loader

Hlavná

Žalúdok

Prolaps mitrálnej chlopne - 1, 2, 3 stupne

Čo je to a ako je to nebezpečné? Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je pomerne časté ochorenie srdcovej chlopne..

Toto ochorenie sa niekedy nazýva „syndróm kliknutia a hluku“ kvôli charakteristickým zvukom, ktoré srdcová chlopňa vydáva počas prevádzky..

Lekári v tejto patológii nie sú ani zďaleka jednoznační. Na jednej strane je prognóza MVP pomerne priaznivá, ale pri sprievodných srdcových chorobách môže MVP viesť k niektorým komplikáciám..

Čo je to srdcová chlopňa??

Na lepšie pochopenie podstaty prolapsu mitrálnej chlopne je potrebné pochopiť účel srdcových chlopní a ich štruktúru. Vo všeobecnosti je srdcová chlopňa vnútorným záhybom alebo doskou, ktorá poskytuje jednosmerný prietok krvi.

Srdce sa skladá zo štyroch komôr: pravej a ľavej predsiene, pravej a ľavej komory. Medzi predsieňami a komorami sú štyri ventily, z ktorých každá poskytuje smer toku krvi v určitom smere.

Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou predsieňou a ľavou srdcovou komorou. Je to bicuspidálny ventil, ktorý pozostáva z dvoch ventilov, ktoré bránia vniknutiu krvi do ľavej predsiene počas procesu kontrakcie (systoly) ľavej komory..

Ako ventily fungujú normálne as prolapsom?

Počas normálnej činnosti akejkoľvek chlopne vstupuje krv bez ťažkostí do komôr alebo predsiení. Zdravé chlopne by sa nemali zužovať, čo je typické v prípade ich stenózy. Taktiež by nemali prepúšťať krv späť do predsiene, čo je typické pre nedostatočnosť chlopne.

S prolapsom mitrálnej chlopne je narušená jej štruktúra. Toto porušenie sa prejavuje v skutočnosti, že jedna z ventilových klapiek sa ohýba alebo vyčnieva do predsiene. To vedie k tomu, že pri kontrakcii srdcovej komory časť krvi uniká späť do predsiene..

Ak je množstvo spätnej krvi malé, potom patológia zvyčajne nijako neovplyvňuje blahobyt človeka a najčastejšie nepotrebuje liečbu. Ak je však patológia rozsiahla a množstvo spätnej krvi je veľké, vyžaduje sa dôkladná diagnostika, terapia av niektorých prípadoch chirurgická liečba..

Je potrebné poznamenať, že PMK je rozdelená na:


 • primárny;
 • sekundárne.
Výskyt primárnych PMC je spojený so dedičnosťou. V dôsledku zmeny génov je narušená produkcia normálneho spojivového tkaniva. V dôsledku toho sú ventilové klapky značne zhrubnuté a dochádza k ich „vyčnievaniu“, po ktorom nasleduje nesprávny odtok krvi..

Sekundárne MVP sa vyskytuje na pozadí rôznych chorôb, napríklad na pozadí systémového lupus erythematodes, koronárnych srdcových chorôb, infarktu myokardu, kardiomyopatie, kongestívneho zlyhania srdca, reumatickej horúčky atď..

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne sa najčastejšie vyskytuje u detí a dospievajúcich vo veku od 7 do 15 rokov, ako aj u dospelých do 30 rokov..

Okrem toho sa prípady MVP u žien diagnostikujú dvakrát častejšie ako u mužov a u detí a adolescentov nie je rozdiel príliš výrazný..

Viac ako polovica ľudí s MVP žiadne špecifické príznaky. Prolaps je teda diagnostikovaný náhodou a vo väčšine prípadov nevyžaduje liečbu alebo nepretržité sledovanie..

Bežné príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sa môžu považovať za miernu bolesť alebo pocit nepohodlia v hrudníku, ktorého vzhľad je zvyčajne spojený s fyzickou aktivitou osoby, psychoemocionálnym stresom alebo nadmernou prácou. Lekári tiež zdôrazňujú vzťah MVP s predispozíciou na prechladnutie, angínu a chronickú angínu.

Vzhľadom na to, že ženy trpia MVP častejšie ako muži, sú ich klinické prejavy výraznejšie. Ženy tak môžu trpieť nevoľnosťou, nadmerným potením a v prípade vážneho fyzického alebo emocionálneho stresu, ktoré hraničí s nadmerným zaťažením, môže dôjsť k vegetatívnej kríze..

Pomerne častým príznakom MVP je arytmia, ktorá sa prejavuje rýchlym tlkotom srdca, pocitom chvenia a prerušením činnosti srdca. Tento stav sa vyskytuje v dôsledku vzrušenia, fyzickej aktivity alebo používania silných čajov, kávy a energetických nápojov. Okrem toho sa v 25% prípadov objaví syndróm predĺženého QT, ktorý sa však zriedka prejavuje.

Veľmi výrazným spoločným príznakom MVP sú rôzne psychoemotorické poruchy. Pacienti často vyhľadávajú lekársku pomoc práve z dôvodu takýchto abnormalít. Najbežnejšie depresívne stavy so zaujatosťou v hypochondriálnych zážitkoch. Človek je prenasledovaný smútkom, ľahostajnosťou k vonkajším podnetom, bezdôvodnou túžbou a niekedy úzkosťou a nadmernou podráždenosťou..

Po krátkom odpočinku prechádza celková únava a slabosť, ktoré tieto podmienky často sprevádzajú. Niekedy môže človek pociťovať zhoršenie večerov v dôsledku rozvoja senestopatie - bolestivý a nepríjemný pocit na povrchu alebo vo vnútri tela, v orgánoch, bez objektívneho dôvodu.

Každý z vyššie uvedených príznakov sa môže týkať iného ochorenia, ktoré nemá nič spoločné s MVP. Preto je diagnostikovanie MVP podľa príznakov mimoriadne ťažké. Riziko chyby v tomto prípade je dosť vysoké.

Prítomnosť konkrétnych znakov MVP môže poskytnúť niektoré informácie. Ako už bolo uvedené, prolaps mitrálnej chlopne sa niekedy nazýva „syndróm kliknutia a hluku“, čo nie je prekrásny lekársky vynález. U ľudí s patológiou chlopne sú často počuť kliknutia alebo kliknutia počas srdcových funkcií, ktoré sa vysvetľujú nadmerným napätím akordov. Niekedy sa určuje hlasovo-statický šum. Je konštantná a nemení sa v rôznych polohách tela..

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne 1, 2 a 3 stupne

Prolaps mitrálnej chlopne je najčastejšie diagnostikovaný náhodou. Pretože príznaky MVP sú charakteristické pre mnoho ďalších chorôb, na detekciu prolapsu sa používa echokardiografia (echokardiografia). Umožňuje vám zobraziť úplný obraz choroby a určiť jej stupeň. Prolaps mitrálnej chlopne je teda rozdelený na:


 • 1 stupeň, ktorý sa vyznačuje vydutím ventilových klapiek nie viac ako 5 mm.
 • 2 stupne, pri ktorých je opuch do 8 mm.
 • 3 stupňa, ktorý sa vyznačuje napučaním ventilu o 9 mm alebo viac.
Predpokladá sa, že pacienti s MVP 2 a 3 stupne majú zvýšené riziko komplikácií.

