loader

Hlavná

Späť

Výčnelok bedrovej medzistavcovej platničky L4-L5

Výčnelok disku L4-L5 je časté ochorenie, ktoré sa diagnostikuje u mladých ľudí aj starších ľudí. Dôvody v rôznych vekových skupinách sa však výrazne líšia. Tento článok popisuje spôsob podozrenia na túto chorobu. Dozviete sa o klinických príznakoch, potenciálnych príčinách a metódach účinnej liečby..

Výčnelok lumbálneho disku L4-L5 je vo veľkej väčšine prípadov komplikáciou osteochondrózy, ktorá pretrváva dlho bez liečby. Toto degeneratívne degeneratívne ochorenie je spojené s porušením difúznej výživy chrupavky miechy. Aby sme to objasnili, stojí za to trochu porozumieť otázkam anatómie a fyziológie.

So. Chrbtica nie je celá, pozostáva z jednotlivých stavcov, ktoré sú oddelené chrupavkovými medzistavcovými platničkami. Nie sú zase tuhé, ale pozostávajú z vonkajšej hustej membrány (vláknitý kruh) a vnútorného želatínového telesa (vláknité jadro). Vďaka vláknitému prstencu je tvar disku zachovaný a vláknité jadro je zapojené do distribúcie amortizačného zaťaženia. Táto štruktúra poskytuje maximálne zdravie disku. Má však slabé miesto - to je nedostatok jeho vlastného systému zásobovania krvou.

Chrupavkové tkanivo disku môže prijímať tekutinu a výživu iba prostredníctvom difúznej výmeny s okolitými tkanivami. 70% tohto procesu závisí od výkonnosti paravertebrálnych svalov obklopujúcich chrbticu. 30% difúznej výživy chrupavkových tkanív vláknitého prstenca a buničitého jadra je zaistených blokovacími doskami. Sú umiestnené medzi stavcami a medzistavcovými platničkami..

Primárne degeneratívne zmeny začínajú nedostatočnou aktivitou paravertebrálnych svalov. Nie sú vystavené pravidelnému a dostatočnému fyzickému zaťaženiu. Súčasne sa začína zmenšovať objem difúznej výmeny medzi nimi vykonávanými tkanivami. Vo vláknitom kruhu sa vyskytujú patologické zmeny. Dehydruje a stráca svoju elasticitu. Vápnikové soli sa potom ukladajú na jeho povrch a bránia ďalšej absorpcii tekutiny počas difúznej výmeny so svalmi. To vedie k zvýšeniu tlmiaceho zaťaženia koncových dosiek..

Medzistavcové platničky nezvládajú svoju funkciu a skleróza začína v krvných cievach koncovej platničky. Zužujú sa a strácajú šírku pásma. Následne prestanú zaisťovacie dosky poskytovať vláknitému kruhu tekutinu a živiny. Za týchto podmienok začne odoberať tekutinu zo štruktúry buničitého jadra, ktorým je 80% vody.

Vláknité jadro rýchlo stráca svoj objem a nie je schopné zabezpečiť fyziologický tvar a výšku medzistavcových platničiek. Výška sa zmenší a disk začne vyčnievať za stavce, ktoré zdieľa. Toto je fáza vystupovania..

Ak v tomto štádiu nezačnete vykonávať účinnú liečbu osteochondrózy, potom čoskoro dôjde k prasknutiu vláknitého prstenca a časti buničitého jadra ho presiahnu. Toto je štádium medzistavcovej prietrže a poskytuje ešte výraznejší klinický obraz. S úplným oddelením buničitého jadra od vláknitého kruhu dochádza k sekvestrácii. Tento stav sa už nedá liečiť konzervatívnymi metódami. Vyžaduje sa chirurgický zákrok. Preto, keď sa objavia klinické príznaky vyčnievania, čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc a začnite vykonávať vysokokvalitnú liečbu.

Príčiny vyčnievania medzistavcovej platničky L4-L5

Pretože vyčnievanie medzistavcových platničiek bedrového L4-L5 je komplikácia alebo štádium degeneratívnej degeneratívnej choroby chrupavkových tkanív miechy, jej potenciálne príčiny sú podobné osteochondróze..

Výskyt medzistavcových platničiek L4-L5 je vysoko pravdepodobný u jedincov s nasledujúcimi rizikovými faktormi:

 • s nadváhou - každý ďalší kilogram hmotnosti spôsobuje obrovské zaťaženie chrupavky disku spôsobujúce ich deštrukciu;
 • nesprávne držanie tela, dôsledkom čoho je nerovnomerné rozloženie amortizačného zaťaženia počas chôdze, behu a polohy v statickom postoji;
 • deštrukcia veľkých kĺbov dolných končatín - ich amortizačná schopnosť sa znižuje a zvyšuje sa mechanické zaťaženie chrbtice;
 • porušenie pravidiel organizácie spánku a pracoviska v prísnom súlade s hygienickými a ergonomickými normami;
 • prítomnosť endokrinných patológií, napríklad diabetickej angiopatie alebo neuropatie, zníženie úrovne metabolizmu a metabolizmu;
 • udržiavanie sedavého sedavého životného štýlu;
 • ťažká fyzická práca s nadmerným napätím v svalovej časti chrbta a dolnej časti chrbta;
 • poranenia bedrovej chrbtice;
 • nesprávne vyrovnanie panvových kostí, syndróm krátkej dolnej končatiny, nesprávne staging nohy a ďalšie ortopedické problémy;
 • fajčenie, alkoholizmus, požitie solí ťažkých kovov.

Odstránenie všetkých potenciálnych príčin je potrebné nielen v predstihu na rozvoj choroby. Pred začatím protrúznej terapie lekár tiež pacientovi poskytne všetky potrebné odporúčania týkajúce sa zmien životného štýlu, správnej výživy, pravidelnej fyzickej aktivity, atď. Ak pacient začne spĺňať všetky odporúčania lekára, jeho šance na úspešnú konzervatívnu liečbu a zníženie rizika budúceho recidívy ochorenia sa výrazne zvýšia.

Zadný dorzálny difúzny diskový výčnelok L4-L5

Horný výčnelok disku L4-L5 je najnebezpečnejším typom lézie. Tento výstupok miechy L4-L5 vytvára tlak na tvrdé membrány miechy a môže vyvolať rozvoj stenózy miechy. Je plná takých negatívnych dôsledkov, ako je sekvestrácia do miechového kanála. Zvyčajne táto komplikácia spôsobuje ostrú ochrnutie dolnej časti tela. Vyžaduje sa pohotovostná chirurgia.

