loader

Hlavná

Liečba

Prečo sa u dospelých formuje pupočná kýla, jej liečba, príznaky, komplikácie

Pupočná prietrž je patologický stav, ktorý sa prejavuje vznikom vnútorných orgánov, pokrytých vrstvou peritonea, defektom v brušnej stene, lokalizovaným pri pupku. U dospelých tvoria takéto novotvary 3-12% všetkých prípadov iných typov vonkajších brušných hernií. Toto ochorenie sa spravidla diagnostikuje častejšie u žien starších ako 30 rokov. Aké sú príznaky pupočnej kýly u dospelých, liečba a komplikácie takejto patológie?

Známky pupočnej kýly u dospelých

Príznaky pupočnej kýly sú objavenie sa nádoru podobného výčnelku pozostávajúceho z kože, podkožného tuku, pobrušnice a časti orgánu v pupku. Bežný výčnelok je obvykle bezbolestný a prakticky nespôsobuje pacientovi obavy. U pacientov sa obvykle prietrž nevyskytuje prietrž a zväčšuje sa jej veľkosť v priebehu času, ale môže sa objaviť aj náhle pri jedinom vystavení pôsobiacim faktorom, napríklad vzpieraniu.

Veľkosť herniálneho výčnelku sa zvyšuje po fyzickej práci alebo po dlhšom vzpriamenom pobyte, po kašli, prejedaní. Koža nad ňou je taká riedka, že môžete určiť pohyblivosť črevných slučiek. Len občas sú pacienti s takouto diagnózou vyrušovaní nezaznamenanými dyspeptickými poruchami, napríklad nevoľnosťou, grganím, tendenciou k zápche..

Pre človeka nie je možné určiť, či má pupočníkovú prietrž. Niektorí pacienti môžu mať podozrenie na benígne alebo malígne formácie namiesto prietrže alebo také výčnelky považujú za jednotlivé anatomické znaky svojho tela. Je potrebné poznamenať, že rakovina sa v pupku nevytvára, a objasnenie diagnózy je potrebné konzultovať s lekárom..

príčiny

Dôvodom vzniku pupočnej kýly v dospelosti je výrazné rozšírenie pupočného kruhu. Tento patologický stav sa môže vyvinúť v týchto prípadoch:

 • neskoré tehotenstvo;
 • komplikované narodenie;
 • tehotenstvo a polyhydramniá počas tehotenstva;
 • dedičná predispozícia k oslabeniu spojivového tkaniva;
 • poškodenie neuromuskulárneho systému počas zranení;
 • významné zníženie telesnej hmotnosti v krátkom čase;
 • znížený svalový tonus brucha s nedostatkom fyzickej aktivity;
 • abdominálna obezita;
 • vrodené chyby štruktúr prednej brušnej steny.

Avšak nie všetci ľudia s vyššie uvedenými rizikovými faktormi sa vyvíjajú pupočníkovou herniou. V prípade výskytu tohto patologického stavu, vystavenie pôsobiacim faktorom, ako sú:

 • ťažká fyzická aktivita;
 • častá zápcha;
 • dlhodobý kašeľ u pacientov s chronickými respiračnými chorobami;
 • ťažkosti s močením s benígnou hyperpláziou prostaty, striktúra močových ciest.

Komplikácie, následky prietrže

Zhoršenie stavu pacienta možno pozorovať s výrazným zväčšením prietrže alebo porušením orgánov v nej umiestnených. V takých situáciách je herniálny výčnelok výrazne bolestivý, napätý a hustý. Orgány, ktoré sú obsahom prietrže, prestanú spontánne a po stlačení zapadať do brušnej dutiny. Pri premiestňovaní niekoľkých slučiek čreva do herniálneho vaku je možné pozorovať zápchu, silné nadúvanie. Ak časť žalúdka vstúpi do prietrže, pacienti sa sťažujú na pocit ťažkosti po jedle, záchvate nevoľnosti a zvracanie. Nedostatok adekvátnej lekárskej starostlivosti v tomto štádiu ohrozuje rozvoj komplikácií - gangréna zadržiavaných orgánov, obštrukcia čreva, peritonitída..

diagnostika

Zriedkavo sa vyskytujú ťažkosti pri diagnostike pupočnej kýly. Na získanie údajov potrebných na vykonanie operácie sa však môže vyžadovať ďalšie vyšetrenie. Najbežnejšie používané diagnostické metódy sú:

 • Ultrazvuk - vyšetrenie brušných orgánov vám umožňuje vyhodnotiť ich štrukturálny a funkčný stav a zapojenie do patologického procesu;
 • FGDS - vykonáva sa na určenie zapojenia steny žalúdka do tvorby herniálneho obsahu;
 • Röntgenové vyšetrenie - stanovenie stupňa zákonnosti prietrže a charakteru jeho obsahu je možné pri röntgenovej kontrastnej štúdii gastrointestinálneho traktu so síranom bárnatým.

liečba

Radikálny spôsob liečby prietrže je vykonanie operácie. Iba u detí mladších ako 5 rokov môžu byť defekty pupočníkového krúžku v priebehu času spontánne odstránené.

U dospelých expandovaný pupočníkový krúžok nevracia svoj tvar ani pri dlhodobom nosení kompresného obväzu. Preto je potrebná chirurgická korekcia prietrže, aby sa zabránilo vzniku komplikácií tohto patologického stavu.

Chirurgia pri liečbe kýly sa nazýva hernioplastika. Jeho účelom je nasmerovať vyzrážaný orgán alebo jeho časť do brušnej dutiny s odstránením poškodenia tkaniva.

Takéto operácie nevyžadujú použitie anestézie a vykonávajú sa v lokálnej alebo epidurálnej anestézii. Hernioplastika má rôzne možnosti v závislosti od metódy korekcie herniálnych brán:

 • Napätá hernioplastika - zahŕňa uzavretie herniálneho otvoru napnutím vlastných tkanív pacienta. Na boj proti pupočnej kýle sa používajú operačné metódy ako Mayo, Sapezhko a Lexer. Pri vykonávaní týchto operácií je oblasť defektu brušnej steny zosilnená kvôli duplikácii aponeurózy, špeciálnej svalovej fixácie. Táto metóda chirurgického zákroku je opodstatnená, ak existuje malá pupočná kýla;
 • neobmedzená hernioplastika - tento druh chirurgického zákroku zahŕňa použitie syntetických materiálov, ktoré posilňujú brušnú stenu v oblasti defektu. Pravdepodobnosť recidívy po použití sieťových implantátov je výrazne nižšia v porovnaní so štandardnými metódami prevádzky, čo umožňuje vylúčiť aj herniálne defekty veľkých rozmerov..

V súčasnosti sú laparoskopické metódy hernioplastiky rozšírenejšie a populárnejšie. Odstránenie pupočnej kýly počas minimálne invazívneho chirurgického zákroku nielen celkom eliminuje neoplazmus, ale má aj množstvo výhod, napríklad krátku rehabilitačnú dobu a nízku pravdepodobnosť komplikácií..

