loader

Hlavná

Pažerák

Prolaps medzistavcových platničiek

Na zaistenie zdravia chrbtice je dôležité monitorovať stav zložiek. Taký problém, ako je prolaps medzistavcových platničiek, prináša veľa nepríjemností v každodennom živote. Populárny názov tejto choroby je vertebrálna kýla a starí ľudia sú s týmto termínom oboznámení z prvej ruky. Disky zohrávajú úlohu vankúšikov, chránia chrbticu a zjemňujú záťaž. Pri zraneniach a poškodeniach je vláknitá časť roztrhaná. Mnoho pacientov pociťuje bolesť spojenú s týmto procesom a odďaľuje návštevu lekára, ale komplikácie patológie často vedú k závažným následkom..

Prolaps medzistavcových platničiek môže byť veľkým problémom pre každodennú činnosť a dokonca imobilizuje pacienta.

príčiny

K rozvoju prolapsu v bedrovej oblasti prispieva mnoho faktorov. Je dôležité sledovať svoje zdravie od útleho veku a nezabudnite, že prevencia vzniku choroby je jednoduchšia ako jej liečba. Hlavné dôvody prispievajúce k rozvoju prietrže sú:

 • Pád. Veľkú úlohu zohráva najmä pokles výšky, pri ktorom je chrbtica vystavená vysokému tlaku a v kombinácii s inými zraneniami podporuje rozvoj prolapsu..
 • Nadmerné cvičenie. Nútenie tela dopredu vedie k podobnému problému..
 • Zlomeniny stavcov. Aj menšie poškodenie stavcov môže spôsobiť výčnelok procesov a v dôsledku toho vzhľad kýly.
 • Choroby dismetabolického typu. Diabetes mellitus a ďalšie patológie sú predispozičné faktory.
 • Nadváhou. Obézni ľudia trpia týmto problémom častejšie, pretože ich vlastná váha tiež vytvára tlak na stavce a vedie k prolapsu disku..
 • Sedavý spôsob života. Sedavá práca všeobecne prispieva k problémom s chrbticou.

Hlavným preventívnym odporúčaním na predchádzanie problému je zdravý životný štýl a pravidelné lekárske vyšetrenie.

Príznaky prolapsu medzistavcovej platničky

Najprv sa choroba nemusí prejaviť žiadnym spôsobom, takže na dlhú dobu pacient ani netuší podozrenie na existenciu problému. V štádiu aktívneho vývoja je prolaps miechy charakterizovaný nasledujúcimi prejavmi:

 • bolesť Bolesť a nepohodlie sú pravidelné, vyskytujú sa nepravidelne.
 • Intenzita nepohodlia sa zvyšuje s cvičením. Tupá bolestivá postava ustupuje úľave v horizontálnej polohe a v pokoji.
 • Obmedzený pohyb. Nastávajúce bolesti nútia človeka chrániť postihnutú oblasť pred vonkajšími faktormi.
 • Pocit znecitlivenia a brnenie končatín.
 • Neustály pocit slabosti. Ochorenie je vyčerpávajúce, pacient si všimne poruchy, depresie a únavu.
Späť na obsah

Aká je diagnóza?

Pred predpísaním liečby je potrebné overiť správnosť diagnózy. Posun miechy vyžaduje komplexnú diagnostiku a dlhodobú liečbu. V počiatočnej fáze lekár zhromažďuje lekársku anamnézu pacienta, skúma, robí závery o fyzických schopnostiach. Ďalej musíte presne určiť miesto patológie. Za týmto účelom vykonajte nasledujúce diagnostické opatrenia:

 • X-ray samostatného miesta. Obrázok ukazuje štruktúru chrbtice, môžete identifikovať všetky patologické zmeny.
 • Magnetická rezonancia. Ak vzniknú kontroverzné problémy, je potrebné podrobnejšiu diagnostiku..
 • Elektrofyziologická štúdia. Uskutočňuje sa na objasnenie poškodenia nervového vlákna..
 • diskografie.

Liečba chorôb

Prolaps medzistavcových platničiek nemusí byť sprevádzaný zápalom. V tomto prípade je pacientovi predpísaná konzervatívna liečba. Preto, ak nie sú príznaky zápalového procesu v mieche, kombinácia paracetamolu a terapeutické cvičenia, predpisuje sa Pilates. Ak sa diagnostikujú pocity bolesti výraznejšej povahy, liečba sa nezaobíde bez antispasmodík. Lekári predpisujú injekcie lokálnej anestézie. V závažných prípadoch sa vykonáva chirurgický zákrok. Takáto liečebná metóda je predpísaná na základe diagnostických výsledkov a indícií pacienta. Podstatou postupu je odstránenie disku, ktorý stlačuje nerv a tým dodáva bolesť. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, celkový čas je 2 hodiny.

Prevádzkové riziká

Nezabudnite, že akýkoľvek chirurgický zákrok sa môže zmeniť na negatívne následky. Chirurgia na odstránenie medzistavcových platničiek nie je výnimkou. V osobitných prípadoch sú po zákroku možné problémy s močením a pohybom čriev. V dôsledku poškodenia chrbtice počas chirurgického zákroku sa môže paralýza končatín stať nebezpečným dôsledkom (takéto prípady sa vyskytujú zriedka).

V prípade komplikácií je predpísaná chirurgia prolapsu medzistavcových platničiek.

Medzi ďalšími vedľajšími účinkami, čiastočným alebo úplným nerastom stavcov, je zaznamenaný odtok stavcovej tekutiny. Ak sa nebudete riadiť pokynmi lekára, je možné riziko recidívy. Okamžitou komplikáciou operácie je účinok anestézie. U niektorých pacientov sa pod vplyvom anestézie objavujú poklesy tlaku, pulz sa zrýchľuje, príznaky udusenia a nedostatku vzduchu. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť alergia na liečivo..

Prolaps medzistavcových platničiek

Aby chrbtica fungovala normálne a vydržala na ňu všetky účinky, je dôležité, aby medzistavcové platničky boli v dobrom stave, pretože zohrávajú úlohu určitého tlmiča nárazov. Prolaps medzistavcových platničiek je všeobecne známy ako kýla. Samotné disky sú umiestnené medzi každým stavcom a nesú úlohu vankúša, ktorý zjemňuje účinok na celú chrbticu..

Prolaps medzistavcových platničiek nastáva najmä vtedy, keď je poškodené vonkajšie prostredie disku a vnútorné vlákna sú odtrhnuté v uzavretom prostredí. Zvyčajne ľudia stredného veku, okolo 35 rokov, trpia takouto chorobou, zároveň sú bolesti naďalej zanedbateľné a pacienti ich na dlhú dobu jednoducho trpia v očakávaní, že všetko samo zmizne. Prolaps disku je zvyčajne lokalizovaný v dolnej časti chrbtice, v dolnej časti chrbta.

Príčiny choroby

Hlavnou príčinou prolapsu medzistavcových platničiek je nadmerné zaťaženie postihnutej oblasti. Ako príklad môžeme hovoriť o nasledujúcich situáciách:

 • Malé zranenia, ktoré sa vyskytnú jeden po druhom, sa často nepociťujú, ale po nahromadení následného pomerne malého zaťaženia poškodenej oblasti chrbtice a disk vyčnieva..
 • Pád z veľkej výšky, najmä ak vedie k zlomenine chrbtice, nakoniec povedie k prolapsu medzistavcových platničiek..
 • Počas cvičenia, keď sa človek pokúsi zdvihnúť ťažkú ​​váhu s ohnutím chrbtice vpred, vedie to k hernii medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti..

Príznaky ochorenia

Prolaps medzistavcovej platničky v jej prejavoch má štandardné príznaky, ktoré zodpovedajú hlavným chorobám chrbtice, a to:

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

 • bolesť, ktorá dáva pravú a ľavú ruku;
 • bolesť lokalizovaná v zadku alebo ramene;
 • pocit zovretia alebo znecitlivenia v jednej alebo dvoch rukách naraz;
 • neustála slabosť pri cvičení na rukách a nohách.

Vo zvlášť závažných prípadoch pacient stráca kontrolu nad črevami a močovým mechúrom a môže cítiť necitlivosť v oblasti genitálií. Všetko záleží na oblasti vyčnievania disku, na tom, ako presne bude toto miesto určené - na koľko ošetrenia bude správne priradené.

Diagnóza prolapsu

Začiatok diagnózy sa zvyčajne začína prieskumom pacienta a končí fyzickým vyšetrením. Hlavnou úlohou lekára v počiatočnej fáze je starostlivo preštudovať pacientove slová o príčinách výskytu bolestivého stavu chrbtice. V druhej fáze špecialista vykoná klinické štúdie, ktoré urobia presnejší obraz o chorobe. Vykonaný výskum bude závisieť od príznakov:

 • Röntgen oblasti, kde je bolesť výraznejšia;
 • MRI chrbtice sa vykonáva na dôkladnejšie preskúmanie stavu diskov a miechy;
 • elektrofyziologické vyšetrenie je zamerané na nájdenie poškodeného nervu;
 • diskografia bolesti medzistavcových platničiek.

Hlavné liečenie tejto choroby

Ak pacient nie je veľmi znepokojený bolesťou, potom nebude liečba zvlášť ťažká alebo bolestivá, zvyčajne zostane na konzervatívnej úrovni. Liečba liekom sa používa, ak sa v mieche nenachádzajú zápalové procesy. Úspešne sa používa kombinácia paracetamolu a protizápalových liekov s cvičením, ľahkým cvičením alebo pilatesom..

Pri závažnejších príznakoch lekár predpisuje injekcie, ktoré sú injekciami s lokálnou anestéziou, ak sa obávajú bolesti. S výraznejším priebehom choroby sa používa chirurgická metóda liečby na úplné odstránenie následných prejavov choroby.

