loader

Psoriatická artritída - príznaky a prejavy. Liečba a strava pre psoriatickú artritídu kĺbov

Ochorenie charakterizované kombináciou dvoch patológií - psoriázy a reumatoidnej artritídy - sa nazýva psoriatická forma artritídy. Charakteristickým znakom tohto ochorenia je chronický zápal kĺbov a kožných lézií. Patológia patrí do kategórie autoimunitných ochorení a nie je úplne objasnená..

Čo je psoriatická artritída

Približne 23% ľudí s diagnózou psoriázy je náchylných na vývoj tohto ochorenia (kód ICD - M07). Psoriatická artritída je zápalové chronické ochorenie, ktoré je spojené s nedostatočným fungovaním imunitného systému. Vyznačuje sa zápalom kĺbov, sprevádzaným bolesťou, stuhnutosťou, zníženou pohyblivosťou. Príznaky tohto ochorenia môžu byť mierne alebo výrazné a spravidla sa vyskytujú u ľudí vo veku 30 - 50 rokov. V závislosti od toho, ktoré kĺby sú poškodené, je patológia rozdelená do nasledujúcich typov:

 1. Asymetrická oligoartritída. Toto je najbežnejší typ ochorenia, pri ktorom zápal začína na jednom alebo viacerých miestach súčasne. Napríklad kolenné, bedrové a prstové kĺby osoby začínajú bolieť iba na jednej strane, zatiaľ čo opačné časti nie sú zápalom ovplyvnené. Artritída s asymetrickým postihnutím kĺbov má spravidla relatívne mierny priebeh, ale v závažných prípadoch vedie k invalidite.
 2. Generalizovaná polyartritída. Zápalový proces sa šíri symetricky do kĺbov na oboch stranách. Reumatoidná symetrická artritída je u žien závažnejšie prenášaná..
 3. spondylitída Medzi prvkami chrbtice sa vytvára zápal, ktorý sa vyvíja na pozadí psoriázy. Psoriatická spondyloartritída môže viesť k fúzii stavcov v krčnej, bedrovej oblasti, čo môže v budúcnosti spôsobiť chirurgický zákrok..
 4. Distálna artritída. Forma choroby je charakterizovaná skutočnosťou, že ovplyvňuje distálne interhalangálne kĺby na rukách alebo nohách. Okrem toho je možný zápal plastu nechtov na rukách / nohách. Artritída s psoriázou častejšie postihuje mužov.
 5. Mutujúca forma artritídy. Môže to viesť k postihnutiu a často postihuje ruky, ako aj akromioklavikulárne a sternoclavikulárne kĺby, krčnú, bedrovú chrbticu. Psoriatické ochorenie často vedie k deformácii kostí.

Príznaky psoriatickej artritídy

Výrazným príznakom, ktorý sa vyskytuje od prvého štádia u pacientov s artritídou, je bolesť. Môže sa prejaviť v rôznych častiach tela, charakteristické znaky psoriatickej artritídy pomôžu rozlíšiť patológiu:

 • v oblasti kĺbu je opuch, zatiaľ čo opuch presahuje oblasť a šíri sa do susedných tkanív;
 • človek pociťuje fasciálnu a svalovú bolesť;
 • po prehmatnutí poškodenej oblasti kosti pacient zažije bolestivý pocit;
 • postihnutá oblasť má modrastú alebo karmínovú farbu;
 • často u pacientov s artritídou sú postihnuté nechtové platne;
 • prsty sú skrátené, zhrubnuté (v niektorých prípadoch symetricky a súčasne na rukách a nohách);
 • pretože hustota / elasticita väzov pri psoriatickom ochorení je narušená, môžu sa vyskytnúť dislokácie;
 • pokožka v mieste zápalu má vyššiu teplotu;
 • pri poškodení medzistavcových kĺbov dochádza k stuhnutosti pohybov a bolesti.

Ak sa choroba zmenila na malígny vývoj, príznaky sa budú líšiť. U mužov mladších ako 35 rokov je táto komplikácia spravidla diagnostikovaná. V tomto prípade je možné pozorovať:

 • poškodenie iných orgánov / systémov (častejšie je to amyloidóza obličiek, poškodenie očí - konjunktivitída alebo iridocyclitída, kožné lézie, achillobursitída, choroby pečene, srdcový sval, nervový systém);
 • hektická horúčka;
 • chudnutie až do kachexie;
 • lymfadenopatia (zväčšené lymfatické uzliny);
 • fyzické vyčerpanie v dôsledku neustálej zmeny telesnej teploty;
 • vážne poškodenie kože a kostí s nezvratnou deformáciou kĺbov.

Diagnóza psoriatickej artritídy

Podozrenia na túto chorobu sú príležitosťou kontaktovať dermatológa alebo reumatológa. Diagnóza psoriatickej artritídy nevyhnutne zahŕňa štúdium anamnézy pacienta a okrem toho:

 • krvný test;
 • štúdium synoviálneho výpotku;
 • Rentgenografie;
 • artroskopia;
 • kĺbová punkcia.

Liečba psoriatickej artritídy

Liečenie tohto ochorenia je ľahšie ako reumatoidná forma artritídy. Dôvodom je to, že patológia je spravidla lokalizovaná v jednom nie príliš veľkom kĺbe. Súčasne liečba psoriatickej artritídy nemôže zaručiť úplnú úľavu od choroby, je však pravdepodobné, že pacient ju bude schopný previesť do pomalej chronickej formy. Patológia sa vždy lieči v spojení s kožnou terapiou - to pomáha dosiahnuť lepší výsledok. Hlavné princípy terapie:

 • v chladnom období je potrebné vykonať ožarovanie pokožky UV, zapálené kĺby;
 • lokálna liečba artropatie a iných foriem artritídy spočíva v použití mastí, ako je Sinalar alebo Fluorocort (čo pomáha odstrániť zápal v krátkom čase);
 • pri závažných príznakoch lekár predpisuje použitie sedatív rastlinného alebo syntetického pôvodu;
 • ak je postihnuté ochorenie veľkého kĺbu, je potrebné použitie silných liekov (do medzery v kĺbe sa môže vstreknúť hydrokortizónová emulzia, ktorá je účinná proti zápalom a opuchom);
 • užívanie nesteroidných protizápalových liekov je opodstatnené v prípade silnej bolesti;
 • kostná psoriáza by sa mala liečiť súčasnou vitamínovou liečbou, vďaka ktorej je možné posilniť imunitný systém a vytvoriť metabolické procesy;
 • hormonálne lieky sa môžu predpisovať, ak iné lieky nedávajú pozitívny účinok, je to však mimoriadne nežiaduce z dôvodu rizika prenosu patológie do kategórie zhubných bôbov;
 • cyklofosfamid, účinné liečivo s veľkým zoznamom vedľajších účinkov, sa zriedka predpisuje na zmiernenie zápalu synoviálnych vakov;
 • Sulfasalazín a metotrexát sú tiež vážne lieky a predpisujú sa nielen na porážku psoriatickej polyartritídy, ale aj na liečbu rakoviny;
 • predpísané biologické činidlá najnovšej generácie, ako sú Infliximab alebo Etanercept, sú drahé, ale sú schopné kontrolovať zápalový proces nielen kože, ale aj kĺbov;
 • extrémnym opatrením pri liečbe psoriatickej artritídy je chirurgický zákrok, používa sa, keď sú iné metódy neúčinné alebo psoriáza kĺbov vedie k ich deformácii.

