loader

Hlavná

Späť

Prolaps mitrálnej chlopne: príznaky, liečba a prognóza

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je klesanie hrotov mitrálnej chlopne smerom k ľavej predsieni počas kontrakcie ľavej komory. Toto ochorenie srdca vedie k tomu, že pri kontrakcii ľavej komory je časť krvi vrhnutá do ľavej predsiene. MVP sa častejšie pozoruje u žien a vyvíja sa vo veku 14 - 30 rokov. Vo väčšine prípadov je takáto anomália srdca asymptomatická a nie je ju možné ľahko diagnostikovať, ale v niektorých prípadoch je vydaný objem krvi príliš veľký a vyžaduje liečbu, niekedy dokonca chirurgickú korekciu.

O tejto patológii sa budeme baviť v tomto článku: na základe ktorého je diagnostikovaná MVP, či je potrebné ju liečiť a aká je prognóza pre ľudí trpiacich chorobou..

príčiny

Dôvody rozvoja prolapsu mitrálnej chlopne nie sú úplne známe, ale moderná medicína vie, že k tvorbe chlopňovej chlopne chlopne dochádza v dôsledku patológií spojivového tkaniva (s nedokonalou osteogenézou, elastickým pseudoxantómom, Marfanom, Ehlers-Danlovými syndrómami atď.)..

Toto ochorenie srdca môže byť:

 • primárne (vrodené): vyvíja sa v dôsledku myxomatóznej degenerácie (vrodená patológia spojivového tkaniva) alebo toxických účinkov na srdce plodu počas tehotenstva;
 • sekundárne (získané): vyvíja sa na pozadí sprievodných ochorení (reumatizmus, ischemická choroba srdca, endokarditída, poranenie hrudníka atď.).

Príznaky vrodenej MVP

Pri vrodenej MVP sú príznaky spôsobené zhoršenou hemodynamikou mimoriadne zriedkavé. Toto ochorenie srdca sa častejšie vyskytuje u chudých ľudí s vysokým rastom, dlhými končatinami, zvýšenou elasticitou kože a hypermotilitou kĺbov. Sprievodnou patológiou vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne je často vegetatívno-vaskulárna dystónia, ktorá spôsobuje množstvo symptómov, ktoré sa často mylne „pripisujú“ srdcovým chorobám..

Takíto pacienti sa často sťažujú na bolesť v oblasti hrudníka a srdca, ktorá je vo väčšine prípadov vyvolaná poruchami vo fungovaní nervového systému a nie je spojená s hemodynamickými poruchami. Vyskytuje sa na pozadí stresovej situácie alebo emočného nadmerného zaťaženia, má brnenie alebo bolesť a nesprevádza ho ani dýchavičnosť, mdloby, závraty a zvýšenie intenzity bolesti pri fyzickej námahe. Bolesť môže trvať niekoľko sekúnd až niekoľko dní. Tento symptóm vyžaduje kontaktovanie lekára iba v prípade, že je k nemu pripojených niekoľko ďalších príznakov: dýchavičnosť, závraty, zintenzívnenie bolesti počas fyzickej námahy a mdloby.

Pri zvýšenej nervovej vzrušivosti môžu pacienti s MVP pociťovať srdcový rytmus a „prerušenie činnosti srdca“. Spravidla nie sú spôsobené poruchami činnosti srdca, ktoré trvajú krátku dobu, nie sú sprevádzané náhlym mdlením a rýchlo miznú samy od seba..

U pacientov s MVP sa môžu pozorovať aj ďalšie príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie:

 • bolesť brucha;
 • bolesti hlavy;
 • Subfebrilný stav „bez príčiny“ (zvýšenie telesnej teploty v rozmedzí 37 - 37,9 ° C);
 • pocity hrče v hrdle a pocity nedostatku vzduchu;
 • časté močenie;
 • únava;
 • nízka fyzická výdrž;
 • citlivosť na výkyvy počasia.

V zriedkavých prípadoch pri vrodenej MVP pacient mdloby. Spravidla sú spôsobené závažnými stresovými situáciami alebo sa objavujú v upchatej a zle vetranej miestnosti. Na ich odstránenie stačí odstrániť príčinu: zabezpečiť prívod čerstvého vzduchu, normalizovať teplotné podmienky, upokojiť pacienta atď..

U pacientov s vrodeným ochorením mitrálnej chlopne na pozadí vegetatívno-vaskulárnej dystónie je možné pozorovať absenciu korekcie patologického psychoemocionálneho stavu, záchvatov paniky, depresie, prevahy hypochondrie a astenicity. Niekedy také poruchy spôsobujú rozvoj hystérie alebo psychopatie..

Pacienti s vrodeným MVP majú často aj iné choroby spojené s patológiou spojivového tkaniva (strabizmus, krátkozrakosť, posturálne poruchy, ploché nohy atď.)..

Závažnosť príznakov MVP do značnej miery závisí od stupňa priehybu chlopní ventilov do ľavej predsiene:

 • Stupeň I - do 5 mm;
 • II stupeň - o 6-9 mm;
 • III stupeň - do 10 mm.

Vo väčšine prípadov táto anomália v štruktúre mitrálnej chlopne so stupňom I-II nevedie k výrazným poruchám hemodynamiky a nespôsobuje vážne príznaky..

Príznaky získanej PMK

Závažnosť klinických prejavov získaného MVP do značnej miery závisí od provokujúceho dôvodu:

 1. Pri MVP, ktorý bol spôsobený infekčnými chorobami (angína, reumatizmus, šarlach), má pacient príznaky endokardiálneho zápalu: znížená tolerancia k fyzickému, psychickému a emocionálnemu stresu, slabosť, dýchavičnosť, palpitácie, „prerušenie činnosti srdca“ atď..
 2. Pri MVP, ktorý bol vyvolaný infarktom myokardu, má pacient silnú srdcovú činnosť, pocity „srdcového zlyhania“, dýchavičnosť, kašeľ (môže sa objaviť ružová pena) a tachykardia na pozadí príznakov infarktu.
 3. Pri MVP spôsobenom poranením hrudníka dochádza k zlomeniu akordov, ktoré regulujú normálnu funkciu chlopní ventilov. U pacienta sa rozvíja tachykardia, dýchavičnosť a kašeľ s ružovou penou.

diagnostika

MVP sa vo väčšine prípadov zistí náhodou: pri počúvaní srdcových zvukov sa môže použiť EKG (môže nepriamo naznačovať prítomnosť tohto srdcového ochorenia), echo-KG a doppler-echo-KG. Hlavnými diagnostickými metódami pre MVP sú:

 • Echo-KG a Doppler-Echo-KG: umožňujú vám určiť mieru prolapsu a objemu regurgitácie krvi v ľavej predsieni;
 • Holter EKG a EKG: umožňujú zistiť prítomnosť arytmií, extrasystolov, syndrómu slabého sínusu atď..

liečba

Vo väčšine prípadov MVP nie je sprevádzaná významnými poruchami srdca a nevyžaduje špeciálnu terapiu. Týchto pacientov má sledovať kardiológ a riadiť sa jeho odporúčaniami pre zdravý životný štýl. Pacientom sa odporúča:

 • raz za 1 až 2 roky vykonať Echo-KG na stanovenie dynamiky PMK;
 • starostlivo sledovať ústnu hygienu a každých šesť mesiacov navštíviť zubára;
 • prestať fajčiť;
 • obmedziť používanie kofeínových potravín a alkoholických nápojov;
 • dajte si primeranú fyzickú aktivitu.

Potreba predpisovania liekov na MVP sa určuje individuálne. Po vyhodnotení výsledkov diagnostických testov môže lekár predpísať:

 • prípravky na báze horčíka: Magvit, Magnelis, Magnnerot, Kormagenzín atď.;
 • vitamíny: tiamín, nikotínamid, riboflavín atď.;
 • adrenoblokátory: Propranolol, Atenolol, Metoprolol, Celiprolol;
 • kardioprotektory: karnitín, panangín, koenzým Q-10.

V niektorých prípadoch sa u pacientov s MVP môže vyžadovať konzultácia s psychoterapeutom, aby sa vyvinul primeraný prístup k liečbe a stavu. Pacientovi možno odporučiť:

 • sedatíva: Amitriptylín, Azafen, Seduksen, Uksepam, Grandaksin;
 • antipsychotiká: Sonapax, triftazin.

S rozvojom ťažkej mitrálnej regurgitácie sa môže odporučiť chirurgický zákrok na nahradenie chlopne..

predpovede

Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje bez komplikácií a nemá vplyv na fyzickú a sociálnu aktivitu. Tehotenstvo a pôrod nie sú kontraindikované a pokračujú bez komplikácií.

Komplikácie s týmto srdcovým defektom sa vyvíjajú u pacientov s ťažkou regurgitáciou, predĺženými a zhrubnutými chlopňami chlopní alebo zväčšenou ľavou komorou a predsieňami. Medzi hlavné komplikácie MVP patrí:

Prolaps mitrálnej chlopne a mitrálna regurgitácia. Lekárske animácie.

Choroby srdca

iserdce

Príčiny, klasifikácia a liečba prolapsu srdcovej chlopne

Ako je známe zo školského kurzu anatómie, ľudské srdce je rozdelené do niekoľkých komôr, ktoré sú potrebné na hromadenie krvi. Medzi kamerami sú otvory, s ktorými sú vzájomne prepojené. Ventily uzatvárajú práve tieto otvory. Krv nimi prechádza určitým smerom. To sa dosahuje skutočnosťou, že ventil sa otvára iba v jednom smere, preto sa pri spätnom odtoku krvi ventil uzatvára a nedovoľuje.
Medzi anomálie pri vývoji takýchto ventilov možno často nájsť prolaps a táto odchýlka nie je vždy nebezpečná. Takže prolaps srdcovej chlopne, inými slovami, CPM, je prolaps letákovej chlopne alebo chlopne počas srdcovej kontrakcie. Najčastejšie sa u pacientov diagnostikuje prolaps mitrálnej chlopne, čo ohrozuje vznik srdcových chorôb..