Vyčnievanie chrbta disku L4-L5 sa často pozoruje u žien, ktoré majú zakrivenie chrbtice v cervikotoraciálnej oblasti. Pacienti majú často 45 až 55 rokov. Na pozadí hormonálnych porúch súvisiacich s vekom deformujú chrbtový stĺpec tak, že vytvárajú takzvané „vädnutie“. Aby sa toto zakrivenie kompenzovalo, zhoršuje sa fyziologická bedrová krivka chrbtice. To zvyšuje tlak na prednú časť medzistavcových platničiek, zhoršuje stav chrbta.

Dorsálny difúzny výčnelok disku L4-L5 môže byť výsledkom porušenia pravidiel správania počas tehotenstva. Pri nosení dieťaťa dochádza v neskorších fázach (pri príprave na pôrod) k zmäkčovaniu chrupavkových tkanív v ženskom tele. Ak odmietnete nosiť prenatálny obväz a pri chôdzi vo vysokom podpätku topánky je poloha stavcov v bedrovej oblasti narušená. K deformácii chrbtice dochádza tiež pri vyhladzovaní prirodzenej bedrovej krivky. V tomto stave akýkoľvek traumatický účinok spôsobuje vážne poškodenie zadnej časti disku.

K difúznemu vyčnievaniu disku L4-L5 dochádza u mužov, keď sú odnášaní pomocou vzpierania alebo osobitnou prácou spojenou so systematickým zdvíhaním a prenášaním extrémne ťažkých nákladov.

Iné typy výčnelkov disku L4-L5

Existujú aj iné typy výčnelkov medzistavcovej platničky L4-L5, ktoré nemôžu mať menej deštruktívny účinok na chrbticu a okolité tkanivo..

Kruhový výstupok disku L4-L5 predstavuje zníženie výšky v celom priemere. Tlak sa vyvíja súčasne na tvrdé membrány miechy, radiálne nervy a iné mäkké tkanivá. Vyvoláva silnú bolesť, stuhnutosť pohybov, výskyt neurologických príznakov.

Stredný výčnelok disku L4-L5 je umiestnený v strede disku. Často sa líši v asymptomatickom kurze a je zistená náhodou počas vyšetrenia z iného dôvodu..

L4-L5 foraminálny výčnelok je pokles výšky na výstupných miestach radikálového nervu. Vyznačuje sa natáčaním akútnej bolesti, ktorá sa každým pohybom zosilňuje. Je to indikácia pre okamžité začatie liečby.

Liečba výčnelku medzistavcovej platničky L4-L5

Úradná medicína na liečenie vyčnievania disku L4-L5 ponúka iba symptomatické metódy expozície. Na úľavu od bolesti sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky. Zmierňujú zápalové reakcie a opuchy okolitých mäkkých tkanív. Svalové relaxanty relaxujú kompenzačné napäté svaly v mieste poškodenia disku. Zbavujú tak telo prirodzenej ochrany a zabezpečujú rýchly výskyt medzistavcových prietrží. Pacientovi však poskytujú dočasnú úľavu. Ostatné použité lieky sú podobné..

Účinná a bezpečná liečba vyčnievania medzistavcových platničiek L4-L5 sa môže uskutočniť pomocou metód manuálnej terapie. Ak to chcete urobiť, vyhľadajte kliniku manuálnej terapie v mieste bydliska. Dostať sa na stretnutie s vertebroológom alebo ortopédom. Neurológ môže tiež úspešne liečiť podobné ochorenie..

Primárna starostlivosť o pacienta je zabezpečená manuálnym ťahaním chrbtice. Týmto spôsobom sa tlak odstráni z okolitých tkanív, obnoví sa normálna výška medzistavcových priestorov, začne sa proces úplnej expanzie vláknitého prstenca..

Potom je možné aplikovať osteopatiu na zlepšenie procesov výživy tkanív, masáží na zvýšenie ich pružnosti, terapeutických cvičení, kinezioterapie a omnoho viac.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Výstupky z disku L4-L5: čo to je, príznaky, príčiny, diagnostika, liečba, následky

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Výčnelok disku L4-L5 je počiatočné štádium vývoja medzistavcovej prietrže, ktorá sa tvorí medzi 4. a 5. stavcom. Takéto ochorenie sa považuje za dosť nebezpečné vzhľadom na súčasné riziko rýchleho pokroku. Dôvodom vzniku choroby je narušenie držania tela, sedavý spôsob života alebo abnormálna fyzická aktivita.

Hlavným príznakom patológie je bolesť, ktorá vyžaruje do dolných končatín. Bedrová chrbtica stráca pohyblivosť, akékoľvek sklony a náhle pohyby vyvolávajú nepohodlie. Včasná medikácia a fyzioterapeutická liečba pomôžu znížiť zaťaženie chrbtice a zaistia prevenciu proti hernii.

Čo to je

Výčnelok je patologický proces, ktorý sa vyskytuje v chrbtici. Medzistavcové platničky vyčnievajú, ale nedochádza k prasknutiu vláknitého prstenca. Tento stav nemá vlastný kód podľa ICD (medzinárodná klasifikácia chorôb) a nejde o nezávislú patológiu.

Výčnelok sa považuje za samostatné štádium osteochondrózy, ktoré má v postihnutej oblasti za následok vznik prietrže. Najčastejšie sa vyskytuje patológia s lokalizáciou v bedrovej oblasti, menej často sa vyskytuje lézia cervikálnej a hrudnej oblasti. Tento stav je v ortopedickej praxi bežný a vyžaduje si vždy komplexné ošetrenie..

Ako vyzerá výčnelok?

Záver výstupku diskov L4-L5 naznačuje, že patologický proces pokračuje v bedrovej oblasti. Tento kurz je najbežnejší, pretože v lumbosakrálnej chrbtici vždy dochádza k veľkým zaťaženiam.

Ak disk stratí svoju anatomickú polohu, pacient čelí ostrej bolesti, ktorá sa objaví pri ohýbaní, nemôže pokojne vstať z náchylnej polohy. V neskorších štádiách choroby sa objaví hmatateľná slabosť nôh. Možno, že porušenie prirodzeného procesu močenia, rozvoj radiculitídy.

Prečítajte si dobrý článok:

Pozor! K výčnelku medzistavcovej platničky dolnej časti chrbta dochádza oveľa častejšie ako krčka chrbtice. Nebezpečenstvo patológie spočíva v tom, že pacienti ignorujú jej príznaky a všetko pripisujú banálnemu prepracovaniu.

Hlavné dôvody

Choroby miechy majú rôzne príčiny, ale tie hlavné možno rozlíšiť:

 • poranenia miechy;
 • skolióza, kyfóza a iné typy zakrivenia;
 • poruchy obehu v určitých oblastiach;
 • spondylarthrosis;
 • zmeny prirodzeného priebehu metabolických procesov;
 • dedičná predispozícia;
 • fyzická nečinnosť;
  Hypodynamia v priebehu času môže spôsobiť výčnelok
 • masívna fyzická aktivita;
 • poruchy pohybového aparátu;
 • slabý miechový kanál, jeho atrofia;
 • zápalové procesy s lokalizáciou v panve.

