loader

Hlavná

Späť

Pupočná prietrž v mačiatku

Akákoľvek kýla, bez ohľadu na jej umiestnenie, je vyčnievanie (čiastočná strata) vnútorných orgánov pod kožou cez prirodzené alebo novovytvorené diery (pretrhnutie svalov, seróznych membrán, atď.). V prípade pupočnej kýly u mačiatka sa črevné slučky cez zle vytvorenú pupočnú šnúru vypuknú..

Klasifikácia druhov

Skutočnosť, že vydutie sa môže vytvoriť kdekoľvek, už bola uvedená vyššie. V mieste lokalizácie na bruchu je obvyklé deliť kýly:

 • na pupočníku - v pupku sa vytvára vydutie;
 • inguinálny - vyskytuje sa medzi poslednými bradavkami a ochlpením;
 • v oblasti medzi močovým mechúrom a konečníkom sú tvorené bičíky alebo perinea;
 • bočné.

Z hľadiska závažnosti môže byť „opuch“ odstrániteľný a opraviteľný. Názvy nie sú náhodné a plne odrážajú povahu patológie:

 • Zvyčajne opraviteľné hrče sa vyznačujú bezbolestnosťou a pri stlačení sa celkom ľahko dostanú do brušnej dutiny. Okrem toho sa pri zatlačení mačiatka na chrbte nezávisle zatiahnu - žalúdok sa vyhladí bez zbytočnej úľavy..
 • V prípade nezvratných prietrží je domáce zviera bolestivé a nepohodlné a „neoplazma“ je neaktívna, horúca na dotyk a má tendenciu zväčšovať sa v dôsledku vyvíjajúcich sa zápalových reakcií, najmä ak dôjde k porušeniu.

Vystužená prietrž sa môže zmeniť na neobnoviteľnú na pozadí vyvíjajúceho sa zápalového procesu vo vnútri herniálneho vaku alebo pri tvorbe adhézií, štípania počas ostrých skokov alebo neúspešných pádov..

príčiny

Hlavné príčiny pupočnej kýly u mačiatka sú iba dve:

 • vrodená patológia vnútromaternicovej tvorby pupočného kruhu, keď sú väzivá a svaly tlače príliš slabé na to, aby udržali vnútorné orgány na mieste;
 • alebo nesprávnym hryzením pupočnej šnúry mamičkou mačkou.

Pri vývoji hrá dôležitú úlohu dedičný faktor: ak rodičia trpia takouto patológiou, potomok bude s najväčšou pravdepodobnosťou pozorovať to isté..

Faktory, ktoré môžu ovplyvniť tvorbu prietrže:

 • poranenie pri narodení;
 • príliš veľký tlak z vnútorných orgánov na steny brucha, čo sa často pozoruje pri zápche alebo zvracaní.

príznaky

V pupkovej oblasti sa nachádza pupočná kýla. Je mäkká na dotyk, bezbolestná a mobilná. S miernym stupňom „opuchu“ je vidieť na bruchu mačiatka až po tesnom občerstvení.

V závažných prípadoch môže dôjsť k porušeniu obsahu herniálneho vaku, v tomto prípade:

 • narušený prísun krvi do orgánov;
 • bunky začínajú odumierať;
 • rozvíja sa nekróza a zápal;
 • vydutie sa zväčšuje a nedá sa zmenšiť.

Ak sa neposkytne včasná pomoc, choroba sa môže skončiť smrťou dieťaťa.

liečba

Terapeutické opatrenia závisia od závažnosti procesu. Avšak iba veterinár by mal vyhodnotiť jeho stupeň - v tejto veci nie je miesto pre amatérsku činnosť.

Spravidla to môžete urobiť s malými opraviteľnými prietržami uložením špeciálneho obväzu, ktorý pomôže udržať orgány na svojom mieste. Nevýhodou tohto ošetrenia je trvanie nosenia prikrývok (aspoň mesiac) a vzhľadom na hravosť niektorých detí sa musí neustále opravovať..

Bandáž sa aplikuje nasledovne:

 • domáce zviera leží na chrbte na kolenách;
 • okolo „hrbole“ strihajú, ale neholia si vlasy;
 • jemne zatlačte opuch smerom dovnútra;
 • dajte na vrchol malé gombíky alebo mince;
 • pripevnite kríž na kríž lepiacou omietkou;
 • čas od času skontrolujte av prípade potreby upravte obväz.

Pri nezvratných, obmedzených prietržoch je konzervatívna terapia nepraktická a musíte sa uchýliť k chirurgickému vyrezaniu herniálneho vaku a zúženiu herniálneho krúžku. Operácia je pomerne jednoduchá a spravidla sa uskutočňuje bez akýchkoľvek zvláštnych komplikácií za predpokladu, že sa budú dodržiavať všetky odporúčania veterinárneho lekára..

Všeobecne platí, že mnohí odborníci sa domnievajú, že bez ohľadu na veľkosť pupočnej kýly bude najlepším riešením operácia, pretože aj menšie „vaky“ majú tendenciu rásť. V tomto prípade sú samice operované najskôr po šiestich mesiacoch, zatiaľ čo samce môžu byť z hrče odstránené už o mesiac a pol. Ošetrujúci lekár by sa však mal vždy rozhodnúť po vyšetrení a pozorovaní dynamiky choroby, takže je lepšie riadiť sa jeho radami a odporúčaniami.

Kýla u dospelých mačiek

tanínová

Častejšie sa nájde slabina prietrže, ktorá je u žien diagnostikovaná spravidla. Predpokladá sa, že zažívacie problémy vyvolávajú jeho výskyt, keď zviera trpí nadúvaním alebo zápchou. Ďalšie prispievajúce faktory:

 • ťažká práca;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • problémy s močením;
 • zranenia
 • operácia brucha.

Tento typ patológie neohrozuje život ani zdravie domáceho maznáčika, pretože omentum (subkutánny tuk) najčastejšie vstupuje do subkutánneho tkaniva. Liečba nie je potrebná, ale vydutie musí byť neustále monitorované av prípade zhoršenia stavu okamžite vyhľadajte pomoc veterinárneho lekára..

Vo veľmi zriedkavých prípadoch vystupujú cez herniálny prstenec vnútorné orgány, najmä maternica. V tomto prípade je výstupok mäkká, huňatá guľa tesne pod pupkom, ktorá sa ľahko tlačí dozadu. Je lepšie prevádzkovať takú prietrž, aby sa zabránilo zovretiu a tvorbe adhézií. Odklad návštevy veterinárneho lekára na neskôr sa oplatí, pretože zápalový proces skôr alebo neskôr povedie k neplodnosti v dôsledku nekrózy zadržanej maternice..

Operáciu na vyrezanie slabinovej prietrže nie je možné klasifikovať ako jednoduchú - existuje veľká artéria a veľa životne dôležitých nervových kmeňov. Riziko komplikácií sa zvyšuje, ak vydutá „guľa“ dosiahla pôsobivú veľkosť.

rozkrok

Vyskytuje sa hlavne u kastrátových mačiek pokročilého veku. Dôvodom sú nedostatočne rozvinuté svalové svaly. V herniálnom krúžku sa môže objaviť časť močového mechúra a slučka čreva.

Patológia pri klinických prejavoch pripomína zápal paranálnych žliaz, a preto by sa pri stanovení diagnózy mala vykonať dôkladná diferenciálna diagnostika. U mačiek je perineálna kýla spravidla bezbolestná (ak nedôjde k jej porušeniu), môže narásť do obrovských rozmerov. Najdôležitejšou charakteristickou črtou je však toto: keď je zviera postavené zvisle a jeho labky dole, jeho vydutie je výrazne menšie. Iba chirurgické ošetrenie.

U mačiek (v zmysle samíc) sa vyskytuje perineálna prietrž, častejšie po sterilizácii. Vyskytuje sa pri nesprávnom použití pooperačného stehu alebo v prípade predčasnej resorpcie nití. Zaoberá sa znížením vnútorných orgánov a zavedením nového švu.

prevencia

Nie je zvlášť možné bojovať proti pupočníkovým kýlam, najmä ak sú vrodené, pretože nereálne ovplyvňuje vnútromaternicový vývoj. Jediná rada, ktorú experti dávajú, nie je nechať mačky, ktoré v detstve trpia pupočníkovým výbežkom.

Pokiaľ ide o ostatné druhy kýly, prevencia sa obmedzuje iba na udržanie celkového zdravia zvieraťa:

 • organizácia správnej a vyváženej výživy, aby nedošlo k problémom s trávením;
 • monitorovať stav genitourinárneho systému;
 • Pravidelne vykonávajte preventívne prehliadky zvieraťa odborníkom, ktorý vám umožní všimnúť si zmeny v skorých štádiách.

Pupočná prietrž u mačiatok - príčiny a liečba

Lyudmila Vapnyarchuk • 8. 12. 2017

Počas tehotenstva mačiatko v lone dostáva všetky potrebné látky cez pupočnú šnúru, ale po narodení sa vlákno spájajúce matku a dieťa zlomí. V prvých dňoch po narodení je domáce zviera zraniteľné a namiesto bývalej pupočnej šnúry sa vo svalovom tkanive vytvorí pupočníkový krúžok, ktorý by sa mal čoskoro uzavrieť. Sú chvíle, keď sa svalový kruh nezatvorí a vnútorné orgány nie sú chránené svalovým rámom.

Pupočná prietrž u mačiatka môže spôsobiť komplikácie, napríklad prolaps časti čriev, maternice alebo močového mechúra..

Príčiny pupočnej kýly u mačiatka

 • Dedičnosť. Je charakteristická pre čistokrvné mačky, v ktorých sa podobné prípady vyskytli aj v rodokmeni. Toto je najbežnejšia príčina pupočnej kýly u mačiatka..
 • vrodený Môže sa vyskytnúť v rozpore s embryogenézou, nepriaznivými účinkami na matku počas tehotenstva.
 • Traumatické zranenia. Napríklad pri nesprávnom poranení, napríklad pri nesprávnom ohryzovaní pupočnej šnúry: mačka ho pritiahla nepresne a trhala alebo brúsila skoro. Svalový krúžok je poškodený a utiahnutie je narušené. Poškodenie môže byť menšie a nedá sa vizuálne opraviť, potom sa zistí iba hmatom. Zápcha, plyn a zvracanie môžu spôsobiť predĺženie pupočného prstenca a stratu vnútorných orgánov za svalový rámec..

