loader

Indikácie na odstránenie pupočnej kýly laparoskopiou

Všetky hernie nachádzajúce sa v brušnej dutine sa musia chirurgicky odstrániť. Jedinou výnimkou je pupočná kýla zistená u malých detí. U niektorých pacientov môžu byť eliminované konzervatívnymi metódami..

Odstránenie pupočnej kýly laparoskopiou sa považuje za účinné. Operácia sa vykonáva bez rezov kože. Prostredníctvom nenápadných vpichov sa zavedie endoskopické vybavenie, ktoré umožňuje chirurgický zákrok vo vnútri pobrušnice.

indikácia

Absolútne indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • uškriabaná prietrž;
 • opakujúce sa prietrhy komplikované priľnavosťou v čreve;
 • riziko prasknutia herniového vaku.

Pri vysokom riziku komplikácií sa operácia vykonáva aj pre starších pacientov.

Pacienti s nekomplikovanou formou patológie sú odosielaní na operáciu plánovaným spôsobom. Lekár musí vziať do úvahy stupeň rizika a pre každého pacienta vyberie vhodnú možnosť. Dôrazne odporúčame vykonať plánovaný zásah u ľudí s nezvratnou prietržou..

Príprava na operáciu

Pred opravou hernie by sa mali vykonať niektoré postupy. Pre plánovaný zásah by si žena mala zvoliť od 7. do 20. dňa menštruačného cyklu.

Ak mal pacient pred operáciou chrípku, SARS, bronchitídu, angínu, po konečnom uzdravení musí uplynúť najmenej 2 týždne, aby sa obnovila imunita.

Herpetické vyrážky naznačujú aktívny zápalový proces v tele, takže operácia by sa mala odložiť, kým sa nevylieči.

Ak má pacient chronické ochorenia srdca, krvných ciev, gastrointestinálneho traktu, je potrebné poradiť sa a získať povolenie na operáciu od špecializovaných odborníkov.

Na zabránenie tromboembólie by sa mala vykonať diagnóza ciev dolných končatín. Toto sa odporúča najmä pre ľudí so zvýšenou telesnou hmotnosťou a prítomnosťou tromboflebitidy dolných končatín..

Ak má pacient diabetes, môže byť potrebná dočasná úprava liečby..

Niekoľko dní pred operáciou by ste mali prejsť na špeciálnu diétu, okrem zeleniny, ovocia, pekárskych výrobkov. Pred chirurgickým zákrokom by sa mala uľahčiť večera. Môžete piť kefír alebo jogurt, jesť tvaroh. Posledná pitie a jedlo by malo byť 8 hodín pred operáciou.

Pred operáciou sa vykoná klyzma. Odporúča sa to urobiť večer, v predvečer zásahu..

Odporúča sa neoholiť ochlpenie, ale skrátiť ho.

Tým sa zabráni zápalu vlasových folikulov. Po odstránení piercingu (ak existuje) sa oblasť pupka dôkladne umyje a dezinfikuje..

technika

Chirurgická intervencia je nevyhnutná na odstránenie pupočnej prietrže. Operácie sa vykonávajú šetrnými metódami..

Laparoskopická (endoskopická) hernioplastika sa vykonáva v lokálnej anestézii. V niektorých prípadoch sa používa celková anestézia..

V brušnej stene, do ktorej sa vkladá laparoskop a potrebné nástroje, sa urobia malé rezy..

Lekár skúma brušnú dutinu zvnútra a odhaľuje herniálny vak, robí jeho pitvu. Črevá a omentum odstránené z vaku sa umiestnia do pobrušnice.

Pri oprave kýly sa používajú sieťové implantáty. Je to efektívnejšie ako klasické šitie v nedávnej minulosti. Implantát je postupne zarastený spojivovým tkanivom, čo vedie k korekcii defektu pupočného kruhu. Po vykonaní všetkých manipulácií sú chirurgické rezy zošité.

Vykonanie opravy pupočnej kýly pomocou laparoskopu trvá 20 až 40 minút.

Ak porovnáme laparoskopiu a otvorenú metódu opravy hernie, potom má prvá metóda zrejmé výhody:

 • šetrný zásah s minimálnym poškodením tkaniva a nízkym rizikom komplikácií;
 • rýchla rehabilitácia po operácii;
 • kozmetický účinok;
 • použitie lokálnej, nie celkovej anestézie.

Rehabilitácia

Prvé 2-3 dni odporúčané odpočinok. Na niektorých klinikách má pacient povolené ísť domov pár hodín po operácii, ale niekedy je potrebné v nemocnici odložiť.

Prvých pár dní po operácii je akákoľvek fyzická aktivita zakázaná. Ak bola vykonaná laparoskopia, toto obdobie je minimálne a pri otvorenej prietrži budete musieť zabudnúť na šport na nasledujúci rok..

Približne 7-10 dní by mal pacient navštíviť kliniku na obväzy a následné vyšetrenia. V budúcnosti sa odporúča robiť si obväzy sami.

Pre rýchle zotavenie po operácii je pacientovi predpísaná liečba antibiotikami a liekmi proti bolesti. Fyzioterapeutické metódy sa tiež používajú na urýchlenie procesu hojenia rezov..

Po operácii by sme nemali zabúdať na správnu výživu. Prvé 2-3 dni by sa mali konzumovať iba tekuté jedlo. Prechod na rozbalené menu prebieha postupne, takže žalúdok má čas sa prispôsobiť.

Švy sa odstránia v deň 7. Procedúra je nepríjemná, ale trvá niekoľko minút.

Pri vykonávaní klasickej (otvorenej) hernioplastiky je potrebné nosiť obväz. Obinok umožňuje regeneráciu brušných svalov, zabraňuje opakovanému prasknutiu tkanív, normalizuje tlak v brušnej dutine. Bandáž je široký elastický pás vybraný individuálne. Gombíkový výrobok by mal pevne sedieť na tele, ale nemal by spôsobovať pocit tesnosti v žalúdku. Odporúča sa nosiť obväz v náchylnej polohe a až potom vstať.

Ak je hernia brána uzavretá sieťou, stačí 1-1,5 mesiaca, u pacientov s nadváhou, ktorí nosia obväz, môže trvať až 3 mesiace.

Dĺžka nosenia podporného produktu je individuálna a je upravená ošetrujúcim lekárom.

komplikácie

Pri chirurgických zákrokoch existuje riziko komplikácií. Čoskoro sú:

 • neprimeraný účinok anestézie na vnútorné orgány;
 • hnisanie miesta rezu;
 • vývoj črevnej parézy;
 • črevná obštrukcia.

Komplikácie, ktoré vzniknú po prepustení, sa považujú za oneskorené:

 • recidíva prietrže;
 • po resekcii sa u pacienta môže vyvinúť zrast v čreve, čo prispieva k obštrukcii.

Komplikácie vznikajú v dôsledku toho, že pacient zanedbáva odporúčania lekára.

kontraindikácie

Rutinná laparoskopia pupočnej kýly sa nevykonáva u tehotných žien. Chirurgický zákrok sa neodporúča u detí mladších ako 5 až 6 rokov, u bábätiek kýly samy vymiznú.

Nie je vhodné vykonávať operáciu v prítomnosti takýchto patológií:

 • cirhóza komplikovaná ascitom;
 • dekompenzované srdcové a bronchopulmonálne ochorenia u pacientov starších ako 70 rokov;
 • kŕčové žily pažeráka, konečníka;
 • cukrovku neliečiteľnú inzulínom;
 • závažné štádium chronického zlyhania obličiek;
 • prietrž pri operácii onkológie.

Pupočná prietrž u dospelých

Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela. Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku. Toto je najslabšie a najzraniteľnejšie miesto na prednej brušnej stene. V pupočnej dutine nie je žiaden tuk, nie je chránený svalovým tkanivom, preto je pre umiestnenie a rozvoj prietrže toto miesto ideálne.

