loader

Hlavná

Žalúdok

Pupočná kýla v novorodencoch Komarovského videa

Pupočná kýla v novorodencoch Komarovského videa

Komarovsky o pupočnej kýle u novorodencov a malých detí

Novo vyrobené matky sa vždy vyznačujú zvýšenou úzkosťou. Celkom násilne reagujú na najmenšie zmeny stavu ich omrvín a často vydávajú poplach z rôznych dôvodov. Miestni pediatri niekedy pri návšteve novorodenca pridávajú „päť centov“, pripomínajúc, že ​​pupočníková rana si vyžaduje osobitnú pozornosť, alebo „zrazu sa objaví pupočná kýla“. Zmätené a vystrašené matky sa na ňu často pýtajú slávnou detskou lekárkou najvyššej kategórie a televíznou moderátorkou Jevgeniou Komarovskou..

Čo to je?

Umbilikálna prietrž je čiastočný výčnelok vnútorných orgánov cez pupočníkový otvor. Patológia u detí je celkom bežná. Toto ochorenie trpí každý piaty detský novorodenec a každé tretie predčasne narodené dieťa. Dôvody vzhľadu sú rôzne - od vrodených malformácií po nezatvorenie pupočníka, ktoré môžu byť dôsledkom nevhodne zviazanej pupočnej šnúry, silnej akumulácie plynov v črevách, zápchy, silného a častého dlhodobého plaču..

Pupočníková šnúra, ktorá dodáva dieťaťu jedlo a kyslík počas tehotenstva po narodení, prestáva byť potrebná, spravidla po rezaní a obliekaní, pupočníková šnúra prerastie spojivovým tkanivom asi mesiac po narodení. V niektorých prípadoch však prsteň nie je úplne prerastený, a to sa stáva príčinou pupočnej kýly alebo zvyšuje jej riziko..

O niečo neskôr sa u dieťaťa môže vyvinúť prietrž kvôli tomu, že ho jeho rodičia priviedli príliš skoro.

Rodičia si často všimnú vydutie v oblasti pupka v tých minútach, keď dieťa kričí. V pokojnom stave sa však bruško vráti do normálu a prietrž sa ľahko vráti späť. Zrno pochybností však už bolo zasiate a matky a otcovia požadujú objasnenie situácie..

Evgeny Komarovsky vysvetľuje, že nie každý vyčnievajúci pupok je nevyhnutne prietrž. Konvexný pupok je niekedy individuálnou črtou malého muža a nemusíte sa obávať.

A v tomto čísle Dr. Komarovského je jednou z postihnutých práve to, čo sa týka pupočnej kýly.

Skutočná pupočná kýla je cítená pod pupočníkom, iba lekár môže určiť jej veľkosť a dať predpovede. V tomto prípade sa prietrž, pri pokuse, pri kašľaní, výrazne zväčší. Ak už bola diagnóza stanovená a potvrdená chirurgom, nepropadajte panike. Komarovsky zaručuje, že toto ochorenie sa dá ľahko liečiť v čo najkratšom čase, bez použitia chirurgických zákrokov..

liečba

Evgeny Olegovich začína hovoriť o pupočníkovej prietrži u novorodencov so skutočnosťou, že varuje rodičov pred neoprávneným liečením choroby početnými ľudovými liečivami, ktoré môžu dieťaťu ublížiť oveľa viac ako samotná kýla. Zdôrazňuje, že nezávislé prispôsobenie prietrže, ťahanie elastickým obväzom je tou správnou cestou k chirurgickému stolu. A notoricky známa minca, ktorá sa často odporúča aplikovať na prietrž babičky a dokonca aj na niektorých detských lekárov, môže spôsobiť zápalový proces v pupočnom priestore..

Ak má teda dieťa prietrž a lekári to potvrdia, potom chirurgicky odstráňte iba jeho najkomplikovanejšiu formu - keď došlo k stlačeniu tenkého čreva medzi svaly. Zvyčajne je chirurgický zákrok možný, keď je dieťa 5 rokov. Našťastie sú také prípady zriedkavejšie ako pravidlo. Všetky ostatné typy pupočnej kýly sa liečia bez chirurgického zákroku, ak rodičia dodržiavajú odporúčania. U mnohých detí ochorenie samo zmizne, pretože brušná stena rastie a posilňuje sa. Zvyčajne za 1 rok sa problémy s pupkom už nepozorujú. Po roku sa 95% hernií detí vylieči.

