loader

Hlavná

Hlava

Výčnelky lumbálnej chrbtice

Ľudská chrbtica denne vydrží ťažké bremená, a preto sa postupne opotrebuje. Obzvlášť často trpí lumbosakrálny segment, ktorý ohrozuje osteochondrózu, proti ktorej sú poškodené vankúšiky chrupavky medzi stavcami. Na pozadí dlhotrvajúcich degeneratívnych-dystrofických zmien sa vyskytuje výčnelok bedrových medzistavcových platničiek. Tento stav je sprevádzaný obmedzenou pohyblivosťou, bolesťou, ktorú je niekedy ťažké zastaviť pomocou liekov. Aby sa predišlo komplikáciám (napríklad herniovaný disk) a zastavil sa rozvoj choroby, je potrebné vykonať komplexnú liečbu. Pacient musí zmeniť svoj životný štýl, vylúčiť faktory, ktoré vyvolávajú tvorbu výčnelkov, aby sa zabránilo recidíve.

Tvorba výčnelkov

Bedrová chrbtica pozostáva z 5 (niekedy 6) veľkých stavcov, ktoré sú označené L1 - L5. Ketrum má 5 prvkov, ktoré sú navzájom spojené (S1 - S5).

Medzi každým párom stavcov je vložený medzistavcový disk - je to fibro-chrupavkovitý krúžok, ktorý spája kostné telá a pôsobí ako tlmič nárazov (zmierňuje nárazy, vibrácie). Chrániče chrupavky poskytujú pohyblivosť a flexibilitu každého segmentu chrbtice a tiež ponechávajú priestor pre miechové nervy vychádzajúce z miechového kanála, ktoré inervujú dolné končatiny. L5 so S1 tiež spojené prostredníctvom medzistavcovej podložky.

Každý medzistavcový disk pozostáva z vláknitého prstenca a jadra. Vonkajší obal pozostáva z kolagénových vlákien umiestnených v tvare krúžku. Vláknité jadro je umiestnené vo vláknitej membráne, má gélovitú konzistenciu a guľový tvar. Pri stlačení stavcov sa obsah disku pohybuje a prispôsobuje sa tlaku.

Referencie. Do 27 rokov dostávajú disky živiny zo susedných ciev a po tomto veku difúziou z okolitých tkanív.

Pod vplyvom negatívnych faktorov je v určitej oblasti bedrovej oblasti narušený krvný obeh a metabolizmus. Môže k tomu dôjsť v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, pasívneho životného štýlu, nadváhy, zranení, systémových chorôb atď. V tejto oblasti sa začínajú vyvíjať degeneratívne procesy a osteochondróza..

Pri absencii riadneho ošetrenia sa disky naďalej zrútia a výživné zložky vstupujú dovnútra v menšom množstve. V dôsledku toho chrupavková vložka stráca veľa tekutín a na vláknitom krúžku sa objavujú praskliny. Potom je výčnelok bedrovej chrbtice.

Patologické zmeny vedú k tomu, že vlákna vnútorných vrstiev vonkajšieho plášťa disku sú nariedené, vrstvené a roztrhané. Potom sa buničité jadro presunie do najtenšej oblasti, pritlačí na steny poškodeného vláknitého prstenca, čo vyvolá vydutie disku. Vonkajšia časť vonkajšieho plášťa nie je poškodená..

Referencie. Výbežok diskov L4 - L5 je častým javom, pretože táto oblasť je náchylná na trauma a degeneratívne poruchy. A tiež časté prípady vydutia medzistavcovej platničky L5 - S1 (miesto spojenia dolnej časti chrbta s krížovou kosti). Podľa štatistík sa výčnelok diskov L5 - S1, L4 - L5 vyskytuje v 90% prípadov.

Lekári rozlišujú 3 stupne tvorby výčnelkov v lumbosakrálnej oblasti:

 • Jednoduchá. Objaví sa malý výčnelok (od 0,1 do 1 mm), ktorý je ťažké pozorovať aj pri MRI..
 • Moderovať. Veľkosť formácií je v rozsahu od 1 do 3 mm. Lekári môžu taký výčnelok spozorovať prostredníctvom inštrumentálnych štúdií..
 • Ťažký. Opuch je veľký (od 3 do 6 mm), vyčnieva za obrysy stavcov, ale vonkajší plášť je stále neporušený..

Druhy výčnelkov

Vzhľadom na smer vyčnievajúcej časti disku existujú tieto typy výčnelkov:

 • Chrbtová. Pri tejto patológii sa tkanivá disku vydúvajú smerom k miechovému kanálu.
 • Lateral je zmena tvaru disku s výčnelkom napravo alebo naľavo. Tento druh patológie sa vyskytuje v 20% prípadov. Výčnelok často poškodzuje nervové korene, takže choroba je sprevádzaná bolesťou..
 • medián Prolaps (výčnelok) je nasmerovaný na miechový kanál. Toto je najnešťastnejšie usporiadanie, v ktorom výstupok komprimuje chvost (dolná miecha)..
 • Kruhová. Disk po celom obvode vyčnieva rovnomerne alebo nerovnomerne. Táto forma choroby sa vyskytuje v 80% prípadov, je celkom nebezpečná, pretože spôsobuje stlačenie nervových zakončení svalov a stlačenie sedacieho nervu..

Referencie. A je tu tiež predný (ventrálny) výstupok, v ktorom je výstupok nasmerovaný zozadu do žalúdka. Toto je pomerne zriedkavá forma patológie. Pri foraminálnom (dorzálno-foraminálnom) prolase je zameraný na medzistavcový kanál a nervový koreň.

Dôvody vzhľadu

Lekári rozlišujú 2 faktory, ktoré zvyčajne vyvolávajú tvorbu výčnelkov v sakro-lumbálnej oblasti:

 • Preexistické uvoľnenie vonkajšej škrupiny.
 • Ostré stlačenie chrupavkovej vložky, v ktorej sú vlákna vláknitého prstenca roztrhané.

Najčastejšie sa výbežok vytvára na pozadí degeneratívnych-dystrofických zmien v tkanive disku, ktoré sa vyskytujú počas osteochondrózy. Potom je chrupavková vložka vyčerpaná, stáva sa menej elastickou a na jej povrchu sa objavujú praskliny.

Hlavné príčiny výčnelku v bedrovej oblasti sa dajú kombinovať do týchto skupín:

 • Dlhá mikrotraumatizácia. Disky bedrovej časti sa postupne poškodia, ak osoba poruší držanie tela. Vláknitý prsteň je zoslabený alebo pretiahnutý predĺženým sklonom alebo naklonenou polohou. Po určitom čase je poškodená celistvosť vonkajšieho obalu, potom sa posúva jadro a stlačí sa stavcové kĺby alebo miechy..
 • Prudké zaťaženie diskov lumbosakrálneho segmentu. To sa môže stať počas nehody, nárazu alebo pádu. V dôsledku náhleho zaťaženia alebo rotácie sa vlákna vláknitého prstenca zlomia a obsah disku sa posunie. Disk je často poškodený v dôsledku skutočnosti, že osoba nedvíha závažia správne (napríklad pri vzpieraní), ostro sa nakloní a natiahne chrbát..
 • Dedičná predispozícia. Pravdepodobnosť tvorby výčnelkov sa zvyšuje, ak má osoba nízku hustotu vlákien spojivového tkaniva, ktoré tvoria vláknitý kruh disku.

