loader

Hlavná

Späť

Gymnastický komplex pre krk - 10 najužitočnejších cvičení

Náš krk je veľmi zraniteľnou a dôležitou súčasťou nášho tela. Spája mozog a telo, cez ktoré prechádzajú všetky vitálne cievy a nervy. Preto je dôležité udržiavať zdravie krčnej chrbtice. V tom nám pomôže gymnastika na krku, ktorá zahŕňa celý rad cvičení..

uprednostniť

Je nepravdepodobné, že by mnoho ľudí robilo takúto gymnastiku úmyselne. Ľudia otočia hlavy, natiahnú sa. Často nevedome naklonia hlavy do strán, keď sedia na dlhom čase na jednom mieste. Toto je reflexná akcia zameraná na zahriatie krku..

Ak viete, ktoré cviky najlepšie pomôžu napnúť a posilniť krčnú chrbticu, bude pre nás jednoduchšie pochopiť, čo robiť v takýchto chvíľach. A my nevedome neotočíme hlavu.

Ako sme už viackrát povedali, je dôležité vedieť, prečo robíme čokoľvek. Komplex krčnej gymnastiky je veľmi dôležitý, čo je zrejmé:

 1. Pri výraznej slabosti krku sa v chrbtici vyskytuje ďalšia záťaž pod hmotnosťou hlavy. To vedie k cervikálnej osteochondróze, štiepeniu nervov, to znamená bolesti a stuhnutosti pohybov. Ak sú svaly slabé, musia sa od mladosti bezpodmienečne posilňovať. To je prevencia bolesti.
 2. Keď pracujete dlhšiu dobu (dnes to väčšinou robí, 21. storočie je storočím sedenia alebo ľahnutia), svaly prúdia a bránia toku krvi do hlavy a späť do tela. Do mozgu sa nedostáva dostatok čerstvej krvi nasýtenej kyslíkom - máte bolesti hlavy, závraty, stmavnutie v očiach, silný pocit únavy a veľkú chuť znásilniť sa. Práve v takých chvíľach sa musíte vstať a natiahnuť. A ak to nie je možné, vykonajte aspoň sériu cvičení za krk. Toto je prevencia mozgovej príhody..
 3. V priebehu rokov sa pohyblivosť kĺbov tela znižuje. Tomu sa dá zabrániť, ak sa liečebný komplex pravidelne vykonáva tak, aby kĺby nezabudli na svoju mobilitu. Tu je ďalší dôležitý dôvod na napnutie krku.
 4. Ak máte štípanie alebo osteochondrózu, gymnastika na krku vás ušetrí od bolesti a pomôže vám zabudnúť na závraty a zvonenie v ušiach. Toto je liečba.

Teraz sa pozrime na to, z čoho cvičenie pozostáva z gymnastiky pre krk. Hlavné zaťaženie krčnej chrbtice je statické. Hlavné cvičenia krčnej chrbtice pozostávajú z 10 prvkov. Video ukazuje samotný komplex a potom nájdete podrobný textový popis všetkých cvičení.

Sada cvičení pre krk

 1. kyvadlo.
 2. Jar.
 3. husia.
 4. Pozri sa na oblohu.
 5. rám.
 6. fakír.
 7. lietadlo.
 8. volavka.
 9. drevo.
 10. Stretch komplex.

Dlho sme hľadali najúčinnejší súbor cvičení na posilnenie krku a rozhodli sme sa zostať na možnosti, ktorú navrhli osteopati a neurológovia. Názvy cvičení odrážajú ich podstatu..

Ak máte pri výkone niektorého z cvičení bolesť, znížte amplitúdu pohybu. Ak to nepomôže, toto cvičenie by ste ešte nemali robiť.

Pre slabý a boľavý krk by sa malo používať iba statické zaťaženie. Je príliš skoro hovoriť o dynamike. V každom prípade je to škodlivé (s výnimkou preťahovania)..

Všetky cvičenia sa vykonávajú pri sedení, chrbát je rovný. Všetko sa deje pomaly a hladko. Je to lekársky komplex na posilnenie krčnej chrbtice. Ich ďalšou úlohou je nabíjanie krku..

kyvadlo

Z polohy „hlava rovno“ sa ohýbame do strán. V každej krajnej polohe držíme hlavu 7 - 10 sekúnd. V tejto polohe musíte trochu natiahnuť, aby vaša hlava nebola tak jednoduchá.

Robíme sklon doprava. Vrátime sa k originálu a bez zastavenia ideme doľava. Urob to 3-5 krát pre každú stranu.

Jar

Z pozície sa priamo snažíme rozšíriť bradu dovnútra na Adamovo jablko. Zároveň hlava nespadá, ale ako sa točí na jednom mieste. Počkajte 10 sekúnd. Potom sa vrátime do východiskovej polohy, zastavíme sa na 1 sekundu a vytiahneme bradu. Hlava je späť na svojom mieste.

Hlava sa teda jednoducho posúva okolo stredu hore a dole. Urobte 3 až 5-krát pre každý smer.

Vytiahnite bradu dopredu. Hlava ide za ním. Potom z tejto polohy vytiahneme bradu najskôr na ľavú stranu hrudníka, držíme ju 10 sekúnd. Vrátime sa k originálu, tam stojíme 1 sekundu a potom urobíme to isté smerom k pravej strane hrudníka. Takže 3 až 5-krát do každého ramena. Všetky tieto zákruty sa robia z polohy, keď je hlava natiahnutá dopredu. A zakaždým, keď sa vrátime do východiskovej polohy, narovnávame hlavu do obvyklej polohy.

Pozri sa na oblohu

Z polohy „hlava rovno“ otočíme hlavu na stranu, akoby sme sa obzerali späť. Mierne zdvíhame hlavy, akoby sme videli oblohu lietajúce lietadlo. Pozeráme sa na neho. Upevňujeme hlavu v tejto polohe až na 10 sekúnd. Vrátime sa k originálu, kde na 1 sekundu zamrzneme. Otočte hlavu naopak. Na každej strane urobte 3 odbočky.

rám

Sedíme rovno, tešíme sa. Pravú ruku položíme na ľavé rameno, lakť je v rovnakej úrovni ako rameno. Otočíme hlavu smerom k pravému ramenu a položíme na ňu bradu. Sedíme takto 10 sekúnd, potom sa vrátime do východiskovej polohy, sklopíme ruku. Druhou rukou nadvihnite druhé rameno. Bradu sme dali opačným smerom. Toto je cvičenie, keď hlava spočíva na pleciach..

V počiatočnej polohe zamrzneme na 1 sekundu. Robíme 3 opakovania v každom smere.

fakír

Zdvihnite ruky a spojte ich s dlaňami k sebe presne nad hlavou. Od hlavy po spodok dlane zostáva asi 10 - 15 cm V tejto polohe otočte hlavu doľava, nos leží na bicepse ramena. Sedíme takto 10 sekúnd. Na ceste na druhú stranu sme sa zdržiavali v polohe „hlava rovno“ na 1 sekundu. Vykonajte 3 opakovania na každej strane po dobu 10 sekúnd.

lietadlo

Rozložili sme ruky do strán ako krídla. Podržte 10 sekúnd. Znížime to, počkáme pár sekúnd a znova si narovnáme ruky. Urob to 3 krát.

Potom „choďte do krídla“, najskôr napravo - dvakrát za 10 sekúnd. Potom doľava. Tiež 2 krát. To znamená, že najskôr nakloníte ruky tak, aby vaša pravá ruka bola vyššia ako vaša ľavá (v tejto polohe sa lietadlo otočí), potom naopak..

volavka

Zdvihneme ruky trochu dozadu, dlane sú otočené k bokom, akoby ste sa o nich opreli o sedenie.

Zdvíhame hlavy hore, natahujeme bradu rovnakým smerom. Sedíme takto 10 sekúnd. Keď sú ruky na kolenách, vrátime sa do polohy a hlava je rovná - odpočívame 3 sekundy a volavku znova zobrazíme. V tomto cvičení bude vašou úlohou vyzerať ako volavka päťkrát.

drevo

Zdvihnite ruky nad hlavu prstami k sebe. Držíme prsty vo vzdialenosti 10 cm od seba, hlava sa nepohybuje, vyzerá priamo. Držíme 10 sekúnd 3 krát. Nezabudnite zastaviť na začiatku - ide o odpočinok a obnovenie prietoku krvi.

Vykonávajú sa všetky vyššie uvedené cvičenia zamerané na bolesť v krku a ako preventívne opatrenie pre jej tréning. Statické zaťaženie - magicky užitočná vec.

preťahovanie

V počiatočnej polohe pravou rukou zoberieme ľavú stranu hlavy a potiahneme ju čo najviac doprava. V predĺženej fáze fixujeme polohu na 10 sekúnd. Vrátime sa k originálu a robíme to isté v opačnom smere s druhou rukou. Opakujte 2-3 krát pre každú stranu.

Potom pomáhame našim rukám dosiahnuť ruku vpred a chytíme hlavu za krk. Úlohou je dotknúť sa hrude bradou. Potom jemne a kontrolovane nakloňte hlavu dozadu.

Pomáhame rukami nakláňať hlavy diagonálne doprava a doľava. A nakoniec otočte hlavu doprava a doľava čo najviac.

Zaťaženie krku silou je potrebné?

Existujú aj iné cvičenia krčnej chrbtice spojené s použitím závažia. Ak nie ste profesionálny športovec, nedáva to zmysel. Prečo nakladať ohýbače krku palačinkami, keď sa dokážete obísť bez toho.

Krk tvoria tie svaly, ktoré sú dodatočne čerpané počas hyperexlongácie, mŕtveho ťahu a iných cvičení.

