loader

Hlavná

Pažerák

Spracovanie diskových výčnelkov 15 s1

Vitajte na klinike A. N. Baklanova! Pri liečbe chrbtice ponúkame spoľahlivé a bezpečné technológie..

správy

Skolióza 4. stupňa je dodatočným trápením k hroznej základnej diagnóze SMA

30. decembra 2019

Liečba pacienta s diagnózou „spinálnej svalovej atrofie Kugelberg-Velander“

Elina Abdrashitova, 15 rokov - spinálna svalová amyotropia Verdnig-Hoffmann

kontakty
 • Moskva, Volgogradsky prospekt, budova 99, budova 4
 • Telefón: +7 (499) 746-99-50
 • E-mail: [email protected]

Výčnelok L5-S1 je degeneratívno-dystrofická lézia tkanív medzistavcových platničiek umiestnená medzi piatym bedrovým a prvým sakrálnym stavcom. Podľa štatistík sa medzi všetkými takýmito patológiami chrbtice vyskytuje najčastejšie. Táto skutočnosť sa vysvetľuje skutočnosťou, že veľká časť všetkej fyzickej aktivity pripadá na túto časť chrbtice.

Zmeny, ktoré sprevádzajú toto ochorenie, sú vyčnievaním medzi stavcami pulpózneho jadra, avšak vonkajšia škrupina vo forme prstenca vláknitého tkaniva zostáva nezmenená.

Dôvody rozvoja

Toto ochorenie má mnoho príčin a prispieva faktory. Tie obsahujú:

 • metabolické poruchy;
 • zdedená predispozícia;
 • následky traumy chrbtice;
 • infekčné choroby;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • skolióza, osteochondróza a iné choroby chrbtice.

Ako sa prejavuje výčnelok??

Na začiatku je výstupok L5-S1 asymptomatický, až kým jadro nezačne štiepať susedné nervové zakončenie..

Prvými príznakmi choroby sú bolesť v postihnutej oblasti po ťažkom fyzickom preťažení. Potom sa môžu náhle objaviť aj v statickej polohe. Práca v krajine, kurzy v telocvični, dokonca aj nepríjemné držanie tela počas spánku môžu vyvolať útok.

Ak sa opatrenia neprijmú včas, môže sa z výčnelkov vyvinúť kýla. V tomto prípade sa vláknitý krúžok zlomí a prestane obmedzovať jadro a presahuje to. A už táto patológia často vyžaduje chirurgický zákrok.

Pred útokmi sa môže vyskytnúť kríza. Choroba má charakteristické ožarovanie bolesti v zadku a nohách a citlivosť týchto častí tela sa tiež môže zmeniť. Počas tohto procesu sa pozoruje slabosť a strata pohyblivosti svalov, ako aj narušená funkcia močového mechúra.
Výrazne to komplikuje situáciu a urýchľuje progresie zmien, porážku susedných častí chrbtice dystrofickými procesmi..

Podľa povahy vytesnenia jadra je výčnelok L5-S1 kruhový, foraminálny, difúzny, paramediánsky, stredný a dorzálny (alebo zadný výčnelok). Posledné dva sú najzávažnejšie, pretože vyčnievajú smerom k mieche.

Mimoriadne presná diagnóza tohto ochorenia sa vykonáva pomocou tomografie - magnetickej rezonancie a počítača.

liečba

Ochorenie v skorých štádiách sa lieči oveľa efektívnejšie. Najčastejšie stačí konzervatívna liečba..

Protizápalové lieky sa úspešne používajú na zmiernenie zápalového procesu a odstránenie príznakov bolesti. Začína sa spravidla nesteroidnými.

Gymnastika a masážne procedúry sa vykonávajú po odstránení akútnych javov.

Chirurgické techniky pre výčnelok sú uvedené iba v prípadoch, keď je narušená nervová funkcia v postihnutom segmente, čo sa často stáva pri dorzálnom (zadnom) výčnelku alebo pri absolútnej neefektívnosti iných techník..

Takmer všetci lekári úspešne využívajú fyzioterapiu v kombinácii s hlavnými metódami. Najčastejšie ide o magnetickú a laserovú terapiu, ako aj o terapiu rázovými vlnami.

Zo všetkých možných účinkov akupunktúry, najosvedčenejšieho prostriedku proti bolesti.

Liečba a preventívne opatrenia pri tomto ochorení nepovedú k pozitívnemu výsledku, ak nezohľadníte príčiny vzniku ochorenia a neprijmete celý súbor opatrení na ich liečenie a nezlepšíte celkový stav pacienta..

Čo robiť, keď vyčnievajú disky l5 s1 a l4 l5?

Výstupok miechy je predĺženie (posunutie) disku umiestneného medzi stavcami za nimi. Výčnelok disku predchádza vytvoreniu medzistavcovej prietrže.

Najbežnejším vyčnievaním disku je l5 s1 a l4 l5, čo sa vysvetľuje neustálym zapojením týchto miest vo vysokých zaťaženiach. Preto sú medzistavcové prietrhy tiež najčastejšie diagnostikované presne v rámci týchto stavcov..

Stupeň vyčnievania medzistavcových platničiek

Je obvyklé rozlišovať tri stupne tvorby výčnelku medzistavcovej platničky:

V počiatočnej fáze dochádza k zmenám v dizajne disku v dôsledku vytvárania malých trhlín na vláknitom krúžku. Navyše sa môže rozpadnúť na 2/3 dielu. V tomto okamihu človek začína pociťovať záchvaty bolesti akútnej povahy. Sú lokalizované v bedrovej oblasti.

Druhá etapa sa vyznačuje výčnelkom disku, ktorý dosahuje veľkosť 3 mm. Príznaky prebiehajúceho patologického procesu sa cítia silnejšie. Súčasne sa miesto lokalizácie bolesti trochu líši. Začína rozdávať v oblastiach, ktoré sa nachádzajú vedľa poškodenej jednotky. Napriek progresii choroby má človek každú šancu zbaviť sa existujúceho problému a vyliečiť výčnelok bez chirurgického zákroku. Na pomoc pacientovi prídu lekárske korekcie a komplexy fyzioterapeutických cvičení.

Ak nedôjde k žiadnemu ošetreniu, disk bude stále vyčnievať. Kedykoľvek môže dôjsť k prasknutiu vláknitého prstenca, čo povedie k vytvoreniu medzistavcovej prietrže. V tejto dobe má človek silnú bolesť, môžu sa vyskytnúť neurologické poruchy. Až do momentu vytvorenia kýly budú slabo vyjadrené, napríklad u osoby pociťuje znecitlivenie končatiny zo strany, na ktorej sa nachádza výčnelok..

V niektorých prípadoch nemusí byť bolesť vôbec prítomná. Niekedy sa bolesti objavia až potom, ako sa u človeka vyvinie prietrž alebo dokonca po prvých komplikáciách.

Príčiny protrúzie disku

Vyčnievanie disku 15 s1, 144, ako aj vystupovanie iných medzistavcových platničiek sa vyvíja v dôsledku ochorenia, ako je napríklad osteochondróza. Toto je patológia chronického priebehu, ktorá má významný vplyv na ľudskú chrbticu. Disky postupne strácajú vlhkosť, trpia podvýživou, z nich sa vymývajú aminokyseliny a dôležité stopové prvky. V dôsledku toho sa disk stáva menej elastickým, narovnáva sa a jeho určitá časť sa začína vyčnievať. V budúcnosti to ohrozuje prasknutie vláknitého prstenca, tvorbu prietrže a rozvoj vážnych zdravotných problémov..

Bolesť chrbta je výsledkom zovretia nervových zakončení, ktoré sú zovreté vyčnievajúcim diskom. Okrem toho, výčnelok prispieva k tvorbe opuchov a zápalov v postihnutej oblasti. To zasa vedie k bolesti vyžarujúcej na nohu a zadok..

Okrem osteochondrózy môže osteoporóza, ako aj lordóza, kyphosis, skolióza a rôzne zranenia chrbtice spôsobovať vyčnievanie disku..

Môžeme teda rozlíšiť nasledujúcu skupinu faktorov, ktoré ovplyvňujú tvorbu výčnelkov disku:

Poruchy metabolických procesov.

Trauma a infekčné choroby.

Nadmerné zaťaženie chrbtice.

Slabé svaly chrbta a tela.

Choroby chrbtice.

Náhle otočenie tela, vzpieranie atď..

Ako sa výstupok líši od herniovaného disku?

Vďaka vyčnievaniu medzistavcových platničiek si vláknitý prstenec udržuje svoju integritu a vláknité jadro ho nepresahuje. Prietrž sa vyznačuje prasknutím vláknitého prstenca s uvoľnením buničitého jadra.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici vedú k tvorbe výčnelkov disku 15 s1 a 1415, ako aj k tvorbe výčnelkov iných lokalizácií. Disk sa nemôže normálne znehodnocovať, stráca svoju pôvodnú flexibilitu. Jeho tkanivá vyschnú a na vláknitom kruhu sa tvoria trhliny. Vzdialenosť medzi stavcami sa postupne znižuje, zvyšuje sa tlak na disk a začína vyčnievať. Čím silnejšie opúšťa stavce, tým väčší tlak na nervové korene majú na seba. Ich kompresia je pozorovaná v posledných štádiách vývoja choroby. Pokiaľ ide o prietrž, je spočiatku prítomná kompresia nervových koreňov a bolesť bude oveľa silnejšia ako pri vyčnievaní..

Pomerne často ľudia z povolaní, ako sú: vodiči, spisovatelia, účtovníci, predajcovia, trpia vyčnievaním disku. Aj keď vývoj choroby je možný kvôli poraneniam chrbtice, ktoré športovci často dostávajú.

Príznaky vyčnievania disku l5 s1 a l4 l5

Pretože nervové korene chrbtice sú stlačené kvôli vytvorenému výčnelku, vedie to k bolesti. Preto je pre túto patológiu charakteristická bolesť.

Bolesť bude vyžarovať do nohy alebo ramena, do zadnej časti hlavy alebo do medzirebrových priestorov - všetko záleží na tom, kde presne sa výstupok vytvoril. Okrem toho trpia svaly končatín a stráca sa normálna citlivosť. V patologickom procese sú často zapojené ischiatické nervy, pretože sú to práve poškodené disky l5 s1 a l4 l5..

Bežné príznaky vyčnievania sú:

Necitlivosť prstov, bolesť v ramene, bolesť v ramene;

Skoky v krvnom tlaku;

Bolesť hlavy, závraty.

Pretože tieto príznaky sú charakteristické pre mnoho ďalších chorôb, väčšina ľudí ich jednoducho nevenuje pozornosť. Navyše ich dokonca nekorelujú s takou patológiou chrbtice, ako je vyčnievanie. V dôsledku toho môže byť osoba po mnoho rokov liečená na rôzne choroby a nie je objasnená skutočná príčina objavenia sa týchto príznakov. Medzitým bude výbežok postupovať a vyvinúť sa na medzistavcovú prietrž so všetkými sprievodnými komplikáciami..

Osoba často začína pociťovať prvé bolesti chrbtice v mladom veku, potom, čo strávil dlhý čas v nepohodlnej polohe alebo po ťažkých nákladoch. Ochorenie sa môže prejaviť nesprávnym vykonaním sklonu, najmä ak bol tento sklon sprevádzaný zdvíhaním hmotnosti. Po 24 hodinách sa na dolných končatinách objaví slabosť, bolesť a necitlivosť.

Pokiaľ ide o vyčnievanie disku l5 s1 a l4 l5, vyznačuje sa bolesťou v bedrovej oblasti žiarením do nohy a svalu gluteus. Hoci je vyčnievanie disku rozšírené ochorenie, je úplne liečiteľné..

Ošetrenie výčnelkov disku 15 s1 a 14 l5

Pokiaľ sa výčnelok disku nelieči, choroba bude rýchlo postupovať a prejde do medzistavcovej prietrže. Výčnelok často nevyžaduje chirurgický zákrok, ale nie je vždy možné zbaviť sa prietrže bez pomoci chirurga. Preto je také dôležité, keď sa objavia prvé príznaky patológie, vyhľadajte pomoc odborníka a nezaoberajte sa samoliečbou. Takéto metódy navyše často spôsobujú nenapraviteľné poškodenie zdravia.