Ak až do šiestich mesiacov kýla dieťaťa sama neodišla, je podľa Komarovského čas na liečbu. Presnejšie povedané, rodičia musia vykonať určité kroky skôr, ako dieťa dosiahne vek 6 mesiacov..

, Ktorým sa na brucho

Jednou z týchto metód, ktorá slúži ako vynikajúca prevencia pupočníkovej prietrže a účinnej liečby existujúcich problémov, je uvedenie dieťaťa na brucho. Odporúča sa to urobiť 15 až 20 minút pred kŕmením na rovnom a tvrdom povrchu..

Počas tohto cvičenia sa u dieťaťa posilnia svaly brušnej steny, chrbta, krku a ramenného pletenca. Okrem toho leží na bruchu priechod plynov z čreva, čím sa znižuje intenzita koliky. Trvanie procedúry by malo začať 2 až 3 minúty a postupne by malo trvať 15 minút. Môžete to zopakovať pred každým kŕmením..

masáž

Môže sa začať okamžite, len čo sa pupočníková rana uzdraví a uzdraví. Komarovsky zdôrazňuje, že takáto liečba nebude vyžadovať žiadne špeciálne výdavky od rodiny, pretože každá mama a babička, dokonca aj otec, sú schopní ovládať jednoduchú masážnu techniku. Pohyby a dotyk dieťaťa by mali byť ľahké, nemali by dieťaťu priniesť negatívne emócie. Je lepšie masírovať pred jedlom, aby nedošlo k regurgitácii. Je lepšie vôbec sa nedotýkať kýly a pupka, vykonávať všetky manipulácie okolo nich.

Najjednoduchšie techniky sú hladenie brucha prstami v smere hodinových ručičiek krúživými pohybmi, ľahké poklepanie a brnenie v kruhu okolo pupka, hladenie brucha dlaňami v opačných pohyboch. Každý príjem sa uskutočňuje v priemere 10-krát.

Takáto masáž pomáha nielen posilňovať brušnú stenu, ale tiež pomáha normalizovať črevá, vylučuje koliku a plyn.

Ako vyliečiť pupočnú kýlu u novorodencov: videonávod o masáži a gymnastike s dieťaťom

Mladé matky sú pripravené vydávať poplach pri prvých prejavoch ochorení novorodenca. V niektorých prípadoch je takáto úzkosť oprávnená, ale ak z dieťaťa vyčnieva pupočná kýla, vzrušenie nie je potrebné. Podľa lekárskych štúdií sa choroba vyskytuje u 1/5 detí narodených včas, u predčasne narodených detí sa percento pupočnej kýly zvýšilo na 1/3. Symptómy sú najvýraznejšie pri dlhodobom plaču novorodenca. Napriek desivému vzhľadu vyčnievajúceho pupočného krúžku nie je s chorobou nič zlé: priebeh liečby môže trvať niekoľko týždňov, ale výsledok je vo všetkých prípadoch pozitívny, ale iba za podmienky, že rodičia dieťaťa okamžite vyhľadajú pomoc u ošetrujúceho lekára..

Hlavné príznaky

Pupočná prietrž je zrejmá od prvých dní výskytu. Je ťažké venovať pozornosť konvexnej časti pobrušnice v strede pupka, ktorá sa zvyšuje s najmenším napätím novorodenca:

Nebezpečenstvo spočíva v nedobrovoľnom vyčnievaní črevných slučiek, ktoré môže vyžadovať chirurgický zákrok. Pri správnom liečení takéhoto vývoja udalostí je ľahké sa vyhnúť, preto by sa nemali zanedbávať hlavné príznaky choroby:

 1. pri zatlačení na vyčnievajúci pupok sa ľahko skryje vo vnútri;
 2. manipulácie sú sprevádzané charakteristickým burčiacim zvukom;
 3. v uvoľnenom stave je pupočná prietrž v počiatočnom štádiu zriedkavá.

Diagnóza môže byť stanovená palpáciou, ak ruky pediatra vyšetrujúce dieťa prechádzajú pupočníkovým krúžkom do brušnej dutiny. Na presnejšie vyšetrenie je novorodenec poslaný chirurgovi, ktorý predpisuje individuálne ošetrenie.