Takéto operácie sa vykonávajú podľa plánu po starostlivej príprave tela, a preto ich pacienti ľahko tolerujú. Trocha odlišná taktika liečby vyžaduje obmedzenú pupočníkovú prietrž, ktorej činnosť by sa mala počas vývoja vyvinúť v naliehavom prípade. V tomto prípade sa vykoná stredná laparotómia s revíziou orgánov brušnej dutiny a excíziou postihnutých oblastí omentum, čreva. Včasná návšteva kvalifikovaného odborníka je kľúčom k priaznivému výsledku pre pupočníkovú kýlu u dospelých bez následkov.

Pupočná prietrž: aké je nebezpečenstvo a znaky liečby u žien

Umbilikálna hernia je choroba, ktorú možno rozpoznať podľa nepohodlia v pupku. Na tomto mieste je pozorovaný výskyt špecifických útvarov. Je to dôsledkom ťažkej fyzickej námahy, zranení, určitých chorôb a problémov s pojivovým tkanivom..

U žien sa pupočná kýla po pôrode často prejavuje a príznaky choroby sa môžu líšiť. Spočiatku sa prejavujú slabo a potom sa zosilňujú s vývojom choroby. Dnes vám povieme všetko o tejto chorobe ao tom, čo je pupočníková kýla nebezpečná.

Charakteristiky vzniku pupočnej kýly

Umbilikálny krúžok sa vzťahuje na útvar na prednej brušnej stene a je umiestnený na bielej línii brucha osoby, samotná koža nemá takmer žiadnu vrstvu tukov a vytvára priľnavosť spolu s tkanivami pupočného prstenca. Tieto tkaniny majú slabú elasticitu a sú zle odolné voči napínaniu. Zároveň sa pod zaťažením ľahko rozťahujú a líšia, zatiaľ čo sa len ťažko dokážu vrátiť do svojej normálnej polohy. A v pupočnej oblasti nie sú žiadne husté tkanivá, ako v iných častiach brušnej steny, takže pupočná oblasť je tak zraniteľná a kýla sa tvorí.

Keď sa tlak v brušnej dutine zvýši, peritoneálne listy v pupku nie sú vždy schopné odolávať tlaku na vnútorné orgány. Nakoniec sa časti čreva vydúvajú smerom von a prechádzajú pupočníkovým krúžkom spolu s pobrušnicou. Táto formácia sa tiež nazýva hernial vak. Kýlová brána sa nazýva pupočníkový prsteň, ktorý nie je chránený svalmi. V priebehu času môže tkanivo vrecka vytvárať adhézie spolu s brušnou stenou, čo znemožňuje korekciu prietrže alebo sťažuje. Proces priľnavosti zvyšuje pravdepodobnosť komplikácií, bez chirurgického zákroku, liečba bez neho nebude, samotný chirurgický zákrok bude veľmi ťažký.

Príčiny a príznaky pupočnej kýly u žien

Umbilická kýla sa často vyskytuje u žien hlavne od veku 40 rokov a starších. Po pôrode sa pupočníkový prstenec často roztiahne a pri rozšírení spojivového tkaniva sa atrofia okolitých tkanív. Z tohto dôvodu sa vyvíja prietrž.

Príčiny choroby sú:

 • genetický faktor, ktorý sám o sebe oslabuje spojivové tkanivo;
 • obezita alebo nadváha;
 • pomalá fúzia kruhu v ranom veku;
 • prítomnosť jaziev v blízkosti pupka po operácii;
 • časté a intenzívne fyzické cvičenie;
 • účasť na silových športoch;
 • zápcha
 • pôrod, zvlášť dlhý a ťažký;
 • keď sú brušné svaly zle trénované;
 • choroby brušných orgánov;
 • choroby gastrointestinálneho traktu;
 • zlá výživa.

Pupočná prietrž je získaná aj vrodená. V druhom prípade sa choroba lieči v detstve, ale u dospelých a starších ľudí sa najčastejšie pozoruje získaná forma choroby. Príznaky tohto ochorenia závisia od zloženia pacienta, veľkosti prietrže, ako aj od prítomnosti ďalších chorôb. Ak je prietrž malá, potom je možné upustiť od chirurgického zákroku, môže sa bez problémov opraviť, nespôsobí to ťažkú ​​nepohodlie osobe. Ak je však vzdelanie veľké a neupravuje sa, môže to byť veľmi nebezpečné. V niektorých prípadoch má človek problémy s pohybom potravou cez črevá, v dôsledku čoho bolí žalúdok a zápcha. Môžu sa vyskytnúť aj nevoľnosť a zvracanie..

Príznaky pupočnej kýly u žien

Kľúčovým príznakom pupočnej kýly je charakteristický výčnelok v pupku, niekedy koža zčervená. Opätovné umiestnenie nie je náročnou metódou liečby, ale v tomto štádiu by pri dodržaní procesu adhézie mohlo dôjsť k tomu, že prietrž v tejto fáze nebude opraviteľná. Žľaza môže tiež upchávať výstupný otvor, po ktorom sa nevytvorí útvar a v oblasti pupka zostane mierna vydutina..

Pokiaľ ide o príznaky, nemusia byť iné. Môžu sa pripojiť k zvýšeniu prietrže. Bolesť sa zosilňuje, keď sa ju snaží znížiť, čo je často už nemožné.

Medzi ďalšie príznaky na pozadí zvýšenej choroby:

 • bolesti priťahujúcej povahy, ktoré sa zhoršujú fyzickou námahou alebo vzpieraním;
 • bolesť pri pohybe čriev, najmä ak má žena zápchu;
 • časté záchvaty nevoľnosti;
 • zvracanie
 • porušenie tráviaceho procesu a funkcií tráviaceho traktu v prítomnosti slučiek čriev v herniálnom vaku;
 • zápcha.

Pupočná prietrž je obzvlášť nebezpečná, pretože pri absencii liečby môže byť porušená. Keď vstúpi do herniálneho vaku, sú brušné orgány stlačené a je narušený krvný obeh a možné sú aj nekrotické tkanivové procesy..

Jedným z nebezpečných následkov prietrže je zápal pobrušnice - peritonitída, ktorá, ak sa nelieči, môže skončiť zle. Mnohí sa zaujímajú o to, či je možné urobiť operáciu bez prietrže, ale s takými komplikáciami je nemožné urobiť bez chirurgického zákroku. Obťažovanie sa najčastejšie vyskytuje nepredvídateľne a môže byť vyvolané fyzickou námahou, kašľom, zranením alebo pádom..

