loader

Čo sa dá a nemôže urobiť s vyčnievaním diskov bedrovej chrbtice

Ľudská chrbtica sa skladá z 32 - 33 stavcov, ktoré sú od seba oddelené medzistavcovými platničkami, čo zaisťuje pružnosť chrbtice. Výčnelok je vydutie buničitého jadra medzistavcovej platničky do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Najčastejšie sa vyvíja v dolnej časti chrbta, pretože väčšinu bremena pri stojaní, chôdzi, behu a zdvíhaní závaží predstavuje lumbosakrálna chrbtica..

Príčiny vystupovania

Výčnelok je dôsledkom progresívnej osteochondrózy chrbtice: predchádza vzniku spinálnej prietrže, ktorá môže viesť k postihnutiu. Hlavným dôvodom vývoja je slabosť svalového korzetu chrbta, keď svaly nie sú schopné správne podoprieť chrbticu. Dôvodom vzniku tejto poruchy sú tiež:

 • poranenia miechy;
 • infekčné choroby kostného aparátu - tuberkulóza, osteomyelitída;
 • výrazná fyzická námaha;
 • metabolické ochorenie;
 • genetická predispozícia;
 • skolióza - zakrivenie chrbtice;
 • nesprávne držanie tela;
 • nadváhou;
 • sedavý spôsob života - nedostatok pohybu;
 • dlhé statické polohy pri práci: sedia pri stole alebo pri monitore počítača, stojaci pri pulte obchodu atď..

Ak došlo k skoršiemu výčnelku hlavne u starších ľudí kvôli prirodzeným vekom podmieneným deformitám miechy, v súčasnosti sa to často diagnostikuje u ľudí vo veku 30 - 45 rokov..

Pre pacientov v produktívnom veku, pre ktorých lekári robia podobnú diagnózu, je dôležité, aby bolo možné športovať s vyčnievajúcim driekom..

Ako sa správať s výčnelkom

Musíte byť pozornejší na signály vášho tela týkajúce sa porúch. Ľudia často príliš dlho nevenujú pozornosť pravidelne sa vyskytujúcim bolestiam chrbta a považujú ich za znak bežnej únavy. Mnohí hľadajú lekársku pomoc, keď sa syndróm bolesti ustáli a získajú značnú mieru závažnosti. Bohužiaľ, v tomto prípade je nemožné úplne sa zbaviť výčnelkov. Avšak s včasnou diagnostikou a dodržiavaním určitých pravidiel správania je možné významne spomaliť vývoj patologického procesu, ktorý pomôže udržať zdravú aktivitu po mnoho rokov..

Pacient sa musí správať tak, aby životný štýl neprispel k progresii choroby. Musia byť dodržané nasledujúce pravidlá:

 • Vyvarujte sa dlhodobému zachovaniu statického postoja, počas práce ho pravidelne upravujte, uvoľňujte svaly.
 • Vyvarujte sa fyzickému preťaženiu, najmä spojeniu so svahmi a ťažkým zdvíhaním. Ak musíte niečo zdvihnúť, nemusíte sa ohýbať, ale ohýbať kolená as priamym chrbtom zdvíhať bremeno, pritláčať ho na telo, aby sa rovnomerne rozdelilo zaťaženie chrbtice..
 • Snažte sa udržiavať správnu polohu pri sedení, státí, chôdzi.
 • Nerobte príliš ostré pohyby, ohyby a zákruty tela, čo vedie k nadmernému ohybu chrbtice.
 • Kontrola hmotnosti zabránením prejedaniu.
 • Nepodstupujte ťažkú ​​podchladenie.
 • Vyhnite sa vírusovým infekčným chorobám.
 • Spať na plochej, nie príliš mäkkej posteli.

Pri pohybe sa nemôžete príliš obmedzovať - ​​nečinnosť vedie k oslabeniu svalového tonusu, čo ďalej zhoršuje stav. Na udržanie svalového korzetu v správnom funkčnom stave je potrebné pravidelne absolvovať masážne kurzy a vykonávať cvičenia komplexu fyzioterapeutických cvičení odporúčaných cvičebným fyziologom..

Športové bremená

S počiatočným a miernym stupňom vyčnievania sú však možné športy, pred návštevou štadióna alebo posilňovne je však potrebné poradiť sa s lekárom. Musíte trénovať, vyhýbať sa preťaženiu a nadmernej práci.

Povolené zobrazenia

Vďaka vyčnievaniu medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti sú povolené a zakázané športy. Pozitívnou spätnou väzbou od vertebroológov bolo kúpanie, ktoré prispieva k:

 • posilnenie svalového korzetu;
 • aktivácia krvného obehu v chrbtici;
 • zlepšenie výživy chrupavky miechy.

Odporúča sa plávanie s vyčnievajúcim driekom, pretože gravitácia sa vo vode výrazne znižuje. Keď človek pláva v bazéne alebo v prírodnom tele, uvoľňujú sa svalové kŕče a uvoľňujú sa nervové korene..

Z toho istého dôvodu je užitočné zavesiť na vodorovnú lištu - tu zohráva gravitácia pozitívnu úlohu. Pod hmotnosťou tela sa chrbtica napína a narovnáva, tlak na medzistavcové platničky sa znižuje.

Ďalším povoleným športom pre bedrové výčnelky je cyklistika. Existujú však nuansy: po prvé, musí sa striktne dávkovať svalová záťaž pri jazde na bicykli, aby sa zabránilo nadmernej práci; po druhé, ak sa skolióza stala príčinou rozvoja patológie, cyklistika sa vôbec neodporúča.

Atletický beh s vyčnievaním medzistavcových platničiek je jasne kontraindikovaný, pretože človek robí joggingové a skákacie pohyby. Jogging je povolený, ale musíte jazdiť iba po prašných cestách a v topánkach s dobre absorbujúcou podrážkou.

Zakázané zobrazenia

V prvom rade je zakázaný silový tréning:

 • mŕtvom;
 • noha stlačte na plošine;
 • drepy;
 • bench press.

Keď vyčnievajúce bedrové bedrové, mŕtve ťahy a iné silové cvičenia vytvárajú ďalšie zaťaženie chrbtice, prispievajú k deformácii chrupavkových vrstiev. Všetky typy cvičení, ktoré si vyžadujú krútenie tela, sú tiež kontraindikované..

Hojenie činky a iných váhových škrupín ľuďom, ktorí majú výčnelok, je jasne kontraindikované. Odčerpávanie brušných svalov je však prípustné. Musíte to urobiť zdvihnutím nôh, zdvihnutím tela z náchylnej polohy atď. Lis je potrebné vykyvovať, zdvíhať iba ramená a hornú časť tela, zatiaľ čo spodná časť chrbta by mala zostať pritlačená k podlahe. Potom svaly brucha pracujú pomerne intenzívne a na bedrovej časti nie je žiadna záťaž.

Otepľovacie postupy

Zahrievanie dolnej časti chrbta a ísť do kúpeľa alebo do sauny v počiatočnom a strednom štádiu výčnelku je celkom prijateľné - takéto postupy zlepšujú krvný obeh a uvoľňujú svaly chrbta a zmierňujú kŕče. Pred návštevou kúpeľných domov je však potrebné poradiť sa s lekárom a podrobiť sa ďalším vyšetreniam, aby sa táto patológia odlíšila od iných chorôb, ktoré majú podobný symptomatický obraz, v ktorých sú prísne zakázané akékoľvek postupy otepľovania. Patria sem predovšetkým patológie rakoviny, ako aj zápalové a infekčné choroby. Neodporúča sa zahrievanie s vysokým krvným tlakom a hypertermiou.

Cvičenia zamerané na medzistavcové prietrže, výčnelky a osteochondrózu


Miesto v hodnotení autorov: 15 (stať sa autorom)
Dátum: 2017-08-26 Zobrazení: 66 190 Hodnotenie: 4.7

Tento problém je relevantný medzi zúčastnenými stranami. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie trpí 80% populácie chorobami pohybového ústrojenstva - chrbtica, kĺby, väzy a svaly a ľudia v najvyššom produktívnom veku (30 až 50 rokov). Osteochondróza sa niekedy prejavuje v dospievaní a neskôr pokračuje..

Termín "spinálna osteochondróza" sa týka primárneho degeneratívneho procesu v medzistavcových platničkách, čo vedie k sekundárnemu vývoju reaktívnych a kompenzačných zmien v kostnom väzivovom aparáte celej chrbtice. Osteochondróza chrbtice je civilizačná choroba spojená so vzpriameným držaním tela a jeho prevádzkovými podmienkami.

Môže byť asymptomatický a môže sa vyskytnúť na pozadí rôznych príznakov, ktoré narúšajú cvičenie alebo žijú úplne. Spravidla sa ľudia začnú zaujímať o problémy s chrbticou, keď sa vyskytnú príznaky, ktoré nie sú úplne správne..

Počiatočná prevencia je potrebná, aby sa zabránilo progresii choroby aj u ľudí, ktorí nemajú príznaky osteochondrózy. Takáto prevencia je už „zahrnutá“ do teórie a metodológie fitnes tried. Vo vzdelávaní je dôležitá nadácia, ktorá vám umožňuje súčasne udržiavať alebo zlepšovať zdravie a dosahovať požadované výsledky..

Základom z hľadiska zdravia chrbtice je rozvinutý svalový korzet chrbtice, dobrá intermusulárna koordinácia a správna cvičebná technika.

Zdá sa, že všetko je jasné, musíte načerpať svaly a dodržiavať techniku ​​cvičenia. Ale tu leží zlá cesta, ktorá môže v budúcnosti viesť k zhoršeniu osteochondrózy a symptómov. Problémom je dezinformácia rôznych zdrojov o týchto otázkach. Ľudia, ktorí už majú medzistavcové prietrže a výčnelky, sa tiež stretávajú s týmito zdrojmi pri hľadaní rôznych cvičení a školení na osteochondrózu..

Základy anatómie a fyziológie chrbtice, osteochondróza

Poďme sa trochu ponoriť do anatómie chrbtice a fyziológie s cieľom objasniť obraz všeobecne a v budúcnosti na nich stavať v prípade nedorozumenia.

Chrbtica pozostáva z stavcov, medzi ktorými sú medzistavcové platničky (MTD), sú podobné cibuľke s vrstvami, pozostávajú z buničitého jadra a vláknitého prstenca. Vláknité jadro je gélovitá tekutina, ktorá sa môže rozprestierať za hranice vláknitého prstenca a vytvára medzistavcové kýly (IPH)..

Funkciou MTD je znehodnotenie stavcov. Spolu s rôznymi väzmi chrbtice a hlbokých svalov sú stavce relatívne voči sebe stabilizované. Hlboké vrstvy svalov majú krvné cievy a dodávajú chrbtici tekutinu a živiny - to je hlavný spôsob zásobovania MTD po 18-23 rokoch.

Anatomické ohyby chrbtice majú ochrannú funkciu, ktorá podporuje telo, lokomotorickú funkciu (pohyb) a tlmí spolu s panvou a dolnými končatinami..