Medzi ďalšie faktory, ktoré vyvolávajú rozvoj degeneratívnych-dystrofických zmien a tvorbu prolapsu disku, patrí nadváha, svalová slabosť, pravidelná tvrdá fyzická práca a pokročilý vek. Skolióza a ďalšie deformácie chrbtice spôsobujú zvýšené zaťaženie dolnej časti chrbta, potom sa disk začne zrútiť a zvyšuje sa riziko tvorby výbežkov..

známky

Vyčnievanie medzistavcových platničiek lumbosakrálneho segmentu v počiatočných štádiách je vymazané. Bolestivé pocity a zhoršená pohybová aktivita v poškodenej oblasti sa zvyčajne objavia na začiatku 3. stupňa patológie, keď výčnelok dosiahne 3 mm alebo viac.

Všetky príznaky, ktoré naznačujú prítomnosť prolapsu chrupavky, sú:

 • Bolesť indikuje, že výstupok komprimuje miechové nervy. Potom sa pacienti sťažujú na bolestivý nudný, boľavý charakter. Iní pacienti majú v dolnej časti chrbta pocit pálenia alebo bolesti chrbta. Pohodlie sa stáva výraznejším, keď sa pacient pokúša zmeniť polohu tela, vykonávať fyzickú prácu, športovať a na dlhú dobu je v nepohodlnej polohe. Bolesť sa môže rozšíriť na slabiny, zadok, boky, nohy.
 • Obmedzená pohyblivosť v bedrovej oblasti. Pre pacienta je ťažké sa nakloniť dopredu alebo dozadu a otočiť telo doprava / doľava. U mnohých pacientov motorický potenciál klesá v dôsledku objavujúcej sa alebo zosilňujúcej bolesti. Pre niektorých ľudí je ťažké sa po odpočinku pohybovať kvôli tesnosti v poškodenej oblasti.
 • Parestézia alebo zhoršené pocity sa vyskytujú v dôsledku poškodenia nervov. Aj malé výčnelky môžu stlačiť nervové korene, tento stav je sprevádzaný brúsením, necitlivosťou, pocitom plazenia sa. Citlivosť môže byť narušená na koži, vo svaloch, dolných končatinách, slabinách, bokoch. Necitlivosť môže dosiahnuť dolnú časť nohy (dolnú časť nohy, chodidlá, prsty). Keď motorická aktivita pacienta mierne stúpa, parestézia samo zmizne.
 • Porušenie svalového tonusu. Tento stav je sprevádzaný oslabením, zvýšenou únavou svalov dolných končatín. Súčasne, na spodnej časti chrbta, kde je lokalizovaný výčnelok, sú svaly naopak nadmerne napäté až do kŕče. Ako sa patológia vyvíja v neprítomnosti kompetentnej terapie, zvyšuje sa riziko atrofie svalov, potom človek stráca schopnosť normálneho pohybu a dokonca aj státia.
 • Porušenie funkcie panvových orgánov. V neskorých fázach vyčnievania môže byť znížená funkčnosť dolných čriev, močového mechúra a reprodukčných orgánov. Tento stav naznačuje syndróm cauda equina, ktorý je sprevádzaný nedobrovoľným močením, erekciou fekálie, impotenciou, problémami s otehotnením, narodením dieťaťa..

Referencie. Syndróm Cauda equina s výbežkom je zriedkavý. Tento stav si však vyžaduje okamžitú chirurgickú liečbu, inak sa zvyšuje riziko ireverzibility ochorenia alebo ochrnutia pacienta.

Výčnelok miechy: liečba, príčiny, príznaky

Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..

Po stretnutí s rôznymi lekármi o bolesti chrbta môže človek získať veľa rôznych diagnóz, z ktorých sa mnohé stratia: osteochondróza, ischias, lumbalgia, dorzalgia, radikulopatia, dorzopatia a ďalšie. Mnoho ľudí si myslí, že ide o rôzne choroby, že lekári sú zmätení a nič nevedia. To nám neprináša optimizmus, surfujeme po internete, zmätok v hlave sa iba zväčšuje.

Všetky tieto koncepty sú názvy symptómov takého procesu, ako sú degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici a medzistavcové platničky s rôznou mierou závažnosti. Áno, pre koho je obvyklejšia, môže sa to nazývať osteochondróza, hoci lekári sa od tohto termínu postupne vzdávajú. Jednou z príčin bolesti chrbta je vyčnievanie medzistavcových platničiek, ktorých ošetrenie napíšeme nižšie..

Trochu anatómie

Náš chrbtový stĺp je oporou pre celé telo. Ale na ohýbanie, ohýbanie a sústruženie musí byť pohyblivý, takže pozostáva z mnohých (alebo skôr z 33) stavcov, ktoré sú navzájom spojené prostredníctvom kĺbov a väzov. Takéto spojenie sa v medicíne nazýva polo-mobilný - chrbtica je schopná vo všeobecnosti vykonávať pohyby, ale zároveň každý stavec zostáva nehybný vzhľadom na hlavnú os..

Faktom je, že naša chrbtica plní ďalšiu dôležitú funkciu - chráni pred poškodením miechy, ktorá ňou prechádza.

Stavec má telo a prove. Vertebrálne telieska, umiestnené na sebe, tvoria chrbticu a otvory vo vnútri oblúkov tvoria miechu. Procesy siahajú od oblúkov: dva horné a dva dolné kĺbové procesy, pravý a ľavý priečny proces a odstredivé procesy (to sú tie, ktoré sami cítime na chrbte). Medzi susednými kĺbovými procesmi sú foraminálne diery. Miechy cez ne vystupujú z miechy..

Medzi stavcami sa nachádza medzistavcový disk (MTD). Plní úlohu semi-mobilného pripojenia, ako aj funkcie odpisovania (zmierňuje šok a šok)..

Disk je chrupavkovitý vláknitý prsteň, vo vnútri ktorého sa nachádza buničité jadro. Nad a pod ním sú pokryté tenkými hyalínovými platničkami, cez ktoré sa živí (samotný MTD nemá vlastné plavidlá)..

Jadro má želé podobnú štruktúru, schopnú sťahovania a rozširovania pod zaťažením pozdĺž vertikálnej osi. Jadro sa dodáva cez póry uzáveru chrupavkových dosiek s viac-menej rovnomernou fyzickou námahou. Preto pre svoju normálnu funkciu je nepohyblivosť a nadmerné napätie v chrbtici škodlivé.

Vláknitý prsteň je hustejší, pozostáva z viacsmerných kolagénových vlákien, preberá rotačné zaťaženie (krútenie okolo osi).

