loader

Hlavná

Liečba

Čo je to vyčnievanie miechy: typy, príznaky, metódy liečby patológie

Vyčnievanie medzistavcových platničiek je posunutie určitej časti disku za hranice stavcovského priestoru. Toto je počiatočné štádium tvorby medzistavcovej prietrže, ktorá sa vyznačuje akútnymi a bolestivými klinickými prejavmi. Výčnelok je stále reverzibilným patologickým stavom, ktorý je vhodný na konzervatívnu liečbu. V terapii sa používajú farmakologické prípravky, fyzioterapia, masáže, cvičebná terapia..

Čo z vás je vyčnievanie miechy

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Výčnelok sa vyvíja na pozadí riedenia, zhutňovania medzistavcových platničiek, ktoré sú charakteristické pre osteochondrózu 2-3 až 2 stupňa závažnosti. Tkanivá chrupavky strácajú schopnosť zadržiavať vlhkosť, čo v nich vedie k tvorbe mikrotrhlín.

V dôsledku deštruktívneho procesu:

 • výška medzistavcových platničiek sa znižuje;
 • vláknitý kruh je zničený;
 • buničité jadro má zvýšené zaťaženie, sploštené.

Pri dostatočne vážnom poškodení vlákien krúžku začína jadro vyčnievať v smere prasknutia. Tento stav sa nazýva vyčnievanie medzistavcových platničiek.

Klasifikácia chorôb

Pre uľahčenie diagnostiky a rýchleho stanovenia taktiky liečby je výčnelok klasifikovaný v závislosti od umiestnenia, veľkosti a smeru prolapsu medzistavcových platničiek..

difúznu

Difúzny výstupok je charakterizovaný rovnomerným kruhovým vydutím buničitého jadra do miechového kanála. Toto posunutie medzistavcových platničiek je často asymptomatické, pretože korene chrbtice nepodliehajú kompresii. S postupujúcou patológiou sa vláknitý kruh deformuje, najmä tkanivá umiestnené vo vnútornej časti. Ale zatiaľ čo si membrána udržuje svoju integritu, buničité jadro je vo vnútri zachované. Najnebezpečnejší difúzny výčnelok, lokalizovaný v lumbosakrálnej oblasti. Existuje veľký nervový plexus, ktorý inervuje dolné končatiny a panvové orgány. Možné narušenie ich fungovania počas porušovania koreňov miechy vytesnenými diskami.

miestna

Toto sa nazýva posun asi 25% disku do miechového kanála. V závislosti od smeru vydutia buničinového jadra sa rozlišujú nasledujúce druhy miestnych výčnelkov:

 • chrbtovej. Disk sa posunie do miechového kanála, kde sú umiestnené citlivé nervové zakončenie. Dorsálne výčnelky môžu spôsobiť poranenie koreňov miechy, výskyt neurogénnych symptómov;
 • laterálna. Výčnelok jadra sa vyskytuje napravo alebo naľavo od chrbtice. Bočné výčnelky zriedka sprevádzajú akékoľvek klinické prejavy;
 • brušnej. Toto je posun disku dopredu, ktorý je mimoriadne zriedkavo diagnostikovaný. Ventrálny výčnelok je asymptomatický a nevyvoláva vznik komplikácií.

Najnebezpečnejším je formálne premiestnenie disku. Taký výstupok je lokalizovaný v oblasti výstupu z koreňov miechy. Keď sú stlačené, objavujú sa príznaky rádikulopatie - akútne, piercingové bolesti, ktoré obmedzujú pohyblivosť. Zriedka zistené formy výčnelkov zahŕňajú paraforamín. Vypuknutie buničitého jadra nastáva bezprostredne blízko výstupu z koreňov miechy s ich dvojstranným porušením.

Podľa veľkosti

V počiatočnej fáze je disk posunutý o 1 až 2 cm a opuch 3 až 3 mm sa považuje za stredný výčnelok. Pri výčnelku 6 až 7 cm je diagnostikovaný veľký výčnelok. Klinický obraz často nezávisí od stupňa posunutia medzistavcových platničiek. Dokonca aj malý výstupok lokalizovaný v krčnej chrbtici môže vyvolať výskyt závažných symptómov. Významné vydutie jadra v bedrovej oblasti po dlhú dobu nie je sprevádzané žiadnymi charakteristickými znakmi.

Na strane lokalizácie

Výčnelky sa klasifikujú podľa smeru vyčnievania do miechového kanála. Posun medziobratlového disku je pravostranný a ľavostranný. Druhá forma je diagnostikovaná u pacientov oveľa častejšie. Je to kvôli lepšiemu vývoju aparátu väziva a šľachy a svalov umiestnených napravo od chrbtice. Tento anatomický znak štruktúry stavcových segmentov určuje ich silu a stabilitu..

príčiny

K strate elasticity vláknitého prstenca dochádza častejšie s prirodzeným starnutím tela - klesá produkcia kolagénu, mení sa hormonálna hladina a procesy regenerácie spomaľujú. Zlé návyky (fajčenie, abúzus alkoholu) a sedavý spôsob života, ktorý vyvoláva poruchy obehového systému a oslabenie chrbtových svalov, urýchľujú ničenie medzistavcových platničiek. Medzi tieto patologické stavy patrí predispozícia tvorby protrúznych faktorov:

 • nadmerná fyzická námaha vedie k mikrotraumele chrupavkového tkaniva, strate tlmiacich vlastností medzistavcových platničiek;
 • vrodené alebo získané abnormality chrbtice spôsobujú nesprávne rozdelenie záťaže na segmenty stavcov;
 • endokrinné patológie (diabetes mellitus, endokrinná obezita, hypotyreóza) vyvolávajú rozvoj dysmetabolických procesov, zhoršovanie trofizmu.

Nestabilita chrbtice vedúca k premiestneniu diskov sa vyskytuje po jej zranení - zlomeniny, modriny, častá mikrotrauma. V miestach poškodenia rastú nepružné spojivové tkanivá. Pomerne často sa po chirurgickom odstránení medzistavcovej prietrže tvoria výčnelky, najmä pri disku.

Príznaky patológie

Klinicky sa cervikálny výčnelok objavuje vo veľkosti 0,2 cm, bedrovej - 0,4 cm a v počiatočných fázach je patológia asymptomatická. Niekedy sú nepríjemné pocity, ktoré človek berie na svalovú slabosť po tvrdej fyzickej práci. Ako sa výčnelok zväčšuje, závažnosť symptómov sa zvyšuje. Znaky nevyrovnania disku sa líšia v závislosti od jeho umiestnenia.

Chrbtica, v ktorej sa medzistavcový disk posunulŠpecifické klinické prejavy
krčnejNa krku sú silné ramená, predlaktia, ruky. Po vymenovaní lekára si pacient sťažuje na pocit „plazivých husacích hrčiek“ v rukách, obmedzenie pohyblivosti krku pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy.
PrsníkBrnenie, výskyt nepríjemných pocitov na hrudi, v oblasti rebier, sú charakteristické posunom prsníka. Bolesť vznikajúca v postihnutom segmente chrbtice sa rozširuje do vnútorných orgánov - srdce, žalúdka, pečene
bedrovýVýčnelok v bedrovej oblasti sa prejavuje silnou bolesťou žiariacou na bedrá, zadok a chodidlá. Osoba úmyselne obmedzuje pohyby so širokou amplitúdou, aby nevyvolávala nepohodlie

Asymptomatické, obvykle vyčnievajúce predné a anterolaterálne výčnelky. A zadné a posterolaterálne výčnelky po krátkom latentnom období náhle prejavujú prepichovaciu bolesť v chrbte, ktorá vzniká v dôsledku porušenia koreňov miechy.

Diagnostické metódy

Počiatočná diagnóza sa vykonáva na základe sťažností pacienta, anamnézy, externého vyšetrenia. Nezabudnite vziať do úvahy výsledky funkčných testov na posúdenie sily svalov, citlivosti a stupňa straty reflexov. Na potvrdenie diagnózy a podrobnejšie vyšetrenie chrbtice sa vykonáva séria inštrumentálnych analýz..

röntgenový

Röntgenové vyšetrenie sa vykonáva na zistenie predchádzajúcich zranení, vrodených a získaných abnormalít chrbtice. Pretože sa na pozadí osteochondrózy vytvára výčnelok, naznačujú ich typické znaky. Ide o zmenšenie vzdialenosti medzi stavcami, ich deformáciu, zhutnenie a zoslabenie medzistavcových platničiek..

CT a MRI

Počítačové a magnetické rezonancie sú najviac informatívne diagnostické metódy na detekciu výčnelkov. Na získaných trojrozmerných obrázkoch je dobre zviditeľnené posunutie disku za hranice miechy. Výstupok je označený zmenšením šírky medzi jeho okrajmi v porovnaní so základňou.

Druhy liečby

Výbežok akejkoľvek lokalizácie je vhodný na konzervatívne liečenie. Uskutočňuje sa komplexný prístup k liečbe zameraný na odstránenie príčin vytesnenia medzistavcových platničiek, zlepšenie pohody pacienta, zabránenie šírenia patológie do zdravých stavovcov..

