loader

Hlavná

Liečba

Príčiny pupočnej kýly na bruchu mačky a jej liečba

Kýla je patologický proces, ktorý sa vyznačuje vystupovaním časti vnútorných orgánov pod kožu. Časť čreva, močového mechúra a maternice končí v dutine zvanej herniálny vak. Ak sa taký výčnelok objaví cez pupočníkový otvor, nazýva sa to pupočná kýla.

Takáto choroba je spôsobená rôznymi dôvodmi. Na otázku, prečo sa to stane, veterinárni lekári nemajú jedinú odpoveď. Genetická predispozícia, dedičné ochorenie, následky traumy, nesprávne rezanie pupočníka - to všetko môže spôsobiť patológiu.

Kýla na bruchu mačky vyzerá ako malá mäkká guľa, ktorá zvieraťu neubližuje. Táto pupočná kýla nespôsobuje mačiatkom nepríjemnosti a nie je nebezpečná. Zvyčajne sa jedná o opraviteľnú prietrž, teda tú, ktorá sa dá opraviť. Nebezpečenstvo je spôsobené zvýšeným výčnelkom a zovretím prietrže. V pokročilých prípadoch dosahuje hernálny vak na bruchu veľkosť kuracieho vajca. Pri štípaní sa zdá, že časť čreva alebo iného orgánu je upnutá herniovým prstencom a krvný obeh týchto orgánov je narušený. Existuje nekróza a sepsa.

Znaky, ktoré sú nebezpečné pre zdravie mačky, sú:

 • bolesť brucha;
 • nepokojné správanie;
 • zvracanie a znížená chuť do jedla;
 • horúčka.

Pripnuté vedie k nasledujúcemu:

 • obehové poruchy tej časti orgánu, ktorá bola v herniálnom vaku;
 • degeneratívne zmeny v orgáne;
 • nekróza tkaniva.

Nekróza rýchlo vedie k intoxikácii tela, sepse a šoku. Otáľanie, keď je prietrž prilepená, vedie k smrti zvieraťa.

Ak sa na bruchu mačiatka objaví vydutie, bude správne, aby ste to okamžite ukázali veterinárnemu lekárovi. Posúdi mieru rizika a predpíše správne zaobchádzanie..

Ak je prietrž malá a nastaviteľná, veterinár vykoná konzervatívne ošetrenie. Po premiestnení kýly sa na pupočný prsteň nanesie pevný predmet (gombík alebo minca). Tovar je upevnený pomocou bandáže a obväzu, ktorý zostáva na tele mačky dlhšie ako mesiac. Na stimuláciu kontrakcie krúžkov sa používa masáž vykonávaná veterinárnym lekárom. Neodporúča sa vykonávať tento postup sami.

Konzervatívna liečba nie vždy pomôže. Väčšina veterinárnych lekárov verí, že chirurgia je najúčinnejším spôsobom..

O anestézii rozhodne ošetrujúci lekár na základe pohody zvieraťa. Môže sa použiť celková aj lokálna anestézia. Operácia je bežná a zriedka spôsobuje komplikácie.

V hornej časti pupočného prstenca sa uskutoční kožný rez. Rezy sú priame a v tvare vretena. Pri jednoduchej operácii sa obyčajne uskutoční priame rezy.

Ak nedôjde k porušeniu, vnútorné orgány sa uložia do žalúdka. Švy prekrývajú pupočníkový prstenec, čím sa zmenšuje jeho veľkosť. Pri uškrtenej kýle chirurg odstráni odumreté poškodené tkanivo.

Po operácii sa pridá liek, ktorý zlepšuje svalový tonus a pomáha zúžiť pupočníkový otvor.

Kontraindikácia pre takúto operáciu je iba vek zvieraťa. Operácia sa vykonáva, keď je mačka 12 mesiacov a mačka má 6 mesiacov.

Po operácii mačka potrebuje osobitnú starostlivosť. V období rehabilitácie je dôležité obmedziť fyzickú aktivitu zvieraťa, aby sa zabránilo skákaniu z výšky. Pri kŕmení mačiatka sa odporúča používať výrobky, ktoré nespôsobujú zápchu a nadúvanie.

Po operácii poskytne veterinárny lekár tipy na správnu starostlivosť o pooperačnú švu. Odstráni sa po 12 dňoch. Celú dobu má zviera špeciálnu pokrývku, ktorá chráni šev pred kontamináciou. Taktiež nedovolí mačiatkam, aby sa hrýzli a rozčesali..

Vykonávanie konzervatívnej liečby je opodstatnené iba miernym vyčnievaním brucha u mladých mačiek a mačiek. Pri veľkom objeme herniálneho vaku sa odporúča chirurgický zákrok. Jedinou možnosťou, ak dôjde k porušeniu, je zachrániť život zvieraťa - pohotovostnú operáciu.

Ako rozpoznať kýlu pri mačke a z čoho pozostáva ďalšie ošetrenie

Kýla u mačky je jednou z najbežnejších patológií vyžadujúcich chirurgický zákrok. Vo veterinárnej medicíne je zvyčajné chápať túto chorobu ako anatomicky oslabené miesta v svalovej škrupine tela zvieraťa, do ktorých sa môžu zachytiť a zovrieť vnútorné orgány. Prítomnosť prietrže spôsobuje zvieraťu veľa problémov a v niektorých prípadoch môže vyvolať hanebné abscesy a dokonca smrť. V článku sa podrobne preskúmajú druhy hernií, príčiny a príznaky a tiež sa dá odpoveď na otázku, čo vlastníkovi robiť, keď sa vyskytujú u mačky..

Druhy patológie

Špecialisti rozdeľujú hernie u mačiek na tie, ktoré dostala pri narodení, a tie, ktoré boli v procese života „zarobené“. V prvom prípade vznikajú v dôsledku rôznych porušení vo vývoji plodu, keď bol ešte v lone. Druhá možnosť sa prejavuje v dôsledku neobvyklého prekročenia schopnosti zvieraťa vykonávať alebo vážneho zranenia.

Ďalšia klasifikácia choroby spočíva v rozlíšení kýly podľa ich dislokácie na tele domácich miláčikov. Tie obsahujú:

 1. Typ membrány. Vyskytuje sa v dôsledku premiestnenia vnútorných orgánov mačky z brušnej dutiny do hrude. To sa deje cez také zraniteľné a krehké časti bránice, ako sú oblasti pripojenia k hrudnej kosti alebo cez otvor pažeráka. Štatistické údaje ukázali, že vo väčšine prípadov sa muscipioovaní pacienti dostanú na operačný stôl s touto diagnózou v dôsledku zranení.
 2. Medzistavcový typ. Je to spôsobené skutočnosťou, že medzistavcový disk zvieraťa je premiestnený priamo do kanála stavcov, kde je stlačený. Takáto kýla prakticky nie je ohrozená mačiatkom, trpia tým iba jedinci, ktorí dosiahli vek nad 14 - 15 rokov..
 3. Perikardiálna-peritoneálnej. Vo veterinárnej praxi sú veľmi zriedkavé. Vyjadrené v skutočnosti, že orgány z brušnej dutiny do hrudnej klietky intenzívne komprimujú srdce, čo vyvoláva jeho dysfunkciu. Úmrtnosť na toto ochorenie je mimoriadne vysoká, pretože sa zhoršuje pľúcnym edémom a akútnym srdcovým zlyhaním..
 4. Pupočná prietrž u mačiek je častejšie vrodená ako získaná. Pre patológiu je charakteristický výstup z tukového tkaniva, mezentérie alebo slučky čreva do vláknitého prstenca, po ktorom nasleduje stlačenie.
 5. Typ rozkroku. Jeho hlavná lokalizácia je medzi maternicou mačky. V tomto prípade domáce zviera často kvapká časť močového mechúra, pobrušnice alebo samotnej maternice. Nenechajte sa zovrieť a dobre nasadiť.
 6. Inguinálna kýla sa nachádza u mačky v mieste, kde semenný kanál vstupuje do mieška (u mužov) a u žien - do trieslového kanálika. Je charakteristické, že u žien je vyvolaná takými problémami gastrointestinálneho traktu, ako je zápcha a plynatosť..

príčiny

Špecialisti rozlišujú nasledujúce faktory, ktoré môžu viesť k vzniku prietrže:

 • vrodené deformácie;
 • mechanické poranenia, najmä často odroda bránice;
 • starnúce zvieracie zviera;
 • rôzne problémy s vyprázdňovaním zvieraťa - hnačka alebo zápcha;
 • predchádzajúca operácia kastrácie alebo sterilizácie mačky;
 • pôrod.

Príznaky choroby

Príznaky patológie úplne závisia od dislokácie prietrže a orgánov, ktoré boli stlačené. Vzhľadom na to zvažujeme každú odrodu podrobnejšie.

Membránová prietrž

Zviera sa stáva apatickým a neaktívnym. Postupom času sa objavujú problémy s dýchaním - dýchavičnosť alebo záchvaty astmy. Pravidelné hladovanie kyslíka v tele spôsobuje, že sliznice mačky mačkajú na modrú. Vo zvlášť ťažkých prípadoch je pľúcny edém veľmi pravdepodobne vyvolaný tlakom brušných orgánov na veľké cievy tela domáceho zvieraťa..

Pupočná prietrž

V bruchu je zreteľne viditeľný výčnelok tkanív. Je hebký na dotyk a nespôsobuje bolestivé reakcie mačiek na palpácii. Ak sa štípanie nevyskytlo, potom sa patológia po stlačení „vloží“, keď na ňu kliknete. V opačnom prípade sú možné príznaky, ako je horúčka, bolesť počas prehmatávania a silné zvracanie. V prípade, že lekárska pomoc nie je poskytnutá včas, prietrž pupka môže spôsobiť sepsu a smrť priľahlých tkanív. Tento druh ochorenia je charakteristický pre mačiatka, najmä vo veku 3 týždňov, ktoré prerušujú pupočnú šnúru príliš blízko žalúdka..

Inguinálny typ

Navonok pripomína malú mäkkú guľu na spodku brucha. Abdominálna prietrž je u mačiek veľmi častá. Bezbolestná forma choroby nemôže zviera na ňu nijako reagovať. V budúcnosti však môže taká kýla viesť k prolapsu močového mechúra alebo maternice v spoločenskom zvierati. Výsledkom je úplná neplodnosť alebo prasknutie močového mechúra a následný stav šokov.

Typ rozkroku

To sa netýka mačky, ani pri intenzívnej palpácii. Nezasekne sa a je dobre vtlačený do tela. Navyše, ak vezmete domáceho maznáčika za predné labky a zdvihnete ho, prietrž sa zväčší a ak pri zadných nohách naopak, zníži sa.

Medzistavcová prietrž

K lokalizácii choroby dochádza v bedrových stavcoch mačky. Normálna aktivita pohybového aparátu mačky je narušená, v dôsledku toho sa začne pohybovať strnulo, chôdza sa stáva trasúca sa, pre ňu je ťažké skočiť a vyšplhať sa po schodoch. V priebehu času to vedie k atrofii svalov nôh a čiastočnej paralýze. Ak zovretá miecha podľahne závažným degeneratívnym zmenám, je veľmi pravdepodobné úplné ochrnutie. S tým sa nedá nič robiť, pretože porážka sa týka tkanív miechy, ktoré ležia príliš ďaleko a robia akýkoľvek zásah zbytočným..

