loader

Výstupky diskov C4-C5

Výčnelok C4-C5 je výčnelok medzistavcovej platničky medzi štvrtým a piatym krčným stavcom. Táto oblasť riadi činnosť ramien, ramien, krku, hlavy, hrudníka, očí a niektorých ďalších častí tela.

Ignatievova klinika vykonáva liečbu a diagnostiku výčnelkov krčnej chrbtice. Recepcia je na základe dohody..

Príznaky porážky segmentu C4-C5

Príznaky cervikálneho výčnelku sú dosť rozdielne a môžu sa meniť v závislosti od individuálnych charakteristík tela. Ale hlavným prejavom je bolesť, mravčenie kože, znecitlivenie alebo pálenie, ktoré sa často vzdáva v rukách.

Bolesť je spravidla jednostranná, nie príliš výrazná, pri nabíjaní sa znižuje, po kliknutí na bolestivé body sa bolesť mierne znižuje. Bolesť v krku sa objavuje s určitými pohybmi, v okamihu, keď je hlava po spánku znížená dopredu.

Bolesť sa často zosilňuje po podchladení, šampónovaní.

Bolestivé oblasti s léziami na disku c4-c5

liečba

Liečba príčiny choroby pomáha obnoviť správne fungovanie chrbtice a začať proces samoliečenia.

Ahoj! Toto je problém - keď mám veľký obrat, prudko som sa otočil, výsledok je teraz oveľa silnejší ako moja hlava a moja pravá ruka. Na MRI vezikúl: osteochondróza krčka viddilu. Právna skolióza. Dorsálne výčnelky diskov S3-C5: C3-C4 dorzálne výčnelky do 1,8 mm s miernym stláčaním duralovej myši, chrbtový kanál so sagitálnou tyčou do 14 mm; C4-C5 chrbtový výčnelok do 2,0 mm, s nevýznamným stláčaním kanál sagіtalnym rozmіrom až 14 mm. Povedz, buď milý, chi ch tsyomu problém? Iake lіkuvannya takmer zasosovuvati? Dyakuyu!

Poraďte, čo robiť

Ahoj. Taký problém a ako ho liečiť Degeneratívne-dystrofické zmeny krčnej chrbtice (osteochondróza) Výčnelky diskov C3 / C4, C4 / C5, C5 / C6.

Môže stredný výčnelok C4-C5 spôsobiť trasenie rúk?

Narodil som sa v roku 1970 diagnóza detskej mozgovej obrny bola výsledkom vyšetrenia MRI: ložiskové mozgové ložiská sa nezistili. Komory mozgu majú normálnu veľkosť, bočné komory sú symetrické. Rozmery bočných komôr (na úrovni otvoru Monroe) pravého - 8 mm. Z ľavého - 8 mm. Stredné štruktúry sa neposúvajú. Mierna nerovnomerná expanzia vonkajších cerebrospinálnych tekutinových priestorov subkonvexiálne v frontotoparietálnych oblastiach, v sylvických zónach a gastrointestinálnom trakte, zvyčajne sú vizualizované Sellar, pinealská oblasť, cerebrospinálne uhly, kraniospinálny prechod, priebeh a kalibra hlavných ciev-b / o, sliznicový čelný sínusový dutina chrbtica s degeneráciou. chrbtové výčnelky m / n diskov C3-C7 až 3,5 mm s kompresiou durálneho vaku a miechy, def.spondylóza. ZÁVER: Známky mierneho hydrocefalu. (aké zaobchádzanie?)

Dobrý deň, prosím, pomôžte, v roku 2010 padlo na chrbát hlavy zranenie, teraz tento rok bolesť hlavy začala v apríli, hlava si nemyslí prakticky nič, v októbri urobila diagnózu krčnej chrbtice: cervikálna osteochandróza v dolných segmentoch: výčnelok medzistavcovej kosti disk na úrovni C4-C5: Znaky nestability stavcov C5-C6. Syndróm otvárania stavcov na pravej strane, povedzte mi, čo mám v tomto prípade robiť??

Ak chcete pochopiť situáciu, vykonajte MR na hlave a zaregistrujte sa na osobnú konzultáciu s výsledkami. Ak „zmätenosť hlavy“ trvá dlho, pravdepodobnosť zotavenia sa každý deň znižuje. S pozdravom.

Ahoj! Keď sa potápali do bazéna, ruky a nohy môjho manžela tiež odmietli. Zobrali ma sanitkou a urobili CT vyšetrenie krčnej chrbtice. „Os chrbtice sa nemení. Krčka lordózy je narovnaná. Priečna zlomenina tela C4 a C5 bez posunu. Výrazné degeneratívne-dystrofické zmeny vo forme zníženia výšky diskov C4, C5, C6, C7 s m / n disko-osteofytických komplexov. Miechový kanál bez funkcií “.
Menovaný Piracetam, Ketorol, B1, Proserin. Povedz mi, čo iného môže byť v tomto prípade? Cvičenie, masáž atď.... Dnes sú ramená ohnuté v lakťoch a nohy sú v kolenách, ale prsty sa nepohybujú. Bolesť cez ramenný opasok, pocit pálenia. 3 dni ležiace v slučke Glissonovej. Ak je to možné, uveďte niekoľko odporúčaní a predpokladanú predpoveď.

Konzultant: Toto nie je náš profil..

Dobrý deň. Mám 31 rokov. Po dva roky stúpajú bolesti hlavy, závraty a niekedy aj tlak na 150/80. Na začiatku pomohla manuálna terapia, pretože uviedol neuropatológ - OST osteochondróza, vykonala sa ďalšia štúdia krčných ciev. ZÁVER: nezistili sa príznaky AVM, oklúzia a hemodynamicky významná stenóza študovaných MAG. Typ prietoku krvi je výrazný spastic s vysokou mierou periférneho vaskulárneho odporu a arteriálneho tonusu v oboch skupinách. Existujú znaky mierneho poklesu prietoku krvi v ZMA z 2 strán, ako aj znaky zadnej trifurkácie ICA z 2 strán (variant anatomickej štruktúry). Znaky upchatého venózneho odtoku podľa VJV, najmä vľavo, a zvýšený prietok krvi v PVA. Nepriame znaky DDPP SHOP. Ale v posledných mesiacoch 9 manuál pomáha za mesiac. Na klinike lekár predpísal Metamax, Vinpotsitin, Noofen. Neexistujú však žiadne zlepšenia. Urobila kurz masáží. Bolesti hlavy dočasne zmizli, ale závraty zostali. Urobil som CT SHOP. ZÁVER: Na tomogramovom prieskume je vyjadrené výrazné narovnanie krčnej lordózy. V segmente C4-5 je určený výčnelok disku až do 3 mm, tesne priliehajúci k duralovému vaku. V zostávajúcich segmentoch je stanovené zníženie výšky diskov bez známok dorzálnych výčnelkov. Subchondrálna skleróza koncových doštičiek. Medzistavcové priepasti sú zúžené. Epidurálne tukové tkanivo je distribuované správne. V paravetebrálnych mäkkých tkanivách sa nenašli žiadne oblasti s abnormálnou hustotou. Do mäkkých tkanív krku pridať. formácie a ložiská patologickej hustoty neboli zistené. V klenutých kĺboch ​​- artritické prejavy 1 - 2 lyžice. Záver: príznaky degeneratívnych-dystrofických zmien vo výskume. segmenty (chondróza, spondylartróza, C4-5 disková protúzia). Prosím, povedzte mi, ako sa dá liečiť a aké nebezpečné to je. Mám dve deti, čo mám robiť? Pomôž mi prosím. Vopred vám ďakujem za odpoveď.

Konzultant: Máte nepriaznivý faktor, ktorý určuje prognózu - hladkosť krčnej lordózy, ktorá má za následok viacnásobné FB. Bez liečby dôjde k jasnému zhoršeniu. Čo robiť v takejto situácii: identifikujte príčiny porušení, odstráňte preťaženie medzistavcových platničiek, rovnomerne vyložte chrbticu, posilnite svalovo-väzivový aparát. Manuálna terapia sa nemôže vykonávať často, existujú prísne normy. Po tom, čo je chrbtica v tvare, ju musíte posilniť pomocou svalov a vytvoriť optimálny motorický stereotyp.

Mám vyčnievajúci disk C5 a C6, veľmi časté bolesti hlavy a tiež krk. Čo by ste odporučili na liečbu a na ktorého špecialistu by ste sa mali obrátiť? vopred ďakujem.

Konzultant: Kontaktujte niekoľko špecialistov, konzultujte ich, vypočujte si ich názor a navrhované ošetrenie. Vykonávame nechirurgickú liečbu, začneme konzultáciou s neurochirurgom a potom nás môžete kontaktovať kvôli vyšetreniu..