Psoriatická artritída (PA)

Čo je psoriatická artritída?

Psoriatická artritída (psoriatická artropatia alebo skrátene PA) je forma artritídy (ochorenie kĺbov) spôsobená kožným ochorením šupinatého lišajníka (bežné ochorenie, charakteristické šupinaté červené a biele škvrny / kožné vyrážky, tiež nazývané psoriáza)..

Psoriatická artropatia môže ovplyvniť akýkoľvek kĺb v ľudskom tele vrátane chrbtice.

Rôzne typy PA

Medicína pozná 5 druhov psoriatickej artritídy. Je dôležité vedieť, o aký druh choroby trpíte a porozumieť jej charakteristike, aby ste ju neskôr mohli náležite liečiť..

 • Symetrická psoriatická artropatia: Ochorenie postihuje párové kĺby na opačných stranách tela. Symetrická PA môže ovplyvniť aktívnu účasť človeka na práci, spôsobiť rôzny stupeň progresívnych, deštruktívnych chorôb a stratu funkcie. Symetrická psoriatická artropatia pripomína reumatoidnú artritídu.
 • Asymetrická psoriatická artritída: Ochorenie obvykle postihuje 1 až 3 kĺby v ľudskom tele - veľké alebo malé (koleno, bedra a jeden alebo viac prstov). Asymetrická PA nemá vplyv na spárované kĺby na opačných stranách tela.
 • Distálna interhalangálna dominancia (DIP): Distálna interphalangálna dominantná psoriatická artritída postihuje predovšetkým malé kĺby v prstoch na rukách a nohách, bližšie k nechtu. DIP psoriatická artritída je často zamieňaná s osteoartritídou, chronickým ochorením, ktoré spôsobuje degradáciu kĺbovej chrupavky a kosti a tiež ovplyvňuje kostné ostrohy v kĺboch..
 • Ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída): spondylitída ovplyvňuje chrbticu a môže spôsobiť zápal a stuhnutosť v krku, dolnej časti chrbta, chrbtice alebo sakroiliate (oblasť panvy), čo sťažuje pohyb. Ankylozujúca spondylitída môže tiež ovplyvniť spojivové tkanivo (väzivo) a spôsobiť artritídu v kĺboch ​​rúk, stehien, nôh..
 • Deformujúca artritída: Je to ťažká, deformujúca a deštruktívna forma PA. Po prvé, choroba postihuje malé kĺby na prstoch a nohách najbližšie k nechtu, čo vedie k zmene veľkosti, tvaru a strate funkcie postihnutých kĺbov. To je tiež často príčinou bolesti chrbta a krku. Tento typ ochorenia je mimoriadne zriedkavý..

Kto môže byť postihnutý??

Psoriatická artropatia sa môže vyskytnúť u akejkoľvek osoby, ale táto choroba je častejšia u belochov (tiež nazývaných belošský alebo belošský) ako u afrických Američanov alebo ázijských Američanov..

Psoriatická artritída sa najčastejšie vyskytuje vo veku od 30 do 50 rokov, ale môže sa začať aj v detstve.

Podľa amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa u 10–20% ľudí so šupinatými lišajníkmi vyvinie psoriatická artritída.

V celom Rusku bola artropatická psoriáza na úrovni 12,3 na 100 tisíc ľudí, čo predstavuje 5,7%..

príčiny

Príčina artritídy psoriatického typu nie je v medicíne známa; lekári sa však domnievajú, že ide o kombináciu genetických a environmentálnych faktorov.

Štúdie ukazujú, že pacienti so psoriatickou artropatiou majú členov rodiny trpiacich psoriázou alebo artritídou. U vnímavých ľudí môže infekcia aktivovať imunitný systém, čo spôsobuje rozvoj PA.

Rizikové faktory.

Aby sa lepšie porozumelo príčinám psoriatickej artritídy, vedci skúmajú faktory, ktoré predpovedajú riziko artritídy u ľudí so psoriázou..

Jedna štúdia zistila, že u ľudí so psoriázou, ktorí hlásili, že sú obézni vo veku 18 rokov, sa častejšie vyvinula artritída a začali v skoršom veku ako ľudia s normálnym indexom telesnej hmotnosti (BMI). Iné štúdie ukázali, že závažnejšie ochorenie kože predpovedá zvýšené riziko rozvoja ochorenia kĺbov..

Fotografie pacientov s psoriatickou artritídou

Ochorenie postihuje pokožku aj pohybový aparát. Najčastejšie postihnuté sú distálne kĺby (tie, ktoré sú najbližšie k nechtu) na prstoch alebo na nohách, ako aj zápästia, kolená, členky a spodná časť chrbta (pozri fotografiu nižšie)..

Príznaky psoriatickej artritídy

Známky poškodenia pohybového aparátu:

 • Prichádzajúce a opúšťajúce bolesť a opuch kĺbov sprevádzané začervenaním a pocitom tepla.
 • Bolestivosť v oblasti, kde sa svaly alebo väzivo dostanú do kontaktu s kosťou, najmä v päte a dolnej časti chodidla.
 • Bolestivý proces sprevádzaný horúčkou, opuchom chrbtice spôsobeným spondylitídou.
 • Zápal šliach (edém / zápal šliach)
 • Ranná stuhnutosť.
 • Obmedzenie pohybu kĺbov.
 • Bolestivé opuchy prstov / prstov vyzerajúce ako klobásy.

Prejavy na koži:

 • Hrubá a začervenaná pokožka so šupinatými striebornými škvrnami nazývanými vločky.
 • Inštalovanie korózie nechtov alebo oddelenie nechtu z nechtového lôžka.
 • Celková únava a nevoľnosť.
 • Konjunktivitída (známa tiež ako ružové oko), zápal alebo infekcia membránovej výstelky viečka a časti očnej bulvy.

Môžu sa vyskytnúť prípady, keď sa príznaky zlepšia (lekári to nazývajú remisia) a obdobia, keď sa zhoršia (lekári to zvyčajne nazývajú prepuknutie alebo recidíva). Keď sa choroba objaví, je veľmi ťažké predpovedať, ale prepuknutie je často kontrolované pomocou liekov.

diagnostika

Diagnóza psoriatickej artritídy sa začína lekárskou a rodinnou anamnézou a fyzikálnym vyšetrením pacienta, ako aj rádiografiou alebo zobrazením magnetickou rezonanciou (MRI) postihnutých kĺbov..

