loader

Prolaps mitrálnej chlopne: príznaky, liečba a prognóza

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je klesanie hrotov mitrálnej chlopne smerom k ľavej predsieni počas kontrakcie ľavej komory. Toto ochorenie srdca vedie k tomu, že pri kontrakcii ľavej komory je časť krvi vrhnutá do ľavej predsiene. MVP sa častejšie pozoruje u žien a vyvíja sa vo veku 14 - 30 rokov. Vo väčšine prípadov je takáto anomália srdca asymptomatická a nie je ju možné ľahko diagnostikovať, ale v niektorých prípadoch je vydaný objem krvi príliš veľký a vyžaduje liečbu, niekedy dokonca chirurgickú korekciu.

O tejto patológii sa budeme baviť v tomto článku: na základe ktorého je diagnostikovaná MVP, či je potrebné ju liečiť a aká je prognóza pre ľudí trpiacich chorobou..

príčiny

Dôvody rozvoja prolapsu mitrálnej chlopne nie sú úplne známe, ale moderná medicína vie, že k tvorbe chlopňovej chlopne chlopne dochádza v dôsledku patológií spojivového tkaniva (s nedokonalou osteogenézou, elastickým pseudoxantómom, Marfanom, Ehlers-Danlovými syndrómami atď.)..

Toto ochorenie srdca môže byť:

 • primárne (vrodené): vyvíja sa v dôsledku myxomatóznej degenerácie (vrodená patológia spojivového tkaniva) alebo toxických účinkov na srdce plodu počas tehotenstva;
 • sekundárne (získané): vyvíja sa na pozadí sprievodných ochorení (reumatizmus, ischemická choroba srdca, endokarditída, poranenie hrudníka atď.).

Príznaky vrodenej MVP

Pri vrodenej MVP sú príznaky spôsobené zhoršenou hemodynamikou mimoriadne zriedkavé. Toto ochorenie srdca sa častejšie vyskytuje u chudých ľudí s vysokým rastom, dlhými končatinami, zvýšenou elasticitou kože a hypermotilitou kĺbov. Sprievodnou patológiou vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne je často vegetatívno-vaskulárna dystónia, ktorá spôsobuje množstvo symptómov, ktoré sa často mylne „pripisujú“ srdcovým chorobám..

Takíto pacienti sa často sťažujú na bolesť v oblasti hrudníka a srdca, ktorá je vo väčšine prípadov vyvolaná poruchami vo fungovaní nervového systému a nie je spojená s hemodynamickými poruchami. Vyskytuje sa na pozadí stresovej situácie alebo emočného nadmerného zaťaženia, má brnenie alebo bolesť a nesprevádza ho ani dýchavičnosť, mdloby, závraty a zvýšenie intenzity bolesti pri fyzickej námahe. Bolesť môže trvať niekoľko sekúnd až niekoľko dní. Tento symptóm vyžaduje kontaktovanie lekára iba v prípade, že je k nemu pripojených niekoľko ďalších príznakov: dýchavičnosť, závraty, zintenzívnenie bolesti počas fyzickej námahy a mdloby.

Pri zvýšenej nervovej vzrušivosti môžu pacienti s MVP pociťovať srdcový rytmus a „prerušenie činnosti srdca“. Spravidla nie sú spôsobené poruchami činnosti srdca, ktoré trvajú krátku dobu, nie sú sprevádzané náhlym mdlením a rýchlo miznú samy od seba..

U pacientov s MVP sa môžu pozorovať aj ďalšie príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie:

 • bolesť brucha;
 • bolesti hlavy;
 • Subfebrilný stav „bez príčiny“ (zvýšenie telesnej teploty v rozmedzí 37 - 37,9 ° C);
 • pocity hrče v hrdle a pocity nedostatku vzduchu;
 • časté močenie;
 • únava;
 • nízka fyzická výdrž;
 • citlivosť na výkyvy počasia.

V zriedkavých prípadoch pri vrodenej MVP pacient mdloby. Spravidla sú spôsobené závažnými stresovými situáciami alebo sa objavujú v upchatej a zle vetranej miestnosti. Na ich odstránenie stačí odstrániť príčinu: zabezpečiť prívod čerstvého vzduchu, normalizovať teplotné podmienky, upokojiť pacienta atď..

U pacientov s vrodeným ochorením mitrálnej chlopne na pozadí vegetatívno-vaskulárnej dystónie je možné pozorovať absenciu korekcie patologického psychoemocionálneho stavu, záchvatov paniky, depresie, prevahy hypochondrie a astenicity. Niekedy také poruchy spôsobujú rozvoj hystérie alebo psychopatie..

Pacienti s vrodeným MVP majú často aj iné choroby spojené s patológiou spojivového tkaniva (strabizmus, krátkozrakosť, posturálne poruchy, ploché nohy atď.)..

Závažnosť príznakov MVP do značnej miery závisí od stupňa priehybu chlopní ventilov do ľavej predsiene:

 • Stupeň I - do 5 mm;
 • II stupeň - o 6-9 mm;
 • III stupeň - do 10 mm.

Vo väčšine prípadov táto anomália v štruktúre mitrálnej chlopne so stupňom I-II nevedie k výrazným poruchám hemodynamiky a nespôsobuje vážne príznaky..

Príznaky získanej PMK

Závažnosť klinických prejavov získaného MVP do značnej miery závisí od provokujúceho dôvodu:

 1. Pri MVP, ktorý bol spôsobený infekčnými chorobami (angína, reumatizmus, šarlach), má pacient príznaky endokardiálneho zápalu: znížená tolerancia k fyzickému, psychickému a emocionálnemu stresu, slabosť, dýchavičnosť, palpitácie, „prerušenie činnosti srdca“ atď..
 2. Pri MVP, ktorý bol vyvolaný infarktom myokardu, má pacient silnú srdcovú činnosť, pocity „srdcového zlyhania“, dýchavičnosť, kašeľ (môže sa objaviť ružová pena) a tachykardia na pozadí príznakov infarktu.
 3. Pri MVP spôsobenom poranením hrudníka dochádza k zlomeniu akordov, ktoré regulujú normálnu funkciu chlopní ventilov. U pacienta sa rozvíja tachykardia, dýchavičnosť a kašeľ s ružovou penou.

diagnostika

MVP sa vo väčšine prípadov zistí náhodou: pri počúvaní srdcových zvukov sa môže použiť EKG (môže nepriamo naznačovať prítomnosť tohto srdcového ochorenia), echo-KG a doppler-echo-KG. Hlavnými diagnostickými metódami pre MVP sú:

 • Echo-KG a Doppler-Echo-KG: umožňujú vám určiť mieru prolapsu a objemu regurgitácie krvi v ľavej predsieni;
 • Holter EKG a EKG: umožňujú zistiť prítomnosť arytmií, extrasystolov, syndrómu slabého sínusu atď..

liečba

Vo väčšine prípadov MVP nie je sprevádzaná významnými poruchami srdca a nevyžaduje špeciálnu terapiu. Týchto pacientov má sledovať kardiológ a riadiť sa jeho odporúčaniami pre zdravý životný štýl. Pacientom sa odporúča:

 • raz za 1 až 2 roky vykonať Echo-KG na stanovenie dynamiky PMK;
 • starostlivo sledovať ústnu hygienu a každých šesť mesiacov navštíviť zubára;
 • prestať fajčiť;
 • obmedziť používanie kofeínových potravín a alkoholických nápojov;
 • dajte si primeranú fyzickú aktivitu.

