loader

Hlavná

Liečba

Výčnelok miechy: liečba, príčiny, príznaky

Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..

Po stretnutí s rôznymi lekármi o bolesti chrbta môže človek získať veľa rôznych diagnóz, z ktorých sa mnohé stratia: osteochondróza, ischias, lumbalgia, dorzalgia, radikulopatia, dorzopatia a ďalšie. Mnoho ľudí si myslí, že ide o rôzne choroby, že lekári sú zmätení a nič nevedia. To nám neprináša optimizmus, surfujeme po internete, zmätok v hlave sa iba zväčšuje.

Všetky tieto koncepty sú názvy symptómov takého procesu, ako sú degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici a medzistavcové platničky s rôznou mierou závažnosti. Áno, pre koho je obvyklejšia, môže sa to nazývať osteochondróza, hoci lekári sa od tohto termínu postupne vzdávajú. Jednou z príčin bolesti chrbta je vyčnievanie medzistavcových platničiek, ktorých ošetrenie napíšeme nižšie..

Trochu anatómie

Náš chrbtový stĺp je oporou pre celé telo. Ale na ohýbanie, ohýbanie a sústruženie musí byť pohyblivý, takže pozostáva z mnohých (alebo skôr z 33) stavcov, ktoré sú navzájom spojené prostredníctvom kĺbov a väzov. Takéto spojenie sa v medicíne nazýva polo-mobilný - chrbtica je schopná vo všeobecnosti vykonávať pohyby, ale zároveň každý stavec zostáva nehybný vzhľadom na hlavnú os..

Faktom je, že naša chrbtica plní ďalšiu dôležitú funkciu - chráni pred poškodením miechy, ktorá ňou prechádza.

Stavec má telo a prove. Vertebrálne telieska, umiestnené na sebe, tvoria chrbticu a otvory vo vnútri oblúkov tvoria miechu. Procesy siahajú od oblúkov: dva horné a dva dolné kĺbové procesy, pravý a ľavý priečny proces a odstredivé procesy (to sú tie, ktoré sami cítime na chrbte). Medzi susednými kĺbovými procesmi sú foraminálne diery. Miechy cez ne vystupujú z miechy..

Medzi stavcami sa nachádza medzistavcový disk (MTD). Plní úlohu semi-mobilného pripojenia, ako aj funkcie odpisovania (zmierňuje šok a šok)..

Disk je chrupavkovitý vláknitý prsteň, vo vnútri ktorého sa nachádza buničité jadro. Nad a pod ním sú pokryté tenkými hyalínovými platničkami, cez ktoré sa živí (samotný MTD nemá vlastné plavidlá)..

Jadro má želé podobnú štruktúru, schopnú sťahovania a rozširovania pod zaťažením pozdĺž vertikálnej osi. Jadro sa dodáva cez póry uzáveru chrupavkových dosiek s viac-menej rovnomernou fyzickou námahou. Preto pre svoju normálnu funkciu je nepohyblivosť a nadmerné napätie v chrbtici škodlivé.

Vláknitý prsteň je hustejší, pozostáva z viacsmerných kolagénových vlákien, preberá rotačné zaťaženie (krútenie okolo osi).

Vláknitý krúžok normálne rovnomerne obaluje a drží jadro v strede disku.

Mechanizmus rozvoja

Čo sú degeneratívne zmeny na disku? Predpokladá sa, že naša chrbtica začína starnúť po 20 rokoch. V tomto veku sú cievy, ktoré kŕmia MTD, konečne atrofované a výživné látky sa dodávajú iba prostredníctvom chrupavky hyalínu. U osôb starších ako 45 rokov dochádza k degenerácii chrbtice u 90%, starších ako 60 rokov - u 100%.

Osteochondróza je odplata pre vzpriamené držanie tela. Osové zaťaženie chrbtice vedie každý rok k prasknutiu jednotlivých vlákien vláknitého prstenca. Pre niekoho sa to stáva rýchlejšie, pre niekoho pomalšie.

S vekom sa množstvo vody v našich tkanivách znižuje, disk sa stáva menej elastickým. Mikrotrhliny a strata vlhkosti spôsobujú jej sploštenie. Želatínové jadro je látka, aj keď mäkká, ale odolná. Ak zatlačíme gumovú guľu zhora nadol, tlak v nej sa zvýši a mierne sa rozšíri do strán.

Je to tak s vláknitým jadrom: ako sa výška disku zmenšuje, začína sa splošťovať a ak nájde slabé miesto vo forme prasknutia vnútorných vlákien vláknitého prstenca, bude vystupovať prevažne v tomto smere. Chrupavkový prstenec bude tiež vyčnievať pod tlakom jadra a presahuje hranice stavcov. Toto sa nazýva vyčnievanie miechy..

Ak v tejto fáze neurobíte žiadne opatrenia, tlak vo vnútri disku sa zvýši, v budúcnosti dôjde k prasknutiu okrajových vlákien, to znamená k úplnému prasknutiu vláknitého prstenca. Jadro vyčnieva za svoje hranice - vytvára sa medzistavcová prietrž. Preto je výstupok počiatočné štádium medzistavcovej prietrže, je to výstupok disku bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Výčnelky sa vyskytujú častejšie pri kýloch, takže najčastejšou príčinou bolesti chrbta.

Výčnelky sa nachádzajú hlavne v bedrovej, krčnej, veľmi zriedka v hrudníku.

Dôvody rozvoja

Hlavnou príčinou vystupovania z disku sú degeneratívne procesy súvisiace s vekom alebo iným spôsobom - osteochondróza. Vyvolávajúce faktory sú:

 • Poranenie miechy.
 • Zakrivenie, skolióza, ktoré sa tvoria v detstve.
 • Vrodená slabosť spojivového tkaniva.
 • Nadváha.
 • Väčšinou sedavá práca.
 • Nadmerné zaťaženie chrbtice (ťažká fyzická práca spojená s zdvíhaním hmotnosti).
 • Slabý svalový rámec kvôli nedostatočnej fyzickej aktivite.
 • Nesprávna poloha tela pri zdvíhaní hmotnosti.
 • Ostré pohyby, ktoré presahujú obvyklé pohyby (pády, prudké stúpanie, rotácia).
 • Časté vibračné zaťaženie chrbtice (osteochondróza u vodičov).
 • Odložená operácia odstránenia disku - diskektómia. Potom sa zaťaženie susedného MTD prudko zvyšuje.
 • infekcie.

Podľa oblasti vyčnievania sa delia na:

Difúzny (kruhový)

K výčnelku dochádza difúzne a zaberá viac ako 50% obvodu disku.

miestna

Opuch je v oblasti obmedzený (menej ako 25% obvodu disku).

 • Hind (stredný, dorzálny). Nebezpečné, pretože môžu tlačiť priamo na miechu..
 • Predná (ventrálna). Všeobecne asymptomatický.
 • bočné.
 • Zadná strana. Najbežnejšie môžu komprimovať korene miechy.
 • Foraminal. Priamo vo výstupnej zóne chrbtice je takmer vždy sprevádzaná príznakmi radikulopatie.

Na strane lokalizácie

 • Ľavák.
 • Správny.
 • bilaterálne.

Podľa veľkosti

 • Malý - 1 - 2 mm.
 • Stredná - 3-5 mm.
 • Veľké - viac ako 6 mm.

Sú to spriemerované veľkosti, význam vysunutia ako veľkej alebo malej závisí od lokalizácie v konkrétnom oddelení. Takže v oblasti krčka maternice je výčnelok 4 mm už považovaný za veľký a prejavuje sa ako príznaky, pričom v bedrovom výčnelku môže dosahovať až 8 mm a nijakým spôsobom sa nemôže prejaviť..