Vláknitý krúžok normálne rovnomerne obaluje a drží jadro v strede disku.

Mechanizmus rozvoja

Čo sú degeneratívne zmeny na disku? Predpokladá sa, že naša chrbtica začína starnúť po 20 rokoch. V tomto veku sú cievy, ktoré kŕmia MTD, konečne atrofované a výživné látky sa dodávajú iba prostredníctvom chrupavky hyalínu. U osôb starších ako 45 rokov dochádza k degenerácii chrbtice u 90%, starších ako 60 rokov - u 100%.

Osteochondróza je odplata pre vzpriamené držanie tela. Osové zaťaženie chrbtice vedie každý rok k prasknutiu jednotlivých vlákien vláknitého prstenca. Pre niekoho sa to stáva rýchlejšie, pre niekoho pomalšie.

S vekom sa množstvo vody v našich tkanivách znižuje, disk sa stáva menej elastickým. Mikrotrhliny a strata vlhkosti spôsobujú jej sploštenie. Želatínové jadro je látka, aj keď mäkká, ale odolná. Ak zatlačíme gumovú guľu zhora nadol, tlak v nej sa zvýši a mierne sa rozšíri do strán.

Je to tak s vláknitým jadrom: ako sa výška disku zmenšuje, začína sa splošťovať a ak nájde slabé miesto vo forme prasknutia vnútorných vlákien vláknitého prstenca, bude vystupovať prevažne v tomto smere. Chrupavkový prstenec bude tiež vyčnievať pod tlakom jadra a presahuje hranice stavcov. Toto sa nazýva vyčnievanie miechy..

Ak v tejto fáze neurobíte žiadne opatrenia, tlak vo vnútri disku sa zvýši, v budúcnosti dôjde k prasknutiu okrajových vlákien, to znamená k úplnému prasknutiu vláknitého prstenca. Jadro vyčnieva za svoje hranice - vytvára sa medzistavcová prietrž. Preto je výstupok počiatočné štádium medzistavcovej prietrže, je to výstupok disku bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Výčnelky sa vyskytujú častejšie pri kýloch, takže najčastejšou príčinou bolesti chrbta.

Výčnelky sa nachádzajú hlavne v bedrovej, krčnej, veľmi zriedka v hrudníku.

Dôvody rozvoja

Hlavnou príčinou vystupovania z disku sú degeneratívne procesy súvisiace s vekom alebo iným spôsobom - osteochondróza. Vyvolávajúce faktory sú:

 • Poranenie miechy.
 • Zakrivenie, skolióza, ktoré sa tvoria v detstve.
 • Vrodená slabosť spojivového tkaniva.
 • Nadváha.
 • Väčšinou sedavá práca.
 • Nadmerné zaťaženie chrbtice (ťažká fyzická práca spojená s zdvíhaním hmotnosti).
 • Slabý svalový rámec kvôli nedostatočnej fyzickej aktivite.
 • Nesprávna poloha tela pri zdvíhaní hmotnosti.
 • Ostré pohyby, ktoré presahujú obvyklé pohyby (pády, prudké stúpanie, rotácia).
 • Časté vibračné zaťaženie chrbtice (osteochondróza u vodičov).
 • Odložená operácia odstránenia disku - diskektómia. Potom sa zaťaženie susedného MTD prudko zvyšuje.
 • infekcie.

Podľa oblasti vyčnievania sa delia na:

Difúzny (kruhový)

K výčnelku dochádza difúzne a zaberá viac ako 50% obvodu disku.

miestna

Opuch je v oblasti obmedzený (menej ako 25% obvodu disku).

 • Hind (stredný, dorzálny). Nebezpečné, pretože môžu tlačiť priamo na miechu..
 • Predná (ventrálna). Všeobecne asymptomatický.
 • bočné.
 • Zadná strana. Najbežnejšie môžu komprimovať korene miechy.
 • Foraminal. Priamo vo výstupnej zóne chrbtice je takmer vždy sprevádzaná príznakmi radikulopatie.

Na strane lokalizácie

 • Ľavák.
 • Správny.
 • bilaterálne.

Podľa veľkosti

 • Malý - 1 - 2 mm.
 • Stredná - 3-5 mm.
 • Veľké - viac ako 6 mm.

Sú to spriemerované veľkosti, význam vysunutia ako veľkej alebo malej závisí od lokalizácie v konkrétnom oddelení. Takže v oblasti krčka maternice je výčnelok 4 mm už považovaný za veľký a prejavuje sa ako príznaky, pričom v bedrovom výčnelku môže dosahovať až 8 mm a nijakým spôsobom sa nemôže prejaviť..

Hlavné príznaky

Výčnelky disku môžu byť dlho asymptomatické. Prejaví sa, keď výstupok začne vyvíjať tlak na nervové štruktúry - miechu alebo jej korene. Hlavnými príznakmi sú bolesť a radiálny syndróm..

Bolesť môže byť menšia, pravidelne sa vyskytujúca po fyzickej námahe, alebo sa môže náhle objaviť pri útoku ako „bedrový kôš“. Útok sa môže vyskytnúť raz a už sa neobťažovať, alebo sa periodicky relapsovať, alebo bolesť, ktorá vám neustále vadí a vôbec nezmizne. Bolesť je spôsobená priamym tlakom na nervové štruktúry a reflexným svalovým kŕčom.

Radikálne syndrómy závisia od lokalizácie patológie, hlavnými prejavmi sú narušenie citlivosti a svalového tonusu. V počiatočných fázach nemusí pacient cítiť nič, ale neurologické vyšetrenie už ukáže asymetriu reflexov..

Bedrový výčnelok

Najbežnejšou lokalizáciou výčnelku je lumbálna oblasť. Táto časť chrbtice nesie hlavné oporné bremeno, pozostáva z piatich najmasívnejších stavcov. Sú označené L1-L5. Disky v bedrovej oblasti sú tiež označené latinskými písmenami stavcov, medzi ktorými sú umiestnené. Napríklad pohon L3-L4.

Piaty bedrový stavca je spojený posledným MTD s krížovou kosti a je označený ako L5-S1. Kôra sa skladá z 5 fúzovaných stavcov a diskov už nie sú.

Hlavné zaťaženie pociťujú bedrové bedrá pri zdvíhaní závaží, ako aj pri sedení. Kýly sa najčastejšie vyskytujú na disku L5-S1 (50%) a L4-L5 (40%).

Hlavnými príznakmi vyčnievania disku v bedrovej oblasti sú bolesť a kompresia koreňov nervov. Najčastejšie trpí sedací nerv.

Bolesť je lokalizovaná v dolnej časti chrbta, ale môže byť daná nohe, zadku a žalúdku. Zosilňuje sa pohybmi, keď sa snaží sedieť alebo stáť. Vyskytuje sa reflexný svalový spazmus, vytvára sa jemná poloha tela: nadmerne narovnaná alebo naopak ohnutá chrbát, zakrivenie do strany..