Medzi dôvodmi tvorby prolapsu by sa malo zdôrazniť najdôležitejšie - toto je slabosť spojivového tkaniva a takáto slabosť má najčastejšie vrodený charakter, hoci ju možno získať. Symptómy srdcového prolapsu sa zriedkavo vyskytujú, v dôsledku ktorých je ťažké zistiť patológiu. Niektoré symptómy však stále existujú:

 • bolestivé syndrómy v hrudnej kosti;
 • pocit „neobvyklého“ fungovania srdca;
 • slabosť;
 • závraty a tak ďalej.

Priebeh ochorenia, ako je srdcový prolaps, je v podstate celkom priaznivý, preto si nevyžaduje lekársky zásah. Priebeh ochorenia však môže viesť k niektorým komplikáciám, napríklad k arytmiám alebo nedostatočnosti chlopne. Je možný závažný priebeh ochorenia, pri ktorom pacient potrebuje lekársku pomoc až do operácie.

Klasifikácia ventilov

Existujú štyri srdcové chlopne:

 • Mitrálnej. Má dve krídla a nachádza sa v strede medzi ľavou komorou a predsieň. Upevnenie krídla sa vykonáva pomocou akordov. Prolaps tejto chlopne sa nazýva prolaps chlopní v oblasti ľavej predsiene. V dôsledku toho je pohyb krvi narušený a vrhá sa späť do predsiene z komory;
 • Tricuspid / triskupidny. Spája správne orgány (predsieň, komora);
 • Aorty. Spája aortu a komoru na ľavej strane. Odoláva návratu z aorty prietoku krvi do srdcovej komory;
 • Pľúcne. Spája komoru na pravej strane a pľúcny kmeň. Nedovoľuje, aby krv z ciev pľúc vstúpila do komory.

Príčiny choroby a príznaky

Príčiny ochorenia závisia od okamihu zistenia prolapsu centrálnej chlopne srdca. Rozlišujú teda:

 • Primárny. Nazývajú vrodený prolaps, ktorý je výsledkom genetickej abnormality v štruktúre tkaniva. Krídlové ventily sú vyrobené z tohto spojivového tkaniva. Táto odchýlka sa nazýva myxomatózna degenerácia;
 • Sekundárne. Nazývajú získaný prolaps. Napríklad napríklad prolaps mitrálnej chlopne srdca môže dôjsť v dôsledku poškodenia hrudníka. Okrem toho vývoj odchýlok môže byť spojený s predchádzajúcim infarktom myokardu, ako aj s reumatizmom. V tomto prípade sa môžu šľachy pretrhnúť alebo sa môžu zapáliť a spôsobiť prolaps..

Je potrebné poznamenať, že prolaps pravej chlopne srdca, aorty a pľúc sa v zásade vôbec neobjavuje a je ťažké ich identifikovať. K ich detekcii najčastejšie dochádza pri skríningu iných chorôb. Vrodený prolaps mierne zhoršuje krvný obeh, čo naznačuje neprítomnosť liečby.

Prolaps mitrálnej srdcovej chlopne

Najbežnejším v modernom svete je mitrálny prolaps centrálnej chlopne srdca. Najčastejšie je taký výhřez vrodený, takže jeho majiteľ nie je viditeľný. V niektorých prípadoch však môže byť pacient narušený:

 • Poškodenie srdca. Tento príznak sa môže vyskytnúť aj pri výskyte prolapsu ľavej srdcovej chlopne. V tomto prípade sa prejaví rýchly srdcový rytmus, odchýlka v rytme kontrakcie srdca atď..
 • Bolesť v oblasti srdca a hrudníka. Je potrebné poznamenať, že bolesť sa medzi sebou môže líšiť - šitie, rezanie alebo bolesť.
 • Symptómy VVD, t. J. Vegetovaskulárna dystónia. Patria sem bolesti hlavy, žalúdky, nedostatok vzduchu a podobne..
 • Mdloby a straty vedomia, ktoré sú charakteristické najmä pri srdcových ochoreniach s prolapsom mitrálnej chlopne. Tieto prejavy sa najčastejšie vyskytujú v stresových situáciách alebo pri pobyte v upchatej miestnosti..
 • Záchvaty paniky, keď sa človek bojí.

Stupne prolapsu ľavej srdcovej chlopne

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne je možné zistiť iba pri vyšetrení ultrazvuku srdca. Stupne sa líšia v závislosti od prehĺbenia stien ventilov. Rozlišujú teda:

 • Prolaps srdcovej chlopne 1 stupeň. V tomto prípade úroveň priehybu v ľavej predsieni neprekročí 5 mm.
 • 2 stupne prolapsu. V tejto fáze dosahuje úroveň priehybu 6 až 9 mm.
 • 3 stupne prolasu, pri ktorých úroveň priehybu presahuje značku 10 mm.

Táto klasifikácia nie je použiteľná vo všetkých krajinách sveta. Malo by sa povedať, že 1 stupeň prolapsu srdcovej chlopne, rovnako ako druhý, nespôsobuje žiadne konkrétne problémy, zatiaľ čo 3 stupne vyžadujú liečbu..

komplikácie

Predovšetkým je potrebné spomenúť nedostatočnosť mitrálnej chlopne, v dôsledku ktorej steny nie sú dostatočne pevne uzavreté, čo vedie k rozvoju mitrálnej regurgitácie. Takáto komplikácia ohrozuje pacienta s rozvojom srdcového zlyhania..
Po druhé, u pacienta sa môže vyvinúť bakteriálna endokarditída. Táto komplikácia je pomerne vážna, pretože ide o zápal endokardu, to znamená vnútornú výstelku srdca. Pre túto komplikáciu je charakteristické množstvo symptómov:

 • zvýšenie telesnej teploty;
 • všeobecná nevoľnosť;
 • zvýšené búšenie srdca;
 • bolesť kĺbov;
 • určiť krvácanie na koži;
 • žltačka.

Ďalšou komplikáciou je výskyt arytmie. Výsledkom je, že prolaps ľavej srdcovej komory prinesie pacientovi veľa problémov, pretože človek začne trpieť častým mdlením a závratmi, nedostatkom vzduchu a búšenia srdca..
Prolaps srdca neutrálnej chlopne môže viesť k takým závažným komplikáciám ako je mŕtvica. Ako viete, mŕtvica sa nazýva odchýlka v zásobovaní mozgu krvou. Následky môžu byť najhoršie, vrátane smrti. Zdvih ohrozuje ľudí starších ako 50 rokov.

Liečba prolapsu ľavej srdcovej komory

Ako už bolo uvedené, v podstate prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje liečenie, ale v niektorých prípadoch je to stále nevyhnutné. Liečba je teda predpísaná pacientom v ťažkom štádiu ochorenia a trpiacich arytmiou, tachykardiou, závažnými útokmi autonómnych porúch. Liečebné metódy a lieky sa predpisujú každému pacientovi individuálne po podrobnom vyšetrení, ktoré zahŕňa:

 • echokardiografia a echokardiografia;
 • elektrokardiogram;
 • Holter EKG.

Po ukončení vyšetrenia môže lekár predpísať pacientovi, aby užíval také lieky, ako sú:

 • Adrenergné blokátory. S ich pomocou je možné znížiť arytmiu a tachykardiu, čo je mimoriadne dôležité pre prolaps pravej srdcovej chlopne..
 • Prípravky obsahujúce horčík, predovšetkým Magnerot. Použitie týchto liekov významne zlepšuje stav pacientov. Znižuje sa potenie, závraty a mdloby, znižuje sa telesná teplota..
 • vitamíny Je zrejmé, že užívanie vitamínov je jednoducho nevyhnutné pre pacientov so srdcovými chorobami..

Ako je uvedené, v niektorých prípadoch môže byť pacientovi predpísaný chirurgický zákrok, lekári však môžu k tejto možnosti liečby pristúpiť iba pri diagnostikovaní pacienta so závažnou nedostatočnosťou chlopne. V tomto prípade je pacientovi predpísaná protetika.

Prolaps mitrálnej chlopne 1, 2, 3 stupne

Z článku sa dozviete o vlastnostiach prolapsu mitrálnej chlopne (MVP), mechanizme patológie, príčinách, príznakoch, diagnostike, liečebných vlastnostiach, prognóze.

Podstata patológie

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je lézia srdcového svalu rôzneho pôvodu alebo patológie formácií srdca spojivového tkaniva. Vedie to k zmene štruktúry a tvaru zväzkov mitrálnej chlopne (v čase systoly sa ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo umožňuje, aby časť krvi klesla späť)..

Takáto patológia v kardiologickej praxi sa zistila u 15% detí mladších ako pätnásť rokov. Okrem toho srdcové abnormality spôsobujú MVP v 40% prípadov, reumatizmus - viac ako polovica vyšetrených detí. Dedičná predispozícia zaručuje patológiu v 100% prípadov. Prolaps mitrálnej chlopne je hlavným symptómom niekoľkých vrodených syndrómov: Ehlers-Danlos, Marfan, kontrakčná arachnodaktylácia, nedokonalá osteogenéza, elastický pseudoxantóm..

Dospelí trpia MVP v 10%. Ochorenie má rodovú konotáciu: častejšie ženy po 40 rokoch ochorie.