Potreba predpisovania liekov na MVP sa určuje individuálne. Po vyhodnotení výsledkov diagnostických testov môže lekár predpísať:

 • prípravky na báze horčíka: Magvit, Magnelis, Magnnerot, Kormagenzín atď.;
 • vitamíny: tiamín, nikotínamid, riboflavín atď.;
 • adrenoblokátory: Propranolol, Atenolol, Metoprolol, Celiprolol;
 • kardioprotektory: karnitín, panangín, koenzým Q-10.

V niektorých prípadoch sa u pacientov s MVP môže vyžadovať konzultácia s psychoterapeutom, aby sa vyvinul primeraný prístup k liečbe a stavu. Pacientovi možno odporučiť:

 • sedatíva: Amitriptylín, Azafen, Seduksen, Uksepam, Grandaksin;
 • antipsychotiká: Sonapax, triftazin.

S rozvojom ťažkej mitrálnej regurgitácie sa môže odporučiť chirurgický zákrok na nahradenie chlopne..

predpovede

Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje bez komplikácií a nemá vplyv na fyzickú a sociálnu aktivitu. Tehotenstvo a pôrod nie sú kontraindikované a pokračujú bez komplikácií.

Komplikácie s týmto srdcovým defektom sa vyvíjajú u pacientov s ťažkou regurgitáciou, predĺženými a zhrubnutými chlopňami chlopní alebo zväčšenou ľavou komorou a predsieňami. Medzi hlavné komplikácie MVP patrí:

Prolaps mitrálnej chlopne a mitrálna regurgitácia. Lekárske animácie.

Všetko o prolapsu srdcovej chlopne a ich liečbe

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Prolaps srdcových chlopní: príčiny, hlavné príznaky, moderné metódy diagnostiky a liečby
Prolaps srdcových chlopní je najbežnejšou a často úplne nie nebezpečnou abnormalitou vývoja srdcových chlopní, pri ktorej sa počas kontrakcie srdca pozoruje neobvyklý výčnelok chlopní chlopní. Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolaps iných srdcových chlopní.

Hlavnou príčinou prolapsu srdcovej chlopne je vrodená slabosť spojivového tkaniva, z ktorého sú chlopne vyrobené. Prolaps srdcovej chlopne vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne príznaky. Menej často môžu príznaky prolapsu zahŕňať bolesť na hrudníku, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, slabosť atď..

Prolaps srdcovej chlopne má zvyčajne priaznivý priebeh a nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie, v zriedkavých prípadoch to však môže byť komplikované poruchou srdcového rytmu (arytmia), rozvojom srdcovej nedostatočnosti atď..
Hrubé formy prolapsu, pri ktorých je funkcia srdca do značnej miery narušená, si vyžadujú liečbu liekmi alebo chirurgicky.

Čo sú srdcové chlopne?

Srdcové chlopne sú pohyblivé tlmiče, ktoré sa skladajú zo samostatných prvkov (chlopní), prekrývajúcich sa otvorov, ktorými prechádza krv z jednej časti srdca do druhej.
Účelom ventilov je regulovať prietok krvi. Jednoducho povedané: srdce môže byť reprezentované ako normálne čerpadlo, ktoré pumpuje tekutinu. Ako v každom inom sedimente, aj v srdci existuje systém ventilov, ktorý umožňuje tekutine (krvi) prejsť v smere čerpania a nedovolí jej návrat späť. Počas kontrakcie srdcového svalu je zo srdca vytlačená krv pod tlakom - ventily regulujúce pohyb krvi týmto smerom v čase kontrakcie srdca. Ihneď po kontrakcii sa srdce uvoľní a tlak v ňom klesne - v tomto okamihu sa ventil uzavrie a nedovolí krvi prúdiť späť do srdca.

V srdci sú 4 ventily:
1. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou a skladá sa z 2 zväzkov (predná a zadná). Ventily mitrálnej chlopne sú pripevnené k stene ľavej komory pomocou šľachových vlákien - akordov. Akordy sú zasa spojené s malými svalovými formáciami - papilárne svaly. Za normálneho fungovania akordov a papilárnych svalov sa počas kontrakcie srdca klapky mitrálnej chlopne pevne prikláňajú, neklesajú ani nepučúvajú smerom k srdcovej komore alebo predsieni, vďaka čomu môže krv prúdiť iba predsieň do komôr, ale nemôže prúdiť opačným smerom. S prolapsom mitrálnej chlopne sa jeden alebo oba z týchto ventilov vydúvajú do dutiny ľavej predsiene a nezatvárajú sa veľmi tesne, preto sa časť krvi vracia z komory späť do predsiene. Bežnejší prolaps prospektu prednej mitrálnej chlopne.

2. Trikuspidálny (alebo trikuspidálny) ventil je ventil umiestnený medzi pravou komorou a pravou predsieňou. Funguje rovnako ako mitrálny ventil..

3. Aortálna chlopňa je umiestnená medzi ľavou komorou a aortou. Aortálna chlopňa zabraňuje návratu krvi z aorty do ľavej komory.

4. Pľúcna chlopňa sa nachádza medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnym kmeňom. Pľúcna chlopňa zabraňuje návratu krvi z pľúc do pravej komory.

Príčiny prolapsu srdcovej chlopne

V závislosti od toho, kedy sa objavil prolaps srdcovej chlopne, sa rozlišuje primárny a sekundárny prolaps:
1. Prolaps primárnej chlopne je vrodený, často zdedený a je spôsobený genetickým defektom v štruktúre spojivového tkaniva, ktoré pozostáva z chlopní chlopní a šliach. Takéto narušenie štruktúry spojivového tkaniva sa nazýva myxomatózna degenerácia..

2. Sekundárny (získaný) prolaps srdcovej chlopne sa objavuje v dôsledku poranení hrudníka, reumatizmu, infarktu myokardu a ďalších príčin. V tomto prípade je príčinou ochabnutia chlopní srdcovej chlopne v predsieňovej dutine zápal alebo prasknutie šliach..

Príznaky a príznaky prolapsu srdcovej chlopne

Vrodený prolapus trikuspidálnej (trikuspidálnej) chlopne, aortálnej chlopne alebo pľúcnej trunkčnej chlopne sa spravidla neprejavuje žiadnymi príznakmi a pri vyšetrení sa náhodou zistí z iných dôvodov. Vzhľadom na to, že pri vrodenom prolase je krvný obeh zvyčajne mierne narušený, nie je potrebná žiadna liečba.
Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolapsu iných srdcových chlopní, preto ju budeme posudzovať podrobnejšie.