Aby ste sa zbavili patológie, musíte určiť najúčinnejší spôsob jej ovplyvnenia. Je dôležité neutralizovať vplyv provokačného faktora a zabezpečiť regeneráciu tela.

Vystupujúci stupeň L4-L5

Proces formovania choroby si vyžaduje určitý čas, v prípade výčnelkov sa uplatňuje nasledujúca klasifikácia:

 1. Prvé štádium. Vo vláknitom kruhu sa objavujú praskliny, prejavujú sa zmeny v jeho štruktúre.
 2. Druhá fáza. Disk vyčnieva niekoľko mm od existujúceho štandardu. Choroba v tomto štádiu vývoja môže byť liečená lekársky bez chirurgického zákroku. Na zotavenie sa odporúča použiť komplex fyzioterapeutických cvičení.
 3. Tretia fáza. Dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca, výčnelok disku sa stáva viditeľnejším. Po tejto fáze sa začína vytvárať medzistavcová prietrž. V niektorých prípadoch je fyzioterapia v kombinácii s použitím chondroprotektorov účinná, ale lekári nezaručujú úplné uzdravenie bez operácie.
Stupne vystupovania na obrázkoch

príznaky

Ochorenie je charakterizované kompresiou nervových koreňov. Tento stav sa stáva príčinou intenzívnej bolesti (je to najvýraznejší znak choroby). Bolesť sa vyskytuje bez ohľadu na fyzickú aktivitu a polohu tela. Zvláštnosťou je, že nepohodlie sa vždy neprejavuje v mieste lézie. Možno sa rozšíri na boky, ramená, nohy. Niektoré obete majú znecitlivenie v prstoch na nohách..

Všeobecný zoznam príznakov zahŕňa:

 • poruchy spánku;
 • bolesť hlavy;
 • zmena chôdze;
 • mravenčenie a znecitlivenie určitých oblastí kože;
 • svalová slabosť;
 • problémy s pohybmi čriev a močením.

Pozor! Pri dlhom priebehu patológie nemožno vylúčiť rozvoj impotencie u mužov.

Druhy výčnelkov

Pred začatím liečby je potrebné určiť typ lézie. V závislosti od formy sa vytvorí expozičný algoritmus. Konzervatívna taktika nie je použiteľná vo všetkých prípadoch..

difúznu

Vláknitý prsteň neopúšťa hranicu buničitého jadra. Tento typ ochorenia často progreduje počas tehotenstva. Určitá predispozícia k vývoju patológie difúznej formy je u pacientov s osteochondrózou. Liečba má konzervatívny charakter, účinné sú cvičenia zamerané na posilnenie chrupavky a chrbtových svalov.

Ako vyzerá rozptýlený výčnelok

kruhový

Pomerne bežný typ lézie. Kruhový výčnelok sa zistil u 80% pacientov s touto diagnózou. Menej správnym, ale stále bežným názvom stavu je stavcová kýla. V tomto procese dochádza k rýchlej porážke nervových zakončení. Na tomto pozadí sa bolesť stáva intenzívnou a neustále prítomnou..

Ako vyzerá kruhový výčnelok

Medián (stredný)

Pri strednom výčnelku disk vyčnieva v smere k miechovému kanálu. Nedochádza k poškodeniu vláknitého prstenca. Patológia tejto formy je definovaná ako mierna. Dobré pre konzervatívnu terapiu.

Ako vyzerá stredný výčnelok?

Foraminal

Pri foraminálnom výbežku dochádza k prolapsu buničitého jadra zozadu a je zabezpečená kompresia miechy. Lézia tohto typu je príliš nebezpečná, ale nie bežná. Riziko spočíva v stlačení koreňa miechového nervu v bezprostrednej blízkosti. Patológia často vyvoláva výskyt intenzívnych porúch miechy.

Ako vyzerá foraminálny výčnelok?

Stredná (stredná)

Pri strednom výčnelku sa medzistavcový disk rozprestiera smerom do stredu miechy a pôsobí na korene miechy. Vplyv na štruktúru je minimálny. Pri centrálnom type lézie sa objavujú vážne príznaky.

Dorsálna (chrbtová alebo zadná)

Patológia tejto formy je stanovená, keď je detegovaný vydutý disk v smere kanála miechy. Pacienti sú ohrození vývojom patologických stavov miechy a zovretých nervov. Tento stav je často sprevádzaný silnou bolesťou, ktorá je prítomná v bedrovej oblasti. Tento proces je založený na výraznom zaťažení chrbtice, preto je veľmi dôležité zistiť príčinu v skorom štádiu diagnostiky..

paramediální

Pri paramediálnom výčnelku dochádza k výčnelku na ľavej alebo pravej strane. Podmienka nie je bežná a zaberá najviac 5% z celkovej hmotnosti výčnelkov. Najnepriaznivejšia prognóza pre ľavostrannú léziu. Hrudná chrbtica je na tento druh lézie najzraniteľnejšia..

minimum

Pri minimálnom výčnelku nepresahuje stupeň posunu vláknitého prstenca 3 mm v žiadnom smere. Tento stav je vždy prístupný konzervatívnej liečbe a má priaznivú prognózu. Podľa určitých pravidiel a predpisov môže pacient žiť celý život.

Niektoré typy výčnelkov

Diagnóza choroby

Kompletná diagnóza objasní etiológiu a vyberie presný terapeutický komplex. Prieskum zahŕňa:

 1. Definícia anamnézy a prehmatania. Jednoduchá manipulácia odhalí výčnelok.
 2. Rentgenografie Zásadne jednoduchá metóda na detekciu zmien v štruktúrach medzistavcových platničiek.
 3. MRI alebo CT. Informačné techniky na získanie údajov o štruktúre stavcov a identifikácii miest deformácie.
 4. ultrazvuk Umožňuje vylúčiť poškodenie ciev a tkanív.

Pozor! Iba včasná diagnóza vylúči zapojenie veľkých oblastí do patologického procesu a zabráni postihnutiu.

Liečba drogami

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Režim liečenia liekom na vyčnievanie L5-sl a iných druhov vyžaduje použitie liekov týchto skupín:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Poskytujú úľavu od bolesti a zmierňujú zápal. Lekári často odporúčajú používať Diclofenac, Voltaren alebo Ibuprofen. Ak sa vyskytne silná bolesť, indikuje sa Ketoprofen alebo Ketorolac.
  Ketorolac pomôže zmierniť veľmi silnú bolesť
 2. Analgetiká. Pomáhajú eliminovať záchvat akútnej bolesti. Často sa používa v injekčnej forme. Najbežnejšie lieky: Ketorol, Ketanov, Novokain.
 3. Diuretiká. Eliminujte opuch tkanív, ktorý sa prejavuje kompresiou koreňa. Použite furosemid, Veroshpiron.
 4. Svalové relaxanciá. Uvoľnite kŕče a obnovte svalový tonus. Lekári odporúčajú používať baklofén, Midokalm a Sirdalud.
 5. Vitamíny B sa používajú na obnovenie metabolických procesov a zlepšenie výživy miechových tkanív: Combibipen a Milgamma.