Príčinou výčnelku (výčnelku) a tvorby prietrže je nepridelené zaťaženie chrbtice, konkrétne zvýšený tlak medzi dvoma stavcami na MTD pod uhlom. Poloha chrbtice, ktorá opúšťa svoju prirodzenú neutrálnu polohu, spôsobuje zvieracie segmenty v určitom uhle kompresné zaťaženie. (Neutrálna poloha chrbtice (JE) je stav muskuloskeletálneho systému, v ktorom je neutrálna zóna udržiavaná vo všetkých segmentoch chrbtice. V neutrálnej polohe je zabezpečená najbezpečnejšia poloha pre kĺby chrbtice, najmä pre medzistavcové platničky).

Pri dlhodobom udržiavaní tejto kompresie sa pri dehydratácii (dehydratácii) MTD vytvárajú degeneratívne dystrofické poruchy chrupavkového tkaniva a svalov, preto sa stavovce splošťujú (vzdialenosť medzi nimi sa zmenšuje). Paralelne sú niektoré väzivá chrbtice preťažené, môže sa vyskytnúť nestabilita chrbtice a zhrubnutie väzov..

A - sily pôsobiace na MTD vytlačia buničité jadro smerom k miechovému kanálu z polohy flexie chrbtice, kde stavce zvierajú uhol. B - záťaž je rovnomerne rozložená pozdĺž MTD, jadro buničiny je v strede.

Pokiaľ ide o svalovú sústavu, hlboké svaly chrbtice sa snažia navrátiť chrbticu do neutrálnej polohy, zatiaľ čo sú v napätí. Napätie týchto svalov blokuje cievy, ktoré ich živia, je narušený krvný obeh (ischémia). Svalové vlákna sa postupne atrofujú a premieňajú sa na spojivové tkanivo. Spojivové tkanivo prestáva kŕmiť MPD, progresia osteochondrózy, až k tvorbe osteofytov a nadmernému rastu stavcov s úplnou stratou pohyblivosti v pokročilých situáciách.

Dlhodobo sa vyskytuje nepridelené zaťaženie chrbtice v dôsledku funkčného zlyhania niektorých svalov a zhoršeného držania tela, skoliózy. Existuje mnoho dôvodov pre porušenie postoja, jedným z nich je obezita a nevyvážené zaťaženie rôznych svalových skupín pri tréningu..

Klinické prejavy osteochondrózy sú veľmi rôznorodé. Lokalizáciou sa spinálna osteochondróza delí na krčný, hrudný a bedrový. Existuje mnoho neuralgických syndrómov spinálnej osteochondrózy - radikulárny syndróm, brachiálna artritída, kardiálny syndróm, vertebrálny arteriálny syndróm, radikulitída, bedrová kosť, ischias, intercostálna neuralgia.

Radikulárny syndróm je najbežnejší. Rôzne príznaky osteochondrózy (bolesti hlavy a svalov, brnenie, prechladnutie, svrbenie, pálenie, kŕče, celková slabosť atď.) Sa môžu vyskytnúť, keď dôjde k podráždeniu alebo narušeniu nervových koreňov miechy. Lokalizácia bolesti závisí od toho, ktoré korene sú podráždené výčnelkami, PGM, rastmi kostí (osteofyty)..

Z radiálneho syndrómu vo svaloch pod vplyvom mechanického preťaženia a patologických impulzov z postihnutého segmentu stavcov (PDS) dochádza k pretrvávaniu kontraktúr, k narušeniu pohyblivosti stavcov, k narušeniu krvného obehu, k intenzívnemu narušeniu držania tela a k opakovaniu začarovaného kruhu..

Rôzne fázy tvorby diskovej prietrže (podľa Arseni K. a kol., 1973)

a - normálny medzistavcový disk.
b - vyčnievanie disku.
c - kýla, ktorá trhá zadný pozdĺžny väz.
g - spinálna prietrž veľkých rozmerov.
d - bez kýly v miechovom kanáli.
e - putujúca prietrž, ktorá sa posunula na úroveň normálneho disku.
f - intradentálna kýla (Schmorl).

Hlavnou úlohou tréningu je zastaviť progresiu osteochondrózy a obnoviť normálne funkcie svalov, ktoré budú kŕmiť MTD, rozdeľovať PGM a stabilizovať chrbticu. Okrem toho zvýšenie funkčných schopností tela pomôže čiastočne kompenzovať rôzne obmedzenia spojené s osteochondrózou.

Príčiny, liečba a prevencia osteochondrózy v rámci kondície

Technológia kondičného tréningu je navrhnutá tak, aby zlepšovala organizmus a predchádzala rôznym chorobám a súčasne riešila rôzne ciele zúčastnených. Z tohto dôvodu príslušné triedy fitnes zlepšujú situáciu ako celok. S osteochondrózou rôznych štádií a rôznych segmentov sú v telocvični zvláštnosti práce.

Zvážte všeobecné odporúčania týkajúce sa technológie odbornej prípravy.

1. Technika cvičení by mala byť správna bez ohľadu na úroveň výcviku a prítomnosť / neprítomnosť osteochondrózy. V prípade výčnelkov a PGM cvičenia so zlou technikou zväčšujú svoju veľkosť, keď dochádza k stlačeniu stavcov pod uhlom. Cvičenie by malo byť čo najprirodzenejšie, aby sa znížilo riziko zranenia..

2. Tréning by sa mal zameriavať na nápravu porušenia postoja a skoliózy bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť osteochondrózy. Existuje veľa porúch držania tela v sagitálnej rovine aj v prednej a pri skolióze, porúch v prednej a horizontálnej rovine. V závislosti od týchto porúch sa vyberajú cvičenia a ich dávkovanie podľa objemu a intenzity.

3. Zaťaženie by malo byť na svalových antagonistoch vyvážené (rovnaký počet prístupov a odpor voči hlavným opačným skupinám svalov) bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť osteochondrózy, pričom by sa malo brať do úvahy narušenie držania tela. Pri nevyváženom zaťažení spôsobujú pohodlné cvičenia čoraz väčšiu nerovnováhu vo svaloch, čím zvyšujú zaťaženie kĺbov a svalov, ktoré sa snažia prispôsobiť novej polohe kostí. Silné svaly môžu skrátiť a napnuté svaly oslabiť, narušený krvný obeh, myofibrily (kontraktívne proteínové štruktúry svalov) sa premieňajú na spojivové tkanivo (fascia).

4. Nadváha s obezitou zvyšuje riziko problémov s pohybovým ústrojenstvom vrátane narušenia držania tela a neprideleného zaťaženia chrbtice. Je potrebné udržiavať normálne percento telesného tuku.

5. Slabý alebo nefunkčný svalový korzet obmedzuje schopnosť vykonávať cvičenia správnou technikou. Často - nejde o funkčný korzet chrbtice alebo o funkčnú lopatku. Je potrebné rozvíjať určité fyzické funkcie svalov, a nie ich pumpovať.

6. Nedostatočná pohyblivosť kĺbov môže viesť k nadmernej pohyblivosti kĺbov chrbtice, ktorá je plná prejavov a progresie osteochondrózy. Je dôležité zistiť nedostatočnú pohyblivosť kĺbov a zvýšiť ju.

7. Prílišná intenzita cvičenia vedie k podceneniu pohybového aparátu. Hromadené nedostatočné zotavenie po dlhú dobu vedie k opotrebovaniu kĺbov, čo zvyšuje riziko osteochondrózy. Zaťaženie by malo mať periodizáciu, aby sa umožnilo zotavenie všetkých systémov tela.

K dnešnému dňu existuje celá škála informácií o všetkých 7 bodoch, až do vzájomného konfliktu. Tu vzniká problém dezinformácií a správne informácie sú také zriedkavé, že sa takmer nikdy nepoužívajú. Vzhľadom na zásadu individuálnych rozdielov nemôže žiadny článok odhaliť konkrétne účinky práce s osteochondrózou - existuje príliš veľa premenlivých faktorov od držania tela a mobility po segmentálne svalové poruchy a MTD. A ak nebudete postupovať podľa týchto odporúčaní, obmedzíte rozvoj fyzických kvalít a výsledky tréningu.

Ako riešim úlohy v prevencii progresie osteochondrózy, výčnelkov, PGM vo svojom tréningu:

1. Posúdenie polohy a pohyblivosti kĺbov. Korekcia porúch držania tela, zlepšenie pohyblivosti kĺbov, kde je obmedzenie, zníženie nadváhy pri obezite.

2. Je možné zmierniť kŕče, opuchy a bolesti svalov určitými pohybmi (somatická korekcia, PIR), počas ktorých proprioreceptory vysielajú signály do centrálneho nervového systému a uvoľňujú sa spazmodické svaly, zlepšuje sa krvný obeh..

3. Vývoj neutrálnej polohy chrbtice pri mnohých cvičeniach. Aby som to urobil, používam v počiatočnej fáze gymnastickú palicu a mechanický tonometer na monitorovanie neutrálnej polohy. A v budúcnosti sa presuniem do zložitejších cvičení a do bežného života. Neutrálna poloha je nevyhnutná, aby sa nezvýšil výčnelok a prietrž.

4. Vývoj silovej vytrvalosti svalov na zlepšenie ich krvného obehu, pružnosti a výživy chrbtice v dôsledku difúzie tekutín. Na tento účel sa používajú niektoré cvičenia z kinezoterapie, ktoré nespôsobujú kompresiu MTD a bolesť. Funkcia svalov spúšťa mechanizmy samoliečenia.

5. Rozvoj rôznych funkčných vlastností svalov vrátane rytmickej stabilizácie na nestabilných povrchoch, aby sa umožnili hlboké svaly chrbtice..

6. Terapeutické metódy na zlepšenie výživy tkanív a odstránenie produktov rozpadu - kontrastná sprcha s rozťahovaním určitých svalov, masáž a práca so syndrómami myofasciálnej bolesti.

7. Zdravá a primeraná výživa.

Ako vidíte, na prácu s touto chorobou je potrebná celá stratégia, a nie samostatné cvičenia kinezoterapeutov alebo posilňovanie svalov, ktoré môžu poškodiť.