Prolaps mitrálnej chlopne

Vo väčšine prípadov je vrodený prolaps mitrálnej chlopne nepovšimnutý a nespôsobuje žiadne príznaky. V niektorých prípadoch možno pozorovať nasledujúce príznaky a príznaky vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne srdca:
1. Pocit „prerušenia činnosti srdca“: obdobia „zamrznutia“ srdca, rýchle alebo pomalé tlkot srdca, nepravidelný tlkot srdca atď..

2. Bolesť v oblasti srdca, ktorá môže byť krátkodobo prešívaná alebo boľavá a predĺžená (do niekoľkých hodín). Bolesť na hrudníku nesúvisí s fyzickou aktivitou, po užití nitroglycerínu neodíde a môže sa objaviť alebo zosilniť v dôsledku emocionálneho stresu..

3. Príznaky a príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie (VVD), ktoré zahŕňajú pocit nedostatku vzduchu, horúčku nízkej úrovne, bolesti brucha (syndróm dráždivého čreva), závraty, bolesti hlavy atď..

4. Mdloby alebo rozmazané vedomie (mdloby) v upchatých miestnostiach, po emocionálnom strese atď..

5. záchvaty paniky - záchvaty nekontrolovateľného strachu.

6. Sklon k modrinám, časté krvácanie z nosa, dlhá a ťažká menštruácia u žien atď. Tieto príznaky sú vysvetlené poruchou zrážanlivosti krvi, ktorá je spôsobená narušením štruktúry vlákien väzivového tkaniva (kolagén)..

7. S prolapsom primárnej mitrálnej chlopne sa často pozorujú tieto príznaky: vysoký rast, dlhé ramená a nohy, dlhá tenká tvár, zvýšená elasticita kože, nadmerná pohyblivosť kĺbov (hypermobilita), tenká pokožka, slabý zrak, strabizmus atď. Tieto príznaky sa kombinujú do samostatných syndrómy, ktoré sa dajú dediť a ktoré sa často kombinujú s prolapsom mitrálnej chlopne: napríklad Klinefelterov syndróm, Marfanov syndróm atď..

Príznaky a znaky získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisia od príčiny jej rozvoja:
1. Ak sa sekundárny (získaný) prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku infarktu myokardu, jeho príznaky sa objavia náhle a kombinujú sa s príznakmi infarktu myokardu: silná bolesť v srdci, dýchavičnosť, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, strata vedomia, vývin. kašeľ a výskyt ružovej peny z úst atď..

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite zavolať sanitku, pretože oddialenie liečby môže viesť k smrti.

2. Ak sa prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku poranenia hrudníka, vysvetľuje sa tým pretrhnutím vlákien šľachy (akordov), ktoré regulujú ventil. Hlavnými príznakmi prolapsu v tomto prípade sú: búšenie srdca, pocit „prerušenia činnosti srdca“, dýchavičnosť, kašeľ s ružovou penou. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

3. Získaný prolaps mitrálnej chlopne v dôsledku reumatizmu (zápal spojivového tkaniva, ktoré je súčasťou chlopne) sa vyvíja postupne a prejavuje sa zvýšenou únavou, dýchavičnosťou po miernej fyzickej námahe, pocitom „prerušenia činnosti srdca“ atď..

Stupne prolapsu mitrálnej chlopne srdca

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne sa určuje iba pri ultrazvuku srdca (echokardiografia). V závislosti od toho, do akej miery klapky mitrálnej chlopne klesajú do dutiny ľavej predsiene, existujú 3 stupne prolapsu:
1. Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 znamená, že chlopňa chlopne klesá do dutiny ľavej predsiene o menej ako 5 mm..

2. Pri prolape mitrálnej chlopne klesnú 2 stupne ventilového letáka do dutiny ľavej predsiene o 6 až 9 mm..

3. Prolaps mitrálnej chlopne 3. stupňa znamená, že klapky ventilu sa prehĺbili do dutiny ľavej predsiene o viac ako 10 mm..

Táto klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne sa používa najmä v Rusku a niektorých krajinách SNŠ. Je to spôsobené skutočnosťou, že stupeň prolapsu neodráža vždy závažnosť porušenia krvného obehu, ku ktorému vedie. Napríklad prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 - 2 často nevedie k závažnej poruche pohybu krvi a nevyžaduje špeciálne ošetrenie..

Možné komplikácie prolapsu srdcovej chlopne

Hlavné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Nedostatočnosť mitrálnej chlopne - neúplné uzavretie zväzkov mitrálnej chlopne počas kontrakcie srdca, čo vedie k vstupu krvi z ľavej srdcovej komory do predsieňovej dutiny (mitrálna regurgitácia). Ťažká mitrálna regurgitácia môže viesť k zlyhaniu srdca.

2. Bakteriálna (infekčná) endokarditída je závažné ochorenie vyznačujúce sa zápalom vnútornej výstelky srdca (endokardium), ktorá pokrýva chlopne. Hlavnými príznakmi bakteriálnej endokarditídy sú: horúčka, závažný celkový stav, bolesť kĺbov, búšenie srdca, žltačka, malé bodové krvácanie na koži atď..

3. Arytmie - porušenie srdcového rytmu, ktoré sa prejavuje pocitom prerušenia činnosti srdca, závratmi, mdlením a inými príznakmi..

4. Cievna mozgová príhoda je náhlym akútnym narušením prísunu krvi do mozgu, čo môže viesť k vážnym následkom alebo dokonca k smrti. Riziko mozgovej príhody je vyššie u ľudí po 50 rokoch, v prítomnosti arytmie, infekčnej endokarditídy atď..

Prolaps mitrálnej chlopne u detí

Prolaps mitrálnej chlopne u dieťaťa sa označuje ako takzvaná abnormalita malého srdcového vývinu (MARS). Okrem prolapsu mitrálnej chlopne sa počas echokardiografie (ultrazvuk srdca) označujú aj tieto náhodné nálezy: prolaps tricuspidálnej chlopne, otvorenie oválneho okna, aortálna chlopňa alebo pľúcna chlopňová trupová chlopňa, bicuspidálna aortálna chlopňa, ďalšie papilárne svaly atď..
MARS má spravidla priaznivý priebeh, nemá významný vplyv na zdravotný stav dieťaťa a nevyžaduje špeciálne zaobchádzanie.
Avšak vzhľadom na zvýšené riziko porúch srdcového rytmu (arytmie) a iných komplikácií by sa malo dieťa s prolapsom mitrálnej chlopne podrobiť pravidelným preventívnym vyšetreniam s kardiológom..

Tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne

Spravidla sa tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne vyskytujú bez komplikácií, dieťa sa narodí s normálnou telesnou hmotnosťou a včas.
Počas plánovania tehotenstva môže byť žena s prolapsom mitrálnej chlopne odporučená s echokardiografiou, ktorá objasní objem krvi, ktorá sa vracia (regurgitácia) a podľa toho stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne v tehotenstve a pri pôrode sú mimoriadne zriedkavé, ale o riziku ich vývoja by ste mali diskutovať aj po konzultácii s gynekológom alebo kardiológom..

V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom?

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc:
1. Náhle zhoršenie pohody, slabosť, dýchavičnosť, výskyt bublajúceho dýchania alebo peny z úst. Tieto príznaky naznačujú, že významná časť krvi sa vracia z ľavej komory do ľavej predsiene (regurgitácia), čo viedlo k stagnácii krvi v pľúcach (pľúcny edém)..

2. Strata vedomia (mdloby) je výsledkom nedostatočného prietoku krvi do mozgu, ktorý môže byť spôsobený porušením srdcového rytmu (arytmia)..

3. Zvýšenie telesnej teploty, bolesti kĺbov, silná slabosť. Tieto príznaky môžu naznačovať rozvoj infekčnej endokarditídy, jednej z komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne..

4. Znížený výkon, zvýšená únava, slabosť, dýchavičnosť po malej záťaži: všetky tieto príznaky naznačujú možný rozvoj srdcového zlyhania..

Diagnóza prolapsu srdcovej chlopne

Ak sa objavia príznaky prolapsu srdcových chlopní, mali by ste sa spojiť s praktickým lekárom alebo kardiológom, ktorý vyšetrí, načúva srdce a podľa potreby predpíše ďalšie diagnostické metódy alebo sa poradí s inými špecialistami (napríklad neurológom)..


Hlavné metódy diagnostikovania prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Ultrazvuk srdca (echokardiografia, echokardiografia) a dopplerovská echokardiografia - umožňujú určiť stupeň prolapsu mitrálnej chlopne, ako aj prítomnosť a stupeň insuficiencie mitrálnej chlopne, ktorá sa prejavuje regurgitáciou (krv vstupujúca do predsiene z komory).

2. Elektrokardiografia (EKG) vám umožňuje identifikovať niektoré poruchy v činnosti srdca, ktoré môžu nepriamo naznačovať prolaps mitrálnej chlopne: srdcové arytmie (arytmie), výskyt veľkého počtu mimoriadnych srdcových kontrakcií (extrasystoly) atď..

3. Holter EKG (Holter) je vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje lekárovi sledovať prácu srdca počas dňa. Za týmto účelom lekár nainštaluje elektródy na kožu predného povrchu hrudníka, z ktorej bude informácia zaznamenaná na prenosnom prijímači. V deň, keď sa bude ohlávka vyrábať, by ste mali viesť normálny zdravý životný štýl.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

V prevažnej väčšine prípadov kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje špeciálne ošetrenie..
Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je potrebná v týchto prípadoch: búšenie srdca (tachykardia) a porucha srdcového rytmu (arytmia), časté záchvaty autonómnych porúch (bolesť na hrudníku, závraty, mdloby atď.), Prítomnosť závažnej nedostatočnosti mitrálnej chlopne a niektoré ďalšie., Potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne posudzuje ošetrujúci lekár individuálne.

S vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne možno predpísať tieto lieky:
1. Adrenergné blokátory (Atenolol, Propranolol atď.) Sa predpisujú v prípade častých rytmov srdca (tachykardia) a na prevenciu arytmií..

2. Prípravky obsahujúce horčík (napr. Magnerot) zlepšujú pohodu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne a symptómami vegetatívno-vaskulárnej dystónie (závraty, mdloby, bolesť srdca, nadmerné potenie, nízka teplota tela atď.).

3. Vitamíny: nikotínamid (Vit. PP), tiamín (Vit. B1), Riboflavín (Vit. B2) atď..

Chirurgická liečba prolapsu mitrálnej chlopne je predpísaná iba v prípade ťažkej mitrálnej nedostatočnosti chlopne (s ťažkou regurgitáciou) a zahŕňa výmenu mitrálnej chlopne (náhrada)..
Liečba získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisí od príčiny jeho vývoja a stupňa regurgitácie krvi. Pri významnej mitrálnej regurgitácii (návrat veľkého objemu krvi z komory do predsiene) sa vyžaduje operácia srdcovej chlopne..

Osobitné odporúčania pre vrodený prolaps mitrálnej chlopne

Odporúča sa všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne:
1. Starostlivo dodržiavajte ústnu hygienu: čistite si zuby dvakrát denne, používajte zubnú niť a dvakrát ročne navštevujte zubára. Tieto opatrenia znížia riziko rozvoja jednej zo závažných komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne - infekčnej endokarditídy..

2. Vyhnite sa alebo obmedzte používanie alkoholu, kávy a fajčenia, pretože tieto látky zvyšujú riziko porúch srdcového rytmu (arytmie)..

Fyzická aktivita a šport s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne

Takmer všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne je povolená mierna fyzická aktivita, ktorá sa vyskytuje v každodennom živote. O otázke prijatia dieťaťa s prolapsom mitrálnej chlopne na telesnú výchovu by sa malo rozhodnúť u ošetrujúceho lekára, ktorý posúdi zdravotný stav dieťaťa a riziko komplikácií. Spravidla je pri nekomplikovanom prolape mitrálnej chlopne povolená a dokonca užitočná telesná výchova (rovnako ako plávanie, aerobik)..
O prijatí ľudí s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne na profesionálny šport sa rozhoduje individuálne.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP), stupeň 1: čo to je, príznaky a liečba

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je klesanie hrotov mitrálnej chlopne smerom k ľavej predsieni počas kontrakcie ľavej komory. Toto ochorenie srdca vedie k tomu, že pri kontrakcii ľavej komory je časť krvi vrhnutá do ľavej predsiene. MVP sa častejšie pozoruje u žien a vyvíja sa vo veku 14 - 30 rokov. Vo väčšine prípadov je takáto anomália srdca asymptomatická a nie je ju možné ľahko diagnostikovať, ale v niektorých prípadoch je vydaný objem krvi príliš veľký a vyžaduje liečbu, niekedy dokonca chirurgickú korekciu.

O tejto patológii sa budeme baviť v tomto článku: na základe ktorého je diagnostikovaná MVP, či je potrebné ju liečiť a aká je prognóza pre ľudí trpiacich chorobou..

Prolaps mitrálnej chlopne - čo to je?

Prolaps alebo prolaps (ako to vidno na obrázku) - previsnutie alebo vydutie jednej alebo obidvoch ventilových klapiek v čase vypustenia krvi z ľavej komory do ľavej predsiene. Potom sa krídlo uzavrie a krv vstupuje do aorty.

Normálny prolaps srdca a mitrálnej chlopne

V dôsledku narušenia svalovej štruktúry chlopne dochádza k vychyľovaniu a nezatvára sa úplne. Preto časť krvi vstupuje do komory. Objem spätného toku sa posudzuje podľa závažnosti poškodenia srdca. S miernym prolapsom pacient nepociťuje známky dysfunkcie chlopne. V tomto prípade nie je potrebné žiadne ošetrenie..