Liečba vyčnievania disku by nemala byť zameraná nielen na odstránenie príznakov, ale aj na odstránenie príčin, ktoré spôsobili jeho výskyt. To znamená, že je dôležité zastaviť degeneratívne zmeny, ktoré sa vyskytujú na medzistavcovej platničke. Na druhej strane sa môžu prejavovať porušením zásobovania krvou diskom, poruchou metabolických procesov v tele, častým zdvíhaním závaží atď. Je možné narušiť výživu disku z dôvodu veľkej telesnej hmotnosti, svalového kŕče atď. d.

Konzervatívna terapia je zameraná na odstránenie bolesti, a preto je potrebné odstrániť svalové kŕče. Je možné podstúpiť fyzioterapeutické procedúry, navštíviť chiropraktika a masážneho terapeuta. Niekedy sú indikované lieky. Zbavenie sa bolesti však neznamená, ako sa zbaviť samotnej choroby..

Liečba vyčnievania disku je založená na fyzioterapii a fyzioterapii. Tieto metódy vám umožňujú posilniť svalovú kostru chrbta a „opraviť“ existujúci výčnelok na miesto. Takto bude možné nielen zastaviť progresiu choroby, ale tiež sa z nej zotaviť. Primeranú liečbu môže predpísať iba lekár. Nezávislé pokusy zbaviť sa vyčnievania môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia.

vzdelanie: V roku 2005 sa uskutočnila stáž na 1. Sechenovskej prvej lekárskej univerzite v Moskve a získal diplom z neurológie. V roku 2009 absolvovala školu so špecializáciou „Nervové choroby“.

L5 S1 Výčnelok

popis

Aký je výčnelok disku L5 S1? Výčnelok je výčnelok medzistavcovej platničky za jej normálnymi hranicami, to znamená chrbticou. Je lokalizovaná v rôznych segmentoch chrbtice a podľa toho je diagnóza doplnená presnou indikáciou postihnutého segmentu. Veľké latinské písmeno L označuje stavce driekovej chrbtice, celkom 5 (L1-L5) a písmeno S - sakrálne. Preto výčnelok L5 S1 označuje poškodenie medzistavcového kotúča medzi piatym driekom a prvým krížovým stavcom.

Podľa typu výčnelku disku L5 S1 sa rozlišuje niekoľko typov výčnelkov. Z najvýznamnejších frekvencií diagnostiky a nebezpečenstva komplikácií možno nazvať:

 • Stredný výčnelok disku L5 S1. Posun pulpózneho jadra je nasmerovaný do stredu miechového kanála.
 • Paramedianní. Líši sa od stredného výčnelku medzistavcových platničiek tým, že výčnelok je nasmerovaný mierne od stredu.
 • Dorsálny výčnelok. Rovnako ako v prípade mediánu je aj výčnelok medzistavcovej platničky nasmerovaný do miechového kanála, ale nie „centrovaný“.
 • Kruhová. Pri tomto type výčnelku disk presahuje svoje hranice viac-menej rovnomerne po celom obvode.
 • Foraminal. Jeden z najťažších výčnelkov tejto časti chrbtice, pretože výčnelok je nasmerovaný do medzistavcového kanála a blokuje otvor, z ktorého nervy vystupujú.

príčiny

K výčnelku L5 S1 v mnohých prípadoch dochádza v dôsledku chronického preťaženia stavcov lumbosakrálnej oblasti. Je to napríklad: dlhodobý pobyt v nepohodlnej polohe, sedavý spôsob života, ťažké fyzické námahy, nadváha, zranenia..

Dôležitými faktormi, ktoré prispievajú k výskytu výčnelkov L5 S1, sú poruchy fungovania panvových orgánov a brušnej dutiny, ktoré spôsobujú svalové kŕče a neprimerané zaťaženie chrbtice. Poruchy v oblasti hrudníka zase spôsobujú nadmerné zaťaženie bedrového kĺbu a môžu viesť k posunutiu disku.

Nesprávne rozdelenie axiálneho zaťaženia chrbtice, slabosť a nerovnováha svalového korzetu podporujúceho stavce L5 S1 vedú k preťaženiu vlákien diskov, k zníženiu ich tlmiacich vlastností a následkom toho k vyčisťovaniu disku z chrbtice..

príznaky

Výstupok disku L5 S1 môže byť asymptomatický, ak nedošlo k kompresii koreňov nervov. Nepríjemné pocity, ktoré pacient v niektorých prípadoch pociťuje: bolesť, pálenie, brnenie, znecitlivenie atď., Sú spôsobené práve zovretým nervom..

V závislosti od toho, ktoré nervy boli stlačené v dôsledku výbežku L5 S1, sa dá diskomfort lokalizovať „dať“ nohe, zadku, slabine.

Klinika BIOSFÉRY pripomína: čím skôr vyhľadáte pomoc odborníka, tým väčšie sú šance na udržanie zdravia a zníženie rizika komplikácií:

komplikácie

Hlavnou komplikáciou vystupovania medzistavcových platničiek L5 S1 je pretrhnutie vláknitého prstenca. Táto fáza, ako sme už povedali, sa nazýva kýla, má oveľa nebezpečnejšie následky a je ťažké ju liečiť..

Avšak samotný výčnelok medzistavcovej platničky L5 S1 môže vážne zhoršiť život. Disk vďaka výčnelku komprimuje nervové vlákna. To môže viesť k komplikáciám, ako je napríklad syndróm konského chvosta, ktorý sa prejavuje znížením citlivosti kože, znížením dôležitých funkcií panvových orgánov, slabosťou svalov, ochrnutím a následkom toho aj zdravotným postihnutím..

liečba

Osteopatická liečba vyčnievania medzistavcovej platničky L5 S1 - je to možné? Áno a efektívnejšie ako pri iných metódach. Tradičná terapia v skutočnosti najčastejšie eliminuje iba vyčnievanie disku samotného a jeho následky, ale nie jeho príčiny: nesprávne osové zaťaženie, nerovnováha svalov podporujúcich stavce, atď. Výsledkom takejto nižšej liečby môže byť návrat choroby alebo jej prechod do ďalšieho, nebezpečnejšieho štádia. - herniovaná medzistavcová platnička.

Pri liečení protrúzie disku L5 S1 sa osteopatický lekár zameriava na svoje príčiny. Obnovuje svalovú rovnováhu v postihnutej oblasti, normálny prietok lymfy a krvný obeh, zmierňuje nadmerné zaťaženie tohto segmentu chrbtice, odstraňuje štiepenie nervov a väzov. Výsledkom je, že bolesť chrbta a nôh spôsobená vystupovaním diskov L5 S1 zmizne, eliminujú sa rôzne vedľajšie účinky spojené so zvieraním nervov miechového kanála a vracia sa normálna pohyblivosť. Ale najdôležitejšia vec: osteopatický lekár zabraňuje prechodu jednoduchého vyčnievania medzistavcového disku do prietrže, t. J. Pretrhnutiu vlákien vláknitého prstenca. Napokon, ak je s výčnelkom L5 S1 celkom možné žiť dlhý a príjemný život, potom je prietrž oveľa závažnejšou chorobou. Osteopatia s najväčšou pravdepodobnosťou pomôže tomu zabrániť..

Výstupok disku l5 s1

Výčnelok disku l5 s1 prináša chorým veľa problémov. Je charakterizovaná asymptomatickou počiatočnou fázou a vývojom nebezpečných komplikácií. Neexistuje špecifický vek pre túto chorobu. Ovplyvňuje starších aj mladých. Včasná diagnóza odstráni príčinu a predpíše liečbu patologického procesu.

Výčnelok disku 15 s1 je ochorenie, ktoré ovplyvňuje bedrovú oblasť chrbtice. Postihuje sa jeden (štvrtý) bedrový stav a jeden (prvý) krížový stavec. Patologický proces sa vyvíja v dôsledku premiestnenia vláknitého prstenca v súvislosti s degeneratívnymi zmenami, ktoré sa objavili. Vzhľadom na to, že choroba postihuje nielen ľudí vo veku, ale aj mladých ľudí, má prevencia osobitný význam.

Príčiny choroby

Výčnelok medzistavcového disku l5 s1 je výsledkom rôznych patológií. Tento stav nenastane náhle a vyvíja sa dlho. Segment s1, ktorého výčnelok disku sa vyskytuje pomerne často, je ovplyvnený v prípade vývoja nasledujúcich chorôb:

osteochondróza; osteoporóza; kyfóza; skolióza; zranenia Patológie vedúce k deštrukcii tkaniva chrupavky;

Okrem hlavných dôvodov existujú aj rizikové faktory, ktoré zahŕňajú:

Starší vek; Silná podchladenie tela; Prítomnosť zlých návykov; Nedostatok potrebných aktivít; Porucha stravovania na dlhú dobu; Časté stresové situácie.

Stupne vysunutia

Výčnelok disku 15 s1, rovnako ako akýkoľvek patologický proces, prechádza niekoľkými fázami jeho vývoja. Medzi ne patrí:

Počiatočné obdobie, keď sa na vláknitom prstenci objavia malé praskliny. Spôsobujú kvalitatívnu zmenu v štruktúre disku. Pacient pociťuje bolesť v bedrovej oblasti; Druhá etapa - medzistavcové platničky sa začínajú silne posunúť na stranu. Vzdialenosť môže byť asi 3 mm. Objaví sa výčnelok - výčnelok jadra disku do oblasti miechového kanála. Bolesť vyžaruje, nepohodlie v bedrovej oblasti sa zosilňuje. V druhej fáze sa môžete zbaviť choroby bez chirurgického zákroku, pretože je to stále účinná konzervatívna liečba; Tretie obdobie je charakterizované pretrhnutím vláknitého prstenca v dôsledku zvýšeného posunu. Výsledkom je vývoj medzistavcovej prietrže. Zvyšuje sa bolesť, niekedy sa stáva neznesiteľnou.

príznaky

Na začiatku sa vývoj choroby neprejavuje ako charakteristické znaky. Pacient vníma vymazané príznaky únavy alebo iných chorôb.

Tento proces sa prejavuje po prechode do druhej etapy, keď sa prejavy prehĺbia:

Zosilňuje sa bolestivosť, ktorá môže vyžarovať do zadnej časti hlavy, rúk, medzirebrového priestoru; Pohyb je tuhý; Pravidelne chýba citlivosť prstov; Objaví sa bolesť hlavy, ktorá sa stáva silnejšou, keď sa osoba pohybuje; Rozdiely v krvnom tlaku sa vyskytujú, aj keď predtým to bolo normálne.

Odporúčame vám prečítať si: vyčnievanie miechy - čo to je?

Čo pomôže určiť patológiu?

Ochorenie, ako je vyčnievanie disku 15 s1 v dôsledku vymazaných symptómov na začiatku, sa často zamieňa s inými patológiami chrbtice. Metódy, ktoré pomôžu správne diagnostikovať, sú:

Palpácia, počas ktorej je detekovaný výčnelok disku; rádiografiu; Ultrazvuková procedúra; Magnetická rezonancia.

V niektorých prípadoch je choroba zistená príliš neskoro. Výsledkom je chirurgický zákrok a niekedy aj vývoj komplikácií.

Čo je choroba nebezpečná??

Nebezpečenstvo choroby sa prejavuje v následkoch, ktoré môže spôsobiť. Najbežnejšie z nich sú:

K rýchlemu zapojeniu do procesu nervových koreňov dochádza častejšie pri strednom výčnelku; Porušenie nervových vlákien na stranách piateho bedrového a prvého krížového stavca (v dôsledku toho sa prejavy zosilňujú, výrazne zhoršujú zdravie ľudí); Zovretý komplex nervových vlákien, často spôsobujúci zdravotné postihnutie.