Príznaky, ako je zvracanie alebo hnačka, vyčnievajúce tkanivo horúce na dotyk a mačka intenzívne olizuje zasiahnutú oblasť, sa môžu stať ďalšími príznakmi ktorejkoľvek z hernií (so zvieraním). Majiteľ by mal tieto príznaky starostlivo sledovať, a ak k nim dôjde, okamžite domáceho miláčika privolajte k lekárovi.

Diagnóza choroby

Diagnóza vonkajšieho výčnelku je založená na klinických príznakoch choroby, ako aj na palpácii, vďaka ktorej je odborník schopný určiť prítomnosť alebo neprítomnosť zvierania. Ak má mačka podozrenie na internú formu patológie (medzistavcové alebo diafragmatické odrody), budú potrebné ďalšie diagnostické postupy vrátane ultrazvuku, röntgenového žiarenia, myelografie a MRI..

Membránová hernia sa dá zistiť rôntgenovým žiarením. Presnosť diagnózy zvýši kontrast bária, ktorý sa zavedie do tela domáceho zvieraťa kŕmením potravou, do ktorej sa pridá prášok. To určí lokalizáciu črevných slučiek. Elektrokardiografia je tiež prijateľná na monitorovanie normálneho fungovania srdca mačky.

Terapeutická terapia

Liečba je rozdelená na dva typy: konzervatívny a operatívny. Prvá možnosť je ideálna pre prípady, keď kýla je mierne vyčnievajúca a štípanie úplne chýba. Najčastejšie sa bez chirurgického zákroku vylučujú ingvinálne formy choroby. Pri tomto spôsobe liečby mačka nosí odťahovú prikrývku, ktorú bude musieť nosiť niekoľko mesiacov v rade a vydutie pred ňou stanoví lekár. Defekt brucha je v tomto prípade schopný liečiť sa nezávisle.

Ak veterinárny lekár po stanovení diagnózy zistí, že konzervatívna liečba neprinesie pozitívny výsledok, bude potrebná hernia. Okrem toho sa operácia vykonáva bez toho, aby došlo k jej zovretiu podľa tejto schémy: vyčnievajúci orgán je nastavený a rana je zošitá. A pri stlačení podľa tohto: hernia taška je úplne vyrezaná spolu s tými vnútornými orgánmi, ktoré boli v nej uchytené..

Zvláštnu pozornosť si zasluhujú bráničné a medzistavcové formy prietrže. V prvom prípade lekár otvorí hruď zvieraťa a orgány, ktoré sú do nej vtiahnuté, sú zasunuté späť do brušnej dutiny. Potom je bránica šitá, ale predtým lekár vykoná plastickú operáciu aplikáciou špeciálnej sieťky na túto časť tela mačky alebo pomocou priľahlých tkanív. Ak sú orgány poškodené, pripravte sa na to, že bude potrebná ich resekcia. Je dôležité, aby majitelia pochopili, že mačka bude musieť po operácii starostlivo sledovať. Pomôže to zabrániť kolapsu pľúc alebo krvnému obehu v hrudnej kosti..

V prípade medzistavcových hernií v skorých štádiách je možná medikácia. Účinne sa osvedčili tak steroidné (prednizolónové), ako aj nesteroidné (Rimadil) lieky. Upozorňujeme, že po dobu 1 až 2 mesiacov budete musieť dodržiavať obmedzenia pohybu fúzaného domáceho maznáčika. Ak sa choroba objavila neskoro, chirurgicky sa odstráni vyzrážaný disk a časť stavcov v mieste lokalizácie patológie. Po operácii bude zviera vyčerpané, takže mu budú predpísané cykly vitamínov a úplný odpočinok. Bohužiaľ, ale táto prietrž v neskorších fázach je nevyliečiteľná. Aby ste mačku nemučili, lekár vám odporučí používať eutanáziu.

Prevencia ochorenia

Preventívne opatrenia na zabránenie výskytu prietrže u mačkaného domáceho maznáčika sú pri realizácii pomerne jednoduché. Tie obsahujú:

 1. Rýchla reakcia na problémy s trávením a pohybmi čriev.
 2. Chovatelia čistokrvných mačiek by mali obmedziť počet párení a narodení svojich domácich miláčikov.
 3. Majiteľom žijúcim v horných poschodiach sa neodporúča dovoliť, aby zviera spalo na parapete alebo sa voľne pohybovalo pozdĺž rímsy. Snažte sa zbytočne neotvárať okná a balkóny, aj keď mačky a zdatní predstavitelia fauny často nepočítajú svoju silu a spadnú.
 4. Postupujte podľa potravy mačky, obohatte ju o vitamíny a minerály.
 5. Vyhnite sa zbytočne intenzívnemu cvičeniu domáceho maznáčika.

Kýla je závažné ochorenie, ktoré ho môže zmrzačiť a zabiť, ak majiteľ nebude dbať na zdravie svojho zvieraťa. Aby sa predišlo patológii, pomôže vám niekoľko vyššie uvedených odporúčaní, ako aj plánované vyšetrenia u veterinárneho lekára najmenej raz mesačne..

Kýla u mačky, mačky, mačiatka: príznaky a liečba

Kýla u mačky, rovnako ako u človeka, je výstupom akéhokoľvek orgánu z dutiny, ktorý sa s ňou zaobchádza v normálnom stave. To sa deje prostredníctvom už existujúcej alebo patologicky formovanej diery v anatomických formáciách, pričom sa zachováva integrita membrány pokrývajúcej túto oblasť. Vytiahne orgán alebo jeho časť pod kožu, do svalov alebo do vnútorných vreciek a dutín. U novorodencov sa najčastejšie diagnostikuje pupočná prietrž a pri dospelých slabinová prietrž..

príčiny

Najčastejšie príčiny patológie:

 • dedičnosť;
 • následky brušnej chirurgie;
 • pôrod;
 • kastrácia alebo sterilizácia;
 • poranenia brucha;
 • zápcha a nadúvanie;
 • zmeny veku.

Príznaky hernie u mačky

Vzhľad týchto znakov vyžaduje okamžitý kontakt s veterinárnym lekárom:

 • zvýšená úzkosť domáceho maznáčika;
 • dyspeptické príznaky;
 • bolestivosť postihnutej oblasti, jej bledosť alebo začervenanie;
 • horúčka.

Druhy kýly

Povaha výskytu je rozdelená na vrodenú a získanú.

Na mieste na tele zvieraťa sa rozlišujú tieto typy:

 • Membrána - orgány z brušnej dutiny sú premiestnené do hrudníka. Najčastejšie má taká kýla traumatickú povahu. Sú charakteristické vývojom dýchavičnosti, letargie a apatie u mačky. Existuje riziko pľúcneho edému..
 • Medzistavcové - posunutie a stlačenie medzistavcového disku. Je charakteristická pre starších jednotlivcov. Najčastejšie sa lokalizovali v lumbosakrálnom regióne. Mačka je narušená koordináciou pohybov, nemôže vyliezť na schody. Táto prietrž môže viesť k atrofii svalov a čiastočnej alebo úplnej paralýze..
 • Perineálne - najnebezpečnejší, ale vzácny typ. Keď orgány spadnú do hrudnej oblasti, nastane kompresia srdca a pľúc, čo komplikuje ich normálne fungovanie. Bez operácie rýchlo vedie k smrti domáceho maznáčika.
 • Pupočníkový - vytvorený pri prolase brušnej dutiny vláknitým prstencom. Najčastejšie má vrodenú povahu. Vizuálne a pri pohmate sa vníma ako mäkká guľa na bruchu zvieraťa. V počiatočných fázach, ak je formácia malá, je ľahko nastaviteľná. V ťažkých prípadoch to však môže viesť k významnému prolapsu vnútorných orgánov a nekróze tkanív..
 • Inguinal - štípanie spermatickej šnúry pri jej vypadnutí u mužov (vrodené alebo po kastrácii), prolaps maternice alebo vajcovodov - u žien. V druhom prípade je vyvolaný pôrodom, sterilizáciou, plynatosťou. Zvyčajne navonok a v správaní domáceho maznáčika nespôsobuje úzkosť, ale môže viesť k vážnym následkom až do neplodnosti a smrti zvieraťa..
 • Perineálne - častejšie u žien - prolaps močového mechúra medzi maternicou a konečníkom, u mačiek - časť pobrušnice medzi močovým mechúrom a konečníkom. Zvyčajne má pooperačný charakter, nie je bolestivé a ľahko sa eliminuje nechirurgickým spôsobom.

Pán Cat vysvetľuje: pupočná kýla v mačiatku

Mačiatko v lone je spojené s jej pupočníkovou trubičkou. Pri narodení mačka kríva pupočnú šnúru, proces, ktorý zostáva na bruchu mačiatka, nie je často oviazaný, na tretí alebo štvrtý deň samo schne a spadne a rana sa uzdraví. Pri nedostatočnom vývoji svalov brušnej dutiny u novorodenca zostáva lumen a časť vnútorných orgánov, zvyčajne tenkého čreva, padá do tejto diery. Tento typ vývojovej poruchy je prevažne dedičný. S dospievaním môže byť defekt odstránený, svaly často rastú spolu.

Liečba prietrže u mačiek

Neignorujte výskyt príznakov prietrže. Najmä pokiaľ ide o novonarodené mačiatko. Iba veterinár môže rozhodnúť, či je veľkosť vláknitého prstenca nebezpečná pre ďalší vývoj dieťaťa, či je možné sa vyrovnať bez chirurgického zákroku. Ak je veľkosť diery veľká, prolaps mesentérie alebo črevného prstenca sa stáva nebezpečným, časť vnútorných orgánov zomrie..

Ak možno upustiť od konzervatívnej liečby, mačiatko by malo mať špeciálnu prikrývku asi mesiac. Veterinárny lekár položí padlý orgán prstami na svoje miesto a potom ho položí na mačiatko.

Často sa spomína chirurgický zákrok v modernej veterinárnej medicíne, pretože táto metóda je efektívnejšia. Umbilikálna prietrž mačiatka je v prevádzke po dosiahnutí šiestich mesiacov. Po operácii kýly má mačka prikrývku asi dva týždne.

Je prísne zakázané zaoberať sa samoliečbou, nanášaním vyhrievacích podložiek, bylín, masáží, nanášaním napínacích bandáží na mačiatko alebo mačací brucho. Pomocou týchto metód je veľmi ľahké ublížiť a stratiť svojho domáceho maznáčika..

Inguinálna hernia sa eliminuje iba zošitím kanála, t.j. v každom prípade je potrebný chirurgický zákrok.

Ak sú pupočníkové, trieslovinové a perineálne kýly vytvorené vizuálne a palpáciou, potom si intervertebrálne a diafragmatické vyšetrenie vyžadujú ďalšiu diagnostiku - vyšetrenie ultrazvukom a magnetickou rezonanciou, myelografia, RTG metóda.