Liečba drogami

Pri liečení výčnelkov sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín. Na odstránenie akútnej bolesti, ktorá sa vyskytuje počas relapsov, sa používajú injekčné roztoky, lieky vo forme tabliet, kapsúl, dražé. S prípravkami na lokálnu aplikáciu je možné sa vyrovnať so slabým diskomfortom - masti, gély, krémy, balzamy, vrátane doplnkov výživy..

Nesteroidné protizápalové lieky

NSAID sú prvou voľbou v protrúznej terapii, ktoré majú výrazný protizápalový, analgetický a antiexudatívny účinok. Lekári najčastejšie v liečebnom režime zahŕňajú lieky s účinnými zložkami diklofenak, nimesulid, meloxikam, lornoxikam, ketoprofén, ketorolak. NSAID sa nevyhnutne kombinujú s inhibítormi protónovej pumpy (Omeprazol, Pantoprazol), ktoré znižujú riziko poškodenia žalúdočnej sliznice.

Kombinované lieky proti bolesti

Prípravky s dvoma aktívnymi zložkami majú výraznejší analgetický a dekongestívny účinok. Patrí medzi ne panoxén (diklofenak sodný - 50 mg a paracetamol - 500 mg), ďalší (ibuprofén - 400 mg a paracetamol - 200 mg). Pri liečení akýchkoľvek patológií pohybového ústrojenstva sa Neurodiclovit s vitamínmi diklofenaku a B osvedčil..

Aktuálne lieky

Na zmiernenie zápalového aseptického edému, odstránenie miernej bolesti, sú pacientom predpisované gély s NSAID - Fastum, Voltaren, Arthrosilen, Finalgel, Nise.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Po dosiahnutí stabilnej remisie sú do terapeutických režimov zahrnuté masti s lokálne dráždivými, rušivými a otepľujúcimi účinkami. Sú to Viprosal, Finalgon, Capsikam, Nayatoks, Apizartron, Efkamon.

Omamné látky proti bolesti

Drogy tejto skupiny sa používajú iba s neúčinnosťou NSAID a glukokortikosteroidov. Na akútnu bolesť sa používajú Tramadol a jeho štruktúrny analóg Tramal, ako aj lieky, ktoré obsahujú kodeín (Piralgin, Sedalgin Neo, Pentalgin H). Narkotické analgetiká nie sú určené na liečbu samozrejme kvôli rýchlo sa formujúcej fyzickej a psychologickej závislosti.

Svalové relaxanciá

V reakcii na porušenie koreňov miechy dochádza k svalovým kŕčom, čo zvyšuje závažnosť syndrómu bolesti. Na uvoľnenie kostrových svalov sa používajú relaxanty - Sirdalud, Tolperizon, Baklosan, baklofen. Najbežnejšie predpisovaným liekom je Midokalm, najmä vo forme roztoku na parenterálne podávanie, ktorý obsahuje anestetický lidokaín..

antikonvulzíva

Prípravky s pregabalínom s aktívnou zložkou vykazujú významný analgetický a antikonvulzívny účinok. Pri liečení výčnelkov sa lieky používajú na odstránenie neuropatických bolestí, parestézií, svalových kŕčov a pocitov „plazivých husacích hrčiek“. Ich výraznými vedľajšími účinkami sú zmätenosť, eufória. Takéto antikonvulzíva sa nepoužívajú dlho kvôli rýchlej závislosti..

Preparáty pre křupavku

Na čiastočnú regeneráciu poškodeného tkaniva chrupavky sa predpisujú pacienti Arthra, Teraflex, Structum, Alflutop, Rumalon. Chondroprotektory v tabletách sa používajú na dlhodobú liečbu - od niekoľkých mesiacov do 2 rokov. Pretože sa účinné látky (glukozamín, chondroitín) akumulujú v poškodených stavcoch, majú analgetický a protizápalový účinok. To vám umožňuje znížiť farmakologickú záťaž tela znížením dávok NSAID, svalových relaxancií, glukokortikosteroidov.

Lieky, ktoré zlepšujú vedenie nervových impulzov

Prípravky, ktoré obsahujú vitamíny B, sú zahrnuté v terapeutických režimoch na odstránenie neurologických príznakov, ktoré sa vyskytujú počas kompresie koreňov miechy. Kurz použitia Milgamma, Combilipen, Pentovit, Neurobion zlepšuje inerváciu, prenos impulzov do centrálneho a periférneho nervového systému. Vitamíny B tiež posilňujú imunitu, urýchľujú metabolické a regeneračné procesy..

Nedrogová liečba

Ak použitie lokálnych a systémových liekov pomáha len pri odstraňovaní príznakov výčnelkov, potom je cieľom neliekovej terapie zabrániť progresii patológie. Hlavnými princípmi liečby sú posilnenie svalového korzetu chrbta, zlepšenie prekrvenia poškodených štruktúr, obnovenie inervácie.

režim

Počas relapsov sa pacientom zobrazuje pokojový odpočinok na 1 - 2 dni. Obmedzenie pohybov pomáha predchádzať poraneniu koreňov miechy a rozvoju aseptického zápalu. Počas liečby sa pacientom odporúča vyhnúť sa fyzickej námahe, najmä zdvíhaniu ťažkých predmetov. Nezabudnite nosiť ortopedické pomôcky - pazúriky, mäkké obväzy, elastické korzety s pevnými kovovými alebo plastovými vložkami.

Toto je najúčinnejšia neliečivá liečba výčnelkov. Neurológovia a vertebroológovia odporúčajú denné hodiny fyzickej terapie a gymnastiky na stabilizáciu segmentov stavcov posilnením chrbtových svalov. Súbor cvičení zostavuje lekár cvičebnej terapie individuálne pre každého pacienta. Zohľadňuje sa fyzická príprava pacienta, typ vytesnenia medzistavcových platničiek, prítomnosť iných chronických patológií v anamnéze..

Masáž a manuálna terapia

Ihneď po odstránení akútnej bolesti sú pacientom predpísané masážne procedúry, aby sa zlepšila pohoda pacienta. Po prvom sedení sa intenzita všetkých príznakov vyčnievania výrazne zníži v dôsledku odstránenia svalových kŕčov. V terapii sa používajú rôzne masážne techniky - klasické, akupresúrne, vákuové, segmentové, švédske. Návšteva chiropraktika pomôže upevniť výsledok liečby. Obnovuje všetky motorické funkcie v dôsledku vystavenia svalov, väzov, šliach.

trakcie

Pri liečení patologických stavov chrbtice vrátane výčnelkov sa trakcia aktívne používa na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami. Trakcie sú horizontálne, vertikálne a polo vertikálne. Trakcia za sucha sa vykonáva na špeciálnych stoloch umiestnených v danom uhle. Trakcia pod vodou sa považuje za terapeuticky účinnejšiu a jemnejšiu. Vyrába sa vo vani alebo bazéne. Počas procedúr sa často používajú bremená do 10 kg..

fyzioterapia

Neliečivová liečba vyčnievania akejkoľvek lokalizácie nie je úplná bez fyzioterapeutických opatrení. Pacientom je predpísaných 5 - 10 relácií magnetoterapie, diadynamických prúdov, laserovej terapie, liečby UHF. Na zlepšenie prísunu krvi do diskov sa používajú aplikácie s ozokeritom a (alebo) parafínom, terapeutickým bahnom a minerálnou vodou. V subakútnom období sa používajú fonoforéza alebo elektroforéza s analgetikami, NSAID, chondroprotektory.

Invazívne liečby

Liečebné postupy spojené s prienikom cez prirodzené vonkajšie bariéry tela sa vo väčšine prípadov vykonávajú s neúčinnosťou iných, šetrnejších terapeutických metód. Indikáciami sú silné bolesti a neurologické klinické prejavy výčnelkov.

Štiepanie vyvoláva bolesti

Spúšťacia zóna je oblasť tela, keď je stlačená, na ktorú nastane najintenzívnejšia bolesť. Počas výčnelku sa zvyčajne nachádza v oblastiach inervovaných spevnenými koreňmi miechy. Na odstránenie bolesti sa vykonávajú blokády liekov. Injekčné roztoky glukokortikosteroidov (Diprospan, Triamcinolone, Dexamethason) a anestetiká (Lidokaín, Novokain) sa injikujú do spúšťacích bodov..

Epidurálna anestézia

Toto je jedna z možností liečivých blokád používaných pri akútnej bolesti, ktorú nemožno vylúčiť inými metódami. Farmakologické lieky sa injikujú priamo do epidurálneho priestoru chrbtice pomocou katétra anestetikom. Dlhodobý analgetický účinok postupu je spôsobený zablokovaním prenosu bolestivých impulzov pozdĺž nervových zakončení miechy..