Liečebné metódy

Musí sa ošetriť výstupok disku l5 s1. Tým sa zabráni rozvoju komplikácií, medzi ktoré patrí najzávažnejšie zdravotné postihnutie. Okrem toho včasná liečba významne zlepší kvalitu života, odstráni neustálu bolesť a ďalšie prejavy patológie. Terapeutický proces zahŕňa niekoľko oblastí:

Užívanie liekov; Masážne kurzy; Vykonávanie akupunktúry; Manuálna terapia; Triedy fyzickej terapie; reflexné.

Okrem hlavných metód expozície sa zdôrazňujú aj všeobecné odporúčania, ktorých dodržiavanie je povinné. Tie obsahujú:

Vylúčenie silného zaťaženia chrbta; Obmedzenie stresových faktorov; Dobrá výživa.

Zoznam liekov obsahuje použitie:

Nesteroidné protizápalové lieky; analgetiká; Svalové relaxanciá; Vitamínové a minerálne komplexy; imunostimulanty.

Vo fáze zotavenia po hlavnej liečbe sa vykonávajú fyzioterapeutické procedúry. Medzi nimi je najúčinnejší:

Magnetická terapia; elektroforéza; Miostimulace.

Tieto postupy zlepšujú krvný obeh, metabolizmus a rýchle zotavenie postihnutej oblasti. Vo zvlášť pokročilých prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok..

Naznačujú to nielen silné bolesti, ale aj zapojenie vnútorných orgánov do patologického procesu. Medzi účinné metódy chirurgického zákroku patrí hydroplastika, laserové odparovanie, mikrodiscektómia.

Nezabudnite si prečítať: cvičenia na vyčnievanie v dolnej časti chrbta

Vysunutie disku l5 s1 spôsobuje jeho majiteľovi veľa problémov. Neustále bolesti, vrátane bolesti hlavy, narúšajú obvyklý spôsob života. Zhoršenie zdravia má negatívny vplyv na výkon pracovných povinností, aj keď nesúvisí s fyzickou aktivitou. Včasná diagnostika a liečba obnovia stratené alebo oslabené funkcie a významne zlepšia život všeobecne.

Výstupok miechy je predĺženie (posunutie) disku umiestneného medzi stavcami za nimi. Výčnelok disku predchádza vytvoreniu medzistavcovej prietrže.

Najbežnejším vyčnievaním disku je l5 s1 a l4 l5, čo sa vysvetľuje neustálym zapojením týchto miest vo vysokých zaťaženiach. Preto sú medzistavcové prietrhy tiež najčastejšie diagnostikované presne v rámci týchto stavcov..

Stupeň vyčnievania medzistavcových platničiek

Je obvyklé rozlišovať tri stupne tvorby výčnelku medzistavcovej platničky:

V počiatočnej fáze dochádza k zmenám v dizajne disku v dôsledku vytvárania malých trhlín na vláknitom krúžku. Navyše sa môže rozpadnúť na 2/3 dielu. V tomto okamihu človek začína pociťovať záchvaty bolesti akútnej povahy. Sú lokalizované v bedrovej oblasti.

Druhá etapa sa vyznačuje výčnelkom disku, ktorý dosahuje veľkosť 3 mm. Príznaky prebiehajúceho patologického procesu sa cítia silnejšie. Súčasne sa miesto lokalizácie bolesti trochu líši. Začína rozdávať v oblastiach, ktoré sa nachádzajú vedľa poškodenej jednotky. Napriek progresii choroby má človek každú šancu zbaviť sa existujúceho problému a vyliečiť výčnelok bez chirurgického zákroku. Na pomoc pacientovi prídu lekárske korekcie a komplexy fyzioterapeutických cvičení.

Ak nedôjde k žiadnemu ošetreniu, disk bude stále vyčnievať. Kedykoľvek môže dôjsť k prasknutiu vláknitého prstenca, čo povedie k vytvoreniu medzistavcovej prietrže. V tejto dobe má človek silnú bolesť, môžu sa vyskytnúť neurologické poruchy. Až do momentu vytvorenia kýly budú slabo vyjadrené, napríklad u osoby pociťuje znecitlivenie končatiny zo strany, na ktorej sa nachádza výčnelok..

V niektorých prípadoch nemusí byť bolesť vôbec prítomná. Niekedy sa bolesti objavia až potom, ako sa u človeka vyvinie prietrž alebo dokonca po prvých komplikáciách.

Príčiny protrúzie disku

Vyčnievanie disku 15 s1, 144, ako aj vystupovanie iných medzistavcových platničiek sa vyvíja v dôsledku ochorenia, ako je napríklad osteochondróza. Toto je patológia chronického priebehu, ktorá má významný vplyv na ľudskú chrbticu. Disky postupne strácajú vlhkosť, trpia podvýživou, z nich sa vymývajú aminokyseliny a dôležité stopové prvky. V dôsledku toho sa disk stáva menej elastickým, narovnáva sa a jeho určitá časť sa začína vyčnievať. V budúcnosti to ohrozuje prasknutie vláknitého prstenca, tvorbu prietrže a rozvoj vážnych zdravotných problémov..

Bolesť chrbta je výsledkom zovretia nervových zakončení, ktoré sú zovreté vyčnievajúcim diskom. Okrem toho, výčnelok prispieva k tvorbe opuchov a zápalov v postihnutej oblasti. To zasa vedie k bolesti vyžarujúcej na nohu a zadok..

Okrem osteochondrózy môže osteoporóza, ako aj lordóza, kyphosis, skolióza a rôzne zranenia chrbtice spôsobovať vyčnievanie disku..

Môžeme teda rozlíšiť nasledujúcu skupinu faktorov, ktoré ovplyvňujú tvorbu výčnelkov disku:

Poruchy metabolických procesov.

Trauma a infekčné choroby.

Nadmerné zaťaženie chrbtice.

Slabé svaly chrbta a tela.

Choroby chrbtice.

Náhle otočenie tela, vzpieranie atď..

Ako sa výstupok líši od herniovaného disku?

Vďaka vyčnievaniu medzistavcových platničiek si vláknitý prstenec udržuje svoju integritu a vláknité jadro ho nepresahuje. Prietrž sa vyznačuje prasknutím vláknitého prstenca s uvoľnením buničitého jadra.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici vedú k tvorbe výstupkov z disku 15 s1 a 1415, ako aj k tvorbe výčnelkov iných lokalizácií. Disk sa nemôže normálne znehodnocovať, stráca svoju pôvodnú flexibilitu. Jeho tkanivá vyschnú a na vláknitom kruhu sa tvoria trhliny. Vzdialenosť medzi stavcami sa postupne znižuje, zvyšuje sa tlak na disk a začína vyčnievať. Čím silnejšie opúšťa stavce, tým väčší tlak na nervové korene majú na seba. Ich kompresia je pozorovaná v posledných štádiách vývoja choroby. Pokiaľ ide o prietrž, je spočiatku prítomná kompresia nervových koreňov a bolesť bude oveľa silnejšia ako pri vyčnievaní..

Pomerne často ľudia z povolaní, ako sú: vodiči, spisovatelia, účtovníci, predajcovia, trpia vyčnievaním disku. Aj keď vývoj choroby je možný kvôli poraneniam chrbtice, ktoré športovci často dostávajú.

Príznaky vyčnievania disku l5 s1 a l4 l5

Pretože nervové korene chrbtice sú stlačené kvôli vytvorenému výčnelku, vedie to k bolesti. Preto je pre túto patológiu charakteristická bolesť.

Bolesť bude vyžarovať do nohy alebo ramena, do zadnej časti hlavy alebo do medzirebrových priestorov - všetko záleží na tom, kde presne sa výstupok vytvoril. Okrem toho trpia svaly končatín a stráca sa normálna citlivosť. V patologickom procese sú často zapojené ischiatické nervy, pretože sú to práve poškodené disky l5 s1 a l4 l5..

Bežné príznaky vyčnievania sú:

Necitlivosť prstov, bolesť v ramene, bolesť v ramene;

Skoky v krvnom tlaku;

Bolesť hlavy, závraty.

Pretože tieto príznaky sú charakteristické pre mnoho ďalších chorôb, väčšina ľudí ich jednoducho nevenuje pozornosť. Navyše ich dokonca nekorelujú s takou patológiou chrbtice, ako je vyčnievanie. V dôsledku toho môže byť osoba po mnoho rokov liečená na rôzne choroby a nie je objasnená skutočná príčina objavenia sa týchto príznakov. Medzitým bude výbežok postupovať a vyvinúť sa na medzistavcovú prietrž so všetkými sprievodnými komplikáciami..

Osoba často začína pociťovať prvé bolesti chrbtice v mladom veku, potom, čo strávil dlhý čas v nepohodlnej polohe alebo po ťažkých nákladoch. Ochorenie sa môže prejaviť nesprávnym vykonaním sklonu, najmä ak bol tento sklon sprevádzaný zdvíhaním hmotnosti. Po 24 hodinách sa na dolných končatinách objaví slabosť, bolesť a necitlivosť.

Pokiaľ ide o vyčnievanie disku l5 s1 a l4 l5, vyznačuje sa bolesťou v bedrovej oblasti žiarením do nohy a svalu gluteus. Hoci je vyčnievanie disku rozšírené ochorenie, je úplne liečiteľné..

Ošetrenie výčnelkov disku 15 s1 a 14 l5

Pokiaľ sa výčnelok disku nelieči, choroba bude rýchlo postupovať a prejde do medzistavcovej prietrže. Výčnelok často nevyžaduje chirurgický zákrok, ale nie je vždy možné zbaviť sa prietrže bez pomoci chirurga. Preto je také dôležité, keď sa objavia prvé príznaky patológie, vyhľadajte pomoc odborníka a nezaoberajte sa samoliečbou. Takéto metódy navyše často spôsobujú nenapraviteľné poškodenie zdravia.

Liečba vyčnievania disku by nemala byť zameraná nielen na odstránenie príznakov, ale aj na odstránenie príčin, ktoré spôsobili jeho výskyt. To znamená, že je dôležité zastaviť degeneratívne zmeny, ktoré sa vyskytujú na medzistavcovej platničke. Na druhej strane sa môžu prejavovať porušením zásobovania krvou diskom, poruchou metabolických procesov v tele, častým zdvíhaním závaží atď. Je možné narušiť výživu disku z dôvodu veľkej telesnej hmotnosti, svalového kŕče atď. d.

Konzervatívna terapia je zameraná na odstránenie bolesti, a preto je potrebné odstrániť svalové kŕče. Je možné podstúpiť fyzioterapeutické procedúry, navštíviť chiropraktika a masážneho terapeuta. Niekedy sú indikované lieky. Zbavenie sa bolesti však neznamená, ako sa zbaviť samotnej choroby..

Liečba vyčnievania disku je založená na fyzioterapii a fyzioterapii. Tieto metódy vám umožňujú posilniť svalovú kostru chrbta a „opraviť“ existujúci výčnelok na miesto. Takto bude možné nielen zastaviť progresiu choroby, ale tiež sa z nej zotaviť. Primeranú liečbu môže predpísať iba lekár. Nezávislé pokusy zbaviť sa vyčnievania môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia.

Autor článku: Andrei Vladimirovich Sokov, neurológ, špeciálne pre web ayzdorov.ru

Výčnelok je predĺženie a posunutie disku za chrbticu. Najčastejšie sa vyskytuje v lumbosakrálnej oblasti chrbtice, čo ovplyvňuje disk medzi 5. bedrovým (l5) a 1. krížovým (sl) stavcami. V tomto prípade je pacientovi diagnostikovaný výstupok disku 15 s1.

Mechanizmus rozvoja

Výstupok disku 15 s1 je degeneratívna patológia, ktorá prechádza niekoľkými fázami vývoja. Najprv vnútorné buničité jadro napučí, potom sa posunie na vláknitý kruh. V 2. fáze sa objaví mierny výčnelok jadra disku smerom k miechovému kanálu. Toto je výčnelok. Pretože vláknitý kruh zostáva neporušený, táto forma patológie nespôsobuje veľa škody..

V tretej fáze degeneratívneho dystrofického procesu sa objaví prietrž. Vyznačuje sa poškodením vláknitého prstenca a uvoľnením obsahu stavcov do miechového kanála. Herniovaný disk je plný ireverzibilných neurologických porúch. Miechový výčnelok je často asymptomatický, zatiaľ čo proces tvorby prietrže je sprevádzaný bolesťou..

