovať.

Stojí to za operáciu

Lekár navrhne vykonať operáciu kýlovej excízie iba v prípade, že pupková kýla u dieťaťa neklesne do 7 rokov. Operácia sa vykonáva u dieťaťa iba vtedy, ak je porušená prietrž..

Ak k porušeniu došlo a dieťa bolo prevezené na pohotovosť, lekári s najväčšou pravdepodobnosťou používajú modernú techniku ​​- hernioplastiku, počas ktorej bude zrejmé, či je možné zachovať orgány, ktoré sú vo vnútri herniálneho vaku. Ak sú postihnuté, budete si musieť vybrať odstránenie, ak k nemu nebude taký problém - hernia bude chirurgicky opravená a hernálny prstenec bude šitý. Na bezpečné zafixovanie krúžku lekári používajú buď svoje vlastné detské tkanivo alebo implantát zo špeciálnej sieťky. Okrem štandardnej otvorenej chirurgie môžu byť rodičom ponúknuté aj možnosti laserovej chirurgie.

Aby ste predišli hernii u dieťaťa: preventívne opatrenia

 • nedovoľte dieťaťu plakať nahnevane a dlho;
 • zabrániť zápche, ak ste náchylní k tomu, použite klystír, odvzdušňovaciu trubicu, poraďte sa s lekárom - je možné použiť mierne preháňadlo;
 • neumožňujú nadúvanie; ak má dieťa často koliku, použite výrobky, ktoré znižujú tvorbu plynu;
 • zúčastňovať sa lekcií plávania od mladého veku s dieťaťom (spravidla v moderných športových kluboch, ktoré ponúkajú na prax od veku 2 mesiacov), pomáha to posilňovať svaly brušnej steny;
 • ak je dieťa choré, okamžite kontaktujte lekára ORL, aby vám predpísal prostriedky proti kašľu;
 • pri hraní s dieťaťom ho nevyhadzujte: zvyšuje to vnútorný tlak v pobrušnici;
 • neposúvajte dieťa príliš pevne.
 • odborník
 • Najnovšie články
 • spätná väzba

O znalcovi: + MOM

Sme najpriateľskejší web pre mamičky a vašich najmenších. Otázky a odpovede na ne, jedinečné články lekárov a spisovateľov - to všetko s nami :)

Pupočná prietrž u novorodencov

Pupočná prietrž u novorodencov vyzerá ako prvok čreva alebo tukového tkaniva vyčnievajúce cez otvor v brušných svaloch blízko pupku. Vyskytuje sa u každého desiateho dieťaťa, častejšie u predčasne narodených detí.

Do veku 12 mesiacov sa zatvára samostatne. Ak choroba trvá 3 až 4 roky, je potrebné operovať.

príčiny

Príčiny pupočnej kýly u dojčiat sú neúplné uzavretie svalov pupočníkovej šnúry bezprostredne pred narodením alebo bezprostredne po ňom. Kýla u novorodencov je nielen vrodená. V tráviacom trakte sa tiež vyskytuje zápcha, plynatosť a komplikácie. V obidvoch prípadoch vzdelávanie nebolí.

Prečo sa táto patológia vyskytuje u novorodencov? Predpokladá sa, že prietrž vzniká, keď dieťa začne chodiť skoro alebo je vo vzpriamenej polohe. Príčinou výskytu vrodenej formy môže byť zlá dedičnosť. Ak sa otec alebo matka dieťaťa v detstve stretli s podobným problémom, riziko kýly u dieťaťa je vyššie..

príznaky

Hlavné príznaky pupočnej kýly u novorodencov: výčnelok v pupku, keď je telo vo zvislej polohe. Výčnelok sa prejavuje napätím brušných svalov, hmatom. Priemer pupku sa s vekom neznižuje. Ak je choroba vrodená, medzi príznaky patrí častý plač bez zjavného dôvodu..

