loader

Hlavná

Hlava

Šport, posilňovanie, kulturistika

Dobrá doba dňa! Trénoval som už dlhú dobu, powerlifting a kulturistiku asi 5 rokov. Pred týždňom vykonali operáciu, metódu Sapezhko s miestnymi tkanivami, motivovanú skutočnosťou, že brány prietrže sú malé, netreba dať sieť. Výsledkom je, že jazva je dosť veľká a pupok je zakrivený, keď som sa uzdravil, takmer som ich všetkých zabil v nemocnici. Otázka je, vlastne, čo neverím miestnym lekárom a opýtam sa vás, ako dlho bude možné začať s tréningom? Pre mňa je to veľmi dôležité, pretože je to môj životný štýl, a ja toho druhého nepoznám, pomôžem s dobrou radou! Vopred vám ďakujem!

príznaky Pupočná prietrž
Vek: 23 rokov

Po natiahnutí plastickej chirurgie je možné vrátiť sa k športu v plnom rozsahu najskôr po 4-6 mesiacoch. V skorších obdobiach je samozrejme možné športovať, ale s výraznými obmedzeniami - bez cvičenia na simulátoroch, bez závažia. Eliminujte mŕtve ťahy, sklon, akékoľvek cvičenia s napätím v brušných svaloch a zvýšeným vnútrobrušným tlakom..

Sval-life

Webová stránka zdravého životného štýlu

Inguinálna a pupočná kýla

 • Autor príspevku: admin
 • 28. februára 2013
 • Zatiaľ žiadne komentáre

Silový tréning môže spôsobiť prietrž. K tomu dochádza počas vzpierania a športovec vykonáva rôzne silové cvičenia. Existuje určitá predispozícia na výskyt prietrže, záleží to na fyzickej konštitúcii, veku, prítomnosti zranení a genetických faktoroch. Energetické športy sa často stávajú tou „poslednou slamou“, ktorá vedie k vzniku ochorenia.

Počas pôsobenia na telo sa tlak v brušnej dutine zvyšuje úmerne k úrovni zaťaženia. Ak sú brušné svaly športovca svojou povahou poškodené alebo slabé, potom pri kritickej úrovni stresu môže časť brušnej steny vyčnievať smerom von a tvoriť herniálny vak. Najčastejšie do nej spadajú vnútorné orgány - fragment tenkého čreva alebo omentum. Toto sa nazýva kýla. Existuje veľa jeho odrôd, ale najčastejšie je to ingvinická a pupočná kýla. Ako samostatná choroba nepredstavuje ohrozenie ľudského života.

Vážne nebezpečenstvo vzniká pri opakovanej námahe - keď v dôsledku kontrakcie steny brušnej svaloviny vzniknú zvieracie formy črevného traktu a krvné cievy, ktoré ho živia. Dochádza k prudkému narušeniu krvného obehu, priechodnosť potravy v tejto oblasti čreva je ťažká. Táto komplikácia sa nazýva „porušenie“ prietrže. S „porušením“ - je charakteristická silná akútna bolesť v poškodenej oblasti, teplota tela stúpa. V takom prípade bude potrebná neodkladná lekárska starostlivosť, inak sa môže vyvinúť gangréna.

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, neváhajte a navštívte lekára:

- V slabinách alebo v pupku sa vytvoril opuch;

- Opuch mení svoju veľkosť a tvar v procese silového zaťaženia;

- Opuch je možné korigovať rukami, ale vráti sa do pôvodnej polohy;

- Opuch nie je hmatateľný, objavuje sa však lokalizovaná bolesť..

Pri pritláčaní na poškodenú oblasť sa často vyskytuje bolesť, ale nemusia sa pozorovať.

Neriskujte svoje zdravie a neočakávajte, že príznaky spolu s ochorením samy zmiznú. Moderná medicína sa úspešne vyrovnáva s liečbou kýly. Zatiaľ čo ošetrujúci lekár je diagnostikovaný, športy sú pozastavené. Na základe diagnostických výsledkov lekár ponúka liečebnú stratégiu. Prietrž sa zvyčajne odstraňuje chirurgicky. Po operácii je potrebné sa zotaviť do šiestich mesiacov, pričom je povolená iba ľahká fyzická aktivita.

Aby sa zabránilo tvorbe prietrže, malo by sa tomuto ochoreniu predchádzať. Pri športe je to prísne dodržiavanie bezpečnostných opatrení a prísne dodržiavanie techniky vykonávania konkrétneho cvičenia.

Pri práci s maximálnym zaťažením sa odporúča používať pás na vzpieranie. Je veľmi dôležité pás správne nosiť, upevňovať a dotiahnuť. Iba v tomto prípade bude schopný plniť svoju funkciu a nenaruší krvný obeh športovca.

Zdravotný stav športovca zapojeného do silových športov si vždy vyžaduje zvýšenú pozornosť. Počas tréningu nemôžete dovoliť zaťaženie tela, na ktoré nie je športovec správne pripravený. Výskyt choroby, ako je trieslovina alebo pupočná kýla, je priamo spojená s preťažením pri nesprávnom vykonaní silových cvičení. Športový tréning by mal byť pre športovca prínosom, posilňovať jeho zdravie, prinášať pozitívne emócie. To je možné dosiahnuť iba primeraným prístupom k silovému tréningu..

Je možné prečerpať lis pupočnou prietržou

Fyzická aktivita je priaznivá pre zdravie a fyzická terapia tiež nebola zrušená. To však neznamená, že akúkoľvek chorobu možno liečiť fyzickou aktivitou..

A čo viac, sami by ste si nemali „predpisovať“ fyzioterapeutickú terapiu - výsledky môžu byť jednoducho nebezpečné.

Podstata problému pupočnej kýly

Pupočná prietrž je rozšírená patológia, ktorá sa vyskytuje u detí a dospelých. Ide v podstate o vyčnievanie obsahu brušnej dutiny (môže to byť koleno alebo omentum) do pupočného krúžku..

U dojčiat je pri pupočnej kýle veľmi častá, ale obyčajne odchádza sama o sebe, keď sa dieťa vyvíja (príčinou je prirodzená slabosť brušných svalov detí)..

U dospelých je taká kýla liečená iba chirurgickým zákrokom, ktorý sám o sebe nezmizne. Príčiny môžu byť rôzne:

 • nadmerné zaťaženie;
 • popôrodná komplikácia;
 • výrazná nadváha;
 • tehotenstvo (zvlášť problematické).

Pri slabej svalovej stene je nástup patológie pravdepodobnejší. Preto je častou otázkou: je možné prečerpať lis pupočnou prietržou?

Zdravie od mladého veku

Ak sa otázka týka malého dieťaťa, odpoveď je kladná: môžete si stiahnuť tlač s pupočníkovou kýlou. Musíte však pochopiť, že komplex cvičení pre dieťa sa nijakým spôsobom podobá Schwarzeneggerovým triedam a nepotrebuje ani „kocky“ na bruchu. Posilnenie brušných svalov prispeje

 • pravidelné ukladanie brucha;
 • samočinné otáčanie a plazenie;
 • „Drepy“ s podporou (a potom skutočné);
 • visiaca poloha;
 • zdvíhanie a ohýbanie nôh.

Pred vykonaním gymnastiky musí byť prietrž opravená a fixovaná (jednoducho prilepte kúsok lepidla) a nezabudnite masáže pripraviť svaly na záťaž. Podrobnejšie odporúčania poskytnú pediatrovi.