Dôvody vzhľadu

Vnútromaternicové obdobie vývoja znamená vstup dôležitých živín do plodu cez pupočnú šnúru. Ihneď po narodení je „spojenie“ prerušené a zvyšok je zabalený do známeho pupku. Pri normálnom vývoji sa cievy pupočnej šnúry uzavrú v priebehu niekoľkých minút a pupočníkový prstenec sa stiahne po mesiaci. Liečebné obdobie závisí od veľkosti pupočného prstenca, takže môže trvať dlhšie. Len skúsený lekár dokáže identifikovať a diagnostikovať chorobu..

Kýlová hernia sa vyskytuje tak v čase narodenia, ako aj v prvých týždňoch po narodení dieťaťa. Medzi podporné faktory patria:

 1. Slabé svaly v pupku.
 2. Nezrelosť spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje u malých a predčasne narodených detí.
 3. Prítomnosť krivice.
 4. Rôzne patológie pri vývoji prednej brušnej steny.
 5. Problémy s funkciou gastrointestinálneho traktu: zvýšená tvorba plynov, kolika, zápcha (odporúčame prečítať si: video o masáži s kolikou u novorodenca).
 6. Napätie pobrušnice vyplývajúce z kašľa, ťažkých pohybov čriev a silného kašľa.

liečba

Moderná medicína ponúka deťom do troch rokov iba konzervatívne metódy liečby, pretože chirurgický zákrok sa zvyčajne nevyžaduje. Výnimkou je štípanie pupočnej kýly, pri ktorej sa bez urgentnej operácie nemôžete obísť (viac v článku: ako je to operácia odstránenia pupočnej kýly u dieťaťa?).

Populárne liečebné metódy dávajú pozitívny výsledok v čo najkratšom čase:

 1. Denne sa šíri po brušku. Asi 15 minút pred kŕmením pediatri odporúčajú položiť dieťa na žalúdok, a to nielen na liečbu pupočnej kýly, ale aj na prevenciu (ďalšie podrobnosti nájdete v časti: Ako liečiť pupočnú kýlu u mesačne narodeného dieťaťa?). Takáto jednoduchá gymnastika zlepší tón brušných svalov, uvoľní koliku a plyn.
 2. Terapeutický komplex telesnej výchovy. Gymnastika a cvičenia na posilnenie brušných svalov sa vykonávajú pod dohľadom odborníka. Na základe diagnózy a histórie lekár vypracúva individuálne cvičenia pre novorodenca a kontroluje, či sa vykonávajú v súlade so všetkými pravidlami. Niekoľko sedení zvýši elasticitu spojivového tkaniva okolo pupočného krúžku, zlepší krvný obeh. Predtým musí chirurg upraviť herniu pomocou pásovej pomôcky, aby sa predišlo recidíve.
 3. Patch. Pri veľkých veľkostiach pupočného prstenca sa predpíše prietrž prietrž pomocou pásovej pomôcky. V tomto prípade pupok prestane vyčnievať a prietrž sa nachádza vo vnútri brušnej dutiny. Táto taktika vám umožňuje udržať výčnelok, kým sa svaly brušnej steny úplne nezosilnia. Pri tejto technike bude možné vyliečiť prietrž, ak sa vydutie narovná a uzavrie chirurgom. Nezávislé manipulácie sú spojené s komplikáciami.
 4. Obväz. Je to dobrá alternatíva k náplasti, ak má dieťa alergiu na ňu alebo má podráždenie kože. Pomocou obväzu sa na pupočnú kýlu vytvára mierny tlak, čo je dosť na jej zníženie.

Kvalitný obväz je k dispozícii vo forme mäkkého elastického pásu doplneného malou podložkou. Pri aplikácii obväzu by mal byť umiestnený priamo v pupku. Fixácia pomáha zabrániť novému zovretiu a urýchľuje utiahnutie pupočného krúžku.

Masážny kurz

Po vyšetrení môže lekár predpísať profesionálnu masáž, ale samostatne ju vykonáva doma pod silou ktorejkoľvek matky. Stačí sa naučiť činnosť masážneho terapeuta a trochu si precvičiť, aby sa po mesačnom kurze zlepšilo dieťa. Nevyžadujú sa špeciálne lekárske zručnosti a jedno sedenie netrvá dlhšie ako pol hodiny. Zvyčajne sa odporúča vykonať 2 - 3 sedenia denne, výber času pred kŕmením.