ICD 10 Barlowova choroba je zaradená do skupiny I34 - nereumatické lézie mitrálnej chlopne. Stav prolapsu je označený ako I34.1.

Klinická závažnosť

Predtým, ako hovoríme o možných príznakoch, je potrebné zdôrazniť formy kurzu. Regurgitácia sa vyskytuje v týchto štádiách prejavu:

V akútnej forme sa príznaky môžu podobať príznakom srdcového zlyhania, a to:

 • výskyt silnej slabosti;
 • bledú pokožku;
 • zníženie krvného tlaku;
 • rastúca dýchavičnosť.

Chronický priebeh tejto patologickej poruchy nemusí človeka obťažovať celé roky a môže mu zabrániť „vedieť o sebe“. S progresiou a prechodom na inú závažnosť je možné zaznamenať nasledujúcu klinickú závažnosť:

 • výskyt dýchavičnosti aj pri malých fyzických cvičeniach a námahe, charakteristickým znakom je aj náhla dýchavica v noci;
 • búšenie srdca;
 • výskyt bolesti na hrudníku v oblasti srdca;
 • systematicky sa objavujúca migréna;
 • náhly úbytok hmotnosti;
 • v niektorých prípadoch zvýšenie telesnej teploty;
 • dysfunkcia ľavej komory;
 • bolesti hlavy a závraty.

Príčiny PMK

Tento patologický proces môže byť buď primárny alebo vrodený alebo získaný.

Genetické príčiny vzniku choroby:

 • porušenia anatomickej štruktúry akordov, švov, svalovej štruktúry chlopne;
 • zhoršená kontraktilita svalov ľavej komory.

Sekundárne ochabnutie tkanív je dôsledkom iných patologických procesov, ktoré zachytávajú srdcový systém.

Príčiny sekundárneho prolapsu:

 • Marfanove a Ehlers-Danlowove syndrómy - zmeny v spojivovom tkanive;
 • narušenie zásobovania srdcového svalu krvou;
 • intoxikácia matkou v poslednej tretine tehotenstva;
 • ischemická choroba srdca;
 • história reumatizmu;
 • zhrubnutie a zväčšenie komorového svalu;
 • srdcové defekty;
 • VVD;
 • ťažké poranenia hrudníka.

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže vyvinúť v dôsledku ischemickej choroby srdca

Príčiny a rizikové faktory

Aortálna insuficiencia sa vytvára v dôsledku poškodenia aortálnej chlopne. Dôvody, ktoré vedú k jeho poškodeniu, môžu byť tieto:

  Vrodené chyby. Vrodené chyby aortálnej chlopne sa vyskytujú počas obdobia nosenia dieťaťa, ak je telo tehotnej ženy vystavené škodlivým faktorom - napríklad veľkej dávke röntgenového žiarenia alebo pri dlhotrvajúcich infekčných chorobách. Poruchy sa môžu vytvárať aj v prítomnosti podobnej patológie u niekoho z blízkych príbuzných.

Medzi ďalšie príčiny choroby, ktoré sú oveľa menej časté, patria: choroby spojivového tkaniva, reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, choroby imunitného systému, predĺžená radiačná terapia na vytváranie nádorov v oblasti hrudníka..

Stupne patológie

Klasifikácia je založená na miere vychýlenia krídla do predsiene.

Rozlišujú sa tieto stupne srdcového ochorenia:

 1. PMK 1 - častejšie vrodený ako získaný. Stupeň priehybu nie je väčší ako 5 mm. Táto patológia je diagnostikovaná u 25% pacientov. Je to hlavne asymptomatické ochorenie a počas vyšetrenia je diagnostikované náhodne. Na záver si kardiológ všimne systolické vychýlenie hepodynamicky nevýznamné.
 2. PMK 2 - vydutie nie je väčšie ako 9 mm Priebeh ochorenia je benígny a asymptomatický, stav ventilového systému zostáva stabilný počas celého života pacienta..
 3. PMK 3 - vydutie dosahuje viac ako 10 mm. Príznaky zlyhania srdca sú prítomné. Tento stupeň prolapsu je indikáciou chirurgickej liečby..

Prolaps mitrálnej chlopne, stupeň I

Ďalej určte stupeň spätného toku krvi - regurgitáciu.

prideliť:

 • Stupeň I - spätný odliatok na úrovni predného krídla;
 • II - krv sa dostane do stredu predsiene;
 • III - vlna spätného liatia dosahuje opačnú stenu predsiene.

Nebezpečenstvo a komplikácie

Ak liečba začala neskoro alebo je choroba akútna, patológia môže viesť k rozvoju nasledujúcich komplikácií:

 • bakteriálna endokarditída - choroba, pri ktorej sa v srdcových chlopniach vytvára zápalový proces v dôsledku vystavenia poškodeným ventilovým štruktúram patogénnych mikroorganizmov;
 • infarkt myokardu;
 • pľúcny edém;
 • zlyhania srdcového rytmu - predčasné rytmy srdca alebo predsiene, fibrilácia predsiení; komorová fibrilácia;
 • tromboembólia - tvorba krvných zrazenín v mozgu, pľúcach, črevách a iných orgánoch, ktorá je plná výskytu mozgových príhod a infarktov.

Pri chirurgickej liečbe aortálnej nedostatočnosti existuje riziko vzniku komplikácií, ako sú: deštrukcia implantátu,

, endokarditída. Operovaní pacienti musia často užívať celoživotné lieky, aby sa predišlo komplikáciám.

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne

Pri vychýlení chlopne I a II u veľkej väčšiny pacientov choroba pokračuje bez príznakov. Vrodená patológia môže byť podozrením na vzhľad pacienta. Je to vysoký rast a dlhé končatiny, nadmerná pohyblivosť kĺbov, často problémy so zrakom.

Pacienti predkladajú tieto sťažnosti:

 • arytmie;
 • prerušenia práce srdca;
 • periodický pocit vyblednutia;
 • bolesť v hrudnej kosti na pozadí stresu, iných psychoemocionálnych stavov. Neprestáva užívať nitroglycerín;
 • únava;
 • závraty a náchylnosť na mdloby;
 • dýchavičnosť;
 • záchvaty paniky;
 • neznášanlivosť.

Okrem toho môžu existovať vegetatívne krízy, pocity nedostatku vzduchu.

Častá dušnosť naznačuje prolaps mitrálnej chlopne

Aká diagnostika a liečba sú potrebné?