Populárne chyby pri tréningu s osteochondrózou

Nasledujúce informácie sú špecifickejšie a pomôžu vám s tréningom. Chcem poznamenať, že to môže byť v rozpore so zavedenými stereotypmi:

- Hyperexlongácia so zaokrúhlením chrbta. Táto technika pomáha stlačiť chrbticu a vytlačiť jadro buničiny do miechového kanála. Riešením je buď vylúčiť cvičenie, alebo udržať chrbticu v neutrálnej polohe a starostlivo vypracovať usmerňovače chrbtice na fitball;

- Zadná injekcia, vrátane kinezoterapie. Musíte poznať poruchy v držaní tela a kde musíte posilniť svaly, a nie pumpovať svaly, ktoré môžu stlačiť stavce pod uhlom a narušiť krvný obeh. Riešením je kontaktovať kompetentného trénera;

- Posilnenie povrchových svalov je zlou stratégiou v boji proti osteochondróze. Riešením je, ako možnosť, rozvoj určitých hlbokých svalov chrbtice na nestabilných oporách, neutrálny tréning;

- Noha v simulátore odstraňuje záťaž zo chrbtice. Leví podiel na zraneniach chrbtice, ktoré tu dostali! V skutočnosti je zaťaženie chrbtice veľké (v dôsledku stabilizačných svalov), ktoré vytvára kompresiu v bedrovej oblasti, môže spôsobiť roztrhnutie svalov, premiestniť stavce s veľkou záťažou. Riešením je minimalizovať hmotnosť, alebo ak drepy s vlastnou telesnou hmotnosťou nestačia, vymeňte drepy na jednej nohe v TRX krokmi;

- Predĺženie a ohnutie nôh simulátora eliminuje zaťaženie chrbtice. Pravda, ak je správna cvičebná technika. Často je porušená, keď sa panva ohýba relatívne k chrbtici. Riešením je zníženie hmotnosti a sledovanie panvy;

- Horizontálny ťah sedačky. Tu je narušená neutrálna poloha chrbtice, ktorá môže zvýšiť progresiu výčnelkov a hernií. Riešením je udržať chrbticu neutrálnu;

- Cvičenie je bezpečné bez axiálneho zaťaženia chrbtice. V prípade porušenia neutrality chrbtice a techniky cvičenia sa akékoľvek cvičenie stáva nebezpečným aj bez axiálneho zaťaženia;

- Ťah horného bloku na hrudník. Tu je tiež narušená neutrálna poloha chrbtice, stláčajú sa formy hyperlordózy a stlačí sa MTD. Riešením je udržať chrbticu neutrálnu a mierne namáhať brušné svaly;

- Jóga kobra predstavuje pre napínanie chrbtice a chrbta. V skutočnosti sa chrbtové a chrbtové svaly naopak zbiehajú a stláčajú MTD. Riešením je vylúčiť toto cvičenie a podobne. Na zlepšenie mobility starostlivo používajte mačku a kravu z polohy kolena;

- Noha sa zdvihne v simulátore na tlači. Jedným z pracovných svalov je sval iliopsoas, ktorý v tomto cvičení komprimuje MTD a posúva stavce tela vpred. Riešenie - v určitej fáze môžete zapnúť striedavé zdvíhanie nôh z polohy na chrbte;

- Rímska stolička pre tlač. Situácia je rovnaká ako pri zdvíhaní nôh, iba kompresia je väčšia. Riešenie je rovnaké ako zdvihnutie nôh;

- Výkyvné nohy vylučujú zaťaženie chrbtice. Technika v muškách je často nesprávna, keď sa panva ohýba relatívne k chrbtici a vytvára kompresiu MTD. Riešením je vylúčiť cvičenie alebo monitorovať panvu a chrbticu, čo je niekedy veľmi ťažké;

- Liečba chrbtice zahŕňa vykonávanie cvičení prostredníctvom bolesti. Vyšlo to z kinezoterapie. Cvičenie cez bolesť môže spôsobiť zvýšenie prietrže a výčnelkov, keď je tlak MTD stlačený. Riešením nie je robiť cvičenia, ktoré spôsobujú pretrvávajúcu bolesť a kompresiu MTD;

- Lavička stlačte činka alebo činka. Bedrová oblasť je často zaťažená mostíkom a nestabilnými podperami v 5 bodoch. Riešením je udržanie 5 bodov otáčania (chodidlá, krížová kosť, lopatky, šije) a neutrálna poloha chrbtice. Nohy môžu byť umiestnené na stepi širšie ako ramená, aby sa znížil most;

- Absencia bolesti počas cvičenia je indikátorom vhodného cvičenia a správnej techniky. Toto je nebezpečný klam. Po stlačení MTD, objavení sa výčnelkov alebo zvýšení PGM nemusí byť žiadna bolesť, pretože v MTD nie sú receptory bolesti a bolesť sa vyskytuje pri podráždení nervových koreňov. Pohodlné cvičenia môžu zvýšiť nerovnováhu vo vývoji svalov, čo vedie k nepridelenému zaťaženiu kĺbu. Riešenie - cvičenia by mali byť prirodzené a so správnou technikou;

- Aeróbne cvičenie zlepšuje prekrvenie svalov a prispieva k liečbe osteochondrózy. Dá sa povedať, že aeróbne cvičenie zlepšuje celkové zdravie kardiovaskulárneho systému, ale nemôžete povedať o zlepšení krvného obehu hlbokých svalov chrbtice. Riešením je umožniť prácu s miernym alebo ľahkým odporom v telocvični;

- Diéta na chudnutie a nalačno. V snahe znížiť telesnú hmotnosť ľudia hľadajú zbytočné a dokonca nezdravé stravovacie návyky, po ktorých sa hmotnosť po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch vracia. Riešenie - integrovaný prístup k spaľovaniu tukov a zdravej výživy;

- Zaveste na vodorovnú tyč a natiahnite chrbticu. Preťahuje vazy chrbtice, zvyšuje nestabilitu a po zavesení sa stavce stlačia v dôsledku kontrakcie hlbokých svalov, čo zhoršuje situáciu ako celok. Riešením je vylúčiť videnie a natiahnuť sa z polohy na chrbte, natiahnutej korunou a rukami. V niektorých prípadoch je možné natiahnuť sa nie čistým zavesením, keď je pod nohami podpera, a potom okamžite ležať na chrbte v horizontálnej polohe na rovnakú dobu;

- S PGM v krčných stavcoch musíte posilniť svaly krku. Spravidla je bolesť v krku, oslabenie svalov krku kompenzáciou porušení pod kinematickým reťazcom. V týchto prípadoch sa posilnením krku situácia zhorší. Riešením je identifikovať narušenie držania tela a pohyblivosti kĺbov pod krkom, opraviť odhalené odchýlky.

Tento zoznam chýb môže trvať veľmi dlho. Väčšina chýb je spojená s narušením neutrálnej polohy chrbtice, s napínaním svalov a chrbtice, so snahami načerpať svaly, s nedostatkom spoľahlivých informácií o vašej polohe a pohyblivosti v kĺboch ​​na určenie správnych tréningových úloh..

Záver je, že - pri tréningu nepoužívajte metódu pokusov a omylov, je to príliš dlhá cesta, ktorá ochromí vaše zdravie. Na zvládnutie osteochondrózy a jej progresie je potrebné pracovať pod vedením kompetentného odborníka, ak vám záleží na zdraví, čase a výsledku tréningu (strata hmotnosti, zvýšenie svalovej hmoty, korekcia držania tela atď.)

Našli ste v článku chybu? Vyberte ju myšou a stlačte Ctrl + Enter. A my to napravíme!

Je možné vysunutie disku na šport?!

Všetko záleží na športe, ktorý si človek vyberie. Kulturistika, jazda na koni, jogging sa pre výčnelky neodporúčajú.

Pri ľahkej zdatnosti, dlhých prechádzkach (bez stresu na chrbticu) je prijateľné normálne plávanie, hoci nemusia byť prospešné.

Výčnelok je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku preťaženia miechy, musíte si to pamätať.

Výčnelok je liečený a správnym prístupom neohrozuje pacienta.

Bez liečby, ak človek pokračuje v športe, pravdepodobne nastanú komplikácie: viacnásobné výčnelky, medzistavcové prietrže, radiálne syndrómy atď..

Môžem navštíviť telocvičňu, robiť cvičenia, ako sú mŕtve ťahy a drepy s hmotnosťou a aká liečba by mala stačiť na lieky? Poďakovať)

Dobrý deň, povedzte mi, prosím, pred dvoma rokmi po pôrode mi začali ublížiť chrbát, ako ukazuje MRI troch výčnelkov. Mám v úmysle porodiť ďalšie dieťa, je to možné? Bolesť v dolnej časti chrbta je takmer konštantná, kolená tiež bolia a často sa kŕčou, v krčnej chrbtici sú problémy. Môžem rodiť prirodzene bez chirurgického zákroku. Ďakujem vopred za odpoveď..

Dobrý večer! Chcel by som vedieť, či je možné urobiť takúto diagnózu. Squat s činka, urobiť oživenie,....

Ahoj! Moja dcéra (22 rokov) sa už viac ako 4 roky venuje tancu na polovicu (gymnastika na tyči). Pred jedným a pol alebo dvoma rokmi padla na chvostovú kosť, bola silná bolesť, obrátila sa na rodinného lekára, urobil malé vyšetrenie a poslal na röntgen, ktorý ukázal, že neexistujú žiadne lézie (praskliny). Na to sa upokojilo. A asi po roku sa začala báť bolesti alebo skôr nejakej stuhnutosti a tesnosti s určitými pohybmi, najmä ohybmi vpred. Šla s rôznymi odborníkmi vrátane a k osteopatovi absolvovala rôzne ošetrenia vo forme strečingov, masáží atď., ale iba minulé leto ju poslala ďalšia lekárka na MRI (presnejšie to bolo CT vyšetrenie), čo ukázalo, že mala bedrovú medzistavcovú disketu v bedrovej oblasti, Lekár (chiropraktik) použil rôzne netradičné metódy liečby, vrátane zapálil ihly a zapálil ich, a keď urobili MRI, ukázala, že na tom istom disku je vyčnievajúci výbežok. Moja otázka pre vás znie: môže sa aj naďalej venovať tomuto športu? a bol pád príčinou jej súčasného problému? Alebo to spôsobilo fyzickú aktivitu? Vopred ďakujem.

Dobrý deň, nemám príležitosť prísť k vám, ale povedzte mi prosím, existujú vážne porušenia?

Degratívne dystrofické zmeny v štádiu obchodu 1 - 2, spondylartróza, dorzálna výčnelok medzistavcovej platničky c5-c6, stenóza miechového kanála.

ahoj !! volám sa George... mám 19 rokov... Robím zápas vo voľnom štýle... Mám zranenia medzistavcových platničiek v segmentoch L3-L4, L5-S1... po liečbe injekciami alflutopu....dexinálne..... nikotínovou kyselinou... potom môžete pokračovať v odbornej príprave športové??

Dobrý deň, chcem začať chodiť do telocvične. Ale predtým som urobil MRI chrbtice. Prikladám výsledky a v bedrovej oblasti sú 1 alebo dva výčnelky, ale niekde som stratil výsledky. Môžem to urobiť vôbec, rozumiem aj pri najmenšom zaťažení stavcov. ? poďakovať.

Ahoj. Je možné s touto diagnózou urobiť powerlifting? poďakovať.

Povedz mi, aké vážne je všetko? Mám len 20 rokov, nechcem ničiť svoj život, existuje nádej na uzdravenie?

Ahoj! povedz mi, akú aktivitu môžeš robiť s touto diagnózou: jóga, tanečný aerobik, krok, silová fitness, strečing

Ahoj! Prosím, povedzte mi, ktoré z nasledujúcich športov môžem robiť s touto diagnózou: tanečný aerobik, posilňovňa, krok, pilates, jóga, strečing. poďakovať!

Dobrý deň, povedzte mi, či je možné pokračovať v kombinovaných bojoch s L5-S1 ?

Nemôžem prísť na tvoju kliniku. Možno mi povedz, aké ošetrenie je potrebné.

Pri online konzultácii nepredpisujeme liečbu. Aby ste pacientovi pomohli, musíte ho vidieť a pracovať s ním. Vo vašom meste môžete navštíviť lekára a liečiť sa. Uzdrav sa.

ahoj, ako si môžem dať chrbticu do poriadku. A koľko mesiacov to bude trvať.

Pre liečbu je potrebné prísť do Kyjeva na týždeň, telefonická schôdzka kliniky.

