loader

Hlavná

Hlava

Výčnelok hrudnej medzistavcovej platničky

Z rôznych dôvodov môžu byť vonkajšie vlákna medzistavcových platničiek (vláknitý krúžok) poškodené: zdeformované, prasknuté alebo roztrhané. Mäkký vnútorný materiál z buničitého jadra je vytlačený z normálneho priestoru a vytvára vydutie, ktoré sa nazýva výstupok..

Výstupok medzistavcových platničiek pozdĺž celej chrbtice je spravidla výsledkom starnutia a degeneratívnych procesov. Pretože hrudná chrbtica (stavce T1-T12) dostáva ďalšie zosilnenie rebier, výčnelky disku sú v tejto oblasti oveľa menej bežné ako v krčnej a bedrovej chrbtici - približne 1% z celkovej hodnoty. Aj keď sa v hrudnej chrbtici nachádza výčnelok alebo prietrž medzistavcových platničiek, choroba je často asymptomatická.

Pokiaľ výstupok vláknitého prstenca padá v smere k miechovému kanálu, môže želatínový materiál jadra tlačiť relatívne tvrdý okraj priamo do miechového kanála. V hrudnej chrbtici je voľný epidurálny priestor okolo miechy menší ako v iných častiach, riziko kompresie miechy je vyššie, následky sú ťažšie až do paralýzy..

Väčšina výstupkov disku v hrudnej chrbtici smeruje priamo dozadu alebo sa mierne odchyľuje od strán od stredu (paramediálny, dorso-paramediálny, dorso-stredný výčnelok). V dôsledku toho sa vydutie disku často pohybuje priamo do miechy, s hrozbou prerušenia jeho prívodu krvi. Ak sa v kritických oblastiach hrudnej chrbtice T4-T9 alebo medzi hrudnou a bedrovou T12-L1 vytvorili výčnelky, môže to mať za následok nielen porušenie miechy, ale aj veľké cievy dodávajúce krv dolným koncom, čo hrozí paralýzou..

Pri laterálnej lokalizácii výčnelku sa „radikálový syndróm“ prejaví iba na jednej strane, pre stredné bočné sú charakteristické ožarujúce bolesti, myelopatie, bolesti v hornej časti chrbta..

Príčiny vyčnievania disku v oblasti hrudníka

Výčnelok medzistavcovej platničky je zvyčajne výsledkom patologických zmien v celej chrbtici, najčastejšie degeneratívnych procesov. U detí sa môže vyvinúť herniovaný disk, hoci je to zriedkavé. Najčastejšie ľudia stredného veku: 30 rokov a starší.

Výčnelok (výčnelok) alebo prolaps (prasknutie) vláknitého prstenca sa môže náhle objaviť v dôsledku príliš veľkého tlaku na disky (modriny, náraz, pád, športové zranenie). Ostrý sklon, dlhé zakrivenie v procese nejakého pôsobenia sa môže tiež stať „posledným článkom“ v patologickom reťazci deformácie prstencovej štruktúry disku. Ak sa teda ohnete a pokúsite sa zdvihnúť niečo príliš ťažké, zaťaženie stavcov môže spôsobiť, že disk bude vyčnievať alebo prolapať..

Okrem toho môže k výčnelku dochádzať postupne, spravidla v dôsledku oslabenia štruktúry vláknitého prstenca diskových vlákien sekundárnymi zraneniami, ktoré sa v priebehu starnutia chrbtice vytvárajú trhliny. A keď v nejakom bode niečo zdvihnete alebo ohnete takým spôsobom, že medziobratlový disk dostane záťaž, nestojí, čo sa často stáva u starších ľudí..

V ktorom výbežku medzistavcových platničiek sa objaví, jeho veľkosť, axiálna alebo sagitálna lokalizácia, či stlačí miechu alebo iba nervové korene a do akej miery je nemožné predpovedať. Môžete predpokladať, že ste v ohrození, iba ak:

 • poranenia chrbta;
 • nadváhou;
 • porušenie postoja;
 • sedavá práca alebo nepretržitá tvrdá fyzická práca;
 • stálej jazdy;
 • predĺžená podchladenie;
 • sedavý spôsob života;
 • chronické infekčné choroby (najmä artritída);
 • endokrinné choroby;
 • osteoporóza;
 • osteocondritída chrbtice;
 • dysplázia (poruchy vývoja kostnej chrupavky);

Príznaky vyčnievania medzistavcovej platničky na hrudi

Príznaky výčnelku, ako aj prietrže medzistavcovej platničky pochádzajú z tlaku, ktorý pôsobí na podráždené nervy. V oblasti hrudníka chrbtice sa môže v najhoršom prípade prejaviť ako úplná ochrnutie nôh. Príznaky herniovaného disku v oblasti hrudníka spravidla zahŕňajú:

 • bolesť, ktorá putuje po tele alebo je sústredená v jednej alebo oboch nohách;
 • znecitlivenie alebo brnenie v oblasti jedného alebo obidvoch nôh;
 • svalová slabosť v určitých svaloch jednej alebo oboch nôh
 • zvýšené reflexy na jednej alebo oboch nohách, ktoré môžu spôsobiť kŕče;
 • lokálne bolesti hrudnej chrbtice, často sprevádzané svalovým napätím, obmedzeniami pohybu chrbtice, ramien, ramien alebo občasné lokálne bolesti pri pohybe paží, smiech, kašeľ alebo kýchanie uprostred chrbta;
 • bolesť vyžarovaná pozdĺž rebier, niekedy sprevádzaná zníženou citlivosťou alebo svalovým napätím. Špecifické príznaky sa vyskytujú v závislosti od toho, ktorý nerv (y) bol ovplyvnený v hrudnej chrbtici alebo či je výčnelok dostatočne vypuklý, aby vyvíjal tlak na samotnú miechu.

Diagnóza vyčnievania medzistavcových platničiek v oblasti hrudníka

V prípade výskytu uvedených príznakov, aspoň jedného, ​​je potrebné poradiť sa s lekárom a určiť pôvod syndrómu bolesti. Za týmto účelom si môžete dohodnúť stretnutie s neurológom. Lekár skúma pacienta, vyšetruje celkový stav, sťažnosti pacienta, stav reflexov.

Najbežnejšou metódou na diagnostiku vyčnievania medzistavcových platničiek je hrudná MR - bezbolestná, veľmi presná a bez vedľajších účinkov..

V každom prípade je konečná diagnóza stanovená neurológom podľa všeobecných výsledkov vyšetrení..

Liečba vyčnievania medzistavcovej platničky hrudnej chrbtice na klinike MART

Liečba liečiv Hlavným cieľom liečenia vyčnievania medzistavcovej platničky hrudnej chrbtice je odstránenie bolesti, zápalu, opuchu. V závislosti od závažnosti vašej bolesti je možné pomocou liekov zmierniť alebo úplne odstrániť bolesť pomocou niekoľkých rôznych prístupov. Napríklad nesteroidné protizápalové lieky môžu pomôcť zmierniť bolesť. Ak tieto typy liekov nepomáhajú alebo majú mierny účinok, lekár môže predpísať niektoré silné lieky proti bolesti a navrhnúť priebeh injekčných kortikosteroidov. V súlade s modernými metódami sú pacientom na našej klinike predpisované aj kurzy svalových relaxancií - na zníženie svalových kŕčov a bolesti..

Priebeh chondroprotektorov v kombinácii s inými metódami môže zastaviť deštrukciu chrupavkových štruktúr medzistavcových platničiek.

Fyzioterapeutická liečba Fyzioterapeutické postupy - ako je elektroforéza, laserováforéza, magnetoforéza, ultrafonoforéza - sa v stredisku MART aktívne využívajú na konzervatívnu liečbu výčnelkov. Prispievajú k rýchlemu a hlbokému prenikaniu liekov hlboko do tkanív obklopujúcich postihnutý disk. Peloidná terapia zlepšuje výživu tkanív, dodáva im mikroelementy, rozširuje krvné cievy a uľahčuje rehabilitačné procesy..