Hlavným príznakom je opuch okolo pupka. Opuch sa prejaví až pri napätí brušných svalov. Keď dieťa leží na tele detí, nie sú vidieť hernie.

liečba

Je potrebné, aby novorodenci boli liečení na pupočníkovú prietrž, ak sa choroba do roka nezmizla. Potom je potrebné s ňou zaobchádzať čo najskôr. Liečiť môžete kombináciou niekoľkých druhov liečby: obvaz, nalepenie špeciálnej náplasti a cvičenie.

Ľudovým liekom a sprisahaním sa však neodporúča liečiť. Bežná náplasť tiež nie je vždy účinná, s väčšou pravdepodobnosťou dočasne zmierňuje príznaky, ale nebude môcť úplne vyliečiť prietrž. Najprv zistite, aké nebezpečné sú príznaky skôr, ako sa zapojíte do ľudových liekov.

Na patológiu existuje veľa liekov. Kombináciou najúčinnejších metód môžete prekonať príznaky choroby a úplne sa zbaviť prietrže. Medzi testované metódy: bandáž, lepenie náplasťou, prevencia vo forme cvičení a masáží, chirurgický zákrok.

operácie

Hlavnou metódou je chirurgický zákrok. Jednoduchá operácia natrvalo odstráni príznaky prietrže. Postup spočíva v šití defektu pupočného prstenca. V záhybe nad pupkom detí sa urobí malý rez. Rez sa robí veľmi opatrne, takže šev nebude v budúcnosti viditeľný. Operácia je predpísaná, keď sa prietrž zväčšuje a spôsobuje problémy v črevách. Prvé príznaky potreby chirurgického zákroku sú zvýšenie nádoru prietrže a tráviacich problémov. V tomto prípade je prevencia bezmocná..

Ak je u dieťaťa diagnostikovaná hernia, je dôležité sledovať výživu. Žalúdok dieťaťa by nemal opuchnúť. V opačnom prípade existuje riziko poranenia herniového vaku.

Bandáže a lepidlá

Ako preventívne opatrenie sa môže použiť náplasť. Náplasť by však mala nalepiť lekár alebo rodičia dieťaťa, ktorí prešli podrobnou konzultáciou s chirurgom. Mnoho odborníkov odporúča nosiť obväz, ale v žiadnom prípade neprestávajte používať lepiacu pásku. Obinok nie je vhodný pre všetky deti, pretože spôsobuje alergické reakcie a narúša dýchanie dieťaťa. Bandáž môže počas pohybu skĺznuť, ak je dieťa veľmi aktívne. Masáž pupka a okolo pupočnej oblasti sa považuje za oveľa efektívnejšiu.

Gymnastika a masáže

Ak chcete vyliečiť prietrž, musíte si urobiť gymnastiku, plávať. Takéto cvičenia sú celkom dobré, môžu posilniť brušné svaly. Pupočná prietrž u novorodencov je prekonateľná masážou brucha a chrbta. Masáž sa vykonáva mnohými spôsobmi. Odborníci odporúčajú akupresúru s končekmi prstov. Masírujte bezprostredne pred kŕmením detí nie príliš silnými pohybmi, vykonávajte postupné manipulácie v pupku. Môžete položiť dieťa na brucho a mŕtvicu jeho chrbát, zadok a nohy. Ak dieťa leží na chrbte, môžete ho hladiť krúživým pohybom, masírovať problémovú oblasť, mravenčenie.

Metóda „Milujem ťa“

Jednou z najpopulárnejších a najúčinnejších metód je „Milujem ťa“. Táto masáž vám umožní zbaviť sa defektov v črevách a eliminovať nadúvanie. Na bruchu sa striedavo zobrazujú písmená I, L, U. Písmená sledujú obrysy čreva a pomáhajú pri fungovaní..

Akýkoľvek druh masáže môže posilniť brušné svaly dieťaťa. Niekedy je masáž efektívnejšia ako náplasť, zápletka alebo obväz..

sprisahania

V alternatívnej medicíne existuje mýtus, ktorý môže hovoriť pupočná kýla. Konšpirácia je dosť podozrivý spôsob, ktorý podporuje propagáciu rôznych tradičných liečiteľov, ktorí zabezpečujú jednoduché odstránenie choroby..

