loader

Hlavná

Pažerák

Cervikálny výčnelok

Prečítajte si ďalšie články:

Lekári našej kliniky

Doktor lekárskych vied, profesor
Zodpovedajúci člen Ruskej akadémie prírodných vied
hlavný lekár
neurológ-vertebrologist

Zástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.

Zástupca vedúceho lekára, neurológ, chiropraktik

Výčnelok disku krčnej chrbtice je jednou z najnebezpečnejších odrôd tejto choroby. Chrbtica v krku je slabá a zraniteľná, prechádza ňou veľké množstvo nervových kanálov. Ak dôjde k malej zmene na diskoch, vyskytne sa tu silná bolesť, choroba postupuje rýchlo, čo vedie k nebezpečným komplikáciám a dokonca k invalidite.

Ako vzniká

K výčnelku krčnej chrbtice c5 c6 dochádza v dôsledku degeneratívnych a dystrofických zmien v medzistavcových platničkách. Ak ich vonkajší krúžok nedostane potrebnú výživu a hydratáciu, stráca elasticitu, stáva sa krehkým a nemôže udržať svoj tvar. Pod tlakom stavcov sa disk stáva plochejším a začína prekračovať anatomické limity.

príčiny

Narušenie výživy diskov je spojené so zmenou činnosti tkanív obklopujúcich chrbticu, z ktorých medzistavcové platničky dostávajú potrebné užitočné látky, a nie prostredníctvom ciev. Podľa toho dochádza k výčnelkom krčných stavcov v dôsledku metabolických porúch krčnej chrbtice. V tejto súvislosti hrá významnú úlohu dedičný faktor, ktorý určuje štruktúru chrbtice, zloženie chrupavkového tkaniva a stav obehového systému. Medzi príčiny choroby sa tiež hovorí:

 • porušenie činnosti vnútorných orgánov;
 • hormonálne patológie;
 • metabolické ochorenie;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • choroby chrbtice (osteochondróza, reumatizmus, skolióza, kyfóza, lordóza);
 • nesprávne držanie tela;
 • poranenia krku;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • nedostatok výživy s vitamínmi a minerálmi potrebnými pre štruktúru chrupavky.

príznaky

Miechový kanál je úzky, preto sa výčnelok krčnej chrbtice na rozdiel od výčnelkov iných častí chrbtice objavuje pomerne skoro. V tomto prípade pacient zažije:

 • bolesť v krku a ramenách;
 • tuhosť pri ohýbaní a otáčaní hlavy;
 • časté bolesti hlavy, závraty, poruchy zraku vo forme múch a tmavé škvrny pred očami;
 • Podráždenosť;
 • brnenie v rukách, necitlivosť a chvenie v nich;
 • skoky v krvnom tlaku.

Čo je choroba nebezpečná?

Výčnelok v krčnej oblasti vedie k zápalovým ochoreniam chrbtice a okolitých tkanív v tejto oblasti. To je dôvod rozvoja kýly chrbtice. Okrem toho výčnelok disku vytlačí krvné cievy a nervy, a preto je narušený mozog. To je plné vážnych zranení až do mŕtvice. Vyvíjaním tlaku na miechu môže výčnelok spôsobiť paralýzu a paralýzu, zhoršené fungovanie vnútorných orgánov..

diagnostika

Ak sa vyskytnú vyššie uvedené príznaky, musíte bezodkladne navštíviť neurológa. Za predpokladu, že bude vyčnievať, nasmeruje pacienta najskôr na röntgen. Toto jednoduché a lacné vyšetrenie ukáže, či existuje patológia, po ktorej sa jeho štúdia najúčinnejšie uskutoční pomocou magnetickej rezonancie. Poskytne komplexné informácie o veľkosti výčnelku, smere výstupu z disku, stave stavcov a okolitých tkanív. Informatívne metódy sú tiež myelografia (röntgenové vyšetrenie s použitím kontrastného média) a počítačová tomografia. Sú predpísané podľa potreby ako doplňujúce štúdie..

Na identifikáciu príčin ochorenia môže byť stále potrebné vykonať biochemický krvný test, ktorý ukáže prítomnosť zápalových procesov v tele a stupeň asimilácie látok dôležitých pre chrupavku. Ak máte podozrenie na hormonálne ochorenie, musíte urobiť samostatný krvný test.

liečba

 • Pri liečbe výčnelku v krku je dôležité znehybniť túto časť chrbtice, pre ktorú sa používajú špeciálne upevňovacie goliere.
 • Liečba liekom pomáha zmierniť bolesť, zápal a opuch. Na zlepšenie výživy chrupavky sa predpisujú chondroprotektory, lieky stimulujúce krvný obeh a vitamíny.
 • Veľkú úlohu pri obnove chrbtice zohrávajú masáže, fyzioterapia, špeciálna súprava cvičení. Pomáhajú zlepšovať výživu medzistavcových platničiek, uvoľňujú a napínajú chrbticu.

prevencia

Môžete sa vyhnúť zmenám medzistavcových platničiek pri dodržaní jednoduchých pravidiel:

 • posilňujú svaly krku;
 • Vyvarujte sa náhlym pohybom
 • pozorovať správne držanie tela;
 • jesť racionálne, ak je to potrebné, prijať ďalšie vitamínové a minerálne komplexy;
 • na kontrolu chronických chorôb bez komplikácií.

Vzhľadom na to, že výčnelky sa vyskytujú častejšie s vekom, lekári odporúčajú všetkým ľuďom starším ako 40 rokov, aby sa podrobili pravidelným preventívnym vyšetreniam chrbtice..

Dohodnite si stretnutie s lekárom

Je dôležité pochopiť, že liečbu by mal vykonávať iba lekár, špecialista, ktorého nájdete na kontakte s lekárskym strediskom Doctor Yavid Medical Center.

telefonicky v Petrohrade:

alebo uskutočnením bezplatného hovoru Whatsapp:

Pamätajte: ak máte obavy z bolesti chrbta, mali by ste okamžite začať s liečbou.!

Kliknutím na tlačidlo „Odoslať“ vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním mojich osobných údajov, aby som zaistil možnosť odpovede na moju kontrolu. Osobné údaje sa spracúvajú v súlade s platnými právnymi predpismi Ruskej federácie (Federálny zákon Ruskej federácie z 27. júla 2006 č. 152-ФЗ „O osobných údajoch“)..

Recenzie pacientov

Dmitrij Alekseevič!
Ďakujem za mnoho rokov priateľstva, za ľudský prístup a pochopenie všetkých problémov.
Som veľmi rád, že som sa s vami stretol pred mnohými rokmi, nielen ako lekár, ale aj ako veľmi dobrý človek! Rád s vami budem ďalej komunikovať, bez ohľadu na to, či som chorý alebo nie. Ja zase, ak vám môžem pomôcť s akýmikoľvek otázkami. Ešte raz ďakujem.

Ďakujem Yavidovi Dmitrijovi Alekseevičovi! Pre svoje zlaté ruky, citlivý prístup a pozornosť ku každému pacientovi. Dmitrij Alekseevič, dávate ľuďom zdravie, ktoré sa nedá vysvetliť slovami, môžete to len cítiť. Ďakujem, že ste tam! Veľa šťastia, prosperity a dobrého zdravia! S pozdravom Vera Buinova Olga Nikolaevna! Ďakujeme vám za vynikajúci prístup k zákazníkom, za vašu reakciu a láskavosť. Je veľmi pekné prísť na kliniku a vidieť príjemného, ​​priateľského správcu.

S pozdravom Buinova Vera

Som rád, že som vás našiel, Dmitrij Alekseevič! Teraz som muž, nie tvor, ktorý žije od liekov proti bolesti a liekov proti bolesti! Blaho vás a celého vášho tímu. poďakovať!

Chcem sa tiež poďakovať odborníkom kliniky, osobne, Dmitrij Alekseevič. Pred tromi rokmi absolvoval kurz masáží, ihiel a plechoviek. Predtým som bol mučený chrbtom, na tri roky si už skoro nepamätám. Každé ráno robím odporúčanú skupinu cvičení (15 minút).