Hlavné príznaky

Výčnelky disku môžu byť dlho asymptomatické. Prejaví sa, keď výstupok začne vyvíjať tlak na nervové štruktúry - miechu alebo jej korene. Hlavnými príznakmi sú bolesť a radiálny syndróm..

Bolesť môže byť menšia, pravidelne sa vyskytujúca po fyzickej námahe, alebo sa môže náhle objaviť pri útoku ako „bedrový kôš“. Útok sa môže vyskytnúť raz a už sa neobťažovať, alebo sa periodicky relapsovať, alebo bolesť, ktorá vám neustále vadí a vôbec nezmizne. Bolesť je spôsobená priamym tlakom na nervové štruktúry a reflexným svalovým kŕčom.

Radikálne syndrómy závisia od lokalizácie patológie, hlavnými prejavmi sú narušenie citlivosti a svalového tonusu. V počiatočných fázach nemusí pacient cítiť nič, ale neurologické vyšetrenie už ukáže asymetriu reflexov..

Bedrový výčnelok

Najbežnejšou lokalizáciou výčnelku je lumbálna oblasť. Táto časť chrbtice nesie hlavné oporné bremeno, pozostáva z piatich najmasívnejších stavcov. Sú označené L1-L5. Disky v bedrovej oblasti sú tiež označené latinskými písmenami stavcov, medzi ktorými sú umiestnené. Napríklad pohon L3-L4.

Piaty bedrový stavca je spojený posledným MTD s krížovou kosti a je označený ako L5-S1. Kôra sa skladá z 5 fúzovaných stavcov a diskov už nie sú.

Hlavné zaťaženie pociťujú bedrové bedrá pri zdvíhaní závaží, ako aj pri sedení. Kýly sa najčastejšie vyskytujú na disku L5-S1 (50%) a L4-L5 (40%).

Hlavnými príznakmi vyčnievania disku v bedrovej oblasti sú bolesť a kompresia koreňov nervov. Najčastejšie trpí sedací nerv.

Bolesť je lokalizovaná v dolnej časti chrbta, ale môže byť daná nohe, zadku a žalúdku. Zosilňuje sa pohybmi, keď sa snaží sedieť alebo stáť. Vyskytuje sa reflexný svalový spazmus, vytvára sa jemná poloha tela: nadmerne narovnaná alebo naopak ohnutá chrbát, zakrivenie do strany..

Nervové korene vychádzajúce z lumbosakrálnej oblasti inervujú celú dolnú končatinu, ako aj panvové orgány. Príznaky ich kompresie závisia od typu výčnelku, jeho smeru, veľkosti. To sa prejavuje hlavne:

 • Kreslenie bolesti nôh.
 • Parestézia - pocit plazenia, znížená citlivosť, pálenie v dolných končatinách aj v slabinách a perineu.
 • Oslabenie svalovej sily v nohe.
 • Zmiznutie niektorých reflexov.

Kompresia z copu s dysfunkciou panvových orgánov počas výčnelku je zriedkavá.

Výčnelok v krčnej chrbtici

Krčná oblasť je postihnutá obrovskou pohyblivosťou vo všetkých smeroch, v nej sa nachádza 30% všetkých výčnelkov. Skladá sa zo 7 stavcov. Sú označené v poradí od lebky latinským písmenom C (C1-C7)..

 • Bolesť v krku spôsobená bolesťou, kreslením alebo „streľbou“, ktorá sa zhoršuje pohybmi.
 • Krčný kŕč, niekedy do bodu, keď pacient nemôže pohnúť hlavou.
 • Streľba z bolesti chrbta na hlave.
 • Ožiarenie bolesti ramien, paže.
 • Pálenie pokožky hlavy.
 • Parestézia v rukách - znecitlivenie, brnenie, pocit, že ruka bola „sklopná“.
 • Oslabovanie rúk.
 • Bolesť hlavy, závraty.

diagnostika

Podľa vyššie uvedených príznakov je možné podozrenie na MTD výčnelok. Vyšetrenie neurológom môže odhaliť stratu reflexov, zníženie citlivosti a svalovej sily. Takto získate približnú predstavu o tom, ktorá jednotka je ovplyvnená..

röntgenový

Najdostupnejšou štúdiou je konvenčná rádiografia. S jeho pomocou nie je možné vidieť vyčnievanie, napriek tomu sa oplatí zanedbať ho. Rádiografia vám umožňuje získať všeobecnú predstavu o chrbtici, jej zakrivení, stave stavcov a vylúčiť zlomeniny. Rádiológ tiež uvedie nepriame známky vyčnievania alebo kýly disku: zníženie jeho výšky.

CT a MRI

Presnejšie štúdie o stave MTD sú CT alebo MRI. Mäkké tkanivá vrátane diskov sa lepšie prezerajú pomocou MRI. V prípadoch, keď je táto metóda kontraindikovaná alebo neprístupná, sa predpíše CT.

Na tomogramoch je vyčnievanie vnímané ako vydutie chrupavkovej platne za hranicami stavcov. Jeho hlavný rys odlíšenia od prietrže: šírka medzi okrajmi vyčnievania je vždy menšia ako šírka v spodnej časti..

Záver MRI sa vždy uvádza:

 • typ výčnelku (výčnelok alebo extrúzia),
 • lokalizácia (presné označenie disku, napríklad C5-C6),
 • jeho smer (dorzálny, bočný, stredný), rozmery,
 • stav miechového kanála.

Základné zásady zaobchádzania

Ako zaobchádzať s vyčnievaním disku? Správnym životným štýlom a primeranou konzervatívnou liečbou je možné dosiahnuť vymiznutie všetkých príznakov a predĺženú remisiu choroby. Druhým cieľom je zabrániť progresii a prechodu stavu do štádia medziobratlovej kýly.

Existuje mnoho tradičných a netradičných a niekedy aj exotických liečebných postupov na výčnelky. Pretože táto patológia je veľmi bežná, dopyt diktuje ponuku a môžete naraziť na reklamu na „najúčinnejší prostriedok na bolesť chrbta“ všade, najmä na internete..

avšak ani vedci sa niekedy nedohodnú na jednom alebo druhom opatrení. Napríklad stále neexistujú žiadne jasné odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity počas exacerbácií: čo je lepšie - ľahký odpočinok alebo mierne cvičenie.

Základné princípy liečby sú však známe:

 1. Účinné zmiernenie bolesti.
 2. Znížený stres na chorú chrbticu.
 3. Posilnenie svalovej kostry chrbtice.
 4. Svalové kŕče.
 5. Zlepšenie nervového správania.
 6. Spomalenie degenerácie chrupavky.

Liečba počas obdobia exacerbácie sa líši od liečby v období zotavenia. Hlavným cieľom počas exacerbácie je anestézia a naj šetrnejší režim.

Liečba drogami

Narkotické analgetiká

Sú to lieky ako Paracetamol, Analgin, Baralgin, Tempalgin. Používajú sa menej často ako NSAID, ale môžu byť predpísané, ak existujú kontraindikácie pre nesteroidy, krátke kurzy.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Toto je veľká skupina liekov, ktoré majú analgetické aj protizápalové účinky. Najčastejšie sa predpisujú. Tie obsahujú:

 • ako starý, dobre známy pre všetkých Ibuprofen, Ketoprofen, Diclofenac, Meloxicam,
 • rovnako ako lieky novej generácie - Celecoxib (Celebrex), Dexalgin, Lornoxicam (Xefocam), Nimesulid (Nise).

Používajú sa v tabletách, čapíkoch a injekciách. Hlavným vedľajším účinkom je schopnosť spôsobiť vredy a eróziu na gastrointestinálnej sliznici, takže aj jedna nesteroidová tableta by sa mala vypiť pod omeprazolom a jeho analógmi..