Príznak porušenia prietrže sa môže nazývať bolesť v pupočnej oblasti. Vak je naplnený krvou, teplota v oblasti prietrže stúpa a pokožka stmavne. V tomto prípade je nemožné korigovať prietrž a dokonca ani to, že sa o to pokúsite sami, nie je možné, pretože vyprovokujete iba komplikácie. Porušenie sa prejavuje aj symptómami, ako sú:

 • zvýšenie teploty;
 • zvracanie
 • nevoľnosť;
 • slabosť;
 • bolesť v kĺboch ​​a dolnej časti chrbta;
 • bolesť hlavy.

Ak chcete diagnostikovať ochorenie a určiť, či ho možno vyliečiť bez operácie, obráťte sa na lekára. Vykoná röntgenové vyšetrenie, môže použiť gastroskopiu alebo vyšetrenie ultrazvukom. Vo väčšine prípadov liečba spočíva v operácii.

Charakteristiky vzhľadu pupočnej kýly po pôrode

Častý výskyt pupočnej kýly po pôrode, pre mnoho žien spôsobuje stres. To všetko je prirodzené a prietrž je normálny jav, najmä ak sa dieťa narodilo veľké. Rovnako ako všetky ostatné patológie, ktoré sa objavili po pôrode, prietrž si vyžaduje pozornosť, ak sa s ňou vysporiadate, nehrozí žiadne nebezpečenstvo a vyhnete sa komplikáciám..

Po pôrode sa u žien vyvinie prietrž hernia v dôsledku rozšírenia pupočného kruhu, oslabenia a napínania svalov, ako aj vysokého vnútrobrušného tlaku. Tehotenstvo a pôrod len zvyšujú účinok týchto faktorov, ale často existujú dôvody prietrže po pôrode:

 • patológia pri predchádzajúcich narodeniach;
 • cisársky rez a iné komplikované narodenia;
 • narodenie veľkého dieťaťa;
 • viacnásobné narodenie.

Umbilikálna prietrž sa môže objaviť aj v dôsledku ascitov - hromadenie tekutín v pobrušnici, ako aj dedičný faktor a nadváha.

Pupočná prietrž u starších ľudí

Toto ochorenie nie je neobvyklé u starších žien. To všetko kvôli vlastnostiam štruktúry tkaniva, ktoré sa objavujú až v tomto veku. Starší ľudia často trpia nadváhou, čo zhoršuje priebeh choroby a spôsobuje porušenie.

V súčasnosti je možné pozorovať nárast počtu pupočníkových kýly a priestupkov na pozadí zvyšovania priemernej dĺžky života a zvyšovania počtu ľudí s nadváhou..

Toto ochorenie u ľudí na prvý pohľad pokračuje bez povšimnutia. Pretože na žalúdku sa často vyskytujú záhyby tukov, nemusí sa pozorovať výčnelok v pupočnej oblasti, ak neexistujú žiadne charakteristické príznaky. Zvyčajne je všetko objavené náhodou, keď je vyšetrené lekárom, ktorý už predpisuje liečbu.

Funkcie chirurgického zákroku

Existujú liečebné režimy pre ochorenie bez chirurgického zákroku, ale ak sa chirurgický zákrok nedá vynechať, musí sa to urobiť. Všetko záleží na závažnosti priebehu a komplikáciách. Operácia sa vykonáva v nemocnici a môže sa vykonať pomocou nasledujúcich metód:

 • Napätá hernioplastika - operácia sa vykonáva bez špeciálnych zariadení s lokálnou anestéziou. Nadbytočné tkanivo sa obrezáva okolo pacienta okolo pupočnej oblasti, kýla sa opraví a kýlová brána sa pritiahne k sebe. Takáto operácia môže byť bolestivá, niekedy sa môžu vyskytnúť relapsy. Počas roka je pacient obmedzený fyzickou aktivitou;
 • hernioplastika a endoprotetika - v tomto prípade nie sú tkanivá zašité a pupočníkový kruh je blokovaný sterilnou endoprotézou, ktorá rastie do tkaniva a zabraňuje opätovnému ochoreniu. Rehabilitácia môže trvať asi mesiac;
 • laparoskopická chirurgia - pri vpichoch do brušnej dutiny nie je tkanivo pitvané, vyžaduje si však špeciálne vybavenie a špecialisti musia byť vysoko kvalifikovaní. Rehabilitačné obdobie je krátke, po niekoľkých týždňoch môže pacient vykonať ľahkú fyzickú námahu.

Uvedené metódy vykonávania operácií sa navzájom líšia v technike aj cene a trvaní rehabilitačného obdobia. Chirurgia je v každom prípade najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť pupočnej kýly..

Je možné vyliečiť chorobu bez chirurgického zákroku?

Existujú prípady, keď je možné liečbu kýly úspešne vykonať bez chirurgického zákroku. Liečebný režim volí lekár v závislosti od príznakov choroby. Ak je forma ochorenia mierna, liečba môže spočívať v nekonvenčných metódach..

Porucha pupočníka sa dá napraviť nasledujúcimi spôsobmi:

 • obklady na báze gázy a náplň vo forme múmie, žltej a červenej hliny, dubovej kôry, medu, gáforového oleja, listov žihľavy atď.
 • použitie bylinných infúzií, ktoré pomôžu korigovať polohu pupka, zmiernia bolesť a napätie vo svaloch. Dekorácie sa varia vo vriacej vode, nechajú sa vylúhovať, potom sa filtrujú a opijú. Vyrábajú sa na báze saberfish, lúčnych lúk, placoon trávy, krúteného chrpa a iných bylín;
 • masáže - táto metóda stimuluje svalové tkanivo, môže sa vykonávať ručne krúživým pohybom alebo užívať špeciálne konzervy;
 • špeciálne cvičenia - sú zamerané na posilnenie svalov brucha. Ležiace, musíte ohnúť hrudník a odtrhnúť trup od podlahy;
 • s lekárskymi omietkami - ich účinok na liečbu je dosť slabý, ale môžu ich používať dokonca aj tehotné ženy a deti;
 • aplikáciou medi na pupok - existuje teória, že ak k pupku pripojíte medenú mincu, hernia prejde. Nepotvrdené.

Ak prietrž prináša ešte menšie komplikácie, cítite silnú bolesť a miesto sčervená, potom tieto metódy nepomôžu. Ihneď sa poraďte s lekárom, aby vám predpísal liečbu načas, inak to nebudete robiť bez komplikácií.

"Pupočná prietrž - príznaky a liečba u dospelých"

4 komentáre

Kruhové svaly umiestnené okolo pupka, nazývané medicínsky pupočníkový kruh, sú slabým článkom ľudského brucha..

Zvláštnosť jeho štruktúry umožňuje pupočnej prietrži rozvíjať sa a ísť von - je to guľovité vydutie, ktorého dutina môže byť vyplnená omentom, žalúdkom alebo črevnými slučkami, ktoré do nej spadli. Táto patológia sa zvyčajne považuje za detské ochorenie, ale, bohužiaľ, sa prejavuje aj u dospelých.