Známky a príznaky pupočnej kýly

Charakteristickým rysom pupočnej kýly u novonarodeného mačiatka bude opuch v oblasti pupka vo forme vydutého kužeľa. Pri chôdzi sa často môže objaviť hrudka a pri ležaní zmizne.

Pupočná prietrž môže byť dvoch typov:

 • Opraviteľný. Úspešný scenár, v ktorom sa patológia ľahko lieči a nespôsobuje nepohodlie u zvierat. Pri miernom tlaku hernia zmizne.
 • Nesnížitelný. Akýkoľvek mierny účinok na opuch zvieraťa spôsobí bolesť a odolnosť.

Ak je podozrenie na herniu, mali by ste sa obrátiť na svojho veterinárneho lekára kvôli diagnostike a liečbe..

Príznaky naliehavej lekárskej starostlivosti

 • zvýšenie teploty;
 • nepokojné správanie;
 • domáce zviera nemôže ísť na záchod, pokúša sa, ale bez výsledku;
 • zviera kričí, akoby malo silnú bolesť;
 • tkanivo okolo prietrže je zapálené;
 • zväčšuje sa opuch.

Príznaky môžu naznačovať štiepenie vnútorných orgánov. Komplikácie sa môžu vyvíjať rýchlo až do smrti mačiatka.

Liečba pupočníkovej hernie

Pri výbere metódy liečby pupočnej kýly u mačiatka je potrebné posúdiť závažnosť patológie, a to môže vykonať iba špecialista. Ak je poškodenie menšie, bez štípania vnútorných orgánov, môžete robiť ľudové lieky a konzervatívnu liečbu.

Ak sa patológia dotkla orgánov, je potrebná operácia. Poďme zistiť, ako zaobchádzať so zvieraťom v každom prípade..

Ľudové lieky

Umbilická hernia v mačiatku je malá a neprináša úzkosť - je potrebné navštíviť lekára a potvrdiť diagnózu, pretože iné patológie môžu byť sprevádzané podobnými príznakmi.

Z ľudových liečivých prostriedkov je populárna redukcia prietrže a priľnavosť náplasti s hustým plochým predmetom. Často používajú mince a gombíky. Ak je prietrž malá, môže ju ťahať sama.

Zaujímavou metódou liečby je vtieranie alkoholu do pupočného prstenca, aby sa vytvoril umelý zápal a stimuloval sa nadmerný rast. Procedúru vykonáva iba veterinárny lekár.

Chirurgický zákrok

Operácia je indikovaná, ak je pupočná kýla u mačiatka veľká a nedá sa opraviť. Počas vyšetrenia lekár určí potrebu chirurgického zákroku. Je to povinné pri porušení čriev alebo iných vnútorných orgánov..

Odstránenie pupočnej kýly u mačiatka sa vykonáva na klinike v celkovej anestézii. V priebehu zákroku veterinárny lekár urobí rez na koži, upraví spadnutý orgán, odstráni poškodené oblasti, ušije pupočníkový krúžok a zošije kožu..

Domáce zviera je nasadené na prikrývku a je prepustené domov. Do 10 - 12 dní je potrebné spracovať šev, sledovať výživu zvierat a hygienu. Táto operácia je pre mačky ľahšia ako sterilizácia..

Prevencia pupočnej kýly u mačiatka

Najlepším spôsobom, ako zabrániť patológii, je viesť kompetentnú prevenciu. Opatrenia na ochranu pred komplikáciami:

 • Veterinárne vyšetrenie novonarodených mačiatok.
 • Masáž brušných stien na stimuláciu prerastania pupočného krúžku
 • Až do 2 mesiacov veku sa zabráni poškodeniu brušnej steny. Postarajte sa o mačiatka, nestúpajte a nestláčajte ich.
 • Dajte si pozor na mačiatka. Správna strava pomôže predchádzať zápche, hnačkám, problémom s plynom a črevami a zabrániť jej strate v otvorenom pupočnom kruhu..

Drobní miláčikovia iba študujú svet a úplne vám veria. Správna diagnóza vrodených patológií nielen zachráni ich životy, ale tiež ich naplní radosťou.

Kýlová kýla a jej dôsledky

Kýla mačiatka na bruchu je vydutie, ktoré sa môže zmenšiť alebo zväčšiť so zmenou polohy tela dieťaťa. Zvláštny kužeľ sa vytvára v dôsledku straty vnútorných orgánov pod kožou prirodzenými alebo novo vytvorenými otvormi.

Prečo vzniká

Pupočná prietrž u mačiatok - je na prvom mieste podľa frekvencie výskytu, aj keď sa v šourku, perineu, na boku môžu vyskytovať plomby..

Predpokladá sa, že hlavnou príčinou pupočnej kýly je nedostatočný vývoj brušných svalov, spojivového tkaniva, ktoré nedokážu udržať vnútorné orgány na mieste..

Prolaps môže tiež nastať prostredníctvom zle vytvoreného, ​​príliš širokého alebo nie úplne zarasteného pupočného prstenca, ktorý je dôsledkom malformácie plodu. Príčinou neuzatvorenia je často neúspešné poškodenie pupočnej šnúry matkou, najmä ak sa narodí prvýkrát a nemá skúsenosti so starostlivosťou o novorodencov..

Faktory prispievajúce k tvorbe prietrže:

 • poranenie pri narodení,
 • genetická predispozícia,
 • nadmerný vnútorný tlak na brušné svaly v dôsledku pretrvávajúcej zápchy, vracania alebo hnačky, keď sa brušná stena sťahuje.

Ako to vyzerá

Kýla môže byť opraviteľná alebo môže byť nenapraviteľná. Symptómy patológie sa budú líšiť v závislosti od typu.

Reverzibilný sa vyznačuje pohyblivosťou tuleňov:

 • pri stlačení sa ľahko pohybuje do brucha;
 • pri zaujatí dorzálnej polohy kužeľ spontánne zmizne, pretože jeho obsah je vtiahnutý späť do brušnej dutiny;
 • hladenie nedáva zvieraťu bolesť.

Dôležité! Pri tomto type patológie môžete vždy vyhodnotiť veľkosť, umiestnenie a tvar diery, cez ktorú došlo k prolapsu.

Nezvratná prietrž nastáva, keď:

 • tvorba adhézií medzi herniovou membránou a jej obsahom,
 • prítomnosť zápalového procesu vo vnútri hrbole,
 • porušenie obsahu v dôsledku náhlych skokov, neúspešných pádov atď..

Vydutie je bolestivé, na dotyk horúce, má v priebehu času konštantný tvar. Dotknuté zviera sa môže zvracať.

Je potrebné si uvedomiť, že postihnutá oblasť je zbavená normálneho obehu, čo následne vedie k odumretiu tkanív a následnému rozvoju peritonitídy..

Dôležité! Pri neredukovateľnej alebo obmedzenej prietrži je operácia nevyhnutná a čím rýchlejšie je uskutočnená, tým priaznivejšia je ďalšia prognóza. Pokus o nápravu takýchto výčnelkov je prísne kontraindikovaný!

liečba

Logická otázka: čo robiť, keď mačiatko má pupočníkovú prietrž? Existujú dve riešenia: konzervatívna liečba alebo chirurgický zákrok. Aká terapia sa má úplne uchýliť a závisí úplne od závažnosti procesu.

Dôležité! Situáciu by mal posúdiť iba veterinár, ktorý rozhodne o tom, čo robiť v konkrétnom prípade.

Konzervatívne ošetrenie spočíva v menovaní masáží, trení špeciálnych mastí, znížení výčnelkov a prevencii opakovaných strát. V tomto prípade existuje šanca, že prietrž hernia bude rásť sám a všetko sa vráti do normálu..

Ako opraviť

Najjednoduchší spôsob, ako vyriešiť prietrž, je pomocou pomôcky na pás a malým tlačidlom:

 • mačiatko je otočené na chrbte a umiestnené na lone;
 • strihajte (ale neholte) vlasy okolo pupka,
 • masírujte pečať, jemne upravte a vložte gombík,
 • pripevnite ju lepiacou páskou naprieč,
 • aplikačné obdobie od dvoch do troch týždňov,

Obväz sa pravidelne kontroluje a podľa potreby mení..

Dôležité! Zvládnutie kýly s jednoduchou masážou nebude fungovať: hry v prírode, pravidelné kŕmenie vyvolá opakovaný výčnelok.

Ak pri konzervatívnej liečbe neexistuje pozitívna dynamika, s príliš veľkým otvorom alebo priemerom, pri zvýšení rizika porušenia predpisov musíte podstúpiť operáciu. Postup je jednoduchý a ak sa vykonáva správne, nespôsobuje žiadne komplikácie..

Výčnelok u dospelých zvierat

Umbilická kýla u mačky na bruchu je zriedkavým javom, často sa vyskytujú inginy, perineálne druhy. Existuje mnoho dôvodov:

 • ťažké narodenie,
 • viacpočetné tehotenstvo, keď sa tlak na brušnú stenu občas zvyšuje,
 • zápcha, pri ktorej zviera neustále tlačí,
 • problémy s močením,
 • poranenia brucha,
 • operácie na vnútorných orgánoch.

Mali by ste to vedieť! Medzi poslednými bradavkami a ochlpením je lokalizovaná hernia a medzi permiálnymi kýlami sa nachádza mechúr a konečník..


Z povahy prejavu sa stáva:

 • náprava - opuch je zvyčajne mäkký, bezbolestný, pohyblivý;
 • ireducibilné (zdržanlivé) - výčnelky kondenzujú, spôsobujú nepohodlie; zviera neustále olizuje bolestivé miesto a obavy.

Liečba závisí od závažnosti ochorenia, pretože v prípade pupočníka môže byť konzervatívny alebo chirurgický:

 • perineálna prietrž sa koriguje prišívaním prietrže,
 • malý inguinál je pozorovaný a vôbec sa nelieči, keď sa stav zhoršuje, uchyľuje sa k chirurgickému vyrezaniu.

Pri sterilizácii môže vzniknúť prietrž hernie u mačky, čo je pooperačná komplikácia. Súčasne sa pri šití pod kožou vytvára druh kužeľa, ktorý pozostáva z poklesnutých črevných slučiek bez známok zápalu..

Výbežok sa spravidla vyskytuje z dvoch dôvodov:

 • kvôli príliš rýchlej resorpcii šijového materiálu;
 • nesprávne vykonaná technika aplikácie vnútorného švu.

