loader

Hlavná

Hlava

Ako rýchlo zvládnuť pupočníkovú prietrž u detí

U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla. Vďaka ľahkému tlaku sa táto vydutina ľahko dostane dovnútra. Ochorenie často vymizne samo od seba, ale niekedy je potrebná liečba alebo dokonca odstránenie pupočnej kýly u detí..

Príčiny nevoľnosti

Umbilická hernia sa u novorodencov vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že pupočníkový krúžok sa nezatvára úplne. Vnútorné orgány vyčnievajú cez zvyšný otvor.

Za rizikový faktor vzniku hrčiek sa považuje zvýšený vnútrobrušný tlak. To sa nazýva:

 • Časté plačanie dieťaťa;
 • krivica;
 • kašeľ;
 • Poruchy nervového systému;
 • Nadmerná tvorba plynu
 • Časté zápchy.

Kýla sa často vyskytuje u detí do jedného roka s intoleranciou laktózy. Kvôli neschopnosti úplne stráviť mlieko v čreve, dochádza k fermentačným procesom, ktoré spôsobujú nadúvanie a zápchu.

Ochorenie sa môže vyskytnúť aj u jednoročného dieťaťa - potom, čo dieťa začne chodiť. Je to dôsledok príliš skorých pokusov zaujať vzpriamenú pozíciu..

Podľa lekárov hrá úlohu aj dedičný faktor. Ak by mama alebo otec mali túto poruchu, bude zdedený potomkom s pravdepodobnosťou 70%.

Hlavné príznaky choroby

Podľa štatistík sa táto chyba vyskytuje u každého piateho dieťaťa narodeného včas a u tretiny predčasne narodených detí. Zvyčajne môžete identifikovať pupočnú kýlu v prvom mesiaci po narodení. Výstupok sa zaznamená po krátkom čase po páde pupočnej šnúry. Ako vyzerá pupočná kýla u detí? Navonok pripomína mäkkú guľu. Avšak vydutie na pupku nemusí nutne znamenať chorobu. Podobná anatomická štruktúra orgánu je celkom možná..

Hlavné príznaky pupočnej kýly u detí:

 1. Pod vyčnievajúcim pupkom je cítiť pečať a „hernálna brána“.
 2. Konvexná oblasť „bobtná“ s plačom, kašľom a napätím.
 3. Možno zvýšenie vyčnievajúcej časti počas procesu pestovania omrvín.
 4. Takéto deti netolerujú žiadne zmeny počasia..

Bolestivé pocity s touto chybou nie sú zvyčajne viditeľné: porušenie alebo roztrhnutie kýly u detí je zriedkavé. V týchto prípadoch je potrebný urgentný chirurgický zákrok..

Ako presne určiť chorobu? Poraďte sa s pediatrom alebo pediatrickým chirurgom. Príznaky a liečba môže predpísať iba lekár..

Ako liečiť pupočníkovú prietrž

Približne okolo 6 rokov sa väčšina týchto prietrží uzdravuje. Pravdepodobnosť vymiznutia choroby je vysoká, ak defekt v pupočnom kruhu nepresiahne jeden a pol centimetra. Preto lekári v diagnostike „pupočnej kýly“ u dojčeného dieťaťa odporúčajú čakať s chirurgickým zákrokom. Existuje veľká šanca, že pomôžu konzervatívne metódy zamerané na posilnenie peritoneálnej steny. Tie obsahujú:

 • masáže;
 • , Ktorým sa na bruško;
 • fyzioterapia.

Po nastavení vyčnievajúcej časti tiež použite aplikáciu náplasti alebo obväzu.

Masáž a gymnastika s pupočnou kýlou u dieťaťa

Lekárska gymnastika by sa mala vykonávať pod vedením skúseného inštruktora, pretože nadmerné úsilie môže viesť k svalovému napätiu a zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. A to situáciu ešte zhorší..

Pokiaľ ide o masáže, niektoré metódy na spevnenie stien pobrušnice je možné použiť doma.

Dieťa staršie ako 1 mesiac hladí bruško v smere hodinových ručičiek a potom ho položí späť na 7-8 minút. Musíte ju zdvihnúť veľmi jemne, dlaňou, bez nadmerného tlaku.

Malá kýla u mesačne narodeného dieťaťa môže odísť sama o sebe, ak je pravidelne položená na prebaľovací pult na brucho štvrť hodiny pred kŕmením. V tomto okamihu jemne zdvihnite chrbát, nohy a ruky dieťaťa.

Ďalšie typy peritoneálnej posilňovacej masáže nájdete na internete vo forme pokynov na postupy pri pupočnej kýle u detí s fotografiou alebo videom. Je však lepšie vopred sa poradiť s odborníkmi v oblasti medicíny, aby sa omrvinky nezhoršovali.

Liečba bez chirurgického zákroku obväzmi a obväzmi

Ako liečiť chorobu pomocou fixačných materiálov. Zvážte vlastnosti týchto terapeutických techník, výhody a nevýhody:

metódaAko jeCharakteristické rysy
Bandáž okolo bruchaOkolo brucha je prilepený široký pruh náplasti (4 cm), takže konce sú umiestnené na spodnej časti chrbta. Pred lepením sa pupočníková kýla u dieťaťa opraví a nad krúžkom sa vytvoria dva pozdĺžne záhyby svalového tkaniva..Disponuje iba lekárom. Tri cykly v trvaní 10 dní zvyčajne vedú k úplnému uzdraveniu. Nevýhodou tejto techniky je to, že široká bandážová pomoc môže poškodiť pokožku omrvinky.
Posilnenie pupočnej oblasti pomocou náplastiPri pupku je nalepená lepiaca omietka. Záhyby sa netvoria.Liečba sa uskutočňuje niekoľko týždňov. Náplasť sa musí vymeniť každé dva dni, ale rodičia to môžu urobiť sami. Metóda sa považuje za šetrnejšiu ako predchádzajúca..
Nosiť obväzDieťa sa po premiestnení konvexity oblieka na elastický pás z hypoalergénneho materiálu. Špeciálny vankúš fixuje prietrž pri dieťati a bráni jej vypadnutiu.Ráno, večer si obliecť lekársku bandáž - vzlietnuť. Zvyčajne sa predpisuje po hojení pupočnej rany..

Špeciálne náplasti a obväzy je možné kúpiť v lekárňach a obchodoch pre deti.

Niektorí rodičia praktizujú liečbu pupočnej kýly u detí s ľudovými liekmi. Patria sem aplikácie rôznych obkladov, medených mincí do problémovej oblasti a dokonca aj čítanie sprisahaní. Bohužiaľ, alternatívna liečba môže zhoršiť situáciu a viesť k poškodeniu jemnej pokožky dieťaťa, infekcii a komplikáciám. A neprofesionálne smerovanie k porušovaniu - potom bude určite potrebná chirurgická liečba. Nesprávne zníženie prietrže môže spôsobiť jej porušenie. Dojčenská kýla sa má liečiť iba pod lekárskym dohľadom..

Potreba chirurgického zákroku

Čo robiť, ak u detí vo veku 6 rokov táto vada sama nezmizla? Môže byť potrebná operácia na odstránenie pupočnej kýly. V staršom veku to možno urobiť iba v prípade porušenia alebo medzery.

Chirurgia je dôležitá pre dievčatá vo veku 5 až 6 rokov, aby v dospelosti neexistovali problémy s pôrodom.

U chlapcov sa obvykle nepoškodená kýla používa na kozmetické účely. Zásah je tiež potrebný, ak je obsah prietrže spojený adhéziou z vnútorného povrchu pobrušnice.

Prevádzka dieťaťa je dobre tolerovaná. Samotný proces trvá asi štvrtinu hodiny v celkovej anestézii. Po operácii sú stehy prakticky neviditeľné. Rehabilitačné obdobie trvá v priemere 10 dní. Fyzická aktivita po operácii však nie je žiaduci mesiac.

Prevencia ochorenia

Aby sa predišlo nepríjemnej chybe, je potrebné podľa možnosti eliminovať všetky rizikové faktory. Liečba a prevencia tohto ochorenia u detí zahŕňa prevenciu nadbytočného plynu a zápchy. Dojčenie je veľmi dôležité. Ale aby omrvinky netrpeli plynom a zápchou, matka bude musieť vylúčiť z potravy plnotučné mlieko, strukoviny, orechy, párky. Celozrnné obilniny, zelenina, mliečne výrobky sú užitočné. Pre umelcov si vyberte tú správnu zmes, ktorá nespôsobuje problémy so stolicami.

Okrem správnej výživy môže lekár odporučiť aj špeciálne liečivá: Espumisan, Sub-simplex, Plantex a ďalšie. Pripomienky rodičov hovoria, že od zápchy, ktorá vedie k nadmernému namáhaniu, Dufolac, glycerínové čapíky a mikrokryštalické mikrokryštály pomáhajú dobre.