Na diagnostické účely sa používa aj elektrokardiografická metóda (EKG). Pomáha identifikovať poruchy srdcového rytmu, bradyarytmie, tachykardie. Vo väčšine prípadov sa u pacientov bez srdcových ťažkostí nevykonávajú sprievodné ochorenia as prolapsom mitrálnej chlopne 1. stupňa EKG, obmedzuje sa iba na pravidelnú echokardiografiu za účelom každoročného monitorovania stavu srdca..

V zriedkavých prípadoch je možné predpísať röntgenové vyšetrenie hrudných orgánov, ktoré odhalí akékoľvek abnormality v štruktúre hrudníka. Takéto odchýlky môžu vážne ovplyvniť fungovanie srdca, a preto sa dá povedať, že PMK je získaná, to znamená sekundárna.

Prolaps mitrálnej chlopne nie je vysoký stupeň bez komplikácií vyžadujúcich liečbu. V prípade sťažností pacienta na bolesť alebo nepohodlie v oblasti hrudníka, ako aj na základe výsledkov EKG a echokardiografie, ktoré preukazujú charakteristické kardiovaskulárne zmeny, sa má predpísať adekvátna liečba..

Frekvenciu fyzickej aktivity a možné športy, ktoré nepoškodia osobu s MVP, dokáže len lekár.

Každý pacient pri liečbe MVP vyžaduje individuálny prístup, ktorý zohľadňuje charakteristiky jeho stavu, sprievodné choroby a životný štýl. Môže sa teda predpísať fyzioterapia, vodné procedúry a terapeutická masáž zameraná na zlepšenie stavu krvných ciev a srdca. Pri liečbe MVP sa osvedčil príjem horčíka, ako aj liekov, ktoré zlepšujú metabolické procesy v myokarde..

V prípade, že sa príznaky MVP prejavia po strese, psychoemotionickom strese, ako aj v prípade depresie s prolapsom, použitím sedatív alebo antidepresív..

Chirurgická liečba MVP je mimoriadne zriedkavá. Choroba by mala byť 3 stupne, vyznačujúca sa komplikáciami a závažnými poruchami srdca, aby sa predpísala chirurgická liečba.

Možné komplikácie

S vekom sa zvyšuje riziko komplikácií s MVP, avšak skutočná exacerbácia ochorenia sa pozoruje iba v 5% prípadov. S MVP sú možné tieto komplikácie:


 1. 1) Mitrálna nedostatočnosť. Prejavuje sa náhlym pľúcnym edémom, vyvíja sa arytmia. Osoba bude počuť pískanie v pľúcach a bublajúce dýchanie. Ak sa mitrálna nedostatočnosť stane chronickou, potom príznaky nebudú také výrazné. Po fyzickej námahe, zníženej výkonnosti a vytrvalosti sa vyskytnú ťažkosti s dýchaním.
 2. 2) Infekčná endokarditída. Ochorenie nastáva v dôsledku poškodenia srdcových chlopní patogénnymi baktériami, napríklad stafylokoky, streptokoky alebo enterokoky. Je ťažké identifikovať vzťah medzi MVP a infekčnou endokarditídou, ale je známe, že patogénna flóra sa usadzuje na pozmenených ventilových platniach, čo spôsobuje zápalový proces..
 3. 3) Neurologické komplikácie. Vyjadruje sa vo vývoji tromboembólie v dôsledku výskytu mikrotrombi v dôsledku MVP.
Ďalej sú známe prípady náhlej smrti s prolapsom mitrálnej chlopne. Tieto prípady sú mimoriadne zriedkavé a vyvíjajú sa v prítomnosti závažných arytmií a syndrómu dlhých QT..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu kardiológa..

Všetko o prolapsu srdcovej chlopne a ich liečbe

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Prolaps srdcových chlopní: príčiny, hlavné príznaky, moderné metódy diagnostiky a liečby
Prolaps srdcových chlopní je najbežnejšou a často úplne nie nebezpečnou abnormalitou vývoja srdcových chlopní, pri ktorej sa počas kontrakcie srdca pozoruje neobvyklý výčnelok chlopní chlopní. Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolaps iných srdcových chlopní.

Hlavnou príčinou prolapsu srdcovej chlopne je vrodená slabosť spojivového tkaniva, z ktorého sú chlopne vyrobené. Prolaps srdcovej chlopne vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne príznaky. Menej často môžu príznaky prolapsu zahŕňať bolesť na hrudníku, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, slabosť atď..

Prolaps srdcovej chlopne má zvyčajne priaznivý priebeh a nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie, v zriedkavých prípadoch to však môže byť komplikované poruchou srdcového rytmu (arytmia), rozvojom srdcovej nedostatočnosti atď..
Hrubé formy prolapsu, pri ktorých je funkcia srdca do značnej miery narušená, si vyžadujú liečbu liekmi alebo chirurgicky.

Čo sú srdcové chlopne?

Srdcové chlopne sú pohyblivé tlmiče, ktoré sa skladajú zo samostatných prvkov (chlopní), prekrývajúcich sa otvorov, ktorými prechádza krv z jednej časti srdca do druhej.
Účelom ventilov je regulovať prietok krvi. Jednoducho povedané: srdce môže byť reprezentované ako normálne čerpadlo, ktoré pumpuje tekutinu. Ako v každom inom sedimente, aj v srdci existuje systém ventilov, ktorý umožňuje tekutine (krvi) prejsť v smere čerpania a nedovolí jej návrat späť. Počas kontrakcie srdcového svalu je zo srdca vytlačená krv pod tlakom - ventily regulujúce pohyb krvi týmto smerom v čase kontrakcie srdca. Ihneď po kontrakcii sa srdce uvoľní a tlak v ňom klesne - v tomto okamihu sa ventil uzavrie a nedovolí krvi prúdiť späť do srdca.

V srdci sú 4 ventily:
1. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou a skladá sa z 2 zväzkov (predná a zadná). Ventily mitrálnej chlopne sú pripevnené k stene ľavej komory pomocou šľachových vlákien - akordov. Akordy sú zasa spojené s malými svalovými formáciami - papilárne svaly. Za normálneho fungovania akordov a papilárnych svalov sa počas kontrakcie srdca klapky mitrálnej chlopne pevne prikláňajú, neklesajú ani nepučúvajú smerom k srdcovej komore alebo predsieni, vďaka čomu môže krv prúdiť iba predsieň do komôr, ale nemôže prúdiť opačným smerom. S prolapsom mitrálnej chlopne sa jeden alebo oba z týchto ventilov vydúvajú do dutiny ľavej predsiene a nezatvárajú sa veľmi tesne, preto sa časť krvi vracia z komory späť do predsiene. Bežnejší prolaps prospektu prednej mitrálnej chlopne.

2. Trikuspidálny (alebo trikuspidálny) ventil je ventil umiestnený medzi pravou komorou a pravou predsieňou. Funguje rovnako ako mitrálny ventil..

3. Aortálna chlopňa je umiestnená medzi ľavou komorou a aortou. Aortálna chlopňa zabraňuje návratu krvi z aorty do ľavej komory.