Okrem toho je statické zaťaženie oveľa užitočnejšie ako dynamické zaťaženie. Umožňuje vám posilniť svaly krku bez rizika poškodenia. Poranenie krku je však neprijateľné. Obzvlášť ak sa krčný región necíti dobre.

Na tomto konci končí hlavné terapeutické cvičenie pre krk. Urob to raz denne a všetko bude v poriadku s tvojím krkom!

Efektívne cvičenia:

Tip trénera: Pred tréningom vždy zahrievajte. Pripraví svaly na náklad a chráni vás pred zraneniami..

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice: najúčinnejšie cvičenia

Vertebroológovia s cervikálnou osteochondrózou akejkoľvek závažnosti odporúčajú denné cvičenia v terapeutickej gymnastike. Pravidelný tréning pomáha zabudnúť na kŕče a bolesti, ktoré sa vyskytujú pri ohýbaní a otáčaní hlavy. Vykonávanie dynamických a izometrických cvičení na krku je najúčinnejšou metódou na zabránenie šírenia choroby na zdravé stavce a medzistavcové platničky..

Keď potrebujete cvičiť

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Keď sa objavia prvé príznaky osteochondrózy krčka, musíte začať cvičiť gymnastiku. Medzi ne patrí bolesť v zadnej časti krku, zhoršená otáčaním hlavy, drvenie, kliknutia, stuhnutosť. Pri osteochondróze 1 závažnosti ju môže pravidelný tréning vyliečiť bez toho, aby sa užívali farmakologické lieky, ktoré majú negatívny vplyv na vnútorné orgány. Indikácie pre triedy sú tiež také príznaky charakteristické pre patológiu 2 a 3 stupne:

Denné cvičenie je najúčinnejšou prevenciou cervikálnej osteochondrózy u ohrozených ľudí. Spravidla trávia veľa času pri počítači, sú dlhé, s hlavou sklonenou pri práci s dokumentmi.

Príprava triedy

Po diagnostikovaní a úľave od akútnej bolesti je pacient odkázaný na lekára fyzikálnej terapie. Študuje výsledky rádiografie a záver vertebroológa, údaje z histórie a potom pokračuje v zostavovaní súboru cvičení. Lekár musí pacientovi vysvetliť význam pravidelných lekcií, hovorí o pravidlách, ktorých dodržiavanie pomáha zvyšovať terapeutickú účinnosť tréningu:

 • vykonávať cvičenia by mali byť v odpustení po dobu 20-30 minút každý deň;
 • musíte si vybrať oblečenie z „dýchajúcich“ materiálov, ktoré ľahko absorbujú vlhkosť a neobmedzujú pohyby;
 • miestnosť by mala byť dostatočne teplá, ale pred tréningom musí byť vetraná;
 • výskyt bolestivých pocitov je signálom ukončenia tried. Obnovenie je možné až po dlhom odpočinku.

Neurológovia a vertebroológovia odporúčajú kombinovať cvičebnú terapiu s fyzioterapeutickými a masážnymi procedúrami, plávanie, vodný aerobik, pilates, dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu.

metodológie

Pri zostavovaní liečebného komplexu lekári cvičebnej terapie často používajú cvičenia autorových metód liečby osteochondrózy krčka maternice. Vyvinuli ich rehabilitológovia a chiropraktici Gitt, Bubnovsky, Ignatiev, Shishonin. Všetky cvičenia sa vykonávajú hladko - kategoricky sú zakázané ostré pohyby s maximálnou možnou amplitúdou. Cieľom lekcie je zlepšiť krvný obeh v krku bez stresu na disky a stavce.

Počas tréningu musíte počúvať pocity, ktoré sa objavia. Ak sa bolesť objaví iba pri výkone určitého pohybu, mala by byť vylúčená z komplexu. A keď sa zdravotný stav po cvičení zlepší, svaly sa cítia teplé, potom by sa mal počet ciest zvýšiť. Pred začatím kurzov musíte určite urobiť ľahký tréning - chodiť po miestnosti, zdvíhať kolená, robiť niekoľko nakláňaní tela, zákrut, drepov.

Kyvadlová hlava

Na dokončenie cvičenia bude potrebná kniha s pevnou väzbou. Posaďte si stoličku, nohy trochu od seba. Položte knihu na hlavu a chvíľu ju držte rukou, aby ste udržali rovnováhu. Potom to urobte len namáhaním svalov krku. Na niekoľko hodín sa naučte, ako zostať s knihou na hlave po dobu 10-15 minút. Potom je cvičenie komplikované. Musíte potriasť hlavou zo strany na stranu, dopredu, dozadu, aby kniha nekĺzala. V konečnom štádiu ho musíte odstrániť a urobiť niekoľko kruhových rotácií hlavy, aby ste uvoľnili svaly.

Paže okolo krku

Počiatočná poloha tela stojí alebo sedí. Prsty zatlačte do zámku, s výnimkou veľkých, položených na zadnej strane krku. Malíčky by mali byť umiestnené bezprostredne pod chrbtom hlavy. Palce by mali byť umiestnené pod čeľusťou. Ak sú všetky prsty správne umiestnené, vytvorí sa druh rámu podobný golieru použitému pri liečbe cervikálnej osteochondrózy..

Teraz by ste mali jemne, mierne pomaly nakláňať hlavu najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu, pričom súčasne musíte brániť svojim dlaniam. Vďaka vytvorenej prekážke sa svaly viac napínajú, čo prispieva k ich rýchlejšiemu posilneniu. Po niekoľkých minútach musíte jemne posúvať prsty nadol a opakovať všetky pohyby.

Oprieme sa rukami o stôl

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Postavte sa chrbtom priamo k stolu, nohy od seba trochu od seba, ruky položené na doske. Pomaly sa roztiahnite, zakrivte spodnú časť chrbta a hádzajte hlavou dozadu. Príjemné pocity by mali vzniknúť v dôsledku napínania svalov celého chrbta a krku. Potom sa musíte vrátiť do východiskovej polohy a sedieť v plytkej polohe bez toho, aby ste zložili ruky zo stola a sklonili hlavu k hrudníku. Jemne narovnať, opakujte všetky pohyby 5-10 krát. Toto cvičenie je vhodné vykonávať počas pracovnej prestávky nielen doma, ale aj v kancelárii. To isté sa deje pri stavcoch ako pri manuálnej terapii - zväčšuje sa vzdialenosť medzi stavcami, kompresia nervov a krvných ciev zmizne.

Otočíme krk a hlavu tak, aby sme odolali

Toto je izometrické cvičenie, počas ktorého sú vylúčené akékoľvek dynamické pohyby. Sadnite si na stoličku, roztiahnite nohy a položte pravú dlaň na pravú tvár. Teraz musíte skúsiť otočiť hlavu na pravú stranu tak, aby odolala dlani. Pri správnom cvičení zostáva hlava nehybná, napnuté sú iba svaly krku a ramenného pletenca. Po niekoľkých minútach by ste mali ľavou rukou zopakovať pohyby opačným smerom.

Natiahnite krk a odolajte

Východisková poloha - sedenie alebo státie. Prsty zatlačte do zámku a pripevnite k zadnej časti hlavy. Keď sa snažíte nakloniť hlavu, ukážte im odpor. Malo by sa pamätať na to, že v stave napätia by svaly krku a krku nemali byť dlhšie ako 20 sekúnd. Potom sa musíte vrátiť do východiskovej polohy, zopakujte všetky pohyby za 2-3 minúty. Cvičenie je účinné pri bolestiach hlavy, zhoršenej koordinácii pohybov charakteristických pre krutú osteochondrózu 2.

Ohnite krk do strany, odolajte

Posaďte sa na stoličku, položte pravú ruku na pravú hornú časť hlavy. Ohnite krk doprava, odolajte dlani 20 sekúnd. Potom zaujmite počiatočnú polohu tela a ľavú ruku položte na ľavú stranu krku. Pokúste sa nakloniť hlavu doľava a pravou dlaní tlačiť, pričom odolajte doľava. Opakujte všetky pohyby v opačnom smere.

Ohnite krk dopredu, odolajte

Sadnite si alebo stojte vzpriamene a položte dlaň na chrbát hlavy. Teraz musíte rozdrviť ruku v snahe nakloniť hlavu a zároveň namáhať svaly krku a snažiť sa ho udržať vzpriamene. Potom by druhá dlaň mala byť umiestnená pod bradou. Pokúste sa ohnúť krk tak, že mu budete odolať dvoma rukami, namáhajte svaly krku, krku a pleteného popruhu na 20 sekúnd.

Kedy a aké výsledky sa dajú očakávať od odbornej prípravy

Približne po mesiaci sa stav krčných stavcov zlepšuje, čo sa prejavuje znížením závažnosti bolesti, zvýšením rozsahu pohybu. Pri osteochondróze 1 stupňa závažnosti sa pozoruje úplné vymiznutie príznakov. Je to z dôvodu obnovenia dodávky krvi živinami do chrupavkového tkaniva. V dôsledku toho sa spustí proces čiastočnej obnovy poškodených diskov..

U pacientov s osteochondrózou 2. a 3. stupňa sa znižuje počet a trvanie relapsov. Exacerbácie sa nevyskytujú po podchladení alebo v období chrípky, SARS kvôli:

 • posilnenie svalového korzetu krku a ramenného pletenca;
 • zvýšiť pevnosť a elasticitu väzov, šliach.

Kostra svalu drží disky aj stavce bezpečne v anatomicky správnej polohe, a to aj pri nepríjemnom ťažkom pohybe. Nedochádza k žiadnemu posunu, kompresii koreňov miechy, stavcovej tepne, ktorá zásobuje mozog krvou. Spolu s bolesťou a stuhnutosťou zmiznú aj poruchy zraku a sluchu a obnoví sa optimálna úroveň krvného tlaku.

kontraindikácie

V akútnom období sa terapeutické cvičenia nevykonávajú. V subakútnom štádiu môže lekár cvičebnej terapie odporučiť izometrické cvičenia, ale iba pod jeho dohľadom.