Terapia predpísaná neurochirurgom sa stanoví v závislosti od každého jednotlivého prípadu. Lekár bude brať do úvahy výsledky röntgenových lúčov a celkový klinický obraz.

chirurgia

Prolaps miechy sa ovláda odstránením disku, ktorý spadol z miesta a stlačí koreň najbližšieho nervu. Po odstránení disku prestane tlačiť na nerv a tým zmierňovať bolesť. Podobná operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a jej trvanie je približne 120 minút.

 1. lekár urobí rez v mieste disku;
 2. spadnutý disk alebo jeho časť je odstránená, v niektorých prípadoch je postihnutá aj časť chrbtice. Korene nervov sa kontrolujú, aby sa zabezpečilo, že už nie sú pod tlakom;
 3. v niektorých prípadoch sa na udržanie chrbtice vykonáva transplantácia kosti. Extra kosť sa odoberá v inej časti tela, kde sa vykonáva ďalší rez;
 4. po ukončení manipulácie odborník vloží do otvoru drenážnu rúrku, ktorá bude odstránená za deň;
 5. na konci lekár šije rez a urobí obväz na ranu.

Riziká spojené s chirurgickým zákrokom

Ako každá iná operácia, odstránenie disku má svoje vlastné nuansy a možné komplikácie, o ktorých musíte vedieť skôr, ako sa rozhodnete. Aby sa minimalizovali komplikácie, pacient by mal anestéziológovi a chirurgovi čo najvernejšie oznámiť všetky informácie o sebe, potom bude schopný presnejšie zvoliť spôsob operácie. Ak hovoríme o rizikách spojených so samotným operačným procesom, potom stojí za zmienku infekcia, poškodenie orgánov a nervov v okolí. Po operácii sú možné dočasné pohyby čriev a močenie. V prípade poranenia miechy hrozí tiež úplná ochrnutie končatín. Je však potrebné poznamenať, že takéto prípady sú veľmi zriedkavé.

Ako ďalšie komplikácie je potrebné uviesť nezmysel stavcov, rozptyl upevňovacej štruktúry alebo exspiráciu stavovcovej tekutiny. Ak disk nebol úplne vysunutý, pacient môže čakať na jeho opakovanú stratu. Z hľadiska anestézie je udusenie komplikáciou kvôli obštrukcii dýchacích ciest, ako aj poklesu srdcovej frekvencie a tlaku. Vo veľmi zriedkavých prípadoch je možné pozorovať alergickú reakciu na celkovú anestéziu, ale táto možnosť by sa mala vylúčiť, ak už bol pacient pred touto operáciou anestetizovaný..

Pooperačné obdobie

Po operácii je pacient ponechaný niekoľko hodín na oddelení, aby sa zabezpečilo bezpečné prebudenie. Potom bude presunutý na chirurgické oddelenie a nasledujúci deň bude môcť vstať z postele, ale iba pod dohľadom špecialistov. Chirurg môže odporučiť použitie špeciálneho zadného oporného pásu. V prípade potreby sa používajú lieky proti bolesti. Po jednom dni sa odstráni drenáž. Sklon a vzpieranie nie sú povolené 6 týždňov a po 4 týždňoch môžete začať ľahkú prácu.

Pacientovi je zakázané sedieť prvé 3 týždne, maximálna doba v sede môže byť iba 10 minút. Po niekoľkých týždňoch môže lekár predpísať fyzioterapiu, po ďalších 2 týždňoch je pacient vyšetrený chirurgom a odstráni stehy. V tomto okamihu by mal pacient povedať všetky svoje pocity a pohodu, ako aj prediskutovať prípadné sťažnosti. Ak má pacient horúčku až 38 stupňov a existujú ďalšie úzkosti, musí sa bezodkladne ukázať lekárovi alebo zdravotnej sestre..

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Čo je prolaps medzistavcových platničiek?

obsah:

Prolaps (prolaps) medzistavcových platničiek je prietrž medziobratlových platničiek. Tieto sú umiestnené medzi stavcami a pôsobia ako vankúš alebo tlmič nárazov, ich ďalšou funkciou je udržanie pružnosti a pevnosti chrbtice..

Vyrobené z vláknitého spojivového tkaniva, ktoré je spojené s centrálne umiestneným želé podobným jadrom. V strede stĺpca je lokalizovaná miecha. A medzistavcové priestory sú nervové korene.

Ochorenie sa vyvíja, keď sú poškodené vonkajšie vlákna krúžku a mäkké tkanivo nazývané želatínové jadro sa odtrhne od svojho uzavretého priestoru. Roztrhnutie alebo prolaps materiálu disku môže preniknúť cez miechový kanál, čo vedie k stlačeniu miechy, avšak miechové nervy často podliehajú tlaku.

Patproces sa v tele dieťaťa zriedka tvorí, vyskytuje sa hlavne v strednom veku. Niekedy sa vyvíja náhle, v závislosti od stupňa vystupovania alebo postupne v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov.

Podľa štatistických údajov pripadá približne 45 - 49% na plochu medzi bedrovou a krížovou časťou (L4-L5-S1)..

Príčinné faktory

Hlavným dôvodom vzniku procesu môže byť nadmerný tlak a zaťaženie v postihnutej oblasti:

 • Pád z veľkej výšky. Vytvára nadmerný tlak na chrbticu, ale v prípade zvýšenej sily v kombinácii so zranením samotného stavca existuje vysoká pravdepodobnosť prolapsu.
 • Počas fyzického cvičenia sa ohýba dopredu. Keď sa osoba ohýba a snaží sa zdvihnúť zbytočne ťažký predmet, tlak môže pomôcť roztrhnúť medziobratlový vláknitý prsteň.
 • Sériové náhodné zlomeniny stavcov, ktoré sú kritické a nespôsobujú vážne poškodenie, po miernom tlaku v stavovcovej oblasti sa môže vyvinúť výčnelok. Opísaný stav sa vyvíja v dôsledku slabosti vonkajších vlákien stavca.

Ochorenie môže byť spôsobené dvoma metódami:

 • Priamy tlak. Disk s vytvorenou medzerou v miechovom kanáli alebo medzistavcovej foramene je schopný stlačiť nervové korene.
 • Chemické podráždenie. Jadro pozostáva z niekoľkých komponentov nazývaných „mediátory zápalových procesov“. Tie prispievajú k chemickému podráždeniu nervových koreňov, čo vedie k zápalovému procesu v nervoch.

Prolaps je často fixovaný v bedrovej oblasti (L4-L5) a krčnej oblasti (C5-C6). A vzácnosť - v hrudnej chrbtici, pretože je to najviac chránený korzet svalového tkaniva.

Hlavné príčiny porážky bedrovej sakrálnej oblasti:

 • Osteochondróza - zmenšenie šírky disku v dôsledku degenerácie a dystrofie (porucha obehového systému).
 • Poranenie chrbtice s porušením integrity bedrových alebo sakrálnych segmentov.
 • Autoimunitné ochorenia.
 • Choroby spojivového tkaniva zápalovej genézy.
 • Vírusové a bakteriálne javy, intoxikácia atď..

Symptomatický obraz

V praktickom zmysle je základným prejavom prolapsu bolestivý syndróm pozostávajúci z:

 • bolesť s ožiarením v oboch horných končatinách;
 • bolesť v oblasti holennej alebo gluteálnej oblasti, v závislosti od umiestnenia lézie;
 • pocit znecitlivenia, brnenie alebo brnenie v horných a dolných končatinách;
 • nevoľnosť pri vykonávaní motorických aktov s rukami alebo nohami.

V závažnom stupni klinického obrazu je charakteristická strata kontroly nad funkciou močového mechúra alebo čreva, ktorá je zrejmá z necitlivosti v oblasti genitálií. Lokalizácia opísaných znakov je priamo závislá od bolestivej oblasti. Čím presnejšie je bod bolesti, tým ľahšie je diagnostikovať.

diagnóza

Diagnóza začína úplnou zbierkou anamnézy a často končí fyzickým vyšetrením. Ďalším krokom je klinická diagnóza, ktorá poskytuje informácie o mieste a presnosti prolapsu. V závislosti od symptomatického obrazu sa vykonávajú nasledujúce vyšetrenia:

 • Lokálne rádiografické vyšetrenie. Je predpísané určiť patologické zameranie chrbtice alebo degeneratívne transformácie v poškodenej oblasti.
 • MRI Používa sa na podrobné vyhodnotenie stavu miechového tkaniva a medzistavcových platničiek..
 • Elektrofyziologické vyšetrenie na stanovenie poškodenia nervových vlákien.
 • Diskografické vyšetrenie syndrómu bolesti.

Terapeutické opatrenia

Ak neexistuje inštrumentálna diagnóza zápalového javu v mieche alebo stlačenie koreňov nervov, predpisuje sa medikácia. Často používali kombináciu protizápalových liekov (NSAID) s fyzioterapeutickým programom alebo s aqua terapiou a Pilates..

V prípade liečby neúčinným liekom (tabletová metóda) sa predpíše injekčný priebeh vrátane lokálnej anestézie.

V akútnom priebehu procesu sa v niektorých prípadoch uchýli k chirurgickému zákroku, aby sa zabránilo recidíve.

Neurochirurgická liečba sa musí zvoliť s prihliadnutím na klinické prejavy, rádiologické informácie a vonkajšie faktory.

Prolaps medzistavcových platničiek - príčiny, príznaky a liečba

Ako liečiť prolaps medzistavcových platničiek

Keď sa medzistavcový disk posunie o vzdialenosť 2 alebo 3 mm, pozoruje sa patológia známa ako prolaps disku. Potom sa začne tvoriť medzistavcová prietrž. Medzistavcové posunutie disku viac ako 4 mm sa nazýva výstupok.

Je dôležité presne porozumieť tomu, čo je prolaps miechy, čo môže viesť k ignorovaniu vážneho zdravotného problému..

Čo je to prolaps miechy

Prolaps miechy - prolaps vláknitého prstenca alebo jeho časti, vďaka ktorému sa môžu začať vyvíjať vážne fyziologické a anatomické patológie..