Približné porovnanie hlavných NSAID

Prvý liek podľa výberu

S ťažkou bolesťou

Porovnateľné s účinnými narkotickými analgetikami

Riziko vedľajších účinkov sa zvyšuje, ak sa používa dlhšie ako 7 dní

DrogaÚľava od bolesti
účinok
bočné
účinky
Spôsob aplikáciePoznámky
diclofenac+++++
 • Vnútri 1-3 krát denne
 • V / m alebo v / v 1-2 krát
 • Sviečky v konečníku
ibuprofen+++Vnútri 2-3 krát denneLiek voľby pre miernu bolesť, nízky výskyt vedľajších účinkov
ketoprofén+++++
 • vnútri
 • svalu
 • rektálne
Často sa vyskytuje hnačka, plynatosť, nevoľnosť
ketorolac++++++
 • Vnútri 2-4 krát denne
 • svalu
Xefokam+++++
 • vnútri
 • svalu
 • Intravenózna kvapkanie
S opatrnosťou u starších pacientov, ako aj pri ochoreniach pečene, obličiek
meloxicam+++
 • vnútri
 • svalu
 • Vo sviečkach
Tiež. Pohodlné prijímať raz denne
piroxikam++++
 • vnútri
 • rektálne
Pomalý nástup účinku (po 3 až 4 hodinách)
celecoxib+++Vnútri 2 krát denneHistória voľby u pacientov s peptickým vredom v anamnéze

Základné NSAID v tabletách

 • Celebrex (deyst. Veci. Celecoxib 10 ks, 420 rubľov)
 • Arcoxia (etorikoxib 7 ks, 600 rubľov)
 • Texamen (tenoxikam 10 ks. 250 rubľov)
 • Nise, Nimulide, Nimica (cena nimesulidu 20 ks. 80 - 150 rubľov)
 • Nalgesinum (naprksen 10 ks. 110 - 150 rubľov)
 • Movalis, Arthrosan, Meloxicam (Meloxikam cena 20 tab. 40 rubľov, Movalis 20 tab. 250 rubľov)
 • Ketanov, Ketarol, Ketorolac Ketorolac cena 20 tab. 40 - 60 rub.)
 • Naproxen (120 - 260 rubľov), Nalgesin
 • Ketoprofén: Arthrosilen, Bystrumkaps, Ketonal, Flexen (Ketoprofen 20 ks. 150 rubľov, Bysrumkaps 10 ks. 250 - 270 rubľov, Flexen 30 ks. 170 rubľov)
 • Ibuprofen (cena ibuprofénu 20 rub. 15 rubľov, Nurofen 12 ks 110 rubľov, Faspik 6 ks. 100 rubľov, Burana 10 ks. 80 rubľov).
 • Diclofenac: Diclofenac cena 20 ks. 40 rub, Voltaren 20 ks. 200 rub, Ortofen 30 ks. 20 rub., Diklak 10 ks. 70 - 100 rub.
 • Aertal 20 tabliet 400 rub aceklofenak.
 • Ksefokam 10 ks 130-200 rub. lornoxikam.

Kombinované lieky proti bolesti

Aktuálne lieky

Dobrým účinkom sú aj topicky aplikované lieky - vo forme mastí, gélov alebo náplastí (pozri masti na bolesť). Môžu mať:

 • Rozptyľujúci efekt zahrievania. Sú to masti a balzamy obsahujúce gáfor, extrakt z korenia, hadie jedy, korenie.
 • Protizápalové účinky - masti s ibuprofenom, indometacín, voltarénový gél, dolgitový krém, náplasť s voltarenom a ďalšie.
 • Iba analgetický účinok, napr. Náplasť Versatis lidokainu.

Omamné látky proti bolesti

Pri silnej bolesti sa niekedy používajú lieky obsahujúce silné omamné látky. Silné lieky v našej krajine nie sú v liečbe bolesti chrbta rutinou. Lieky obsahujúce slabé opioidné analgetiká sa však môžu predpisovať na bolesť, ktorá sa nekončí konvenčnými prostriedkami. Sú to kodeín, tramadol a kombinované lieky obsahujúce kodeín - Sedalgin Neo, Pentalgin N, Piralgin a ďalšie. Z lekárne sa prepúšťajú iba na lekársky predpis.

Svalové relaxanciá

Sirdalud, Midokalm, baklofen. Pridávajú sa k liečbe, ak existuje myofasciálna zložka bolesti alebo ak počas niekoľkých dní nedochádza k účinkom liekov proti bolesti..

antikonvulzíva

Mnoho ľudí sa čuduje, prečo sú pri liečbe radiiculitídy predpisované lieky na epilepsiu. Nebudeme popisovať mechanizmus ich pôsobenia, ale také lieky, ako je Finlepsin a modernejší pregabalín a Gabapentin, sa veľmi dobre vyrovnajú s neuropatickou bolesťou a tiež znižujú parestéziu, necitlivosť, svalové kŕče..

Preparáty pre křupavku

Sú to lieky obsahujúce glukozamín a chondroitín sulfát. Sú určené na zlepšenie metabolických procesov v chrupavkách vrátane medzistavcových platničiek. Sú to lieky ako DONA, Arthra, Alflutop, Teraflex, Structum, Rumalon, Chondroitín. K dispozícii vo forme injekčných roztokov a vo forme tabliet a kapsúl, ako aj mastí. Používajú sa dlhé kurzy v období klesajúcich exacerbácií.

Lieky, ktoré zlepšujú vedenie nervových impulzov

Určené, keď kompresia nervových koreňov vedie k zhoršenej citlivosti. Patria sem lieky skupiny B (milgamma, combilipen, neuromultivitída), ako aj lieky proti anticholinesteráze Prozerin, Neuromidin.

Nedrogová liečba

režim

Počas obdobia exacerbácie sa odporúča mierny režim s obmedzeným zaťažením a nadmernými pohybmi v chorej chrbtici. Posteľ je možná na krátky čas, 1-2 dni, potom lekári stále odporúčajú pohybovať sa. Odporúča sa nosiť špeciálny bedrový korzet alebo krčný golier..

fyzioterapia

Dobrý účinok dáva aplikátor Kuznetsov

Cvičebná terapia sa odporúča začať v období ustupujúcej exacerbácie a pokračovať intenzívnejšie, keď bolesť úplne zmizla. Na chrbte je veľa cvičení, je lepšie zvoliť si ich spolu s lekárom alebo sa zapojiť do špeciálnych liečebných skupín. Hlavným cieľom cvičení pri liečbe výčnelkov disku je posilnenie svalovej kostry obklopujúcej chrbticu. V takom prípade by ste sa mali vyhnúť nadmernému zaťaženiu chrbtice..

Ak hovoríme o krčnej chrbtici, sú tu prijateľné izometrické cviky - to znamená, statické svalové napätie bez pohybu hlavy (opierajúc sa o naše ruky, postupne namáhame všetky skupiny krčných svalov)..

Pokiaľ ide o driekovú bedru, takmer všetky cvičenia sa vykonávajú ležiace alebo stojace na všetkých štyroch, tj bez axiálneho zaťaženia. Veľmi dobré cvičenia vykonávané vo vode, alebo len plávanie zadarmo.

Je potrebné stanoviť, aby sa cvičenia vykonávali každý deň, a to aj pri dosahovaní dlhodobej remisie choroby. Pozri cvičenia na osteochondrózu.

Masáž a manuálna terapia

Pri vystupovaní disku nie sú masážne a manuálne techniky kontraindikované. Pomáhajú zmierniť svalové kŕče a znižujú bolesť, zlepšujú krvný obeh a metabolické procesy v patologickej oblasti. Musíte však dôverovať skutočne skúsenému pánovi.

Masáž sa môže začať už v období ukončenia exacerbácie, počnúc relaxačnými technikami a postupne sa prechádza k intenzívnejším.