Cvičenia na posilnenie krku na prevenciu a liečbu osteochondrózy

Predĺžená sedavá práca, stála poloha pred laptopom, nesprávna domáca práca, vždy znamenajú bolesť v hornej časti chrbta. Na zmiernenie svalového kŕča a normalizáciu nervového systému vám pomôžu špeciálne cvičenia na plecia a krk.

Sada terapeutických cvičení pre krk

Existujú rôzne možnosti, ako sa zbaviť bolesti chrbtice: masáže, strie, gymnastika. Na prevenciu a liečbu cervikálnej osteochondrózy je potrebné pravidelne vykonávať súbor cvičení. Pre takúto gymnastiku existujú dve možnosti. Prvú vyvinul ruský lekár Bubnovsky, lekár a zakladateľ slávneho centra kinezioterapie. Druhým je tzv. gymnastika Dr. Shishonin. Je považovaný za jedného z popredných odborníkov v oblasti rozvoja svalových skupín hornej časti chrbta a nasledovníka Bubnovského.

Podľa Shishoninu je hlavnou príčinou bolesti krku narušenie normálneho krvného obehu. Preto je cieľom všetkých cvičení z osteochondrózy hornej časti chrbta obnovenie prirodzeného obehu krvi.

Pred spustením komplexu je potrebné zahriatie. Táto rotácia hlavy v rôznych smeroch, sa nakláňa dopredu a dozadu, pretože "mlyn". Na zahriatie stačí 3-minútový komplex.

Toto cvičenie sa používa na posilnenie svalov krku, odstránenie druhej brady, vrásky a normalizáciu krvného obehu. Sadnite si rovno a uvoľnite si ramená. Je dôležité zaistiť, aby bol chrbát rovný, preto odporúčame gymnastiku robiť na stoličke s vysokým operadlom. Na výdychu natiahnite bradu čo najviac, počítejte do 3 a zatlačte ju v tejto polohe do ľavého ramena. Držte hlavu na 12 sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Potom si znova roztiahnite bradu, natiahnite ju na 3 sekundy a stlačte ju už pri pravom ramene. Opakujte 5-krát na každej strane.

kyvadlo

Na vyliečenie štipky herniou krčnej chrbtice sa používa statické naklonenie hlavy a zametacie ruky. Ide najmä o cvičenie „Kyvadlo“ alebo „Metronóm“. Sadnite si rovno a oprite sa o operadlo stoličky. Jemne ohnite hlavu na ľavú stranu. Vaším cieľom je dosiahnuť ho uchom k ramenu a nemôžete ho zdvihnúť. V takomto úseku musíte sedieť 10 sekúnd, po čom hladko vrátite hlavu do pôvodnej polohy. Ďalej zopakujte cvičenie na druhú stranu. Beží 5 krát na každom ramene.

Jar

Týmto cvičením môžete odstrániť vädnutie a zmierniť bolesť krčnej chrbtice. Sadnite si rovno, uvoľnite si ramená a trup, položte ruky na kolená. Potom pritlačte bradu k krku a túto polohu fixujte 12 sekúnd. Potom jemne roztiahnite krk vpred tak, aby bolo v hrudi cítiť určité napätie. Trvá tiež 12 sekúnd. Opakujte 7 krát.

volavka

Toto cvičenie pre paže a ramená je potrebné na natiahnutie „stojatých“ svalov z pokojovej zóny a posilnenie goliera. Posaďte sa a položte ruky na kolená. Z východiskovej polohy pomaly a dôkladne posúvajte dlane späť do maximálnej možnej polohy. Zároveň vytiahnite bradu dopredu. Takže musíte sedieť 12 sekúnd. Opakujte 7 krát.

drevo

Na prevenciu osteochondrózy sa vykonáva cvičenie na krku s krásnym názvom - „Strom“. Toto je prototyp „volavky“, len tu nie sú ruky natiahnuté dozadu, ale nad hlavu. Východisková poloha: chrbát rovný, ramená a ramená uvoľnené. Pri výdychu pomaly zdvihnite ruky nad hlavu a spojte prsty. Dlane by mali byť otvorené, tj otočené smerom k stropu. Poloha sa udržiava 12 sekúnd, po čom je potrebné sa vrátiť do východiskovej polohy. Opakujte 7 krát.

Pozri sa na oblohu

Toto cvičenie je vhodné na liečbu bolesti medzi lopatkami a plecami, na napnutie svalov tváre a krku a na zmiernenie napätia z hornej chrbtice. Sadnite si rovno a otočte hlavu striktne o 90 stupňov do strany. Hlavným tajomstvom je, že línia brady by mala byť rovnobežná s líniou ramien. Podržte túto polohu 12 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Potom opakujte strečing na druhé rameno. Na každej strane je 5 zákrut.

Cvičenie „Pozrite sa na oblohu“

Bočný úsek

Protahovacie pohyby zlepšujú fungovanie ciev hlavy a krku, prietok krvi do mozgu a odstraňovanie svalových kŕčov. Musíte sa posadiť rovno a narovnať sa. Ľavou rukou objímajte hlavu tak, aby sa vaša dlaň dotkla pravého ucha. Potom položte hlavu na ľavé rameno a na 12 sekúnd zmrazte. Na konci času sa vráťte do východiskovej polohy a zopakujte cvičenie na pravej strane. Celkom 5 opakovaní pre každé rameno.

Cvičenie s bočným roztiahnutím

korytnačka

Technicky je toto cvičenie veľmi podobné „pružine“, ale tu musíte nielen natiahnuť bradu dopredu, ale v tejto polohe ju pritlačiť k hrudníku. Východisková poloha: chrbát rovný, ruky na kolenách, pleciach a lopatkách uvoľnené. Na výstupe natiahnite bradu dopredu, 3 sekundy podržte a potom ju pomaly položte na hrudník. V tejto polohe je potrebné fixovať 12 sekúnd a potom sa vrátiť do východiskovej polohy. Opakujte 7 krát.

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou

Aj doma sa môžu vykonávať špeciálne cvičenia na krku a cvičenia na chrbte. Takéto školenia sú izometrické (statické) a dynamické. Nie je to tak dávno, čo manuálny terapeut Vitaly Gitt navrhol kombinovanú metódu liečby chrbtice - mikromócie. Toto je metóda, ktorá kombinuje obidve vyššie uvedené, ale na jej implementáciu sa vyžaduje vibračná tabuľka..

Gymnastika pre krk

Izometrické cvičenia zahŕňajú fixáciu tela na určitú pozíciu na chvíľu. Pomáhajú zvyšovať flexibilitu, zlepšujú stav pokožky a získavajú krásne držanie tela. Sú to cvičenia z revitalizmu Tatyana Chekalova, Pilates, ako aj z hodín podľa Norbekova.

Dynamické sa často nachádzajú v telocvični. Sú to gymnastické, silové alebo kardio cvičenia pre krk, lopatky a spodnú časť chrbta. Najčastejšie nepomáhajú s bolesťou, ale sú potrebné na posilnenie svalov. Celkovo to sú rovnaké postupy ako cvičenia na chudnutie brucha a bočných strán - zdvíhanie tela na simulátore, vyťahovanie, krútenie jadra,

Najúčinnejšie možnosti odbornej prípravy na prevenciu a liečbu cervikálnej chondrózy.

  Palica cvičenia. Z neznámych dôvodov sú tieto športové techniky nedostatočne využívané, aj keď ich výkon je známy už od stredoveku. Najjednoduchšou možnosťou je dotiahnutie tela a obnovenie normálnej polohy krku - postavte sa rovno, vezmite palicu oboma rukami a otáčajte s ňou.

Cvičenia s palicou na krk S prietržom a výčnelkom v krčnej oblasti budete potrebovať techniku ​​Dikul. Zvláštnosťou tejto gymnastiky je potreba ďalšieho vybavenia. Toto je slučka na krk, úsek. Ale doma sa môžete pokúsiť vykonať jednoduché príručky aj bez nich. Napríklad si sadnite rovno a natiahnite hlavu dopredu. Je dôležité, aby brada vykonávala translačné pohyby spredu dozadu. Po roztiahnutí chrbta av bočnej polohe nadvihnite telo, panva by sa mala stlačiť. Tým sa zabezpečí dekompresia krčnej chrbtice..

Dikulské cvičenia

 • V prípade nestability krčných stavcov sa odporúča pacientom jóga alebo čchi-kung (napríklad Dr. Butrimov učí dobré techniky). Akékoľvek náhle pohyby alebo cvičenia s činkami môžu negatívne ovplyvniť slabé oblasti chrbta. Najlepšie výsledky dosiahli ásany: Shashankasana, Talasan a Ardha Navasana..
 • Najlepšie cviky na predĺženie chrbtice a uvoľnenie napätia z horných častí sú všetky druhy víz. Aj keď len visíte na nerovných tyčiach, zaistí sa tým odstránenie kŕčov. Neboj sa. Ak sa v tomto procese drví chrbát alebo plecia, vzduch z kĺbov alebo stavcov opadne na svoje „správne“ miesto. V niektorých prípadoch lekári neodporúčajú zavesenie na zvislú lištu. Ako analóg je vhodné dlhodobo ležať na tvrdom a rovnom povrchu. Napríklad masážny stôl alebo obchod Dikul.
 • Pokiaľ ide o mládež kĺbov a chrbtice, odborníci odporúčajú čo najskôr začať s opísanou gymnastikou pre krk. Tým sa pripravia svaly na akékoľvek zaťaženie a v budúcnosti sa zabráni vzniku komplexnej artrózy..