Výčnelok disku nie je nezávislé ochorenie. Jeho vzhľad je predzvesťou počiatočného štádia vývoja osteochondrózy a hernie disku.

Príčiny a príznaky

Výčnelok disku 15 s1 je dôsledkom vývoja osteochondrózy. Patológia sa formuje na dlhú dobu. Nedostatok aminokyselín a živín vedie k zníženiu elasticity a splošteniu disku. Môže dôjsť k výčnelku v dôsledku osteoporózy, kyfózy, skoliózy.

V mnohých prípadoch sú zranenia, ako aj choroby, ktoré ničia chrupavkové tkanivo, príčinou poškodenia disku L5 S1. Sedavý spôsob života, podvýživa prispievajú k vzhľadu výčnelku. Rizikovými faktormi sú tiež vek, podchladenie, zlé návyky, stres.

Ako je uvedené vyššie, vyčnievanie disku 15 s1 často nemá výrazné príznaky. Ak však výstupok vstúpi do miechového kanála, nervové korene sa zovrú. S výstupkom osoba pociťuje bolesť v lumbosakrálnej zóne, končatiny. Symptóm bolesti sa zosilňuje po športovaní, fyzickej práci a niekedy aj po spánku. Ďalšími príznakmi výčnelku 15 s1 sú stuhnutosť pohybu a senzorické poruchy. Svaly v lumbosakrálnej oblasti postupne oslabujú, trpia to ischiatické nervy.

diagnostika

Podľa lekárskych štatistík je vyčnievanie disku L5 S1 v polovici prípadov všetkých problémov so zadami, ale zistených je iba 10% pacientov. Vypuknutie hrčou je detekované hmatom. Rádiografia, ultrazvuk, MRI dokáže presne určiť veľkosť lézií. Na základe získaných údajov lekár predpíše nevyhnutnú liečbu na vysunutie.

liečba

Liečba bude závisieť od stupňa vysunutia disku, od prítomnosti ochorenia.

Kombinovaná terapia protrúzie zahŕňa nasledujúce metódy:

lieky; masáže; akupunktúra; manuálna terapia; cvičebná terapia; reflexológia.

Ak vám bol diagnostikovaný výčnelok disku l5 s1, musíte vylúčiť ťažké zaťaženie chrbta. Na odstránenie zápalu a bolesti sa pri liečbe používajú nesteroidné protizápalové lieky, analgetiká a svalové relaxanciá. Na posilnenie tela môžete užívať vitamínovo-minerálne komplexy, imunostimulanty.

Po odstránení exacerbácie sú do liečby zahrnuté fyzioterapeutické postupy: magnetoterapia, elektroforéza, myostimulácia atď. Tieto metódy stimulujú krvný obeh a metabolizmus v tkanivách. Na posilnenie svalov a naťahovanie chrbtice je nevyhnutná záťažová terapia podľa špeciálne vyvinutých techník. Okrem hlavnej liečby protrúzie disku môže lekár predpísať akupresúru, vákuovú terapiu.

Pri masáži sa odporúča používať éterické oleje. Pomáhajú zlepšovať krvný obeh a metabolizmus v postihnutých tkanivách pri liečbe patológie..

chirurgia

Chirurgická liečba výčnelku L5 S1 je predpísaná, ak pacient nemôže byť dlhodobo zbavený bolesti. Chirurgický zákrok je indikovaný aj vtedy, keď patológia spôsobila porušenie funkcie vnútorných orgánov. Na ošetrenie sa používajú minimálne invazívne techniky: hydroplastika, laserové odparovanie.

S výstupkom z disku sa vykonáva aj mikrodisektómia (druh neurochirurgickej intervencie). Chirurgické ošetrenie sa vykonáva pomocou špeciálneho mikroskopu. Takáto operácia minimalizuje pravdepodobnosť recidívy..

fyzioterapia

Hlavný dôraz pri liečbe výčnelkov je na cvičebnú terapiu. Vykonávanie špeciálnej sady cvičení prispieva k zlepšeniu stavu chrbtice, väzov a svalov. Triedy LFK by sa mali vykonávať dvakrát denne - ráno a večer. Budú potrebovať mäkkú podložku.

Cvičenia by sa mali robiť s prestávkou 1-1,5 minúty.

Ľahnite si na brucho, striedavo zdvihnite nohy a ohnite ich na kolená. Uchopte nohy a mierne ich potiahnite vpred, ľahnite si na chrbát. Ohnite kolená a potiahnite hornú polovicu tela smerom k nim. Pohyby sú ako cvičenie pre tlač. V tomto prípade sa však čerpajú hlavne svaly bedrovej oblasti, ležte na vašej strane. Potiahnite jednu nohu k telu a ohnite ju na koleno. Opakujte pohyb 6-8 krát, potom sa prevráťte na druhú stranu a opakujte to isté znova.

Cvičenie nemožno vykonávať v obväzoch alebo korzetoch.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Výstupok disku l5 s1: typy a ošetrenie

Publikované 17. novembra 2019 · Aktualizované 13. decembra 2019

Výčnelok disku 15 s1 je patológia lumbálneho otelenia chrbtice, ktorá sa vyznačuje asymptomatickým nástupom choroby, čo veľmi komplikuje včasnú diagnostiku. Jeho vzhľad naznačuje začiatok vývoja lumbálnej prietrže, preto by sa mala správna liečba zamerať na úplné uzdravenie a vyhnúť sa komplikáciám. Aké sú znaky priebehu patológie a aká liečba je relevantná?

Funkcie choroby

Diagnóza vyčnievania disku 15 s1 naznačuje, že to ovplyvnilo štvrtý bedrový stavca a prvý krížový stavca. K tomu dochádza, keď je vláknitý prstenec premiestnený do stavca v dôsledku degeneratívnych zmien v ňom..

Príčinou vydutia medzistavcového prstenca môže byť osteochondróza, predchádzajúca hernia, osteoporóza a systémové ochorenia v tele spojené s endokrinnými patológiami a zhoršenou nervovou reguláciou. Osteochondróza je však hlavným rizikovým faktorom. Rizikom sú aj ľudia, ktorí trpia inými chronickými chorobami a boli podrobení operácii chrbtice.

Toto ochorenie stále viac postihuje mladých ľudí, napriek tomu, čo sa považuje za patológiu senilného veku. Vzhľadom na asymptomatický priebeh spôsobuje výstupok značné ťažkosti pacientovi, keď sa dostane do ťažšieho štádia.

Takéto ochorenie má niekoľko štádií v závislosti od závažnosti priebehu.

 1. Prvá etapa sa prejavuje silnými, presne lokalizovanými záchvatmi bolesti, ktoré sa prejavujú v akútnej forme. Na disku sa objavia zmeny štruktúry a praskliny.
 2. Druhá fáza - disk vyjde asi o 3 mm. V tejto fáze sa bolesť už šíri do ďalších orgánov v okolí..
 3. Treťou fázou je maximálny výstupok disku. Vyznačuje sa zníženou citlivosťou dolných končatín a môže sa začať s vývojom bedrovej prietrže, akútnou bolesťou..

Druhy patológie

Toto ochorenie sa môže vyskytnúť v rôznych formách:

 • kruhový;
 • laterálna;
 • chrbtová časť (nazývaná aj chrbtová alebo zadná strana);
 • brušné;
 • difúzna;
 • medián;
 • fyziologický.

Kruhový výčnelok je špeciálny typ choroby. Vysunutie disku nastane ako prípona. Jeho typy: zadné, kruhové chrbtové a foraminálne.

Kruhová chrbtica je najbežnejšou patológiou a vyznačuje sa maximálnou expanziou disku.

Takýto priebeh, ako dorzálny výčnelok, je charakterizovaný výčnelkom disku v smere k spinálnej foramen. Ďalej môže byť dorzálna prietrž takého typu, ako je extraforaminálna, stredná, foraminálna, paramediálna.

Difúzny výčnelok chrbta je nerovnomerné vydutie disku, môže byť viacnásobné.

Iné druhy sú menej časté a líšia sa priebehom a charakterom vyčnievania medzistavcovej platničky.

Liečba protúziou

Výstupok disku 15 s1 môže byť vhodný na chirurgické alebo nechirurgické ošetrenie. Po prvé, z hľadiska účinnosti je fyzioterapeutická liečba. Paralelne s tým sa môžete uchýliť k liekom na patologické zmeny v chrbtici a chirurgické zákroky.

Terapeutické ošetrenie

Najskôr sa odstráni opuch, ktorý je spôsobený podráždením koreňov miechy. Potom začnú hlavnú liečbu, ktorá spočíva v použití protizápalových a analgetických liekov. Liečba drogami sa najčastejšie kombinuje s fyzioterapeutickými účinkami, pretože sa vykonáva elektroforéza.

Počas terapie sú predpísané fyzioterapeutické cvičenia, ktorých cieľom je posilnenie svalov dolnej časti chrbta - to je záruka udržiavania chrbtice bez ohľadu na životné podmienky a vyhýbanie sa nutnosti neustále nosiť bedrový korzet..

Fyzioterapeutická liečba zahŕňa postupy ako:

 • masáže;
 • manuálna terapia;
 • akupunktúra;
 • svetelné a tepelné spracovanie.

Čo je akupunktúra? Tento spôsob ovplyvnenia chrbtice je veľmi efektívny, pretože chrbát je najviac psychosomatická zóna. Správnym konaním v určitých bodoch môžete ovplyvniť činnosť rôznych orgánov, ktoré môžu spôsobiť patológiu. Týmto spôsobom je možné vylúčiť výstupok z disku 15 s1, inak sa uskutoční chirurgické odstránenie.

Predstavuje zavedenie ihly a jej manipuláciu pod kožou v špecifickej oblasti chrbta. Táto metóda sa tiež nazýva akupunktúra, akupunktúra a akupunktúra, ale v každom prípade pomáha mnohým pacientom vyrovnať sa s touto chorobou..

Choroba, ako je kruhový výčnelok v pokročilých prípadoch, by sa mala podrobiť chirurgickému ošetreniu. Čo je to?

chirurgia

Chirurgické ošetrenie by sa malo vykonať v prípade, ak disk úplne alebo viac ako polovica zostal v medzistavcovom priestore. A tiež, ak bolo možné identifikovať patológiu v počiatočnej fáze - vylúčiť vývoj komplikácií.

Minimálne invazívne ošetrenie vpichom

Minimálne invazívny chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou niekoľkých metód..

 1. Kostný blok.
 2. Hydroplastics.
 3. Laserové odparenie postihnutého disku.
 4. Nukleoplastika studenej plazmy.

Blokáda kostí je liečba zameraná na zlepšenie pohody pacienta. Obzvlášť účinná liečba, keď je patológia dorzálna alebo cirkulárna. Je to kruhová prietrž, ktorá spôsobuje silnú bolesť a odstraňuje ich blok spolu so svalovými kŕčmi. Akcia sa začne okamžite a pacient sa môže na chvíľu cítiť pohodlne..

Hydroplastika je najbezpečnejšou úpravou, ktorou je zavádzanie tekutiny do disku. Toto významne znižuje vydutie obsahu disku a odstraňuje opuch. Procedúra trvá najviac 20 minút a okamžite poskytuje úľavu.

Laserová expozícia - ošetrenie pomocou laserového pálenia - účinné v počiatočných fázach medzistavcového výbežku.

Pokiaľ ide o prevenciu, mali by ste si dať pozor na stav chrbtice - vyvarujte sa zbytočného stresu, včasnej liečby akýchkoľvek patológií a zdravého životného štýlu. Ak už trpíte chronickými chorobami, musíte predchádzať komplikáciám a riadiť sa všetkými odporúčaniami špecialistu.

Výstupok disku L5-S1

Výčnelok L5-S1 je výčnelok medzistavcovej platničky medzi piatym bedrovým a prvým krížovým stavcom. Toto je najčastejšie a najnebezpečnejšia oblasť chrbtice..

Klinika Dr. Ignatieva vykonáva liečbu protrúzie disku L5-S1 nechirurgickými metódami. Vstup je na základe dohody..