Mám 29 rokov, kulturistiku sa venujem už dlho. Mesiac, keď mi bolí chrbát, som urobil MRI 0,14-5 2 mm a L5-ls 4,5 mm. Na záver je uvedený MRI - príznaky osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice, L4-5, L5-s1 výstupok. Bez tohto športu nemôžem žiť. Neviem si predstaviť svoj život bez športu. Prosím, poraďte mi

Máte prietrž strednej veľkosti, kompresia nervových koreňov dáva na oboch nohách. Musíte si dať chrbticu do poriadku a nakoniec sa môžete vrátiť do športu. Ale vzhľadom na poruchy chrbtice bude potrebné prehodnotiť cvičenia: po prvé, je potrebné pripevniť spodnú časť chrbta pásom, po druhé, odstrániť axiálne zaťaženie závažím - drepy s činkou a analógmi. S úctou

S centrálnymi výčnelkami L4-L5 a L-5-S1 je možné jazdiť na bicykli?

Ahoj.
Po MRI som zistil, centrálny (fyziologický) výstupok diskov v14-v15, v15-vs1 hlboký 3 mm. Naozaj sa mi páči box - toto je súčasť môjho života, môžem v tom pokračovať?

Ak budete pokračovať, vaše problémy sa zhoršia. Výčnelky sa vyvinú na hernie. Tu si musíte zvoliť šport alebo zdravie.

Je možné s takouto diagnózou pokračovať v hodinách hokeja? Neurológ na detskej klinike dal povolenie a uviedol, že výstupok 15 s1 je 4,1 mm, pre miechový kanál 13,2 mm je zanedbateľný a nepoškodí sa. Z toho, čo bolí chrbát v oblasti chrbtice, kde vyčnieva?

Dobrý deň, môj syn hrá hokej od svojich 6 rokov, mal 10 rokov, bol zistený dorzálny výčnelok l5 s1 do veľkosti 4,1 mm, sagitálna veľkosť miechy 13,2 mm. Znepokojuje sa bolesť chrbta počas náhlych pohybov v tréningu. Intenzita signálu miechy stavcov sa nemení. Bedrová lordóza sa narovnáva a nezmení sa paravertebrálne tkanivo. Nezistili sa žiadne deštruktívne zmeny kostí.
Záver: dorzálna výbežok MPLl5s1.degeneratívnej spinálnej stenózy na úrovni 15s1

Dobré popoludnie! Mám 20 rokov, sťažoval som sa na bolesti chrbta a bol som poslaný na počítačovú tomografiu hrudnej chrbtice. Pri priľahlých uzatváracích tanieroch v strednej a dolnej hrudnej chrbtici bola objavená prietrž Schernla, rád by som vedel viac o tom, ako sa lieči a Je to vôbec ošetrené? Je možné trénovať na vodorovnej a nerovnej tyči, ako aj na boxe?

dobrý čas !
Mám 22 rokov a ukázalo sa, že v chrbtovej oblasti „motýľ“ mám jeden stavec a výčnelok L5-S1. S najväčšou pravdepodobnosťou vrodené, skôr ako sa vôbec obťažovalo a také zranenia neboli. Bolo to smiešne, po kardio simulátore som vykonal hlboký drep bez váhy, dostal bolesťový šok a stratil vedomie. Po preskúmaní a identifikovaní príčiny som bol liečený liekmi, vodnou terapiou, manuálnymi masážami, cvičebnou terapiou, ale bolesť nezmizla. Odmietnuté blokády a systémy, ale zaberali plávanie a vodorovnú lištu - potom sa po ďalších 2 mesiacoch bolesť bez liekov uvoľnila, pretože sa vytvoril svalový korzet.
Teraz musím dokončiť liečbu, pošlú ma k pijavici bez novej diagnózy, pomôže to podstúpiť úplné ošetrenie ?!
A je táto chrbtica nebezpečná pri plánovaní tehotenstva ?

Som 21. Záver MRI: degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici. Výčnelok L4-L5, L5-S1. Spinálna stenóza. Prúdová cirkulácia, 0,3 cm. Stlačte duralové vrecko. Miechový kanál je zúžený o 1,2 cm a môžem pokračovať v liečbe zmiešaných bojových umení aj po liečbe?

Dobrý deň, prosím, povedzte mi, že mi boli diagnostikované bedrové výčnelky, je možné cvičiť Pilatas? Koniec koncov, existuje niekoľko cvičení za chrbtom.

Konzultant: Pre výčnelky v bedrovej oblasti je potrebné obmedziť šport, vrátane Pilates. Cvičenie je povolené iba po odstránení príčiny výčnelku.

Dobrý deň, venujem sa telocvični s malými váhami (nie viac ako 15 kg). Chrbát bolí pravidelne, lekár diagnostikoval malý výstupok. Môžem pokračovať ďalej a aké by malo byť ošetrenie? poďakovať.

Ak budete pokračovať v nakladaní chrbtice, vyčerpáte rezervu a môže dôjsť k zhoršeniu stavu. Máte preťaženie chrbtice, ak sa neodstráni, procesy sa budú zvyšovať a zvyšovať. Prihláste sa na konzultáciu, zaoberáme sa týmito pacientmi.

Chodím na šport (box) a je pre mňa veľmi dôležité, prosím, povedz mi, či môžem pokračovať v tréningu a ak nie, na ako dlho as akou liečbou?

82% ľudí zapojených do športu je po 2-3 mesiacoch nútených odísť. kvôli vážnemu zraneniu. Of. štatistika a skutočnosť. Veľa záleží na vás a vašom zdraví. S pozdravom.

Dobré popoludnie, povedzte mi, ako zaobchádzať s výčnelkom? Čo robiť s cievami v krku? Znepokojuje vás slabosť, depresia, podráždenosť, zakalené a zmiešané vedomie, derealizácia, muchy do očí, zvonenie v ušiach, tlak..
Po fyzických cvičeniach sa to stalo 5-krát horšie, keď som sa sklonil a ostal horšie dodnes. Tento stav asi 3 roky, potom, čo sa zhoršili fyzické aktivity. Je možné v budúcnosti venovať malé fyzické zaťaženie? "Tenis? Injektoval aktovegín, kyselinu nikotínovú, vitamíny pre stavce, pijú coventon forte, asparkum, diacarb, grandaxín.% 20 je lepšie. Hydrocefalus od detstva. Čo ti môže dať tento stav? Pošlem ti záver, len jeden po druhom, je pripojený, toto Pošlem rôzne správy.

Máte cystu v epifýze, ťažký hydrocefalus, anomálie v priebehu krvných ciev - žiadnu z týchto diagnóz nevyliečime. Navštívte vaskulárnych a neurochirurgov. S rešpektom!

Ahoj, povedz mi, je možné navštíviť kúpeľňu alebo saunu s výčnelkom chrbtice a kýly Šmol?

Aj keď sa na tento problém neodporúčajú poklesy teploty, počas kľudového obdobia, keď neexistujú žiadne príznaky choroby, môžete navštíviť kúpeľný dom alebo saunu. S rešpektom.

MRI - štúdia krčnej chrbtice
Fyziologická cervikálna lordóza sa narovnáva. Stavce správnych tvarov, s okrajovými osteofytmi. MR - signál z stavovcov je jednotný. Výška medzistavcových platničiek je znížená. MR signál z medzistavcových platničiek je redukovaný T2 - VI v dôsledku dehydratácie. V segmentoch C3 - C4, C4-C5 sú definované zadné, na širokom základe vyčnievania medzistavcových platničiek do 2 mm, bez známok stlačenia nervových koreňov..
V segmentoch C5-C6 je definovaná zadná strana na širokom základe s lateralizáciou doprava, šírenie medzistavcových platní 2,5 mm bez známok kompresie koreňov nervov..
V segmente C6-C7 je definovaná zadná strana na širokom základe s lateralizáciou doprava, šírenie medzistavcových platní 2,5 mm bez známok kompresie koreňov nervov..
Medzistavcové kĺby: škáry kĺbov nerovnej šírky; subchondrálna skleróza kĺbových povrchov. Anatómia kraniovertebrálneho prechodu nie je porušená. Miecha vrátane mozgovomiechového spojenia má obvyklú konfiguráciu, šírku a jednotnú štruktúru. Mäkké tkanivo pred a paravertebrálne nezmenené.
Záver: MR - obraz osteochondrózy krčnej chrbtice, výčnelkov medzistavcových platničiek C3-C4, C4-C5, C5-C6, C6-C7.
Aké metódy sa používajú, ako a ako dlho trvá liečba? Môžem teraz robiť fitness (jogging), plávať v bazéne, jazdiť na bicykli?

Vidíme, že je postihnutých veľké množstvo medzistavcových platničiek a samotná chrbtica ako celok, čo naznačuje systémové ochorenie. S najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k preťaženiu oddelenia v dôsledku nesprávneho fungovania chrbtice. Je potrebné vykonať kompletnú diagnózu a určiť, kde došlo k zlyhaniu biomechaniky. Liečia tieto problémy korekciou a potom posilňujú muskulo-väzivový aparát. S rešpektom.

Je možné tieto oddelenia stiahnuť pomocou fitnes (telocvičňa)
urobil mri tu je diagnóza

Nie. Zaťaženia spojené s týmto problémom sú prísne kontraindikované. S rešpektom.

Dcéra, 14 rokov, snímanie MRI: stredový zadný výčnelok diskov 3 mm l5 / s1 Otázka: Je možné ďalšie profesionálne plávanie? ?

Ahoj! Po pol roku bola bolesť silnejšia ako bolesť Záver MR Na T1 a T2 v dvoch projekciách sa posilnila bedrová lordóza, znížil sa signál MR na T2VI medzistavcových platní, výška l4 l5 S1 sa znížila. Stanoví sa dorzálne stredné paramediánske vydutie disku l4 l5 až do veľkosti 3 mm, l5 S1 do veľkosti 3 mm s deformáciou predného obrysu duralového vaku. V stavci 14 stavca sa stanoví zaoblená časť zvýšeného MR signálu bez T2 Vi Stir VI s veľkosťou charakteristickou pre edém 3 mm.?

Toto je váš starý problém, ktorý už viedol k zničeniu troch diskov ak porážke jedného stavca. Premýšľajte o svojom zdraví, nedá sa to vrátiť. Aj keby sme sa liečili, kurz by bol najmenej pol roka. S rešpektom.

Ako liečiť osteochondrózu prvého stupňa začatím výčnelku?

Osteochondróza sa dá porovnávať so starnutím, nelieči sa. Výčnelky sa tvoria v dôsledku preťaženia miechy a nie rovnomerného tlaku na disky. Eliminujte stres, posilnite chrbticu, opravte.

Dobrý deň! Niekoľko rokov bola silná bolesť v hrudnej chrbtici znepokojujúca. Prsty a prsty na nohách sú znecitlivené, silná slabosť, bolesti hlavy, tinitus, závraty.
Včera sa uskutočnilo vyšetrenie MRI:
Na sérii MRI tomogramov vážených T1 a T2 v dvoch projekciách je kyphosis vyrovnaná.
Výška medzistavcových platničiek Th8 / Th9 a Th11 / Th12 je znížená, zostávajúce disky študovanej oblasti sú zachované, signály z diskov študovanej oblasti pomocou T2 sú redukované, vo väčšej miere vyššie opísané disky.
Zadný stredný výčnelok disku Th2 / Th3 do veľkosti 0,3 cm, deformujúci priľahlé časti duralového vaku.
Zadný stredný výčnelok ľavého boku disku Th11 / Th12, do veľkosti 0,4 cm, čiastočne pokrytý osteofytmi, deformujúci susediace časti duralového vaku..
Lúmus miechového kanálu je normálny, signál zo štruktúr miechy (pozdĺž T1 a T2) sa nemení.
Zaoblený hemangióm v tele L1 do priemeru 2,2 cm.
Malá kýla Schmorl koncových dosiek stavcových telies Th11, Th12.
Tvar a veľkosť zostávajúcich stavcov sú bežné, dystrofické zmeny stavcov, rast anterolaterálnej kosti.
Záver: MR obraz degeneratívnych-dystrofických zmien v hrudnej chrbtici.
Prosím, povedzte mi, aké liečebné metódy sa na takejto klinike používajú? Bol by som vďačný za odpoveď.