Membrána - odstránená iba chirurgicky, často so resekciou mŕtvych orgánov.

V skorých štádiách medzistavcovej patológie je možná liečba steroidmi, v závažných prípadoch bude potrebné odstránenie postihnutého disku a stavcov. V kritických prípadoch veterinárny lekár odporučí zvieraťu, aby sa usmrtilo.

Komplikácie neliečenej prietrže

Neprítomnosť liečby prietrže je spojená so štípaním, čo zase spôsobuje narušenie zásobovania krvi postihnutým orgánom a môže viesť k atrofii alebo prasknutiu. Poškodenie močových ciest ženy alebo maternice hrozí intoxikácia.

Ak dôjde k narušeniu, domáce zviera môže zomrieť do niekoľkých hodín alebo minút od bolestivého šoku. Zachráni ho iba urgentný chirurgický zákrok.

Prečo sa pupočná kýla objavuje u mačiek a ako sa s ňou zaobchádza

Kýla u domácich zvierat je patologický proces, ktorý je sprevádzaný vytesnením brušných orgánov s ich výstupkom do subkutánnych vrstiev alebo do peritoneálnej oblasti. Najčastejšie vysídlenie maternice, črevných slučiek, močových orgánov.

Existujú umbilické, ingvinálne a perineálne typy ochorení, ako aj vrodené a získané ochorenia. Kýla je najbežnejšou chirurgickou patológiou u domácich mačiek, pri ktorej dochádza k vyčnievaniu orgánov cez pupočníkový otvor..

Čo je pupočná kýla

Kýla je čiastočná strata vnútorných orgánov pod kožou prostredníctvom otvorov vytvorených prirodzene alebo v dôsledku traumy. Umbilikálna šnúra sa vyznačuje tým, čo sa uznáva v oblasti pupka. Navonok v tomto prípade vyčnieva slučka čriev. Umbilikálny krúžok je zle formovaný, čo spôsobuje, že formácia je viditeľná a hmatateľná.

Pupočná prietrž v mačiatku

Naši lekári:

 • Gamov Evgeny Aleksandrovich

Veterinárny lekár / vedúci chirurgického oddelenia

Pracovné skúsenosti: Od roku 2002 pracoval ako lekár na klinike White Fang. V súčasnosti endoskopický chirurg VC Komondor.

Kvalifikácia: Všeobecná a brušná chirurgia, flexibilná endoskopia.

Tolkacheva Valeria Eduardovna

Veterinár intenzívnej starostlivosti

Ones Vasilisa Ilinichna

Veterinárny anestetik, lekár intenzívnej starostlivosti / vedúci oddelenia intenzívnej starostlivosti

2012-2107 - Moskovský ústav aplikovanej biochémie, odborný veterinár

 • 2014-2015 - asistent veterinárneho lekára na veterinárnej klinike Asvet
 • Zenov Konstantin Viktorovich

  Veterinárny lekár, ortopedický chirurg

  Komarov Andrey Alekseevich

  Veterinárny lekár, ortopedický chirurg

  Potrebujete radu alebo radu? zavolajte nám!

  Čo je nebezpečné pre pupočnú kýlu mačiatka

  Prietrže mačiatka na bruchu často nespôsobujú zvieraťu osobitné ťažkosti. S rastom domáceho maznáčika sa však jeho vnútorné orgány začnú zvyšovať. V dôsledku toho pupočníkový kruh, ktorý nemení svoju pôvodnú veľkosť, začne stlačiť vyzrážanú časť orgánu. To vedie k bolesti v brušnej dutine. Mačka sa začne správať neisto, jej teplota stúpa, jej chuť do jedla zmizne. Niekedy zviera zvracia.

  Zvracanie mačiatka: prečo a čo s nevoľnosťou

  Okrem zlého zdravia domáceho maznáčika, kýla spočíva v porušení krvného obehu prenášanej časti čreva. To vedie k nezvratným zmenám v črevnom tkanive. Bez správneho ošetrenia zviera začína nekrózu tkaniva.

  Referenčné! Nekróza postupuje rýchlo, čo vedie k intoxikácii celého organizmu. Výsledkom je šok a sepsa..

  Popísané nebezpečenstvo vedie k smrti domáceho maznáčika.

  Chirurgické zníženie herniovanej prietrže

  Pri kúpe šteňaťa odporúčajú všetci veterinárni lekári venovať pozornosť prítomnosti alebo neprítomnosti kýly. Čo sú to kýly, odkiaľ pochádzajú, čo s nimi??

  To sú otázky, ktoré si potenciálni majitelia a chovatelia kladú sami, tak či onak čelia herniám..

  nazývaný dočasný alebo pretrvávajúci prolaps vnútorných orgánov prirodzeným alebo patologickým otvorom s vyčnievaním membrány, ktorá lemuje anatomickú dutinu. Kýla má svoju vlastnú štruktúru: herniálny kruh (diera), cez ktorý vyčnieva hernálny vak, pozostávajúci z pobrušnice, priečnej brušnej fascie a herniálneho obsahu (črevo, omentum, žalúdok alebo iné orgány, tkanivá)..

  Kýly sú podľa pôvodu vrodené a získané. vrodený
  prietrže
  vznikajú v dôsledku príliš širokých anatomických otvorov alebo v dôsledku poruchy brušnej steny (obr. 1).

  Obrázok 1 - Vrodená prietrž šteňa.

  sú tvorené najčastejšie v dôsledku nadmerného fyzického napätia svalov (obr. 2).

  Obrázok 2 - Získaná brušná prietrž u koňa.

  Kýla, v ktorej je obsah voľne nastavený, sa nazýva opraviteľná

  , ak nie je možné upraviť kvôli hrotom, volá sa
  nenapraviteľný
  , v prítomnosti akútnej zápalovej reakcie -
  znevýhodnený
  . K náhlemu porušeniu prietrže môže dôjsť po náhlom pohybe a skoku v dôsledku prudkého zvýšenia tlaku v brušnej dutine. Akákoľvek časť čreva vstupuje do herniálneho vaku a výsledkom je, že slučka je stlačená von. V mieste prietrže sú:
  pupočníkové, trieslovinové, perineálne, traumatické, brušné, bráničné atď..
  UMBILICKÉ HERNIE.

  V prítomnosti pupočnej kýly u mačiatok alebo šteniat sa najčastejšie zistí malý, mäkký na dotyk a bezbolestný opuch v oblasti pupka. Pri palpácii je možné obsah ľahko premiestniť do pobrušnice a herniový prstenec je zreteľne hmatateľný. Obsah herniálneho vaku s pupočnou prietržou je najčastejšie omentum, niekedy črevné slučky. Omentum sa často nenasadzuje, pretože sa pevne spája s herniovým vakom. Rozmery pupočnej kýly sa môžu meniť od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov (obr. 3)..

  Obrázok 3 - Pupočná prietrž v mačiatku.

  Tento typ prietrže sa vyskytuje pomerne často v dôsledku nedostatočného uzavretia brušnej steny pri pupku. Umbilická hernia je najčastejšie vrodená patológia a je nevýhodou vnútromaternicovej tvorby pupočného kruhu. Menej často sa v prítomnosti nejakej anatomickej predispozície zvieraťa vyskytuje pupočná prietrž pri nadmernom zaťažení, napätí v brušnej stene a zvýšenom vnútrobrušnom tlaku, napríklad pri nadmernej plynatosti, so silným a konštantným prejedaním a inými faktormi..

  Čo je to nebezpečná pupočná kýla?

  Ako zviera rastie, herniálny vak sa môže zväčšovať, zatiaľ čo v oblasti hernálnej brány zostane zúžený. Vo väčšine prípadov je herniálny obsah omentum, ktoré je však niekedy upravené, a niekedy nie, kvôli skutočnosti, že sa pripisuje herniálnemu vaku. Teda k takzvanému porušeniu prietrže môže dôjsť, keď črevné slučky naplnené plynom alebo obsahom spadnú do herniálneho vaku a sú obmedzené herniovým prstencom, narušená črevná motilita, objaví sa obštrukcia gastrointestinálneho traktu, ktorá vedie k zápalu, ďalej k obehovej a nekróza (nekróza). Zranená hernia bez chirurgického zákroku vedie k smrti.

  Nepokúšajte sa opraviť poškodenú prietrž sami a v žiadnom prípade neumiestňujte vyhrievaciu podložku! Kýla nerozhoduje sama o sebe, lepí pyataky a podobne
  neprinášajú požadované výsledky!
  Čo potrebujú zvieratá s pupočníkovou prietržou??

  Ak došlo k porušeniu pupočnej kýly, je nutná okamžitá operácia, ale stojí za to priviesť svojho domáceho maznáčika do takého stavu? Ak je prietrž malá, nie viac ako niekoľko milimetrov, môže sa bez chirurgického zákroku dobre uzavrieť. Šteniatka a mačiatka, ktoré už majú pri narodení kýlu, by sa mali neustále sledovať, t. kŕmte frakčne, sledujte, ako sa kýla správa (zväčšenie objemu alebo nie), navštívte veterinárneho lekára, pretože pri raste domáceho maznáčika sa vyskytuje aj tvorba brušných svalov herniálneho krúžku.

  Smer prevádzky bez obmedzení plánovanej operácie pupočnej kýly. Vykonáva sa v celkovej anestézii alebo v anestézii. Nečakajte, kým dôjde k porušeniu prietrže, vykonajte operáciu hneď teraz.

  Operácia sa vykonáva v dorzálnej polohe, lokálne anestetikum sa injikuje okolo obvodu dna kýly zo štyroch bodov (obrázok 4). V tomto prípade sa roztok najskôr vstrekne do podkožného tkaniva, potom ihla preniká do dorzálnej steny vagíny svalu brucha rekta a pri prepichnutí ponorí ihlu do retroperitoneálneho tkaniva a pokračuje v zavádzaní roztoku. Ak vám veľkosť pupočného krúžku umožňuje vložiť do neho prst, potom špičkou posledného pritlačeného pod okraj prstenca môžete ovládať hĺbku ihly a zabrániť jej v tom, aby vstúpila do brušnej dutiny..

  Obrázok 4 - Infiltrácia tkanív obklopujúcich prietrž.

  Po anestézii nakrájajte kožu pozdĺžnym rezom uprostred prietrže. Potom sa pomocou gázového tampónu odreže vrstva pobrušnice z kože do pupočného krúžku a vloží sa do brušnej dutiny. Na hernálny prsteň sa aplikuje steh absorpčného materiálu v tvare slučky. Odporúča sa následne rozrezať okraj herniálneho prstenca, aby sa následne vytvorila hustejšia fúzia.

  Pri nenapraviteľnej prietrži sa otvorí serózny vak. Ak sa pri skúmaní herniálneho obsahu zistí medzi črevami a pobrušnicami komisia, je potrebné vyrezať pestovanú časť serózneho vaku a nechať ho na čreve. Pri spájkovaní, spájajúcom k celkovej hmotnosti všetky slučky čriev nachádzajúcich sa v dutine prietrže, je potrebné rozšíriť pupočníkový krúžok zvončekovitým skalpelom a potom vtlačiť črevá do brušnej dutiny. Umbilikálny krúžok je uzavretý, rovnako ako pri liečbe korigovateľnej prietrže.