4. Pľúcna chlopňa sa nachádza medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnym kmeňom. Pľúcna chlopňa zabraňuje návratu krvi z pľúc do pravej komory.

Príčiny prolapsu srdcovej chlopne

V závislosti od toho, kedy sa objavil prolaps srdcovej chlopne, sa rozlišuje primárny a sekundárny prolaps:
1. Prolaps primárnej chlopne je vrodený, často zdedený a je spôsobený genetickým defektom v štruktúre spojivového tkaniva, ktoré pozostáva z chlopní chlopní a šliach. Takéto narušenie štruktúry spojivového tkaniva sa nazýva myxomatózna degenerácia..

2. Sekundárny (získaný) prolaps srdcovej chlopne sa objavuje v dôsledku poranení hrudníka, reumatizmu, infarktu myokardu a ďalších príčin. V tomto prípade je príčinou ochabnutia chlopní srdcovej chlopne v predsieňovej dutine zápal alebo prasknutie šliach..

Príznaky a príznaky prolapsu srdcovej chlopne

Vrodený prolapus trikuspidálnej (trikuspidálnej) chlopne, aortálnej chlopne alebo pľúcnej trunkčnej chlopne sa spravidla neprejavuje žiadnymi príznakmi a pri vyšetrení sa náhodou zistí z iných dôvodov. Vzhľadom na to, že pri vrodenom prolase je krvný obeh zvyčajne mierne narušený, nie je potrebná žiadna liečba.
Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolapsu iných srdcových chlopní, preto ju budeme posudzovať podrobnejšie.

Prolaps mitrálnej chlopne

Vo väčšine prípadov je vrodený prolaps mitrálnej chlopne nepovšimnutý a nespôsobuje žiadne príznaky. V niektorých prípadoch možno pozorovať nasledujúce príznaky a príznaky vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne srdca:
1. Pocit „prerušenia činnosti srdca“: obdobia „zamrznutia“ srdca, rýchle alebo pomalé tlkot srdca, nepravidelný tlkot srdca atď..

2. Bolesť v oblasti srdca, ktorá môže byť krátkodobo prešívaná alebo boľavá a predĺžená (do niekoľkých hodín). Bolesť na hrudníku nesúvisí s fyzickou aktivitou, po užití nitroglycerínu neodíde a môže sa objaviť alebo zosilniť v dôsledku emocionálneho stresu..

3. Príznaky a príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie (VVD), ktoré zahŕňajú pocit nedostatku vzduchu, horúčku nízkej úrovne, bolesti brucha (syndróm dráždivého čreva), závraty, bolesti hlavy atď..

4. Mdloby alebo rozmazané vedomie (mdloby) v upchatých miestnostiach, po emocionálnom strese atď..

5. záchvaty paniky - záchvaty nekontrolovateľného strachu.

6. Sklon k modrinám, časté krvácanie z nosa, dlhá a ťažká menštruácia u žien atď. Tieto príznaky sú vysvetlené poruchou zrážanlivosti krvi, ktorá je spôsobená narušením štruktúry vlákien väzivového tkaniva (kolagén)..

7. S prolapsom primárnej mitrálnej chlopne sa často pozorujú tieto príznaky: vysoký rast, dlhé ramená a nohy, dlhá tenká tvár, zvýšená elasticita kože, nadmerná pohyblivosť kĺbov (hypermobilita), tenká pokožka, slabý zrak, strabizmus atď. Tieto príznaky sa kombinujú do samostatných syndrómy, ktoré sa dajú dediť a ktoré sa často kombinujú s prolapsom mitrálnej chlopne: napríklad Klinefelterov syndróm, Marfanov syndróm atď..

Príznaky a znaky získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisia od príčiny jej rozvoja:
1. Ak sa sekundárny (získaný) prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku infarktu myokardu, jeho príznaky sa objavia náhle a kombinujú sa s príznakmi infarktu myokardu: silná bolesť v srdci, dýchavičnosť, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, strata vedomia, vývin. kašeľ a výskyt ružovej peny z úst atď..

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite zavolať sanitku, pretože oddialenie liečby môže viesť k smrti.

2. Ak sa prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku poranenia hrudníka, vysvetľuje sa tým pretrhnutím vlákien šľachy (akordov), ktoré regulujú ventil. Hlavnými príznakmi prolapsu v tomto prípade sú: búšenie srdca, pocit „prerušenia činnosti srdca“, dýchavičnosť, kašeľ s ružovou penou. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

3. Získaný prolaps mitrálnej chlopne v dôsledku reumatizmu (zápal spojivového tkaniva, ktoré je súčasťou chlopne) sa vyvíja postupne a prejavuje sa zvýšenou únavou, dýchavičnosťou po miernej fyzickej námahe, pocitom „prerušenia činnosti srdca“ atď..

Stupne prolapsu mitrálnej chlopne srdca

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne sa určuje iba pri ultrazvuku srdca (echokardiografia). V závislosti od toho, do akej miery klapky mitrálnej chlopne klesajú do dutiny ľavej predsiene, existujú 3 stupne prolapsu:
1. Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 znamená, že chlopňa chlopne klesá do dutiny ľavej predsiene o menej ako 5 mm..

2. Pri prolape mitrálnej chlopne klesnú 2 stupne ventilového letáka do dutiny ľavej predsiene o 6 až 9 mm..

3. Prolaps mitrálnej chlopne 3. stupňa znamená, že klapky ventilu sa prehĺbili do dutiny ľavej predsiene o viac ako 10 mm..

Táto klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne sa používa najmä v Rusku a niektorých krajinách SNŠ. Je to spôsobené skutočnosťou, že stupeň prolapsu neodráža vždy závažnosť porušenia krvného obehu, ku ktorému vedie. Napríklad prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 - 2 často nevedie k závažnej poruche pohybu krvi a nevyžaduje špeciálne ošetrenie..

Možné komplikácie prolapsu srdcovej chlopne

Hlavné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Nedostatočnosť mitrálnej chlopne - neúplné uzavretie zväzkov mitrálnej chlopne počas kontrakcie srdca, čo vedie k vstupu krvi z ľavej srdcovej komory do predsieňovej dutiny (mitrálna regurgitácia). Ťažká mitrálna regurgitácia môže viesť k zlyhaniu srdca.

2. Bakteriálna (infekčná) endokarditída je závažné ochorenie vyznačujúce sa zápalom vnútornej výstelky srdca (endokardium), ktorá pokrýva chlopne. Hlavnými príznakmi bakteriálnej endokarditídy sú: horúčka, závažný celkový stav, bolesť kĺbov, búšenie srdca, žltačka, malé bodové krvácanie na koži atď..

3. Arytmie - porušenie srdcového rytmu, ktoré sa prejavuje pocitom prerušenia činnosti srdca, závratmi, mdlením a inými príznakmi..

4. Cievna mozgová príhoda je náhlym akútnym narušením prísunu krvi do mozgu, čo môže viesť k vážnym následkom alebo dokonca k smrti. Riziko mozgovej príhody je vyššie u ľudí po 50 rokoch, v prítomnosti arytmie, infekčnej endokarditídy atď..