Výčnelok krčnej chrbtice

Výčnelok krčnej chrbtice je posunutie (dislokácia) progresívneho medzistavcového disku. Ďalší výstupok môže viesť k vytvoreniu prietrže. V skutočnosti je vyčnievanie krčnej chrbtice počiatočnou fázou prietrže. V tomto prípade je vnútornou časťou disku želatínové jadro, nepresahuje vláknitý kruh a neporušuje ho..

Výčnelok krčka maternice. príčiny

Prítomnosť tohto ochorenia sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Najväčšie nebezpečenstvo však predstavuje vyčnievanie krčnej chrbtice. Pretože hlavné krvné cievy, tepny, nervové vlákna a cesty sú sústredené v krku, nachádzajú sa tu aj priedušnice, krčka miecha a pažerák..

Ak sa výčnelok medzistavcových platničiek krčnej chrbtice vyvinie na prietrž, objaví sa štípanie, ako aj stagnácia, narušenie krvného obehu, problémy s citlivosťou.

Je dôležité si uvedomiť, že mozog sa nachádza v tesnej blízkosti, preto sa v prípade kýly vyvíja výživa nervových buniek. Z toho môžeme vyvodiť záver, že včasná diagnóza je dôležitá. A tiež následná liečba v tejto fáze bude mať priaznivý vplyv na zdravie a vedie k liečbe chrbtice.

Výčnelok krčných stavcov, rovnako ako akýkoľvek iný, nie je nezávislou formou choroby. Výčnelok disku (15 s1) krčnej chrbtice sa vždy vytvára v dôsledku degeneratívnych-dystrofických procesov, ktoré sú charakteristické pre stavce a medzistavcové platničky. V tomto prípade dochádza k deplécii chrupavkového spojivového tkaniva. Osteochondróza je hlavné ochorenie, ktoré môže viesť k objaveniu deštrukčných procesov, ako aj k tvorbe výbežkov..

Existujú tiež časté prípady, keď sa príčinou vyčnievania krčnej chrbtice stali vrodené deformácie a tiež sa získali napríklad skolióza, lordóza alebo kyphosis. Často s diagnózou vyčnievania na pozadí osteoporózy, keď dochádza k zriedkavému pôsobeniu kostného tkaniva stavcov v dôsledku zranení, nádorov primárneho alebo metastatického, zhubného alebo benígneho..

Výčnelok v krčnej chrbtici má predispozičné faktory. Medzi hlavné patria:

 • Podvýživa, zlá strava;
 • Oslabená imunita;
 • Zaťažený dedičnosťou;
 • Nadmerné preťaženie, prepätie, fyzická aktivita;
 • Nedostatok cvičenia, sedavý spôsob života;
 • podchladenie;
 • Byť v anatomicky nesprávnej polohe, nepohodlnej polohe tela.

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Krčka chrbtice pozostáva zo 7 stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky. Vzhľadom k tomu, že krk reguluje rotáciu hlavy, chrbtový stĺp má svoje anatomické vlastnosti. Medzi hlavné patria: krehkejšie stavce, hojnosť chrupavkových medzistavcových tkanív, zvýšená pohyblivosť, flexibilita chrbtice a celková nestabilita oddelenia. Krčková oblasť je tiež vystavená veľkému zaťaženiu v dôsledku mobility a vykonávania konštantných pohybov. Keď sa chrbtice opotrebujú, vytvárajú sa výčnelky, ktoré spôsobujú kompresiu chrbtového mozgu, ako aj jeho koreňov. Ak hovoríme o príznakoch vyčnievania krčnej chrbtice, je dôležité vziať do úvahy anatomickú štruktúru krčnej chrbtice, napríklad:

 • Nedostatok diskov v prvom a druhom stavci;
 • Veľká v porovnaní s ostatnými oddeleniami, výška krčných stavcov;
 • Anatomická heterogenita štruktúry stavcov;
 • Schopnosť vykonávať pohyby s veľkou amplitúdou kmitania;
 • Nútenie udržiavať hlavu v správnej polohe;
 • Úzky miechový kanál;
 • Prítomnosť fyziologického ohybu v prednej časti krku - lordóza;

To všetko naznačuje, že aj v prípade minimálneho posunutia disku najmenej o 1 mm to bude mať za následok prejavy klinických príznakov a zhoršené fungovanie chrbtice. Výčnelok príznakov krčnej chrbtice:

 • Lokálne chronické pretrvávajúce bolesti v krku;
 • Vyžarovanie bolesti v ramene, horných končatinách, lopatkách;
 • Svalová slabosť v lakťoch, krku a pažiach;
 • Brnenie, bolesť, pálenie a znecitlivenie v ruke;
 • Vyžarujúca bolesť hlavy, týl;
 • Cervicago alebo cervikalgia;
 • Porušenie pohyblivosti krčnej chrbtice, strata flexibility;
 • Kolísanie krvného tlaku;
 • Poruchy spánku;
 • Znížená citlivosť ramenného pletenca, znížená aktivita horných končatín;
 • Vzhľad kožnej parastézie - nepríjemné kožné pocity v krku;
 • Únava, slza a podráždenosť.

Diagnóza vyčnievania krčnej chrbtice

Najviac informatívne pre diagnostické vyšetrenie je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, tzv. MRI. Toto je bezpečná metóda, ktorá vám umožní určiť veľkosť výčnelku, šírku kanálika chrbtice a zistiť závažnosť zápalových zmien. Často predpísaná CT - počítačová tomografia.

Výčnelok liečby krčných stavcov.

Liečba vyčnievania krčnej chrbtice by mala byť komplexná, zdĺhavá a konzistentná. Po prvé, špecialisti sa uchyľujú k konzervatívnym metódam liečby, medzi ktoré patria:

 • Liečba drogami;
 • Fyzioterapeutický komplex procedúr;
 • masáže;
 • Fyzioterapeutické cvičenia, zdravotná gymnastika;
 • Manuálna terapia;
 • Reflexológia - akupunktúra.

Liečba krčka maternice pomocou masáže a manuálna terapia sú vysoko účinnými prostriedkami v boji proti tejto chorobe. Tento typ postupu by sa však nemal používať v čase exacerbácie choroby. V čase exacerbácií sa susedné zóny masírujú. Napríklad hrudník, horné končatiny, ramenný opasok. Keď je exacerbácia potlačená, špecialista pokračuje do krčnej chrbtice. Procedúra sa vykonáva sedením alebo ležaním na jednej strane. Ak vyčnieva z krčných diskov, liečba zahŕňa niekoľko sedení, každý masážny prvok by mal trvať najmenej päť minút, v budúcnosti by sa mal tento čas predĺžiť.

Masáž a manuálna terapia sú zamerané na zvýšenie krvného obehu, zlepšenie prietoku krvi do vnútorných orgánov, svalov a kostí.

Masáže tiež vedú k zvýšenej pohyblivosti chrbtice, pružnosti. Svalový korzet získa potrebný tón, vytrvalosť pre rôzne druhy záťaže. Liečba vyčnievania krčnej chrbtice pomocou masážnych účinkov vedie k zvýšeniu výživy svalových tkanív, k zvýšeniu citlivosti a k ​​celkovému zlepšeniu tela..

Cvičebná terapia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Súbor wellness cvičení a liečebných cvičení je pravdepodobne najspoľahlivejším prostriedkom v boji proti protruii. Vyčnievanie cervikálnych chrbtových cvičení zahŕňa posilnenie svalov, zvýšenie ich schopnosti odolať stresu, zaťaženia, zvýšenie tónu svalov krku. Zameriavajú sa tiež na zvýšenie pružnosti oddelenia, pružnosti a mobility krčných stavcov. Gymnastika má priaznivý vplyv na liečbu svoriek, zmierňuje opuchy a zvyšuje prietok krvi v krku. Je dôležité si uvedomiť, že hygiena cvičenia je nevyhnutná. V prípade, že vám cvičenie spôsobí pocit nepohodlia, bolesti, stojí za to zastaviť sedenie. Celý komplex by mal byť dohodnutý s ošetrujúcim lekárom.