Konzultant: Vykonávame korekciu chrbtice, eliminujeme príčiny choroby v chrbtici. Ďalej sú predpísané terapeutické cvičenia a naši špecialisti vás budú sprevádzať. Priebeh liečby od 1,5 mesiaca.

Ahoj! Mám 21 rokov. Šiel na basketbal a išiel do telocvične. Asi pred 2 rokmi, pri zdvíhaní činky, ochorel lumbosakrálny región. Niekde bol chorý. ale potom prešiel. A pred 2 mesiacmi, keď hral basketbal, sa veľmi sklonil dozadu. Po tomto, bolesti dolnej časti chrbta pokračovali. Išiel som k neurológovi. Urobil MRI.

Tu sú výsledky záverov:

Pri spinálnej MRI na úrovni L1-S3 sa nedeteguje deštrukcia kostí. Fyziologická lordóza je vyhladená. Miechový kanál v priemere 16 - 17 mm. Známky nestability v segmente L5-S1 s dorzálnym posunom tela L5 až do 4-5 mm, so stredným stláčaním ventrálnej časti durázového vaku. V móde T2 buničinových jadier bedrových diskov L1 -2-3-4-5 došlo k miernemu poklesu intenzity signálu v dôsledku dehydratačných zmien; zníženie intenzity signálu v móde medzistavcových platničiek T2 na úrovni štúdie L5-S1 v dôsledku degeneratívnych-dystrofických zmien, jeho výška v dorzálnej časti je znížená; degeneratívne zmeny v klenutých kĺboch ​​v segmentoch L.2-3-4-5-S1. hypertrofia žltých väzov a kĺbových faziet; okrajové malé ventrálne a bočné zaostrenia aprofýz stavovcov v L.4-5-S1. Deteguje sa difúzny dorzálny výčnelok medzistavcových platničiek v segmente L2-3 do 1 až 2 mm. minimálne stlačenie ventrálnej časti duralového vaku. Difúzny výčnelok medzistavcovej platničky v segmentoch L.3-4-5 dorzálne a biforaminálne až do 3-4 mm pri stlačení ventrálnej časti durálneho vaku sa odhalí, spolu so prejavmi spondylartrózy, radiálne kanáliky L3, L4 o 1 3, s kompresiou obsahu bočných vreciek. V segmente L5-S1 sa na pozadí nestability objaví stredná kýla napravo až do 7-8 mm. zúženie chrbtice v tejto úrovni na 11 - 10 mm a počiatočné časti radiálnych kanálov na 1 3, s kompresiou obsahu bočných vreciek trochu viac vpravo. Miecha sa nemení, nie je ohrozená. Paravertebrálne mäkké tkanivá bez viditeľnej patológie.
ZÁVER: MR - príznaky osteochondrózy. hernie disku L5-S1, bedrová chrbtica s vyznačenými patomorfologickými prejavmi na pozadí pravostrannej ľavostrannej skoliózy. Spätná fixácia karosérie L5.

Lekár z liečby predpísal iba masáž, Bernardove prúdy, parafínový ohrev a ultrazvuk. Povedal, že to stačí, aby si svaly zvykli na to, čo sa stalo s chrbticou.
Nemôžem povedať, že mám silné bolesti, ale keď sedím dlhšiu dobu (viac ako 1 - 2 hodiny), kňaz začne bolieť (bedrové kĺby a ako chvostová kosť) a slabá ťahaná nervová bolesť v mojej pravej nohe je ťažko pociťovaná..

Prosím, povedzte mi, postačuje také ošetrenie? A môžem sa zapojiť do akéhokoľvek druhu športu, inak sa bez športu nezaobídim. Nerobím nič dlhšie ako mesiac, cítim sa nechutný.

Konzultant: Šport sa neodporúča, skôr vám to ubližuje a poškodí vás ešte viac. Liečba by mala byť komplexná a systematická..

Dcéry 10 rokov. DZ: MR obrázok degeneratívnych zmien v dolnej časti hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice, vyčnievanie disku L6S1 Th12. Zaoberáme sa badmintonom. Je to možné?
T1 T2 v dvoch projekciách zachránila lordózu. Mierna ľavostranná skolióza. Existuje prechodná lumbosakrálna bedrová bedrová bedra. Výška medzistavcových platničiek L5S1 a signály z nej pozdĺž T2 VI sú znížené v dôsledku dehydratácie, výška a signály zo zvyšných diskov študovanej oblasti sú zachované. Zadný stredný výčnelok disku L5-S6 siahajúci do lúmenu miechového kanála deformuje priľahlé časti duralového vaku až do veľkosti 0,25 cm. Stanoví sa fyziologický výčnelok diskov L4-L5 až do veľkosti 0,2 cm. Lúmen miechy je normálny, signál zo štruktúr miechy pozdĺž T1 a T2 sa nemení. Tvar a veľkosť stavcov sú normálne, signál z kostnej drene sa nemení. V oblastiach hrudnej chrbtice, ktoré sú dostupné na preskúmanie, sa stanoví pokles výšky a signálov z medzistavcovej platničky Thll / T12. Zadný ľavostranný paramediálny výstupok disku Thll / Th12 siahajúci do ľavého bočného vrecka, mierne deformujúci priľahlé časti duralového vaku až do veľkosti 0,25 cm. Schmorlova hernia v kaudálnej blokovacej doske stavovca Th11 (zadný stredný výčnelok disku L5S1).
Šesťkrát absolvovali kurz masáže, elektrickú stimuláciu, elektroforézu s karipazínom, vykonali cvičenie a šli do bazéna. Je to dosť alebo niečo iné na pripojenie?
Máme techniku ​​Ignatieffa. Manipulačný liek. Korekciu chrbtice je potrebné vykonať pomocou manipulačných techník. Pozrite si video Ignatiev o probléme.
Ako to chápem, deje sa to iba v Kyjeve, sme z oblasti Moskvy.
Prosím, povedzte mi, naša situácia je odstrániteľná alebo je všetko veľmi zlé.?

Konzultant: V tomto veku je situácia viac ako vážna.

Je možné športovať s vyčnievaním chrbtice

Výčnelok bedrovej chrbtice: ako sa liečiť

Povedz mi, je možné zbaviť sa stavcovej prietrže v bedrovej oblasti bez chirurgického zákroku? Ak áno, ako.

Ľudská chrbtica sa skladá z oddelených častí - stavcov, medzi ktorými sú umiestnené disky, robia chrbticu flexibilnou a sú akýmsi tlmičom nárazov pri chôdzi a iných pohyboch. Súčasťou medzistavcových platničiek je vláknitý kruh a želé podobné jadro. Kýla sa vytvára v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca a vyčnievania jadra na stranu.

Hlavné príčiny bedrovej prietrže sú:

 • tvrdá fyzická práca,
 • sedavá práca,
 • nesprávne držanie tela,
 • profesionálny šport,
 • metabolické ochorenie,
 • dedičné faktory,
 • poranenie miechy,
 • choroby spojivového tkaniva.

Konzervatívne liečby zahŕňajú:

 1. správny spôsob práce a odpočinku. Prietrž je veľmi dôležité naučiť sa, ako správne zdvíhať a prenášať bremená, správne rozložiť bremeno na chrbát, nezaťažovať závažia a nezaťažovať sa fyzickou prácou. Počas cvičenia je nevyhnutné robiť prestávky a odpočinok.
 2. redukcia nadváhy, ďalšie libry - to je ďalšia záťaž na hrebeni a na chrbte.
 3. strava by mala obsahovať mliečne a kyslé mliečne výrobky, zeleninu, ovocie, ryby, arašidy, tekvicové semená, sójové bôby, sezamové semená - tieto výrobky pomáhajú posilňovať kostné tkanivo a väzivo.
 4. fyzioterapeutické cvičenia, odborník na cvičebnú terapiu môže vyvinúť skupinu cvičení s prihliadnutím na veľkosť a umiestnenie prietrže, systematické cvičenia pomôžu posilniť svaly chrbta.
 5. fyzioterapia. Osvedčené metódy, ako je reflexológia, apitherapia, magnetoterapia.
 6. bedrová imobilizácia - nosenie špeciálnych ortopedických korzetov alebo opaskov pomáha zmierniť chrbticu a zmierňovať bolesť.
 7. lieková terapia - na exacerbáciu sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky.

Chcem sa zamerať na skutočnosť, že manuálna terapia nie je v tomto zozname zahrnutá, pretože má veľmi veľký zoznam kontraindikácií a vedľajších účinkov..

Aj keď každý druhý obyvateľ planéty vo veku 25 - 45 rokov pociťuje bolesť bedrovej chrbtice, mnohí nepovažujú za potrebné poradiť sa s lekárom. A podľa štatistík je osteochondróza diagnostikovaná v 95% prípadov.

Vysunutie medzistavcových platničiek, ktoré je prechodným štádiom od osteochondrózy do prietrže, agresívne signalizuje problém. Náhle ostré bolesti sa objavujú v bedrovej oblasti pri zdvíhaní závaží, kýchaní, kašľaní, znecitlivení alebo „husích kožušinách“ na nohách, stuhnutosti.

Pri exacerbácii choroby sa na vykladanie chrbtice predpisuje lieková terapia a odpočinok na lôžku. Aby sa predišlo chirurgickým zákrokom, je potrebné začať s liečbou čo najskôr všetkými možnými konzervatívnymi metódami.

Pri včasnej diagnóze vyčnievania disku sa disk môže nechirurgicky opraviť. Najprv bolesť a zápal zastavený liekmi a potom sú v remisii spojené rôzne spôsoby zotavenia. Metódy, ktoré významne stabilizujú proces a obnovujú zdravie chrbtice, zahŕňajú terapeutické cvičenia.

O gymnastike

Jednou z najdostupnejších a najúčinnejších metód obnovenia zdravia pri vyčnievaní medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti sú fyzioterapeutické cvičenia. Jeho cieľom je obnoviť kĺbové tkanivá.

Zásady, na ktorých je založená gymnastika:

 1. Vyrovnávanie záťaže v požadovaných zónach.
 2. Zlepšenie dodávky krvi do tkanív.
 3. Obnovenie metabolických procesov.
 4. Svalová príprava.

Na dosiahnutie výsledkov sa každý deň konajú gymnastické kurzy. Okrem toho by sa mali vykonávať všetky odporúčané cvičenia, a nie selektívne.