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Chirurgický minimálne invazívny chirurgický zákrok sa zvyčajne vykonáva s rýchlym progresom osteochondrózy, čo ohrozuje stratu výkonnosti. Používa sa tiež nukleoplastika alebo perkutánna discektómia. Princípom zásahu je vystavenie rôznych fyzikálnych faktorov špeciálnou kanylou poškodenému medzistavcovému platňu. V dôsledku čiastočného zničenia jadra dochádza k zníženiu tlaku a výstupok sa vráti do svojej pôvodnej polohy.

Čo sa nedá urobiť pomocou vyčnievania miechy

Po diagnostikovaní cervikálneho, hrudného a bedrového posunu diskov by sa mali dodržiavať všetky lekárske odporúčania. Nemôžete upraviť terapeutické režimy, zvýšiť dávku liekov v nádeji na rýchlejšie zotavenie.

Obzvlášť nebezpečné je zapojiť sa do samoliečby, používať ľudové liečivá vo forme obkladov, alkoholov a domácich mastí..

Možné komplikácie

Ak nie je k dispozícii lekárska starostlivosť, pokračuje sa v patológii - zlomenie vláknitého prstenca a pulpózne jadro napučiava do miechového kanála. Vytvorí sa medziobratlová kýla, ktorá často vyvoláva porušenie koreňov miechy alebo miechy a je ťažko prístupná konzervatívnej liečbe. S rozvojom radikulárneho syndrómu, diskogénnej myelopatie alebo kompresie vertebrálnej artérie sa u pacientov indikuje chirurgický zákrok..

predpoveď

Pri včasnom zistení premiestnenia medzistavcových platničiek a primeranom ošetrení je prognóza zotavenia priaznivá. Viac ako 90% výčnelkov môže byť odstránených konzervatívnymi metódami liečby.

prevencia

Primárnou prevenciou výčnelkov je odmietnutie zlých návykov, vylúčenie potravín s vysokým obsahom tukov a jednoduchých uhľohydrátov zo stravy. Nemôžete zostať dlho na jednom tele, viesť sedavý životný štýl.

U pacientov s už vytvorenými výčnelkami sú indikované sekundárne preventívne opatrenia. Aby sa predišlo tvorbe herniálneho výčnelku, lekári odporúčajú vyhnúť sa závažnej fyzickej námahe, pravidelne navštevovať masážneho terapeuta, zúčastňovať sa fyzickej terapie alebo gymnastiky.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Výčnelok krčnej chrbtice

Prečo mi bolí krk večer a ako to súvisí s výčnelkom disku? Myslíte si, že nemáte osteochondrózu? Zlá správa: každý dospelý ju má, ale nie každý ju má rovnako. Zistite, aký je výčnelok krčka maternice a potom nebudete mať žiadne ilúzie o „samoprechode“.

obsah

Čo je to krčný výčnelok?

Diskový výčnelok krčnej chrbtice je štádiom vývoja osteochondrózy, ktorá sa vyznačuje výbežkom medzistavcovej platničky.

Osteochondróza je výsledkom zlého držania tela, fyzickej nečinnosti a porúch metabolizmu. Moderný životný štýl so svojou „sedavou“ prácou, ako aj zvyk nakláňania hlavy na digitálne médiá, sa stali dôležitým faktorom pri ničení chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek..

Aby som sa dôkladne vysporiadal s problémom vyčnievania, navrhujem obrátiť sa na anatómiu krčnej chrbtice, ktorá umožní lepšie pochopenie podstaty choroby..

Krčka chrbtice sa skladá zo siedmich stavcov. Prvý stavec (C1) - atlas - sa pripája k spodnej časti lebky pomocou špeciálnej kĺbovej - syndesmózy, ktorá v skutočnosti nie je disk. Druhý za atlantom (C2) - os - je opäť spojený s atlantom iba s malými kĺbovými oblasťami, čo umožňuje rotačný a ohybový pohyb hlavy. Počnúc druhým stavcom a dole je však krčná oblasť rozdelená medzistavcovými platničkami.

Disky sú špecializované chrupavkové vložky medzi stavcami, ktoré majú jedinečnú štruktúru. V strede je želatínové jadro (nucleus pulposus), ktoré predstavuje 98% vody a iba 2% organická matrica - kolagén. Vysoký obsah vody stabilizuje štruktúru jadra a udržuje ho v dynamickej rovnováhe so silami trenia a tlaku. Na obvode disku je vláknitý prsteň (medzikmeňový fibrus). Kontaktné oblasti stavcov sú v skutočnosti založené práve na tomto drsnom chrupavkovom tkanive krúžku, zatiaľ čo jadro pôsobí ako tlmič nárazov. Krúžok pozostáva z vláknitých vlákien vzájomne prepletených v rôznych smeroch tak, aby bol silnejší, aby sa neoddeľoval a zabránil úniku jadra z úniku.

Živiny do vláknitého prstenca sa nedodávajú krvným riečiskom, ale priamo z okolitých tkanív, najmä svalov, šliach, mozgomiechového moku. A to je veľmi dôležité pochopiť. Prečo? Zistite to o niečo neskôr.

Vyčnievanie diskov je teda vyčnievanie vláknitého prstenca za stavcami a celého chrbtového stĺpca ako celku o viac ako 3 mm.

Vláknitý prsteň vyčnieva na miestach, kde je tkanivo chrupavky nariedené a poškodené vo väčšej miere. Tento výčnelok v medicíne sa nazýva „výčnelok“ („vyčnievajúci“). Výskyt diskových výčnelkov je indikátorom 2. stupňa osteochondrózy. V prípade, že sa vláknitý kruh rozbije a jadro vyjde, lekári hovoria o hernii. To znamená, že výstupok a prietrž sú prepojeniami jedného patologického reťazca, ktoré sú výsledkom čoho? Správne, zlé držanie tela a choroby, ktoré ho sledujú (predovšetkým osteochondróza).

Príčiny choroby

Hlavné príčiny deštrukcie chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca:

 1. Nesprávne držanie tela
 2. Mechanické namáhanie krčnej chrbtice.
 3. Vodná nerovnováha.

V priebehu času tiež vysychá tekutý obsah jadra. Proces degenerácie tkaniva je spojený so stratou a organickou matricou disku. To spôsobuje dehydratáciu, vysychanie celého medzistavcového disku ako celku.

V ohnutej polohe krku stavce tlačia proti sebe na vonkajšie strany vláknitých krúžkov. Iba pri správnom držaní tela sú chrbty bremena rovnomerné a rýchly návrat krku do vertikálnej polohy chráni medzistavcové platničky pred preťažením..

Chápeme teda, že sedavý spôsob života a sedavý spôsob práce v nepohodlnej polohe s neustále ohnutou hlavou sú najzreteľnejšími rizikovými faktormi pre vyčnievanie..

Výsledkom je, že netrénované chrbtové svaly prestanú zvládať záťaž, ktorá „ukladá“ veľkú záťaž na medzistavcové platničky na krku..

Tu sa vyvíja celý nasledujúci obraz choroby..

Ako vidíte, vyčnievanie krčných diskov je metlou modernej spoločnosti. Ochorenie nie je zdedené, nie je výsledkom infekcií alebo zranení (hoci v malých percentách prípadov to môže byť), ale vyskytuje sa presne v dôsledku nesprávneho prístupu k vášmu telu.!

Príznaky krčka maternice

Ako viete, problémy začínajú, keď sa niečo vymkne spod kontroly alebo nad rámec toho, čo je povolené. A vyčnievanie diskov krku je potvrdením učebnice.

Vyčnievanie vláknitého prstenca disku až na hranice axiálnej kostry chrbtice je sprevádzané podráždením av pokročilých prípadoch stlačením zvieracích medzistavcových nervov na krku..

Podráždené a stlačené nervy vyvolávajú príznaky, ako sú:

 1. Bolesť konštantná alebo prechodná (na krku, ramenách, horných končatinách, dlaniach).
 2. Necitlivosť, parestézia rúk.
 3. Nie je možná bezbolestná rotácia krku, drvenie a praskanie počas zatáčok a sklonov.
 4. Nepríjemné pocity v zadnej časti hlavy, tlak, ťažkosť v hlave.

Výskyt týchto príznakov je spôsobený oblasťou inervácie medzistavcových nervov krku. Napríklad porušenie v oblasti stavca C4 (dorzálne korene) spôsobuje:

 • neurologické reakcie tvárových nervov,
 • choroby uší a nosov,
 • neurasténie,
 • bolesti hlavy.

Poruchy stavcov C5 spôsobujú ťažkosti s prehĺtaním.

Ak je možný výstupok z dvoch spodných diskov (C6, C7):

 • dočasná ochrnutie svalov ramenného pletenca a horných končatín,
 • artritída,
 • bursitis.

Medzistavcové nervy krku prepichujú svoje vetvy bradou, časťou šije, krku a pásom horných končatín. Nervové korene, vychádzajúce z miechy, prechádzajú medzistavcovou foramen v tesnej blízkosti samotných diskov. A ak sa táto vyboulí smerom von, prirodzene príde do kontaktu s nervami. A ako viete, je lepšie nezasahovať do práce nervov, inak sa nedostanete do problémov!