Vyčnievanie liečby krčných stavcov pomocou cvičebnej terapie zahŕňa naklonenie hlavy, otočenie krku rôznymi smermi, prevrátenie hlavy dozadu a upevnenie krku v tejto polohe tiež zvyšuje flexibilitu oddelenia. Nevykonávajte rotačné pohyby príliš intenzívne a náhle, skôr hladké sklony a zákruty.

Liečba vyčnievania krčnej chrbtice pomocou konzervatívnych metód nie je vždy účinná, z čoho vyplýva potreba chirurgického zákroku. Táto situácia nastáva v situáciách, keď je zaznamenaná progresia výčnelkov. Alternatíva k tomu však našla moderná technológia. Teraz sa používa korekcia laserového výčnelku. Laser pôsobí na tkanivá teplým lúčom, ktorý ich zahreje, vedie k ich zúženiu, v dôsledku čoho sa výstupok zmenšuje a pozoruje sa pozitívny posun v liečbe. Preto je dôležité pamätať na to, že existuje veľa metód na boj proti chorobe, musíte na tom komplexne a systematicky pracovať, výsledok nebude dlho trvať.

Výčnelok krčnej chrbtice

Výčnelok krčnej chrbtice je komplexná a závažná patológia, ktorá sa vyznačuje patologickým výčnelkom medzistavcových platničiek. Ochorenie spravidla progreduje v dôsledku degeneratívnych procesov, ktoré sa vyskytujú v chrbtici.

Výčnelok je často dôsledkom osteochondrózy. Ak sa s ňou nezačne zaobchádzať včas, môže sa vytvoriť medzistavcová prietrž. Lekárske štatistiky sú také, že vyčnievanie krčnej chrbtice sa pozoruje u 60% ľudí starších ako 40 rokov. Za zmienku stojí skutočnosť, že zástupcovia silnejšieho pohlavia sú chorí častejšie.

V dôsledku progresie vyčnievania vyčnieva želatínové jadro medzistavcových platničiek za kostné štruktúry chrbtice. V tomto prípade sa vláknitý krúžok nerozbije.

príčiny

Jedným z hlavných dôvodov rozvoja výčnelku v krčnej chrbtici je osteochondróza, ktorá postihla krčný segment. Vývoj patológie môže tiež vyvolať niektoré choroby, ktoré pacient už trpí: osteoporóza, skolióza atď..

Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku ochorenia:

 • nadváhou;
 • vzpieranie s axiálnym preťažením;
 • ostré zatáčky hlavy (napríklad pri cvičeniach);
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • zle vyvinutá svalová kostra;
 • konštantné zaťaženie chrbtice.

V závislosti na smere, v ktorom je disk premiestnený, lekári rozlišujú 4 typy výčnelkov:

 • medián;
 • chrbtová;
 • paramediální;
 • postranné.

Najčastejšie sa u človeka vyvinie chrbtový alebo paramediálny výčnelok. Obe tieto formy sú veľmi nebezpečné, pretože ich progresia môže viesť ku kompresii miechy a tiež k nervovým koreňom. Bočné alebo centrálne výčnelky sa vyvíjajú v zriedkavých prípadoch a často prebiehajú bez závažných príznakov. Človek často ani netuší, že má takú nebezpečnú patológiu.

stupňa

 1. disk je 75% zničený;
 2. tvorba výčnelkov. Jeho veľkosť nepresahuje 3 mm;
 3. výstupok sa zväčší a dosiahne 5 mm. Ak túto chorobu neodkladne nezačnete liečiť, existuje vysoké riziko vzniku prietrže.

symptomatológie

Príznaky výčnelku priamo závisia od miesta, kde bol patologický výčnelok lokalizovaný, od jeho veľkosti a od toho, či došlo k stlačeniu nervových zakončení a miechy. Pre výčnelok krčka maternice sú charakteristické tieto príznaky:

 • bolesť krku. Zvyčajne sa zosilňuje, ak človek začne robiť náhle pohyby;
 • vo svaloch rúk si človek všimne brnenie, ako aj ich slabosť;
 • svaly krku a ramena sú kŕčovité;
 • pohyblivosť krku je obmedzená.

Ak vyčnievanie diskov stlačilo tepnu, ktorá živí mozog, narušila sa mozgová cirkulácia a objavia sa nasledujúce príznaky:

 • je narušená koordinácia pohybov;
 • Silná bolesť hlavy. Je lokalizovaná hlavne v zadnej časti hlavy;
 • na strane sluchového a vizuálneho aparátu sa prejavujú aj rôzne poruchy;
 • závraty;
 • HELL je nestabilné. Môže najskôr stúpať na vysoké čísla a potom prudko klesať.

diagnostika

Ako správne zaobchádzať s výčnelkom krčka maternice možno preukázať až po vykonaní komplexného vyšetrenia a sú preukázané dôvody, ktoré viedli k progresii tejto patológie. Najbežnejšou diagnostickou metódou v súčasnosti sú CT a MRI. Umožňujú nielen zistiť prítomnosť alebo neprítomnosť patológie, ale tiež určiť veľkosť výčnelku. V závislosti od stupňa rozvinutia výčnelku disku u pacienta, či komprimuje okolité tkanivá a cievy, sa vyberajú konzervatívne alebo chirurgické metódy liečby..

liečba

Ak je vyčnievanie diskov malé, často sa uchýlia k konzervatívnej terapii, ktorá zahŕňa použitie liekov a alternatívnych liečebných metód. Syntetické lieky sa predpisujú na zníženie príznakov vyčnievania disku - odstránenie zápalu, svalového kŕča, bolesti.

 • svalové relaxanciá;
 • fondy, ktorých činnosť je zameraná na zlepšenie mikrocirkulácie krvi v mozgu;
 • protizápalové;
 • lieky proti bolesti;
 • Vitamíny B..

Alternatívne metódy liečby, ktoré eliminujú nielen symptómy patológie, ale tiež zlepšujú stav kostných štruktúr a svalov krčnej chrbtice:

 • masáž. Najčastejšie predpisovaná voda, bodová, terapeutická a vákuum;
 • reflexná terapia;
 • fyzioterapia. Na terapeutické účely sa používajú laserová terapia, UHF, elektroforéza, magnetoterapia;
 • manuálna terapia;
 • cvičenia na zlepšenie cervikálnej mobility. Táto liečebná metóda je veľmi účinná, pretože umožňuje posilniť štruktúru kostí a svalov v tejto oblasti chrbtice. Príprava súboru cvičení sa vykonáva prísne individuálne. Zohľadňuje sa celkový stav pacienta, ako aj znaky patológie. Zvyčajne sa predpisujú cvičenia, počas ktorých nedochádza k axiálnemu zaťaženiu. Je ukázané, že cvičenia sa vykonávajú v ležiacej alebo ležiacej polohe.

K chirurgickému zákroku sa pristupuje, ak konzervatívna terapia nemala požadovaný účinok a príznaky choroby sa iba zhoršili. Tento spôsob sa tiež lieči vyčnievaním krčnej chrbtice, keď výstupok príliš stlačuje miechový kanálik..

Lekári sa teraz uchyľujú k minimálne invazívnym a atraumatickým technikám:

 • nukleoplastika studenej plazmy;
 • kostný blok;
 • laserové odparovanie.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku takého nebezpečného ochorenia, ako je výčnelok, odporúča sa uviesť do praxe nasledujúce odporúčania:

 • denne vykonávajte súbor cvičení;
 • vytvoriť správne držanie tela;
 • normalizovať stravu;
 • znížiť hmotnosť (ak je to potrebné);
 • vylúčiť nadmernú fyzickú aktivitu (je potrebné vykonávať rôzne cvičenia s mierou);
 • Nezdvíhajte bremená príliš ťažké;
 • ak je práca sedavá, musíte si zariadiť malé cvičenia pre seba, na ktorých sa odporúča vykonávať jednoduché cvičenia: zákruty a naklápanie hlavy, kruhové pohyby ramien atď..