  Lfk je skvelý! Terapeutické cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice

  Osteochondróza je dnes veľmi časté ochorenie, ktoré výrazne zhoršuje kvalitu života. Môže to viesť k mnohým faktorom, príznaky sú tiež rôzne a choroba sa najčastejšie určuje, keď sa medziobratlové platničky už začínajú aktívne zrútiť. Najčastejšie sú postihnuté krčné a bedrové oblasti. Napriek tomu, že choroba je chronická, existuje veľké množstvo opatrení, ktoré môžu veľmi pozitívne ovplyvniť stav pacienta. Jedným z najbežnejších sú krčné cvičenia proti osteochondróze, ktoré sa môžu vykonávať doma. Hlavná vec je urobiť všetko podľa pravidiel a dodržiavať všetky odporúčania odborníka.

  Cvičenie domácej osteochondrózy krčka doma: všeobecné pravidlá

  Rovnako ako každá iná metóda liečby, aj cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice majú svoje vlastné charakteristiky, obmedzenia a kontraindikácie, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Všetko sa riadi nasledujúcimi pravidlami:

  • Liečbu nemôžete predpísať sami - lekár ju musí predpísať. Faktom je, že príznaky charakteristické pre osteochondrózu môžu byť príznakmi iných chorôb, pri ktorých môže byť fyzická aktivita škodlivá. Diagnostika aj výber liečebných metód sú úlohou špecialistu.
  • Je potrebné zohľadniť prítomnosť sprievodných chorôb, pri ktorých je možný zákaz fyzickej aktivity..
  • Gymnastika na krku s osteochondrózou je kontraindikovaná v akútnom období ochorenia. Osteochondróza je cyklická a zahŕňa striedanie fáz remisie a exacerbácie. V akútnom období by liečba mala byť zameraná na rýchle odstránenie bolesti a nepohodlia, ktoré môže byť veľmi silné, a fyzická aktivita v tomto okamihu môže zhoršiť iba stav pacienta. Gymnastika je tiež kontraindikovaná v terminálnych štádiách osteochondrózy, pri ktorej dochádza k deštrukcii kostného tkaniva stavcov. Potom potrebujete chirurgické ošetrenie.
  • Zdržte sa cvičenia, ak sa necítite dobre, máte vysokú horúčku, chlad, vysoký krvný tlak atď..
  • Je lepšie zvoliť si rovnaký čas na tréning (najlepšie ráno), miesto, ktoré je pre vás pohodlné a pohodlné oblečenie. Izba sa odporúča dobre vetrať. Cvičenie je každý deň v remisii..
  • Odporúča sa jesť hodinu pred triedou - nie neskôr.
  • Pred začiatkom tréningu si môžete dať teplú sprchu. Toto poskytne príležitosť na zahriatie svalového tkaniva a jeho prípravu na nadchádzajúce záťaže. Alternatívou by bol teplý uterák, ktorý môžete na postihnutú oblasť položiť na pár minút.
  • Predbežne si trochu zahrejte: hýbte rukami, choďte na mieste, krúživými pohybmi ramien, naklonením sa dopredu a do strán, zdvíhaním a spúšťaním ramien atď..
  • Cvičenie krku s osteochondrózou by sa malo vykonávať hladko a pokojne, bez trhania a náhleho pohybu..
  • Je dôležité naučiť sa dýchať. Musíte sa nadýchnuť nosom, vydýchnuť ústami. Pri maximálnom zaťažení nedýchajte. Toto je bežná chyba pre začiatočníkov a po chvíli to zmizne.
  • Nepokúšajte sa okamžite celý komplex vytvoriť, ak je to pre vás ťažké. Je potrebné počúvať svoje telo a pocity. Postupne a len so súhlasom lekára zvyšujte počet prístupov a záťaž.
  • Po vyučovaní sa odporúča trochu relaxovať. Je vhodné neopustiť dom na hodinu. Na konsolidáciu výsledkov môžete urobiť ľahkú masáž alebo sa osprchovať.

  Okrem týchto pravidiel môže špecialista poskytnúť ďalšie odporúčania, ktoré je potrebné zohľadniť. Súbor cvičení sa vyberá individuálne v závislosti od histórie a závažnosti choroby.

  Gymnastika pre domácu osteochondrózu krčka doma: výhody a účinnosť

  Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice sú dôležitou súčasťou komplexnej liečby ochorenia. Pravidelné triedy dávajú tieto pozitívne výsledky:

  • Posilnenie svalového tkaniva (povrchových aj hlbokých vrstiev svalov), vytvorenie silného svalového korzetu, ktorý udržuje chrbticu v správnej polohe..
  • Eliminácia stagnácie v tkanivách, odstránenie nadbytočnej tkanivovej tekutiny a lymfy.
  • Zvýšená elasticita svalov.
  • Zlepšenie držania tela, odstránenie nerovnováhy zaťaženia rôznych častí chrbtice.
  • Znížené zaťaženie stavcov;
  • Zlepšenie metabolických procesov v postihnutých oblastiach zlepšením krvného obehu.
  • Obnovenie pohyblivosti chrbtice.
  • Eliminácia alebo oslabenie chronickej bolesti a iných nepríjemných príznakov choroby.
  • Predĺženie trvania remisného obdobia.

  Všeobecne platí, že terapeutické cvičenia s cervikálnou osteochondrózou majú priaznivý vplyv na stav pacienta, zvyšujú telesnú zdatnosť tela a stabilizujú ho pred nepriaznivými faktormi. Po 1-2 mesiacoch tréningu nálada stúpa, fyzická nečinnosť zmizne a zlepšuje sa celková pohoda pacienta.

  Cervikálna osteochondróza: cvičenia

  Za zmienku stojí, že gymnastika s osteochondrózou krčnej chrbtice môže obsahovať veľké množstvo prvkov a medzi nimi nie sú žiadne univerzálne prvky. Komplex by mal vybrať lekár - to je dôležité. Kurzy sa konajú každý deň a trvajú 15-20 minút. Pri absencii bolesti a pozitívnej dynamiky sa doba a intenzita tried postupne zvyšujú.

  Prvý gymnastický komplex pre cervikálnu osteochondrózu sa používa v štádiu remisie pri chronickej a akútnej forme osteochondrózy. Zahŕňa tri cvičenia:

  • zákruty hlavy;
  • svahy
  • ťahanie hlavy dozadu.

  Pri všetkých cvičeniach je počiatočná pozícia rovnaká. Sediac alebo stojaci, pacient vykonáva prvky, pričom chrbát drží rovno a rukami pozdĺž tela. Pri prvom prvku sú zákruty hladko vľavo a vpravo. Brada by mala byť nad plecom. Ak sa vyskytne bolesť, znížte amplitúdu zákrut. Prvok sa opakuje 5-10 krát.

  Ďalším prvkom je sklopenie hlavy nadol. Pri ich vykonávaní musíte bradu dotýkať hrudníka. Je dôležité úplne uvoľniť zadné svaly na krku. Ak urobíte všetko správne, zlepší sa stav svalov a zvýši sa flexibilita stavcov. V ďalšom cvičení je krk stiahnutý dozadu, akoby bola brada vtiahnutá a chrbát je plochý. Cvičenia sa opakujú 5-10 krát.

  Nasledujúci komplex sa používa na chronickú cervikálnu osteochondrózu. Pacient musí položiť ruku na čelo a nakloniť hlavu dopredu, pričom mu odporuje. Cvičenie sa opakuje 10-krát s trvaním expozície 10 sekúnd.

  Ďalej sa vykoná podobná akcia, ale efekt sa teraz vykoná zo strán. Počet opakovaní je podobný. Ramená si môžete tiež pritiahnuť k ušiam a zaistiť ich 10 až 15 minút. Počet opakovaní - 5-10.

  Tieto cvičenia z osteochondrózy krčnej chrbtice sa môžu vykonávať na prevenciu cervikálnej osteochondrózy. Na liečbu môžete použiť zložitejšie techniky, ale po súhlase lekára.

  Cvičenia na liečenie cervikálnej osteochondrózy môžu byť súčasťou komplexu alebo môžu byť uskutočňované samostatne. To umožní vybrať si individuálny program, ktorý je pre pacienta najúčinnejší. Zvážte cvičenia, ktoré môžete použiť:

  • Musíte ležať na podlahe, položiť jednu ruku na hrudník, druhú na žalúdok. Cvičenie je pomerne jednoduché a zamerané na maximálnu svalovú relaxáciu. Teraz je vykonaná séria hladkých vdýchnutí a výdychov, celkovo 3-4 krát.
  • V nasledujúcom prípade musíte ležať na bruchu a jemne zdvíhať trup s hlavou, položenou na rukách. V tejto polohe musíte zostať asi minútu a potom sa postupne vrátiť k originálu. Je dôležité, aby ramená nevypadli. Počet opakovaní - 3-4 za deň.
  • Ďalšie cvičenie sa vykonáva aj pri ležaní. Zbrane pozdĺž trupu. Vykonajte otočenie hlavy do strán. Po dokončení akcie sa potulte po podlahe. Do 3-4 sady a 5-6 opakovaní. Bolesť počas cvičenia nie je povolená..

  Terapeutické cvičenia zamerané na osteochondrózu krčnej chrbtice by mali naznačovať postupné zvyšovanie záťaže. Je prijateľné, ak sa stav pacienta zlepší. Cvičenia so zvýšenou komplexnosťou, ktoré sa môžu použiť na liečbu osteochondrózy, sú krútiace, výmenné a relaxačné prvky..

  Ďalej musíte prejsť k relaxačným prvkom. Musíte sa postaviť rovno, sklopiť ruky a položiť ich pozdĺž tela. Dotiahnite ruky a držte v tejto polohe 30 sekúnd. Chrbát by sa mal narovnať, znížte lopatky a plecia. Nakoniec je potrebné čo najviac uvoľniť zúčastnené časti..