Paravertebrálny blok

Paravertebrálna injekcia je jednoduchý liečebný postup, ktorý pomáha zlepšovať zdravie a eliminuje bolesť. Liek vstupuje priamo do postihnutej oblasti a nežiaduce účinky sa vyskytujú veľmi zriedka. Na zmiernenie bolesti lekár používa tenkú ihlu, ktorá poskytuje infekciu stavcom. Po prvej injekcii sa injekčne podá liek (kortikosteroid) ihlou.

Názory pacientov na tento postup sú pozitívne, účinky lieku trvajú niekoľko mesiacov. Toto obdobie by sa malo použiť na lekársku korekciu a fyzioterapiu.

Paravertebrálny blok počas vyčnievania disku 14 l5

Pozor! Tento postup je bezpečný, ak ho vykonáva kvalifikovaný lekár. Preto by klinika mala pacientovi poskytovať záruky.

cvičenie

Bedrový výčnelok je najbežnejšou diagnózou, s ktorou sa neurológ stretáva. Cvičenia z komplexu cvičebnej terapie môžete začať vykonávať po lekárskej konzultácii, inak môžu byť tieto metódy škodlivé pre vaše zdravie.

Nasledujúce cvičenia sa považujú za najjednoduchšie a najbezpečnejšie:

 1. Membrána dýchajúca pri ležaní na chrbte. Hrudník zostáva pri výkone nehybný, pacient musí dýchať žalúdkom. Jednoduchá prax s pravidelným výkonom poskytne analgetický účinok.
 2. V stojacej polohe na všetkých štyroch si pacient striedavo berie nohy do strán a potom hore. Stačí 10 opakovaní na nohu.
 3. Leží na chrbte a pacient postupne zdvíha nohy. Pokúste sa udržať nohu čo najvyššiu - nemalo by.

Majte na pamäti, že komplex nie je navrhnutý pre pevnosť. Hlavným cieľom je obnoviť mobilitu v postihnutej oblasti.

Video: cviky na ošetrenie kýly a výčnelkov dolnej časti chrbta

Druhy masáží

Pri výčnelku sa používajú tieto druhy masáží:

 • klasický;
 • spojivové tkanivo;
 • reflexný segment;
 • bod.

Vibrácia a masáž môže byť zakázaná iba pomocou krčku. S hrudným a bedrovým výčnelkom - je to povolené, pretože tieto časti chrbtice sú odolné voči fyzikálnym účinkom.

V prípade poškodenia bedrovej oblasti sa zabezpečí masáž zadku a dolnej časti chrbta. Preto si tento proces vyžaduje rozdelenie do etáp. Relácia sa začína hladením a hnetením laterálnych oblastí panvy. Pohyby by mali byť mierne intenzívne. Pódium končí relaxáciou..

Po prechode na krížovú sieť sa pohyby zmäknú, proces sa spomalí. Svaly sa vyvíjajú miesením a lisovaním. Proces končí hladením. Tvrdé brúsenie sa nevykonáva s diagnostikovaným výstupkom.

Fyzioterapeutické metódy

Na liečbu výčnelkov sa používajú nasledujúce metódy fyzioterapie:

 • laserová terapia;
 • manipulácie s ozokeritom;
 • magnetoterapia;
 • elektroforéza;
 • UHF.

Pozor! Pri predpisovaní fyzioterapie je dôležité vylúčiť kontraindikácie: tehotenstvo, onkologické procesy.

Doma sú fyziologické prístroje Almag a Denas veľmi populárne.

Výhody akupunktúry

V dôsledku akupunktúry je účinok priamo na nervové zakončenie. Tento efekt umožňuje zrýchliť prietok krvi a normalizovať metabolizmus kyslíka. Metóda je použiteľná na porážku rôznych druhov bez ohľadu na štádium, existujú však kontraindikácie:

 • pokročilý vek;
 • poruchy krvácania;
 • infekčné choroby;
 • zhubné nádory;
 • tehotenstvo.

Je zakázané vykonávať procedúru doma, ako správne zaobchádzať s výčnelkom pomocou tejto techniky, povie odborník.

Pomôže vám manuálna terapia?

Manuálna terapia - vplyv na postihnuté miesto rukami, čo vám umožní normalizovať pohodu pacienta. Táto technika je skutočne účinná, jej účinnosť sa prejaví v priebehu niekoľkých dní od konania. Expozícia zvyšuje rýchlosť metabolických procesov a odstraňuje kŕče, bolesť.

Ošetrujúci lekár povie, že touto metódou je možné pôsobiť na medzistavcové platničky len v počiatočnom štádiu vývoja patologického procesu. V iných prípadoch spôsobí manuálna technika ujmu, nie úžitok..

Trakcia chrbtice

Trakcia chrbtice je vybavená špeciálnymi zariadeniami. Tento proces by mal podliehať dohľadu terapeuta. Namerané vykonanie umožní predĺženie intervalu medzi diskami.

Tento stav spomalí výčnelok a prispeje k jeho regresii. Táto technika je účinná v raných štádiách vývoja patológie, keď výčnelok nie je intenzívny.

Natiahnutie chrbtice v niektorých prípadoch môže výrazne zmierniť stav pacienta

Kedy je potrebný chirurgický zákrok??

Po poškodení stavca alebo pri tvorbe medzistavcovej prietrže sa pacientovi zobrazí chirurgický zákrok. Používa sa, ak sa syndróm bolesti nedá zastaviť do 8 až 16 týždňov a paravertebrálny blok nedáva výsledky. Lekári sa snažia používať minimálne invazívne metódy liečby, ktoré spôsobujú minimálne poškodenie zdravia pacienta. Pri včasnej prevádzke je prognóza priaznivá.

Minimálne invazívne ošetrenie

Lekári používajú taktiku:

 1. Hydroplasty. Pozostáva z pôsobenia na samostatnú zónu kvapaliny pod tlakom. Zloženie umýva zničené časti.
 2. Odparovanie. Poškodené časti sú spálené laserom. Táto metóda je účinná v skorých štádiách choroby.
 3. Nucleoplasty. Disk sa eliminuje vystavením studenej plazme.

Pozor! Tento proces je bezbolestný, pacient je v celkovej anestézii.