Tento stav je charakterizovaný vydutím vnútorných orgánov cez pupokový prsteň. Rozkladacie orgány sú v herniálnom vaku, ktorý je tenkou vrstvou spojivového tkaniva. Herniový výstupok môže byť spočiatku zanedbateľný, stačí, keď ho osoba mierne pritlačí a nastaví. Nie je to ani bolestivé ani nebezpečné, ale takéto činnosti dočasne pomáhajú. Je lepšie sa nechať unášať samodopretím problému a okamžite začať radikálnejšiu liečbu za účasti lekára. S prechodom choroby do pokročilého štádia rastie pupočný kruh, čo vedie k zväčšeniu samotnej hernie. Rozširuje sa, vyčnieva a spôsobuje nepohodlie.

Pupočná prietrž u dospelých je emocionálne komplexná choroba. Patológia je vždy viditeľná a výrazná svojou neatraktívnosťou. Mení prirodzené obrysy a tvary brucha. Môžete sa schovať pod oblečenie, ale nemôžete skryť chybu v kúpeľni, na pláži alebo v bazéne. Patologické výčnelky v dospelosti nie sú len estetickou chybou. U dospelých je pupočná kýla oveľa komplikovanejšia ako v detstve. Postup choroby má vážne komplikácie. Pokúsme sa pochopiť, čo je podstatou choroby a aký je stupeň jej závažnosti.

Príznaky pupočnej kýly

Najdôležitejším a viditeľným symptómom, ktorý charakterizuje pupočníkovú prietrž, je expanzia pupočného prstenca a tvorba výbežku. Nádorová prietrž pozostáva z kože, tukového tkaniva a časti orgánu. Najčastejšie je veľké (tenké) črevo a omentum v herniálnom vaku. Výstupok môže mať rôzne tvary a veľkosti. Niekedy to nie je viditeľné a dá sa len cítiť. Pri veľkej prietrži komplikovanej adhéziou je táto chyba vždy zrejmá. Často sa vyskytujú prípady, keď pupočná kýla dorastie do gigantickej veľkosti.

Kýla sa môže objaviť nepostrehnuteľne. Vyskytli sa prípady, keď sa môže náhle vyvinúť patologická formácia. Zvyčajne je to kvôli vplyvu rôznych faktorov, napríklad vzpieranie.

Na začiatku choroba nespôsobuje pacientom problémy a úzkosti. Mnohí žijú s kýlami, zvyknú si na svoju existenciu a dokonca zabudnú na prítomnosť choroby. Absencia závažných symptómov pupočnej kýly neumožňuje určiť prítomnosť závažnej patológie. Mnoho pacientov verí, že výstupok v pupku je individuálnym anatomickým rysom ich tela. Medzitým lekári varujú, že bezpečné kýly neexistujú. Aj pri absencii symptómov sa veľkosť pupočnej kýly v priebehu času zvyšuje. Rast je zrejmý najmä po tvrdej fyzickej práci, kýchaní, dlhodobom kašli, predĺžených pobytoch vo zvislej polohe alebo po prejedaní..

Koža pod výstupkom je taká tenká, že cez ňu môžete vidieť črevné slučky. Aj v tomto stave sa pacient necíti príliš nepohodlne. Dyspeptické poruchy sa objavujú iba u osoby s podobnou diagnózou: nevoľnosť, grganie, častá zápcha. (Pozri tiež: Príčiny, príznaky a liečba zápchy u dospelých)

Pri porušení prietrže sa klinický obraz zmení. Toto je veľmi nebezpečný stav, pri ktorom je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť. Zranený herniálny výčnelok sa stáva bolestivý. Bolesť je veľmi silná, u niektorých pacientov môže spôsobiť šok. Kýla je napnutá, rýchlo sa zväčšuje a stáva sa horúcou. V pupočnej dutine sa objaví začervenanie a opuch. Takú prietrž už nie je možné opraviť samostatne. Brucho je spočiatku mäkké, ale postupne, s pridaním upchatia čriev, sa objaví silné nadúvanie a svalové napätie. Niekedy je to sprevádzané škytavkou, zvracaním a úplným oneskorením pohybu čriev. Po niekoľkých hodinách sa stav pacienta môže dramaticky zmeniť. Prudko sa zhoršuje: pulz sa zrýchľuje, tlak klesá, teplota najskôr stúpa a potom v priebehu času klesá. Dôvodom je skutočnosť, že telo začína nezvratným procesom otravy črevnými toxínmi. Ak sa nelieči pupočná kýla nelieči, je možná smrť..

Príčiny pupočnej kýly

Umbilická hernia sa najčastejšie vyskytuje u tehotných žien a žien, ktoré už pôrodili, obéznych ľudí a žien, ktoré tvrdo pracujú a športujú, nevediac o slabosti brušnej steny..

Zoznam rizikových faktorov: závažné chronické ochorenia dýchacích ciest sprevádzané dlhodobým kašľom, častou zápchou, problémami s močením. Rôzne zranenia a anatomické abnormality v štruktúre pupočného prstenca môžu vyvolať výskyt prietrže v pupku.

Všetky príčiny pupočnej kýly u dospelých sú známe a dobre pochopené:

Vrodené abnormality pupočného kruhu. Po narodení osoby je pupočníkový krúžok zjazvený a uzavretý. Toto je norma, existujú však odchýlky. Ak nedôjde k úplnému zjazveniu, zostane malá diera. V priebehu času to môže viesť k rozšíreniu prstenca a následnému rozvoju pupočnej kýly.

Tehotenstvo a pôrod. Ako rastie brucho tehotnej ženy, zvyšuje sa záťaž vnútorných orgánov. To môže viesť k oslabeniu svalového tkaniva brucha. Herniálny výčnelok u žien v polohe je častým javom. To nie je príčinou paniky, ale lekár by si mal byť vedomý problému. U každej tretej tehotnej ženy sa pozoruje výčnelok na rastúcom bruchu. Po pôrode to možno vidieť. Kým brušná dutina nezíska svoj pôvodný tón, pupočná kýla nikam nepôjde. Počas tehotenstva sa tlak v bruchu postupne zvyšuje. 2 a 3 trimestre sa považujú za najnebezpečnejšie, keď dieťa aktívne rastie a maternica rastie. Zápcha sprevádzajúca tehotenstvo spôsobuje zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny. Tvorba pupočnej kýly môže prispievať k polyhydramniám, veľkému plodu a ťažkému narodeniu. Rizikové ženy a dvojičky alebo trojčatá.

Tlak v bruchu. Predná brušná stena je komplexná anatomická formácia, ktorá pozostáva z pojivových a svalových tkanív. Spoľahlivo drží vnútorné orgány, chráni ich a zaisťuje, že sú v prirodzenom stave. Ak je brušný výboj oslabený, odpor brušnej steny je narušený, už nie je schopný udržať rovnováhu a pôsobiť proti tlaku v bruchu. Svaly strácajú pevnosť a pružnosť, sú napnuté a už nie sú schopné úplne vykonávať svoje prirodzené funkcie. V dôsledku toho sa väzivá predlžujú, tkanivá sa stenčujú a niektoré orgány sa stávajú mobilnými. Sú stlačené, spustené, môžu sa skrútiť a zmeniť umiestnenie lokalizácie. Niektoré z nich vstupujú do kýly a stávajú sa obsahom pupočnej kýly.

Sedavý spôsob života. Všetko je pochopiteľné, nízka fyzická aktivita spôsobuje slabosť brušnej tlače. A naopak, prudký nárast záťaže (vzpieranie) vedie k nárastu tlaku v bruchu ak rozvoju prietrže.

Ochorenia spojené s neustálym zvyšovaním vnútrobrušného tlaku. Patria sem choroby dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva, ktorých vývoj prejavuje príznaky, ako je chronický kašeľ a častá zápcha..