Čo je pupočná kýla?

V jeho jadre je pupok osoby zostávajúca jazva po obrezaní pupočnej šnúry, po narodení osoby. Nachádza sa na projekcii bielej línie brucha, ktorej epitelové tkanivá neobsahujú vrstvu tuku, a samotná koža s pupočníkovou jazvou je spojená slabou adhéziou, ktorá umožňuje pupočnému krúžku ľahko sa napnúť.

Spojivové tkanivo s hustou vláknitou štruktúrou v tejto oblasti brucha je buď úplne neprítomné alebo veľmi tenké. S rastúcim tlakom vo vnútri pobrušnice sa pupočníkový krúžok stáva bránou, aby vytiahla hernia. Steny pobrušnice nie sú schopné udržať zvyšujúci sa intraperitoneálny tlak a neprítomnosť svalového pokrytia pupočníkového krúžku prispieva k rozvoju patológie..

Ak je herniálny výstupok spojený s peritonea pomocou adhézií, je veľmi ťažké alebo úplne nemožné ho upraviť späť. Takéto (nezavedené) pupočné kýly u dospelých sa nemôžu liečiť konzervatívnou metódou, pretože táto porucha je spojená s nebezpečnými komplikáciami..

Podľa klasifikácie choroby podľa vývojového faktora môžu byť pupočné kýly vrodené alebo získané v prírode. S rôznou lokalizáciou:

 • Rovný, keď výstupok prechádza krúžkom brušného gombíka;
 • Šikmé - s lokalizáciou vydutia, prechádzajúcim herniálnym vstupom "brány", v hornej alebo dolnej zóne pupočného kruhu..

Príčiny prietrže

Pupočná prietrž

Pokiaľ ide o príčiny vývoja pupočnej kýly u dospelých, dôraz sa z nejakého dôvodu kladie iba na vplyv neprimeranej fyzickej námahy, hoci k rozvoju kýly môžu viesť aj iné dôvody:

 1. Vrodené chyby pupočného kruhu, keď sú rozšírené od narodenia. Toto sa niekedy stáva u novorodencov - v procese zjazvenia zostáva malá diera voľná, čo prispieva k tvorbe pupočnej kýly..
 2. Príznaky pupočnej kýly u žien sa môžu objaviť počas tehotenstva a po pôrode. Pri prenášaní dieťaťa sa zväčšuje veľkosť brušnej dutiny a súčasne sa predlžuje pupok. Zápcha, charakteristická v tomto období, prispieva k zvýšenému tlaku v brušnej dutine. Úsilie počas zložitých pôrodov, stav polyhydramniózy a viacnásobné tehotenstvo vedú k rozdielom v intrakavitárnom tlaku.
 3. Neprimeraná fyzická aktivita spôsobuje prudký nárast tlaku na steny brucha a pri nedostatočnej aktivite oslabuje svalová ochrana brucha, čo umožňuje voľný výstup z herniálneho vaku.
 4. Rôzne vnútorné patologické procesy sprevádzané nadúvaním, predĺženou zápchou alebo nazálnym kašľom prispievajú k rozdielom v intrakavitárnom tlaku. Zranenia a intrakavitálna chirurgia.
 5. Mastné „rezervy“ môžu hrať dôležitú úlohu pri obezite, ktorej tlak na svaly ich napína a vedie k svalovej slabosti. Alebo úplne opačný proces - vyčerpanie pacienta, ktoré spôsobuje slabosť pupočného prstenca, čo uľahčuje vypadnutie hernálneho vaku..

Príznaky a vizuálne príznaky

Znaky patologického procesu sa nielen ľahko určujú vizuálne, ale sú sprevádzané aj určitými výraznými príznakmi:

 • Bezbolestný, vydutý, začervenaný pupok. Výstupok sa dá ľahko vrátiť späť bez akýchkoľvek nepohodlia. Občas sa blokáda prietrže bráni omentu. Tkanivová fúzia neumožňuje rozvoj patológie. V mieste herniového východu zostane malá vydutina, ktorá nespôsobuje komplikácie a úzkosť.
 • Prietrž, ktorý rastie a komplikuje priľnavosť, je ťažké premiestniť. Príznaky sa prejavujú akútnou bolestivosťou, kvôli ktorej je spravidla nemožné korigovať tvorbu kýly. Pohyb, akékoľvek napätie pobrušnice, vzpieranie a akty defekácie spôsobujú akútnu bolesť.
 • Strata črevných slučiek v herniálnom vaku je sprevádzaná funkčnými poruchami v celom zažívacom systéme. Výskyt nevoľnosti môže naznačovať vývoj črevnej obštrukcie.

Odstránenie pupočnej kýly: hlavné typy operácií

Ak je u detí (do 5 rokov) stále možné aplikovať metódy konzervatívnej liečby (vo forme opatrení na posilnenie brušnej tlače, rôznych postupov a špeciálnych fixačných náplastí), potom u dospelých so symptómami pupočnej kýly neprináša liečba bez operácie výsledky.

V chirurgii sa používajú tri spôsoby odstránenia prietrže..

1) Metóda trakčnej hernioplastiky

Technika chirurgického zákroku na odstránenie pupočnej kýly u dospelých je jednoduchá a nevyžaduje použitie špeciálneho vybavenia a materiálov. Prechádza v lokálnej anestézii. Lekár vykonáva chirurgickú disekciu epiteliálnych tkanív a oddelenie herniálneho vaku od nich.

Orgány, ktoré spadli do vaku (ak nie sú poškodené), sa opravia, ak sa poškodia nekrózou, predbežne sa vyčistia. Natiahnuté tkanivo sa vyreže. Hrudné brány sa pritiahnu dokopy a šijacie tkanivo sa zašije.

Táto metóda nezaručuje vylúčenie relapsov. Napätie a zošívanie tkanív vedie v niektorých oblastiach k ich riedeniu, čo vedie k narušeniu trofeje tkanív. Rehabilitácia je dlhá a sprevádzaná silnou pooperačnou bolesťou..

2) Hernioplastika bez napätia (oprava prietrže s endoprotézou)

Táto technika nezahŕňa šitie pupočného krúžku po premiestnení orgánov. Pupok je zosilnený sieťovým polymérovým implantátom (endoprotéza). Dokonale sa spája s tkanivom a pôsobí ako uzáver, čím bráni hernálnemu výstupu.

Súčasne sa štruktúra tkaniva nemení a vývoj relapsov je možný iba vo výnimočných prípadoch. Obdobie regenerácie je bezbolestné a krátke.

3) Minimálne invazívna laparoskopia

Aj keď technika laparoskopie na odstránenie pupočnej kýly u dospelých je drahá, nezanecháva takmer žiadne pooperačné stopy. Operácia sa vykonáva pri celkovej anestézii. Namiesto pitvania tkanív sa v peritoneálnej dutine uskutoční niekoľko malých vpichov. Cez ne sa zavádzajú chirurgické nástroje - laparoskop - vybavené endoskopickou kamerou s podsvietením a zariadením na vstrekovanie plynu..