Prognóza a dôsledky

Prognóza sa určuje individuálne a závisí od typu lézie a okamihu jej zistenia. Ak je výčnelok zistený v neskorom štádiu, dochádza k viditeľnému zničeniu vláknitého prstenca, nemali by ste tráviť čas konzervatívnou taktikou.

Táto operácia zabezpečí obnovenie mobility a odstráni následky. Cena dlhých úvah je v takýchto prípadoch veľmi vysoká a niekedy sa rovná celému životu.

prevencia

Preventívne odporúčania sú primitívne. Pacient by mal opustiť zlé návyky a normalizovať svoju vlastnú fyzickú aktivitu. Prechádzky po meste, kúpanie v bazéne alebo nordic walking budú prínosom. Rovnako dôležité je normalizovať stravu zavedením zeleniny do denného menu. Ovocie, ryby, mliečne výrobky a mäso.

Výčnelok disku L4-L5 je častým problémom, ktorému čelia pacienti rôzneho veku. Dôvodom jeho rozvoja je často nesprávny životný štýl, konkrétne fyzická aktivita alebo zneužívanie fyzickej aktivity.

Nebezpečenstvo choroby spočíva v jej rýchlom postupe..

Video: Výstupky disku L4-L5

Pri dlhšom výčnelku vznikajú predpoklady na vytvorenie medzistavcovej prietrže, a preto nie je možné ignorovať prvé príznaky problému.

Prvým príznakom bedrového výčnelku je žiariaca bolesť, ktorá má za následok obmedzenie pohyblivosti v mieste lokalizácie lézie. Možná bolesť dolných končatín a panvovej oblasti. Patológia chrbtice vždy postupuje rýchlo, preto je potrebné liečbu okamžite poskytnúť, v opačnom prípade môže dôjsť k výčnelku prietrže v bedrovej chrbtici. Fyzioterapia a expozícia liekom pomôžu udržiavať zdravie stavcov bez poškodenia tela.

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

L4-L5 Disk Protrusion v bedrovej oblasti: Príčiny

Dôležitá funkcia ľudskej chrbtice - odpisy potrebné na zmiernenie axiálnej záťaže, môžu byť narušené pri mnohých chorobách..

Jedným z takýchto ochorení je vyčnievanie medzistavcových platničiek l4-l5.

Nebezpečenstvo tejto patológie spočíva v tom, že môže vyprovokovať vývoj budúcej medzistavcovej prietrže.

Okrem toho sa niekoľkokrát zvyšuje riziko ďalšieho posunutia medzistavcových platničiek..

Preto by ste pri prvých zistených príznakoch tohto ochorenia mali okamžite kontaktovať špecialistu, ktorý môže vykonať kvalitnú diagnózu a správne predpísať potrebnú liečbu..

Čo to je?

Výčnelok medzistavcového disku l4-l5 (bedrovej) je hraničnou podmienkou, ktorá sa vyvíja v dôsledku posledných štádií osteochondrózy a môže vyvolať výskyt prietrže..

Hlavné dôvody jeho vzhľadu sú spojené s veľkým zaťažením chrbtice počas dlhodobého sedenia, vzpieraním, čo vedie k zmenšeniu oblastí medzi stavcami, ktoré narúšajú integritu chrbtice a majú fyziologické ohyby..

Výčnelok je výčnelok spôsobený degeneratívnymi deštruktívnymi zmenami vo vláknitom kruhu obklopujúcom centrálnu zložku disku, čo je vzhľadom na to gélová látka.

Táto látka umožňuje hladký tlak na stavce počas námahy. Pri rôznych druhoch vplyvov sa jadro začína splošťovať, zatiaľ čo vláknitý kruh umožňuje jeho držanie. Po ukončení tlaku sa želatínová látka vráti do svojej pôvodnej formy. S rozvojom patológie toto jadro presahuje hranice jeho prirodzeného umiestnenia.

Disky l4-l5 trpia nepriaznivými účinkami vonkajších faktorov obzvlášť závažne. V dôsledku toho najčastejšie v tejto časti chrbtice dochádza k roztrhnutiu vláknitého prstenca, vďaka ktorému sa želatínová látka rozširuje za stavce a vytvára prietrž..

Klinický obraz

K rozvoju patológie dochádza postupne. V tomto procese sa rozlišujú tri hlavné fázy:

 1. Najskôr sa vo vláknitom kruhu vytvoria mikrotrhliny. V tomto štádiu sa transformuje samotná štruktúra tohto kruhu. Začína sa hroutiť, niekedy o viac ako dve tretiny veľkosti. V tejto fáze sa pacient často cíti ako akútna kolika, ktorá sama rýchlo zmizne. K takým kŕčom dochádza pri prebudení alebo pri náhlom zvýšení intenzity zaťaženia chrbtice.
 2. Druhá etapa sa vyznačuje vyčnievaním disku o 2 až 3 mm. Kŕče trvajú dlhšie, môžu sa podávať iným častiam tela, napríklad nohám, dolnej časti chrbta, zadkom. Osoba sa môže cítiť nepohodlne, čo obmedzuje fyzickú aktivitu. V tomto štádiu je stále možná mierna liečba bez chirurgického zákroku a špeciálnych liekov. Pacientovi je predpísaná fyzioterapia, ktorá zlepšuje svalový tonus.
 3. Tretia etapa začína momentom pretrhnutia vláknitého prstenca, čo vedie k vyčnievaniu disku. Kŕče sa stávajú veľmi ostrými, takmer neznesiteľnými. Bolesť zreteľne prepúšťa do iných častí tela. Fyzická aktivita je vážne narušená. Je možné pozorovať brnenie a napätie vo svaloch nôh. Táto fáza priamo vedie k rozvoju medzistavcovej prietrže.

Video: "Lumbosakrálna chrbtica: poruchy a diagnostika"

klasifikácia

Existujú štyri typy vývoja výčnelku medzistavcového disku l4-l5:

kruhovývyskytuje sa najčastejšie, charakterizovaný rovnomerným kruhovým výstupkom v horizontálnom smere. Často vedie k poškodeniu nervového koreňa. Ak neexistuje špeciálna terapia, môže to viesť k invalidite..
chrbtovejjeden z najnepriaznivejších typov výčnelkov pre zdravie. Líši sa tým, že vyčnievanie látky nastáva smerom k miechovému kanálu, čo vedie k strate citlivosti, zhoršeniu pohybových schopností. Tiež vedie k zdravotnému postihnutiu.
mediánskôr riskantné, čo predstavuje nebezpečenstvo v tom, že sa môže vyvinúť na medzistavcovú prietrž a stať sa zdrojom ešte závažnejších zdravotných porúch. Líši sa tým, že výstupok disku je sústredený v centrálnej časti takzvaného konského chvosta. S rozvojom vedie k zdravotnému postihnutiu.
difúznuvyznačujúce sa vyčnievaním látky smerom k mieche. V takom prípade môže byť disk poškodený o 25 - 50%. Ak sa patológia nelieči, vedie tiež k invalidite..