Staršie deti (zväčšenie pupočníkových krúžkov zvyčajne končí o 5 rokov), aby si mohli stiahnuť tlač. Je to nielen povolené, ale aj potrebné. Nie je to však potrebné na liečenie prietrže (už by nemalo byť), ale na všeobecný fyzický vývoj a prevenciu choroby v staršom veku.

Pre vyšší vek

Dospelí sa môžu úplne zbaviť prietrže iba operáciou. Ak sa však operácia z nejakého dôvodu nevykoná, cvičenia pre tlač s pupočníkovou prietržou môžu pomôcť vyhnúť sa porušovaniu.

Existujú však pre nich značné obmedzenia. Najdôležitejšie je, že nemôžete skutočne hýbať tlačou s pupočníkovou prietržou, zaťaženie by malo byť nepriame a malé.

Cvičenia s pupočníkovou herniou

Všeobecne odporúčame ležiace cvičenia ako

 • otočenie ohnutých nôh do strán;
 • výška panvy;
 • otočenie nôh s následnou rotáciou tela;
 • dychové cvičenia.

V tomto prípade by sa prietrž mala opravovať a fixovať pomocou obväzu. Nezabudnite sa najskôr poradiť s odborným chirurgom. Pri pupočníkovej prietrži nie je možné fyzickú aktivitu používať ako hlavný prostriedok na chudnutie (aj keď je potrebné znížiť nadváhu).

Môžete uvažovať o tom, že na konci rehabilitačného obdobia, keď sa chirurgicky odstráni prietržová kýla, začne pumpovať tlač. Silné svaly chránia pred relapsmi. Ale aj tu sa musíte poradiť s lekárom a záťaž sa musí zvyšovať veľmi pomaly, postupne.

Aké je nebezpečenstvo pupočnej kýly a aké cvičenia je možné robiť s divergentnými brušnými svalmi

Umbilikálna prietrž sa vytvára vtedy, keď sú vnútorné vrstvy brušnej steny slabé, postupne sa vydúvajú alebo roztrhávajú. Špeciálne cvičenia na pupočnú kýlu u dospelých a detí pomôžu predchádzať výskytu komplikácií a relapsom. Pomôžu eliminovať malú chybu alebo oddialiť operáciu. Ak budete jesť správne a systematicky cvičiť, choroba sa dá liečiť bez chirurgického zákroku.

Čo je to nebezpečná pupočná kýla

Keď sa vytvorí prietrž, objaví sa diastáza - divergencia svalov, brušná stena sa pretlačí cez slabú zónu a vytvorí vak. To môže spôsobiť, že črevná slučka alebo peritoneálne tkanivo vkĺzne do vytvorenej dutiny, čo vyvolá silnú bolesť, zápchu a zovretie s možným hnisaním..

V druhom prípade existuje nebezpečenstvo pre vývoj a správne fungovanie vnútorných orgánov, ako aj riziko úmrtia pri absencii liečby..

Sú povolené športy?

Posilnenie brušných svalov je potrebné, aby sa zabránilo tvorbe prietrže. Ak je to však možné, bude športovanie s tlakom na tlač situáciu len zhoršovať. Umbilikálna prietrž sa často vyskytuje u športovcov, ktorí sú nadšení intenzívnym silovým tréningom, majú radi kulturistiku..

Pri zdvíhaní činky alebo činky v ľudskom žalúdku dochádza k zvýšeniu vnútorného napätia, ktoré môže spôsobiť zvýšenie hernálnej chyby a rozvoj zovretia. Nemôžete robiť fitness, ak sú brušné svaly naložené, stojte na bare, zatlačte nahor, skrútte hoop - hula hoop. Odporúča sa, aby muži zmenili zamestnanie, ak je to spojené s vzpieraním..

Lekári, vrátane slávneho lekára Bubnovského, sa však domnievajú, že šetriace cvičenia môžu zmierniť bolesť bez drog, zastaviť tvorbu prietrže a v prípade malej poruchy u dieťaťa ju úplne odstrániť..

Cvičenie s pupočnou kýlou u dospelých má kontraindikácie. Musia sa zohľadniť..

Terapeutická gymnastika s pupočníkovou prietržou by sa nemala praktizovať, ak dospelý:

 • vysoký krvný tlak;
 • často závraty;
 • kusy alebo bodnutia v žalúdku;
 • nevoľnosť a zvracanie.

Školenie je zakázané ženám v procese rodenia a bezprostredne po narodení starším ľuďom. Pri silnom výčnelku a po operácii nie je povolené nadmerné zaťaženie peritoneálnych svalov.

S malými herniálnymi defektmi je možné cvičiť gymnastiku doma. S výrazným výčnelkom - výlučne v telocvični pod dohľadom trénera.

S pupočnou kýlou sú povolené ľahké behy, chôdza, plávanie a hatha joga. Výhody prináša aj jemné ranné cvičenie bez silného svalového napätia. Cvičenia si môžete vziať z fyzioterapeutického komplexu.

Cvičenia pre deti

Každý pacient má svoj vlastný súbor gymnastických prvkov, ktoré sú vhodné pre jeho vek a pomôžu pri liečbe kýly. Pred akýmkoľvek zaťažením je vyčnievajúca časť nastavená a pripevnená bandážovým pásom alebo omietkou.

Telesná výchova pre deti

Novorodenci musia vykonávať špeciálnu pasívnu gymnastiku, ktorá je zameraná na posilnenie prednej brušnej steny. Najprv sa to deje pod dohľadom inštruktora, potom samotnými rodičmi doma.

Do šiestich mesiacov sa omrvinky musia umiestniť na pevný povrch s bruškom pred každým jedlom. Najprv na krátku dobu - asi minútu, pomaly stúpajúcu na 7-10 minút. Ak existuje nezahojená pupočníková rana, neznamená to, že by sa omrvinky nemali umiestňovať na žalúdok. Procedúra dokonca urýchľuje hojenie..

Súbor cvičení pre najmenších:

 1. Keď je dieťa na bruchu, položili mu dlaň na nohy, aby sa reflexne pokúsil odraziť a plaziť sa.
 2. Dieťa je nasadené na hlaveň a je držané po dobu siedmich sekúnd, potom dokončí puč.
 3. Zdvíhajte dieťa za podpazušia, až kým sa nohy nevyrovnajú počas 10 sekúnd.
 4. Zatiaľ čo držia dieťa na váhe, napodobňujú drepy, zatiaľ čo nohy dieťaťa by mali byť na tvrdom povrchu. Zdvíhajte a spúšťajte dieťa až 10-krát.
 5. Keď sa dieťa môže oprieť o nohy, položia si ho na kolená a držia sa za ruky, aby pomohli ohnúť chrbát..
 6. Dali dieťa na chrbát a pevne ho držali za rukoväte. Jemne nadvihnite, až kým nestojí vzpriamene, opakujte 5-krát.

Hodiny fitball sú povolené aj s dieťaťom. Položili brucho na loptu a hodili ho sem a tam. Zároveň držia dieťa za nohy.

S dieťaťom je potrebné zaobchádzať pred kŕmením, aby sa zabránilo regurgitácii a poruchám trávenia. Svaly lisu musia byť pripravené na tréning, napríklad hladenie v kruhoch v smere hodinových ručičiek v pupku. Pre staršie deti je takáto masáž nevyhnutná.