„Bridge“ - na roztiahnutie chrbtice.

Dobrý manuálny terapeut začne liečbu až po preštudovaní všetkých obrázkov a tomogramov.

Vymknúť

Protahovacie techniky tiež pomáhajú eliminovať kompresiu nervových koreňov. Na natiahnutie chrbtice existujú špeciálne stoly. Existujú tiež metódy podvodnej trakcie.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické účinky sú pri liečbe výčnelkov veľmi populárne. Môže byť priradená už v akútnom období. Používajú sa diadynamické prúdy (DDT), elektroforéza a fonoforéza rôznych protizápalových a analgetických liekov, ultrazvuk, parafínové kúpele..

Kúpeľná liečba

Liečba sanatória je indikovaná bez zhoršenia ochorenia. Zvyčajne sa používajú rôzne metódy - cvičebná terapia, masáž, fyzioterapia, bahenná terapia, radónové a sírovodíkové kúpele, ďalšie procedúry.

Invazívne liečby

Štiepanie vyvoláva bolesti

Pri silnej bolesti je možné štiepenie tzv. Spúšťacích zón, tj oblastí s najväčšou citlivosťou počas búšenia srdca. Pacienti túto blokádu často nazývajú. Najčastejšie sa blokády vykonávajú pri liečbe výčnelkov v bedrovej oblasti. Zvyčajne sa zavádza liečivá zmes anestetík, glukokortikoidných hormónov, vitamínov B. Účinok je dobrý, ale krátkodobý.

Epidurálna anestézia

Anestetika sa vstrekuje do subdurálneho priestoru miechového kanála. Pri výčnelkoch sa zriedka vykonáva v prípadoch, keď je bolesť úplne odstránená. Účinkuje anestéziológ.

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Operácia výčnelkov je mimoriadne zriedkavá. V posledných rokoch sa objavili minimálne invazívne techniky na odhalenie jadra disku za účelom zníženia jeho veľkosti. Princíp je jasný: pomocou nejakého fyzikálneho faktora je časť jadra zničená, tlak vo vnútri disku klesá a výčnelok je vďaka svojim elastickým vlastnostiam stiahnutý späť do svojej pôvodnej polohy.

Takáto operácia sa nazýva nukleoplastika alebo perkutánna discektómia. Podstata zásahu: pod kontrolou zariadenia je na disk privedená špeciálna kanyla, pozdĺž ktorej je vodič s nejakým deštruktívnym druhom energie.

 • Nukleoplastika studenej plazmy.
 • Laserové odparovanie.
 • Rádiofrekvenčná ablácia.
 • Hydroplastika (jadro je zničené silným tlakom tekutiny).

Takáto operácia sa vykonáva bez rezov, v lokálnej anestézii, môže sa vykonávať ambulantne, nevyžaduje sa dlhá doba zotavenia.

Výčnelky lumbálnej chrbtice

Výčnelky lumbálnej miechy sú zďaleka najbežnejšími anomáliami pri vývoji pohybového aparátu..

Bedrový kĺb, kvôli svojej flexibilite a veľkej dynamike pohybov, trpí viac ako iné oddelenia. Dôvodom je: nízka športová aktivita, nedostatočná hygiena pohybového ústrojenstva a nedodržiavanie bezpečnostných pravidiel.

Výčnelky lumbálnej chrbtice sú výčnelky medzistavcových platničiek, ktoré sú spôsobené nesprávnym rozdelením telesnej hmotnosti medzi stavce.

Stávajú sa najčastejšie po náhlych pohyboch, zraneniach pri zdvíhaní závaží, ako aj pri každodennej činnosti. Výčnelok driekovej medzistavcovej platničky je ochorenie, ktoré je v počiatočných fázach ťažké diagnostikovať, pretože jeho vzhľad často nie je spájaný so syndrómom akútnej bolesti..

Preto sa hľadanie pomoci od obete oneskoruje, až kým sa neobjavia závažnejšie anomálie, ako je herniovaný disk, ktorý nie je sprevádzaný iba silnou bolesťou, ale tiež nesie riziko poškodenia látky miechy, čo môže viesť k čiastočnej strate reflexov a dokonca paralýze končatín..

Ošetrenie výčnelkov lumbálneho disku

Za účelom správneho prístupu k liečbe takýchto anomálií je potrebné pochopiť, že akékoľvek ochorenie pohybového ústrojenstva, najmä spojené s anomáliami degeneratívnej povahy, si vyžaduje komplexné opatrenia na diagnostiku a liečbu. Nemôžete sa obmedziť na jeden alebo dva postupy, pretože k vzniku týchto chorôb často vedie celý komplex príčin.

Výčnelky lumbálnej chrbtice

Je vhodné pristupovať k liečbe zo strany eliminácie príčinných faktorov, ktoré viedli k vzniku ochorenia, ako je napríklad vyčnievanie bedrového disku, ktorého príznaky môžu byť také nevýrazné, že choroba môže jednoducho zostať bez povšimnutia pred štádiom jej exacerbácie alebo relapsu..

Najčastejšími príznakmi sú nepohodlie dolnej časti chrbta, bolesť, ktorá sa často vyskytuje pri fyzickej námahe na spodnej časti chrbta alebo počas spánku, pocit stuhnutosti pohybov, najmä bedrovej bedrovej kosti. V zriedkavých prípadoch sú tieto príznaky sprevádzané zníženou citlivosťou nôh alebo nôh, ktorá sa vyskytuje po ťažkých pohyboch tela.

Ak sa tieto príznaky objavia, mali by ste okamžite kontaktovať kvalifikovaného odborníka, ktorý vykoná komplexné vyšetrenie a pomôže určiť, ako liečiť bedrový výčnelok..

Diagnostické opatrenia často zahŕňajú rádiografiu v dvoch rovinách, zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie a počítačovú tomografiu, ktoré vám umožňujú získať jasný obraz, ktorý jasne demonštruje vývoj rôznych tkanív chrbtice, ktoré sa skúmajú. Po stanovení diagnózy sa oplatí rozhodnúť o komplexe terapeutickej liečby, ktorá vám umožní začať s liečbou výčnelkov bedrovej kosti..

Na liečbu takejto choroby sa používajú tieto metódy:

 • chirurgický zákrok, ktorý je použiteľný v prípade štípania alebo poškodenia miechy, s cieľom zabrániť vážnejším ochoreniam;
 • laserová terapia, ktorej podstatou je pôsobenie špecifického laserového lúča na jadro medzistavcového disku, ktorý sa v dôsledku tejto skutočnosti zmenšuje a vylučuje výčnelok;
 • manuálna terapia zameraná na manuálnu korekciu chrbtice, vplyv na postihnutú časť s cieľom normalizovať polohu disku. Tento postup by sa mal vykonávať iba na základe jasného odporúčania lekára a iba v špecializovaných lekárskych strediskách, v ktorých majú odborníci za svoju činnosť prísnu zodpovednosť;
 • komplexy fyzickej terapie, ktoré normalizujú vývoj miechových svalov, správne rozdeľujú záťaž medzi stavce, čím vylučujú príčinu choroby;
 • masážna terapia zameraná na odstránenie opuchu postihnutej chrbtice, normalizáciu prietoku krvi a lymfatického toku, čím sa zabezpečí správny metabolizmus a spustenie regeneračných procesov v tele.

Výčnelky bedrovej chrbtice, ktorých ošetrenie sa môže vykonávať aj v špeciálnych sanatóriách, si vyžadujú stálu pozornosť odborníkov. Je to porušenie lekárskeho svedectva, nesprávna metóda konzervatívnej liečby alebo iné faktory nešpecializovaného pôvodu, ktoré spôsobujú dlhé a neúčinné liečenie choroby, ako je napríklad výčnelok bedrovej chrbtice..