Pri tomto type patológie sa musíte uchýliť k opätovnému zošitiu pooperačnej rany.

Problémy s prevenciou

Je zrejmé, že prevencia vrodených prietrží je problematická, ale predchádzanie objaveniu sa triesloviny alebo perinea je celkom realistické. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • monitorovať normálne fungovanie čreva organizovaním správnej výživy,
 • vyhnúť sa problémom s genitourinárnym systémom,
 • chráňte zviera pred pádmi,
 • nezabudnite pravidelne vykonávať veterinárne vyšetrenia.

Autor článku: Marina Nikolaevna Chuprina,
veterinár, parazitológ

Video tipy na starostlivosť o mačku po operácii:

Pruh

Kýla je zákerná patológia. Nesmie spôsobovať úzkosť celé roky a potom môže viesť k smrti domáceho maznáčika v priebehu niekoľkých hodín. Akákoľvek kýla u mačky, bez ohľadu na miesto a veľkosť, je príležitosťou poradiť sa s veterinárnym lekárom. Odloženie návštevy alebo pokus o pomoc s ľudovými metódami je spojené so závažnými následkami.

popis

Ak je to viditeľné, prietrž sa podobá nádoru s jemným dotykom - hrudka na bruchu, pod chvostom, na hrudi, v slabinách. Tvorí ho vnútorný orgán, ktorý prekročil hranice dutiny, ktorú zaujíma. K výčnelku dochádza cez otvor, ktorý existuje od narodenia alebo je tvorený patologickým procesom.

Klasifikácia je dosť komplikovaná. U mačiek existujú vrodené a získané, komplikované a nekomplikované, opraviteľné a nezredukovateľné hernie. Pri toku sa rozlišujú primárne, sekundárne a pooperačné patológie. Vonkajšie prietrže sú viditeľné bez vyšetrenia, vnútorné prietrže sú detegované pomocou diagnostiky hardvéru.

Vo veľkej väčšine prípadov ide o progresívny proces - hrbol (herniálny vak) sa postupne zvyšuje v dôsledku oslabenia prstenca. Vnútorné orgány menia svoje umiestnenie, čo má vplyv na ich funkčnosť. Vypuknutý fragment sa môže zapáliť, čo vedie k sepsi, peritonitíde, nekróze.

Porušenie nie je o nič menej nebezpečné. Toto je núdzový stav, pri ktorom je obsah vaku stlačený pomocou svalov, výkalov a otváracieho krúžku. Aj pri včasnej pomoci zomrie asi tretina operovaných mačiek na porušenie predpisov, takže nemôžete odložiť návštevu u lekára.

príčiny

Najčastejšie hovoríme o hrudke na bruchu mačky - patológii brucha. Mechanický výčnelok nastane, keď tlak zvnútra prekročí schopnosť svalov vydržať ho zvonka. To isté sa deje s inguinálnymi, perineálnymi, diafragmatickými patológiami..

Príčiny hernie u mačiek:

 • Obezita, riedkosť
 • nehybnosť
 • Tehotenstvo, pôrod
 • Nadmerné zaťaženie
 • Choroby vnútorných orgánov
 • Slabnutie svalov
 • Zranenia, následky chirurgického zákroku
 • Vrodená patológia štruktúry
 • Zápcha, zadržiavanie moču (tlačenie domácich zvierat)

V dôsledku chronických ochorení srdca a dýchacieho systému sa vyvíja kašeľ, ktorý zvyšuje vnútro-brušný tlak. Príčiny medzistavcovej prietrže u mačiek sú zle pochopené, dedičnosť sa potvrdzuje. Kraniálny mozog sa vyvinie v maternici, pľúcach - dôsledok uzavretého zranenia, chirurgického zákroku.

Príčina pupočnej kýly u mačiatok bola predtým považovaná za nepresnosť mačky alebo chovateľa. Dokázalo sa však, že napätie pupočníkovej šnúry nevedie k rozšíreniu pupočného krúžku alebo k vyčnievaniu orgánov. To, samozrejme, neznamená, že môžete porušiť pravidlá pôrodníctva..

Na rozdiel od mýtu sú kastrované a plodné mačky rovnako často postihnuté trieslovými kýlami. Zmeny sa vyskytujú s vekom alebo u zvierat trpiacich zápchou, zápalom análnych žliaz - nútených tlačiť. Ak sa počas kastrácie urobí veľká chyba, môže sa vytvoriť ingulinal scrotal, ale v modernom veterinárnom lekárstve je to zriedkavý prípad..

príznaky

Patológia na domáce zviera dlho neobťažuje. Bolesť sa objaví pri zvieraní, zápale, septických alebo nekrotických procesoch s obsahom tkaniva vo vaku. Ak predtým nebolo zviera pokojné dotýkať sa, teraz uteká alebo syčie, uhryzne, keď pohmatá boľavé miesto.

nadpisumiestneniapríznaky
pupočnejV strede brucha sa nachádza hrbol, vo vnútri ktorého je vo väčšine prípadov tuk alebo črevá.Hrboľa postupne rastie, je hustá, dokonca - vyzerá ako vajíčko. Nerobte si starosti pred komplikáciami. Môže spôsobiť zápchu, hnačku, dunenie v bruchu, zvracanie.
rozkrokVypuknutie pod chvostom, zamieňané so zápalom análnych žliaz. Zvyšuje sa, ak si mačku položíte na zadné nohy.Pred komplikáciami to nebolí. Porušenie alebo zápal vedie k horúčke, stmavnutiu alebo začervenaniu perineálnej kýly. Mačka jazdí na kňazovi, žuje na boľavom mieste a má ťažkosti s pohybmi čriev.
tanínováNa spodnej časti brucha, vo vnútri tuku, močového mechúra, čriev, niekedy u mačiek v trieslovej kýle, časti maternice..Pred porušením to neubližuje, ale môže spôsobiť ťažkosti s močením a vyprázdnením. Veľké inguinálne kýly zasahujú do chôdze - mačka chodí po chaose a rozširuje svoje zadné nohy.
intraperitoneálnouStrata vnútorných orgánov z dutiny, ktorú zaujímajú. Vonkajšie nie je viditeľné.Najčastejšie u mačiek, črevné porušenie - plyn, zvracanie, zápcha, akútna bolesť brucha. Porušenie iných vnútorných orgánov spôsobuje podobné príznaky. V závažných prípadoch je narušené dýchanie a srdcové funkcie.
pľúcnaOkraj pľúc naráža medzi rebrami.Bolesť, stuhnutosť pohybov, kašeľ, dýchavičnosť, šok. Vo väčšine prípadov po zraneniach (medzirezortné pretrhnutie svalov).
medzistavcovýchVýčnelok jadra medzistavcových platničiek v dôsledku poškodenia chrupavkového prstenca nie je zvonku viditeľný..Poruchy pohybu - krívanie, stuhnutosť chôdze, slabosť končatín, paréza, ochrnutie. Je možné kŕčový syndróm. V miernych prípadoch mačka chodí so zadnou časťou, akoby sa posadila a uvoľnila sa..
diafragmatickejBrušné orgány sa vydúvajú do bránice a nie sú zvonka viditeľné.Pálenie záhy, grganie, zvracanie penou, bolestivý žalúdok. Kašeľ, dýchavičnosť, zlyhanie srdca, pľúcny edém.

Kýla sú u mačiek neúplné, plné a posuvné. V prvom prípade je to diera, ale výčnelok sa nevyskytuje. Plný - obsah vrecka vyjde bránou (dierou), posuvný - čiastočný výčnelok, po stlačení sa kužeľ ľahko zmizne vo vnútri pobrušnice.

Veľmi zriedkavo sa u mačiek diagnostikuje kraniocerebrálna anomália, vrodená malformácia, ktorá vedie k smrti novonarodených mačiatok. Rana sa obvykle nachádza na lebke nosa alebo krku, ale môže byť kdekoľvek. Ak mačiatko nezomrie okamžite, odporúča sa eutanázia - s vekom, tlak na mozog spôsobuje utrpenie a vedie k duševným poruchám..

diagnostika

Na zistenie obsahu herniálneho vaku sa lekár poklepáva prstami a počúva (auskultácia). Ak je nastavený, vyhodnoťte veľkosť brány (otvoru). Pre viac informácií, dokonca aj pri vonkajšej patológii, je potrebná diagnostika hardvéru - ultrazvuk, röntgen, CT v závislosti od miesta..

Pred liečbou kýly sa mačka testuje na stanovenie celkového stavu - kliniky a biochémie moču a krvi. Odporúča sa predviesť domáce zviera kardiológovi, najmä ak je vek nad 7 rokov. Mačiatkam sa neodporúča operovať skôr ako šesť mesiacov, ale v komplikovaných prípadoch nie je na výber.

liečba

Operáciu je možné vykonať iba v celkovej anestézii, keď stav mačky a umiestnenie výčnelku umožňujú operáciu. Redukcia, obväz a iné neinvazívne metódy oneskorujú a niekedy vyvolávajú zhoršenie. Je dôležité pochopiť, že je bezpečnejšie prevádzkovať malú nekomplikovanú ranu..

Prvá pomoc

Keď objavíte vydutie, nemôžete to skúsiť narovnať sami, aplikovať chlad alebo teplo, vytiahnuť ho, „ošetriť“ inými ľudovými metódami. Chôdza je obmedzená, pet je vybavený pokojom. Aby nedošlo k zápche, kŕmia sa malými dávkami teplého polotekutého jedla, suché jedlo sa riedi vodou do ovsenej kaše..

Je dôležité vyhnúť sa prievanu, zraneniam - zatiaľ je aktívna hra, komunikácia s inými zvieratami zakázaná. V blízkej budúcnosti je potrebné psa ukázať lekárovi. V prípade bolesti je potrebná mimoriadna starostlivosť - mačka sa prepravuje v nosiči s odnímateľnou hornou časťou, čo obmedzuje funkciu motora.

Hlavné ošetrenie

Vnútorné a vonkajšie kýly, na ktoré nie je možné pôsobiť, sa neustále monitorujú. Na zníženie rizika komplikácií sa predpisujú protizápalové, antispasmodiká, hormóny a na zmiernenie bolesti sa používajú analgetiká a opiáty. Je dôležité pochopiť, že nejde o liečbu, ale o pomoc v dôsledku nemožnosti chirurgického zákroku.