Cvičenia fyzioterapie Cvičenie je nevyhnutné na obnovenie a udržanie zdravej chrbtice. V skutočnosti je súčasťou dlhodobého riadenia vlastného zdravia a znižovania rizika chorôb chrbtice. Cvičenie zlepšuje držanie tela, stimuluje krvný a lymfatický obeh. Pravidelné cvičenie je najzákladnejším spôsobom riešenia problémov s chrbtom za určitých podmienok:

 • Cvičenia by mali byť pre váš konkrétny prípad účinné a bezpečné - iba lekár na cvičebnej terapii si ich môže vybrať individuálne na našej klinike;
 • Cvičenia by sa mali vykonávať pravidelne, s výnimočnými výnimkami, napríklad v prípade zhoršenia chorôb je potrebné odložiť buď zlepšenie, alebo pokračovať v opravenej forme..

Klinika MART je vzhľadom na dôležitosť programov terapeutickej gymnastiky a rehabilitačných postupov vybavená moderným zariadením na cvičebnú terapiu a rehabilitáciu pacientov.

Manuálna terapia, osteopatia Techniky mäkkej manuálnej terapie pomáhajú normalizovať svalový tonus a tým znižujú nepohodlie končatín. Ľahké masáže sa navyše používajú na uvoľnenie napnutých svalov (ochranná reakcia tela na vyrovnanie bolesti), relaxácia pomáha zmierniť bolesť.

Špecialisti spoločnosti MART sú pripravení ponúknuť účinné metódy diagnostiky a liečby komplexných chorôb, ako je napríklad vyčnievanie disku. Pomoc pacientom s vyčnievaním medzistavcových platničiek v oblasti hrudníka sa poskytuje v akomkoľvek stave, vrátane akútnej bolesti. V dôsledku liečebného postupu väčšina pacientov, ktorí k nám prišli, si dlhodobo zlepšuje svoju pohodu, prechádza bolesťou a nie sú potrebné chirurgické operácie..

Prihláste sa do MART Medical Center v Petrohrade (pozri mapu)
telefonicky: 8 (812) 308-00-18, 8 (921) 947-22-61 alebo zanechajte žiadosť na webových stránkach.

Diagnóza MRI hrudnej chrbtice s bolesťou chrbta

MRI pre bolesti chrbta (MRI hrudnej chrbtice)

Pri ochoreniach chrbtice môže bolesť vyžarovať do ktorejkoľvek časti hrudníka, ale najčastejšie do oblasti kostnej chrupavky, lopatky a paravertebrálnej oblasti. Poškodením hrudných stavcov sa môže vyskytnúť bolesť aj na prednej strane hrudníka a za hrudnou kosťou, takže je veľmi ťažké stanoviť diagnózu..

Ľudia všetkých vekových skupín sú chorí, dokonca aj deti. Bolesť sa môže podobať angine pectoris, biliárnej kolike a iným ochoreniam vnútorných orgánov. Pri hľadaní príčiny bolesti je potrebné vylúčiť nielen angínu pektoris, infarkt myokardu, exfoliačnú aneuryzmu aorty, zápal pľúc, pohrudnicu, ale aj choroby chrbtice..

Hlavné príčiny bolesti zistené pomocou MRI sú:

1. Hlavnou príčinou bolesti chrbta je poškodenie kĺbov chrbtice pri osteochondróze a osteoartritíde..

Najčastejšie sa jedná o lézie medzistavcových kĺbov, kĺbov rebier a chrbtice - kĺbov hláv rebier a kĺbov stavcov. Bolesť s takými léziami je lokalizovaná 3 až 4 cm laterálne k zadnej strednej čiare, čo približne zodpovedá lokalizácii týchto kĺbov. Často sa odráža bolesť v zadnej, bočnej a dokonca aj prednej stene hrudníka.

Známky artrózy kĺbov hrudného kĺbu

Poranenia hrudníka predisponujú k osteoartritíde chrbtice, sú obzvlášť časté pri kontaktných športoch.

Kýly medzistavcovej platničky sú v hrudnej chrbtici zriedkavé kvôli veľkej stabilite tejto chrbtice. Ak sa vyskytnú prietrže, potom častejšie pod úrovňou stavca Th9. Hlavným príznakom je bolesť chrbta, ktorá vyžaruje do inervačnej zóny obmedzeného koreňa. Veľké prietrže medzistavcových platničiek môžu vytlačiť miechu, ktorá sa prejavuje nižšou centrálnou paraparézou, zhoršenou citlivosťou nôh a dolnej časti tela, močovou inkontinenciou.

Osteochondróza. Hernia disku, herniálna sekvestrácia.

2. Príčinou bolesti môžu byť aj zlomeniny stavcov..

Z dôvodu anatomických rysov sa najčastejšie vyskytujú kompresné zlomeniny hrudnej chrbtice, traumatické aj patologické, spôsobené deštrukciou stavcov v dôsledku myelómu, metastatických lézií alebo osteoporózy..

Posttraumatická kompresia stavcov Th7-Th9, Th11, hr. obdobie, zvýšená kyfóza hrudníka

Zranenie, kompresné zlomenie (akútne obdobie)

Zlomenina zlomeniny stavca Th11

Metastázy, patologické zlomeniny stavcov Th9, Th10. Centrálna spinálna stenóza.

Osteoporotická deformácia stavca Th6

Metastázy, patologické zlomeniny stavca Th10. Posttraumatická deformita stavca Th2.

3. Bolesť chrbta môže byť spôsobená infekčnou alebo zápalovou léziou kostných štruktúr chrbtice a okolitých mäkkých tkanív..

Osteomyelitída chrbtice môže byť nešpecifická aj špecifická (s brucelózou, tuberkulózou, syfilisom, tyfusom). Okrem bolesti chrbta s osteomyelitídou sa pozorujú aj všeobecné príznaky - nevoľnosť, slabosť, horúčka. Nešpecifická osteomyelitída by mala byť podozrivá u mladých ľudí, brucelózy u poľnohospodárskych pracovníkov, tuberkulózy u prisťahovalcov, väzňov.

Sťažnosti na silnú bolesť hrudnej chrbtice. Pacient prepustený z väzenia s históriou tuberkulózy.

Na úrovni Th7-Th8 špecifická tuberkulózna spondylitída + rekonverzia kostnej drene stavcov.

Spondylitída Th5-Th6; myelitída (Th3-Th6); epidurit Th5-Th6. Spinálna stenóza. Osteochondróza. Deformujúca sa spondylartróza

4. Vyjadrené, stále a rýchlo sa zvyšujúce bolesti chrbta, ktoré zostávajú v pokoji av noci, často sprevádzané chudnutím, horúčkou, nevoľnosťou, sa vyznačujú novotvarmi chrbtice..

Deformácia a deštrukcia stavcov môžu byť spôsobené primárnymi miechovými nádormi, metastázami nádorov vnútorných orgánov, ako aj nádormi miechy, jej koreňov a membrán..

Extradurálna volumetrická formácia (Tr vertebra Th7). Spinálna stenóza; kompresia miechy.

Viacnásobné metastázy s poškodením tela a procesov stavcov, spinálna stenóza

Hemangiomy Th5, Th10 stavce

Zameranie patologickej MRS v prednom stavovom tele Th12 (diferenciálna diagnostika medzi dystrofiou / ako Modic 3 / a metastázou).

Tvorba intradurálneho extramedulárneho objemu na úrovni stavcov Th12.

Nadšený intramedulárny objemový útvar hrudnej miechy

Extradurálna volumetrická tvorba miechy na úrovni stavca Th12 (pravdepodobnejšia epiduritída, diferenciálna diagnostika s objemom)

Poranenia chrbtice sú často sprevádzané myelómom a lymfómami..

Viacnásobné objemové formácie mäkkých tkanív mediastínu a paravertebrov (pravdepodobne lymfoproliferatívny proces)

štrukturálne zmeny kostnej drene (myelóm)

Z benígnych nádorov by sa osteoidný osteóm mal uviesť osobitne. Tento nádor poskytuje zvláštny klinický obraz - bolesť chrbta sa zosilňuje po požití alkoholu a znižuje po požití aspirínu.

Po radiačnej terapii rôznych onkologických procesov chrbtice alebo vnútorných orgánov dochádza k typickým zmenám v kostnej dreni stavcov - jej úbytku (tuková degenerácia)..

Znaky úbytku kostnej drene stavcov Th6-Th8 (zmeny po ožarovaní)

5. Príčinou bolesti chrbta v mladom veku môže byť ankylozujúca spondylitída a osteochondropatia chrbtice (Sheyermann-Mau)..