Prípad sa môže zhoršiť, ak je stavcová tepna stlačená (alebo sa jej pravidelne dotkol disk „pravidelne vytiahnutý“). Prechádza krčnou chrbticou na oboch stranách chrbtice. Vyskytujú sa tu príznaky mierne odlišného poradia:

 1. „Skoky“ alebo trvalé zvyšovanie / znižovanie krvného tlaku.
 2. Vegetatívna búrka: nevoľnosť, závraty, apatia, tinnitus, stmavnutie očí, mdloby.
 3. Poruchy správania.

Táto skupina symptómov charakterizuje hladovanie kyslíka v mozgu. Pacienti sa často sťažujú na bolesti srdca. To je pre lekárov často mätúce, pretože podstata problému spočíva v nervoch v krku.

Možné komplikácie

Krčná oblasť chrbta je veľmi chúlostivá, pretože je vyrobená z najtenších a najkrehkejších stavcov. Sú to však oni, ktorí na sebe držia taký ťažký konštrukt - hlavu a tiež umožňujú všetky naše zákruty a pohyby hlavy. Pre porovnanie, človek môže žiť s výčnelkom disku v bedrovej oblasti až do 4 mm dlhého a tichého pre seba. To však nie je prípad krčnej chrbtice: v tomto prípade môže výčnelok 1 mm vyvolať galaxiu vyššie uvedených neurologických príznakov..

Nebezpečné následky počas nerozpoznaného a neošetreného výčnelku na krku:

 • Zápal zápalu nervov - vznik cervikálnej radikulitídy.
 • Roztrhnutie puzdra disku, výstup z jadra a tvorba kýly.
 • Trvalá ochrnutie určitej časti tela (závisí od úrovne tvorby prietrže).

Nie je prekvapujúce, že opatrný prístup k vášmu telu a včasné vyhľadanie pomoci špecialistom pomôžu vyhnúť sa mnohým hrozným komplikáciám vyčnievania krku..

Liečba krčka maternice

Diagnóza nespôsobuje špeciálne problémy kvalifikovaným odborníkom.

Po diagnostikovaní prítomnosti výčnelku krku (pomocou všeobecného vyšetrenia, MRI), skúsený lekár odporučí, aby ste sa uchýlili ku komplexu lekárskych a preventívnych opatrení. A tak, ako zaobchádzať s výčnelkom? Komplex pozostáva z fyzioterapie, fyzioterapie, masáže, manuálnej terapie. Nezabudnite, že ľudové lieky sú bezmocné.

Vo veľmi závažných prípadoch (so zvieraním stavcov) môže neurochirurg odporučiť chirurgickú liečbu. V tomto prípade sa vyžaduje extrémne presná diagnóza a overenie patológie. Málo z nich však rozhodne o takom zložitom a nebezpečnom postupe a výčnelok krku bez rizika komplikácií nezahŕňa chirurgickú liečbu..

Cvičebná terapia krčnej chrbtice má za cieľ vytvoriť užitočný zvyk udržiavania správnej polohy tela. Okrem toho je cieľom zlepšiť prietok krvi v tkanivách krku, zlepšiť metabolizmus, pohodu a zvýšiť celkovú odolnosť ľudského tela. Ortopedický lekár na tento účel predpisuje špeciálne cvičenia pre krk a chrbát. Cvičenia sa vyberajú s prihliadnutím na stupeň distribúcie procesu, jeho lokalizáciu (úroveň tvorby výbežku) a povahu neurologických symptómov. Užitočným doplnkom môžu byť cvičenia z jogy, Pilates. Ráno sa venuje telocvični, kúpanie, bazén..

Fyzioterapeutické postupy

Fyzioterapeutické postupy dávajú pacientovi hmatateľný a bezbolestný účinok. Na stimuláciu prietoku krvi v použitých svaloch:

 • Tepelné kúrenie
 • magnetoterapia
 • Terapia UHF
 • Bahno sa stláča pre krčný golier chrbta
 • Elektroforéza s novokainom (na zmiernenie bolesti a blokády svalov)
 • Radónové kúpele

masáž

Masáž krčnej chrbtice je určená na zmiernenie stresu na chrbtových svaloch, zlepšenie prietoku krvi a stimuláciu metabolických procesov v tele. Masážnu techniku ​​by mal a môže vykonávať iba váš kvalifikovaný a vyškolený odborník. Vždy majte na pamäti!

Manuálna terapia

Manuálnu terapiu by mal vykonávať aj odborník v tejto oblasti. Počas týchto procedúr lekár nezávisle krúti, krúti, ohýba a otáča krk s hlavou v súlade s určitými terapeutickými a ortopedickými pravidlami, o ktorých vedia iba vyškolení lekári. Na tento účel môžu byť použité niektoré nástroje, váhové materiály a ťažné konštrukcie. To všetko robí procedúry manuálnej terapie veľmi organickým a kvalitným doplnkom k všeobecnej liečbe..

Okrem vyššie uvedených opatrení nezabudneme na lekársku podporu tejto choroby. Bolesť a neurologické príznaky sa môžu zastaviť:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky (masti, gély, tablety, injekcie)
 2. Svalové relaxanciá
 3. nootropiká
 4. Lieky, ktoré zlepšujú periférny obeh
 5. Vitamíny a posilňujúce lieky.

Video o liečbe krčka maternice:

Simulátor Drevmass

Cervikálnu chrbticu môžete robiť cvičenia a robiť to len 5 minút denne na špeciálnom simulátore Drevmass, ktorý je určený na tieto problémy..

Simulátor je vynikajúci ako profylaxia, ako aj pri liečbe vyčnievania disku krku, ktorý už vznikol. Koniec koncov, zlepšujeme prietok krvi vo svaloch krku, preto priamo kŕmime medzistavcové platničky a nedovoľujeme rozvoj osteochondrózy..

Simulátor Drevmass pôsobí nielen na príznak, ale aj na príčinu choroby!

 • Zmierňuje zaťaženie medzistavcových platničiek a predlžuje dĺžku chrbtice. Činnosť je spôsobená valcami rôznych veľkostí.
 • Zlepšuje prísun krvi do chrupavky a výživu disku vďaka pôsobeniu na paravertebrálne svaly na chrbte! Pozitívne tak ovplyvňuje funkčný stav chrupavky a diskov..
 • Tónuje svaly, posilňuje ich a stabilizuje. Pozitívny vplyv na elastickú zložku medzistavcových platničiek!

Pozrite sa na video o tom, ako žena vyliečila 8 výčnelkov v chrbtici pomocou simulátora Drevmass:

Ak sa chcete poradiť s nezávislou liečbou odtrhnutého chrbta a iných chorôb chrbtice pomocou profesionálnych simulátorov Drevmass, radi vám odpovieme na bezplatnej linke 8 800-700-37-79 alebo e-mailom [email protected]

Môžete tiež požiadať o spätné volanie alebo zanechať svoju spätnú väzbu / návrh.

Prajem vám veľa zdravia!

Váš tím Drevmass

Výčnelok miechy - čo to je?

Výčnelok medzistavcových platničiek je spôsobený extrúziou medzistavcových platničiek za hranice jeho prirodzeného umiestnenia. Výčnelok vždy predchádza vzniku kýly. Kýla chrbtice sa vyskytuje v prípade prieniku vláknitého prstenca a obsahu výstupu z jadra.

Výčnelok - čo to je?

Aby sme pochopili podstatu choroby, je potrebné porozumieť štruktúre základu ľudskej kostry. Chrbtica - spojenie kostí stavcov pomocou diskov. Sú dosť malé, ale spojenie všetkých diskov predstavuje štvrtinu dĺžky chrbtice. Disk umiestnený medzi stavcami má stred (jadro) nazývaný želatína, obklopený vláknitým prstencom.

Jadrom zložky je gélová látka s mnohými molekulami, ktoré zadržiavajú vodu. Jadro prsteňa sú silné kolagénové vlákna, ktoré bránia vytečeniu jadra. Neustále stlačenie a narovnávanie vnútornej časti poskytuje tlmiacu funkciu chrbtice. Celá štruktúra stavcov a medzistavcových komponentov je udržiavaná pozdĺžnymi väzmi umiestnenými pred a za chrbticou.

Vďaka konštantným pohybom a zaťaženiam sa želatínové jadro sťahuje a tlačí na vláknitý krúžok. To je zasa napnuté. Pri nadmernom stlačení jadra dochádza k silnému pretláčaniu prstenca za chrbticu a dochádza k vyčnievaniu disku.

Okrem toho k vyčnievaniu disku nedochádza iba pri jedinom zaťažení. Často je to výsledok mnohých rokov degeneratívnych zmien. Medzistavcové platničky sa stávajú menej elastickými a náchylnejšie sa meniť s vekom. Tomu napomáha:

 • poranenie;
 • dedičnosť;
 • Nepretržité nadmerné zaťaženie určitých častí chrbtice pri práci, doma alebo počas športových aktivít;
 • Porušenie prirodzenej polohy chrbta (skolióza).

