loader

Hlavná

Pažerák

Krčné výčnelky

Výčnelok krčnej chrbtice sa vytvára, keď je narušená výživa buniek medzistavcových platničiek. K tomu výrazne prispieva moderný spôsob života, pretože čoraz viac ľudí pracuje v „sedavých“ povolaniach, trochu sa hýbe. To znamená, že svaly sa oslabujú, zvyšuje sa telesná hmotnosť. Zároveň počas dlhého sedenia krk zažije najväčšiu záťaž. Výsledkom je, že chrupavky na krku začínajú pociťovať napätie, zhoršuje sa ich metabolizmus a vysychajú. Potom stavce vyvíjajú tlak a disk vyčnieva - toto sa nazýva vyčnievanie.

Je úplne nemožné vyliečiť výčnelok krčnej chrbtice, ale je možné inhibovať degeneratívne zmeny chrupavky. Je potrebné zabrániť vzniku komplikácií, z ktorých najzávažnejšou môže byť kýla. Ak sa objavia bolestivé príznaky a liečba je organizovaná v skorých štádiách ochorenia, môžete zmierniť bolesť, stuhnutosť a zmyslové poruchy..

Ako to vyzerá?

V normálnej situácii slúžia medzistavcové platničky krčnej oblasti ako pružiny počas pohybov chrbta. Ale kvôli rôznym negatívnym vplyvom prestávajú byť elastické a výčnelok sa stáva možným dôsledkom.

Medzistavcové kĺbové kĺby prijímajú živiny nie priamo z krvi. Oživujú ich okolité tkanivá a ak je narušený krvný obeh v týchto tkanivách, zhoršujú sa aj metabolické procesy v medzistavcových platničkách. Najskôr sa buničité jadro chrupavky dehydruje a suší a potom sa vyskytnú rovnaké procesy vo vláknitej membráne, ktorá stabilizuje elastické tkanivá..

Degeneratívny proces sa vyvíja, keď vláknitá membrána prestane byť elastická, schne a praskne.

Súčasne stavce stále zaťažujú už vysušené vláknité jadrá. V tomto okamihu vo vývoji výčnelku krčnej chrbtice ešte nevzniká bolesť príznakov - iba zvýšená únava. Tvrdé jadro disku začne tlačiť na jeho obal. Medzistavcový disk vyčnieva, ide nad jeho fyziologickú polohu - je vytvorený výčnelok (výčnelok) krčka maternice.

príčiny

U pacientov s patologickými zmenami v hrebeni, ako je osteochondróza a rôzne zakrivenia, sa častejšie stanú obeťami vyčnievania. Koniec koncov, chrupavkové tkanivá na krku už zažívajú negatívny účinok na stavce, ktoré zmenili svoju polohu..

Preto je jednou z hlavných príčin tejto patológie nesprávne držanie tela a rastúca záťaž krčnej chrbtice. Nie je prekvapujúce, že najčastejšie ochorejú ľudia, ktorých povolanie spočíva v dlhom sedení v nepohodlnej polohe, s konštantným sklonom hlavy. Stavce na dlhú dobu a pod nesprávnym uhlom vyvíjajú tlak na chrupavku, kvôli čomu sú narušené metabolické procesy.

Z tohto hľadiska je sedavý spôsob života hlavným rizikovým faktorom. Ľudia, ktorí sa trochu pohybujú, majú okrem iného tendenciu priberať na váhe a ich svaly sa oslabujú. Výsledkom je, že chrbtové svaly nemôžu odolať záťažiam a prenášať ich časť do stavcových kĺbov krku, čo ich tiež negatívne ovplyvňuje..

Ďalšími rizikovými faktormi pre výskyt výčnelkov sú traumatické účinky na chrbticu, narušené fungovanie vnútorných orgánov, infekčné choroby..

príznaky

Výčnelok krčných stavcov sa prejavuje jeho príznakmi, pretože nervové tkanivo chrbta je zovreté. Toto nielen spôsobuje bolesť v deformovanej oblasti - môže sa narušiť fungovanie orgánov, za ktoré je zodpovedný poškodený nerv. Pri vyčnievaní krčnej chrbtice sú príznaky predovšetkým konštantné alebo záchvaty bolesti v krčnej oblasti. Útoky bolesti sa môžu odrážať v oblasti ramien a dlaní.

Iné, tiež časté prejavy - znecitlivenie dlaní, zhoršenie ich citlivosti, pocit „plazivých husacích hrčiek“.

Ak výčnelok medzistavcovej platničky ovplyvňuje prietok krvi krčnej tepny, môže nastať celá skupina symptómov. Môže skákať alebo len prudko zvyšovať krvný tlak. Pacienti majú závraty, tmavé oči a hlučné uši. Môžu byť dodržané podmienky mdloby. Všetko je to kvôli kyslíkovému hladovaniu mozgu. V iných prípadoch sa pacienti sťažujú na bolesti srdca. Koreň problému sa objavuje aj v zúžených nervoch krku..

komplikácie

Čím skôr pacient navštívi lekára, po zistení týchto príznakov, tým väčšia šanca sa vyhnúť vzniku komplikácií. Krčná oblasť hrebeňa je najzraniteľnejšia, pretože pozostáva z najtenších stavcov, ktoré súčasne vydržia veľké zaťaženie hlavy a veľa sa pohybujú. A ak sa výčnelok lumbálneho disku s veľkosťou 4 mm nemôže po dlhú dobu cítiť, potom aj 1 mm výčnelku v krku môže spôsobiť silnú bolesť a neurologické príznaky.