Ako liečiť bedrový výčnelok

Liečba výčnelkov bedrového kĺbu je najúčinnejšia pri prísnom dodržiavaní odporúčaní kvalifikovaného odborníka. Preskúmania lekárov a samotných pacientov ukazujú, že dôsledné dodržiavanie odporúčaní lekára vám umožňuje rýchlo vrátiť pacienta do pracovného procesu, zabrániť opakovaným prejavom choroby, ako aj znížiť náklady na lekárske zákroky a čas, ktorý je pre nich potrebný..

Z tohto hľadiska najvyššie výsledky pri liečení chorôb, ako je výčnelok lumbosakrálnej chrbtice, ukazujú sanatóriá a lekárske strediská s denným nemocničným oddelením. Pod dohľadom širokej škály špecialistov bude pacient nielen schopný prijať kvalitný diagnostický komplex, ale aj liečiť choroby pohybového ústrojenstva, podstúpiť rehabilitačné procedúry, ako sú masáže a kurzy špeciálnych simulátorov so skúseným trénerom. Náklady a povahu takýchto cielených návštev v týchto organizáciách možno objasniť na špecializovaných internetových stránkach alebo zavolaním do registra, kde konzultant organizácie odpovie na všetky otázky..

Výstupok bedrovej medzistavcovej platničky

Výčnelok bedrovej medzistavcovej platničky je choroba, ktorá môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie ľudského tela v dôsledku skutočnosti, že existuje riziko pasenia, stláčania a poškodenia tkaniva miechy..

V súvislosti s touto skutočnosťou je potrebné liečbu doplniť odstránením príčin, ktoré viedli k tejto chorobe pohybového aparátu. Najkomplexnejší prístup k tomuto problému umožní prístup k športovým bremenám, doplnenie stravy o potrebné prvky, ktoré sú dôležité pre správny vývoj kostného a svalového tkaniva, ako aj vybavenie pracoviska a miest na spanie špeciálnymi ortopedickými vložkami. Pokiaľ ide o šport, plávanie a joga sú najdôležitejšie na liečenie a prevenciu chorôb, ako je vyčnievanie disku v bedrovej oblasti. Technika používaná pri joge maximalizuje silu chrbtových svalov a zabezpečí potrebné zaťaženie chrbta. Rovnaký efekt dosiahnu plavecké pohyby, ktoré budú doplnené skutočnosťou, že ľudská chrbtica je vo vode v najprirodzenejšom stave..

Pri ktorejkoľvek z vybraných metód liečby sa oplatí získať priamy súhlas lekára a nie samoliečiť.

Výčnelok disku - príčiny, príznaky, profylaxia a liečba

I. Čo je to vyčnievanie disku

Výčnelok medzistavcových platničiek je patologický proces v chrbtici, pri ktorom medzistavcové platničky napučiavajú do miechového kanála bez porušenia trhliniek. Nejde o nezávislé ochorenie, ale o jedno z etáp osteochondrózy, po ktorom nasleduje hernia. Najčastejšie sa lokalizovali v bedrovej oblasti a menej často v krčnej chrbtici.

V skutočnosti sa vyčnievanie z prietrže vyznačuje stavom vláknitého prstenca, ktorý obmedzuje a inhibuje pulpózne jadro medziobratlovej platničky. Ak si tento krúžok zachováva integritu a štruktúra disku nie je porušená, dôjde k vyčnievaniu. Ak je prsteň zlomený a časť disku vypadla - je to prietrž.

Existuje mnoho dôvodov na zničenie vláknitého prstenca - sú to vzpieranie, nedostatok fyzickej aktivity, fyzické a psychické preťaženie, nervový stres, nadmerná práca, nedostatok stopových prvkov (chondroitín, glukozamín, vápnik...), osteochondróza, skolióza, kypóza a iné choroby. ) - vzniká v dôsledku prasknutia vláknitého kruhu medzistavcových platničiek, cez ktorý vyčnieva časť želatínového jadra.

Vyčnievanie medzistavcových platničiek (PMD, z latinského „vyčnievajúceho“ - „stojí za“.) Je vyčnievanie medzistavcových platničiek mimo chrbtice bez porušenia vláknitého prstenca..

Výčnelok disku je jednou z najbežnejších foriem dystrofických porúch a počiatočné štádium tvorby prietrže na medzistavcovej platničke. Vo všetkých fázach vývoja choroby sú vnútorné vlákna vo vláknitom kruhu poškodené. Vo vonkajšom plášti však nie je medzera. V tomto prípade krúžok presahuje medzistavcové platničky a tvorí výstupok. Veľkosť výstupku je od 1 do 5 mm. Výčnelok 1-3 mm je stále považovaný za neškodný a najčastejšie nedáva príznaky. Ale keď vláknité jadro vyčnieva z vláknitého prstenca o vzdialenosť 5 milimetrov alebo viac, výstupok spôsobuje pacientovi nepohodlie. V dôsledku toho dochádza k podráždeniu (stlačeniu) nervových koreňov a dochádza k bolesti, ktorá je v prírode prerušovaná (prerušovaná), čo sa vysvetľuje rôznym stupňom podráždenia nervov v rôznych polohách tela. Pretože hlavným nebezpečenstvom vyčnievania alebo výhřezu disku je kompresia miechy a vyčnievanie môže byť značné, predstavuje takmer rovnaké nebezpečenstvo ako prietrž.

II. Príčiny vyčnievania disku

Najčastejšie sa táto patológia (PMD - výčnelok medzistavcovej platničky) vyskytuje v bedrovej chrbtici, čo sa vysvetľuje skutočnosťou, že práve toto oddelenie má najväčšie zaťaženie. Mechanizmus tvorby výbežkov spočíva predovšetkým v dystrofických zmenách vo vláknitom kruhu disku, čo vedie k jeho postupnému praskaniu, strate elasticity a splošteniu. Porušenia tiež ovplyvňujú buničinové jadro, ktoré je dehydratované a stráca objem, a potom pod tlakom stavcov začína prekračovať svoju normálnu polohu. Pointa je, že medzistavcové platničky nemajú krvné cievy, dostávajú všetky živiny difúziou zo susedných tkanív. Ak z nejakého dôvodu nedôjde k difúzii (napríklad z dôvodu nedostatočnej fyzickej aktivity), medziobratlový disk začne „hladovať“, čo sa stáva príčinou vzniku degeneratívnych procesov..

Dôvodom, pre ktorý sa objaví predovšetkým vyčnievanie miechy, je osteochondróza, keď je nedostatok vody, stopových prvkov a aminokyselín. Všeobecne sa výčnelok vytvára v dôsledku osteochondrózy a vedie k zhoršeniu elasticity diskov a zníženiu ich výšky..

Vývoj PMD môžu vyvolať tieto faktory:

 • Osteochondróza spôsobená zmenami súvisiacimi s vekom je hlavnou príčinou vystupovania z disku;
 • Poranenia miechy;
 • Spinálne zakrivenie - hyperfyfóza, skolióza, kyphoskolióza;
 • Genetická predispozícia;
 • Nadváha;
 • Nedostatočné, nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • Nesprávna poloha pri zdvíhaní závaží;
 • Nesprávne držanie tela;
 • nadváhou;
 • Nedostatočný rozvoj svalovej kostry;
 • Porušenie metabolických procesov v tele;
 • Zmeny súvisiace s vekom;
 • Závažné infekčné procesy v tele.

Zaťaženie chrbtice do značnej miery závisí od polohy tela. Napríklad pri zdvíhaní závažia v ohnutej polohe je jeho tlak na bedrovej časti 10-násobok jeho hmotnosti. A ak si myslíte, že maximálny tlak na bedrovú chrbticu sa vyskytuje v stojacej polohe, mýlite sa! V skutočnosti, s priemernou hmotnosťou je v stojacej polohe 70 - 80 kg a v polohe sedenia - 140 kg, to znamená dvakrát toľko! V takom prípade sa tlak na okraji disku zvýši 11-krát! Toto ukazuje, aký škodlivý je sedavý životný štýl a koľko prispieva k vytváraniu vyčnievania disku..