Pre dojčatá trpiace neznášanlivosťou laktózy môže pediater odporučiť ďalší doplnok laktázového enzýmu.

Aj keď má vaše dieťa túto nepríjemnú chybu, nemali by ste sa báť. Správny liečebný kurz predpísaný pediatrom a pokojná mikroklíma v rodine pomôžu rýchlo zvládnuť chorobu..

Pamätajte, že správnu diagnózu môže urobiť iba lekár, neliečte sa bez toho, aby ste sa poradili a diagnostikovali kvalifikovaným lekárom. byť zdravý!

Pupočná prietrž u detí: fotografie, liečba a príznaky u detí od 1 do 7 rokov

"No, povedal som ti, že bude kričať prietrž!" - zavrčal na vystrašenú matku novo razenú babičku. Výčnelok v pupku dieťaťa vyzerá strašidelne a vedie k hrozným myšlienkam - je to naozaj taká strúhanka, ktorá sa dostane k stolu chirurgovi? V skutočnosti sa nemusíte obávať. Jedná sa o pupočníkovú prietrž a jej liečba bez chirurgického zákroku je veľmi reálny a najpravdepodobnejší scenár, je však možná aj chirurgická liečba..

A teraz sa tým podrobnejšie zaoberajme. S každým sa budeme zaoberať v poriadku.

Kýla u dieťaťa: čo to je a prečo vzniká?

Pamätáte si, ako okamžite porodila pôrodná asistentka jeho pupočnú šnúru ihneď po narodení dieťaťa? Na jej mieste bol pahýľ - krátky kúsok, ktorý sám po niekoľkých dňoch zmizol. Vychádza z pupočného kruhu obklopeného svalmi brušnej steny. Ako správne spracovať pupok, sme už opísali v predchádzajúcom článku.

Tieto svaly u väčšiny novorodencov sú dostatočne silné, aby zabránili vypuknutiu črevných slučiek a iných vnútorných orgánov aj pri častom a silnom plaču..

Nie každý má však také šťastie: u niektorých detí je brušná stena od narodenia slabá a nezabráni pupočníkovému krúžku, aby sa pri námahe nadmerne rozťahoval..

Riziková skupina pre rozvoj prietrže zahŕňa:

 • Predčasne narodené deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Ako organizovať starostlivosť o predčasne narodené dieťa doma, prečítajte si samostatný článok.
 • Celodenné bábätká, ktorých hmotnosť je znížená kvôli tehotenským problémom u matky alebo abnormalitám ich vnútromaternicového vývoja.
 • Deti s krivicou. Ako spoznať krivicu u dojčiat podrobnejšie tu.

Dievčatá majú častejšie herniu ako chlapci. Normálny pupočníkový krúžok je úzky - jeho priemer nepresahuje 10 mm. Pri poruchách svalov brušnej steny sa rozširuje a oslabuje a prechádza cez časti čreva..

Takto sa tvorí kýla: pupočný kruh sa stáva jeho bránou a slabé peritoneálne tkanivá sa stávajú herniálnym vakom, kde padajú časti vnútorných orgánov..

Vyzerá to ako malý tubercle v pupku, čo je zvlášť zreteľné, keď je dieťa napnuté, keď kričí, snaží sa vytlačiť stolicu pri pohybe čriev a kašeľ. Existujú tiež proboscisové hernie, ktoré majú vzhľad slona.

Pupočná prietrž u detí: príznaky a metódy liečby

Môžete určiť, či má dieťa herniu, sami: na to stačí zvisle nadvihnúť počas plaču alebo kašľa. V oblasti pupka sa objaví malý zaoblený výčnelok centimetra a pol alebo viac alebo viac - to je hlavný príznak kýly.

Ak vrátite dieťa do vodorovnej polohy, výstupok zmizne: pri dostatočne veľkom priemere brány prietrže sa nastavuje nezávisle. Úzke brány nie vždy dodávajú hernii na návrat do pôvodného stavu - a to je veľmi nebezpečné z dôvodu pravdepodobnosti jej čiastočného porušenia..

Nenasýtená prietrž

Výčnelok, ktorý je korigovaný sám o sebe alebo ľahkým dotykom prsta, neubližuje, dieťa sa obáva iba častého nadúvania. Poznamenáva sa tiež, že takéto deti sú meteorologické: keď sa mení počasie, stávajú sa náladovými alebo naopak letargickými, spávajú dlhšie ako obvykle.

Najčastejšie, ak veľkosť prietrže nepresiahne jeden a pol centimetra, zmizne do veku jedného roka a liečba sa tu nevyžaduje, pokiaľ:

 • špeciálna posilňovacia gymnastika,
 • masáž.

Obťažovanie a trhanie sú dve hlavné nebezpečenstvá

Čiastočne obmedzenú prietrž nie je možné žiadnym spôsobom opraviť. Zároveň sa upozorňuje na:

 • Nepokojné správanie dieťaťa, ak jemne zatlačíte na žalúdok okolo pupka. To ho bolí - reaguje hlasným krikom, tlačí nohy na brucho.
 • Napätie a nadúvanie.
 • Zvýšte vyčnievanie stresu.
 • Nevoľnosť, vracanie.
 • Sčervenenie, drsnosť a opuch tkanív okolo pupka.

Najzávažnejšou komplikáciou je prasknutie herniálneho vaku, pri ktorom vyjde jeho obsah. Stáva sa to veľmi zriedka, ale stále stojí za to upozorniť mladé matky na takýto vývoj udalostí..

Aj keď výčnelok v pupku neobťažuje dieťa, nezabudnite to ukázať chirurgovi.

Chirurgovia nie sú takí krvilační a chamtiví, ako si mnohí myslia. Je nepravdepodobné, že lekár okamžite vezme skalpel, diagnostikuje obvyklú pupočnú kýlu u dieťaťa od 1 roka, liečba bude predpísaná, s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi šetrná.

Aj keď sa verí, že nekomplikované výčnelky prechádzajú samy osebe, vždy existuje riziko, že sa začnú zväčšovať a dokonca sa budú porušovať. Aby sa tomu zabránilo, sú potrebné osobitné opatrenia, o ktorých sa bude diskutovať ďalej..

Všetky termíny uplynuli - hernia neodišla...

Druhý rok išiel k dieťaťu, ale vyčnievajúci pupok zostal. Pri pupočnej kýle u dieťaťa vo veku 2 rokov sa liečba chirurgom stále nevyžaduje, ak:

 • nezvyšuje sa veľkosť;
 • Neubližuje sa a zasadzuje sa;
 • nespôsobuje poruchy trávenia, celkový stav dieťaťa.

Výnimkou je už zmienená sínusová kýla. Skoro sa už nikdy neuzdravia, preto už za rok, maximálne dve, bude musieť byť dieťa prevádzkované: nie je možné „humánne“ možnosti.

S malou prietržou, ktorá nemá tendenciu k rastu a porušovaniu, môžete žiť pokojne a ďalej, obmedzená iba na vykonávanie lekárskych rád o posilňovaní brušnej steny. Ďalšou vecou sú veľké výčnelky: s veľkou (viac ako 1,5 cm) pupočnou kýlou u detí vo veku 3 rokov môže byť liečba iba chirurgická.

To isté platí pre staršie deti. Lekári tvrdia, že ak prietrž nezmizla do troch rokov, je pravdepodobnosť jej vymiznutia aj pri pravidelnom konzervatívnom ošetrení extrémne nízka..

Bez ohľadu na to, ako je dieťa ľúto, s veľkou pupočnou kýlou u detí vo veku 5 rokov a starších sa môže ponúknuť iba radikálna liečba. Posledný termín je päť rokov: už nemôžete čakať.

Ako sa zvyčajne lieči kýla??

Táto patológia je veľmi častá - diagnostikuje sa u asi 15 percent detí. Metódy liečby pupočnej kýly u detí sú veľmi rozmanité - od použitia ľudových prostriedkov po najpokročilejšie chirurgické operácie..

Ľudové lieky

V priebehu storočí zhromaždili ľudia celý arzenál prostriedkov na boj proti pupočnej kýle. Liečba ľudovými liekmi u detí s touto patológiou zahŕňa mnoho receptov - často neobvyklého obsahu a pochybných z hľadiska účinnosti.

Tu sú hlavné spôsoby:

 • sprisahanie u liečiteľov;
 • aplikovanie starých medených mincí do oblasti pupka;
 • ílové obklady;
 • aplikácie z odvarov dubovej kôry.

Poďme hovoriť o zásadách ich konania, očakávanom účinku, výhodách a nevýhodách. Ich najdôležitejšou výhodou je samozrejme pochúťka. A čo terapeutický účinok?