Keď si osoba všimla varovné príznaky, obráti sa na terapeuta alebo ihneď na kardiológa. Pri úvodnom vymenovaní odborník zhromaždí anamnézu, vyšetrí pacienta a predpíše potrebné výskumné metódy. V tomto prípade je možné použiť nasledujúcu diagnostiku:

 1. Echokardiografia je dvojkomorová. V tomto prípade sa hodnotí stav aorty, štruktúra ventilu a funkčné vlastnosti ľavej komory..
 2. Dopplerova štúdia. Pomocou tohto monitorovania môže lekár vyhodnotiť prácu srdca počas celého dňa..
 3. Rentgén hrude. Ak dôjde k narušeniu, premietne sa röntgen do srdca a do koreňa aorty..
 4. Echokardiografia. Umožňuje vám identifikovať závažnosť choroby, aby ste si mohli urobiť presný obraz o jej priebehu..
 5. Coronography Používa sa extrémne zriedka, pretože pred priamym chirurgickým zákrokom je potrebný podobný typ štúdie.

Ak sa zistí regurgitácia aortálnej chlopne 1. stupňa, lekár poskytne odporúčania na udržanie zdravého životného štýlu.

Čo je nebezpečné PMK?

Vychýlenie mitrálnej chlopne, hoci je to srdcové ochorenie, sa vyznačuje benígnym priebehom a často sa zisťuje pri rutinnom vyšetrení. V štádiu I a II nie je výkon zhoršený a pacient naďalej vedie známy životný štýl.

Pri stupni III s ťažkou regurgitáciou - návrat krvi do komory - sa toto ochorenie prejavuje ako charakteristické príznaky. V závažných prípadoch sa vyvíja obehová porucha spojená s nadmerným napínaním svalového tkaniva.

Možné následky PMK:

 • oddelenie akordu srdca;
 • endokarditída infekčného pôvodu;
 • cievna mozgová príhoda;
 • zhutnenie chlopní srdcovej chlopne;
 • zástava srdca;
 • fatálny výsledok.

Ischemická mŕtvica môže byť výsledkom MVP

Berú armádu s prolapsom??

Ohnutie mitrálnej chlopne a armáda sú kompatibilné koncepty. U pacientov s I. stupňom choroby teda nie sú uvedené obmedzenia fyzickej aktivity, preto nepredstavujú nebezpečenstvo pre ostatných.

Pri II. Stupni sa berie do úvahy prítomnosť dýchavičnosti, únavy, ďalších príznakov a stupňa spätného toku krvi. Odvod môže byť považovaný za podmienečne spôsobilého. Takíto rekruti budú slúžiť v rádiových silách.

Choroba stupňa III je dôvodom na vyňatie z vojenskej služby. Mladý muž si však musí potvrdiť svoj stav pomocou výsledkov EKG, ergometrie bicykla a iných záťažových testov.

Klasifikácia chorôb

Aortálna insuficiencia je rozdelená do 3 stupňov. Líšia sa divergenciou klapiek ventilu. Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho. to:

 • Valsalvové dutiny - nachádzajú sa za aortálnymi dutinami, bezprostredne za chlopňami, ktoré sa často nazývajú lunárne. Odtiaľto začínajú koronárne tepny.
 • Vláknitý prsteň - má vysokú pevnosť a zreteľne oddeľuje začiatok aorty a ľavej predsiene.
 • Lunárne klapky - sú tri, pokračujú v endokardiálnej vrstve srdca.

Krídla sú umiestnené v kruhovej línii. Ak je ventil uzavretý u zdravého človeka, medzera medzi ventilmi úplne chýba. Stupeň a závažnosť nedostatočnosti aortálnej chlopne závisí od veľkosti medzery pri zbližovaní.

Prvý stupeň

Prvý stupeň sa vyznačuje miernymi príznakmi. Divergencia ventilov nie je väčšia ako 5 mm. Cítim sa rovnako ako normálne..

Nedostatok aortálnej chlopne 1. stupňa sa prejavuje miernymi príznakmi. Pri regurgitácii nie je objem krvi väčší ako 15%. Kompenzácia nastáva kvôli zvýšeným trasom ľavej komory.

Pacienti si ani nevšimnú patologické prejavy. Keď je choroba v štádiu kompenzácie, terapia môže byť vynechaná, obmedzená na preventívne činnosti. Pacientom je predpísané pozorovanie kardiológom, ako aj pravidelné ultrazvukové vyšetrenia.

Druhý stupeň

Nedostatok aortálnej chlopne, ktorý patrí do 2. stupňa, má príznaky s výraznejším prejavom, zatiaľ čo divergencia chlopní je 5 až 10 mm. Ak k tomuto procesu dôjde u dieťaťa, príznaky sú ťažko viditeľné.

Ak v prípade aortálnej nedostatočnosti je objem krvi, ktorá sa vrátila späť, 15 - 30%, potom sa patológia týka choroby druhého stupňa. Symptómy nie sú veľmi výrazné, ale môže sa vyskytnúť dýchavičnosť a búšenie srdca..

Na kompenzáciu defektu sú zapojené svaly a chlopňa ľavej predsiene. Vo väčšine prípadov si pacienti sťažujú na dýchavičnosť s ľahkou námahou, zvýšenú únavu, silný srdcový rytmus a bolesť..

Pri vyšetreniach pomocou moderného vybavenia sa zistí zvýšenie srdcového rytmu, apikálny impulz sa posunie mierne nadol, hranice tupého srdca sa rozširujú (10 - 20 mm vľavo). Pri použití röntgenového vyšetrenia sa pozoruje zvýšenie ľavej predsiene.

Pri auskultácii môžete zreteľne počuť zvuky pozdĺž hrudnej kosti na ľavej strane - to sú príznaky diastolického šelestu aorty. S druhým stupňom nedostatočnosti sa prejavuje aj systolický šelest. Pokiaľ ide o pulz, je zvýšený a výrazný.

Tretí stupeň

Tretí stupeň nedostatočnosti, ktorý sa tiež nazýva výrazný, má odchýlku väčšiu ako 10 mm. Pacienti potrebujú serióznu liečbu. Častejšie predpisovaný chirurgický zákrok s následnou liečbou liekom.

Keď je patológia na treťom stupni, aorta stráca viac ako 50% krvi. Na kompenzáciu straty srdcový orgán zrýchľuje rytmus.

Väčšinou sa pacienti sťažujú na:

 • dýchavičnosť v pokoji alebo pri minimálnej námahe;
 • bolesť v oblasti srdca;
 • únava;
 • pretrvávajúca slabosť;
 • tachykardia.

V štúdiách je výrazné zväčšenie hraníc otupenosti srdca stanovené dole a doľava. K posunu dôjde tiež správnym smerom. Pokiaľ ide o apikálny impulz, je zosilnený (rozliaty charakter).

U pacientov s tretím stupňom nedostatočnosti pulzuje epigastrická oblasť. To naznačuje, že patológia zapojila do procesu správne srdcové komory..

Počas výskumu sa objavuje výrazný systolický, diastolický šelest a Flintov hluk. Možno ich počuť v druhom medzikostálnom priestore na pravej strane. Sú výrazné.

Uvažuje sa o dvoch klasifikačných metódach: v závislosti od dĺžky krvného regurgitačného prúdu, tj návrat z aorty do ľavej komory a podľa množstva vrátenej krvi. Druhá klasifikácia sa používa častejšie počas vyšetrenia a rozhovorov s pacientmi, pretože je jasnejšia.