Ako každé iné ošetrenie, aj gymnastika má svoje vlastné pravidlá:

 1. V počiatočnej fáze sa nemôžete usilovať o maximálne zaťaženie.
 2. Odporúča sa, aby prvé triedy začínali na ortopedických matracoch. Vždy východisková poloha - ležiaca na chrbte. V ďalšej fáze môžete trénovať na gymnastickej podložke.
 3. Nevyvolávajte bolesť.
 4. Medzi cvičeniami treba prestávku 2-3 minúty na obnovenie dýchania a odpočinku.
 5. Voda a nápoje nie sú potrebné počas vyučovania.
 6. Pred výučbou si môžete dopriať teplý kúpeľ.
 7. Po skončení hodiny je potrebné odpočívať, najlepšie ležať. Odpočinok najmenej pol hodiny.
 8. Nezabudnite ovládať svoje dýchanie. Musíte dýchať hladko a pokojne.

Výčnelok je výčnelok medzistavcových platničiek, ktorý je komprimovaný susednými stavcami. Stáva sa to na pozadí porúch tkanív, kvôli ktorým medzistavcový disk stráca tekutinu a začína sa splošťovať. Výčnelky môžu postupovať do medzistavcových prietrží, preto je dôležité včas identifikovať chorobu a začať s ňou pracovať..

Fyzikálna terapia pomáha vyrovnať sa s dvoma problémami:

 • cvičenia posilňujú svaly na chrbte, čím zaisťujú lepšiu podporu chrbtice;
 • dochádza k tréningu väzov a napínaniu svalov, čo prispieva k lepšiemu fungovaniu chrbtice počas pohybu.

Obidve tieto vlastnosti ovplyvňujú výčnelok: ak chrbtica funguje správne, potom sa tlak na medzistavcové platničky znižuje a choroba ustáva. Ak je svalový korzet dostatočne silný, stavce sú v správnej polohe bez ochabnutia. Fyzioterapeutické cvičenia môžu zabezpečiť, že choroba prestane progresovať kvôli mechanickému stresu. Spolu s liekovou terapiou prináša cvičebná terapia významné zlepšenie stavu pacienta.

Vplyv fyzickej aktivity na výčnelok

Vyčnievanie medzistavcovej platničky za anatomické limity nastáva pod vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov. Proces deformácie je nezvratný a schéma liečebnej terapie je zameraná na spomalenie deštrukcie chrupavkových štruktúr a minimalizovanie nepríjemných symptómov. Ďalším štádiom choroby môže byť prietrž, ktorej liečba je len radikálna.

Napriek priebehu ochorenia by šport mal byť nevyhnutnou súčasťou výčnelku. Jeho prínosom je posilnenie svalového korzetu chrbta a krku, zvýšenie elasticity väzov a odstránenie zovretia nervových zakončení. Silné a dobre vyvinuté svaly bránia zraneniam udržiavaním chrbtice v stabilnej polohe.

Cvičebné pravidlá

Nie je možné zovšeobecniť zamestnanie v tvrdej práci, napríklad zdvíhanie bremien a športovanie. Aj keď v prípade nedodržania bezpečnostných opatrení a nevytrénovaných svalov je možné v oboch prípadoch zraniť chrbát. V dôsledku deformácie disky nezabezpečujú úplne tlmenie stavcov. Nadmerné zaťaženie je nebezpečné prasknutie vláknitého prstenca s vytvorením kýly.

Výčnelok sa najčastejšie tvorí v bedrovej chrbtici kvôli jeho vysokému stresu. Na pozadí zmien v tkanive chrupavky sú možné subluxácie a posuny stavcov. Nestabilita zlúčenín vyvoláva nástup bolesti a iných symptómov choroby.

Pri výbere typu cvičenia je potrebné brať do úvahy základné ochorenie a súvisiace patológie, trvanie priebehu a štádium vyčnievania..

Triedy na vodorovnej lište

Názory na takúto záťaž sú dosť kontroverzné. Jeho priaznivci sa domnievajú, že zavesenie na brvno pomáha napnúť stavce. Preto je štípanie eliminované, výživa a prísun krvi do tkanív sú normalizované..

Ale skôr, ako začnete trénovať na horizontálnej lište, musíte vziať do úvahy, že so slabým svalovým korzetom môžete poškodiť vaše zdravie. Diagnóza cervikálneho výčnelku s vertebrálnou nestabilitou je nebezpečná z dôvodu ich dislokácie alebo premiestnenia.

Ak ste však už dlhší čas pôsobili v silových športoch, s cieľom znížiť zaťaženie poškodenej oblasti chrbta je potrebné vylúčiť zdvíhanie veľkej hmotnosti v stojacej polohe. Cvičenie na strane činky povolené.

vychádzkové

Je to skvelá alternatíva pre starších ľudí. Pešia turistika pozitívne ovplyvňuje nielen priebeh choroby, eliminuje svalové kŕče. Pomáhajú tiež posilňovať dýchacie a kardiovaskulárne systémy. Samostatný pohľad je „nordic walking“ so špeciálnymi pomôckami na ruky. Skupinové aktivity okrem iného prispievajú k novým známym.

jogging

Pri vyťahovaní disku je to celkom nebezpečný šport. Otrasy chrbtice vedú k ich konštantnej kompresii a expanzii. Toto vytvára ďalšie zaťaženie a úloha fyzických cvičení je naopak opačná. Alternatívou by bolo svižné chôdze. Na zmiernenie tlaku na kostru si vyberte obuv s mäkkými ortopedickými podrážkami, behajte po špeciálnych stopách.

Aqua aerobik a ďalšie aktivity vo vode sú v porovnaní s telesnou výchovou v telocvični bezpečnejšie. Nespôsobujú krepaturu a podporujú relaxáciu svalov. Súčasne dochádza k posilňovaniu chrbtových svalov, k rozvoju dýchacích ciest.

Pri správnej technike vykonávania pomôže špeciálna taktika vyrovnať sa s bolesťou a kŕčom. Meditácia tiež posilňuje nervový systém, pomáha zlepšovať emočné pozadie. Je to súčasť konzervatívnej terapie výčnelkov, pretože dlhá priebeh choroby vyčerpáva všetky ľudské systémy a zhoršuje kvalitu života.

S výčnelkami a prietržami sú zobrazené lyžovanie, fitnes bez rotácie a krútenia. Jazdecký šport je svojim účinkom podobný behu, sú povolené iba prechádzky po schodoch, bez cvalu a klusu. Výhodou týchto športov je obohatenie buniek kyslíkom, zlepšenie imunity.

Optimálnym a bezpečným športom je fyzioterapia. Môže byť vykonaná s odborníkom aj doma. Všetky komplexy sú navrhnuté tak, aby zabezpečili krvný obeh v poškodených oblastiach, odstránili svalové kŕče a posilnili ich.

Po rozhodnutí ísť na šport je potrebné informovať o tom ošetrujúceho lekára. Na základe klinického obrazu výčnelku odporučí optimálny typ záťaže. Určite mu povedzte o iných chronických ochoreniach. Keď sa aktívny životný štýl stane zvykom a budete pravidelne cvičiť, zabráni sa tým zhoršeniu ochorenia.

krčnej

S výstupkom do krčnej chrbtice sa vykonáva komplex pre hornú hrudnú chrbticu a pre krk. Tieto cvičenia sú veľmi jednoduché a sú zamerané hlavne na strečing..

 1. Ramená sa otáčajú (zahrieva svaly na spodnej časti krku).
 2. Muž si trie krk rukami.
 3. Ďalej sa robia pomalé zákruty hlavy, hladké zákruty doľava a doprava.
 4. Muž si napína krk a snaží sa ho natiahnuť. Desiatky asi 3 sekundy, potom sa opierajú o toľko.
 5. Ďalej sa vykoná sada odporových cvikov: človek drží dlaňou hlavu vľavo, zatiaľ čo napína krk a snaží sa pohnúť rukou. Beží doľava, doprava, dopredu a dozadu. Napätie trvá 3 sekundy s rovnakým prerušením. Je potrebné vykonať 3-5 krát, potom prepnúť na druhú stranu.
 6. Na konci komplexu sa tiež vykonávajú hladké zákruty a trenie..

Počet opakovaní sa časom zvyšuje, môžete začať od 3-krát, potom ísť až do 10. Takýto komplex je možné vykonávať každý deň.

Hrudné oddelenie

Cvičenia s výčnelkom v hrudnej oblasti nemajú žiadne zvláštne obmedzenia a majú všeobecný posilňujúci charakter. Dôležitou súčasťou tohto komplexu je strečing..

 1. Muž stojí na jeho nohách a snaží sa siahnuť po strop. Môžete zdvihnúť ruky.
 2. Zo stojacej polohy si pacientka so šírkou ramien nôh pomaly zdvíha ruky a opisuje veľký kruh. Nad hlavou sa pripojí k dlaniam a na niekoľko sekúnd zamrzne, potom v tejto polohe sklopí ruky tak, aby jeho dlane boli na úrovni hrudníka. Ďalej z tej istej polohy ich zodvihne, odpojí dlane a spustí ich dolu. Počet opakovaní sa môže zvýšiť až na 10.
 3. Otočí telo trhnutím rukami pred vami.
 4. Nakloní sa doľava a doprava, zatiaľ čo ruky zdvíha jeden po druhom a natiahne chrbticu.
 5. Vykonávajú sa niektoré cvičenia ležania. Napríklad, keď telo zostáva nehybné, a spodné telo spolu s nohami sa valí na stranu.
 6. Niektoré z posledných cvičení robia kliky (môžu sa robiť na kolenách).
 7. Nakoniec sa uskutoční hladký úsek s popíjajúcimi sa končatinami. Cvičenie môžete dokončiť tak, že si oddýchnete na podložke 3-5 minút.

bedrový

Cvičebná terapia pri narušení dolnej časti chrbta a bedrovej časti takmer úplne eliminuje krútenie a iné cvičenia s otočením alebo vychýlením dolnej časti chrbta..

 1. Vykonáva všeobecné zahrievanie, ktoré vylučuje zákruty tela.
 2. Človek vstúpi na všetky štyri roky, potom si sadne z tejto pozície, natiahne chrbát a nechá dlane na rovnakom mieste. V tejto polohe zostane 5 sekúnd a vráti sa do svojej pôvodnej polohy, ale nezostane v nej, ale posúva telo ďalej, spočíva iba na svojich rukách, s veľkou deformáciou v dolnej časti chrbta. Potom sa znova posadí.
 3. Cvičenie mačky sa vykonáva: stojí na všetkých štyroch, človek sa najskôr ohýba chrbtom, na 3 až 5 sekúnd zamrzne a potom sa ohýba chrbát.
 4. Ležal na chrbte, striedavo sa mu ohýbali kolená a ťahal sa k telu. Z tejto pozície si môžete vyrobiť „bicykel“ pretočením imaginárnych pedálov do vzduchu, ako aj len zdvihnúť narovnané nohy nad telo v pravom uhle k podlahe..
 5. Z kolien môžete dokončiť zložité kliky a potom vykonať protahovacie cvičenia.

Fyzická práca počas výčnelku je povolená, je kontraindikovaná iba pre tých, ktorých práca zahŕňa zdvíhanie závaží. Pri pravidelnom prírastku hmotnosti nad 7 kg sa problém bude zhoršovať. Napríklad skladník v obchode s potravinami môže zostať na tejto pozícii a pracovník nábytku bude musieť nájsť nové zamestnanie..

Pri sedavej práci alebo stálom postavení na nohách nie sú výčnelky dôvodom na zmenu typu činnosti.

Pomoc: pri sedení musíte pravidelne vstávať a protahovať sa po dobu 1 minúty alebo vykonávať ľahké cvičenia. Tí, ktorí pracujú na svojich nohách, by si mali urobiť krátke prestávky, aby si sadli alebo ľahli..