Obezita Nadváha je vždy ďalšou záťažou pre vnútorné orgány, čo vedie k napínaniu a rozširovaniu brušných stien. U obéznych ľudí, ktorí majú tendenciu sa trochu pohybovať, sú abs a svaly slabé. Ide o ideálne podmienky na tvorbu pupočnej kýly (pozri tiež: obezita - stupeň obezity a jej príčiny)..

Ostré chudnutie. Ak je osoba nepresná so stravou a prechádza na obmedzenú stravu, je nevyhnutná náhla strata hmotnosti. Toto je tiež pozorované pri závažných ochoreniach. Rýchle chudnutie je pre telo vždy stresom, nemá čas na jeho obnovu a prispôsobenie sa novým podmienkam. To všetko negatívne ovplyvňuje stav svalového tkaniva. S rýchlym úbytkom hmotnosti pupočníkový kruh oslabuje, čo spôsobuje tvorbu herniálnych výčnelkov v pupočnej zóne..

Dedičná predispozícia. Narušením syntézy kolagénu v tele vznikajú choroby, ktoré môžu byť spôsobené slabosťou spojivového tkaniva. Patrí k nim aj pupočná kýla, ktorá sa môže vyvíjať na genetickej úrovni. V 70% prípadov je choroba zdedená..

Poranenia brucha a následky operácií. Kýla sú často lokalizované v mieste stehu pri operáciách a zraneniach v oblasti pupočnej kýly.

Nebezpečenstvo a následky pupočnej kýly

Stav pacienta sa zvyčajne zhoršuje so zväčšením prietrže:

Výčnelok sa stáva hustým a keď sa ho dotknete, človek zažije bolesť.

Orgány, ktoré sa nachádzajú v prietrži, už nie je možné vymeniť.

Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. Toto je sprevádzané opuchom, bolesťou, sčervenaním pupka.

Teplota stúpa a zhoršuje sa celkový stav pacienta. Všetky tieto nebezpečné príznaky charakterizujú zasiahnutý stav pupočnej prietrže, najzávažnejšej formy choroby..

Vyskytuje sa silná bolesť, zvracanie, nevoľnosť a zápcha.

Krv do obmedzeného stlačeného orgánu prestane prúdiť, čo vedie k jeho smrti. Tento stav je život ohrozujúci..

Bez lekárskeho zásahu sa môže vyvinúť peritonitída. Pri silnom zápale brušnej dutiny sú možné fatálne následky..

Podobnou komplikáciou je črevná obštrukcia. Časť čreva, ktorá je v prietrži, je upchatá výkalmi. Ak sa nelieči, prognóza je nepriaznivá, táto komplikácia môže tiež výrazne skrátiť ľudský život..

Akékoľvek podozrivé zhustenie a vyčnievanie v pupku by malo byť alarmujúce. Tieto príznaky niekedy charakterizujú prítomnosť metastáz rakovinového nádoru žalúdka. Toto je zriedkavý prípad, ale kvôli zachovaniu zdravia a života sa najlepšie eliminujú všetky rizikové faktory..

Diagnóza pupočnej kýly

Pupočná prietrž u dospelých je jednou z chorôb, ktorej diagnóza nespôsobuje problémy. Patológia je vždy vizuálne viditeľná, človek ju môže nezávisle vidieť a cítiť. Ak sa zistia odchýlky, vyžaduje sa aspoň lekárska konzultácia. Návšteva špecialistu je lepšie neodkladať, dĺžka a účinnosť liečby bude závisieť od toho.

Diagnóza choroby sa začína vyšetrením. Lekár pociťuje žalúdok pacienta a hodnotí stav pupočnej zóny. Môže sa od pacienta požadovať, aby sa namáhal a kašel. Vyžaduje sa konverzácia a objasnenie povahy symptómov. Lekár sa môže opýtať, kedy sa objavil výčnelok, ako sa prejavuje a či existujú blízki príbuzní, ktorí mali podobnú patológiu. Po preštudovaní získaných informácií lekár urobí predbežnú diagnózu.

Na potvrdenie môžu byť potrebné ďalšie štúdie:

Ultrazvuk vám umožňuje identifikovať herniálnu hmotu, určiť jej stav, obrysy a veľkosti. Štúdia pomáha vidieť orgány, ktoré boli v herniálnom vaku, neprítomnosť alebo prítomnosť oboch adhézií.

Herniografia je predpísaná v prípade pochybností o diagnóze. Do žalúdka pacienta sa zavedie rádioaktívna látka. Akonáhle je v hernial vaku, to farbí. Výsledkom je, že všetky rôntgenové lúče sú jasne viditeľné.

Rádiografia s kontrastom, gastroduodenskopia žalúdka a dvanástnika. Vďaka týmto diagnostickým metódam má lekár príležitosť odhaliť zápalové a nádorové procesy, ktoré sprevádzajú pupočníkovú prietrž a spôsobujú bolesť.

Odpovede na často kladené otázky

Je potrebné odstrániť pupočnú prietrž? Tvorba herniálneho výčnelku v pupku je vo väčšine prípadov spojená s predispozíciou tela. Mnohí z tých, ktorí sa aktívne zapájajú do športu a sú vlastníkmi vyškolenej tlače, vylučujú vývoj takejto choroby. Toto je chybný úsudok. Vyvinuté svaly a svaly nie sú vždy chránené pred nástupom a progresiou choroby. Navyše, elastické nahustené svaly môžu stav zhoršiť. Kýla sa stane takmer neviditeľnou, ale nikam nepôjde a kedykoľvek môže spôsobiť porušenie. Bohužiaľ neexistuje liečba pre pupočníkovú prietrž. Neobchádza sa s ľudovými liekmi, terapeutická gymnastika je tiež bezmocná. Všetky tieto metódy sú účinné iba na zlepšenie celkového stavu a zmiernenie niektorých príznakov, ale patológiu sa môžete zbaviť iba odstránením. Ak sa tak nestane, kýla porastie, zvyšuje sa riziko komplikácií.

Ako zistiť pupočníkovú prietrž u dieťaťa? Pre neskúseného rodiča je ťažké nevšimnúť si pupočníkovej prietrže u dieťaťa. Po vymiznutí pupočnej šnúry sa mierny výstupok pupku považuje za normálny. Toto je anatomická predispozícia a nemalo by sa báť. Výstupok sa zvyšuje, keď dieťa plače alebo tlačí. Pupok môže byť nasadený, zatiaľ čo dieťa nebude mať nepohodlie. Dôvodom návštevy u detského lekára by mali byť príznaky, ako je hernia prietrže, vracanie, nevoľnosť, zmena farby a opuch pupka..

Ako odstrániť pupočnú kýlu u dospelých? Existujú dve možnosti prístupu do oblasti herniálneho vaku: rezom alebo laparosopicky, tj punkciou. Táto metóda sa považuje za najoptimálnejšiu. Lekár zašíva herniálne brány, odrezáva adhézie a posilňuje steny brucha. Veľké rezy sa robia s objemnými kýlami. Niekedy musí byť pupočníkový krúžok odstránený, čo musí lekár vopred informovať pacienta. Aby sa predišlo recidíve, počas operácie sa umiestni špeciálna sieť.

Je možné liečiť pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku? To je nepravdepodobné. Tí, ktorí vyhľadávajú lekársku pomoc pri prvých príznakoch choroby, majú šancu. Takéto prípady sú veľmi zriedkavé, hlavne lekári prichádzajú, keď začínajú trápiť bolesť a výčnelok dosahuje veľkú veľkosť.

Operácia prsnej prietrže

Pupočníková prietrž sa dá spontánne vylúčiť iba u detí mladších ako 4 až 5 rokov. U dospelých je táto vada odstránená, pretože pupočníkový kruh sa nemôže vrátiť k svojim predchádzajúcim formám. Ani dlhodobé nosenie obväzu nezachráni. Takéto patológie nie sú liečené tabletkami, obkladmi a diétami. Obnovenie normálnych foriem brucha a odstránenie pupočnej kýly u dospelých je možné iba chirurgickým zákrokom. Najlepší čas na chirurgický zákrok je štádium, kedy herniálny výbežok stále zostáva.