Prevalencia a relevantnosť

K výčtu medzistavcových platničiek l4-l5 dochádza v 40% prípadov medzi všetkými ochoreniami chrbtice v bedrovej oblasti. K 45% prípadov dochádza k jeho rozvoju súčasne s progresiou iných patológií vrátane kýly.

Toto ochorenie je v najväčšej miere spojené so zraneniami v športe, preto sa medzi ľuďmi, ktorí sa zaoberajú profesionálnym športom, vyskytuje najčastejšie. Patológia postihuje aj starších ľudí a tých, ktorých denná práca súvisí s dlhodobými pobytmi na rovnakej pozícii - administratívni pracovníci, účtovníci a pokladníci, vodiči, spisovatelia atď..

Video: „Prečo sú bolesti chrbta nízke?“

Rizikové faktory a príčiny

Je potrebné zdôrazniť niekoľko faktorov, ktoré významne zvyšujú riziko výčnelkov:

 • neaktívny životný štýl;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • dedičné faktory;
 • oslabené svaly;
 • nesprávne cvičenie;
 • vek.

Okrem toho existuje mnoho ďalších dôvodov, ktoré môžu viesť k vyčnievaniu:

 • nesprávne držanie tela;
 • všetky druhy zranení;
 • nadváhou;
 • metabolická porucha;
 • sedavá práca;
 • poruchy obehového systému;
 • choroby chrbtice, ktoré zahŕňajú lordózu, kyfózu, skoliózu.

účinky

Ak pacient nedostane včasnú lekársku starostlivosť, aby sa vyvinul výčnelok, je možné významné zhoršenie zdravia:

 • zvýšená bolesť;
 • výskyt medzistavcovej prietrže;
 • v dôsledku zvýšenej kompresie miechy a jej koreňov so zvýšením prietrže môže dôjsť k parézii a paralýze.

Príznaky a metódy diagnostiky

Medzi hlavné príznaky vyčnievania patria najčastejšie:

 • v skorých štádiách sú sotva badateľné bolestivé pocity spojené so zvýšenou fyzickou aktivitou alebo nepríjemným držaním tela. Nezakladajú však značné nepohodlie, neovplyvňujú všeobecne obmedzenie mobility;
 • v ďalších fázach sa bolesť postupne zvyšuje a spôsobuje bolesť v prednej a vnútornej stehne, zadku;
 • Pri zdvíhaní narovnanej nohy sa objaví Lasegov syndróm, ktorý sa vyznačuje výskytom bolesti dolnej časti chrbta;
 • bolesť a necitlivosť na palci;
 • znecitlivenie, pocit napätia, mravčenie v nohách;
 • bolesť v zadnej časti chodidla;
 • drtenie chrbtice vedúce k bolesti v dolnej časti chrbta.

U pacienta, ktorý má výčnelok, sa môže náhle zosilniť bolesť:

 • s tlakom na sval umiestnený vedľa chrbtice, kde sa vyvinie patológia;
 • pri kašľaní alebo kýchaní;
 • počas každodennej práce súvisiacej so sedením alebo zdvíhaním závaží.

Mnoho pacientov sa tiež sťažuje na zvýšený pocit všeobecnej slabosti spojenej s mozgovými signálmi, čo spôsobuje svalovú kontrakciu. Pacienti si všimli, že je pre nich zložitejšie zložiť nohy zo zeme a zdvihnúť palec. V dôsledku toho sa zvyšuje riziko pádu..

Obzvlášť znepokojujúcim príznakom je výskyt syndrómu chvosta, stav, ktorý spôsobuje náhlu stratu kontroly nad pohybmi čriev alebo močením. Môže sa prejaviť aj vo forme impotencie, slabosti nôh, znecitlivenia v perineálnej zóne.

Výskyt jedného alebo viacerých symptómov vyžaduje okamžitú lekársku pomoc..

Lekár obvykle vykonáva všeobecné vyšetrenie, vyšetruje sťažnosti, predpisuje niekoľko diagnostických postupov.

Jednou z hlavných metód diagnostikovania výčnelkov je röntgen. Konečná diagnóza zvyčajne vyžaduje zobrazovanie magnetickou rezonanciou a počítačovú tomografiu. Tieto opatrenia umožňujú diagnostikovať vývoj patológie, určiť závažnosť ochorenia a predpísať potrebnú terapiu.

liečba

Po stanovení presnej diagnózy av neprítomnosti objektívnych kontraindikácií lekár predpíše komplexnú liečbu, vrátane liekov a fyzioterapie, aby sa zabránilo ďalšiemu vysunutiu látky..

Všeobecná terapia na vyčnievanie zvyčajne zahŕňa:

Lekár tiež zvyčajne odporúča fyzický odpočinok, vylúčenie zaťaženia chrbtice. Pacienti majú úžitok z používania ortopedického korzetu.

prípravy

Používanie liekov pri liečbe výčnelkov vám umožňuje:

 • eliminovať kŕče;
 • odstránenie zápalových procesov;
 • podporovať regeneráciu chrupavky a kostného tkaniva.

Lekár najčastejšie predpisuje použitie nesteroidných protizápalových liekov (Nise, Ibuprofen) a narkotických analgetík (Pentalgin, Tempalgin). Môžu byť tiež predpísané svalové relaxanciá, imunostimulanty, vitamínové a minerálne komplexy..

Na zlepšenie mozgového obehu sa môže predpísať liek Cavinton..

Na obnovenie chrupavky je predpísaná chondroprotektívna terapia pomocou injekcií chondroitín sulfátu, pričom v priebehu liečby sa podáva 25 injekcií každý druhý deň..

chirurgia

Potreba chirurgického zákroku nastáva v posledných štádiách výčnelku, keď sa prejaví nezvratná povaha degeneratívnych zmien. Vo všeobecnosti sa takéto metódy používajú veľmi zriedka, iba v 10% prípadov.

Cvičenie Cvičenie a masáž

V počiatočných fázach detekcie výbežkov je cvičebná terapia veľmi užitočná. Umožňuje vám posilniť svaly, znížiť pravdepodobnosť poškodenia, vylúčiť zvýšenú bolesť. Súbor cvičení by mal predpísať špecialista. Triedy sa môžu konať ako pod jeho kontrolou, tak aj nezávisle na starostlivom pozorovaní pocitov.

Pacientovi bude tiež prospešné kúpanie, ľahká fitnes, joga. Vylúčené by mali byť aktívne športy, beh, kulturistika.

Počas tried fyzickej terapie sa treba vyhnúť ostrým ohybom a zákrutám.

Masážne procedúry sú užitočné ako adjuvans. Umožňujú odstrániť periférny zápal mäkkých tkanív, zmierniť bolesť. Masáž pomáha zvyšovať tonus svalov.