Klasifikácia PMK

Rozdeľuje sa na primárnu a sekundárnu patológiu, ako aj podľa závažnosti prolapsu, stupňa spätného toku krvi - regurgitácie. V praxi sa obe tieto klasifikácie posudzujú spolu. Prolaps mitrálnej chlopne môže byť:

 1. Primárne, geneticky určené, s vrodenou slabosťou štruktúr spojivového tkaniva. V tomto prípade sa hroty mitrálnej chlopne roztiahnu a akordy, ktoré ich držia, sa predlžujú. V dôsledku toho sa klapky nemôžu uzavrieť, medzi nimi je medzera. Vrodená patológia významne neovplyvňuje fungovanie obehového systému, ale je často sprevádzaná VVD, arytmiou a retrosternálnym diskomfortom. Primárny prolaps podľa povahy hluku v srdci je rozdelený na latentnú, tichú formu, ktorá je diagnostikovaná na echokardiograme, a auskultárna knižnica s typickými šepotmi, ktoré sa dajú rozlíšiť podľa ucha..
 2. Sekundárne alebo získané, ktoré sa vyvíja na pozadí somatických chorôb, reumatických, srdcových patológií. Bolesť a prerušenie srdca v tomto uskutočnení sú zastavené liekmi (Nitroglycerín, Betalok). Ak je prolaps spôsobený traumou, prasknutím akordu, je potrebná lekárska pomoc.

V závislosti od závažnosti môžu byť prolapky ventilov:

 • prvý stupeň - priehyb do 6 mm, zatiaľ čo uzáver je kompletný, takže pacient nemá príznaky;
 • druhý - do 8 - 9 mm, ventily nie sú tesné, pozoruje sa regurgitácia rôznych stupňov (spätný tok krvi do predsiene);
 • Tretie je všetko, čo je za tým: ventily sa nedotýkajú, akordy sa môžu odtrhnúť, čo zhoršuje stav pacienta, vytvára sa akútne zlyhanie ľavej komory, ktoré si vyžaduje núdzový zásah.

Každý stupeň má navyše svoju vlastnú závažnosť regurgitácie - reverzný tok krvi vo vnútri srdcových komôr (podľa Dopplerovho ultrazvuku):

 1. prvý stupeň je mierna mitrálna vlna spätného toku krvi, ktorá dosahuje úroveň hrotov;
 2. druhou je mierna regurgitácia s vlnou stúpajúcou do stredu ľavej predsiene;
 3. tretia je výrazná vlna spätného toku krvi, ktorá dosahuje opačný koniec ľavej predsiene;
 4. štvrtý je závažný (opísaný iba klinicky).

Diagnóza označuje stupeň prolapsu a stupeň regurgitácie.

Príčiny choroby

Prolaps mitrálnej chlopne v skutočnosti nie je nezávislé ochorenie. Je to klinický a anatomický syndróm, ktorý sa vyskytuje pri rôznych somatických patológiách. Spúšťače MVC môžu byť vrodené anomálie a získané choroby.

V modernej kardiológii je hlavnou príčinou prolapsu mitrálnej chlopne vrodená patológia, ktorá je založená na myxomatóznej degenerácii chlopňových štruktúr a vnútrokardiálnych nervových vlákien. Tento prolaps sa tiež nazýva idiopatický, pretože presná etiológia tohto procesu nebola stanovená. Väčšina vedcov navrhuje jej genetický stav..

Patologická deštrukcia sa týka predovšetkým vláknitej vrstvy spojivového tkaniva, kolagénu a elastínu, akumulácie polysacharidov v medzibunkovej látke. Štruktúra spojivového tkaniva sa uvoľní, mitrálna chlopňa sa zhroutí v čase prolapsu systoly. Najčastejšie sú postihnutí pacienti s autoimunitnými poruchami, dyspláziou chrupavky, väzmi, vrodenými chybami kĺbových vakov, artritídou a artrózou..

Posledné vedecké štúdie spájajú prolapsu chlopne s hormonálnymi poruchami rôzneho pôvodu, vírusovými chorobami, streptokokovou infekciou, ktoré spôsobujú priamu deštrukciu nielen chlopní, ale aj endokardu srdca.

Medzi sekundárne (získané) dôvody:

 • prvé miesto je venované reumatickým ochoreniam (až do 80%) - autoimunitnej patológii s kombinovanou léziou mitrálnej (prolaps) a aortálnej (stenózovej) chlopne;
 • druhou je arteriálna hypertenzia s hypertrofiou ľavej komory (do 10%);
 • pri tretej infekčnej endokarditíde (do 10%).

Zranenia hrudníka, AMI, oddelenia akordov rôznej genézy zaberajú nevýznamné miesto (do 2%).

S vekom sa spojivové tkanivo zvyšuje autoimunitná degenerácia, takže riziko deformácie hrotov mitrálnej chlopne, poškodenie akordov postupne stúpa a po 40 dosiahne svoj vrchol. V dospievaní je príčinou patológie narušenie intrakardiálneho prietoku krvi v dôsledku dysplázie, anatomických abnormalít koronárov..

Mechanizmus rozvoja

Deformácia spojivového tkaniva hrotov mitrálnej chlopne narušuje úplnosť ich uzavretia, spôsobuje tlakový rozdiel medzi predsieňami a komorou, v dôsledku čoho sa krv vracia do ľavej predsiene. Táto situácia zase vyvoláva hypertrofiu ľavej predsiene, pľúcnu žilovú nedostatočnosť. Vyvíja sa hypertenzia pľúcneho (malého) kruhu krvného obehu, čo spôsobuje kliniku ochorenia.

Aké je riziko PMK

MVP 1. stupňa tečie takmer asymptomaticky, bez toho, aby to ovplyvnilo celkový stav osoby, nevyžaduje žiadne úpravy. Ale 5 až 10% pacientov čelí riziku komplikácií, ktoré sa vyskytujú s progresiou ochorenia, zhoršujúcou sa somatickými patológiami, s vekom. Najnebezpečnejšie sú tieto:

 • Akútna insuficiencia mitrálnej chlopne, ktorá je zvyčajne spojená s traumou hrudníka, prasknutím akordov: u pacienta je diagnostikovaná akútna srdcová nedostatočnosť, pľúcny edém, zástava dýchania. Chronická mitrálna regurgitácia - mierna: slabosť, únava, dýchavičnosť.
 • Infekčná endokarditída rôzneho pôvodu sa prejavuje zvýšenou trombózou v mozgových cievach, vnútorných orgánoch, hlavných cievach s narušenou funkciou ľavej komory. Hrozí mozgovou príhodou, srdcovým záchvatom, zástavou srdca, pľúcnou embóliou.
 • Prolaps predného hrotu najčastejšie vyvoláva záchvat angíny pectoris: zhoršená kontraktilita myokardu zvyšuje zaťaženie ľavej polovice srdca, čo vedie k jeho hypertrofii, hypoxii mozgu, všetkým vnútorným orgánom, tkanivám.
 • Fibrilácia srdca, MVP s kongesciou v pľúcach, mitrálna nedostatočnosť môže viesť k smrti (predĺženie QT intervalu je stanovené na EKG).

príznaky

Klinické prejavy prolapsu mitrálnej chlopne závisia od stupňa dysplázie spojivového tkaniva srdca, prítomnosti vegetovaskulárnych neurologických porúch. Medzi príznaky choroby, na ktorú by sa malo u novorodencov venovať pozornosť, patria:

 • astenický typ tela;
 • dysplázia bedra;
 • pupočníkovej, ingvinálnej prietrže;
 • podvýživa;
 • schopnosť kĺbov sa ohýbať vo všetkých smeroch vrátane anatomicky neobvyklých;
 • varicocele;
 • deformácia hrudníka.

Neskôr sa MVP prejavuje plochými nohami, krátkozrakosťou, strabizmom, nefroptózou, zlým držaním tela, častými SARS alebo akútnymi respiračnými infekciami, tonzilitídou. Vegetabilno-vaskulárna dystónia je u dospievajúcich spojená s MVP.

Hlavné klinické príznaky prolapsu mitrálnej chlopne u dospelých sú:

 • Arytmia, tachykardia (až 80% prípadov) spojená s vzrušením, opitý silný čaj, káva, vzpieranie. Neohrozujú život.
 • Hyperventilačný syndróm v dôsledku dysregulácie dýchacieho systému. Bolesť hlavy, často typ migrény (viac ako polovica prípadov).
 • Panické záchvaty epileptického charakteru sa vyskytujú spontánne, nemajú presnú príčinu.
 • depresie.
 • asténia.
 • Synkopa (krátkodobá strata vedomia) so svalovou atóniou.
 • Zhoršená termoregulácia.
 • Dýchavičnosť, ktorá nekoreluje so srdcovým zlyhaním.

Vyhodnocovanie pomocou MVP sa určuje:

 • izolované kliknutia v oblasti ľavej komory v čase strednej alebo neskorej systoly (jednoduché alebo viacnásobné);
 • neskoré systolické, glosystolické šelesty v dôsledku veľkého rozdielu tlaku v predsieni a komore;
 • kombinácia kliknutí a hluku.

Pri vyšetrení inštrumentov a laboratórií poskytuje prolaps mitrálnej chlopne:

 • asymptomatické predĺženie QT intervalu na EKG je markerom rozvoja život ohrozujúcej arytmie;
 • vysoké vylučovanie katecholamínov (vrchol - počas dňa, pokles - v noci).

diagnostika

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne je podriadená štandardnému algoritmu na vyšetrenie srdcového pacienta:

 • história, fyzikálne vyšetrenie so záťažovými testami (drepy, zadržiavanie dychu, chôdza na mieste);
 • OAC, OAM, biochémia - skríning celkového stavu pacienta.
 • EKG, echokardiografia - detekcia arytmie, prítomnosť regurgitácie, stanovenie stupňa MVP;
 • ohlávka
 • rádiografia - určuje mitrálnu regurgitáciu;
 • fonokardiografia - potvrdzuje auskultáciu odhaleného hluku;
 • dopplerography.

Niekedy môže byť potrebná konzultácia so špecializovanými odborníkmi. U detí možno MVP počuť ako tretí tón, ale nemá diagnostickú hodnotu. Prolaps mitrálnej chlopne zistený u dieťaťa sa môže sám s vekom stratiť.