Internet je doslova plný rôznych sprisahačov, ktorí ponúkajú sprisahanie, ktoré poskytuje stopercentný výsledok.

Na týchto stránkach nájdete fotografie liečby ľudových liekov a vyliečených detí. Je ťažké určiť spoľahlivosť techniky, pretože príznaky často nezmiznú, alebo sa prietrže hojí. Mnohí zúfalí rodičia však nedokážu dieťa podrobiť operácii, takže sa rozhodnú hovoriť prietrž.

Mnoho ľudových liekov je podobných nemocničným metódam, ako sa zbaviť prietrže:

 • naneste hypoalergénnu lepiacu omietku;
 • na pupok sa aplikuje stará medená minca, ktorá ho zaistí pomocou pásovej pomôcky;
 • na pupok sa položí gáza zvlhčená kyslou kapustovou šťavou, na vrch sa položí plátok čerstvých zemiakov s priemerom asi 2 centimetre, ktorý sa upevní obväzom;
 • hovoriaca dojčenská kýla, hrýzla si brucho pomocou pier.

Princíp fungovania takýchto metód sa v podstate podobá sadre alebo obväzu. Metóda je tiež podobná akupunktúre používanej pri liečbe dospelých. Existuje mnoho metód na liečbu pupočnej kýly u novorodencov. Vždy máte čas hovoriť kýlu. Techniku ​​sprisahania môžete použiť ako doplnok k hlavnej liečbe. Hoci konšpirácie upokojujú nervy rodičov skôr, ako liečia prietrž. Nezúfajte a nepanikárte.

Nebojte sa operácie, chirurgické odstránenie prietrže je pre dieťa úplne bezpečné.

prevencia

V počiatočnom štádiu choroby je dôležité robiť prevenciu. Koniec koncov, lepenie náplasti alebo použitie obväzu je oveľa jednoduchšie a efektívnejšie, keď sa prietrž len začína tvoriť. Je dôležité začať s problémom včas bojovať, potom sa príznaky rýchlo a bezbolestne zbavia.

Ak sa u dieťaťa nájde hernia, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Verte, že sa toho môžete zbaviť. Aj keď preventívne cvičenia nepomohli odstrániť patologickú formáciu, choroba sa dá liečiť inými spôsobmi..

Ohodnoťte tento článok: 80 Ohodnoťte tento článok

V súčasnosti na článok zostáva 80 recenzií, priemerné hodnotenie: 4.11 z 5

Pupočná prietrž u novorodencov. Príznaky a liečba, príčiny, klinické odporúčania

Vrodený alebo získaný herniálny výčnelok v pupku je častým javom u novorodenca. Jeho pupok je malý vláknitý prsteň, ktorý sa postupne zužuje a napína. Tento proces nie je vždy plynulý, ale je celkom jednoduché odstrániť vzniknutú chybu..

Štruktúra pupočnej kýly

Pupočná prietrž novorodencov, ktorá sa objaví včas, sa vyskytuje u 1 z 5, v kategórii predčasne narodených detí - každé 3.

Anatomická štruktúra výčnelku vyzerá takto:

 • herniálne brány v mieste pupočného kruhu;
 • vak vo forme roztiahnutej parietálnej (stenovej) vrstvy pobrušnice;
 • úlomky tenkého čreva, niekedy väčšieho množstva omentu, sa pohybujú do vaku.

Umbilikálne lokalizačné hrče sú často sotva viditeľné, či už ide o veľkosť hrachu, ale niekedy získajú značné množstvo (až do veľkosti drezu) a riziko štiepenia sa mnohokrát zvyšuje..

Príčiny vývoja u novorodencov

Neexistujú žiadne jasne zistiteľné príčiny, ale dedičný faktor výskytu pupočnej kýly má prednosť pred ostatnými. Iba 1 z rodičov, ktorí mali výbežok v rovnakom veku, stačí na to, aby 70% detí malo podobné príznaky.