Samotný prolaps neohrozuje ľudský život, pacient s takouto diagnózou nevyžaduje hospitalizáciu. Problém však nemôžete nechať bez dozoru. Pacient musí byť okamžite ošetrený, aby sa predišlo možným následkom.

príčiny

Prolaps sa často pozoruje u ľudí trpiacich osteochondrózou. Ochorenie vedie k degeneratívno-dystrofickým zmenám v chrbtici, v dôsledku nedostatku vlhkosti disk stráca svoju elasticitu. Veľkosť disku sa zmenšuje, stavce naň priťahujú čoraz viac. Výsledkom je, že poškodený disk presahuje stavce, prolapsu a v budúcnosti - medzistavcovú prietrž.

Priemerný vek pacientov s diagnostikovanou herniou je 30 - 50 rokov.

Dôvody vzniku prolapsu:

Rizikové faktory prispievajúce k tvorbe prolapsu disku:

 • zdvíhať závažia;
 • modriny chrbtice;
 • konštantné vibračné pohyby;
 • ostré zákruty a náklony tela;
 • sedavá práca;
 • nadmerná telesná hmotnosť;
 • zakrivenie chrbtice;
 • porušenie postoja;
 • predĺžený pobyt v nepohodlnej polohe.

Liečba prolapsu medzistavcovej platničky v bedrovej oblasti sa nedá odložiť, pacient rýchlo tvorí prietrž, ktorú je veľmi ťažké zbaviť. Lieky to nemôžu úplne eliminovať, často pacient potrebuje operáciu.

Typy prolapsu medzistavcových platničiek

Prolaps sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice: krčnej, hrudnej, bedrovej. Bolesť je lokalizovaná v poškodenej oblasti chrbtice.

Najčastejšie diagnostikovaná dorzálna (zadná) lokalizácia prolapsu, najmä medzi bedrovou a sakrálnou chrbticou.

Existujú tiež nasledujúce typy vyčnievania vláknitého prstenca:

 • anterolaterálnej;
 • posterolaterál (záchranár);
 • medián;
 • bočné (bočné).

príznaky

Pacient si nevšimne žiadne charakteristické znaky prolapsu disku v prvom štádiu vývoja choroby, čo možno vysvetliť skutočnosťou, že vývoj prietrže má latentný priebeh. V niektorých prípadoch si osoba všimne:

 • bolesť v problémovej oblasti chrbtice, ktorá sa môže vyskytnúť a prejsť;
 • tupá bolesť zosilňuje pri fyzickej námahe, ale musíte jednoducho ležať v pohodlnej polohe, bolesť prechádza bez stopy;
 • osoba, ktorá si všíma, na ktorom útvare bolí chrbát, sa snaží obmedzovať bolestivú oblasť z dôvodu obmedzenia pohybu;
 • spravidla sa svalové napätie objavuje v oblasti posunu disku.

Príznaky prolapsu miechy sa časom začínajú zvyšovať, mobilita problémovej oblasti chrbtice je výrazne obmedzená.

Komplikácie tohto ochorenia vás nebudú čakať, medzi nimi - syndróm stavcov, diskogénna myelopatia a radikálny syndróm..

Pacient často dlho netuší problém a dozvie sa o ňom iba v období exacerbácie..

diagnostika

Diagnóza sa vykonáva pomocou anamnézy, vyšetrenie, predpísané sú aj laboratórne testy:

 • Rentgenografie Jeho účelom je určiť patológiu chrbtice a identifikovať všetky dostupné degeneratívne zmeny.
 • MRI Umožňuje podrobnú štúdiu miechy pomocou medzistavcových platničiek.
 • Elektrofyziologické štúdie. Ukážte, aké sú poškodené nervy..
 • Diskografia bolesti. Pomáha identifikovať rôzne patológie, ako je degenerácia.

  liečba

  Ak bol diagnostikovaný prolaps miechy, je potrebná správna liečba. Čím rýchlejšie sa problém objaví, tým je pravdepodobnejšie, že ho napraví bez vážnych následkov pre telo. Drogová terapia sa vykonáva ambulantne. Ošetrujúci lekár robí potrebné stretnutia a monitoruje proces hojenia..

  Na zníženie bolesti pacient berie lieky, ktoré sú súčasťou skupiny NSAID. Napríklad Diclofenac alebo Ibuprofen.

  Svalové relaxanciá sú schopné uvoľniť napätie zo zadných svalov, lekár predpisuje tolperison hydrochlorid. Okrem toho je pacientovi vymenovaný dodatočný termín vo forme komplexov vitamínov a minerálov, povinnou zložkou je vitamín B.

  Chondroprotektory (Rumalon, Alflutop, atď.) Pomôžu účinne liečiť prietrž, ktorá sa práve začala tvoriť. Pacienti užívajú tablety a aplikujú prípravky vo forme mastí, gélov a krémov na postihnuté miesto.

  Ak sa príznaky prejavia celkom jasne, konzervatívna liečba nemusí pomôcť, budete musieť podstúpiť kurz steroidov. Ak ochorenie prešlo do štádia exacerbácie, je často potrebný chirurgický zákrok. Iba tak môže byť relaps odstránený..

  Možné komplikácie

  Dorsálny prolaps alebo vydutie chrbtice má vážne následky. Ak sa nezabráni výčnelku, vytvorí sa herniovaný disk. Ten je vážnym problémom: človek môže čiastočne stratiť mobilitu, jeho kvalita života sa zhorší.

  prevencia

  Na preventívne účely je potrebné venovať sa športu. Musíte si zvoliť cvičenie sami pre seba, nezabudnite sa poradiť so svojím lekárskym gymnastickým komplexom.

  Inteligentné športy pomáhajú posilňovať svaly susediace s chrbticou. Výsledkom je, že chrbtica je v „železnom“ svalovom korzete. Je dôležité zvládnuť špeciálnu techniku, ktorá vám umožní správne zdvíhať závažia s minimálnym zaťažením chrbtice.

  Ak robíte sedavé práce, potom je nevyhnutnosťou ergonomické uchytenie pri stole. Nemôžete sa venovať športu, kde je chrbát neustále ohnutý. Pred zaradením do športovej sekcie sa poraďte so svojím lekárom o tom, aké užitočné kurzy pre vás budú. Neskáčte z vysokých výšok ani nevykonávajte náhle pohyby..

  záver

  Prolaps disku nie je veta, ale problém nemožno ignorovať. Predčasne začatá liečba môže viesť k chirurgickému zákroku alebo strate mobility. Ak sa vám podarí zbaviť sa prolapsu, skúste predísť možným relapsom..

  Vykonajte špeciálny gymnastický komplex na posilnenie chrbtových svalov, zapojte sa do „inteligentných“ športov. Nesadajte si pri počítači dlhšie ako 2 hodiny v rade, pozastavte prácu. Nezabudnite na svoju pozíciu, nemôžete sedieť ani stáť pokrivený, chrbát by mal byť vždy v správnej polohe.

  Prolaps miechy

  Moderná medicína označuje prolaps vertebrálneho disku ako prolaps alebo prolaps..

  Tieto vláknité chrupavkovité útvary umiestnené medzi každým párom stavcov slúžia ako druh tlmiča nárazov, ktorý zachováva integritu, pružnosť a silu chrbtice..

  Prolaps vertebrálneho disku nastáva na pozadí traumy jeho vonkajších vlákien. Tento stav sa môže objaviť prudko a postupne a často sa vyvíja u ľudí vo veku 35 až 55 rokov.

  Najčastejšie sa prolaps chrbtice vyskytuje s nadmerným tlakom na chrbticu alebo so zvýšeným zaťažením oblasti postihnutej zápalovým procesom. Tu je niekoľko príkladov situácií, v ktorých sa môže patológia vyvinúť:

  V dôsledku pádu sú medzistavcové platničky stlačené a na hornú časť chrbtice je vyvíjaný silný tlak. Ak zranenie vedie k zlomenine, zvyšuje sa riziko prolapsu stavcov.

  Ľudia, ktorí vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu, sú náchylní na zranenia stavcov a diskov. Vďaka svojej malej veľkosti zostávajú tieto mikrotraumy bez povšimnutia. Avšak počas exacerbácie alebo v situácii vysokého krvného tlaku sa môže vyvinúť prolaps..

  Najčastejšie je prolaps pozorovaný v bedrovej oblasti, hoci patológia sa často prejavuje v krku. Sternum je časťou kostry, ktorá je najlepšie chránená svalovým korzetom. Z tohto dôvodu sú zranenia miechy diagnostikované v oblasti hrudníka menej často..

  Akákoľvek choroba ľudskej kostry je sprevádzaná bolesťou. Výpad zo stavovcov nie je výnimkou. Príznaky môžu byť lokalizované v rôznych častiach tela a prejavujú sa odlišne - v skutočnosti bolesť, slabosť, znížená citlivosť a dokonca aj brnenie..

  Ak pacient stlačil zväzok koreňov nachádzajúcich sa v dolnej časti miechy (v medicíne sa tento stav nazýva syndróm konského chvosta), klinický obraz patológie sa dopĺňa o tieto javy:

  Ak dôjde ku kompresii miechy v dôsledku prolapsu medzistavcových platničiek, pacienti si sťažujú nielen bolesť. V anamnéze sú tiež také javy:

  Uvedené klinické prejavy sprevádzajúce kompresiu (stláčanie) vyžadujú povinnú liečbu v nemocničnom prostredí. Ak má pacient prolaps vertebrálnej kýly, môže byť potrebný chirurgický zákrok.

  Diagnóza prolapsu miechy a určenie správnej taktiky liečby začína anamnézou. Lekár počúva pacienta, objasňuje sťažnosti, lokalizuje nepohodlie.

  Na základe toho nie je možné presne stanoviť chorobu. Na získanie presných lokalizačných informácií bude potrebná klinická diagnóza..