Aj keď neexistujú žiadne laboratórne testy na diagnostikovanie PA, lekár vás môže odporučiť na vyšetrenie krvi alebo analýzu moču, aby sa vylúčili iné formy artritídy s podobnými príznakmi..

Podobnosť medzi psoriatickou artritídou a inými zápalovými formami artritídy môže oneskoriť presnú diagnózu, najmä ak artritída predchádza kožné ochorenie..

Vedci, ktorí hľadajú najlepšie spôsoby diagnostikovania choroby, zistili, že metóda nazývaná MRI zvyšujúca kontrast môže lekárom pomôcť rozlíšiť reumatoidnú artritídu a psoriatickú artritídu v ruke a zápästí, čo im umožňuje orientovať terapiu na každý stav..

Liečba psoriatickej artritídy

Liečba psoriatickej artritídy bude do značnej miery závisieť od jej závažnosti. Ak je ochorenie mierne a postihuje iba niekoľko kĺbov, na zmiernenie príznakov bolesti a zápalu môže postačovať liečba skupinou liekov, ktoré majú analgetické, antipyretické a protizápalové účinky (NSAID)..

Pri akútne zapálených kĺboch ​​môžu byť užitočné injekcie kortikosteroidov. Pretrvávajúce ochorenie zahŕňajúce viac kĺbov bude vyžadovať silnejšie antireumatické lieky modifikujúce ochorenie (BMARP) a / alebo inhibítory faktora nekrózy nádorov (inhibítory TNF)..

Existuje niekoľko liekov biologického typu na liečbu psoriatickej artritídy pomocou infúzie alebo injekcie. Pozrime sa bližšie na to, ktoré lieky z rôznych kategórií budú užitočné pre chorobu..

 • Inhibítory TNF, ako sú Humira (adalimumab), Etanercept (Etanerceptum), SIMPONI (golimumab), Symzia (certolizumab pegol) a Infliximab (Remicade).
 • Cosentix (Secukinumab), nový typ biologickej injekcie, bol nedávno schválený na liečbu psoriatickej artritídy. Cena lieku sa líši v uličkách 130 - 150 tisíc rubľov.
 • Stelara (Stelara) - biologická injekcia predpísaná iba lekárom je veľmi účinná pri liečbe PA a psoriázy. Cena lieku je 220 - 230 tisíc rubľov.

Zoznam nesteroidných protizápalových liekov:

 • diklofenak;
 • indometacín;
 • etodolaku;
 • aceklofenak;
 • piroxikam.

Na liečbu PA sa často používajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Tento typ liekov pomáha znižovať bolesť, opuchy kĺbov a stuhnutosť. Lieky tejto skupiny však neinterferujú s ďalším vývojom choroby.

Včasné vstreknutie kortizónu do postihnutého kĺbu alebo šľachy niekedy prináša úľavu.

Kortizón je steroid, ktorý zmierňuje zápaly a opuchy..

Pri silnej bolesti a zápale môžu lekári vstreknúť silný protizápalový liek nazývaný kortikosteroid priamo do postihnutého kĺbu. Kortizón je steroid, ktorý zmierňuje zápaly a opuchy, hormón prirodzene produkovaný organizmom..

Kortikosteroidy sú umelé lieky veľmi podobné kortizónu. Injekcia môže priniesť takmer okamžitú úľavu citlivému, opuchnutému a zapálenému kĺbu..

Terapia sa však používa zriedkavo, pretože kortikosteroidy môžu oslabiť chrupavku a odstraňovať minerály, a tým oslabovať kosť, čo povedie k ďalšiemu oslabeniu kĺbov..

Liečba ľudovými liekmi

Liečba psoriatickej artritídy ľudovými prostriedkami zahŕňa množstvo receptov, ktoré môžu ovplyvniť príznaky choroby..

Terapiu je potrebné vykonávať samostatne doma súčasne s ústavnou liečbou a iba po konzultácii s lekárom.

Nižšie sú uvedené recepty a metódy, pomocou ktorých môžete zmierniť bolesť a zápal.

 • Ovos - nalejte 1 liter teplej prevarenej vody do 1 fazetového pohára s okrajom (200 ml) umytých ovsených zŕn. Trvajte na tom, 8 hodín, potom varte 35 minút. Nechajte vývar stáť ďalších 10 hodín. Vývar sa nechá prejsť sitom a naleje sa 1 liter vriacej vody. Užívajte ½ šálky 3x denne pol hodiny pred jedlom. Liečba trvá 30 dní.
 • Šťava z lopúcha - na opuch kĺbov vypite šťavu z lopúchov ročne. Spotreba 1 polievková lyžica. lyžicu 3 krát denne po dobu 35 minút pred jedlom a zmocnite sa 1 čajovej lyžičky medu (ak netrpíte cukrovkou a nie ste citliví na včely). Nápoj je možné pripraviť 2-3 dni. Nápoj musí byť pripravený z čerstvých listov, skladovaných pri nízkej teplote..
 • Brezové puky - nalejte 10 g obličiek do železnej nádoby, naplňte ich 2 šálkami prevarenej vody a zmes zahrievajte na miernom ohni na plný stupeň varu. Po 20 - 25 minútach varu musí byť nádoba zakrytá a zabalená uterákom na jednu hodinu. Užívajte liek pri 0,20 šálky pred jedlom 3-krát denne. V tradičnej medicíne sa táto metóda často odporúča..

Stredná dĺžka života pacientov (prognóza)

Lekári vedia, že ľudia s PA môžu byť vystavení riziku ďalších chorôb, ktoré môžu skrátiť ich životnosť. Ochorenie môže byť sprevádzané chorobami, ako sú:

 • diabetes;
 • srdcovo-cievne ochorenie;
 • chronický únavový syndróm (astenický syndróm) a zmeny nálady;
 • depresia a úzkosť.

Niektoré štúdie ukázali, že ľudia so psoriatickou artropatiou majú mierne zvýšené riziko vzniku rakoviny. Ďalšia štúdia ukázala, že zvýšené riziko vzniku rakoviny nie je spojené s žiadnymi liekmi používanými na liečbu tohto ochorenia. To znamená, že riziko vzniku rakoviny môže súvisieť so samotnou chorobou a nie s liečbou..

Novšia štúdia však ukazuje, že odborníci v súčasnosti nie sú presvedčení, že choroba ovplyvňuje očakávanú dĺžku života. Táto štúdia tiež nenaznačuje zvýšené riziko rakoviny u pacientov s PA..

Pre ľudí so psoriázou a psoriatickou artropatiou je dôležité udržiavať si zdravú váhu a pravidelne sa vyšetrovať na rakovinu a kardiovaskulárne ochorenia. Rýchla reakcia na ochorenie, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol môžu pomôcť minimalizovať riziko ďalších komplikácií..