Nervové korene vychádzajúce z lumbosakrálnej oblasti inervujú celú dolnú končatinu, ako aj panvové orgány. Príznaky ich kompresie závisia od typu výčnelku, jeho smeru, veľkosti. To sa prejavuje hlavne:

 • Kreslenie bolesti nôh.
 • Parestézia - pocit plazenia, znížená citlivosť, pálenie v dolných končatinách aj v slabinách a perineu.
 • Oslabenie svalovej sily v nohe.
 • Zmiznutie niektorých reflexov.

Kompresia z copu s dysfunkciou panvových orgánov počas výčnelku je zriedkavá.

Výčnelok v krčnej chrbtici

Krčná oblasť je postihnutá obrovskou pohyblivosťou vo všetkých smeroch, v nej sa nachádza 30% všetkých výčnelkov. Skladá sa zo 7 stavcov. Sú označené v poradí od lebky latinským písmenom C (C1-C7)..

 • Bolesť v krku spôsobená bolesťou, kreslením alebo „streľbou“, ktorá sa zhoršuje pohybmi.
 • Krčný kŕč, niekedy do bodu, keď pacient nemôže pohnúť hlavou.
 • Streľba z bolesti chrbta na hlave.
 • Ožiarenie bolesti ramien, paže.
 • Pálenie pokožky hlavy.
 • Parestézia v rukách - znecitlivenie, brnenie, pocit, že ruka bola „sklopná“.
 • Oslabovanie rúk.
 • Bolesť hlavy, závraty.

diagnostika

Podľa vyššie uvedených príznakov je možné podozrenie na MTD výčnelok. Vyšetrenie neurológom môže odhaliť stratu reflexov, zníženie citlivosti a svalovej sily. Takto získate približnú predstavu o tom, ktorá jednotka je ovplyvnená..

röntgenový

Najdostupnejšou štúdiou je konvenčná rádiografia. S jeho pomocou nie je možné vidieť vyčnievanie, napriek tomu sa oplatí zanedbať ho. Rádiografia vám umožňuje získať všeobecnú predstavu o chrbtici, jej zakrivení, stave stavcov a vylúčiť zlomeniny. Rádiológ tiež uvedie nepriame známky vyčnievania alebo kýly disku: zníženie jeho výšky.

CT a MRI

Presnejšie štúdie o stave MTD sú CT alebo MRI. Mäkké tkanivá vrátane diskov sa lepšie prezerajú pomocou MRI. V prípadoch, keď je táto metóda kontraindikovaná alebo neprístupná, sa predpíše CT.

Na tomogramoch je vyčnievanie vnímané ako vydutie chrupavkovej platne za hranicami stavcov. Jeho hlavný rys odlíšenia od prietrže: šírka medzi okrajmi vyčnievania je vždy menšia ako šírka v spodnej časti..

Záver MRI sa vždy uvádza:

 • typ výčnelku (výčnelok alebo extrúzia),
 • lokalizácia (presné označenie disku, napríklad C5-C6),
 • jeho smer (dorzálny, bočný, stredný), rozmery,
 • stav miechového kanála.

Základné zásady zaobchádzania

Ako zaobchádzať s vyčnievaním disku? Správnym životným štýlom a primeranou konzervatívnou liečbou je možné dosiahnuť vymiznutie všetkých príznakov a predĺženú remisiu choroby. Druhým cieľom je zabrániť progresii a prechodu stavu do štádia medziobratlovej kýly.

Existuje mnoho tradičných a netradičných a niekedy aj exotických liečebných postupov na výčnelky. Pretože táto patológia je veľmi bežná, dopyt diktuje ponuku a môžete naraziť na reklamu na „najúčinnejší prostriedok na bolesť chrbta“ všade, najmä na internete..

avšak ani vedci sa niekedy nedohodnú na jednom alebo druhom opatrení. Napríklad stále neexistujú žiadne jasné odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity počas exacerbácií: čo je lepšie - ľahký odpočinok alebo mierne cvičenie.

Základné princípy liečby sú však známe:

 1. Účinné zmiernenie bolesti.
 2. Znížený stres na chorú chrbticu.
 3. Posilnenie svalovej kostry chrbtice.
 4. Svalové kŕče.
 5. Zlepšenie nervového správania.
 6. Spomalenie degenerácie chrupavky.

Liečba počas obdobia exacerbácie sa líši od liečby v období zotavenia. Hlavným cieľom počas exacerbácie je anestézia a naj šetrnejší režim.

Liečba drogami

Narkotické analgetiká

Sú to lieky ako Paracetamol, Analgin, Baralgin, Tempalgin. Používajú sa menej často ako NSAID, ale môžu byť predpísané, ak existujú kontraindikácie pre nesteroidy, krátke kurzy.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Toto je veľká skupina liekov, ktoré majú analgetické aj protizápalové účinky. Najčastejšie sa predpisujú. Tie obsahujú:

 • ako starý, dobre známy pre všetkých Ibuprofen, Ketoprofen, Diclofenac, Meloxicam,
 • rovnako ako lieky novej generácie - Celecoxib (Celebrex), Dexalgin, Lornoxicam (Xefocam), Nimesulid (Nise).

Používajú sa v tabletách, čapíkoch a injekciách. Hlavným vedľajším účinkom je schopnosť spôsobiť vredy a eróziu na gastrointestinálnej sliznici, takže aj jedna nesteroidová tableta by sa mala vypiť pod omeprazolom a jeho analógmi..

Približné porovnanie hlavných NSAID

Prvý liek podľa výberu

S ťažkou bolesťou

Porovnateľné s účinnými narkotickými analgetikami

Riziko vedľajších účinkov sa zvyšuje, ak sa používa dlhšie ako 7 dní

DrogaÚľava od bolesti
účinok
bočné
účinky
Spôsob aplikáciePoznámky
diclofenac+++++
 • Vnútri 1-3 krát denne
 • V / m alebo v / v 1-2 krát
 • Sviečky v konečníku
ibuprofen+++Vnútri 2-3 krát denneLiek voľby pre miernu bolesť, nízky výskyt vedľajších účinkov
ketoprofén+++++
 • vnútri
 • svalu
 • rektálne
Často sa vyskytuje hnačka, plynatosť, nevoľnosť
ketorolac++++++
 • Vnútri 2-4 krát denne
 • svalu
Xefokam+++++
 • vnútri
 • svalu
 • Intravenózna kvapkanie
S opatrnosťou u starších pacientov, ako aj pri ochoreniach pečene, obličiek
meloxicam+++
 • vnútri
 • svalu
 • Vo sviečkach
Tiež. Pohodlné prijímať raz denne
piroxikam++++
 • vnútri
 • rektálne
Pomalý nástup účinku (po 3 až 4 hodinách)
celecoxib+++Vnútri 2 krát denneHistória voľby u pacientov s peptickým vredom v anamnéze