III. Príznaky protrúzie disku

Spravidla je veľa výbežkov asymptomatických, najmä na samom začiatku jeho vzniku. Ale bez náležitej pozornosti to má vážne následky. Výstupok je ranou fázou vývoja herniovaného disku.
Ako identifikovať príznaky "asymptomatického" ochorenia?

Ako sme povedali, výčnelok sa môže vyvíjať po dlhú dobu bez príznakov. Až v okamihu, keď sa výstupok „dostane“ k najbližším nervovým zakončeniam, sa objavia príznaky charakteristické pre toto ochorenie. Zároveň môže byť bolesť spočiatku dosť slabá a pacient ju „úspešne“ ignoruje. Ale o deň alebo dva sa bude bolesť zosilňovať a začne osobu vážne obťažovať.

Príznaky choroby „vyčnievanie“ závisia od jej veľkosti a umiestnenia. Skutočnú príčinu a závažnosť choroby indikuje intenzita nástupu príznakov.

Typické príznaky naznačujúce prítomnosť výčnelkov:

 • akútna alebo chronická bolesť v krku, dolnej časti chrbta alebo hrudnej chrbtice;
 • žiariace alebo migrujúce bolesti;
 • radiculitis;
 • oslabenie svalového korzetu a strata pružnosti svalov;
 • poruchy citlivosti v horných a dolných končatinách (brnenie, plazenie atď.);
 • stuhnutosť a pocit pálenia v krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtici;
 • bolesti hlavy, závraty, zhoršené videnie a sluch.

ALE. Príznaky vyčnievania disku sú celkom individuálne. Závisí to od umiestnenia a príčiny poškodenia disku. Preto by sa pre účinnú liečbu mala vykonať presná diagnóza pomocou metód neuroimagingu (MRI alebo CT), aby sa odlíšili od iných chorôb, ktoré spôsobujú podobné príznaky.

Rozlišujú sa nasledujúce prejavy výčnelku, čo je do značnej miery spôsobené jeho lokalizáciou a charakterom výčnelku:

1. Výčnelok disku v krčnej chrbtici

Krčka chrbtice je veľmi pohyblivá a je zodpovedná za stabilitu polohy hlavy a pružnosť pohybov v krku. V tejto časti chrbtice je sedem stavcov, medzi ktorými sú medzistavcové platničky. Ak sa disky opotrebujú, objavia sa výčnelky, ktoré môžu spôsobiť kompresiu miechy alebo koreňov. Výčnelky v krčnej chrbtici sú náchylné na vývoj komplikácií, vyvolávajú preťaženie miechy a vznik viacerých výbežkov (a následne medzistavcové prietrže)..

 • lokálna bolesť v krku akútnej alebo chronickej povahy;
 • bolesti hlavy, závraty;
 • obmedzenie pohyblivosti krku;
 • bolesť vyžarovaná pozdĺž ramena;
 • brnenie, znecitlivenie v ruke;
 • svalová slabosť v ramene a paži.

Pacienti môžu byť liečení na iné ochorenia roky a výčnelok, ktorý nie je detekovaný včas, bude postupne postupovať a môže viesť k invalidite..

2. Výčnelok disku v hrudnej chrbtici

Výčnelky v hrudnej chrbtici sú pomerne zriedkavé. Faktom je, že pohyblivosť stavcov v oblasti hrudníka je oveľa nižšia ako v krčku alebo bedrovej oblasti, a preto je možnosť nadmerného vystavenia sa kotúčom oveľa menšia. Napriek tomu stále existuje určitý rozsah pohybov a počas degenerácie disku sa môžu objaviť výčnelky.

Možné sú tieto príznaky:

 • stuhnutosť chrbta alebo bolesť;
 • nepohodlie, akútna alebo chronická bolesť v hrudnej chrbtici;
 • bolesť v medzirebrovom priestore alebo medzi lopatkami, medzirebrová neuralgia;
 • poruchy citlivosti (znížená citlivosť, mravenčenie v hrudníku a bruchu);
 • narušenie orgánov nachádzajúcich sa v hrudníku a brušnej dutine (pečeň, srdce atď.);
 • svalové oslabenie.

Symptomatológia ochorenia závisí od umiestnenia výčnelku a stupňa jeho účinku na blízke nervové vlákna a korene..

3. Výstupok disku v bedrovej chrbtici

Najbežnejší výčnelok sa vyskytuje v bedrovej chrbtici. Táto časť chrbtice trpí najčastejšie v spojení s veľkým zaťažením (ťažisko tela je v bedrovej oblasti) a veľkým rozsahom pohybov. V dôsledku toho sú bedrové disky náchylnejšie na poškodenie a vyčnievanie. Situáciu zhoršujú degeneratívne procesy súvisiace s vekom..

S vyčnievaním medzistavcových platničiek dochádza k podráždeniu blízkych chrbtových štruktúr a objavujú sa charakteristické príznaky:

 • akútna alebo chronická bolesť dolnej časti chrbta;
 • bolesť v dolnej časti chrbta, prechádzajúca do zadku a nohy;
 • stuhnutosť a bolesť v lumbosakrálnej oblasti;
 • lumbosakrálna radikulitída;
 • slabosť lýtkových svalov a bokov;
 • ožarovanie bolesti na jednom alebo oboch nohách;
 • studené nohy;
 • narušenie citlivosti (znecitlivenie, brnenie, pocit „plazivého plazenia sa“) v dolných končatinách, panve a slabine;
 • v zriedkavých prípadoch poruchy orgánov močového a reprodukčného systému.

Ako vidíte, väčšina symptómov má neurologickú povahu a súvisí s kompresiou koreňov miechy. To spôsobuje bolesť pozdĺž celého nervu, ktorý je stlačený.

IV. Fáza tvorby výčnelkov

Výčnelok medzistavcového disku (PMD) v klinickej praxi je oveľa bežnejší ako prietrž (výhřez), pretože v skutočnosti je to jeho medzistupeň, po ktorom prasknutie vláknitého prstenca a prvky buničitého jadra po vypuknutí medzistavcového disku spadnú do miechového kanála.

Tvorba vyčnievania disku je dosť dlhá a pozostáva z troch po sebe nasledujúcich etáp:

 1. V prvej fáze je v dôsledku degeneratívnych procesov zničených až 70% štruktúry medzistavcových platničiek. Splošťuje sa, stráca elasticitu a vo vláknitej membráne sa objavujú praskliny. Odpor v disku sa postupne zvyšuje a jeho základňa - buničité jadro - sa pomaly pohybuje na stranu s menším odporom. V tejto fáze osoba pociťuje bolesť, nepohodlie je v prírode lokálne, vyskytuje sa mierny svalový spazmus, môžu sa vyskytnúť zmeny statickej dynamiky.
 2. V druhej fáze začína skutočná tvorba výčnelku disku - to je sieť skutočného výčnelku medzistavcových platničiek. Vláknité jadro sa pohybuje od stredu k okraju, vďaka čomu sú vlákna vláknitého prstenca napnuté. Prolaps dosahuje 2-3 mm, čo spôsobuje silnú bolesť a silné nepohodlie v oblasti poškodeného disku. V tomto prípade ide o narušenie citlivosti, miernu asymetriu reflexov. Syndróm bolesti sa stáva intenzívnejším, nepohodlie sa nerozširuje do blízkych oblastí. Svalovo-tonický syndróm a zhoršená motorická aktivita sú mierne.
 3. Tretie štádium sa vyznačuje výrazným vyčnievaním obsahu disku. Toto je posledné štádium predchádzajúce prasknutiu vláknitého prstenca a vytvoreniu medzistavcovej prietrže. Charakteristické sú ostré, žiariace bolesti a menšie neuralgické poruchy (napr. Znecitlivenie končatín).