Život u ľudí s psoriatickou artropatiou je bolesť a nepohodlie. Bez vhodnej liečby bude toto ochorenie oslabujúce a povedie k invalidite..

Psoriatická artritída a poškodenie kĺbov pri psoriáze

Psoriáza je systémové ochorenie, pri ktorom je postihnutá predovšetkým koža. Patologické reakcie tela je však možné šíriť aj do vnútorných orgánov a kĺbov. Psoriatická artritída je dôsledkom vývoja zápalových reakcií v chrupavke a kostnom tkanive kĺbových povrchov, zatiaľ čo postihnuté sú aj vazy a šľachy..

Po reumatoidnej artritíde má psoriatické poškodenie kĺbov druhé miesto medzi všetkými zápalovými zmenami v pohybovom aparáte. Artritída je zaznamenaná u 10 - 38% pacientov so psoriázou a častejšie sa vyskytuje u pacientov vo veku 26 - 54 rokov. Po výskyte prvých psoriatických plakov na koži sa zmeny kĺbov objavia približne o 10 - 15 rokov neskôr. U niektorých pacientov (10 - 15%) však toto systémové ochorenie začína poruchou pohyblivosti..

klasifikácia

Podľa ICD 10 je psoriatická artritída podľa klinického priebehu rozdelená do nasledujúcich typov:

 1. Artritída distálnych interfalangeálnych kĺbov, v ktorých sú postihnuté hlavne tieto oblasti.
 2. Oligoartritída (zúčastňuje sa menej ako päť kĺbov) a polyartritída (pri zmene viac ako piatich kĺbov).
 3. Mutujúca kĺbová psoriáza je sprevádzaná osteolýzou (deštrukciou kostného tkaniva) a skrátením prstov.
 4. Symetrická polyartritída, ktorá sa pri príznakoch a príznakoch podobá reumatoidii.
 5. Spondylitída je sprevádzaná zápalom a obmedzenou pohyblivosťou chrbtice..

Kĺbová psoriáza môže mať rôzny stupeň aktivity:

 • aktívny (minimálny, maximálny, stredný);
 • neaktívne (fáza odpustenia).

V závislosti od stupňa zachovania funkčných schopností pri artritíde sa rozlišujú tri stupne:

 • prevádzkyschopnosť je zachovaná;
 • stratený výkon;
 • osoba nie je schopná poskytovať služby sám kvôli výraznému obmedzeniu mobility.

Príznaky a príznaky

Príznaky psoriatickej artritídy sa vo väčšine prípadov vyskytujú po kožných alebo viscerálnych prejavoch choroby. Ale u pätiny pacientov psoriáza začína zmenami kĺbov..

Nástup choroby je niekedy postupný, ale môže byť akútny. Spravidla sú však nižšie uvedené príznaky psoriatickej artritídy:

 • zmeny tvaru kĺbu;
 • výskyt bolestivých pocitov, ktoré sú viditeľnejšie nie počas pohybu, ale v noci;
 • stuhnutosť, výraznejšia ráno;
 • deformácia kĺbu;
 • sfarbenie kože je niekedy zaznamenané v oblasti vývoja patologického procesu v vínovej farbe;
 • s osteolytickou formou ochorenia dochádza k významnému skráteniu prstov;
 • v dôsledku narušenia hustoty a elasticity väzov často dochádza k viacsmerným dislokáciám.

Pri debutovaní choroby sa najčastejšie vyskytujú zmeny malých kĺbov umiestnených na rukách a nohách, menej často sa vyskytujú kĺby lakťa a kolena. Úplnými charakteristickými príznakmi psoriázy kĺbov sú príznaky dactylitídy, ktorá je dôsledkom zápalu šliach flexora a samotných povrchov chrupavky. Táto podmienka je sprevádzaná:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • opuch celého postihnutého prsta;
 • obmedzenie pohyblivosti, ktoré je spojené nielen s deformáciou, ale aj s bolesťou ohybu.

V približne 40% prípadov psoriatickej artritídy sú postihnuté medzistavcové kĺby. V tomto prípade dochádza k zmenám v ligamentóznom aparáte, čo vedie k tvorbe syndrómov mofytu a paravertebrálnej osifikácie. Motilita v týchto kĺboch ​​je zriedka znížená, ale často sa vyskytuje bolesť a stuhnutosť..

Psoriáza s kĺbovým syndrómom je tiež charakterizovaná poškodením oblasti pripojenia väzov na kosti. V tomto prípade dôjde k zápalu a potom k zničeniu priľahlého kostného tkaniva. Obľúbené miesta na lokalizáciu týchto procesov sú:

 • povrch päty v mieste pripojenia Achillovej šľachy;
 • kalkanálny tubercle v oblasti pripojenia plantárnej aponeurózy;
 • tuberozita na hornom povrchu holennej kosti;
 • v humeru.

80% pacientov so psoriatickou artritídou má známky poškodenia nechtových platní. Najskôr sa na povrchu pokrývajúcom celý necht vytvárajú malé jamky alebo drážky. V budúcnosti dôjde k zmenám farby v dôsledku porúch mikrocirkulácie, ako aj v dôsledku zrýchleného delenia kožných buniek v oblasti nechtového lôžka..

Psoriatická artritída a tehotenstvo majú určitý vzťah, pretože keď sa narodí dieťa, dochádza k hormonálnej transformácii celého organizmu. A keďže sa predpokladá, vrátane hormonálnej povahy choroby, je celkom možné vyvinúť exacerbáciu alebo dokonca objaviť prvé príznaky poškodenia kĺbov. Okrem toho zvýšené príznaky artritídy počas tehotenstva sú často dôsledkom prírastku na váhe..

Liečba tejto skupiny pacientov je, žiaľ, mimoriadne náročná, pretože väčšina liekov na systémové použitie je pre nich kontraindikovaná. Psoriáza však nijakým spôsobom neovplyvňuje reprodukčnú funkciu a žena s týmto ochorením je vo väčšine prípadov schopná vydržať dieťa. V období pred tehotenstvom by sa malo vykonať úplné vyšetrenie dermatológom a prípadne preventívnou liečbou psoriázy..

Zmeny orgánov pri psoriatickej artritíde

Poškodenie kĺbov pri psoriáze sa môže izolovať alebo kombinovať s poškodením iných orgánov a tkanív. Medzi systémové prejavy patria:

 • generalizovaná amyotropia;
 • trofické poruchy;
 • srdcové defekty;
 • splenomegália;
 • polyadenitis;
 • karditídy;
 • amyloidóza vnútorných orgánov, kĺbov a kože;
 • hepatitída;
 • ulceratívna nekrotická lézia sliznice gastrointestinálneho traktu;
 • cirhóza pečene;
 • difúzna glomerulonefritída;
 • polyneuritis;
 • nešpecifická uretritída;
 • poškodenie očí.

Pri psoriatickej artritíde sú zdravotné postihnutie aj neschopnosť slúžiť zvyčajne dôsledkom nielen závažného poškodenia kĺbov, ale aj zmien vo fungovaní vnútorných orgánov..