Ďalšími možnými príčinami sú choroby komplikované namáhaním brušných svalov a zvýšený tlak na prednú stenu brucha:

 • SARS s nepríjemným kašľom;
 • zápal pľúc;
 • čierny kašeľ;
 • bronchitída;
 • nedostatok laktázy s častými stolicami;
 • dysbióza;
 • úplavica;
 • zápcha
 • problémy s močením v dôsledku zúženia predkožky u chlapcov (fimóza).

Riziko zníženého tonusu celiakií je u detí:

 • narodené predčasne;
 • s nedostatkom hormónov štítnej žľazy (hypotyreóza);
 • nedostatok bielkovín a energie, ktorý sa prejavuje zlým trávením, vyčerpaním;
 • s akumuláciou tekutiny v pobrušnici (ascites);
 • krivica;
 • downism.

Zlyhanie tkanív brušnej steny, svalového systému môže byť spôsobené neúspešným tehotenstvom v dôsledku:

 • vírusová infekcia;
 • znečistená ekológia;
 • škodlivé pracovné podmienky;
 • nevhodné dávky liekov.

Anatomické vlastnosti

Lekári rozlišujú embryonálne a postnatálne kýly (po narodení), pretože anatomické a klinické charakteristiky sa líšia. Omphalocele sa vyskytuje u približne 1 z 3 500 embryí v treťom mesiaci.

Toto je vlastne odtlakovanie brušnej dutiny v dôsledku kombinácie rôznych faktorov:

 • defekty vo vývoji prednej brušnej steny;
 • anomálie ileu (Meckel diverticulum);
 • rozštiepenie hrudnej kosti;
 • srdcové defekty, bránica;
 • nedostatočné rozvinutie ochlpenia (kĺb);
 • rozštep ako napríklad "rozštiepený poschodie", "rozštiepený okraj";
 • črevná obštrukcia;
 • posun močového mechúra v dôsledku chýbajúcej prednej steny;
 • fragmentárne nezatváranie urachusu (močových ciest) za vzniku cysty;
 • čiastočná alebo úplná slepota (prerastenie) konca konečníka predtým, ako vstúpi do dutiny konečníka.

Pri embryonálnej defekte novorodenca, črevných slučkách, sa pečeň prenáša cez priehľadnú membránu. Veľkosti omphalocele od 5 do 10 cm a viac sú pevné.

Keď novonarodený plače, výčnelok sa zvyšuje. Počas priechodu pôrodným kanálom môže v prvých hodinách narodenia prasknúť rozšírená pupočníková šnúra a spôsobiť peritonitídu, sepsu, zápal pľúc. Šanca na prežitie je málo.

Postnatálna pupočná kýla. Vyskytujú sa v prvom roku, hlavne v prvých 2 až 3 mesiacoch. Okrúhly oválny výčnelok je viac tvarovaný, keď je brucho napnuté, čiastočne alebo úplne zasunuté v pokojnej ležiacej polohe. Jeho škrupina je odolnejšia, nesvieti, môže sa mierne líšiť farbou od zvyšku pokožky..

Dôvody pre dlhé uzatvorenie pupočného kruhu

Normálne, keď vyschnutá pupočná šnúra odpadne, otvor pod ňou sa pritiahne k sebe a fascinuje (rastie so špeciálnym spojivovým tkanivom).

Dôvod oneskorenia fascie sa považuje za slabú kontrakciu hornej polovice pupočného otvoru v porovnaní s dolnou. Podstata problému spočíva v tom, že pod ňou sú 2 pupočníkové tepny a močový kanálik. Príroda pre túto oblasť zabezpečila vyššiu hustotu tkanív..

Najskôr sa vytvorí spojovacia štruktúra a potom dôjde k transformácii na vláknitú, ktorá vám umožní pevne uzavrieť spodnú časť krúžku. Horný pupočný oblúk je vybavený 1 žilou a jedným bez plášťa, preto je tu pozorované oslabenie.

Nerozvinutá brušná fascia uzatvára otvor iba čiastočne na miesto nedostatočnej hustoty tkaniva, z ktorej tečie kýla.