Liečebné vlastnosti

Liečba MVP závisí od závažnosti patológie. Nevyžaduje sa žiadna špeciálna liečba prolapsu mitrálnej chlopne 1. stupňa. Neexistujú obmedzenia fyzickej aktivity. Je možný akýkoľvek šport, s výnimkou zariadenia na vzpieranie a silový tréning. Ani pacient nie je vyňatý z armády.

Hlavnou liečbou MVP 1. stupňa je zdravý životný štýl, prevencia infekcie, lekárske vyšetrenie. Lekári sa však niekedy rozhodujú o výmene mitrálnej chlopne už v tomto štádiu choroby. Stáva sa to, ak príčinou patológie sú autoimunitné procesy v tele, ktoré sa nevyhnutne budú vyvíjať, čo vytvára riziko smrteľných komplikácií. Uspokojivý stav pacienta v danom časovom intervale nám umožňuje predpovedať dobrý účinok operácie, absenciu negatívnych dôsledkov. Odloženie operácie môže viesť k neschopnosti vykonať ju aj zo zdravotných dôvodov.

Stupeň 2 MVP je sprevádzaný negatívnymi príznakmi, vyžaduje si nielen neustále monitorovanie pacienta, ale aj symptomatickú liečbu liekmi: prítomnosť príznakov zlyhania krvného obehu, arytmie, synkopa. Liečebný režim je prísne individuálny, je výhradnou výsadou lekára. Fyzická aktivita nie je zakázaná, ale typ a dávkovanie volí lekár. Z armády nedochádza k žiadnemu oslobodeniu, s výnimkou prolapsu MK 2. stupňa s regurgitáciou nad 2. stupňom alebo za prítomnosti arytmie, zhoršeného srdcového vedenia. Ak nie ste prítomní, môžete sa venovať športu:

 • synkopy;
 • žiadna arytmia (denné monitorovanie);
 • žiadna regurgitácia (dopplerografia);
 • zachovaná kontraktilita srdca (echokardiografia);
 • tromboembolizmus nebol v histórii. všetky ukazovatele koagulačného systému sú normálne;
 • v rodine nikto nezomrel na náhlu srdcovú zástavu na pozadí MVP.

Aby sa zabránilo progresii patológie, odporúča sa:

 • sedatíva: tinktúra materskej vody, valeriána, hloh, Novopassit, Persen;
 • mitrálna nedostatočnosť alebo arytmia svedčia o menovaní beta-blokátorov (Diltiazem, Sotagexal, Bisoprolol, Adenosin, Propanorm, Allapinin, Amiodarone), antikoagulanciá (Cardiomagnyl, Warfarin, Finilin, Hypergén, hypertenzia a trávenie)..

Fyzioterapeutické procedúry (elektroforéza brómom, horčíkom v golierovej zóne), masáže, balneoterapia, hirudoterapia, akupunktúra, akupunktúra sú indikované pre MVP. Chirurgický zákrok sa používa z rovnakých dôvodov na opravu alebo výmenu ventilu. Pri plánovaní malých chirurgických zákrokov je potrebná preventívna antibiotická terapia (extrakcia zubov, polypy maxilárnych dutín, mandle)..

Stupeň 3 MVP je charakterizovaný vážnymi štrukturálnymi abnormalitami v srdci, ktoré spôsobujú nedostatok MK, pretrvávajúcu arytmiu: rozširovanie ľavej predsieňovej dutiny, zhrubnutie stien komory, poruchy obehového systému. Tento stupeň patológie vyžaduje chirurgickú korekciu chlopne, jej švu alebo protetiky. Namiesto telesnej výchovy sa odporúča šport, špeciálne gymnastické cvičenia, cvičebná terapia, vyžaduje sa zdravý a zdravý spánok.

Symptomatická liečba sa používa:

 • Vitamíny B, PP, E, C;
 • tachykardiu zastavujú Betalok, Atenolol, Propranolol, ktoré zlepšujú výživu kolagénových vlákien;
 • vegetovaskulárna dystónia sa lieči adaptogénmi (eleuterokok, citrónová tráva, ženšen), vitamínovo-minerálne komplexy (Magne B6, Magnelis B6, Vitrum, DoppelHerz, Pikovit).

Používajte relácie psychoterapie (skupinové a individuálne), ktoré zmierňujú emočné nadmerné zaťaženie. Podľa zákazu je tabak, alkohol, vzpieranie, silový tréning.

Prolaps tehotných žien

Pomerne často je prolaps mitrálnej chlopne diagnostikovaný u tehotných žien počas úplného povinného vyšetrenia. Prvý stupeň sa zvyčajne netýka. Tehotenstvo postupuje normálne, pre plod nie sú žiadne negatívne dôsledky. Prolaps sa navyše môže znížiť pri narodení dieťaťa: zvyšuje sa srdcová produkcia, znižuje sa kapilárna rezistencia na okraji. Arytmie sú možné, ale pri narodení dochádza normálne.

Pridanie regurgitácie alebo prechodu patológie do druhého stupňa si vyžaduje neustále monitorovanie nastávajúcej matky kardiológom. Lieky sa používajú iba zo zdravotných dôvodov (závažné hemodynamické poškodenie)..

Pravidlá správania tehotnej ženy s prolapsom mitrálnej chlopne sú jednoduché:

 • vyhnúť sa podchladeniu, náhlym zmenám teploty;
 • viac sa pohybovať, aby sa zabránilo preťaženiu panvových orgánov;
 • odpočívať v sklopenej polohe.

predpoveď

Ako sa bude PMK správať počas života, závisí od dôvodu, ktorý ho spôsobil:

 • hypertenzný prolaps závisí od stupňa srdcového zlyhania, rizika AMI, mozgovej príhody;
 • reumatická MVP môže byť asymptomatická po celé desaťročia, vyžaduje preventívne cykly liekovej terapie, niekedy chirurgický zákrok;
 • infekčná endokarditída je úplne zastavená za podmienky presne identifikovaného patogénu, liečba je dlhá, prognóza je priaznivá (narkomani sú výnimkou).

Nekomplikovaný prolaps mitrálnej chlopne má dobrú prognózu..

Dôležité otázky týkajúce sa prolapsu srdcovej mitrálnej chlopne

Situácia, keď dospievajúci, ktorý nevykazuje žiadne sťažnosti a nemá žiadne príznaky zlého zdravotného stavu, náhle oznámi, že v ňom našiel prolaps mitrálnej chlopne (MVP) a paniku privádza k mnohým rodičom. Ak sa pozrieme na vysvetľujúci slovník, podstatou prolapsu je výkon alebo strata orgánu z jeho normálnej polohy.

Pre mitrálnu chlopňu to znamená nadmerné ohýbanie jej chlopní do dutiny ľavej predsiene kontrakciou srdcovej komory. Pri vysokom systolickom úsilí sa vytvárajú podmienky na to, aby sa ventil otvoril a stratil tesnosť, a časť krvi sa vracia do predsiene medzerou medzi ventilmi..

príčiny

U detí je prolaps mitrálnej chlopne častým nálezom od 7 do 15 rokov. U dospelých je menej častý vrchol detekcie patológie vo veku 35 - 40 rokov. Túto anomáliu je možné zistiť u dospievajúcich v nasledujúcich situáciách:

a) náhodou počas lekárskych vyšetrení a lekárskych komisií;

b) cielené vyšetrenie v prítomnosti charakteristických zvukových javov srdca;

c) štúdia v súvislosti so sťažnosťami na srdcovú bolesť, poruchy rytmu, mdloby;

d) diagnostické opatrenia pre kardiovaskulárne choroby.

Zdravé srdcové chlopne

List alebo čepeľ srdcových chlopní má zložitú štruktúru. Jej základom je vrstva spojivového tkaniva, ktorá je na oboch stranách pokrytá hladkými svalmi a endotelom. Činnosť ventilov zabezpečujú papilárne svaly a ich akordy. MVP teda môže byť patológiou spojivového aj svalového tkaniva..

Štruktúra mitrálnej chlopne je normálna

Predispozícia na prolaps mitrálnej chlopne je spojená so syndrómom dysplázie spojivového tkaniva, dedičné porušenie syntézy určitého typu kolagénu. Spolu so špecifickými zmenami spojenými s vrodenými chorobami dochádza k opuchu (myxomatóznej proliferácii) strednej vrstvy chlopní chlopní. Výsledkom je, že sú nadbytočné a voľne blízko..

Zápalové procesy vyvolané infekciou a autoimunitnými reakciami spôsobujú fibroelastickú degeneráciu endotelu dolného povrchu chlopňových chlopní. Ischemické lézie a komplikácie infarktu myokardu sú plné dysfunkcie papilárnych svalov. Traumatické účinky na hrudník môžu poškodiť akordy. Všetky tieto premeny sú predchodcami prolapsu..

V dôsledku dysplázie spojivového tkaniva môže mať prolaps mitrálnej chlopne mnoho charakteristických fenotypových príznakov:

 • vonkajšie: štrukturálne defekty hrudníka, nôh, chrbtice a kolien, astenická stavba, hypermobilita kĺbov, zakrivenie nazálneho septa, problémy so zrakom a ďalšie;
 • z centrálneho nervového systému a vnútorných orgánov: vegetovaskulárna dystónia, enuréza, poruchy reči, opomenutie orgánov, trombocytopatia, poruchy močového systému, abnormality pohlavných orgánov, spontánny pneumotorax atď.;
 • v srdci: ďalšie cesty, ktoré narušujú elektrickú excitabilitu myokardu a abnormálne prísun krvi do srdca s hrozbou lokálnej ischémie.

Typy prolapsu mitrálnej chlopne

Vzhľadom na etiologické faktory sú možné dva typy prolaps mitrálnej chlopne:

1. Primárne. Hovoria o ňom bez známok, akýchkoľvek dedičných chorôb a syndrómov. Vyznačuje sa ako zvláštna izolovaná forma srdcovej dysplázie spojivového tkaniva..