Krčné výčnelky

Čo je to krčný výčnelok?

Diagnóza maternicového výčnelku znamená, že ste na polceste do kýly. A skutočne to tak je. Preto, aby prietrž neprichádzala k prekvapeniu a nevznikla otázka - odkiaľ prišla - stojí za to brať problém vážne a výbežok považovať za dozrievajúcu prietrž. Jediný rozdiel medzi nimi je, že výstupok je deformácia plášťa disku a prietrž je už roztrhnutím plášťa a vyčnievaním časti jadra von.

Krčka chrbtice sa skladá zo siedmich stavcov a šiestich medzistavcových platničiek. Obratle a disky pochádzajú z hlavy. Medzi hlavou a prvým krčným stavcom nie sú žiadne disky a tiež medzi prvým a druhým krčným stavcom a začínajú iba medzi druhým a tretím stavcom. Krčné stavce sú označené latinským písmenom „C“, z latinského slova „Cervix“ - krk a číslica sériového čísla od 1 do 7 - C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7. Disky sú označené inak. Pomlčka, ako to bolo, označuje, medzi ktorými stavcami sa disk nachádza: C2 - C3, C3 - C4, C4 - C5, C5 - C6, C6 - C7, C7 - Th1. „Th“ znamená „hrudník“ - hruď.

Výčnelok sa vyskytuje v segmentoch s najväčšou pohyblivosťou. Ak je mobilita vyššia, opotrebenie je vyššie. Preto sú najčastejšie zasiahnuté disky C5 - C6, C4 - C5 a C3 - C4.

V závislosti od toho, ktorý disk je ovplyvnený, v ktorom smere vyčnieva - späť alebo nabok a od toho, čo ovplyvňuje: na stavovcoch, mieche alebo nervoch budú závisieť príznaky vyčnievania krčnej chrbtice..

Zóna inervácie krčných segmentov

Príznaky krčka maternice

S rozvojom choroby sa príznaky vyčnievania krčnej chrbtice nevyskytujú okamžite alebo existujú v slabej forme, takže mnohí pacienti jednoducho neprikladajú tejto úlohe žiadny význam a neprirodzujú únavu v krku. Intenzívnejšie procesy však zvýrazňujú príznaky..

Bolesť v krku. Najprv je cítiť nepohodlie, ktoré sa postupne mení na bolesť. Bolesť sa stáva silnejšou a vyskytuje sa častejšie. Zákruty krku sa tiež stávajú bolestivými. Bolesť niekedy zachytáva týlnu časť a niekedy celú hlavu. V niektorých prípadoch sa objavia závraty..

Bolesť v rukách. Z krku na plecia sa rozšírilo nepohodlie a bolesť a potom klesli zbrane. Objaví sa brnenie a znecitlivenie rúk, niekedy dochádza k miernemu zášklbu svalov predlaktia..

Bolesť v iných častiach tela. Bolesť vyžarujúca na hrudník, hornú časť chrbta, lopatku ramena alebo podpazušie môže tiež naznačovať poruchy medzistavcových platničiek. Pocit tinitu a výskyt „múch“ alebo škvŕn pred očami tiež naznačujú prítomnosť choroby..

Príčiny výčnelku krčka maternice

K výčnelkom dochádza na pozadí dystrofických procesov v diskoch, najmä pri osteochondróze, ktorá vedie k deplécii tkaniva chrupavky. Disk postupne stráca svoju pružnosť a v jeho škrupine sa začínajú objavovať praskliny, ktoré časom povedú k prasknutiu a prietrži.

Okrem dystrofie sa vyskytuje aj dysplázia, najčastejšie je vrodená, menej často sa vyskytuje počas rastu. Dysplazia je kaz v tkanive medzistavcovej platničky, jej slabá stránka.

Skolióza a ďalšie zakrivenia chrbtice vytvárajú lokálne preťaženie chrbtice a tvoria miesto budúceho vyčnievania.

Záťaže. Nadmerné športy a pravidelné pracovné zaťaženie majú výrazný vplyv na disky..

Nízka mobilita. Rovnako ako nadmerná aktivita, aj nečinnosť vedie k patológii medzistavcových platničiek. Toto sú dva póly patológie..

Nevhodná poloha. Ak na pracovisku sedíte na nepohodlnej stoličke alebo počas spánku vám matrac nedovolí uvoľniť sa chrbát, je zaručený výčnelok krčnej chrbtice.

Štatistiky hovoria, že bolesť v dôsledku výčnelku sa často vyskytuje v strednom veku. V mladom alebo vyššom veku, dokonca aj v prípade, že je na MRI vyčnievanie, sa oplatí analyzovať ďalšie možné príčiny bolesti, napríklad myofasciálny syndróm. Jeho prejavy sú často zamieňané s prejavmi vyčnievania.

Liečba krčka maternice

Prvá vec, ktorá sa má vyskytnúť, keď sa vyskytne bolesť, je minimalizovať zaťaženie krku, ramien a ramien a, samozrejme, vyhľadať lekára. Otázka - na ktorú?

Hlavnou liečbou cervikálneho výčnelku je manuálna terapia. Je to ako antibiotikum na zápal pľúc - bez toho sa môžete obísť. Iné prostriedky nápravy sú tiež dobré. Vedľajšou liečbou sú však metódy, ako sú masáže, lieky, fyzioterapia a cvičebná terapia. Pamätať! S výstupkom krčnej chrbtice je hlavná vec manuálna terapia. Preto musíte kontaktovať chiropraktika.

Na klinike „Spina Zdorova“ používame všetky spôsoby liečenia na vyčnievanie krčnej chrbtice, ktoré sú k dispozícii pre miernu manuálnu terapiu:

Príčiny a liečba výčnelku krčnej chrbtice

Príčiny a rizikové faktory

Výčnelok disku sa zvyčajne vyskytuje na pozadí degeneratívnych ochorení pohybového aparátu. A najčastejšie je to počiatočné štádium vývoja osteochondrózy. Ak sa choroba nelieči včas, môže sa vytvoriť hernia medziobratlového disku..

Neexistuje jediný dôvod, ktorý spôsobuje vývoj tohto stavu. Určené sú však určité rizikové faktory, ktoré môžu spustiť patologický proces:

 • pokročilý vek (štatistický výčnelok sa vyskytuje hlavne vo veku 55 - 60 rokov);
 • sprievodné ochorenia pohybového ústrojenstva;
 • poranenia krčnej chrbtice;
 • predĺžená nepohyblivosť krčnej chrbtice, ktorá sa často vyskytuje pri sedavej práci;
 • ostré zákruty hlavy;
 • nadváha.

Druhy a stupne

Výčnelok sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice, najčastejšie sú však postihnuté krčné a bedrové oblasti..

Výčnelok krčnej chrbtice v závislosti od umiestnenia výčnelku je:

 • bočné (bočné);
 • medián alebo medián;
 • ventrálne, v ktorom je výstupok lokalizovaný na prednej ploche chrbtice;
 • chrbtová strana, ktorá sa vyznačuje výbežkom na zadnom povrchu smerom k miechovému kanálu.

Podľa charakteru výčnelku existujú:

 • difúzny výstupok s nerovnomerným výstupkom;
 • kruhový, v ktorom je výstupok rovnomerný vo forme kruhového roztiahnutia.

Priebeh choroby je III. Stupňa, ktorý vychádza z výsledkov ďalších výskumných metód:

 • Stupeň I je charakterizovaný zmenou tvaru a štruktúry materiálu disku;
 • pri II. stupni sa objaví výčnelok buničitého jadra, ktorého veľkosť nepresahuje 3 mm;
 • Stupeň III sa prejavuje zväčšením výčnelku o viac ako 5 mm, vláknitý krúžok sa riedi a existuje vysoké riziko prasknutia.