Zápalový proces sa môže začať v blízkosti poškodenej oblasti, čo v mnohých prípadoch vedie k radikulitíde krku. Najnebezpečnejším výsledkom pokročilého vyčnievania je roztrhnutie puzdra disku a vytvorenie vertebrálnej hernie. Výčnelok krčka maternice sa vyvíja v troch fázach a liečba by sa mala začať čo najskôr:

 • Na vláknitej membráne sa objavia mikroskopické trhliny, disk zmení svoj tvar. Môžu sa vyskytnúť záchvaty bolesti;
 • Disk vyčnieva o 2 alebo 3 milimetre, bolesť ramena a horných končatín začína byť bolestivá;
 • Výčnelok sa stáva stále viac a vláknitá membrána je roztrhaná - vytvára sa prietrž. Bolesť sa stáva ešte silnejšou, je znížená citlivosť rúk, zhoršuje sa pohyblivosť krku.

liečba

Výčnelok v krčnej chrbtici sa nedá úplne liečiť, ale konzervatívna liečba môže významne zmierniť príznaky a zlepšiť kvalitu života pacienta. Terapeutické metódy sú navrhnuté tak, aby zmiernili bolesť a opuch, obnovili citlivosť a pohyblivosť. Uvoľnite stlačené tepny a nervové tkanivo.

Liečba vyčnievania diskov krčnej chrbtice je komplikovaná skutočnosťou, že oblasť krku je neustále v pohybe a nie je možné mu dať dlhý čas úplný pokoj..

 • Pozri tiež: Skreslenie krčnej chrbtice.

Ortopedické goliere sa stávajú extrémnou metódou riešenia problému - zmierňujú stres z deformovanej chrupavky. Potom sú predpísané lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky. Zbavujú pacienta príznakov bolesti, obnovujú pohyblivosť. A v niektorých prípadoch je to zápal, ktorý spôsobuje mozgu slabý obeh. Fyzioterapeutické metódy môžu tiež liečiť bolesť - elektroforéza, nízkofrekvenčný prúd, terapia rázovými vlnami, aplikácie bahna, vodné masáže, akupunktúra.

Môžu sa použiť metódy, ako sú masáže a manuálna terapia? Najprv sa musíte poradiť s lekárom a potom získať konkrétne hodnotenie práce špecialistu, ktorého ste sa rozhodli navštíviť. Masér alebo chiropraktik musí mať vyššiu ako priemernú kvalifikáciu, aby si mohol dovoliť pracovať s výčnelkami, najmä v oblasti krku. Na otázku, ako liečiť výčnelok krčnej chrbtice, sa pozrite na masáž s bankami.

Za účelom napnutia chrbtice a uvoľnenia medzistavcových platničiek sú predpísané fyzioterapeutické cvičenia. Výstupok medzistavcových platničiek dobre reaguje na plávanie, ktoré uvoľňuje poškodenú oblasť a súčasne posilňuje krčné svaly. Triedy by sa však mali konať mimo obdobia exacerbácie a mali by byť pravidelné, inak neprinesú výhody.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Príznaky a liečba prietrže krčnej chrbtice

Výčnelok krčnej chrbtice

Výčnelok krčnej chrbtice je posunutie (dislokácia) progresívneho medzistavcového disku. Ďalší výstupok môže viesť k vytvoreniu prietrže. V skutočnosti je vyčnievanie krčnej chrbtice počiatočnou fázou prietrže. V tomto prípade je vnútornou časťou disku želatínové jadro, nepresahuje vláknitý kruh a neporušuje ho..

Výčnelok krčka maternice. príčiny

Prítomnosť tohto ochorenia sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Najväčšie nebezpečenstvo však predstavuje vyčnievanie krčnej chrbtice. Pretože hlavné krvné cievy, tepny, nervové vlákna a cesty sú sústredené v krku, nachádzajú sa tu aj priedušnice, krčka miecha a pažerák..

Ak sa výčnelok medzistavcových platničiek krčnej chrbtice vyvinie na prietrž, objaví sa štípanie, ako aj stagnácia, narušenie krvného obehu, problémy s citlivosťou.

Je dôležité si uvedomiť, že mozog sa nachádza v tesnej blízkosti, preto sa v prípade kýly vyvíja výživa nervových buniek. Z toho môžeme vyvodiť záver, že včasná diagnóza je dôležitá. A tiež následná liečba v tejto fáze bude mať priaznivý vplyv na zdravie a vedie k liečbe chrbtice.

Výčnelok krčných stavcov, rovnako ako akýkoľvek iný, nie je nezávislou formou choroby. Výčnelok disku (15 s1) krčnej chrbtice sa vždy vytvára v dôsledku degeneratívnych-dystrofických procesov, ktoré sú charakteristické pre stavce a medzistavcové platničky. V tomto prípade dochádza k deplécii chrupavkového spojivového tkaniva. Osteochondróza je hlavné ochorenie, ktoré môže viesť k objaveniu deštrukčných procesov, ako aj k tvorbe výbežkov..

Existujú tiež časté prípady, keď sa príčinou vyčnievania krčnej chrbtice stali vrodené deformácie a tiež sa získali napríklad skolióza, lordóza alebo kyphosis. Často s diagnózou vyčnievania na pozadí osteoporózy, keď dochádza k zriedkavému pôsobeniu kostného tkaniva stavcov v dôsledku zranení, nádorov primárneho alebo metastatického, zhubného alebo benígneho..

Výčnelok v krčnej chrbtici má predispozičné faktory. Medzi hlavné patria:

 • Podvýživa, zlá strava;
 • Oslabená imunita;
 • Zaťažený dedičnosťou;
 • Nadmerné preťaženie, prepätie, fyzická aktivita;
 • Nedostatok cvičenia, sedavý spôsob života;
 • podchladenie;
 • Byť v anatomicky nesprávnej polohe, nepohodlnej polohe tela.