Školenie pre študentov predškolských a základných škôl

Staršie deti už môžu samostatne vykonávať cvičenia pod dohľadom dospelých. Boli vytvorené herné verzie cvičení na pupočnú kýlu u dieťaťa, ktoré má jeden alebo viac rokov:

 • "Klobása". Dieťa sa valí po podlahe, obracia sa z brucha na bok, potom na chrbát a tak ďalej. Cvičenie by sa nemalo vykonávať príliš rýchlo a bez náhlych pohybov.
 • "Vrtuľník". Dieťa roztiahne ruky do strán a striedavo sa otáča na pravú a ľavú stranu. Potom sa nakloní a jednou alebo druhou rukou dosiahne podlahu, zatiaľ čo druhú ťahá k stropu.
 • "Kyvadlo". Dieťa vykonáva svahy striedavo doprava a doľava. Navyše, jeho nohy sú od seba vzdialené od ramien, ruky sú na opasku.
 • "Mushroomer". Dieťa sa nakloní dopredu, sklopí ruky nadol a predstiera, že si vyberá huby. „Boletus“ a „boletus“ vloží do imaginárneho koša.

Každá herná úloha sa opakuje 5-7 krát. Tínedžeri od 12 rokov si radšej vyberú individuálny komplex v závislosti od stavu tela.

Športové kýly u dospelých

Dospelí pacienti potrebujú fyzickú prípravu, aby posilnili svalovú kostru. Úplne, rovnako ako u detí, neodstránia prietrž, ale môžu odložiť operáciu a znížiť riziko porušenia. Je dôležité, aby ste ich pri práci neťažili, aby nedošlo k zhoršeniu situácie.

Všeobecné pravidlá

Ak chcete dosiahnuť pozitívny výsledok, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

 • Triedy sa uskutočňujú s prihliadnutím na charakteristiky každého pacienta.
 • Zaťaženie by nemalo byť nadmerné. Nadmerne ťažké alebo dlhotrvajúce tréningy môžu viesť k negatívnemu výsledku a zhoršujú výčnelok..
 • Musíte trénovať systematicky. Inak triedy nie sú k ničomu..

Telesná výchova by mala byť prvkom preventívnej liečby. Musíte dodržiavať diétu na chudnutie, zbaviť sa zlých návykov a užívať predpísané lieky. Môžete použiť ľudový liek, ale predtým sa musíte poradiť s lekárom.

Liečebný telocvikový komplex

Cvičenie kýly nad pupkom a v ostatných oblastiach bielej čiary brucha:

 1. Ľahnite si na chrbát. Pomaly ohnite kolená a položte ich na zem na pravej strane tela. Natiahnite ľavú ruku doprava a úplne sa otočte na bok. Opakujte opačným smerom.
 2. Pri ležaní nechajte nohy zohnuté. Pri ležaní na podlahe s lopatkami a nožičkami zdvihnite povodie.
 3. Ak ste v pôvodnej východiskovej polohe, kolená nakláňajte striedavo doprava a doľava..
 4. Ľahnite si, pritiahnite nohy na seba. Zdvihnite hlavu a hruď nad podlahu a pokúste sa vidieť prsty na nohách. Napnúť sa musia iba tie najvyššie brušné rezy.
 5. Vykonajte striedavé pohyby v kruhu v bedrovom kĺbe so zahnutými nohami.
 6. Posaďte sa na stoličku, položte ruky na opasok. Make telo sa otočí doprava a doľava. Bez zmeny polohy sklopte telo doľava a doprava.
 7. Postavte sa vo zvislej polohe, položte si dlane na opasok a roztiahnite nohy od seba. Robte klasické hlboké drepy s natiahnutými rukami.
 8. Z tej istej polohy sa nakloňte dopredu a zároveň sa snažíte prstami dosiahnuť nohy.
 9. S rukami mierne položenými na chrbte stoličky, vyklopte nohy dozadu.
 10. Rozložte ruky do strán. Nakloňte sa dopredu a striedavo sa dotýkajte podlahy pomocou rovných ramien a otočte kryt.

Pre všetky cvičenia musíte urobiť 10 sád.

Ak máte radi hatha jogu, môžete vykonať všetky krútenie, napínanie a stláčanie pupkovej zóny pupka. Je zakázané zaujímať polohy, ktoré sa intenzívne napínajú a vyvíjajú tlak na tlač. Aj v jemnom režime môžete bežať, plávať v bazéne.

Neodporúča sa zapojiť sa do silových športov s pupočnou kýlou. Cvičenie na vodorovnej lište a push-up, výlety do telocvične by mali byť odložené na pooperačné obdobie a rehabilitačný čas.

Rehabilitácia po operácii

Cvičenie zabráni relapsu po odstránení prietrže a zlepší celkový stav pacienta. Pri záťažovej terapii kategoricky zakázané nadmerné napätie svalov tlače. Vykonávanie gymnastických cvičení je nevyhnutné výhradne pod dohľadom skúseného trénera v telocvični, ktorý v prípade potreby koriguje pohyby tela.

 1. Nakloňte sa dopredu a snažte sa svojimi dlaňami dosiahnuť až po podlahu a nohy..
 2. Rozložte ruky a nakláňajte ich rôznymi smermi.
 3. Stojte pri stoličke, vezmite nohu dozadu a potom nabok.
 4. Ležiaci na chrbte, sklopte nohy a kolená nakláňajte rôznymi smermi.
 5. Ohnite kolená a otáčajte s každou nohou v bedrovom kĺbe.
 6. Ležiaci na chrbte, jemne zdvíhajte panvu a umiestnite sa do spodnej časti chrbta.

Musíte cvičiť bez napätia, spomalene. Správna dychová prax môže byť kombinovaná s cvičením.

Jógové ásany sa najlepšie praktizujú 3 až 4 mesiace po operácii. Začína sa zotavovať pomocou trakcie na svahoch. Priehyb a skrútenie by nemali byť hlboké.

Preventívne opatrenia

Malé deti potrebujú pravidelnú gymnastiku a brušnú masáž na zahriatie svojich svalov. Je dôležité, aby nedošlo k problémom s pohybmi čriev, najmä so zápchou. Ak dieťa plače veľa, treba ho čo najskôr upokojiť, aby sa predišlo nadmernému napätiu pobrušnice..

Ako preventívne opatrenie potrebujú dospelí:

 • kontrolná hmotnosť;
 • zabrániť zápche;
 • liečte kašeľ včas;
 • obmedzovanie hmotnosti;
 • každý deň dve hodiny;
 • žiť aktívnym životným štýlom;
 • pumpujte lis.

Pri prenášaní dieťaťa v druhom a treťom trimestri nezabudnite nosiť obväzový pás pri zaťažení v pooperačnom čase..

V detstve sa gymnastika vyhýba operácii, ak je prietrž malá. Cvičenie môže pomôcť dospelým oddialiť operáciu a zabrániť recidíve.

Súbor cvičení pre pupočníkovú prietrž

Umbilická hernia je časté ochorenie dospelých aj detí. Ale ak v dospelosti a staršom detstve, liečba by mala byť chirurgická, potom u detí do 5 rokov môžete urobiť bez chirurgického zákroku. Cvičenia vykonávané s pupočníkovou prietržou sú zamerané na posilnenie prednej brušnej steny a pupočného krúžku. Musíte ich vykonávať obozretne a dodržiavať niektoré pravidlá, ktoré budeme v článku zvažovať..

Výhody gymnastiky s kýlou

Kýla je vyčnievanie brušných orgánov (zvyčajne omentum alebo slučky čreva) cez široký pupočníkový krúžok pod kožou. V detstve nie je tento jav neobvyklý, pretože svaly omrvinky sú stále slabé a nemôžu držať pupočníkový krúžok. Cvičebná terapia je najúčinnejšia na pupočníkovú prietrž u detí prvého roku života. Vykonáva pasívnu alebo polopasivnú gymnastiku a masáže. Zvyčajne sa na pozadí tohto ošetrenia nastavuje výčnelok už pred dosiahnutím veku šiestich mesiacov. Aj keď je možné neskoršie zníženie - až 5 rokov.