Väčšinou dospievajúci chlapci.

Osteochondrodysplazia (predtým Scheuermann-Mau)

Osteochondrodysplasia (predtým Scheuermann-Mau) narodená v roku 1984.

6. U pacientov rôznych vekových kategórií vrátane detí a dospievajúcich sa bolesti chrbta môžu vyskytnúť v prítomnosti vrodených malformácií..

Motýlikovitý stavec, skoliotická deformácia chrbtice

Viacúrovňová kombinovaná anomália miechy

Bolesť v hrudnej chrbtici sa často vníma ako bolesť v srdci alebo osoba máva rukou: „Aha, len za studena, to prejde!“ Ale v skutočnosti môže byť bolesť hrudnej chrbtice signálom mnohých chorôb, o ktorých ani nevieme. Aby sa vylúčil patologický proces av prípade potreby sa začalo s liečbou včas, je potrebné podrobiť sa kompletnému vyšetreniu. Jednou z najmodernejších a najspoľahlivejších metód je v súčasnosti MRI hrudníka.

Hernia disku C6 - C7

Medzistavcové platničky C6 - C7, ktoré sa nachádzajú medzi 6. a 7. stavcami, sú náchylné na rozvoj patologických stavov, pretože sú celkom mobilné. V priebehu rokov sa vplyvom zaťaženia stáva tenším, stráca vodu a podľa toho aj elasticitu. Výsledkom sú degeneratívne-dystrofické zmeny, ktoré vedú k rozvoju osteochondrózy a herniovanej platničky krčnej chrbtice C6 - C7..

Najprv sa vytvorí výstupok, t.j. mierna deformácia disku pri zachovaní integrity vláknitého prstenca. Ak sa v tejto fáze kýla krčnej chrbtice C6 - C7 v tomto štádiu nespracováva, vláknitý prstenec sa tým zoslabí a praskne. Dôsledky takýchto zmien môžu byť dosť poľutovaniahodné, pretože v bezprostrednej blízkosti medzistavcových platničiek prechádza duralový vak s miechou a nervovými zakončeniami..

Hernia disku C6 - C7 je druhým najbežnejším javom. Je to druhé miesto len prietrže bedrovej chrbtice.

Druhy kýly krčnej chrbtice

Výčnelok sa môže tvoriť v smere miechového kanálu, potom je diagnostikovaná zadná alebo dorzálna prietrž alebo vonkajšia predná prietrž. Prvý variant vývoja udalostí predstavuje najväčšie nebezpečenstvo, pretože s rastom výčnelku môžu byť postihnuté miechy a nervy..

Podľa toho, na ktorej strane disku C6 - C7 sa vytvorí hernia, rozlišujte:

 • stredný - výstupok je umiestnený presne v strede zadnej plochy disku a môže spôsobiť striedavé porušovanie na pravej a ľavej strane tela;
 • paramedián - prietrž je lokalizovaný bližšie k ľavej alebo pravej strane medzistavcovej platničky, čo spôsobuje výskyt symptómov vľavo alebo vpravo;
 • foraminálny - výčnelok sa vytvára vo veľmi úzkom otvore chrbtice, kde prechádza veľa nervových koreňov, ktoré dokonca s malou prietržou vyvolávajú závažné neurologické príznaky;
 • difúzny - formácia zaberá celý zadný povrch disku, čo spôsobuje silné bolesti na oboch stranách tela.

Ak sa liečba nezačne, keď sa objavia prvé príznaky kýly krčnej chrbtice 6. a 7. stavcov, môže dôjsť k oddeleniu časti buničitého jadra. Tento stav sa nazýva oddelená prietrž, ktorá vyžaduje urgentný chirurgický zákrok..

príznaky

Klasickými prejavmi hernie na krku sú bolesti krku siahajúce až do ramien, ramien, hlavy, závratov a obmedzení pohyblivosti krku. Keďže však nervy zodpovedné za inerváciu očí a zadných povrchov rúk prechádzajú v 6. a 7. stavcoch krčnej chrbtice, môžu sa pri stlačení prietrže vyskytnúť zodpovedajúce príznaky:

 • bolesť na chrbte ramena;
 • oslabenie reflexu tricepsového svalu;
 • znecitlivenie ruky;
 • znížené videnie a sluch.

V závažných prípadoch, keď formácia mechanicky komprimuje krvné cievy, môžu sa vyskytnúť príznaky zhoršenej funkcie mozgu a skoky v krvnom tlaku..

diagnostika

Ak pociťujete bolesť v krku, migrény a ďalšie prejavy prietrže krčnej chrbtice 6 a 7 stavcov, mali by ste sa obrátiť na neurológa alebo stavca. Po odbere anamnézy a dôkladnom vyšetrení s kontrolou všetkých reflexov bude lekár schopný navrhnúť prítomnosť prietrže. Na potvrdenie diagnózy sú priradené:

Najúplnejšie a najpresnejšie informácie poskytuje MRI. CT možno použiť ako alternatívu iba v miernych prípadoch alebo v prípade, že pacient nie je schopný zaplatiť náklady na zobrazovanie magnetickou rezonanciou. Komplexné údaje poskytuje štúdia tomografu s intenzitou magnetického poľa viac ako 1,5 T. Vďaka MRI snímkam je možné dôkladne študovať typ, umiestnenie a veľkosť hernie disku C6 - C7, čo vám umožňuje zvoliť optimálnu taktiku liečby.

Konzervatívna terapia

Spočiatku sa pacientom ponúka konzervatívna liečba prietrže za predpokladu, že neexistujú závažné neurologické poruchy a prietrž neprešla do štádia sekvestrácie. S nízkym vzdelaním sa pacientom odporúča:

 • lieková terapia;
 • chrbtová trakcia.

Ak výčnelok dosiahne 5–7 mm, odporúča sa začať fyzioterapiu, zúčastňovať sa fyzioterapeutických sedení a nosiť obojok Chance. Každú zložku konzervatívnej liečby posudzujeme osobitne.

Liečba drogami

Použitie liekov s rôznymi farmakologickými účinkami umožňuje komplexný účinok na problém. Preto sú pacientom predpísané recepcie:

 • NSAID - lieky pomáhajú zmierniť bolesť a majú protizápalové účinky;
 • svalové relaxanciá - navrhnuté na odstránenie svalových kŕčov, ktoré pomáhajú znižovať intenzitu bolesti a správne rozloženie záťaže na svaly;
 • Vitamíny B - zlepšujú nervové vedenie, ktoré pozitívne ovplyvňuje citlivosť rúk;
 • chondroprotektory - podľa výrobcov podporujú regeneráciu chrupavky, ale ich účinnosť zatiaľ nebola dokázaná.

Pri silnej neznesiteľnej bolesti v krku je indikovaná blokáda. Procedúru vykonáva v zdravotníckom zariadení sestra so špeciálnym vzdelaním. Spočíva v zavedení roztokov analgetík a kortikosteroidov na konkrétne miesta v oblasti postihnutého disku. Výsledkom je zablokovanie prenosu bolestivých impulzov a pacient sa zbaví silnej bolesti.

Trakčná terapia

Trakcia chrbtice môže zmierniť bolesť, iba ak je prietrž disku disku 6. a 7. stavca malý. Podstatou metódy je vibračno-mechanický účinok na chrbticu, čo vedie k mierne zväčšenej vzdialenosti medzi jednotlivými stavcami. To vedie k zníženiu tlaku na medzistavcové platničky a zastaveniu degeneratívnych zmien..

fyzioterapia

Aby sa zvýšila účinnosť liečby, pacientom možno predpísať postup:

 • elektroforéza;
 • magnetoterapia;
 • fonoforéza a dr.

Prispievajú k zvýšeniu krvného obehu, hromadeniu drog v postihnutej oblasti a v dôsledku toho k zlepšeniu pohody..

Pravidelné cvičenia fyzickej terapie pomáhajú posilňovať svaly, čo bude výbornou oporou chrbtice. To zlepší stav pacienta a zabráni tvorbe prietrže v iných segmentoch stavcov.