V. Ako rozpoznať výčnelok

Výbežky medzistavcových platničiek sa môžu vyskytnúť u detí aj dospelých. Vekové degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici v skutočnosti vedú k tomu, že skutočná kýla medzistavcových platničiek u ľudí starších ako 40 rokov sa vyvíja pomerne zriedka (často majú výčnelok disku, ktorý sa často rovná prietrži). Výčnelok medzistavcových platničiek spôsobuje problémy dvoma spôsobmi. Okrem mechanického účinku na nervové štruktúry prostredníctvom mikrotrhlín sa z disku objavujú zápalové mediátory, ktoré spôsobujú ich chemické podráždenie. Kombinácia týchto faktorov vedie k bolesti, slabosti, znecitliveniu časti tela, ktorú tento nerv inervuje..

V priebehu času je veľmi dôležité venovať pozornosť symptómom bolesti chrbta. Koniec koncov, ako sa to stáva, v našom prípade sa bolesti chrbta môžu často objaviť po náročnom dni alebo po fyzickej námahe, a preto sa vnímajú ako niečo známe a bežné. Zdá sa nám, že je to práve na konci pracovného dňa, že sa niečo niekde ťahá a bolí, bolesť chrbta. Myslíme si, že sme už boli unavení pri práci, pracovali v krajine, veľa pracovali alebo dlho stáli. Z tohto dôvodu nezávisle diagnostikujeme a samoliečíme ako sebaisto. Zároveň, bohužiaľ, zabudneme, že ak v čase vyhľadáte pomoc odborníka, môžete sa obísť jednoduchými metódami liečby a vyhnúť sa mnohým problémom. Koniec koncov, iba odborník je schopný urobiť konečnú diagnózu po podrobení sa dôkladnej diagnóze.

Cieľom diagnostických výskumných metód je odlíšiť výčnelok od iných chorôb s podobnými príznakmi a identifikovať príčinu choroby. Najskôr sa zhromaždí podrobná anamnéza a vykoná sa fyzické vyšetrenie pacienta. Použitie špeciálnych manuálnych testov umožňuje zistiť porušenie funkcií stavcových motorických segmentov, narušenie držania tela, zmenený svalový tonus a zhoršenú citlivosť končatín. Ak existuje podozrenie na výčnelok alebo medzistavcovú prietrž, pacientovi sú predpísané ďalšie vyšetrovacie metódy: MRI, CT, röntgen, ultrazvuk a niektoré ďalšie - podľa uváženia lekára. Röntgenové štúdie pomáhajú určiť stupeň degeneratívnych a deformačných zmien. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (CT) vám umožňuje jasnú vizualizáciu kompresie nervových zväzkov. Stupeň poškodenia nervových vlákien je možné stanoviť pomocou elektromyografie (EMG)..

VI. Klasifikácia výčnelkov medzistavcovej platničky

Tradične sú výčnelky klasifikované podľa typu, typu výčnelku a umiestnenia.

Výčnelok bedrovej chrbtice: aké sú to príznaky, príčiny a liečba

Medzistavcové platničky sú druhom tlmičov medzi stavcami. Skladá sa z gélovitej hmoty (želatínové jadro), ktorá je obklopená pevným rukávom vláknitého tkaniva (vláknitý krúžok). V prípade traumy alebo degenerácie medzistavcových platničiek jadro preniká vláknitým prstencom: v tomto prípade dochádza k vyčnievaniu medzistavcových platničiek.

Disk najčastejšie postihuje medzi bedrovými stavcami (vyčnievajúci disk chrbtice bedrovej chrbtice), menej často disk spodnej krčnej chrbtice. Najčastejšie sa tieto poruchy vyskytujú vo vekovej skupine 25 - 45 rokov.

Príčiny / rizikové faktory

Vláknitá membrána medzistavcových platničiek sa s vekom stáva náchylnejšia na poškodenie. Ak sa podšívka medzistavcových platničiek zlomí, želatínové jadro disku môže opustiť medzistavcový priestor a vyvíjať tlak na miechové nervy alebo kĺbové kapsuly malých stavcových kĺbov. Dôvody vyčnievania bedrovej miechy sú:

 • chronické alebo náhle preťaženie predtým poškodených medzistavcových platničiek;
 • nesprávne držanie tela alebo nerovnomerné zaťaženie trvajúce niekoľko rokov;
 • nedostatok pohybu a svalovej slabosti pozdĺž chrbtice;
 • sklon k predčasnému opotrebovaniu, ktorý môže byť pre každú osobu veľmi individuálny.

Klinický obraz choroby

Výčnelok medzistavcových platničiek sa často prejavuje ako neustála bolesť v chrbte, ku ktorej dochádza pri sedení alebo zdvíhaní ťažkých predmetov. K akútnemu vyčnievaniu medzistavcových platničiek zvyčajne dochádza náhle, dokonca aj vo sne alebo pri prebudení. Jednoduchá zákruta často stačí na to, aby došlo k malému poškodeniu. Výčnelok je výsledkom zmien, ktoré sa vyskytli v tkanive medzistavcových platničiek už nejaký čas..

Najbežnejšie príznaky predstavujú nasledujúce prejavy:

 • lokálna bolesť;
 • pohyb obmedzujúci bolesť;
 • svalové kŕče;
 • poruchy dotyku;
 • nervové poruchy so symptómami ochrnutia rôznych svalov.

Senzorické poruchy sa prejavujú napríklad „goosebumpami“ na koži. Nervové poruchy môžu viesť k ochrnutiu, ktoré postihuje iba určité časti tela - tie, ktoré sú inervované postihnutým miechovým nervom. To isté platí pre bolesť. Ak je postihnutá bedrová chrbtica, na nohy môžu vyžarovať bolesti a ischias je spojená so ischiasou. V prípade bolesti chrbta a nôh hovoríme o lumbo-ischias.

Reflexy sú oslabené, pohyb chrbtice je obmedzený. Vo zvlášť závažných prípadoch sú tiež problémy s močením a vyprázdňovaním.

Náhla bolesť v bedrovej oblasti spojená s kŕčmi miechových svalov často sprevádza blokádu fazetových kĺbov a nazýva sa lumbago (ischias). Hlavným dôvodom môže (ale nie nevyhnutne) je vyčnievanie medzistavcových platničiek.

Bolestivosť je varovným signálom

Nesprávny spôsob pohybu vedie k tzv. svalová nerovnováha. Niektoré svalové skupiny sa sťahujú, iné relaxujú. Výsledná nerovnováha ovplyvňuje chrbticu. Vyskytujú sa poruchy, blokády fazetových kĺbov, prejavujúce sa bolesťou, kontrakciou svalov a obmedzenou pohyblivosťou.

Bolesť by sa mala brať ako varovný signál o tom, že osoba sa správne netýka jeho pohybového aparátu. Bolesť sa samozrejme dá zmierniť pomocou liekov proti bolesti alebo injekcií. Ak sa však skutočná príčina svalovej nerovnováhy nelieči, môže to viesť k štrukturálnym zmenám, ako je degenerácia medzistavcových platničiek, k tvorbe rastov na chrbtici, ktoré sú chronickými zmenami. Komplikácie môžu byť reprezentované prolapsom medzistavcových platničiek, ktorý začína vyvíjať tlak na nervové štruktúry. Toto tzv syndróm koreňa sa následne prejavuje typickou bolesťou, ktorá vyžaruje hlavne do dolnej časti tela a tiež do horných končatín.