Vedúcim faktorom rozvoja zápalového procesu v oblasti vnútorných orgánov je narušenie mikrocirkulácie v cievach sliznice. Angiopatia sa najčastejšie objavuje v dôsledku fokálneho poškodenia vnútorného obloženia ciev, kŕčových tepien a rozšírenia kapilár. Imunitné komplexy sa navyše môžu ukladať v hrúbke vaskulárnej steny, čím sa stáva hustejšia a jej elasticita klesá..

diagnostika

Diagnóza psoriatickej artritídy je do značnej miery založená na prítomnosti mnohých charakteristických rádiologických príznakov choroby:

 • periartikulárna osteoporóza;
 • zúženie spoločného priestoru;
 • prítomnosť cystického osvietenia;
 • viacnásobné použitie;
 • kostná ankylóza;
 • kĺbová ankylóza;
 • prítomnosť parazpinálnych osifikácií;
 • sacroileitis.

Okrem rádiografie sa predpisujú pacienti s podozrením na psoriatickú artritídu:

 1. Krvný test, pri ktorom sa zisťujú príznaky zápalu a anémie, zvýšenie hladiny kyseliny sialovej, fibrinogénu, seromukoidu a globulínov. Veľmi dôležitým rozdielom od reumatoidnej artritídy je negatívna analýza reumatoidného faktora. Krvné hladiny imunoglobulínov skupiny A a G sa tiež zvyšujú a stanovujú sa cirkulujúce imunitné komplexy.
 2. Pomerne často štúdia synoviálnej tekutiny získanej z kĺbov. V tomto prípade sa zistí zvýšená cytóza, neutrofily. Viskozita kĺbovej tekutiny je znížená a hlienová zrazenina je veľmi voľná.

Hlavné kritériá, ktoré vám umožňujú správne diagnostikovať, sú:

 • zapojenie kĺbov prstov;
 • viacnásobné asymetrické poškodenie kĺbov;
 • prítomnosť psoriatických kožných plakov;
 • prítomnosť charakteristických rádiologických znakov;
 • negatívna analýza na stanovenie reumatoidného faktora;
 • príznaky sakroileitídy;
 • rodinná anamnéza psoriázy.

Čo spúšťa psoriatickú artritídu?

Presný dôvod, prečo sa vyskytuje kĺbová psoriáza, zatiaľ nebol stanovený. Dedičstvo však nepochybne zohráva vedúcu úlohu. Artropatická psoriáza sa môže vyskytnúť aj za účasti nasledujúcich faktorov:

 • trauma pri nástupe choroby, ktorú uvádza asi štvrtina pacientov;
 • stres a emocionálny stres, ktorý má negatívny vplyv na imunitný systém;
 • výrazná fyzická námaha;
 • systémové infekcie.

Na vývoji choroby sa zúčastňujú:

 • genetický faktor spojený s mutáciou a prítomnosťou určitých antigénov pre kompatibilitu tkanív a množstvo takzvaných génov pre psoriázu;
 • imunitný faktor je potvrdený zvýšením hladiny imunokomplexov, protilátok v krvi pacientov a znížením lymfokínov;
 • výskyt artritídy u pacientov s mnohými vírusovými chorobami vrátane HIV po streptokokovej infekcii naznačuje v prospech infekčnej povahy;
 • u viac ako polovice pacientov sa príznaky poškodenia kĺbov objavia najskôr po silnom emocionálnom šoku.

Liečebné metódy

Na otázku, či je psoriatická artritída liečiteľná, je správne odpovedať záporne. Moderné lekárske pokroky však lekárom pomáhajú zabrániť ďalšiemu postupu tohto procesu. V niektorých prípadoch je možná aj čiastočná obnova spoločnej funkcie..

O tom, ako liečiť psoriatickú artritídu u konkrétneho pacienta, by mal rozhodnúť lekár po úplnom vyšetrení a anamnéze.

Drogová terapia

Pri poškodení kĺbov a psoriáze nie je liečba špecifická, je zameraná na:

 • spomalenie progresie choroby;
 • odstránenie akútnych príznakov;
 • normalizácia funkcie pohybového aparátu;
 • zníženie zápalových a imunitných reakcií.

Užívanie drog je hlavnou liečbou psoriatickej artritídy. Na tento účel sa používajú rôzne skupiny účinných látok..

protizápalový

Užívajú sa nesteroidné lieky (ibuprofén, diklofenak), aby sa znížili prejavy zápalu, bolesti a súvisiace obmedzenia pohyblivosti. Zároveň sa zmenšuje opuch v oblasti zmien..

glukokortikosteroidmi

Hormonálne lieky môžu rýchlo eliminovať hlavné príznaky psoriatickej artritídy. Pretože pri ich systematickom použití existuje nebezpečenstvo vzniku negatívnych reakcií, môžu sa vstúpiť priamo do kĺbovej dutiny.

Methotrexate


Pri psoriatickej artritíde je metotrexát najbežnejšie predpisovaným systémovým liekom. Napriek tomu stále neexistujú žiadne konečné štúdie, ktoré by dokázali jeho účinnosť. Štandardná dávka je 15 až 20 mg týždenne. Pacienti, ktorí dostávajú takúto liečbu, by však mali neustále sledovať funkciu pečene a obličiek. Ak sa zistia významné odchýlky, je potrebné znížiť dávku alebo úplne vysadiť liek. Pokiaľ je metotrexát zapojený do procesu chrbtice a rozvoja ankylozujúcej spondylitídy, má nízku účinnosť.

sulfasalazín

Sulfasalazín má protizápalové a antibakteriálne účinky a často sa predpisuje na reumatoidnú artritídu. Po klinických skúškach, ktoré sa uskutočnili ešte nedávno, sa však schválilo aj vymenovanie tohto lieku s psoriázou. Sulfasalazín na psoriatickú artritídu sa zvyčajne predpisuje v dávke 2 g. Musí sa užívať dlho. Ale vzhľadom na prítomnosť veľkého množstva vedľajších účinkov, najmä z čreva, ako aj z dôvodu nedostatočnej účinnosti v prípade poškodenia chrbtice, by sa o otázke účelu tohto lieku malo rozhodovať individuálne..