Odstránenie nekomplikovanej pupočnej, ingvinálnej a perineálnej kýly je pomerne jednoduchá operácia:

 1. Zabezpečiť prístup k herniálnemu vaku;
 2. Otvoria ho, vložia obsah do brušnej dutiny;
 3. Krk herniálneho vaku je oviazaný, vak je odstránený;
 4. Brány sú uzavreté susednými textíliami alebo špeciálnou sieťou, ak je otvor príliš veľký;
 5. šev.

Komplikované a interné patológie si vyžadujú závažnejšiu taktiku operácie. Je vyvíjaný individuálne v každom prípade, pričom sa vyhodnocuje lokalizácia, veľkosť, tvar, obsah a ďalšie vlastnosti. Ak všetko pôjde dobre, o mesiac sa domáce zviera vráti do zdravého života.

Šitie pupočnej kýly u mačky a spolu s nervami.

Dobrý deň, Picabu. Chcem sa s vami podeliť o môj príbeh, ktorý ešte nie je dokončený, o šití pupočnej kýly u mojej 7-mesačnej mačky.

Všetko to začalo, keď sme s chlapcom predstavili malé mačiatko, chovali tureckú dodávku (ak vás zaujíma, google to). Podľa toho, kto dar predložil, sa tieto mačiatka predávajú za 4-6 tisíc rubľov, ale dostali sme ich úplne zadarmo, pretože mačiatko je takpovediac „chybné“. Malá mäkká rana na bruchu, ktorá ani na dotyk si to okamžite nevšimnete. Ako to chápeme, je to tvorené skutočnosťou, že mačka je príliš blízko k telu, ktoré okusuje pupočnú šnúru alebo je dedičná.

Dobre, v poriadku, chybná kačica je chybná, nebudeme ho z toho milovať menej, takže sme na túto chorobu rýchlo zabudli. Okrem toho nás ubezpečilo, že nepredstavuje žiadnu hrozbu.

Prvýkrát sme si na ňu spomínali, keď v 3 mesiacoch nosili mačku na vyšetrenie a na potrebné očkovanie a konzultácie o potrebnej starostlivosti. Lekár dlho cítil brucho mačiatka a oznámil:

- Kýla je veľká a rastie. Hneď ako je hmotnosť mačky 2 kg, naliehavo treba vykonať chirurgický zákrok.

Dozvedeli sme sa o dôsledkoch, ak to nezbavíte, vysvetlili sme všetko podrobne, operácia trvá 15 - 30 minút, nejde o najťažší chirurgický zákrok, takže sa nemusíte vôbec báť.

Štyri mesiace sme hrôzou sledovali, ako sa tento „hrbol“ zvyšuje na bruchu mačky, ale hmotnosť bola stále príliš malá na to, aby sa konečne mohla vykonať operácia, napriek tomu, že mačiatko nebolo tenké.

A konečne, tento deň prišiel, potom, čo sme sa dohodli na operácii, priviedli sme na veterinárnu kliniku nič netušiace mačku.

Anestézia mi umožnila pokojne vyslobodiť, ale prvou vecou, ​​ktorú som dostal, je to, že počas anestézie mačky nezatvárajú oči. Keďže sa nepokúsite násilne zavrieť viečka, sú stále otvorené. Uisťovali nás, že by to malo byť, ALE pred operáciou a po nej, keď je anestézia v platnosti, musíme za ňu blikať! Až potom som čítal, že lekár by mal do očí vniesť špeciálne kvapky, aby nevyschli.

Operácia trvala asi dve hodiny, pretože počas rezu sa ukázalo, že vo vnútri bolo niečo zlé, a nakoniec sme vykonali spiace dieťa so skleneným pohľadom.

Potom začalo to najhoršie. A pre mačku a pre nás.

Po prebudení začal vyskočiť a pokúsiť sa niekam ísť. Počas každého kroku padol a spadol na bok, stále neblikal, ale nedostal ho, aby nás to urobil.

Po niekoľkých hodinách takéhoto skoku sa trochu upokojil a pokúsil sa skočiť niekde vyššie. Neuspel, padol, pošmykol sa, vytie, ale napriek tomu skočil, bez ohľadu na to, ako sme ho držali. Postupne si zvykol skočiť na pohovku a dlho krúžil a hľadal pohodlnú pózu.

Niekoľkokrát zvracal, stále žiadal o ruky, a večer začal ticho vytie.

Nie som ďaleko od slabochého človeka, ale nemohol som to vydržať, začal som ho nasledovať na pätách, hľadal som pre neho vhodné miesto, sotva som vytiahol tam, kde chcel, spravidla celú sadu kuracích slepíc, a ešte horšie..

Je noc. Divoká zhora zaútočila na mačku. Vylupuje sa z misy, ako keby videl jedlo prvýkrát, žiada o žalobu viac, ale ja sotva držím, aby som mu nedal všetko jedlo z chladničky. Na zajtra čakám s hrôzou, či má niekto rovnakú diagnózu alebo len operáciu brucha, podelím sa o svoje skúsenosti, inak sa vyčerpám, ponáhľam sa s mačkou tam a späť.

Nenašli sa žiadne duplikáty

Normálna reakcia zvieraťa po anestézii, ak sa obávate, by sa mohla nechať na klinike po dobu odňatia z anestézie)
a ak by ste boli doma, vo všeobecnosti by bolo dobré dať ju do škatule alebo kufríka, odkiaľ sa nemohol dostať von na tmavom mieste, kým nezaspí..
a neprekrývajú sa, pretože to môže spôsobiť ďalšie zvracanie

Mačka je len tak rozruch po takom stresu, anestézii a operácii, nebojte sa. Bude nažive a dobre

Teraz mal na sebe takmer všetky svoje mačky a je ich veľa. Operácie sú také veľmi vážne. Podľa skúseností zo všetkých operácií to nejako vyzerá.

Chodia zle a napriek tomu aj po úplnom vymiznutí anestézie - u mačiek, keď je niečo pevne zviazané s vlasmi, zmizne pocit vášho tela a narušená koordinácia pohybov. Preto sa určite nepustím z prvých hodín prvých 12 hodín - je to priestranné. Môže sa to pokúsiť dostať von, ale jeho vypustenie je drahšie. Nech má to šťastie pre seba, ale mačka sa úplne neodchýlila od anestézie - toto nekontrolované stvorenie je samo o sebe najnebezpečnejšie. Spravidla ich držím nepretržite asi jeden deň, občas ho nechám pod dohľadom a možno zarobím. Po 5 dňoch si niekde viac alebo menej zvykli na obväz nemocnice a aspoň začnite normálne chodiť.

Tam je, keď začínajú - stáva sa, že takmer nasledujúci deň sa začne hrýzať obvyklé jedlo a niekedy aj týždeň musíte kŕmiť kyslou smotanou a pastami takmer zo lyžice..

Všeobecne preto, lebo naživo, potom mám viac ako jedno zviera, operáciu udržiavam vždy v oddelenej miestnosti, nechávam ma piť, jesť a samostatný podnos. Miestnosť bola odstránená čo najviac veľkých výškových rozdielov, takže nie sú žiadne nebezpečné pokusy niekde vyliezť. Všetky druhy háčikov ako „pod pohovkou“ a „za skrinkou“ sú tiež blokované. Je lepšie nedovoliť kontakt s inými mačkami bez dozoru - môžu začať hrať s bandážami a rozviazať alebo hlúpo ľahnúť na operovaný žalúdok priateľa - bolí to.

Zvieratá nechápu, že boli nedávno prevádzkované a potrebujú mier, a nadmerné zaťaženie môže len ublížiť. Tretí deň sa jednej mačke podarilo vyhodiť na ulicu a naraziť do podkrovia - skoro celý deň som skoro nespala a česala som podkrovie. Ako keby sa odparil. A to bolo len na vrchole mrazu! V podkroví do 25 mráz to bolo určite! So zármutkom vo svojom srdci išiel do postele a prebudil sa a našiel utečenecké sedenie, akoby sa nič nestalo v kuchyni na termo rýchlovarnej kanvici - parazit sa zahrieval a pátra sa pátrala. Čo teda na také dobrodružstvo - prvý týždeň pod neustálym dohľadom a keď pracujem - zamknem sa v miestnosti. Ak zviera žije úplne doma bez prístupu na ulicu - trochu jednoduchšie.

Vo všeobecnosti je všetko v poriadku. Stáva sa to po operáciách. Pokiaľ nie je zvracanie, je pravdepodobne stále ľahšie sterilizovať - ​​stále 40 minút oproti vašim 2 hodinám.

Nadmerné kŕmenie tiež nestojí za to. Prvé dni sú lepšie s ľahkou pochúťkou, ako je nízkotučná kyslá smotana alebo tvaroh, pasta pre zvieratá atď. rozmaznávať sa.

Pokúšam sa niekde tvrdo vyliezť - pri golieri a na nos. Aj keď je to kruté, je najbezpečnejšie potiahnuť zátylok na krku - šev sa tak neobáva a menej sa vytrháva. O deň alebo dva by sa mal upokojiť a nezávisle prejsť na „posteľový odpočinok“.

Stále je vhodné pravidelne kontrolovať, či prikrývka pevne sedí. Títo vlnené Harry Houdini za pár sekúnd sa z toho môžu dostať, stačí len uviaznuť na uzloch, ktoré sú pred prednými nohami! Mal by byť na jednej strane pevne utiahnutý, ale tiež tak, aby sa neudusil.

Kýlová kýla: príčiny, spôsoby zneškodnenia a úpravy

Má mačka tlačidlo na bruchu

Otázka, či mačka má pupok, je často spôsobená nečinnosťou zvedavosti. Je dôležité vedieť, že všetci cicavce majú pupok, takže jeho majiteľmi sú aj predstavitelia rodiny mačiek. Nie je to také výrazné ako u ľudí, ale stále to nájdete.

Fyziologický význam

Hlavná úloha pupku počas tehotenstva. To je cez pupočnú šnúru, že plod prijíma životne dôležité prvky a látky. S ich pomocou sa plod vyvíja, rastie a tvorí orgány. Keď mačka rodí, potom po každom mačiatku príde posledná (placenta), ktorá je spojená s pupočnou šnúrou. Pozerá sa na ňu.

Po narodení mačiatka mačka žuje pupočnú šnúru

Od tejto chvíle si mačiatka pripravujú vlastné jedlo.