Liečba pupočnej kýly u dospelých je iba chirurgická, spontánne zníženie nie je možné. Existujú však situácie, keď je operácia kontraindikovaná, potom môže telesná výchova zabrániť porušovaniu. Poranenie prietrže je nebezpečná komplikácia, pri ktorej sú orgány v hernálnom vaku stlačené svalmi a okolitými štruktúrami. Ich prísun krvi je narušený, dochádza k zápalu a ak sa včas nedostane pomoc, časť orgánov zomrie a vyvíja sa peritonitída..

Terapeutické cvičenia by sa nemali po operácii zastaviť. Pomáha predchádzať recidíve brušnej prietrže. V pooperačnom období sa odporúča nosiť obväzy a súčasne sa vykonáva gymnastika, ktorá podporuje rozvoj brušných svalov a urýchľuje hojenie tkanív..

Všeobecné pravidlá

 • Prvýkrát to musíte urobiť pod dohľadom cvičiaceho inštruktora;
 • Bez ohľadu na vek pacienta musíte pred tréningom skontrolovať, či je výstupok nastavený;
 • Pred začiatkom hodiny sa odporúča vykonať špeciálnu svetelnú masáž prednej steny brucha;
 • Odporúča sa školiť pacientov v obväze, aby sa znížilo riziko porušenia predpisov;
 • Všetky gymnastické prvky sa vykonávajú hladko, pomaly a bez výrazného úsilia svalov;
 • Trvanie tried sa postupne zvyšuje;
 • Počas zaťaženia svalov je dlaň prednostne držaná v pupku;
 • Ak je v pupočnom prstenci bolesť a nepohodlie, musí sa školenie zastaviť.

kontraindikácie

Malo by sa pamätať na to, že fyzická aktivita je kontraindikovaná pri:

 • Akútne infekčné a zápalové procesy;
 • Ťažké poruchy kardiovaskulárneho alebo dýchacieho systému;
 • Akékoľvek chronické ochorenia vnútorných orgánov v akútnom štádiu;
 • Vysoké riziko porušenia herniového výčnelku;
 • Bolesť v bruchu;
 • Tehotenstvo v trimestroch II a III.

Cvičenia na brušných svaloch v niektorých prípadoch vedú k porušeniu prietrže, preto sú pri tejto chorobe kontraindikované.

Cvičebný komplex

Pre každý vek existuje súbor vhodných gymnastických prvkov, ktoré môžu pomôcť pri liečbe pupočnej kýly. Nezabudnite, že pred akýmkoľvek namáhaním musí byť výstupok nastavený a pripevnený obväzom, obväzom alebo lepiacou omietkou..

Prvé cvičenia pre batoľatá

Deti sú predpísané špeciálna pasívna gymnastika zameraná na zvýšenie pevnosti prednej steny brucha. Všetky prvky lekárskej gymnastiky sa vykonávajú s pomocou matky alebo detského inštruktora cvičebnej terapie.

 1. V prvých mesiacoch života dieťaťa je dôležité ho rozložiť pred každým kŕmením na bruchu na tvrdom povrchu. Najprv na krátku dobu (asi minútu) a potom dlhšie - na 7-10 minút. Poznámka. Prítomnosť nezhojenej pupočnej rany nie je kontraindikáciou pre položenie na žalúdok. Naopak, tak to bude rásť rýchlejšie.
 2. Kým dieťa leží na bruchu, položte si dlaň na nohy tak, aby sa reflexne snažil odraziť a plaziť sa.
 3. Trénujte svoje dieťa, aby sa obracalo na brucho a chrbát, podporovalo ho, usmerňovalo pohyby jeho rúk a nôh, aby vytvorili správny motorický stereotyp.
 4. Otočte dieťa na hlaveň a držte ho v tejto polohe po dobu 7 sekúnd, potom odbočte.
 5. Zdvihnite omrvinky po podpazuší tak, aby boli nohy úplne narovnané, podržte 10 sekúnd.
 6. Stále držíte dieťa na váhe, napodobňujte drepy, „položte“ nohy na tvrdý povrch. Zdvihnite a spustite až 10-krát.
 7. Keď sa dieťa naučí spoliehať sa na nohy, môže si ho položiť na koleno a držať rukoväte, sklopiť dozadu a potom sa vrátiť späť..
 8. Dajte dieťa na chrbát, uchopte rukoväte. Opatrne ju nadvihnite do zvislej polohy. Opakujte 5-7 krát.
 9. Keď sa deti začnú plaziť, je pre nich vhodné nasledujúce cvičenie: otočte dieťa na brucho a umiestnite pred neho svetlú hračku mimo dosahu. Dieťa sa pokúsi plaziť k maličkosti.
 10. Dajte dieťaťu na chrbát a ukážte mu rôzne farebné predmety tak, aby siahol po nich.
 11. U dojčiat sa tiež môžete zapájať do fitballu, položením brucha na loptu a otáčaním sa sem a tam. Zároveň držia dieťa za nohy.

S dieťaťom je potrebné zaobchádzať pred kŕmením, aby sa zabránilo regurgitácii a nenarúšalo trávenie. Svaly lisu by mali byť pripravené na tréning, napríklad pred začatím hodiny je dôležité v oblasti pupku urobiť ľahkú masáž v smere hodinových ručičiek..

Cvičebné hry

Staršie deti sa už môžu zapojiť samostatne, pod dohľadom dospelých. Musia však byť unesení školením, aby neboli rozptyľovaní a potešení. Na tento účel boli vyvinuté herné možnosti cvičení:

 1. "Stroj." Vykonajte brušnú masáž s tým, že kruhové pohyby okolo pupka sú otáčkami kormidla a slabý tlak na pupok je zvukovým signálom.
 2. Klobása. Pozvite svoje dieťa, aby sa naklonilo na podlahu a otočilo sa tvárou nadol, zo strany na stranu, potom na druhú stranu a tak ďalej. Len sa uistite, že cvičenie sa nevykonáva príliš rýchlo a bez náhlych pohybov.
 3. "Vrtuľník". Dieťa roztiahne rukoväte do strán a otočí sa doprava a doľava. Potom sa nakloní a dosiahne jednu alebo druhú ruku na podlahu, zatiaľ čo druhá je pritiahnutá k stropu.
 4. "Kyvadlo". Dlane sú nasadené na opasku, nohy sú rozmiestnené od seba. Vyklápanie sa robí doprava, potom doľava.
 5. "Mushroomer". Dieťa sa nakloní dopredu, sklopí ruky a dole a predstiera, že si vyberá huby. Potom sa narovná, aby sa „huba“ vložila do koša a naklonila sa nad ďalšiu.
 6. "Rozrastiem sa." Pozvite svoje dieťa, aby vám ukázalo, ako vyrástol. Najprv dieťa drepne, potom postupne vstáva a narovnáva nohy - rastie. Mladším deťom môže byť poskytnutá pomoc.

Všetky úlohy sa opakujú 5-7 krát.

Cvičenie dospelých s pupočnou kýlou

Cvičenia pri pupočnej hernii pre dospelých zahŕňajú cvičenie, ktoré posilňuje svalovú kostru. Každú úlohu zopakujte 10-krát.