Spiknutie liečiteľov

Staroveká semi-magická akcia, ktorá je založená na sile modlitby. S tým môžete súvisieť s veľkou dôverou, ale musíte poznať skutočné dôvody „úspechu“ sprisahania: v skutočnosti dobrí liečitelia s veľkými životnými skúsenosťami a pozoruhodnými znalosťami v medicíne sú si dobre vedomí toho, že do roku prejde všetko samo. No, nebude to fungovať - ​​aká je požiadavka od babičky?

Pripevnenie starých medených mincí

Metóda, ktorú je veľmi ťažké implementovať. Samotné mince majú nedostatok a sú veľmi drahé. Zmyslom liečby je stála (až jeden a pol mesiaca) nosenie niklu pripevneného k pupku. Predpokladá sa, že ióny medi majú priaznivý vplyv na stav pupočných svalov a prispievajú k zotaveniu dieťaťa..

Aké je hlavné zameranie tejto liečby? Ukazuje sa, že nosenie niklu samo o sebe nestačí: dieťa musí byť každý deň niekoľkokrát otočené na bruchu po dobu piatich minút. Každý detský fyzioterapeut vám povie, že takéto cvičenie bez medených mincí má veľmi dobrý účinok, pretože posilňuje svaly brucha. Mince s tým pravdepodobne nemajú nič spoločné, takže nepreplácajte za numizmatické rarity - je lepšie ukázať dieťaťu dobrému masérovi..

Clay obklady

Tiež považovaný za dobrý nástroj. Tu potrebujete obyčajnú červenú hlinku. Z dvoch polievkových lyžíc materiálu a vody sa hnetie hustý koláč, zohreje sa na 38 stupňov, zabalí sa do gázy a každú noc sa aplikuje na pupok. Stačia tri týždne: predpokladá sa, že v tomto období kýla úplne zmizne.

Môžete to skúsiť, ak máte trpezlivosť a schválite lekára: je celkom možné, že je úplne nemožné zahriať oblasť pupka vo vašom prípade..

Žiadosti odvar z dubovej kôry

Dlhoročný astringent, ktorý tradičná medicína odporúča aj na liečbu detských pupočníkových kýiel. Dve polievkové lyžice lekárskej kôry sa varia v pohári vriacej vody a trvajú štyri hodiny. Vývar je navlhčený gázovým tampónom, pokrytý stlačeným papierom, izolovaný a udržiavaný dve hodiny. Opakujte každú noc - a ako hovoria liečitelia, všetko prebehne za mesiac.

Vyzerá to pochybne a u dieťaťa môže mokrý obklad spôsobiť podráždenie a plač.

Fyzioterapia a strava

Toto sú skutočne pozoruhodné metódy: špeciálna gymnastika, masáže a správna výživa - to je to, čo je identifikované u dieťaťa, ktoré má pupočníkovú prietrž.

Ako už bolo uvedené, príčinou vydutia hrudného vaku je slabosť brušných svalov. Aby sa kýla schovala, je potrebné ju posilniť. Tu je niekoľko trikov, ktoré mama môže hrať niekoľkokrát denne.

 1. Hladiť. Ľahký dotyk dlane v smere od rebier dolu a v smere hodinových ručičiek spôsobuje reflexné kontrakcie brušných svalov, ktoré pri pravidelnom vykonávaní pomáhajú posilňovať ich.
 2. "Swipe." Mäkké „zametanie“ pohybov dlaní matky po žalúdku dáva rovnaký účinok - reflexné kontrakcie a posilnenie svalov. Urob to častejšie!
 3. Šíri sa na žalúdok. A to je najdôležitejšia technika, ktorá je užitočná pre absolútne všetky deti, a to pre tých, ktorí majú herniu aj pre tých, ktorí ju nemajú. Iba otočením dieťaťa na bruško asi päť minút je skvelý spôsob, ako nielen posilniť brušné svaly, ale aj znížiť tlak plynov v črevách a zlepšiť ich priechod. Je to tiež len zábavné a zábavné!

Fyzioterapeutické cvičenia sa môžu používať s veľkou starostlivosťou a u starších detí za predpokladu, že nehrozí ich porušenie. U detí vo veku 6 rokov poskytuje dobré výsledky s malou pupočníkovou prietržou, ale liečba sa môže začať až po schválení chirurgom a nemusí sa vykonávať cvičenia pre tlač..

diéta

Dosahujte pravidelné a ľahké pohyby čriev: zápcha a napínanie pri pohybe čriev výrazne oslabujú svaly okolo pupka a vyvolávajú nielen rast prietrže, ale aj možnosť jej zovretia.

Ak vek dovolí dieťaťu, dajte mu viac:

 • varené a dusené zeleninové šťavy;
 • dusené ovocie;
 • polo viskózne obilniny;
 • polievky na slabom vývare;
 • mliečne jedlá.

Starším deťom môže byť poskytnutá surová zelenina a ovocie..

Chirurgické ošetrenie: nebojte sa chirurgického zákroku!

Nebojte sa chirurgického zákroku, moderná chirurgická liečba pupočnej kýly u detí je úplne bezpečná, ale navždy ju chráni pred škaredým výčnelkom a možnými komplikáciami..

Laparoskopická hernioplastika je ideálnym spôsobom, ako odstrániť pupočníkovú herniu u detí vo veku 7 rokov. Liečba je veľmi šetrná a účinná a prepustenie z nemocnice je možné za pár dní.

Chirurg robí niekoľko malých rezov okolo pupka. Prostredníctvom nich predstavuje endoskop - miniatúrnu kameru, ktorá monitoruje priebeh operácie prostredníctvom monitora. Samotná operácia sa vykonáva pomocou špeciálnych mikro-nástrojov, po ktorých sa implantát umiestni na miesto odstránenej prietrže nepretahovacou metódou - sieťou, ktorá drží svaly okolo pupka a zabraňuje vyčnievaniu vnútorných orgánov..

Dôležité: v čase operácie by malo byť dieťa zdravé - bez prechladnutia, z akéhokoľvek dôvodu teplota. Kŕmiť môžete iba večer 10-12 hodín pred začiatkom, nie je možné piť dve hodiny pred tým, ako sa dostane na operačnú sálu. Tieto opatrenia sú povinné: hernioplastika sa vykonáva v celkovej anestézii..

Lekári často radia zapečatiť pupok dieťaťa počas formovania prietrže, ako to urobiť správne, pozri tu:

konečne

Strihanie alebo rezanie: táto takmer Hamletovská otázka trápi všetkých rodičov, ktorých deti majú pupočníkovú herniu. Naša rada bude stručná - nespoliehajte sa iba na názor skúsených babičiek, ľudových liekov a dokonca aj na fyzioterapeutické metódy. Starostlivo sledujte stav prietrže a pohodu dieťaťa, udržiavajte kontakt s lekármi. A ak hovoria strih, neváhajte chvíľu!

Dieťa má pupočníkovú prietrž. tipy a triky

Ak kýla zlyhá do 5 rokov, dieťa môže potrebovať operáciu (Foto: photl.com)

Pupočná prietrž je vrodená vada. Zdá sa, že dieťa má slabé svaly brušnej steny. Menšie - od hrachu po vlašské orechy - vydutie v oblasti pupka je niekedy už prítomné u detí polmesiaca..

U dojčaťa to zvyčajne nespôsobuje bolesť ani iné nepríjemné pocity. Jednoducho, keď dieťa plače a kmene, v oblasti pupočného prstenca sa vyskytuje herniálny výčnelok. Porušenie nastáva veľmi zriedka, pretože v oblasti pupočného prstenca neexistujú svaly, ktoré by pri kontrakcii dokázali vytlačiť von uvoľnené tkanivá..

Je ľahké narovnať pupočníkovú prietrž. Rodičia, ktorí si všimnú pupočníkovú herniu u dieťaťa, sa veľmi obávajú problému „Bude táto operácia potrebná?“. Zároveň sa jej niektorí boja, iní na nej trvajú. A keď lekár vysvetlí, že najmenší zásah nie je potrebný, tí prví cítia úľavu, zatiaľ čo iní sa môžu na prvý pohľad zdať, že s ich dieťaťom sa zaobchádzalo s neprimeranou pozornosťou..

Samozrejme to tak nie je. Keďže pupočná kýla neohrozuje pohodu a život detí, je pre deti predpísaná prvá konzervatívna terapia. Zameriava sa na vývoj brušnej tlače a zvýšenie tónu tela. V zásade iba jedna vec: čím skôr je stanovená diagnóza, tým je väčšia šanca, že v budúcnosti sa bez operácie nevykonajú.

Najlepší vek pre chirurgický zákrok, ak pupočná kýla sama nezmizla, je 5 - 6 rokov. Áno, dosiahnutie tohto veku dieťaťa musí byť lekárovi neustále preukazované.

Odporúčania rodičom. Od mesiaca veku, aby ste si udržali a vybudovali brušné svaly, mali by ste (až 10-krát denne) dieťa ležať na bruchu po dobu 3 minút. Denná masáž: ktorú demonštruje lekár alebo zdravotná sestra.