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Krčka chrbtice pozostáva zo 7 stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky. Vzhľadom k tomu, že krk reguluje rotáciu hlavy, chrbtový stĺp má svoje anatomické vlastnosti. Medzi hlavné patria: krehkejšie stavce, hojnosť chrupavkových medzistavcových tkanív, zvýšená pohyblivosť, flexibilita chrbtice a celková nestabilita oddelenia. Krčková oblasť je tiež vystavená veľkému zaťaženiu v dôsledku mobility a vykonávania konštantných pohybov. Keď sa chrbtice opotrebujú, vytvárajú sa výčnelky, ktoré spôsobujú kompresiu chrbtového mozgu, ako aj jeho koreňov. Ak hovoríme o príznakoch vyčnievania krčnej chrbtice, je dôležité vziať do úvahy anatomickú štruktúru krčnej chrbtice, napríklad:

 • Nedostatok diskov v prvom a druhom stavci;
 • Veľká v porovnaní s ostatnými oddeleniami, výška krčných stavcov;
 • Anatomická heterogenita štruktúry stavcov;
 • Schopnosť vykonávať pohyby s veľkou amplitúdou kmitania;
 • Nútenie udržiavať hlavu v správnej polohe;
 • Úzky miechový kanál;
 • Prítomnosť fyziologického ohybu v prednej časti krku - lordóza;

To všetko naznačuje, že aj v prípade minimálneho posunutia disku najmenej o 1 mm to bude mať za následok prejavy klinických príznakov a zhoršené fungovanie chrbtice. Výčnelok príznakov krčnej chrbtice:

 • Lokálne chronické pretrvávajúce bolesti v krku;
 • Vyžarovanie bolesti v ramene, horných končatinách, lopatkách;
 • Svalová slabosť v lakťoch, krku a pažiach;
 • Brnenie, bolesť, pálenie a znecitlivenie v ruke;
 • Vyžarujúca bolesť hlavy, týl;
 • Cervicago alebo cervikalgia;
 • Porušenie pohyblivosti krčnej chrbtice, strata flexibility;
 • Kolísanie krvného tlaku;
 • Poruchy spánku;
 • Znížená citlivosť ramenného pletenca, znížená aktivita horných končatín;
 • Vzhľad kožnej parastézie - nepríjemné kožné pocity v krku;
 • Únava, slza a podráždenosť.

Diagnóza vyčnievania krčnej chrbtice

Najviac informatívne pre diagnostické vyšetrenie je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, tzv. MRI. Toto je bezpečná metóda, ktorá vám umožní určiť veľkosť výčnelku, šírku kanálika chrbtice a zistiť závažnosť zápalových zmien. Často predpísaná CT - počítačová tomografia.

Výčnelok liečby krčných stavcov.

Liečba vyčnievania krčnej chrbtice by mala byť komplexná, zdĺhavá a konzistentná. Po prvé, špecialisti sa uchyľujú k konzervatívnym metódam liečby, medzi ktoré patria:

 • Liečba drogami;
 • Fyzioterapeutický komplex procedúr;
 • masáže;
 • Fyzioterapeutické cvičenia, zdravotná gymnastika;
 • Manuálna terapia;
 • Reflexológia - akupunktúra.

Liečba krčka maternice pomocou masáže a manuálna terapia sú vysoko účinnými prostriedkami v boji proti tejto chorobe. Tento typ postupu by sa však nemal používať v čase exacerbácie choroby. V čase exacerbácií sa susedné zóny masírujú. Napríklad hrudník, horné končatiny, ramenný opasok. Keď je exacerbácia potlačená, špecialista pokračuje do krčnej chrbtice. Procedúra sa vykonáva sedením alebo ležaním na jednej strane. Ak vyčnieva z krčných diskov, liečba zahŕňa niekoľko sedení, každý masážny prvok by mal trvať najmenej päť minút, v budúcnosti by sa mal tento čas predĺžiť.

Masáž a manuálna terapia sú zamerané na zvýšenie krvného obehu, zlepšenie prietoku krvi do vnútorných orgánov, svalov a kostí.

Masáže tiež vedú k zvýšenej pohyblivosti chrbtice, pružnosti. Svalový korzet získa potrebný tón, vytrvalosť pre rôzne druhy záťaže. Liečba vyčnievania krčnej chrbtice pomocou masážnych účinkov vedie k zvýšeniu výživy svalových tkanív, k zvýšeniu citlivosti a k ​​celkovému zlepšeniu tela..

Cvičebná terapia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Súbor wellness cvičení a liečebných cvičení je pravdepodobne najspoľahlivejším prostriedkom v boji proti protruii. Vyčnievanie cervikálnych chrbtových cvičení zahŕňa posilnenie svalov, zvýšenie ich schopnosti odolať stresu, zaťaženia, zvýšenie tónu svalov krku. Zameriavajú sa tiež na zvýšenie pružnosti oddelenia, pružnosti a mobility krčných stavcov. Gymnastika má priaznivý vplyv na liečbu svoriek, zmierňuje opuchy a zvyšuje prietok krvi v krku. Je dôležité si uvedomiť, že hygiena cvičenia je nevyhnutná. V prípade, že vám cvičenie spôsobí pocit nepohodlia, bolesti, stojí za to zastaviť sedenie. Celý komplex by mal byť dohodnutý s ošetrujúcim lekárom.

Vyčnievanie liečby krčných stavcov pomocou cvičebnej terapie zahŕňa naklonenie hlavy, otočenie krku rôznymi smermi, prevrátenie hlavy dozadu a upevnenie krku v tejto polohe tiež zvyšuje flexibilitu oddelenia. Nevykonávajte rotačné pohyby príliš intenzívne a náhle, skôr hladké sklony a zákruty.

Liečba vyčnievania krčnej chrbtice pomocou konzervatívnych metód nie je vždy účinná, z čoho vyplýva potreba chirurgického zákroku. Táto situácia nastáva v situáciách, keď je zaznamenaná progresia výčnelkov. Alternatíva k tomu však našla moderná technológia. Teraz sa používa korekcia laserového výčnelku. Laser pôsobí na tkanivá teplým lúčom, ktorý ich zahreje, vedie k ich zúženiu, v dôsledku čoho sa výstupok zmenšuje a pozoruje sa pozitívny posun v liečbe. Preto je dôležité pamätať na to, že existuje veľa metód na boj proti chorobe, musíte na tom komplexne a systematicky pracovať, výsledok nebude dlho trvať.

Výčnelok krčnej chrbtice

Ľudia zaoberajúci sa sedavou prácou sa často stretávajú s bolesťou v krku, považujú ich za bežné. Myslia si, že to stojí za to relaxovať, prejsť na iné veci a všetko prejde. Bohužiaľ, všetko nie je také bez mračna. Problémy s chrbticou, ak sa nelieči, môžu viesť k vážnym chorobám. Diskový výstupok je jedným z nich.