 1. Ľahnite si na chrbát. Pomaly ohýbajte kolená a položte ich na zem na pravej strane tela. Ľavou rukou natiahnite doprava a úplne sa otočte do polohy na vašej strane. Duplikát vľavo.
 2. V horizontálnej polohe nechajte nohy ohnuté. Postavte sa na podlahu pomocou lopatiek a nôh a zdvihnite panvu.
 3. Z pôvodnej východiskovej polohy sklopte kolená striedavo doľava a doprava.
 4. Ľahnite si priamo a potiahnite nohy k sebe. Zdvihnite hlavu a hruď nad podlahu a pokúste sa rozoznať prsty na nohách. V takom prípade je potrebné napnúť iba horné brucho.
 5. Postupne vykonávajte kruhové pohyby v bedrovom kĺbe s jednou alebo druhou ohnutou nohou.
 6. Posaďte sa na stoličku, položte kefy na opasok. Otočte kryt striedavo doprava, potom doľava.
 7. V podobnej polohe sklopte trup doľava a doprava..
 8. Postavte sa rovno, položte dlane na pás a odložte šírku ramien nôh. Vykonajte klasické hlboké drepy s rukami natiahnutými pred vami.
 9. Z rovnakej polohy sa nakloňte dopredu a prsty dosahujte na nohy.
 10. Ľahko položte ruky na operadlo stoličky a nohy vyklopte dozadu.
 11. Rozložte ruky do strán. Nakloňte sa dopredu a striedavo dosiahnite podlahu s jednou, potom druhou s narovnanou rukou a otočením tela.

Užitočné video - Masáže a gymnastika pre dospelých s pupočnou kýlou

Profylaxia pupočníkovej prietrže

Aby ste zabránili tvorbe pupočnej kýly u dojčiat, nezabudnite ich pravidelne ukladať na brucho. V tejto polohe sa dieťa zvyčajne pokúša otočiť, plaziť sa, zdvíha hlavu. To všetko prispieva k vytvoreniu silného svalového rámu..

Okrem toho deti musia pravidelne búrať, jemne na ňu tlačiť a pohybovať prstami okolo pupka v smere hodinových ručičiek. Ďalším spôsobom: palec a ukazovák umiestnite 1,5 cm od pupku a stlačte ho 10-krát do kožného záhybu. Rovnaký postup zopakujte s prstami nad a pod pupočnou jamkou..

Uistite sa, že vaše dieťa má pravidelný pohyb čriev bez zápchy. Nenechávajte dieťa plakať na dlhú dobu - súčasne sú brušné svaly veľmi napäté.

Pre dospelých medzi preventívne opatrenia patria:

 • Nosiť obväz počas námahy, v pooperačnom období, počas tehotenstva;
 • Kontrola telesnej hmotnosti;
 • Prevencia zápchy;
 • Včasná liečba kašľa s respiračnými chorobami;
 • Obmedzte zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • Denné prechádzky po dobu najmenej 2 hodín;
 • Pravidelné cvičenie.

Pri pupočníkovej prietrži v detstve je cvičebná terapia hlavnou liečebnou metódou, ktorá sa vyhýba chirurgickému zákroku. Úloha gymnastiky u dospelých by sa však nemala podceňovať. V prípade potreby pomáha oddialiť operáciu a predísť opätovnému vytvoreniu prietrže po šití.

Kulturistika a pupočná kýla

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.?

Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.

Pacienti sa často pýtajú na šport s kýlou bedrovej chrbtice. Medzistavcová hernia je veľmi časté ochorenie, v posledných rokoch sa diagnostikuje aj u detí od 10 rokov.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Aké cvičenie je zakázané

Pri hľadaní odpovede na otázku, či je možné športovať s kýlou bedrovej chrbtice, je potrebné zistiť, čo je zakázané robiť s touto chorobou..

 1. Axiálne zaťaženie na hrebeni je zakázané. Z toho dôvodu sú vylúčené športové úlohy stojace / sediace.
 2. Nemôžete sa uchýliť k nárazovým zaťaženiam, medzi ktoré patrí stupňový aerobik, beh, skákanie, plyometrika. Opakované cvičenia môžu byť škodlivé, keď disk vyčnieva..
 3. Zdvíhať závažia. Činky a činky sú zakázané.
 4. Niektoré odrody ľahkej gymnastiky.

Čítať viac: Beh s medziobratlovou bedrovou prietržou

Aké športy nepoškodzujú

Niektoré druhy športu a cvičení na chrbte nepoškodzujú, ale môžu mať tiež osoh:

 • pilates;
 • plávanie;
 • vhodnosť prietrže bedrovej chrbtice.

Môže byť zaujímavé: Je možné robiť jogu s kýlou chrbtice?

Pilates ako bezpečný šport

Jeden z druhov fitness, ktorý je obľúbený nielen ako spôsob zlepšenia tvaru tela a zlepšenia zdravia, ale aj ako účinná rehabilitačná metóda pre tých, ktorí majú problémy s chrbticou..

Pilates s kýlou bedrovej chrbtice zlepšuje výživu diskov medzi stavcami. Cieva chrupavkového tkaniva po 25-30 rokoch veku postupne strácajú svoju pracovnú funkciu, čo vyvoláva nedostatok potrebných živín. Pilates vám umožňuje aktivovať hlboké a malé svaly, čím zlepšuje výživu miechy.

Pilates s kýlou chrbtice môže posilniť svalovú kostru. Pokiaľ ide o rôzne ochorenia hrebeňa, odborníci predpisujú nosenie špeciálnych korzetov alebo systémov. Sedavý životný štýl blokuje normálny vývoj svalového korzetu a ak vykonáte program Pilates, tento problém sa rýchlo vyrieši: časť záťaže sa prenesie z chrupavkových vrstiev na svaly..

Niektorí pacienti uvádzajú, že Pilates ich zmiernil od bolesti chrbta. Pilates systém je predpísaný na liečbu obratlov.

Špecialisti majú možnosť uchýliť sa k Pilates pre rôzne choroby hrebeňa, pretože tieto sú úplne bezpečné a šetria športové úlohy. Medzi odborníkmi je tento faktor kľúčový. Systém Pilates obsahuje asi 500 rôznych cvičení, ktoré môžu byť priradené pacientovi s akoukoľvek chorobou..

znak

Plávanie s medzistavcovou prietržou je kontraindikované iba vtedy, keď je príčinou choroby dostatočne dlhý negatívny proces v tele. Plávanie vám umožňuje liečiť a posilňovať telo, aktivuje prietok krvi do všetkých častí chrbtice, zlepšuje metabolické procesy. Výsledkom je, že bolesť klesá, človek sa cíti oveľa lepšie.

Podľa odporúčaní zdravotníckych pracovníkov je najlepšou formou plávania pre ľudí s medzistavcovou prietržou plazenie. Posilnený svalový korzet, záťaž je rovnomerne rozložená.

Plávanie je skvelý antidepresív. Má priaznivý vplyv na celý nervový systém pacienta. Účasť v tomto športe je zakázaná pre akútne bolesti chrbta. Na takéto školenie by mal dohliadať odborník..

Fitness cvičenie

Fitness je často predpisovaná pacientom a má terapeutický účinok. Po vyšetrení sa oplatí navštíviť špecialistu na fyzioterapeutické cvičenia a podľa prijatých odporúčaní neváhajte a choďte k trénerovi vo fitnescentre. Je lepšie robiť fitnes so špecialistom na fyzickú rehabilitáciu alebo fyzioterapiu. Je to však zriedkavé, preto je rozumné zvážiť, aké cvičenia môžete robiť.

Fitness je aeróbne cvičenie, ktoré je veľmi podobné fyzickej terapii, má veľmi mierny účinok na organizmus. Pri premiestňovaní medzistavcovej platničky nie sú spravidla zakázané úlohy týkajúce sa športovej kondície, ale nie ťažké.

Prvé hodiny pomáhajú rozvíjať a upevňovať stabilizačné schopnosti. To je možné dosiahnuť pomocou špeciálnych manžiet, v ktorých je nastavená určitá úroveň tlaku, musíte s tým vykonať cvičenia.