Zvýšiť možnosť vystupovania tlaku vo vnútri pobrušnice, dlhodobé choroby, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú svalový tonus, turgor (napätie) tkanív. Ak trávenie pri normálnom úplnom dieťati nefunguje veľmi dobre, dochádza k plynatosti a zápche, plačú plaču vykrikuje, vláknitý prsteň sa z vnútra vytlačí väčšinu času..

Prirodzene, za takých podmienok sa mu nedarí získať čas. U dojčiat, ktoré predčasne opustili prsia svojej matky, sa všetky tieto riziká mnohokrát zvyšujú..

Verí sa, že uzavretý celiak otvorí spoľahlivo zadržiavanie orgánov a dokonca ani dlhotrvajúci plač, plač nebude schopný ho zlomiť, rovnako ako epizodické poruchy stolice..

Príznaky pupočnej kýly

Pupočná prietrž u novorodencov nie je vždy viditeľná, ale hmatateľná. Konvexný výstupok sa ľahko nastavuje, ak naň zatlačíte prstom. Pretože je v ňom prítomná slučka tenkého čreva, pociťuje charakteristický dunivý, burčiaci zvuk. Výnimkou je porušenie, ale v detstve sú veľmi zriedkavé.

Ako určiť prítomnosť pupočnej kýly samostatne?

Pre amatéra je ťažké spoľahlivo určiť patológiu, ak nenarazí do oka. Značný počet detí má jednoducho vyčnievajúcu štruktúru pupka bez akýchkoľvek nežiaducich príznakov.

U novorodencov to vyzerá ako pupočná kýla

Podozrenie rodičov na prietrž v prvých týždňoch alebo mesiacoch života dieťaťa je príležitosťou ukázať to lekárovi. Nechajte strach ukázať ako nepravdivý, ale nevynechajte patológiu.

Diagnostika zdravotných stavov

Moderné pôrodnícke ultrazvukové prístroje sú schopné ukázať omphalocelu aj v lone matky. Celiakiu pri narodenom dieťati určí detský chirurg alebo pediatr počas rutinného vyšetrenia. Predĺžený stav vláknitého prsteňa sa jej páči prsty.

U dievčat sa spolu s identifikáciou pupočného výčnelku nevyhnutne hmatajú záhyby. Ak sa zistí herniálny vak s prolapsom vaječníkov, chirurg s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí chirurgickú redukciu. Pri patologickom stave celulárneho výčnelku alebo pri podozrení na problém sa vykonáva ultrazvuková diferenciácia.

Ak lekár odporúča hospitalizáciu, nariadi sériu testov:

 • celkový krvný test;
 • krvný test na hepatitídu B, C, HIV;
 • všeobecný močový test;
 • biochémia krvi s určením celkového proteínu a proteínových frakcií, celkového bilirubínu a jeho frakcií, ako aj ukazovateľov močoviny, glukózy, amylázy, kreatinínu, draslíka, sodíka, chlóru, vápnika, ALT, AST;
 • koagulogram (INR, APTT, trombínový a protrombínový čas, fibrinogén);
 • štúdia vajíčok hlíst (výkaly);
 • EKG a echokardiografia o patológii a vrodených srdcových vadách.

Pred operáciou sú potrebné konzultácie s úzkymi špecialistami o indikáciách.

Je liečba pupočníkovej prietrže nevyhnutná pre novorodencov?

Neonatológovia, detskí chirurgovia, spoliehajúc sa na praktické skúsenosti, sa domnievajú, že výčnelok v pupkovej zóne vo väčšine prípadov spontánne vymizne, keď sa posilňujú svaly brucha od 6 mesiacov. do 5 rokov.

To nezruší pozorovanie chirurgom - 1-krát za mesiac počas prvého roka.