  Pri obmedzenej prietrži, ako v predchádzajúcom prípade, sa disekuje serózny vak, zadržané črevo sa odstráni na sterilnej vložke a stanoví sa jeho stav. Pri opuchoch a hyperémii sa musí črevo umiestniť do brušnej dutiny. Ak nie je možné korigovať menším úsilím, je potrebné rozšíriť pupočníkový prstenec pod kontrolou prsta pomocou skalpelu. Po premiestnení čreva sa serózny vak amputuje. Pri silnom opuchnutí črevnej steny, jej ochablosti a na miestach začínajúcich nekrózou je postihnutá oblasť resekovaná..

  V niektorých prípadoch, keď je herniálny kruh veľmi široký a aponeuróza brušných svalov je slabá a existuje riziko opätovného vzniku hernie, použite plast s polypropylénovou sieťou. Sieť polypropylénu vyrastá z tkanív tela a zvieraťa a zostáva v tele po celý život.

  Všetky vyššie uvedené operácie s pupočníkovou prietržou sa končia odstránením prebytočnej kože a uzavretím kožnej rany uzlovým stehom..

  Herniálny otvor v ingvinálnej hernii je neprirodzene veľká medzera (trieslový kanálik) alebo pretrhnutie tkanív brušnej steny. Akýkoľvek herniálny otvor u zvierat má tendenciu časom expandovať. Najdôležitejším anatomickým prvkom pri slabinovej prietrži u zvierat, ktorý určuje vznik slabinovej prietrže, je prirodzená komunikácia dutiny spoločnej vaginálnej membrány s brušnou dutinou. Komunikuje cez vaginálny kanál, ktorý zostáva po znížení semenníkov v miešku. Hernálny vak sa vytvára pomocou parietálneho pobrušnice, ktorého fascia je pod ním. Pri dlhšej existencii rastie vrecko so zjazveným tkanivom, čo prispieva k objaveniu sa adhézií, prepojok a vytváraniu komunikačných komôr. Inguinálne kýly môžu byť vrodené a získané. Získané kýly - sú s mechanickým poškodením steny brucha a pri dlhšom namáhaní. Kotvová tříslová prietrž sa môže vytvárať so zvýšeným vnútrobrušným tlakom, keď sú slabiny brušnej steny natiahnuté (trieslovinový kanál). Podľa stavu obsahu sú to: nastaviteľná, ireducibilná a obmedzená ingvinská prietrž. Najčastejšie je ingvinická prietrž ľavostranná..

  Kýla, v ktorej sa nachádza intestinálna slučka alebo omentum (močový mechúr) vo vaginálnom kanáli, by sa mala nazývať prietrž vaginálneho kanála. Ak rovnaké orgány ležia v dutine spoločnej vaginálnej membrány, tak by sa prietrž mala nazývať intravaginálna. Ak sa vytvorí nový herniálny vak, ktorý leží úplne v šourku - medzi kožou, meďná fascia na jednej strane a obyčajná pošvová pošva na druhej strane, potom by sa prietrže mala nazývať pravá špárta. V prípadoch, keď stena prasklinového kanálu praskne a peritoneálna kýlová vak s jej obsahom leží mimo vaginálneho kanála, to znamená, že v inguinálnom kanáli sa vytvorí pravá ingvinová hernia (obr. 5). Táto hernia sa môže ľahko zmeniť na skutočný scrotal, ak herniálny vak spadne pod vplyv obsahu a vnútrobrušného tlaku na dno mieška..

  Obrázok 5 - Inguinálna hernia u mužov.

  Hovädzia hernia u žien môže obsahovať: črevá, mechúr alebo maternicu. Prvými príznakmi slabinovej prietrže je prítomnosť mierneho opuchu v oblasti slabín na jednej alebo dvoch stranách, guľovitá alebo predĺžená (obr. 6.). Ak je obsah prietrže tehotná maternica, potom pri raste prietrže sa zvyšuje prietrž hernia (v tomto prípade sa rozumie iba chirurgické ošetrenie bez odstránenia plodu)..

  Obrázok 6 - Inguinálna hernia u ženy.

  Všetky typy slabinovej prietrže vyžadujú chirurgický zákrok. Technika zásahu sa môže líšiť v závislosti od pohlavia zvieraťa a od želania vlastníka, aby sa odstránili alebo ponechali semenníky z domáceho maznáčika. U mužov sa spravidla vykonáva operácia s odstránením semenníkov. Pri opustení semenníkov existuje riziko opätovného vytvorenia prietrže alebo nekrózy semenníkov, to znamená ďalší chirurgický zákrok.

  Príčinou vzniku takýchto kýly sú poranenia brušnej steny so vznikom defektu svalu alebo aponeurózy. Obsahom prietrže v závislosti od jej umiestnenia môže byť akýkoľvek mobilný orgán v brušnej dutine. Kýly sa nachádzajú v oblasti obláčika, xiphoidnej chrupavky, pupku, hypochondrium.

  Prečo je ťažké rozpoznať brušnú prietrž?

  Rozpoznanie kýly je spočiatku ťažké kvôli prítomnosti príznakov pomliaždenia (difúzny zápalový edém a hemato-lymfatický extravasazát). Po vymiznutí zápalu (po 8 až 10 dňoch) sú viditeľné slzy a bezbolestný mierny obmedzený opuch. Pri zatlačení prietrže sa zistí jej správnosť a potom sa hmatovým otvorom určí veľkosť hernálneho otvoru. Veľkosť prietrže sa môže výrazne líšiť.

  Prognóza malej prietrže v hornej časti iliakálnej oblasti je priaznivá, pretože taká prietrž nemá na telo bolestivý účinok a je iba chybou krásy. S ohľadom na umiestnenie prietrže v dolnom bruchu a v prítomnosti veľkého herniálneho otvoru je prognóza pochybná. Chirurgické ošetrenie spočíva v rezaní kože, oddeľovaní a premiestňovaní serózneho vaku do brušnej dutiny, pri použití slučkového alebo viazaného švu na okrajoch herniálneho prstenca. Okraje herniálneho otvoru sú skarifikované a v niektorých prípadoch je použitá polypropylénová sieť (obrázok 7), tento postup sa nazýva retromuskulárny plast.

  Obrázok 7 - Aplikácia polypropylénovej sieťoviny na povrch herniálneho prstenca (sieť 1-polypropylén, 2 svaly).

  Tento typ prietrže sa vyskytuje u psov oveľa častejšie. Tvorí sa u mužov v dôsledku napínania rekta-vezikálneho vaku peritoneum a v sučkách - rekto-vaginálnom. Obsah prietrže môže byť: črevá, maternica alebo mechúr. Tieto kýly vznikajú v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku. Tlak v bruchu stúpa so zápchou, zvracaním, pokusmi.

  Ako sa prejavuje choroba??

  Ochorenie u mužov sa prejavuje jednoduchým (centrálnym) alebo dvojstranným elastickým opuchom umiestneným pod konečníkom (obr. 8) a fenami pod genitálnou medzerou. Ak je zviera zdvihnuté hrudnými končatinami, zväčšuje sa prietrž hernie a pri panvici - úplne alebo úplne zmizne. Takmer žiadne zneužitie.

  Obrázok 8 - Perineálna kýla u psa.

  Aká je liečba?

  Pri malých kýlach nie je potrebná liečba. Pri kýloch značnej veľkosti je nevyhnutný chirurgický zákrok, ktorý spočíva v odizolovaní, krútení, obliekaní a zošití k zadnému okraju sakosciálneho väzu a peritoneálna hernia sa uvoľní z obsahu. V prítomnosti bilaterálnej prietrže sú obidva prietrže hernie ligované a lemované k väzu. V niektorých prípadoch sa navyše vykonáva kolorektopexia. Kožná rana sa uzavrie zviazaným stehom, aby sa zabránilo kontaminácii stolicami, ktorá je znečistená nejakou dezinfekčnou masťou..

  Komplexný zásah sa vykonáva iba pri absencii kontraindikácií v anestézii. Diagnostika srdcovej patológie sa vykonáva predbežne a vykonáva sa krvný test (všeobecný a biochemický).

  vzniká v dôsledku vstupu črevnej slučky alebo omentum spolu s parietálnou vrstvou pobrušnice pod vnútornou fasciou stehna - do femorálneho kanála. Ochorenie sa prejavuje prítomnosťou mäkkého, bezbolestného opuchu na vnútornom povrchu stehna (v oblasti femorálneho kanálika). Zviera položí nohu na stranu, na ktorej je umiestnená prietrž, niekedy je zaznamenaná šírená chôdza.

  Aká je liečba femorálnej prietrže?
  liečba
  Prichádza na operáciu. Spočíva v pozdĺžnej disekcii kože a podkladových častí, príprave herniálneho vaku a jeho obliekaní po premiestnení obsahu prietrže do brušnej dutiny, prišitím vnútornej fascie stehien a kože. Počas operácie je potrebné si uvedomiť, že femorálna žila a artéria a femorálny nerv prechádzajú femorálnym kanálom.

  u zvierat je to premiestnenie brušných orgánov do hrudníka prostredníctvom získaného alebo vrodeného poškodenia bránice. Pretože tlak v brušnej dutine je silnejší, membrána vyčnieva smerom k hrudnej dutine, preto sa orgány posúvajú do hrudnej dutiny a nie naopak (obr. 9). Okrem oddelenia dutín je bránica oporou pre priľahlé orgány a plní tiež dynamickú funkciu: dýchanie (účasť na dýchaní), kardiovaskulárna vaskulatúra, tráviaci motor, lymfatická cirkulácia. Okrem toho je za inhaláciu zodpovedná membrána, v pokoji poskytuje až 90% prílivového objemu. Membránová hernia sa delí na traumatické a vrodené.

  Obrázok 9 - Membránová prietrž: 1 - tenké črevo; 2 - pečeň; srdce; 4 - otvor; 5 - žlčník; v žalúdku.

  Vrodená bránica hernie

  môže byť pleuroperitoneálna alebo perikardio-pleuroperitoneálna. Spravidla sú vrodené pleuroperitoneálne hernie zriedkavé, zvyčajne šteniatka s veľkými defektmi bránice uhynú pri narodení alebo krátko po ňom. Vrodená perikardio-pleuroperitoneálna bránica je častejšou poruchou, na ktorú sú najviac náchylní weimarské psy a perzské mačky..

  S posuvnou prietržou

  v dôsledku oslabenia ezofágovo-bráničného väzu sa časť pažeráka a žalúdka pohybuje smerom nahor - do mediastína. V tomto prípade tvorí záhyb pobrušnice herniálny vak. Hlavnou komplikáciou takejto hernie je narovnanie uhla medzi pažerákom a žalúdkom, a preto sa vyvíja refluxná ezofagitída (reflux - reflux; ezofagitída - zápal pažeráka). Kĺzavé hernie nie sú porušené.