Príznaky a diagnostika

Klinický obraz ochorenia závisí predovšetkým od lokalizácie patologického procesu, ako aj od jeho štádia a závažnosti. Okrem toho príznaky tiež závisia od toho, ktoré štruktúry sú stlačené - miechové nervy (najčastejšie), blízke cievy alebo obsah miechy..

Hlavným príznakom vyčnievania krčka chrbtice je príznak bolesti. Lokalizácia a ožarovanie bolesti závisí od toho, ktoré segmenty sú poškodené. Keď sú postihnuté segmenty C3 - C4, syndróm bolesti je lokalizovaný na zadnej strane krku a týlnej oblasti, často sprevádzaný bolesťou hlavy a závratmi. Zvýšená bolesť sa môže objaviť spolu so znížením krvného tlaku, pocitom „plazivého plazenia sa“ na hlave. Symptómy môžu byť odstránené napríklad pri ventrálnej lokalizácii, môže chýbať bolesť hlavy a závraty, najmä v počiatočnej fáze.

Najčastejšie sa výstupok vyskytuje na úrovni diskov C5, C6 a C7.

Miechové nervy, ktoré opúšťajú tieto segmenty chrbtice, inervujú hornú končatinu, takže príznaky budú lokalizované v tejto oblasti. Ruky sú znecitlivené, znížená citlivosť, parestézia, aktívne pohyby v hornej končatine sa môžu znížiť. Výčnelok krčných kotúčikov C5 - C6 sa najčastejšie prejavuje léziami proximálnej hornej končatiny (ramenný kĺb, predný a zadný povrch ramena)..

Je takmer nemožné urobiť diagnózu iba na základe klinického obrazu. Nezabudnite použiť ďalšie výskumné metódy. Najdôležitejšie je zobrazovanie magnetickou rezonanciou, ktoré je zamerané predovšetkým na vizualizáciu mäkkých tkanív. Pomocou tejto metódy môžete určiť lokalizáciu výčnelku, jeho veľkosť, stupeň kompresie okolitých štruktúr.

Liečba a prevencia

Liečba vyčnievania medzistavcových platničiek krčnej chrbtice závisí predovšetkým od závažnosti ochorenia. V počiatočných fázach, keď je výstupok malý a nekomprimuje blízke štruktúry, je možné sa vyhnúť konzervatívnej liečbe:

 1. Drogová terapia. Zahŕňa lieky, ktoré majú analgetický účinok a zvyšujú mikrocirkuláciu. Medzi anestetiká patria nesteroidné protizápalové lieky, ako sú tablety Nurofen, injekcia Movalis a Dicloberl..
 2. Fyzioterapeutické cvičenia a masáže. Umožňujú posilnenie svalového rámu, uvoľnenie zbytočného namáhania chrbtice a zlepšenie prekrvenia v tejto oblasti. Okrem toho sa používajú na sprievodné ochorenia chrbtice, napríklad na skoliózu.
 3. Manuálne techniky. Pri správnom použití a kvalifikovaným odborníkom je možné úplne odstrániť prolaps disku v počiatočnej fáze.
 4. Fyzioterapia. Používa sa ako doplnková metóda, ktorá umožňuje zvýšiť prísun krvi do chrbtice..

V neskorších štádiách, najmä keď výstupok stláča obsah miechového kanála, je potrebné použiť chirurgický postup. V takýchto prípadoch nie je možné dosiahnuť vyliečenie iba pomocou konzervatívnych metód..

Prevencia choroby spočíva v vylúčení traumatických faktorov, náhlych pohyboch krčnej chrbtice. Dôležitým aspektom nadváhy je jej zníženie. Musíte dodržiavať správnu výživu, vrátane denného tréningu. S pomocou lekárskej gymnastiky, jogy, plávania môžete dosiahnuť správne držanie tela, znížiť zaťaženie chrbtice a posilniť svalový rámec..

Video "Liečba vyčnievania krčnej chrbtice"

Z tohto videa sa dozviete, ako účinne liečiť vyčnievanie krčnej chrbtice..

Výstupok krku

Prečo nás kontaktujte

 • 15 rokov skúseností s liečbou chorôb kĺbov a chrbtice
 • Všetko do 1 dňa - vyšetrenie lekárom, ultrazvuk, odstránenie bolesti a začatie liečby
 • Lekárske stretnutie 0 rub. Do 15. mája!
  v liečbe s nami

obsah

Výčnelok krčka maternice: príčiny choroby

Medzistavcové platničky v krčnej chrbtici pôsobia ako tlmič nárazov a zaťažujú chrbticu všetkou záťažou. Disky časom strácajú svoje vlastnosti. S pokračujúcim zaťažením stláčajú disky z miesta - toto posunutie sa nazýva - vyčnievanie medzistavcových platničiek krčnej chrbtice, výskyt bolesti v krku a obmedzenie pohybov sú spojené s týmto stavom. Toto sú najbežnejšie príčiny vystupovania disku do krku:

 • predĺžená nútená poloha hlavy;
 • zápal svalov krku;
 • osteochondróza krku;
 • následky poranenia krčnej chrbtice;
 • vrodená patológia krku.

Výstupok krku

Hlavné príznaky vyčnievania disku v krku

Najčastejším príznakom choroby je akútny pocit bolesti na krku. Mimochodom, môžete mať pocit, že bolesť „spôsobuje“ rameno alebo rameno. Objavuje sa tiež množstvo symptómov, ktoré zdanlivo nesúvisia s ochorením, ako je vyčnievanie krčnej chrbtice:

 • porušenie citlivosti prstov;
 • pocit „plazenia sa“ na pokožke;
 • znecitlivenie rúk;
 • zníženie pevnosti;

Hneď ako sa u vás objaví ktorýkoľvek z týchto príznakov, odporúčame vám, aby ste sa okamžite poradili s lekárom, ktorý dokáže určiť príčinu choroby.
Je potrebné poznamenať, že výživa medzistavcových platničiek prichádza cez difúziu výživnej tekutiny zo susedných tkanív, a nie cez krvné cievy. Ak dôjde k narušeniu dodávky krvi do okolitých tkanív, je narušený proces výživy medzistavcových platničiek..

Spočiatku dochádza k strate vody v disku, stáva sa menej elastickou a krehkou, a potom vlastnosti tlmiace nárazy zmiznú, čo všetko pod vplyvom prebiehajúcich zaťažení stavcov vedie k posunu disku z jeho miesta - čo sa nazýva výstupok..

Samotný medzistavcový disk pozostáva z hustej membrány nazývanej vláknitý kruh a z vnútorného gélu podobného obsahu - buničitého jadra. Postupne, vyčnievanie diskov v krčnej chrbtici vedie k skutočnosti, že na vláknitom prstenci sa začínajú objavovať rôzne praskliny, dochádza k degeneratívnemu procesu..

Paralelne dochádza k procesu zhutňovania buničitého jadra, zatiaľ čo záťaž neoslabuje. V tomto štádiu nemusí byť ochorenie sprevádzané bolesťou, ale môže sa vyskytnúť mierny diskomfort a pocit únavy v krku. Mimochodom, v čase vzniku vyčnievania medzistavcovej platničky krčnej chrbtice môže mať časť vláknitého prstenca poškodenie až 60%.

Výčnelok krčnej chrbtice

Ľudia zaoberajúci sa sedavou prácou sa často stretávajú s bolesťou v krku, považujú ich za bežné. Myslia si, že to stojí za to relaxovať, prejsť na iné veci a všetko prejde. Bohužiaľ, všetko nie je také bez mračna. Problémy s chrbticou, ak sa nelieči, môžu viesť k vážnym chorobám. Diskový výstupok je jedným z nich.

Čo je to krčný výčnelok

V zdravom stave tela vo vnútri medzistavcových platničiek krčnej chrbtice je želé v tvare jadra. Jeho hustý elastický prsteň je obklopený vláknitým tkanivom. To všetko pomáha absorbovať tlak a vibrácie - zaťaženia, ktoré ovplyvňujú chrbticu. Jadro, vláknitý kruh, dostáva výživu z okolitých tkanív.