Chirurgia na odstránenie pupočnej kýly sa nazýva hernioplastika. Výber typu operácie závisí od veľkosti a anatomických znakov tvorby prietrže, stavu prednej steny brušnej dutiny, celkového stavu pacienta a prítomnosti sprievodných chorôb. Pred akoukoľvek operáciou sa pacient podrobí dôkladnému vyšetreniu..

V modernej herniológii sa získali obrovské skúsenosti so zbavovaním pacientov z pupočníkových hernií bez ohľadu na ich veľkosť. Obrovské, opakujúce sa zložité prietrže sa bezpečne odstraňujú pomocou rôznych metód na opravu chýb. Táto oblasť medicíny sa aktívne vyvíja a považuje sa za veľmi sľubnú. Úroveň liečby sa výrazne zlepšuje, čo nám umožňuje robiť optimistické predpovede o účinnosti radikálnej liečby.

Podstata operácie

Vo všetkých prípadoch sa pri určovaní operácie výber metódy na odstránenie patológie určuje individuálne. Cieľom lekára je odstrániť herniovanú masu a vylúčiť relapsy s najmenším zásahom do tela..

Ak nedôjde k porušeniu, operácia sa uskutoční podľa plánu. Nevyžaduje si špeciálnu prípravu pacienta a je pomerne ľahké ho tolerovať. Lekár vyšetrí pacienta, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie.

Ťahová hernioplastika. Počas operácie ťahania sa vlastné tkanivá používajú na spevnenie pupkového prstenca. Pritiahnuté sú, aby sa zistená chyba uzavrela. Na prístup do herniálneho vaku vykoná špecialista rez. Ak je vak malý, eliminuje sa ponorením do žalúdka. Ak je prietrž veľká, odstráni sa. Potom sa pupočníkový kruh posilní susednými tkanivami a prešije sa. Jednou z nevýhod tejto chirurgickej metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu, opakovaná hernia sa objavuje u 10% pacientov.

Ľahká hernioplastika. V prípadoch, keď sa vykonáva beznapäťová hernioplastika, oblasť pupočného prstenca sa zosilní špeciálnymi syntetickými sieťami. Počas operácie sa vyžaduje aj rez. Obdobie rehabilitácie netrvá dlhšie ako mesiac, relapsy sú zriedkavé.

Laparoskopia. Známe a široko používané laparoskopické operácie. Toto je najbezpečnejší spôsob odstránenia patológie, ktorú chirurgovia používajú už viac ako 20 rokov. Medzi hlavné výhody tohto typu hernioplastiky patrí neprítomnosť jaziev po chirurgickom zákroku, minimálne zranenia a nízka pravdepodobnosť vývoja pooperačných adhezívnych procesov. Chirurgia si vyžaduje špeciálne lekárske vybavenie a skúsených lekárov. Gernioplastika sa vykonáva vpichom do brucha bez rezov. Chirurg používa sieťový implantát na posilnenie pupočného prstenca. Rehabilitácia po operácii sa časom skracuje, pacient sa zotavuje rýchlejšie.

Ak dôjde k porušeniu prietrže, dôjde k ohrozeniu života. V herniálnom vaku, kde sa dostanú orgány, sa krv takmer nedostane. Orgány odumierajú, začína sa hnisanie a v dôsledku toho je telo otrávené toxickými látkami. Tieto procesy sa vyskytujú veľmi rýchlo, počet prebieha nepretržite, takže v kritických prípadoch sa operácia vykonáva naliehavo. Počas operácie sa otvorí hernálny vak. Lekár skúma orgán vo vnútri. Ak sa nenájdu žiadne zmeny, ponorí sa do brušnej dutiny. Ak sa zistí nekróza časti orgánu, jednoducho sa odreže. Fungovanie uškrtenej prietrže je dosť komplikované, priaznivý výsledok bez následkov a komplikácií je možný iba s včasným prístupom k kvalifikovaným odborníkom..

Je nutná operácia pupočnej kýly??

Nechirurgická liečba prietrže zahŕňa masáž, lekárske cvičenia a nosenie obväzov. Vykonaním miestneho pôsobenia a fixáciou steny brušnej dutiny bandáž zabraňuje vyčnievaniu a výstupu z pupočnej kýly za dutinu. Pacientom sa odporúča nosiť ho neustále, najmä u ľudí s nadváhou, ktorých žalúdok visí. Masáž a špeciálne cvičenia vám umožňujú tónovať svaly, ale pupočníkový prsteň sa nehojí. Bohužiaľ, regeneračné schopnosti dospelého organizmu nie sú schopné vyrovnať sa s chorobou samy o sebe, všetky konzervatívne metódy môžu zabrániť porušeniu, ale riziko vždy zostáva.

K nechirurgickým metódam liečby sa pristupuje iba vtedy, ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Táto skupina zahŕňa starších ľudí s diagnózou diabetes mellitus, cirhózou pečene a zlyhaním obličiek. Nevykonávajte chirurgický zákrok v prípade zhubných nádorov, chronických ochorení, závažných srdcových patológií, neskorého tehotenstva. V iných prípadoch je potrebný chirurgický zákrok, úspešná operácia sa považuje za jediný spôsob, ako zachrániť človeka pred prietržou a chrániť pred vážnymi následkami.

Indikácie pre operáciu pupočnej kýly sú:

Poranenie pupočnej kýly;

Roztrhnutie herniálneho vaku.

Plánuje sa operácia predpísaná pacientom s nekomplikovanou pupočnou kýlou. Po úplnom vyšetrení a príprave lekár vyberie najlepšiu možnosť pre chirurgický zákrok.

Čo môžem po operácii jesť, aby som odstránil pupočnú kýlu?

Rehabilitácia tela po operácii sa uskutočňuje pod dohľadom lekára v zdravotníckom zariadení. Ak sa nevyskytnú komplikácie, pacient môže byť prepustený po 2-3 dňoch. Bez ohľadu na to, kde je pacient, je mu predpísaný odpočinok na lôžku a obväz.

Povinným bodom rehabilitačných opatrení je korekcia výživy. Aj po jednoduchej operácii je potrebné pamätať na predchádzajúci zásah do tela a narušenie integrity pokožky. Telo sa musí zotaviť, musí pomôcť vyrovnať sa so stresujúcim stavom. To znamená tichý režim, vylúčenie akejkoľvek fyzickej námahy a ľahkú vyváženú stravu.

V prvých dňoch sú povolené iba tekuté potraviny. Nové jedlá a jedlá by sa mali do ponuky zavádzať postupne, pretože žalúdok by si mal zvykať na bežné jedlo. Počas obdobia rehabilitácie je zápcha a akékoľvek iné problémy s črevami neprijateľné. Mali by sa uprednostňovať výrobky, ktoré podporujú zmäkčenie a bezproblémové výkaly.

Všetky korenené, slané, mastné a údené jedlá sú zo stravy úplne vylúčené. Potraviny by mali byť zdravé a prirodzené. Na uľahčenie práce a stavu tela sa odporúča jesť v malých porciách a najmenej päťkrát denne. Najlepšie je jesť ľahké polievky a obilniny. Postupom času je možné stravu dopĺňať o morské plody, ovocie, nízkotučné mliečne výrobky, potraviny bohaté na bielkoviny (mäso, huby, vajcia, ryby). Z nápojov sú výhodné želé a zeleninové šťavy..

Pooperačné zotavenie zahŕňa nielen diétu, ale aj zmeny životného štýlu. Pacientom sa odporúča, aby sa vzdali zlých návykov. Toto sa netýka iba cigariet a alkoholu. Odporúča sa vylúčiť z jedál rýchle občerstvenie, kávu a sýtené nápoje. Fyzickú aktivitu sa môžete vrátiť asi po mesiaci. Ako dlho trvá zotavenie, závisí od dodržiavania lekárskych odporúčaní a zodpovednosti pacienta.