  S paraezofageálnou prietržou

  - srdcová časť je fixovaná, spodok žalúdka, čreva alebo omentum v blízkosti pažeráka sa cez zväčšený pažerák pohybuje do hrudnej dutiny. Tento typ prietrže môže byť narušený, prejavujúci sa bolesťou a znakmi charakteristickými pre narušený pohyb potravy žalúdkom (zvracanie, nevoľnosť)..

  sú výsledkom otvoreného a zatvoreného mechanického poškodenia membrány. Otvorené - vyvíjajú sa, keď zranený predmet prechádza cez hrudník a brušnú dutinu a následne cez bránicu. Zatvorené - vznikajú pri náraze - páde, nehode alebo s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku.

  Prečo má diagnóza bránice prietrže určité ťažkosti?

  Klinické príznaky traumatickej bránice sa líšia, nie je možné ich vidieť zvonka. Približne polovica diafragmatických hernií (35 - 50%) je sprevádzaná závažnými respiračnými symptómami: rýchle alebo narušené dýchanie až po záchvaty astmy, cyanóza slizníc a jazyka. Pre tento stav je charakteristická aj dutá brušná stena počas inspirácie a zníženie dýchavičnosti, ktoré sa zreteľne prejavuje, ak je zviera zdvihnuté pred prednou časťou tela. Keď zviera zostupuje po schodoch, pozoruje sa zhoršenie. Na potvrdenie tejto diagnózy je potrebné urobiť röntgen hrudníka a brušných dutín (obr. 10), a to aj pomocou kontrastného média (obr. 11), EKG, ultrazvuk brušnej dutiny..

  Obrázok 10 - X-lúč mačky (črevné slučky naplnené plynom sú viditeľné v hrudnej dutine).

  Obrázok 11 - Röntgenové lúče s kontrastnou látkou (črevné slučky v hrudnej dutine).

  Prečo je potrebné vykonať röntgenové vyšetrenie s podozrením na diafragmatickú prietrž?

  Na röntgenovom snímke môžete určiť: diskontinuitu diafragmatického obrysu, obsah brušnej dutiny vo vnútri hrudníka, posunutie hrudných štruktúr, posunutie brušných orgánov, divergenciu nôh bránice. Ťažkosti pri röntgenovom vyšetrení spočívajú v tom, že sa prolapované orgány môžu spontánne vrátiť do brušnej dutiny..

  V takom prípade je ultrazvuková diagnostika?

  Ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva v prípadoch, keď:

  • prietrž obsahu brušnej dutiny preniká do hrudnej dutiny defektom v bránici;
  • na hrudných rádiogramoch môže pleurálny výpotok skryť siluetu bránice a pečene a kýly brušných orgánov;
  • došlo k prasknutiu bránice, t.j. so stratou a prerušením normálnej echogénnej línie (pleuropulmonárne rozhranie);
  • obsah brucha je viditeľný cez defekt a hruď.

  Ruptúry bránice sú často sprevádzané pleurálnym výpotkom. Pri vrodenej peritoneoperikardiálnej diafragmatickej prietrži sa za diagnostické považuje výskyt vnútorných orgánov brušnej dutiny priliehajúcich k srdcu v perikardiálnom vaku a strata obrysu bránice blízko stredovej čiary..

  Aká je liečba diafragmatickej prietrže?

  Kýlová hernia sa vyznačuje svojou relaxáciou a môže byť klzná a parezofageálna. V zásade je hiátová prietrž liečená konzervatívnym spôsobom. Pri chirurgickej liečbe sa používa neúčinnosť konzervatívnej liečby, v prípade komplikácií a pri pažerákovej hernii..
  Zásady konzervatívneho zaobchádzania:

  • prevencia refluxu žalúdočného obsahu do pažeráka;
  • zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy;
  • lieková ochrana zapálenej sliznice pažeráka;
  • liečba sprievodných chorôb, ktoré vyvolávajú rozvoj prietrže.

  Všetky traumatické diafragmatické prietrže z dôvodu rizika porušenia by sa mali liečiť chirurgicky, čo sa vykonáva okamžite po stabilizácii pacienta. V tomto prípade je veľmi dôležitá predoperačná príprava pomocou metód intenzívnej starostlivosti..

  Zásah je sprevádzaný otvorením hrudníka, v súvislosti s tým je nevyhnutná tracheálna intubácia a mechanické vetranie. Zviera sa musí nechať v nemocnici na intenzívnu starostlivosť a zotavenie po dobu 7-14 dní.

  Používa sa anestézia na opravu prietrže??

  Zviera je samozrejme operované v celkovej anestézii. Iba v niektorých prípadoch s opraviteľnými pupočnými kýlami je možné použiť lokálnu anestéziu.

  Ako sa starať o zviera po znížení prietrže?

  Budete musieť každý deň skontrolovať šev, ošetriť ho antiseptikami a zabrániť jeho poškodeniu. Aby to zviera urobilo, musí mať špeciálnu postoperačnú postieľku, a ak sa zviera snaží dostať k švom, musí mať chirurgický golier. Potraviny by mali byť dietetické, ľahko stráviteľné a mäkké. Je potrebné na určitý čas obmedziť pohyb (nebeží, neskákajú, neprispievajú k aktivácii domáceho maznáčika).

  Čo určuje náklady na operáciu?

  Počas zásahu sa môžu vyskytnúť určité ťažkosti, napríklad, ak prietrž nie je možné napraviť, lekár bude musieť odpojiť vnútorné orgány od herniového vaku, ak je prietrž narušená, môže byť potrebná resekcia nekrotického čreva. Ďalšie manipulácie vyžadujú viac času a spotrebného materiálu.

  Príčiny pupočnej kýly

  Zápcha v mačiatku: čo robiť doma

  Kľúčovým dôvodom výskytu takejto patológie je zlý vývoj svalov brušnej dutiny a spojivového tkaniva. Výsledkom je, že telo jednoducho nedokáže udržať vnútorné orgány na správnych miestach. Ďalej sa vyskytujú prietrhy u mačky na bruchu tieto dôvody:

  • poranenia pri narodení;
  • genetická predispozícia;
  • silný vnútorný tlak na brušné svaly. Vyskytuje sa v dôsledku pravidelnej zápchy, hnačky, zvracania. Vo všetkých týchto procesoch dochádza k silnému sťahu bránice, žalúdka a brucha.

  Hernias sa môže objaviť po sterilizácii mačiek. Dôvodom môžu byť chyby v starostlivosti o zviera, nekvalitná prevádzka, vyšší vek zvieraťa alebo následky anestézie..

  príčiny

  Existujú dva hlavné dôvody vzniku kýly: vrodené a získané. Ak sa vrodená choroba objaví v dôsledku vývoja plodu vo forme príliš veľkého anatomického otvoru v orgáne alebo kanáliku, môžete si takýto „darček“ kúpiť rôznymi spôsobmi..
  Perineálna prietrž sa môže objaviť kvôli slabosti gluteálnych svalov alebo kvôli malému množstvu hormónu testosterónu. U starších zvierat sa častejšie vyskytujú medzistavce a diafragmatická patológia sa prejavuje hlavne v dôsledku traumy..

  Iné typy prietrže môžu vyjsť v dôsledku zápchy alebo nadúvania. Takéto problémy sa častejšie zisťujú u starších mačiek ako u mladých aktívnych mačiek..

  V zriedkavých prípadoch sa zviera narodí s anatomickými vlastnosťami a / alebo abnormálnymi otvormi v dutinách, cez ktoré dochádza k vyčnievaniu orgánov alebo častí orgánov s tvorbou kýly. V zásade sa získali všetky registrované patológie.

  • nesprávne kŕmenie, zlá starostlivosť a šikanovanie vo forme hrboliek alebo nadmerného neprirodzeného stresu;
  • prasknutia bránice, pobrušnice, trieslového prstenca, ich napínanie;
  • atrofia inguinálnej šnúry;
  • zranenia, pády, príliš rýchle behy alebo skoky cez vysoké prekážky;
  • u sučiek, ktoré nesú veľké ovocie, výron väzov maternice;
  • pravidelný prietok močového mechúra (napríklad pri urolitiáze);
  • nadváha (obezita staršia ako 10 rokov je obzvlášť nebezpečná);
  • akákoľvek vnútorná patológia bránice a pobrušnice;
  • nesúlad vnútorných kĺbov po operáciách brucha, perforácia dutín počas operácií, čo v priebehu času vedie k núteniu vnútorných orgánov do otvorov;
  • zrúti sa pri rýchlom behu;
  • choroby kardiovaskulárneho a pľúcneho systému, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak, čo vyvoláva výčnelok vnútorných orgánov a zvýšenie medzikavitálnych otvorov.

  Klasifikácia druhov

  Pupočná prietrž sa líši v závažnosti a môže byť opraviteľná a nenapraviteľná. Prvý typ sa vyznačuje neprítomnosťou bolesti, ľahko sa vracia do pobrušnice s malým tlakom. Ak sa mačiatko prevráti, tak sa prietrž stiahne a žalúdok sa sploští.

  Prečo mačiatko láme fúzy: hlavné dôvody a čo robiť

  Neredukovateľný tubercle spôsobuje bolesť, nepohodlie. Vzdelávanie je horúce, ak sa dotknete, takmer nehybné. V dôsledku zápalového procesu sa vnútorná strana môže postupne zväčšovať..

  Referenčné! Korigovaný sa môže vyvinúť na druhý typ prietrže kvôli nástupu zápalu vo formácii. Okrem toho sa môžu vytvárať zrasty a porušenia.

  Klinický obraz

  Každý z vyššie uvedených typov hernií má charakteristiky toku, podľa ktorých nie je ťažké určiť patológiu. V počiatočnej fáze je prietrž veľmi malá, mäkká, nepostrehnuteľná a prakticky sa neprejavuje. Mačka vedie známy životný štýl a nepociťuje nepohodlie. Ak bola prietrž kýly diagnostikovaná na začiatku choroby, je možné ju napraviť..

  V priebehu vývoja ochorenia sa u mačky môže vyskytnúť hypertermia, slabosť, letargia. Cítiť sa nepríjemne, zviera neustále líza miesto s nádorom. Zarastená kýla sa môže zapáliť.

  Pri porušení čriev sa pozoruje zápcha, strata hmotnosti, dehydratácia. Ak močový mechúr trpí, močenie môže byť nekontrolovateľné a ťažké, objavia sa bolesti brucha.

  Pupočná prietrž je často sprevádzaná zvracaním, poruchami trávenia, bolesťou pri pohmatu brucha..

  Stredná prietrž nespôsobuje zvieraťu žiadne nepríjemnosti, správanie zvieraťa sa nemení. Môžete to zistiť vizuálne: ak vezmete mačku za predné nohy, prietrž vyčnieva.

  Medzistavcová kýla má výrazný klinický obraz. Majiteľ si všimol, že mačka zhoršila koordináciu pohybov. Zviera je menej aktívne, je ťažké chodiť a skákať. V závažných prípadoch môže dôjsť k úplnej alebo čiastočnej paralýze končatín, poškodeniu tkanív miechy a centrálnej paralýze..