V normálnom stave sa pupok prakticky nepociťuje. Ale ak ste si náhle všimli nejaké pečate v blízkosti pupka alebo ak ste sa sami zapálili a vybuchli, naznačuje to zdravotné problémy domáceho miláčika. U mačiek sa často vyskytuje pupočná kýla. Preto nemožno ignorovať akékoľvek zmeny stavu pupku. Okamžite požiadajte o pomoc veterinárneho lekára..

Po pôrode sa mačke nesmie dovoliť poškriabať alebo zraniť pupok. Počas tohto obdobia je obzvlášť zraniteľný a infekcia môže preniknúť cez rany..

Kde hľadať

Sme zvyknutí, že pupok vyzerá určitým spôsobom. U človeka je taký, pretože ho porezáva pôrodník. Mačka sama ohryzuje pupočnú šnúru, jej slín má dezinfekčné a antibakteriálne vlastnosti a vypĺňa ranu. Preto na tele zvieraťa nie je taká zreteľná stopa.

Malé plešaté škvrny na mačacích žalúdkoch sú stopy pupočnej šnúry

Pupok je najvýraznejší v priebehu niekoľkých dní po narodení mačiatok, má ružovkastý odtieň. Ale časom mizne a stáva sa neviditeľným. Ale stále to môžete nájsť a vidieť. Zviera sa musí položiť na chrbát a musí hľadať pupok medzi rebrami a začiatkom panvy. Zvyčajne sa nachádza medzi dolnými bradavkami. Navonok pripomína malú jazvu alebo jazvu. Na tomto mieste vlna nerastie. Je ťažké zamieňať sa s bradavkami.

U mačiek s krátkymi vlasmi je ľahšie ich nájsť ako u majiteľov dlhých vlasov.

Takže mačky, rovnako ako ľudia, majú pupok. Zohráva dôležitú úlohu v období gravidity mačiatok, viaže ich na matku a poskytuje všetky potrebné látky. Je potrebné venovať pozornosť ktorejkoľvek z jej zmien a včas sa poradiť s lekárom, aby sa predišlo nebezpečným následkom.

Aké príznaky by mali upozorniť majiteľa

Ak sa orgány brušnej dutiny pohybujú otvorom do hrudnej dutiny, potom nevyhnutne dôjde k stlačeniu pľúc, a tiež v samotných orgánoch, ktoré sú zadržiavané v bráničnej prietrži, je narušený ich krvný obeh..

Majiteľ mačky by mal upozorniť tieto znaky:

 • zjavné dýchacie ťažkosti;
 • povrchný vzdych, plytký;
 • mačka úmyselne rozširuje krk a hlavu, aby sa zlepšil prietok vzduchu.

Pečeň, žalúdok a črevá „zlepené“ prestávajú normálne fungovať, čo môže vizuálne vyzerať ako príznaky poruchy zažívacieho traktu, zlyhania pečene..

Ako to vyzerá

Kýla môže byť opraviteľná alebo môže byť nenapraviteľná. Symptómy patológie sa budú líšiť v závislosti od typu.

Reverzibilný sa vyznačuje pohyblivosťou tuleňov:

 • pri stlačení sa ľahko pohybuje do brucha;
 • pri zaujatí dorzálnej polohy kužeľ spontánne zmizne, pretože jeho obsah je vtiahnutý späť do brušnej dutiny;
 • hladenie nedáva zvieraťu bolesť.

Známky pupočnej kýly

Dôležité! Pri tomto type patológie môžete vždy vyhodnotiť veľkosť, umiestnenie a tvar diery, cez ktorú došlo k prolapsu.

Nezvratná prietrž nastáva, keď:

 • tvorba adhézií medzi herniovou membránou a jej obsahom,
 • prítomnosť zápalového procesu vo vnútri hrbole,
 • porušenie obsahu v dôsledku náhlych skokov, neúspešných pádov atď..

Vydutie je bolestivé, na dotyk horúce, má v priebehu času konštantný tvar. Dotknuté zviera sa môže zvracať.

Je potrebné si uvedomiť, že postihnutá oblasť je zbavená normálneho obehu, čo následne vedie k odumretiu tkanív a následnému rozvoju peritonitídy..

Dôležité! Pri neredukovateľnej alebo obmedzenej prietrži je operácia nevyhnutná a čím rýchlejšie je uskutočnená, tým priaznivejšia je ďalšia prognóza. Pokus o nápravu takýchto výčnelkov je prísne kontraindikovaný!

Perikarditída u mačiek

Perikarditída je ochorenie s rozsiahlym zápalom srdcového vaku, ktoré môže byť akútne alebo chronické. primárne alebo sekundárne. fokálne alebo rozptýlené. serózna. fibrinózní. hnisavé alebo hemoragické. Príčiny vzniku choroby sú prechladnutie, infekčné alebo invazívne choroby, otrava, prenikajúce rany, ako aj šírenie zápalových procesov z pohrudnice, myokardu alebo pľúc..

Suchá perikarditída sa vyznačuje zapojením viscerálnych a parietálnych povrchov do zápalového procesu, ktorý je sprevádzaný uvoľňovaním a akumuláciou fibrínu na nich. Vak na srdce zahusťuje, stáva sa tuhým a drsným, čo komplikuje činnosť kardiovaskulárneho systému.

Pri exsudatívnej perikarditíde sa v srdcovom vaku hromadí viskózna tekutina (exsudát), v dôsledku čoho klesá kontrakčná sila myokardu, proces krvného obehu sa stáva ťažkým a dochádza k všeobecnej intoxikácii tela zápalovými produktmi. Okrem toho sa výrazne zvyšuje tlak v žilách, opuchy tkanív a orgánov sa vyvíjajú a celkový prietok krvi sa spomaľuje.

Príznaky perikarditídy sú nasledujúce:

 • svalové opuchy;
 • šťavnatosť a ochabnuté tkanivá;
 • búšenie srdca sa zvyšuje a zvyšuje sa srdcový impulz;
 • bolesť pri pohmatu na ľavej strane hrudníka;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • viditeľný opuch (napätie) krčnej žily;
 • nečinnosť (často ležia s pretiahnutým krkom);
 • dýchavičnosť, dýchavičnosť;
 • znížená alebo úplná nechutenstvo.

Presná diagnóza sa vykonáva na základe dôkladných klinických štúdií chorého zvieraťa, ako aj krvných testov.

Liečba je primárne zameraná na odstránenie základného ochorenia, ktoré vyvolalo rozvoj perikarditídy. Potom je potrebné vykonať niekoľko podujatí:

 • pôsobením chladu na ľavú stranu hrudnej kosti;
 • kyslíková inhalácia;
 • zlepšená kvalita krmiva;
 • punkcia a odstránenie exsudátu zo srdcového vaku;
 • injekcie antiseptík do perikardiálnej dutiny (nasledované ich odstránením);
 • menovanie kardiálnych a diuretických prípravkov (petržlenové ovocie, bobule borievky, listy bobule);
 • použitie antibiotík (bicilín, oletetrín, benzylpenicilín, econovocilín, streptomycín, tetracyklín hydrochlorid, chloramfenikol), sulfonamidy (etazol, norsulfazol, streptocid, sulfadimesín) a octan draselný.

liečba

Logická otázka: čo robiť, keď mačiatko má pupočníkovú prietrž? Existujú dve riešenia: konzervatívna liečba alebo chirurgický zákrok. Aká terapia sa má úplne uchýliť a závisí úplne od závažnosti procesu.

Dôležité! Situáciu by mal posúdiť iba veterinár, ktorý rozhodne o tom, čo robiť v konkrétnom prípade.

Konzervatívne ošetrenie spočíva v menovaní masáží, trení špeciálnych mastí, znížení výčnelkov a prevencii opakovaných strát. V tomto prípade existuje šanca, že prietrž hernia bude rásť sám a všetko sa vráti do normálu..


Pooperačné prietrž hernie

Ako opraviť

Najjednoduchší spôsob, ako vyriešiť prietrž, je pomocou pomôcky na pás a malým tlačidlom:

 • mačiatko je otočené na chrbte a umiestnené na lone;
 • strihajte (ale neholte) vlasy okolo pupka,
 • masírujte pečať, jemne upravte a vložte gombík,
 • pripevnite ju lepiacou páskou naprieč,
 • aplikačné obdobie od dvoch do troch týždňov,

Obväz sa pravidelne kontroluje a podľa potreby mení..

Dôležité! Zvládnutie kýly s jednoduchou masážou nebude fungovať: hry v prírode, pravidelné kŕmenie vyvolá opakovaný výčnelok.

Ak pri konzervatívnej liečbe neexistuje pozitívna dynamika, s príliš veľkým otvorom alebo priemerom, pri zvýšení rizika porušenia predpisov musíte podstúpiť operáciu. Postup je jednoduchý a ak sa vykonáva správne, nespôsobuje žiadne komplikácie..

Výčnelok u dospelých zvierat

Umbilická kýla u mačky na bruchu je zriedkavým javom, často sa vyskytujú inginy, perineálne druhy. Existuje mnoho dôvodov:

 • ťažké narodenie,
 • viacpočetné tehotenstvo, keď sa tlak na brušnú stenu občas zvyšuje,
 • zápcha, pri ktorej zviera neustále tlačí,
 • problémy s močením,
 • poranenia brucha,
 • operácie na vnútorných orgánoch.

Mali by ste to vedieť! Medzi poslednými bradavkami a ochlpením je lokalizovaná hernia a medzi permiálnymi kýlami sa nachádza mechúr a konečník..

Z povahy prejavu sa stáva:

 • náprava - opuch je zvyčajne mäkký, bezbolestný, pohyblivý;
 • ireducibilné (zdržanlivé) - výčnelky kondenzujú, spôsobujú nepohodlie; zviera neustále olizuje bolestivé miesto a obavy.

Liečba závisí od závažnosti ochorenia, pretože v prípade pupočníka môže byť konzervatívny alebo chirurgický:

 • perineálna prietrž sa koriguje prišívaním prietrže,
 • malý inguinál je pozorovaný a vôbec sa nelieči, keď sa stav zhoršuje, uchyľuje sa k chirurgickému vyrezaniu.

Pri sterilizácii môže vzniknúť prietrž hernie u mačky, čo je pooperačná komplikácia. Súčasne sa pri šití pod kožou vytvára druh kužeľa, ktorý pozostáva z poklesnutých črevných slučiek bez známok zápalu..