V dôsledku skutočnosti, že želatínové jadro a vláknitý kruh sa nemôžu vrátiť do svojho normálneho stavu, dochádza v štruktúre prstenca k rednutiu a mikrotrhlinám. Stav medzistavcových platničiek je do značnej miery ovplyvnený spôsobom príjmu živín. U dospelých sa nevyskytuje v dôsledku tenkých kapilár (ako v detstve), ale v dôsledku absorpcie stopových prvkov zo susedných svalov..

Pri nadmernom stlačení obsahu medzistavcov sa jeho výživa zhoršuje, preto sa jej stav zhoršuje.

Ak neodstránite vonkajšie vplyvy na stavce a disky, dôjde k vyčnievaniu diskov. Výčnelky sú dôsledkom konvergencie stavcov a silnej kompresie medzistavcových platničiek. Jadro nevydrží nápor a prsteň vyčnieva z hrebeňa. Tento „výstup“ sa nazýva vyčnievanie medzistavcových platničiek.

Druhy výčnelkov stavcových platní

Klasifikácia výčnelkov disku je založená na umiestnení poškodeného miechového disku. Každá z nich je sprevádzaná určitými príznakmi choroby..

 • Porušenie krčnej chrbtice. Pomerne časté ochorenie v dôsledku zúženia stavcov v opísanej oblasti. Bolesť spôsobujú aj najmenšie poruchy prirodzeného stavu chrbtice. Príznaky vystupovania diskov krčnej chrbtice - bolesť sprevádzaná migrénami, záchvaty zvýšeného alebo zníženého tlaku, závraty. Tento druh choroby bez zásahu odborníkov môže významne ovplyvniť organizmus.
 • Porušenia v bedrovej oblasti. Najbežnejší typ výčnelkov stavcov. Bedra je najmobilnejšou časťou chrbta a súčasne trpí značným zaťažením. Pri „výstupe“ z bedrovej platničky cíti obeť ostré bolesti pri ohýbaní, problémy so zdvíhaním z polohy na bruchu, nejakú slabosť nôh. Objaví sa bedrová sciatica, funkcia močenia trpí.
 • Medzistavcové vystupovanie chrbtice v oblasti hrudníka. Táto oblasť je najmenej postihnutá stresom, takže je najmenej pravdepodobné, že sa vyskytne typ choroby. Príznaky výčnelku - bolesť a krátkodobé ťažkosti s pohybom chrbta a brucha, znecitlivenie rebier.

Okrem umiestnenia postihnutého disku sa rozlišujú aj typy výčnelkov disku v závislosti od strany, na ktorú sa krúžok vytláča za stavce..

 • Stredový (stredný) výčnelok disku nastáva smerom k miechovému kanálu, ktorý je umiestnený v strede. Aj keď sa choroba zvlášť neprejavuje, je nebezpečná, pretože môže ovplyvniť miechu.
 • Bočný (bočný) výčnelok vláknitého prstenca. Na strane stavcov vyčnievajú častice krúžkov. V tomto prípade môžu byť miechové nervy vystavené tlaku. Zriedkavé ochorenie (približne 10% prípadov).
 • Porucha postlaterálnej chrbtice. Najbežnejší typ. Prstenec vyčnieva za hranice stavcov v smere dozadu a zboku. Na nervy a ďalšie časti miechy je tlak. Príznaky ochorenia sa objavujú s akýmikoľvek účinkami na nervové zakončenie.
 • Pri stlačení z brušnej oblasti dozadu dochádza k porušeniu chrbtice chrbtice. Najsilnejším účinkom na nervové zakončenie je tento typ výčnelku. Príznaky - bolesť, zhoršené pohybové schopnosti, znížená citlivosť. Orgány močového a reprodukčného systému trpia.

Diagnostické metódy

Pri liečbe pacienta lekár používa rôzne metódy na stanovenie diagnózy „Diskového výčnelku“. Liečba je najpresnejšie predpísaná po tomografii na základe typu pohybu častíc pomocou magnetickej rezonancie. Štúdia nie je jednoduchá, nemá významný vplyv na organizmus. Podľa výsledkov štúdie lekár získa kompletný obraz o chorobe - veľkosť vystupujúceho výčnelku, veľkosť chrbtice, stupeň zápalu postihnutej oblasti.

Je potrebné poznamenať, že počítačová tomografia neposkytuje presné výsledky vyšetrení. Preto pri diagnostike a liečbe chrbtových výčnelkov používajte spoľahlivé a overené metódy..

Ako liečiť výčnelok

Mnoho ľudí často nevie, čo je výčnelok. Preto akékoľvek nepríjemné pocity v chrbte alebo krátkodobé poruchy v tele sú spojené s únavou alebo nadmerným stresom. Ale v prípade opísanej choroby jednoduchý odpočinok nevylieči chorobu. Je potrebné uchýliť sa k zásahu odborníkov, porozumieť tomu, ako zaobchádzať a ako sa zbaviť výčnelkov. Základ tela je položený v chrbtici a akékoľvek poruchy v ňom ovplyvňujú celkovú pohodu človeka, najmä výčnelok medzistavcových platničiek. Včasné ošetrenie značne urýchli zotavenie.

Osoba, ktorá sa dozvedela o výčnelku miechy, sa obáva otázky, či je možné výčnelok vyliečiť. Jednoznačná odpoveď v každej konkrétnej situácii bude jej vlastná, ale vo väčšine prípadov je choroba liečiteľná. Všetky typy liečby môžu byť zoskupené ako droga, ľudová a komplexná.

S liekmi

K výčnelku medzistavcových platničiek dochádza hlavne pri zápaloch nervových zakončení a napätí svalov chrbtice. Po vyšetrení sa často predpisujú protizápalové lieky, ako je diklofenak, ibuprofén a mnoho ďalších. Na zmiernenie akútnej bolesti sa liečivá podávajú intramuskulárne a niekoľko dní sa predpisujú vo forme tabliet. Liečba chrbtice - časovo náročný proces.

Relaxácia svalového tkaniva je spôsobená liekmi na uvoľňovanie svalov, ktoré odstraňujú kŕče.

Masti a gély majú vynikajúci účinok. Zahrievajú tkanivá a poskytujú relaxačný účinok. Najlepšie výsledky dosiahnete kombináciou vonkajšej expozície (masti) a vnútornej (tablety). Vertebrálny výčnelok sa lieči chirurgicky, ale toto je žeriavové opatrenie, ku ktorému sa pristupuje iba v núdzových situáciách..

Alternatívne zaobchádzanie

Pri liečení vystupovania diskov pomáha tradičná medicína. Ich cieľom je zmierniť zápal v mieste poškodenia a relaxácie. Nasledujú príklady receptov..

 • Cesnaková tinktúra. Rozdrvte a zmiešajte 150 g cesnaku s 250 ml vodky. Trvajte na tom, 10 dní. Do komprimuje v noci.
 • Indická cibuľa recept. Táto rastlina sa často nachádza na parapetoch milovníkov domácich prostriedkov. Z tejto cibule dostaneme šťavu a prechádzajú ju mlynčekom na mäso. Pridajte med v pomere 1: 1. Každý deň votrite do bolesti.

fyzioterapia

Najbežnejšie metódy liečenia vyčnievania medzistavcových platničiek sú zamerané na kombináciu niekoľkých typov, ako sú masážne kurzy, gymnastika. V boji proti chorobe sa často vyskytujú metódy fyzického dopadu na chrbticu - strie, natiahnutie chrbtice na špeciálnych zariadeniach, nosenie korzetov. Poruchy chrbtice v krku môžu byť liečené pomocou vynálezu menom Shants.

Pobyt pacienta s diagnózou „Diskového výčnelku“ sa v sanatóriách a rezortoch, kde sa používajú rôzne typy kúpeľov a liečivých bahnov, odporúčal dobre.

Postihnutá bedrová oblasť často vyžaduje, aby si pacient ľahol na 2-3 dni. Odporúča sa suché teplo. Podľa stavu pacienta sú predpísané gymnastika špeciálneho obsahu a vystavenie elektroforéze. Fyzioterapeutické komplexy terapeutického charakteru sa odporúčajú všetkým pacientom, u ktorých sa zistil výčnelok medzistavcovej platničky. Tieto cvičenia posilňujú svaly chrbta, ktoré lepšie držia stavce v požadovanej polohe. Zmeny v disku chrbtice veľmi dobre reagujú na liečbu, pri prvých príznakoch je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Výstupok disku

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Čo je to vyčnievanie disku? To je také porušenie chrbtice, pri ktorom sa zdá, že miechový disk vyčnieva do kanála chrbtice bez porušenia vláknitého prstenca. Mnohí odborníci charakterizujú túto podmienku ako predohernú.

Výčnelok nie je nezávislá patológia. Je to dôsledok akéhokoľvek iného patologického procesu v chrbtici, ktorý sa vyskytuje hlavne v bedrovej alebo krčnej oblasti.

Príčiny protrúzie disku

Čo môže slúžiť ako faktor pri vývoji výčnelkov? Existuje niekoľko možností:

 • Hlavným dôvodom je vývoj osteochondrózy súvisiaci s vekom;
 • traumatické lézie chrbtice;
 • rôzne formy zakrivenia chrbtice;
 • dedičný faktor;
 • prítomnosť nadváhy;
 • mechanické a fyzické preťaženie chrbtice.