V druhej fáze je zapojený športový program na simulátoroch. Pri rozhodovaní navštíviť telocvičňu s kýlou je dôležité poradiť sa so svojím lekárom o povolených simulátoroch.

Hlavným cieľom fitnes v prítomnosti výčnelku v medzistavcovej oblasti je zabezpečiť stabilitu hrebeňa počas tréningu, ako aj pri domácich záležitostiach..

Fitball cvičenia sú niekedy súčasťou hlavného programu kondičných cvičení. Všimnite si, že taká gymnastická lopta pomáha zmierniť stres na spodnej časti chrbta, kĺboch ​​a svaloch nôh. Fitball cvičenia sú bezpečné a prospešné nielen pre dospelých, ale aj pre deti, dokonca aj pre batoľatá.

Pokiaľ ide o to, či je možné urobiť kliešte s kýlou chrbtice, väčšina odborníkov dospela k iným záverom. Pretože tento typ tréningu súvisí so silovým tréningom, push-up sa neodporúčajú..

Silové cvičenia

Po prihlásení sa na hodiny v telocvični je dôležité dôsledne dodržiavať odporúčania zdravotníckych pracovníkov. Takto bude možné výrazne zlepšiť ich fyzický stav a nepoškodiť postihnutý hrebeň. Je užitočné zistiť, aké cvičenia môžete robiť, keď hovoríme o úlohách silového športu..

Napriek obmedzeniam pri posúvaní chrbta existuje pomerne široká škála programov pevnosti. Silový tréning zahŕňa:

 1. Vodorovná lišta a výsuvy na nej. S touto chorobou chrbta je možné sprísniť, umožňuje vám posilniť takmer všetky axiálne svaly hrebeňa..
 2. Mnoho lekárskych zástupcov zakazuje bench press. Ak je pacient na tieto fyzické činnosti zvyknutý, je možné sa k nemu uchýliť iba po vyšetrení lekárom a po obdržaní príslušných odporúčaní od neho. Okrem toho si lavičkový lis vyžaduje správny a starostlivý výber hmotnosti. Stlačenie tyčinky v polohe na chrbte je povolené bez rady lekára. Je dôležité iba zabrániť tomu, aby sa spodná časť chrbta odklonila, aby sa zaistilo, že je pevne pritlačená k lavici.
 3. Najbezpečnejšie a najúčinnejšie pri vypuklých diskoch sú výkonové simulátory s napodobňovaním veslovania. Triedy na nich vám umožňujú vybudovať prirodzený svalový korzet na chrbte, zatiaľ čo tlak na disk je minimálny.

Niektorí sa zaujímajú o otázku, či je stlačenie nôh nebezpečné. Mnoho lekárov neodporúča tento typ silového tréningu, pričom upozorňuje na riziko výčnelku. Lisy na nohy môžu navyše vyvolať bolesti hlavy..

Pokiaľ ide o to, či je možné vykonať mŕtve ťahy, neexistuje presná odpoveď. Lekár a školiteľ by mal brať do úvahy niektoré dôležité faktory: vek, pohlavie, stupeň trpezlivosti, vytrvalosti, pozornosti a svedomitosti. Ak je bedrová chrbtica ovplyvnená prietržou, neodporúča sa vykonávať mŕtve ťahy. Každý organizmus je však individuálny a existujú príklady, keď takéto športové úlohy pomohli uvoľniť svaly chrbta.

Je zakázané ťahať tyčinku v naklonení s herniou, preťažuje chrbát. Je ľahké vymeniť taký ťah tyče za spodný ťah bloku v svahu na križovatke.

Kultivácia nie je zakázaná pri vypuknutí miechových diskov. Ale to berie do úvahy skutočnosť, že väčšina tréningu vyžaduje zvýšenú fyzickú silu.

Kulturistika preto neuškodí, ak odborníci dôkladne pristupujú k otázke výberu bezpečného tréningu.

Pozri tiež: Rotácia obruče s bedrovou kýlou chrbtice

Anton Igorevič Ostapenko

 • mapa stránok
 • diagnostika
 • Kosti a kĺby
 • neuralgia
 • chrbtica
 • prípravy
 • Ligamenty a svaly
 • zranenia

Je možné športovať s herniou chrbtice: povolené a zakázané typy tréningu

Intenzívny športový tréning môže spôsobiť mikrotraumatu medzistavcových platničiek s následným vytvorením kýly. Patológia sa dobre hodí na konzervatívnu liečbu a prognóza zotavenia je priaznivá. Po zlepšení ich pohody sa pacienti zaujímajú o lekárov: je možné športovať s herniou chrbtice? Neurológovia a vertebroológovia častejšie reagujú pozitívne.

Hodnota posilnenia svalov prietrži chrbtice

Ak je u osoby diagnostikovaná medziobratlová kýla, potom nie je vylúčené intenzívne športové vzdelávanie. K vyčnievaniu disku dochádza na pozadí jeho silného zničenia, zoslabenia, zhutnenia. Akákoľvek závažná fyzická námaha spôsobí zväčšenie prietrže. Sedavý spôsob života však spôsobí zväčšenie výčnelku v dôsledku zlej cirkulácie v chrbtici.

Preto lekári odporúčajú pacientom miernu fyzickú aktivitu. Denné tréningy sú pre telo dobré:

 • spevniť svalnatý rám chrbta, spoľahlivo stabilizovať disky a stavce;
 • sú posilnené svaly, krvné cievy, zariadenia na šliach väzov;
 • zlepšiť prísun krvi živinami a kyslíkom do stavcov;
 • urýchliť odstraňovanie produktov rozkladu tkanív, toxínov, toxínov, škodlivých minerálnych solí.

Fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika sú dôležitou súčasťou liečby medzistavcových prietrží. Pravidelný tréning môže veľmi často znížiť dávku analgetík alebo ich úplne opustiť. Niekedy dokonca nahradzujú použitie chondroprotektorov, najmä pri závažnom poškodení chrupavky.

Všeobecné pravidlá

Po zastavení syndrómu bolesti, aseptického zápalu, odstránení porušenia koreňov miechy ide pacient k lekárovi cvičebnej terapie. Zaoberá sa ďalšou rehabilitáciou pacienta pomocou telesnej výchovy alebo gymnastiky. A s rýchlym zotavením lekár LFK rozhodne o možnosti návratu do tried.

Ľudia, ktorí sa predtým aktívne venovali športu, už vytvorili silný svalový korzet. Cieľom týchto tried je preto zlepšiť krvný obeh a mikrocirkuláciu. Zároveň by sa však malo vyhnúť závažným zaťaženiam v oblasti herniového výčnelku. Lekári pohybovej terapie odporúčajú počas tréningu dodržiavať tieto pravidlá:

 • zahájiť výcvik na dosiahnutie stupňa stabilnej remisie pod vedením inštruktora, ktorý bude monitorovať rozloženie záťaže;
 • počas kardio je chôdza užitočná, nie jogging. Výnimkou z tohto pravidla je herniálny výčnelok v počiatočnej fáze;
 • pred cvičením vykonávať rozcvičovacie a napínacie cvičenia;
 • ak sa u vás vyskytne nepríjemný pocit, zastavte tréning, urobte si prestávku na pár hodín;
 • vylúčiť akékoľvek cvičenie s axiálnym zaťažením, napríklad pľúca alebo drepy;
 • vykonávať niekoľko priblížení počas 5 až 10 minút s prestávkami a necvičovať nepretržite;
 • cvičenia vykonávajte pomaly, bez trhania, eliminujte silné svalové napätie.