Staršie deti potrebujú restoratívnu gymnastiku. Je potrebné, aby sa dieťa netrápilo, nepociťovalo nepohodlie, pretože krik spôsobuje zbytočné napätie v brušných svaloch. Nezabudnite sledovať stravu. Vaše črevá by nemali nič rozrušiť.

Ak sa týmto pravidlám venuje náležitá pozornosť, rodičia uvidia, ako sa znižuje herniový prsteň. Za 5 rokov môže prietrž úplne zmiznúť. Ak sa tak nestane, malo by byť dieťa do 6 rokov operované.

Po 6 rokoch veku pupočná hernia už nezmizne, nebude sa schovávať so svalmi. Dieťa s pupočníkovou prietržou si vyžaduje zvýšenú pozornosť dospelých. Ak si dieťa sťažuje na bolesti žalúdka, nevoľnosť alebo iné nepríjemné pocity, malo by to určite a naliehavo ukázať lekárovi. Je možné, že operácia bude potrebná oveľa skôr.

Rodičia sa vždy obávajú problému fyzickej aktivity dieťaťa s pupočnou kýlou. Čo je kontraindikované? Je dovolené praktizovať v materskej škole alebo je vhodnejšie tieto hodiny odmietnuť? Je dovolené jazdiť, prenasledovať, liezť, zavesiť na ruky, sadnúť si?

Pokiaľ ide o materské školy, nemusíte sa obávať: preťaženie v hodinách telesnej výchovy nie je príliš veľké a je vypočítané presne podľa veku. Pri pupočníkovej prietrži sú hodiny výučby vítané. A možno herniálny prsteň neodstráni chirurg, ale príroda.

Pupočná prietrž: liečime alebo čakáme?

Pupočné kýly u detí patria medzi podmienky, ktoré sa stávajú predmetom širokého spektra fám, špekulácií a mylných predstáv. Niektorí rodičia sa domnievajú, že prietrž môže byť odstránená pomocou sprisahania, zatiaľ čo iní nalepujú mince na pupok dieťaťa. Čo je to pupočná kýla, vyžaduje si ošetrenie - a čo?

Pupočná prietrž sa najčastejšie vyskytuje v novorodeneckom období a spravidla v prvom mesiaci po narodení dieťaťa. Po určitom čase po páde pupočnej šnúry sa v pupku môže objaviť výstupok, ktorý sa dá ľahko vložiť do brušnej dutiny..

Veľkosť herniálneho výčnelku závisí od veľkosti pupočného prstenca. Umbilikálny prsteň je sval obklopujúci pupok; počas pôrodu pôrodná asistentka prerušuje pupočnú šnúru a svaly obklopujúce pupočnú šnúru, pretože dieťa už ďalej nemusí prijímať jedlo cez pupočnú šnúru. Pri svojej malej veľkosti sa prietrž môže objaviť iba príležitostne počas plaču dieťaťa alebo pri úzkosti. Keď pediatr skúma oblasť pupočníka a prst „spadne“ do dutiny brušnej, táto metóda umožňuje lekárovi určiť veľkosť pupočného krúžku a zreteľne identifikovať okraje herniovej brány. Hrany brány prietrže sú oblasťou obklopujúcou herniálny výstupok. Pri významných veľkostiach pupočného prstenca (a tým aj prietrže) je v pupočnej oblasti neustále viditeľný opuch, ktorý sa zvyšuje počas plaču a napínania..

Veľkosť kýly sa môže v prvých mesiacoch po objavení postupne zvyšovať.

Príčiny pupočnej kýly u detí

Hlavnou príčinou pupočnej kýly je dedičná predispozícia svalovej slabosti v prednej brušnej stene. To znamená, že ak samotný otec alebo matka dieťaťa mali túto patológiu v detstve, pravdepodobnosť, že ich dieťa bude mať prietrž, je približne 70%. Existujú však prípady, keď rodičia nemali túto patológiu v detstve a dieťa má náhle pupočníkovú prietrž.

Existuje názor, že pupočná kýla sa môže vyskytnúť v dôsledku skutočnosti, že pôrodná asistentka počas pôrodu „nesprávne“ odrezala pupočnú šnúru a dieťa malo široký pupočníkový prsteň. To však nie je tak: technika pupočnej ortézy neovplyvňuje výskyt pupočnej kýly u detí. K pupočnej hernii dochádza s anatomickou slabosťou svalového tkaniva v pupku.

Obsahom pupočnej kýly sú zvyčajne črevné slučky. Hernálny výstupok s miernym tlakom sa vo vnútri voľne odstraňuje. S veľmi širokým pupočníkovým krúžkom a veľkou prietržou možno niekedy vidieť vonkajšiu motilitu, to znamená kontrakciu črevných svalov a pohyb potravy, čo je pre mnohých rodičov veľmi desivé, ale to nespôsobuje dieťaťu nepríjemnosti..

Diagnóza pupočnej kýly sa zisťuje po vyšetrení detským lekárom, ktorý pozoruje dieťa. V budúcnosti môže lekár odporučiť dieťaťu konzultáciu s chirurgom o ďalších odporúčaniach na liečbu tohto stavu.

Umbilické kýly u detí sú náchylné na samoliečenie, dokonca aj pri pomerne veľkých rozmeroch pupočného prstenca a herniálneho výčnelku..

Porušenie pupočnej kýly, tj kompresia výčnelku, sa prakticky nepozoruje. Mnoho pediatrov si však všíma, že deti s kýlami sú nepokojnejšie ako ich vrstovníci a tiež citlivé na zmeny počasia. Dieťa nepociťuje bolesť v dôsledku samotnej kýly, prítomnosť tohto stavu u dieťaťa je však často sprevádzaná nadúvaním, ktoré vedie k drobivej strúhanke. Prítomnosť pupočnej kýly u dieťaťa je skôr kozmetickým defektom.

liečba

Ako je uvedené vyššie, pupočné kýly sú náchylné na samoliečenie bez ohľadu na veľkosť. Odporúča sa vykonať niekoľko opatrení konzervatívnej povahy na odstránenie existujúcej patológie. Pri správnom ošetrení môže byť prietrž odstránená o pol roka. Aké sú metódy konzervatívnej liečby pupočnej kýly?

Najúčinnejším opatrením na prevenciu pupočnej kýly, ako aj na liečbu už existujúceho stavu, je položiť dieťa na bruško..

Odporúča sa položiť dieťa 10-15 minút pred kŕmením 2-3 krát denne na rovný a pevný povrch. Môže to byť prebaľovací pult alebo stôl potiahnutý plienkou. Nezabudnite byť v blízkosti dieťaťa, nenechávajte ho ani na sekundu, aj keď vaše dieťa ešte nevie, ako sa prevrátiť.

Počas šírenia bude užitočné držať ľahkú masáž chrbta, nôh a ramien vašej omrvinky, hladiac ju od špičiek prstov nahor, od zadku po plecia..

Druhou metódou konzervatívnej liečby pupočnej kýly, ako aj spôsobu prevencie výskytu tohto stavu je masáž brucha. Masáže v podmienkach kliniky predpísané dozorujúcim pediatrom sa spravidla vykonávajú po dosiahnutí dvoch mesiacov dieťaťa. Môžete sa však masírovať ihneď po vyliečení pupočnej rany. Pre najmenšie omrvinky stačí držať iba tri alebo štyri ľahké hladiace pohyby brucha v smere hodinových ručičiek, počínajúc od pravej iliakálnej oblasti doľava, to znamená od pravého dolného brucha po ľavú dolnú oblasť. Hladká masáž uvoľňuje svaly, takže pohyby by mali byť pre dieťa veľmi jemné a pohodlné. Táto technika sa vykonáva dlaňou..