Prolaps mitrálnej chlopne u detí

Prolaps mitrálnej chlopne u dieťaťa sa označuje ako takzvaná abnormalita malého srdcového vývinu (MARS). Okrem prolapsu mitrálnej chlopne sa počas echokardiografie (ultrazvuk srdca) označujú aj tieto náhodné nálezy: prolaps tricuspidálnej chlopne, otvorenie oválneho okna, aortálna chlopňa alebo pľúcna chlopňová trupová chlopňa, bicuspidálna aortálna chlopňa, ďalšie papilárne svaly atď..
MARS má spravidla priaznivý priebeh, nemá významný vplyv na zdravotný stav dieťaťa a nevyžaduje špeciálne zaobchádzanie.
Avšak vzhľadom na zvýšené riziko porúch srdcového rytmu (arytmie) a iných komplikácií by sa malo dieťa s prolapsom mitrálnej chlopne podrobiť pravidelným preventívnym vyšetreniam s kardiológom..

Tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne

Spravidla sa tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne vyskytujú bez komplikácií, dieťa sa narodí s normálnou telesnou hmotnosťou a včas.
Počas plánovania tehotenstva môže byť žena s prolapsom mitrálnej chlopne odporučená s echokardiografiou, ktorá objasní objem krvi, ktorá sa vracia (regurgitácia) a podľa toho stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne v tehotenstve a pri pôrode sú mimoriadne zriedkavé, ale o riziku ich vývoja by ste mali diskutovať aj po konzultácii s gynekológom alebo kardiológom..

V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom?

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc:
1. Náhle zhoršenie pohody, slabosť, dýchavičnosť, výskyt bublajúceho dýchania alebo peny z úst. Tieto príznaky naznačujú, že významná časť krvi sa vracia z ľavej komory do ľavej predsiene (regurgitácia), čo viedlo k stagnácii krvi v pľúcach (pľúcny edém)..

2. Strata vedomia (mdloby) je výsledkom nedostatočného prietoku krvi do mozgu, ktorý môže byť spôsobený porušením srdcového rytmu (arytmia)..

3. Zvýšenie telesnej teploty, bolesti kĺbov, silná slabosť. Tieto príznaky môžu naznačovať rozvoj infekčnej endokarditídy, jednej z komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne..

4. Znížený výkon, zvýšená únava, slabosť, dýchavičnosť po malej záťaži: všetky tieto príznaky naznačujú možný rozvoj srdcového zlyhania..

Diagnóza prolapsu srdcovej chlopne

Ak sa objavia príznaky prolapsu srdcových chlopní, mali by ste sa spojiť s praktickým lekárom alebo kardiológom, ktorý vyšetrí, načúva srdce a podľa potreby predpíše ďalšie diagnostické metódy alebo sa poradí s inými špecialistami (napríklad neurológom)..


Hlavné metódy diagnostikovania prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Ultrazvuk srdca (echokardiografia, echokardiografia) a dopplerovská echokardiografia - umožňujú určiť stupeň prolapsu mitrálnej chlopne, ako aj prítomnosť a stupeň insuficiencie mitrálnej chlopne, ktorá sa prejavuje regurgitáciou (krv vstupujúca do predsiene z komory).

2. Elektrokardiografia (EKG) vám umožňuje identifikovať niektoré poruchy v činnosti srdca, ktoré môžu nepriamo naznačovať prolaps mitrálnej chlopne: srdcové arytmie (arytmie), výskyt veľkého počtu mimoriadnych srdcových kontrakcií (extrasystoly) atď..

3. Holter EKG (Holter) je vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje lekárovi sledovať prácu srdca počas dňa. Za týmto účelom lekár nainštaluje elektródy na kožu predného povrchu hrudníka, z ktorej bude informácia zaznamenaná na prenosnom prijímači. V deň, keď sa bude ohlávka vyrábať, by ste mali viesť normálny zdravý životný štýl.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

V prevažnej väčšine prípadov kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje špeciálne ošetrenie..
Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je potrebná v týchto prípadoch: búšenie srdca (tachykardia) a porucha srdcového rytmu (arytmia), časté záchvaty autonómnych porúch (bolesť na hrudníku, závraty, mdloby atď.), Prítomnosť závažnej nedostatočnosti mitrálnej chlopne a niektoré ďalšie., Potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne posudzuje ošetrujúci lekár individuálne.

S vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne možno predpísať tieto lieky:
1. Adrenergné blokátory (Atenolol, Propranolol atď.) Sa predpisujú v prípade častých rytmov srdca (tachykardia) a na prevenciu arytmií..

2. Prípravky obsahujúce horčík (napr. Magnerot) zlepšujú pohodu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne a symptómami vegetatívno-vaskulárnej dystónie (závraty, mdloby, bolesť srdca, nadmerné potenie, nízka teplota tela atď.).

3. Vitamíny: nikotínamid (Vit. PP), tiamín (Vit. B1), Riboflavín (Vit. B2) atď..

Chirurgická liečba prolapsu mitrálnej chlopne je predpísaná iba v prípade ťažkej mitrálnej nedostatočnosti chlopne (s ťažkou regurgitáciou) a zahŕňa výmenu mitrálnej chlopne (náhrada)..
Liečba získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisí od príčiny jeho vývoja a stupňa regurgitácie krvi. Pri významnej mitrálnej regurgitácii (návrat veľkého objemu krvi z komory do predsiene) sa vyžaduje operácia srdcovej chlopne..

Osobitné odporúčania pre vrodený prolaps mitrálnej chlopne

Odporúča sa všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne:
1. Starostlivo dodržiavajte ústnu hygienu: čistite si zuby dvakrát denne, používajte zubnú niť a dvakrát ročne navštevujte zubára. Tieto opatrenia znížia riziko rozvoja jednej zo závažných komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne - infekčnej endokarditídy..

2. Vyhnite sa alebo obmedzte používanie alkoholu, kávy a fajčenia, pretože tieto látky zvyšujú riziko porúch srdcového rytmu (arytmie)..

Fyzická aktivita a šport s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne

Takmer všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne je povolená mierna fyzická aktivita, ktorá sa vyskytuje v každodennom živote. O otázke prijatia dieťaťa s prolapsom mitrálnej chlopne na telesnú výchovu by sa malo rozhodnúť u ošetrujúceho lekára, ktorý posúdi zdravotný stav dieťaťa a riziko komplikácií. Spravidla je pri nekomplikovanom prolape mitrálnej chlopne povolená a dokonca užitočná telesná výchova (rovnako ako plávanie, aerobik)..
O prijatí ľudí s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne na profesionálny šport sa rozhoduje individuálne.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

výhrez

Prolaps (z latinského jazyka toto slovo znamená „prolaps“) je stav, pri ktorom určitý orgán alebo jeho časť vyčnieva cez prirodzený otvor. V tomto prípade môžeme hovoriť o prolapsi maternice u ženy cez vagínu, prolapse cez konečník konečníka atď..

Prolaps mitrálnej chlopne

V tomto prípade môžeme hovoriť o vychýlení jedného alebo obidvoch hrotov mitrálnej chlopne. Pri systole ľavej komory sa ohýba do dutiny ľavej predsiene. Táto patológia sa dnes považuje za najčastejšie sa vyskytujúcu formu patológie srdcového chlopňového aparátu. Prolaps mitrálnej chlopne sa niekedy prejavuje ako nezávislá patológia, ale v niektorých prípadoch sa tento stav môže vyskytnúť súbežne s inými malými abnormalitami srdca..