Výčnelok diskov c5-c6: aká je zvláštnosť choroby a ako sa s ňou správne vysporiadať.

Vysunutie disku c5-c6 - vysunutie medzistavcového disku za chrbticu. Táto choroba si zaslúži osobitnú pozornosť, pretože je to počiatočné štádium medzistavcovej prietrže.

obsah

Výstupok z disku sa môže cítiť v akomkoľvek veku, preto vám odporúčame prečítať si článok 5-7 minút a naučiť sa, ako zabrániť rozvoju tejto závažnej choroby..

Výstupky z diskov C5-c6 - čo to je?

Výčnelok diskov c5-c6 je patológia, ktorá sa vyskytuje na pozadí degeneratívnych-dystrofických zmien v chrupavke a vláknitom spojivovom tkanive. Ovplyvňuje krčnú chrbticu. Disk je dôležitou súčasťou chrbtice a plní funkciu tlmenia. Pri narušení metabolických procesov je prvok menej odolný a náchylný k delaminácii. Tento proces nastáva v dôsledku fyzickej nečinnosti, zlého držania tela, zmien súvisiacich s vekom, kompresie stavcov.

Vyčnievanie diskov c5-c6 sa objavuje aj v dôsledku nehôd, náhlych pádov na chrbticu z výšky alebo počas športového tréningu. V niektorých prípadoch sa ochorenie vyvíja v dôsledku stabilnej fyzickej aktivity. Nebezpečenstvo vyčnievania je, že nepríjemné príznaky sa nemusia objaviť okamžite, ale aj po niekoľkých rokoch.

V tomto videu autorka Drevmass vysvetľuje, čo je to vyčnievanie, ako správne liečiť chorobu a vykonávať preventívne postupy:

Diagnóza a vlastnosti výčnelku c5-s6

Dôležitú úlohu pri účinnosti výčnelku hrá včasná diagnóza, preto keď sa objavia prvé nepríjemné príznaky, mali by ste sa okamžite poradiť s kompetentným neurológom. Pacienti s touto diagnózou sa najčastejšie obávajú znecitlivenia rúk, migrény, nepohodlia v hornej časti chrbta, bolesti pri otočení hlavy..

Pri prvej návšteve lekár vyšetrí pacienta, zhromaždí anamnézu a vydá odporúčanie na ďalšie vyšetrenia. Aby sa získal presný obraz o stave diskov, uskutočňuje sa počítačová alebo magnetická rezonancia chrbtice. X-ray nie je v tomto prípade zvlášť účinný, pretože umožňuje detekovať iba nepriame príznaky degenerácie disku.

liečba

Liečba pomocou vyčnievania disku je primárne zameraná na obnovenie normálnej pohyblivosti miechy. Pri včasnej návšteve špecialistu existuje šanca zbaviť sa nepríjemnej diagnózy pomocou konzervatívnych metód.

Ak je výčnelok disku zle liečený, existuje riziko prasknutia vláknitého prstenca a vzniku medzistavcovej prietrže, čo si vyžaduje dôkladnejšiu a dlhodobejšiu terapiu vrátane použitia chirurgického zákroku, preto je veľmi dôležité nájsť kompetentného špecialistu, ktorému môžete úplne zveriť svoje zdravie..

Liečba drogami

Ak je výčnelok disku sprevádzaný silnou bolesťou, pacientovi sú predpísané lieky proti bolesti a protizápalové lieky, chondroprotektory. Druh liečiva, ako aj trvanie jeho podávania sa určujú individuálne pre každého pacienta, aby sa eliminovali akútne zápalové procesy, liečivá sa injikujú priamo do epidurálneho priestoru. Pre najrýchlejšiu stabilizáciu chrbtice sa predpisujú vitamínové komplexy s vysokým obsahom vápnika.

masáž

Na normalizáciu krvného obehu v oblasti postihnutých diskov je predpísaná terapeutická masáž krku a goliera. Procedúra sa vykonáva až po úplnom zmiernení bolestivého syndrómu, inak dôjde k zhoršeniu pohody pacienta. Na dosiahnutie dobrého výsledku je potrebné absolvovať úplný priebeh najmenej 10 postupov. V prípade sedavého životného štýlu sa v budúcnosti odporúča návšteva maséra - dvakrát ročne.

fyzioterapia

Nemôžete sa obísť bez terapeutických cvičení s vyčnievaním diskov. Komplex procedúr je predpísaný iba špecialistom na cvičebnú terapiu, berúc do úvahy stupeň vyčnievania a prítomnosť iných ochorení chrbtice. Hlavné cvičenia sú kruhové rotácie hlavy, naklápanie dopredu, dozadu a do strán. Súčasťou komplexu sú aj cvičenia na zmiernenie stuhnutosti rúk a ramien. Všetky pohyby sa vykonávajú pomaly a postupne. Stojí za to začať s triedami s minimálnym pracovným zaťažením. Lekár vám povie, ako predĺžiť trvanie a intenzitu záťažovej terapie. Aj keď sa vám všetky cvičenia zdajú byť veľmi ľahké, nezúčastňujte sa amatérskych predstavení. Neodporúča sa ani školiť videonahrávky zo siete určenej pre iných pacientov..

plávanie

Účinným spôsobom normalizácie stavu pohybového aparátu je plávanie. Pri vyčnievaní disku je obzvlášť užitočný pohyb po chrbte. Na dosiahnutie dobrého výsledku postačuje 2 - 3 relácie týždenne. Plávanie je užitočné nielen pri liečbe, ale aj pri prevencii akýchkoľvek ochorení chrbtice.

Manuálna terapia

Chiropraktici sú čoraz populárnejšie medzi ľuďmi s problémami so zadami. Malo by sa však pamätať na to, že odborníci používajú špeciálnu techniku, ktorá si vyžaduje dôslednú a starostlivú implementáciu. Zlý prístup len zhorší situáciu a zvýši riziko rozvoja prietrže a iných patológií chrbtice. Preto obzvlášť starostlivo pristupujte k výberu odborníka, preštudujte si recenzie a odporúčania priateľov. Ak nie je možné využívať služby odborníka, je lepšie úplne upustiť od manuálnych postupov.

Poraďte sa s neurológom vopred, pravdepodobne vo vašom prípade bude dostatok liečby drogami alebo fyzioterapia.

Fyzioterapeutické postupy

Liečebný proces môže urýchliť magnetická a laserová terapia, UHF, elektroforéza. Počas fyzioterapeutických procedúr sa vyskytuje aktívny účinok na postihnutú oblasť, výsledkom čoho je zlepšenie krvného obehu, normalizácia metabolizmu a prechod zápalových procesov..

Všetky pomocné metódy liečby sa predpisujú až po odstránení všetkých akútnych príznakov a nástupu remisie. Vo všetkých fázach liečby by ste sa mali chrániť pred nadmerným fyzickým namáhaním a dodržiavať správnu výživu..

prevencia

Aby ste sa nestretli s výstupkom disku c5-c6, musíte sa v mladom veku starať o prevenciu kvality.

Pravidlá prevencie vystupovania z disku:

 1. Mobilný životný štýl - choďte viac, robte denné cvičenia, choďte na kúpanie alebo aktívne športy. Osoba, ktorej životná fyzická aktivita je prítomná, nebude dlho zisťovať, aké sú problémy s medzistavcové platničky. Osobitne dbajú na svoje zdravie športovci, ľudia s degeneratívnymi zmenami v chrbtici (skolióza, kyfóza, osteochondróza), administratívni pracovníci..
 2. Správna výživa - bielkoviny a draslík sú nevyhnutné pre silnú a zdravú chrbticu, preto vo vašej strave musia byť potraviny s vysokým obsahom prospešných prvkov..
 3. Vyvarujte sa nepríjemným polohám - ak trávite veľa času pri stole alebo pri počítačovom stole, uistite sa, že nábytok je úplne v súlade s vašou výškou.
 4. Ovládajte svoju fyzickú aktivitu - pri cvičení na simulátoroch nevyberajte závažia, vyberte si tú najlepšiu hmotnosť. Ak je vaša činnosť spojená s fyzickou prácou, pokúste sa prerušiť prácu, ak ste veľmi unavení.
 5. Včasné vyhľadanie lekárskej pomoci - pri akýchkoľvek zraneniach, výronoch, bolestiach by ste sa mali poradiť s lekárom. Samoliečba môže poškodiť iba to, že pri akejkoľvek chorobe chrbtice je dôležité odstrániť samotnú príčinu patológie, nielen príznak. V počiatočných fázach sa môžete vyrovnať s takmer každou chorobou a zabrániť jej ďalšiemu rozvoju.