2. sekundárne. Zápalové a postischemické procesy, dedičné choroby s dyspláziou spojivového tkaniva, srdcovou patológiou a omnoho viac môžu viesť k MVP, ktorý je zvyčajne sprevádzaný živými fenotypovými prejavmi.

Vychýlenie chlopňových chlopní v ľavej predsieni zobrazené na echokardiografii má tri stupne charakterizujúce jeho závažnosť:

Okrem toho sa berie do úvahy objem krvi vracajúci sa do ľavej predsiene. Klinické prejavy závisia od toho, ako hlboko prúdi regurgitácia do ľavej predsiene. Podľa tohto ukazovateľa sa rozlišujú štyri stupne MR:

 • ¼ predsieňový lúmen;
 • o ½;
 • ¾;
 • až po zadnú stenu predsiene.

Podľa toho, aký klinický obraz, aké patologické zmeny sú spojené s prolapsom mitrálnej chlopne, môže mať štyri možnosti:

 • asymptomatický (jav PMK);
 • asymptomatická;
 • klinicky významné;
 • morfologicky významné.

Príznaky patológie

U väčšiny ľudí sa nepreukázal ani preukázaný prolaps mitrálnej chlopne. Pacienti nemajú žiadne zdravotné ťažkosti, vyšetrenie neodhalí klinicky významné odchýlky. V tomto prípade detekcia prolapsu a mitrálnej regurgitácie na Echo CG nie vyššia ako 1 stupeň pri absencii fenotypových príznakov naznačuje asymptomatický variant alebo jav MVP..

Ak sú aj minimálne echokardiografické kritériá prolapsu sprevádzané symptómovými komplexmi charakteristickými pre dyspláziu spojivového tkaniva, jedná sa už o nízkopríznakový variant..

Prvý stupeň mitrálnej regurgitácie nevedie k porušeniu hemodynamiky. Klinické prejavy sa začínajú od druhej fázy, vyvíja sa s výskytom myxomatóznej proliferácie lopatiek chlopne (zhrubnutie 3 mm alebo viac), čo je takmer v 100% prípadov kardiovaskulárnymi komplikáciami..

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sú spôsobené jej dysfunkciou. Najčastejšie zaznamenané:

 • pocit prerušenia a zvýšeného srdcového rytmu;
 • nitroglycerín-rezistentná, nesúvisiaca bolesť pri projekcii srdca;
 • atrioventrikulárna blokáda a rôzne arytmie (komorová extrasystola, supraventrikulárna tachykardia);
 • nízka tolerancia zaťaženia;
 • dýchavičnosť;
 • rozmazané vedomie, mdloby;
 • systolický šelest a systolické kliknutie (kliknutie).

Fenomény chlopňovej dysfunkcie sa zvyčajne kombinujú s autonómnymi poruchami a inými prejavmi dysplázie spojivového tkaniva. Ich spoločný deštrukčný účinok odráža klinicky významný variant patológie..

Progresia poškodenia mitrálnej chlopne je príčinou dilatácie ľavej predsiene a srdcovej komory, rozvoja infekčnej endokarditídy, fibrilácie predsiení, fibrilácie predsiení, zvýšeného srdcového zlyhania, tromboembólie, prasknutia akordov a dokonca náhlej srdcovej smrti. To všetko je odrazom morfologicky významného variantu PMC.

Príznaky, diagnóza a liečba prolaps mitrálnej chlopne nájdete v tomto videu:

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

Banálne vyšetrenie vám umožňuje vidieť kombináciu vyššie uvedených vonkajších a vnútorných príznakov (fenotyp) dysplázie spojivového tkaniva, čo je dostatočný dôvod na cielené vyhľadávanie MVP u pacienta. V diagnostickom vzťahu sú najdôležitejšie tieto rozdiely:

 • vysoký rast;
 • neprimerane pretiahnuté ruky, prsty;
 • ploché nohy so skoliotickou deformáciou chrbtice;
 • zdeformovaná hruď
 • kĺbová hypermobilita;
 • pigmentácia a vysoké predĺženie kože.

Auskultačné alebo fonokardiografické štúdie môžu identifikovať charakteristické zvukové javy vo forme kliknutí a hluku. Cvaknutie (cvaknutie) je výsledkom zakrivenia hrotov a napätia ich akordov počas komorovej systoly a hluk je spôsobený spätným tokom krvi do ľavej predsiene..

Hlavnú úlohu v diagnostických štúdiách mitrálnej chlopne má echokardiografia. Echokardiografia by sa mala vykonávať v dvoch režimoch M a 2D. Výrazne zakrivenie krídla najmenej 3 mm. Študujú sa funkcie kontrakcie papilárnych svalov, ktorých narušenie môže spôsobiť prolapsu, ako aj prítomnosť myxomatóznej transformácie chlopní..

Multispírusová počítačová tomografia srdca (obrázok vľavo) a echokardiografia pozdĺž dlhej osi v parasternálnej pozícii (obrázok vpravo). LA ľavá predsieň Ľavá ľavá komora; Pravá predsieň RA; RV-pravá komora. Prolaps mitrálnej chlopne (znázornené šípkami).

Povinnou ďalšou štúdiou prolaps mitrálnej chlopne by mala byť dopplerookardiografia (DCG). Umožňuje vám určiť a vyhodnotiť mitrálnu regurgitáciu a stupeň napínania ventilového krúžku.

Liečba MVP

MVP s chlopňou (1 polievková lyžica) Mitrálna regurgitácia nevyžaduje cielenú liečbu. U týchto pacientov sa prejavuje nenáročná fyzická aktivita vo forme pešej turistiky, cyklistiky, plávania. Je potrebné upraviť vzorce spánku a vzdať sa zlých návykov.

Pacienti so srdcovými arytmiami, AV blokádami druhého alebo viacerých stupňov, mdloby a 2–3 stupňa regurgitácie by mali užívať β-adrenergné blokátory, horčíkové prípravky podľa predpisu lekára a majú byť monitorovaní..

Takmer vždy môže myxomatóza chlopní a arytmií vyvolať infekčnú endokarditídu, preto sú indikované antibakteriálne liečebné cykly.

Závažná dysfunkcia mitrálnej chlopne so srdcovým zlyhaním, ktoré nie je terapeuticky korigovateľné; komplikácie, ktoré zhoršujú hemodynamiku (prasknutie akordov), si vyžadujú chirurgický zásah..

často kladené otázky

Pacienti, ktorí navštívia kardiológa a počúvajú diagnózu prvýkrát, sa zvyčajne pýtajú veľa otázok. Niektorí z nich vyzerajú takto:

Aké sú príčiny predávkovania prolapsom mitrálnej chlopne?

1. Diagnóza výlučne na základe echokardiografie bez potvrdenia klinickým vyšetrením - auskultácia srdca.

2. Porušenie metodiky vedenia spoločnosti Echo KG.

3. Patológia iných štruktúr mitrálnej chlopne (akord, trabekula ľavej komory).

4. Srdcové šelesty inej etiológie simulujúce auskultačné účinky MVP.

Mala by byť fyzická aktivita pri prolapsi mitrálnej chlopne obmedzená?

Pacienti s MVP a mitrálnou regurgitáciou bez ohľadu na závažnosť, ak majú sínusový rytmus srdca, normálne veľkosti predsiení, komory a bez pľúcnej hypertenzie, nemusia obmedzovať fyzickú aktivitu.

Existujú nejaké obmedzenia pre športovanie s prolapsom mitrálnej chlopne??

Ak má pacient so zistenou MVP a regurgitáciou druhého a vyššieho stupňa fenotypové príznaky syndrómu dysplazie spojivového tkaniva, potom je to základ zákazu športu.

Existujú obmedzenia týkajúce sa brannej povinnosti??

V prípade prolapsu mitrálnej chlopne, ktorý je sprevádzaný pretrvávajúcimi srdcovými arytmiami, AV vedením a zlyhaním obehu, môžu byť vyhlásené za nevhodné na vojenskú službu..

Preto s prolapsom mitrálnej chlopne sú potrebné rôzne taktiky riadenia kvôli rôznym prejavom. Absencia symptómov alebo mierny stupeň patologických zmien znamenajú priaznivú prognózu pri normálnom životnom štýle.

Pacienti s MVP, ktorí majú znaky charakteristické pre dyspláziu spojivového tkaniva a zjavnú patológiu srdca, sú vystavení riziku komplikácií. Niekoľkokrát do roka sa od nich požaduje, aby sa podrobili hĺbkovému vyšetreniu. Významná fyzická aktivita je pre nich kontraindikovaná a existujú obmedzenia týkajúce sa odbornej činnosti.

Zhoršenie príznakov prolapsu, mitrálnej regurgitácie, myxomatózy listov chlopní a rozvoj komplikácií si vyžaduje vyšetrenie v nemocnici a vyvážené rozhodnutie o ďalšej liečbe, prípadne chirurgickej..

O tom, či sú zaradení do armády s PMK, pozri v tomto videu:

O tom, či je možné športovať s prolapsom mitrálnej chlopne, bude zrejmé až po analýze, pričom sa vezmú do úvahy kontraindikácie. Napríklad šport s prolapsom 1. stupňa je dokonca vítaný, napríklad telesná výchova, cvičebná terapia.

V dôsledku deformácie môžu nastať abnormality, regurgitácia mitrálnej chlopne, ktorá následne vedie k zhusteniu chlopní, dysfunkcii a nedostatočnosti. Môže existovať niekoľko stupňov patológie..

Zlyhanie srdcových chlopní v rôznom veku. Má niekoľko stupňov, počínajúc 1, ale aj špecifické vlastnosti. Defekty srdca môžu byť s nedostatkom mitrálnej alebo aortálnej chlopne.