  V závislosti od toho, čo sa kombinuje s hlavným klinickým prejavom patológie, lekár môže predpísať takéto štúdie:

  V rámci diagnostiky patológie prolaps krčka a iných stavcov je povinný všeobecný a rozšírený krvný test..

  Liečebná taktika sa častejšie obmedzuje na predpisovanie liekov proti bolesti ošetrujúcim lekárom, ako aj na lieky, ktoré pomáhajú zmierniť svalové napätie..

  Dnes sa v Rusku vykonáva chirurgická liečba chrbtice s prolapsom disku. Prítomnosť rozsiahlej rehabilitačnej základne nám umožňuje dosiahnuť udržateľné pozitívne výsledky..

  Mimochodom, teraz môžete získať zadarmo moje e-knihy a kurzy, ktoré vám pomôžu zlepšiť vaše zdravie a pohodu..

  Získajte kurz liečby osteochondrózy ZDARMA!

  Prolaps disku medzi stavcami je prolaps časti vláknitého prstenca (okrajová zahustená časť chrupavky). Dôvodom tohto stavu je porušenie anatomickej štruktúry medzistavcových platničiek s nedostatočným prísunom krvi, zníženým príjmom živín, nadmerným zaťažením chrbtice..

  Zúženie medzery v segmente L5-S1 v rôntgenovom žiarení

  Podľa štatistík sa okolo 48% prípadov prolapsu vyskytuje v oblasti medzi bedrovou a sakrálnou chrbticou (L5-S1). Tento segment je ovplyvnený vysokým tlakom pri fyzickej námahe a chorobami chrbtice..

  Keď sa vytvorí prolaps disku, príznaky choroby sa objavia po kompresii vytvorením okolitých tkanív. Tvoria sa v závislosti od smeru prolapsu medzistavcovej platničky a závažnosti patológie..

  Prolaps medzistavcových platničiek na úrovni L5-S1

  Ak je medzistavcový disk stlačený veľkými nervami (napríklad ischiatickými), mobilita môže byť obmedzená v dôsledku zhoršenej inervácie femorálneho svalu;

  Vo väčšine prípadov je bolesť v tejto patológii akútna a často vedie k obmedzeniu pohyblivosti v dolných končatinách. Ak nie je prolaps výrazný, bolesť v oblasti bedier, zadku a stehna sa môže prejaviť bolesťou. Zosilňuje sa pri zdvíhaní závaží alebo otáčaní tela.

  Syndróm akútnej bolesti s touto patológiou často vedie k nútenému držaniu tela, pri ktorom si človek nemôže narovnať chrbát. Ak na pozadí prolapsu existujú ďalšie zmeny v chrbtici (skolióza, kyphosis), bolesť môže byť tiež pozorovaná v hrudnej chrbtici..

  Pokiaľ ide o neurológa, bolesť pod kolenom počas prolapsu medzistavcovej platničky v lumbosakrálnej chrbtici naznačuje existenciu „radiulárneho syndrómu“ u človeka (výčnelok komprimuje nervový koreň, ktorý sa nachádza v blízkosti miechy);

  Podstata reflexu spočíva v tom, že keď kladivo zasiahne oblasť zadnej časti pätnej kosti, chodidlo sa normálne odchýli a so stratou citlivosti zostáva na svojom mieste;

  Najčastejšie sa v prechodovej zóne medzi bedrovou a sakrálnou chrbticou pozoruje dorzálna (zadná) lokalizácia výčnelku, pretože zaťaženie dolných častí chrbtice prispieva k odchýlke jej osi za ňou..

  Zadný výstupok pri zobrazovaní magnetickou rezonanciou

  Je potrebné poznamenať, že stredný prolaps na úrovni L5-S1 môže prenikať cez tvrdú škrupinu miechy v sakrálnej oblasti, čo vedie k narušeniu funkčnosti mnohých sakrálnych nervov..

  Nebezpečenstvo prolapsu je v tom, že stláča anatomické štruktúry umiestnené vedľa neho.

  Záverom konštatujeme, že prolaps disku medzi stavcami je nebezpečný stav, ktorý sa ťažko lieči. Ak sa zistí v neskorších fázach, vedie často k hrozivým komplikáciám sprevádzaným zdravotným postihnutím.

  Ankylozujúca spondylitída a iné autoimunitné ochorenia

  Iné patológie miechy a mozgu

  Iné poranenia pohybového aparátu

  Poruchy svalov a väzov

  Ochorenia kĺbov a periartikulárnych tkanív

  Zakrivenie chrbtice (deformácia)

  Neurologické príznaky a syndrómy

  Nádory chrbtice, mozgu a miechy

  Odpovede na otázky návštevníkov

  Röntgenové a iné inštrumentálne diagnostické metódy

  Príznaky a syndrómy chorôb pohybového ústrojenstva

  Vaskulárne ochorenie CNS

  Poranenia chrbtice a centrálneho nervového systému

  ©, lekársky portál o zdraví chrbta SpinaZdorov.ru

  Všetky informácie na stránke sú prezentované na informačné účely. Pred použitím akýchkoľvek odporúčaní sa vždy poraďte so svojím lekárom.

  Úplné alebo čiastočné kopírovanie informácií z lokality bez uvedenia aktívneho odkazu na túto stránku je zakázané.

  Chrbtica pozostáva zo stĺpca kostí nazývaných stavce, ktoré obklopujú a chránia miechu a jej vetvy (korene)..

  Obratle sú oddelené medzistavcovými platničkami - okrúhle tesnenia, ktoré poskytujú tlmenie a flexibilitu.

  Tieto disky pozostávajú z mäkkého gélu podobného centra (želatínové jadro) obklopeného tuhým vonkajším kruhom vláknitého chrupavkového tkaniva (vláknitý kruh)..

  Príznaky herniovaného disku sa môžu líšiť v závislosti od jeho umiestnenia a mäkkého tkaniva zapojeného do procesu. Ak je disk jediným poškodeným tkanivom, nemusí cítiť nič.

  Vyčnievajúci disk môže vyvíjať tlak na nervy a vyvolávať:

  Existujú aj ďalšie príznaky prolapsu medzistavcových platničiek, ktoré môžu zahŕňať zmyslové zmeny (paralýza končatín, mierne brnenie, pálenie, svalová slabosť, znížená citlivosť). Na rozdiel od slabej pulzujúcej bolesti spôsobenej svalovými kŕčmi, bolesť z herniovaného disku je zvyčajne nepretržitá, aspoň v postihnutej oblasti tela.

  Ak sa v krčnej oblasti vytvorila prietrž, môžete si všimnúť zmeny v reflexoch končatín. Starší ľudia sú náchylnejší k prolapsu..

  S vekom jadro degeneruje a stáva sa menej poddajným, a teda menej účinným ako vankúš, preto je narušená flexibilita a pevnosť.

  Menšie zranenie môže viesť k prasknutiu vonkajšej vrstvy, v dôsledku čoho dôjde k prolapsu medzistavcových platničiek. Takíto pacienti môžu tiež mať zlomeniny chrbtice v závislosti od závažnosti zranenia..

  Zlé držanie tela prispieva k prolapsu disku, čo predstavuje osobitné riziko v takých profesiách, napríklad počítačový operátor, mechanik, umelci.

  Hlavné dôvody straty disku:

  Najčastejšie je prolaps pozorovaný v dolnej časti chrbta (dolnej časti chrbta) alebo v krčnej oblasti. Najpravdepodobnejšie utrpí oblasť hrudníka, pretože je chránená svalovým korzetom..

  Vo väčšine prípadov sa hernia disku lieči šesť týždňov a nevyžaduje chirurgický zákrok. Počiatočná liečba herniovaných diskov obvykle pozostáva z nesteroidných protizápalových liekov, paracetamolu a fyzioterapie na zmiernenie bolesti a zápalu..

  Ak príznaky spôsobujú veľa bolesti a nepohodlia a lieky nefungujú, lekár predpíše konzervatívnu liečbu založenú na injekciách do chrbtice, technike známej ako epidurálne injekcie steroidov. Tieto injekcie môžu viesť k určitému zlepšeniu a zmierneniu bolesti spojenej s herniovaným diskom..

  Aby sa predišlo relapsom, môže byť v akútnej fáze ochorenia potrebná chirurgia..

  Ako sa používajú ortopedické papuče do domácnosti Ortopedické papuče pre deti Kde kúpiť? Únava nôh, opuch [...]

  Aký je základ ortopedickej matrace? Podstavec pre jedno lôžko Podstavec pre matrace pre dvoch [...]
  Poznámka

  Indikácie na použitie Bežné patológie Charakteristika topánky Výber topánky Topánky majú veľký význam pre zdravie pohybového aparátu [...]

  Informácie na stránke sa poskytujú iba na informačné účely, nepredstavujú lekársku presnosť a nie sú návodom na konanie. Nepoužívajte samoliečbu. Obráťte sa na svojho lekára. Používanie materiálov zo stránok je zakázané.

  Bedrový región je najviac „bojujúcim“ zo všetkých častí chrbtice: 5 stavcov nesie takmer všetky bremená nášho ťažkého života. Preto neprekvapuje, že tu dochádza k najčastejším poruchám:

  Niekedy tu vznikne iný typ patológie: premiestnenie stavcov bedrovej chrbtice. Poďme zistiť, čo spôsobuje vysídlenie (lekársky termín je spondylolistéza), aké príznaky a následky to môže viesť k.

  Podobne ako pri hernii je subluxácia najčastejšie zvolená 4. a 5. bedrovými stavcami, a to z toho istého dôvodu: sú umiestnené na prechodnom úseku medzi dvoma oddeleniami, kde vždy dochádza k zvýšenému mechanickému zaťaženiu.

  Príčinou vytesnenia môžu byť dysplázia a nádory, ale toto je stále pomerne zriedkavé, oveľa častejšie sa to stáva v dôsledku:

  Niekedy je premiestnenie štvrtého bedrového stavca dôsledkom obetovania piateho - to je kvôli jeho fúzii so scrou. Takéto následky sú pochopiteľné:

  Ak je jeden článok imobilizovaný v reťazi, potom na susedný reťazec pripadá dvojité zaťaženie, a ak je určené na prerušenie, potom na tomto mieste.