Fantázia najvyššej kategórie hovorí o výčnelku a prietrži:

Simulátor Drevmass

Nesprávny životný štýl, nedostatok pohybu, zanedbanie prvých nepríjemných príznakov skôr alebo neskôr povedie k výskytu chorôb pohybového aparátu. Preto by sa o prevenciu kvality malo starať už v mladom veku. A nedostatok voľného času nie je dôvodom na zdravie. S pomocou simulátora Drevmass môžete liečiť a posilňovať svoje chrbát tým, že prednášate iba 10-15 minút denne.

Účinnosť simulátorov Drevmass:

 • krvný obeh a metabolizmus sú normalizované;
 • objaví sa krásne držanie tela, defekty miechy postupne vymiznú;
 • svalový korzet je posilnený, ktorý slúži ako spoľahlivá opora pre celú chrbticu;
 • bolesť a stuhnutosť pohybov sú znížené;
 • tuková vrstva v chrbte a krku zmizne, postava je viac tónovaná a štíhlejšia.

Simulátor Drevmass sa skladá z niekoľkých aktívnych valcov, z ktorých najväčší sa používa na efektívne vyriešenie problémovej oblasti. Pri vyčnievaní diskov c5-c6 by mal byť prvok umiestnený úplne hore a malo by sa vykonať 10-15 výpožičiek. Ak práve začínate, môžete začať s minimálnym množstvom cvičenia..

Certifikovaný masér je vyrobený z pevného a odolného prírodného dreva. Vhodný pre ľudí akéhokoľvek veku a postavy. Na dosiahnutie maximálnej účinnosti sa odporúča kombinovať výcvik na simulátoroch Drevmass so športom a fyzioterapiou.

V prvých týždňoch kurzov by ste nemali očakávať dobré výsledky. Je dôležité dodržiavať pravidelnosť a konzistentnosť. Začnite s malými zaťaženiami, postupne zvyšujte ich intenzitu, aby ste zabránili silnému prepätiu. Akékoľvek otázky týkajúce sa zásad práce so simulátormi Drevmass môžete položiť na telefónne číslo alebo e-mail.

Krčné výčnelky

Čo je to krčný výčnelok?

Diagnóza maternicového výčnelku znamená, že ste na polceste do kýly. A skutočne to tak je. Preto, aby prietrž neprichádzala k prekvapeniu a nevznikla otázka - odkiaľ prišla - stojí za to brať problém vážne a výbežok považovať za dozrievajúcu prietrž. Jediný rozdiel medzi nimi je, že výstupok je deformácia plášťa disku a prietrž je už roztrhnutím plášťa a vyčnievaním časti jadra von.

Krčka chrbtice sa skladá zo siedmich stavcov a šiestich medzistavcových platničiek. Obratle a disky pochádzajú z hlavy. Medzi hlavou a prvým krčným stavcom nie sú žiadne disky a tiež medzi prvým a druhým krčným stavcom a začínajú iba medzi druhým a tretím stavcom. Krčné stavce sú označené latinským písmenom „C“, z latinského slova „Cervix“ - krk a číslica sériového čísla od 1 do 7 - C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7. Disky sú označené inak. Pomlčka, ako to bolo, označuje, medzi ktorými stavcami sa disk nachádza: C2 - C3, C3 - C4, C4 - C5, C5 - C6, C6 - C7, C7 - Th1. „Th“ znamená „hrudník“ - hruď.

Výčnelok sa vyskytuje v segmentoch s najväčšou pohyblivosťou. Ak je mobilita vyššia, opotrebenie je vyššie. Preto sú najčastejšie zasiahnuté disky C5 - C6, C4 - C5 a C3 - C4.

V závislosti od toho, ktorý disk je ovplyvnený, v ktorom smere vyčnieva - späť alebo nabok a od toho, čo ovplyvňuje: na stavovcoch, mieche alebo nervoch budú závisieť príznaky vyčnievania krčnej chrbtice..

Zóna inervácie krčných segmentov

Príznaky krčka maternice

S rozvojom choroby sa príznaky vyčnievania krčnej chrbtice nevyskytujú okamžite alebo existujú v slabej forme, takže mnohí pacienti jednoducho neprikladajú tejto úlohe žiadny význam a neprirodzujú únavu v krku. Intenzívnejšie procesy však zvýrazňujú príznaky..

Bolesť v krku. Najprv je cítiť nepohodlie, ktoré sa postupne mení na bolesť. Bolesť sa stáva silnejšou a vyskytuje sa častejšie. Zákruty krku sa tiež stávajú bolestivými. Bolesť niekedy zachytáva týlnu časť a niekedy celú hlavu. V niektorých prípadoch sa objavia závraty..

Bolesť v rukách. Z krku na plecia sa rozšírilo nepohodlie a bolesť a potom klesli zbrane. Objaví sa brnenie a znecitlivenie rúk, niekedy dochádza k miernemu zášklbu svalov predlaktia..

Bolesť v iných častiach tela. Bolesť vyžarujúca na hrudník, hornú časť chrbta, lopatku ramena alebo podpazušie môže tiež naznačovať poruchy medzistavcových platničiek. Pocit tinitu a výskyt „múch“ alebo škvŕn pred očami tiež naznačujú prítomnosť choroby..

Príčiny výčnelku krčka maternice

K výčnelkom dochádza na pozadí dystrofických procesov v diskoch, najmä pri osteochondróze, ktorá vedie k deplécii tkaniva chrupavky. Disk postupne stráca svoju pružnosť a v jeho škrupine sa začínajú objavovať praskliny, ktoré časom povedú k prasknutiu a prietrži.

Okrem dystrofie sa vyskytuje aj dysplázia, najčastejšie je vrodená, menej často sa vyskytuje počas rastu. Dysplazia je kaz v tkanive medzistavcovej platničky, jej slabá stránka.

Skolióza a ďalšie zakrivenia chrbtice vytvárajú lokálne preťaženie chrbtice a tvoria miesto budúceho vyčnievania.

Záťaže. Nadmerné športy a pravidelné pracovné zaťaženie majú výrazný vplyv na disky..

Nízka mobilita. Rovnako ako nadmerná aktivita, aj nečinnosť vedie k patológii medzistavcových platničiek. Toto sú dva póly patológie..

Nevhodná poloha. Ak na pracovisku sedíte na nepohodlnej stoličke alebo počas spánku vám matrac nedovolí uvoľniť sa chrbát, je zaručený výčnelok krčnej chrbtice.

Štatistiky hovoria, že bolesť v dôsledku výčnelku sa často vyskytuje v strednom veku. V mladom alebo vyššom veku, dokonca aj v prípade, že je na MRI vyčnievanie, sa oplatí analyzovať ďalšie možné príčiny bolesti, napríklad myofasciálny syndróm. Jeho prejavy sú často zamieňané s prejavmi vyčnievania.

Liečba krčka maternice

Prvá vec, ktorá sa má vyskytnúť, keď sa vyskytne bolesť, je minimalizovať zaťaženie krku, ramien a ramien a, samozrejme, vyhľadať lekára. Otázka - na ktorú?

Hlavnou liečbou cervikálneho výčnelku je manuálna terapia. Je to ako antibiotikum na zápal pľúc - bez toho sa môžete obísť. Iné prostriedky nápravy sú tiež dobré. Vedľajšou liečbou sú však metódy, ako sú masáže, lieky, fyzioterapia a cvičebná terapia. Pamätať! S výstupkom krčnej chrbtice je hlavná vec manuálna terapia. Preto musíte kontaktovať chiropraktika.

Na klinike „Spina Zdorova“ používame všetky spôsoby liečenia na vyčnievanie krčnej chrbtice, ktoré sú k dispozícii pre miernu manuálnu terapiu:

Výčnelok c4 c5

Neurológ, vertebrálny neurológ, chiropraktik, organizátor zdravotnej starostlivosti.

Docent, kandidát lekárskych vied, laureát ceny Lenin Komsomol v oblasti medicíny. Pracovná prax v medicíne: viac ako 20 rokov.

Autor viac ako 200 vedeckých prác, 6 kníh: „Detská mozgová obrna: Home Improvement“, „Praktická príručka pre manuálnu liečbu“, „Základy detskej masáže“, „Základy klasickej masáže“, „Základy manuálnej terapie“.

Lekárske záujmy:

 • Diagnostika, liečba a rehabilitácia detí s diagnózou "detská mozgová obrna" (detská mozgová obrna);
 • Manažment detí vo veku 3 až 4 mesiace, t. od zavedenia „rizika detskej mozgovej obrny“.
 • Prevencia, diagnostika, liečba a rehabilitácia pacientov s neurologickými prejavmi degeneratívnych dystrofických ochorení chrbtice u detí, dospelých a starších pacientov (osteochondróza, herniované disky, výčnelok, Schmorlova hernia, radikulitída atď.).