Častejšie je diagnostikovaný prolaps mitrálnej chlopne v detstve a dospievaní. Najčastejšie sa tento stav prejavuje u ľudí s reumatizmom, vrodenými srdcovými vadami a chorobami spojivového tkaniva dedičnej povahy. Prolaps sa niekedy vyskytuje aj u novorodencov, najčastejšie sa však diagnostikuje u detí po siedmich rokoch..

Prolaps mitrálnej chlopne je rozdelený na vrodenú a získanú formu choroby. Je tiež obvyklé rozlišovať medzi primárnym typom prolapsu a sekundárnym ochorením, ktoré vznikajú ako komplikácia niektorých ochorení, ako aj sprievodný stav..

K dnešnému dňu sa všeobecne verí, že toto ochorenie vzniká v dôsledku niektorých anatomických príčin (abnormality v štruktúre ventilového aparátu, patológie spôsobené niektorými zápalovými chorobami). Prolaps môže tiež nastať v dôsledku porušenia autonómnej regulácie subvalvulárneho aparátu a chlopní, ktoré vznikajú v dôsledku psycho-vegetatívneho syndrómu..

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne

U pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne sa veľmi často nevyskytujú žiadne sprievodné príznaky. V niektorých prípadoch sa však ľudia sťažujú na únavu, občasné búšenie srdca, bolesť na hrudníku, bolesti hlavy, migrény a úzkosť..

Únava u pacienta sa prejavuje v dôsledku porušenia funkcií autonómneho nervového systému, ktorý reguluje dýchanie a srdcový rytmus. V dôsledku toho je prívod kyslíka do krvi prerušený a objavuje sa pocit únavy.

Nepravidelnosti srdcového rytmu s prolapsom mitrálnej chlopne nie sú vždy nebezpečné. Avšak pri častom opakovaní silného srdcového rytmu je nevyhnutná liečba tohto stavu.

Bolesť na hrudníku u ľudí s prolapsom mitrálnej chlopne sa vyskytuje bez ohľadu na fyzickú aktivitu. V takom prípade po užití nitroglycerínu bolesti nezmiznú.

V zriedkavých prípadoch môže byť komplikáciou tohto stavu mozgová príhoda..

U detí s prolapsom mitrálnej chlopne sa diagnostikuje častejšie ako ich zostávajúce vrstovník, tonzilitída, akútne vírusové infekcie dýchacích ciest a chronická tonzilitída. Deti, u ktorých sa diagnostikuje izolovaný prolaps mitrálnej chlopne, sa veľmi často sťažujú na prerušenie srdca, silný srdcový rytmus, bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, závraty. Takéto deti sú náchylné na mdloby, bolesti hlavy.

U chorých detí sa periodicky vyskytuje kardiagia, šitie alebo bolesť v prírode, ktorá trvá niekoľko sekúnd, v zriedkavých prípadoch - niekoľko minút. Tieto javy vznikajú hlavne kvôli silnému emocionálnemu stresu..

Pri prudkej zmene polohy tela a pri dlhotrvajúcich prestávkach v jedle sa môžu vyskytnúť závraty. Preťaženie alebo silné vzrušenie často spôsobuje bolesti hlavy.

Deti s prolapsom mitrálnej chlopne majú často astenickú zástavbu a vysoký rast, majú slabo vyvinuté svaly a plochú hruď. Stále existujú niektoré funkcie, ktorým lekár môže venovať pozornosť počas vyšetrenia.

Okrem toho deti s touto patológiou často trpia vysokou úzkosťou, častými zmenami nálady, slzami, stavom vzrušenia a únavou. Deti môžu trpieť rôznymi fóliami, depresiami.

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

Na diagnostiku prolapsu mitrálnej chlopne sa používajú klinické aj inštrumentálne kritériá. Hlavnými príznakmi choroby sú auskultačné a echokardiografické príznaky nájdené počas štúdie. Pri diagnóze sa často používajú anamnéza, výsluchy pacienta, výsledky rádiografie a EKG. Je tiež dôležité rozlišovať prolaps mitrálnej chlopne so systolickými šepotmi vznikajúcimi z iných malých srdcových anomálií, nedostatočnosti mitrálnej chlopne. Dôležitým krokom v diagnostickom procese je aj štúdia autonómneho nervového systému pacienta.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

Pre deti pri liečbe mitrálnej chlopne je hlavným bodom dodržiavanie špeciálneho režimu, ktorý ošetrujúci lekár rozpráva podrobne. V niektorých prípadoch je povolená telesná výchova bez obmedzení, v iných prípadoch je otázka možnosti vykonávania športových cvičení, kardiografológ rozhodne individuálne.

Metódy liečby prolapsu mitrálnej chlopne priamo závisia od závažnosti jej príznakov, kardiovaskulárnych a autonómnych zmien. Ak existuje nemá forma prolapsu, potom liečba spočíva v normalizácii vegetatívneho stavu a psychoemotačného stavu dieťaťa. Pri iných formách prolapsu sa používa nrogová a lieková terapia autonómnych porúch..

Ak má pacient mitrálnu nedostatočnosť sprevádzanú srdcovou dekompenzáciou, zle liečiteľnou a inými závažnými komplikáciami, môže sa použiť chirurgická korekcia prolapsu mitrálnej chlopne..

Je dôležité, aby deti s diagnostikovaným prolapsom mitrálnej chlopne boli neustále sledované ošetrujúcim lekárom a pravidelne sa podrobovali vyšetreniam..

Genitálny prolaps

Podľa štatistík každá druhá žena po štyridsiatich piatich rokoch trpí určitým typom progresie pohlavných orgánov. V gynekológii sa pod pojmom „prolaps“ rozumie nielen „prolaps“, ale aj „prolaps“. V tomto stave klesá do pošvy orgánov umiestnených v panvovej dutine. Tiež spolu so stenami vagíny môžu vypadnúť.

Ako príčiny tohto stavu odborníci určujú závažný priebeh pôrodu. Obzvlášť často sa objavuje prolaps pohlavných orgánov u žien, ktoré mali dva alebo viac pôrodov, ktoré sa vyskytli so závažnými komplikáciami, prasknutiami. Podobná patológia sa prejavuje v dôsledku tvrdej práce, vzpierania, chronickej zápchy alebo kašľa. Obezita sa často stáva predisponujúcim faktorom..

Prolaps pohlavných orgánov sa často vyskytuje u žien, v ktorých už bolo podobné ochorenie pozorované. Dedičný faktor je zvyčajne spojený s niektorými vlastnosťami štruktúry spojivového tkaniva.

Príznaky prolaps pohlavných orgánov

Proces vývoja tohto ochorenia je spravidla pomerne pomalý, hoci v niektorých prípadoch je možný rýchlejší priebeh. Charakteristickou črtou je, že dnes sa toto ochorenie niekedy prejavuje u žien mladšieho veku. Žena, u ktorej sa vyvinie podobná patológia, často pociťuje ťažkosti v dolnom bruchu a pocit prítomnosti cudzieho telesa v tejto oblasti. Tento pocit sa zosilňuje pri chôdzi. Príznaky bolesti sa môžu vyskytnúť v pošve, krížovej kosti a dolnej časti chrbta, z pohlavného traktu sa uvoľňujú biele alebo sekrétované krvou. Pacient bude schopný trpieť urologickými a proktologickými poruchami, ktoré sa najčastejšie prejavujú inkontinenciou moču a zápchou..