Inhibítory faktora nekrózy nádorov

Pri liečení psoriatickej artritídy liekmi mali najvyššiu účinnosť predstavitelia látok, ktoré inhibujú rast nádoru (adalimumab, etanercept, infliximab). Táto terapia ovplyvňuje patogénne mechanizmy, to znamená, že nielen odstraňuje príznaky choroby, ale tiež čelí jej hlavným príčinám. Hlavnou nevýhodou tejto techniky je injekcia lieku, ale väčšina pacientov to lieči normálne, pretože pociťujú jasné zlepšenie.

cyklosporín


Pri psoriatických léziách sa cyklosporín užíva v dávke 3 mg denne. Tento liek spomaľuje zmeny v kostiach a chrupavkách, čo potvrdzuje rôntgenové žiarenie.

leflunomid

Leflunomid má pozitívny vplyv na priebeh ochorenia, znižuje artralgiu a opuchy kĺbov a tiež spomaľuje ničenie kostí. To nepochybne zlepšuje kvalitu života pacienta. Berte to v dávke 100 - 20 mg za deň.

fyzioterapia

Na pozadí psoriázy je liečba artritídy pomocou fyzioterapeutických procedúr niekedy veľmi účinná. Najčastejšie sa používajú tieto metódy:

 • laserové ožarovanie krvi;
 • Terapia PUVA;
 • magnetoterapia;
 • elektroforéza glukokortikoidmi;
 • fonoforézou;
 • fyzioterapeutické cvičenia.

diéta

Diéta na psoriatickú artritídu kĺbov hrá dôležitú úlohu pri liečbe tohto ochorenia, pretože pomáha upevňovať výsledky dosiahnuté expozíciou lieku. Pomerne významnou podmienkou normalizácie stavu je udržiavanie alkalického prostredia v tele, pretože v opačnom prípade je pravdepodobnosť zhoršenia choroby vysoká..

Výživa pre psoriatickú artritídu sa musí vykonávať podľa nasledujúcich pravidiel:

 • odmietnutie alkoholických nápojov;
 • vylúčenie možných alergénov, ktoré sa vykonáva individuálne;
 • malé jedlá;
 • odmietnutie údených jedál, konzervantov, korenených a slaných potravín;
 • jesť citrusové plody je zakázané;
 • obmedzený príjem ľahko stráviteľných uhľohydrátov;
 • zvýšenie objemu mliečnych výrobkov, obilnín, zeleniny a strukovín;
 • nahradiť maslo zeleninou.

Strava pre psoriatickú artritídu by však mala byť nízkokalorická, pretože nadváha zvyšuje zaťaženie kĺbov. To vedie k zvýšenej bolesti, deformácii a objaveniu sa ďalších príznakov. Pretože väčšina fyzickej aktivity je kontraindikovaná v prípade závažných intraartikulárnych zmien, jediná šanca pre pacientov na odstránenie nadváhy je správna výživa..

Alternatívne metódy liečby

Liečba psoriatickej artritídy ľudovými prostriedkami by sa nikdy nemala používať ako nezávislá technika. V niektorých prípadoch však prispieva ich použitie popri hlavnej terapii.

 1. Brusnicový vývar sa pripravuje z dvoch malých lyžičiek suchých listov a pohára horúcej vody. Čerstvo pripravený roztok by sa mal ochladiť a vypiť v malých dúškoch.
 2. Zmiešajte niekoľko kvapiek terpentínu, rastlinného oleja a jemne nastrúhanej mrkvy. Použite obklad na noc.
 3. V rovnakom pomere zmiešajte podnož, perforovanú s ľubovníkom bodkovaným a liečivou púpavou a pripravte infúziu vriacej vody na liter. Užívajte 50 ml denne.
 4. Brezové púčiky varte štvrť hodiny pri miernom ohni, ochladte a pred jedlom užite 30 ml.

Chirurgická liečba psoriatickej artritídy sa vykonáva pomerne zriedka, keď konzervatívna medicína nepomohla vyrovnať sa s touto chorobou. Chirurgická technika zahŕňa odstránenie postihnutého tkaniva z kĺbu, aby sa obnovila jeho funkcia, protetika veľkých kĺbov, ako aj fixácia v danej polohe..

Nie je možné jednoznačne odpovedať na otázku, ako liečiť psoriatickú artritídu, pretože sa to určuje s prihliadnutím na jednotlivé charakteristiky. Preto, keď sa objaví podozrenie na vývoj choroby, je potrebné čo najskôr vykonať úplné vyšetrenie. Je potrebné si uvedomiť, že pri neskorej liečbe pacientov je pravdepodobné, že kĺbové funkcie nie je možné obnoviť..

Príznaky a liečba psoriatickej artritídy - foto

Existuje mnoho kožných chorôb, z ktorých jedným je psoriatická artritída. Ide o závažnú formu psoriázy spojenú s autoimunitnými chorobami neprenosnej povahy. Väčšina typov psoriázy sa vyskytuje vo forme vyrážok v určitých oblastiach tela. Psoriatická artritída, jej príznaky a liečba, ako aj fotografia, ktorú podrobne zvážime, sa týka typu choroby, ktorá sa môže šíriť do kĺbov a vnútorných orgánov. V priebehu ochorenia sa vyvíja zápalový proces, ktorý ovplyvňuje chrupavku, kostné tkanivo, šľachy a povrch kĺbov..

Táto forma artritídy je na druhom mieste po reumatizme pri vývoji zápalových ochorení kĺbov, chrupaviek a väzov človeka. V riziku sú pacienti vo veku okolo 25 až 55 rokov, ktorí mali rôzne formy psoriázy. Pri častých relapsoch sa artritída môže vyvinúť 8 až 15 rokov po objavení sa prvých vyrážok na tele. Ďalej podrobnejšie zisťujeme, ako sa choroba prejavuje, z akých dôvodov sa vyskytuje a aké sú hlavné metódy liečby patológie..

Druhy psoriatickej artritídy

V lekárskej praxi je ochorenie zvyčajne rozdelené do niekoľkých typov, pričom každý z nich je sprevádzaný určitými príznakmi. Medzi hlavné typy patria:

 1. Porážka kĺbových kĺbov. Pri tejto forme sú postihnuté hlavne falangy prstov.
 2. Polyartritída. Toto je forma ochorenia, keď je postihnutých päť alebo viac kĺbov..
 3. Oligoartritida. Pri tejto forme zápal postihuje menej ako päť kĺbov..
 4. Kĺbová psoriáza s osteolýzou. Ľudské kosti sa zdeformujú a ničia.
 5. Symetrická artritída. Veľmi pripomínajúca reumatoidná artritída.
 6. Poškodenie ľudskej chrbtice. Má názov spondylitída.

Každá z týchto foriem sa lieči pomerne ťažko a často spôsobuje komplikácie. Často s vážnym poškodením kĺbov je pacient postihnutý zdravotným postihnutím, pretože pracovná kapacita nie je zachovaná kvôli porušeniu funkcií pohybového aparátu..

Ako sa prejavuje choroba?

Poškodenie kĺbov pri psoriáze je sprevádzané mnohými symptómami a významne znižuje kvalitu ľudského života. Rozpoznanie artritídy je vo väčšine prípadov veľmi ľahké, pretože sa vyskytuje po objavení sa papúl a plakov charakteristických pre patológiu na koži. Existujú však prípady, keď sa kĺbová psoriáza vyvíja ako nezávislé ochorenie. Ďalej zistite, ako psoriáza ovplyvňuje kĺby..