V dôsledku vrodených defektov alebo po chorobe sa môže vyskytnúť trikuspidálna regurgitácia. Príčinou môže byť reumatická endokarditída, pneumónia a iné choroby. Identifikujte dieťa vrátane novorodenci, dospelí. Môžu existovať 4 stupne, ako aj kombinácia - pľúcne, chlopňové, pľúcne, prolaps s regurgitáciou.

Ak sa zistí mitrálne ochorenie srdca (stenóza), môže to byť niekoľko typov - reumatické, kombinované, získané, kombinované. V každom prípade sa môže liečiť insuficiencia mitrálnej chlopne srdca, často chirurgicky.

Nesprávny prietok krvi v ľavej komore sa nazýva aortálna regurgitácia. Znaky sú spočiatku neviditeľné, iba ak je stupeň už dosť zanedbávaný, potom sa objavia závažné príznaky. Chlopne sa vyskytujú aj u detí. Liečba je iba chirurgickým zákrokom.

Je možné zistiť MARS srdca u detí mladších ako tri roky, dospievajúcich a dospelých. Takéto anomálie zvyčajne prechádzajú takmer bez povšimnutia. Na výskum sa používajú ultrazvuk a ďalšie metódy na diagnostikovanie štruktúry myokardu.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne (jej vyčnievanie alebo neúplné uzavretie) je patologický stav, pri ktorom sa vyskytne dysfunkcia umiestnená medzi komorou a predsieňami chlopne. Prolaps mitrálnej chlopne, ktorého príznaky môžu byť v niektorých variantoch asi v 20 - 40% prípadov s prevažne náhodnou detekciou tejto patológie, sa vyznačuje veľmi priaznivou prognózou vo väčšine prípadov, čo však nevylučuje možnosť vzniku niektorých závažných komplikácií u niektorých pacientov..

všeobecný popis

Ako už bolo uvedené, prolaps mitrálnej chlopne sa často stáva náhodne zistenou patológiou a vo väčšine prípadov nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre život pacientov. Napriek tomu má charakteristické črty a my sa ich pokúsime predstaviť v tomto článku.

Takže pre začiatočníkov sa pozrime na to, čo je srdcová chlopňa. Ako pravdepodobne viete, najvhodnejšou analógiou pre funkcie vykonávané srdcom je pumpa - je to podobnosť s ňou, ktorá je zaznamenaná v práci srdca, a práve táto práca srdca zaisťuje správny krvný obeh v tele. Možnosti sú stanovené udržiavaním primeraného tlaku v srdcových komorách. V ňom sú štyri také komory, sú to dve predsiene a dve komory. Ako ventily, ktoré nás zaujímajú, existuje medzi kamerami špeciálny typ tlmiča. V dôsledku týchto tlmičov je regulovaný stanovený tlak a je tiež poskytnutá podpora pri pohybe krvného toku v požadovanom smere.

Celkovo existujú štyri takéto ventily a každá z nich má svoje vlastné charakteristiky a princíp činnosti:

 • Mitrálny ventil: Tento ventil sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou, má dve krídla (prednú a zadnú). Prolaps predného hrotu mitrálnej chlopne (t. J. Jej výstupok) je diagnostikovaný oveľa častejšie ako prolaps hrotu. Každá z ventilových klapiek má k nim pripevnené tenké nite - jedná sa o akordy, ktorých upevnenie je zasa urobené na papilárnych a papilárnych svaloch. Zabezpečenie normálnej funkčnosti mitrálnej chlopne sa zvažuje spoločne vykonávanou prácou týchto chlopní, nití a svalov. Kontrakcia srdca v ňom vedie k významnému zvýšeniu tlaku, ale naopak zaisťuje otvorenie ventilov držaných papilárnymi svalmi a akordami..
 • Trikuspidálny ventil (trikuspid).Tento ventil sa nachádza medzi pravou komorou a pravou predsieňou, má tri ventily.
 • Pľúcna chlopňa: Táto chlopňa je koncentrovaná medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnou artériou, jej funkcia spočíva najmä v zabránení návratu krvi do pravej komory..
 • Aortálna chlopňa. Tento ventil sa nachádza medzi aortou a ľavou komorou, čím bráni návratu krvi do ľavej komory.

K normálnej činnosti srdcových chlopní dochádza nasledovne. V ľavej komore sú dva otvory. Jedna z nich sa týka ľavej predsiene (kde, ako sme už uviedli, mitrálna chlopňa je umiestnená), druhá aorty (tu, ako sme tiež poznamenali, je umiestnená aortálna chlopňa). Pohyb krvi teda nastáva nasledovne: najprv - od predsiene cez otvorenú mitrálnu chlopňu do komory, potom - od komory cez otvorenú aortálnu chlopňu smerom k aorte. Následné uzatvorenie mitrálnej chlopne pri tomto procese zaisťuje, že krv sa nevracia, keď sa ľavá komora opäť sťahuje do predsiene, vďaka čomu je takto zaistený pohyb iba smerom k aorte. Keď je aortálna chlopňa v okamihu komorovej relaxácie uzavretá, je poskytnutá zodpovedajúca prekážka, ktorá zabráni návratu krvi do srdca..

Podobný princíp je relevantný pre fungovanie pľúcnej chlopne a trikuspidálnej chlopne. Na základe zváženia tohto obrázku je zrejmé, že normálny proces fungovania chlopní poskytuje správnu schému postupu krvi cez srdcové oddelenia a tiež určuje možnosť jej normálneho obehu v tele..

Pokiaľ ide o patológiu, ktorá nás zaujíma, samotný prolapsu, ako už bolo zdôraznené na začiatku, je to výčnelok. Tvorí sa v okamihu jeho uzavretia, v dôsledku čoho sa zväzky nezatvárajú tak pevne, ako je to potrebné, čo znamená, že určité množstvo krvi sa môže vracať v opačnom smere, to znamená do komôr z veľkých vyšetrených ciev alebo do predsiene z komory..

V súlade s tým prolaps mitrálnej chlopne v okamihu, keď sa ľavá komora sťahuje, vedie k tomu, že prietok krvi nastáva nielen do aorty, ale aj do ľavej predsiene, kde sa vracia späť, má tento návrat krvi svoju vlastnú definíciu - regurgitácia. V závislosti od objemu krvi vrátenej späť do predsiení sa určí zodpovedajúci stupeň takého návratu, to znamená stupeň regurgitácie. Patológia, ktorá nás zaujíma, samotná progresia mitrálnej chlopne, je spravidla sprevádzaná nevýznamným stupňom tohto návratu, čo zase prakticky vylučuje možnosť vzniku závažných srdcových abnormalít a je určovaná štátom v rámci normálnych limitov. Zatiaľ nie je vylúčená možnosť, pri ktorej je spätný tok krvi dostatočne veľký v objemoch, čo určuje potrebu jeho korekcie, čo môže zahŕňať aj možný chirurgický zákrok na tento účel..

Pokiaľ ide o frekvenciu vývoja takej patológie, ako je prolaps mitrálnej chlopne (MVP), sú k dispozícii nasledujúce údaje. Takže s vekom je zaznamenaná zvýšená frekvencia. Prevládajúca detekcia MVP sa vyskytuje vo veku pacientov od 7 do 15 rokov. Prolaps mitrálnej chlopne u detí do 10 rokov je zaznamenaný s takmer rovnakou frekvenciou z hľadiska pohlavia, zatiaľ čo u detí po 10 rokoch je MVP častejšie diagnostikovaná u dievčat - v tomto prípade je stanovený pomer 2: 1.

Prolaps mitrálnej chlopne u dojčiat je mimoriadne zriedkavý. Relevantné sú vysoké hodnoty výskytu MVP s jednou alebo druhou patológiou srdcového typu u detí s dedičným ochorením spojivového tkaniva - v tomto prípade sa zistí približne u 10–23% pacientov.

Pokiaľ ide o dospelú populáciu, tu sa výskyt MVP určuje v priemere na 5 až 10%. Najčastejšie sú touto patológiou postihnuté ženy (do 75%), maximálny výskyt je vek od 35 do 40 rokov.

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže vyskytovať v primárnej alebo sekundárnej forme. Prolaps primárnej mitrálnej chlopne je hlavným prejavom patológie, budeme to považovať za hlavnú časť nášho článku. Pokiaľ ide o druhú formu, a to je prolaps sekundárnej mitrálnej chlopne, potom je v tomto prípade relevantná patológia, ktorá nastane, keď má pacient ďalšie ochorenie, čo sa stalo základom pre jeho výskyt. Sekundárny prolaps sa teda vyvíja na pozadí kardiomyopatie, koronárneho srdcového ochorenia, dysfunkcie papilárneho svalu, infarktu myokardu alebo kalcifikácie mitrálneho krúžku, ako aj systémového lupus erythematodes a kongestívneho zlyhania srdca..

Primárna forma prolapsu sa nielen nepovažuje za hrubú patológiu súvisiacu so srdcom, ale často sa vôbec nepovažuje za patológiu. Avšak mykotické zmeny vyvolané prolapsom mitrálnej chlopne, sprevádzané v niektorých prípadoch veľmi výraznými formami srdcových porúch, nemôžu opustiť MVP bez náležitej pozornosti, a to tak z hľadiska terapeutických, ako aj prognostických..

Prolaps mitrálnej chlopne: príčiny

MVP je väčšinou vrodená a nie nebezpečná (primárna), čo sme už zistili, ako aj výsledok relevantnosti iných patológií u pacienta. Príčiny MVP sú v zásade spôsobené skutočnosťou, že štrukturálna porucha, pri ktorej je táto patológia relevantná, je vrodená a tiež by sa malo oslabiť spojivové tkanivo, ktoré tvorí základ srdcových chlopní..