 1. Mäkké kruhové hladenie brucha dieťaťa v smere hodinových ručičiek - najmenej 10-krát.
 2. Zmeňte smer pohybu a hladte proti smeru hodinových ručičiek - najmenej 10 krát.
 3. Čistý tlak na prietrž, kým úplne nezmizne v brušnej dutine. Pohybujte ukazovákom približne 20-krát.
 4. Umiestnite vankúšiky prstov jednej ruky okolo pupočného krúžku. Jemne pritlačte prietrž palcom tak, aby sa skryl, a so zvyškom prstov musíte vykonávať kruhové pohyby okolo pupka. Manipulácie by sa mali podobať krúteniu žiarovky. Vykonajte najmenej 10 opakovaní.
 5. Umiestnite ukazovateľ a prostredné prsty jednej ruky tak, aby bol pupok medzi nimi. Vykonajte masážne pohyby horizontálnych svalov okolo pupočného krúžku. Za týmto účelom priblížte prsty najmenej 10-krát. Zopakujte pohyb umiestnením prstov na hornú a dolnú časť brucha.

Odborný názor

Ak chcete zachrániť mladé matky pred strachom a poverami, pomôže vám video s účasťou slávneho detského lekára Komarovského. Po zahojení kože pupka sa na mieste krvných ciev vytvorí dutina, ktorá, keď dieťa plače, je vyplnená časťou jeho čriev. V priebehu času je črevo schopné vytlačiť pupočníkový krúžok, čoho výsledkom je kýla. Pupok je zasunutý dovnútra iba o 2-3 roky, u malých detí pripomína ružovú púčik vyčnievajúci nad kožu.

Nezamieňajte si to s prietržou, pretože sa choroba prejavuje vo forme mäkkého balóna, ktorý je ľahko pociťovateľný. Komarovsky si je istý, že kýla sama o sebe neohrozuje zdravie detí a neobťažuje dieťa, a neprofesionálne odporúčania priateľov a babičiek môžu novorodencovi ublížiť:

 1. Elastický obväz. Takéto opatrenie nebude mať žiadny účinok na prevenciu tejto choroby. Nezávislá redukcia a fixácia prietrže - priama cesta k operačnému stolu.
 2. Mince. Vloženie mince skryje prietrž dovnútra, ale kontaminovaný povrch pravdepodobne spôsobí infekciu. Táto technika má viac nevýhod ako pozitívne aspekty.

Pri upevňovaní kýly náplasťou je potrebné postupovať podľa pokynov lekára, aby nedošlo k podráždeniu pokožky dieťaťa. Ak jedna metóda neprináša výsledky, musíte sa najskôr poradiť s lekárom a sami túto chorobu neliečiť.

Komarovsky o pupočníkovej prietrži u novorodenca a dojčaťa, liečebné vlastnosti: masáž, obväz a ďalšie metódy

Diagnóza „pupočnej kýly“ je daná každému piatemu novorodencovi (alebo každej tretine, ak hovoríme o predčasne narodených deťoch). Kvôli prevalencii patológie mnoho uznávaných pediatrov považuje túto skutočnosť za vývoj ľudského tela iba za súčasť veku. Znamená to, že prietrž sa nemusí liečiť? Čo spôsobuje výčnelok pupka u detí?

Čo je pupočná kýla, aké sú príčiny jej výskytu u dojčiat?

Pupočná prietrž je prolaps vnútorných orgánov, ktorý sa vyskytuje v dôsledku defektov v brušnej dutine (príčinou problému je často slabosť brušných svalov, ktorá je charakteristická pre väčšinu detí). Výsledkom je vytvorenie malého výbežku podobného nádoru, takmer nepostrehnuteľného, ​​zatiaľ čo dieťa je v pokojnom stave. Prečo sa to stane?

Kýla má mnoho príčin. Väčšina z nich je vrodená:

Dôvody vzniku hernie pupka u starších detí:

 1. získané choroby, ktoré ovplyvňujú tón brušnej steny;
 2. faktory, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak (zažívacie ťažkosti, hlboký kašeľ, časté nahnevané plače atď.).