Priebeh choroby zvyčajne začína v pomalej forme a nie je sprevádzaný akútnymi príznakmi. V priebehu ochorenia sa môžu objaviť tieto príznaky:

 • Deformácia kĺbu:
 • charakteristickým príznakom choroby je pocit bolesti v rukách a nohách, ktorý sa najčastejšie prejavuje v noci;
 • po dlhom čase v statickej polohe je možné pozorovať stuhnutosť. Pacient má bolesti kĺbov aj v stave úplného odpočinku;
 • tvar kostí a chrupavky sa môže meniť;
 • Bežným príznakom choroby je zmena v odtieni kože pri lézii. Môže získať tmavý vínový alebo namodralý odtieň;
 • fhalangy rúk a nôh sa môžu skrátiť, rovnako ako zosilnenie v miestach ohybov;
 • v dôsledku narušenia normálnej funkcie chrupavky a väzov dochádza často k dislokáciám.

Je potrebné poznamenať, že toto ochorenie najčastejšie postihuje falangy prstov horných a dolných končatín, ako aj kolenné a lakťové kĺby..

Artritída tiež často postihuje oblasti, v ktorých sú väzivo viazané na kosti. V priebehu choroby môžu byť tieto oblasti úplne zničené, čo často spôsobuje stratu schopnosti pohybu.

Ďalším znakom patológie je poškodenie nechtov. Tento prejav je zaznamenaný u viac ako 80% pacientov. Deštrukcia dosiek môže nastať v niekoľkých fázach. Najprv sa na doske objavia malé priehlbiny a praskliny, neskôr sú ovplyvnené hlbšie vrstvy. Konečným výsledkom môže byť silné zdeformovanie nechtu, odpojenie doštičky od tela prsta.

Prečo sa choroba vyskytuje?

Psoriáza a kĺby sú vzájomne prepojené. Bežnou príčinou artritídy sú patologické poruchy v ľudskom tele spôsobené imunitným systémom a metabolickými procesmi. Pritom dochádza k mnohým narušeniam pri syntéze a delení ľudských kožných buniek, v dôsledku ktorých sa ložiská zápalu môžu šíriť nielen do kože, ale aj do kĺbov a väzov..

Rovnako ako príčiny psoriázy, mechanizmus rozvoja psoriatickej artritídy nie je úplne objasnený. V lekárskej praxi sa však príčiny vzniku choroby považujú za určité porušenia psychosomatického stavu pacienta. Veľký emocionálny stres, častý stres a úzkosť môžu vyvolať vývoj choroby.

Vedci tiež pripisujú genetický predispozičný faktor príčiny choroby. Podľa lekárskych štatistík trpelo viac ako 60% pacientov s patológiou v krvi.

Faktory, ktoré môžu spôsobiť ochorenie, môžu tiež zahŕňať:

 1. Prenos rôznych vírusových a bakteriálnych infekcií. Normálne môže mať človek v tele milióny baktérií. Niektoré z ich druhov však môžu spôsobiť značné škody na zdraví..
 2. Artritída pri psoriáze sa často vyskytuje v dôsledku zranení a poškodenia kĺbov..
 3. Výrazne ovplyvňuje riziko chorôb a metabolických porúch v tele.
 4. Infekcie spôsobené chirurgickým zákrokom.
 5. Zneužívanie alkoholu, cigariet a drog.
 6. Zmena hormonálneho pozadia osoby pod vplyvom rôznych faktorov.
 7. Znížená imunita v dôsledku ťažkej podchladenia a niektorých ďalších dôvodov.

Vzhľad choroby ovplyvňuje veľa faktorov a sú veľmi rôznorodé. Bez ohľadu na dôvody by liečba mala byť správna a včasná. Len rýchla reakcia pacienta na tento problém a správne metódy liečby môžu zabrániť vážnym komplikáciám tohto ochorenia..

Diagnóza artritídy

Pre správnu diagnózu musí pacient vyhľadať pomoc kvalifikovaného odborníka. Na základe anamnézy a niektorých štúdií v nemocnici môže lekár urobiť diagnózu a predpísať primeranú liečbu.

Jednou z metód fyziologického vyšetrenia pacienta je röntgen. S jeho pomocou je možné vyhodnotiť stav ľudských kĺbov a určiť mieru poškodenia kĺbov a chrupavky..

Okrem štúdie využívajúcej röntgenové lúče môže lekár vizuálne posúdiť stav pacienta. Prítomnosť psoriázy môže byť indikovaná charakteristickými vyrážkami, zmenami tvaru kostí, deformáciou nechtových platní. Na základe týchto údajov lekár stanoví diagnózu a vyberie najvhodnejšie liečebné metódy pre konkrétneho pacienta.

Súvisiace články:

  Používanie liekov

  Je potrebné poznamenať, že na dosiahnutie úplného vyliečenie choroby nebude fungovať. Psoriáza sa vzťahuje na patológie, ktorých liečba spočíva v celoživotnej terapii zameranej na udržanie remisie. Pri artritíde je hlavnou liečebnou metódou použitie liekov a niektoré metódy fyzioterapie. Pomocnou metódou je použitie alternatívnych liečebných receptov, ako aj dodržiavanie preventívnych opatrení zameraných na prevenciu recidívy.

  Liečba drogami spočíva v užívaní nasledujúcich liekov na liečbu psoriatickej artritídy:

  1. Nesteroidné protizápalové lieky. Pre psoriatickú artritídu a iné lieky sa často predpisuje ibuprofén, butadión, naproxén, metotrexát..
  2. Kortikosteroidy iglukokortikoidy. Tieto lieky sú určené na zmiernenie bolesti. Sú to nástroje ako flucinar, kortizón, sinajár a iné.
  3. Pri tomto ochorení sa často používajú monoklonálne protilátky. Používané profylakticky na prevenciu prepuknutia zápalu v iných oblastiach kĺbov..
  4. Antidepresíva. Antidepresíva sú predpísané na zmiernenie emocionálneho stresu. Tu je možné predpísať tabletky ako fytoset, tenoten a iné..

  Medzi metódy fyzioterapie sa často predpisujú laserové ošetrenie, použitie ultrazvukového žiarenia, súčasná terapia, masáže a niektoré ďalšie..

  Všeobecné odporúčania na používanie liekov

  Každý pacient by si mal byť vedomý bezpečnostných opatrení pri liečbe syntetickými drogami. Patria sem nasledujúce pravidlá:

  • prísne dodržiavanie dávky lieku;
  • nezabudnite dodržať časový plán prijímania finančných prostriedkov;
  • nemôžete prestať brať lieky sami;
  • akékoľvek zmeny v pohody by mali byť prediskutované so svojím lekárom;
  • neberú iné lieky bez súhlasu špecialistu;
  • lieky držte mimo dosahu detí.