Pomocou zariadenia sa vykonáva diagnostické monitorovanie dutiny, nastavuje sa hernálna hrčba a je nainštalovaný implantát. Všetky manipulácie chirurga sú zobrazené na obrazovke monitora, čo umožňuje vykonávanie operácie pod vizuálnou kontrolou. Po operácii by mal mať pacient špeciálnu podpornú bandáž brucha.

Takáto bandáž zabraňuje opätovnému vytvoreniu herniálneho vaku, zmierňuje bolesť a eliminuje rozpory s okrajmi vpichov. Zároveň prispieva k rovnomernému rozloženiu záťaže na pupok a peritoneum, eliminuje zaťaženie svalov, poskytuje rýchly proces hojenia, bez rozvoja komplikácií..

Ak je operácia z nejakého dôvodu kontraindikovaná, pacientom s pupočníkovou kýlou sa odporúča lekársky obväz. Je vybavený špeciálnym vankúšom (pelot) vo forme obmedzovača v oblasti pupka a pevnými štruktúrnymi prvkami, ktoré bránia strate orgánov. Podľa priemeru prietrže si lekár vyberie veľkosť pelotu individuálne.

Prevencia a prognóza

Prevencia choroby eliminuje rozvoj pupočníkovej poruchy. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • ovládajte svoju váhu a posilnite svoju abs;
 • vylúčiť vzpieranie;
 • v čase na liečenie chorôb vyvolávajúcich vnútrobrušný tlak;
 • zapojiť sa do realizovateľnej gymnastiky a riadiť sa odporúčaniami počas rehabilitačného obdobia;
 • Počas tehotenstva a pri silových športoch noste preventívny obväz.

Príčiny a príznaky pupočnej prietrže u mužov

Umbilikálna hernia je výstupok v oblasti pupočného prstenca s veľkosťou od 1 do 20 cm alebo viac, ktorý obsahuje vnútorné orgány (črevá, veľké omentum peritoneum). U dospelých mužov je táto patológia menej častá ako u žien a novorodencov (chlapcov a dievčatá oboch pohlaví)..

Kýla je vrodená (v dôsledku poruchy v prednej brušnej stene) a je získaná. Ten sa vyvíja pod vplyvom provokujúcich faktorov, ktoré vedú k zvýšenému vnútrobrušnému tlaku na pozadí zlyhania ochranných štruktúr (svalový rámec a spojovacie tkanivo). V počiatočných fázach prebieha bez bolesti a bez nepohodlia. Výstupok úplne zmizne v horizontálnej polohe, dá sa ľahko nastaviť samostatne alebo prstom.

S progresiou procesu, napínaním pupočného prstenca, zväčšením herniálneho vaku, ktorý môže obsahovať vnútorné orgány, sú možné komplikácie, ktoré si vyžadujú urgentný chirurgický zákrok.

Pupočná kýla - stav, pri ktorom vnútorné orgány presahujú pupočníkový kruh

príčiny

Pupočná prietrž sa najčastejšie vyvíja u mužov nad 40 rokov.

Hlavné dôvody:

 • distenzia prednej brušnej steny kvôli obezite;
 • prudká strata telesnej hmotnosti (strata hmotnosti) pri prísnej strave alebo vážnom ochorení;
 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • sedavý spôsob života bez fyzickej námahy;
 • pravidelné veľmi silné fyzické namáhanie (zdvíhanie kotvového zvonu, zdvíhanie tyče)
 • zvýšenie vnútrobrušného tlaku počas namáhania, ktoré sprevádza pohyb čriev počas zápchy, zvýšené vytváranie plynov (plynatosť), prítomnosť tekutiny v brušnej dutine (ascites), so silným kašľom alebo kýchaním;
 • následky chirurgických zákrokov alebo zranení (pády, dopravné nehody, mŕtvice) vo forme poškodenia svalov a väzov prednej brušnej steny.

Táto vrodená patológia s malými zmenami sa nemusí prejaviť v detstve. V procesoch spojených so zvýšeným tlakom v brušnej dutine je tento faktor rozhodujúci pre vývoj viditeľnej pupočnej kýly.

Znaky klinických prejavov

Prvým prejavom pupočnej kýly u mužov je výčnelok v pupočnej oblasti zaobleného tvaru, ku ktorému dochádza pri fyzickej námahe alebo prejedaní. V budúcnosti sa môže objaviť vo vertikálnej polohe a zmiznúť v horizontálnej polohe. S nekomplikovaným priebehom nie je žiadna bolesť, výčnelok sa dá ľahko upraviť v bruchu.

Pri veľkej veľkosti pupočnej kýly, pri zistení významnej časti čreva v herniálnom vaku, sa objavujú klinické prejavy..

Hlavné príznaky sú:

 • nepohodlie, ťahanie bolesti pri fyzickej námahe brušnej tlače, vzpieranie;
 • zväčšenie veľkosti výčnelku v pupku počas kašľa, kýchania, napínania pri pohybe čriev, po fyzickej námahe, ako aj jeho postupné znižovanie po odpočinku v ležiacej polohe;
 • pravidelná zápcha, možné grganie, mierna nevoľnosť, zriedkavo zvracanie, ako reflexné reakcie na narušenie normálneho pohybu potravy, keď časť čreva vstupuje do herniálneho vaku.

Nebezpečný jeho dôsledkami a má jasnejšiu symptomatológiu komplikácií.

Objavujú sa postupne v:

Peritonitída - zápalový proces v tkanivách brušnej dutiny

 1. Poranenie prietrže.
 2. Zápal a zhoršená dodávka krvi do orgánov nachádzajúcich sa v herniálnom vaku (zvyčajne v črevných slučkách), rozvoj peritonitídy (zápal pobrušnice).
 3. Narušenie pohybu stolice v črevách (koprostáza) až do rozvoja črevnej obštrukcie.

Ak je časť čreva alebo omentum uviaznutá v herniálnom vaku, lúmen ciev sa prekrýva a nielenže dôjde k prudkému narušeniu pohybu čreva a tlačeniu potravy, ale zastaví sa prívod krvi do tkanív. To spôsobuje bunkovú smrť, obštrukciu čreva, intoxikáciu tela, rozvoj peritonitídy (zápal pobrušnice). Pri absencii včasnej pomoci je možné prasknutie črevnej steny..