  Posun v chrbtici môže byť predné zameranie (ventrolistéza) a zadné (retrolistéza).

  Príznaky sú prakticky neprítomné a prejavujú sa ako epizodická bolesť s aktívnym pohybom a zaťažením bedrovej chrbtice

  Zaobchádzajte s posunom bedrových stavcov včas, bez toho, aby ste sa dostali do posledného štádia, v ktorom už môžu byť následky tejto patológie nezvratné..

  Liečba spondylolistézy bedrovej chrbtice závisí od štádia choroby, je komplexná a zameraná na:

 • Posun stavcov bedrovej oblasti je eliminovaný nasledujúcimi spôsobmi:
  • Pohon pomocou odsávacích kapucní
  • Chirurgické ošetrenie:
   • Odstránenie jazvy po zlomeninách
   • Spondylóza (spojenie vysídlených stavcov s doskou)

   Po odstránení predpätia je nevyhnutné nosiť pevné, pevné bedrové korzety. Čas nosenia určuje lekár v závislosti od štádia patológie

   Elektroforéza, horúci parafín, bahenná terapia, radónové alebo soľné kúpele atď..

   Rehabilitačné terapeutické cvičenia

   V záverečnej fáze sa vykonáva rehabilitačná liečba a predpisujú sa terapeutické cvičenia.

   Vzhľadom k tomu, že vysídlenie je skutočne považované za zranenie a môže závisieť od mnohých faktorov, je komplex cvičení predpísaný prísne individuálne pre každého pacienta a musia sa vykonávať pod dohľadom odborníka v oblasti rehabilitácie.

   Všeobecné požiadavky na tieto cvičenia sú tieto:

   • S exacerbáciou bolesti nemôžu byť vykonané
   • Aby ste zabránili vertikálnemu zaťaženiu, musíte vykonávať cvičenia vo vodorovnej polohe
   • Uhol trupu by nemal presiahnuť 20 ° (aby sa zabránilo opakovanému posunu)
   • Preferované typy cvičení:
    • statický
    • Protahovanie svalov a šliach

  Prolaps medzistavcových platničiek

  Na zaistenie zdravia chrbtice je dôležité monitorovať stav zložiek. Problém, ako je prolaps medzistavcových platničiek, prináša veľa nepríjemností v každodennom živote..

  Populárny názov tejto choroby je vertebrálna kýla a starí ľudia sú s týmto termínom oboznámení z prvej ruky. Disky zohrávajú úlohu vankúšikov, chránia chrbticu a zjemňujú záťaž. Zranenia a poškodenia, časť vlákna sa pretrhne.

  Mnoho pacientov pociťuje bolesť spojenú s týmto procesom a odďaľuje návštevu lekára, ale komplikácie patológie často vedú k závažným následkom..

  príčiny

  K rozvoju prolapsu v bedrovej oblasti prispieva mnoho faktorov. Je dôležité sledovať svoje zdravie od útleho veku a nezabudnite, že prevencia vzniku choroby je jednoduchšia ako jej liečba. Hlavné dôvody prispievajúce k rozvoju prietrže sú:

  • Pád. Veľkú úlohu zohráva najmä pokles výšky, pri ktorom je chrbtica vystavená vysokému tlaku a v kombinácii s inými zraneniami podporuje rozvoj prolapsu..
  • Nadmerné cvičenie. Nútenie tela dopredu vedie k podobnému problému..
  • Zlomeniny stavcov. Aj menšie poškodenie stavcov môže spôsobiť výčnelok procesov a v dôsledku toho vzhľad kýly.
  • Choroby dismetabolického typu. Diabetes mellitus a ďalšie patológie sú predispozičné faktory.
  • Nadváhou. Obézni ľudia trpia týmto problémom častejšie, pretože ich vlastná váha tiež vytvára tlak na stavce a vedie k prolapsu disku..
  • Sedavý spôsob života. Sedavá práca všeobecne prispieva k problémom s chrbticou.

  Hlavným preventívnym odporúčaním na predchádzanie problému je zdravý životný štýl a pravidelné lekárske vyšetrenie.

  Príznaky prolapsu medzistavcovej platničky

  Najprv sa choroba nemusí prejaviť žiadnym spôsobom, takže na dlhú dobu pacient ani netuší podozrenie na existenciu problému. V štádiu aktívneho vývoja je prolaps miechy charakterizovaný nasledujúcimi prejavmi:

  • bolesť Bolesť a nepohodlie sú pravidelné, vyskytujú sa nepravidelne.
  • Intenzita nepohodlia sa zvyšuje s cvičením. Tupá bolestivá postava ustupuje úľave v horizontálnej polohe a v pokoji.
  • Obmedzený pohyb. Nastávajúce bolesti nútia človeka chrániť postihnutú oblasť pred vonkajšími faktormi.
  • Pocit znecitlivenia a brnenie končatín.
  • Neustály pocit slabosti. Ochorenie je vyčerpávajúce, pacient si všimne poruchy, depresie a únavu.

  Prolaps miechy: príčina, príznaky a liečba manuálnou terapiou

  Prolaps sa vedecky nazýva prolaps..

  Tento výraz označuje patologický stav, pri ktorom vláknitý kruh disku stráca svoju tlmiacu schopnosť, mení fyziologický tvar a presahuje hranice stavcov, medzi ktorými je umiestnený..

  Prolaps alebo prolaps medzistavcových platničiek je štádium predchádzajúce vývoju herniálneho výčnelku. Sprevádzaná akútnou bolesťou, dočasnou stratou pracovnej kapacity a voľným pohybom.

  Ak sa u Vás objaví prolaps medzistavcových platničiek, odporúčame vám okamžite kontaktovať svojho neurológa. Pamätajte, že tieto choroby sa úspešne liečia bez chirurgického zákroku..

  Na našej klinike manuálnej terapie sa môžete prihlásiť na úvodné bezplatné stretnutie s neurológom alebo stavcom.

  Poskytujeme pacientom plnohodnotnú individuálnu konzultáciu, počas ktorej lekár preskúma a preskúma vaše lekárske záznamy.

  potom sa vykoná presná diagnóza a podľa potreby sa odporúča ďalšie vyšetrenie. Pacient dostáva individuálne odporúčania na restoratívnu liečbu bez chirurgického zákroku.

  Príčiny prolapaných medzistavcových platničiek

  Strata stavcových platničiek sa nedeje práve tak na pozadí všeobecného blaha so stavom chrbtice. Tento stav je spôsobený dlhou predchádzajúcou periódou degenerácie chrupavky medzistavcových platničiek..

  Vývoj osteochondrózy a jej komplikácií vo forme prolapsu medzistavcových platničiek všeobecne prechádza niekoľkými fázami:

  • primárne narušenie svalových vlákien počas pasívneho životného štýlu s prevažne sedavou prácou;
  • zmeny aktivity difúznej výmeny tekutín medzi svalovým tkanivom a chrupavkou medzistavcového disku;
  • dehydratácia vláknitého kruhu medzistavcových platničiek;
  • kompenzačná reakcia zápalu, ktorej účelom je zabezpečiť možnosť obnovenia štruktúry vláknitého prstenca disku zvýšením mikrocirkulácie krvi v ohnisku zápalu;
  • sekundárne narušenie dodávky krvi do svalového chrbtového rámu v oblasti citlivej na zápalovú reakciu v dôsledku kompresie kapilár opuchom;
  • ďalšie zničenie štruktúry vláknitého prstenca chrupavky disku a objavenie sa mikroskopických trhlín na jeho povrchu;
  • vyplnenie trhlín ukladaním vápenatých solí - vznikajú laterálne osteofyty;
  • dráždia a poškodzujú okolité mäkké tkanivá a spúšťajú druhý zápalový proces, v dôsledku čoho sa ešte viac zhoršuje narušenie difúzneho metabolizmu.

  V určitom štádiu tohto patogenetického procesu nastane situácia, keď sa výška medzistavcovej platničky prudko zníži a plocha sa zvýši. Toto je prolaps alebo prolaps disku, pri ktorom existuje vysoká pravdepodobnosť úplného prasknutia a objavenie sa herniálneho výčnelku z buničitého jadra..

  Možné dôvody na začatie a rozvoj tohto deštruktívneho procesu môžu zahŕňať tieto negatívne aspekty:

  • udržiavanie sedavého životného štýlu, pri ktorom svalová kostra chrbta nemá dostatočnú fyzickú aktivitu, ktorá spomaľuje difúznu výmenu tkanív;
  • nadváha a obezita, zvyšujúce potenciálne mechanické a tlakové zaťaženie chrupavkových medzistavcových platničiek;
  • silná fyzická práca, pri ktorej je statické napätie svalového chrbtového rámu s úplným alebo čiastočným blokovaním normálnych procesov mikrocirkulácie lymfatickej tekutiny a krvi;
  • hormonálne poruchy v období dospievania a menopauzy, výnimkou je, keď má žena potraty (na ľudskom tele je najvyššia hormonálna záťaž, ktorá ničí chrupavku chrbtice v priebehu niekoľkých týždňov);
  • porušenie pravidiel tehotenstva;
  • nesprávne držanie tela a zakrivenie chrbtice;
  • nesprávne nastavenie chodidla a zakrivenie dolných končatín podľa typu valgus alebo varus.

  Okrem toho stojí za zváženie pravdepodobnosť vystavenia endokrinným a vaskulárnym patológiám, psychologickým stresovým faktorom. Vedecky odôvodnil skutočnosť, že hormón kortizol má na chrupavkové tkanivo negatívny vplyv.

  V období silného emocionálneho šoku sa uvoľňuje v obrovskom množstve do krvi osoby kôrou nadobličiek. Kortizol spôsobuje kontrakciu cievnej steny, ktorá blokuje prístup čerstvej krvi do určitých štruktúrnych častí tela..