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Operácia prsnej prietrže

a) Indikácie na operáciu pupočnej kýly:
- Plánované: po stanovení diagnózy zriedkavo až do druhého roku života u detí (tendencia k spontánnemu uzavretiu u dojčiat a malých detí).
- Alternatívne operácie: č.

b) Predoperačná príprava. Predoperačné vyšetrenie: Ultrazvuk.

c) Osobitné riziká, informovaný súhlas pacienta:
- Recidíva (5% prípadov)
- Poškodenie brušných orgánov (1% prípadov)

d) Anestézia. Lokálna anestézia, celková anestézia (intubácia).

e) poloha pacienta. Ležiaci na chrbte.

f) Rýchly prístup pre pupočnú kýlu. Polkruhový rez okolo pupka.

g) Fázy operácie:
- prístup
- Hernia sac
- Liečba kýly hernia I
- Liečba kýly II
- Hernia defektné uzavretie
- Navel fixácia

h) Anatomické vlastnosti, vážne riziká, prevádzkové techniky:
- Defekt pupočnej kýly je v pupočníkovom kruhu.
- V prípade porušenia je možná mimombilikálna izolácia.

i) Opatrenia na osobitné komplikácie. V nejasných situáciách je možné predĺžiť rez pozdĺž stredovej čiary.

j) Pooperačná starostlivosť po operácii pupočnej kýly:
- Lekárska starostlivosť: v deň 2 odstráňte aktívnu drenáž.
- Obnovenie výživy: okamžite.
- Aktivácia: Ihneď.
- Fyzioterapia: nie je potrebná.
- Obdobie postihnutia: 1 týždeň.

k) Štádiá a technika chirurgie pupočnej kýly:
1. Prístup
2. Oddelenie herniálneho vaku
3. Liečba herniálneho vaku I
4. Liečba herniálneho vaku II
5. Odstránenie hernálnej chyby
6. Fixácia pupku

1. Prístup. Prístup prostredníctvom polkruhového pupočného (a) alebo bočného (b) rezu kože.

2. Oddelenie herniálneho vaku. Hernálny vak je oddelený od pupka matnou a ostrou disekciou, čo je uľahčené opakovaním okolo hernálneho vaku bezprostredne nad úrovňou aponeurózy..

3. Liečba herniálneho vaku I. Pri malých, ľahko odnímateľných pupočných kýlach zostáva herniálny vak neporušený. Pri akútnej pitve sa musí dbať na to, aby sa v koži nevytvorila „gombíková dierka“ a aby sa nenarušilo zásobovanie kože krvou (a). Po aplikácii vonkajšej šnúrky na peňaženku sa hernálny vak uzavrie a ponorí sa do tkaniva pod úrovňou aponeurózy (b)..

4. Liečba herniálneho vaku II. Pri výraznej fúzii pupka s herniálnym vakom môže byť distálna časť vaku pripojená k pupku. Hlavná časť herniálneho vaku je oviazaná prešívaním vonkajšou šnúrkou na kabelku, prebytok je vyrezaný a pahýľ je ponorený do tkaniva..

5. Odstránenie hernálnej chyby. Uzatvorenie hernálnej chyby sa môže uskutočniť pozdĺžne (a) alebo priečne (b). Je dôležité, aby ste švy pevne držali v tkanivách. Autori uprednostňujú bočné uzavretie švu. Materiál na šitie je polypropylén 0. Pri defériách hernie> 4 cm v priemere autori uprednostňujú použitie sieťky Ultrapro (Ethicon, Inc., Somerville, NJ), aby sa posilnila brušná stena rovnakým spôsobom ako pri pooperačnej prietrži. Bez oka je miera rekurencie pupočnej kýly oveľa vyššia.

6. Fixácia pupku. Na konci operácie sa pupok fixuje na úrovni aponeurózy jedným alebo dvoma stehmi (3-0 PGA), aby sa zabránilo jeho otočeniu. Operácia sa končí drenážnymi, podkožnými a kožnými stehmi..

Príznaky pupočnej kýly. Operácia prsnej prietrže

Umbilikálna hernia je choroba, ktorej charakteristickým znakom je vyčnievanie brušných orgánov cez pupočný kruh. Prečo vzniká toto ochorenie, aké sú príznaky pupočnej kýly a v ktorých prípadoch je možné upustiť od metód konzervatívnej liečby tohto ochorenia? Poďme to pochopiť.

Príčiny choroby

Pupočná kýla môže byť buď vrodená alebo získaná patológia ľudského tela. Vrodená pupočná hernia sa vyskytuje v období vývoja plodu a po narodení dieťaťa sa stáva zreteľným - v oblasti pupka sa nachádza okrúhly výčnelok, ktorý pri výkriku dieťaťa výrazne narastá..

Získaná pupočná kýla sa objaví neskôr. Jeho výskyt môže súvisieť s existujúcim anatomickým defektom v štruktúre pupočného prstenca as rôznymi negatívnymi environmentálnymi faktormi, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku a vyvolávajú napínanie prednej brušnej steny..

Riziková skupina

Umbilická prietrž sa najčastejšie vyskytuje v týchto kategóriách osôb:

 • Často choré a nepokojné bábätká prvých mesiacov života. Faktom je, že predná brušná stena u týchto detí je stále v oslabenom stave a časté krik a plač zvyšujú tlak v brušnej dutine..
 • Deti z prvých rokov života s krivicou. Pod vplyvom tohto ochorenia dochádza k poklesu svalového tonusu a svaly prednej brušnej steny nie sú výnimkou..
 • Tehotné ženy a novo múmie. Počas tehotenstva a pôrodu sa výrazne zvyšuje tlak v bruchu.
 • Obézni a obézni ľudia.
 • Ľudia s chorobami, ktoré vyvolávajú ascites - hromadenie tekutín v bruchu.
 • Tí, ktorí vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu alebo športujú so slabosťou brušnej steny.

Príznaky pupočnej kýly

Rozlišujte medzi vnútornými a vonkajšími znakmi pupočnej kýly. Zvážte každú zo skupín osobitne:

 • Vonkajšie príznaky pupočnej kýly, vyznačujúce sa vydutím v blízkosti pupka. Prítomnosť tohto ochorenia je obzvlášť zrejmá pri silnom plaču (u detí), pri pohyboch čriev, pri tlačení osoby alebo pri zdvíhaní závaží (u dospelých). Keď je pacient v náchylnej polohe, výstupok sa stáva ťažko viditeľným, ale akonáhle on zaujme zvislú polohu, opäť sa cíti. Pokiaľ ide o tvar a veľkosť prietrže, každá osoba má tieto ukazovatele individuálne. Kýla sa vizuálne podobá hrbole, ktorá je veľmi mäkká a dá sa ľahko opraviť.
 • Vnútorné príznaky pupočnej kýly. Ľudia s pupočníkovou prietržou často pociťujú bolesť brucha, nevoľnosť. Pacient je naštvaný zápchou, zvracaním, škytavkou, pálením záhy. Všetky tieto príznaky choroby sa niekoľkokrát zosilňujú fyzickou aktivitou, ako je plač u dieťaťa alebo zdvíhanie ťažkých predmetov u dospelých. Prekvapivo môže aj veľký smiech vyvolať vnútrobrušný tlak, ktorý vedie k vyčnievaniu pupka.

diagnostika

Pri vonkajšej prehliadke sa zvyčajne zistí pupočná kýla, ktorej fotografia jasne ukazuje charakteristické znaky tohto ochorenia. V tomto prípade nie je ani potrebné byť špecialistom v oblasti medicíny, aby si všimol tento výčnelok v pupku.