Klinické prejavy obmedzenej pupočnej kýly:

 • silná bolesť v vyčnievajúcej a pupočnej oblasti brucha;
 • prudké zväčšenie prietrže, napätie na vyčnievajúcej stene, začervenanie kože a miestne zvýšenie teploty a opuchu;
 • poruchy nadúvania a stolice (nedostatok pohybu čriev), čkanie, zvracanie;
 • zvýšený srdcový rytmus, zvýšený krvný tlak (v počiatočnej fáze a jeho pokles s progresiou patológie), reakcia pri všeobecnej teplote.

diagnostika

Aby človek diagnostikoval vývoj pupočnej kýly, musí navštíviť chirurga. Počas počiatočného vyšetrenia, vyšetrenia a prehmatania pupočného krúžku v polohe ležania a sedenia pacienta môže lekár mať podozrenie na prítomnosť pupočnej kýly. Pri uškrtenej kýle sa pozoruje ostro bolestivá, nekontrolovaná výčnelka.

Na potvrdenie diagnózy sa používa niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • ultrazvukové vyšetrenie orgánov brušnej dutiny a pupočnej oblasti, vďaka ktorým sa zistí nesúlad vo svaloch prednej línie brucha a zistia sa úseky vnútorných orgánov v herniálnom vaku;
 • herniografia (rádiografické vyšetrenie s kontrastom, ktoré vám umožní vidieť veľkosť a obsah herniálneho vaku).

Ak je pupočníková hernia výsledkom patológie vedúcej k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ošetrujúci lekár v prípade potreby pošle na konzultáciu s gastroenterológom, terapeutom a onkológom..

Liečebné prístupy

Chirurgická terapia

Najmodernejšou a najúčinnejšou terapiou pupočnej kýly je hernioplastika, pri ktorej sa vykonáva hernia.

Výber špecifickej techniky vykonáva chirurg individuálne, a to na základe veľkosti herniového výčnelku, stavu svalu a väzivového rámu brušnej dutiny, vývoja komplikácií, ako aj veku a prítomnosti sprievodných chronických chorôb človeka..

použiť:

 • napäťová hernioplastika, to znamená odstránenie herniálnej chyby a posilnenie prednej brušnej steny pomocou vlastných tkanív pacienta;
 • neobmedzená hernioplastika s použitím umelých sieťových implantátov.

Podľa spôsobu získania prístupu k zmeneným tkanivám sa rozlišujú otvorené operácie a laparoskopické operácie. Otvorené - jedná sa o bežné chirurgické zákroky, keď chirurg urobí rez kožou skalpelom, odstráni herniálny vak a vloží orgány dovnútra.

V prípade komplikácií sa uskutoční resekcia (čiastočné odstránenie) postihnutého čreva alebo omentum, vyšetrí sa brušná dutina, aby sa zistili príznaky zápalu a ďalšie prejavy komplikovaného priebehu choroby, ako aj ich korekcia. Na konci operácie je prietržová brána zošitá a predná brušná stena je posilnená (tkanivami pacienta alebo umelou sieťkou).

Laparoskopia je najšetrnejší chirurgický postup pre pupočníkovú prietrž

Pri laparoskopickej metóde chirurg vykonáva niekoľko vpichov na zavedenie endoskopických techník na vizuálne pozorovanie a chirurgických nástrojov na priamu operáciu. Rovnako ako pri otvorenom prístupe je predná brušná stena zosilnená (častejšie implantátom), aby sa zabránilo opätovnému vytvoreniu prietrže..

Rehabilitačné obdobie trvá od 2 týždňov do 2 mesiacov, v závislosti od zdravotného stavu pacienta, trvania ochorenia a výskytu komplikácií..

Funkcie pooperačného obdobia:

 • denné ošetrenie pooperačných rán zdravotníckym personálom;
 • použitie liekov proti bolesti na analgetiká (baralgin) a na prevenciu infekcie antibiotikami (fluórchinolóny, cefalosporíny);
 • nosiť špeciálny pooperačný obväz, aby sa zabránilo účinku tlaku v brušnej dutine na tkanivo jazvy;
 • nedostatok silného fyzického stresu (vrátane sexuálnej aktivity a vzpierania) po dobu 1 až 2 mesiacov v závislosti od odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Je lepšie spať na chrbte, aby nedošlo k nadmernému tlaku na pooperačnú oblasť.

Konzervatívna terapia

Terapeutické metódy sa používajú na liečenie chlapcov vo veku 1 roka, ako aj kontraindikácií pre chirurgický zákrok u mužov.

Operácia je kontraindikovaná v:

 • zníženie koagulačnej schopnosti krvi, ktoré nie je možné primerane liečiť;
 • závažné poruchy imunity, napríklad pri AIDS;
 • exacerbácie chronických respiračných chorôb;
 • závažná patológia kardiovaskulárneho systému, obličiek a pečene;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • akútne ochorenia dýchacích ciest (prechladnutie, chrípka).

Konzervatívna liečba u dospelých nevedie k liečbe, ale bráni progresii patológie.

použiť:

 • pravidelné nosenie obväzov (ak je fyzická aktivita vpredu);
 • masáže, ktoré pomáhajú posilňovať svalovú stenu;
 • komplex fyzioterapeutických cvičení zameraných na vytvorenie stabilného ochranného svalového rámu v bruchu.

Naopak, u detí je nielen vysoká účinnosť protidrogovej liečby, ale je možné aj samoliečenie pupočnej kýly. Odporúča sa na 15 minút položiť chlapca na brucho na tvrdý povrch (napríklad na prebaľovací pult) a vykonať ľahkú masáž alebo hladiť jeho chrbát, ruky a nohy. Vo veku 2 mesiacov je uvedená masáž brucha, ktorú vykonáva špeciálne vyškolený zdravotnícky pracovník.

Podľa predpisu pediatra sa tiež používa dočasná aplikácia adhéznej náplasti na oblasť pupka. Náplasť musí byť vybraná špeciálne, hypoalergénna. Hrudný výčnelok je starostlivo nasadený dovnútra, svaly rekta abdominis sa približujú k pupočníkovému krúžku, ktorý fixuje náplasť. Liečebný priebeh v priemere pozostáva z trojnásobného použitia takého obväzu počas 10 dní. Vo veku 1 roka lekári chlapca znovu vyšetria a ak prejavy kýly pretrvávajú, chirurg spolu s detským lekárom rozhodne o možnom chirurgickom zákroku..

prevencia

Prevencia spočíva v udržiavaní normálneho svalového tonusu prednej brušnej steny a prevencii zvýšenia vnútrobrušného tlaku.

Hlavné smery:

 • pravidelné cvičenie zamerané na posilnenie brušných svalov;
 • zdržať sa nadmerného fyzického namáhania a zdvíhania;
 • udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti;
 • včasná detekcia a adekvátna liečba chorôb tráviaceho ústrojenstva a dýchacích ciest;
 • starostlivé vykonávanie odporúčaní lekárov týkajúcich sa obnovenia obvyklej fyzickej aktivity počas chirurgických zákrokov v brušnej dutine.