Základné NSAID v tabletách

 • Celebrex (deyst. Veci. Celecoxib 10 ks, 420 rubľov)
 • Arcoxia (etorikoxib 7 ks, 600 rubľov)
 • Texamen (tenoxikam 10 ks. 250 rubľov)
 • Nise, Nimulide, Nimica (cena nimesulidu 20 ks. 80 - 150 rubľov)
 • Nalgesinum (naprksen 10 ks. 110 - 150 rubľov)
 • Movalis, Arthrosan, Meloxicam (Meloxikam cena 20 tab. 40 rubľov, Movalis 20 tab. 250 rubľov)
 • Ketanov, Ketarol, Ketorolac Ketorolac cena 20 tab. 40 - 60 rub.)
 • Naproxen (120 - 260 rubľov), Nalgesin
 • Ketoprofén: Arthrosilen, Bystrumkaps, Ketonal, Flexen (Ketoprofen 20 ks. 150 rubľov, Bysrumkaps 10 ks. 250 - 270 rubľov, Flexen 30 ks. 170 rubľov)
 • Ibuprofen (cena ibuprofénu 20 rub. 15 rubľov, Nurofen 12 ks 110 rubľov, Faspik 6 ks. 100 rubľov, Burana 10 ks. 80 rubľov).
 • Diclofenac: Diclofenac cena 20 ks. 40 rub, Voltaren 20 ks. 200 rub, Ortofen 30 ks. 20 rub., Diklak 10 ks. 70 - 100 rub.
 • Aertal 20 tabliet 400 rub aceklofenak.
 • Ksefokam 10 ks 130-200 rub. lornoxikam.

Kombinované lieky proti bolesti

Aktuálne lieky

Dobrým účinkom sú aj topicky aplikované lieky - vo forme mastí, gélov alebo náplastí (pozri masti na bolesť). Môžu mať:

 • Rozptyľujúci efekt zahrievania. Sú to masti a balzamy obsahujúce gáfor, extrakt z korenia, hadie jedy, korenie.
 • Protizápalové účinky - masti s ibuprofenom, indometacín, voltarénový gél, dolgitový krém, náplasť s voltarenom a ďalšie.
 • Iba analgetický účinok, napr. Náplasť Versatis lidokainu.

Omamné látky proti bolesti

Pri silnej bolesti sa niekedy používajú lieky obsahujúce silné omamné látky. Silné lieky v našej krajine nie sú v liečbe bolesti chrbta rutinou. Lieky obsahujúce slabé opioidné analgetiká sa však môžu predpisovať na bolesť, ktorá sa nekončí konvenčnými prostriedkami. Sú to kodeín, tramadol a kombinované lieky obsahujúce kodeín - Sedalgin Neo, Pentalgin N, Piralgin a ďalšie. Z lekárne sa prepúšťajú iba na lekársky predpis.

Svalové relaxanciá

Sirdalud, Midokalm, baklofen. Pridávajú sa k liečbe, ak existuje myofasciálna zložka bolesti alebo ak počas niekoľkých dní nedochádza k účinkom liekov proti bolesti..

antikonvulzíva

Mnoho ľudí sa čuduje, prečo sú pri liečbe radiiculitídy predpisované lieky na epilepsiu. Nebudeme popisovať mechanizmus ich pôsobenia, ale také lieky, ako je Finlepsin a modernejší pregabalín a Gabapentin, sa veľmi dobre vyrovnajú s neuropatickou bolesťou a tiež znižujú parestéziu, necitlivosť, svalové kŕče..

Preparáty pre křupavku

Sú to lieky obsahujúce glukozamín a chondroitín sulfát. Sú určené na zlepšenie metabolických procesov v chrupavkách vrátane medzistavcových platničiek. Sú to lieky ako DONA, Arthra, Alflutop, Teraflex, Structum, Rumalon, Chondroitín. K dispozícii vo forme injekčných roztokov a vo forme tabliet a kapsúl, ako aj mastí. Používajú sa dlhé kurzy v období klesajúcich exacerbácií.

Lieky, ktoré zlepšujú vedenie nervových impulzov

Určené, keď kompresia nervových koreňov vedie k zhoršenej citlivosti. Patria sem lieky skupiny B (milgamma, combilipen, neuromultivitída), ako aj lieky proti anticholinesteráze Prozerin, Neuromidin.

Nedrogová liečba

režim

Počas obdobia exacerbácie sa odporúča mierny režim s obmedzeným zaťažením a nadmernými pohybmi v chorej chrbtici. Posteľ je možná na krátky čas, 1-2 dni, potom lekári stále odporúčajú pohybovať sa. Odporúča sa nosiť špeciálny bedrový korzet alebo krčný golier..

fyzioterapia

Dobrý účinok dáva aplikátor Kuznetsov

Cvičebná terapia sa odporúča začať v období ustupujúcej exacerbácie a pokračovať intenzívnejšie, keď bolesť úplne zmizla. Na chrbte je veľa cvičení, je lepšie zvoliť si ich spolu s lekárom alebo sa zapojiť do špeciálnych liečebných skupín. Hlavným cieľom cvičení pri liečbe výčnelkov disku je posilnenie svalovej kostry obklopujúcej chrbticu. V takom prípade by ste sa mali vyhnúť nadmernému zaťaženiu chrbtice..

Ak hovoríme o krčnej chrbtici, sú tu prijateľné izometrické cviky - to znamená, statické svalové napätie bez pohybu hlavy (opierajúc sa o naše ruky, postupne namáhame všetky skupiny krčných svalov)..

Pokiaľ ide o driekovú bedru, takmer všetky cvičenia sa vykonávajú ležiace alebo stojace na všetkých štyroch, tj bez axiálneho zaťaženia. Veľmi dobré cvičenia vykonávané vo vode, alebo len plávanie zadarmo.

Je potrebné stanoviť, aby sa cvičenia vykonávali každý deň, a to aj pri dosahovaní dlhodobej remisie choroby. Pozri cvičenia na osteochondrózu.

Masáž a manuálna terapia

Pri vystupovaní disku nie sú masážne a manuálne techniky kontraindikované. Pomáhajú zmierniť svalové kŕče a znižujú bolesť, zlepšujú krvný obeh a metabolické procesy v patologickej oblasti. Musíte však dôverovať skutočne skúsenému pánovi.

Masáž sa môže začať už v období ukončenia exacerbácie, počnúc relaxačnými technikami a postupne sa prechádza k intenzívnejším.

„Bridge“ - na roztiahnutie chrbtice.

Dobrý manuálny terapeut začne liečbu až po preštudovaní všetkých obrázkov a tomogramov.

Vymknúť

Protahovacie techniky tiež pomáhajú eliminovať kompresiu nervových koreňov. Na natiahnutie chrbtice existujú špeciálne stoly. Existujú tiež metódy podvodnej trakcie.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické účinky sú pri liečbe výčnelkov veľmi populárne. Môže byť priradená už v akútnom období. Používajú sa diadynamické prúdy (DDT), elektroforéza a fonoforéza rôznych protizápalových a analgetických liekov, ultrazvuk, parafínové kúpele..