Na začiatku liečby a základné techniky

Umbilická hernia u novorodencov sa stiahne rýchlejšie, ak sa asi po 1 mesiaci po vyhojení rany v mieste pupočnej šnúry uskutoční správne konzervatívne ošetrenie:

 • spevňujúca masáž prednej brušnej steny s dôrazom na hernálnu oblasť;
 • ležiace na bruchu;
 • rehabilitácia;
 • plávanie;
 • lepenie fixačnej náplasti;
 • nosiť obväz.

masáž

Je lepšie, ak masáž vykonáva skúsený odborník. Rodičia sa tiež môžu naučiť najjednoduchšiu masážnu techniku ​​a vykonať ju po vysušení pupočnej šnúry, po úplnom zahojení rany. Na tento postup sa používa prebaľovací pult, vrstvený vo vrstvách s prikrývkou na bicykel, olejovou utierkou a plienkou. Miestnosť by mala byť vetraná. Požadovaná teplota vzduchu - 18 - 22 °.

S čistými teplými rukami s orezanými klincami a bez ozdôb sa vykonávajú 3 pohyby:

 1. Palcom jemne stlačte 10-15 krát pravé vydutie.
 2. Jemne pritlačte kožu okolo herniálneho vaku.
 3. Použite svoju dlaň na kruhové pohyby výlučne v smere hodinových ručičiek, zatiaľ čo palec utopí hrču.

Dlane dospelých môžu byť mierne naolejované detským olejom. Dieťa by malo mať dobrú náladu. Musíš s ním hovoriť, aby si hučal. Masáž sa vykonáva denne v rovnakom čase, pol hodiny pred jedlom alebo po 40 minútach. Po. Trvanie relácie sa postupne zvyšuje z 5 na 20 minút.

Ak malý pacient začne prejavovať úzkosť, nespokojnosť, masáž sa prenesie inokedy.

, Ktorým sa dieťa na bruchu

Dieťa sa položí so svojím žalúdkom na tvrdý povrch pokrytý plienkou. Začínajú od 5 minút, pretože je to nepríjemná situácia a dieťa bude protestovať. Nie je potrebné to rozplakať, ale je tiež nemožné ustúpiť. Keď si zvyknete ležať na bruchu, predlžujte ho o 20 minút.

Bez ohľadu na to, ako bezpečne je dieťa oplotené na stole, je neprijateľné nechať ho bez dozoru. Musí sa zabezpečiť, aby nezakryl tvár nadol a neblokoval dych, aby sa nezvalil na podlahu. Deti, ktoré vedia, ako sa držať hlavy, nechajú sa oprieť sa o predlaktie, roztiahnu boky pre stabilitu.

Ľahnutie žalúdka vyvoláva túžbu vstať, čím posilňuje nielen prednú stenu celiaku, ale aj celý svalový aparát. Najlepší čas na zákrok je 20 minút. pred každým kŕmením, čo znižuje koliku z jedenia.

Chirurgický zákrok

Gernioplastika sa vykonáva na:

 • porušenie orgánov opuchnutých v herniálnom vaku;
 • prietrž hernie, ktorý vedie k poruchám trávenia, bolesti, kolike v dôsledku problémov s vypúšťaním plynov a výkalov;
 • nie je uzavretý na 5 rokov vláknitého prstenca.

Pri kontrolovanom výhľade sa vykonáva laparoskopická operácia. Prostredníctvom bodových vpichov sú zavedené chirurgické nástroje a mini kamera, ktoré odrážajú prevádzkové činnosti monitora. Samotné vrecko je vyrezané, sú vyhodené úlomky, brány sú zošité.

Menej traumatická intervencia trvá asi pol hodiny, na niekoľko hodín je dieťa pod kontrolou lekárov. Potom ho rodičia môžu vziať domov. V rastúcom tele prebieha hojenie rýchlo, nezostávajú žiadne jazvy.

Pri porušení sa uskutoční otvorený rez, pretože je potrebné odstrániť prenesený fragment čreva. Vystrihnuté konce črevnej trubice sú spojené a potom je na stenu pobrušnice prišitá biokompatibilná sieťka, ktorá chráni pred opakovaným výčnelkom. Operácia nepatrí do kategórie komplex, rehabilitácia je krátka.