Aby sa získali ďalšie dôležité informácie potrebné na operáciu alebo vymenovanie konzervatívneho ošetrenia (veľkosť herniálneho vaku, najmä proces lepenia), je predpísané ultrazvukové vyšetrenie..

Potreba liečby

Ak dôjde k pupočníkovej prietrži, liečba by sa mala začať okamžite. Dôvodom je skutočnosť, že nečinnosť v tejto situácii môže spôsobiť množstvo závažných komplikácií:

 • Črevné slučky vyrastajú v priebehu času hrotmi a tvoria tak nekontrolovateľnú prietrž.
 • Pod vplyvom provokujúcich faktorov (napríklad nadmerná konzumácia ťažkého jedla, krik, fyzická námaha) sa môže poškodiť prietrž, pri ktorej sa črevné slučky nemôžu samostatne dostať z „pasce“. Okrem toho pri porušení prietrže môže črevná oblasť odumrieť, ku ktorej dochádza v dôsledku silnej kompresie črevných ciev..
 • Jedným z najzávažnejších následkov pupočnej hernie je črevná obštrukcia, ktorej liečba je možná iba chirurgicky.

Nechirurgická liečba

Ak sa zistí pupočná kýla, vo väčšine prípadov je chirurgický zákrok jediným spôsobom, ako bojovať s touto chorobou. Konzervatívne zaobchádzanie sa môže použiť iba u detí mladších ako päť rokov, ak je prietrž malá a nie sú žiadne známky jej porušenia. Ako liečiť pupočnú kýlu u detí bez chirurgického zákroku?

Podstata liečby sa redukuje predovšetkým na potrebu udržiavať pupočnú prietrž v upravenom stave a na použitie rôznych metód (masáž, gymnastika) zameraných na posilnenie prednej brušnej steny..

Tkanivá malých detí (najmä dojčatá do jedného roku) sa dokážu veľmi rýchlo zotaviť, a preto by sa okolo pupočného krúžku malo tvoriť spojivové tkanivo, čo znemožňuje vnútorným orgánom uniknúť.

Je veľmi dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že tvorba spojivového tkaniva je možná iba vtedy, ak je prietrž v korigovanom stave. Na dosiahnutie tohto stavu pomôže špeciálna náplasť na pupočníkovú prietrž, ktorej aplikáciu by mal robiť iba pediatrický chirurg. Spravidla je dvojitá aplikácia takejto náplasti (trvajúca vždy 10 dní) dostatočná na to, aby sa pupočníkový krúžok uzavrel.

U dospelých, ktorí majú pupočníkovú herniu, ak existujú kontraindikácie pre operáciu na jej odstránenie, lekári často predpisujú špeciálny obväz. Bandáž pupočnej hernie je zdravotnícka pomôcka, ktorá neumožňuje vyčnievanie prietrže a na ňu nevyvíja mierny tlak. Medzi konzervatívne metódy liečby pupočnej kýly u dospelých patrí tiež masáž a špeciálna gymnastika..

Príprava na operáciu

Pred operáciou na odstránenie pupočnej kýly sa musí pacient podrobiť komplexnému vyšetreniu, ktorého účelom je vyhodnotiť somatický stav pacienta. Je to dôležitá zložka predoperačnej prípravy, ktorá pomáha znižovať pravdepodobnosť komplikácií priamo počas operácie a niekedy aj po nej.

Pacient musí spravidla podstúpiť všeobecný test na moč a niekoľko krvných testov (všeobecné, biochemické, krvné testy na prítomnosť infekcií, ako sú syfilis, hepatitída, HIV). Predoperačný prípravok ďalej zahrnuje prechod elektrokardiogramom, koagulogramom a röntgenom hrudníka.

Obštrukčná hernioplastika

Je to moderná a veľmi obľúbená metóda chirurgickej liečby pupočnej kýly. Smer herniového vaku a ďalšie upchávanie brány prietrže nastáva prostredníctvom malých rezov pomocou špeciálneho implantátu nazývaného obštrukčná sieť. Vďaka jedinečnému materiálu, z ktorého je pletivo vyrobené, prežije dobre a telo ho neodtrháva, vďaka čomu je minimalizovaná pravdepodobnosť recidívy.

Operácia odstránenia pupočnej kýly obštrukčnou hernioplastikou znamená krátke rehabilitačné obdobie. Takže už deň po operácii je pacient schopný nezávisle opustiť zdravotnícke zariadenie.

Laparoskopická operácia

Odstránenie pupočnej kýly laparoskopickou operáciou je moderná nízko-traumatická a minimálne invazívna technika, ktorá vám umožňuje rýchlo sa zbaviť tohto nepríjemného ochorenia. Použitie laparoskopie znižuje riziko sekundárneho výskytu a rozvoja prietrže.

Prostredníctvom malých vpichov sa do brušnej dutiny zavedie špeciálne video zariadenie, ako aj manipulátor. Po operácii zostanú malé, takmer neviditeľné jazvy.

Laparoskopia pri pupočnej hernii je zďaleka najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť tohto ochorenia. Náklady na takúto operáciu sú v priemere 20 tisíc rubľov.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Ak je diagnostikovaná pupočná kýla, môže byť operácia na jej odstránenie predpísaná iba vtedy, ak neexistujú kontraindikácie na jej implementáciu. Je preto zakázané vykonávať chirurgický zákrok v týchto prípadoch:

 • Pri závažných ochoreniach kardiovaskulárneho systému.
 • Počas tehotenstva.
 • V prípade závažných respiračných patológií.
 • V období exacerbácie chronických chorôb.

Funkcie výživy po operácii

V prvých dvoch dňoch po operácii na odstránenie pupočnej kýly by strava pacienta mala pozostávať výlučne z nízkotučného kuracieho vývaru, nekyslých ovocných štiav, infúzie šípky a bozku. Od 3. dňa môžete do jedla postupne zaradiť pevné jedlo, a to: kuracie vajcia s mäkkým varom, bielkovinový omeleta, rôzne obilniny (kukurica, pohánka, ovsená kaša) a zeleninová polievka.

Týždeň po operácii už nie je potrebná striktná strava. Je však veľmi dôležité skontrolovať stravu a vylúčiť výrobky, ktoré vyvolávajú výskyt prietrže. Preto je dôležité odmietnuť používanie rýchleho občerstvenia, čokolády, alkoholických a sýtených nápojov, ako aj kávy.

Aby sa nenatiahli svaly brušnej dutiny, je lepšie dočasne vylúčiť z ponuky jedlá, mastné mäso, maslo a kyslou smotanu. Ovocie a zelenina by sa však mali konzumovať v maximálnej možnej miere. Používajte polievky dvakrát denne. Prejedanie je zakázané. Potraviny by sa mali konzumovať v malých porciách, ale dosť často (4-5 krát denne).

Funkcie dňa

Po chirurgickom zákroku na odstránenie pupočnej kýly v prvých dňoch musí pacient podstúpiť lôžko. Je to potrebné, pretože tlak vyvíjaný na brušnú dutinu môže spôsobiť odchýlenie švíkov..

Vzpriamenú polohu môžete zaujať až po prvom nasadení širokého pásu alebo obväzu, najskôr však 4. deň po operácii. Zároveň je prísne zakázaná akákoľvek fyzická aktivita..

Úplné uzdravenie tela pacienta závisí od uplatnenia špecifického spôsobu chirurgického zákroku a od úsilia vynaloženého samotným pacientom, jeho dodržiavania všetkých lekárskych odporúčaní..

Umbilická kýla, ktorej liečba sa obmedzuje hlavne na jej odstránenie chirurgickým zákrokom, je vážnou chorobou, pri jej prvých príznakoch je potrebné sa obrátiť na lekárske zariadenie, aby sa zabránilo rozvoju život ohrozujúcich komplikácií..

Pupočná prietrž u dospelých. Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Umbilikálny prsteň je najslabším bodom na prednej brušnej stene. Preto je to jedno z miest, kde sa najčastejšie vytvárajú herniové výčnelky. V pupočnom kruhu u dospelých môžu opúšťať slučky čreva, omentum a ďalšie orgány.