Masáž pre staršie deti sa môže uskutočňovať podľa techniky "Milujem U". Táto masáž pomôže s nadúvaním (nadúvanie), s kolikou as pupočnou kýlou. Predstavte si obrátené písmeno U na povrchu bruška vášho dieťaťa; črevá vyzerajú rovnako. Na dlane dajte masážny olej a krúživým pohybom hnite bruškom dieťaťa plochými prstami. Najprv choďte zhora nadol na ľavej strane bruška dieťaťa a napíšte písmeno „I“ (pre vás bude vpravo). Týmto pohybom posuniete plyny nadol a vytlačíte ich zo zostupnej časti hrubého čreva. Potom nakreslite obrátené písmeno „L“ podporujúce peristaltiku a plyn pozdĺž priečnej časti hrubého čreva, potom opäť dolu po zostupnej časti hrubého čreva (toto je horné brucho) a potom opäť dolu po ľavej strane brucha dieťaťa. Potom nakreslite prevrátené písmeno „U“, choďte nahor stúpajúcou časťou hrubého čreva, potom priečne a potom zostupne, tj sprava zdola nahor, potom pozdĺž horného brucha a potom zhora nadol pozdĺž ľavej strany brucha dieťaťa..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať pupočnej oblasti, pretože práve kvôli slabosti konečníka abdominis sa vytvára zväčšený pupočníkový prstenec a následne pupočná kýla. Svaly rectus abdominis sú umiestnené vpravo a vľavo od pupku a pokrývajú takmer celú prednú brušnú stenu. Palec a ukazovák umiestnite vpravo a vľavo od pupku dieťaťa vo vzdialenosti asi 1 - 2 cm od stredu pupka a urobte desať kliknutí malým pohybom bodu. Rovnaké stlačenie nad a pod pupkom. Pohyby by mali byť jemné a nemali by spôsobiť dieťaťu nepríjemné pocity. Potom, v rovnakej vzdialenosti od pupku, pomocou ukazováka a prostredníka urobte desať kruhových pohybov v smere hodinových ručičiek. Nakoniec zatlačte do brucha herniálny výčnelok. Intenzita týchto procedúr by mala byť pre vaše dieťa pohodlná. Počas dňa sa masáž pupočnej oblasti výhodne uskutočňuje dvakrát až trikrát. Trvanie procedúr nie je dlhšie ako 5 minút; pred kŕmením dieťaťa sa odporúča nosiť ich. Niektoré deti radšej nechajú masírovať svoje brucho pred kúpaním, zatiaľ čo iné uprednostňujú procedúry po kúpeli. O tejto otázke sa rozhoduje vždy individuálne, v závislosti od stavu dieťaťa. Ako už bolo spomenuté vyššie, deti s pupočníkovou herniou sú citlivé na zmeny počasia a ak je dieťa nezbedné, je lepšie odložiť masáž až na priaznivejší okamih..

Treťou metódou konzervatívnej liečby je aplikácia adhezívneho obväzu. Použitie takého obväzu ako spôsobu liečby pupočnej kýly môže byť odporúčané pozorujúcim pediatrom alebo chirurgom. Existuje niekoľko spôsobov, ako použiť patch. Náplasti na liečbu pupočnej kýly vyrábajú rôzne spoločnosti (Chicco, Hartmann); takéto náplasti sa predávajú v lekárňach a detských obchodoch. Náplasťový obväz je lekárom aplikovaný 10 dní so širokým pásom (výhodne 4 cm) z jednej bedrovej oblasti do druhej, to znamená, že obväz bude aplikovaný okolo brucha. V tomto prípade je hernálny výčnelok nastavený prstom a svaly rekta abdominis sú spojené cez pupočníkový prstenec vo forme dvoch pozdĺžnych záhybov. Pri správnom použití by tieto záhyby pod náplasťou mali zostať (nie narovnať sa). Ak sa po odstránení obväzu zistí, že pupočníkový krúžok sa nezatvoril a kýla zostáva, môže sa obväz aplikovať ďalších 10 dní. Na úplné vyliečenie stačí trikrát aplikovať obväz (trikrát počas 10 dní). Moderní pediatri túto verziu metódy náplasti zriedka používajú, pretože náplasť môže spôsobiť podráždenie jemnej pokožky dieťaťa..

Existuje tiež technika aplikácie náplasti priamo do pupočnej oblasti po dobu niekoľkých týždňov, bez vytvorenia záhybov. Náplasť sa musí vymeniť každé dva až tri dni, zatiaľ čo dieťa je vykúpané každý deň bez odstránenia obväzu. Táto metóda je šetrnejšia a rodičia sami môžu zmeniť náplasť bez toho, aby sa uchyľovali k pomoci lekára. Pri použití tejto metódy sa odporúča použiť hypoalergénnu náplasť Hartmann Cosmopor E 5x7,5 cm, ktorú nie je potrebné odstraňovať pri plávaní. Ak existuje otázka použitia náplasti na ošetrenie pupočnej kýly, tak lekár pri vyšetrovaní dieťaťa s pupočnou kýlou určí taktiku a spôsob použitia obväzu. Pre deti, na ktoré sa náplasť aplikuje, odporúčame tiež ľahkú masáž brucha podľa vyššie opísaného postupu, ako aj jej položenie na žalúdok. Celý komplex konzervatívnych opatrení (ležanie na bruchu, masáž brucha, nanášanie adhezívneho obväzu) by sa mal vykonávať iba po úplnom zahojení pupočnej rany a pri absencii kožných zmien, vrátane zápalových a alergických reakcií v pupku..

Ak je celý rozsah konzervatívnych liečebných opatrení neúčinný a prietrž hernie u dieťaťa pretrváva aj po 1 roku, vykoná sa chirurgický zákrok, aby sa odstránila kozmetická vada. O otázke rozhoduje spoločne pediater a chirurg, ktorý dieťa sleduje.

Hernia sprisahanie

Za zmienku stojí také spôsoby „zbavenia sa“ pupočnej kýly, ako napríklad použitie medenej päťpernej mince na herniálny výčnelok, použitie obväzov, sprisahanie u babičiek a ďalšie metódy alternatívnej medicíny. Niet pochýb o tom, že v súčasnosti je potrebné uprednostňovať tradičnú medicínu, ktorá bude pre vaše dieťa mnohonásobne účinnejšia a bezpečnejšia..

Profylaxia pupočníkovej prietrže

Prevencia výskytu pupočnej kýly je predovšetkým prevencia nadmerného namáhania dieťaťa a nadúvania, ktoré je zvyčajne spôsobené zvýšenou tvorbou plynu, zápchou..

Aby sa zabránilo nadmernému nadúvaniu dieťaťa a rozvoju zápchy, dojčenie je pre malé deti najvýhodnejšie, matka by sa však mala riadiť stravou. Matkám môžeme odporučiť, aby dočasne vylúčili zo svojej stravy tieto potraviny: plnotučné mlieko, biela kapusta, strukoviny, orechy, sladkosti, údené mäso, párky. Je lepšie používať fermentované mliečne výrobky, otruby, celozrnné obilniny, čerstvú zeleninu, ovocie. Počas dojčenia sú sušené slivky a sušené marhule užitočné pri prevencii zápchy (najviac 3 - 5 bobúľ denne).

Ak dieťa z nejakého dôvodu užíva umelé kŕmenie s cieľom odstrániť zápchu, nadúvanie, koliku, alergickú reakciu, pediater by mal zvoliť zmes.

Lekár, ktorý sleduje vaše dieťa, môže odporučiť lieky: SAB-SIMPLEX, ESPUMIZAN, PLANTEX, BABY-KALM atď..

Aby sa zabránilo zápche, ktorá sa môže vyskytnúť u dieťaťa s nesprávne zvolenou umelou výživou, v dôsledku chýb vo výžive dojčiacej matky, ako aj dysbiózy a iných ochorení gastrointestinálneho traktu, pri ktorých dochádza k nadmernému namáhaniu, pediatri odporúčajú DUFALAC ako aj predstavenie GLYCERINOVÝCH SVIEČKOV a mikrolytrov - MICROLAX. Pediatr vám povie, aké je dávkovanie a vlastnosti podávania týchto liekov, pretože vymenovanie liekovej terapie je čisto individuálne a možné iba zo strany lekára, ktorý monitoruje vývoj vášho dieťaťa..

Deti s intoleranciou laktózy (nedostatok laktázy) majú často pupočnú kýlu. Deficit laktázy sa vyskytuje u detí, ktoré sa narodili predčasne alebo včas, ale zostávajú funkčne nezrelé. V tomto stave sa materské mlieko čiastočne alebo úplne nestrávi, čoho výsledkom je fermentácia v čreve a jej nadúvanie. Okrem toho jednou z foriem deficitu laktázy môže byť tendencia k zápche. Najúčinnejším preventívnym opatrením pre tieto deti je racionálny výber výživy, zatiaľ čo pri dojčení sa často odporúča ďalšie podávanie enzýmu laktázy..

V ranom veku trpí mnoho detí intestinálnou dysbiózou, to znamená porušením črevnej mikroflóry, ku ktorej môže dôjsť na pozadí nedostatku laktázy a ďalších stavov. V tomto prípade zápcha, ako aj nadúvanie, sprevádzajúca dysbióza, často vyvolávajú výskyt pupočnej kýly u detí. Liečba v tomto prípade by mala byť zameraná predovšetkým na odstránenie príznakov základného ochorenia.

V prípade lekárskych otázok sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

Pupočná kýla u dieťaťa. Príčiny, príznaky a liečba prietrže u detí

Pod pojmom pupočná kýla lekári označujú slabosť svalov okolo pupočného kruhu dieťaťa, v dôsledku čoho dochádza k vonkajšiemu vyčnievaniu vnútorných orgánov cez brušnú stenu. U novonarodených detí pupočníkový krúžok spravidla rýchlo prerastie svalovým tkanivom. Existujú však prípady, že k uzatvoreniu pupočného krúžku z nejakého dôvodu nedochádza a cez výslednú dieru pod kožou začínajú vyčnievať vnútorné orgány: peritoneum, črevá, omentum. Tomu sa hovorí kýla.