V obidvoch prípadoch by sa malo dieťa podrobiť následnej klinike, aby sa zabránilo takým zriedkavým prípadom, keď sa objavia ligatúry (zo stehových nití) fistuly alebo recidíva hernie a je potrebný opakovaný chirurgický zákrok..

Ľudové metódy

Prarodičia a recepty dedka sa vzťahujú iba na hernie s nastaviteľnou výškou. Pediatri a najmä chirurgovia sú voči týmto metódam skeptickí, ale z nevysvetliteľných dôvodov sa jednoduché techniky v niektorých prípadoch ukázali ako účinné.

Kompresie, pleťové vody sa používajú jedenkrát denne, až po uzdravení pupka.

receptčas držania
ovsená múka

uvarte hustú ovsenú kašu, ochlaďte a vytvorte koláč o niečo väčší, ako je priemer výčnelkudržať 1-3 hodiny
cesnaktrocha cesnakovej hmoty sa musí zabaliť do 2 - 3 vrstiev gázy, pripevnenú k vydutiu obväzom, lekárskou páskouAk sa dieťa nepečie, môžete nechať 2 hodiny
Dubová kôra, papraďv teplej zeleninovej pôde navlhčite 3-4 vrstvy gázy, pripevnite na pupokaž 3 hodiny.
Nakladaná kapusta, surové zemiakynaneste krém s nakladanou kapustou, nalejte druhú vrstvu kruhového zemiakového rezu; kravatu tak, aby sa krém nepohyboval5-6 hodín.
Biela kapustaumytý, nie studený kúsok kapusty, pripevnite a opravtecelú noc
Prasačí tukna problémovú oblasť naneste dobrú vrstvu tuku, prikryte vatovým kruhom a fixujteod večera do rána
hlinarozpustite čistý farmaceutický prášok vodou, namažte pupokpred sušením po namočení v teplej vode jemne utrite
Meď Sovietsky

nikel

mincu dôkladne umyte, pripevnite a pripevnitebez podráždenia - do 5 hodín.

Súbežne s vonkajšími liekmi sa deťom v závislosti od veku podáva odlišný regeneračný nápoj:

 • Je dobré piť pol pohára brezovej šťavy každý deň ako dezert.
 • Po 2 - 3 kŕmeniach by sa malo odobrať 100 ml vývar šípky, ktoré sa vylúhuje jednu hodinu, nie príliš koncentrované, sladené.
 • Postupne môžete podať vodnú infúziu koreňa ženšenu. Zlepšuje látkovú výmenu, lieči celé telo.
 • Štvrtina šálky melónovej šťavy po 4 kŕmeniach bude nasýtená vitamínmi, železom a kyselinou listovou. Takáto šťava je dobrou profylaxiou proti kašľu a užitočným doplnkom pri jej liečbe, čo je dôležité pre brušnú prietrž.

K liekom pri domácich liekoch je potrebné pristupovať opatrne. Testovanie vnútorných liekov v malých dávkach, externé - s minimálnym časom kontaktu, aby sa zabránilo alergiám, zápalovým procesom. Po konzultácii s detským lekárom nebude chirurg zbytočný.

štiepanie

Dojčatá zriedkavo trpia porušovaním predpisov, ale ak k tomu ešte dôjde, príznaky môžu byť nasledujúce:

 • prietrž sa zväčšuje, prestáva usadzovať, zmeny farby;
 • žalúdok sa zväčšuje a bolí;
 • je tu nevoľnosť, zvracanie;
 • pokožka zbledne.

Mechanizmus zovretia nastáva v tomto poradí: od prudkého tlaku v bruchu sa brány rozširujú, vak sa naplní ešte viac, potom sa vláknitý prstenec znova stiahne a rozdrví napučaný fragment. Dieťa musí byť bezodkladne prijaté do nemocnice, pretože sa zvyšuje obštrukcia čriev a nekróza stlačeného tkaniva..

Stáva sa, že od momentu štípania nastane krátka úľava asi za 1 - 2 hodiny, je však neprijateľné zdržať sa, pretože je možné prasknutie napnutého čreva, peritonitída, gangréna..