Fakty o pupočníkovej prietrži:

 • tvorí 5% všetkých brušných hernií v dospelosti;
 • najčastejšie u žien po 40 rokoch;
 • prvýkrát túto chorobu opísal staroveký rímsky lekár Celsus, ktorý žil v 1. storočí nl;
 • prvá úspešná operácia pupočnej kýly sa uskutočnila vo Francúzsku v roku 1885.

Anatomické rysy prednej brušnej steny a pupka

Bočné a predné steny brucha, ktoré chránia vnútorné orgány, pozostávajú hlavne z brušných svalov. Sú usporiadané v troch vrstvách, ich lúče prechádzajú rôznymi smermi a poskytujú rôzne typy pohybov.
Jediným miestom, kde nie je brucho chránené svaly, je úzka biela čiara, ktorá vedie pred stredom v strede od hrudnej kosti po krčmu..

Biela čiara je križovatkou brušných svalov umiestnených vpravo a vľavo. Tvoria ich aponeurózy - zväzky spojivového tkaniva. V hornej časti je biela línia brucha užšia a hrubšia, v dolnej časti širšia a tenšia, čo znamená slabšiu.

Zatiaľ čo plod je v lone tehotnej ženy, má zaoblenú dieru v bielej línii brucha - pupočníkový prsteň. Cez ňu prechádza pupočníková šnúra spájajúca organizmy matky a dieťaťa.

K pupočnej šnúre patria:

 • pupočníkové tepny;
 • pupočné žily;
 • močový kanál.

Keď sa pupočníkový pupočník narodí a spadne, pupočníkový krúžok sa normálne uzavrie a zmení sa na jazvu. A napriek tomu zostáva najslabším bodom na prednej stene brucha, pretože tu nie sú žiadne svaly ani podkožný tuk. Za určitých podmienok dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov brucha cez jeho prednú stenu v pupku - tvorí sa pupočná kýla.

Orgány, ktoré spadajú do herniálneho výčnelku, sú v herniálnom vaku. Predstavuje ju pobrušnica - tenký film spojivového tkaniva, ktorý lemuje vnútro brušnej dutiny a pokrýva vnútorné orgány..

Príčiny pupočnej kýly u dospelých:

 • Vrodené rozšírenie pupočného prstenca, keď nie je úplne zjazvené, a zostáva malá diera. To sa nemusí prejaviť v detstve, ale postupom času a za určitých podmienok sa vytvorí pupočná kýla.
 • Tehotenstvo a pôrod. Počas tehotenstva sa zvyšuje žalúdok ženy, kvôli tomu je napínaný pupok. Vyskytuje sa zápcha, ktorá vedie k zvýšenému tlaku vo vnútri brucha. Obzvlášť vysoké riziko u žien, ktoré porodili viac ako jedenkrát, počas tehotenstva nerešpektovalo odporúčania lekára. Tiež ťažký pôrod, veľký plod, polyhydramniá, tehotenstvo s dvojčatami a trojčatá môžu viesť k pupočníkovej prietrži.
 • Sedavý spôsob života. Ak človek zanedbáva fyzickú aktivitu, jeho brušné svaly sa oslabujú.
 • Nadmerné cvičenie. Počas ťažkého zdvíhania sa tlak vo vnútri brucha výrazne zvyšuje.
 • Ochorenia sprevádzané neustálym zvyšovaním vnútrobrušného tlaku. Môžu to byť choroby tráviaceho ústrojenstva, pri ktorých pretrváva zápcha, chronický kašeľ atď..
 • Obezita. Podkožný tuk je extra váha. Vedie to k natiahnutiu prednej brušnej steny.
 • Presunuté operácie. Kýla v pupku sa môže vyskytnúť aj v mieste pooperačných stehov. Riziko sa značne zvyšuje, ak pacient nedodržiava odporúčania lekára a začína vykazovať fyzickú aktivitu príliš skoro.
 • Poranenie brucha.
 • Príliš rýchle chudnutie. Môže k tomu dôjsť, keď človek praktizuje prísnu stravu alebo je vážne chorý, čo vedie k vyčerpaniu. Umbilikálny krúžok sa uvoľní, podmienky na vytvorenie herniálneho výčnelku.

Známky pupočnej kýly u dospelých

Vypuknutie pupku. Najcharakteristickejší a jasne viditeľný príznak pupočnej kýly. Môže mať rôzne veľkosti. Výčnelok je niekedy sotva viditeľný, v polohe na chrbte nie je vôbec viditeľný. A niekedy veľmi veľké.

Ak položíte prsty na výstupok a mierne zakašľáte, napnite sa - môžete cítiť charakteristický tlak.

Ak kliknete na výčnelok, potom zvyčajne zmizne - prietrž sa upraví vo vnútri brucha. Veľká prietrž komplikovaná priľnavosťou v pupku sa môže stať nenapraviteľnou - nikdy nezmizne. Bolesť, poruchy trávenia, nauzea, zvracanie a zápcha sú zvyčajne nepríjemné. Ak sa časť močového mechúra dostane do herniálneho výčnelku, sú problémy s močením.

Bolesť u pacientov s pupočníkovou prietržou sa zvyčajne vyskytuje iba pri intenzívnej fyzickej námahe, pri kašľaní, kýchaní, zápche..

Príznaky pupočnej kýly u tehotnej ženy:

 • pupok veľmi vyčnieva;
 • počas hmatu pupka sa cíti ako prázdna dutina;
 • kliknutia sa vyskytujú v žalúdku: zvuk pripomína praskanie bublín.

Komplikácie pupočnej kýly

 • Porušenie. Ak dôjde k poškodeniu časti čreva alebo iného orgánu v pupočníkovom kruhu, nastane akútna bolesť (môžu mať rôzne sily) spojená s kompresiou nervov a krvných ciev. Zápcha, nevoľnosť a zvracanie. Po 2-8 hodinách začne poškodená časť orgánu odumrieť kvôli tomu, že nedostáva krv. Príznaky sa zhoršujú, stav pacienta sa stáva ťažším. Po 8 hodinách zvyčajne stenami orgánov odumrie, rozvíja sa peritonitída - zápal brušnej dutiny. Život pacienta je v nebezpečenstve.
 • Črevná obštrukcia - stav, pri ktorom je časť čreva nachádzajúca sa v prietrži upchatá trusom. Táto komplikácia je veľmi podobná porušeniu a prejavuje sa podobnými príznakmi..
 • Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. V oblasti herniálneho výčnelku je bolesť, opuch, sčervenanie, teplota tela stúpa, celkový stav pacienta je narušený.

Diagnóza pupočnej kýly u dospelých

Ktorého lekára by som mal liečiť pupočníkovou prietržou?

Ako vyzerá chirurg?

Aké otázky môže lekár položiť?