  Po príprave pokračujte v skrútení. Keď stojíte, sklopte chrbát hlavy. V tejto polohe sa vykonáva krútenie a otáčanie hlavy. Ukončite cvičenie bradou na hrudi a potom točte opačným smerom. Pokračujte v cvičení až do príjemného tepla.

  Užitočné pri liečbe osteochondrózy rukami rúk. Nakloňte sa dopredu, aby bolo telo rovnobežné s povrchom podlahy. Nezabudnite vziať ruky do strán. Lopatky sa posúvajú k chrbtici, zatiaľ čo ohyb chrbta robia trochu dozadu.

  Liečba osteochondrózy krkom by mala byť elegantná a premyslená. Terapia nie je zameraná na maximalizáciu záťaže, ale na udržanie motorickej aktivity, aby sa zlepšil stav krčnej chrbtice. Na osteochondrózu a jej príznaky sa používajú rôzne komplexy a je dôležité zvoliť súbor cvičení, ktoré budú brať do úvahy individuálny stav pacienta. Dobrým spôsobom, ako zlepšiť chrbticu a kĺby, sú izometrické cvičenia Dr. Borschenka, o ktorých už na našich webových stránkach existuje článok s recenziami..

  Vo videu vidíte, aké môžu byť gymnastiky s osteochondrózou krčnej chrbtice..

  Cvičenie na osteochondrózu chrbtice

  Aktualizovaný článok 28.01.2020 g.

  Kto nemá osteochondrózu? Zdá sa, že to má každý. Podľa štatistík WHO všeobecne: 80% ľudí má rôzne poruchy dvoch systémov - podporného a motorického. A čo je smutné, väčšina trpiacich je v produktívnom veku: od 29 do 49 rokov. To znamená, že hlavnej časti populácie sa diagnostikujú určité patológie chrbtice a kĺbov, a tieto údaje sa týkajú iba Ruska..

  Mnoho ľudí pociťuje bolesti chrbta v rôznych životných obdobiach. Keď liečba týchto bolestí priniesla úspešný výsledok, väčšina pacientov sa vráti k normálnemu priebehu života a pokračuje vo svojich profesionálnych činnostiach. V niektorých prípadoch ochorenie nadobúda chronickú formu, čo vedie k zníženiu pracovnej kapacity av niektorých k jeho zastaveniu.

  Všeobecne rozšírenou bolesťou chrbta je pohroma nášho storočia. A možno je jednou z najbežnejších patológií s prejavom bolesti chrbta osteochondróza.

  S touto chorobou osteochondróza ovplyvňuje medzistavcové chrupavky a disky. Prerušujú metabolizmus. To spôsobuje zmeny v kostnej a svalovej sústave chrbtice. Osteochondróza je nebezpečná.

  Dystrofické zmeny v chrbtici môžu viesť k patologickým zmenám vo vnútorných orgánoch, pretože je dokázaný vzťah medzi zdravím chrbtice a vnútornými orgánmi človeka. Pri práci s chrbticou liečime celé telo. Z tohto dôvodu má zmysel brať záťažovú terapiu osteochondrózy vážne, pretože mnohí lekári hovoria: fyzikálne metódy sú najzákladnejšou terapiou osteochondrózy..

  Mechanizmus rozvoja osteochondrózy

  Chrbtica má 33 - 35 stavcov, medzi nimi sú elastické disky. Dávajú pružnosť a flexibilitu chrbtice. Každý taký disk obsahuje jadro orámované vláknitým krúžkom a je pokryté chrupavkou nad a pod..

  Pri osteochondróze trpí krvný obeh v chrbtici a metabolizmus v nej. Elastické disky umiestnené medzi stavcami začínajú vysychať, strácajú sa ich elasticita a pevnosť, ich výška sa znižuje. Vláknitý prsteň postupne stráca schopnosť držať naloženú chrbticu, vyčnieva. Stáva sa, že vláknitý prstenec praskne, čo vedie k medzistavcovej prietrži.

  V dôsledku týchto porušení môže dôjsť k narušeniu pohyblivosti celého chrbtového stĺpca a môže dôjsť k jeho zakriveniu..

  Priaznivým prostredím pre zdravie chrbtice je aktívny a atletický životný štýl s miernym zaťažením a bez prepätia.

  V dnešnej dobe počítačovej techniky je životný štýl človeka väčšinou sedavý. Prevenciou a liečbou problémov s chrbticou je fyzická terapia (cvičebná terapia), ktorá zlepšuje trofické disky medzi stavcami, pretože sa zlepšuje pohyblivosť kĺbov; zlepšuje sa tiež saturácia celej chrbtice krvou, posilňuje sa svalová aparatúra chrbta a spomaľovanie kostných zložiek chrbtice sa spomaľuje.

  Obzvlášť záťažová terapia osteochondrózy je užitočná pre ľudí s predispozičnými faktormi:

  1. Starší vek.
  2. Ľudia, ktorí sú neustále v nepravidelnom postavení tela.
  3. Ľudia so slabými svalmi a väzmi.
  4. Kto má ploché nohy a chodidlá.
  5. S existujúcimi zraneniami stavcov.

  Osteochondróza chrbtice má iné miesto a je rozdelená na osteochondrózu krčnej chrbtice, hrudníka a lumbosakrálnej kosti..

  Všeobecné princípy cvičebnej terapie pre akúkoľvek osteochondrózu

  1. Telesná výchova by sa mala uskutočňovať v miestnosti s dobrým vetraním, skvelou možnosťou - na ulici.
  2. Triedy sa konajú iba počas obdobia remisie choroby (keď neexistujú príznaky).
  3. Oblečenie v triedach fyzickej terapie má byť široké, nesmie obmedzovať pohyby a dýchanie..
  4. Všetky pohyby sú plynulé, postupne sa zvyšuje amplitúda a počet opakovaní..
  5. Ak bolesť začne, okamžite ju zastavte.
  6. Predchádzajte triedam a dokončite meranie tlaku a srdcového rytmu. Ak sa tieto ukazovatele líšia od normálu, záťaž by sa mala znížiť..
  7. Je vhodné počúvať dýchanie počas celej relácie, čo zvýši účinnosť. Všetky protahovacie cvičenia sa vykonávajú pri výdychu..
  8. Je veľmi dôležité postupne zvyšovať zaťaženie a počet opakovaní, čím sa zníži riziko zranenia a zabráni sa nadmernej práci..
  9. Cvičenie je dôležité pravidelne vykonávať, aby ste dosiahli najrýchlejší výsledok..
  10. Pred začatím nezávislého štúdia je potrebné poradiť sa s lekárom a koordinovať s ním súbor cvičení.

  Malo by sa pamätať na to, že cvičebná terapia sa nevykonáva, keď sa objavia príznaky exacerbácie: bolesť. Po komplexe cvičebnej terapie sa môžu zintenzívniť a spôsobiť nepríjemnosti.

  Cvičebná liečba osteochondrózy hornej (krčnej) chrbtice

  Krčný segment chrbtice je intenzívne nasýtený cievami zásobujúcimi mozog. Preto prejavy osteochondrózy vo väčšej miere spôsobujú zlý prísun krvi do hlavy.

  Existujú neurologické syndrómy s osteochondrózou:

  1. Humeroscapulárny syndróm periartritídy.

  V tomto prípade najviac trpia ramenné kĺby, plece a krk. U pacientov sa často vyvinie neurogénne obmedzenie pohybu ramenného kĺbu, chráni axilárny nerv pred podráždením. To znamená, že sa prejavuje bolesťami v chrbte, paži, neschopnosťou kvôli hrozným bolestiam konať rukou z boľavej strany..

  1. Radikulárny syndróm (cervikobruchiálna radikulitída).

  Korene miechových nervov sú stlačené, pretože medzistavcové otvory sú zmenšené, pretože sa znižuje aj výška medzistavcových platničiek..

  Príznaky: intenzívna bolesť, stav sa pri pohybe hlavy zhoršuje. Krčné svaly sú napäté.

  Vyzerá to ako angína pectoris, pretože v oblasti srdca sú bolesti, ale bez zmeny v samotnom srdci. Viac prejavov: tachykardia a extrasystol v dôsledku podráždenia koreňov miechy.

  1. Syndróm stavcov.

  Charakteristické sú bolesti hlavy, závraty s ohromením a strata rovnováhy, nevoľnosť, zvracanie; zhoršuje sa videnie, pred očami sa objavujú „muchy“; v hltane, tvrdom podnebí, jazyku, bolesti sprevádzané chrapľavým hlasom, alebo môže úplne zmiznúť. Prejavuje sa tiež bolesťou alebo pálením na chrbte krku a v týlnej oblasti.

  Charakteristické sú poruchy spánku a pamäti, výkyvy nálady a úzkosť, podráždenosť, zášť, slabosť, letargia a pocity ťažkosti v hlave..

  Liečba osteochondrózy krčka maternice by sa mala týkať liečebných metód aj fyzických.

  Jednou z fyzikálnych metód liečby a prevencie osteochondrózy sú terapeutické cvičenia.

  Komplex LFK pre cervikálnu osteochondrózu

  Pri vystavení krčnej oblasti je dôležité nepreťažovať svaly krku, preto používame komplex cvičebnej terapie s účasťou iných svalových skupín..
  Komplex využíva oddychové a spínacie akcie. Komplex LFK má prípravnú, hlavnú a záverečnú časť.
  Prípravok je zahrievanie, rozptyľujeme krv. Hlavné - cvičenie priamo na krku, záverečné - relaxácia a rozptýlenie.