Je potrebné používať ortopedické pomôcky - mäkké obväzy alebo elastické korzety s pevnými vložkami z plastu alebo kovu. Zabraňujú premiestňovaniu diskov, stavcov, prispievajú k správnemu prerozdeleniu záťaže na chrbticu.

Povolené športy

LFK lekár umožňuje pokračovať v športovom tréningu iba v prípade, že im nie sú obmedzenia. Je to bolesť chrbta, ktorá sa vyskytuje pri pohyboch, klinicky sa neprejavuje opuch, zápal, viditeľné iba na snímkach MRI. Možné riziko cvičenia je tiež dôležité. Ak existuje dokonca najmenšia pravdepodobnosť kompresie, musíte opustiť obvyklé športy a zvoliť vodný aerobik, jogu, fyzioterapiu, telesnú výchovu, plávanie.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Vodný aerobik, plávanie

Vykonávanie cvikov vo vode je obzvlášť prospešné pre stav svalového korzetu chrbta. Najlepšie je cvičiť v špeciálne vybavených bazénoch, ale kúpanie na otvorenej vode prospieva aj chrbtici. Vzdialenosť medzi telom susedných stavcov sa zväčšuje, čo eliminuje kompresiu disku s jeho následným posunutím.

Liečebný lekár vám poradí štýl plávania, pretože niektorí z nich môžu zhoršiť pohodu pacienta až do návratu príznakov. Napríklad z prsníka vyplýva, že telo je v horizontálnej polohe so zdvihnutou hlavou. A v tejto polohe sú svaly krku a dolnej časti chrbta príliš napäté súčasne..

Lekári odporúčajú plávať, ležiace na chrbte. Voda poskytuje pohodlné držanie tela a rovnomerné rozloženie záťaže.

Šetrný typ výcviku - vodný aerobik. Jedná sa o univerzálny typ fitness, ktorý nemá prakticky žiadne kontraindikácie. Počas cvičenia vo vode je chrbtica uvoľnená, zvyšuje sa svalový tonus, krvné cievy, väzivo-šľacha.

vhodnosť

Jedná sa o druh športového tréningu na udržanie celkovej kondície. Program je vyvinutý lekárom fyzioterapie, ktorý riadi cvičenie v počiatočnej fáze. Pohyby axiálneho zaťaženia, ktoré môžu spôsobiť zvýšenie výčnelku prietrže, sú úplne vylúčené..

Fitness kurzy sú v mnohých ohľadoch podobné fyzickej terapii, konajú sa iba intenzívnejšie. Lekár s pohybovou terapiou vám povie, v akom rytme vykonávať cvičenia. Pohyby by mali byť plynulé, mierne spomalené a s menšou ako obvyklou amplitúdou.

Medzi oblasti fitnes patrí brušný tanec, crossfit, fitball aerobik, šmýkačková aerobik, kalietika. Nie všetky sú rovnako užitočné, ale mnohé sa stávajú príčinou progresie prietrže. Ak sa pacient predtým zapojil do niektorého z týchto typov fyzickej zdatnosti, lekári odporúčajú zvoliť iný smer športového tréningu, čo je viac šetrné k chrbtici..

Pilates

Tento systém fyzických cvičení vám umožňuje pracovať vo fitness centre doma. Dokáže trénovať pacientov všetkých vekových kategórií s akoukoľvek úrovňou fyzickej zdatnosti. Možnosť zranenia pri Pilates je minimalizovaná, čo je dôležité pre pacientov s medzistavcovou prietržou.

Tréningová technika je založená na forme hlbokého dýchania. Počas chôdze, ohýbania a otáčania nie je objem vdýchnutého vzduchu obmedzený. Preto dochádza k rýchlejšej saturácii tkanív kyslíkom, ktorá je potrebná pre regeneračné procesy. Inervácia poškodených segmentov stavcov, zlepšenie svalov, zrýchlenie metabolických procesov.

Pilates by sa mal cvičiť 1-3 krát týždenne. Trvanie tréningu by nemalo prekročiť 45 minút, inak existuje pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia diskov, ich mikrotraumy..

Toto je názov kombinácie duchovných, mentálnych a fyzických praktík. Jóga je pre hernie najvýhodnejšia, takže všetky pohyby počas vyučovania sa vykonávajú hladko a veľmi pomaly. Toto stimuluje zlepšenie krvného obehu v vyčnievajúcej zóne a eliminuje poškodenie medzistavcových platničiek..

Ale nie všetky ásany sú rovnako užitočné. Váš lekár odporučí tie, ktoré pomáhajú zvyšovať pevnosť a pružnosť vašich chrbtových svalov..

Jóga má priaznivý vplyv na stavce nielen fyzicky. Po reláciách sa psychoemocionálny stav pacienta normalizuje pomocou meditatívnych techník. Ale stres často pôsobí ako katalyzátor degeneratívnych-dystrofických procesov.

Vis na vodorovnej lište

Toto cvičenie je formou manuálnej terapie uskutočňovanej na zväčšenie priepasti medzi stavcami. Počas zavesenia dochádza k spinálnej trakcii, čo vylučuje kompresiu poškodeného medzistavcového disku. Lekári ju odporúčajú pacientom, ktorých prietrž je komplikovaná kŕčmi kostrového svalstva a epizodickou kompresiou koreňov miechy.

Frekvencia zavesenia na vodorovnej lište je 2 - 3-krát denne. Prvé hodiny by nemali presiahnuť 10 - 15 minút. Keď sa svalová kostra posilňuje, môže sa doba zavesenia postupne predlžovať. Trvanie procedúry je ovplyvnené stupňom fyzickej zdatnosti, vytrvalosti, dokonca aj konštitúcie osoby. Napríklad u ľudí s hmotnosťou vyššou ako 100 kg je kontraindikovaná kvôli možnému zvýšeniu krvného tlaku.

fitball

Nazýva sa to nielen smer fitness, ale aj veľká elastická guľa s priemerom 45 až 95 cm, ktorá sa používa pri tréningu. Pri cvičení s ním je zapojená väčšina svalových skupín, zlepšuje sa koordinácia pohybov, zvyšuje sa flexibilita, poloha tela je korigovaná. Vďaka guľovitému tvaru lopty sa rozsah pohybu zvyšuje a vďaka nestabilite počas tréningu sú svaly neustále napnuté, aby sa udržala rovnováha..

Zvýšený svalový tonus je užitočný, ale nie na dlhú dobu, čo často vedie k porušeniu koreňov miechy s posunom diskov. Preto je optimálne trvanie tréningu 30 minút a ich frekvencia je 2 až 3-krát týždenne. Môžete to urobiť doma, ale cvičebný program by ste mali dohodnúť s rehabilitačným lekárom zapojeným do rehabilitácie.

Chôdza alebo chôdza

Pri chôdzi sú zapojené svalové skupiny nielen chrbta, ale aj dolných končatín. To vám umožní znížiť zaťaženie stavcov, posilniť kostrové svalstvo bez rizika mikrotraumy diskov. Počas chôdze sa zlepšuje fungovanie všetkých orgánov dýchacieho a kardiovaskulárneho systému, koriguje sa sklon a vylučuje sa kompresia chrbtice. Stáva sa súčasťou rehabilitačného programu pre pacientov s patológiou pohybového aparátu. Trvanie výcviku sa určuje individuálne. Fyzicky pripraveným ľuďom sa odporúča cvičiť denne..

Obzvlášť užitočné je nordic walking pomocou špeciálnych palíc, ktoré sú o niečo kratšie ako lyžiarske. Používané zariadenia ako pevná dĺžka as niekoľkými výsuvnými segmentmi kolien. Rukoväte sú vybavené špeciálnymi remienkami na bezpečné uchytenie a zabránenie pošmyknutiu.