  S bránicou prietrže, ktorá sťažuje dýchanie a spôsobuje hladovanie kyslíka, sliznice zvieraťa zmodra. V závažných prípadoch je diagnostikovaný pľúcny edém..

  Diagnóza choroby

  Diagnóza sa vykonáva pomocou externého vyšetrenia. Kýla je vždy viditeľná, vyzerá ako novotvar v pupku. Je potrebné určiť typ choroby. Premiestniteľná hernia je pohyblivá pod tlakom, môže zmiznúť, keď maznáčik zmení svoju polohu. Mačka sa cíti dobre kvôli nedostatku bolesti.

  Nerozpustiteľný sa líši v konvexnom tvare, ktorý sa časom zväčšuje. Je horúce na dotyk a vyvoláva u zvierat veľa nepohodlia..


  Po odstránení kýly

  diagnostika

  Aby sa diagnostikovala patológia, veterinár musí vykonať vizuálne vyšetrenie zvieraťa, hmatové vyšetrenie na prítomnosť alebo neprítomnosť zvierania (s vonkajším výčnelkom nádoru)..

  Ak existuje podozrenie na vnútornú formu hernie charakteristickej pre diafragmatické a medzistavcové patológie, vykonávajú sa také diagnostické testy ako ultrazvuk, MRI, röntgen s kontrastom bária, myelografia. V niektorých prípadoch je predpísaná elektrokardiografia (na sledovanie činnosti srdca).

  Liečba pupočnej kýly u mačky

  Po diagnostikovaní a stanovení presnej diagnózy je potrebné pristúpiť k liečbe kýly u mačky na bruchu..

  Dôležité! Je zakázané skúšať zviera ošetrovať sami bez toho, aby ste sa poradili s lekárom. Nie je možné vykonať tepelné postupy alebo sa snažiť narovnať vyčnievajúce orgány vlastnými rukami.

  Konzervatívne metódy

  Konzervatívna terapia zahŕňa použitie masti, použitie špeciálnej terapeutickej masáže postihnutej oblasti a aplikáciu náplasti na opravu oblasti po redukcii..

  U mačiek sa pri dobrej liečbe môže prietrž uzavrieť o 6 mesiacov. V iných prípadoch konzervatívna liečba nestačí pre starších dospelých.

  Ľudové lieky

  Najúčinnejšou ľudovou metódou je redukcia postihnutej oblasti a jej náplasť. Ďalej používajú plochý hustý predmet, napríklad mincu alebo gombíky, takže fixácia je spoľahlivejšia. U mladého domáceho maznáčika s malou prietržou sa oneskoruje.

  Liečba, prognóza

  Chirurgia je preferovanou liečbou prietrže. Je to celkom jednoduché, odstránenie je možné na ôsmy deň. Obdobie rehabilitácie vo väčšine prípadov prechádza bez komplikácií, zviera sa rýchlo vracia k svojmu obvyklému spôsobu života.

  Na mačku je vhodné nosiť prikrývku, aby nebola schopná olízať švy. Aby sa zabránilo infekcii, ošetrená oblasť by sa mala včas ošetriť dezinfekčným roztokom..

  Ak dôjde k prepusteniu a zápalu stehov, informujte veterinárneho lekára, ktorý s domácim zvieraťom operoval.

  Malé, neuzemnené a nebezpečné útvary spravidla nefungujú. Je to hlavne slabinová prietrž. Je predpísané alternatívne ošetrenie. Veterinár upraví prietrž a potom uloží fixačnú pokrývku, ktorú bude mačka musieť nosiť niekoľko mesiacov (od 1 do 3 na základe individuálneho zdravia mačky)..

  Pri úspešnom postupe sa prietrž lieči. Je však potrebné poznamenať, že tento spôsob nie je celkom vhodný. Majiteľ bude musieť neustále sledovať, aby mačka neodtrhla prikrývky av prípade potreby upravila blokovacie zariadenie.

  Membránová prietrž vyžaduje odlišný prístup k liečbe. V porovnaní s inými typmi novotvarov je operácia komplikovanejšia, zahŕňa otvorenie hrudníka a návrat všetkých nesprávne umiestnených orgánov na miesto..

  Veterinárny lekár šije membránu, potom drží plast, aplikuje špeciálnu sieť alebo svoje vlastné tkanivá. Ak dôjde k porušeniu orgánov, vykoná sa ich resekcia. V počiatočnom štádiu medzistavcovej hernie nie je vylúčená lieková terapia pomocou protizápalových a analgetík..

  Motorická aktivita zvieraťa by mala byť obmedzená. Ak sa operácii nedalo vyhnúť, veterinárny lekár odstráni časť stavca spolu so spadnutým diskom a v novotvarovej zóne. Po operácii bude mačka potrebovať úplný odpočinok. Pri rozsiahlom poškodení miechy je indikovaná eutanázia..

  Prognóza je vo väčšine prípadov priaznivá. Hlavná vec je včasný proces liečby.

  Chirurgický zákrok

  Chirurgická excízia je najradikálnejším spôsobom eliminácie formácie. Na chirurgický zákrok sa používa celková a lokálna anestézia. Veterinár vyberie vhodnú možnosť po vyšetrení zvieraťa.

  Podstatou operácie je rezanie pokožky. Ak je prietrž malá, rez je rovný. Vo veľkých formáciách používajte vreteno. Keď sa tkanivo odlupuje, lekár obnovuje orgány na peritoneum, kde by mali byť.

  Potom znížte vôľu prstenca v blízkosti pupka a pokračujte v šití.

  U mačiek sa chirurgický zákrok môže vykonať vo veku 1 mesiaca alebo neskôr a pre mačky najskôr šesť mesiacov. V závažných prípadoch je možné vykonať operáciu skôr.


  Profylaxia prietrže mačiatka

  Čo určuje cenu?

  Náklady na postup závisia od:

  • Vybraná klinika.
  • Špecifický prípad (komplikovaný alebo nie)
  • Potreba ďalších testov - krv, moč, atď. (ak operácia nevyžaduje naliehavosť)

  Zviera môže tiež stráviť nejaký čas v nemocnici, čo dodáva, že cena má stále určitú sumu.

  Prevencia slabinovej prietrže u mačky

  Medzi hlavné preventívne opatrenia patria:

  • vyvážená strava. Tým sa odstráni zápcha a zlepší sa funkcia čriev;
  • keď sa narodí mačiatko, je dôležité správne preťať pupočnú šnúru;
  • vylúčenie zranení. Je potrebné monitorovať správanie dieťaťa a predchádzať vážnym pádom, modrinám.

  Je ľahšie odhaliť tvorbu v pupočnej oblasti u sphynx mačiek kvôli ich vlastnostiam, konkrétne kvôli nedostatku srsti. Vďaka tomu je jasne viditeľný celý žalúdok. Domáce zvieratá iných plemien sa musia starostlivo cítiť.

  Ak sa nájdu príznaky kýly, oplatí sa navštíviť veterinárneho lekára. Dôležitou podmienkou rýchlej regenerácie je okrem predpísanej liečby aj kompetentná domáca starostlivosť. Potom sa zviera rýchlo zotaví.

  Ako konať doma

  Ak existuje podozrenie na patológiu, je potrebné čo najskôr priviesť mačku na veterinárnu kliniku. Väčšina klinických prípadov prietrží je dobre liečená..

  Nemôžete sa pokúsiť korigovať prietrž sami, dať nejaké lieky. Neskúsené konanie môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia domáceho maznáčika.

  Majiteľ sa musí riadiť pokynmi veterinárneho lekára, poskytnúť mačke najpohodlnejšie životné podmienky, dobrú starostlivosť a vyváženú výživu. Počas niekoľkých dní po operácii je mačka prednostne kŕmená hovädzím vývarom s nízkym obsahom tuku. Ďalej môžete postupne zavádzať šťouchané zemiaky a iné ľahko stráviteľné jedlo..

  Možné komplikácie

  Divergencia švíkov

  Príčiny tejto komplikácie môžu byť rôzne. Rez sa často nelieči, pretože mačka ho neustále olizuje. Keď sa rana uzdraví, zviera sa obáva svrbenia a nepohodlia. Aby sa zmiernil stav, domáce zviera neustále olizuje postihnuté miesto, spôsobuje nové zranenia a poškodzuje materiál na šitie. Ak mačka olizuje šitie, ihneď po operácii si nasaďte prikrývku alebo špeciálny golier.

  Hnisanie a krvácanie

  Odchýlka od normy je rozdelenie krvi z rany.

  Počas prvých 2 až 3 dní po sterilizácii môže rana trochu krvácať. Po každom ošetrení by však mal byť stav rezu lepší. Zvyčajne je miesto resekcie suché, prirodzenej farby, bez podozrivého zápachu. Nadmerné krvácanie je často dôsledkom nedostatočnej koagulácie maternice a neprofesionálnych manipulácií chirurga. Zápal a hnis v mieste rezu naznačujú infekciu. Táto komplikácia sa často vyskytuje, ak mačka olízla ranu alebo ak jej vlastník nevenoval dostatočnú pozornosť ošetreniu..

  Iné dôsledky

  Ak je rez narezaný zle, granulačné tkanivo často začína rásť, vďaka čomu sa v mieste resekcie tvoria kužele a adhézie. Ak zvieraťu neprináša nepríjemné pocity, nie je predpísaná špeciálna liečba, po 1-2 mesiacoch sa formácia zvyčajne sama osebe stratí. Nebezpečnou komplikáciou po sterilizácii je prietrž, pri ktorej vnútorné orgány vypadávajú z brušnej dutiny. Mačky niekedy kvôli negatívnym účinkom anestézie, bolesti a nepohodlia odmietajú jesť a piť. V takom prípade sa vyžaduje kvapkadlo na údržbu a nepretržité sledovanie lekárom.

  Ako spracovať?

  Starostlivosť o stehy začína odstránením krížovej kosti, krvných častíc a vlny okolo rany. Bavlnená vložka je navlhčená peroxidom vodíka a potom sú poškodené oblasti jemne utreté. Po aplikácii antiseptickej masti by rana mala byť ošetrená jódom alebo brilantnou zelenou. Zakaždým počas spracovania je dôležité starostlivo vyšetriť samotný rez a kožu okolo neho. Za normálnych okolností by ste mali mať prišitý rez suchý, malý, okolitá pokožka musí vyzerať prirodzene, akékoľvek sčervenanie a iné zmeny by nemali chýbať. Aby mačka ranu nelízala, hneď po všetkých manipuláciách sa na ňu položí čistá prikrývka.


  Úlohu pre majiteľa veľmi uľahčí špeciálny obojok pre zvieratá..

  Niekedy sa stáva, že mačka neumožňuje spracovanie švu. V tejto situácii existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť:

  • Pred zákrokom podávajte sedatíva pre domáce zvieratá predpísané veterinárnym lekárom.
  • Použite špeciálny golier, ktorý nedovolí zvieraťu zraniť majiteľa.
  • Pri silnej agresii nezostáva nič iné, len mačka prekrútiť a potom pristúpiť k vyšetreniu a ošetreniu rany..