Na povrchu časti pohlavných orgánov, ktorá vypadáva, sú často pozorované praskliny, pokožka je matná, suchá. Neskôr je možné prejaviť hlboké vredy, ktoré sa vyskytujú počas traumy počas chôdze. U ženy sa môže menštruačná funkcia zmeniť, objaví sa hormonálna nerovnováha. Sexuálny život s prolapsom pohlavných orgánov je možný až po oprave vyliečených orgánov.

Špecialisti rozlišujú tri rôzne stupne vynechania pohlavných orgánov. V prvom stupni sa maternica pohybuje dole, ale krčka maternice sa nachádza vo vagíne. Gynekológ môže určiť tento stav počas vyšetrenia. V druhom stupni prolapsu sa telo maternice nachádza vo vagíne, zatiaľ čo krčka maternice je už v predvečer vagíny. V tomto stave je obvyklé hovoriť o čiastočnej strate.

V treťom stupni sú maternica a steny vagíny už umiestnené pod medzerou pohlavných orgánov (úplná strata)..

Keď sa vynechá, často sa objaví prietrže stien vagíny, do ktorých sa močový mechúr, močová trubica, časť konečníka, častejšie časť čreva môže dostať..

Diagnostika prolapsu pohlavných orgánov

Pre vysoko kvalitnú diagnózu je dôležité vykonať kolposkopické vyšetrenie. Lekár musí určite posúdiť, v akom stave je zvierač močového mechúra a konečníka v súčasnosti. Okrem toho pri stanovení diagnózy je nutná všeobecná analýza moču a jeho bakteriologická štúdia, urodynamická štúdia, vylučovacia urografia. Rektálne vyšetrenie je tiež jedným z prvkov komplexného vyšetrenia..

Liečba prolapsu pohlavných orgánov

Vo väčšine prípadov sa tento stav musí liečiť chirurgicky. Je však dôležité vziať do úvahy, že žena by sa mala poradiť s odborníkom pri prvých príznakoch takého stavu bez oneskorenia. Čím skôr pacient prichádza k špecialistovi, tým ľahšie je vrátiť orgány do normálnej anatomickej polohy. Ak teda liečba začína v ranom štádiu, je celkom možné zabrániť strate pomocou špeciálne navrhnutých fyzických cvičení, ktoré by mal pacient pravidelne vykonávať. V tomto prípade sú účinné aj vodné postupy. Ako alternatívu k chirurgickému zákroku lekár používa liečbu špeciálnym krúžkom z maternice, ktorý by mal držať krčka maternice a maternicu..

Ak sa však pacient v neskoršom štádiu poradí so špecialistom, potom bez chirurgického zákroku nie je možné vyliečiť prolaps pohlavných orgánov..

Prevencia prolapsu pohlavných orgánov

Ako preventívne opatrenia je dôležité zabrániť nadmernému poraneniu svalov panvového dna, ako aj genitálií. Po tehotenstve a pôrode je potrebné kvalitatívne obnoviť integritu svalov. Preto je ako prevencia dôležitý aktívny životný štýl a pravidelná realizácia súboru telesných cvičení.

Ženy by sa mali vyhýbať vzpieraniu a snažiť sa nedovoliť príliš veľa fyzickej námahy. Rovnako dôležitý je plnohodnotný spôsob odpočinku a spánku, dodržiavanie pravidiel zdravej a výživnej stravy.

Lekári vykonávajúci pôrod by mali venovať osobitnú pozornosť racionálnej taktike ich riadenia. Je dôležité čo najviac chrániť svaly panvového dna pred poškodením. Dlhé pôrody by nemali byť povolené. V prípade poranených perineálnych poranení by sa mala čo najviac obnoviť jeho integrita a mali by sa vykonať všetky preventívne opatrenia pre hnisavé zápalové komplikácie..

Vzdelanie: Vyštudoval Rivne State Basic Medical College s titulom vo farmácii. Vyštudovala štátnu lekársku fakultu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na ňom založená.

Pracovné skúsenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval ako lekárnik a manažér lekárenského kiosku. Za mnoho rokov svedomitej práce jej boli udelené listy a vyznamenania. Články o lekárskych témach boli publikované v miestnych publikáciách (novinách) a na rôznych internetových portáloch.

Komentáre

A v mladom veku môže dôjsť k prolapsu? a ako tomu zabrániť?

A radšej nerobím operáciu kvôli slabému srdcu. Ale našli sme alternatívne riešenie. Lekár odporučil nainštalovať silikónový pesar. Je veľmi vhodné si ho nainštalovať sami, stačí sa trochu naučiť. Existuje veľmi kvalitný materiál, nespôsobuje podráždenie. S výsledkom som bol spokojný)))

Naša babička mala prolaps maternice. Vykonali operáciu. Pamätám si, že bola mučená. V jej veku je ťažké tolerovať operáciu.

Ako liečiť prolaps mitrálnej chlopne

Taktika liečby diagnostiky prolapsu mitrálnej chlopne je u každého pacienta iná, čo závisí od stupňa prolapsu chlopne, prítomnosti a závažnosti porúch autonómneho nervového systému, srdca a krvných ciev..

Princípy liečby prolapsu primárnej mitrálnej chlopne:

 1. liečba by mala byť opodstatnene dlhá;
 2. zložitosť;
 3. liečebné metódy sú predpísané s ohľadom na prácu autonómneho nervového systému pre každého pacienta.

Prvými opatreniami by mala byť normalizácia spánku, korekcia odpočinku a práce. Odporúča sa pacient s primeraným časom spánku a odpočinku..

Lekár individuálne rieši otázku úrovne fyzickej aktivity na základe adaptívnych schopností tela na indikátory fyzickej aktivity a výkonnosti.

Je potrebné poznamenať, že väčšina pacientov s touto diagnózou dobre reaguje na fyzickú aktivitu, ak ochorenie nebolo komplikované mitrálnou regurgitáciou, výskytom komorovej arytmie alebo výraznými zmenami v procese repolarizácie komôr. Títo pacienti sa nemôžu báť viesť mobilný životný štýl pod dohľadom lekára. Pre deti so syndrómom prolapsu mitrálnej chlopne sa odporúčajú nasledujúce športy: plávanie, lyžovanie a korčuľovanie, cyklistika. A niektoré druhy športových aktivít nie sú žiaduce, pretože sú spojené s trhavými pohybmi tela. Napríklad bojové umenia (karate), skákanie atď.
Potreba minimalizovať fyzickú námahu u pacienta vzniká, ak má klinika tok regurgitácie, zhoršený metabolizmus myokardu, repolarizačné procesy, komorové arytmie alebo predĺžený interval Q-T..

Takýmto pacientom sa predpisujú kurzy fyzickej terapie pod stálym dohľadom lekára..
Prolaps primárnej mitrálnej chlopne je často príznakom dysplázie spojivového tkaniva a vegetovaskulárnej dystónie, takže sa musíte spoľahnúť na zásady všeobecnej posilňovacej terapie a vegetotropných liekov..