  Cvičenia na chrbte

  1. I.P. - ležte na chrbte, nohy rovné, ruky pozdĺž trupu. Zdvihnite a držte hlavu v tejto polohe počas 3 až 7 sekúnd. Opakujte 1-3 krát.
  2. Ruky na pleciach: kruhové pohyby s lakťami na jednej a druhej strane 4 krát, opakujte 2-4 krát.
  3. Ruky pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenné kĺby. Ležiaci chôdza je 30 sekúnd. Opakujte 2-4 krát.
  4. Ruky natiahnuté k stropu, striedavo ťahajúce ruky k stropu, odtrhávajúce lopatku z podlahy. Opakujte 6-8 krát.
  5. Ruky pozdĺž trupu, ruky natiahnuté po stranách nahor - vdychujte, potiahnite koleno k hrudníku - vydýchnite bez toho, aby ste zdvihli hlavu z podlahy. Opakujte 4-6 krát.
  6. Ruky pozdĺž tela - stlačte zadnú časť hlavy na podlahe, podržte 4 počty. Opakujte cvičenie 4-6 krát.
  7. Zdvihnite hlavu z podlahy a otočte ju mierne doprava (na úrovni stredu kľúčnej kosti) a držte v tejto polohe 4 počty, nižšie, relaxujte. Opakujte cvičenie 4-6 krát, potom aj opačne.
  8. Ruky na opasku. Ohnite nohy v kolenných kĺboch ​​- vdychujte, ohýbajte s relaxáciou - vydýchnite. Opakujte 4-6 krát.
  9. Ruky pozdĺž tela. Narovnajte lopatky a pritlačte ich k podlahe, držte túto pozíciu pre 4 účty. Odpočívajte. Opakujte cvičenie 4-6 krát.

  Cvičebná terapia leží na pravej strane

  1. Pravá ruka je natiahnutá, pravé ucho leží na nej, zdvihne pravú ruku s hlavou, drží pozíciu pre 4 počty, zníži a uvoľní sa. Opakujte 2-4 krát.
  2. Ľavou rukou pozdĺž tela zdvihnite ľavú ruku nahor - nadýchnite, nadýchnite. Opakujte 2-4 krát.

  Vykonajte rovnaké cvičenia ako na ľavej strane..

  Cvičebná liečba krčnej osteochondrózy ležiacej na bruchu

  1. Hlava na čele, ruky na šiji, lakte rovnobežné s podlahou. Zdvihnite hlavu s rukami z podlahy, držte túto polohu 4 počty, sklopte a uvoľnite sa. Opakujte 2-4 krát.
  2. Zamierte na bradu, dlane pod bradu. Naraz natiahnite ruky dopredu, dvojnásobne od seba, tri roztiahnite vpred, štyri počiatočné polohy. Opakujte 2-4 krát.
  3. Paže natiahnuté dopredu. Plávanie v štýle „crawl“, opakujte 4-8 krát.

  Cvičebná liečba krčnej osteochondrózy v sede

  Všetky cvičenia sa vykonávajú pomaly, až kým nepocítite bolesť..

  1. Pravou dlaňou pritlačíme na pravé koleno, držíme 4 účty. Druhá strana je rovnaká. Potom oboma rukami to isté. Opakujte s každou rukou 4-6 krát.
  2. Pravé rameno pritiahnite k pravému uchu a potom k ľavému uchu. Opakujte cvičenie 4-6 krát.
  3. Potiahnite obidve ramená za uši, opakujte 4-6 krát.
  4. Kruhové pohyby, najprv pravým ramenom, potom ľavým a potom dvoma. Opakujte každú cestu 8-krát.
  5. Ruky do strán - vdychujte, objímajte ramená - vydýchnite. Opakujte 3-4 krát.
  6. Sedíme na pravej strane stoličky:
   1. - Ruku hore a dole,
   2. - „pílenie palivového dreva“ - ruka tam a späť,
   3. - paže nahor - opíšte kruhy v smere a proti smeru hodinových ručičiek,
   4. - zdvihnite ruku a sklopte a potraste.
  7. Sedíme na ľavej strane stoličky - opakujte rovnaké cvičenia.
  8. Sedíme rovno - ruky hore - vdychujeme, objímame výdychy vašich kolien.

  Životný štýl pre cervikálnu osteochondrózu

  Na to, aby sme žili úplne a bez bolesti, boli obdobia remisie dlhé a exacerbácie sa obťažovali menej často, bolo potrebné dodržiavať všeobecné zásady cvičebnej terapie, ktoré boli opísané vyššie..

  Je dôležité si uvedomiť, že je lepšie nerobiť kruhové otáčavé pohyby hlavy, čo môže viesť k poraneniu krku.

  Prevencia cervikálnej osteochondrózy

  • Pravidelné návštevy ortopeda od útleho veku. Podľa potreby upravte zakrivenie chrbtice a narušenie držania tela.
  • Vydajte sa na šport, hlavne na kúpanie, na vytvorenie svalového korzetu.
  • Jedzte potraviny, ktoré do tela pridávajú vápnik a horčík (ryby a morské plody, špenát, fazuľa, orechy, semená, hrach, celozrnný chlieb, mliečne výrobky, syry).
  • Vyhnite sa nadváhe.
  • Vaky sa nedajú zavesiť na plece, je vhodné nosiť batohy.

  Cvičenie na hrudnú osteochondrózu

  Hrudná osteochondróza je menej častá ako iné typy chorôb - cervikálna a bedrová osteochondróza spôsobená najmenšou pohyblivosťou a najvyššia ochrana v dôsledku svalov a rebier.

  Príznaky osteochondrózy prsníka:

  1. bolesť na hrudníku, zhoršená v noci, s dlhým pobytom v jednej polohe tela, s podchladením, so zákrutami do strany a zákrutami, s veľkou fyzickou námahou;
  2. medziskapulárna bolesť, keď stúpa pravá alebo ľavá ruka;
  3. bolesť zosilňuje pri hlbokom dýchaní;
  4. bolesť medzi rebrami pri chôdzi;
  5. pocit zovretia hrudníka a chrbta.

  Bolesť so zhoršením ochorenia môže trvať niekoľko týždňov..

  Rozlišujú sa ďalšie príznaky osteochondrózy prsníka:

  - znecitlivené časti kože;

  - studené nohy, niekedy horiace a svrbiace;

  - šupinatá koža, zlomené nechty;

  - bolesť v krku a pažeráku;

  - tráviace orgány nefungujú dobre.

  Hrudná osteochondróza má dva príznaky - dorzago a dorzalgia.

  Dorsago je ostrá ostrá bolesť na hrudníku. Vyskytuje sa po monotónnej práci v rovnakej polohe. Keď dôjde k záchvatu, je ťažké dýchať, a ak sa hornej časti tela točí, bolesť zosilnie.

  Dorsalgia nie je silná bolesť v oblasti postihnutých medzistavcových platničiek, začína postupne a trvá až 2 až 3 týždne. Pocity bolesti sa zintenzívňujú pri hlbokom dýchaní v noci a nemusí byť dostatok vzduchu. Prechádza po krátkej prechádzke.

  Príčiny hrudnej osteochondrózy:

  - časté vedenie vozidla;

  - poranenia chrbtice;

  - slabé chrbtové svaly;

  - skolióza a iné poruchy držania tela.

  Čo je nebezpečné hrudná osteochondróza

  Ak liečba nie je aktuálna a nesprávna, môže osteochondróza hrudnej oblasti spôsobiť tieto choroby:

  - vyčnievanie a prietrž hrudnej chrbtice;

  - kompresia miechy;

  - problémy so srdcom, črevami, pečeňou, obličkami a pankreasom;

  - poruchy duodena, črevná motilita, dyskinéza žlčníka;

  - intercostal neuralgia - kompresia alebo podráždenie intercostal nervov.

  Čo si môžete zamieňať s osteochondrózou hrudníka

  Vzhľadom na rôzne príznaky je ľahké ho zamieňať s nasledujúcimi chorobami:

  - angina pectoris, infarkt. Rozdiel: po užití liekov na srdce bolesti na hrudníku nezmiznú, kardiogram pacienta je normálny;

  - apendicitída, cholecystitída, obličková kolika;

  - gastritída, vred, kolitída;

  - patológia prsných žliaz;

  - zápal pľúc. Zápal pľúc sa odlišuje od osteochondrózy kašľom, dýchavičnosťou a horúčkou.

  Prevencia osteochondrózy prsníka

  Odporúčané na prevenciu chorôb:

  - počas dňa si ľahnite na 40 - 50 minút - odstraňte záťaž z chrbtice;

  - každé 2 hodiny vymeňte pózu, vstaňte zo stoličky, urobte 2-4 naklápania v rôznych smeroch, natiahnite a narovnajte svoje plecia, ak je práca sedavá;

  - Je vhodné robiť vodné športy: plávanie, potápanie, vodný aerobik;

  - snažte sa nevychladnúť, udržujte chrbát v teple;

  - pravidelne cvičte na fyzioterapii.

  Hodnota cvičebnej terapie pri osteochondróze prsníka

  Cvičebná terapia je účinný spôsob, ako vytvoriť silný svalový korzet, vďaka ktorému sa v budúcnosti dá vyhnúť relapsu choroby. Je možné zvýšiť pohyblivosť hrudnej chrbtice, zvýšiť amplitúdu pohybov v kĺboch: v medzistavcovej, ako aj v stavovcovej oblasti;

  zabezpečiť správne dýchanie; rozvíjať a posilňovať svaly ramenného pletenca; posilňujú chrbtové svaly, obnovujú fyziologické ohyby a vytvárajú správne držanie tela, čím sa znižuje zaťaženie chrbtice a medzistavcových platničiek; odstránenie tuhosti hlbokých chrbtových svalov; posilniť dýchacie svaly; zlepšiť pľúcnu ventiláciu; zabrániť možným komplikáciám.