Chirurgia na herniation disku C6 - C7

V približne 20 - 30% prípadov je konzervatívna liečba neúspešná. Ak sa súčasne pozoruje neurologické poškodenie, kvalita života pacienta trpí a je prítomná silná bolesť, je potrebná konzultácia s neurochirurgom. Ak existujú dôkazy, vymenuje operáciu jedného alebo druhého druhu.

Chirurgia sa naliehavo vykonáva, ak kýly krčnej chrbtice 6, 7 alebo iných segmentov prešli do štádia sekvestrácie..

Neurochirurg môže v závislosti od miesta, veľkosti prietrže a klinického obrazu odporučiť:

 • nucleoplastics;
 • endoskopická chirurgia;
 • microdisectomy.

Pri týchto operáciách sa prietrž alebo prierez úplne odstránia. Ak nie je možné chrupavku uchovať, je potrebné ju nahradiť umelým implantátom alebo spojiť stavce dohromady (fúzia chrbtice). Prvý scenár je výhodnejší, pretože umožňuje zachovať prirodzenú pohyblivosť chrbtice.

Na protetiku medzistavcových platničiek krčnej chrbtice sa nedávno použili endoprotézy M6-C. Ich dizajn umožňuje vykonávať pohyby na 6 osiach a vysoká pevnosť zaručuje nepretržité používanie po mnoho desaťročí.

Nucleoplasty

Najmenej traumatickou a najbezpečnejšou metódou chirurgickej liečby prietrže C6 - C7 krčnej chrbtice je nukleoplastika. Jeho podstata spočíva v zavedení v lokálnej anestézii prepichnutím v priemere niekoľko milimetrov do stredu dutiny disku vo vnútri nástroja. Pôsobením lasera, studenej plazmy, rádiových vĺn alebo mechanickým pôsobením tlaku fyziologického roztoku je časť buničitého jadra zničená. To vytvára predpoklady na postupné spätné stiahnutie prietrže a odstránenie bolesti.

V poslednej dobe sa často uchyľujú k hydroplastike pomocou prístroja SpineGet, t.j. aplikovaním tlaku fyziologického roztoku, pretože táto technika nie je spojená s pôsobením vysokých teplôt. Tým sa zabráni prehriatiu okolitých tkanív a minimalizuje sa riziko pri operácii..

Akákoľvek technika punkčnej chirurgie však môže byť použitá iba pri malej veľkosti prietrže a pri absencii neurologických komplikácií.

Endoskopická chirurgia

Pri foraminálnych kýlachch C6 - C7 alebo veľkých formáciách je indikované ich odstránenie pomocou endoskopického zariadenia. Manipulátor je privedený na postihnutý disk malými okrúhlymi defektmi. Neurochirurg monitoruje každú svoju činnosť pomocou monitora pripojeného k videokamere endoskopu. Pretože diamantový holiaci strojček sa používa na vytvorenie prístupu, riziko poškodenia nervových koreňov je minimálne.

Microdisectomy

Pri neurologických poruchách, sekvestrovaných prietržoch a v niektorých ďalších prípadoch nie je možné použiť minimálne invazívne metódy. V takýchto situáciách je indikovaná mikrodiscektómia..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii prostredníctvom prístupu spredu. Vrstvená separácia tkanív a dobrá vizualizácia všetkých anatomických štruktúr vám umožňujú odstrániť všetky patologicky zmenené tkanivá, obnoviť normálnu anatómiu segmentu stavcov na úrovni 6 a 7 stavcov a tiež uvoľniť všetky zovreté nervové zakončenie. Potom je možné nahradiť ireverzibilne zmenený medzistavcový disk endoprotézou alebo opraviť stavce titánovými štruktúrami..

Rehabilitácia

Akýkoľvek chirurgický zákrok je pre telo stresom, po ktorom je potrebné zotavenie. Ak po hydroplastike alebo inom type nukleoplastiky postupuje pre pacienta takmer neznateľne, potom po endoskopickej chirurgii alebo mikrodisektómii je potrebné mierne prispôsobiť životný štýl.

Na začiatku boli pacientom odporúčané liekové terapie na odstránenie pooperačnej bolesti a odstránenie zápalu. Na ten istý účel sa predpisuje fyzioterapia a obojok Shants. Po skončení akútneho obdobia je predpísaná záťažová terapia.

Akákoľvek operácia kýly C6 - C7 je, samozrejme, spojená s určitými rizikami, takže ich vykonávanie je extrémnym opatrením. Niekedy však nie je možné vyhnúť sa potrebe chirurgického zákroku. Moderné operácie sú šetrné, ako je to možné a pri výbere dobrého neurochirurga nedávajú komplikácie a rehabilitácia je rýchla a ľahká.

Liečba vyčnievania medzistavcovej platničky hrudnej chrbtice

Výčnelok medzistavcových platničiek hrudnej chrbtice je druhým najbežnejším ochorením po osteochondróze. Väčšina lekárov súhlasí s tým, že zmeny, ku ktorým dôjde počas vývoja patológie, sú nezvratné. Nie sú však v žiadnom zhone, aby sa okamžite uchýlili k chirurgickému zákroku a pokúsili sa vyliečiť výstupok konzervatívnymi metódami.

Formy a príčiny choroby

Chrbtica sa skladá z jednotlivých stavcov, ktoré sú pohyblivé v dôsledku svalov a väzov, medzistavcových platničiek. Tieto sú elastické útvary umiestnené medzi stavcami po celej dĺžke chrbtice. Jedná sa o druh tlmičov, ktoré zmäkčujú zaťaženie. Každý medzistavcový disk obsahuje vláknité jadro, vláknitú kapsulu.

Ak človek vedie sedavý životný štýl, štruktúra medzistavcových platničiek sa nemení k lepšiemu: hladina výživných látok v tkanivách klesá, stratí sa elasticita a zníži sa pohyblivosť.

Kvôli zníženiu pohybovej aktivity oslabujú svaly podporujúce chrbticu a nemôžu správne podopierať chrbticu, čo vytvára podmienky na zvyšovanie tlaku medzi susednými stavcami. Dochádza k „extrúzii“ medzistavcových platničiek smerom von a ku kompresii neurovaskulárnych zväzkov.

Existuje niekoľko druhov vyčnievania hrudnej chrbtice, v závislosti od oblasti vývoja zmien:

Vo väčšine prípadov je to výčnelok na hrudi, ktorý sa dá vysvetliť sedavým životným štýlom mnohých ľudí. Je zriedkavé diagnostikovať kombinovanú paletu choroby, keď sa zmeny týkajú niekoľkých častí chrbtice.

Existuje klasifikácia choroby, ktorá berie do úvahy smer posunu jadra medziobratlového disku:

 • dorzálny (foraminálny) výčnelok hrudného disku, napríklad, th7th8: k posunu dochádza v smere chrbta;
 • stredný výčnelok: k posunutiu dochádza v smere centrálnej miechy;
 • ventrálny výčnelok: k premiestneniu dochádza v smere prednej oblasti brucha;
 • kruhový výčnelok: nie je posunutý úzky úsek jadra, ale veľká časť okolo obvodu.

Vývoj zmien charakteristických pre vyčnievanie hrudnej chrbtice (stavce th8, th7 atď.) Nastáva pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 • na pozadí sedavého životného štýlu alebo naopak s nadmernou fyzickou námahou;
 • v prítomnosti nadváhy alebo obezity;
 • kvôli chronickému stresu a častému emočnému prepracovaniu;
 • s nedostatočným obsahom užitočných látok v tele na posilnenie chrupavky a kostného tkaniva;
 • so sprievodným vývojom iných chorôb chrbtice (prietrž, kôň, osteochondróza, zakrivenie atď.);
 • po poranení hrudnej chrbtice;
 • s oslabením svalového rámu;
 • v dôsledku metabolických porúch v tele.

Najbežnejším dôvodom rozvoja príslušných zmien je sedavý spôsob života, ktorý vykonávajú osoby zastávajúce príslušné funkcie: administratívni pracovníci, vodiči atď..

Klinický obraz a diagnostika

Príznaky a príznaky foraminálnej alebo inej formy ochorenia sú podobné klinickým prejavom interkstálnej neuralgie, srdcovým patológiám, ktoré sú vylúčené na základe výsledkov diferenciálnej diagnostiky..