Výstupok medzistavcových platničiek L5-S1 môže spôsobiť porušenie pravých a ľavých koreňov piateho bedrového a prvého koreňa sakrálneho nervu, ako aj zväzku nervových vlákien (chvosta) v miechovom kanáliku.

Príznaky vyčnievania MTD L5-S1 ↑

Diagnostika a liečba výčnelkov v lumbosakrálnej oblasti

 • Ochorenie často začína miernou bolesťou chrbta (zvyčajne medzi 17-19 rokmi), ktorá sa periodicky prejavuje
 • Ochorenie často začína miernou bolesťou chrbta (zvyčajne vo veku 17-19 rokov), ktorá sa periodicky prejavuje po zvýšenom strese.
 • Po určitom čase sa bolesť zosilňuje alebo spontánne nastáva po provokujúcom faktore (zdvíhanie hmotnosti alebo nepohodlná poloha). Najbežnejšie situácie sú - atak bolesti po spánku, telocvični, práci v krajine atď..

Bolesť s léziou segmentu 15-s1

 • Ostré zhoršenie často napomáha hlasná kríza v chrbtici, po ktorej dochádza k akútnej bolesti chrbta..
 • Po chvíli sa bolesť postupne presunie na zadok, nohu.
 • Pre pacienta je bolestivé chodiť a kašeľ, sklopenie hlavy dopredu, smiech môže spôsobiť neznesiteľnú bolesť v dolnej časti chrbta..
 • Pacienti sa často sťažujú na znecitlivenie nôh, brnenie alebo na mierny pokles objemu svalov na jednej strane..

Druhy medzistavcových výčnelkov ↑

Najbežnejší výčnelok v lumbosakrálnej križovatke je nasledujúci:

Kruhový výstupok medzistavcových platničiek l5-sl je rovnomerné roztiahnutie a vydutie medzistavcových platničiek (jeden z najbežnejších). Prečítajte si viac o kruhovom výčnelku;

Stredná (nesmie sa zamieňať so Schmorlovou kýlou), stredný výčnelok - výčnelok v smere stredu miechového kanála Stredný výčnelok lumbosakrálnej križovatky;

Zadný (dorzálny, dorzálny) výčnelok disku l5-sl je všeobecný názov pre výčnelky, ktoré môžu ovplyvniť štruktúry nervového systému (ďalšie informácie o výčnelkoch na zadnej strane);

Difúzny dorzálny výčnelok disku l5-s1 - výčnelok v smere nervových štruktúr, ktorý ovplyvnil 25-50% disku;

Foraminálny výčnelok je výčnelok do medzistavcových kanálikov, zatiaľ čo pravý alebo ľavý piaty bedrový koreň je porušený (častejšie sa vyskytuje ľavý bočný výčnelok). Podrobné informácie o foraminálnom výbežku;

Paramediánsky výčnelok disku l5-s1 - spôsobuje porušenie prvého koreňa sakrálneho nervu. Výčnelok v smere do stredu miechového kanála a mierne do strany. Paramediánsky výčnelok - čítať viac.

Výčnelky disku l4-l5, l5-s1 - kombinované poškodenie disku v segmentoch medzi štvrtým bedrovým a prvým krížovým stavcom. Čítaj viac.

Prognóza lézií medzistavcového segmentu 15-s1 ↑

Keďže je choroba náchylná na zhoršenie, liečba by sa mala začať čo najskôr. Bez adekvátnych opatrení je výčnelok plný rastu hernie medzistavcových platničiek.

Pretože je postihnutý najnižší segment chrbtice, ďalšia fyzická aktivita je kontraindikovaná a prispieva k zníženiu pracovnej kapacity.

Ak dôjde k stlačeniu nervových koreňov, na vonkajšej a zadnej strane stehien a dolných končatín, chodidiel a nôh sa objaví bolesť. Je tu paréza lýtkového svalu, pronátory chodidla, dlhé extenzory palca na nohách. Achillesov reflex zmizne.

Poranenie chvosta vedie k zdravotnému postihnutiu pacienta, strate citlivosti a pohyblivosti nôh (paraparéza dolných končatín)..

liečba

Liečba by mala byť čo najskôr a mala by byť zameraná na príčinu výčnelku v bedrovej oblasti. Ochorenie sa zvyčajne vyskytuje, keď je narušená biomechanika chrbtice, niektoré segmenty sú preťažené.

Liečba sa vo väčšine prípadov vykonáva nechirurgickými metódami - bez liekov..

Dobrý deň! Podľa CT nálezov: Degeneratívne - dystrofické zmeny typu osteochondrózy a deformujúcej spondylózy, s výčnelkami medzistavcových platničiek. Známky spondylartrózy, DOA sakroiliakálnych kĺbov.
Čo je to liečebná metóda? A aké následky môžu mať?
Vopred ďakujem.

Potrebujete integrovaný prístup a manuálnu korekciu a osteopatické techniky, reflexológiu, fyzickú atď. Na našej klinike je tento celý komplex k dispozícii a vyberie sa najefektívnejší pre váš prípad.

Dobrý deň! Dva týždne ma trápili akútne bolesti v dolnej časti chrbta a ožiarenie ľavej nohy (znecitlivenie, husacie hrbole, noha sa zdala „žuť“). Prosím, pomôžte rade, operáciám sa nedá vyhnúť?

Dobrý deň, pán obrázok počiatočných degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici, popis diagnózy môže byť?

Ahoj. Záver MRI: MR obraz degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici. Disky Hernia L3 - 5 - S1. Arachnoidálna cysta na úrovni S 2. Po liečbe bolesti zmizli, ale objavila sa znížená citlivosť polovice ľavej nohy. Prosím, povedzte mi, čo mám robiť, ako zaobchádzať s necitlivosťou. poďakovať.

Je mi 30 rokov už takmer 4 roky, trpím bolesťou chrbta, všetky štyri roky som užíval lieky proti bolesti ako Declafenac, ale ten rok som urobil röntgen a predpísal som záver, Degeneratívne zmeny (osteochondróza) lumbosakrálnej chrbtice, dorzálna medzistavcové platničky na úrovni L5-S1. Bol som nahnevaný na čestnú chrbticu, bývam v Uzbekistane, obrátil som sa na dobrého špecializovaného traumatológa, 3 mesiace mi cvičil na odstránenie bolesti, bolesť odišla, som mu vďačný, ale tentoraz to zosilnie, neumožňuje mi sedieť, stáť, klamať, prosím dám vám nejaké rady alebo cvičenia, pretože z neznesiteľnej bolesti sa stanete agresívnou, vopred.

Dobrý deň, mám strednú prietrž medzistavcových platničiek na úrovni 15 S1. Spandylosis

Dobrý večer ! Povedz mi otázku. Tehotenstvo 21 týždňov. Druhé narodenie. 28 rokov. Tu je záver neurológa pre gynekológa. Chrbát bolí neustále, pred tehotenstvom bol liečený chiropraktikom a liekmi. Ale dlho to nepomohlo. Dva ročne (jar, jeseň) sa vyskytujú záchvaty. Nemôžem chodiť vôbec. Na pracovnej neschopnosti 2 týždne Otázka: následky po narodení dieťaťa? Alebo je lepšie rodiť pomocou cisárskeho rezu? Vopred ďakujem !

Dobré popoludnie mám osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice. Intrakraniálny výčnelok medzistavcovej platničky v segmente L5-S1 je 5,5 mm. Degeneratívne zmeny v klenutých kĺboch ​​... povedzte mi, či môžem po liečbe vykonať fyzickú prácu na farme, zdvihnite hmotnosť oka 50 kg

Dobrý deň. Podľa opisu MRI, bedrovej osteochondrózy, výstupku z difúzneho disku L5-S1 2 mm. Hrudná chrbtica - viacpočetná Schmorlova kýla. Neustále boľavá dolná časť chrbta, niekedy dáva nohu. Prosím, povedzte mi, aké môžu byť dôsledky. Vopred ďakujem.

Dôsledky kýly u vás sa už začínajú postupne prejavovať. Už je v nohe, nervový koreň je stlačený. Ak sa neliečite, príznaky sa môžu pravidelne objavovať.

výčnelok L4-L5, L5-S1, skolióza, kyphotická deformita na úrovni Th 5-6 s klinovou deformáciou telies Th 5-6, Shayurman-Mauova choroba, čo bude diagnóza neurológa?

výčnelky L4-L5, L5-S1, skolióza, kyphotická deformita na úrovni Th 5-6 s klinovou deformáciou telies Th 5-6, Shayurman-Mauova choroba, sú dôvodmi na výnimku z vojenskej služby?

Ahoj! Už pred 2 mesiacmi som ochorel na chrbticu. Záver MRI je nasledujúci: Degeneratívne zmeny bedrovej chrbtice. Subchondrálny degeneratívny edém stavov L5 / S1. Kruhový výčnelok na úrovni L3-L4, L4-L5. S1 Schmorlova kýla Th12, stavce L5.
Hlavný problém je závažný, bolesť v pravom dolnom končatine a na nohách. Bol som podrobený liečeniu neurológom (systémy, injekcie, masti, tablety) - žiadne zlepšenie.
Bol na stretnutiach s manuistom, u vertebroológa o akupunktúre. Neexistuje žiadny výsledok. Dostal som niekoľko „zázračných injekcií“ do chrbtice od Číňanov, ja som sa nepustil... Teraz robím gymnastiku, ako ju pomaly tiahnu, ale niekedy sa bolesti zosilnia. Je možné pokračovať v cvičení s touto diagnózou?

Ahoj, mám v dolnej končatine bolesť hernie l5s1, čo mám robiť? Pri práci niekedy zdvíham viac ako 10 kg. Možem to spraviť?

V prípade kýly v chrbtici je potrebné dodržiavať ortopedický režim práce a odpočinku, akékoľvek zdvíhanie závaží môže zosilniť bolesť a zväčšiť prietrž. dávaj na seba pozor

Môže výčnelok disku L5-S1 spôsobiť urologické problémy?

Áno, môže, najmä ak je veľký. Poraďte sa s neurológom alebo neurochirurgom.

Dobrý deň, diagnostikovali ma hernie medzistavcových platničiek l5 s1 alebo sekvestrovaná hernia 8,7 mm. Pracujem v banke 39 rokov.
Neurochirurg trvá na operácii, existuje nejaká iná metóda liečby, že ak odmietnem operáciu, môže mi komplex cvičení pomôcť zbaviť sa bolesti a vrátiť sa do práce? Nemám žiadne iné choroby.
poďakovať.

Ahoj! Prosím, pomôžte s vyvodením môjho MR obrazu dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici / osteochondróze / na pozadí anatomického zúženia kostnej chrbtice; dorzálna extrúzia disku d4 / 5; dorzálny výčnelok disku L5 / S1, s tvorbou relatívnej sagitálnej stenózy na úrovni medzistavcových platničiek L4 / 5, L5 / S1.
MP príznaky počiatočných prejavov nerovnomernej spondylartrózy na úrovni segmentov L1-S1. Toto je vážne? Neustále mučený bolesťou 3 roky, bolesťami chrbta, zníženou citlivosťou.

Musíte vidieť svoje obrázky MR, je ťažké povedať závažnosť zo všeobecných popisných slov. Môžete ich ukázať neurochirurgovi a ak nie je potrebný chirurgický zákrok, kontaktujte nás na konzultáciu.

Ahoj! Láskavo zvážte môj problém, začalo to problémami s močením a častými kŕčmi v noci na nohách, močenie bolo ťažké, urológka dala pokyn neurológovi, poslala na MRI. Identifikovaný výčnelok, neuropat intramuskulárne predpísal Milgamum 10 dní, Melbek intramuskulárne 3 dni, Magnerot 1 mesiac, cvičebná terapia, masáž. Nechápem, odkiaľ by to mohlo pochádzať, 4 roky som sa venoval fitnes. V súčasnosti sa močenie zlepšilo, ale na začiatku močenia je mierna bolesť. Aká hrozná je diagnóza? Je zaobchádzanie správne? Je možné výčnelok vyliečiť navždy? Ovplyvní to budúcnosť dieťaťa v budúcnosti? Záver skenovania je pripojený. Naozaj dúfam v odpoveď, ďakujem vopred!