  Dochádza k redistribúcii toku krvi s prevládajúcim prísunom krvi do cerebrálnych rezov. To zvyšuje aktivitu mozgu a človek nájde cestu z ťažkej situácie..

  Nevylučujte ani faktor dedičnosti. Ak najmenej jeden z rodičov trpí osteochondrózou alebo degeneratívnymi chorobami veľkých kĺbov, potom s veľkou pravdepodobnosťou sa podobné patológie v budúcnosti u detí vyvinú.

  Príznaky prolaps medzistavcovej platničky chrbtice

  Klinické príznaky prolapsu sa vyskytujú vo forme akútnej bolesti, necitlivosti, zhoršenej pohyblivosti atď. Do popredia sa dostáva klinický obraz zápalovej reakcie v projekcii radiálneho nervu. Tento jav má racionálne vysvetlenie:

  • telo sa snaží kompenzovať prolaps disku zvýšením svalového tonusu;
  • je to pre neho najjednoduchšie spustením programu zápalovej reakcie;
  • žírne bunky sú ťahané dokopy žírnymi bunkami, z ktorých vystupujú mediátory zápalu;
  • rozširujú kapilárne krvné riečisko;
  • vyvolať opuch mäkkých tkanív;
  • spôsobiť, že sa svalová kostra chrbta aktívne stiahne a vydrží statické napätie na postihnutej strane.

  Príznaky svalového napätia sú jedným z najspoľahlivejších klinických príznakov, ktoré môže lekár zistiť pri úvodnom vyšetrení pacienta. Podľa miesta zápalovej reakcie a miesta statického napätia svalových vlákien môžeme predpokladať lokalizáciu prolapsu medzistavcových platničiek..

  Medzi typické príznaky prolapsu miechy patria tieto príznaky:

  • bolesť, ktorá je lokalizovaná v mieste lézie, sa šíri pozdĺž radiálneho nervu do oblasti jej inervácie;
  • pocit nadmerného napätia zadných svalov, ktorý im neumožňuje svojvoľné alebo násilné uvoľnenie;
  • tuhosť pohybov;
  • pri neistote pri pohybe sa zdá, že telo pacienta neposlúcha;
  • nestabilná chôdza s léziami bedrovej oblasti;
  • porušenie koordinácie pohybov v prípade poškodenia disku v krčnej chrbtici;
  • narušenie srdcového rytmu, zvýšený krvný tlak, bolesť v medzirezortných priestoroch s prolapsom disku v hrudníku.

  Potvrdenie diagnózy nastane počas röntgenového alebo MRI skenovania. Skúsený lekár bude počas počiatočného vyšetrenia schopný zistiť prolaps alebo prolaps medzistavcovej platničky. Stačí urobiť sériu funkčných diagnostických testov a porovnať silu reflexov na postihnutej strane av zóne bez prolapsu..

  Prolaps driekovej medzistavcovej platničky

  Prolaps alebo prolaps bedrového disku je najbežnejší. Je to kvôli vysokej miere mobility tejto chrbtice a vážnemu fyzickému námahe, ktoré sú.

  Vzpieranie, fyzická práca, zhoršené držanie tela, nosenie topánok na vysokom podpätku, udržiavanie sedavého životného štýlu a sedavá práca sú hlavnými faktormi pri ničení medzistavcových platničiek v bedrovej chrbtici..

  Prolaps medzistavcových platničiek v bedrovej chrbtici je tiež spôsobený anatomickými vlastnosťami:

 • v období od 23 do 25 rokov dôjde k úplnej osifikácii sakrálnej chrbtice;
 • v dôsledku toho bedrová oblasť preberá celé tlmiace zaťaženie, ktoré bolo predtým rovnomerne rozložené na medzistavcové platničky krížovej kosti;
 • zmena pohyblivosti vedie k deformácii symfýzy panvových kostí a chvostovej kosti;
 • v dôsledku toho pacient stráca schopnosť vykonávať určité pohyby;
 • to vedie k zmene procesov mikrocirkulácie krvi a lymfy v okolitom svalovom tkanive.

  Zničenie driekovej chrbtice začína v dospievaní a pokračuje po celý život človeka. Je to druh odplaty za vzpriamené držanie tela, ktoré sa evolučne zatiaľ kompenzovalo..

  Podmienené ťažisko ľudského tela padá na medzistavcové platničky umiestnené medzi posledným bedrovým a prvým krížovým stavcom..

  Práve tento medzistavcový disk je najviac náchylný na ničenie a prolaps.

  Liečba prolapsu miechy

  Ak disk vypadne, liečba by sa mala začať obnovením anatomickej štruktúry chrbtice. Na klinike manuálnej terapie používame na tieto účely postup trakčného zatiahnutia kolóny. Umožňuje vám dosiahnuť nasledujúce účinky:

  • medzery medzi susednými stavcami sa zväčšujú, v dôsledku čoho medzistavcový kotúč narovnáva svoj tvar;
  • eliminuje sa radiálna kompresia;
  • zastavenie začiatku primárnej zápalovej reakcie s cieľom statického napätia svalových vlákien;
  • neuralgia a bolesť sú eliminované;
  • zvýšený prietok tekutiny do chrupavky medzistavcových platničiek.

  Okrem toho sa v priebehu trakčnej trakcie chrbtice zvyšuje elasticita pozdĺžnych väzov a zvyšuje sa kompenzačná fixácia stavcov. Na zmiernenie akútnej bolesti stačí 2 - 3 procedúry, ktoré sa vykonávajú v intervale 3 - 4 dní.

  Potom na liečbu prolapsu miechy používame kombináciu osteopatie, masáže, reflexológie, fyzioterapie a fyzioterapie..

  Všetky postupy sú zamerané na obnovenie normálnej difúznej výživy chrupavkového tkaniva disku. S pomocou kinezioterapie a liečebných cvičení sa posilňuje svalnatý chrbtový rám.

  To zvyšuje odolnosť chrbtice proti fyzickému a statickému stresu..

  Priebeh liečby je vyvinutý individuálne pre každého pacienta. Preto je vhodné navštíviť bezplatnú konzultáciu s stavovcom. Počas menovania vám lekár povie všetky možnosti a vyhliadky použitia manuálnej terapie vo vašom individuálnom prípade..

  Konzultácie s lekárom sú bezplatné. Ak neviete, kto ste lekár, zavolajte na číslo +7 (495) 505-30-40, povieme vám.

  Prolaps medzistavcových platničiek

  Chrbtica pozostáva zo stĺpca kostí nazývaných stavce, ktoré obklopujú a chránia miechu a jej vetvy (korene). Obratle sú oddelené medzistavcovými platničkami - okrúhle tesnenia, ktoré poskytujú tlmenie a flexibilitu.

  Obsah:

  Tieto disky pozostávajú z mäkkého gélu podobného centra (želatínové jadro) obklopeného tuhým vonkajším kruhom vláknitého chrupavkového tkaniva (vláknitý kruh)..

  Prolaps alebo to, čo sa bežne nazýva prolaps miechy - to sa považuje za technický koncept, ktorý je každému známy ako kýla.

  príznaky

  Príznaky herniovaného disku sa môžu líšiť v závislosti od jeho umiestnenia a mäkkého tkaniva zapojeného do procesu. Ak je disk jediným poškodeným tkanivom, nemusí cítiť nič.

  Vyčnievajúci disk môže vyvíjať tlak na nervy a vyvolávať:

  Existujú aj ďalšie príznaky prolapsu medzistavcových platničiek, ktoré môžu zahŕňať zmyslové zmeny (paralýza končatín, mierne brnenie, pálenie, svalová slabosť, znížená citlivosť). Na rozdiel od slabej pulzujúcej bolesti spôsobenej svalovými kŕčmi, bolesť z herniovaného disku je zvyčajne nepretržitá, aspoň v postihnutej oblasti tela.

  Ak sa v krčnej oblasti vytvorila prietrž, môžete si všimnúť zmeny v reflexoch končatín. Starší ľudia sú náchylnejší k prolapsu..

  S vekom jadro degeneruje a stáva sa menej poddajným, a teda menej účinným ako vankúš, preto je narušená flexibilita a pevnosť.

  Menšie zranenie môže viesť k prasknutiu vonkajšej vrstvy, v dôsledku čoho dôjde k prolapsu medzistavcových platničiek. Takíto pacienti môžu tiež mať zlomeniny chrbtice v závislosti od závažnosti zranenia..

  Dôvody rozvoja

  Zlé držanie tela prispieva k prolapsu disku, čo predstavuje osobitné riziko v takých profesiách, napríklad počítačový operátor, mechanik, umelci.

  Hlavné dôvody straty disku:

  • Zhoršenie textílií. Môžete trpieť prietržom medzistavcových platničiek jednoducho kvôli veku, pretože v priebehu rokov sa vaše disky vysychajú a nie sú také flexibilné..
  • Poranenia miechy. Úraz alebo fyzické zranenie môže viesť k poškodeniu gélovej hmoty vo vnútri disku alebo k prasknutiu vo vnútornej stene disku. Takéto poškodenie môže viesť k vydutiu disku, prasknutiu. V bežiacom stave sa disk môže dokonca rozpadnúť.
  • Cvičte stres. Kýly sa najčastejšie vyvíjajú v zamestnaniach, ktoré si vyžadujú veľké fyzické úsilie.
  • Predkloňte sa. Pri ohnutí chrbta a zdvíhaní niečoho ťažkého môže dôjsť k traumatickému poškodeniu bedrových diskov.

  Najčastejšie je prolaps pozorovaný v dolnej časti chrbta (dolnej časti chrbta) alebo v krčnej oblasti. Najpravdepodobnejšie utrpí oblasť hrudníka, pretože je chránená svalovým korzetom..

  Ako liečiť?