  Cvičebná terapia ovplyvňuje zlepšenie pľúcnej ventilácie - to je veľmi dôležité pre pacientov, ktorí sa obávajú hlbokého dychu, pretože hlboký dych vyvoláva silnú bolesť chrbta. Prítomnosť takého spojenia spôsobuje, že pacienti postupne znižujú hĺbku vstupu, čo vedie k hypoventilácii (nedostatočná ventilácia) dolných častí pľúc, čo môže vyvolať rozvoj pneumónie a mnohých ďalších pľúcnych patológií..

  Cvičenie má extrémne pozitívny vplyv na priebeh ochorenia. Aby ste predišli nežiadúcim dôsledkom, mali by ste sa riadiť všeobecnými zásadami odbornej prípravy, ktoré sú opísané vyššie.

  Komplex liečebných cvičení na osteochondrózu prsníka

  1. IP - ležiace na chrbte s nohami ohnutými na kolenách. Ruky pritlačte na hruď, potiahnite sa, mierne odtrhnite spodnú časť chrbta a napnite brušné svaly. Zablokujte polohu na 5 sekúnd. Pomaly sa vráťte na SP. Opakujte dvakrát.
  2. IP - ramená sú predĺžené za hlavou, nohy sú narovnané. Počas napínania chrbtice potiahnite ľavú ruku a pravú nohu, na niekoľko sekúnd zaistite. To isté s druhou rukou. Tempo je pomalé. Opakujte trikrát na každej strane.

  IP - ležiace na chrbte, rovné ruky do strán. Nožnice sú horizontálne. Prekrížte si pred sebou priame ruky a roztiahnite ich od seba. Opakujte 10-12 krát.

  IP - na všetkých štyroch nosoch sa pozeráme na podlahu, nevyhadzujeme hlavu dozadu, priamo rovno do strany. Z tejto polohy je ruka hore a dole. Tiež rôzne. Opakujte 10-12 krát s každou rukou.

 • IP - stojí na všetkých štyroch. Zdvihnite hlavu, ohnite, nadýchnite sa, sklopte hlavu, zaklopte chrbát, pociťujte napätie svalov chrbta a hrude, výdych. Tempo je pomalé. Opakujte 5 krát.
 • Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

  Bedrová chrbtica je najčastejšie ovplyvnená charakteristikami anatomickej štruktúry a funkčnej záťaže.

  Neurologické prejavy lumbosakrálnej osteochondrózy: bolesť rôznych druhov v dolnej časti chrbta a dolných končatinách. Bolesť nastáva v dôsledku podráždenia koreňov miechových nervov. Okolo postihnutej oblasti koreňa sa objavuje opuch, ktorý zosilňuje bolesť a do bolestivého procesu je zapojené okolité svalové tkanivo. Existuje svalový kŕč, ktorý tlačí na postihnutý koreň a získa sa začarovaný kruh. Aby ste to zastavili, je potrebné ovplyvniť svalový systém, zabrániť alebo zmierniť kŕče hlbokých svalov chrbta, posilniť svalový korzet.

  Z tohto dôvodu je potrebné viesť triedy fyzioterapie, samomasáže a správne sa správať v každodennom živote.

  Pri silnej bolesti v bedrovej chrbtici a dolných končatinách sa odporúča liečebný komplex na šetrnú liečbu (v odľahlých polohách)..

  Úlohy cvičebnej terapie v tomto období:

  - napínanie a relaxácia patologicky namáhaných chrbtových svalov;

  - zvýšená cirkulácia krvi a lymfy v bedrovej chrbtici.

  Pri vykonávaní cvičení by ste sa mali riadiť všeobecnými zásadami tried, ktoré sú opísané vyššie.

  Liečebný telocvikový komplex na bedrovú osteochondrózu

  Šetriaci režim.

  Ležiaci na chrbte

  1. Ruky pozdĺž tela, nohy k sebe. Zdvihnite ruky nahor - nadýchnite sa, nižšie - vydýchnite. Opakujte 4-5 krát.
  2. Ohýbajte a narovnajte chodidlá a súčasne zatláčajte a uvoľňujte prsty. 10 krát.
  3. Kruhová rotácia v stopách 4-6 krát v každom smere. Opakuje sa 2.
  4. Striedavo ťahajte kolená k hrudníku. 6-8 krát.
  5. Náhradné vedenie vedie k strane pravej ruky - pravá noha, ľavá ruka - ľavá noha. 4-6 krát.
  6. Ruky v „zámku“ za hlavou. Zdvíhaním hlavy potiahnite prsty na nohách smerom k sebe. Opakujte 8 krát.
  7. Ruky pozdĺž tela. Zdvihnite ruky nahor a súčasne vytiahnite prsty na nohách od vás - vdýchnite, vráťte sa na ip - výdych. Opakujte 8 krát.
  8. Ohnite nohy na kolená, nastavte šírku ramien od seba. Ak chcete získať ľavú nohu pravým kolenom, potom pravú nohu ľavým kolenom. Opakujte 4-6 krát.
  9. Imitácia jazdy na bicykli. 5 kôl v každom smere.
  10. Položte ruku na brucho. Zhlboka sa nadýchnite do žalúdka a potom pomaly vydýchnite. Opakujte 3-4 krát.
  11. Ľavé rameno pozdĺž tela, pravé horné. Alternatívna zmena polohy rúk. Opakujte 10-12 krát.
  12. Ramená ramena sú od seba vzdialené, ramená sú od seba vzdialené. Pravou rukou získajte ľavú kefu, vráťte sa k bodu I.P a potom ľavou rukou získajte pravú kefu. Opakujte 6-8 krát.
  13. Striedavo ťahajte kolená k hrudníku rukami. 6-8 rúk.
  14. Ohýbajte a narovnajte chodidlá a súčasne zatláčajte a uvoľňujte prsty. 10 krát.

  Cvičebná terapia leží na jej boku

  1. Na ľavej strane. Otočenie rúk a nôh hore. 4-6 krát.
  2. Vytiahnutie kolena k hrudníku. 6-8 krát.
  3. Otočenie nôh dozadu a dopredu. 6-8 krát.

  Na pravej strane zopakujte všetky cvičenia, ktoré sa vykonali na ľavej strane.

  Stoja na všetkých štyroch

  1. Striedavý únos priamych ramien do strán. 10-12 krát.
  2. Striedavé otočné pohyby s rovnou nohou dozadu. 8-10 krát.
  3. Striedavo ťahajte pravé koleno doľava, potom zľava doprava. 6-8 krát.
  4. Pravé koleno pritiahnite k hrudníku, za chrbtom a bradu vytiahnite k hrudníku. Vráťte nohu k IP a zadok sedieť na pätách a vytiahnite ruky dopredu. Takže s druhou nohou. Opakujte 6-8 krát.
  5. Striedavý výkyvný pohyb s rovnou nohou nahor a opačnou rukou nahor. Potom opakujte s druhou rukou a nohou. 6-8 krát.
  6. Nohy „prechádzajú“ doprava a doľava, nohy zostanú na svojom mieste. 5-krát v každom smere.
  7. Posaďte sa na päty bez toho, aby ste ruky zložili z podlahy (pomalým tempom) a natiahnite ruky vpred, sklopte chrbát k zemi. 6-8 krát.
  8. Prechod do polohy na sedenie vpravo a potom na ľavom zadku bez toho, aby ste ruky zložili z podlahy. 6-8 krát.
  9. Odložte si s rovnými rukami na podlahu a zdvihnite hlavu. Spustenie hlavy k hrudníku (bez ohýbania ramien), ohnutie chrbta (najmä v opasku), potom ohnutie. Vykonajte pomaly, 8-10 krát.

  Tréningový režim

  (okrem cvičení jemného tréningového režimu).

  Pri menšej bolesti a mimo štádia exacerbácie sa odporúča liečebná gymnastika podľa tréningového režimu.

  - dokončenie tvorby svalového korzetu;

  - normalizovať amplitúdu pohybov v kĺboch ​​dolných končatín;

  - prísne dávkované na vykonávanie cvičení spojených s pohybmi bedrovej chrbtice.

  Ležiaci na chrbte

  1. Východisková poloha - nohy sú ohnuté v bedrových a kolenných kĺboch, nohy spočívajú na podpere. Ruky v „zámku“ za hlavou. Zdvíhanie hlavy a ramien z podlahy. 6-8 krát.
  2. I.p. - nohy spočívajú na podpere, medzi nohami je upnutá ťažká guľa. Posuňte loptu doprava a doľava. 6-8 krát.
  3. Holene spočívajú na opore, medzi nohami ťažká guľa. Vytiahnutie kolien k brade s oddelením hlavy od podlahy. 6-8 krát.
  4. Ruky s činkami sú presunuté na ľavú stranu, kolená sú ohnuté doprava a naopak. 6-8 krát.

  Ruky pozdĺž tela, nohy rovné. Cez boky potiahnite ruky za hlavu a súčasne stojte smerom k sebe, vdychujte. Ruky nadol a nohy uvoľňujúce - výdych. Opakujte 4 krát.

  Ležiaci na bruchu

  1. Paže natiahnuté dopredu. Zdvihnite hlavu a plecia, odložte ľavú ruku dozadu - na stranu, s telom otočeným doľava. Opakujte to pravou rukou..
  2. Pohybujúc sa rovnými rukami dozadu, zdvíhaním hornej časti tela, zdvíhaním nôh ohnutých na kolenách. 6-8 krát.
  3. Striedanie flexie a predlžovania nôh v kolenných kĺboch. 15-20 krát.

  Pri výkone cvičení je potrebné monitorovať srdcový rytmus. Aby bola intenzita zaťaženia optimálna, pulz by nemal prekročiť 120 - 140 úderov za minútu. Meranie srdcovej frekvencie sa vykonáva na začiatku a na konci relácie..