K výčnelku dochádza v dôsledku zmien v štruktúre vláknitého prstenca konkrétneho disku, čo je porušením štruktúry vláknitého tkaniva. Neporušuje sa integrita vonkajšieho obalu prstenca (ak je poškodený vonkajší obal prstenca, v tomto prípade už môžeme hovoriť o medzistavcovej prietrži). Viditeľný výčnelok môže dosiahnuť 1 - 5 mm a ešte viac a výčnelky do 3 mm sa považujú za nebezpečné a nemusia vykazovať žiadne príznaky.

Prečo cítime bolesť s výčnelkom? Výsledný výstupok disku vyčnieva do kanálika miechy, stláča, dráždi a brzdí nervové vlákna a krvné cievy, ktoré tam prechádzajú. Okrem toho môže byť narušená funkcia samotného stavca.

Príznaky vyčnievania disku

Výčnelok sa často objavuje bez zjavných príznakov a príznakov: výčnelok kruhu až do 3 mm nemusí spôsobiť dostatočné podráždenie nervových zakončení. Prítomnosť príznakov patológie tiež závisí od lokalizácie poruchy a stupňa vysunutia disku do miechového kanála..

Lokalizácia výčnelku v krčných stavcoch je považovaná za najnebezpečnejšiu pre zdravie pacienta.

Bolestivosť sa môže objaviť v krku, šije, medzirebrovej zóne a pri ožiarení horných a dolných končatín (v závislosti od toho, ktorý nerv je pod tlakom). V niektorých oblastiach končatín (znížená citlivosť) môže dôjsť k strate citlivosti (svalová slabosť), svalovej slabosti, bolesťami pri svaloch, poruchám sedacieho nervu. Často je tu tiež tuhosť motorickej amplitúdy končatín a krku, pálivá bolesť v postihnutej oblasti.

To, ako sa tieto alebo iné príznaky prejavujú, môže závisieť od primárneho ochorenia, ktoré spôsobilo vznik výčnelku. Dôležitá je aj miera kompresie nervových zakončení..

Prejavy choroby sú často svojou povahou individuálne, niekedy sa môžu bolesti objaviť iba pri náhlych pohyboch, ohyboch, predĺženom státí alebo sedení..

Typy výčnelkov disku

Zvážte niektoré existujúce odrody výčnelkov, ktoré sa líšia v závislosti od umiestnenia a charakteru výčnelkov.

Výstupok dorzálneho disku

Najnebezpečnejší variant patológie. Bežnejšie v bedrovej chrbtici. Rozdiel medzi týmto výstupkom a jeho ďalšími odrodami je ten, že pri takomto porušení je výstupok nasmerovaný na kanál miechy. To znamená, že za určitých podmienok je kompresia miechy možná aj pri malých hrčkách. To je spojené s rozvojom výraznej bolesti, najmä po nadmernej motorickej aktivite alebo nepohodlnej a nesprávnej polohe chrbta. Počas relapsu môže bolesť spôsobiť aj zhlboka nadýchnutý alebo kašeľ. Príznaky dorzálneho výčnelku ešte stále nie sú globálne: patológia sa dá liečiť, ak sa berie včas..

Výstupok z kruhového disku

Táto možnosť je najbežnejšia a predstavuje rovnomerný kruhový výčnelok disku so sprievodnými degeneratívnymi a dystrofickými procesmi v mieche. Výstupok môže byť v rozsahu 3-12 mm a rozdiel vo výstupku disku nesmie byť väčší ako 1 mm. Takáto patológia sa vyznačuje chronickým priebehom a pri absencii vhodnej liečby zvyčajne vedie k nárastu neurologických symptómov a nástupu zdravotného postihnutia..

Stredový výčnelok disku

Synonymá - stredný, stredný, stredný, dorzomedián, posteromedián). Je to výčnelok vláknitého prstenca nasmerovaný na strednú časť kanálika miechy. Mediálny výčnelok diskov je zriedkavý jav, ich prevalencia nie je vyššia ako 6% z celkového počtu výčnelkov. Medián výčnelku disku je zriedkavo diagnostikovaný v skorých štádiách, ochorenie sa môže objaviť bez akýchkoľvek zjavných príznakov a príznakov, ktoré by pacienta prinútili vyhľadať lekára. Takéto patológie sú relatívne nebezpečné, pokiaľ ide o latentné príznaky, a pri neprítomnosti náležitej liečby sa môžu zvýšiť, čo vyvoláva závažnejšie komplikácie, sekvestráciu. Medián výčnelku vytvára tlak na miechu, ktorá môže v budúcnosti spôsobiť tvorbu paréz, narušiť fungovanie brušných orgánov..

Vysunutie disku záchranca

Tento variant výčnelku sa pozoruje, keď sa výčnelok nachádza ako v strede stredovej čiary, tak aj v jej bočnej časti. Výstupok môže byť nasmerovaný na chrbticu, kanál chrbtice. Paramediánsky výčnelok môže byť pravostranný a ľavostranný. Takáto diferenciácia závisí od toho, na ktorej strane chrbtice dochádza k stlačeniu nervových vlákien. Je to tiež určené symptómami choroby: pacient zaznamenáva bolesť, parestéziu, slabosť svalov, zhoršenie zrakových a zvukových funkcií vo väčšej miere na pravej alebo ľavej strane..

Výčnelok predného disku

Zriedkavá forma výčnelkov, ktorá sa vyznačuje výstupkom smerom k vonkajšiemu alebo vnútornému okraju miechového kanála. Podľa tohto princípu je foraminálny výčnelok rozdelený na extraforaminálny a intraforaminálny. Existuje tiež lézia po celej dĺžke kanála, ako komplikovaný priebeh uvedených foriem výčnelkov. Táto voľba sa nazýva správny výčnelok. Lumbosakrálna chrbtica je najcitlivejšia na túto formu choroby..

Výstupok zadného disku

Tento názov sa zvyčajne používa pri príznakoch lokálneho výčnelku zozadu od brucha po chrbát. Najmä často takáto lokalizácia vedie k tesnému kontaktu vláknitého prstenca s miechou, ktorá je plná bolesti, straty citlivosti v niektorých oblastiach, zhoršených pohybových schopností a orgánov brucha..

Výstupok posterolaterálneho (posterolaterálneho) disku

Veľmi bežný typ výčnelku. Názov naznačuje, že k výčnelku dochádza zozadu a zboku vzhľadom na os chrbtice. Toto umiestnenie patológie zvyšuje možnosť ovplyvnenia nervových zakončení z dvoch strán, ako aj zvyšných štruktúrnych segmentov miechy. Rovnako ako laterálny typ, posterolaterálny výčnelok je náchylný k asymptomatickému priebehu, kým sa nezistí mechanický účinok na nervové vlákna..

Degeneratívny výstupok disku

Tento názov je použiteľný pre všetky typy výčnelkov, pretože samotný výskyt patológie priamo súvisí s vývojom degeneratívneho procesu v štruktúre vláknitého kruhu obklopujúceho disk. V dôsledku tohto procesu sa krúžok stáva tenším, stáva sa nepružným a tvoria sa v ňom mikrotrhliny, do ktorých sa posúva buničité želatínové jadro. Vytvorí sa vypuklý prvok, ktorý nazývame výstupok. Degeneratívny proces môže prebiehať niekoľkými fázami:

 • poškodenie (opuch buničitého jadra);
 • výčnelok (výčnelok jadra do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca);
 • prietrž (narušenie integrity disku vláknitého disku).

Degenerácia tkaniva môže byť dôsledkom osteochondrózy, dysplázie, posturálnych porúch, traumatických poranení miechy..

Výstupok z polysegmentálneho disku

Patológia, pri ktorej sa súčasne pozoruje degenerácia a degeneratívne zmeny niekoľkých segmentov miechy. Spravidla je to dôsledok polysegmentálnej osteochondrózy, ktorú môžu sprevádzať príznaky stavcovej nedostatočnosti (bolesti hlavy, závraty). Stanovuje sa často v krčnej chrbtici, menej často v cervikorakálnej a mezotorakovej zóne..

Difúzny výčnelok medzistavcovej platničky

Tento typ patológie je charakterizovaný nerovnomerným a opakovaným vystupovaním disku ktorejkoľvek z chrbtice. Difúzny výstupok naznačuje, že disk je poškodený o 25 - 50% - jedná sa o pomerne silný výstupok. Prognóza takéhoto poškodenia závisí od jeho veľkosti a smeru formovania.

Cervikálny výčnelok

Ak sa na cervikálnych diskoch vyskytne patológia, pozoruje sa kompresná reakcia miechových štruktúr. Vyvoláva to bolesť krku, slabosť svalov ramenného pletenca, horných končatín, necitlivosť a bolesť pozdĺž ramena..

Krčná oblasť má sedem stavcov: medzi nimi sú disky. Nosenie na týchto diskoch prispieva k vyčnievaniu.