Po 50 rokoch je vhodné, aby človek každý rok navštívil chirurga profylakticky, aby identifikoval pupočnú kýlu v ranom štádiu vývoja. Keď sa objavia prvé príznaky, je tiež dôležité poradiť sa s chirurgom, ktorý určí množstvo potrebných terapeutických opatrení. Tým sa nielen ochráni zdravie, ale predíde sa aj nebezpečným následkom..

Pupočná prietrž

Umbilická hernia je ochorenie charakterizované vyčnievaním brušných orgánov za prednú časť brušnej steny cez pupočníkový prsteň..

U detí sa vo väčšine prípadov vyskytuje pupočná kýla. Ochorenie je diagnostikované u približne 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí. Výskyt pupočnej kýly je rovnaký u detí mužov a žien, ženy sú náchylnejšie na ochorenie v dospelosti.

Po narodení dieťaťa je pupočníková šnúra oviazaná a odrezaná. Pupočníková šnúra zvyčajne zmizne do 1-2 týždňov. Po páde pupočnej šnúry sa pupočníkový kruh uzavrie a prerastie spojivovým tkanivom. Avšak kvôli slabosti prednej brušnej steny a / alebo zvýšenému vnútrobrušnému tlaku môžu vnútorné orgány vystupovať cez pupočníkový kruh s tvorbou pupočnej kýly..

Príčiny a rizikové faktory

U väčšiny pacientov s pupočníkovou prietržou sa toto ochorenie rozvíja v ranom veku. Hlavným dôvodom je dedičná slabosť priečnej fascie brucha. V prítomnosti pupočnej kýly v detstve má jeden z rodičov 70% šancu spôsobiť ochorenie u svojho dieťaťa. U detí, ktorých pôrodná hmotnosť je nižšia ako normálne, sa ochorenie vyvinie častejšie. K výskytu pupočnej kýly v detstve prispievajú aj faktory spôsobujúce zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Medzi ne patrí plač, plač, častá zápcha, zvýšená tvorba plynu v čreve. Ochorenie sa môže objaviť na pozadí predčasných narodení, k jeho rozvoju prispievajú patologické stavy, ako je vrodená hypotyreóza, neznášanlivosť laktózy, intestinálna dysbióza, Downov syndróm, Pfoundler-Hurlerova choroba atď..

Rozvoj pupočnej kýly u dospelých môže byť podporovaný rýchlo rastúcimi nádormi, ascitom, nadváhou, zjazvením po chirurgických operáciách v brušnej dutine a traumou brucha. Ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, ktorá zvyšuje brušný tlak, ktorý prispieva k uvoľňovaniu vnútorných orgánov do herniálneho vaku..

Tlak v rámci brucha sa môže tiež zvýšiť v dôsledku niektorých funkčných porúch gastrointestinálneho traktu. Medzi takéto patológie patrí zápcha, črevná dysbióza, laktózová intolerancia atď. Okrem toho môžu dýchacie choroby, najmä tie, ktoré sú sprevádzané častým neproduktívnym kašľom, spôsobiť pupočníkovú prietrž, pretože bránica vytvára tlak na gastrointestinálny trakt..

Väčšiu predispozíciu k vývoju pupočnej kýly u žien podporuje skutočnosť, že biela línia brucha je u nich v porovnaní s mužmi širšia. Okrem toho u žien počas tehotenstva môže byť výskyt pupočnej kýly spojený s oslabením pupočného kruhu, atrofiou tkanív, ktoré ju obklopujú, a s výrazným zvýšením vnútrobrušného tlaku počas pôrodu..

Formy choroby

Pupočné prietrže sú:

 • rovný - vzniká stenčením priečnej fascie, ktorá susedí s pupočným krúžkom; hernálny vak vystupuje z pupočného kruhu do podkožného tkaniva;
 • šikmý - výčnelok sa tvorí pod pupočníkovým krúžkom alebo nad ním, prechádza medzerou medzi bielou čiarou brucha a pupočného kanálika a vystupuje cez pupočníkový kruh do podkožného tkaniva.

Pupočná prietrž môže byť komplikovaná črevnou obštrukciou, zápalom obsahu herniálneho vaku, prasknutím prietrže, porušením obsahu herniálneho vaku.

V závislosti od veľkosti herniovej brány a objemu obsahu herniového vaku sa pupočné kýly rozdelia na malé, stredné a veľké..

Okrem toho môžu byť pupočné kýly korigovateľné a nenapraviteľné.

Príznaky pupočnej kýly

Pupočné prietrže u detí zvyčajne nie sú náchylné na porušenie a vo väčšine prípadov nespôsobujú veľa nepohodlia. V pupku môže byť mierne vydutie (až do priemeru 5 cm), ktoré sa stáva zreteľnejšie pri namáhaní, kašľaní, plaču. V pokoji a vo vodorovnej polohe tela je prietrž takmer alebo úplne neviditeľná. Pri väčších kýlach u detí, kolických bolestiach v brušnej oblasti sa môžu vyskytnúť dyspeptické poruchy.

Klinický obraz pupočnej kýly u dospelých sa líši v závislosti od veľkosti prietrže, orgánov vstupujúcich do herniálneho vaku a tiež od prítomnosti sprievodných patológií. Hlavným príznakom pupočnej kýly je sférický výstupok v pupku, ktorý sa zmenšuje alebo mizne v horizontálnej polohe tela. Patologický proces môže byť sprevádzaný nevoľnosťou, bolesťou pri fyzickej námahe, kašľom, kýchaním. Niekedy sa pacienti sťažujú na nepohodlie v oblasti brucha, grganie, plynatosť, časté zápchy. Malé kýly zvyčajne nespôsobujú pacientovi značné ťažkosti a nie sú náchylné na porušenie.

Poranenie prietrže je sprevádzané náhlou silnou bolesťou, nevoľnosťou, zvracaním, črevnou obštrukciou, zníženie prietrže v horizontálnej polohe nie je možné..

diagnostika

Diagnóza zvyčajne nie je problémom. Diagnóza choroby je založená na údajoch získaných zo zberu sťažností a anamnézy, objektívneho vyšetrenia pacienta a inštrumentálnej diagnostiky. Na objasnenie diagnózy sa uchyľujú k röntgenovému vyšetreniu brušných orgánov, fibrogastroduodenskopii, ultrazvuku brušnej dutiny. Inštrumentálne diagnostické metódy vám umožňujú získať potrebné informácie o vnútorných orgánoch, ktoré vstupujú do herniálneho vaku, závažnosti adhézií, obštrukcii čriev..

Diferenciálna diagnóza sa vykonáva pri prietrži bielej línie brucha, metastázách rakoviny žalúdka v pupku, extragenitálnej endometrióze s léziou pupka..

U detí sa vo väčšine prípadov vyskytuje pupočná kýla. Ochorenie je diagnostikované u približne 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí..

Liečba pupočníkovej hernie

Voľba taktiky pri liečbe pupočnej kýly závisí od formy ochorenia, prítomnosti komplikácií, kontraindikácií a celkového stavu pacienta..