Skríning pupočnej kýly


Názov štúdiepopisAko je?
Ultrazvuk pre pupočníkovú prietržInformácie, ktoré možno získať ultrazvukovým vyšetrením s pupočnou kýlou:
 • veľkosť herniálneho výčnelku;
 • orgán, ktorý je v herniálnom vaku;
 • prítomnosť a počet adhézií.
Ultrazvukové vyšetrenie s pupočnou kýlou sa vykonáva obvyklým spôsobom. Lekár požiada pacienta, aby si ľahol na chrbát, nanesie špeciálny gél na kožu v pupku a vykoná vyšetrenie pomocou ultrazvukovej sondy..
GerniographyDo žalúdka pacienta sa zavádza rádioaktívna látka, ktorá preniká do herniálneho vaku a zafarbí ho. V röntgenových lúčoch sa stáva zreteľne viditeľným.
Lekár predpíše herniografiu v prípadoch, keď existujú pochybnosti o diagnóze.
 • Pred herniografiou by mal pacient močiť.
 • Štúdia sa vykonáva v špeciálnej miestnosti, v sterilných podmienkach..
 • Pacient je položený na gauči, je vykonaná lokálna anestézia - je odrezaná časť na bruchu.
 • Potom sa do žalúdka vloží ihla a cez ňu sa zavedie kontrastný roztok..
 • Pacient je požiadaný, aby sa prevalil na brucho, kašeľ alebo stlačenie - zatiaľ čo kontrast prúdi do herniálneho vaku.
 • Vezmite röntgenové lúče.
CT skenŠtúdia sa vykonáva, keď príznaky nie sú jasne vyjadrené, vznikajú pochybnosti o diagnóze. Počítačová tomografia - štúdia, ktorá vám umožní získať vrstvené plátky určitej časti tela, jasný trojrozmerný obrázok.
Röntgen žalúdka a dvanástnika s kontrastomŠtúdia umožňuje podozrenie na nádorové procesy v žalúdku a dvanástniku, ochorenia, ktoré sprevádzajú pupočníkovú herniu a vedú k bolesti v bruchu..Pacientovi sa podáva kontrastný nápoj - zvyčajne roztok síranu bárnatého. Potom zoberte röntgenové lúče.
Gastroduodenskopia - endoskopické vyšetrenie žalúdka a dvanástnika.
 • pacient leží na gauči na ľavej strane;
 • lekár vykonáva anestéziu sliznice pomocou spreja;
 • do úst sa vkladá špeciálny plastový náustok;
 • Fibrogastroskop sa vkladá ústami do žalúdka pacienta - tenká pružná hadica s miniatúrnou videokamerou na konci;
 • lekár vyšetrí sliznicu žalúdka a dvanástnika.

Liečba pupočníkovej hernie u dospelých

Liečba pupočnej kýly u dospelých je iba chirurgická. Používajú sa rôzne typy operácií v závislosti od veľkosti prietrže, stavu prednej brušnej steny.

Operácia pupočnej kýly, ak nedôjde k porušeniu, sa zvyčajne vykonáva podľa plánu. Počas prvého stretnutia lekár vyšetrí pacienta, predpíše predoperačné vyšetrenie, dátum hospitalizácie v nemocnici.

Predoperačné vyšetrenie u pacienta s pupočnou kýlou

Typy operácií na pupočnú kýlu

Operácia zameraná na odstránenie herniálneho výčnelku sa nazýva hernioplastika. Druhy hernioplastiky, ktoré sa vykonávajú s pupočníkovou prietržou:

 • Tension. Umbilikálny krúžok pacienta je posilnený vlastnými tkanivami. Aby sa chyba odstránila, sú stiahnuté, a preto operácia dostala svoje meno.
 • Ľahká. Na posilnenie pupočného prstenca sa používajú špeciálne syntetické siete.
 • Laparoskopická Operácia sa vykonáva bez rezu cez vpichy v brušnej stene..

Chirurgický zákrok sa prednostne vykonáva čo najskôr, zatiaľ čo prietrž je stále malá a dá sa opraviť. U dospelých je možné použiť celkovú anestéziu alebo lokálnu anestéziu - štiepenie oblasti pupka anestetickými roztokmi.

Ťahová hernioplastika

 • Chirurg urobí rez, poskytne prístup k herniálnemu vaku.
 • V závislosti od veľkosti herniového vaku je buď jednoducho ponorený do žalúdka alebo prešitý a odrezaný.
 • Umbilikálny krúžok je prešitý, zosilnený susednými tkanivami.
Nevýhodou tejto metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu: po chirurgickom zákroku sa pupočná hernia vyskytuje opakovane u 4 - 20% pacientov. Rehabilitácia môže trvať až rok.

Ľahká hernioplastika

Operácia sa vykonáva podobným spôsobom, ale na posilnenie pupka chirurg používa špeciálnu syntetickú sieťku. Následne klíčí okolité tkanivá.

Výhodou beznapäťovej hernioplastiky je pomerne nízka pravdepodobnosť relapsu. Kýla sa vyskytuje v priemere opakovane iba u 2 zo 100 pacientov. Obdobie rehabilitácie trvá iba 30 dní, dokonca aj u ľudí, ktorí sa profesionálne venujú športu.

Laparoskopická hernioplastika

Pri laparoskopickej chirurgii sa používa aj sieťový implantát, ktorý sa inštaluje prepichnutím do brušnej steny. Chirurg nerobí veľké rezy, vďaka čomu sa výrazne znižuje čas pooperačnej rehabilitácie.

Existujú však určité ťažkosti. Laparoskopická hernioplastika vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov. Nie každá nemocnica má takúto príležitosť. Chirurgia pomocou punkcie je kontraindikovaná u pacientov s patológiou respiračného a kardiovaskulárneho systému, s veľkým rozšírením pupočného kruhu..

Chirurgia pre obmedzenú pupočníkovú prietrž

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, musí sa operácia vykonať ako núdzová situácia.

Riziko porušenia nezávisí od veľkosti prietrže - čím viac sa zvyšuje, tým dlhšie pacient nejde k lekárovi.

Počas operácie lekár otvorí herniálny vak a preskúma orgán, ktorý je vo vnútri. Ak sa nezmení, jednoducho sa ponorí do žalúdka. Ak časť orgánu zomrela, je excidovaná. A ak má lekár pochybnosti, zakryje telo vložkami namočenými v teplom soľnom roztoku a vstrekne roztok novokainu.

Rehabilitácia po operácii pupočnej kýly u dospelých

Obvaz pri pupkovej kýle

Bandáž nie je liečbou pupočnej kýly. Pomáha iba pri nosení korigovať prietrž a zabrániť jej porušovaniu.

Indikácia pre obväz:

 • Po chirurgickom zákroku na pupočníkovú herniu a všeobecne s akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, keď rez prešiel pupkom.
 • V prítomnosti dočasných kontraindikácií pre chirurgický zákrok: akútne ochorenia, chronické exacerbácie. Po normalizácii stavu pacienta sa vykoná chirurgická liečba.
 • Závažné choroby: významné zhoršenie funkcií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, vyčerpanie, staroba, zhubné nádory atď..
 • Tehotenstvo v neskorých štádiách - to je tiež kontraindikácia pre operáciu.

Bandáž je široký pás z elastickej látky, na ktorého vnútornom povrchu je pripevnený špeciálny anatomicky tvarovaný vankúšik. Zatlačí pupok a nedovolí, aby kýla vyčnievala von. Pelot môže byť pripojený k obväzu alebo k nemu pripevnený suchým zipsom.

Alternatívne metódy liečby pupočnej kýly

Pupočná prietrž u dospelých - choroba, ktorú je možné odstrániť iba chirurgicky.

„Konšpirácie“ a prilepenie mincí na pupok, metódy, ktoré tradičná medicína často odporúča, „pomáhajú“ iba malým deťom, pretože samy môžu uzavrieť svoju pupočnú kýlu až na 5 rokov. Toto sa nestáva u dospelých.

Dekorácie, infúzie, pleťové vody s liečivými rastlinami sú neúčinné. S pomocou nich nie je možné vylúčiť pupočnú kýlu u dospelých.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Štatistiky ukazujú, že viac ako 80% ľudí na svete všetkých kategórií populácie je postihnutých chorobami miechy. Medzi nimi je osteochondróza na vedúcich pozíciách.Gymnastika pri osteochondróze môže významne zmierniť stav pacienta, spomaľuje patologické procesy v chrbtici a používa sa ako súčasť komplexnej liečby..
V štádiu akútneho záchvatu majú injekcie s osteochondrózou bedrovej chrbtice silný analgetický účinok, sú neoddeliteľnou súčasťou komplexnej liečby.
Tieto cvičenia sú skutočne to, čo potrebujete s bedrovou kýlou. Viem to z prvej ruky. Po poranení chrbtice si moja teta vyvinula bedrovú prietrž.