Hernia disku C5 - C6

Kýla v krčnej chrbtici je druhým najbežnejším javom. Tvorí ho 7 stavcov, z ktorých najmobilnejšia je oblasť od 5 do 6 stavcov. Preto je v tomto segmente stavcov pozorovaný výčnelok medzistavcového disku, ktorý sa nazýva hernia disku C5 - C6. K ich rozvoju prispievajú predchádzajúce zranenia, osteochondróza, predĺžené zachovanie nútenej polohy napr. Pri práci so smartfónom, tabletom atď., Čo spolu so slabosťou muskulo-väzivového aparátu vytvára všetky predpoklady na napínanie vláknitého prstenca, tvorbu výčnelku, a potom hernia krku C5 - C6.

Hlavné nebezpečenstvo choroby spočíva v spinálnej stenóze. A keďže jej horné časti sú umiestnené na úrovni krčných stavcov, ich kompresia môže viesť k závažným neurologickým komplikáciám..

Druhy kýly krčnej chrbtice

Vláknitý prsteň sa môže riediť a deformovať kdekoľvek. Preto rozlišujte medzi prednou a zadnou (dorzálnou) herniou C5 - C6. Prvý z nich vzniká zriedkavo a nepredstavuje vážne nebezpečenstvo pre život a zdravie. Dorzálna hernia však vyčnieva do miechového kanála, ktorého priemerná šírka je len 1,5 až 2 cm, a preto jej tvorba hrozí stenózou miechy a kompresiou nervových zakončení, čo spôsobuje závažné neurologické poruchy..

V závislosti od toho, ktorá časť miech vyčnieva z medzistavcovej platničky umiestnenej medzi 5. a 6. stavcom, sa rozlišujú tieto typy kýly:

 • stredná - umiestnená v strede disku, čo môže spôsobiť nepohodlie na jednej alebo oboch stranách tela;
 • paramedián - sú tvorené na ľavej alebo pravej strane zadnej časti medzistavcovej platničky, preto sú poruchy citlivosti a bolesti prítomné iba v jednom ramene;
 • foraminal - výčnelok je tvorený v jednej z najužších anatomických štruktúr chrbtice, foraminálnych otvoroch, kde prechádzajú citlivé nervové korene, čo komplikuje diagnostiku, symptómy a liečbu kýly C5 - C6;
 • difúzny - trpí celý povrch disku, čo spôsobuje dvojstranné porušovanie.

Vzhľadom na zvláštnosti umiestnenia prietrže disku C5 - C6 krčnej chrbtice môže komprimovať krvné cievy zodpovedné za prísun krvi do mozgu. To môže viesť k mŕtvici. A keď sa oddeľuje od jej zabavenia, vyžaduje naliehavú operáciu.

príznaky

Prvé príznaky vzniku kýly krčnej chrbtice C5 - C6 sú:

 • ostrá bolesť v krku pri otáčaní hlavy;
 • obmedzenie pohyblivosti krku;
 • ožarovanie bolesti v ramene, paži a hlave (často sa vyskytujú bolesti podobné migréne);
 • závrat
 • slabosť a znecitlivenie bicepsu, extenzory zápästia;
 • pocit mravenčenia alebo plazenia sa husacích hrčiek, dávať do ruky a palca;
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • hluk v ušiach;
 • zmena hlasu.

Pretože príznaky herniovanej platničky krčnej chrbtice C5 - C6 sú veľmi podobné prejavom iných chorôb, nie je vždy možné detekovať ju v raných štádiách vývoja bez inštrumentálnych diagnostických metód. Preto sa vykonáva neprimerané zaobchádzanie. Výsledkom je, že patológia prechádza a môže sa vyvinúť stenóza miechy, čo ďalej zhoršuje stav pacienta a spôsobuje:

 • silná slabosť jednej alebo oboch rúk;
 • ťažkosti so zachytávaním predmetov, vykonávanie malých pohybov;
 • silná bolesť.

V takýchto prípadoch si pacienti vyžadujú neodkladnú lekársku starostlivosť..

diagnostika

Ak pociťujete bolesť v krku a siahajú až po ramenný opasok, hlavu a ramená, mali by ste sa obrátiť na neurológa alebo stavca. Lekár vykoná vyšetrenie a ak existuje podozrenie na vytvorenie prietrže krku 5. a 6. stavca, predpíše inštrumentálne diagnostické metódy:

Najkompletnejšiu informáciu o stave chrupavky chrbtice poskytuje MRI. Táto metóda umožňuje získať vrstvené obrazy tkanív a presne vyhodnotiť umiestnenie výstupku, jeho veľkosť.

Konzervatívne liečby

Ak sa potvrdí prítomnosť prietrže krčnej chrbtice C5 - C6 a stanoví sa jej veľkosť, pri absencii závažných neurologických porúch sa liečba začína vymenovaním konzervatívnej liečby. Jeho použitie je vhodné pre herniovaný disk C5 - C6 do 0,3 cm, maximálne 0,5 cm.

 • liečba drogami;
 • chrbtová trakcia;
 • Cvičebná terapia;
 • fyzioterapia.

Počas liečby sa odporúča nosiť golier Chance. Pomôže to znížiť zaťaženie postihnutého segmentu stavcov, čo vytvorí priaznivé podmienky na jeho zotavenie. Je dôležité dodržiavať správny režim odpočinku a práce, aby nedošlo k preťaženiu krku.

O tom, ako liečiť prietrž krčnej chrbtice C5 - C6 v každom prípade, lekár rozhodne individuálne. Závisí to nielen od jeho veľkosti, ale aj od dostupného klinického obrazu..

Liečba drogami

Všetkým pacientom sa na začiatku predpisuje komplex liekov, ktorých kombinácia umožňuje zmierniť zápalový proces a bolesť, zlepšiť vedenie nervov a vytvoriť dobré predpoklady pre regeneráciu chrupavky. to:

 • NSAID - majú analgetické a protizápalové vlastnosti;
 • svalové relaxanciá - eliminujú svalové kŕče, ktoré zmierňujú bolesť a zlepšujú trofické tkanivo;
 • Vitamíny B - pozitívne ovplyvňujú kvalitu nervových impulzov;
 • chondroprotektory - prispievajú k zlepšeniu chrupavky.

Trakcia chrbtice

Pretože tvorba kýly je zvyčajne vyvolaná zvýšeným tlakom stavcov na disku, zvýšenie vzdialenosti medzi nimi by malo viesť k zlepšeniu stavu pacienta. Na tento účel sa používa trakčná alebo trakčná terapia. Priebeh relácií vám umožňuje znížiť zaťaženie medzistavcových platničiek, a tým znížiť intenzitu bolesti.

Terapeutické cvičenia pomáhajú posilňovať svaly krku a vytvárajú oporu pre chrbticu. Súbor cvičení sa vyberá individuálne. Ak chcete dosiahnuť účinok, musí sa vykonávať každý deň, ale ak sa počas cvičenia objaví bolesť, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

fyzioterapia

Na zlepšenie metabolických procesov a urýchlenie opravy tkanív je predpísaný priebeh elektroforézy, magnetoterapie, ultrazvukovej terapie..

Chirurgia na herniu disku na úrovni C5 - C6

Dnes sa vždy, keď je to možné, snažia vyhnúť chirurgickým zásahom do krčnej chrbtice. Ale niekedy neexistuje iná cesta. Chirurgovia odporúčajú chirurgický zákrok na:

 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby po 1-3 mesiacoch nepretržitého správania a pretrvávanie akútnej bolesti;
 • zvýšenie neurologických porúch;
 • výrazné zníženie kvality života.

Moderné technológie umožňujú minimalizovať riziká spojené s operáciou a zabrániť vzniku komplikácií. Preto chirurgické ošetrenie hernie disku C5 - C6 krčnej chrbtice vykonáva:

 • nucleoplastics;
 • endoskopická chirurgia;
 • microdisectomy.

Patológia často vyžaduje úplné odstránenie postihnutého medzistavcového disku. V takýchto prípadoch sa na zachovanie normálneho rozsahu pohybu odporúča endoprotetika disku pomocou implantátov M6-C. Z vonkajšieho aj funkčného hľadiska sú veľmi podobné prírodnému medzistavcovému kotúču, vydržajú desiatky tisíc pohybových cyklov a neobmedzujú pohyblivosť segmentu stavcov. Ak nie je možné stanoviť endoprotézu, neurochirurgovia používajú transpedikulárnu fixačnú taktiku alebo hľadajú spinálnu fúziu zachovaných stavcov..