Pupočná prietrž je vrodená aj získaná. Podľa štatistík sa tento problém vyskytuje u každého piateho dieťaťa.

Vrodená pupočná kýla u detí

Najčastejšie sa vrodená pupočná hernia u dieťaťa objavuje ako dôsledok dedičného sklonu k oslabeniu svalov brušnej steny. To znamená, že ak jeden z rodičov už mal tento problém v detstve, pravdepodobnosť, že dieťa bude mať prietrž, je tiež veľmi vysoká. Ďalším dôvodom je výrazná slabosť svalov pupočného prstenca, ktorá sa objavuje v dôsledku vystavenia plodu, ktorý je stále v lone, rôznych nepriaznivých faktorov: neúspešný pokles tehotnej ženy, infekčné choroby atď. Vrodená pupočná kýla sa zvyčajne objavuje v prvých 4-6 týždňoch života dieťaťa.

Získaná pupočná kýla u dieťaťa

Získaná pupočná kýla sa najčastejšie vyskytuje v prvom roku života dieťaťa a jej tvorba sa prejavuje v dôsledku nízkeho tonusu svalov pupočníka. Prítomnosť sprievodných chorôb u dieťaťa, ako sú krivica alebo podvýživa, môže túto situáciu ešte viac prehĺbiť. Niekoľko ďalších dôvodov - to je častá zápcha u dieťaťa, predĺžený plač, kolika. Všetky z nich neprispievajú k rýchlemu rastu svalov pupočníka a tým vytvárajú najpriaznivejšie podmienky pre vzhľad prietrže..

Video prietrže u dieťaťa

Príznaky pupočnej kýly u dieťaťa

Ako už bolo spomenuté vyššie, pupočná hernia vyzerá ako výrazná vydutina umiestnená v blízkosti pupka, zatiaľ čo pupok sám môže tiež vyčnievať viac ako obvykle. Ak je pupočníkový krúžok malý, pupok nevyčnieva viac ako 5 milimetrov. Pri veľkej veľkosti pupočného prstenca dosahuje výstupok pupka 10 milimetrov a ešte viac. Veľkosť kýly samotnej sa môže líšiť od veľkosti hrášku alebo slivky do veľkosti hrušky.

Kýla môže byť najviac viditeľná, keď dieťa plače alebo keď sa žalúdok pri pohybe čriev napína. Ak je ľahké pritlačiť prietrž dvoma prstami, potom zmizne, akoby padalo do brušnej dutiny a črevo sa začne rachotať. Počas týchto manipulácií dieťa spravidla nepociťuje bolesť. Vyskytujú sa časté prípady, keď ani detský lekár nezistí okamžite malú prietrž, najmä ak je dieťa počas vyšetrenia v pokojnom stave. Ak je veľkosť prietrže veľká, potom je výčnelok v každom prípade viditeľný a jeho diagnóza nie je náročná..

Ak pediater diagnostikoval pupočníkovú prietrž u dieťaťa, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vyhľadať radu lekára. Špecialista dieťa preskúma, posúdi rozsah problému, poradí s monitorovaním dieťaťa av prípade potreby predpíše správne konzervatívne ošetrenie. Nemá zmysel sa obávať, že prietrž v priebehu času sa môže zvyšovať, pretože u detí má pri včasnej detekcii a správnom konzervatívnom zaobchádzaní často sklon sa uzdravovať..

Konzervatívna liečba pupočnej kýly u detí

Ak prietrž nespôsobí dieťaťu nepríjemné pocity, potom lekár s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše konzervatívnu liečbu, ktorá spočíva v správnom kŕmení (optimálne - materské mlieko), pri aplikácii špeciálneho liečivého trakčného obväzu na pupok, lekárskej gymnastike a masáži. Je potrebné poznamenať, že konzervatívne zaobchádzanie sa v žiadnom prípade netýka ľudových metód: modlitby, sprisahania, kladenie medených mincí, redukcie a iné kontroverzné akcie. Okrem toho ich použitie v niektorých prípadoch môže viesť k zovretiu alebo prasknutiu prietrže.

Ak je potrebná operácia pupočnej kýly u dieťaťa?

Chirurgia na odstránenie prietrže je nevyhnutná, ak sa jej konzervatívna liečba nepreukázala ako účinná. Takáto operácia je plánovaná, pomerne jednoduchá, všetci praktickí chirurgovia vlastnia túto techniku ​​a robia ju vo veku 3-6 rokov.

Plánovaná operácia pupočnej kýly sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • Veľkosť prietrže je viac ako 1,5 cm a neustále rastie;
 • U detí starších ako šesť mesiacov sa náhle objavila prietrž;
 • Spočiatku malá kýla začala rásť vo veku 1 až 2 rokov;
 • Kýla z akéhokoľvek dôvodu mala formu kmeňa;
 • Kýla nezmizla do 5 rokov;
 • Hernia dáva dieťaťu neustále nepríjemné pocity.

Núdzová operácia na odstránenie pupočnej kýly je nevyhnutná v prípade komplikácií, ako je prasknutie alebo štípanie..

Pozor! Používanie akýchkoľvek liekov a doplnkov výživy, ako aj používanie akýchkoľvek terapeutických metód je možné len so súhlasom lekára.

Pupočná kýla u dieťaťa

Kýla sú výčnelkom vnútorných orgánov z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, v dôsledku defektov v stenách dutiny. U dojčiat je najbežnejším typom prietrže pupočník - jedná sa o vyčnievanie časti čreva do pupočného kruhu, oblasti, kde bola pupočníková šnúra pripevnená v maternici a kde sa nachádza pupok. Umbilická hernia je zvyčajne výsledkom narušenia vnútromaternicového vývoja a vytvorenia defektu v pupočnom kruhu s jeho nezatvorením. Môžu sa vyskytnúť aj problémy s poruchami obliekania pupočníkovej šnúry alebo v dôsledku zvýšenej tvorby plynu v čreve. V oblasti pupka sa niekedy vyskytuje prietrž, keď dieťa plače a odpočíva, ľahko sa prispôsobí miestu v pokoji.

Prečo sa vyskytuje pupočná kýla?

Asi štvrtým alebo piatym dňom života dieťaťa spadne pupočníková šnúra a rana zostáva v pupočníkovom kruhu. Samotný pupočníkový prstenec pozostáva z dvoch podmienených polovíc. V dolnej časti, kde močové cesty a močový kanál prešli, sa steny dobre stiahnu a potom vytvoria husté jazvové tkanivo pupka. Horná časť pozostávala z pupočnej žily, ktorá mala tenké steny bez svalovej vrstvy a veľmi aktívne sa nezmršťovala. Často, keď je v oblasti bruška dieťaťa oslabená špeciálna brušná fascia a keď je pupočníková žila slabá, vytvára sa špeciálna formácia - pupočná kýla.

Okrem toho je jedným z dôležitých faktorov pri tvorbe pupočnej kýly tiež problém dieťaťa, ktoré spôsobuje prudké zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Môže k tomu dôjsť v dôsledku častého plaču alebo plaču dieťaťa, zápchy alebo zvýšenej tvorby plynu. Plocha defektu v oblasti hornej časti pupočného prstenca môže byť dosť široká a potom prietrž nespôsobí dieťaťu úzkosť, ale ak je defekt malý a jeho okraje sú pevné, dieťa sa môže o túto formáciu obávať. Zvyčajne je u detí pupočná hernia ľahko korigovateľná a umbilikálne hernie sa dajú nájsť iba v dospelosti. Chirurgovia sa však niekedy stretávajú aj s nenastaviteľnými herniami pupočníkových kruhov, ak herniálny obsah vytvára priľnutie na vnútorných stenách kože..

Hlavným dôvodom vzniku kýly je dedičná predispozícia a svalová slabosť v oblasti prednej brušnej steny dieťaťa. Toto sa zvyčajne stáva u detí, ktorých otec alebo matka v detstve trpeli touto chorobou. V takýchto prípadoch je pravdepodobnosť, že sa u dieťaťa vyvinie prietrž, približne 70%.

Zaznamenávajú sa však aj prípady, keď rodičia tento problém nemali a dieťa má po narodení pupočníkovú herniu. Existuje mylná predstava o tom, že pupočné kýly vznikajú v dôsledku skutočnosti, že počas pôrodu pôrodníci nesprávne prerušili pupočnú šnúru a nasadili zátvorky. Toto tvrdenie nemá opodstatnenie - spôsob použitia pupočníkových zátvoriek v žiadnom prípade nemôže ovplyvniť tvorbu pupočnej kýly, je jednoducho nemožné „zviazať pupok“ nesprávne. Základom pupočnej kýly sú anatomické tkanivové defekty v pupku.