Prevencia pupočnej kýly u novorodencov

Medzi preventívne opatrenia patria:

 • dojčenie dieťaťa podľa jeho potrieb, a nie do hodiny;
 • absolvovanie všetkých plánovaných vyšetrení na identifikáciu prietrže;
 • pravidelné cvičenie s pomocou rodičov;
 • vedenie preventívnej a regeneračnej masáže;
 • včasná diagnostika a liečba tráviacich patológií.

predpoveď

Umbilická hernia omphalocele, detekovaná ultrazvukom, núti lekára, aby ponúkol ženu potrat, pretože plod bude pravdepodobne mať ďalšie malformácie. Postnatálne výčnelky u novorodencov liečených konzervatívne alebo rýchlo, prakticky nedávajú relapsy a komplikácie.

Klinické odporúčania lekárov pre rodičov

Pediatri a pediatrickí chirurgovia zameriavajú rodičov na skutočnosť, že po roku veku sa riziko pupočnej kýly postupne zvyšuje. Neprípustne zovreté ruky len na počkanie, keď sa výstupok spontánne usadí.

Nemôžete zanedbávať návštevy detského lekára a jeho odporúčania:

 • dojčiť čo najdlhšie;
 • pre dojčatá s umelou výživou vyberte suché náhradky materského mlieka, zmesi, ktoré sú najvhodnejšie na jeho trávenie;
 • monitorovať pravidelnosť stoličky dieťaťa;
 • dojčiaca matka používať jedlo, ktoré nevyvoláva u detí aktívnu tvorbu plynu a koliku.

V špecializovaných oddeleniach obchodov je matkám počas kŕmenia kvalitná a správna výživa:

 • chlieb, rožky, vafle;
 • vyvážené zmesi na pečenie;
 • ovocné a zeleninové pyré, peny;
 • raňajkové cereálie, müsli vo vhodných variantoch;
 • Šťavy, čaje a iné nápoje.

Z domácich jedál sa dáva prednosť:

 • obilniny;
 • zeleninová guláš, šaláty;
 • varené chudé mäso, ryby;
 • dobré cestoviny z múky.

Pupočná prietrž u novorodencov pravdepodobne uplynie do roku, ak sa k masáži pridajú v špeciálnych bazénoch pod dohľadom lekára a doma vo vani. Mamičky, ktoré sa už starali o špeciálnu náplasť na udržanie vydutia na správnom mieste, by mali mať na pamäti, že ide o pasívne opatrenie..

Dynamické techniky sú omnoho efektívnejšie - nasadenie dieťaťa na brucho, gymnastika na veľkú fitness loptu. Jednoduché, unavujúce pravidelné cvičenia posilnia celiakiu a celý svalový rámec, čo umožní rýchlejšie hojenie.

Výčnelok v pupku u dojčiat neprimerane desí rodičov. Je potrebné vytvoriť konzistentnú schému odporúčaných opatrení, metodicky ju implementovať a z kýly si už nebudú pamätať.

Dizajn výrobku: Mila Fridan

Video o pupočníkovej prietrži u detí

Príčiny, liečba a následky pupočnej kýly u detí:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hygróm na prste

Pažerák
Hygróm na prste sa môže objaviť tak na jeho zadnej strane, ako aj na strane dlaní. Je to cysta, ktorá je obklopená hustou škrupinou spojivového tkaniva a vo vnútri je naplnená tekutinou.
Vysoký krvný tlak pri osteochondróze je nebezpečným symptómom, pretože väčšina pacientov s ňou zápasí nesprávne. Namiesto toho, aby liečili príčinu, ľudia liečia prejavy a poškodzujú svoje telo ešte viac..
Maternicové myómy - benígny nádor, ktorý sa vyskytuje hlavne u žien po 30-35 rokoch. Rôzne faktory ovplyvňujú rozvoj vzdelávania a hyperestrogenizmus, zvýšenie hladiny hormónu estrogén, sa mu venuje zvláštny význam.