Čo je to krčný výčnelok

V zdravom stave tela vo vnútri medzistavcových platničiek krčnej chrbtice je želé v tvare jadra. Jeho hustý elastický prsteň je obklopený vláknitým tkanivom. To všetko pomáha absorbovať tlak a vibrácie - zaťaženia, ktoré ovplyvňujú chrbticu. Jadro, vláknitý kruh, dostáva výživu z okolitých tkanív.

Výčnelok krčnej miechy je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku prerušenia dodávky živín do medzistavcových platničiek. Ak nie je k dispozícii energia potrebná na správnu činnosť, nastanú vážne zmeny:

 • štruktúra jadra sa mení: zo želé na hustú;
 • vláknitá membrána začína strácať elasticitu;
 • jadro nie je držané v rovnakej polohe;
 • disk presahuje stavce;
 • odpisy prestávajú.

Aj keď vyčnieval disk z stavcov iba o jeden milimeter - to môže mať vážne následky. Je možné stlačiť nervové korene, stavcové tepny, čo vedie k zápalu, bolesti, zhoršenému toku krvi. Môže byť postihnutý akýkoľvek segment krčnej chrbtice. Ak nenavštívite lekára včas, je možný ďalší výčnelok do miechy medzistavcovej platničky - vytvorenie kýly.

Príčiny vyčnievania miechy

Mnohé faktory vyvolávajú vyčnievanie krčnej chrbtice. Medzi ne patria príčiny súvisiace so životným štýlom. Tie obsahujú:

 • dlhodobý pobyt v statickej polohe;
 • sedavý spôsob života;
 • sedavá práca;
 • fajčenie;
 • slabý vývoj svalového korzetu;
 • nadmerné zaťaženie pri zdvíhaní závaží;
 • ostré zákruty hlavy;
 • alkohol;
 • podchladenie;
 • podvýživa;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • práca s toxickými drogami.

Nemenej závažnými príčinami vyčnievania disku krčnej chrbtice nie sú choroby. Medzi ne patrí:

 • osteochondrosis;
 • diabetes;
 • zakrivenie chrbtice: kyfóza, lordóza, skolióza;
 • porušenie postoja;
 • hypotyreóza;
 • osteoporóza;
 • dedičné choroby;
 • zranenia
 • modriny krčnej chrbtice;
 • obezita.

Aké príznaky sú sprevádzané

Výčnelok medzistavcových platničiek má prejavy v závislosti od veľkosti výčnelku disku a do akej miery sú komprimované nervové korene. V tejto situácii vzhľad:

 • obmedzená mobilita;
 • bolesť v krku;
 • spazmodické svaly ramien a krku;
 • pocit brnenia;
 • svalová slabosť v rukách;
 • znecitlivenie;
 • bolesť svalov lichobežníka.

Situácia sa zhoršuje, keď disk počas výčnelku vytlačí stavcovú tepnu. V takom prípade môžete zažiť:

 • závraty;
 • zhoršené videnie;
 • stmavnutie očí;
 • bolesti hlavy v krku;
 • sluchové postihnutie;
 • rozdiely krvného tlaku;
 • porucha koordinácie pohybu;
 • únava;
 • tinnitus
 • Podráždenosť;
 • bolesť v srdci;
 • nedostatok vzduchu;
 • cardiopalmus.

Výčnelok krčnej medzistavcovej platničky

Krčka chrbtice je veľmi dôležitým prvkom ľudského muskuloskeletálneho systému. Normálne fungovanie mnohých vnútorných orgánov bude závisieť od jeho stavu. V cervikálnej oblasti sa nachádzajú cievy, ktoré zabezpečujú prísun krvi a výživu do mozgu. Preto, aby bola vynikajúca nálada, dobrá pamäť a jasnosť mysle až do vysokého veku, všetky problémy, ktoré sa vyskytujú v tejto časti chrbtice, musia byť vyriešené v prvých fázach..

Pomerne častým ochorením je vyčnievanie krčnej chrbtice. Preložené z latinčiny, čo znamená „vyčnievanie“. Inými slovami, výstupok je posunom stavca s výraznou progresiou. Patológia je charakterizovaná deštrukciou vláknitého prstenca obklopujúceho medzistavcové platničky. Výčnelok vedie k napínaniu vláknitého tkaniva, čo umožňuje medzistavcovému disku posunúť sa zo svojej prirodzenej polohy, čím sa znižuje funkcia odpisov v tele.

Etapy vývoja choroby

Výčnelok chrbtice krčnej chrbtice sa vyvíja v niekoľkých fázach, od ktorých budú závisieť príznaky choroby..

 • Prvé štádium. Ochorenie sa prejavuje silnou lokálnou bolesťou. Štruktúra disku začína dostávať vláknitú štruktúru, vláknitý prstenec sa postupne ničí, narušenie jeho integrity dosahuje 70%.
 • Druhá fáza. Veľkosti výstupkov dosahujú 2 mm, bolesť začína vyžarovať. Vláknitý prstenec je v stave pred zlomením. Osoba si všimne stuhnutosť v krku a svalové kŕče, hluk alebo nádchu v ušiach, závraty, migrénu.
 • Tretia fáza. Výčnelok disku sa zväčší, objavia sa nasledujúce príznaky: bolestivosť sa zvyšuje a vyžaruje z ramien a ramien, objavujú sa staticko-dynamické poruchy, znížená citlivosť horných končatín. V niektorých prípadoch je zaznamenaná porucha zraku. Vláknitý kruh sa pretrhne a vytvorí medzistavcovú prietrž.

Druhy výčnelkov medzistavcovej platničky

Existujú štyri typy výčnelkov:

 1. Zdravotník alebo bočný. Výčnelok sa nachádza na pravej alebo ľavej chrbtici. Tento druh je nebezpečný pre zovreté nervové korene..
 2. Medián alebo stred. Vypuklý výčnelok siaha do strednej strany miechového kanála. Tento typ výčnelku môže ovplyvniť miechu..
 3. Zadná časť. Nachádza sa v smere dozadu. Pri tomto type patológie miecha priamo trpí.
 4. Predné alebo posterolaterálne. Výčnelok vzhľadom k chrbtici je bokom a dozadu. Toto umiestnenie môže mať nielen negatívny vplyv na miechu, ale môže tiež poškodiť nervové korene.