Nordická chôdza vám umožňuje nielen budovať svalovú hmotu, ale tiež rýchlo znižovať telesnú hmotnosť - jeden z dôvodov vzniku medzistavcovej prietrže.

Zakázané športy

Pre medzistavcové prietrže akejkoľvek lokalizácie je charakteristický progresívny priebeh. Počas liečby patológie a v období zotavenia je nevyhnutný súlad s šetriacim režimom. Na udržanie stabilnej remisie je potrebné zaviesť obmedzenia týkajúce sa športu. Preto sa veľa ľudí musí vzdať svojich obvyklých cvičení..

Pre herniované disky je zakázaný športPravdepodobné komplikácie
Zápas - Taekwondo, box, priamy boj, karateVysoká pravdepodobnosť zranenia stavcov v dôsledku pádu alebo priameho nárazu do chrbta
Krasokorčuľovanie, hokej, skateboarding alebo kolieskové korčuľovanieRiziko zlomenín, subluxácie stavcov, sekvestrácie prietrže, poškodenia aparátu väziva a šľachy pri páde vysokou rýchlosťou
Jazda na bicykli alebo motocykliPorucha mikrocirkulácie, zhoršenie prísunu krvi do disku živinami v dôsledku predĺženého pobytu tela v jednej polohe
Futbal, basketbal, volejbal, hádzanáJe vysoká pravdepodobnosť zvýšenia veľkosti herniálneho výčnelku, deštrukcie vláknitého prstenca, zníženia tlmiacich vlastností poškodeného disku.
Lano lezenieZvýšenie zaťaženia stavcov, ktoré vyvoláva progresiu kýly a stáva sa príčinou nových výčnelkov.

Výkonová záťaž

Pacienti s kýlami, najmä lokalizovanými v lumbosakrálnej chrbtici, majú zakázané akékoľvek energetické zaťaženie. Vznikajú pri vzpieraní, vzpieraní a zdvíhaní. Výkonové záťaže zvyšujú kompresiu na medzistavcových platničkách, spôsobujú porušovanie koreňov miechy, syndróm stavcov, diskogénnu myelopatiu. Často predisponujú k výskytu patológií pohybového aparátu u profesionálnych športovcov.

Relatívna kontraindikácia je kulturistika. V počiatočnej fáze tvorby prietrže alebo po dosiahnutí stabilnej remisie je povolený výcvik, ale so zníženou hmotnosťou a pod dohľadom lekára športu. Ale cvičenie s činkami, činka môže byť vykonaná iba v náchylnej polohe. V tejto polohe je zaťaženie chrbtice minimálne.

Tento šport je kontraindikovaný u pacientov s kýlami krčných, hrudných bedrových medzistavcových platničiek. Výnimkou je prietrž prvého stupňa, ktorý sa dobre hodí na konzervatívnu terapiu. Ak lekár na cvičebnej terapii dovolil jogging, musíte sa naň pripraviť do 1-2 mesiacov. V procese fyzickej terapie, jogy, plávania je potrebné maximalizovať chrbtový korzet svalov. Stabilizuje disky, stavce, zabráni ich posunutiu pri axiálnom zaťažení.

Pri behu by ste si mali kúpiť špeciálnu obuv s podrážkou tlmiacou nárazy a pohodlnou oporou oblúka, ktorá zaisťuje stabilitu chodidla. Tréning v pravidelných teniskách alebo teniskách môže viesť k posunu chodidla. A každý nepríjemný pohyb vyvoláva ostrý výstupok disku a výskyt lumbag v krku alebo spodnej časti chrbta..

Školenia

Mnohé rehabilitačné centrá sú vybavené špeciálnymi simulátormi na urýchlené zotavenie pacientov s patológiou pohybového aparátu. Obzvlášť populárne sú prístroje vyvinuté Dr. Bubnovským, ktorý sa už dlho venuje rehabilitácii ľudí s herniou, artrózou a osteochondrózou. Triedy sú povolené v obvyklej telocvični, ale počas tréningu musí pacient dodržiavať všetky odporúčania lekára fyzickej terapie. Ani tie časti chrbtice, v ktorých nie sú žiadne výčnelky a kýly, nemôžu byť vystavené nadmernému zaťaženiu. Zakazuje sa krútenie, stlačenie nôh a iné cvičenia, ktoré vylučujú pomalé a plynulé pohyby.

Hyperextenční

Hyperextension je fyzické cvičenie zamerané na vývoj narovnávačov chrbta, ktoré sa nachádzajú naj povrchnejšie medzi hlbokými svalmi. Zvyčajne sa pri tréningu používa „rímska stolička“, čo je špeciálna lavica so zastávkami pre nohy alebo boky. Je určený na vykonávanie silových cvičení s vlastnou hmotnosťou.

Správne cvičenie hyperexpenzie prispieva k rýchlemu vytvoreniu silného svalového korzetu chrbta vrátane krčnej chrbtice..

Prvý výcvik je pod dohľadom inštruktora. Zabezpečuje, aby sa pacient pohyboval pomaly, bez trhania, s nízkym rozsahom pohybu. Ak tréning nie je mierny, patológia rýchlo napreduje..

Doska Evminova

Jedná sa o ortopedický simulátor určený na liečenie a prevenciu všetkých chorôb chrbtice vrátane kýly. Doska Evminov je široká odolná doska s priečnym nosníkom a dôrazom. Simulátor vykonáva cvičenia vybrané lekárom fyzioterapie. Počas tréningu sa dávkovaná chrbtová trakcia kombinuje so súčasným posilnením hlbokých chrbtových svalov. Efektivitu cvičení na doske Evminov môžete zvýšiť jednoduchou zmenou uhla sklonu simulátora.

Ako bezpečne prečerpať tlač prietrž

Na stabilizáciu stavcov a medzistavcových platničiek potrebujete silnú kostru chrbta a brucha. Pri prietrži, najmä bedrovej lokalizácii, je potrebné ju opatrne posilniť cvičeniami, ktoré nevyvolávajú záťaž chrbtice..

Akékoľvek ostré krútenie, otáčanie, vyťahovanie jedného alebo dvoch kolien môže spôsobiť akútnu recidívu prietrže. Počas prvého tréningu stačí absolvovať 2-3 sady 8-10 cvičení. Pri čerpaní lisu sú hladké pohyby zvyčajne ťažké, čo sa musí zohľadniť pri výpočte počtu prístupov. Táto tréningová technika nie je menej účinná ako rýchle a ostré pohyby..

Jednotlivé prípady

Ak konzervatívna terapia nebola účinná, potom sa vykonáva chirurgická operácia na zníženie kompresie, vymeňte poškodený disk za implantát. Asi mesiac po rehabilitačnom procese lekár LFK rozhodne o možnosti ďalšieho športového tréningu. Pacientom je zvyčajne dovolené plávať, joga, vodný aerobik, nordic walking.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Problémom, ktorým denne čelia jednotlivci, je bolesť chrbta. Ak obvyklé prostriedky vonkajšieho a vnútorného použitia neprinášajú úľavu, lekári odporúčajú intramuskulárne injekcie alebo špeciálne injekcie.
Výsledky základných a klinických štúdií ukazujú, že úloha vápnika v tele sa vôbec neobmedzuje na podporu kostnej štruktúry.
Počet diagnostikovaných prípadov fibroidov maternice je 12–25% z celkového počtu gynekologických ochorení. Nesprávna štatistika stavia túto patológiu na popredné miesto medzi chorobami ženských reprodukčných orgánov.