Príznaky nepriamo naznačujúce vyčnievanie disku hrudnej chrbtice:

 • Bolesť v hrudnej oblasti chrbtice. Môže to byť lokálna alebo akútna bolesť, ktorá má nízku alebo výraznú intenzitu (v závislosti od štádia ochorenia). Zvyšuje nepohodlie pri fyzickej námahe.
 • Bolesť v škapulárnej oblasti a medzirebrovej oblasti. Osoba je narušená paroxysmálnym alebo pretrvávajúcim syndrómom, ktorý sa počas fyzickej aktivity zosilňuje, zaujíma nepohodlné postavenie tela a dlhodobý pobyt.
 • Tlak za hrudnou kosťou, stuhnutosť, neschopnosť sa pri tom naplno nadýchnuť a bolesti.
 • Pocit nedostatku vzduchu, ktorý vzniká a je v pokoji.
 • „Goosebumps“ v rukách, znecitlivenie v postihnutej oblasti, ktoré môže vyžarovať do plecného pásu a lopatiek.
 • Hypertenzia, ktorá sa v počiatočnej fáze vyskytuje periodicky, prípadne sa stáva perzistentnou.

Hlavnou podmienkou úspešného liečenia vyčnievania hrudnej chrbtice (th8, th7 stavce, atď.) Je včasné zistenie charakteristických zmien. Preto, ak máte bolesti chrbta, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

V prvom rade je pacient pýtaný na výskyt príznakov, ich povahu, trvanie, životný štýl. Na potvrdenie diagnózy sú predpísané ďalšie štúdie:

 • magnetická rezonancia: najinformatívnejšia metóda na diagnostikovanie patológií chrbtice, a to aj v počiatočnej fáze vývoja;
 • počítačová tomografia: podľa diagnostických výsledkov sa vyhodnocuje stav disku a tkanív, ktoré ho obklopujú;
 • röntgenová snímka: najmenej informatívna diagnostická metóda, ktorá sa používa zriedka.

Laboratórne štúdie sa vykonávajú na identifikáciu príznakov zápalového procesu v tele.

Ako liečiť výčnelok

Výčnelok hrudnej chrbtice sa môže liečiť konzervatívne alebo chirurgicky. Prvá metóda sa používa na obnovenie postihnutej časti, na zníženie závažnosti bolesti v akútnom štádiu. Používajú sa tieto metódy:

 • liek: predpísané lieky na zmiernenie bolesti, zníženie intenzity zápalového procesu atď.;
 • gymnastika z cvičebnej terapie: posilňuje svaly chrbtovej a brušnej oblasti, zvyšuje pohyblivosť a pružnosť chrbtice;
 • masáž: zabraňuje rozvoju preťaženia.

Početné prehľady potvrdzujú účinnosť liečby medzistavcových výčnelkov chrbticou. Táto metóda pomáha zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami a znižuje riziko úplnej imobility postihnutej oblasti.

Lieky a iné konzervatívne metódy nepomôžu liečiť výčnelok, ak sú doplnené komplikáciami, najmä neurologickým nedostatkom. Chirurgický zákrok sa predpisuje aj pri absencii zmien stavu po ukončení konzervatívnej liečby..

Priama indikácia chirurgického zákroku je medzistavcový výčnelok miechy. V tomto prípade je operácia vykonaná naliehavo. Pomoc chirurga je tiež potrebná, ak existujú problémy s močovou funkciou alebo črevnou funkciou, ako komplikácia primárneho procesu, so silnou slabosťou končatín a nezaznamenanou bolesťou..

Chirurgické zákroky na liečbu vyčnievania medzistavcových platničiek:

 • kostotransvektómia a discektómia;
 • transtorakálna dekompresia;
 • torakoskopia pomocou video monitorovania.

Doma po operácii je potrebné vykonať rehabilitačné opatrenia: masáže, fyzioterapeutické cvičenia.

Komplikácie a prevencia

Liečba výčnelku medzistavcovej platničky je dôležitá na začiatku v počiatočnej fáze. Inak sa objaví prietrž - neoplázia, ktorá nastane po deštrukcii vláknitého prstenca a výboji cez trhliny jadra disku..

Herniformná formácia je nebezpečná kompresiou nervových koreňov a krvných ciev, ktoré sa šíria do mozgu a vyživujú ju krvou. Výsledkom je závrat, zhoršená reč, zrak, sluch, pamäť. Medzi negatívne dôsledky intercostálnej neuralgie, charakterizovanej silnou streleckou bolesťou.

Aby ste znížili riziko negatívnych následkov, musíte sa vyvarovať včas, aby ste zabránili vzniku výčnelkov:

 • pozorovať aktívny životný štýl, navštevovať športové kluby, vykonávať fyzické cvičenia doma;
 • sledujte polohu tela, neskláňajte sa pri sedení;
 • spať na ortopedickej matraci a vankúši;
 • vylúčiť neustále zdvíhanie;
 • zbaviť sa ďalších libier;
 • nezneužívajte alkohol a tabak.

Iba lekár môže potvrdiť príznaky vyčnievania hrudnej chrbtice a predpísať liečbu. Samoliečba málokedy vedie k uzdraveniu a často spôsobuje ďalšie zdravotné problémy..

Výstupok disku

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Čo je to vyčnievanie disku? To je také porušenie chrbtice, pri ktorom sa zdá, že miechový disk vyčnieva do kanála chrbtice bez porušenia vláknitého prstenca. Mnohí odborníci charakterizujú túto podmienku ako predohernú.

Výčnelok nie je nezávislá patológia. Je to dôsledok akéhokoľvek iného patologického procesu v chrbtici, ktorý sa vyskytuje hlavne v bedrovej alebo krčnej oblasti.

Príčiny protrúzie disku

Čo môže slúžiť ako faktor pri vývoji výčnelkov? Existuje niekoľko možností:

 • Hlavným dôvodom je vývoj osteochondrózy súvisiaci s vekom;
 • traumatické lézie chrbtice;
 • rôzne formy zakrivenia chrbtice;
 • dedičný faktor;
 • prítomnosť nadváhy;
 • mechanické a fyzické preťaženie chrbtice.

K výčnelku dochádza v dôsledku zmien v štruktúre vláknitého prstenca konkrétneho disku, čo je porušením štruktúry vláknitého tkaniva. Neporušuje sa integrita vonkajšieho obalu prstenca (ak je poškodený vonkajší obal prstenca, v tomto prípade už môžeme hovoriť o medzistavcovej prietrži). Viditeľný výčnelok môže dosiahnuť 1 - 5 mm a ešte viac a výčnelky do 3 mm sa považujú za nebezpečné a nemusia vykazovať žiadne príznaky.

Prečo cítime bolesť s výčnelkom? Výsledný výstupok disku vyčnieva do kanálika miechy, stláča, dráždi a brzdí nervové vlákna a krvné cievy, ktoré tam prechádzajú. Okrem toho môže byť narušená funkcia samotného stavca.

Príznaky vyčnievania disku

Výčnelok sa často objavuje bez zjavných príznakov a príznakov: výčnelok kruhu až do 3 mm nemusí spôsobiť dostatočné podráždenie nervových zakončení. Prítomnosť príznakov patológie tiež závisí od lokalizácie poruchy a stupňa vysunutia disku do miechového kanála..

Lokalizácia výčnelku v krčných stavcoch je považovaná za najnebezpečnejšiu pre zdravie pacienta.

Bolestivosť sa môže objaviť v krku, šije, medzirebrovej zóne a pri ožiarení horných a dolných končatín (v závislosti od toho, ktorý nerv je pod tlakom). V niektorých oblastiach končatín (znížená citlivosť) môže dôjsť k strate citlivosti (svalová slabosť), svalovej slabosti, bolesťami pri svaloch, poruchám sedacieho nervu. Často je tu tiež tuhosť motorickej amplitúdy končatín a krku, pálivá bolesť v postihnutej oblasti.

To, ako sa tieto alebo iné príznaky prejavujú, môže závisieť od primárneho ochorenia, ktoré spôsobilo vznik výčnelku. Dôležitá je aj miera kompresie nervových zakončení..

Prejavy choroby sú často svojou povahou individuálne, niekedy sa môžu bolesti objaviť iba pri náhlych pohyboch, ohyboch, predĺženom státí alebo sedení..