účinky

Dôsledky vyčnievania medzistavcových platničiek sú kŕče alebo paralýza svalov, obmedzenie pohybu, nesprávne držanie tela (držanie tela). Nervové poruchy a paralýza môžu byť dočasné alebo dlhodobé, zriedkavo nezvratné. V závažných prípadoch sú problémy spôsobené poruchou nútené zmeniť zamestnanie.

diagnostika

Pre diagnostiku sú dôležité charakteristické príznaky, ako je bolesť a necitlivosť, obmedzené na špecifickú oblasť tela - t.j. koreňové (radiálne) príznaky spôsobené tlakom na nervové korene v mieche.

Často sa vyžadujú ďalšie vyšetrenia:

 1. Röntgenové snímky: rádiologické snímky vykazujú známky opotrebovania kotúčov a posunu stavcov;
 2. počítačová tomografia: zobrazuje podrobnejší obrázok ako röntgen;
 3. pozitrónová emisná tomografia: poskytuje ešte výhodnejší obraz ako počítačová tomografia;
 4. pomocné elektrofyziologické metódy zahŕňajú myelografiu, elektromyografiu a elektroneuromyografiu.

liečba

Na upokojenie koreňov nervov sa odporúča odpočívať na tvrdej matraci, kým ustúpi silná bolesť. Zároveň sa odporúča užívať lieky, ktoré zmierňujú bolesť. Potom môžete začať s fyzioterapiou. Vhodné sú kortikosteroidné lieky. Znižujú opuchy a tlak na nervové korene, čím zmierňujú bolesť (často v priebehu niekoľkých hodín).

Okrem toho môžu pomôcť lieky zo skupiny NSAID, napríklad Ibuprofen alebo Diclofenac.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické metódy zahŕňajú niekoľko akcií zameraných na zmiernenie stavu človeka.

teplo

Teplo zvyšuje krvný obeh a pomáha odstraňovať zápalové produkty. Svaly sa uvoľňujú, spojivové tkanivo sa stáva pružnejším a tekutina kĺbov sa stáva tekutejšou. Ako zdroj tepla môžete použiť:

 • teplé obklady,
 • bahenné zábaly,
 • teplé kúpele (so svalovými relaxanciami - svalovými relaxanciami - napríklad bobuľami borievky),
 • UV lampa,
 • sauna.

ultrazvuk

Ultrazvukové vlny prenikajú do hĺbky asi 8 cm, podporujú krvný obeh a uvoľňujú svaly, a to aj v hlbších vrstvách. Ultrazvuk je navyše riešením problému, ako liečiť prechod bolesti nervovými vláknami.

Electromyostimulation

Počas tohto postupu sa nervové zakončenia podrobia elektrickej stimulácii na periférii alebo v miestach akupunktúry. Zmierňuje bolesť.

Injekcia soli

Nervové zakončenie nie je stimulované elektrickým prúdom, ale soľou (NaCl). Účinky sú podobné.

Dôležité! Človek by sa nemal spoliehať iba na pasívne liečenie, je potrebné ho kombinovať s aktívnym pohybom (fyzioterapeutické cvičenia)..

fyzioterapia

Kombinuje naťahovacie a svalové relaxačné cvičenia s aktívnymi cvičeniami na ich posilnenie.

Nápravné cvičenia

Sú vhodné pre ľudí s často sa opakujúcimi alebo chronickými bolesťami chrbta. Cvičenia vás naučia, ako robiť každodennú prácu bez namáhania chrbta..

Chirurgické ošetrenie

Akútny výčnelok medzistavcovej platničky s neúplnými symptómami ochrnutia sa niekedy (nie vždy) vyrieši chirurgickým zákrokom. Chirurgický zákrok je však potrebný, keď sa objavia príznaky kompresie dolného konca miechy - nielen ochrnutie svalov nôh, ale aj ťažkosti s močením a vyprázdňovaním..

Lekári dnes vykonávajú širokú škálu operácií, ktoré môžu byť odporučené v prípade vyčnievania disku. Je dôležité, aby zvolený chirurgický zákrok bol pre pacienta najlepšou voľbou a po jeho ukončení sa stav chrbtice rýchlo obnovil a táto osoba sa mohla vrátiť k svojim každodenným činnostiam.

Dôležitá poznámka

Ľudská chrbtica je kvôli svojej vzpriamenej polohe mimoriadne zaťažená na celý život. Miechové problémy sú teda najčastejšími zdravotnými komplikáciami u mnohých ľudí. Okrem toho sa chrbtica ďalej preťažuje pri práci alebo pri športe. Tieto problémy môžu výrazne zmierniť vhodná gymnastika a nápravné cvičenia..

prevencia

Pre prevenciu opakovaného výčnelku medzistavcovej platničky má veľký význam tréning a posilnenie miechových svalov fyzioterapeutickými cvičeniami..

Často kladené otázky

Môže disk vyvíjať tlak na nervy?

Áno, môže, pretože neustály tlak na nervový koreň je príčinou jeho smrti (atrofia). V menej závažných prípadoch sa prejavuje znížením svalovej sily v nohe, stratou citlivosti v kolene, v najzávažnejších prípadoch - zlyhaním zvierača (enuréza, fekálna inkontinencia), stratou pohybu a citlivosti.

Pomocou funkčných testov a ich výsledkov je potrebné dospieť k záveru, do akej miery je tlak na nerv vážny a aké ošetrenie je vhodné. V prípade rozhodnutia v prospech chirurgických metód sa v súlade s dohodou medzi lekárom, fyzioterapeutom a pacientom určí, kedy bude operácia vykonaná a či je možné vyskúšať fyzioterapeutické metódy.

Ako sa chrániť pred vyčnievaním medzistavcových platničiek?

Ako bolo uvedené vyššie, rizikové faktory zahŕňajú zdvíhanie ťažkých predmetov, nedostatok pohybu a predĺžené zlé držanie tela. Preto je potrebné pokúsiť sa týmto činnostiam vyhnúť, včas venovať pozornosť porušovaniu postoja. Existujú však ľudia, ktorých medzistavcové platničky sa predčasne opotrebujú. Dobrou obranou v tomto prípade je tréning miechových svalov, ktorý uľahčuje prácu chrbtice. Odporúča sa navštíviť telocvičňu, kde sa dozviete, ako správne trénovať chrbát.

Je možné športovať aj po vyčnievaní medzistavcových platničiek?

Odporúčajú sa aj odôvodnené a relevantné športové udalosti! Mali by ste sa, samozrejme, vyhnúť športu, ktorý zbytočne zaťažuje chrbticu. Patria sem napríklad tenis, bedminton, squash, jazda na koni, lyžovanie. Na rozdiel od toho odporúčané športy zahŕňajú plávanie, jazdu na bicykli, lyžovanie, pešiu turistiku. Po operácii medzistavcových platničiek ľahkými cvičeniami by ste mali začať po najmenej 3 mesiacoch.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prevencia osteochondrózy je naliehavou otázkou pre väčšinu moderných ľudí kvôli extrémne širokému šíreniu tejto patológie.Osteochondróza chrbtice je degeneratívne chronické ochorenie, ktoré je spojené s postupnou deštrukciou medzistavcového disku a kompresiou okolitých štruktúr.
Pečať v pupku môže byť zistená nezávislým vyšetrením tela alebo môže byť zistená vyšetrením lekárom. Oblasť brušnej dutiny umiestnená pod pupkom je obsadená tráviacimi a močovými orgánmi.
Inguinálna hernia je vyčnievanie pobrušnice do trieslového kanálika. Vzhľadom na anatomické vlastnosti tela ochorenie často postihuje mužov. Členovia silnejšieho pohlavia radšej ignorujú zmeny, až kým zmeny v tele nezačnú spôsobovať vážne nepohodlie.