 • Ochorenie prvého stupňa závažnosti sa vyznačuje regurgitačným objemom krvi najviac 15%. Ak je choroba v štádiu kompenzácie, liečba nie je predpísaná. Pacientovi je predpísané neustále monitorovanie kardiológom a pravidelným ultrazvukom.
 • Aortálna insuficiencia s objemom vrátenej krvi od 15 do 30% sa nazýva stupeň 2 a spravidla nie je sprevádzaná závažnými symptómami. Vo fáze kompenzácie sa ošetrenie nevykonáva.
 • V stupni 3 množstvo krvi, ktoré aorte chýba, dosahuje 50%. Vyznačuje sa všetkými vyššie uvedenými príznakmi, ktoré vylučujú fyzickú aktivitu a významne ovplyvňujú životný štýl. Liečba je terapeutická. Je potrebné neustále sledovanie, pretože takéto zvýšenie objemu regurgitačnej krvi porušuje hemodynamiku.
 • Pri 4 stupňoch závažnosti nedostatok aortálnej chlopne prekračuje 50%, to znamená, že polovica krvi sa vracia do komory. Ochorenie sa vyznačuje ťažkou dýchavičnosťou, tachykardiou, pľúcnym edémom. Uskutočňuje sa lieková aj chirurgická liečba..

Na posúdenie závažnosti hemodynamických porúch a kompenzačných schopností tela sa používa klinická klasifikácia, ktorá rozlišuje 5 štádií aortálnej nedostatočnosti:

 • I - fáza úplnej kompenzácie. Počiatočné (auskultačné) príznaky aortálnej nedostatočnosti pri absencii subjektívnych sťažností.
 • II - štádium latentného srdcového zlyhania. Charakteristické je mierne zníženie tolerancie záťaže. Podľa EKG sa zistia príznaky hypertrofie a objemového preťaženia ľavej komory.
 • III - stupeň subkompenzácie aortálnej nedostatočnosti. Typická bolesť angíny, vynútené obmedzenie fyzickej aktivity. Na EKG a röntgenových snímkach - hypertrofia ľavej komory, príznaky sekundárnej koronárnej nedostatočnosti.
 • IV - stupeň dekompenzácie aortálnej insuficiencie. Pri najmenšej námahe sa vyskytuje ťažká dýchavičnosť a záchvaty astmy, je stanovené zväčšenie pečene.
 • V - terminálne štádium aortálnej nedostatočnosti. Vyznačuje sa progresívnym totálnym zlyhaním srdca, hlbokými dystrofickými procesmi vo všetkých životne dôležitých orgánoch.

Diagnostika PMK

Lekár môže navrhnúť porušenie ventilového systému počas rutinného vyšetrenia alebo na základe sťažností pacienta. Na recepcii počas auskultácie terapeut počuje tzv. Zvuky. Vyskytujú sa počas spätného toku krvi do komory..

V niektorých prípadoch nie sú zvuky znakom patológie, ale vyžadujú si ďalšie vyšetrenia..

Lekár predpíše:

 1. Srdcový ultrazvuk je jednoduchý a neinvazívny postup. Umožňuje vám určiť stupeň ochabnutia ventilu a regurgitácie. Pri významnej dysplázii tkaniva sa môže vyvinúť defekt, poškodenie pravej srdcovej chlopne.
 2. X-ray - na určenie lineárnych rozmerov srdca.
 3. EKG a denné sledovanie srdcovej aktivity - na určenie pretrvávajúcich zmien v rytme kontrakcií.
 4. Ergometria bicykla - s prolapsom II a III stupňa na detekciu reakcie na zvýšenú fyzickú aktivitu.

Ultrazvuk srdca pomáha identifikovať stupeň MVP

Pri stanovení diagnózy sa zobrazia konzultácie s neurológom a reumatológom. Počas vyšetrenia by sa mali vylúčiť poruchy srdca, zápalové ochorenia endokardu a perikardu, patologické nálezy bakteriálnej povahy..

Čo sa stane s aortálnou regurgitáciou 1 stupňa?

Regenerácia aortálnej chlopne 1. stupňa je relatívne ľahký priebeh tejto poruchy, ktorá vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne vonkajšie príznaky. Toto ochorenie sa dá veľmi často zistiť pri diagnostickom stretnutí s kardiológom s plánovanou ročnou diagnózou srdca - EKG.

Ako sme už pochopili, v prvom stupni je priskoro hovoriť o vážnom ochorení, ale skôr o poruchu chlopňového mechanizmu srdca, ktorý neovplyvňuje srdcovú činnosť. Podľa štatistík je detekcia regurgitácie aortálnej chlopne s rôznymi stupňami a príznakmi prejavu v chronickej forme diagnostikovaná takmer u každého desiateho pacienta, ktorý navštívil funkčnú diagnostickú miestnosť..

Liečba prolapsu

Ak objektívne príznaky - zmeny srdcového rytmu, dýchavičnosť, bolesť - neobťažujú pacienta, potom nie je indikovaná medikácia alebo chirurgická liečba..

prípravy

S výraznými príznakmi prolapsu v počiatočnej fáze liečby lekár predpíše lieky nasledujúcich skupín:

 1. Sedatíva - výťažok z koreňov valeriánov, fytosed, persen, novo-pasit.
 2. Kardiotrofy - riboxín alebo asparaginát draselný a horečnatý - majú antiarytmický účinok a prispievajú k saturácii srdcového tkaniva kyslíkom. Zobrazuje vitamínové komplexy.
 3. Beta-blokátory - lieky, ktoré blokujú adrenergné receptory. Z tohto dôvodu sa znižuje frekvencia a sila srdcových kontrakcií počas arytmií. V kardiológii sa používajú propranolol, atenolol, tenolol. Dávky sa volia individuálne a môžu sa líšiť od dávok odporúčaných výrobcom. Medzi časté vedľajšie účinky patrí prudké zníženie srdcovej frekvencie, zníženie krvného tlaku, výskyt parestézie a pocit chladu v končatinách..

Fytosed sedatívum

protetika

Indikácie pre chirurgickú liečbu sú závažná nedostatočnosť ventilového systému, so závažnými zmenami fibrotického tkaniva, výskyt miest kalcifikácie. Považuje sa to za operáciu beznádeje a vykonáva sa iba vtedy, ak je lieková terapia nemožná alebo neúčinná..

Počas prípravy na operáciu sa vykonáva EKG, röntgenová, fonokardiografia na vyhodnotenie intenzity hluku a srdcových zvukov, ultrazvuku orgánu. Je indikovaná preventívna antibiotická terapia.

Účelom chirurgického zákroku je nahradiť mitrálnu chlopňu umelou alebo prírodnou protézou. Toto je širokopásmová operácia s pacientom pripojeným k systému na podporu života. To vám umožní vylúčiť srdce z obehového systému počas excízie a inštalácie zdravotníckych pomôcok.