  Tradičná medicína proti psoriatickej artritíde

  Mnoho prírodných produktov má vlastnosti, ktoré niekedy nie sú horšie ako syntetické prostriedky. Byliny a ďalšie materiály sa používajú na zmiernenie zápalového procesu, bolesti. Vďaka niektorým receptom je tiež možné zaviesť metabolické procesy na bunkovej úrovni, aby sa znížili prejavy artritídy, ako je deformácia kĺbov a nechtov. Veľkou výhodou alternatívnej liečby je, že v dôsledku toho existuje minimálne množstvo vedľajších účinkov a takmer všetky použité materiály sú pre telo bezpečné..

  Napriek takémuto množstvu pozitívnych aspektov tradičnej medicíny by sa však na pravidlá obozretnosti nemalo zabudnúť. Pri použití tohto typu liečby doma je veľmi dôležité dodržiavať predpis lieku. Pred použitím akýchkoľvek prostriedkov sa tiež odporúča vykonať test citlivosti na jeho komponenty. Za týmto účelom sa malé množstvo lieku aplikuje na pokožku zápästia a niekoľko minút počkajte. Ak u osoby nie sú pozorované začervenanie kože, svrbenie a iné reakcie, znamená to, že nedochádza k alergickej reakcii. Ďalej zvažujeme niekoľko účinných ľudových liekov na liečbu psoriatickej artritídy:

  1. Veľa surovej mrkvy. Za týmto účelom nastrúhajte zeleninu na jemnom strúhadle a pridajte niekoľko kvapiek oleja rakytníka rešetliakového. Tento obklad veľmi dobre zmierňuje zápal, odstraňuje bolesť a opuch.
  2. Na odstránenie zápalového procesu sa listy aloe aplikujú na postihnuté oblasti. Za týmto účelom sa rastlina (je vhodné brať listy staršie ako 3 roky) pozdĺžne rezať a dužina sa nanáša na plochy poškodené lupienkou. Kompresiu môžete fixovať obväzmi alebo látkovým obväzom..
  3. Použitie tinktúry z lila pukov. Za týmto účelom sa kvety rastlín v množstve 100 g nalejú na liter alkoholu a nechajú sa vylúhovať 10 až 14 dní na tmavom mieste. Po aplikácii tinktúry na oblasť bolesti je možné tieto oblasti ľahko trieť.

  Prevencia chorôb

  Aby sa zabránilo vzniku choroby a rozvoju jej relapsu, odporúča sa, aby všetci pacienti vykonali celý rad opatrení zameraných na udržanie zdravia a prevenciu jeho komplikácií. Ďalej v článku budeme analyzovať potrebné preventívne opatrenia:

  Hygiena pokožky

  Jednoduché hygienické postupy s použitím správnej kozmetiky pomôžu zabrániť narušeniu vodnej rovnováhy pokožky, jej nadmernej suchosti, podráždenosti a iným nežiadúcim účinkom. Pri prevencii tohto ochorenia by sa malo pamätať na toto:

  • Zlikvidujte čistiace prostriedky agresívnymi prísadami. Na tieto účely je lepšie zvoliť gély a jemné mydlo, ktoré pokožku nevysychajú;
  • pravidelne zvlhčujte telo a tvár pomocou zvlhčovacích prostriedkov a pleťových vôd;
  • aby ste predišli vyschnutiu, skúste dlho nebyť na slnku;
  • handrička na telo by nemala byť príliš tvrdá a poškodzovať dermis;
  • kozmetiku s lekárskym účinkom používajte iba podľa pokynov lekára.

  Pravidlá výživy

  Dôležitým aspektom je udržiavanie vyváženej stravy a konzumácia dostatočného množstva vitamínov a minerálov. Pravidlá výživy pri psoriáze zahŕňajú:

  • odmietnutie mastných, slaných, korenených a údených potravín;
  • Tiež by sa malo vyradiť nadmerné množstvo citrusov, konzervovaných potravín, slanosť a nakladaná zelenina;
  • zákaz sa vzťahuje na výrobky z kukuričnej múky;
  • mali by ste obmedziť používanie vajec, húb, medu, čokolády a iných potravín, ktoré často spôsobujú alergie;
  • vylúčiť alkohol a nápoje obsahujúce kofeín;
  • zahrňte do svojej stravy veľké množstvo ovocia a zeleniny;
  • uprednostňujú ryby a chudé mäso;
  • na stole by mali byť mliečne výrobky a rôzne obilniny.

  Odmietnutie zlých návykov

  Všetci pacienti by mali navždy prestať piť alkohol a fajčiť. Zlé návyky iba zhoršujú priebeh choroby a vyvolávajú časté relapsy.

  Dodržiavanie denných postupov

  Pri psoriáze a jej forme, ako je psoriatická artritída, je veľmi dôležité pozorovať fyzickú aktivitu a zabezpečiť správny odpočinok a spánok. Lekári odporúčajú častejšie chodiť vonku. Pešia turistika je pre tieto účely ideálna. K dispozícii sú aj aktivity na kúpanie a cyklistiku. Čerstvý vzduch a správne vybrané fyzické aktivity prispejú k zavedeniu metabolických procesov a zlepšia krvný obeh.

  Primerané hodnotenie stresových situácií

  Možno jedným z hlavných preventívnych pravidiel je správna reakcia na psychický stres. Tým, že sa pacient naučí, že sa nemusí starať o maličkosti, dokáže významne znížiť riziko komplikácií a relapsu choroby. Pamätajte, že vaše zdravie je vo vašich rukách. Postaraj sa o neho a buď šťastný.

  Súvisiace materiály:

  Psoriáza na dlaniach je pomerne častá forma psoriázy, ktorú je možné pozorovať ako nezávislý jav iba na dlaniach, a môže to byť hodina.

  Výskyt psoriázy je veľmi nepríjemný jav. Ochorenie je sprevádzané červenými vyrážkami vo forme papúl a plakov. Ovplyvnilo to aj učenie.

  Psoriáza chodidiel je chronické kožné ochorenie, ktoré sa vyznačuje výskytom vyrážok sprevádzaných zápalovým procesom. vzdelanie.

  Psoriáza je veľmi nepríjemné chronické neinfekčné ochorenie. V štádiu relapsu sa na pokožke objavia suché šupinaté škvrny. Sú sprevádzaní.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Ak lekár diagnostikoval dieťa pupočníkovou prietržou, nezúfajte. Lekári vždy neodporúčajú chirurgickú liečbu. Ak je pupočná kýla u dieťaťa malá, môžete sa s ňou vyrovnať konzervatívnymi metódami, najmä masážami a liečebnými cvičeniami..
  Otázka liečby slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku spôsobuje veľa kontroverzií. Mnohí si však uvedomujú pozitívne výsledky nechirurgickej liečby.
  Hlavným príznakom hernie umiestnenej v oblasti bedrových medzistavcových platničiek je akútna bolesť. Je tak silný, že ho nemožno vylúčiť ani intramuskulárnymi injekciami nesteroidných protizápalových liekov.