Väčšina pediatrov klasifikuje prietrž ako mimoriadne kozmetickú vadu, ale ani jeden lekár nezaručí, že nádor pupka dieťaťa nebude ďalej rásť, ak sa nelieči. Aké znaky naznačujú, že je čas, aby rodičia spustili alarm?

Príznaky prietrže novorodenca

Je možné určiť, či novorodenec má prietrž bez lekárskeho vzdelania. Príznaky patológie:

 • Okrúhly výčnelok s priemerom do 10 cm, ktorý sa nachádza v pupočnej oblasti a je takmer nepostrehnuteľný, zatiaľ čo dieťa je uvoľnené. Ak je to potrebné, vydutie sa ľahko nastaví (pre dieťa je tento postup bezbolestný)..
 • Nepokojný spánok, citlivosť na počasie.
 • Sprievodné črevné choroby, zvyčajne nadúvanie.

Niekedy sa v pupočnom kruhu vytvorí diera, cez ktorú hnis vyteká. Toto nie je príznak kýly, ale príznak iného ochorenia - fistuly. Takáto patológia je nebezpečná a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc. Potrebujete starostlivosť prietrže?

Ak existujú nejaké príznaky, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom?

Prietrž vo väčšine prípadov nie je prietrž nebezpečná a nevedie k nepohodliu novorodenca, ale vyčnievajúci pupok môže viesť k komplikáciám. Možné problémy sú spojené s rizikom poranenia alebo infekcie vnútorných orgánov vydutých brušnou stenou. Skutočnosť, že prietrž nie je v poriadku, naznačujú nasledujúce príznaky:

 • začervenanie pupočnej oblasti;
 • vzhľad hnisavých rán dieťaťa na bruchu;
 • dlhá retencia stolice a zvýšená plynatosť.

Ako vyliečiť pupočnú kýlu u dieťaťa?

S výnimkou prípadov, keď patológia vyvolala vývoj komplikácií, nie je obvyklé liečiť kýlu lekársky alebo rýchlo. Na jeho odstránenie sa používajú tieto konzervatívne metódy:

Čo sa týka obväzu a špeciálnej náplasti, je možné ich po konzultácii s lekárnikom kúpiť v ktorejkoľvek lekárni? Je možné vykonávať terapeutickú masáž doma? Ako opraviť konvexný pupok tak, aby prietrž, kvôli ktorej vyčnieva, "vyriešila"?

Masáž je najlepšie ponechaná na profesionálov. Pri niekoľkých sedeniach opraví kýla skúsený lekár a vnútorné orgány dieťaťa už viac nevyčnievajú brušnou stenou. Potom budú rodičia schopní sami vykonať všetky potrebné manipulácie:

 1. Hladenie kruhových pohybov striktne v smere hodinových ručičiek.
 2. Počítadlo ťahov. Ľavá ruka je držaná na pravej strane brucha (hore), pravá ruka synchronne vykonáva „zrkadlový“ pohyb.
 3. Hladenie šikmých svalov. Jedna ruka sa položí priamo na pupok a druhá sa vykoná ľahkými masážnymi pohybmi v oblasti okolo nej..

Existujú aj iné spôsoby liečby. Takže podľa Komarovského, aby sa vyliečila kýla, nie je vôbec potrebné uchýliť sa k obvazu. Na dosiahnutie výsledkov stačí:

 • celoročne na zmiernenie dieťaťa;
 • urobiť brušnú masáž;
 • pravidelne sa zúčastňovať cvičení a terapeutických cvičení s dieťaťom;
 • do stravy pridajte viac vlákniny a obilnín, ktoré prispievajú k pravidelnej stolici.

Ako sa vyhnúť vydutiu pupka u dieťaťa?

Komarovského metódy sú tiež účinné pri prevencii pupočnej kýly. Môžu byť úspešne použité pre rizikové deti (predčasné, náchylné k zápche, pacienti s rachitídou atď.).

Gymnastika Komarovského:

 1. Ležiaci na chrbte, ohýbať sa a zdvíhať nohy. Najskôr obidve naraz a potom postupne.
 2. Pri ohýbaní ohýbaných nôh rôznymi smermi sa pokuste dotknúť kolien povrchu (pri prvom miernom odpore - zastavte cvičenie, aby ste predišli zraneniu). Opakujte to isté, ale s narovnanými končatinami.
 3. Vykonajte cvičebné kolo na 10-15 sekúnd.
 4. Ležiaci na chrbte na krátku dobu napodobňujú striedavo beh a chôdzu.