  Kým sa rana uzdravuje, môže zvieraťu svrbieť a priniesť nepohodlie. Zviera začne lízať toto miesto, ale pre mačku po sterilizácii sú takéto akcie nežiaduce. Aby domáce zviera nevylízalo šev, odporúča sa na ňom nosiť prikrývku alebo špeciálny golier.

  prevencia

  Je zrejmé, že prevencia vrodených prietrží je problematická, ale predchádzanie objaveniu sa triesloviny alebo perinea je celkom realistické. Ak to chcete urobiť, musíte:

  • monitorovať normálne fungovanie čreva organizovaním správnej výživy,
  • vyhnúť sa problémom s genitourinárnym systémom,
  • chráňte zviera pred pádmi,
  • nezabudnite pravidelne vykonávať veterinárne vyšetrenia.

  Autor článku: Marina Nikolaevna Chuprina, veterinár, parazitológ

  Dokonca aj s nepriaznivým dedičstvom sa dá vyhnúť vývoju pupočnej kýly. Okrem toho je možné s náležitou starostlivosťou niekedy aj spontánne vyliečiť vytvorenú malú prietrž..

  Najskôr, hneď po narodení detí, sa oplatí ukázať ich veterinárnemu lekárovi, ktorý posúdi riziko rozvoja patológie a prípadne predpíše masírovanie brucha a fixáciu šnúry pomocou bandáže. Tieto akcie často stačia.

  Neskôr, keď sa životný štýl dojčiat stáva aktívnejším, je potrebné starostlivo monitorovať, či sa brušná stena nepreťažuje: venujte osobitnú pozornosť strave, aby nedošlo k zápche alebo hnačke..

  Druhy kýly

  Povaha výskytu je rozdelená na vrodenú a získanú.

  Na mieste na tele zvieraťa sa rozlišujú tieto typy:

  • Membrána - orgány z brušnej dutiny sú premiestnené do hrudníka. Najčastejšie má taká kýla traumatickú povahu. Sú charakteristické vývojom dýchavičnosti, letargie a apatie u mačky. Existuje riziko pľúcneho edému..
  • Medzistavcové - posunutie a stlačenie medzistavcového disku. Je charakteristická pre starších jednotlivcov. Najčastejšie sa lokalizovali v lumbosakrálnom regióne. Mačka je narušená koordináciou pohybov, nemôže vyliezť na schody. Táto prietrž môže viesť k atrofii svalov a čiastočnej alebo úplnej paralýze..
  • Perineálne - najnebezpečnejší, ale vzácny typ. Keď orgány spadnú do hrudnej oblasti, nastane kompresia srdca a pľúc, čo komplikuje ich normálne fungovanie. Bez operácie rýchlo vedie k smrti domáceho maznáčika.
  • Pupočníkový - vytvorený pri prolase brušnej dutiny vláknitým prstencom. Najčastejšie má vrodenú povahu. Vizuálne a pri pohmate sa vníma ako mäkká guľa na bruchu zvieraťa. V počiatočných fázach, ak je formácia malá, je ľahko nastaviteľná. V ťažkých prípadoch to však môže viesť k významnému prolapsu vnútorných orgánov a nekróze tkanív..
  • Inguinal - štípanie spermatickej šnúry pri jej vypadnutí u mužov (vrodené alebo po kastrácii), prolaps maternice alebo vajcovodov - u žien. V druhom prípade je vyvolaný pôrodom, sterilizáciou, plynatosťou. Zvyčajne navonok a v správaní domáceho maznáčika nespôsobuje úzkosť, ale môže viesť k vážnym následkom až do neplodnosti a smrti zvieraťa..
  • Perineálne - častejšie u žien - prolaps močového mechúra medzi maternicou a konečníkom, u mačiek - časť pobrušnice medzi močovým mechúrom a konečníkom. Zvyčajne má pooperačný charakter, nie je bolestivé a ľahko sa eliminuje nechirurgickým spôsobom.

  Výsledok života zvieraťa, ak sa nelieči

  Riziko komplikácií chirurgickej patológie porušením herniového obsahu u domácich mačiek je veľmi vysoké. V tomto prípade dochádza k porušeniu krvného zásobovania a výživy vysídlených vnútorných orgánov. Ak sú poškodené črevné slučky, u mačky sa rýchlo rozvíja nekróza tkaniva, je narušená priechodnosť čreva, dochádza k intoxikácii.

  V prípade, že dôjde k porušeniu obsahu hernálnej dutiny, počíta sa počet minút a hodín. Pravdepodobnosť smrti zvieraťa predovšetkým následkom bolesti. Nemenej nebezpečné sú procesy nekrózy, silná intoxikácia tela, rozvoj sepsy. V tomto ohľade by sa zviera, ktoré má najmenšiu známku porušenia prietrže, malo bezodkladne previesť do špecializovanej inštitúcie.

  Čo robiť po operácii: rehabilitácia a starostlivosť

  Čo by mal vlastník robiť? Ak sa zviera vzdiali od anestézie (a to trvá až päť alebo viac hodín), mali by ste ho trochu vypiť zo striekačky (nie viac ako 10 ml vody). Mačka musí byť umiestnená v miestnosti bez prievanu izolovanej od ostatných domácich miláčikov.

  Pooperačné rany (ako zviera samotné) si, samozrejme, vyžadujú starostlivosť. Majiteľ zvieraťa nebude musieť robiť nič zvlášť zložité:

  • Je nevyhnutné chytiť sa chirurgickej prikrývky! Toto nekomplikované zariadenie zabraňuje olizovaniu a česaniu chirurgického švu (čo nevyhnutne vedie k vzniku komplikácií, vrátane hnisavého zápalu). Keď je znečistené, je potrebné ho zmeniť, najmenej však raz denne.
  • Počas prvého týždňa musíte šev spracovať raz denne. Na tento účel sa používajú miramistín, levomecol a chlórhexidín..
  • Je potrebné zabezpečiť, aby prevádzkované domáce zviera nepôsobilo ako veverička, neustále sa hrá a skákalo. Aby jej telo vydržalo fyzickú aktivitu bez následkov, bude to trvať najmenej týždeň. V opačnom prípade sa šijací materiál môže ľahko rozpadnúť (čo je plné novej kýly alebo niečoho horšieho).
  • Počas prvých štyroch dní by mačka mala byť kŕmená nasýteným kuracím mäsom, z času na čas ho ochutiť mäsom a zeleninovým pyré (z detskej výživy). Je to potrebné, aby sa po dvoch operáciách nepreťažilo tráviace ústrojenstvo oslabeného.

  Druhy chirurgie

  Je potrebné povedať, že existuje veľa druhov chorôb, pri ktorých je potrebný chirurgický zákrok. Označte najzákladnejšie:

  • patologický (komplikovaný) pôrod;
  • kastrácia a sterilizácia, uretrostómia a cystotómia;
  • šitie rán v dôsledku boja;
  • úľava a amputácia;
  • rôzne typy novotvarov atď..

  Príprava psa na chirurgický zákrok

  Operácia pre psa

  - Toto je vážna rana pre telo. Pred rozhodnutím o potrebe veterinárneho lekára sa preto musí veterinárny lekár ubezpečiť, že neexistujú žiadne alternatívne možnosti. Za týmto účelom sa vykonáva dôkladné vyšetrenie a analýza plotov..

  Veľa záleží na majiteľovi domáceho maznáčika

  Je dôležité pochopiť, že pôrod, ktorý sa koná pod dohľadom špecialistu, je jednou zo záruk, že potomstvo bude zdravé, včasné ošetrenie a zranenie rany umožní začiatok infekcie, čo bude mať vážne následky.

  Zavolajte na kliniku a my sa postaráme o to, aby bol pes zdravý!

  Chirurgický zákrok bude pre vášho domáceho maznáčika efektívnejší a bezbolestnejší, ak ho správne pripravíte na operáciu. 12 hodín pred začiatkom operácie musí pes prestať kŕmiť. Neodporúča sa piť vodu, pretože anestézia môže spôsobiť vedľajšie účinky: dýchavičnosť a zvracanie..

  Ak sa u vášho psa vyskytli komplikácie pri opustení anestézie, informujte svojho lekára. Taktiež vopred informujte veterinárneho lekára o liekoch, ktoré váš pes užíva. Možno to bude potrebné zastaviť nejaký čas pred operáciou..

  Starostlivosť o domáce zvieratá a zotavenie po operácii

  Spravidla platí, že čím mladší pes, tým ľahšie sa dostane z anestézie.

  Keď sú pohyby domáceho maznáčika sebavedomé a vedomé, je dôležité starať sa o svoje pohodlie a pokoj. Je dôležité obmedziť fyzickú aktivitu a upraviť stravu podľa odporúčaní veterinárneho lekára

  Starostlivosť o psa po operácii sa začína meraním teploty. V prípade horúčky je potrebné dôkladne vyšetriť šev, či nedošlo k rozvoju zápalu alebo iných komplikácií

  Ak spozorujete sčervenanie a opuch - je dôležité čo najskôr sa poradiť s lekárom

  Čo je to za ranu?

  Kus po sterilizácii v blízkosti stehu je v skutočnosti kýla. Iba odborník ju môže odlíšiť od nádoru dotykom, pre nevedomého človeka sú všetky hrče pod kožou rovnaké. Na rozdiel od nádoru, prietrž je výčnelok tkanív, podobný vaku.

  Pooperačná prietrž je tvorená kožnými tkanivami okolo stehu v prípade dlhodobého poškodenia vnútorných alebo vonkajších okrajov rany. Zvyčajne sa to stáva pri nesprávnom zošívaní alebo zlej kvalite zošívacieho materiálu: v dôsledku toho sú okraje rany neustále poškodené alebo sa švíka rozbieha. Nedostatočná starostlivosť o ranu môže byť tiež príčinou pooperačnej kýly: nepresná liečba, infekcia, nedostatok prikrývok.

  Vonkajšie švy mačiek sa zriedka líšia, pretože pokožka tohto zvieraťa sa rýchlo regeneruje. Vnútorné stehy sa hoja pomalšie a sú to tie, ktoré tvoria otvor herniálneho vaku, kde môžu vnútorné orgány po sterilizácii vypadnúť, zvyčajne sú to časti čreva..

  Hernálna pečať nie je sprevádzaná silnou bolesťou, ak nedochádza k stlačeniu vnútorného orgánu - k tomu dôjde iba v pokročilých prípadoch. Herniová formácia je tiež na dotyk mäkká, zmizne aj pri miernom tlaku. Nie sú žiadne známky zápalového procesu: teplota alebo horúca pokožka okolo pečate, príznaky hnisavého obsahu, začervenanie kože.

  zápcha

  V prípade, že je všetko čisté a podnos pre mačku je stále prázdny, mali by ste venovať pozornosť správaniu a celkovému stavu domáceho maznáčika. Zápcha u mačiek po operácii môže spôsobiť veľmi silnú bolesť. Mačka zaujme polohu charakteristickú pre príznaky zápchy: zviera kričí potupne, chvost chvenie. V prípade zápchy po operácii bez konzultácie s lekárom by ste nemali používať preháňadlá. Pri zápche môžete pomôcť, ak dáte zvieraťu jednu polievkovú lyžicu tekutého parafínu.