Typy výčnelkov disku

Zvážte niektoré existujúce odrody výčnelkov, ktoré sa líšia v závislosti od umiestnenia a charakteru výčnelkov.

Výstupok dorzálneho disku

Najnebezpečnejší variant patológie. Bežnejšie v bedrovej chrbtici. Rozdiel medzi týmto výstupkom a jeho ďalšími odrodami je ten, že pri takomto porušení je výstupok nasmerovaný na kanál miechy. To znamená, že za určitých podmienok je kompresia miechy možná aj pri malých hrčkách. To je spojené s rozvojom výraznej bolesti, najmä po nadmernej motorickej aktivite alebo nepohodlnej a nesprávnej polohe chrbta. Počas relapsu môže bolesť spôsobiť aj zhlboka nadýchnutý alebo kašeľ. Príznaky dorzálneho výčnelku ešte stále nie sú globálne: patológia sa dá liečiť, ak sa berie včas..

Výstupok z kruhového disku

Táto možnosť je najbežnejšia a predstavuje rovnomerný kruhový výčnelok disku so sprievodnými degeneratívnymi a dystrofickými procesmi v mieche. Výstupok môže byť v rozsahu 3-12 mm a rozdiel vo výstupku disku nesmie byť väčší ako 1 mm. Takáto patológia sa vyznačuje chronickým priebehom a pri absencii vhodnej liečby zvyčajne vedie k nárastu neurologických symptómov a nástupu zdravotného postihnutia..

Stredový výčnelok disku

Synonymá - stredný, stredný, stredný, dorzomedián, posteromedián). Je to výčnelok vláknitého prstenca nasmerovaný na strednú časť kanálika miechy. Mediálny výčnelok diskov je zriedkavý jav, ich prevalencia nie je vyššia ako 6% z celkového počtu výčnelkov. Medián výčnelku disku je zriedkavo diagnostikovaný v skorých štádiách, ochorenie sa môže objaviť bez akýchkoľvek zjavných príznakov a príznakov, ktoré by pacienta prinútili vyhľadať lekára. Takéto patológie sú relatívne nebezpečné, pokiaľ ide o latentné príznaky, a pri neprítomnosti náležitej liečby sa môžu zvýšiť, čo vyvoláva závažnejšie komplikácie, sekvestráciu. Medián výčnelku vytvára tlak na miechu, ktorá môže v budúcnosti spôsobiť tvorbu paréz, narušiť fungovanie brušných orgánov..

Vysunutie disku záchranca

Tento variant výčnelku sa pozoruje, keď sa výčnelok nachádza ako v strede stredovej čiary, tak aj v jej bočnej časti. Výstupok môže byť nasmerovaný na chrbticu, kanál chrbtice. Paramediánsky výčnelok môže byť pravostranný a ľavostranný. Takáto diferenciácia závisí od toho, na ktorej strane chrbtice dochádza k stlačeniu nervových vlákien. Je to tiež určené symptómami choroby: pacient zaznamenáva bolesť, parestéziu, slabosť svalov, zhoršenie zrakových a zvukových funkcií vo väčšej miere na pravej alebo ľavej strane..

Výčnelok predného disku

Zriedkavá forma výčnelkov, ktorá sa vyznačuje výstupkom smerom k vonkajšiemu alebo vnútornému okraju miechového kanála. Podľa tohto princípu je foraminálny výčnelok rozdelený na extraforaminálny a intraforaminálny. Existuje tiež lézia po celej dĺžke kanála, ako komplikovaný priebeh uvedených foriem výčnelkov. Táto voľba sa nazýva správny výčnelok. Lumbosakrálna chrbtica je najcitlivejšia na túto formu choroby..

Výstupok zadného disku

Tento názov sa zvyčajne používa pri príznakoch lokálneho výčnelku zozadu od brucha po chrbát. Najmä často takáto lokalizácia vedie k tesnému kontaktu vláknitého prstenca s miechou, ktorá je plná bolesti, straty citlivosti v niektorých oblastiach, zhoršených pohybových schopností a orgánov brucha..

Výstupok posterolaterálneho (posterolaterálneho) disku

Veľmi bežný typ výčnelku. Názov naznačuje, že k výčnelku dochádza zozadu a zboku vzhľadom na os chrbtice. Toto umiestnenie patológie zvyšuje možnosť ovplyvnenia nervových zakončení z dvoch strán, ako aj zvyšných štruktúrnych segmentov miechy. Rovnako ako laterálny typ, posterolaterálny výčnelok je náchylný k asymptomatickému priebehu, kým sa nezistí mechanický účinok na nervové vlákna..

Degeneratívny výstupok disku

Tento názov je použiteľný pre všetky typy výčnelkov, pretože samotný výskyt patológie priamo súvisí s vývojom degeneratívneho procesu v štruktúre vláknitého kruhu obklopujúceho disk. V dôsledku tohto procesu sa krúžok stáva tenším, stáva sa nepružným a tvoria sa v ňom mikrotrhliny, do ktorých sa posúva buničité želatínové jadro. Vytvorí sa vypuklý prvok, ktorý nazývame výstupok. Degeneratívny proces môže prebiehať niekoľkými fázami:

 • poškodenie (opuch buničitého jadra);
 • výčnelok (výčnelok jadra do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca);
 • prietrž (narušenie integrity disku vláknitého disku).

Degenerácia tkaniva môže byť dôsledkom osteochondrózy, dysplázie, posturálnych porúch, traumatických poranení miechy..

Výstupok z polysegmentálneho disku

Patológia, pri ktorej sa súčasne pozoruje degenerácia a degeneratívne zmeny niekoľkých segmentov miechy. Spravidla je to dôsledok polysegmentálnej osteochondrózy, ktorú môžu sprevádzať príznaky stavcovej nedostatočnosti (bolesti hlavy, závraty). Stanovuje sa často v krčnej chrbtici, menej často v cervikorakálnej a mezotorakovej zóne..

Difúzny výčnelok medzistavcovej platničky

Tento typ patológie je charakterizovaný nerovnomerným a opakovaným vystupovaním disku ktorejkoľvek z chrbtice. Difúzny výstupok naznačuje, že disk je poškodený o 25 - 50% - jedná sa o pomerne silný výstupok. Prognóza takéhoto poškodenia závisí od jeho veľkosti a smeru formovania.

Cervikálny výčnelok

Ak sa na cervikálnych diskoch vyskytne patológia, pozoruje sa kompresná reakcia miechových štruktúr. Vyvoláva to bolesť krku, slabosť svalov ramenného pletenca, horných končatín, necitlivosť a bolesť pozdĺž ramena..

Krčná oblasť má sedem stavcov: medzi nimi sú disky. Nosenie na týchto diskoch prispieva k vyčnievaniu.

Vyčnievanie disku C3-C4

Tento výraz označuje, že k poškodeniu došlo v krčnej oblasti chrbtice, v centrálnej časti krčnej časti medzi tretím a štvrtým krčným stavcom. Patológiu možno potvrdiť iba zobrazením krčnej chrbtice pomocou magnetickej rezonancie. Najčastejšie sa táto patológia vyskytuje v dôsledku traumatických účinkov na túto oblasť.

Vysunutie disku C5-C6

Jeden z najbežnejších výčnelkov v krčnej oblasti, lokalizovaný medzi piatym a šiestym krčným stavcom. Môže sa vyskytnúť na pozadí prietrže, cervikálnej kyfózy, lézií iných medzistavcových platničiek. Príznaky tejto patológie sú bolesti hlavy, znecitlivenie prstov, bolesť pozdĺž hornej končatiny, svalové oslabenie zápästia a bicepsu, bolesť v krku. Porušenie nervového zakončenia c6 sa môže prejaviť porušením citlivosti palca a ukazováka. Príčinou môže byť trauma alebo osteochondróza krčnej oblasti.

Výstupky disku C7-C6

Výstupok disku v oblasti medzi siedmym a šiestym stavcom. Prejavuje sa to krkom a bolesťami hlavy, stuhnutosťou pohybov hlavy, zhoršenou citlivosťou prstov. Patológia je prístupná konzervatívnej liečbe. Pri absencii potrebných terapeutických opatrení to môže viesť k rozvoju prietrže, vertebrogénnej radikulopatie.