Aby sa zabezpečilo, že cvičenia sa vykonávajú bez chýb, rodičia by sa mali oboznámiť s príslušným videom. Masáž a pravidelné rozloženie dieťaťa na bruško pomôže upevniť účinok gymnastiky. Dospelým sa tiež odporúča, aby začali vyprovokovať dieťa, aby sa plazilo nezávisle a čo najskôr sa snažilo posadiť, pretože zdravé pravidelné napätie brušných svalov je vynikajúcou prevenciou prietrže..

Pupočná kýla u novorodencov (Komarovsky): masáž, video

Hlavné príznaky

Nebezpečenstvo spočíva v nedobrovoľnom vyčnievaní črevných slučiek, ktoré môže vyžadovať chirurgický zákrok. Pri správnom liečení takéhoto vývoja udalostí je ľahké sa vyhnúť, preto by sa nemali zanedbávať hlavné príznaky choroby:

 1. pri zatlačení na vyčnievajúci pupok sa ľahko skryje vo vnútri;
 2. manipulácie sú sprevádzané charakteristickým burčiacim zvukom;
 3. v uvoľnenom stave je pupočná prietrž v počiatočnom štádiu zriedkavá.

Diagnóza môže byť stanovená palpáciou, ak ruky pediatra vyšetrujúce dieťa prechádzajú pupočníkovým krúžkom do brušnej dutiny. Na presnejšie vyšetrenie je novorodenec poslaný chirurgovi, ktorý predpisuje individuálne ošetrenie.

Pomáha masáž deťom?

Kýla môže byť získaná alebo vrodená. Rodičia môžu túto patológiu zistiť ihneď po narodení dieťaťa alebo o niekoľko týždňov.

Hlavným dôvodom výskytu významného a nebezpečného defektu je nezrelosť spojivového tkaniva, ktorá sa objavuje v dôsledku predčasnej zrelosti..

Podľa štatistík trpí na našej planéte takáto patológia každý tretí novorodenec. Ďalšími príčinami choroby môžu byť tieto choroby a stavy: krivica, slabosť svalových vlákien pupočného kruhu v dôsledku genetickej predispozície, nedokonalosť tráviacich procesov, pri ktorých je dieťa často mučené kolikou, nadúvaním a zápchou..

Ak dieťa neprestajne plače a má silný kašeľ, je to tiež jeden z dôvodov výskytu pupočnej kýly. Patologické zmeny v peritoneálnej stene môžu vyvolať výskyt pupočnej kýly.

Defekt môže byť odstránený bez chirurgického zákroku, bez ohľadu na príčinu ochorenia. Pomôže to masážnemu kurzu..

Dôvody vzhľadu

Vnútromaternicové obdobie vývoja znamená vstup dôležitých živín do plodu cez pupočnú šnúru. Ihneď po narodení je „spojenie“ prerušené a zvyšok je zabalený do známeho pupku. Pri normálnom vývoji sa pupočníkové cievy uzavrú do niekoľkých minút a pupočníkový prstenec sa stiahne po mesiaci.

Ako masírovať pupočnú kýlu?

Jedným zo spôsobov liečby tejto patológie je masáž, ktorá je zameraná na posilnenie svalov prednej brušnej steny. Najvhodnejším riešením pri detekcii kýly je kontaktovať skúseného masážneho terapeuta.

Špecialista ukáže rodičom, ako správne vykonať tento postup. Na stretnutí sa budú môcť naučiť všetky základné jemnosti a nuansy tohto postupu..

Pred začatím masážneho kurzu proti pupočníkovej prietrži sa musíte presvedčiť, či je rana úplne zahojená. Nie je to však vždy možné. S cieľom pomôcť dieťaťu sa rodičia môžu naučiť masážnu techniku ​​doma..

Musia ho uplatňovať podľa všetkých základných odporúčaní. Hlavným cieľom tohto kurzu je posilnenie brušných svalov. Manipulácia by nemala spôsobiť novorodencom nepríjemné nepohodlie.

výcvik

Najprv musíte starostlivo vetrať miestnosť, v ktorej plánujete vykonať masáž.

V žiadnom prípade sa neodporúča teplota znižovať na hodnotu 24 stupňov Celzia. Dieťa by nemalo byť plné. Procedúra by sa mala vykonať tridsať minút pred začiatkom kŕmenia..