  Pravidlá správania sa v každodennom živote s bedrovou kosťou

  Aby sa osteochondróza nezhoršovala, je potrebné sa vyhnúť fyzickým činnostiam a pozíciám chrbta, ktoré vedú k prudkému sťahu svalov dolnej časti chrbta..

  Znižuje zaťaženie bedrovej polohy na chrbte (50% znižuje tlak vo vnútri disku), ale sedenie s takouto osteochondrózou je dôležité čo najmenej. V stojacej polohe je potrebné častejšie meniť polohu a prenášať náklad z jednej nohy na druhú.

  Tiež by ste sa mali vyhnúť dlhšej polovici naklonenej polohy tela - v tejto polohe sú disky vystavené maximálnemu zaťaženiu. Aby sme to dosiahli, narovnávame každú štvrtinu hodiny, robíme niekoľko pohybov v dolnej časti chrbta a veľmi hladko niekoľko zákrut tela, ako aj niekoľko naklápaní dozadu a dopredu (3-5 minút; bez napätia a námahy).

  Pri chôdzi je dôležité vyhnúť sa náhlym pohybom a krokom. Je lepšie jazdiť v doprave.

  Počas sedavej práce musí pacient sledovať svoje držanie tela a dobrovoľné úsilie na jeho kontrolu - narovnať chrbát, nezabudnite na pravidelné narovnávanie a hladké plachty.

  Je dôležité, aby vodiči zvážili, ako nainštalovať svoje sedadlo, aby sa zabezpečila maximálna bedrová podpora. Povinná 5-minútová prestávka po 2 - 3 hodinách nepretržitej jazdy, počas ktorej sa zahrievajú.

  Stand-up práca vyžaduje optimalizáciu pracoviska, aby sa zabránilo nakláňaniu smerom k nemu. Za týmto účelom môžete napríklad zvýšiť výšku tabuľky, predĺžiť mop. Ak sa potrebujete dostať dolu, je dôležité, aby ste sa opreli, ale aby ste si priplávali priamo dozadu.

  Odporúča sa tiež vyhnúť sa zdvíhaniu, používať korzet na spodnú časť chrbta počas fyzickej práce a samozrejme dennú cvičebnú terapiu osteochondrózy..

  Čo robiť, keď na cvičebnú terapiu nie je dosť času?

  Vyššie uvedené komplexy umožňujú pri správnom vykonaní zaručiť zaručené zlepšenie a predchádzať komplikáciám osteochondrózy. To si, samozrejme, vyžaduje istý čas. Okrem toho je osteochondróza najčastejšie prítomná vo všetkých častiach chrbtice okamžite. V nemocnici sa cvičebná terapia vykonáva iba pre najviac postihnuté oddelenie. Je však úplne logické, že sa lieči celá chrbtica.

  Ak vykonáte všetky tieto komplexy, pacient bude mať svalové korzety a - pozornosť - bonus: bude mať tónovanú postavu. Pre ľudí so sedavým životným štýlom nie je potrebné vymýšľať ďalšie zaťaženie tela.
  Aj keď tieto komplexy nenahradia telocvičňu (samozrejme nedôjde k úľave od svalov), posilnia sa hlboké svaly, čo je veľmi dôležité pre zdravú prácu nielen pohybového aparátu, ale aj vnútorných orgánov..

  Ak nie je čas na komplex, ale je potrebné cvičiť na zlepšenie stavu, pocit ľahkosti v chrbtici, ponúka sa päťminútový liečebný komplex, ktorý pozostáva z hlavných najdôležitejších cvičení..

  KOMPLEXNÝ LFK - PÄŤ MINÚT S Cervikálnou osteochondrózou

  Všetky cvičenia sa vykonávajú pri sedení, najlepšie pred zrkadlom, ktoré ovláda vaše telo, hlava rovno, brada rovnobežne s podlahou; ruky na opasku, kolená k sebe, dôraz na chodidlá.

  1. Pomalá hlava sa otočí doprava a doľava s oneskorením v konečných polohách na výdychu. Inšpiráciou - návrat do východiskovej polohy - hlava rovno, brada rovnobežne s podlahou. Opakujte 3-4 krát.
  2. Pomaly sa nakláňa hlava doprava a do ľavého ramena (nedvíhajte ramená!) So oneskorením v konečných polohách na výdychu. Na inšpiráciu - do východiskovej polohy. Opakujte 3-4 krát.
  3. Pomalý sklon hlavy nadol, brada smerom k hrudníku (zuby sú zatvorené, ústa sa neotvárajú), na výdychu natiahnite čo najnižší. Návrat na I.P.- dych. Nevyhadzujte hlavu späť! Opakujte 3-4 krát.
  4. Pomaly potiahnite bradu smerom do stredu pravej kľúčnej kosti, potom rovno a do stredu ľavej kľúčnej kosti. Opakujte 4 krát.
  5. Pomaly nakloňte hlavu nadol a „nakreslite“ polkruh z jedného ramena na druhé a späť chrbtom s bradou (zuby sú zatvorené, ústa sa neotvárajú). Opakujte 4 krát.
  6. Vytiahnite hlavu, na pár sekúnd podržte a uvoľnite si krk. Opakujte 2 - 3 krát.
  7. Položte päste na bradu a na niekoľko sekúnd ich zatlačte na päsť. Opakujte 2 - 3 krát.
  8. Cvičenie s odporom: kefa v „zámku“, poloha na čele. Stlačte dlane na čele a na čele na dlani, na niekoľko sekúnd podržte. Opakujte 2 - 3 krát.
  9. Tiež s dlaňami na zadnej časti hlavy.
  10. Podobne položte dlaň na hlavu zo strany. Hlava naklonená do strany, vykazujúca odpor.
  11. Tiež dlaň v oblasti chrámu. Otočte hlavu nabok, odporujte.
  12. I.P. - ruky sú ohnuté v lakťoch, dlaňou položenou na dlani, v úrovni brady. Natiahnite dlane striedavo čelom, bradou, pravým uchom, ľavým uchom. Opakujte raz.

  LFK-PÄŤ MINÚT V OSTEOCHONDROZE S RASTLOM

  1. I.P. - sedenie, ruky pozdĺž tela. Zdvíhanie rúk - vdychovanie, znižovanie rúk - výdych. Opakujte 2 - 3 krát.
  2. I.P. - to isté. Zdvíhanie a spúšťanie ramien ťahom. Opakujte 4-6 krát.
  3. Sedenie, dlane na plecia. Kruhové pohyby v ramenných kĺboch. 10-krát v každom smere.
  4. Sedenie, dlane po plecia, lakte do strán. Udržujte lakte pred vami, sklopte hlavu dopredu, okolo chrbta - výdych; Vezmite si lakte späť, zohnite sa v hrudnej oblasti a hlavu rovno nadýchnite. Opakujte 3-4 krát.

  I. P. - sediaci, rovné ruky do strán. Nožnice sú horizontálne. Prekrížte si pred sebou priame ruky a roztiahnite ich od seba. Opakujte 10-12 krát.

 • I. P. - sediace - nožnice vertikálne: pravá rovná ruka nad hlavou, za hlavou, ľavá rovno pozdĺž tela. Zmena polohy rúk. Opakujte 10-12 krát.
 • I. P. - sedenie, zboku do strán, kruhové pohyby s rovnými rukami dopredu a dozadu. Opakujte 10-12 krát v každom smere.
 • I. P. - sedenie, ruky pozdĺž tela. Trup vpravo. Potom naopak. Opakujte 4-6 krát v každom smere. Toto cvičenie je možné vykonať pri sedení..
 • Päťminútová cvičebná terapia bedrovej osteochondrózy

  1. I.P. - ležiace na bruchu. Ruky sú ohnuté v lakťoch a pritláčané k telu, nohy rovné. Zdvihnite hornú časť tela po rovných ramenách, otočte hlavu doprava - doľava. Vráťte sa do ip, relaxujte. Opakujte 2 - 3 krát.
  2. Paže natiahnuté dopredu, rovné nohy. „Plazte sa“ rukami a zdvíhajte trup. Opakujte 4-6 krát.
  3. I.P., tiež „Mosadz“ s rukami. Opakujte s každou rukou 4-6 krát.
  4. Štetce pod bradou, plaziace sa „v plastuski“, striedavo potiahnite koleno k lakťom. Opakujte 4-6 krát v každom smere.
  5. Nohy sú rovné. Ponožky „zdvíhajú“ nohu striedavo nadol a „vyzerajú“ na podlahu. Opakujte 4-6 krát s každou nohou.
  6. Paže a nohy sa narovnali. Zároveň zdvihnite rovné ruky a nohy nahor, na niekoľko sekúnd podržte, sklopte a uvoľnite sa. Opakujte 3-4 krát.

  Špecialista na adaptívnu telesnú výchovu Ekaterina Shishulina

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Čas čítania: min.Maternicové myómy patria medzi najbežnejšie patologické stavy reprodukčnej sféry ženského tela a, samozrejme, po stanovení diagnózy by malo byť jasné, ako s ňou žiť, okrem liečby tejto choroby, ktorá súvisí s lekárskou oblasťou činnosti.
  Osteochondróza postihuje dostatočne často driekovú bedru. Túto diagnózu robí 80% ľudí, ktorí išli k lekárovi s bolesťou chrbta. Bedrový kĺb má najväčšiu záťaž, takže musíte poznať predpoklady na rozvoj osteochondrózy a snažte sa ich vylúčiť zo života..
  Inguinálna hernia je defekt v prednej brušnej stene, pri ktorom niektoré vnútorné orgány (zvyčajne veľké omentum, črevo, vaječník) čiastočne vystupujú z brušnej dutiny do ingvinálneho kanála..