Neliečivá terapia

Dôležitou súčasťou liečby sú nedrogové metódy. Tie obsahujú:

 1. psychoterapie;
 2. úprava vody;
 3. fyzioterapeutické metódy (elektroforéza krčnej chrbtice pomocou horčíka a brómu);
 4. auto tréning;
 5. masáž chrbtice;
 6. akupunktúra.

Pozornosť by sa mala venovať aj ložiskám s chronickou infekciou, ako je tonzilitída, chronické ochorenie obličiek, močových ciest atď. Počas roka musia byť dezinfikované.

Drogová terapia

Zdravotnícke metódy sú zamerané predovšetkým na:

 1. terapia autonómnych porúch, vegetovaskulárnej dystónie;
 2. preventívne opatrenia pre rozvoj neurogénnej dystrofie srdcového svalu;
 3. psychoterapeutické metódy;
 4. použitie antibakteriálnych liekov na zabránenie rozvoja endokarditídy infekčnej povahy.

Ak má pacient v popredí známky stredne ťažkej sympatikotónie, možno k liečbe pridať fytopreparáty. Sú to sedatívne byliny: ledum, šalvia, materská sladina, ľubovník bodkovaný, hloh a valerián. Z hotových prípravkov sa odporúča tinktúra materskej vody a valeriánu.

Zmeny kardiogramu, ktoré poukazujú na porušenie procesu repolarizácie myokardu, sú indikáciami metabolickej liečby. Patria sem panangín, karnitín, vitamínové komplexy a riboxín..

 • Karnitín. Toto je domáci liek. Cudzie analógy zahŕňajú Tyson, Carnitol, L-Carnitin, Vitaline. Aplikujte po dlhú dobu až do 2 - 3 mesiacov, výpočet dávky 50 - 75 mg. na kg.hmotnosť. Karnitín hrá dôležitú vedúcu úlohu v metabolizme tukov a energie. Vďaka pôsobeniu na bunkovej úrovni (prenos mastných kyselín cez bunkovú membránu) liek poskytuje ochranu myokardu pred neurodystrofickými procesmi, zlepšuje procesy výmeny energie.
 • Koenzým Q. Má priaznivý účinok zlepšením bioenergetických procesov v srdcovom svale, čo je zvlášť účinné pri mitochondriálnej nedostatočnosti sekundárneho pôvodu..

Prítomnosť ventrikulárnych extrasystolov, predĺženého Q-T intervalu, pretrvávajúcich repolarizačných porúch, slúži ako indikácia pre vymenovanie beta-blokátorov. Liečba sa predpisuje na dlhú dobu (od 2 do 3 mesiacov) v množstve 0,5 až 1,0 mg. na kg.hmotnosť. Liek pomaly rušite a dávku postupne znižujte. Jednotlivé alebo supraventrikulárne komorové extrasystoly, ktoré nie sú sprevádzané predĺžením intervalu Q-T, nevyžadujú lekársku korekciu.

Antibakteriálne lieky na prevenciu endokarditídy infekčnej povahy.

Táto profylaxia je indikovaná pre osoby so závažným porušením štruktúry chlopne. Lieky sa podávajú pred lekárskymi zákrokmi, ktoré môžu vyvolať bakterémiu. Jedná sa o extrakciu, vyplnenie a protetiku zubov, odstránenie mandlí.

Na manipuláciu v dýchacích cestách av ústnej dutine sa odporúčajú antibiotiká..

 1. Penicilín. Je predpísaný na zákroky spojené s krvácaním do ústnej dutiny, chirurgické zákroky na orgánoch dýchacích ciest a ústnej dutiny. Pacienti môžu liek užívať perorálne. Existujú formy na intravenózne podávanie. Dávka na orálne podávanie je 1 až 2 g, hodinu pred udalosťou, potom po 30 minútach, 1 hodine a 6 hodinách. Na intravenózne podanie sa podáva dávka 1 - 2 milióny súčasne.
 2. Ak má pacient namiesto chlopne protézu, pred lekárskym zákrokom sa predpíše ampicilín, gentamicín a penicilín. Hodinu pred zákrokom: Ampicilín 50 mg na kg hmotnosti na intramuskulárne podanie + Gentamicín 2 mg na kg hmotnosti na intramuskulárne alebo intravenózne podanie. Po 6 hodinách sa pacientovi podáva penicilín perorálne v množstve 0,5 až 1,0 gramu.
 3. Ak existuje alergia na penicilínové antibiotiká, môže sa pacient pred manipuláciou liečiť erytromycínom (v dávke 20 mg na kg hmotnosti, potom po 6 hodinách 10 mg na kg hmotnosti) alebo vankomycínom (15 až 20 mg na kg). hmotnosť, intravenózne, hodinu pred zákrokom, potom polovica tejto dávky po zákroku).
 4. Postupy na orgánoch genitourinárneho systému sa vykonávajú na podklade ampicilínu (50 mg na kg hmotnosti intramuskulárne) alebo gentamicínu (2 mg na kg hmotnosti intramuskulárne alebo intravenózne). Drogy sa podávajú hodinu pred a 6 hodín po zákroku. Amoxilín môžete nahradiť v dávke 50 mg na kg hmotnosti za hodinu a 6 hodín po ňom. V prípade alergických reakcií na penicilínové antibiotiká sa vankomycín predpisuje intravenózne alebo intramuskulárne v dávke 15 - 20 mg na kg hmotnosti v kombinácii s gentamycínom 2 mg na kg hmotnosti, jednu hodinu pred a podľa potreby 8 hodín po zákroku..

Ďalšou súčasťou liečby pacientov s diagnostikovaným prolapsom mitrálnej chlopne je psychoterapia. Táto liečba má osobitnú úlohu u detí, dospievajúcich a ľudí, ktorí sú náchylní na zvýšenú pozornosť na svoje vlastné choroby. Medzi použité metódy patrí psychofarmaka, vysvetľujúca racionálna psychoterapia. Všetky metódy sú zamerané na vytvorenie normálneho prístupu k chorobe, k liečbe.

Dôležitou etapou psychoterapie je prvé stretnutie lekára a pacienta, ich prvá konverzácia. Počas výsluchu by sa malo zistiť, ako sa líši minulý a súčasný stav pacienta, zvážiť čas a povahu vývoja duševných porúch a vegetatívneho stavu. Počas prieskumu je teda možné pacientovi dokázať, že jeho stav možno vyliečiť a že vo väčšine prípadov nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo..

Farmakoterapia sa predpisuje s minimálnymi dávkami pre všetky syndrómy spojené s poruchou vegetácie a psychiky. Minimálne dávky psychotropných liekov pomôžu zabrániť výskytu negatívnych účinkov a protichodnému postoju pacienta k liečbe.

Ak je autonómny nervový systém náchylný na sympatikotóniu, odporúča sa začať s liečbou pacienta určitými opatreniami na úpravu stravovania: obmedzte sodné soli, obohatte stravu o výrobky obsahujúce horečnaté a draselné soli. Medzi tieto patria pohánka, proso, ovsené vločky, sójové výrobky, broskyne, marhule, sušené marhule, fazuľa a hrach, hrozienka, cuketa a šípky a panangín z liekov.