Výčnelok hrudného disku

Objemové výčnelky hrudnej chrbtice sú zriedkavé. Je to spôsobené skutočnosťou, že motorická aktivita hrudných stavcov je rádovo nižšia ako lokalizácia bedrovej alebo krčnej oblasti, preto je výroba disku menej častá. Napriek tomu je však stále prítomná určitá mobilita a počas dystrofického procesu sa na diskoch môžu vytvárať výčnelky..

Klinický obraz ochorenia je priamo závislý od dislokácie patológie a stupňa kompresie najbližších nervových zakončení. Zvyčajne sa vyskytujú tieto príznaky:

 • bolesť strednej časti chrbtice;
 • intercostal neuralgia;
 • obmedzenie pohyblivosti chrbta;
 • oslabenie svalov brušnej steny;
 • pocit tlaku v epigastrickej zóne;
 • cardialgia;
 • zhoršená respiračná funkcia;
 • znecitlivenie v prednej časti tela.

Preukázanie patológie je individuálne, preto pre presnú diagnostiku je potrebné podstúpiť niekoľko ďalších vyšetrení.

Bedrový výčnelok disku

Asi najzraniteľnejšou oblasťou chrbtice je bedrová oblasť. Nachádza sa tu ťažisko tela, takže práve táto oblasť predstavuje väčšinu celkovej fyzickej aktivity. Medzi príznaky choroby patrí výskyt radikulitídy, bedrovej bolesti, slabosť a znížená citlivosť dolných končatín. V závažných prípadoch je možná funkčná porucha močového systému.

 • Výstupky disku L2-L3 sú zriedkavým typom výstupkov, ktoré sa vyskytujú v 1% prípadov. Sprevádzané bolesťami v dolnej časti chrbta, stratou citlivosti nôh alebo nôh. Operácie sa podrobujú významným výčnelkom, ktoré vyvolávajú poruchy močenia.
 • Výstupok disku L5. Poškodenie disku piateho bedrového stavca je možné pozorovať v týchto kombináciách:
 • Výstupok disku L5-S1 je defekt vo vláknitom kruhu medzi prvým sakrálnym a piatym bedrovým stavcom. Veľmi časté miesto lézie je možné pozorovať v polovici prípadov výčnelkov bedrovej oblasti. V kombinácii s antiadydylolistézou, retrospondylolistézou, spondylartrózou, neartrózou, medziobratlovou herniou. Môže byť vyvolaná hlavne osteochondrózou. V dôsledku takejto lézie je možné narušiť zakončenie bedrových a sakrálnych nervov alebo zväzok nervov v miechovom kanáli.
 • Výstupky disku L4-L5 sú chybou medzi 4. a 5. stavcami dolnej časti chrbta. Môže sa vyskytnúť v 40% lézií dolnej časti chrbta. Vo väčšine prípadov je sprevádzaná prietrž alebo výčnelok L5-S1. Vyvolávajú ho traumatické zranenia alebo neustála významná fyzická námaha. Zvyčajne sa bolestivosť vyskytuje náhle na pozadí „bedrovej“ - druh chrumkavého zvuku, ktorý nasledoval po zdvíhaní závaží alebo naklápaní..
 • Výstupky disku L3-L4 sú chybou medzi 3. a 4. stavcom dolnej časti chrbta. Nie je to tak často, iba v 5% situácií. Zriedka sa prejavuje samostatne, často spolu s porážkou susedných bedrových a sakrálnych diskov alebo stavcov..

Dôsledky vyčnievania disku

Aby bolo možné vysvetliť, aké dôsledky môžu mať výstupky z diskov, je potrebné sledovať ich vzhľad v etapách:

 • výskyt výčnelku začína zmenou štruktúry disku. Jeho vlákna oslabujú, dochádza k degeneratívnemu ničeniu tkanív, krúžok okolo disku je pokrytý mikrotrhlinami. Počas tohto obdobia môže pacient pociťovať bolesť a nepríjemné pocity vo svaloch;
 • v ďalšom štádiu dôjde k vyčnievaniu krúžku. Bolestivosť je intenzívnejšia, môže dôjsť k parestézii;
 • záverečná fáza je dôsledkom. Pri nedostatočnom zaobchádzaní sa krúžky mikrotrhlín vytvárajú do medzery - v skutočnosti je to už fáza medzistavcovej prietrže. Bolestivosť sa stáva akútnou, pohyby chrbtice sú narušené, dochádza k strate citlivosti končatín.

Okrem kýly sa pri možnej kompresii nervových vlákien môže skrývať aj riziko ochorenia. To vedie k porušeniu inervácie tkanív a následkom toho k čiastočnej alebo úplnej paralýze.

Súhlasí, že následky tohto ochorenia sú také, že by sa malo vynaložiť maximálne úsilie na liečbu výčnelkov. Poraďte sa s lekárom včas, bez čakania na objavenie sa nebezpečných príznakov.

Diagnostika vyčnievania disku

Kvalifikovaná diagnóza tejto patológie je založená predovšetkým na prítomnosti charakteristických klinických príznakov výčnelku. Možno bude potrebné, aby ste sa poradili s neurológom a stavcom.

Medzi inštrumentálne metódy výskumu je potrebné rozlišovať hlavnú diagnostickú techniku ​​- magnetickú rezonanciu (MRI) poškodenej oblasti chrbtice. Táto metóda poskytuje takmer vyčerpávajúce informácie o prítomnosti, veľkosti, stupni vystupovania a vývoji prietrže, stave chrbtice ako celku a tvorbe zápalových ohnísk..

Niekedy sa používa výskum pomocou počítačového tomografického skenera, nejde však o veľmi informačnú metódu, ktorá má veľkú chybu v diagnostike..

Možné, ale neinformačné metódy zahŕňajú röntgenové vyšetrenie.

Na objasnenie prítomnosti zápalového procesu v tkanivách je možné predpísať množstvo ďalších štúdií: ide o použitie pozitívnej myelografie, pneumomyelografie, venovertebrografie, vertebrálnej arteriografie, diskografie, epidurografie, pneumoepidurografie. O takýchto štúdiách rozhoduje lekár individuálne.

Na koho sa obrátiť?

Ošetrenie výčnelkov disku

Liečba patológie je komplexná, konzervatívna a využíva trakciu v nemocničných aj ambulantných zariadeniach.

Liečba vyčnievania diskov bedrovej chrbtice a ďalších častí chrbtice by mala byť zameraná na prevenciu nárastu prejavov osteochondrózy chrbtice: správny režim pracovného dňa, vylúčenie významného a dlhodobého zaťaženia, ako aj ťažká fyzická práca..

Základom terapeutických opatrení zameraných na liečbu vyčnievania disku L5-S1 a ďalších typov lézií v lumbosakrálnej oblasti je odstránenie syndrómu bolesti a kompresie nervových vlákien, obnovenie trofizmu a inervácia svalov..

Liečba protrúzie medzistavcových platní liekom môže zahŕňať: - symptomatickú terapiu zameranú na zmiernenie opuchy paravertebrálnej zóny a zmiernenie bolesti. Môže ísť o použitie nesteroidných protizápalových liekov (diklofenak, nimesil, ibuprofén, ortofén, movalis atď.), Antispasmodiká a svalové relaxanciá (midokálne, sirdalud), analgetiká (analgín, butadión). Lieky majú ovplyvňovať vývoj dystrofických procesov v tkanivách a zmierňovať zápalové reakcie. Injekcie počas vystúpenia diskov sú predpísané v priebehu niekoľkých prvých dní liečby: najbežnejším roztokom je diklofenak sodný 2,5% na intramuskulárnu injekciu. Následne prechádzajú na používanie perorálnych látok. Ak bolesť pretrváva do troch dní od liečby, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Je tiež dôležité používať vonkajšie prípravky vo forme mastí a krémov (viprosal, diclofenac gel, diclac gel, fastum gel, espol). Takéto lieky sa začínajú používať v 3 - 4 deň liečby na pozadí všeobecnej liekovej terapie.