Obsahy pupočnej kýly sú zvyčajne črevné slučky a pri tejto štruktúre môže byť herniálny výstupok vo vnútri voľne odstrániteľný. S veľmi širokou zónou pupočného prstenca a veľkou prietržou môžete niekedy vizuálne vidieť motilitu čreva alebo skôr redukciu stien čreva a pohyb obsahu pozdĺž nich, čo môže rodičov veľmi vystrašiť, ale samotné dieťa nespôsobuje žiadne obavy. Diagnózu pupočnej kýly zvyčajne zisťuje detský lekár, ktorý dieťa pozoruje v prvých mesiacoch života. V takýchto prípadoch je dieťa s rodičmi zvyčajne poslané na konzultáciu s chirurgom, aby dostalo odporúčania na liečbu..

Prejavy pupočnej kýly u detí

Umbilické kýly sú u detí pomerne častou patológiou - môžu sa vyskytovať u každého piateho úplného dieťaťa a u každej tretej - predčasne. Minimálne defekty pupočného kruhu sa dajú zistiť pri narodení takmer u všetkých novorodencov. Keď dieťa plače alebo kričí, môže sa vyskytnúť herniálny výčnelok, ktorý zvyčajne vedie rodičov k panike. Rodičia často spájajú výkriky a výkriky, úzkosť detí práve s prítomnosťou pupočnej kýly, ale prípady vážnych problémov a porušenia pupočnej kýly v detstve sa prakticky nezistia..

Najčastejšie sa pupočné kýly vyskytujú v novorodeneckom období, v prvom mesiaci života a nejaký čas po zmiznutí zvyšku pupočnej šnúry sa môže v pupku vyskytnúť mierny výčnelok, ktorý sa bez námahy vkladá do brušnej dutiny. Zdá sa, že samotný pupok trčí 10-20 mm nad povrchom brucha, hoci konvexný pupok môže byť tiež znakom anatómie dieťaťa..

Samotná pupková kýla nemusí byť nevyhnutne vyčnievajúcim pupkom, je to porucha v oblasti prednej brušnej steny, ktorá je spôsobená slabosťou pupočného prstenca, môže byť plochá, ale dá sa cítiť pod pupkom. Prietržová oblasť sa môže vyskytnúť so zápchou alebo silným kašľom dieťaťa s predĺženým napätým plačom. Kýla okrem toho predisponuje dieťaťu, aby malo krivicu alebo svalovú hypotrofiu, čo vedie k zníženiu tonusu vrátane svalov brušnej tlače a vytvára priaznivé podmienky na tvorbu pupočnej kýly..

Z vonkajšej strany sa pupočná hernia môže prejaviť ako oválny alebo okrúhly výčnelok v pupočníkovom krúžku, ktorý sa dá ľahko upraviť prstami späť do brušnej dutiny. Okrem kýly môže tiež dôjsť k nezrovnalostiam v oblasti brušných svalov rekta kvôli všeobecnej slabosti prednej steny brušnej steny. Veľkosť herniálneho výčnelku bude závisieť od veľkosti defektu v samotnom pupočnom kruhu (svaly obklopujúce pupok)..

Pri malej prietrži sa to môže objaviť iba príležitostne počas plaču alebo napínania, keď pri skúmaní oblasti pupka spadne prst do brušnej dutiny, čo lekárovi umožňuje určiť veľkosť pupočného krúžku a zreteľne obmedziť okraje prietrže hernie. Hrany brány prietrže sú oblasťou, ktorá obklopuje vyčnievanie prietrže. Pri značnej veľkosti prstenca a prietrže samotnej môže byť v oblasti pupka stále viditeľná „hrbol“, ktorá sa pri namáhaní alebo plaču výrazne zvýši. Veľkosť prietrže v prvých mesiacoch sa môže buď zväčšiť alebo zmenšiť, veľa záleží na vlastnostiach anatómie dieťaťa. Kýla sa môže vyskytnúť aj pri skorej vertikálnej polohe dieťaťa, keď začne chodiť.

Pupočné prietrže diagnostikované v ranom veku najčastejšie prechádzajú bez stopy asi päť rokov. Posilnenie svalov a všetkých ostatných tkanív prednej brušnej steny aktívne prispieva k vymiznutiu pupočnej kýly. Tomu aktívne pomáhajú masáže a gymnastika, ktoré deti ukladajú na žalúdok už od útleho veku.

K chirurgickému zákroku sa zvyčajne pristupuje vo veku viac ako päť rokov a ak je operácia správne a presne vykonaná, je možné prietrž úplne odstrániť s prietržnými účinkami. Takéto kýly sa zvyčajne nezopakujú.

Ako sa cíti dieťa s pupočnou kýlou?

Zranenia, to znamená kompresia herniálneho obsahu v oblasti prietrže bránky, sa prakticky nevyskytujú pri pupočníkovej hernii. Ale mnohí lekári si môžu všimnúť, že deti s pupočníkovou prietržou môžu byť v porovnaní s rovnakými deťmi bez kýly menej pokojné, môžu byť obzvlášť citlivé na zmeny počasia. Deti nepocítia žiadnu bolesť v dôsledku prítomnosti samotnej poruchy, ale v dôsledku jej prítomnosti môžu deti často zažiť nadúvanie, ktoré povedie k závažnej úzkosti u dieťaťa..

Prítomnosť pupočnej kýly u takého dieťaťa je sama osebe stále kozmetickým defektom. Ak sa dieťa vyvíja podľa veku a rodičia robia všetko správne, je črevná aktivita normalizovaná, má dostatočnú pohybovú aktivitu a môže dôjsť k rýchlemu vyliečeniu prietrže. Okrem toho sú tieto hernie náchylné k nezávislému vymiznutiu, a to aj s veľmi veľkým defektom pupočného prstenca a herniálnym výstupkom. V tomto prípade bude užitočné vykonať špeciálne cvičenia, ktoré pomôžu pri posilňovaní brušnej steny a pri udržiavaní špeciálnej tonizačnej masáže brucha..

Čo môžu lekári robiť?

Ak sa zistí pupočná kýla, lekár bude sledovať jej stav, ako dieťa rastie. Ak pupočná hernia nemá tendenciu vymiznúť, môže byť potrebný chirurgický zákrok, ale bude sa odkladať, až kým dieťa nedosiahne vek päť až šesť rokov. Ak ide o chlapca, potom sa prietrž vykonáva iba v prípade, že to spôsobuje bolesť a dievčatá sa v každom prípade podrobujú operácii, pretože v prípade kýly je možné v dospelosti otehotnieť..

Ako liečiť kýlu, ak sa vyskytuje u vášho dieťaťa?

Pri priemere defektu menšom ako jeden a pol centimetra sa prietrž s najväčšou pravdepodobnosťou eliminuje bez stopy až do troch až piatich rokov. Ak pupočná kýla pretrváva vo veku piatich alebo viac rokov, musíte sa poradiť s chirurgom o otázke jej chirurgickej liečby..

Ak je v pupočnom krúžku otvor s veľkým priemerom, je málo pravdepodobné, že sa prietrž uzavrie sama o sebe a operácia môže byť potrebná v skoršom veku - približne o tri roky. Pri tom všetkom je potrebné pamätať na to, že každá pupočná kýla vyžaduje dynamické monitorovanie chirurgom. Je to lekár, ktorý určí taktiku liečby pre každú jednotlivú prietrž.

Čo môžu rodičia robiť doma?

Hlavnými metolmi na liečbu pupočnej kýly u detí prvého roku života sú ležanie dieťaťa na bruchu a vykonávanie všeobecnej masáže, fyzioterapeutické cvičenia (vykonáva sa masérmi v špeciálnych fyzioterapeutických miestnostiach podľa predpisu lekára) a masáž prednej brušnej steny..

Operácia brucha v podmienkach kliniky je predpísaná od dvoch mesiacov, ale rodičia to môžu urobiť skôr, hneď ako sa rana uzdraví v pupku. Na najmenšie postačujú iba tri alebo štyri údery brucha v smere hodinových ručičiek, počínajúc oblasťou vpravo dole. Pri hladení sa svaly uvoľnia a pohyby by mali byť pre dieťa jemné a pohodlné. Dlaň hladí jednu ruku.