  Je pozoruhodne absorbovaný v tele a nepoškodzuje celkový stav zvieraťa vôbec. Pri zápche po operácii sa tento liek môže podávať trikrát denne. Je potrebné vziať injekčnú striekačku bez ihly a vstreknúť hmotu na mačací tvár. Ak zápcha po dni nezmizne, určite zavolajte veterinárneho lekára. Skúsený špecialista po vyšetrení a rádiografii, ultrazvuk, bude schopný povedať, ako liečiť zápchu mačky po sterilizácii.

  Niekedy obyčajný klystír môže pomôcť mačke viac ako preháňadlo pri zápche. Takúto manipuláciu by však mal vykonávať lekár. Vo väčšine prípadov možno zápchu po sterilizácii odstrániť vytvorením špeciálnej diéty a predpísaním zmäkčovadiel.

  Terapeutická terapia

  Liečba je rozdelená na dva typy: konzervatívny a operatívny. Prvá možnosť je ideálna pre prípady, keď kýla je mierne vyčnievajúca a štípanie úplne chýba. Najčastejšie sa bez chirurgického zákroku vylučujú ingvinálne formy choroby. Pri tomto spôsobe liečby mačka nosí odťahovú prikrývku, ktorú bude musieť nosiť niekoľko mesiacov v rade a vydutie pred ňou stanoví lekár. Defekt brucha je v tomto prípade schopný liečiť sa nezávisle.

  Ak veterinárny lekár po stanovení diagnózy zistí, že konzervatívna liečba neprinesie pozitívny výsledok, bude potrebná hernia. Okrem toho sa operácia vykonáva bez toho, aby došlo k jej zovretiu podľa tejto schémy: vyčnievajúci orgán je nastavený a rana je zošitá. A pri stlačení podľa tohto: hernia taška je úplne vyrezaná spolu s tými vnútornými orgánmi, ktoré boli v nej uchytené..

  Zvláštnu pozornosť si zasluhujú bráničné a medzistavcové formy prietrže. V prvom prípade lekár otvorí hruď zvieraťa a orgány, ktoré sú do nej vtiahnuté, sú zasunuté späť do brušnej dutiny. Potom je bránica šitá, ale predtým lekár vykoná plastickú operáciu aplikáciou špeciálnej sieťky na túto časť tela mačky alebo pomocou priľahlých tkanív. Ak sú orgány poškodené, pripravte sa na to, že bude potrebná ich resekcia. Je dôležité, aby majitelia pochopili, že mačka bude musieť po operácii starostlivo sledovať. Pomôže to zabrániť kolapsu pľúc alebo krvnému obehu v hrudnej kosti..

  V prípade medzistavcových hernií v skorých štádiách je možná medikácia. Účinne sa osvedčili tak steroidné (prednizolónové), ako aj nesteroidné (Rimadil) lieky. Upozorňujeme, že po dobu 1 až 2 mesiacov budete musieť dodržiavať obmedzenia pohybu fúzaného domáceho maznáčika. Ak sa choroba objavila neskoro, chirurgicky sa odstráni vyzrážaný disk a časť stavcov v mieste lokalizácie patológie. Po operácii bude zviera vyčerpané, takže mu budú predpísané cykly vitamínov a úplný odpočinok. Bohužiaľ, ale táto prietrž v neskorších fázach je nevyliečiteľná. Aby ste mačku nemučili, lekár vám odporučí používať eutanáziu.

  Príznaky prietrže

  V závislosti od umiestnenia a objemu prietrže sa môžu vyskytnúť rôzne príznaky. Ak sa kýla vytvorená niekde v brušnej dutine, potom to vedie k vytvoreniu výčnelku v mieste hrudného prstenca so stratou omentum alebo orgánov brušnej dutiny. Ak dôjde k porušeniu orgánov, môžu sa vyskytnúť príznaky črevnej obštrukcie - silné zvracanie, letargia, odmietnutie jesť. Pri perineálnej hernii sa pozorujú príznaky spomaleného pohybu čriev. Utrpená prietrž je spravidla sprevádzaná bolesťou a opuchom, sčervenaním a niekedy aj nekrózou herniového vaku..

  Ak dôjde k bráničnej hernii, potom sa neobjavia žiadne vonkajšie výčnelky, ale v dôsledku kompresie pľúc orgánmi orgánov v brušnej dutine sa často vyskytuje respiračné zlyhanie sprevádzané dýchavičnosťou, v závažných prípadoch cyanóza slizníc. Ak sú zúžené črevá, môžu byť sprevádzané príznakmi črevnej obštrukcie.

  Medzistavcové prietrže spôsobujú kompresiu (kompresiu) miechy, ktorá je anatomicky umiestnená nad chrbticou a pôsobí ako vodič nervových impulzov z mozgu do orgánov pohybu a vnútorných orgánov. Preto v prípade vývoja medzistavcovej prietrže môže motorická funkcia končatín v tele trpieť až do úplného ochrnutia..

  Prevencia ochorenia

  Preventívne opatrenia na zabránenie výskytu prietrže u mačkaného domáceho maznáčika sú pri realizácii pomerne jednoduché. Tie obsahujú:

  1. Rýchla reakcia na problémy s trávením a pohybmi čriev.
  2. Chovatelia čistokrvných mačiek by mali obmedziť počet párení a narodení svojich domácich miláčikov.
  3. Majiteľom žijúcim v horných poschodiach sa neodporúča dovoliť, aby zviera spalo na parapete alebo sa voľne pohybovalo pozdĺž rímsy. Snažte sa zbytočne neotvárať okná a balkóny, aj keď mačky a zdatní predstavitelia fauny často nepočítajú svoju silu a spadnú.
  4. Postupujte podľa potravy mačky, obohatte ju o vitamíny a minerály.
  5. Vyhnite sa zbytočne intenzívnemu cvičeniu domáceho maznáčika.

  Kýla je závažné ochorenie, ktoré ho môže zmrzačiť a zabiť, ak majiteľ nebude dbať na zdravie svojho zvieraťa. Aby sa predišlo patológii, pomôže vám niekoľko vyššie uvedených odporúčaní, ako aj plánované vyšetrenia u veterinárneho lekára najmenej raz mesačne..

  Popáleniny a úraz elektrickým prúdom pre mačky

  Niekedy môžu mačky po hraní spadnúť do horúcej rúry alebo naliať nádobu s vriacou vodou. Samozrejme, nemôže to zvládnuť bez popálenín. V miernych formách sa pozoruje začervenanie kože a výskyt pľuzgierov. Chlad aplikovaný na poškodenú oblasť je tu dobrý. Vo vážnejších prípadoch môže dôjsť k vypadávaniu vlasov, zviera zažije silnú bolesť, pokožka stráca svoju prirodzenú farbu, zafarbí.

  Stáva sa, že mačka okuluje po elektrickom vodiči, čo nevyhnutne vedie k úrazu elektrickým prúdom. Ak k tomu dôjde, v žiadnom prípade by ste nemali domáceho maznáčika vziať do rúk a všeobecne sa ho dotýkať, kým sa nevypne prúd a zásuvky nevypnú. Po vypnutí elektriny je potrebné skontrolovať, či srdce mačky funguje. To je možné zistiť hmatom dolnej časti hrudníka za ľavú prednú labku. Ak domáce zviera mdloby, musí sa bezodkladne previesť do veterinárnej nemocnice.

  Domáce zviera niekedy po miernom zásahu elektrickým prúdom nestráca vedomie a udržuje si dobré zdravie, ale aj v tomto prípade musí mačku vyšetriť špecialista. V dôsledku úrazu elektrickým prúdom sa často vyskytujú popáleniny na ústnej sliznici.

  príčiny

  Existujú tri kategórie príčin tejto patológie..

  • Dedičná predispozícia: pomerne často neexistujú žiadne iné dôvody pre nesprávne vytvorenie pupočného prstenca. Ale v rodokmeni mačiatka nájdete podobné problémy.

 • Vrodená patológia je menej častá a je spojená s abnormálnou pomalou tvorbou svalov a väzov brušnej tlače počas vývoja plodu..
 • Traumatická povaha je najbežnejšou príčinou. Môže to byť poranenie pri narodení, nadmerný tlak v čreve na brušnú stenu so zápchou alebo zvracaním. Najčastejšie sa však pupočná kýla u mačiatka vytvára v dôsledku neopatrného alebo predčasného odrezávania pupočnej šnúry. Alebo to robí matka príliš náhle a pupočníková šnúra je roztrhaná a nie je brúsená zubami. Alebo v čase rezania pupočnej šnúry pupočníkový krúžok nie je úplne uzavretý.
 • Umbilikálna šnúra, ktorá slúži ako zdroj výživy pre mačiatko počas vývoja plodu, je pripevnená na žalúdok dieťaťa prostredníctvom pupočníka. Počas pôrodu sa pupočníkový krúžok zužuje av čase rezania pupočníkovej šnúry sa úplne uzavrie. V ideálnom prípade sa všetko stane presne takto a bruško dieťaťa vyzerá úplne naplocho, keď vyschnutá pupočná šnúra odpadne.

  Kýla je široký pojem, ktorý predpokladá premiestnenie orgánu do novovytvorenej oblasti. V prípade pupočnej kýly sa v peritoneum mačiatka vytvorí malá diera - herniálna brána, do ktorej sa extruduje brušná membrána a spolu s ňou aj časť akéhokoľvek orgánu nachádzajúceho sa v dutine - fragment čreva, maternice, močového mechúra..

  Rozsah prietrže závisí od svalového tonusu pupočného prstenca, ako je vidieť na fotografii, patológia môže byť zanedbateľná alebo dosiahnuť pôsobivú veľkosť. Kýlová brána je oslabený svalový kruh, ktorý by sa mal uzavrieť, avšak ak už došlo k preniknutiu orgánu, môže nastať opačný proces..

  Ako ukazuje prax, pupočná kýla u novonarodeného mačiatka je dedičným faktorom, ktorý nezávisí od priebehu pôrodu, presnosti mačky alebo chovateľa. Ak sa prietrž objaví v prvom mesiaci života, je to kvôli slabosti pupočného prstenca v kombinácii s provokujúcim faktorom - zvýšený tlak na brušnú stenu, prejedanie sa, trauma, plynatosť, tráviace ťažkosti..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Kýla krčnej chrbtice je vážna patológia, ktorá hrozí stratou výkonnosti. Cervikálna kýla je jednou z mála chorôb, predstavuje menej ako 10%, ktoré majú patológiu na chrbtici.
  Kýla medzistavcových platničiek je patológia, ktorá spôsobuje deformáciu stavcov. Toto ochorenie najčastejšie postihuje bedrovú oblasť. Podobné procesy v chrbtici môžu byť liečené rôznymi metódami, od tabliet a injekcií po lieky na vonkajšie použitie..
  Umbilikálna hernia je výstupok v oblasti pupočného prstenca s veľkosťou od 1 do 20 cm alebo viac, ktorý obsahuje vnútorné orgány (črevá, veľké omentum peritoneum).