Dysfunkcia panvových orgánov (problém s močením) nastáva, keď sú prietrže v dolnej časti chrbta dostatočne veľké, podľa vášho opisu máte malé výčnelky. Musíte byť dôkladne vyšetrený gynekológom na prítomnosť urogenitálnych infekcií, pravdepodobne pre ich príčiny. S úctou

Ahoj! Moje meno je Alexander, mám 29 rokov. Vo veku 20 - 23 rokov mu bola diagnostikovaná osteochondróza a premiestnenie stavcov. Až do veku 28 rokov neboli problémy.
Avšak v 28 rokoch sa krk začal bolieť, nepohodlie sa objavilo v oblasti bedra a často sa unavilo. Vzhľadom na to, že práca je sedavá, všetko sa pripisuje tvorbe „solí“ atď..
Zároveň som sa snažil ísť do bazéna, bežať a niekedy cvičiť v telocvični. Ale asi pred 4 mesiacmi bol problém s ľavou nohou, necitlivosť, opuch, mravenčenie.
Išiel som k doktorovi, kde ma poslali na MRI. Diagnóza lekára nebola príliš povzbudzujúca, mám osteochondrózu chrbtice a výčnelok medzistavcových platničiek. Bolo mi povedané, že v budúcnosti budem potrebovať operáciu chrbtice, ktorú samozrejme nechcem.
Preto je pre vás, vážení lekári, otázkou, ako sa má liečiť, aký druh pracovnej záťaže je potrebné, úplné uzdravenie možné.
Záver MRI v priloženom súbore.

Podľa opisu MRI sú porušenia dosť závažné! Najmä výčnelok je v krčnej oblasti 4 až 5 mm (rozmery sú dosť veľké), ale súčasne nie je zlý chrbtový kanál 13 mm, máte malú rezervu. Odsadenie L5 o 11 mm je tiež veľa - spondylolistéza 2 až 3 stupne, musíte sa pozrieť na tento pomer. Ak chcete získať podrobnú predpoveď, musíte si pozrieť svoje fotografie a vykonať kontrolu.
Je potrebné dodržiavať ortopedický režim práce a odpočinku, vylúčiť ťažké zdvíhanie. K cvičeniu by sa malo pristupovať múdro. V opačnom prípade bude táto operácia nevyhnutná.
Úplné zotavenie nie je možné, pretože tieto procesy sú nezvratné! Je možné ich pozastaviť a zabrániť progresii. Pri použití našej techniky sa tiež môžete zbaviť syndrómu bolesti a uvoľniť chrbticu. S úctou

Dobrý deň, pomôžte mi vysporiadať sa s lumbosakrálnou chrbticou, aký vážny je môj problém a aká liečba je potrebná

Nezdržujte sa s kompetentným neurochirurgom. Máte vážne problémy s chrbticou. Nie ste na našom profile. Môže byť potrebná neurochirurgia..

Dobrý deň ! Tu je záver MRI: príznaky MRI degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici. Výstupok disku L4-5. Osteochondróza, deformujúca spondylóza. Hernia stavcov Schmorl Tn-L4. Aké závažné to je a aké ošetrenie je potrebné? poďakovať !

Informácie nie sú dostatočné na základe všeobecných slov opisujúcich MRI. Poraďte sa s osobnou konzultáciou s odborníkmi.

Liečba je možná bez operácie ochorenia: CP príznaky polysegmentálnej osteochondrózy s herniami a vyčnievaním diskov m / n indikovanej lokalizácie degeneratívnej antelistézy L2-L3 1. stupňa, pravostranná foraminálna stenóza L4-L5 a obojstranná -L5-S1, spondylartróza, spondylóza vpravo, Deformácie tela L4 na pozadí dishormonálnej osteopatie

Je potrebné objasniť vek, veľkosť kýly... Je potrebné vidieť obrázky, vyšetriť pacienta a až potom bude možné predpovedať liečbu. Požiadajte o osobnú konzultáciu

Vážený Dr. Ignatiev! Mám problémy s lumbosakrálnou chrbticou. MRI ukázalo, že kruhové vydutie disku L3-L4-posteriórne vyklenutie L2-L3 s lateralizáciou viac doprava a do medzistavcového otvoru.
L4-L5-kruhové vydutie s lateralizáciou vľavo.
Zadná stredná časť L5-S1 s lateralizáciou viac doprava. Bolí dolnú časť chrbta, bolesť v slabinách. Môže mi niekto pomôcť. Úprimne. Svetlana.

Môžete nás kontaktovať firemnými telefónnymi číslami, aby ste objasnili veľkosť svojich hernií - prečítajte si popis skenovania MRI, ich samotná prítomnosť nestačí na zodpovedanie vašej otázky. S úctou.

Záver MRI dorzálno-mediánom-paramediánskej hernie MPD L5-S1 degenerátorská zrada na úrovni segmentu L5-S1

Ahoj. Tu je záver MRI:
Významná spondylóza telies všetkých bedrových stavcov. závažné degeneratívne ochorenie disku na úrovni Th10-S1 s prítomnosťou dorzálneho výčnelku disku D5-S1 a dorzálnej kýly disku L3-L4. L4-L5.
Prosím, povedzte mi, aby som sa liečil?

Kýla je odstránená iba chirurgickým zákrokom, ale na to musia existovať prísne dôkazy. Vo všetkých ostatných prípadoch sa progresívne procesy zastavia, príčiny porúch sa odstránia, takže symptomatológia bolesti opúšťa pacientov. Ak sa neliečite, kýly porastú, bolesti sa zvýšia.

Čo robiť: Protokol o CT od lekárov - príznaky polysegmentálnej osteochondrózy, spondylóza lumbosakrálnej chrbtice so statickými poruchami. Výčnelok disku L3 L4 L5 s1, retrospondylolistéza L4, bilaterálna spondylolyza s1, spondylartróza 2 - 3 st.

Nestačí len opísať obraz, musíte vidieť samotný obraz CT a ešte lepšie MRI.

Dobrý deň, pomôžte mi vysporiadať sa s lumbosakrálnou chrbticou, aký vážny je môj problém a aké liečenie je potrebné, alebo môžem urobiť lfk.

V bedrovej chrbtici máte prietrž, ktorá môže spôsobiť bolesť. Musíte pochopiť nielen lumbosakrálnu, ale celú chrbticu. Iba v tomto prípade je možné dosiahnuť výsledok. Požiadajte o konzultáciu. S úctou.

Ahoj drahý Dr. Ignatiev. Žiadam vás, aby ste mi pomohli s riešením môjho problému. Dolná časť chrbta sa začala bolieť. Najprv nie moc, potom silnejší a silnejší. Urobil som MRI, záver je MRI obrázok: osteochondróza, spondylartróza, bedrová chrbtica. Výstupok disku L2-L4, L5-S1. Hernia disku L4-L5. Potom podstúpil liečbu predpísanú neurológom. Opäť sa obnovila silná bolesť. Prosím, povedzte mi, čo a ako sa má liečiť?

Na záver by MRI mala uvádzať šírku miechového kanálu na úrovni L4-L5, ak je väčšia ako 0,8 cm - môžeme vám pomôcť. Inak iba neurochirurgický zásah. S pozdravom.

Dobrý deň! Mám 24 rokov. Posledných 6 rokov pôsobil vo vzpieraní. Teraz sa to zastavilo a môj chrbát v spodnej časti chrbta sa začal „kňučať“ a vracal sa mi späť na nohu. Rozhodol som sa urobiť MR. Výsledky sú nasledujúce: Na CT sérii L2-S1 je lumbálna lordóza zachovaná. Výška MTD bola uložená. Kortikálna vrstva koncových dosiek stavcových telies L1-L5 má normálnu hrúbku. Definované výčnelky MTD na úrovni: dorzálneho výčnelku MTD L4-L5 na 0,5 cm, zúženie bočných vreciek, dorzálneho výčnelku MTD L5-S1 na 0,5 cm, zúženie laterálnych vreciek. Sagitálna veľkosť miechy na skenovanej úrovni nie je zúžená. Kostná deštruktívna patológia nie je stanovená.
1. To je vážne?
2. Je možné pokračovať v športe?
Vopred ďakujem!

1) Problémy možno liečiť. Pri správnom prístupe nie sú nebezpečné, hlavnou vecou nie je behať. 2) Neodporúča sa. S pozdravom.

Dobrý večer, drahý doktor Ignatiev, aby nedošlo k vynechaniu niečoho dôležitého v MR, ich skenovanie sa odošle do aplikácie. A stručne o tom, čo ma prinútilo obrátiť sa na vašu nádhernú kliniku. Po podrobení MRI podstúpila lekárske ošetrenie predpísané neurológom a elektroforézou, bezkontaktnou masážou a bahennými kúpeľmi. Došlo k dočasnej úľave, ale v súčasnosti je vnútorná strana ľavej nohy veľmi boľavá, najmä pod kolenom. V horizontálnej polohe nemôžem narovnať nohu až do konca. Keď sa pokúsim ohnúť chodidlo o 90 stupňov, zadná strana nohy sa veľmi zraní. Najmä ostré bolesti na začiatku pohybu. Keď som od seba, bolesť sa zmierňuje. Pri použití ohrievača soli dôjde k zlepšeniu až do 12 hodín. Povedz mi, drahý doktor, ktorá časť chrbtice môže vyvolať túto bolesť a ako môžem pomôcť doma, pretože nie je realistické dohodnúť si stretnutie s traumatológom na klinike, ale neurológ, ktorý ma rok lieči, a nový neurológ a nie. S úctou a úprimnou nádejou na odpoveď, Olgy.

MRI bedrovej kosti, možno toto je jeden z tunelových syndrómov. S pozdravom.

Dobré popoludnie sa vykonala operácia na chrbtici MRI obrazu na úrovni L4-5, stanovila sa pooperačná jazva, opuch, až 3 mm, sploštenie prednej steny duralového vrecka ddzp pcop. predĺžená fenestrácia L3-4, L4-5. Stav po TPF, fixácia chrbta DIAM 17/17/2015, bolesť chrbta je synchronizovaná, znižuje nohy, je ťažké kráčať po otázke, či sa opuch nevyrieši, bude táto operácia potrebná? poďakovať

Bohužiaľ neliečime pacientov po operácii. Kontaktujte neurochirurga, ktorý na vás pôsobil. S pozdravom.

Dobrý deň, mám 21 rokov. Od veku 16 rokov sa bolesti chrbta začali bolieť, bolesť je konštantná, bolesť, ale nie silná. Išiel som na MRI. Tu je obrázok: na sérii MRI tomogramov vážených T1 a T2 v dvoch projekciách sa lordóza uloží. Výška medzistavcového disku L5 / S1 a signály z neho pozdĺž T2 sa znížia, výška a signály zo zvyšných diskov študovanej oblasti sa uložia. Dorsálny stredový výčnelok disku L5 / S1 do veľkosti 0,3 cm, ktorý stláča duralový vak. Tvar a veľkosť stavcových telies sú bežné, príznaky dystrofických zmien stavovcov. záver: Pán obrázok degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici.
Išiel som k neurológovi, povedala, že pri takej diagnóze ma nič nemôže ublížiť a som údajne zdravý. Ale mám obavy z neustálej bolesti + znecitlivenia pravej nohy zvonka. Čo robiť a ako byť? som zdravý a ako zmierňujem bolesť? v súčasnosti môžem len zmierniť bolesť spoliehaním sa na niečo. Vopred ďakujeme za odpoveď..

Necitlivosť sa objavuje s výrazným poškodením nervov a je už pokročilým štádiom choroby. To je veľmi ďaleko od normy. Prihláste sa na osobnú konzultáciu s cieľom podrobného vyšetrenia a diagnostiky. S pozdravom.