Výbežok sa spravidla vyskytuje z dvoch dôvodov:

 • kvôli príliš rýchlej resorpcii šijového materiálu;
 • nesprávne vykonaná technika aplikácie vnútorného švu.

Pri tomto type patológie sa musíte uchýliť k opätovnému zošitiu pooperačnej rany.

Perikarditída u mačiek. Príznaky, liečba perikarditídy.

Perikarditída u mačiek

- Ide o zápal perikardu, ktorý sa zvyčajne vyskytuje druhýkrát pri infekčných chorobách, napríklad pri tuberkulóze. Predisponujúce faktory tohto ochorenia sú vyčerpanie, podchladenie, stres a nadmerná práca. Zápal môže tiež prechádzať z okolitých tkanív, ako je pleura, myokard.

Perikarditída je akútna, chronická, difúzna, fokálna, fibrínová, serózna, hemoragická, hniloba, hnisavá, exsudatívna, suchá alebo traumatická.

Ochorenie sa vyskytuje s výskytom suchej perikarditídy, usadenín v perikardiálnej dutine fibrínu a tvorbou adhézií. Potom sa suchá forma stáva exsudatívnou, pri ktorej dochádza k hromadeniu exsudátu, ktorý môže spôsobiť srdcovú tamponádu, a dochádza k opuchom parenchymálnych orgánov. Môže sa vyskytnúť komplikácia na myokarditídu..

Príznaky a priebeh perikarditídy.

Príznaky choroby závisia od stupňa a štádia vývoja, od pôvodu a povahy patologického procesu. So suchou formou je horúčka, bolesť v srdci, utláčaný stav.

Ďalej sa objavujú zvuky trenia, ktoré sa zhodujú s fázami srdcového rytmu a po prechode na exsudatívnu formu sa objavia zvuky burčania, klikania, striekania..

Hlavnými príznakmi choroby sú dýchavičnosť, vláknitý pulz, arytmia, opuchy, cyanóza, znížená AKD. Suchá forma perikarditídy môže rýchlo viesť k uzdraveniu mačky a exsudatívny priebeh je závažnejší a dlhší.

Diagnóza sa stanovuje na základe röntgenového vyšetrenia, analýzy klinických príznakov a metaloindikácie.

Predovšetkým by sa malo primárne ochorenie vylúčiť. V počiatočnom štádiu musíte zviera obmedziť krmivom a vodou, aplikovať studenú oblasť srdca. Predpísané sú laxatíva, diuretiká a kardiotonické lieky, antibiotiká, glukóza, indometacín, kyselina acetylsalicylová. Choré zviera poskytuje pokoj. Ak je uvedené, perikard je prepichnutý a nasávaný..

Kde je

Niektorí ľudia nemôžu nájsť, kde je mačací pupok. Je to spôsobené skutočnosťou, že to nemá nič spoločné s pupkom u človeka. Navonok je to malá jazva. U malých mačiatok môže mať ružovú farbu a je viditeľnejšia, ale postupom času mizne a stáva sa maličkou. Okrem toho je telo zvierat pokryté vlnou, pod vrstvou ktorej je ťažké si všimnúť jazvy na koži.

Ak chcete zistiť, kde sa pupok nachádza u mačky, musíte vykonať jednoduché kroky:

 1. Položte zviera na chrbát.
 2. Opatrne skontrolujte brucho a venujte pozornosť spodnej časti.
 3. Malá bledá bezsrstá oblasť a brušný gombík. U mačiek je to medzi dolnými bradavkami.

Nájdenie jazvy u domácich miláčikov bez vlny je ľahšie. Pretože vlna na pupočníku nerastie, ak je náhodne zistená, hostitelia si zamieňajú pupok s lišajníkmi alebo inými dermatologickými chorobami..

Jazva spravidla nespôsobuje nepohodlie majiteľovi a slúži iba ako pripomienka vnútromaternicového spojenia s matkiným telom. V zriedkavých prípadoch môže zmeniť svoj tvar, veľkosť alebo farbu. Po zaznamenaní zmien neodkladajte návštevu lekára, pretože môžu slúžiť ako známka vývoja pupočnej kýly alebo inej choroby..

Čo je pupočná kýla

Kýla u mačky je často pastovitý výčnelok v bruchu. Ak je malý, ľahko nastaviteľný a nespôsobuje nepohodlie zvierat, panika za to nestojí. Takéto hernie sa liečia ľahko a bezbolestne, niekedy dokonca aj bez chirurgického zákroku. Nezabudnite však na tento druh nádoru!

Kýly sú vrodené a získané. Príčinou prietrže u dospelých mačiek je najčastejšie mechanické poškodenie (pády, modriny) alebo poruchy tráviaceho systému spôsobené nesprávnou stravou.

Kýla, v ktorej sa obsah ľahko fixuje, sa nazýva opraviteľná. Nezvratná prietrž sa vytvorí, keď sa objaví komissúra a počas zápalových procesov sa objaví priškrtená prietrž. Mimoriadne nebezpečným životom pre mačiatko je uškrtená prietrž, ktorú je možné odstrániť iba chirurgicky.

Ak si všimnete, že nádor u malého domáceho maznáčika s rastom rastie a sťahuje sa, ale zároveň otvor, do ktorého prúdi časť čreva, zostáva nezmenený, okamžite kontaktujte špecialistu. Ak sa s lekárom včas nekonzultujete, obmedzená prietrž bude mať za následok zápal čreva a zhoršenie krvného obehu, ktoré môže spôsobiť smrť mačiatka. Tento proces je sprevádzaný horúčkou, zvracaním, nepokojným správaním, nedostatkom chuti do jedla..

Tak či onak, hernie mačiatka na bruchu, slabine alebo iných častiach tela stále negatívne ovplyvňuje stav vnútorných orgánov, aj keď to nebolo porušené..

Umbilická prietrž v suchom jazyku vedy je teda stlačenie alebo premiestnenie akéhokoľvek vnútorného orgánu smerom k umbilikálnej studni. Ak svalový kruh z pupočného otvoru nie je dostatočne formovaný kvôli genetickej dedičnosti alebo ak jeho vývoj je narušený nadmernou fyzickou aktivitou, potom tieto faktory môžu vyvolať ochorenie, ako je pupočná prietrž.

V tomto okamihu by milovníci čítania mačiek mali vydýchnuť a odstrániť zo svojej fantázie krvavé hrôzy prolapaných vnútorností, ale určite by ste nemali ignorovať príznaky tejto choroby. Po nájdení pečate na bruchu venujte pozornosť tomu, ako sa cíti. Ak je mačiatko mäkké a nespôsobuje u mačiatka negatívne pocity, je pravdepodobné, že kýla je korigovaná, čím hustejšia je tvrdšia a bolestivejšia, tým horší je scenár ochorenia..

Čo je nebezpečné prietrž?

Až do okamihu porušenia nemá choroba osobitný vplyv na zdravie domáceho maznáčika. V dôsledku kýly u mačiatka sa vyskytujú malé poruchy činnosti vnútorných orgánov, ktoré sú spojené s ich premiestnením. K porušeniu však môže dôjsť kedykoľvek. Obzvlášť nebezpečné pre mačky s dodávkou prietrže. V tomto okamihu k porušeniu dôjde s vysokou pravdepodobnosťou, domáce zviera často zomrie.

Obzvlášť dôležité orgány vypadávajú do herniálneho vaku: črevá, močový mechúr, maternica, omentum atď. Ak dôjde k porušeniu, je narušený prísun krvi. Čoskoro začne zanikať časť orgánu umiestneného v herniálnom vaku. V dôsledku nekrózy je telo otrávené toxínmi a u zvierat začína sepsa. Teplota domáceho zvieraťa stúpa, je chorý. V tomto stave prirodzene zviera odmieta jedlo a schováva sa na tmavých miestach. Čoskoro mačka zomrie a pociťuje silnú bolesť.

Dôvody výskytu kýly u mačiatka

 • Dedičnosť. Je charakteristická pre čistokrvné mačky, v ktorých sa podobné prípady vyskytli aj v rodokmeni. Toto je najbežnejšia príčina pupočnej kýly u mačiatka..
 • vrodený Môže sa vyskytnúť v rozpore s embryogenézou, nepriaznivými účinkami na matku počas tehotenstva.
 • Traumatické zranenia. Napríklad pri nesprávnom poranení, napríklad pri nesprávnom ohryzovaní pupočnej šnúry: mačka ho pritiahla nepresne a trhala alebo brúsila skoro. Svalový krúžok je poškodený a utiahnutie je narušené. Poškodenie môže byť menšie a nedá sa vizuálne opraviť, potom sa zistí iba hmatom. Zápcha, plyn a zvracanie môžu spôsobiť predĺženie pupočného prstenca a stratu vnútorných orgánov za svalový rámec..

• Po pôrodnom postupe je nesprávne ohlodanie mačky pupočnej šnúry.

Poruchy tráviaceho traktu (častá zápcha, hnačka).

• Neúspešná kastrácia alebo sterilizácia zvieraťa.

• Komplikácia rôznych pooperačných procesov.

• Vrodená slabosť pupočného krúžku.

• Zvýšený tlak na brušnú stenu.

• Nesprávna výživa sprevádzaná systematickým prejedaním.

Rozľahlosť herniálneho vaku priamo závisí od svalového tonusu pupočného krúžku. Veľkosť prietrže môže byť buď malá alebo získať pomerne pôsobivé objemy.

Dôležité! Hernálny otvor je miesto, kde sú svaly pupočného prstenca najslabšie. Ďalší normálny fyziologický vývoj tela by mal viesť k uzavretiu svalových skupín a prirodzenému odstráneniu herniálnych brán. Ale ak už tkanivá vnútorných orgánov už vstúpili do diery, bude nevyhnutne nasledovať opačný proces. Výsledkom bude trvalé zvýšenie herniálneho vaku, čo bude mať za následok ďalší vývoj a komplikáciu patológie!

Umbilická hernia je pomerne častým javom u mačiatok, ktoré môžu byť vrodené alebo získané. Kočka hryzajúca pupočnú šnúru po narodení dieťaťa je jednou z hlavných príčin jej výskytu. Pretože v niektorých prípadoch sa pupočníkový krúžok nemusí úplne utiahnuť a tým viesť k rozvoju choroby.

S vekom sa tlak v brušnej dutine domáceho zvieraťa môže zvyšovať, v dôsledku čoho sa vnútorné orgány nezmestia do vesmíru a sú tlačené do slabého miesta brucha a tvoria prietrž..