Príčiny choroby

Vertebrálna krčná oblasť má sedem samostatných stavcov, medzi nimi sú medzistavcové platničky. Toto oddelenie je najdôležitejšie v muskuloskeletálnom systéme, kde sú medzistavcové platničky prvoradé. Zodpovedajú za stabilnú polohu hlavy, určujú pohybovú aktivitu a elasticitu krku. Počas nosenia aspoň jedného disku sa tvoria výčnelky.

Hlavnou príčinou patológie je osteochondróza krčnej chrbtice, vďaka ktorej sa vytvárajú všetky predpoklady pre vznik výbežku, a to:

 • strata aminokyselín a stopových prvkov;
 • dehydratácia.

Okrem osteochondrózy sú príčinami choroby:

 • kyfóza;
 • skolióza;
 • lordóza;
 • poranenia miechy rôznej povahy.

Inými slovami, výčnelky sa objavujú na pozadí dystrofických procesov, v dôsledku ktorých sa strácajú tlmiace funkcie medzistavcových platničiek, stráca sa elasticita a mení sa štruktúra.

Predispozičné príčiny vzniku choroby sa dajú zvážiť:

 • oslabená imunita;
 • nezdravá strava;
 • výrazný stres v chrbtici;
 • dedičná predispozícia;
 • predĺžený pobyt v anatomicky nesprávnej alebo nepohodlnej polohe;
 • hypotermia.

Príznaky vyčnievania krčnej chrbtice

Hlavné príznaky choroby sú:

 • bolesť, ktorá vyžaruje z horných končatín, ramien a lopatiek;
 • predĺžené miestne pocity bolesti v krku;
 • pocit znecitlivenia, pálenia, mravčenia rúk;
 • slabý svalový tonus v horných končatinách a krku;
 • cervikalgia ("bolesti chrbta");
 • bolesť vyžarujúca do hlavy;
 • nestabilita krvného tlaku;
 • obmedzený pohyb krčnej chrbtice, znížená flexibilita;
 • znížená citlivosť rúk;
 • nespavosť;
 • emočné poruchy;
 • nepríjemné pocity pri kontakte s pokožkou v krku;
 • znížená aktivita horných končatín.

Príznaky choroby priamo závisia od anatómie krčnej chrbtice konkrétnej osoby. Napríklad:

 • v krčnej oblasti je výška stavcov väčšia ako v ostatných častiach chrbtice;
 • v stavcoch I a II nie sú žiadne disky;
 • lordóza - fyziologický krčný oblúk.
 • zúžený miechový kanál;
 • vrodená heterogenita stavcovej štruktúry.

Tieto znaky naznačujú, že posun na stranu disku dokonca o 2 mm narušuje funkčnosť chrbtice a prejavuje sa zodpovedajúcimi príznakmi..

Nebezpečenstvo choroby

Je potrebné povedať, že je dôležité ísť k lekárovi počas prvých príznakov objavenia sa výčnelku. V porovnaní s inými oblasťami stavcov, kde výčnelok môže dosiahnuť až 4 mm a nijakým spôsobom sa neprejavuje, potom pre krčkovú oblasť predstavuje posun 2 mm veľký počet problémov, jedným z nich je bolesť..

Ak ignorujete volanie k lekárovi, táto patológia môže spôsobiť vážne poškodenie jednej z tepien prechádzajúcich blízko chrbtice. Podľa týchto tepien vstupuje krv do mozgu a pri poranení sa môže objaviť ochrnutie alebo mozgová príhoda..

V blízkosti postihnutého segmentu sa vyskytuje zápal väzov a svalov. Môže to spôsobiť poškodenie tela a viesť k cervikálnej radikulitíde, ktorá sa ťažko lieči a je veľmi bolestivá..

Je tiež pravdepodobné, že sa stlačí miechový kanál, čo vedie k poruchám vnútorných orgánov.

Diagnóza výčnelkov

Diagnózu a liečbu tejto patológie vykonáva neurológ a veterinár. Špecialista bude schopný zistiť prítomnosť choroby na základe vizuálneho vyšetrenia a výsledku vyšetrení MRI, tomografia je najbezpečnejším spôsobom a umožňuje zistiť prítomnosť výčnelku a jeho veľkosť, ako aj určiť zápalové zmeny..

Liečba chorôb

Liečba výčnelkov je vždy pomerne dlhá, konzistentná a komplexná. Konzervatívne liečby zahŕňajú:

 • rehabilitácia;
 • liečba drogami;
 • Cvičebná terapia;
 • masáže;
 • akupunktúra;
 • manuálna terapia.

Liečba drogami

Aby sa zbavil bolesti, odporúča sa, aby pacient používal protizápalové lieky na nesteroidnom základe. Tieto lieky zastavujú degeneráciu tkaniva, ktorá spôsobuje zápal svalov a väzov. Počas prvých 2 až 3 dní liečby je potrebné urobiť intramuskulárne injekcie týchto liekov a až potom sa lieky podávajú perorálne..

Dôležitou súčasťou liečby drogami je použitie svalových relaxancií, ktoré zmierňujú spastickú bolesť a znižujú svalové napätie. Spolu s užívaním drog vo vnútri je tiež vhodné používať miestne prostriedky vo forme mastí a gélov.

fyzioterapia

Tento spôsob liečby choroby je založený na pôsobení rôznych fyzikálnych faktorov na telo - elektrických, mechanických, vlnových a tepelných. Fyzioterapia môže urýchliť metabolizmus, znížiť opuch tkanív. Tieto metódy zahŕňajú:

 • magnetoterapia;
 • laserová terapia;
 • terapia rázovými vlnami atď..

Manuálna terapia a masáže

Obidve tieto metódy majú dobrú účinnosť pri liečení tohto ochorenia. Hlavným cieľom týchto metód je zlepšenie krvného obehu, aby sa maximalizoval prietok krvi do tkanív a orgánov. Masáž zvyšuje flexibilitu a aktivitu chrbtice. Svalový korzet je tónovaný, jeho odolnosť voči rôznym zaťaženiam sa zvyšuje.