Vyčnievanie disku C3-C4

Tento výraz označuje, že k poškodeniu došlo v krčnej oblasti chrbtice, v centrálnej časti krčnej časti medzi tretím a štvrtým krčným stavcom. Patológiu možno potvrdiť iba zobrazením krčnej chrbtice pomocou magnetickej rezonancie. Najčastejšie sa táto patológia vyskytuje v dôsledku traumatických účinkov na túto oblasť.

Vysunutie disku C5-C6

Jeden z najbežnejších výčnelkov v krčnej oblasti, lokalizovaný medzi piatym a šiestym krčným stavcom. Môže sa vyskytnúť na pozadí prietrže, cervikálnej kyfózy, lézií iných medzistavcových platničiek. Príznaky tejto patológie sú bolesti hlavy, znecitlivenie prstov, bolesť pozdĺž hornej končatiny, svalové oslabenie zápästia a bicepsu, bolesť v krku. Porušenie nervového zakončenia c6 sa môže prejaviť porušením citlivosti palca a ukazováka. Príčinou môže byť trauma alebo osteochondróza krčnej oblasti.

Výstupky disku C7-C6

Výstupok disku v oblasti medzi siedmym a šiestym stavcom. Prejavuje sa to krkom a bolesťami hlavy, stuhnutosťou pohybov hlavy, zhoršenou citlivosťou prstov. Patológia je prístupná konzervatívnej liečbe. Pri absencii potrebných terapeutických opatrení to môže viesť k rozvoju prietrže, vertebrogénnej radikulopatie.

Výčnelok hrudného disku

Objemové výčnelky hrudnej chrbtice sú zriedkavé. Je to spôsobené skutočnosťou, že motorická aktivita hrudných stavcov je rádovo nižšia ako lokalizácia bedrovej alebo krčnej oblasti, preto je výroba disku menej častá. Napriek tomu je však stále prítomná určitá mobilita a počas dystrofického procesu sa na diskoch môžu vytvárať výčnelky..

Klinický obraz ochorenia je priamo závislý od dislokácie patológie a stupňa kompresie najbližších nervových zakončení. Zvyčajne sa vyskytujú tieto príznaky:

 • bolesť strednej časti chrbtice;
 • intercostal neuralgia;
 • obmedzenie pohyblivosti chrbta;
 • oslabenie svalov brušnej steny;
 • pocit tlaku v epigastrickej zóne;
 • cardialgia;
 • zhoršená respiračná funkcia;
 • znecitlivenie v prednej časti tela.

Preukázanie patológie je individuálne, preto pre presnú diagnostiku je potrebné podstúpiť niekoľko ďalších vyšetrení.

Bedrový výčnelok disku

Asi najzraniteľnejšou oblasťou chrbtice je bedrová oblasť. Nachádza sa tu ťažisko tela, takže práve táto oblasť predstavuje väčšinu celkovej fyzickej aktivity. Medzi príznaky choroby patrí výskyt radikulitídy, bedrovej bolesti, slabosť a znížená citlivosť dolných končatín. V závažných prípadoch je možná funkčná porucha močového systému.

 • Výstupky disku L2-L3 sú zriedkavým typom výstupkov, ktoré sa vyskytujú v 1% prípadov. Sprevádzané bolesťami v dolnej časti chrbta, stratou citlivosti nôh alebo nôh. Operácie sa podrobujú významným výčnelkom, ktoré vyvolávajú poruchy močenia.
 • Výstupok disku L5. Poškodenie disku piateho bedrového stavca je možné pozorovať v týchto kombináciách:
 • Výstupok disku L5-S1 je defekt vo vláknitom kruhu medzi prvým sakrálnym a piatym bedrovým stavcom. Veľmi časté miesto lézie je možné pozorovať v polovici prípadov výčnelkov bedrovej oblasti. V kombinácii s antiadydylolistézou, retrospondylolistézou, spondylartrózou, neartrózou, medziobratlovou herniou. Môže byť vyvolaná hlavne osteochondrózou. V dôsledku takejto lézie je možné narušiť zakončenie bedrových a sakrálnych nervov alebo zväzok nervov v miechovom kanáli.
 • Výstupky disku L4-L5 sú chybou medzi 4. a 5. stavcami dolnej časti chrbta. Môže sa vyskytnúť v 40% lézií dolnej časti chrbta. Vo väčšine prípadov je sprevádzaná prietrž alebo výčnelok L5-S1. Vyvolávajú ho traumatické zranenia alebo neustála významná fyzická námaha. Zvyčajne sa bolestivosť vyskytuje náhle na pozadí „bedrovej“ - druh chrumkavého zvuku, ktorý nasledoval po zdvíhaní závaží alebo naklápaní..
 • Výstupky disku L3-L4 sú chybou medzi 3. a 4. stavcom dolnej časti chrbta. Nie je to tak často, iba v 5% situácií. Zriedka sa prejavuje samostatne, často spolu s porážkou susedných bedrových a sakrálnych diskov alebo stavcov..

Dôsledky vyčnievania disku

Aby bolo možné vysvetliť, aké dôsledky môžu mať výstupky z diskov, je potrebné sledovať ich vzhľad v etapách:

 • výskyt výčnelku začína zmenou štruktúry disku. Jeho vlákna oslabujú, dochádza k degeneratívnemu ničeniu tkanív, krúžok okolo disku je pokrytý mikrotrhlinami. Počas tohto obdobia môže pacient pociťovať bolesť a nepríjemné pocity vo svaloch;
 • v ďalšom štádiu dôjde k vyčnievaniu krúžku. Bolestivosť je intenzívnejšia, môže dôjsť k parestézii;
 • záverečná fáza je dôsledkom. Pri nedostatočnom zaobchádzaní sa krúžky mikrotrhlín vytvárajú do medzery - v skutočnosti je to už fáza medzistavcovej prietrže. Bolestivosť sa stáva akútnou, pohyby chrbtice sú narušené, dochádza k strate citlivosti končatín.

Okrem kýly sa pri možnej kompresii nervových vlákien môže skrývať aj riziko ochorenia. To vedie k porušeniu inervácie tkanív a následkom toho k čiastočnej alebo úplnej paralýze.

Súhlasí, že následky tohto ochorenia sú také, že by sa malo vynaložiť maximálne úsilie na liečbu výčnelkov. Poraďte sa s lekárom včas, bez čakania na objavenie sa nebezpečných príznakov.

Diagnostika vyčnievania disku

Kvalifikovaná diagnóza tejto patológie je založená predovšetkým na prítomnosti charakteristických klinických príznakov výčnelku. Možno bude potrebné, aby ste sa poradili s neurológom a stavcom.

Medzi inštrumentálne metódy výskumu je potrebné rozlišovať hlavnú diagnostickú techniku ​​- magnetickú rezonanciu (MRI) poškodenej oblasti chrbtice. Táto metóda poskytuje takmer vyčerpávajúce informácie o prítomnosti, veľkosti, stupni vystupovania a vývoji prietrže, stave chrbtice ako celku a tvorbe zápalových ohnísk..

Niekedy sa používa výskum pomocou počítačového tomografického skenera, nejde však o veľmi informačnú metódu, ktorá má veľkú chybu v diagnostike..

Možné, ale neinformačné metódy zahŕňajú röntgenové vyšetrenie.

Na objasnenie prítomnosti zápalového procesu v tkanivách je možné predpísať množstvo ďalších štúdií: ide o použitie pozitívnej myelografie, pneumomyelografie, venovertebrografie, vertebrálnej arteriografie, diskografie, epidurografie, pneumoepidurografie. O takýchto štúdiách rozhoduje lekár individuálne.

Na koho sa obrátiť?

Ošetrenie výčnelkov disku

Liečba patológie je komplexná, konzervatívna a využíva trakciu v nemocničných aj ambulantných zariadeniach.

Liečba vyčnievania diskov bedrovej chrbtice a ďalších častí chrbtice by mala byť zameraná na prevenciu nárastu prejavov osteochondrózy chrbtice: správny režim pracovného dňa, vylúčenie významného a dlhodobého zaťaženia, ako aj ťažká fyzická práca..

Základom terapeutických opatrení zameraných na liečbu vyčnievania disku L5-S1 a ďalších typov lézií v lumbosakrálnej oblasti je odstránenie syndrómu bolesti a kompresie nervových vlákien, obnovenie trofizmu a inervácia svalov..

Liečba protrúzie medzistavcových platní liekom môže zahŕňať: - symptomatickú terapiu zameranú na zmiernenie opuchy paravertebrálnej zóny a zmiernenie bolesti. Môže ísť o použitie nesteroidných protizápalových liekov (diklofenak, nimesil, ibuprofén, ortofén, movalis atď.), Antispasmodiká a svalové relaxanciá (midokálne, sirdalud), analgetiká (analgín, butadión). Lieky majú ovplyvňovať vývoj dystrofických procesov v tkanivách a zmierňovať zápalové reakcie. Injekcie počas vystúpenia diskov sú predpísané v priebehu niekoľkých prvých dní liečby: najbežnejším roztokom je diklofenak sodný 2,5% na intramuskulárnu injekciu. Následne prechádzajú na používanie perorálnych látok. Ak bolesť pretrváva do troch dní od liečby, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Je tiež dôležité používať vonkajšie prípravky vo forme mastí a krémov (viprosal, diclofenac gel, diclac gel, fastum gel, espol). Takéto lieky sa začínajú používať v 3 - 4 deň liečby na pozadí všeobecnej liekovej terapie.