Domáca liečba

Samoliečba s výčnelkom je mimoriadne nežiaduca. Terapeutický komplex môže správne vybrať iba špecialista.

Súčasne s cieľom zmierniť utrpenie a zmierniť bolesť sa môžu odporúčať odvary a tinktúry z liečivých bylín, obklady a odreniny:

 • cesnakový obklad, ktorý sa pripravuje z 300 g nasekaného cesnaku, ktorý musí byť naplnený 200 ml vodky a vylúhovaný na teplom mieste po dobu 10 dní, potom v ňom navlhčite gázu a naneste na zasiahnutú oblasť najviac 30 minút;
 • vhodný aj na prípravu odrezkov z paliny, Kalanchoe, olejových extraktov z ľubovníka bodkovaného a brezy.

prevencia

Preventívne opatrenia pre výčnelok sú:

 • včasná korekcia držania tela;
 • prevencia osteochondrózy a iných patológií pohybového aparátu;
 • pravidelné cvičenie;
 • používanie potravín bohatých na vápnik;
 • udržiavanie správnej hmotnosti;
 • použitie ortopedickej matrace a vankúša;
 • profylaktické masážne kurzy.

Prognóza zotavenia

Vo všeobecnosti má toto ochorenie zistené v skorých štádiách priaznivú prognózu na zotavenie. Je dôležité samoliečiť, ak zistíte prvé príznaky, obráťte sa na špecialistu včas, absolvujte komplexnú terapiu.

záver

Výčnelok L4-l5 sa týka poškodenia medzistavcovej platničky v bedrovej chrbtici. V tomto prípade sa vláknitý prstenec pretrhne okolo chrupavkovej látky, ktorá najskôr zmení svoju polohu, a postupne presahuje za miechu a vytvára prietrž.

Výčnelok sa často vyvíja v dôsledku osteochondrózy. To sa týka sedavých ľudí, ako aj športovcov..

Ochorenie je nebezpečné výskytom silnej bolesti a pri absencii liečby stratou motorickej aktivity, zdravotným postihnutím.

Hlavnými negatívnymi faktormi pre výskyt výčnelkov sú posturálne zakrivenie, ďalšie patológie chrbtice, nadváha, vzpieranie, dedičnosť.

Hlavnou diagnostickou metódou je röntgen.

Terapia zahŕňa fyzioterapeutické cvičenia, plávanie, ľahké športy, lieky na zníženie bolesti, masáže, manuálnu a fyzioterapiu. Chirurgia je zriedkavá.

Medzistavcové vystúpenie disku

Výstupok medzistavcových platničiek je degeneráciou medzistavcových platničiek. Navyše je jeho výška výrazne znížená. Výčnelok medzistavcových platničiek je tiež komplikovanou formou osteochondrózy, predstavuje aj počiatočnú formu medzistavcovej prietrže.

Vyčnievanie medzistavcových platničiek, skratka pre latinčinu - „vyčnievajúci“ - znamená vyčnievanie disku za chrbticu, zatiaľ čo vláknitý krúžok sa nedeformuje a nerozbije. K výčnelku disku dochádza, ak dôjde k poškodeniu vlákien vláknitého prstenca, zatiaľ čo membrána si zachováva integritu, zatiaľ čo si zachováva želatínové jadro v medzistavcovom disku. Samotný prsteň v tomto prípade siaha za disk a vytvára druh výčnelku, jeho veľkosť je približne 1 až 5 mm.

Výčnelok medzistavcových platničiek nevyhnutne prebieha podráždením nervových koreňov (ich kompresiou), v tomto prípade sa vytvára syndróm intenzívnej bolesti..

Bolesť má periodický charakter, periodicita sa dosahuje v dôsledku rôzneho stupňa podráždenia nervových vlákien. Výčnelok medzistavcového disku l4 l5 ovplyvňuje štvrtý a piaty disk, majú tiež charakteristickú podobnú klinickú symptomatológiu.

Výstupok disku. Čo je charakteristické pre túto chorobu?

Aby sme si uvedomili, aké zmeny v ľudskej chrbtici nastávajú počas vystupovania, je potrebné porozumieť štruktúre medzistavcových platničiek. Tvorí ho želatínové jadro, potom prichádza stredná časť chrupavkového disku, ktorý je obklopený krúžkom. Hlavným tkanivom vláknitého prstenca je vláknité spojivové tkanivo, chrupavka.

Pod vplyvom degeneratívnych procesov dochádza k dystrofii vláknitého prstenca, jeho tkanivám strácajú elasticitu, potom sa objavujú malé praskliny a deformácie. Želatínové jadro do nich začína prenikať. Potom sa vytvorí výčnelok, druh výbežku, ktorý sa nazýva výčnelok medzistavcových platničiek. Výbežok, ktorý sa vytvoril, začína padať do kanálika chrbtice, v dôsledku čoho dochádza k zápalu, ako aj k podráždeniu nervových vlákien a krvných ciev. Charakteristickou črtou je tiež zvýšená nestabilita medzistavcových telies. V okamihu prasknutia vláknitého prstenca (keď sú poškodené vonkajšie tkanivá) sa prolaps vytvára v kombinácii s predĺženým segmentom želatínového jadra. Prolaps je prolaps medzistavcových platničiek do kanála miechy. To je prolaps, ktorý odborníci nazývajú miechovou kýlou.

Výčnelok príznakov medzistavcových platničiek

V prípade, že je detegovaný výčnelok stavcových platničiek, je dôležité vytvoriť zónu lokalizácie choroby, to znamená lokalizovať miesto postihnutého medzistavcového disku. Vyčnievanie príznakov medzistavcových platničiek primárne spôsobuje bolesť. Charakteristické skúsenosti s bolesťou ramien, bedier, ako aj ramien, dolných končatín. Bolesť zvyšuje intenzitu po námahe, vo chvíľach prepracovania, vzpierania, ostrých, nepresných pohybov (ohýbanie, skrútenie, napínanie), ako aj po nečinnosti, polohe sedenia, anatomicky nesprávnom držaní tela. V tomto prípade je to pálivá, ostrá bolesť, ktorá má často formu chronickej bolesti. V tomto prípade je vyčnievanie medzistavcových platničiek nadmerným podráždením nervových koreňov. Nervové korene sú ovplyvnené miechovým kanálom so špeciálnymi želatínovými časťami. Bolesť sa však vyskytuje iba v prípadoch, keď dôjde k priamemu traumatu nervového vlákna, ak sa tak nestane, potom je výčnelok takmer asymptomatický.