Použitie vitamínových komplexov, najmä s vitamínmi B, a sedatívnych bylín nie je vylúčené. Vincocetin, Cavinton, Vincopan, Trental zlepší mikrocirkuláciu.

Metódy psychofarmakoterapie sú založené na povahe psychopatologických porúch, ich dynamike počas dňa. Preto je najúčinnejšia kombinácia psychotropných liekov. Z antidepresív sa odporúča používať také, ktoré majú sedatívny a vyvážený účinok:

 1. azafen. Dávka od 25 do 75 mg. za deň;
 2. pyrazidol. Od 25 do 37,5 mg za deň;
 3. tryptisol, Anafranil, Amitriptylín, 6,25 až 25 mg za deň.

Ak je to potrebné, v zriedkavých prípadoch užívajte lieky zo skupiny antidepresív, ktoré majú stimulačný účinok. Toto je melipramín od 12,5 do 25 mg za deň..

Z antipsychotík je lepšie používať Sonapax a deriváty fenotiazínu. Etaperazín 10-15 mg. za deň, Triftazinum 5-10 mg za deň.

Niekedy sa v kombinovanej terapii odporúča používať antidepresíva, antipsychotiká a sedatíva so sedatívnym účinkom (fenazepam, seduxen, elen, frizium). Ak sú upokojujúce prostriedky predpísané ako monoterapia, je vhodnejšie použiť formuláre „cez deň“. Medzi ne patrí Rudotel, Trioxazine, Grandaxinum, Uksepam.

Používajú sa aj nootropické lieky (piracetam) a keď sa na elektroencefalograme objavia epileptoidné príznaky, Pantogam a Phenibut.
Napriek morfologickým príznakom prolapsu mitrálnej chlopne, vymenovanie samotnej psychofarmaka vo väčšine klinických prípadov viedlo k úplnému vymiznutiu choroby podľa elektrokardiografických štúdií..

Ak je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný nedostatkom, potom sa k liečbe pridávajú lieky: srdcové glykozidy, draselné soli, diuretiká a vazodilatačné lieky..

U pacientov, u ktorých sú počuť izolované pansystolické a neskoré systolické šelesty, môže mitrálna regurgitácia pretrvávať po dlhú dobu v štádiu kompenzácie. Ak sa však u týchto pacientov na klinike vyskytuje nestabilita myokardu a pľúcna hypertenzia, ktorá je sprevádzaná príznakmi zlyhania krvného obehu, najmä pri výskyte interkurentných ochorení, po dlhodobej psychoemotorickej záťaži, je potrebné k liečbe pridať inhibítory enzýmov premieňajúcich angiotenzín v dávke, neznižovanie krvného tlaku (kaptopril).

Z srdcových glykozidov: digoxín v dávke 0,03-0,05 mg na 1 kg hmotnosti, berúc do úvahy vek pacienta, dvakrát denne.
Inhibítory angiotenzín-konvertujúceho enzýmu majú mnoho pozitívnych účinkov: kardioprotektívny účinok, ktorý sa berie do úvahy pri predpisovaní pacientov s diagnózou prolapsu a príznakov kongestívneho zlyhania srdca, zatiaľ čo lieky tejto skupiny môžu zabrániť proliferácii svalových buniek v srdci, znižujú výskyt systémovej a pľúcnej hypertenzie a obmedzujú vírusový zápal v myokarde.

Captopril sa používa v dávke, ktorá neznižuje krvný tlak, je 0,5 mg. na kg a deň. Zároveň dlhodobé užívanie liečiva zlepšuje fungovanie ľavej komory, normalizuje pľúcnu mikrocirkuláciu, ktorá bráni rozvoju pľúcnej hypertenzie ako nepriaznivej komplikácie pri predpovedaní.

Mitrálna insuficiencia refrakterná na metódy liekovej terapie sa dá liečiť iba chirurgickou korekciou.

Klinické indikácie pre chirurgickú liečbu pacientov s diagnostikovaným prolapsom mitrálnej chlopne:

 1. prolaps sprevádzaný zlyhaním krvného obehu, stupeň IIB, rezistentný na liečbu srdcovými glykozidmi, vazodilatátormi, diuretikami;
 2. výskyt fibrilácie predsiení;
 3. prolaps s rozvojom pľúcnej hypertenzie (nie viac ako 2 štádiá);
 4. bakteriálna endokarditída neliečiteľná antibiotikami.

Hemodynamické indikácie pre chirurgickú liečbu mitrálnej regurgitácie u pacientov s diagnostikovaným prolapsom mitrálnej chlopne:

 • zvýšený tlak v pľúcnej tepnovej sústave (viac ako 25 mmHg);
 • znížená ejekčná frakcia (menej ako 40%);
 • regurgitácia viac ako 50%;
 • zvýšenie konečného diastolického objemu dutiny ľavej komory viac ako dvakrát.

V chirurgickej praxi sa používajú metódy korekcie radikálovej odchýlky mitrálnej chlopne, ktoré zahŕňajú rôzne metódy chirurgickej liečby, ktorých výber závisí od dominantnej morfologickej anomálie:

 • skrátenie šľachy;
 • použitie polytetrafluóretylénového švu na vytvorenie umelých akordov;
 • švy na šitie;
 • leták mitrálnej chlopne.

Ak obnova existujúcej mitrálnej chlopne nie je možná, na obnovenie normálnej funkcie chlopne a zabezpečenie fyziologickej hemodynamiky sa používajú špeciálne protézy..

Prolaps má tendenciu postupovať a zmeny mitrálnej chlopne v priebehu rokov nie sú vylúčené, rovnako ako vznik závažných komplikácií, preto sa odporúča pravidelné sledovanie pacientov. Sú znovu vyšetrení kardiológom, pravidelne sa dvakrát ročne podrobujú kardiografickému vyšetreniu.
Pri liečbe pacientov so syndrómom prolaps mitrálnej chlopne je použitie horčíkových prípravkov opodstatnené. Pri liečbe Magne B6, Magnerot, pacienti vykazovali pozitívnu dynamiku údajov z elektrokardiogramu, pokles počtu extrasystolov, odstránenie porúch autonómneho nervového systému a zlepšenie pohody. Zároveň sú lieky na báze horčíka dobre tolerované, čo zvyšuje možnosť ich použitia dokonca aj v pediatrickej praxi.

Pri sekundárnom charaktere prolapsu neboli vyvinuté špecifické terapeutické metódy, preto sa hlavná pozornosť venuje menovaniu liekov na báze oxidu horečnatého, komplexov vápnika, vitamínov C a B. Pacienti s hereditárnymi syndrómami, ktorí sa vyznačujú prolaptom, sú pozorovaní kardiológom a dostávajú preventívnu antibakteriálnu liečbu infekčnej endokarditídy. a pri zlyhaní srdca - liečba vhodnými liečivami (vazodilatátory, diuretiká, liečivá s pozitívnym inotropným účinkom).

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.
metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!
Osteochondróza je veľmi závažné ochorenie, ktoré by sa malo liečiť s maximálnou starostlivosťou a opatrnosťou. Tento druh miechy sa musí liečiť komplexne. Jedným typom eliminácie bolesti chrbtice je liečenie osteochondrózy.