Kúpeľná liečba

Liečba sanatória je indikovaná bez zhoršenia ochorenia. Zvyčajne sa používajú rôzne metódy - cvičebná terapia, masáž, fyzioterapia, bahenná terapia, radónové a sírovodíkové kúpele, ďalšie procedúry.

Invazívne liečby

Štiepanie vyvoláva bolesti

Pri silnej bolesti je možné štiepenie tzv. Spúšťacích zón, tj oblastí s najväčšou citlivosťou počas búšenia srdca. Pacienti túto blokádu často nazývajú. Najčastejšie sa blokády vykonávajú pri liečbe výčnelkov v bedrovej oblasti. Zvyčajne sa zavádza liečivá zmes anestetík, glukokortikoidných hormónov, vitamínov B. Účinok je dobrý, ale krátkodobý.

Epidurálna anestézia

Anestetika sa vstrekuje do subdurálneho priestoru miechového kanála. Pri výčnelkoch sa zriedka vykonáva v prípadoch, keď je bolesť úplne odstránená. Účinkuje anestéziológ.

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Operácia výčnelkov je mimoriadne zriedkavá. V posledných rokoch sa objavili minimálne invazívne techniky na odhalenie jadra disku za účelom zníženia jeho veľkosti. Princíp je jasný: pomocou nejakého fyzikálneho faktora je časť jadra zničená, tlak vo vnútri disku klesá a výčnelok je vďaka svojim elastickým vlastnostiam stiahnutý späť do svojej pôvodnej polohy.

Takáto operácia sa nazýva nukleoplastika alebo perkutánna discektómia. Podstata zásahu: pod kontrolou zariadenia je na disk privedená špeciálna kanyla, pozdĺž ktorej je vodič s nejakým deštruktívnym druhom energie.

 • Nukleoplastika studenej plazmy.
 • Laserové odparovanie.
 • Rádiofrekvenčná ablácia.
 • Hydroplastika (jadro je zničené silným tlakom tekutiny).

Takáto operácia sa vykonáva bez rezov, v lokálnej anestézii, môže sa vykonávať ambulantne, nevyžaduje sa dlhá doba zotavenia.

Bedrové výčnelky

Čo je bedrový výčnelok?

Diagnóza bedrového výčnelku znamená, že ste na polceste do prietrže. A skutočne to tak je. Preto, aby prietrž neprichádzala k prekvapeniu a nevznikla otázka - odkiaľ prišla - stojí za to brať problém vážne a výbežok považovať za dozrievajúcu prietrž. Jediný rozdiel medzi nimi je, že výstupok je deformácia plášťa disku a prietrž je už roztrhnutím plášťa a vyčnievaním časti jadra von.

Bedrová chrbtica pozostáva z piatich stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky. Počet stavcov a diskov ide zhora nadol. Bedrové stavce sú označené latinským písmenom „L“ - od latinského slova „Lumbus“ - dolnou časťou chrbta a číslicou sériového čísla od 1 do 5 - L1, L2, L3, L4, L5. Disky sú označené inak. Pomlčka udáva, ako to bolo, medzi ktorými stavcami je disk: L1 - L2, L2 - L3, L3 - L4, L4 - L5, L5 - S1. „S“ znamená „Sacrum“ - krížovú kosti. V závislosti od toho, ktorý disk je ovplyvnený a v ktorom smere vyčnieva - dozadu alebo zo strany, príznaky bedrového výčnelku budú závisieť..

Výčnelok sa vyskytuje v segmentoch s najväčšou pohyblivosťou. Ak je mobilita vyššia, opotrebenie je vyššie. Preto sú disky L4 - L5 a L5 - S1 najčastejšie zasiahnuté, ostatné - menej často.

Zóna inervácie bedrových segmentov

Príznaky bedrového výčnelku

S rozvojom choroby príznaky bedrovej výčnelky dlhodobo existujú v slabej forme, takže toľko pacientov jednoducho nepripisuje dôležitosť a pripisuje tieto pocity únave. Intenzívnejšie procesy však zvýrazňujú príznaky..

Bolesti dolnej časti chrbta. Nepokoj sa postupne premení na bolesť. Stáva sa silnejším a vyskytuje sa častejšie. Pohyby v dolnej časti chrbta sú bolestivé. Bolesť časom prechádza na nohy.

Bolesť v nohách. Pohodlie a bolesť sa šíria od spodnej časti chrbta po zadok a potom môžu tiež zachytiť nohy. Niekedy sa vyskytnú brnenie a znecitlivenie, niekedy - pocity alebo kŕče alebo kŕče.

Bolesti chrbta. To, čo hovoríme hovorové „výhonky v dolnej časti chrbta“, môže byť často dôkazom vyčnievania. Oslabenie tkaniva disku vedie k účinkom na nervy, ktoré môžu spôsobiť akútnu aj bolesť v dolnej časti chrbta.

Svalová slabosť. Pri dlhodobej neprítomnosti liečby môže výstupok viesť k zhoršenej motorickej aktivite nôh a oslabeniu ich svalovej sily.

To samozrejme nie sú všetky príznaky bedrového výčnelku. Ochorenie sa prejavuje aj vo forme bolesti v bruchu a hypochondriu, stuhnutosti celého chrbta a iných ochorení. Mali by sa však posudzovať iba v spojení s inými prejavmi. Pretože tieto príznaky môžu byť prejavmi iných chorôb.

Ak sa väčšina uvedených príznakov zhoduje s vašimi pocitmi, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom o presnej diagnóze!

Príčiny bedrových výčnelkov

K výčnelkom dochádza na pozadí dystrofických procesov v diskoch, najmä pri osteochondróze, ktorá vedie k deplécii tkaniva chrupavky. Disk postupne stráca svoju pružnosť a v jeho škrupine sa začínajú objavovať praskliny, ktoré časom povedú k prasknutiu a prietrži.

Okrem dystrofie sa vyskytuje aj dysplázia, najčastejšie je vrodená, menej často sa vyskytuje počas rastu. Dysplazia je kaz v tkanive medzistavcovej platničky, jej slabá stránka.

Skolióza a ďalšie zakrivenia chrbtice vytvárajú lokálne preťaženie chrbtice a tvoria miesto budúceho vyčnievania.

Záťaže. Nadmerné športy a pravidelné pracovné zaťaženie majú výrazný vplyv na disky..

Nízka mobilita. Rovnako ako nadmerná aktivita, aj nečinnosť vedie k patológii medzistavcových platničiek. Toto sú dva póly patológie..

Nevhodná poloha. Ak na pracovisku sedíte v nepohodlnej stoličke alebo počas spánku vám matrac neumožňuje relaxáciu chrbta, je zaručený bedrový výčnelok.

Štatistiky hovoria, že bolesť v dôsledku výčnelku sa často vyskytuje v strednom veku. V mladom alebo vyššom veku, dokonca aj v prípade, že je na MRI vyčnievanie, sa oplatí analyzovať ďalšie možné príčiny bolesti, napríklad myofasciálny syndróm. Jeho prejavy sú často zamieňané s prejavmi vyčnievania.