Choroba v krčnej oblasti je nebezpečnejšia

Závažnosť symptómov tiež priamo závisí od veľkosti a miesta lokalizácie. Výčnelok medzistavcových platničiek krku, ako aj výčnelok medzistavcových platničiek lumbálnej chrbtice, sú dve najbežnejšie formy anomálií chrbtice. V rovnakom čase, ako hovoria odborníci, je choroba v oblasti krčka maternice nebezpečnejšia. V tomto prípade je charakteristická slabosť svalov, znížený tonus svalov, ako aj výrazná inervácia s ďalšou stratou citlivosti. Často sa vyskytujú necitlivosť.

Pacienti často prichádzajú s príznakom zúženého a zapáleného sedacieho nervu. Jedna vec sa dá povedať, že závažnosť symptómov bude priamo závisieť od hĺbky lézie, od stupňa rozvoja patológie, od veľkosti a témy (je rozdelená na: zadná, stredná a tiež bočná). Existujú časté prípady, keď bolesť bolí a dá sa rebrám. Tento symptóm je charakteristický vyčnievaním medzistavcových platničiek krčnej chrbtice..

Je dôležité si uvedomiť, že príznaky sú veľmi rozdielne, záleží na mnohých parametroch až po individualitu ľudského tela.

Preto čím skôr je tento typ ochorenia diagnostikovaný, tým účinnejšia bude liečba, tým lepšie budú výsledky..

Klasifikácia typov výstupkov v medicíne

Klasifikácia typov výčnelkov je usporiadaná v závislosti od umiestnenia výčnelku prstenca vzhľadom na oblasti chrbtice. Preto je zvyčajné rozlišovať medzi strednými (strednými), posterolaterálnymi, zadnými a bočnými výčnelkami. Zvážte každý typ podrobnejšie:

 • Kruhový výstupok medzistavcového disku je výstupok s expanziou určitej časti miechy. Kruhové výčnelky medzistavcových platničiek sa postupne delia na rovnomerné, kruhovo-foraminálne, kruhovo-dorzálne (inými slovami zadné)..
 • Dorsálny výčnelok medzistavcových platničiek - termín pochádza z latinčiny, čo znamená - chrbát. Disky sú v tomto prípade ohnuté smerom k medzistavcovému kanálu, ako aj k miechovému otvoru. Výčnelky chrbtového disku sú nasledujúcich typov: foraminal, median, extraforaminal a tiež median.
 • Difúzny výstupok disku je mnohonásobný, nerovnomerný výstupok medzistavcových platničiek. Difúzny výstupok medzistavcovej platničky sa tiež označuje ako zadná difúzia.
 • V laterálnych častiach disku sa vyvíja laterálny výčnelok, tzv. Laterálny výčnelok. Vzdelanie je pomerne zriedkavé. Klinický obraz priebehu choroby je podobný ako dorzálna prietrž. Hlavným kritériom, ktoré vyvoláva výčnelok, je deformácia v bočných častiach medzistavcových platničiek.
 • Ventrálny výčnelok, prakticky neobťažujúci pacientov, je zriedkavým javom. Ich charakteristickým znakom je nedostatočná expozícia nervovým vláknam.
 • Foraminálny výčnelok disku je typ výbežku, ktorý sa vyznačuje vydutím disku smerom ku koreňu miechy, ako aj k medzistavcovému kanálu.
 • Stredný výčnelok. Tento typ ochorenia je výčnelok, ktorý vedie do stredu miechového kanála. Nebezpečná forma, pretože priamo ovplyvňuje vlákna miechy, čo môže viesť k ochrnutiu.
 • Fyziologický výčnelok - disk doslova vyčnieva niekoľko milimetrov, toto rozšírenie disku žiadnym spôsobom neovplyvňuje pohybový aparát a chrbticu.

Pozrime sa podrobnejšie na klinický obraz priebehu choroby priamo na každom oddelení, ktoré je touto chorobou postihnuté. Takéto oddelenia zahŕňajú bedrové, krčné a hrudník.

Výčnelok krčka maternice

Hlavné príznaky kurzu: vyžarovanie bolesti v paži, brnenie, pálenie a znecitlivenie v pažiach, zníženie svalového tonusu v ramene, lakte a paži; bolesť krku.

Krčný región pozostáva zo siedmich stavcov, medzi nimi sú medzistavcové platničky. Krčná oblasť chrbtice je najviac pohyblivá, medzistavcové tkanivá v nej sú elastické a pohyblivé, čo zaisťuje pohyb hlavy. Nadmerné zaťaženie krku vedie k opotrebovaniu diskov, na týchto miestach sa objavujú výčnelky.

Bedrový výbežok medzistavcových platničiek

Symptomatický obraz choroby na tomto oddelení zahŕňa: stuhnutosť v dolnej časti chrbta, obmedzený pohyb, prítomnosť chronickej bolesti hlavy; časté sú choroby bedrovej radikulitídy; brnenie, pálenie, necitlivosť, bolesť v nohách, chodidlách; strata tónu v lýtkových svaloch; zhoršená funkcia močového a reprodukčného systému, problémy s močením.

Hrudný výčnelok

Medzi príznaky patrí: bolesť za hrudnou kosťou, bolesť v strede chrbta, pálenie, bolesť, znecitlivenie, brnenie v bruchu, lopatky priamo na hrudi, stuhnutosť, zhoršená pohyblivosť v chrbte, bolesť v medzirebálnom priestore.

Ošetrenie medzistavcových platničiek

Ošetrenie diskových výčnelkov zahŕňa komplexnú, v skutočnosti je to počiatočná forma prietrže, preto sa používajú konzervatívne metódy liečby. Liečba vyčnievania medzistavcových platničiek zahŕňa nasledujúce spôsoby liečby:

 • manuálna terapia;
 • masáže;
 • kurzy liečebných procedúr, wellness cvičenia;
 • reflexológia - akupunktúra;
 • hirudotherapy;
 • vákuová terapia.

Účelom protrúzie liečby medzistavcových platničiek je zlepšenie krvného obehu, zvýšenie flexibility chrbtice, jej napnutie, zvýšenie svalového tonusu, zmiernenie opuchov a zníženie tlaku. Je dôležité pamätať na to, že vyčnievanie cvičení medzistavcových platničiek musí byť koordinované s ošetrujúcim lekárom, podobne ako po zvyšok liečebného cyklu, a v žiadnom prípade by sa nemalo samoliečiť..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteoporóza chrbta tureckého sedla je patológia, ktorá vedie k poškodeniu kostí lebky. Toto porušenie je dosť zriedkavé, ale môže viesť k nebezpečným následkom..
PrehľadRôzne útvary pod kožou: šišky, gule, tesnenia, nádory - to je častý problém, ktorému čelia takmer všetci. Vo väčšine prípadov sú tieto formácie neškodné, ale niektoré z nich vyžadujú okamžitú liečbu..
Na zodpovedanie otázky, je možné zbaviť sa medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku, je potrebné určiť typ prietrže a očakávaný výsledok liečby.