Nucleoplasty

Toto je najmenej traumatická operácia, takmer bez pravdepodobnosti komplikácií. Vykonáva sa vpichom mäkkých tkanív a ponorením kanyly alebo špeciálneho nástroja do stredu disku C5 - C6. V dôsledku pôsobenia lasera, studenej plazmy, rádiových vĺn alebo tlaku tekutiny (hydroplastika) je časť buničitého jadra zničená. Výsledkom je, že vyčnievajúca časť sa trochu stiahne späť, čo eliminuje tlak z nervových zakončení a okamžite vedie k odstráneniu bolesti..

V súčasnosti sa najčastejšie vykonáva hydroplastika, pretože jej technológia eliminuje riziko silného zahrievania tkanív a umožňuje vám presne kontrolovať, koľko jadra buničiny bude odstránené. Takto je možné liečiť niekoľko hernií v jednej relácii, napríklad C5 - C6, C6 - C7.

Po operácii zostane iba defekt, ktorý nevyžaduje šitie. Pooperačná jazva sa netvorí.

Endoskopická chirurgia

Toto je šetrný postup na odstránenie prietrže C5 - C6, ktorý tiež zahrnuje vpich vpichu, ale s mierne väčším priemerom ako pri nukleoplastike. Cez ňu sa zavádza špeciálne endoskopické zariadenie vybavené kamerou. Preto sa kontrola manipulácií vykonáva prostredníctvom monitora.

Microdiscetomy

Ak nie je možné odstrániť prietrž 5. a 6. vertebrálneho disku, používajú sa na vykonanie mikrodiscetómie šetriace metódy s úplným nahradením m / n disku. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Na získanie prístupu k chrbtici sa urobí rez na prednej strane krku, ale jeho veľkosť zvyčajne nepresiahne 1,5 - 2 cm. Napriek zjavnej traume nie je chirurgický zákrok spojený s vážnou stratou krvi a netrvá dlhšie ako 1 - 1,5 hodiny..

Rehabilitácia

Ako bude rehabilitácia pokračovať a aké obmedzenia budú uložené, závisí od typu vykonanej operácie. Po hydroplastike môže pacient opustiť kliniku v ten istý deň, aby sa úplne zbavil bolesti a vrátil sa k svojmu obvyklému spôsobu života. Endoskopické odstránenie prietrže disku C5 - C6 zahŕňa pobyt v nemocnici niekoľko dní.

Po mikrodiscetómii je pacient zvyčajne prepustený z nemocnice v dňoch 5-7, ale úplné zotavenie trvá niekoľko mesiacov. Počas tohto obdobia je pacientom zakázaná iba závažná fyzická aktivita, iné obmedzenia sa neukladajú.

Na urýchlenie procesu obnovy sú priradené:

 • lieková terapia - analgetiká alebo lieky NSAID sa zvyčajne odporúčajú na odstránenie pooperačnej bolesti a zápalu;
 • fyzioterapia - magnetoterapia, elektroforézne postupy urýchľujú regeneráciu tkanív;
 • LFK - špeciálne cvičenia pomáhajú posilňovať svaly a vytvárajú spoľahlivú podporu chrbtice;
 • nosenie ortopedického goliera - pomáha znižovať zaťaženie krčnej chrbtice.

Presne gymnastika s herniou krčnej chrbtice C5 - C6 pomáha predchádzať relapsom a zabrániť tvorbe výbežkov v inom segmente stavcov. Aby sa zlepšil výsledok, pacientom sa odporúča pravidelne navštevovať bazén.

Taktika pri liečbe kýly C5 - C6 je dobre známa. Aby však bola liečba účinná a menej traumatická, mali by ste sa obrátiť iba na vertebroológov, ktorí sú dobre oboznámení so zložitosťou diagnostikovania a liečby chorôb chrbtice. Je to tento špecialista, ktorý bude schopný povedať, či je operácia v konkrétnom prípade potrebná alebo nie..

Vysunutie disku c4 c5

Vyčnievanie medzistavcových platničiek je patológia v chrbtici, pri ktorej medzistavcové platničky vyčnievajú do miechového kanálika bez pretrhnutia vláknitého prstenca..

Výčnelok medzistavcových platničiek nie je nezávislým ochorením, predstavuje však jedno zo štádií osteochondrózy, po ktorej sa vytvorí hernia. Patologický proces sa spravidla prejavuje v bedrovej oblasti. V zriedkavých prípadoch trpí krčka.

Kýla by sa mala odlišovať od výčnelku. Výčnelok je prietrž malej veľkosti, pri ktorej ešte nedošlo k prasknutiu vláknitého prstenca. Opuch disku do 5 mm je výčnelok, viac ako prietrž. To však neznamená, že prietrž je vždy nebezpečnejšia. Napríklad, výčnelok v krčnej oblasti je oveľa nebezpečnejší ako prietrž v bedrovej oblasti. Centrálna prietrž (Schmorlova kýla), ktorá dosahuje 10 mm, nemusí pacienta vôbec obťažovať, ale foraminálny výčnelok s veľkosťou 4 mm spôsobuje vážne problémy..

Ak sú však prvá aj druhá patológia na rovnakom mieste a majú rovnaké vydutie, prietrž bude samozrejme horšia.

Príčiny vystupovania

Hlavnou príčinou je poškodenie miechy. Môže k tomu dôjsť v dôsledku dopravných nehôd, poranení pri narodení, ktorým trpí krčná chrbtica.

Ďalším dôvodom je porušenie postoja. Dva susedné stavce pritlačia na medzistavcové platničky, ak sú voči sebe naklonené. Taký tlak spôsobí vyčnievanie disku a pretiahnutie vláknitého prstenca. Príznaky existencie patológie do určitého času môžu úplne chýbať.

Najčastejšie sa objavuje výčnelok krčnej a bedrovej chrbtice, pretože tieto oblasti tela sú najmobilnejšie, sú náchylné na zranenia a preťaženia..

Dôvodmi sú aj zmeny súvisiace s vekom, nedostatok fyzickej aktivity, vrodené chyby chrbtice, genetická predispozícia, zápalové ochorenia, nesprávny životný štýl..

klasifikácia

Druhy patológie sa klasifikujú v závislosti od smeru vydutia vzhľadom na disk:

Kruhový výstupok. Výstupok disku sa vyskytuje rovnomerne po celom obvode. Takéto výčnelky postupujú pomaly, majú dlhú a chronickú povahu, naznačujú prejav deštruktívnych degeneratívnych zmien vo vnútri disku.

Lokálny výčnelok. Disk sa vysekáva obmedzene v akomkoľvek smere. Podtypy sa tu rozlišujú v závislosti od strany patológie na disku.

Dorsálny výčnelok disku. Disk sa vydúva v smere k spinálnej foramen, odkiaľ opúšťajú nervové zakončenie miechy. Táto patológia je najnebezpečnejšia kvôli možnosti stlačenia nervových koreňov, čo môže mať nepríjemné neurologické následky. Dorsálny výčnelok sa najčastejšie vyskytuje na diskoch C3-C4, C4-C5, C5-C6, C6-C7.

Výčnelok bočného disku. Spočíva v vydutení disku v smere doprava alebo vľavo od chrbtice. Bočný výčnelok zriedka vyvoláva nežiaduce neurologické zmeny. Nie sú žiadne príznaky..

Vyčnievanie ventrálneho disku - vyčnievajúci disk smerom dopredu. Je pomerne zriedkavé, príznaky, komplikácie a nežiaduce účinky chýbajú.

príznaky

Príznaky výčnelku sa veľmi líšia v závislosti od chrbtice, kde sa vyvíja patológia, jej typy, povaha, ako aj kompresia nervových zakončení a paralelné degeneratívne deštruktívne zmeny..

Hlavnými príznakmi vystupovania sú miestne syndrómy bolesti. V nervovej inervačnej zóne sa môžu objaviť nasledujúce príznaky: brnenie, „husacie kožušiny“, zmena farby kože a vlhkosť. Výčnelok často spôsobuje závraty a bolesti hlavy..

krčnej

Výčnelok v krčnej oblasti má svoju špecifickosť, ktorá je spôsobená samotnou štruktúrou krčnej oblasti. Najdôležitejšie tepny, ktoré dodávajú krv do mozgu, prechádzajú cez krk. Výčnelok môže narušiť normálne prísun krvi, čo má nepriaznivé účinky.

U diskov C5-C6, C6-C7 stavcov krku je väčšia pravdepodobnosť, že sa u patológie vyvinie disk C3-C4. Vydutie C5-C6, C6-C7 spôsobuje bolesť v krku, medzi lopatkami v srdci, v srdci, v jednej alebo oboch rukách, bolesti hlavy, závraty.