Liečba výčnelku bedrovej kosti

Prvá vec, ktorá sa má vyskytnúť, keď sa vyskytne bolesť, je zníženie záťaže na minimum a, samozrejme, konzultácia s lekárom. Otázka - na ktorú?

Hlavnou liečbou na vyčnievanie bedrovej chrbtice je manuálna terapia. Je to ako antibiotikum na zápal pľúc - bez toho sa môžete obísť. Iné prostriedky nápravy sú tiež dobré. Vedľajšou liečbou sú však metódy, ako sú masáže, lieky, fyzioterapia a cvičebná terapia. Pamätať! S vyčnievajúcim driekom je hlavná vec manuálna terapia. Preto musíte kontaktovať chiropraktika.

Na klinike „Spina Zdorova“ používame všetky metódy liečby vyčnievania bedrovej chrbtice, ktoré sú k dispozícii pre miernu manuálnu terapiu:

Liečba bedrového výčnelku

Výčnelok diskovej bedrovej chrbtice je najbežnejšou patológiou štruktúry pohybového aparátu. Vedie to k výraznému zhoršeniu kvality ľudského života a pri absencii liečby môže dôjsť k zdravotnému postihnutiu. Je veľmi dôležité včas diagnostikovať patológiu v skorých štádiách vývoja, pretože to pomôže viesť účinnú konzervatívnu terapiu bez chirurgického zákroku..

Ako sa vyvíja?

Medzi stavcami sú chrupavkové štruktúry medzistavcových platničiek. Vykonávajú dôležitú funkciu tlmenia a znižujú zaťaženie celého hrebeňa ako celku. Disky sa skladajú z 2 častí:

 • Vláknité jadro - stredná časť medzistavcového disku, ktorý je predstavovaný chrupavkou, má viskóznu konzistenciu.
 • Vláknitý prsteň - umiestnený na periférii a pozostáva zo silných vláknitých vlákien (spojivového tkaniva).

Výčnelok medzistavcových platničiek je výčnelok, ktorý sa podobá prietrži, ale k jeho tvorbe dochádza bez porušenia vlákien vláknitého prstenca. Výsledný výstupok je naplnený látkou buničitého jadra. Mechanizmus vývoja (patogenéza) výčnelku bedrovej chrbtice obsahuje 2 hlavné zložky:

 • Zvýšené zaťaženie medzistavcových platničiek, v dôsledku čoho sa zvyšuje tlak hmoty vláknitého jadra na vlákna vláknitého prstenca, po čom nasleduje výčnelok..
 • Pokles pevnosti vlákien spojivového tkaniva vláknitého prstenca, čo vedie k tvorbe výčnelku (výčnelku) na pozadí mierneho zvýšenia záťaže.

Súčasná implementácia zložiek mechanizmu rozvoja patologického stavu je dôvodom rýchlej a výraznej tvorby výčnelkov bedrovej chrbtice. Následne môže dôjsť k rozpadu vlákien vláknitého kruhu v vyčnievajúcej oblasti, v dôsledku čoho sa vytvorí prietrž.

príčiny

Výčnelok bedrovej chrbtice je polyetiologický stav. K implementácii komponentov mechanizmu rozvoja patológie dochádza v dôsledku vplyvu veľkého množstva provokačných faktorov, z ktorých najbežnejšie sú:

 • Dedičná predispozícia, ktorá určuje pokles sily vlákien vláknitého kruhu, položená na genetickej úrovni. Táto vlastnosť sa zvyčajne dedí od rodičov k deťom a môže viesť k tvorbe výčnelkov už v mladom produktívnom veku..
 • Systematické statické zaťaženie bedrovej chrbtice - dlhodobý pobyt osoby na nohách alebo v sede, ktorý je niekedy spojený s vlastnosťami odbornej činnosti (chirurgovia, programátori, vodiči)..
 • Výrazné dynamické zaťaženie chrbtice spojené so zdvíhaním a pohybom závaží.
 • Predchádzajúce poranenia miechy, ktoré spôsobili zmenu anatomického pomeru rôznych štruktúr a tiež vyvolali trofické narušenie (výživu) vlákien vláknitého prstenca so znížením ich sily.
 • Vrodené alebo získané malformácie rôznych štruktúr pohybového aparátu, ktoré vedú k porušeniu pomeru a zakrivenia chrbtice - ploché nohy, zhoršené držanie tela vo forme lordózy, kyphosis.
 • Zmeny štruktúry chrbtice súvisiace s vekom, ktoré sa vyznačujú podvýživou a rozvojom poškodenia tkanív (degenerácia). Pravdepodobnosť vývoja výčnelku bedrovej chrbtice sa po 45 rokoch významne zvyšuje.
 • Zvýšenie ľudskej hmotnosti, čo vedie k významnému zvýšeniu zaťaženia bedrovej chrbtice.

Znalosť provokujúcich faktorov je veľmi dôležitá pre vykonávanie preventívnych opatrení zameraných na prevenciu rozvoja patologického stavu v budúcnosti.

klasifikácia

Moderná klasifikácia zahŕňa rozdelenie výčnelkov lumbálnej chrbtice na druhy v závislosti od niekoľkých kritérií. Charakterom a morfologickými znakmi zmien sú:

 • Lokalizovaný výčnelok - výčnelok sa vytvára v medzistavcovej platničke, ktorá je nasmerovaná jedným smerom.
 • Kruhový výstupok - výstupok pokrýva celý vláknitý prsteň, vystupuje rovnomerne vo všetkých smeroch.

V závislosti od smeru vytvoreného výčnelku sú výčnelky rozdelené do nasledujúcich typov:

 • Zadný typ - výstupok nasmerovaný dozadu (späť).
 • Bočný typ - smer vyčnievania do strany.
 • Predný typ - výstupok je tvorený prednou časťou.
 • Stredný typ - vytvorený výčnelok je nasmerovaný do stredu, môže stlačiť miechu.

Moderná klinická a morfologická klasifikácia výčnelku bedrovej chrbtice umožňuje priradiť primeraný smer terapeutickým opatreniam. Je to spôsobené skutočnosťou, že výber chirurgického zákroku alebo konzervatívnej liečby závisí od formy a typu výčnelku..

Príznaky vyčnievania disku z bedrovej chrbtice

Tvorba vyčnievania medzistavcových platničiek po dlhú dobu sa nemusí prejaviť. S postupujúcim patologickým procesom a zväčšovaním výbežku dochádza k kompresii nervových vlákien koreňov miechy a v tkanivách dochádza k zápalovej reakcii, ktorá spôsobuje výskyt nasledujúcich príznakov:

 • Bolesť v bedrovej oblasti hrebeňa je najbežnejším príznakom, bolesť môže byť konštantná alebo akútna, periodická, vo forme „bolesti chrbta“ v chrbte. Výskyt bolesti vyvoláva statické alebo dynamické zaťaženie chrbtice, lokálnu hypotermiu.
 • Porušenie citlivosti kože dolných končatín a zadku, ktoré sa zvyčajne objavuje na jednej strane a vyznačuje sa pocitom znecitlivenia, mravčenia.
 • Znížená svalová sila v nohách spôsobená kompresiou motorických nervových vlákien koreňov miechy a zhoršeným impulzným vedením v nich..
 • Zmena funkčného stavu panvových orgánov, ktorá sa prejavuje zhoršenou močením, je aktom defekácie a je výsledkom narušenej inervácie zodpovedajúcimi nervovými vláknami stlačených koreňov miechy..
 • Bledosť alebo sčervenanie (hyperémia), zvýšené potenie kože dolných končatín v dôsledku kompresie autonómnych nervových vlákien..