Dobrý deň. Mám 30 rokov. Niekedy trpia bolesťou dolnej časti chrbta, menšou bolesťou, po tréningu a naťahovacích cvičeniach bolesť zmizne. Pravda je, že moja ľavá noha je znecitlivená, keď sedím. Bola na lekárskej diagnóze: radiálny syndróm v dôsledku osteochondrózy. Lekár nariadil vyšetrenie CT. Prosím, povedzte mi, či CT vyšetrenie ukáže prítomnosť kýly alebo výčnelku? Alebo je lepšie urobiť MRI? Plánujem tehotenstvo, môžem rodiť sám? Vopred ďakujem.

V skutočnosti je lepšie mať MRI sken. Ak užijete svoje zdravie včas, nemalo by to mať vplyv na vaše budúce tehotenstvo. Liečba by sa však mala vykonávať tesne pred plánovaným pôrodom. S pozdravom.

Ahoj. Syn má 17 rokov. Po odfotografovaní MR sa zistil kruhový výčnelok medzistavcových platničiek L2-L3. L3-L4. L4-L5. Zadná stredná kýla medziobratlového disku L5-S1. Kýla stavcov „Schmorl“ L1-L3.
Lekári dali menovanie. Injekcia. Lieky a elektroforéza, na to potrebujete karipazmus. Toto je správne zaobchádzanie, je to futbalista. Čoskoro musí ísť na turnaje. Bolo nám tiež povedané, že jednou z metód liečby je zavesenie na vodorovnú lištu.
Ďakujem za predchádzajúce tipy. Pochádzam z Kazachstanu

Predpísané ošetrenie nemá nič spoločné s vaším problémom, použitie tohto lieku je neúčinné. Vodorovná lišta nie je metódou liečby, ale iba pokusom o zmiernenie bolesti, a to nie vždy. S pozdravom.

Dobré popoludnie, mám 30 rokov. Mám problémy s dolnou časťou chrbta. Záver MRI-polysegmentovaná osteochondróza a spondylartróza bedrovej chrbtice. Malá dorzálna polkruhová výčnelka diskov L4-5, L5-s1. Ľahká degeneratívna foraminálna stenóza na úrovni L4-5, L5-L5. Mierna vrodená stenóza miechy na lumbálnej úrovni Schmorlove uzly v stavovcoch L3-s1. Prechodné lumbosakrálne stavce s1.Čo mi odporúčate? Toto je môj predhernálny stav?

Tento výčnelok je prietrž, iba malej veľkosti, počiatočné štádium. Bez liečby problémy pregredujú a môžu si vyžadovať chirurgický zákrok. Prihláste sa na osobnú konzultáciu. S pozdravom.

Dobrý večer! Môj syn má 14 rokov. Momentálne sa zapojil do kickboxu už štvrtý rok, predtým boli tri roky judo, futbal a bazén. V lete boli bolesti v sakro-bedrovej chrbtici. Pokiaľ ide o príručky, bolesť nezmizla. Nedávno sa urobila MRI, záver: obrázok skorých dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici ako osteochondrózy komplikovanej výčnelkami L3-L4; Disky L4-L5 na pozadí apofyziálnej dysplázie (Schoerman Mau); spondylartróza v segmentoch L3-S1 2. periódy. Môže sa aj naďalej venovať tomuto športu? Sú možné úpravy správnym zaobchádzaním?

Juvenilnú kyfózu už nie je možné vyliečiť, výčnelky z disku sú stále liečiteľné. Bez lekárskej kontroly v tomto veku by sa malo očakávať ďalšie zhoršenie. Nemali by ste ani myslieť na ďalšie zranenia a traumatické športy. S pozdravom.

Dobrý deň! Ďakujem vám veľmi pekne za prácu. Pochádzam z Tadžikistanu. Mám 53 rokov. V roku 2012 urobil MR v jednom zo sanatória v ukrajinskom Khmelniku. Záver: MR - príznaky rozsiahlej osteochondrózy bedrovej chrbtice, komplikované výbežkami MTD na úrovni L3-S1 sekundárnej kompresie koreňov Tiež MRI mozgu: MRI príznaky ľavostrannej katarálnej hemisinusitídy, počiatočné príznaky atrofických zmien v mozgu. Nezistili sa žiadne ložiská patologických zmien v intenzite MR signálu v mozgu.
Koncom roka 2014 som vykonal počítačovú tomografiu lumbosakrálnej chrbtice. Záver: CT príznaky osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice. Dorsálny výčnelok MTD L4-L5, L5-S1. Shmorlov uzol tela L4.
1) Teraz prechádzate liečbou v súkromí s dlhoročnými skúsenosťami a skúseným lekárom. Cvičil som 10 dní, na chrbát som si dal veľmi horúcu tekutinu, napríklad porfín, masťovú masáž, trenie a zahrievanie soľou na 1-1,5 hodiny. 2) Ďalších 10 dní, dvakrát cvičenie a dvakrát trenie s maslom roztokom, ktorý sa má umyť, s následným zahriatím vreciek soli, potom ma hneď 10 dní dali na veľmi horúci kúpeľ s rôznymi bylinkami a potom vrecia ohrievali soľou 1 - 1,5 hodiny. Ďalších 35 dní pokračujem doma dvakrát v cvičeniach a dvakrát trením masťou s rozprestretím roztoku a následným zahriatím. Tento postup musí pokračovať ďalších 15 dní. Celkové nepretržité dvojnásobné trenie s masťou (paprika a domáca zmesová hustá príprava s vôňou zlatej hviezdy a éterickej) je 73 dní. Bolesť sa prirodzene zmenšila v noci a spať bolo dobré. Niekde som počul alebo čítal, že otepľovanie je pre mužov škodlivé, najmä jeho sexuálna potencia. A je správne z hľadiska praxe v tejto oblasti zaobchádzať so mnou. Za predtým vďačný za radu.

Ak liečba pomáha, pokračujte v liečbe. Zahrievanie dolnej časti tela by nemalo mať vplyv na potenciu. S pozdravom.

Dobrý deň! prosím, povedz mi, mám 31 rokov. Urobili ste počítačovú tomografiu. záver:
V PDS L1-L2 m / p sa disk nemení.
U diskov PDS L2-L3 vyčnievajú disky L3-L4 m / n do lúmenu miechového kanála až do 3 mm.
V PDS L4-L5 je stredný herniálny výčnelok disku m / n určený do 6 mm
V LDS-S1 PDS sa určuje dorzálny výčnelok disku m / n do 4 mm
Počiatočné degeneratívne-dystrofické zmeny kĺbových kĺbov
Povedzte mi, aké je to desivé? Liečené?
Vopred ďakujem.

Toto sa v súčasnosti lieči, ale prítomnosť 3 postihnutých diskov liečbu značne komplikuje. Prihláste sa na osobnú konzultáciu. Bez liečby môžu byť potrebné 3 komplexné neurochirurgické operácie. S pozdravom.

Ahoj. Mám 26 rokov. Od sedemnástich rokov trpela periodickou bolesťou chrbta... Urobila MRI. Záver: MR príznaky degeneratívnych-dystrofických zmien v bedrovej chrbtici. Herniovaný disk L5 S1. Spondylarthrosis. Neurológ predpísal: combilipen, amelotex, midocal, dexamethazol, texamen, dimexide. Prosím, povedzte mi, či je liečba racionálna a vo všeobecnosti, aká vážna a nebezpečná je moja choroba. Vopred ďakujem.

Najnebezpečnejší z opísaných - hernia diskov L5-S1. Neexistuje však žiadna veľkosť, smer atď. V prípade niektorých predpovedí sa zaregistrujte na osobnú konzultáciu. Uskutočnená liečba nie je len neúčinná, ale má aj vedľajší účinok (vrátane hormonálnych kortikosteroidov). S pozdravom.

Ahoj Radion! Môj syn má 15 rokov a sťažuje sa na bolesti chrbta. Išli sme k chirurgovi, vyfotili sa.
Rádiografia bedrovej chrbtice: Snímka dynamického rozmazania, neznáma anamnéza. Na röntgenovom snímaní POP v 2pr sa nezistila skoliotická deformácia osi. Fyziologická lordóza je narovnaná. Výška telies chrbtice L1-L5 sa nemení. Skleróza susedných koncových platničiek stavcov. Značený posun vpred L5. Výška medzistavcových platničiek L4-L5-S1 sa mierne znížila.
Povedzte mi, čo to znamená a čo robíme.
poďakovať!

Vaše dieťa má tieto problémy príliš skoro, musíte vykonať ďalšie vyšetrenia. Vykonajte MRI bedrovej oblasti a dohodnite si výsledky. S pozdravom.

Dobrý večer Radion, povedzte mi, mám 21 rokov, mám diagnózu podľa MSCT: Dorsálny takmer laterálny výčnelok disku L5-S1 (asi 2,7 mm), ako sa má vykonávať moja liečba a či je liek všeobecne potrebný? Pochybujem o spôsobilosti lekára mojej kliniky ktorý predpísal 3 typy injekcií (Prozorin, Milgamma, Akitovegin), vzhľadom na to, že nemám záchvaty bolesti, v ľavej nohe je len mierna necitlivosť, ĎAKUJEM)

Predpísané ošetrenie nemá nič spoločné s vaším problémom. Liečba je pomerne jednoduchá, existuje necitlivosť, ktorá sa vyskytuje v dôsledku porušenia nervov. Keďže porušenie je významné, bolesť zmizla. Preto je potrebné vylúčiť, čo spôsobuje porušenie. Pri takom výčnelku je liečba konzervatívna, spočíva v korekcii, obnovení výživy diskov, vymenovaní nabíjania atď. Dohodnite si termín na úplnú liečbu. S rešpektom!

Dobrý deň! prosím, povedzte mi, mám 39 rokov, mám diagnózu: hernia disku L5 / S1. Vertebrálna retrolistéza L5 (posunutá zozadu na 0,2 cm) nedávno zistila, že tehotná, čo mám robiť? môžem nosiť dieťa? strašidelné ((((moje nohy boli v marci 2013 odmietnuté kvôli tejto chorobe, ale tu sa musí dieťa nosiť (dvojité zaťaženie chrbtice)), prosím, pomôžte s radou, čo mám robiť? a ako to urobiť dobre?

Mať dieťa pokojne. Aj keď sa zaťaženie zvýši, neznamená to, že to neznesiete. Ak sa niečo obáva, v stredných štádiách tehotenstva robíme konzervatívne, bez drogové riešenie týchto problémov. Navyše, počas tehotenstva sú výsledky liečby omnoho lepšie (kvôli hormonálnym zmenám a vlastnostiam kostí a chrupavky tehotnej ženy), vždy môžete zabudnúť na staré choroby. Šťastie a zdravie pre vás!

Dobrý deň! Mám 24 rokov. Bedra bola po fyzickej námahe vždy chorá. Po narodení vo februári 2014 sa však situácia zhoršila. O tri týždne neskôr, bolesť začala dávať na ľavú nohu, bolo bolestivé chodiť. Obrátil sa na neurológa, predpísal ľahkú masáž a potrel masť Bystrumgel. Bolo to ľahšie. Ale pred týždňom sa všetko vrátilo. Opäť sa obrátila na neurológa, poslaného na MRI. Obrázok je nasledujúci: Na sérii MRI tomogramov vážených T1 a T2 v troch projekciách, vrátane potlačenia tuku, sa zachováva lordóza.
Výška medzistavcových platničiek L2 / L3, L4 / L5 a signály z nich pozdĺž T2 sú znížené, výška zostávajúcich diskov študovanej oblasti je zachovaná, signály z nich pozdĺž T2 sú mierne zmenené. Zadný pozdĺžny väz je tlačený zadne na úrovni L5 stavca.
Kruhová nerovnomerná hernia disku L2 / L3 s dorzálnou difúznou zložkou 0,4 cm, ktorá mierne zužuje medzery dier na oboch stranách a mierne deformuje priľahlé časti duralového vaku..
Zadná stredná kýla disku L4 / L5, veľkosť 0,5 cm, rozprestierajúca sa po oblúku so širokým polomerom v otvoroch m / n na oboch stranách, mierne deformujúca priľahlé časti duralového vaku..
Dorsálny difúzny výčnelok disku L5 / S1 do veľkosti 0,3 cm, siahajúci do otvoru v otvoroch na oboch stranách.
Lúmus miechového kanála je mierne zúžený v súlade so zistenými zmenami, signál zo štruktúr miechy pozdĺž T1 a T2 sa nemení.
Schmorlove defekty v stavovcoch L1-L4 so známkami mierne výraznej perifokálnej reakcie pozdĺž kĺbových povrchov stavcov L2-L3. Tvar a veľkosť zostávajúcich stavcov sú bežné, príznaky menších dystrofických zmien stavovcov, anterolaterálne a stredne výrazné výrastky medzných kostí stavcov.
Záver: MR obraz degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici. Hernia disku L2 / L3, L4 / L5. Výstupok disku L5 / S1. Defekty Schmorl v tele stavcov L1-L4. spondylóza.
Čo sa dá v tomto prípade urobiť? A je možné nejakým spôsobom situáciu vylepšiť? Vopred vám ďakujem za odpoveď!