Manuálne a masážne účinky priaznivo ovplyvňujú citlivosť a výživu svalov. Výčnelková liečba zahŕňa niekoľko masážnych procedúr, pričom každý prvok musí trvať najmenej 5 minút. Počas exacerbácie ochorenia je zakázaná manuálna terapia a masáž..

Liečba cvičením

Fyzioterapeutické cvičenia sú možno najúčinnejším spôsobom boja proti vyčnievaniu. Cvičenia sú zamerané na zvýšenie svalového tonusu krku a posilnenie svalov. Okrem toho sa zameriavajú na zvýšenie pružnosti a flexibility stavcov, ako aj na ich pohyblivosť. Zmiernite opuchy, majú pozitívny vplyv na krvný obeh v krku. Cvičenia vyberá lekár individuálne pre každú osobu. Je dôležité, aby pacient prísne dodržiaval rady lekára a nepresahoval záťaž.

akupunktúra

Akupunktúra je pomerne účinný spôsob liečby vyčnievania chrbtice krčnej chrbtice vrátane pôsobenia na aktívne biologické body tela. Akupunktúra môže zlepšiť krvný obeh a zmierniť bolesť pacienta..

Dodatočné ošetrenie

Existujú aj iné spôsoby liečby cervikálneho výčnelku, ktoré stimulujú telo, aby bojovalo proti chorobe samo.

 • Vákuová terapia pomocou vákuových lekárskych plechoviek má vplyv na svalovú štruktúru krku. Procedúra zlepšuje krvný obeh, zmierňuje bolesť a aktivuje chemické procesy v tkanivách a zvyšuje potenciál tela bojovať s touto chorobou.
 • Laserová terapia je založená na pôsobení laserového žiarenia na problémovú oblasť krku. Svetelný tok lúča je absorbovaný telom, pomáha obnovovať biochemické procesy, zvyšuje metabolizmus, anestetizuje, zlepšuje krvný obeh, zlepšuje imunitu a má protizápalové účinky..
 • Miecha je ortopedická liečba tohto ochorenia. Postup spočíva v predĺžení alebo krátkodobom mechanickom ťahu chrbtice, aby sa znížil tlak na deformované medzistavcové platničky a umožnilo sa im rýchlo obnoviť ich normálnu veľkosť a tvar..
 • Magnetopunkcia zvyšuje účinnosť a vitalitu vnútorných orgánov v dôsledku pôsobenia magnetického poľa. Magnetoterapia pomáha zvyšovať metabolizmus tkanív a prísun krvi v mieste zdroja bolesti z vyčnievania. Procedúra má liečivé, analgetické a protizápalové vlastnosti..
 • Pharmacopuncture. Týmto postupom sa osobe podávajú špeciálne lieky na akupunktúrnych miestach. Farmakopunkcia umožňuje mechanicky aktivovať tkanivové oblasti, v ktorých sa nachádzajú vstupné body, a po dlhú dobu poskytuje telu liečivé látky, pretože injekčné vstrekovanie do tela sa spotrebúva s ohľadom na potrebu.

Prevencia chorôb

Súlad s určitým fyzickým správaním a zdravým životným štýlom účinne zabezpečí prevenciu vyčnievania.

 • Sledujte svoju každodennú stravu, aby ste optimálne poskytovali výživovú podporu na zlepšenie imunity a tónu tela;
 • Pravidelne cvičte, aby ste posilnili svaly na krku a chrbte;
 • Nefajčiť;
 • Udržiavajte si zdravú váhu;
 • Naučte sa bezpečne a správne zdvíhať ťažké predmety, aby ste predišli namáhaniu krku;
 • Držte polohu tela stále..

Udržiavanie tela v normálnom fyzickom stave prispeje k výraznému oneskoreniu v súvislosti s vekom opotrebovaním všetkých vnútorných orgánov tela vrátane vláknitého tkaniva medzistavcových platničiek..

Je potrebné si uvedomiť, že pri včasnom prístupe k lekárovi sa dá veľmi dobre liečiť vyčnievanie krčných medzistavcových platničiek. Okrem toho včasný predpísaný postup liečby pod dohľadom skúseného lekára je takmer 100% zárukou úplnej opravy poškodenej chrbtice..

Ako sa objavuje a ako sa lieči výstupok krčka maternice

Pri vyčnievaní diskov krčnej chrbtice dochádza k výpadku energie buniek. Táto choroba sa často vyskytuje u moderných ľudí v dôsledku životného štýlu, sedavej práce a nedostatku aktivity. Cervikálne svaly sa oslabujú, znižuje sa telesná hmotnosť, čo vedie k rozvoju výčnelkov. Pri konštantnom napätí v krku chrupavka oslabuje, neprijíma výživné látky, začína vysychať a disk samotný sa vydúva z chrbtice.

Čo to je?

Každá osoba uprostred miechy obsahuje jadro so želé podobnou látkou. Okolo nej sa nachádza hustý vláknitý prsteň, ktorý vám umožňuje potlačiť účinky záťaže na stavce. Z rôznych dôvodov jadro a prsteň nemôžu prijímať správne množstvo živín, preto sa vyskytujú také porušenia:

 • Obsah jadra je komprimovaný.
 • Prsteň stráca svoju elasticitu.
 • Jadro presahuje hranice.
 • Disk vyčnieva z hrebeňa.

Výstupok medzistavcového disku c3-c4-c5-c6-c7 leží v štruktúre samotného stĺpca. Ľudský hrebeň je najflexibilnejšou časťou a krčná oblasť je tenká, v ktorej sa nachádza 7 stavcov. Horný stavec je označený ako cl, má nezvyčajnú štruktúru, pretože neexistuje telo, štruktúra zahŕňa iba 2 procesy, bez chrupavky. Všetky ostatné stavce, okrem druhého, napríklad c3-c4-c5, sú oddelené chrupavkou. Preto výstupok začína diskom c3-c4.

Ak sú ľudia neustále v nepohodlnej polohe, zvyšuje sa riziko cervikálneho výčnelku. Na začiatku choroba prechádza do stavcov c6-c7 a potom prechádza do ďalších častí. Vývoj patológie prebieha zdola nahor.