Ak výčnelok bolí

Od okamihu začiatku deformácie diskov po vyčnievanie vláknitého prstenca uplynie niekoľko rokov. Osteochondróza sa vyznačuje obdobím exacerbácie a remisie, preto je pacient liečený 1 až 2-krát ročne. Pod vplyvom provokujúcich faktorov sa vyvíja určitý klinický obraz patológie..

Na zníženie bolesti lekár predpisuje skupinu protizápalových liekov. Nemôžu sa však brať na dlhý a dlhý čas. Okrem negatívneho vplyvu na gastrointestinálny trakt NSAID ničia chrupavkové tkanivo, pričom nevylučujú výčnelok..

Bolesť chrbta môžete uvoľniť zmiernením bolesti. Jedným z efektívnych cvičení telesnej výchovy je rozťahovanie osi chrbtice a zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami. Pri maximálnom rozťahovaní musíte fixovať v póze po dobu 10-15 minút.

Môžete tiež vykonať pózu z „psej hlavy nadol“. Naklonenie vpred pod uhlom 450 pomáha eliminovať upínanie radiálnych nervov.

nabíjanie

Je potrebné nabíjanie pomocou vysunutia. To vám umožní pripraviť chrbticu na akúkoľvek aktivitu počas dňa. Pacienti môžu spochybňovať účinnosť týchto cvičení, ale štúdie potvrdzujú, že aj keď neexistujú pravidelné cvičenia v rámci cvičebnej terapie, päťminútové cvičenie zlepšuje stav pacienta..

Ranné cvičenia s výčnelkom sú založené na ľahkých cvičeniach z fyzioterapeutických cvičení pre jednotlivé časti chrbtice. Celý proces trvá od 5 do 15 minút a zahŕňa:

 • všeobecné cvičenia kĺbov;
 • cvičenia na posilnenie chrbta a krku;
 • preťahovanie.

Ak je matrac, na ktorom pacient spí, dostatočne tuhý, nabíjanie sa môže začať okamžite po prebudení z ležiacej polohy. Približná skupina cvičení môže vyzerať takto:

 1. Človek leží na chrbte a zároveň predlžuje ruky a nohy. Potom začne hladká rotácia pomocou kefiek a nôh..
 2. Ďalej sa nohy striedavo ohýbajú na kolenách a privádzajú sa k telu. Môžete tiež zdvihnúť nohy v pravom uhle..
 3. Keď sa postavil na nohy, vykonáva pohyby hlavy. Môžete uhýbať plynulo do strán (jemne si môžete pomôcť rukami), nakloniť doľava a doprava a natiahnuť krk dopredu. Pri výčnelku krčnej chrbtice je prísne zakázané otáčať hlavou, ako aj vyhodiť krk dozadu..
 4. Potom sa trhne trhnutie s čistým trupom. Ak je výčnelok v bedrovej oblasti, otáčky sa nemusia vykonať.
 5. Otáčanie tela, počas ktorého sa vykonáva plynulý pohyb panvy. Ak je potrebné vyčnievať spodnú časť chrbta, postupujte opatrne. Umožňuje ostatným robiť svahy a výchylky.
 6. Môžete urobiť nejaké drepy.
 7. Komplex končí naťahovacími cvikmi: sú vykonávané rožky, sú vyrábané pružné výpady, môžete znovu roztiahnuť ruky, jemne nakloniť hlavu, nakloniť telo.

Dôležité: Nabíjanie by nemalo byť ťažké, potom by osoba mala byť schopná okamžite vykonávať svoje každodenné činnosti. Pri ťažkej únave by ste mali komplex zjednodušovať a postupne pridávať nové cvičenia. Cvičenie nie je cvičenie, je to len príležitosť nechať telo zobudiť sa, aby lepšie plnilo svoje funkcie počas dňa.

Čo je efektívne pre lumbálnu prietrž: gymnastika, joga, fitnes, hodiny telocvične?

Protrúzia jogy poskytuje dobré výsledky. Charakteristickým rysom tejto skupiny cvičení je, že všetky ásany majú jednoduché a zložité formy popravy. Po zvládnutí základne môžete nakoniec skomplikovať držanie tela a tým posilniť chrbát. Skúsený inštruktor vie, ktoré ásany sú kontraindikované pre určité stavce, takže pri vyčnievaní z prvého tréningu by ste mali fotografovať so sebou a konzultovať.

Predstavuje porušenie bedrovej časti: Shavasana, Marjariasana, Vrikshasana, Virabhadrasana. Pre krčný región: Bharadwajasana, Shavasana, Ardha Shavasana. Problémy v oblasti hrudníka: Sukhasana, Bandhguliasana, Tadasana. Všetky pózy sa vykonávajú najmenej 30 sekúnd, môžete ich zahrnúť do ranných cvičení alebo to urobiť sami. Pravidelné cvičenie jogínskych ásan vám umožňuje zvýšiť flexibilitu chrbtice a zmierniť nadmerný stres.

Tréning svalov chrbta

Aby ste nepoškodili telo, musíte začať s triedami, počnúc minimálnym zaťažením. Počet opakovaní alebo prístupov môže byť individuálny. Odporúča sa zapojiť trénera do pripravovaného programu. Ak nadmerne namáhate chrbát, z týchto cvičení nebude mať žiadny úžitok. Okrem bolesti to povedie k upchávaniu svalov a zvyšuje nepríjemné príznaky choroby.

Užitočné odporúčania pre športy s výčnelkom miechy:

 • postupne zvyšujte zaťaženie;
 • vyhnúť sa podchladeniu po tréningu;
 • používajte pás alebo korzet na podporu chrbta s patológiami dolnej časti chrbta.

Hyperextenční

Hyperexlongácia je zdvíhanie tela chrbtom nahor. Osoba leží na špeciálnom simulátore, v ktorom je panva umiestnená nad hlavou a nohami, a potom vykoná zdvíhanie tela s vyrovnaním v jednej línii. To ovplyvňuje svaly celého chrbta, čo má výrazný vplyv na hrebeň..

Výhody spôsobu výčnelku:

 • chrbtové svaly pracujú intenzívne, korzet sa posilňuje rýchlejšie;
 • počas cvičenia sa chrbtica niekedy namáha, potom sa uvoľňuje - nemá pocit nadmernej práce;
 • môže byť vykonaná doma na fitball;
 • s vyčnievaním hrudnej oblasti je takmer nemožné získať komplikácie z hyperextenzie.
 • môže viesť k závažným následkom s vyčnievaním krčka a bedra;
 • potrebné vykonať s odborníkom, pretože nesprávne vykonanie takmer vždy vedie k problémom.

Keďže riziká sú dosť vysoké, môžete toto cvičenie vykonať iba pod dohľadom skúseného špecialistu, lekára alebo školiteľa. Ak sa v mieste výčnelku vyskytne bolesť, je potrebné odfotiť chrbticu a určiť, či má pacient regresiu..

Čo je efektívne pre lumbálnu prietrž: gymnastika, joga, fitnes, hodiny telocvične?

Preskúmali sme otázku, či je možné športovať s vertebrálnou kýlou. Ale aký druh športu môžete robiť? Ukazuje sa, že ich nie je tak málo, takže ľudia, ktorí majú radi aktívny životný štýl, sa budú musieť venovať niečomu, kým sa úplne uzdravia..

Povolené sú nasledujúce športy (vo väčšine prípadov a iba za prítomnosti miernej až stredne ťažkej kýly):

 • všeobecná lekárska gymnastika v telocvični alebo doma - je však zakázané vykonávať akékoľvek gymnastické prvky, ktoré spôsobujú nadmerné axiálne alebo rotačné zaťaženie chrbtice;
 • triedy na vodorovnej lište - môžete sa vytiahnuť s akoukoľvek priľnavosťou, stačí zavesiť na vodorovnú lištu, ostatné prvky sú zakázané (o triedach na vodorovnej lište s kýlou si môžete prečítať osobitne);
 • základné jogínske ásany - rôzne jednoduché pózy na napínanie chrbtice alebo na napínanie pohybového aparátu;
 • plávanie v bazéne (len pod dohľadom trénera);
 • bench press a trakcia v telocvični - nemôžete robiť nič iné (drepy s extra váhou sú obzvlášť nebezpečné);
 • beh alebo chôdza - iba pomalým tempom, bez zrýchlenia (pretože chrbtica bude neustále zranená, pretože beh je v podstate neustály pokles z jednej nohy na druhú);
 • korčuľovanie (ak nedôjde k čiastočnému znehybneniu chrbta) a jazda na bicykli;
 • môžete hrať bedminton alebo tenis veľmi opatrne (veľké aj stolné).

Korčuľovanie môže byť pri spinálnej kýle nebezpečné

Športy uvedené v zozname nemôžu byť bez výnimky povolené každému pacientovi, a to ani s mierne presakujúcou prietržovou kýlou. Všetko je individuálne, ale všeobecne je takýto zoznam vhodný pre väčšinu pacientov.

Pred začatím akejkoľvek fyzickej aktivity musíte navštíviť svojho ošetrujúceho lekára, aj keď je to najviac neškodné. S trénerom musíte začať vyučovať tak, aby najskôr kontroloval správnosť vášho výkonu rôznych prvkov. Okrem toho nie je vhodný prvý inštruktor, ktorý vám príde: mali by ste si vybrať tých, ktorí sú oboznámení s funkciami tréningu pre problémy s chrbticou.

Vyššie sme opísali všeobecne všetky športy dostupné pre pacientov s medzistavcovou prietržou, ale ktoré z nich sú pre toto ochorenie najužitočnejšie? A tu tiež čakáme na dobré správy, pretože je tu dosť dovolených a tiež užitočné športy pre kýly.

Užitočné športy pre stavovú kýlu:

 1. Špecifické terapeutické cvičenia. Takéto gymnastické komplexy sú navrhnuté špecificky na liečenie (dokonca symptomatických) vertebrálnej hernie. Nielen preferovaná, ale nevyhnutná voľba pre fyzickú aktivitu.
 2. Kúpanie v bazéne. Vo vode sa zaťaženie celého pohybového aparátu znižuje. Preto sa triedy stávajú menej traumatické a vďaka odolnosti svalovej aktivity vody sú tiež účinné pri rozvíjaní vytrvalosti..
 3. Chôdza (ale beh nie je tak dobrý). Je chybou veriť, že chôdza rozvíja iba zadok a nohy. V skutočnosti sú zadné svaly zapojené do procesu chôdze, čo potrebujeme. Beh sa zhoršuje: nie je zakázané, ale neodporúča sa.
 4. Triedy na vodorovnej lište (výsuvy a zavesenie). Dobrá technika na trénovanie korzetu chrbtového svalstva. Pri nácviku na horizontálnej lište je účinok na medzistavcovú prietrž minimálny. Existuje však mínus: pri nesprávnom zaškolení sa vážne zvyšuje riziko poškodenia miechy.
 5. Lavica a trakcia v telocvični. Zdalo by sa - ako je to, že táto trakcia poškodzuje vaše chrbát? Lavica a trakcia sú povolené bez ťažkej váhy, tj s prázdnou tyčou (alebo s malou záťažou, ak je pacient fyzicky dobre vyvinutý). Okrem toho musí tréner neustále monitorovať pacienta:.