 • rehabilitačné metódy, ktoré urýchľujú regeneračný proces a posilňujú svalový korzet. Môže to byť použitie cvičebnej terapie na vyčnievanie diskov (vrátane pod vodou - v bazéne), plávanie, metóda trakcie v lekárskom trakčnom kresle alebo na povrchu, trakčná metóda ponorením do teplej vody v naklonenej alebo horizontálnej polohe, ako aj vertikálne napínanie nad vodou. v špeciálnom vybavení v bazéne. Masáž s vyčnievaním diskov môže byť kombinovaná s inými fyzioterapeutickými procedúrami (elektroforéza, fototerapia, akupunktúra, akupresúra). Kombinácia rôznych procedúr pomáha uvoľňovať kŕče, zmierňuje bolesti, posilňuje chrbtové svaly.

Niekedy sa vykonáva manuálna korekcia „výčnelku“. Takéto manipulácie by však mal vykonávať iba kvalifikovaný odborník, ktorý vlastní určité zručnosti a vybavenie..

Existujú situácie, keď konzervatívna metóda liečby neprináša očakávaný výsledok. V takýchto prípadoch je možné pomocou vpichu použiť minimálne invazívne chirurgické zákroky. Spomedzi týchto postupov možno rozlišovať:

 • metóda kostnej blokády. Zahŕňa to zavedenie liečiva priamo do chrbtice v mieste patológie. Pacient cíti účinok metódy takmer okamžite: bolesť ustupuje, opuchy zmiznú, svalové kŕče oslabujú;
 • metóda laserového odparovania disku. Pomerne účinný postup sa však uplatňuje iba v počiatočných štádiách patológie, keď má jadro stále glandulárnu konzistenciu. Tento postup spočíva v pôsobení lasera na vyčnievajúce jadro buničiny (tzv. „Kauterizácia“)..
 • hydroplastická metóda. Najšetrnejší postup. Pod tlakom sa do stredu poškodeného disku zavedie špeciálna tekutina. Kvapalina zmyje poškodené časti disku a hydratuje nedotknuté zóny. Celý postup (asi 20 minút) je riadený rôntgenovým žiarením. Táto metóda sa považuje za jednu z najúčinnejších..
 • metóda nukleoplastiky v studenej plazme. Určuje zavedenie studenej plazmy do poškodeného disku, ktorý odparuje časti jadra a znižuje tlak disku. Vďaka tomu je účinok na nervové zakončenie minimalizovaný a bolesť ustupuje.

Gymnastika počas vystupovania disku

Stojí za zmienku, že lekár predpisuje a kontroluje cvičenia na vyčnievanie diskov, pretože nesprávne vykonané pohyby môžu nielen vyliečiť, ale aj zhoršiť problém. Súbor tried by mal schváliť a skontrolovať lekár.

 • Prvé cvičenie. Ležíme na chrbte, ruky sú ľubovoľné, nohy sú ohnuté na kolenách. Zdvihnite panvu, položenú na nohách a ramennom páse. Opakujte až 10 krát.
 • Druhé cvičenie. Podpierali sme sa a kolená a dlane sme položili na zem. Zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu súčasne a naopak. Opakujte niekoľkokrát.
 • Tretie cvičenie. Ľahnite si na chrbát, nohy rovno. Robíme pohyb s telom hore (akoby sme kývali lisom) a niekoľko sekúnd zotrvávali v hornej polohe. Opakujte, kedykoľvek je to možné.
 • Štvrté cvičenie. Ľahnite si na chrbát, ruky a nohy rovno. Zdvihnite rovné nohy pod uhlom 30 - 45 stupňov a urobte krížové hojdačky („nožnice“). Opakuje sa až 10-krát.
 • Piate cvičenie. Sedíme na podlahe, nohy rovno. S dlaňami sa snažíme dostať na prsty.
 • Šieste cvičenie. Ľahnite si na brucho, nohy a ruky rovno. Zdvihnite hornú časť tela bez odtrhnutia nôh a žalúdka z podlahy. Držíme v hornej polohe niekoľko sekúnd, nižšie. Počet opakovaní do 10.

Pred cvičením je vhodné zahriať svaly bežnými fyzickými cvičeniami alebo ľahkým joggingom. Gymnastika bude efektívnejšia v kombinácii s plávaním.

Liečba vyčnievania disku pomocou ľudových prostriedkov

Ako adjuvans v liekovej terapii používajú lieky proti bolesti, protizápalové, restoratívne a baktericídne účinky nasledujúcich liečivých prípravkov:

 • čierne kvety bazy čiernej, listy brezy, kôra vŕby v pomere 1: 4: 5. Infúzia sa podáva ½ šálky až štyrikrát denne pred jedlom;
 • čierne kvetiny bazy černého bezu, listy dvojdomej žihľavy, koreň petržlenu, kôra vŕby v rovnakých pomeroch. Infúzia sa podáva ½ šálky až štyrikrát denne pred jedlom;
 • breza, listy žihľavy dvojdomej, trikolóra fialovej trávy v rovnakých dávkach. Užívajte ½ šálky infúzie až 6 krát denne pred jedlom.

Zvyšuje protizápalový účinok vitamínového čaju z listov čiernych ríbezlí, brusníc a ruží, zmiešaných v rovnakých častiach. Čaj sa pije dva šálky denne pred jedlom.

Dobrým účinkom je kúpeľ s harmančekovým bujónom: tento postup zvyšuje krvný obeh v porušených oblastiach, zmierňuje príznaky zápalu..

Ľudové lieky sú určite dobré. Nepoužívajte ich však ako samostatnú lekársku metódu. Iba v kombinácii s tradičnou medicínou môžete dosiahnuť požadovaný výsledok a liečiť poškodenie miechy.

Vyčnievajúca diéta

Akákoľvek patológia chrbtice spojená s rozvojom degeneratívnych procesov vyžaduje určité zmeny vo výžive. Potraviny s výčnelkami by mali byť bohaté na minerály, vitamíny, nemali by obsahovať látky, ktoré ničia kostný systém.

Pri výrobe chrupavky a spojivového tkaniva hrá zvláštnu úlohu prítomnosť chondroprotektorov a kolagénových vlákien. Tieto látky sa nachádzajú v kostnom vývare a želatíne, takže použitie želé dezertov, želé mäso, aspikové mäso a ryby budú veľmi užitočné.

Vypite dostatok tekutín na udržanie rovnováhy elektrolytov a odstránenie toxických látok z tela v dôsledku zápalového procesu..

Je veľmi dôležité, aby ste sa neprehrali: s výstupkom nie je absolútne potrebné ďalšie zaťaženie chrbtice, ktoré vytvára preplnený žalúdok a nadmernú hmotnosť..

Je potrebné obmedziť denné množstvo soli. Tzv. „Ukladanie soli“ je stálym spoločníkom osteochondrózy, ktorý je hlavnou príčinou výčnelkov. Na zníženie zaťaženia kostrového systému a zníženie množstva solí v tele nestačí len piť vodu. Je tiež potrebné odmietnuť slané, údené, korenené. Je tiež vhodné znížiť množstvo cukru - už sme hovorili o nadváhe.

Medzi povinnými výrobkami, ktoré by mali byť na stole pacienta s výstupkom z disku, je možné rozlíšiť dostatočné množstvo mliečnych výrobkov, strukovín, zeleniny, bylín a orechov. Sú to výrobky obsahujúce vápnik, horčík, mangán, vitamíny potrebné pre kostrový systém..

Pokúste sa ráno zbaviť zvyku piť kávu - káva odstraňuje vápnik z tela a môže tiež narušiť jeho vstrebávanie. V extrémnych prípadoch, ak nemôžete odmietnuť, vypite kávu s mliekom alebo smotanou: pomôže to udržať rovnováhu vápnika. Ale nie viac ako šálka denne!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zhluk hrdla s osteochondrózou krčnej chrbtice je spôsobený kŕčmi svalov hltanu a krku v čase prehltnutia v dôsledku porúch obehového systému a nervového trofizmu krčnej chrbtice a príčinou kŕčového stavu môže byť psychologická a somatická patológia, ktorá si vyžaduje presnú diagnostiku a následnú liečbu..
Simulátor naťahovania chrbtice sa stáva čoraz dôležitejším každý deň. Dôvodom je skutočnosť, že existuje viac prípadov medzistavcových prietrží a iba chorôb chrbtice.

Fyzioterapia

Hlava
Jóga je starodávna technika, ktorej základom je systém cvičení, ktoré uvoľňujú telo, učia sa ovládať svoje emócie a telo ako celok. Kurzy jogy poskytujú rovnováhu medzi všetkými fyziologickými procesmi v tele.