 • rehabilitačné metódy, ktoré urýchľujú regeneračný proces a posilňujú svalový korzet. Môže to byť použitie cvičebnej terapie na vyčnievanie diskov (vrátane pod vodou - v bazéne), plávanie, metóda trakcie v lekárskom trakčnom kresle alebo na povrchu, trakčná metóda ponorením do teplej vody v naklonenej alebo horizontálnej polohe, ako aj vertikálne napínanie nad vodou. v špeciálnom vybavení v bazéne. Masáž s vyčnievaním diskov môže byť kombinovaná s inými fyzioterapeutickými procedúrami (elektroforéza, fototerapia, akupunktúra, akupresúra). Kombinácia rôznych procedúr pomáha uvoľňovať kŕče, zmierňuje bolesti, posilňuje chrbtové svaly.

Niekedy sa vykonáva manuálna korekcia „výčnelku“. Takéto manipulácie by však mal vykonávať iba kvalifikovaný odborník, ktorý vlastní určité zručnosti a vybavenie..

Existujú situácie, keď konzervatívna metóda liečby neprináša očakávaný výsledok. V takýchto prípadoch je možné pomocou vpichu použiť minimálne invazívne chirurgické zákroky. Spomedzi týchto postupov možno rozlišovať:

 • metóda kostnej blokády. Zahŕňa to zavedenie liečiva priamo do chrbtice v mieste patológie. Pacient cíti účinok metódy takmer okamžite: bolesť ustupuje, opuchy zmiznú, svalové kŕče oslabujú;
 • metóda laserového odparovania disku. Pomerne účinný postup sa však uplatňuje iba v počiatočných štádiách patológie, keď má jadro stále glandulárnu konzistenciu. Tento postup spočíva v pôsobení lasera na vyčnievajúce jadro buničiny (tzv. „Kauterizácia“)..
 • hydroplastická metóda. Najšetrnejší postup. Pod tlakom sa do stredu poškodeného disku zavedie špeciálna tekutina. Kvapalina zmyje poškodené časti disku a hydratuje nedotknuté zóny. Celý postup (asi 20 minút) je riadený rôntgenovým žiarením. Táto metóda sa považuje za jednu z najúčinnejších..
 • metóda nukleoplastiky v studenej plazme. Určuje zavedenie studenej plazmy do poškodeného disku, ktorý odparuje časti jadra a znižuje tlak disku. Vďaka tomu je účinok na nervové zakončenie minimalizovaný a bolesť ustupuje.

Gymnastika počas vystupovania disku

Stojí za zmienku, že lekár predpisuje a kontroluje cvičenia na vyčnievanie diskov, pretože nesprávne vykonané pohyby môžu nielen vyliečiť, ale aj zhoršiť problém. Súbor tried by mal schváliť a skontrolovať lekár.

 • Prvé cvičenie. Ležíme na chrbte, ruky sú ľubovoľné, nohy sú ohnuté na kolenách. Zdvihnite panvu, položenú na nohách a ramennom páse. Opakujte až 10 krát.
 • Druhé cvičenie. Podpierali sme sa a kolená a dlane sme položili na zem. Zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu súčasne a naopak. Opakujte niekoľkokrát.
 • Tretie cvičenie. Ľahnite si na chrbát, nohy rovno. Robíme pohyb s telom hore (akoby sme kývali lisom) a niekoľko sekúnd zotrvávali v hornej polohe. Opakujte, kedykoľvek je to možné.
 • Štvrté cvičenie. Ľahnite si na chrbát, ruky a nohy rovno. Zdvihnite rovné nohy pod uhlom 30 - 45 stupňov a urobte krížové hojdačky („nožnice“). Opakuje sa až 10-krát.
 • Piate cvičenie. Sedíme na podlahe, nohy rovno. S dlaňami sa snažíme dostať na prsty.
 • Šieste cvičenie. Ľahnite si na brucho, nohy a ruky rovno. Zdvihnite hornú časť tela bez odtrhnutia nôh a žalúdka z podlahy. Držíme v hornej polohe niekoľko sekúnd, nižšie. Počet opakovaní do 10.

Pred cvičením je vhodné zahriať svaly bežnými fyzickými cvičeniami alebo ľahkým joggingom. Gymnastika bude efektívnejšia v kombinácii s plávaním.

Liečba vyčnievania disku pomocou ľudových prostriedkov

Ako adjuvans v liekovej terapii používajú lieky proti bolesti, protizápalové, restoratívne a baktericídne účinky nasledujúcich liečivých prípravkov:

 • čierne kvety bazy čiernej, listy brezy, kôra vŕby v pomere 1: 4: 5. Infúzia sa podáva ½ šálky až štyrikrát denne pred jedlom;
 • čierne kvetiny bazy černého bezu, listy dvojdomej žihľavy, koreň petržlenu, kôra vŕby v rovnakých pomeroch. Infúzia sa podáva ½ šálky až štyrikrát denne pred jedlom;
 • breza, listy žihľavy dvojdomej, trikolóra fialovej trávy v rovnakých dávkach. Užívajte ½ šálky infúzie až 6 krát denne pred jedlom.

Zvyšuje protizápalový účinok vitamínového čaju z listov čiernych ríbezlí, brusníc a ruží, zmiešaných v rovnakých častiach. Čaj sa pije dva šálky denne pred jedlom.

Dobrým účinkom je kúpeľ s harmančekovým bujónom: tento postup zvyšuje krvný obeh v porušených oblastiach, zmierňuje príznaky zápalu..

Ľudové lieky sú určite dobré. Nepoužívajte ich však ako samostatnú lekársku metódu. Iba v kombinácii s tradičnou medicínou môžete dosiahnuť požadovaný výsledok a liečiť poškodenie miechy.

Vyčnievajúca diéta

Akákoľvek patológia chrbtice spojená s rozvojom degeneratívnych procesov vyžaduje určité zmeny vo výžive. Potraviny s výčnelkami by mali byť bohaté na minerály, vitamíny, nemali by obsahovať látky, ktoré ničia kostný systém.

Pri výrobe chrupavky a spojivového tkaniva hrá zvláštnu úlohu prítomnosť chondroprotektorov a kolagénových vlákien. Tieto látky sa nachádzajú v kostnom vývare a želatíne, takže použitie želé dezertov, želé mäso, aspikové mäso a ryby budú veľmi užitočné.

Vypite dostatok tekutín na udržanie rovnováhy elektrolytov a odstránenie toxických látok z tela v dôsledku zápalového procesu..

Je veľmi dôležité, aby ste sa neprehrali: s výstupkom nie je absolútne potrebné ďalšie zaťaženie chrbtice, ktoré vytvára preplnený žalúdok a nadmernú hmotnosť..

Je potrebné obmedziť denné množstvo soli. Tzv. „Ukladanie soli“ je stálym spoločníkom osteochondrózy, ktorý je hlavnou príčinou výčnelkov. Na zníženie zaťaženia kostrového systému a zníženie množstva solí v tele nestačí len piť vodu. Je tiež potrebné odmietnuť slané, údené, korenené. Je tiež vhodné znížiť množstvo cukru - už sme hovorili o nadváhe.

Medzi povinnými výrobkami, ktoré by mali byť na stole pacienta s výstupkom z disku, je možné rozlíšiť dostatočné množstvo mliečnych výrobkov, strukovín, zeleniny, bylín a orechov. Sú to výrobky obsahujúce vápnik, horčík, mangán, vitamíny potrebné pre kostrový systém..

Pokúste sa ráno zbaviť zvyku piť kávu - káva odstraňuje vápnik z tela a môže tiež narušiť jeho vstrebávanie. V extrémnych prípadoch, ak nemôžete odmietnuť, vypite kávu s mliekom alebo smotanou: pomôže to udržať rovnováhu vápnika. Ale nie viac ako šálka denne!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ak sa vyskytnú prvé príznaky medzistavcovej prietrže, je potrebné okamžite sa obrátiť na odborníka bez čakania na akútnu bolesť. V 90% prípadov nie sú potrebné chirurgické zákroky.
Kýla krčnej chrbtice je profesionálna choroba športovcov a ľudí, ktorých pracovná činnosť je spojená so vzpieraním a vibráciami. Pri tejto patológii dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcovej platničky umiestnenej v krčnej chrbtici, v dôsledku čoho stráca možnosť znehodnotenia..
Medzistavcová kýla je závažné a nebezpečné ochorenie, ktoré sa vyznačuje ostrou bolesťou chrbta, siahajúcu až po zadok a nohy. Prietrž môže diagnostikovať výlučne lekár, pretože v medicíne existuje veľa chorôb s podobnými príznakmi.