  Vo väčšine prípadov sa hernia disku lieči šesť týždňov a nevyžaduje chirurgický zákrok. Počiatočná liečba herniovaných diskov obvykle pozostáva z nesteroidných protizápalových liekov, paracetamolu a fyzioterapie na zmiernenie bolesti a zápalu..

  Ak príznaky spôsobujú veľa bolesti a nepohodlia a lieky nefungujú, lekár predpíše konzervatívnu liečbu založenú na injekciách do chrbtice, technike známej ako epidurálne injekcie steroidov. Tieto injekcie môžu viesť k určitému zlepšeniu a zmierneniu bolesti spojenej s herniovaným diskom..

  Aby sa predišlo relapsom, môže byť v akútnej fáze ochorenia potrebná chirurgia..

  Ako sa používajú ortopedické papuče do domácnosti Ortopedické papuče pre deti Kde kúpiť? Únava nôh, opuch [...]

  Aký je základ ortopedickej matrace? Podstavec pre jedno lôžko Podstavec pre matrace pre dvoch [...]
  Poznámka

  Indikácie na použitie Bežné patológie Charakteristika topánky Výber topánky Topánky majú veľký význam pre zdravie pohybového aparátu [...]

  Informácie na stránke sa poskytujú iba na informačné účely, nepredstavujú lekársku presnosť a nie sú návodom na konanie. Nepoužívajte samoliečbu. Obráťte sa na svojho lekára. Používanie materiálov zo stránok je zakázané.

  Prolaps medzistavcových platničiek

  Najlepšie profylaxia prolapsu medzistavcových platničiek je pravidelná mierna fyzická aktivita..

  Čo to je

  Pri normálnom fungovaní chrbtice zohrávajú veľkú úlohu medzistavcové platničky, ktoré sú akýmsi prvkom absorbujúcim nárazy, ktorý umožňuje, aby chrbtica odolala vertikálnym nárazom, nárazom a iným druhom účinkov..

  Prolaps medzistavcových platničiek (medziobratlová hernia) je ochorenie, pri ktorom k prolapsu (alebo vyčnievaniu) vnútorného buničitého jadra disku dochádza prostredníctvom poškodenia (praskliny, trhliny) vláknitej membrány. Ochorenie sa vyskytuje v dôsledku dystrofických a degeneratívnych procesov..

  Kýla sa spravidla vyskytujú u ľudí starších ako 35 rokov a často aj náhodou, pretože závažnosť bolesti môže byť zanedbateľná po dlhú dobu. Najčastejší prolaps medzistavcových platničiek v dolnej driekovej chrbtici.

  Príčiny prolapsu medzistavcových platničiek

  V prevažnej väčšine prípadov dochádza k prolapsu medzistavcových platničiek následkom poranenia miechy. Prolaps pulpózneho jadra sa však vyskytuje iba v tých častiach chrbtice, kde už existuje degeneratívny-dystrofický proces, ktorý viedol k objaveniu sa trhlín a inému poškodeniu integrity disku..

  Najčastejšie je prolaps medzistavcových platničiek zaznamenaný u ľudí, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou spojenou s vzpieraním. Spravidla majú títo ľudia osteochondrózu, hernie a ďalšie stavovce..

  V niektorých prípadoch sa prolaps medzistavcových platničiek vyvíja s veľmi vážnymi zraneniami. Takéto prípady sú pomerne zriedkavé a vyskytujú sa najmä u ľudí zapojených do nebezpečných športov (napríklad lyžovanie na strmých svahoch)..

  príznaky

  Hlavným príznakom prolapsu medzistavcových platničiek je bolesť. Jadro disku najčastejšie vyčnieva smerom k miechovému kanálu, v ktorom sú umiestnené nervové zakončenie, čo vedie k silnej bolesti.

  Spravidla to všetko začína výskytom bolestivosti v bedrovej oblasti. Postupne začína na jadre vznikať nukleacia a tvorba prietrže, čo vedie ku kompresii koreňov. Bolesť nie je konštantná, často bolí v prírode.

  V budúcnosti sa bolesti zosilnia, natiahnutie nastane v zadnom pozdĺžnom ligamente, čo vedie k prasknutiu diskovej kapsuly..

  Pacient môže zmeniť citlivosť určitých častí (oblastí) tela, ktoré sú inervované stlačenými nervovými zakončeniami miechového kanála. Častým príznakom prolapsu medzistavcových platničiek je zmena citlivosti kože na vnútornom povrchu stehna. Pacient môže tiež cítiť svalovú slabosť a zvýšenú bolesť počas pohybu, namáhania, kašľa.

  diagnostika

  V prvom štádiu diagnostiky je ortopedické a neurologické vyšetrenie. S prolapsom medzistavcovej platničky pacient často odhalí obmedzenie pohybov v bedrovej oblasti, šetrnú krivosť, zhoršené držanie tela (analgetické alebo analgetické držanie tela), ako aj silné napätie chrbtovej svaly..

  Počas neurologického vyšetrenia lekár vyšetrí pacienta, či neobsahuje reflexy, ktoré môžu úplne zmiznúť v miestach inervovaných stlačenými nervovými koreňmi..

  Najinformatívnejšou metódou na diagnostiku prolapsu medzistavcového disku je magnetická rezonancia. Pomocou tejto metódy je možné určiť nielen prítomnosť prietrže, ale tiež vyhodnotiť stav medzistavcových platničiek a koreňov..

  Liečba a prevencia

  Vo väčšine prípadov je možné s prolapsom medzistavcových platničiek obmedziť na konzervatívne metódy liečby. Využívajú sa relaxačné procedúry (masáže, otepľovanie, bahenná terapia, liečebné cvičenia), ako aj fyzioterapeutické procedúry a akupunktúra.

  Liečba liekov spočíva v vymenovaní miestnych protizápalových liekov (náplasti, masti, gély, krémy), svalových relaxancií, ktoré uvoľňujú svalové napätie.

  Konzervatívna liečba trvá 6 týždňov, a ak po tomto období nedôjde k zlepšeniu, potom sa uchýli k chirurgickej liečbe. Je potrebné poznamenať, že lekári sa v krajných prípadoch uchyľujú k chirurgickým zákrokom. Nedávno sa praktizovali minimálne invazívne chirurgické techniky, ktoré umožňujú dosiahnuť dobré výsledky s minimálnou pravdepodobnosťou komplikácií.

  Prevencia prolapsu medzistavcových platničiek spočíva v racionálnej fyzickej aktivite, predchádzaní fyzickej nečinnosti a dlhodobom statickom zaťažení chrbtice. Ak pociťujete v chrbte minimálnu bolesť, musíte sa poradiť s lekárom.

  Pokyny k liekom

  Čo je to prolaps medzistavcových platničiek? | Miechová prietrž

  Prolaps alebo prolaps medzistavcových platničiek je technický pojem, známy ako herniovaný disk. Tieto medzistavcové platničky sú umiestnené medzi každým z stavcov chrbtice a pôsobia ako vankúše alebo tlmiče nárazov a tiež pomáhajú udržiavať flexibilitu a silu chrbtice..

  Tieto disky pozostávajú z tuhého a vláknitého spojivového tkaniva, ktoré je spojené s centrálnym želé podobným jadrom. V strede tohto stĺpca stavcov a diskov je miecha, ktorá siaha od mozgového kmeňa po spodnú časť chrbta..

  V tejto oblasti sa nachádzajú aj nervové korene, ktoré sa nachádzajú medzi jednotlivými stavcami..

  Prolaps (hernia) disku sa objaví, keď sa poškodia vonkajšie vlákna medzistavcového disku (jeho krúžky) a mäkký materiál, známy ako želatínové jadro, sa vytrhne z uzavretého priestoru..

  Prolaps alebo prasknutie materiálu disku sa môže dostať do miechového kanála, môže sa vytvoriť kompresia miechy, ale najčastejšie sa môžu vytvoriť miechové nervy. Prolaps alebo hernia medzistavcových platničiek je u detí zriedkavá, najčastejšie sa vyskytuje v mladom a strednom veku.

  Prolaps sa môže objaviť náhle, v závislosti od obtiažnosti vystupovania alebo postupne, počas niekoľkých týždňov alebo mesiacov.

  Hlavnou príčinou tohto typu miechy môže byť nadmerný tlak a stres v postihnutej oblasti. Príklady zahŕňajú:

  • padajú zo značnej výšky. To môže spôsobiť nadmerný tlak na chrbticu, a ak je sila dostatočne vysoká, alebo má chrbtica alebo medzistavcový hrot zlomeninu alebo zranenie, môže tento prípad spôsobiť prolaps chrbtice;
  • ohýbanie vpred počas cvičenia má významný vplyv na výskyt prolapsu. Ak sa osoba ohýba a snaží sa zdvihnúť predmet, ktorý je príliš ťažký, tlak môže viesť k prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcových platničiek;
  • pomerne často sa výčnelky vytvárajú pomocou série náhodných zranení, ktoré v čase formovania nie sú kritické a samy osebe neutrpia značné škody, ale v priebehu času, keď sa nahromadia, stačí len malý tlak v oblasti chrbtice, aby sa prejavil prolaps. Je to kvôli slabosti vonkajších vlákien stavca, čo zasa vedie k vyčnievaniu do medzistavcovej oblasti..

  Vynechanie disku môže spôsobiť problémy dvoma spôsobmi:

  • priamy tlak. Disk, v ktorom sa vytvorila medzera v miechovom kanáli alebo medzistavcové foramen, môže vyvíjať tlak na nervové korene;
  • chemické podráždenie. Zloženie jadra medzistavcového disku obsahuje množstvo látok známych ako „zápalové mediátory“. Spôsobujú chemické podráždenie nervových koreňov a môžu viesť k zápalu nervov..

  Častejšie sa vyskytuje prolaps chrbtice v bedrovej oblasti (dolnej časti chrbta) a krčnej oblasti. Menej často sa vyskytujú v hrudnej chrbtici (uprostred zadnej časti), pretože táto oblasť je najviac chráneným svalovým korzetom.