Patológia diskov C5-C6, C6-C7 je sprevádzaná dehydratáciou, znížením výšky, výstupkom. Porážka C5-C6, C6-C7 spôsobuje slabosť bicepsu paže, rozšírenie svalov zápästia, bolesť v krku, znecitlivenie prstov, bolesti hlavy. Porušenie koreňa C6-C7 vyvolá znecitlivenie a bolesti pri šití v indexe a palci.

Hrudné oddelenie

Patológia na tomto oddelení je charakterizovaná bolesťou chrbta v oblasti hrudníka v pokoji a pri pohybe, bolesťou na hrudi, rýchlou únavou nôh pri chôdzi, znecitlivením kože na hrudníku a chrbte..

Bedrovej a lumbosakrálnej

Najbežnejšie je vysunutie týchto oddelení. Patológia sa prejavuje prítomnosťou „streleckej“ bolesti a obmedzením pohybu.

Výčnelok disku L4-L5 je charakterizovaný bolesťou v bedrovej chrbtici, ktorá sa zosilňuje počas kýchania alebo kašľa. Okrem toho bolesť prechádza z bedrovej oblasti do sedacej časti a do vonkajšej prednej časti stehna, dolnej končatiny až do vnútornej strany chodidla. V čase fyzickej námahy sa prejavuje bolesť vo forme „bedrového kĺbu“ a pozoruje sa aj pokles sily svalov stehien, dolných končatín a zadku..

Patológia disku L5-S1, ktorý sa nachádza v oblasti lumbosakrálnej chrbtice, sa vyznačuje bedrovými bolesťami, ktoré siahajú až k vonkajšiemu zadnému stehennému povrchu, k povrchu sedacej časti a dolnej časti končatiny po malíček chodidla. L5-S1 preberá nadmerné a stabilné zaťaženie. Patológia disku L5-S1 je dôsledkom osteochondrózy, pretože nedostatok živín zhoršuje elasticitu disku L5-S1, v dôsledku čoho sa disk vyschne..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Výčnelky lumbálnej a lumbosakrálnej chrbtice disku sú veľmi slabé, takže patológia nemusí byť známa vôbec veľa rokov.

diagnostika

Zmeny miechy sú diagnostikované sťažnosťami pacienta, neurologickým vyšetrením a inštrumentálnym vyšetrením.

Pri rozhovore s pacientom sa ukazuje, ako dlho sa tieto alebo iné príznaky objavia, keď sa objavia, čo sú provokujúce faktory.

Počas neurologického vyšetrenia sa zaznamenávajú lokalizácia bolesti, reflexy šliach, zmeny citlivosti kože.

Prístrojové vyšetrenie zahŕňa rádiografiu a magnetickú rezonanciu (MRI). MRI je zďaleka najpokročilejšou metódou komplexnej diagnostiky chorôb..

liečba

Terapia môže byť konzervatívna alebo chirurgická..

Konzervatívne liečby

Medzi konzervatívne metódy patrí fyzioterapia, masáže, fyzioterapia, laserová a manuálna terapia, ortopedická korekcia, kúpeľná liečba (bahenné kúpele)..

Nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, diklofenak), chondroprotektory, vitamíny B, blokády novokainu pôsobia ako lekárske metódy.

Na ošetrenie výčnelkov lumbálnej a lumbosakrálnej chrbtice sa používa dvojdňový odpočinok. Pacient musí pohodlne ležať na tvrdom povrchu. Lekári predpisujú lieky proti bolesti a protizápalové lieky na orálne podávanie alebo ako masti a v ťažkých situáciách ako injekcie. Potom sa stanoví program fyzioterapie, liečebné cvičenia a masáže.

Úspešnosť liečby patologických stavov bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice závisí výlučne od kvality chrbtových svalov. Slabé svaly nebudú schopné fixovať chrbticu a spôsobia ďalšie ťažkosti vo forme spinálnej nestability. Preto sú terapeutické gymnastiky a masáže nevyhnutné pre pacientov, ktorí posilňujú svaly a zvyšujú krvný obeh.

Masáž je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby patológie..

Takáto masáž môže zahŕňať segmentovú, klasickú, akupresúrnu, hygienickú a inú masáž. Wellness masáž sa vyznačuje predovšetkým tým, že jednoducho nemá kontraindikácie. Intenzívna akupresúra uvoľní svaly, zlepší pohyb nervových impulzov a aktivuje krvný obeh. Liečba výčnelkov krčnej chrbtice bez zlyhania zahŕňa masáž.

Cieľom gymnastiky je prevencia a liečba tejto choroby. Gymnastika sa používa, keď je akútne obdobie choroby pozadu. Správny súbor cvičení zastaví deštruktívne a degeneratívne zmeny v tele.

Chirurgické ošetrenie

Chirurgický zákrok sa používa, ak bolesť nemôže nijako ustupovať a konzervatívna liečba je absolútne bezmocná. Operácia musí byť predpísaná pacientom s poruchou pohybu (paréza), poruchou funkcie panvových orgánov (močový mechúr, konečník), ktoré sú spôsobené kompresiou nervových zakončení a miechy s dorzálnou formou výčnelku.

Vyčnievanie diskov krčnej chrbtice je klasická patológia u ľudí, ktorí trávia veľa času pri počítači. Je to kvôli zvýšenému zaťaženiu dolných segmentov krku pri dlhodobom ohnutí.

Príčiny degeneratívnych zmien krčnej chrbtice

Krčné disky obvykle kompenzujú zaťaženie hornej časti chrbtice a bránia posunu stavcov. Pod vplyvom provokujúcich faktorov začnú praskať a strácajú svoje funkčné vlastnosti..

Najčastejšou príčinou poškodenia medzistavcových platničiek je narušenie zásobovania krvou a nedostatok živín (degeneratívne-dystrofické zmeny). Tieto látky vstupujú do medzistavcových platničiek nie z krvných ciev, ale penetráciou (difúziou) z iných tkanív.

Na začiatku pulpózne jadro stráca vodu, čo vedie k strate tlmiacej funkcie chrbtice. Na tomto pozadí chrupavkové tkanivo postupne začne praskať a v určitom okamihu sa vláknitý kruh, ktorý drží všetky vnútorné štruktúry, zlomí.

Výsledkom procesu je vyčnievanie disku C5-C6, C6-C7 a ďalších hladín, ktoré sa obvykle nevyskytujú bolesťou. Môže byť sprevádzaná iba pocitom mierneho nepohodlia, preto osobu neznepokojuje. Hlavné príčiny vyčnievania medzistavcových platničiek v krčnej oblasti:

 • Poruchy metabolizmu (dna, cukrovka);
 • Traumatické zranenia chrbtice;
 • Choroby vnútorných orgánov;
 • Patologické zmeny na stavcoch s osteochondrózou, skoliózou, kypózou;
 • Osteoporóza (zriedenie kostnej štruktúry);
 • Nesprávne držanie tela.

Po degeneratívnych-dystrofických zmenách je druhým najčastejším výskytom prolapsu medzistavcových platničiek v segmentoch C4-C5, C5-C6, C6-C7 zmena polohy tela. Ak je človek podľa povahy povolania nútený stráviť dlhý čas so sklonenou hlavou, je vo vysoko rizikovej skupine.

Najskôr patológia ovplyvní hladinu C6-C7, ktorá pri nakláňaní hlavy predstavuje maximálne zaťaženie absorbujúce nárazy, pričom segment C3-C4 je postihnutý ako posledný. K progresii degeneratívnych-dystrofických zmien v krčnej chrbtici teda dochádza zdola nahor.

Príznaky vyčnievania v krčnej oblasti

Výstupky C5-C6 a C6-C7 v počiatočných fázach nie sú sprevádzané bolesťou. Iba so zadným výčnelkom môže dôjsť k stlačeniu nervových koreňov, ktoré je sprevádzané lokálnou bolesťou v krku. Veľkým nebezpečenstvom je kompresia stavcovej artérie, ku ktorej dochádza, keď sú stavce posunuté na pozadí prolapsu medzistavcových platničiek. Arteria dodáva krv do mozgových štruktúr. Po stlačení sa objavia príznaky:

 • Závraty a bolesti hlavy;
 • Ožarovanie bolesti paží a dolných končatín;
 • Skoky v krvnom tlaku;
 • Necitlivosť rúk;
 • Výskyt bolesti v horných končatinách za nepriaznivého počasia.

Pripomeňme, že výčnelky krčnej chrbtice sa väčšinou vyskytujú bez klinických príznakov, a preto sa nezistia v skorých štádiách. Progresii tohto ochorenia na prietrž sa však dá predísť len včasnou detekciou a liečbou.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Komplikácie výčnelku medzistavcovej platničky

Vo väčšine prípadov nie je výčnelok krčnej chrbtice sprevádzaný vážnymi komplikáciami. Táto úroveň chrbtice je však dosť náchylná na mnohé choroby. Na pozadí nestability krčných stavcov môže dôjsť pri periodickej strate vedomia k hypoxii (hladovaniu kyslíka) mozgových buniek..