Vysoký krvný tlak môže byť spôsobený nielen dedičnosťou, ale aj prejedaním, zranením a inými faktormi..

Ako pochopiť, či mačiatko má pupočníkovú prietrž alebo nie? Nie je ťažké určiť, stačí počas hry s domácim zvieraťom, keď je napäté, sondovať malý nádor na bruchu. V pokoji alebo počas spánku nádor zmizne a keď sa znova kráča, prejavuje sa a visí nadol. Čo robiť, ak zistíte, že u vášho domáceho maznáčika je taká nepríjemnosť? Odpoveď na otázku nájdete na našej webovej stránke ko6e4ka.ru.

Ak sa napriek tomu rozhodnete nádor odstrániť z domáceho maznáčika sami, na tento účel ho musíte stlačiť pomocou mince, ktorá by mala byť pripevnená k žalúdku a prilepená lepiacou páskou. Pred začatím postupu ošetrite kožu zvieraťa 70% alkoholom a potom jódom.

Ak nie je možné alebo nemožné odstrániť prietrž pri mačacej bôčke samo o sebe, vykonajte chirurgickú liečbu.

Príčiny inguinálnej kýly u mačiatka sú zranenia, chronická zápcha a genetické predispozície. V priebehu času môže črevo, maternica alebo močový mechúr vstúpiť do otvoru v prietrži.

Nádor je cítiť v oblasti slabín domáceho maznáčika. Neviazaná kýla je mäkká, bezbolestná a po stlačení zmizne. A s porušením sa nádor stáva hustým, spôsobuje pocit bolesti, zvracania, mačiatko sa stáva podráždeným a často olizuje boľavé miesto.

V podstate sa toto ochorenie lieči chirurgicky prišitím kanála..

Mačiatka sú vo väčšine prípadov ohrozené pupočníkovou prietržou, pretože po pôrode mačka uhryzne pupočnú šnúru svojimi zubami. Niekedy také roztrhnutie pupočnej šnúry vedie k zhusteniu pupočného prstenca a kýly, čo bráni zvieraťu v užívaní si života. Kýla v skutočnosti vyzerá ako veľká vydutina na bruchu, ktorá môže ovplyvniť vnútorné orgány. Vo vnútri mačiatka sa objavuje silný tlak a je veľmi ťažké sa zbaviť tohto ochorenia bez zásahu skúsených veterinárnych lekárov..

Výsledok života zvieraťa, ak sa nelieči

Každému ochoreniu je lepšie predchádzať vopred, inak sa nemôžete vyhnúť dlhodobej liečbe. Riziko sú novonarodené mačiatka, ktoré práve spadli z pupočnej šnúry. Aby sa predišlo rozvoju choroby, je potrebné masírovať novonarodené mačiatko. A mačiatka, ktoré už ochorenie mali, by sa mali riadiť preventívnymi postupmi odporúčanými veterinárnym lekárom.

Mimoriadne ohrozené je tehotná mačka s pupočnou kýlou.

Tkanivá brušnej steny sa stávajú pružnejšími, po ktorých sa zvyšuje pupočný kruh a herniálny vak. V polovici tehotenstva mačky sa maternica zväčšuje, čo spôsobuje zvieranie.

Ak zviera trpelo touto chorobou, nemalo by byť pletené. Potomok bude vo väčšine prípadov nositeľom tejto choroby.

Ak je hrudka malá, mal by sa použiť obväz, ktorý udrží vnútorné orgány zvieraťa. Bandáž by sa mala chodiť dlhšie ako tridsať dní. Ukazovateľ je individuálny pre každé zviera. Bandáž by sa mala neustále upravovať a nádor by sa mal monitorovať..

Ak bolo zviera podrobené chirurgickému zákroku, je potrebné nosiť obväz počas 10 - 13 dní. Je to potrebné, aby domáce zviera nemohlo spôsobiť infekciu a nepoškodilo pooperačné švy.

Miesto, kde bola prietrž odstránená, musí byť ošetrené antiseptickými činidlami. Predpisuje ich veterinár.

V prípade sčervenania a opuchu ihneď vyhľadajte lekára.

Sledujte mačiatko

Riziko komplikácií chirurgickej patológie porušením herniového obsahu u domácich mačiek je veľmi vysoké. V tomto prípade dochádza k porušeniu krvného zásobovania a výživy vysídlených vnútorných orgánov. Ak sú poškodené črevné slučky, u mačky sa rýchlo rozvíja nekróza tkaniva, je narušená priechodnosť čreva, dochádza k intoxikácii.

Ak dôjde k porušeniu močového mechúra, močových ciest, potom tento stav rýchlo spôsobuje vážne otravu tela odpadovými produktmi a je tiež plný prasknutia močového mechúra. Porušenie maternice u mačky je tiež sprevádzané javmi intoxikácie a je nebezpečné pre život domáceho maznáčika..

V prípade, že dôjde k porušeniu obsahu hernálnej dutiny, počíta sa počet minút a hodín. Pravdepodobnosť smrti zvieraťa predovšetkým následkom bolesti. Nemenej nebezpečné sú procesy nekrózy, silná intoxikácia tela, rozvoj sepsy. V tomto ohľade by sa zviera, ktoré má najmenšiu známku porušenia prietrže, malo bezodkladne previesť do špecializovanej inštitúcie.

Druhy kýly u mačiatok

Typ prietrže je určený umiestnením jeho umiestnenia u zvieraťa. Je možné rozlíšiť tieto typy kýly, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u mačiek a mačiek:

 • Pupočná prietrž u mačiek je častejšia ako všetci ostatní. Takéto formácie sú zvyčajne vrodené. Môže sa však získať pupočná kýla. Napríklad sa môže objaviť kvôli nesprávne narezanej pupočnej šnúre. Takáto kýla môže byť tiež spôsobená črevnými chorobami..
 • Naopak, medziobratlová kýla je naopak najmenej bežná. Táto patológia je častejšia u starších mačiek, ktorých vek je vyšší ako 14 - 15 rokov. Ak bola prietrž zistená včas, v niektorých prípadoch je možné ju liečiť lekársky..
 • Inguinálne kýly sa nachádzajú v oblasti ingvinálnej kosti. Ich vzhľad spravidla naznačuje prítomnosť častej zápchy alebo nadúvania u mačky. Tento typ prietrže je oveľa nebezpečnejší práve pre mačky, pretože pri takýchto patológiách sú možné závažnejšie komplikácie ako u mačiek.
 • Membránová prietrž spôsobuje „tok“ orgánov z brušnej dutiny do hrude. Ako správne sú také patológie spôsobené mechanickým poškodením a zraneniami..
 • Perineálna prietrž sa nachádza medzi konečníkom a močovým mechúrom..
 • Perikardiálna peritoneálna kýla je mimoriadne zriedkavá a je charakteristická pre mačiatka, pretože je vrodená. Zvyčajne mačiatka s touto diagnózou umierajú. Kýla vyvíja tlak na srdce, čo vedie k rozvoju srdcového zlyhania a pľúcneho edému.

• Diafragmatický výstupok prietrže.

• Perikardiálny-peritoneálny herniálny výčnelok.

• Výstupok z pupkovej prietrže.

• Výčnelok prietržnej hernie.

• Výčnelok prietrže hernie.

Najbežnejším typom tejto fyziologickej abnormality, ktorá sa vyskytuje u mačiatok, je pupočná a ingvinálna prietrž. Všetky ostatné odrody tohto ochorenia sú oveľa menej časté..

Dôležité! Dokonca aj nepretržitá prietrž môže mať nepriaznivý vplyv na stav vnútorných orgánov a môže sa tiež stať hlavnou príčinou neustálej depresie vášho domáceho maznáčika!

prevencia

Nie je zvlášť možné bojovať proti pupočníkovým kýlam, najmä ak sú vrodené, pretože nereálne ovplyvňuje vnútromaternicový vývoj. Jediná rada, ktorú experti dávajú, nie je nechať mačky, ktoré v detstve trpia pupočníkovým výbežkom.

Pokiaľ ide o ostatné druhy kýly, prevencia sa obmedzuje iba na udržanie celkového zdravia zvieraťa:

 • organizácia správnej a vyváženej výživy, aby nedošlo k problémom s trávením;
 • monitorovať stav genitourinárneho systému;
 • Pravidelne vykonávajte preventívne prehliadky zvieraťa odborníkom, ktorý vám umožní všimnúť si zmeny v skorých štádiách.

KotoDigest Ďakujeme, že ste sa prihlásili na odber, skontrolujte svoju doručenú poštu: mali by ste dostať list so žiadosťou o potvrdenie predplatného

Liečba pupočníkovej hernie

Väčšina odborníkov súhlasí s tým, že chirurgia je uprednostňovanou liečbou prietrže. Operácia je pomerne jednoduchá a stehy je možné odstrániť po 8 až 12 dňoch. Tento prístup k liečbe je najúčinnejší a tiež zaručuje rýchly návrat zvieraťa do normálneho životného štýlu.

Ak je však prietrž zviera malé a neškodné, odborník môže predpísať alternatívny spôsob liečby. Lekár upraví vzdelanie a uloží špeciálny fixačný obväz (deka). V závislosti od veľkosti prietrže a individuálnych charakteristík mačky sa musí nosiť od jedného do niekoľkých mesiacov.

V prípade, že máte čo do činenia s diafragmatickou alebo medziobratlovou kýlou, je prístup k liečbe trochu iný. Obdobie rehabilitácie je omnoho dlhšie a zviera si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Je to spôsobené skutočnosťou, že operácie tohto druhu sú zložitejšie a invazívnejšie ako v prípade iných druhov kýly..

Pri výbere metódy liečby pupočnej kýly u mačiatka je potrebné posúdiť závažnosť patológie, a to môže vykonať iba špecialista. Ak je poškodenie menšie, bez štípania vnútorných orgánov, môžete robiť ľudové lieky a konzervatívnu liečbu.

Ak sa patológia dotkla orgánov, je potrebná operácia. Poďme zistiť, ako zaobchádzať so zvieraťom v každom prípade..

Ľudové lieky

Umbilická hernia v mačiatku je malá a neprináša úzkosť - je potrebné navštíviť lekára a potvrdiť diagnózu, pretože iné patológie môžu byť sprevádzané podobnými príznakmi.