Prvé porušenie má prevažne dedičný charakter výskytu a existuje u dieťaťa už v čase jeho narodenia. Pokiaľ ide o slabosť spojivového tkaniva, má to hlavne podobnú (vrodenú) povahu výskytu. Zvláštnosťou PMC je v tomto prípade to, že v dôsledku slabosti spojivového tkaniva dochádza k ľahšiemu napínaniu chlopní ventilov, zatiaľ čo akordy musia byť predĺžené. V dôsledku tohto obrazu procesov je uzavretie ventilu, keď krv vyvíja zodpovedajúci tlak, sprevádzané vyčnievaním ventilov a ich voľným uzavretím..

V drvivej väčšine prípadov vrodenej MVP je jej priebeh celkom priaznivý, nie je sprevádzaný zvláštnymi príznakmi a nevyžaduje si serióznu liečbu. Preto v tomto uskutočnení je prolaps vhodnejší na určenie ako syndróm alebo charakteristická vlastnosť tela, skôr ako patológia alebo choroba.

Pokiaľ ide o sekundárny prolaps, vyvíja sa zriedka a určité choroby slúžia ako „pomoc“ pri jeho vývoji, čo nám umožňuje jeho definíciu ako získaného prolapsu. Choroby, ktoré sú v tomto prípade relevantné, porušujú štruktúru akordov, švov alebo papilárnych svalov a my sa v nich budeme zdržiavať v trochu podrobnejšej verzii:

 • IHD, infarkt myokardu. Vývoj MVP počas infarktu myokardu alebo koronárnej artérie sa vyskytuje u starších ľudí, príčinou je skutočné narušenie krvného zásobovania, najmä papilárnych svalov, alebo to je spôsobené prasknutím akordov, vďaka čomu je zabezpečená regulácia chlopne. Detekcia prolapsu v tomto prípade spravidla nastáva na základe výskytu u pacientov so silnou bolesťou v oblasti srdca, čo je tiež kombinované so slabosťou a so objavením sa dýchavičnosti..
 • Reuma. Výskyt prolapsu založeného na reumatických srdcových chorobách (reumatických srdcových chorobách) je dôležitý najmä u detí, najmä sa vyvíja v dôsledku zápalového procesu, ktorý ovplyvňuje spojivové tkanivo, toto tkanivo je zase základom chordových a chlopňových klapiek. Väčšinou, kým dieťa nemá MVP, rozvíja sa šarlach alebo tonzilída, potom (asi o dva týždne neskôr) sa prejaví atak reumatizmu (pri ktorom sa patologické stavy prejavujú vo forme stuhnutosti kĺbov, bolesti v nich, zápalu atď.).
 • Poranenia hrudníka. MVP v pozadí tohto účinku sa vysvetľuje skutočnosťou, že je sprevádzaná prasknutím akordov. To zase určuje nepriaznivý priebeh patológie, ktorú zvažujeme, čo je zvlášť dôležité, keď sa ignoruje liečba podľa potreby.

Prolaps primárnej mitrálnej chlopne: príznaky

Tento variant prolapsu u pacientov nastáva od narodenia. Jeho zvláštnosťou je skutočnosť, že sa môže často kombinovať s poruchou známou mnohým čitateľom, ako je vegetatívno-vaskulárna dystónia (alebo skrátene VVD). Všetky tie príznaky kolapsu mitrálnej chlopne, ktoré môže pacient zažiť, sú vysvetlené presne jeho prejavmi, sú však hlavne pripisované prolapsu..

Po prvé, pacienti pociťujú bolesť v srdci a na hrudníku. Bolesť v hrudnej kosti s MVP je funkčná, to znamená, že nejde o známky akýchkoľvek abnormalít v srdci, a preto je spôsobená narušením centrálneho nervového systému. Často sa vyskytuje bolesť v srdci na pozadí emočného nadmerného zaťaženia alebo stresu, v niektorých prípadoch prejav bolesti v pokoji.

Povaha prejavu bolesti je bolesť alebo brnenie, trvanie prejavu je od niekoľkých sekúnd / minút do niekoľkých dní. Pri určovaní faktora, ktorý bolesť vyvolala, je dôležité vziať do úvahy, že bolesť pri prolape mitrálnej chlopne v uvažovanej oblasti nie je sprevádzaná závratmi, dýchavičnosťou a zvýšenou bolesťou počas fyzickej námahy. Aj v tomto prípade nenastanú podmienky pred blednutím. Inak, s významom uvedených symptómov, ktoré nezodpovedajú MVP, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom - iba on môže spoľahlivo určiť povahu patologického stavu, určiť, či ide o „falošný poplach“ alebo naznačuje vážne narušenie činnosti srdca a prítomnosť závažných chorôb. priamo súvisí s touto bolesťou.

Nasledujúce príznaky, ktoré sú relevantné pre VVD a v skutočnosti pre prolaps mitrálnej chlopne, „potápajú“ srdce, „prerušujú“ jeho činnosť a zvyšujú srdcový rytmus. Vyššie uvedené pocity, podobne ako vyššie uvedené príznaky, nie sú prejavmi žiadnej patológie v práci srdca, ale iba naznačujú zvýšenú aktivitu centrálneho nervového systému. Tiež si uvedomujeme, že v tomto prípade sú povolené rôzne možnosti narušenia srdcového rytmu, ako aj kondukcie, a to najmä komorový a predsieňový extrasystol, fibrilácia predsiení, supraventrikulárna paroxyzmálna tachykardia a komorová tachykardia, atrioventrikulárny blok a predsieňový blok.

Napriek tomu, ako v predchádzajúcom prípade, podľa týchto štátov existujú aj určité odchýlky. Týka sa to najmä skutočnosti, že rýchly srdcový rytmus počas prolaps mitrálnej chlopne a tieto prejavy, ktoré sa líšia od stabilného fungovania srdca, nie sú prejavmi žiadneho ohrozujúceho stavu, ak sa objavia náhle a zmiznú presne rovnakým spôsobom bez toho, aby boli kombinované s závrat alebo strata vedomia.

Je potrebné poznamenať, že mdloby sú extrémne zriedkavým príznakom prolapsu mitrálnej chlopne. Jeho hlavným dôvodom je v tomto prípade stav, v ktorom je osoba, alebo emócie, ktoré prežíva. Zvyky tejto povahy prechádzajú dosť rýchlo, stačí zmeniť podmienky, ktoré ich vyprovokujú (priviesť človeka k pocitom, poskytnúť mu prístup na čerstvý vzduch, atď.).

Ďalšie príznaky sú tiež charakteristické pre VVD, ako je zvýšenie teploty (na subfebrilné čísla, t. J. V rozmedzí 37 - 37,5 stupňov), bolesť brucha, bolesti hlavy, dýchavičnosť, pocit nespokojnosti s vdychovaním, zvýšená únava a celková slabosť. Pacienti tiež netolerujú fyzickú aktivitu. Podobne ako v drvivom počte pacientov s diagnózou VSD, ktorí sa ich týkajú, s MVP majú aj meteopatiu, preto počasie často určuje ich pohodu (presnejšie jej zmeny).

Psychopatologické zmeny, pri ktorých sa zaznamenala kombinácia osobnosti a afektívnych foriem porúch, sa na obrázku prolaps mitrálnej chlopne považujú za osobitné prejavy. Afektívne poruchy sa najčastejšie prejavujú vo forme depresívnych stavov, v ktorých prevláda hypochondria (obsedantná forma úzkosti vo vzťahu k vlastnému zdraviu, proti ktorej sa môže vyvinúť vážny stres, keď pacient nedokáže normálne fungovať) a asténia (zvýšená únava, strata alebo oslabenie schopnosti tak urobiť). psychický a fyzický stres). Čo sa týka porúch osobnosti, môžu spočívať vo prejavoch hysteroidov alebo citlivých čŕt, ktoré v niektorých prípadoch vedú k rozvoju psychopatií (patológie prírody, prejavujúce sa vo forme neadekvátneho rozvoja voličných a emocionálnych čŕt, proti ktorým je proces adaptácie človeka na podmienky, ktoré ho obklopujú) komplikovaný. ) alebo na zvýraznenie osobnosti (príliš výrazná forma prejavu určitých znakov osobnosti).

Okrem týchto funkcií môžu pacienti prejavovať aj niektoré zmeny spojené s kožou, funkciami vnútorných orgánov a pohybového aparátu..

Pacienti s MVP majú často tiež určité podobnosti v zložení tela. Charakteristické znaky v tomto prípade sú tenké a dlhé končatiny, pretiahnutá tvár, vysoký rast, výrazná zvýšená forma kĺbovej aktivity atď..

Vzhľadom na zvláštnosť, že spojivové tkanivo sa nachádza v šliach, svaloch a koži, môže jeho skutočná porucha spôsobiť zhoršenie zrakovej ostrosti u pacienta, viesť k rozvoju strabizmu a tiež vyvolať ďalšie typy zmien, ktoré budú tiež kombinované s patológiou, ktorú zvažujeme..

Prolaps sekundárnej mitrálnej chlopne: príznaky

Získa sa sekundárny prolaps, ako sme už predtým uvažovali, vyskytuje sa na pozadí prenosu určitých chorôb pacientom, ako aj následkom poranenia hrudníka..

Ak sa MVP zistí potom, ako má pacient šarlach, bolesť hrdla alebo akútny atak reumatickej horúčky (so sprievodným opuchom, bolesťou a začervenaním veľkých kĺbov), zvažuje sa pravdepodobnosť vzniku reumatických komplikácií, čo následne určuje reumatické srdcové choroby. Toto je sprevádzané symptómami vo forme zvýšenej únavy, závratov, búšenia srdca, dýchavičnosti (objavuje sa po štandardnom druhu fyzickej námahy). V tomto prípade sa liečba pacientov vykonáva v nemocnici. Vzhľadom na to, že zápal srdcových chlopní sa vyskytuje na pozadí účinkov streptokoka, je liečba založená na užívaní antibiotík penicilínu a ďalších skupín. Okrem toho je určený liečebný režim zodpovedajúci stavu pacienta.