V prípade medzistavcovej prietrže je veľa športov zakázané

Opísané športy sú najužitočnejšie pre medziobratlové kýly. Nečinia to (pokiaľ nedokážu znížiť intenzitu príznakov), ale pomáhajú pri liečbe, ak sa hlavná (komplexná) terapia uskutočňuje na pozadí.

Jednoducho povedané, s medziobratlovou prietržou / výčnelkom sú zakázané všetky športy, ktoré nie sú uvedené na zozname povolených. Je potrebné zdôrazniť niektoré zakázané športy, pretože ich aj naďalej praktizujú pacienti aj so zákazom lekára.

Zakázané športy (najnebezpečnejšie):

 • všetky druhy bojových umení (najmä MMA a zápas) - vytvárajú obrovské bremeno na celý pohybový aparát, majú vysokú pravdepodobnosť poranenia miechy, sú všeobecne nebezpečné dokonca aj pre zdravých ľudí, nehovoriac o pacientoch s herniou alebo vyčnievaním;
 • hodiny korčuľovania alebo hokeja - tieto športy si vyžadujú koordinovanú prácu svalových, zmyslových a kostrových systémov, to znamená maximálnu rovnováhu, čo znamená vysoké zaťaženie chrbtice, ktoré sa musí vylúčiť, ak je kýla;
 • fitness - sám o sebe je menej traumatizujúci, ale obsahuje príliš veľa gymnastických prvkov, ktoré si vyžadujú zákruty a naklonenie tela, ktoré je pri prítomnosti medzistavcovej prietrže alebo výčnelku spojené s exacerbáciou a progresiou choroby;
 • hranie futbalu alebo basketbalu - extrémne vysoké zaťaženie chrbtice, aj keď menšie ako pri boxe alebo zápasení; okrem toho je ľahké získať zranenie chrbta (najmä pri basketbale v dôsledku skákania);
 • hádzanie jadier, horolezectvo, šplhanie po lane - všetky tieto športy sú spojené nadmerným zaťažením chrbta a nie sú poškodené iba chrbtica, ale aj muskulo-ligamentové aparáty..

Niektorým pacientom môžu byť samozrejme k dispozícii niektoré športy z tohto zoznamu. O vhodnosti a bezpečnosti týchto tried sa však môže rozhodnúť iba ošetrujúci lekár. Do menu ↑

Je možné hrať športy s vyčnievaním, ale na určité cvičenia je uvalené množstvo obmedzení. Okrem toho je v niektorých prípadoch dôležité špeciálne vybavenie alebo špeciálna forma, ktorá môže uľahčiť zaťaženie chrbtice.

Jogging má dobrý regeneračný účinok na celé telo. V akútnej fáze ochorenia je lepšie odmietnuť beh, ale môžete prejsť na svižnú chôdzu. Pri viacnásobných výčnelkoch je intenzívne alebo prerušované behanie zakázané. Ľudia s takýmito problémami sa odporúča ľahký beh. Tempo sa volí tak, aby človek mohol hovoriť, zatiaľ čo sa pohyboval, bez toho, aby stratil dych.

Ak pacient predtým nešiel, začnite chôdzou. Ak človek začne rýchlo zvyšovať tempo v priebehu 2 až 3 týždňov, svižná chôdza každý deň v priebehu 30 až 45 minút sa môže zmeniť na beh. Tento prístup vám umožní postupne si zvyknúť chrbát na stres bez poškodenia chrbtice. Môžete bežať celý rok bez toho, aby ste zabudli na šaty podľa počasia.

Dôležité: Osobitná pozornosť by sa pri joggingu mala venovať teniskám. Beh v teniskách alebo v mestských teniskách, ktoré nie sú určené na šport, zhoršuje stav chrbtice aj u zdravých ľudí. Správna bežecká obuv by mala mať hrubú, flexibilnú podrážku, ktorá má jasne načrtnutú pätu. Bežecká obuv a asfalt sa budú líšiť. Pre jazdu v drsnom teréne je potrebné zvoliť tenisky so širokou podrážkou, ktorá sa po stranách silne odlišuje. Jeho materiál je dostatočne tuhý, aby poskytoval trakciu. Tenisky na asfalt nevyzerajú tak objemne, ale tiež majú hrubú podrážku. Bežecká obuv v telocvični je mäkšia a vo všeobecnosti lacnejšia..

kulturistika

Kulturistika zahŕňa vážne fyzické námahy so vzpieraním. Aj keď silové lekári v súvislosti s touto chorobou vyžadujú úplný zákaz, kulturistika sa môže urobiť, ak je vylúčených niekoľko cvičení. Jediným problémom je, že zvyšné cvičenia môžu spomaliť výsledok, ale ak to nezastaví pacienta, môže sa naďalej venovať kulturistike..

Obmedzenia sa vzťahujú na tieto cvičenia:

 • zdvíhacie závažia zo stojacej polohy (činka, činka);
 • použitie činiek v stojacej polohe (aj keď sú ramená rozložené po stranách);
 • použitie tyčí so zdvíhaním nôh a cvičením „rohom“.

Ak bude športovec ležať alebo sedieť v telocvični, zaťaženie chrbtice nie je také významné ako v stoji. Zákaz sa nevzťahuje ani na ťahy na brvne. V každom prípade sa pri častých bolestiach chrbta odporúča navštíviť lekára. S progresívnou formou choroby existuje šanca, že budete musieť dočasne ísť do posilňovne.

aerobik

Skupinový aerobik sa nezdá nebezpečný, ale niektoré prvky môžu byť škodlivé. Samotný aerobický komplex je intenzívnym kardiovaskulárnym záťažom zahŕňajúcim rôzne svalové skupiny. Ženy najčastejšie robia aerobik. Komplex týchto cvičení často zahŕňa rôzne rotácie tela, ktoré sú kontraindikované v výčnelkoch.

Pri výbere programu by sa mala venovať pozornosť komplexom aerobického liečenia. Sú navrhnuté tak, aby zohľadňovali všetky kontraindikácie a nespôsobili ujmu. Používanie videí z internetu sa neodporúča. Pred začatím vyučovania by ste sa mali vždy poradiť so svojím lekárom a školiteľom.

Dôležité: dobrou alternatívou k bežnému aerobiku je vodný aerobik. Zaťaženie svalov je intenzívnejšie ako počas cvičení v telocvični, ale chrbtica zostáva takmer bez zaťaženia. Lekárske cvičenia odporúčajú lekári na rehabilitáciu po ťažkých zraneniach a na zlepšenie zdravia pacientov s ochoreniami pohybového aparátu..

výcvik

Výčnelky nevyžadujú opustenie tréningu, najmä ak boli predtým priebežne. Cvičenie posilňuje chrbát, napína svaly - pomáha tiež zlepšovať stav chrbtice. Zakázané sú iba niektoré druhy činností. Napríklad:

 • Nezdvíhajte ťažké predmety zo stojacej polohy (najskôr je zakázané zdvíhanie);
 • Nemôžete skákať (skočiť z vodorovnej lišty alebo vykonávať skoky na švihadle);
 • intenzívne bremená sú kontraindikované (tréning na maratón, príliš vyčerpávajúce cvičenia);
 • s problémami v driekovej časti podľa zákazu skrútenia.

Je možné vyrobiť bar?

Cvičenie „bar“ je jedinečné v tom, že ovplyvňuje všetky svalové skupiny. Klasická tyčinka s výčnelkom sa dá urobiť iba vtedy, keď je pacient už po záťažovej terapii dostatočne silný. Vykoná sa iba voľba lakťov, nemali by ste používať rôzne zariadenia. Bočná lišta je tiež kontraindikovaná, ak osoba spočíva iba na jednom ramene.

Toto cvičenie vám umožní posilniť chrbát. Z domácich metód je to najúčinnejší spôsob rozvoja svalového korzetu. Tyč musíte vyplniť každý deň, môžete začať od 5 sekúnd a postupne zvyšovať čas.

Dôležité: remienok spôsobuje silné napnutie svalov krku, čo môže nepriaznivo ovplyvniť vyčnievanie krčnej chrbtice. Toto cvičenie s podobným problémom si vyžaduje konzultáciu s lekárom.

Urobte postihnutia pomocou výbežku

Získanie skupiny zdravotne postihnutých musí byť potvrdené neschopnosťou tela vykonávať akúkoľvek funkciu. V prípade výčnelkov hovoríme o motorickej aktivite.

Rozhodnutie sa prijíma v každom prípade individuálne. Šanca na zdravotné postihnutie sa zvyšuje, ak sa každých 6 mesiacov podrobíte lekárskej prehliadke, s dlhodobou bolesťou, ktorá nezmizne a je nedostatočná mobilita v bedrovej oblasti.

záver

Fyzikálna práca počas výčnelku by mala byť mierna. Ak máte nepríjemné pocity, je lepšie nosiť obväz, korzet. Aktívny životný štýl prospeje vášmu telu a spomaľuje ničenie chrupavky.

Je možné zavesiť na vodorovnú lištu?

Ak osoba s výčnelkom visí na vodorovnej lište, má to rovnaký vplyv na chrbát ako zamestnanie v bazéne. Používanie vašej vlastnej váhy pomáha napínať chrbticu, uvoľňovať ju, odstraňovať tlak stavcov na medzistavcových platničkách.

Musíte zavesiť na natiahnuté ruky, môžete to robiť každý deň. Toto cvičenie nepomôže s vyčnievaním krčnej chrbtice, pretože bude zbytočné, ale zlepší situáciu v prípade porušenia hrudníka alebo drieku..

Dôležité: musíte visieť rovnomerne, nesnažte sa otáčať alebo vykonávať pohyby nôh. Ak máte problémy so spodnou časťou chrbta, môže to byť škodlivé. Pokus o diverzifikáciu takejto vízie je možný iba s problémami v oblasti hrudníka - to nebude mať žiadne následky. A pre všetky typy chorôb je prísne zakázané skákať po ukončení cvičenia.

záver

Fyzioterapeutické cvičenia a športy počas výbežku teda môžu zosilniť chrbtové svaly, zlepšiť prietok krvi do tkanív, znížiť stavový tlak na výčnelok, posilniť telo ako celok. V závislosti od umiestnenia problému si môžete zvoliť plán hodiny, ktorý ovplyvňuje iba pravú časť chrbta, ale odporúča sa vykonávať zložité cvičenia. Je tiež dôležité si uvedomiť, že bežné ľahké zaťaženie je lepšie ako zriedkavé a intenzívne..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Posledná aktualizácia: 30/04/2020Obsah článkuČo je ideálne tehotenstvo? Bez komplikácií a vyjadrených sťažností, ktoré v priemere trvajú 40 - 41 týždňov a v dôsledku ktorých sa narodí zdravé plnohodnotné dieťa..
Z niekoľkých dôvodov môže časť žalúdka vstúpiť cez otvor bránice do oblasti hrudníka. Takéto ochorenie je na treťom mieste medzi všetkými ochoreniami gastrointestinálneho traktu.
Hiátová prietrž alebo hiátová prietrž je uvedená v medzinárodnej klasifikácii chorôb pod kódom K44.9. V lekárskej literatúre sa toto ochorenie často označuje ako „HHP“..Podstatou patológie je pohyb prstencom v kupole bránice podriadených orgánov (žalúdok, omentum, subfrenický segment pažeráka, črevná slučka) bez povinného sprievodného listu peritoneum..