Je potrebné začať s liečbou a vykonať vyšetrenie ďalších častí chrbtice. Váš obrázok chrbtice zodpovedá 70 rokom veku s následnými dôsledkami. Čím skôr začnete liečbu, tým viac môžete ušetriť. S rešpektom!

Dobrý deň, mám 33 rokov a 10 rokmi, bolesť chrbta sa začala vracať na nohy a zadok. Nedávno som urobil sken MRI. A to sa stalo. Na sérii MRI tomogramov vážených T1 a T2 v dvoch projekciách sa lordóza sploští. Prechodné bedrové sakrálne stavce. Výška medziobratlového disku L5 S1 a signály z neho pozdĺž T2 sú znížené. Nadmorská výška a signály z iných jednotiek sa uložia. Zadné kýly sa nezistia. Dorsálny difúzny výčnelok disku L5-S1 do veľkosti 0,4 cm, zužujúci sa do medzistavcovej foramen na oboch stranách. Lúmus miechového kanálu na úrovni výčnelku nie je významne zúžený, signál z miechy T1T2 sa nemení. Tvar a veľkosť stavcov sú bežné. Známky degeneratívnych zmien v stavovcoch. Ostrosť okrajov kostí na prednom povrchu stavcov.

Mohli by sme vám pomôcť s výčnelkami a inými problémami s chrbticou, ale prechodné stavce trochu komplikujú liečbu. Vaša funkcia v štruktúre chrbtice, ktorá spôsobuje pravidelné sledovanie lekárom. V tejto situácii nie je možné úplne vyliečiť chrbát. S rešpektom.

Ahoj! Prosím, povedzte mi ošetrenie: dolná časť chrbta bolí v strede, dáva ľavej nohe. Taz sa presunul doľava. Počítačová tomografia: Patológia L3-L4 medzistavcovej platničky nebola nájdená. Na úrovni L4-L5 dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky, viac vľavo. Ľavý nervový koreň je premiestnený. Medzistavcové foramen vľavo je obsadené tkanivom disku. Na úrovni L5-S1, dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky, sú medzistavcové výbežky voľné. Záver: osteochondróza medzistavcových platničiek L4-L5 a L5-S1 stavcov, s vyčnievaním diskov.

Prihláste sa na internú konzultáciu s cieľom vypracovať kurz a harmonogram liečby. S rešpektom.

Dobrý deň, mám 51 g. 167 výšok, 54 kg. Mám neustále bolesti v dolnej časti chrbta, brnenie v celom tele, ráno, keď ráno vstávam na nohy, „vyplňujem“ ťažkosti, akoby bol veľmi zlý krvný obeh a vždy studený. S fleboológom bolo všetko v poriadku. Urobil MRI;
Na sérii tomogramov lumbosakrálnej oblasti, vykonaných na MR tomografe s vysokou úrovňou intenzity magnetického poľa, váženého T1 a T2 v 2 projekciách, sa lordóza zosilní. Anthespondylolistéza L5 0,3 cm. Výška medziobratlových platní L3-S1 a MP signálu zo všetkých diskov na T2 je znížená.
Výčnelok diskových difúznych diskov L3 / L4-0,3 cm, L5 / S1-0,4 cm siahajúci do medzistavcových priehlbín na oboch stranách, mierne zdeformujúci duralový vak.
Stanovuje sa deformita oblúkových kĺbov v hubách, ktorá spolu s neopísanými zmenami vedie k deformácii a zúženiu miechového kanála a medzistavcových otvorov..
Signál zo štruktúr miechy pozdĺž T2 a T1 VI sa nemení.
Okrajové kostné výrastky na predných povrchoch stavcov.
Tvar a veľkosť stavcov sú bežné, so znakmi dystrofických zmien.
V stavcoch L5 a S1 na susedných povrchoch sa určujú oblasti edému trabekulárnej drene degeneratívnej povahy (MODIC-I). V miechovom kanáli je na úrovni krížovej kosti vidno niekoľko tekutých útvarov až do veľkosti 0,9 cm..
Záver: MR obraz degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici.
Anthespondylolistéza L 5. Spondylóza. Spondylarthrosis. Neurónové cysty na úrovni sakrálnych stavcov.
Vysvetlite prístupnými slovami, alebo jeden neurológ hovorí, že všetko je zlé, ďalšie to je nezmysel. A chrbát vždy trápi. Dali mexidol a ceraxonové kvapkadlá a prepichli ich. V lete som prepichol priebeh alflutopu 20 injekcií + milgamma 10.
Je možné robiť hlboké svahy? Skláňam sa na polovicu a chcem natiahnuť chrbát. A je možné sa zapojiť do „rozširovania gynerov“ a stiahnuť si tlač.
Vopred ďakujem.

Ahoj. Akékoľvek zaťaženie a ešte viac priehyby sa neodporúčajú. Poraďte sa s neurochirurgom. V dôsledku prítomnosti cýst nebudeme môcť pokračovať v liečbe.

Ahoj! Povedzte mi, ako zvoliť najvhodnejšiu a najúčinnejšiu metódu liečby pre ďalšiu diagnózu a či je možné urobiť ju bez operácie. Opis magnetickej rezonancie: na sérii tomogramov bedrovej chrbtice získaných T1, T2 VI v axiálnych a sagitálnych projekciách. Fyziologická lordóza je vyhladená. Os chrbtice nie je zlomená.
Pokles výšky, intenzity signálu v T2 medzistavcovej platničky L5-S1 sa určuje jeho posunutím do miechového kanála až do 3,7 mm pri miernej deformácii duralského vaku..
Prolaps medzistavcových platničiek stavcov L1,2,3 až 3 mm. Zadná časť mozgu s jasnými kontúrami, homogénna štruktúra. Miechový kanál nie je zväčšený. Kužeľ miechy, koncový závit sa nemení. Sagitálna veľkosť miechy na úrovni stavca L5 je až 17 mm. Extramedulárne väzivové prístroje sa nezmenili.
Záver: osteochondróza bedrovej chrbtice. Degeneratívne zmeny, stredný výčnelok medzistavcovej platničky L5-S1. Vertebrálna hernia L1,2,3

Prosím, povedzte mi, či je liečba možná bez chirurgického zákroku??

Áno, pri včasnom spracovaní nie je potrebná žiadna operácia. Prihláste sa na internú konzultáciu s cieľom vypracovať postup liečby. S rešpektom.

Na sérii MRI tomogramov vážených T1 a T2 v dvoch projekciách sa lordóza uloží.
Výška medzistavcových platničiek L5 | S1 a signály z nej pozdĺž T2 sú znížené, výška zostávajúcich diskov študovanej oblasti je zachovaná, signály z nich pozdĺž T2 sú nehomogénne znížené.
Dorsálna pravostranná stredo-stredná hernia disku L5 / S1, do veľkosti 0,6 cm, siahajúca do medzistavcových otvorov na oboch stranách, viac doprava a deformujúca duralový vak. do medzistavcových priehlbín na oboch stranách.
Lúmus miechového kanálika je zúžený pri hernii disku na 1,3 cm, signál zo štruktúr miechy (pozdĺž T1 a T2) sa nemení.
Malá kýla Schmorla pozdĺž koncových doštičiek stavcov L1-L3.
Tvar a veľkosť stavcových telies sú bežné, príznaky dystrofických zmien stavovcov.

ZÁVER: MR obraz degeneratívnych-dystrofických zmien
lumbosakrálna chrbtica Hernia disc L5 | S1.
L5 / s1.

Liečbu musíte začať čo najskôr. Online komunikácia tu nepomôže..

Moja diagnóza je osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice, stredná zadná hernia disku L5-S1. Mám záujem o nevyhnutnú operáciu? A aké sú predpovede do budúcnosti po operácii a bez operácie? A čo hľadať prácu, pracoval som ako vodič električky a každý mesiac som sedel na pracovnej neschopnosti, požiadal som o prestávku - samozrejme, kto ma navždy potrebuje na práceneschopnosť, potom som pracoval ako maliar, ale tiež nie dlho, pretože chrbát veľmi bolí.

Konzultant: Musíte sa starať o svoje zdravie, práca by nemala byť fyzická a pokiaľ možno nie sedavá. Stav chrbtice je potrebné neustále sledovať. Neexistujú jednoduché spôsoby.

Dobrý deň! Bol som 4-5 mesiacov. starosti o dolnú časť chrbta, dokonca, takpovediac, časť pod spodnou časťou chrbta. MRI našiel výčnelok bedrovej oblasti s rozmermi 0,3 mm. Bohužiaľ nemám so sebou žiadne údaje. Otázka je však iná. Išiel som na kliniku s vertebroológom s týmito údajmi. Predpísal liečbu: masáže, magnetoterapiu a korekciu. Uskutočnilo sa 7 masáží, 5 magnetoterapií a 4 korekcie, potom cvičebná terapia. Zdá sa, že všetko bolo vyriešené a bolesť prestala obťažovať. Robím cvičenia denne. Ale už tretí deň sa všetko znova obnovilo. Dolná časť chrbta bolí, nemôžem sa ohnúť, ťahá nohu, znecitlivuje. Práca je sedavá, snažím sa veľa chodiť a pohybovať sa. Mám v pláne ísť do bazéna, pokiaľ to nebude bolieť. Opäť sa obávam, že neviem, čo mám robiť, aby sa predišlo chirurgickým zákrokom a komplikáciám. Prosím, povedzte mi, čo robím zle?

Konzultant: Mali ste pozitívny výsledok, ak došlo k exacerbácii, je to skôr vaša chyba. Možno bola záťaž zvýšená, podchladenie atď. V každom prípade by ste sa mali skontaktovať s odborníkmi, ktorí vás už vedú. Možno ste zabudli urobiť niečo alebo je príliš skoro na vyvodenie záverov.

Jedna otázka je, že mi odpovedal ten chlap, ktorý sa pomocou cvičení, ktoré robil v klipe, zotavil z výčnelkov a hernií... Spýtal som sa na krútenie, odpovedal: krčme sa nedá vyhnúť vo fáze obnovy disku... Postupne zmizne... Sme stabilní len posilnite druhú časť... A bez krútenia nezastavíte vláknité tkanivo. Druhá časť je krútenie - obnova disku... som zmätená... povedzte mi, je to možné? Aby ste sa pomocou krútenia a cvičení na posilnenie a pružnosť skutočne zbavili bolesti. Odpovedzte... Tu je odkaz na video - pozri, prosím.

Konzultant: Nie sme orgánom, ktorý bude analyzovať túto metódu. Vaše právo používať všetko na vlastné nebezpečenstvo a riziko. Ak prevezmete túto zodpovednosť, nemusíte hľadať uspokojenie v našich odpovediach. Naše metódy a prístupy sú rôzne..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pooperačná prietrž zahŕňa prekonanie brušných stien vnútorných orgánov človeka, najčastejšie ide o veľké omentum a črevné slučky. Prolaps kýly sa vyskytuje v mieste pooperačnej jazvy.
U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla.

Prietrže

Krk
Kýla je choroba charakterizovaná uvoľňovaním orgánov a tkanív z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, patologickými otvormi pri súčasnom zachovaní integrity kože. Predisponujúcimi faktormi sú dedičnosť, obezita, podvýživa, tehotenstvo, riedenie spojivového tkaniva v starobe a ďalšie príčiny.