  Príznaky prolapsu miechy

  Pri takmer všetkých ochoreniach chrbtice je hlavným príznakom prolapsu bolesť. Medzi hlavné príznaky prolapsu disku patrí:

  • bolesť s návratom v oboch rukách;
  • bolesť v ramene alebo zadku;
  • znecitlivenie, brnenie alebo brnenie v jednej alebo oboch ramenách a nohách;
  • slabosť pri vykonávaní pohybov rukami a nohami.

  V závažných prípadoch je výčnelok charakterizovaný stratou kontroly nad močovým mechúrom alebo črevami, významnou zníženou citlivosťou v oblasti genitálií. Umiestnenie týchto príznakov priamo závisí od miesta výskytu bolesti. Čím presnejšia je poloha, tým ľahšia je diagnostika.

  Diagnostický proces a metódy jeho aplikácie

  Vytvorenie diagnózy straty disku začína úplnou históriou problému a často končí náležitým fyzickým vyšetrením..

  Najzákladnejšou časťou diagnózy je anamnéza, pretože lekári dostávajú najčastejšie špecifické príčiny choroby zo slov pacienta..

  Druhou fázou bude klinická diagnóza, ktorá poskytne širšie pochopenie lokalizácie a presnosti výskytu prolapsu. V závislosti od príznakov sa vykonávajú nasledujúce štúdie:

  • miestna rádiografia. Uskutočňuje sa na stanovenie patologického výskytu v chrbtici alebo degeneratívnych zmien v postihnutej oblasti;
  • MRI alebo magnetická rezonancia. Vykoná sa na podrobnú štúdiu miechy a medzistavcových platničiek;
  • elektrofyziologické štúdie na identifikáciu poškodeného nervu;
  • diskografia bolesti medzistavcových platničiek.

  Liečba tohto ochorenia bez zjavných symptómov a komplikácií prebieha takmer bezbolestne na konzervatívnej úrovni.

  Ak diagnóza neodhalí akútny zápalový proces v mieche alebo stlačenie koreňov nervov, zdravotný stav sa zlepší stav pacienta.

  Kombinácia protizápalového a paracetamolu sa všeobecne odporúča spolu s programom fyzioterapie a niekedy s vodoliečbou a pilatesmi..

  Ak sú príznaky dostatočne jasné a nezmiznú pomocou konzervatívnej liečby, použije sa priebeh injekcií. Tento kurz môže zahŕňať injekcie s lokálnou anestéziou (steroidy). V prípade akútneho štádia choroby je potrebný chirurgický zákrok, aby sa ďalej vylúčilo riziko relapsu..

  Liečba, ktorú neurochirurg navrhuje pre každú osobu, sa určí s prihliadnutím na jej klinický obraz, rádiologické údaje a vonkajšie faktory. V závislosti od výsledkov diagnostiky, experimentov zameraných na neprítomnosť alergických reakcií na lieky, metódy liečby sa budú výrazne líšiť.

  • Prolaps priedušnice a dýchacích ciest
  • Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne
  • Gastroezofageálny prolaps
  • O prolapse trikuspidálnej (trikuspidálnej) chlopne
  • Stupne prolapsu mitrálnej chlopne

  V priebehu postupného degeneratívneho procesu sa vláknitý prstenec spojivového tkaniva stáva menej trvanlivým, dochádza k jeho lokálnym prasknutiam, čo vedie k ďalšiemu - progresívnemu - oslabeniu funkcie. Narušenie integrity vláknitého prstenca vytvára predpoklady pre výskyt prietrže a výčnelkov diskov..

  Tvorba hernie je klinicky sprevádzaná silnou bolesťou - v dôsledku napätia vlákien spojivového tkaniva vláknitého prstenca, ako aj zadného pozdĺžneho ligamentu..

  V tomto prípade na normálnom, patologicky nezmenenom disku nedochádza k bolesti ani pri ultra intenzívnom zaťažení a na patologicky zmenenom disku k bolesti dochádza aj pri normálnej dennej fyzickej aktivite..

  Kýly medzistavcových platničiek pri CT skenovaní chrbtice sa klasifikujú podľa ich umiestnenia. Rozlišujú sa teda zadné, bočné a predné prietrže disku - v závislosti od toho, kam smerujú medzistavcové platničky.

  Zadné kýly môžu byť zasa stredné (disk sa vydúva dozadu v stredovej línii), stredný doraz (disk sa vydúva do bočného vrecka vpravo alebo vľavo) a foraminálny (disk sa vydúva do medziobratlového kanála). Hernia disku môže byť tiež intraosseózna (ako tzv.

  Schmorlova kýla) - v tomto prípade je vláknité jadro prepadnuté do tela stavcov pomocou prieniku jeho blokovacej doštičky. Schmorlova kýla pri výpočtovej tomografii chrbtice vyzerá ako defekt stavca, ohraničený hustým sklerotickým „okrajom“..

  Variant intradurálneho prolapsu (hernie) je tiež zriedkavý, keď sa sekvestrácia šíri pod tvrdú membránu miechy..

  Príklady viacerých uzlov Schmorl v hrudnej a bedrovej chrbtici s počítačovou tomografiou. Šípky označujú defekty stavcov, ktoré sú dôsledkom prolapsu buničitého jadra medzistavcových platničiek..

  Najčastejšou lokalizáciou medzistavcových výčnelkov a hernií je bedrová chrbtica. Zadný pozdĺžny väz je teda natiahnutý v bedrovej oblasti omnoho slabší ako hrudník (kvôli prítomnosti bedrovej lordózy) a tlak na medzistavcové platničky (najmä v dolných segmentoch L4-L5, L5-S1) je väčší ako v hrudných a krčných oblastiach..

  Príklad paramediánskej hernie medziobratlového disku v lumbosakrálnom segmente chrbtice počas počítačovej tomografie (herniácia disku je označená šípkou). Na disku sa vizualizujú aj plynové inklúzie („vákuum-femonen“) označené červenou hviezdičkou „*“..

  Príklad veľkej hernie medziobratlového disku v segmente L5-S1 s CT bedrovej chrbtice. Vypuklá hrana disku je vizualizovaná paramediánsky na ľavej strane s rozprestretím do ľavého bočného vrecka. Vizualizuje sa natiahnutý zadný pozdĺžny väz (v segmentoch L4-L5, L5-S1) - znak podpohlavnej kýly. Pacient má ľavostranný radiálny syndróm.

  Príkladom priemernej prietrže je MTD v segmente L4-L5 siahajúci do laterálneho kanála. Herniovaný disk počas CT sa vizualizuje ako objekt s nadmernou hustotou (okraj disku sa vydúva pozdĺž oblúka malého polomeru) na ľavú stranu, čo spôsobuje kompresiu nervového koreňa a silnú bolesť.

  Príklad medzistavcovej prietrže v segmente L3-L4, veľká prietrž stlačí durálny vak, ktorý sa šíri do ľavého bočného kanála, je príčinou radiálneho syndrómu..

  Morfológia prietrží a výčnelkov diskov v počítačovej tomografii chrbtice

  Hlavným príznakom naznačujúcim prítomnosť hernie MTD je vydutý obrys medziobratlového disku do miechového kanála. Disk s hyperdenzitou (sivý) je v kontraste s inými anatomickými štruktúrami a akékoľvek vyklenutie jeho obrysu je jasne vizualizované..

  Takže pri CT skenovaní chrbtice môžu prietrže a výčnelky diskov vyzerať takto: sústredné vydutie pozdĺž oblúka s veľkým polomerom (zodpovedá výčnelku disku, integrita vláknitého prstenca nie je porušená); excentrické vydutie disku pozdĺž oblúka malého polomeru (niekoľko milimetrov) naznačuje herniu podpazušného disku na CT, lokálne prasknutie vláknitého prstenca; excentrické vydutie pozdĺž oblúkov s rôznymi polomermi naznačuje sekvestráciu disku alebo transligamentálny prolaps disku.

  Príklad prednej prietrže medzistavcových platničiek s CT (vľavo) a zadnou - dorzálnou - prietržou (vpravo). Možnosť dorzálnej hernie je nepriaznivejšia, pretože spôsobuje zúženie miechového kanála. Na obidvoch obrázkoch sú príznaky osteochondrózy viditeľné aj vo forme zníženia výšky medzistavcových platničiek, ako aj „vákuového efektu“ v nich..

  Príklad prietrže disku pri CT skenovaní bedrovej chrbtice (na obrázkoch vľavo a v strede) a výčnelku MTD (vpravo). Otokové oblasti disku sú označené šípkami.

  CT sken bedrovej chrbtice v prípade pravostrannej hernie stredného disku v sekvestračnej fáze s lokalizáciou samostatne ležiaceho fragmentu disku v pravom bočnom kanáli.

  Mediolaterálna pravostranná hernia diskov v segmente L4-L5 na pozadí poklesu výšky medzistavcových platničiek a plynových inklúzií v nich; vľavo - subligamentózny prolaps disku počas CT; vpravo: viacnásobné výčnelky medzistavcových platničiek; príklad stredného boku hrudnej kosti v strede hrudnej kosti sagitálna reformácia (vľavo)

  Pošlite údaje svojho prieskumu a získajte odbornú pomoc od našich odborníkov

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Žalúdková kýla je typ prietrže ezofágového otvoru bránice, pri ktorom dochádza k čiastočnému alebo úplnému vstupu žalúdka do hrudnej dutiny. Patológia sa často neprejavuje a diagnostikuje sa pri liečbe iného ochorenia.
  Rany na prstoch rúk, ktorých ošetrenie ľudovými liekmi môže byť dosť efektívne, vyzerajú veľmi neesteticky. Môžu sa tvoriť z rôznych dôvodov, ale najbežnejšie z nich sú artritída a hygróm.
  Prietrž chrbtice sa často zhoršuje kvôli slabému svalovému korzetu chrbta. Príčiny problémov sú spojené so zlým prísunom krvi, nadmerným cvičením a krehkosťou kĺbov.