Z ľudových liečivých prostriedkov je populárna redukcia prietrže a priľnavosť náplasti s hustým plochým predmetom. Často používajú mince a gombíky. Ak je prietrž malá, môže ju ťahať sama.

Zaujímavou metódou liečby je vtieranie alkoholu do pupočného prstenca, aby sa vytvoril umelý zápal a stimuloval sa nadmerný rast. Procedúru vykonáva iba veterinárny lekár.

Chirurgický zákrok

Operácia je indikovaná, ak je pupočná kýla u mačiatka veľká a nedá sa opraviť. Počas vyšetrenia lekár určí potrebu chirurgického zákroku. Je to povinné pri porušení čriev alebo iných vnútorných orgánov..

Odstránenie pupočnej kýly u mačiatka sa vykonáva na klinike v celkovej anestézii. V priebehu zákroku veterinárny lekár urobí rez na koži, upraví spadnutý orgán, odstráni poškodené oblasti, ušije pupočníkový krúžok a zošije kožu..

Domáce zviera je nasadené na prikrývku a je prepustené domov. Do 10 - 12 dní je potrebné spracovať šev, sledovať výživu zvierat a hygienu. Táto operácia je pre mačky ľahšia ako sterilizácia..

Najlepšie je vykonať operáciu na odstránenie prietrže pri voľnom nasadení. Tento postup sa vykonáva pomocou skalpelu v lokálnej alebo rozsiahlej anestézii. Lekár chirurgicky obmedzuje otvorenie prietrže a tiež eliminuje adhézie, ktoré môžu zvieraťu poškodiť. Operácia sa neodporúča pre mačiatka mladšie ako 6 mesiacov..

Čo je potrebné urobiť a ako sa starať o domáceho maznáčika po operácii? Po úspešnom chirurgickom zákroku sa zviera cíti oveľa lepšie a rýchlo sa zotaví. V prvých dňoch kŕmte mačiatko nízkotučné vývar a dajte mu prevarenú vodu. Zviera sa musí vyhnúť stresu, aktívnemu pohybu, prievanu a infekciám a je tiež potrebné zabezpečiť, aby bolo v pokoji a neroztrhlo sa švy. Odporúča sa, aby stehy boli čas od času ošetrené antiseptickým prostriedkom, aby sa odstránili 2 týždne po operácii..

Ak zistíte, že sa zdravie mačiatka zhoršilo, okamžite kontaktujte odborníka.

Niektorí majitelia, ktorí majú podozrenie na herniu u svojho domáceho maznáčika, ktorí ešte nedosiahli veľké veľkosti, sa ho snažia vyliečiť sami. Na tento účel sa najčastejšie používajú mince alebo iné malé taniere, ktoré sa musia naniesť na pupok a ovinúť obväzom. Lepším rozhodnutím by však bolo konzultovať odborníka, ktorý počas vyšetrenia zistí, či došlo k porušeniu prietrže a podľa toho predpíše liečbu.

Niekedy sa môže mačiatku predpísať otepľovanie brušnej zóny, ale je potrebné vykonať ju iba pod dohľadom veterinárneho lekára na klinike, pretože ak sa ohrievače a iné zariadenia s rovnakým účinkom používajú nesprávne, môžete situáciu len prehĺbiť. Majitelia niekedy zamieňajú pupočníkovú prietrž s inými zápalmi v tejto oblasti a pri samoliečbe poškodzujú domáceho maznáčika. Najbežnejším a najspoľahlivejším spôsobom, ako odstrániť prietrž u mačiatok, je chirurgický zákrok. Medzi jeho hlavné výhody patrí:

 • Vaše domáce zviera nebude vôbec cítiť bolesť.
 • Kýla sa dá ľahko opraviť.
 • Zošívané švy nespôsobia zvieraťu žiadne nepríjemnosti a môžu byť odstránené v priemere desiaty deň.

Po operácii je pravdepodobnosť, že sa mačacia kýla obnoví, ale už v dospelosti, veľmi nízka. Operácia by sa mala vykonávať výlučne na veľkých veterinárnych nožoch, kde sa nebudete báť čistoty náradia a potrebných materiálov. Nezabudnite, že po operácii je mačiatko potrebné venovať osobitnú starostlivosť, pretože jeho telo potrebuje úplné uzdravenie.

Na konci operácie sa na domáceho maznáčika položí špeciálny obväz, a čo je najdôležitejšie, úlohou majiteľa je zabezpečiť, aby mačiatko neodstraňovalo. Taktiež je veľmi dôležité zabezpečiť, aby sa zvieratá nesnažili zlomiť hotovosť pazúrmi alebo zubami. V bandáži, ktorá pripomína prikrývku, bude musieť váš maznáčik prejsť 8 až 12 dní v závislosti od toho, ako prebieha proces hojenia..

Počas tejto doby bude potrebné ísť s mačiatkom, aby sa poradil s veterinárnym lekárom, aby sa v prípade infekcie alebo iných možných dôsledkov operácií našli čo najrýchlejšie. Švy sa majú pravidelne liečiť antibakteriálnymi látkami a podľa možnosti by sa obväz mal počas celej rehabilitácie najmenej dvakrát meniť. Ak si pri liečbe šití všimnete opuch alebo kôru, okamžite vyhľadajte lekára.

Ak je napríklad pupočná kýla dedičným javom, skúste sa vyhnúť odporúčaniam a odporúčaniam od domácich špecialistov, ako je fľaša na horúcu vodu a samomasáž, s následným znížením prietrže..

Umožniť takúto liečbu znamená úmyselne skomplikovať proces hojenia. Najnebezpečnejším momentom tohto ochorenia je to, že v dôsledku systematického a pravidelného stlačovania vnútorného orgánu v ňom prestane fungovať prísun krvi, čo nakoniec vedie k otrave krvi a smrti milovaného domáceho maznáčika. Umbilikálna studňa musí byť okamžite ukázaná špecialistovi.

Prvými alarmujúcimi príznakmi začiatku choroby môže byť malá pečať v pupku. A napríklad zvracanie, odmietnutie jedla a horúčka - to je nepochybne alarmujúci signál naznačujúci závažnosť a zanedbávanie choroby. V tomto extrémnom prípade vaše domáce zviera čaká na okamžitú a neodkladnú operáciu.

Chirurgia na odstránenie prietrže je pomerne bežná a prakticky bezpečná forma veterinárnej starostlivosti. Zvyčajne sa vykonáva v lokálnej anestézii. Po odrezaní kože v pupku špecialista odlupuje vrstvu pobrušnice z kože a pozrie sa na stav zasiahnutého a poškodeného orgánu. Ak sa už nekróza dotkla jeho tkanív, lekár definitívne odstráni mŕtve oblasti a vyrovná sa s črevnou fúziou..

Perikarditída (perikarditída)

Perikarditída je zápal perikardu, ktorý sa zvyčajne vyskytuje druhýkrát pri infekčných chorobách, ako je tuberkulóza. Predisponujú k oslabeniu rezistencie, podchladeniu, vyčerpaniu, prepracovaniu, stresu. Zápal môže prechádzať z okolitých tkanív (pohrudnice, myokard).

Perikarditída môže byť akútna a chronická, ložisková a difúzna; serózna, fibrínová, hemoragická, hnisavá a hniloba; suchý a exsudatívny; traumatický.

Ochorenie začína výskytom suchej perikarditídy, usadenín v perikardiálnej dutine fibrínu a tvorbou adhézií. Suchá perikarditída prechádza do exsudatívnej formy, exsudát sa hromadí, čo môže spôsobiť srdcovú tamponádu; dochádza k opuchom parenchymálnych orgánov. Perikarditída môže byť komplikovaná myokarditídou. Tam je predĺžená intoxikácia tela s produktmi zápalu, vyčerpania.

choroby závisia od stupňa a stupňa vývoja, ako aj od pôvodu a povahy patologického procesu. Suchá perikarditída sa vyskytuje na pozadí horúčky, tachysystoly, bolesti v srdci a útlaku chorého zvieraťa. S rozvojom choroby sa objavujú zvuky trenia, ktoré sa zhodujú s fázami srdcového rytmu as prechodom na exsudatívnu formu sú zvuky striekajúcej, buráciacej, cvakajúcej, syčacej peny. Hlavnými príznakmi choroby sú tachysystólia, tupé srdcové zvuky, zvýšená zóna srdcovej tuposti, vláknitý pulz, difúzny srdcový impulz, dýchavičnosť, cyanóza, edém, arytmia, znížená AKD a zvýšená ICP..

Kurz závisí od príčiny a charakteru perikarditídy. Suchý proces sa môže rýchlo zotaviť a výpotok trvá dlhšie a ťažšie.

na základe analýzy klinických príznakov, metaloindikácie a fluoroskopie. Niekedy je vykonaná punkcia srdcového košeľa. Pri diferenciálnej diagnostike je potrebné vylúčiť kvapku perikarditídy, suchú a výtokovú pohrudnicu, myokarditídu a endokarditídu..

zamerané predovšetkým na odstránenie primárneho ochorenia. V počiatočných fázach sa odporúča studená oblasť srdca, obmedzenie vody a krmiva. Predpíšte diuretiká a laxatíva, jódové prípravky, kardiotonické látky (korvatón, praxiol, adversuten, hydralizín, metylén), glukózu, antibiotiká, cefalosporíny, aminoglukozidy, sulfanilamidy, prednizolón, acetylsalicylovú kyselinu, reopyrín, izibuprofén, indibiprofén, Nemocné zviera poskytuje pokoj. Ak je uvedené, perikard je prepichnutý a nasávaný..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Slnečný plexus je miestom, kde sa nachádza veľa nervových zakončení umiestnených mimo centrálneho nervového systému. Lekári mu pomenovali „brušný mozog“.
Využitie fyzickej aktivity pri komplexnej terapii kýly s rôznou lokalizáciou je predpokladom úspešného zotavenia. Fyzioterapeutické cvičenia sú určené pre akýkoľvek liečebný režim: s chirurgickým zákrokom aj bez neho.
Blokáda miechy je injekcia, ktorá sa používa na zmiernenie zápalu alebo „vypnutie“ signálu bolesti, ktorý putuje po špecifickom nerve. Počas blokády chrbtice často odborníci používajú vizualizačnú techniku ​​(zvyčajne skiaskopiu alebo počítačovú tomografiu (CT)), aby správne umiestnili ihlu a dosiahli maximálny účinok.