Je možné úplne vyliečiť?

Nie je možné úplne vyliečiť výčnelok krčnej chrbtice, je však realistické zastaviť degeneratívne poruchy. Hlavnou úlohou je zastaviť vývoj, zbaviť sa komplikácií v podobe kýly. S výskytom bolesti a včasnou liečbou sa pacienti vyhýbajú nepríjemným symptómom a stuhnutosti krčnej chrbtice.

Ako to vyzerá??

U zdravých ľudí zohrávajú kotúče krčka maternice úlohu pružín pri každom pohybe. Z mnohých dôvodov strácajú svoju pružnosť, pohyblivosť a nedokážu primerane reagovať na pohyby chrbta a krku, čo naznačuje vývoj výčnelku..

Užitočné prvky vstupujú do kĺbov, tkanív a iných častí priamo z krvi. Ak začne porucha krvného obehu, narušuje sa aj výživa krčnej chrbtice a diskov. Úplne prvé jadro v krku je dehydratované, vyschne, po čom degeneratívne poruchy prechádzajú do kruhu.

Charakteristický prvý príznak vyčnievania krčnej chrbtice nastáva so znížením elasticity a vysušením prstenca. Stavce nedokážu odolať záťaži, ale bolesť ešte nevznikla. Hlavným príznakom na začiatku vývoja patológie je únava. Keď sa v krúžku a jadre objaví stuhnutosť, potom sa vyvinie silný tlak a disk presahuje chrbticu, ktorá tvorí výčnelok krčnej oblasti. Bolesť môže byť zovretím nervu v krčnej chrbtici..

príčiny

Vzhľad krčkového výčnelku je možný z rôznych dôvodov. Môžu sa rozdeliť na patologické a vonkajšie. Výčnelok krčnej oblasti sa objavuje v dôsledku týchto chorôb:

Okrem opísaných dôvodov sú izolované aj ďalšie, ktoré môžu urýchliť zmeny v štruktúre stavcov. Sú externé:

 • hypotermia.
 • Nedostatok aktivity, sedavá práca.
 • Zlé návyky.
 • Zvýšené zaťaženie krku.
 • Poruchy súvisiace s vekom.
 • Slabý svalový korzet.
 • Rýchle a ostré zákruty hlavy.

Presné príčiny výčnelku môže určiť iba lekár. Za týmto účelom sa vykonáva počiatočné vyšetrenie a zhromaždenie sťažností pacienta. Potom špecialista používa laboratórne a inštrumentálne diagnostické metódy. Je dôležité, aby pacient správne opísal príznaky, ktoré presnejšie stanovia predpokladanú diagnózu.

príznaky

Je ťažké určiť vývoj výčnelku krčnej oblasti, pretože na začiatku vývoja nie sú zrejmé patologické znaky. Keď sa príznaky stanú výraznými, v stavcoch už existujú poruchy a degeneratívne poruchy, ktoré sa dajú obnoviť dlhodobou liečbou. Hlavné znaky vyčnievania krčnej časti sú nasledujúce:

 • Bolesť krku rôznych tvarov. Spravidla sa znamenie dáva na rameno, môže ísť cez celé rameno.
 • Necitlivosť prstov, rúk.
 • Pocit brnenia.
 • Tlakové straty.
 • Dočasné bolesti hlavy, závraty, dokonca mdloby.
 • tinnitus.

Porušenie duševného a emočného pozadia. V tomto prípade sú postihnuté rôzne nervy, je ťažšie diagnostikovať výčnelok.

[stextbox Najväčšie nebezpečenstvo nie je len pri latentných príznakoch počas vývoja. Výčnelok je nebezpečný, pretože minimálne poruchy významne narušujú prísun krvi, tkanivá a bunky nemôžu normálne jesť. V zriedkavých prípadoch majú pacienti ochrnutie, mozgovú príhodu. [/ Stextbox]

Ako liečiť doma?

Výčnelok diskov krčnej chrbtice je možné liečiť iba komplexným výberom terapie. V opačnom prípade nemožno očakávať pozitívny účinok. Dnes existuje veľa spôsobov, ako odstrániť príznaky vyčnievania krčnej chrbtice a riešiť základné príčiny. Lieky sa najčastejšie používajú pri liečbe, ale môžu sa používať čisto podľa pokynov lekára.

Nemenej účinnými metódami sú domáce terapie. Sú jednoduché a používajú sa na to:

 • Správna výživa.
 • Ľudové lieky.
 • Cvičenia a gymnastika krčnej chrbtice.
[stextbox, ak používate domácu metódu liečby, musíte sa o tom porozprávať so svojím lekárom, aby ste nepoškodili svoje zdravie alebo nezaťažili chorobu. [/ stextbox]

Výživa

Súčasťou komplexu liečby by mala byť správna výživa, ktorá obohatí telo užitočnými látkami, vďaka čomu sa s chorobou dokážete rýchlo vysporiadať. Z ponuky odstráňte škodlivé produkty:

Je dôležité dodržiavať tieto pravidlá:

 • Nejedzte v noci, medzi posledným jedlom a spánkom by malo uplynúť asi 2-3 hodiny.
 • Jedzte 5-6 krát denne.
 • Dodržiavajte pitný režim s výčnelkom krčnej chrbtice a vypite z 1,5 litra čistej vody.
 • Vylúčte prejedanie.

Pre chrbticu, chrupavku sú užitočné misky, ktoré obsahujú chrupavkové tkanivo. Patria medzi ne aspic a aspic. Potraviny je tiež potrebné obohatiť o vitamíny a vápnik. Môžete ich získať z bobúľ a ovocia, zeleniny, mliečnych výrobkov, podľa možnosti doma. Tvaroh a mlieko v obchode nemajú vlastnosti, ktoré sú v domácom produkte.