Ak v iných častiach chrbtice nevyvolávajú medzistavcové platničky do 4 mm vážne komplikácie, môže cervikálny výčnelok až 3 mm pri hladinách C5-C6 a C6-C7 viesť k ochrnutiu horných končatín a mozgovej príhode (mozgové krvácanie). V okolí poškodených stavcov a medzistavcových platničiek sa väzy aktívne zapaľujú, čo vyvoláva cervikálnu radikulitídu (prudká bolesť v zadnej časti hlavy pri naklonení hlavy alebo zdvihnutých pažiach). Komplikácie patológie tiež závisia od typu výčnelku:

 • Zadný kruhový výstupok;
 • Uniformný alebo prstencový výstupok;
 • Predsieňová kruhová prietrž.

Zadný kruhový výstupok je nasmerovaný do oblasti miechového kanála. Komplikáciám tohto ochorenia je možné sa vyhnúť iba včasnou lekárskou starostlivosťou. Poškodenie diskov na úrovni C4-C5, C6-C7 sa často stáva medzistavcovou prietržou. Ak sa súčasne objaví kompresia nervových koreňov, nastane bolesť v krku.

Kompresia stavcovej artérie je sprevádzaná porušením prísunu krvi mozgu a poškodením centra defekácie a močenia. Prognóza ľudí s týmto vývojom udalostí je mimoriadne nepriaznivá.

Základné princípy a metódy liečby

V skorých štádiách je lepšie liečiť prolapované disky v krčnej chrbtici. Základné princípy terapie výčnelkov C3-C7:

 • Odstránenie príčiny choroby;
 • Prijatie opatrení na zabránenie ďalšiemu zhoršovaniu situácie;
 • Maximálne vylúčenie klinických prejavov prolapsu medzistavcových platničiek.

Zložitosť liečby spočíva v potrebe liečiť celý rad chorôb. Najnebezpečnejším stavom je stavcová nestabilita. Ak je lokalizovaná na úrovni C6-C7, pravdepodobnosť kompresného syndrómu miechy je vysoká. S ním človek často stráca vedomie pri intenzívnej fyzickej námahe alebo nakláňaním hlavy. Vyššie uvedená situácia s vertebrálnou nestabilitou sa však vyskytuje iba u 5% ľudí.

Vďaka včasnej detekcii spadnutého disku na úrovni C5-C6 alebo C6-C7 sa tomu dá rýchlo zabrániť. Na účinné liečenie patológie je potrebné použiť kombinované schémy. Musia vziať do úvahy patogénne súvislosti procesu, najmä vertebrálny syndróm (prejavy patológie na úrovni chrbtice), metódy eliminácie kompresie nervov..

Patogénna terapia zahŕňa vystavenie faktorom, ktoré vedú k zmene segmentu miechy (PDS). Princípy patogenetickej terapie:

 • Prostriedky na normalizáciu krvného a lymfatického obehu (andekalin, aminofylín, dihydroergotamín);
 • Zavedenie lokálnych anestetík v postihnutej oblasti PDS;
 • Použitie kyseliny askorbovej a glukurónovej na zmiernenie zápalu a obnovenie štruktúry chrupavky;
 • Korekcia zásobovania žilovou krvou (eskusan, glivenol, troxevasin);

S oslabením fixačných vlastností kĺbového väziva aparátu PDS sa prijímajú opatrenia, ktoré sú zamerané na stabilizáciu segmentu stavcov. Pri silnej lokálnej bolesti v segmentoch C4-C5, C5-C6 a C6-C7 sú predpísané postele a lieky na urýchlenie opravy chrupavkového tkaniva:

 • Sklovité telo;
 • Rumalon;
 • malých lží;
 • Polybiolin;
 • Orotát draselný.

Ak je výčnelok C3-C6 sprevádzaný silnou bolesťou, ako aj posunom stavcov (nestabilita), je potrebné použiť stabilizačné korzety, ktoré udržia krčnú chrbticu v správnej polohe. Je lepšie zvoliť modely, ktoré dokážu korigovať posun stavcov (pevné). Mali by ich predpisovať lekári. Fixačné obväzy na krku sa používajú aj vtedy, keď neexistuje priaznivá prognóza ochorenia. Výčnelok v segmentoch C4-C5, C5-C6, C6-C7 je teda v priebehu behu nebezpečnou patológiou. Na rýchle vyliečenie je potrebné identifikovať chorobu v skorých štádiách..

Medzistavcové vystúpenie disku a jeho ošetrenie

Ak ste premýšľali o tom, čo je výčnelok medzistavcových platničiek, potom prvá vec, ktorú treba objasniť, nie je samostatné ochorenie, ale štádium takého známeho degeneratívneho dystrofického procesu, ako je osteochondróza. Hraničný stav je pred hranicou herniovaného disku a je potenciálne reverzibilný na rozdiel od druhého disku..

príčiny

Príčiny vyčnievania stavcov sa absolútne nelíšia od príčin osteochondrózy. Tie obsahujú:

 • vek (s každým ďalším rokom sa zvyšuje riziko degeneratívnych a dystrofických zmien v chrbtových tkanivách);
 • nedostatok dostatočnej fyzickej aktivity (nedostatok pohybu), pasívny životný štýl;
 • patologické typy držania tela a zakrivenia chrbtice (kyphosis, skoliosis, lordosis);
 • posttraumatické deformácie chrbtice;
 • vrodené chyby pohybového ústrojenstva;
 • zápalové ochorenia spinálnych tkanív (ankylozujúca spondylitída, reumatoidná artritída, ďalšie reumatologické choroby);
 • predĺžený pobyt v rovnakej polohe tela, napríklad sedenie pri počítačovom monitore v kancelárii, stojace za pultom v obchode (konštantné statické nadmerné zaťaženie chrbtice);
 • tvrdá fyzická práca;
 • profesionálny šport;
 • ploché nohy, deformujúce osteoartritídu bedrového a kolenného kĺbu (patologické prerozdeľovanie zaťaženia chrbtice);
 • nadváhou;
 • choroby a patologické stavy, ktoré sa vyskytujú pri metabolických poruchách a hormonálnych zmenách;
 • nezdravý životný štýl - fajčenie, pitie alkoholu a iných psychoaktívnych látok;
 • Nesprávna posteľná bielizeň
 • genetická predispozícia.

Možno to nie sú všetky faktory, ktoré môžu viesť k rozvoju vyčnievania stavcov. Ale zo všetkého vyššie uvedeného sa hlavný dôraz kladie na fyzickú nečinnosť, nezdravý životný štýl a sedavú prácu.

Odstránením týchto rizikových faktorov sa takmer 90% budete chrániť pred takým problémom, ako je vyčnievanie a jeho následky.

Aká je podstata choroby?

Ako už bolo uvedené, výčnelok je jedným zo štádií všeobecnej degeneratívnej zmeny v tkanivách chrbtice nazývanej osteochondróza..

Pri dlhodobom negatívnom pôsobení rizikových faktorov sa vo vnútri medzistavcových platničiek vyskytujú patologické zmeny. Tieto disky pozostávajú z dvoch častí:

 1. Vláknité jadro (vnútorná časť) je gélovitá látka, ktorá zaberá centrálnu časť disku a pozostáva z kolagénových vlákien, proteoglykánov (molekúl, ktoré zadržiavajú vodu). Vďaka tomu je množstvo vody v jadre disku veľmi vysoké, čo zaisťuje jeho tlmiace vlastnosti.
 2. Vláknitý prsteň (vonkajší obal disku) - pozostáva hlavne zo silných kolagénových vlákien. Jeho hlavnou úlohou je udržať buničité jadro na mieste a udržiavať potrebný tvar medzistavcových platničiek..

Medzistavcové platničky nemajú svoje vlastné krvné cievy, ale sú zásobované difúziou živín z okolitých stavcov. Porušenie tohto procesu je základom rozvoja osteochondrózy a výbežku.

Keď je metabolizmus vo vnútri disku narušený, vysychá, výška disku sa znižuje, vláknitá kapsula sa prepúšťa do procesu razvoleniya, kvôli čomu stráca svoju silu. Toto je prvé štádium osteochondrózy.

Ak patologické faktory nezastavili svoj negatívny účinok, potom tento proces prechádza do druhej fázy - tvorby výčnelkov stavcov. Vďaka zníženiu výšky medzistavcových platničiek sa telá susediacich stavcov zbližujú, vyvíjajú na poškodený disk veľký tlak, čo vedie k „vytlačeniu“ jeho obsahu za chrbticu. V tomto prípade si vláknitý prstenec zachováva svoju integritu. Tento výstupok vláknitého prstenca s jadrom disku sa nazýva výstupok. Paralelne sa vyvíjajú sprievodné degeneratívne procesy v chrbtici - spondylolistéza, spondylartróza, spondylóza, subluxácia stavcov, zakrivenie chrbtice.