Klinické prejavy sa zvyčajne neobjavujú okamžite, ale postupne, po dlhú dobu. Pacient nemôže presne určiť čas nástupu príznakov vyčnievania bedrovej chrbtice.

diagnostika

Na základe klinických prejavov môžeme dokázať iba prítomnosť problémov s chrbticou, čo vedie ku stlačeniu rôznych nervových vlákien koreňov miechy. Podobné príznaky sa vyskytujú pri osteochondróze, prietrži lumbálnej chrbtice. Na overenie choroby, určenie lokalizácie, povahy a závažnosti zmien je priradená objektívna štúdia, ktorá obsahuje nasledujúce vizualizačné techniky:

 • X-ray chrbtice je bežná a cenovo dostupná technika, ktorá umožňuje detekovať hrubé zmeny v štruktúrach chrbtice.
 • Počítačová tomografia je röntgenové vyšetrenie s vrstvovým skenovaním tkanív miechy, ktoré má vysoké rozlíšenie a umožňuje detekovať minimálne zmeny medzistavcových platničiek. Diagnostická metóda sa osvedčila na včasnú diagnostiku patológie vo veľmi raných štádiách vývoja, ako aj v pochybných prípadoch, keď iné zobrazovacie metódy neumožňujú spoľahlivo stanoviť diagnózu..
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie je snímanie tkanív po vrstvách, pri ktorých sa na ich vizualizáciu používa jadrový rezonančný efekt v silnom magnetickom poli. Štúdia je drahšia, ale keď sa vykonáva, nie je na ľudskom tele žiadna záťaž žiarením. Aplikácia tejto techniky je vylúčená v prítomnosti kovových implantátov v tele skúmanej osoby.

Na stanovenie závažnosti a povahy funkčných zmien v ľudskom tele sú predpísané ďalšie laboratórne (diagnostická krv, moč, hemogram, biochemické testy pečene, testy obličiek), inštrumentálne (fluorografia, ultrazvuk) a funkčné (elektrokardiografia, elektroencefalografia) diagnostické metódy. Na základe výsledkov všetkých štúdií lekár stanoví diagnózu podľa modernej klinickej klasifikácie. To umožňuje zvoliť si vhodný smer terapeutických opatrení.

Ako liečiť diskový výčnelok lumbálnej chrbtice

Liečba výčnelku lumbálnej chrbtice je zameraná na obnovenie integrity zmenených medzistavcových platničiek, zníženie závažnosti zápalovej reakcie v tkanivách a tiež na obnovenie funkčného stavu poškodených nervových vlákien koreňov miechy. Na tento účel je predpísaná konzervatívna terapia a chirurgický zákrok. Konzervatívna liečba bez chirurgického zákroku umožňuje výrazne zlepšiť stav osoby, zatiaľ čo úplné obnovenie tvaru medzistavcovej platničky sa nedá dosiahnuť. Zahŕňa niekoľko oblastí:

 • Všeobecné odporúčania - odmietnutie zlých návykov, normalizácia práce a odpočinku, dostatočná fyzická aktivita, obmedzenie nadmerného dynamického alebo statického zaťaženia chrbtice, vyvážená strava s dostatočným príjmom vitamínov a minerálov.
 • Liečba - predpisujú sa nesteroidné protizápalové lieky (Ketanov, Nimesil, Diclofenac), ktoré môžu znižovať zápal a bolesť, chondroprotektory (Chondroitin, Teraflex) na obnovu chrupavkových štruktúr chrbtice, vitamíny B, ktoré môžu zlepšiť stav nervových vlákien..
 • Fyzioterapia - vplyv určitých tkanív na tkanivo chrbtice. Lekár predpisuje elektroforézu, magnetoterapiu, ozokerit, bahenné kúpele.
 • Fyzioterapeutické cvičenia - špeciálne cvičenia pre chrbát, ktoré sú predpísané iba v období remisie a umožňujú vám posilniť štruktúru chrbtice..

Konzervatívna liečba umožňuje znížiť závažnosť patologických prejavov, zlepšiť stav človeka a tiež spomaliť progresiu choroby. Je predpísané v počiatočných fázach tvorby výčnelku bedrovej chrbtice, ako aj vtedy, keď nie je možné vykonať operáciu. Lieky a iné metódy konzervatívnej liečby sa zvyčajne predpisujú 2-krát ročne (na jeseň a na jar). Radikálna liečba vyčnievania bedrovej chrbtice zahŕňa chirurgický zákrok. Je predpísaný na vyrezanie výčnelku s následnou plastickou chirurgiou, ak je to potrebné, a vykonáva sa pomocou 2 hlavných metód:

 • Otvorený prístup s veľkou disekciou kože a mäkkých tkanív v chrbtici s výčnelkom.
 • Dekompresia je minimálne invazívna technológia, ktorej podstatou je zničenie výčnelku pomocou špeciálneho zariadenia.

Výber smeru terapeutických opatrení vykonáva ošetrujúci lekár na základe všetkých výsledkov štúdie. Pomocou konzervatívnej terapie je možné dosiahnuť dlhodobú remisiu (zlepšenie). Ak nedôjde k zlepšeniu, predpisujú sa časté relapsy, invazívne zásahy.

Prognóza včasného začiatku liečby je priaznivá. Vo väčšine prípadov je možné vyhnúť sa prevádzke a dosiahnuť dlhodobé zlepšenie. Pri neprítomnosti adekvátnej liečby sa výčnelok premení na prietrž, ktorá významne zhoršuje prognózu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba miechy

Pažerák
Bolesť chrbtice siahajúca až po krk a dolnú časť chrbta je známa ľuďom rôzneho veku. Pre niektorých sa tento problém javí ako nepríjemné nedorozumenie a pre iných je bolesť chrbtice neustálym nepohodlím, úzkosťou a napätím, ktoré si vyžaduje liečbu..

Ako poraziť strašnú chorobu zvanú myóm pomocou ľudových prostriedkov, to veľa nevie. Je však možné liečiť fibroidy maternice propolisom a medom. Tí, ktorí tieto lieky užívali, tvrdia, že sú veľmi efektívni.
Čo je to laparoskopia pupočnej kýly?Laparoskopická hernia sa nazýva hernioplastika. V Medical Center +31 hernioplastiku vykonávajú skúsení odborníci. Cena pupočníkovej hernie laparoskopie, ktorá sa vykonáva s nami, je pomerne rozumná a dostupná pre široké spektrum pacientov..