Výčnelok krčnej miechy je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku prerušenia dodávky živín do medzistavcových platničiek. Ak nie je k dispozícii energia potrebná na správnu činnosť, nastanú vážne zmeny:

 • štruktúra jadra sa mení: zo želé na hustú;
 • vláknitá membrána začína strácať elasticitu;
 • jadro nie je držané v rovnakej polohe;
 • disk presahuje stavce;
 • odpisy prestávajú.

Aj keď vyčnieval disk z stavcov iba o jeden milimeter - to môže mať vážne následky. Je možné stlačiť nervové korene, stavcové tepny, čo vedie k zápalu, bolesti, zhoršenému toku krvi. Môže byť postihnutý akýkoľvek segment krčnej chrbtice. Ak nenavštívite lekára včas, je možný ďalší výčnelok do miechy medzistavcovej platničky - vytvorenie kýly.

Príčiny vyčnievania miechy

Mnohé faktory vyvolávajú vyčnievanie krčnej chrbtice. Medzi ne patria príčiny súvisiace so životným štýlom. Tie obsahujú:

 • dlhodobý pobyt v statickej polohe;
 • sedavý spôsob života;
 • sedavá práca;
 • fajčenie;
 • slabý vývoj svalového korzetu;
 • nadmerné zaťaženie pri zdvíhaní závaží;
 • ostré zákruty hlavy;
 • alkohol;
 • podchladenie;
 • podvýživa;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • práca s toxickými drogami.

Nemenej závažnými príčinami vyčnievania disku krčnej chrbtice nie sú choroby. Medzi ne patrí:

 • osteochondrosis;
 • diabetes;
 • zakrivenie chrbtice: kyfóza, lordóza, skolióza;
 • porušenie postoja;
 • hypotyreóza;
 • osteoporóza;
 • dedičné choroby;
 • zranenia
 • modriny krčnej chrbtice;
 • obezita.

Aké príznaky sú sprevádzané

Výčnelok medzistavcových platničiek má prejavy v závislosti od veľkosti výčnelku disku a do akej miery sú komprimované nervové korene. V tejto situácii vzhľad:

 • obmedzená mobilita;
 • bolesť v krku;
 • spazmodické svaly ramien a krku;
 • pocit brnenia;
 • svalová slabosť v rukách;
 • znecitlivenie;
 • bolesť svalov lichobežníka.

Situácia sa zhoršuje, keď disk počas výčnelku vytlačí stavcovú tepnu. V takom prípade môžete zažiť:

 • závraty;
 • zhoršené videnie;
 • stmavnutie očí;
 • bolesti hlavy v krku;
 • sluchové postihnutie;
 • rozdiely krvného tlaku;
 • porucha koordinácie pohybu;
 • únava;
 • tinnitus
 • Podráždenosť;
 • bolesť v srdci;
 • nedostatok vzduchu;
 • cardiopalmus.

Liečba výčnelku krčnej chrbtice: príčiny a včasná liečba

V pomerne úzkej krčnej chrbtici nie je len kanál, cez ktorý prechádzajú nervové impulzy, ale aj kanál pre artérie, cez ktoré krv vstupuje do mozgu. Okrem toho sú v ňom žily, ktorými krv prúdi späť do srdca. Preto sú akékoľvek patologické zmeny chrbtice v tejto oblasti mimoriadne nebezpečné a vyžadujú si povinné ošetrenie. Závažné komplikácie môžu spôsobiť cervikálny výčnelok, ktorý je výčnelok za miechou stĺpca medzistavcových platničiek.

Mechanizmus vertebrálneho výčnelku

Úlohou medzistavcových platničiek je absorbovať pohyby stavcov.

Ale z rôznych dôvodov, najmä často kvôli osteochondróze, je výživa diskov narušená, čo vedie k vysychaniu, strate elasticity jadra disku, k narušeniu integrity vláknitého prstenca, ktorý drží jadro disku medzi stavcami..

Proces deformácie pri absencii lekárskeho zákroku postupne spôsobuje bolesť, zvieranie nervov, prolaps disku a v dôsledku toho sa vyvíja medziobratlová hernia.

Príčiny výčnelku krčka maternice

Vývin krčka maternice je často spôsobený:

Nádory chrbtice, nadváha, pravidelné nosenie, tehotenstvo sú tiež faktory, ktoré môžu viesť k vyčnievaniu.

V dôsledku týchto príčin dochádza k nerovnomernému alebo zvýšenému zaťaženiu medzistavcových platničiek, ktoré spolu s nedostatkom vody a živín v jadre disku a jeho vonkajšom obale spôsobuje degeneratívne-dystrofické zmeny.

Dynamika vývinu krčka maternice

Na úplnom začiatku vyčnievania krčnej chrbtice sa medzistavcová platnička stáva menej elastickou a mäkšou. A keďže sa axiálne zaťaženie nemení, stena disku pod tlakom mierne vyčnieva z chrbtice. V tomto prípade je chrbát pri námahe rýchlo unavená, hoci neexistuje žiadna bolesť.

Ďalšie zmeny pokračujú tak v medzistavcových platničkách (narovnávajú sa), ako aj vo vláknitom prstenci okolo diskov (kolagén a elastické vlákna, z ktorých sú zložené) sa uvoľňujú. Vertikálne ataky bolesti spôsobené výčnelkom vláknitého prstenca prechádzajú do náchylnej polohy, keď sa opäť vracia do svojej normálnej polohy..

V ďalšom štádiu sa vo vláknitom tkanive objavia praskliny a vyčnievanie medzistavcových platničiek do miechy môže dosiahnuť tri milimetre, čo vedie k čiastočnej strate. Bolesť v tomto štádiu je lokalizovaná nielen v krčnej oblasti, ale môže vyžarovať aj do iných oblastí - do rúk, nôh, chrbta..

V poslednom štádiu ochorenia dochádza k prolapsu medzistavcových platničiek v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca a vzniku prietrže. Výsledkom je, že miechový kanál sa zužuje, nervové korene sa porušujú. V prípade silne vyčnievajúceho vyčnievania môže dôjsť k stlačeniu tepny prechádzajúcej blízko chrbtice, čo môže spôsobiť mŕtvicu. Bolesť nadobúda stály charakter akútneho žiarenia.

Krčné stavce sú malé, úzke rozmiestnené, medziobratlový priestor je obmedzený, takže aj malý výstupok je zdrojom bolesti a môže spôsobiť komplikácie..

príznaky

Príznaky medzistavcových výčnelkov v krčnej chrbtici sú rôzne. Príznaky počas výčnelku, v závislosti od stupňa výčnelku disku a stlačenia koreňov nervov, sa môžu líšiť v intenzite a povahe prejavu:

Stlačenie miechy v krčnej oblasti vedie k strate schopnosti normálne viesť nervové impulzy zo svalov do mozgu a naopak, čo môže viesť k objaveniu sa symptómov, ktoré sa zdajú nesúvisiace s problémom medzistavcových platničiek v krčnej oblasti:

Exacerbácia bolesti môže spôsobiť predĺžený pobyt v nepohodlnej polohe pri ťažkom nosení.

Včasné ošetrenie

S výstupkom chrbtice je liečba zameraná na odstránenie nielen príznakov choroby, ale aj príčin, ktoré ich spôsobili. Včasný začiatok komplexnej liečby prispieva k liečbe a normalizácii chrbtice bez chirurgického zákroku.

Liečba výčnelku krčnej chrbtice sa začína zvyškom postihnutých diskov, pre ktoré sa na upevnenie krku používajú špeciálne goliere.

Liečba drogami spočíva v použití:

Gymnastika krčnej chrbtice by sa mala vykonávať opatrne, pretože vykonávanie ohybov, kruhových pohybov hlavy a strií krčnej chrbtice môže poškodiť nervové korene a vytlačiť krvné cievy. Cvičenia na fyzioterapiu je vhodné zvoliť u lekára. Účinný životný štýl, udržiavanie korzetu svalu korku a správne držanie tela pomôže udržať účinok..