Posledným stupňom degeneratívnych zmien na stavovcových diskoch je roztrhnutie vláknitého prstenca a vytvorenie herniovaného disku (vláknité jadro je extrudované mimo medzistavcové platničky). V niektorých prípadoch dochádza k sekvestrácii prietrže - oddelenie časti jadra, čo vedie k úplnému zničeniu disku a úplnej strate jeho funkcie..

Malo by sa poznamenať, že rôzne paty sú prístupné patologickému procesu v nerovnomernom rozsahu. Najskôr sú zaťažené tie disky, ktoré trpia najviac. Spravidla sa jedná o disky krčných stavcov a bedrových bedier. Hrudná chrbtica je najmenej postihnutá..

Druhy výčnelkov

Výčnelky disku sú klasifikované v závislosti od smeru výčnelku vzhľadom na obvod disku.

kruhový

Kruhový výčnelok je rovnomerný výčnelok medzistavcovej platničky pozdĺž celého obvodu. Takéto výčnelky sa zvyčajne vyvíjajú pomaly, sú náchylné na dlhý a chronický priebeh, naznačujú výrazné degeneratívne zmeny na disku. Vedú k výraznej strate výšky disku a závažným komplikáciám. Bez osobitného zaobchádzania sa stávajú príčinou trvalého zdravotného postihnutia a zdravotného postihnutia..

Lokálny výčnelok

Toto je obmedzený výstupok disku v ľubovoľnom smere. V závislosti od smeru vyčnievania existujú:

 • dorzálny výčnelok diskov - výčnelok nastáva v smere miechového kanála, diery, kde korene miechového nervu opúšťajú kanál, takže je to najnepriaznivejšia možnosť výbežku kvôli vysokému riziku stlačenia koreňov miechy a prejavom neurologických symptómov;
 • bočné výčnelky diskov - výčnelky na pravej alebo ľavej strane chrbtice, také výčnelky, ktoré zriedka spôsobujú neurologické komplikácie, sú relatívne priaznivé a asymptomatické;
 • ventrálny výčnelok diskov - vyčnievanie vpred, veľmi zriedkavo sa vyvíja a nemá osobitný klinický význam, pretože sú asymptomatické a neprispievajú k komplikáciám.

Kruhové a dorzálne výčnelky medzistavcových platničiek sú teda najnebezpečnejšie, čo si vyžaduje ich aktívne ošetrenie.

príznaky

Príznaky vyčnievania stavcov sa líšia v širokom rozsahu a závisia od miesta vyčnievania (chrbtice), jeho typu, stlačenia koreňov nervov, sprievodných degeneratívnych zmien v tkanivách chrbtice..

Krčnej chrbtice

Krčný segment chrbtice je jedným z najmobilnejších, preto sú tu tiež bežné výčnelky. Patológia sa môže prejaviť nasledujúcimi príznakmi:

 • chronická alebo akútna bolesť v krku s rozšírením do ramenného kĺbu a pozdĺž ramena;
 • pocit znecitlivenia v krku a horných končatinách;
 • znížená svalová sila v rukách;
 • tuhosť a obmedzenie pohybov hlavy;
 • pretrvávajúce bolesti hlavy s lokalizáciou v zadnej časti hlavy;
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • závrat.

Výčnelok krčných stavcov je veľmi nebezpečný stav, pretože okrem stlačenia koreňov miechy môže dôjsť aj k stlačeniu stavcovej artérie, ktorá prechádza kanálikom vo vnútri krčných stavcov a dodáva krv do zadnej tretiny mozgu. V zriedkavých prípadoch to môže dokonca viesť k mozgovej príhode..

Príznaky vyčnievania disku hrudnej chrbtice

Hrudný výčnelok je veľmi zriedkavý kvôli anatomickým a fyziologickým vlastnostiam tohto segmentu stavcového stĺpca (stavce sú takmer nehybné, čo výrazne znižuje predpoklady patologického účinku na ne). Avšak napriek tomu dochádza k vyčnievaniu hrudnej oblasti a môže sa prejaviť nasledujúcimi príznakmi:

 • chronická alebo akútna bolesť na hrudníku, pozdĺž medzirebrových priestorov, medzi lopatkami;
 • pocit stuhnutosti v hrudníku;
 • rozvoj dýchavičnosti a bolesti zhlboka;
 • bolesť a nepohodlie v srdci a v brušných orgánoch.

Takéto príznaky pseudo-lézií vnútorných orgánov spôsobujú, že osoba dlhodobo lieči neexistujúce choroby srdca, pečene, pľúc a iných orgánov, ale v skutočnosti je príčinou bolesti chorá chrbtica..

Príznaky výčnelku lumbálneho disku

V tejto časti sa výčnelok vyskytuje najčastejšie v dôsledku veľkého statického a dynamického zaťaženia v tomto segmente chrbtice. Medzi príznaky patrí:

 • akútna a chronická bolesť dolnej časti chrbta, ktorá sa môže šíriť pozdĺž nohy;
 • vývoj záchvatov lumbosakrálnej radikulitídy;
 • tuhosť a obmedzenie amplitúdy pohybov v dolnej časti chrbta;
 • narušenie panvových orgánov;
 • znecitlivenie, narušenie citlivosti nôh;
 • zníženie svalovej sily dolných končatín, rozvoj parézy a paralýzy;
 • erektilná dysfunkcia u mužov, neplodnosť a bolesť panvy u žien.

Je to lézia v bedrovej oblasti, ktorá sa často stáva príčinou zdravotného postihnutia a zdravotného postihnutia.

Takéto metódy vyšetrenia, ako je rádiografia postihnutej chrbtice, zobrazovanie magnetickou rezonanciou a počítačová tomografia, pomôžu identifikovať výstupok z disku..

Zásady liečby

Úspešná liečba pomocou vyčnievania disku bude iba vtedy, ak bude trvať a bude zložitá. Pri exacerbácii procesu (akútna bolesť) je predpísaná lieková terapia na odstránenie zápalu, bolesti, opuchu nervových koreňov, patologického spazmu paravertebrálnych svalov, zavedenia mikrocirkulácie a metabolizmu v tkanivách medzistavcových platničiek..

Je potrebné si uvedomiť, že je nemožné liečiť výčnelok konzervatívnymi metódami, ale je možné zastaviť jeho progresiu a zabrániť exacerbáciám patológie..

Na tento účel použite takéto metódy konzervatívnej liečby:

 • masáže;
 • manuálna a osteopatická korekcia chrbtice;
 • trakcia chrbtice;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • akupunktúra;
 • Kúpeľná liečba.

Iba v extrémnych prípadoch sa uchýliť k chirurgickému zákroku. Napriek modernému vybaveniu a minimálne invazívnym technikám chirurgie chrbtice je to vždy veľké riziko. Preto sa na takúto radikálnu liečbu používa prísna indikácia, ale predtým je potrebné vyskúšať všetky metódy konzervatívnej liečby..

Komentáre

Alexey - 06/11/2017 - 22:15

Tatyana - 8. 2. 2017 - 21:59

Olesya - 27.2.2017 - 14:53

Oleg - 27.11.2017 - 21:44

Pridať komentár

Môj back.ru © 2012—2019. Kopírovanie materiálov je možné iba s odkazom na túto stránku.
POZOR! Všetky informácie na tejto stránke slúžia iba na informáciu alebo sú populárne. Diagnóza a predpisovanie liekov vyžaduje znalosť lekárskej anamnézy a vyšetrenie lekárom. Preto dôrazne odporúčame, aby ste sa radšej poradili s lekárom o liečbe a diagnóze, než aby ste sa sami liečili. Podmienky služby

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Lekári preukázali gymnastiku s herniou lumbosakrálnej chrbtice ako atraumatickú metódu liečby, ktorá bráni rozvoju choroby. Pri pravidelnom výkone pľúc sú pacienti schopní posilňovať svaly, obnoviť pohyblivosť a vyhnúť sa operácii.
Ako si vybrať bedrový korzetMôže sa stať spoľahlivou oporou pri intenzívnej fyzickej námahe a zotavovaní sa z bolesti pri dlhodobom sedení, státí alebo sezónnych reakciách na zmeny počasia..
Akákoľvek osoba nie je imunná voči vzhľadu pečate vo forme gule pod kožou. Takéto novotvary nemusia predstavovať zdravotné riziko, ale môžu byť príznakom sprievodného ochorenia v tele..