Cvičenie krku

Hlavnou úlohou gymnastiky je posilnenie svalov krčnej chrbtice a chrbta. Okrem toho nabíjanie znižuje stres, odstraňuje tlak na nervové zakončenie. Všetky cvičenia by mal predpisovať lekár a na začiatku liečby je lepšie ich viesť pod vedením špecialistu. Produktívny komplex zahŕňa tieto triedy:

 • Choďte na všetky štyri a zdvihnite pravú ruku ľavou nohou k sebe. Po 5 opakovaniach prepnite strany.
 • Nasaďte si všetky štyri, vyrovnajte si chrbát a chodte 5-10 minút.
 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy a položte ruky na zem. Z východiskovej polohy nadvihnite a položte na nohy a lopatky, na hornú zarážku na 2–5 sekúnd.

Počas gymnastiky sa všetky pohyby vykonávajú hladko a pomaly. Pre krk je užitočné robiť jogu, ale môžete využiť toto cvičenie:

 • Posadené pri stole s plochým chrbtom a rozložené ramená.
 • Vydýchnite a mierne ohnite hlavu vpred, tlačte si čelo rukami.
 • Urobte opakovanie s otočením hlavy.

Takéto cvičenia pôsobia proti, vďaka čomu sa posilňujú svaly krčnej chrbtice. Niektorí lekári radia pomocou metódy Bubnovsky. Ak počas tréningu existuje bolesť a iné nepríjemné pocity, musíte opustiť cvičenie a ak symptóm pretrváva, obráťte sa na lekára.

Ľudové lieky

Môžu sa použiť alternatívne metódy na liečenie príčiny vyčnievania, ale na odstránenie príznakov choroby. Mnoho receptov obsahuje bylinné prísady a preto je dôležité ich pred použitím konzultovať, aby nedošlo k kontraindikáciám:

 • Brezový olej na drhnutie krčnej chrbtice. Musíte naplniť 3-litrovú nádobu mladými listami, pridať kukuričný olej a trvať na tom, 2 týždne. Hotový produkt sa trie do krku trikrát denne. Po trení by sa mal obväz nanášať pol hodiny.
 • Potlačte z živosti. Drviť koreň, pridajte 1 polievková lyžica. l krém a med. Po 4 hodinách naneste masť na gázu, naneste na krk 20-30 minút.
 • Kalanchoe. Je potrebné odstrániť šupku z plachty, pripevniť k postihnutej oblasti a prilepiť na vrchnú časť náplasti. Odporúča sa použiť túto metódu pred spaním a krk navinúť šál.
 • Kafrový olej. Tento nástroj sa používa ako masti a masti. Je potrebné 1 polievkovú lyžicu. l Vazelína pridať 4 kvapky oleja a trieť do krku alebo použiť ako obklad cez noc.
[poznámka so stextboxom! Ľudové lieky nie sú všeliek, ale iba doplnkovým opatrením, ktoré vám umožní zbaviť sa bolesti a iných príznakov patológie. Tieto metódy neovplyvňujú príčinu výčnelku, takže nemusíte zanedbávať iné metódy liečby. [/ Stextbox]

Je možné robiť masáže?

Vďaka vyčnievaniu krčnej chrbtice nie je možné masáž vykonávať s exacerbáciami. Takáto terapia sa môže použiť iba vtedy, ak sa choroba nevyskytuje akútne, hlavné príznaky sa zastavia a začne sa obnovovacie obdobie. Masáž by mala byť vykonávaná skúseným majstrom. Celý komplex sa vykonáva v polohe na chrbte po bokoch, ako aj pri sedení.

Pri masáži sa používajú iba ľahké a plynulé pohyby. Musíte začať masírovať zozadu hlavy, pohybovať sa po krčnej chrbtici a späť. Táto technika zahŕňa implementáciu niekoľkých etáp:

 • Zahrievanie krčných svalov.
 • Hladenie tkanív.
 • Ľahký kruhový pohyb.

Každé štádium trvá 5 minút a po diéte sa zlepšujú metabolické procesy a vývoj výbežkov sa zastaví. Môžete tiež vykonať nezávislú masáž, ale musíte použiť aplikátor Kuznetsov. Prístroj zahŕňa nielen masáž krčnej oblasti, ale aj fyzioterapiu a akupunktúru. Toto ošetrenie nepoškodzuje výčnelok, je vhodné ho používať.

komplikácie

Pri včasnom zaobchádzaní so správnou schémou a prístupom je prognóza priaznivá. Ak neposkytnete správnu terapiu alebo nedodržíte rady lekára, pacient nebude schopný odstrániť bolesť a iné príznaky vyčnievania z krčnej oblasti. Okrem toho sa zvyšuje riziko závažných komplikácií..

V cervikálnej oblasti sú vertebrálne disky blízko mozgu, takže akákoľvek komplikácia môže byť veľmi nebezpečná. Najhoršie bude výpadok energie v mozgu v dôsledku zhoršeného toku krvi. Medzi hlavné komplikácie patrí:

 • Cervikálna disková prietrž.
 • Poruchy tlaku.
 • arytmie.
 • Strata citlivosti v rukách.

Dôsledkom sa dá predísť správnym liečením, použitím preventívnych opatrení založených na zdravom životnom štýle.

Výčnelok krčnej chrbtice je nebezpečná choroba. Normálna bolesť krku naznačuje únavu, ale nie je vylúčený vývoj patológie. Iba diagnóza a rozhodné kroky pomôžu zbaviť sa príznakov choroby a navrátia motorické schopnosti stavcov v krčnej oblasti..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla pri otvorení bránice v pažeráku je patológia, ktorá sa prejavuje v dôsledku abnormálneho premiestnenia vnútorných orgánov, ktoré sú fyziologicky umiestnené pod bránicou (črevné slučky, srdcová časť žalúdka, brušná časť pažeráka a ďalšie prvky)..
Kýla sú výčnelkom vnútorných orgánov z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, v dôsledku defektov v stenách dutiny. U dojčiat je najbežnejším typom prietrže pupočník - jedná sa o vyčnievanie časti čreva do pupočného kruhu, oblasti, kde bola pupočníková šnúra pripevnená v maternici a kde sa nachádza pupok.
Diagnóza "pupočnej kýly" vždy spôsobuje úzkosť u rodičov dieťaťa. Prirodzené otázky vyvstávajú: prečo vznikajú, aké sú nebezpečné a či je možné urobiť bez operácie?