Vylúčenie miechy zahŕňa liečbu fyzioterapeutickými metódami - elektroterapia, magnetoterapia, laserová terapia, terapia rázovými vlnami. Tieto postupy nielen zmierňujú bolesť a zápal z krčnej chrbtice, ale tiež normalizujú metabolizmus, ktorý priaznivo ovplyvňuje obnovu tkanív jadra a vláknitého kruhu postihnutého medzistavcového disku..

Masážne a reflexologické metódy, pôsobiace na biologicky aktívne miesta, pomáhajú zmierňovať svalové kŕče, odstraňujú bolesť, bránia priechodom nervových impulzov, zlepšujú prísun krvi a normalizujú výživu tkanív. V dôsledku toho sa metabolické procesy regenerujú na medzistavcových platničkách, čo vedie k obnoveniu funkcií diskov a zníženiu výčnelkov..

Vplyv chiropraktika na postihnutú oblasť chrbtice pomáha odstraňovať bolesť a eliminuje vyčnievanie disku..

Zahrievanie krčnej chrbtice cigárami z paliny (moxoterapia), expozícia vákuovými nádobami (vákuová terapia), ošetrenie horúcimi kameňmi (terapia kameňmi), ošetrenie pijavicami (hirudoterapia) pomáha zmierňovať bolesť, normalizovať krvný obeh, odstraňovať svalové bloky, urýchľovať metabolické procesy v tele. To vám umožní zlepšiť výkon medzistavcových platničiek a obnoviť ich narušené funkcie..

Liečba výčnelku krčnej chrbtice

Ako dochádza k výčnelku krčnej chrbtice?

V krčnej chrbtici je 7 stavcov. Medzi nimi sú elastické medzistavcové platničky. Dávajú chrbtici silu a flexibilitu súčasne..

Ak dôjde k narušeniu krvného zásobovania alebo metabolizmu v tkanivách blízko diskov, ich stav sa zhoršuje. Tvrdá škrupina disku sa stáva menej pevnou a elastickou, objavujú sa na nej malé praskliny. Polotekuté jadro disku stráca vlhkosť, začína tvrdnúť a vyvíjať tlak na plášť disku. Výsledkom je, že medzistavcový disk vyčnieva za svoje hranice a môže zovrieť nervové korene miechy..

Príznaky vyčnievania krčnej chrbtice

 • bolesť v krku a chrbte hlavy, ktorá siaha až po rameno a rameno;
 • závraty, bolesti hlavy;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • brnenie, slabosť v rukách, znecitlivenie prstov;
 • bolesť ciev, väzov, svalov blízko postihnutého disku.

Príčiny výčnelku krčka maternice

Vypuknutie hrudníka v cervikálnej oblasti sa vyskytuje v dôsledku osteochondrózy, poranení miechy, porúch držania tela: skolióza, kyfóza, lordóza. Ochorenie je vyvolané metabolickými poruchami, nedostatkom fyzickej aktivity, ostrými zákrutami a zákrutami, fajčením a pitím alkoholu.

K výčnelkom často dochádza v dôsledku veľkého zaťaženia krčnej chrbtice u ľudí, ktorí pracujú v rovnakej polohe so sklopenými hlavami - napríklad programátori, pisári. Osoba sa môže vyvinúť krčný výčnelok, ak sa pri chôdzi sklopí, zdvíha závažia a tvrdo trénuje v telocvični. Postihnutí sú starší ľudia s osteoporózou a ženy, ktoré nosia topánky na vysokom podpätku.

Čo je nebezpečný výčnelok krčnej chrbtice

Výčnelok sa vyvíja rýchlo a môže viesť k hernii krčnej chrbtice. V tomto prípade je natrhnutá tvrdá škrupina medzistavcového disku. Cez trhliny v membráne vstupuje jadro do miechového kanála a štiepi nervové zakončenie miechy. Kýla v krčnej chrbtici spôsobuje bolesti hlavy, závraty a narušuje prísun krvi do mozgu. Toto ochorenie môže viesť k cervikálnej radikulitíde a so stlačenou miesou - k paralýze.

Recenzie liečby

Vyjadrujem vďaku Vladimírovi Ivanovičovi za úprimnosť pri vedení konzultácie.

diagnostika

Výčnelok v krčnej oblasti je ťažké diagnostikovať, pretože zriedka spôsobuje silnú bolesť. Lekári kliník zdravotníckej dielne v Petrohrade pomocou komplexného vyšetrenia rozlíšia výčnelok od iných chorôb. Lekár vykoná prieskum, vyšetrí vás a urobí správnu diagnózu pomocou nasledujúcich diagnostických metód:

Čo je to výčnelok krčnej miechy?

Protrúzia medzistavcových platničiek je najbežnejšou komplikáciou osteochondrózy, ktorá je diagnostikovaná u každého tretieho pacienta s touto diagnózou. Počas vyčnievania krčnej chrbtice sa vytesní želatínové (pulpózne) jadro, ktoré je strednou časťou medzistavcovej platničky a je tvorené elastickým chrupavkovým tkanivom a komplexom polysacharid-proteín. Patológia je počiatočné štádium medzistavcovej prietrže - nebezpečnej choroby pohybového ústrojenstva s pokročilým priebehom, ktorý môže viesť k zdravotnému postihnutiu. Aby ste tomu zabránili, musíte vedieť, aký je výčnelok krčnej chrbtice, ako sa prejavuje a aké liečebné metódy sú pre túto patológiu účinné.

Čo to je?

Ľudská chrbtica je hlavnou časťou axiálnej kostry tvorenej stavcami rôznych tvarov a veľkostí (33 - 34 stavcov v celkovom stave stavcov). Obratle sú vertikálne vzájomne prepojené medzistavcovými platničkami. Sú to útvary vo forme kruhových dosiek, ktoré pozostávajú z vláknitých a chrupavkových vlákien a sú vzájomne prepojené vláknitým jadrom..

Krčka chrbtice sa skladá zo siedmich stavcov s malými rozmermi a nízkymi postavami. Napriek skutočnosti, že krčné stavce pociťujú menej stresu v porovnaní s inými časťami chrbtice, je výčnelok krčnej chrbtice pomerne častý, čo je podporené znížením pohybovej aktivity a hypodynamiou, ktorá sa vyvíja v tomto pozadí (znížená svalová sila a zlyhanie krvného obehu spojené s nedostatkom primeranej fyzickej námahy)..

Hlavným faktorom prispievajúcim k rozvoju výčnelkov je narušenie metabolických procesov a bunkovej výživy chrupavky, v dôsledku čoho buničité jadro stráca svoju elasticitu a elasticitu a na medzistavcovej platničke sa vytvára výbežok. Tento výstupok sa nazýva výstupok. Patogenetický mechanizmus vystupovania krčnej chrbtice predstavuje nasledujúce procesy:

 • dehydratácia želatínového jadra, čo vedie k jeho vysychaniu a k začiatku degeneratívneho procesu;
 • deformácia a znížená elasticita vláknitej membrány;
 • zvýšené zaťaženie pulpózneho jadra zo susedných stavcov.

Dôležité! Výčnelok je počiatočné štádium tvorby medzistavcových prietrží. V tomto štádiu dochádza k zníženiu pevnosti doštičiek disku a vláknitej membrány, čo vedie k narušeniu integrity vláknitého prstenca a vyčnievaniu želatínového jadra za medzistavcové platničky. Ochorenie sa nedá úplne vyliečiť, ale ak sa neprijmú včasné opatrenia na zabránenie komplikáciám, môže dôjsť k extrúzii - v druhej fáze tvorby prietrže, pri ktorej sa vláknitá membrána úplne pretrhne a želatínová buničina sa vytlačí..