S vývojom výraznej formy nedostatočnosti chlopne, pri ktorej liečba drogami nepomáha, sa vykonáva operácia výmeny chlopne (protetika)..

V prípade MVP na pozadí koronárnej srdcovej choroby, ktorá je obzvlášť dôležitá pre starších ľudí, sa porušenie považuje za nízku úroveň dodávky krvi do papilárnych svalov, ku ktorej dochádza, keď je postihnuté ochorenie, ktoré je hlavné. Medzi príznaky v tejto situácii patrí výskyt silných záchvatov bolesti, ktoré sú sústredené v srdci (môžu sa eliminovať užívaním nitroglycerínu), objavuje sa aj dýchavičnosť (predchádza mu menšie zaťaženie) a predtým uvedené formy srdcových abnormalít („blednutie“, „prerušenia“). " atď.).

Ak vzniku prolapsu predchádza prenos pacienta na oblasť hrudníka, potom, ako sme už uviedli, to môže tiež vyplývať z prasknutia papilárnych svalov alebo akordov. Opäť platí, že príznaky sú relevantné vo forme „prerušenia“ v práci rôznych typov srdca, dýchavičnosti a slabosti. Nie je vylúčená možnosť kašľa, pri ktorej má pacient ružové spenené spútum, ktoré si nevyhnutne vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť, inak môže byť výsledok tohto stavu fatálny..

Prolaps mitrálnej chlopne: komplikácie

Pôvodne sme poznamenali, že prolaps mitrálnej chlopne sa všeobecne vyznačuje priaznivým priebehom, v ktorom sú vážne komplikácie mimoriadne zriedkavé. Nie je však potrebné ich vylúčiť, a medzi nimi sa zaznamenávajú najmä tieto patológie: mitrálna nedostatočnosť (akútna alebo chronická forma), tromboembolizmus, bakteriálna endokarditída, arytmie (život ohrozujúce), náhla smrť..

Mitrálna nedostatočnosť sa vyvíja na pozadí oddeľovania vlákien šľachy od chlopní chlopní, čo v tomto prípade určuje syndróm tzv. Visiaceho ventilu. U detí sa táto patológia vyvíja veľmi zriedka. Hlavným dôvodom jej výskytu je poškodenie hrudníka v kombinácii s degeneráciou akordov. Klinika prejavov je v tomto prípade obmedzená na náhly vývoj pľúcneho edému. Orthopnea sa vyvíja u pacientov (čo určuje dýchavičnosť v jeho verzii, v ktorej pacient potrebuje zaujať polohu na sedenie v dôsledku jeho posilnenia v horizontálnej polohe), v pľúcach sa objaví stagnujúci pískot, dýchanie začne bublať. Pokiaľ ide o chronický variant prejavu tejto patológie, pôsobí ako fenomén závislý od veku a vyvíja sa po prekonaní vekovej hranice 40 rokov u pacientov. Mitrálna insuficiencia v 60% prípadov u dospelých sa vyvíja v dôsledku prolapsu, hlavne zadnej špičky. Povaha prejavov je veľmi výrazná, vyskytujú sa sťažnosti na výskyt dýchavičnosti počas námahy, je potrebné obmedziť fyzickú výkonnosť ako celok, relevantnosť má aj slabosť a oneskorenie z hľadiska fyzického rozvoja. Použitie ultrazvuku môže spoľahlivo určiť stupeň tohto typu nedostatočnosti a ako metóda jeho eliminácie sa zameriava hlavne na chirurgický zákrok na srdci (protetika mitrálnej chlopne)..

Pokiaľ ide o arytmie z hľadiska komplikácií MVP, v tomto prípade môžu mať veľmi výrazný charakter prejavov, sprievodnými symptómami sú prerušenia činnosti srdca, slabosť, závraty a niekedy aj krátkodobé mdloby..

Mimoriadne závažnou formou komplikácií MVP je infekčná endokarditída, s vekom sa frekvencia jej vývoja u pacientov zvyšuje. Prítomnosť bakterémie spôsobuje, že sa patogén usadí na hrboloch, ktoré prešli zmenami, v dôsledku čoho sa klasická verzia zápalového procesu následne vyvinie, keď sa v ňom vytvorí bakteriálna vegetácia. Na pozadí infekčnej endokarditídy sa vyvíja závažná forma mitrálnej nedostatočnosti, zvyšuje sa tiež riziko rozvoja tromboembólie do mozgových ciev a často sa vyskytuje zapojenie do procesu myokardu, čo tiež vedie k rozvoju dysfunkcie ľavej komory. Medzi hlavné príznaky spojené s infekčnou endokarditídou patrí výrazný prejav slabosti, horúčka, búšenie srdca, žltkastosť kože a zníženie tlaku. Táto komplikácia MVP sa často vyvíja na pozadí predchádzajúcej implementácie určitých stomatologických výkonov (výplne, protézy, extrakcia zubov atď.) Alebo iného typu chirurgického zákroku. Liečba je v nemocnici povinná.

Čo sa týka náhleho úmrtia, frekvencia jeho výskytu v MVP je určená vplyvom mnohých faktorov, medzi ktorými sú hlavné sprievodná mitrálna nedostatočnosť, komorová arytmia, elektrická nestabilita, relevantná pre myokard atď. Vo všeobecnosti náhla smrť určuje nízke riziko, ak pacienti nemajú patológiu vo forme mitrálnej regurgitácie (v tomto prípade je pomer určený ukazovateľmi v rámci preskúmania výsledkov za rok 2 až 10 000), zatiaľ čo jej relevantnosť zvyšuje toto riziko o 50 -100 krát.

diagnóza

K detekcii MVP dochádza často náhodou av každom veku, ktorý, ako už bolo uvedené, je sprevádzaný ultrazvukom srdca. Táto metóda je najúčinnejšia v diagnostike prolapsu mitrálnej chlopne, pretože vďaka jeho aplikácii je stanovená možnosť izolovania určitého stupňa prolapsu v kombinácii s objemom regurgitácie spojeným s patológiou..

 • Prolaps mitrálnej chlopne 1. stupňa určuje pre pacienta význam variantu jej prejavu v takej možnosti, že vydutie hrudiek je zanedbateľné (do 5 milimetrov)..
 • Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa určuje relevantnosť vydutia ventilov v rámci nie viac ako 9 milimetrov..
 • Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 3 naznačuje opuch ventilov od 10 milimetrov alebo viac.

Je potrebné poznamenať, že stupeň regurgitácie sa pri uvedenej možnosti rozdelenia patológie na stupne nezohľadňuje, vďaka čomu tieto stupne teraz nie sú základom pre následné stanovenie prognózy pre pacienta, a teda pre vymenovanie liečby. Stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne sa teda určuje na základe regurgitácie, ktorá sa počas ultrazvuku zobrazuje v najväčšej miere..

Ako ďalšie diagnostické opatrenia na určenie vlastností srdca sa môže predpísať postup EKG, ako aj držiak EKG. Vďaka EKG je možné študovať zmeny týkajúce sa činnosti srdca na základe účinku prolaps mitrálnej chlopne, zatiaľ čo Holterovo EKG umožňuje registráciu údajov relevantných pre prácu srdca do 24 hodín. Vrodená forma prolapsu prevažne nezasahuje do činnosti srdca, preto nie sú potrebné žiadne ďalšie diagnostické opatrenia kvôli praktickému nedostatku identifikácie akýchkoľvek odchýlok v nich..

liečba

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne nie je často potrebná pre pacientov. Jeho dôležitosť sa zvažuje v situáciách, keď je výrazne narušený srdcový rytmus, ako aj pri bolestiach srdca. Význam závažných foriem neurotických porúch v kombinácii s MVP si môže vyžadovať použitie trankvilizérov, metódy relaxácie svalov a auto-tréning sa posudzujú osobitne..

Dôraz sa kladie aj na potrebu zmien životného štýlu (prispôsobenie času režimu práce / odpočinku, odstránenie preťaženia a preťaženia (emocionálne, fyzické), ako aj intoxikácia v rámci výrobných a životných podmienok). Odporúčajú sa kúpeľné a klimatické kúpele, masáže, akupunktúra a ošetrenie vodou. Astenické poruchy určujú potrebu multivitamínov. Hyperventilačný syndróm možno eliminovať špeciálnymi dýchacími cvičeniami. Systematická návšteva u lekára je tiež nevyhnutná z dôvodu možného progresie s vekom MVP a rozvoja závažných foriem komplikácií proti nemu..

V rámci definovania opatrení na farmakoterapiu sa zameriavajú na liečbu VVD, psychoterapiu, prevenciu rozvoja myokardiálnej neurodystrofie u pacienta a na prevenciu antibakteriálnej škály na zabránenie vzniku komplikácií vo forme infekčnej endokarditídy. Rast chirurgických zmien srdca, ako aj výrazná deformácia chlopní určujú potrebu chirurgického zákroku..

Ak sa objavia príznaky, ktoré môžu naznačovať prolaps mitrálnej chlopne, musíte sa obrátiť na kardiológa, možno budete potrebovať konzultáciu a liečbu s reumatológom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Definícia kýly medziobratlového disku je degeneratívno-dystrofická porucha sprevádzaná stratou prvkov disku - najmä želatínové jadro a jeho fragmenty, po roztiahnutí a pretrhnutí vláknitého prstenca, presahujú medzistavcové platničky.
Podľa WHO je onkológia na druhom mieste medzi chorobami vedúcimi k smrti. Špecialisti identifikovali niekoľko najčastejších príčin, ktoré spôsobujú rakovinu, a to: obezita, nezdravá strava, sedavý spôsob života, nedostatok vitamínov, zneužívanie alkoholu a fajčenie.
Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..