U detí mladších ako 7 rokov zvyčajne vymiznú defekty pupočníkového krúžku, a preto u pacientov v tejto vekovej kategórii nie je potrebná liečba nekomplikovanej pupočnej kýly, predpokladaná liečba je opodstatnená.

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Hlavnou liečbou pupočnej kýly u dospelých pacientov a detí starších ako 7 rokov je chirurgický zákrok. Konzervatívna terapia pupočnej kýly sa spravidla používa v prípade nekomplikovanej, opraviteľnej prietrže pri kontraindikáciách pri chirurgickej liečbe, a to aj v prípade ochorenia počas tehotenstva. Kontraindikácie chirurgickej liečby môžu byť tiež akútne ochorenia alebo exacerbácie chronických chorôb, zlyhanie srdca a / alebo pľúc, stavy imunodeficiencie, aktívna fáza menštruačného cyklu u žien. U týchto pacientov je preukázané, že majú obväz, posilňujú brušné svaly a obmedzujú fyzickú aktivitu.

Účelom chirurgickej liečby (hernioplastika) je zredukovať vnútorné orgány do brušnej dutiny, odstrániť hernálny vak a posilniť slabé časti brušnej steny. Chirurgia sa môže vykonávať laparoskopicky alebo s otvoreným prístupom. Na odstránenie pupočnej kýly sa používa tradičná (napäťová) technika, pri ktorej sa plast umbilikálnej prietrže vykonáva pomocou miestnych tkanív alebo bez napätia, ak sa používajú implantáty..

Pri hernioplastike sa oprava herniálnej chyby uskutočňuje napnutím a zošívaním svalov a aponeurózy. Oprava prietrže sa zvyčajne odporúča pri malých prietržiach a pri neprítomnosti nadváhy u pacienta. Medzi metódy trakčnej hernioplastiky patrí Mayoova metóda, Sapezhkova metóda, Lexerova metóda. Operácia sa vykonáva v niekoľkých etapách: pitva povrchových tkanív, excízia herniálneho vaku, šitie tkanív brušnej steny, šitie krytov pupočnej oblasti. Pravdepodobnosť recidívy pri tejto metóde je 2-14%. Po operácii je potrebné vylúčiť fyzickú aktivitu po dobu troch mesiacov.

Pri beznapäťovej hernioplastike sa používajú syntetické implantáty. Táto metóda má niekoľko výhod, medzi ktorými patrí absencia napätia vo vlastných tkanivách pacienta a potreba spojiť odlišné tkanivá (napätie odlišných tkanív, ktoré sa vyskytuje počas tradičnej hernioplastiky, spôsobuje recidívu). Pri korekcii prietrže sa herniové brány uzavierajú pomocou sieťky z hypoalergénneho materiálu, ktorý nespôsobuje alergické reakcie a odmietnutie. Po nejakej operácii klíčiaci implantát klíčí vlastnými tkanivami pacienta. Umiestnenie implantátu sa vykonáva jednou z dvoch hlavných metód. Prvým spôsobom je umiestniť implantát nad aponeurózu priamo pod kožu. Táto metóda sa zvyčajne používa u starších pacientov bez potreby rýchleho návratu do aktívneho životného štýlu, pretože má relatívne dlhé rehabilitačné obdobie. Inak je implantát umiestnený pod pupočníkovým krúžkom. Táto metóda je vo väčšine prípadov preferovaná a vyžaduje kratšiu dobu rehabilitácie..

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Chirurgické zákroky s laparoskopickým prístupom sa vykonávajú pomocou malého vpichu pod kontrolou špeciálnej videokamery. Obdobie rehabilitácie po takýchto operáciách obvykle nepresahuje dva týždne. K relapsom dochádza približne v 2–5% prípadov. Medzi výhody chirurgického zákroku na pupočníkovú herniu s laparoskopickým prístupom patrí minimálna trauma z tkaniva, minimálne nepohodlie, dobrý kozmetický efekt, krátka doba rehabilitácie, malé percento recidív ochorenia.

Dĺžka rehabilitačného obdobia po chirurgickej liečbe pupočnej kýly závisí od spôsobu chirurgického zákroku a individuálnych charakteristík pacienta. Po operácii na udržanie oslabenej prednej brušnej steny sú pacienti obvazovaní. V niektorých prípadoch môže byť obväz nahradený širokým pásom. Aby sa predišlo nezhodám pri šití v prvých dňoch po operácii, pacientovi sa zobrazí odpočinok na lôžku. Môžu byť predpísané antibakteriálne lieky, analgetiká a fyzioterapia. V období rehabilitácie je nevyhnutná strava - korenené jedlá sú vylúčené zo stravy, ako aj potraviny, ktoré môžu prispievať k zápche a zvýšenej tvorbe plynu..

Po operácii je na niekoľko rokov indikované následné sledovanie..

Výskyt pupočnej kýly je rovnaký u detí mužov a žien, ženy sú náchylnejšie na ochorenie v dospelosti.

Možné komplikácie a dôsledky

Pupočná prietrž môže byť komplikovaná črevnou obštrukciou, zápalom obsahu herniálneho vaku, prasknutím prietrže, porušením obsahu herniálneho vaku, čo môže následne spôsobiť vývoj gangrény a smrť..

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a primeranej liečbe je prognóza priaznivá. Pri absencii nevyhnutnej liečby sa prognóza zhoršuje, zvyšuje sa riziko komplikácií pupočnej kýly.

prevencia

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia pupočníkovej prietrže.

S cieľom zabrániť rozvoju pupočnej kýly u žien počas tehotenstva sa odporúča:

 • včasné odstránenie patológií, ktoré prispievajú k rozvoju pupočnej kýly;
 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • predchádzanie nadmernému prírastku na váhe;
 • posilnenie brušných svalov;
 • vyvážená strava.

Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií pupočnej kýly a relapsu po liečbe, odporúča sa pacientom absolvovať masážne a fyzioterapeutické cvičenia zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny, ako aj na zabránenie nadmernej fyzickej námahe, pri ktorej dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Človek sa dozvie o existencii ischiatických tuberkúl iba vtedy, ak sa mu začnú bolieť, a pred tým jednoduchý laik ani nevie o existencii takého procesu na svojej kostre.
Mnoho ľudí, najmä tí, ktorí majú 50 rokov, začnú po jedle, búrlivej kyslosti a pálení záhy pociťovať výskyt nepríjemných príznakov, ako je nevoľnosť. V lekárskej terminológii sa tieto patologické prejavy nazývajú gastroezofagický reflux, to znamená jednoduchšie reflux potravín zo žalúdka do pažeráka..
BIELA ​​LINKA ZVIERAT (linea alba; BNA, JNA, PNA) - šľachová šnúra vytvorená priesečníkom zväzkov šľachy aponeurózy brušných svalov (Obr.); vertikálna stredová čiara umiestnená na prednej stene brucha.