Príčiny patológie

Hlavným faktorom, ktorý prispieva k výskytu výčnelkov krčka maternice, je osteochondróza krčnej chrbtice: takmer 60% všetkých diagnostikovaných výčnelkov buničiny je komplikáciou tohto ochorenia. Pri osteochondróze sa vyskytujú dystrofické zmeny v medzistavcových platničkách a okolitých tkanivách, čo vedie k podvýžive chrupavky a zníženiu metabolizmu vo vláknitých chrupavkách. Progresívna osteochondróza krčnej oblasti je sprevádzaná zvýšeným zaťažením diskov umiestnených medzi stavcami: sú stlačené, čo vedie k vyčnievaniu želatínového jadra cez vláknitú membránu disku.

Ďalšími príčinami a faktormi, ktoré zvyšujú riziko vyčnievania krčných medzistavcových platničiek, sú:

 • sedavá práca, v ktorej je hlava hlavne v šikmej polohe (zamestnanci v kancelárii, strojníci, programátori atď.);
 • porušenie držania tela (skolióza, patologická lordóza a kyphosis);
 • poranenia miechy;

Strava má veľký význam, pretože na zabezpečenie výživy chrupavky je potrebné dostatočné množstvo bielkovín (predovšetkým fibrilárnych bielkovín - kolagén a elastín), vitamínov (A, C a E), aminokyselín a minerálnych solí. Ak človek neje dostatok rýb, mäsa, mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny, môže dôjsť k degenerácii chrupavky a vláknitých vlákien v dôsledku nedostatku prvkov potrebných na udržanie pevnosti a pružnosti..

U žien sa riziko predĺženia zvyšuje po 45 rokoch, keď sa začína menopauza (zánik sexuálnej a reprodukčnej funkcie). V tomto období sa hormonálne pozadie tela mení, čo môže tiež ovplyvniť štruktúru buničitého jadra a spôsobiť jeho vyschnutie. Rovnaké následky možno pozorovať pri endokrinných patológiách (narušená syntéza hormónov kôry nadobličiek, hormónov štítnej žľazy štítnej žľazy atď.).

Dôležité! U starších ľudí je dehydratácia všetkých telesných tkanív fyziologickým procesom spojeným s prirodzeným starnutím tela, a preto je po 50 rokoch obzvlášť dôležité dodržiavať režim pitia a vypiť najmenej 2 litre vody denne..

Príznaky a klinické príznaky

Hlavné nebezpečenstvo výčnelkov (bez ohľadu na ich umiestnenie) v asymptomatickom priebehu v počiatočných fázach. Syndróm bolesti - jeden z hlavných príznakov akejkoľvek patológie muskuloskeletálneho systému - zvyčajne v počiatočnej fáze degeneratívnych zmien chýba. Jedinými príznakmi, ktoré si pacient môže všimnúť, sú zvýšenie venózneho a arteriálneho tlaku (spojené s poruchami obehového systému, ktoré sú dôsledkom zúženia krvných ciev prvkami pulpózneho jadra), bolesti hlavy, ktoré sa môžu zmeniť na závraty, a pocit stuhnutosti v krku a krku, ráno alebo po dlhej naklonenej polohe hlavy sa zhoršilo.

S postupujúcim degeneratívnym procesom sa klinický priebeh stáva výraznejším. Väčšina pacientov vyhľadá lekársku pomoc, ak sa objavia nasledujúce príznaky vyčnievania krčnej chrbtice:

 • bolesť v krku a týlnej časti hlavy, ktorá sa môže dostať do paže alebo ramena z patologického procesu (bolesť je v prírode chladivá a jej intenzita môže byť mierna alebo vysoká);
 • bolestivé stlačenie v chrámoch;
 • stmavnutie očí po náhlom pohybe hlavy;
 • slabosť horných končatín, ktorá sa môže zmeniť na brnenie, znecitlivenie;
 • svalová bolesť podporujúca stavce priliehajúce k postihnutému disku.

Pacient sa môže tiež sťažovať na zvýšenú slabosť, ospalosť, letargiu. U niektorých pacientov je astenický syndróm (chronická únava) spojený s vyčnievaním krčka maternice. U pacientov, ktorých práca súvisí s prácou na počítači, sa pozoruje pokles pracovnej kapacity: pohoda tejto kategórie pacientov sa po 2-3 hodinách práce prudko zhoršuje, preto sa odporúča prestávka každých 45 - 50 minút, počas ktorej sa vykonáva jednoduchá gymnastika na normalizáciu krvného obehu. a zlepšenie výživy tkanív medzistavcových platničiek.

Ak sa chcete dozvedieť viac podrobností o tom, ako liečiť dorzálne výčnelky krčka maternice, ako aj zvažovať príznaky a alternatívne metódy liečby, môžete si prečítať článok o tom na našom portáli..

diagnostika

Ak sa objaví akákoľvek bolesť, aj keď má miernu alebo stredne intenzívnu intenzitu, mali by ste sa poradiť s lekárom, pretože syndróm silnej bolesti sa spravidla objavuje s rýchlym progresom degeneratívnych zmien a vyčnievaním jadra buničiny o 2-3 mm alebo viac (pri podráždení nervov). korene miechy). Ak chcete zistiť príčiny a povahu bolesti v krku, môžete sa dohodnúť s chirurgom, neurológom, ortopédom alebo miestnym terapeutom. Špecializovaným špecialistom na liečbu ochorení chrbtice je vertebroológ, ale lekári tejto špecializácie zvyčajne nie sú súčasťou štátnych zdravotníckych zariadení..

Aby lekár mohol presne určiť diagnózu, bude musieť podstúpiť komplexné vyšetrenie, ktoré zahŕňa vykonanie anamnézy, vizuálneho vyšetrenia, laboratórneho vyšetrenia a hardvéru. Hlavné metódy použité na identifikáciu výčnelkov krčnej chrbtice zahŕňajú nasledujúce.

 1. Rentgenografie Tento typ vyšetrenia sa používa hlavne na vylúčenie iných patológií, ktoré môžu spôsobiť bolesť v krku (napríklad zápalové procesy, zranenia atď.). Zahrnuté v komplexe primárnej diagnostiky pre akékoľvek ťažkosti s bolesťou chrbtice.
 2. Elektromyografia. Umožňuje určiť stav svalového tkaniva.
 3. MRI a CT. Hlavné diagnostické metódy na podozrenie z patológie chrbtice a medzistavcových platničiek.

Poznámka! Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie je jedinou metódou, ktorá umožňuje vidieť medzistavcové výčnelky zo všetkých strán a vyhodnotiť jeho veľkosť a stupeň deformácie a degeneratívnych zmien..

Ako liečiť krčný výčnelok?

Vo väčšine prípadov toto ochorenie reaguje dostatočne dobre na konzervatívnu liečbu za predpokladu, že pacient okamžite vyhľadá pomoc v zdravotníckom zariadení. Terapia na vyčnievanie krčných diskov je zameraná na zmiernenie bolesti, obnovenie funkcií krčných stavcov, odstránenie opuchov a normalizáciu citlivosti postihnutej oblasti..

Nesteroidné protizápalové lieky pomáhajú zmierňovať bolesť, znižujú zápal, obnovujú dostatočnú úroveň mobility a zlepšujú kvalitu života pacienta. Pri silnej bolesti sa lieky tejto skupiny podávajú intravenózne alebo intramuskulárne. Ak má syndróm bolesti strednú alebo nízku intenzitu, môžete ich užívať vo forme tabliet vo vnútri alebo topicky vo forme mastí a gélov..

Tabuľka. Lieky na liečenie výčnelkov a ich dávkovanie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pacienti, ktorí sa obracajú na neurológa, si často sťažujú na bolesti chrbta, ktorá sa v nohe mení na nepríjemný pocit. Pred niekoľkými rokmi bol tento jav zistený u starších ľudí a dnes je trend k „omladeniu“ tohto stavu, takže sa dokonca vyskytuje u chlapcov a dievčat.

Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.
Miechová hernia sa chirurgicky odstraňuje. Samotná operácia predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí a často vyvoláva množstvo nežiaducich následkov. Preto lekári po vykonaných krokoch odporúčajú dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, aby všetko úsilie chirurgov nebolo zbytočné.