Masáže detí starších ako dva mesiace je možné vykonávať pomocou techniky I Love U - pomáha pri nadúvaní a plyne, pri kýloch a kolike. Pre takúto masáž je potrebné vziať si masážny olej a aplikovať ho na ruky, musíte brucho uhnúť plochými prstami a krúživými pohybmi. Najprv urobte masáž na ľavej strane brucha v smere zhora nadol, akoby ste zobrazovali písmeno „I“. S takýmito pohybmi sa gazici pohybujú nadol a tlačia ich do hrubého čreva. Potom musíte na brucho nakresliť písmeno „L“ hore dnom, aby ste posunuli gaziki pozdĺž priečnych úsekov čreva a potom opäť zľava dolu k slabine. Na konci relácie musíte pretiahnuť prsty po dráhe obráteného písmena „U“, z pravého rohu do slabín, hore, potom cez brucho na ľavú stranu a potom dole, čím stimulujete pohyb plynov a peristaltiku správnym smerom..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať aj pupočnej oblasti, zvyčajne sa predlžovanie pupočného prstenca vytvára kvôli slabosti v oblasti svalov rekta abdominis, a tak sa objavuje aj samotná kýla. Oblasť svalu rekta brucha je umiestnená vľavo a vpravo od pupočnej oblasti pozdĺž takmer celej prednej brušnej steny. Palec a ukazovák je potrebné umiestniť doľava a doprava od pupku asi 1-2 cm od stredu. V tejto oblasti urobte malý bodový tlak desaťkrát, posúvajte prsty tesne nad pupkom a trochu nižšie, opakujte tlač. Tieto pohyby by mali byť čisté, jemné a nemali by dieťaťu spôsobovať nepohodlie. Potom prostrednými a ukazovacími prstami v rovnakej vzdialenosti od pupku potiahnite v kruhu desaťkrát v smere hodinových ručičiek. Masáž musíte ukončiť opatrným nastavením výstupku prietrže dovnútra.

Pokiaľ ide o intenzitu, tieto postupy by mali byť pre dieťa pohodlné, ak nekričia, nebudú pokračovať, masáž by mala dieťaťu priniesť pozitívne emócie. Na jeden deň by sa takéto masáže mali vykonávať najmenej dvakrát až trikrát, v trvaní približne päť minút, a to sa musí urobiť pred kŕmením počas bdelosti, pred kúpaním alebo po ňom..

Po masáži sa dieťa rozprestrie na bruško asi desať minút. Kladenie na žalúdok sa vykonáva najmenej trikrát denne pomocou rovných a tvrdých povrchov prebaľovacieho stola alebo iba stola s plienkou. Je dôležité zostať blízko dieťaťa a sledovať ho, aj keď nevie, ako sa prevrátiť, pretože je nebezpečné padať. Pri rozložení je potrebné masírovať chrbát, ruky a nohy omrvinky, hladiť sa od prstov po telo a od zadku po krk..

Ale s veľkou prietržou sa nespoliehajte na účinnosť týchto metód.

Priľnavý obväz pupočnej kýly

Jednou z metód konzervatívnej liečby pupočnej kýly je lepenie - aplikácia špeciálnych bandáží lepidla na oblasť prietrže. Túto metódu môže odporučiť pediatr alebo chirurg pri vyšetrení a liečbe dieťaťa..

Na ošetrenie pupočnej kýly existuje niekoľko spôsobov aplikácie adhezívnych obväzov. Špeciálne náplasti na korekciu pupočnej kýly vyrábajú rôzne spoločnosti, predávajú sa v lekárňach a detských obchodoch. Náplasť má šírku 4 - 5 cm, ktorú aplikuje lekár z jednej strany brucha na druhú počas 10 dní. Pri aplikácii obväzu sa výstupok upraví prstami a svaly rekta abdominis sa redukujú v oblasti pupočného prstenca dvoma pozdĺžnymi pruhmi. Správna aplikácia náplasti znamená nechať záhyb svalu rekta, ktorý sa nenarovnáva. O desať dní neskôr sa obväz odstráni a preskúma sa miesto aplikácie. Ak sa zistí, že pupočníkový kruh neklesol a prietrž neprešla, môžete použiť obväz na ďalších 10 dní. Zvyčajne sa na úplné vyliečenie prietrže aplikuje priebeh troch obväzov, ale dnes sa táto možnosť často nepoužíva, pretože je možné podráždiť pokožku dieťaťa pod náplasťou a nepohodlie..

Používa sa tiež technika aplikácie náplasti priamo do pupočnej oblasti po dobu niekoľkých týždňov bez vytvárania záhybov kože a svalov. V tomto prípade sa náplasť mení každé dva až tri dni a dieťa sa kúpa priamo s náplasťou bez toho, aby ju odstránilo. Pri použití tejto metódy je liečba šetrnejšia a rodičia si môžu náplasť sami vymeniť bez pomoci lekára. Na lepenie je dôležité používať hypoalergénne typy lepidiel, ktoré sa pri kúpaní neodlupujú. Metodiku a načasovanie aplikácie určí lekár a tiež naučí rodičov, aby si sami opravili náplasti a správne ich aplikovali..

Deti, ktoré majú v pupočnej kýle adhezívne náplasti, sa tiež ošetrujú ľahkou masážou brucha, položenou na ich žalúdok a robia gymnastiku. Všetky postupy liečby pupočnej kýly sa uskutočňujú až po úplnom zahojení pupočnej rany a pri absencii kožných problémov na bruchu, vrátane zápalových alebo alergických vyrážok. Ak až do veku troch rokov všetky metódy konzervatívnej liečby prejavia nejaký účinok, prietrž pretrváva alebo pokračuje po tomto veku, spolu s detským lekárom a chirurgom, rodičia rozhodujú o rýchlom uzavretí defektu..

Špeciálna náplasť a obväz na liečbu pupočnej kýly

Chirurgické metódy na opravu prietrže

Existujú tiež operačné metódy na odstránenie pupočnej kýly. Ich podstata spočíva v šití v pupočníkovom kruhu. Na pupku v kožných záhyboch sú urobené malé rezy, vďaka ktorým je pooperačná jazva takmer neviditeľná.

Ak sa defekty neodstránia, potom s vekom a so zníženou elasticitou tkaniva sa malý defekt v pupočníkovom kruhu, ktorý sa neodstránil v detstve, môže u dospelých zmeniť na značne veľkú pupočnú kýlu. U žien sa pupočná kýla často zväčšuje hneď po pôrode. U dospelých sú pupočné kýly náchylné na časté recidívy a porušenia. Preto sa chirurgická liečba pupočnej kýly vykonáva u detí v predškolskom veku..

Chirurgická liečba je indikovaná najmä u dievčat starších ako päť rokov, pretože následne počas tehotenstva môže existovať riziko zvýšenia prietrže a jej porušenia. U chlapcov sa vykonáva v dôsledku kozmetickej chyby av prípade nebezpečenstva porušenia. Operácia trvá asi 20 minút v celkovej anestézii, doba zotavenia je približne dva týždne. Po operácii je fyzická aktivita po dobu jedného mesiaca zakázaná.

Bežné mýty a mylné predstavy o hernii

Rodičia často nechcú navštíviť lekára ohľadom pupočnej kýly, ktorá sa obáva operácie alebo zložitého zaobchádzania, a namiesto toho sa obracajú na liečiteľov a „babičky“, aby „hovorili“ prietrž. Účinok týchto rituálov sa jednoducho vysvetľuje - ako sme povedali vyššie, veľa prietrží sa uzatvára nezávisle bez liečby, pretože dieťa rastie a brušná stena sa posilňuje. Vedomí si toho, šarlatáni úspešne zarábajú na „účinnom“ liečení detí s herniou. Táto možnosť je takmer obojstranne výhodná, pretože fyziológia tela pomáha pri udržiavaní mýtu. V tomto prípade sú sprisahania zvyčajne sprevádzané brúsením, okusovaním alebo masážou pupka, ktorý hrá úlohu určitého druhu masáže a reflexológie. Kýla sa teda uzavrie.

Jednou z populárnych metód „liečby“ je prilepenie mince na pupočníkovú prietrž, ktorá je analógom lepiacich pások s pásovou pomôckou, ale je menej správna a alergickejšia. Niektorí zalepia pupok listom kapusty alebo plátkom surového zemiaka s predbežným znížením prietrže. Tieto metódy sú založené na rovnakom spôsobe ako tradičné lepenie, ktoré v skutočnosti nestojí za to, aby dieťa priviedlo do pochybných osobností..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová prietrž je ochorenie, s ktorým je lepšie žartovať. Je možné a dokonca potrebné s ňou vykonávať určité druhy telesnej výchovy, ale - presne so súhlasom ošetrujúceho lekára.
Lekári odporúčajú denné cvičenia fyzioterapeutických cvičení, aby zmiernili ťahanie, bolesť, bolesť v dolnej časti chrbta. Pravidelný tréning nielen eliminuje nepohodlie, ale tiež posilňuje chrbtové svaly, zlepšuje držanie tela.
B-400 Kýlová prietrž na brušnej stene (č. 1, biela) Miestny tlak na prietrž Zabraňuje prieniku kýly do brány prietrže a jej porušeniu Znižuje bolesť Prevencia rozvoja komplikácií ventrálnej prietrže Prevencia relapsu po odstránení kýly