Chirurg pracuje na chladenom srdci. Po revízii a inštalácii ventilu do anatomicky správnej polohy sa zo srdcových komôr odstráni vzduch, tkanivá sa zošijú vo vrstvách a pacient sa odpojí od kardiopulmonálneho obtokového systému..

Dôležité: Obdobie rehabilitácie je dlhé a môže trvať od 2 do 5 rokov. Pacienti s umelou protézou užívajú lieky na celý život, aby sa znížilo riziko trombózy. Termín použitia takejto chlopne je obmedzený a po určitom čase môže byť potrebný druhý chirurgický zákrok. Jednotlivé charakteristiky srdca nemusia uspokojovať šírku pásma protézy.

Ľudové lieky

Tradičná medicína pri liečbe vychýlenia mitrálnej chlopne sa používa iba po dohode s kardiológom. Liečbu nelieči, ale majú sedatívny účinok, zmierňujú záchvaty úzkosti, zlepšujú trofický srdcový sval.

 1. Odvar z mäty piepornej - kúpte rastlinný materiál v lekárňach, ale môžete ich pestovať aj vo vlastnom vidieckom dome. Pre 5 g suchých listov bude potrebných 300 ml vriacej vody. Pour, trvajte na tom 2 hodiny. Pri 1 dávke budete potrebovať 1 šálku hotového bujónu. Užívajte trikrát denne.
 2. Zmes kvetov hlohu, materskej vody a vresu v rovnakých pomeroch naleje vriacu vodu rýchlosťou 1 čajová lyžička suchých surovín na 250 ml. Vezmite jednu pohár vývaru v malých porciách po celý deň.
 3. Ľubovník bodkovaný - klasické pomery - na 5 g rastlinného materiálu 250 ml vriacej vody. Užívajte 100 ml 3-krát denne 30 minút pred jedlom.
 4. Trávna tráva - upokojuje, normalizuje srdcovú činnosť. Pre 4 čajové lyžičky surovín je potrebný 1 šálka vriacej vody. Duste vo vodnom kúpeli 15 minút. Užívajte 100 ml 3-krát denne pred jedlom.

Mliečkový bujón normalizuje srdcovú aktivitu

Fyzické cvičenie

Previsnutá mitrálna chlopňa nie je kontraindikáciou fyzickej aktivity. Mierne športy, aktívne hry, naopak, zlepšujú stav dieťaťa a dospelých.

Pacient s štádiom I a II môže športovať bez obmedzenia, ak nie sú splnené tieto podmienky:

 • epizódy arytmie, strata vedomia v dôsledku zmien v rytme srdcovej činnosti;
 • prítomnosť epizód tachykardie, chvenia, iných zmien počas záťažového testu alebo denného monitorovania EKG;
 • mitrálna regurgitácia;
 • históriu tromboembólie;
 • smrť príbuzného s podobnou diagnózou počas cvičenia.

Povolený športovať s MVP I. a II. Stupňa

Pri 3 stupňoch prolapsu sú športy okrem cvičebnej terapie pod vedením inštruktora zakázané až do chirurgickej korekcie stavu..

Chlopňový prolaps nie je kontraindikáciou tehotenstva a prirodzeného pôrodu. Mali by ste však informovať svojho gynekológa o svojom stave.

diéta

Neexistuje žiadna špecializovaná strava pre pacientov s klesajúcim chlopňovým systémom.

Lekári odporúčajú do stravy stravovať potraviny bohaté na horčík:

Ovsené vločky sú bohaté na horčík

Povinný príjem vitamínových komplexov predpísaný kardiológom.

U dospelých pacientov sa odporúča vylúčiť alkohol a tabak..

Predikcia a prevencia aortálnej insuficiencie

Prognóza aortálnej insuficiencie závisí od závažnosti ochorenia, ako aj od toho, čo ochorenie spôsobilo rozvoj patológie. Prežitie pacientov s ťažkou aortálnou insuficienciou bez príznakov dekompenzácie je približne 5 až 10 rokov.

Fáza dekompenzácie neposkytuje také uspokojujúce predpovede - lieková terapia s ňou je neúčinná a väčšina pacientov bez včasného chirurgického zákroku zomrie v priebehu nasledujúcich 2 až 3 rokov..

Preventívne opatrenia pre túto chorobu sú:

 • prevencia chorôb spôsobujúcich poškodenie aortálnej chlopne - reumatizmus, endokarditída;
 • kalenie tela;
 • včasná liečba chronických zápalových ochorení.

Nedostatok aortálnej chlopne je mimoriadne závažné ochorenie, ktoré by sa nemalo nechať náhodne. Ľudové lieky tu nemôžu pomôcť. Bez riadneho lekárskeho ošetrenia a nepretržitého monitorovania lekármi môže toto ochorenie viesť k závažným komplikáciám vrátane smrti.

Prognóza aortálnej insuficiencie je do značnej miery determinovaná etiológiou defektu a objemom regurgitácie. Pri ťažkej aortálnej insuficiencii bez dekompenzácie je priemerná dĺžka života pacientov od diagnózy 5 až 10 rokov. V dekompenzovanom štádiu s fenoménom koronárneho a srdcového zlyhania je lieková terapia neúčinná a pacienti zomierajú do 2 rokov. Včasná srdcová chirurgia významne zlepšuje prognózu aortálnej insuficiencie.

Prevencia rozvoja aortálnej insuficiencie spočíva v prevencii reumatických ochorení, syfilis, aterosklerózy, ich včasnej detekcie a správnej liečby; lekárske vyšetrenie pacientov s rizikom vzniku aortálnej poruchy.

Aký je klinický obraz prolapsu??

Prolaps chlopne (mierne stupne) je zvyčajne asymptomatický. Možno kombinácia prolapsu chlopne s klinickými prejavmi vegetatívno-vaskulárnej dystónie (bolesť v ľavej polovici bunky, mierne poruchy rytmu (tachykardia a extrasystol), skoky v krvnom tlaku, záchvaty paniky). Príčiny vegetatívno-vaskulárnej dystónie (diagnóza, ktorú európski a americkí kardiológovia dokážu ľahko zvládnuť) sú veľmi úzko spojené s príčinou prolapsu (syntéza kolagénu a normálne procesy v nervovom systéme sú narušené nedostatkom horčíka v tele)..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž je patologický stav, ktorý sa prejavuje vznikom vnútorných orgánov, pokrytých vrstvou peritonea, defektom v brušnej stene, lokalizovaným pri pupku.
Autor článku: Nadezhda NikolaevnaInguinálna hernia (hernia inguinalis) je výstup vnútorných orgánov alebo ich častí spolu s parietálnym pobruškom, ktoré ich zakrýva cez trieslovinový kanál z brušnej dutiny..
Bedrová chrbtica je najčastejšie sa vyskytujúcim (80%) medzi populačným typom lokalizácie medzistavcových kýly.