Masáž sa vykonáva nasledujúcim spôsobom: novorodenec by mal byť umiestnený na tvrdom povrchu. Po celú dobu masáže by sa mal výčnelok udržiavať pomocou bandáže..

Mali by ste venovať pozornosť povahe ich pohybov. Musia byť ľahké, elegantné a nenápadné. Každý prvok by sa mal opakovať niekoľkokrát. Bude stačiť päť až desaťkrát.

Masážna technika na odstránenie pupočnej kýly:

 1. Najskôr by sa novorodenec mal opatrne hladiť dlaňou cez brucho. Osobitná pozornosť sa musí venovať pupku. Je potrebné pamätať na to, že všetky manipulácie na tejto časti tela by sa mali vykonávať výlučne v smere hodinových ručičiek. Proti tomu je dovolené žehliť iba pokožku v tesnej blízkosti pupku. Toto je dovolené s ukazovákom. Ak táto podmienka nie je splnená, existuje vysoká pravdepodobnosť, že dôjde k nežiadúcemu zásahu do tráviacich procesov dieťaťa;
 2. je potrebné mierne uchopiť šikmé svaly brucha novorodenca. To sa deje zo strán do stredu s otvorenou dlaňou. Hladenie sa vykonáva v opačnom smere;
 3. ľahké brúsenie. Pravá dlaň je o niečo vyššia ako pupok a ľavá dolná. Opatrne zdvihnite pokožku v blízkosti pupku. Dlane by sa mali pohybovať smerom k sebe;
 4. opatrne trite šikmé svaly brucha doštičkami ukazovákov. To sa deje v smere zo strán do pupočnej dutiny. Pozdĺž šikmých svalov musíte chodiť v špirále;
 5. vizuálne musíte vybrať strednú čiaru na tele. Potom musíte na ňu pritiahnuť malým vankúšom ukazováka a miernym tlakom. To povedie k okamžitému návratu. Svaly dieťaťa sa začnú napínať. Časté vykonávanie týchto užitočných cvičení pomôže posilniť svalovú kostru;
 6. Kýlu môžete stlačiť ukazovákom. Pohyby by však mali byť veľmi ľahké a bez námahy. Kýla postupne spadne dovnútra. Táto manipulácia by sa mala opakovať dvadsaťkrát..

Odporúča sa, aby ste svoje dieťa asi dvakrát alebo trikrát masírovali, aby ste sa navždy zbavili tohto nepríjemného ochorenia. Dĺžka liečebného cyklu závisí od stavu dieťaťa a určuje sa individuálne.

Po masáži, séria rôznych

, ktoré sú zamerané na odstránenie pupočnej kýly. Vykonávajú ich nevyhnutne iba odborníci..

Na odstránenie choroby môžete použiť náplasť. Môže sa používať iba so súhlasom ošetrujúceho pediatrického lekára.

Náplasť sa používa, iba ak sa prietrž vyznačuje malými rozmermi. Koža pod náplasťou je často poškodená, potí sa a sčervená.

Môžete tiež použiť obväz. Toto je dobrá alternatíva k náplasti, keď je náplasť neprijateľná. Bandáž zabraňuje zovretiu.

Počas novorodeneckého obdobia má technika vykonávania masáže a gymnastiky niektoré vlastnosti v porovnaní s masážou u dieťaťa staršieho ako mesiac. Preto je vhodné začať s masážou po konzultácii s detským lekárom, ktorý v určité dni navštívi dieťa doma (na vykonanie novorodeneckého sponzorstva). Lekár povie, či je možné masírovať, a ukáže hlavné techniky.

 1. Všetky masážne pohyby by mali byť veľmi ľahké, jemné, vykonávané bez námahy. Ak dieťa napína, plače alebo sa bráni, masáž nebude mať žiadny úžitok.
 2. Pred jedlom sa konajú masáže a gymnastika. V prvom mesiaci, keď dieťa ešte nemá režim kŕmenia, spánku a bdelosti, je možné vykonať masáž kedykoľvek, keď je to pre vás vhodné. Hlavná vec je, že dieťa je pokojné a po jedle uplynulo najmenej pol hodiny.
 3. Pri novorodencoch sa masáž pupka nevykonáva, kým sa pupočníková rana uzdraví. Počas tohto obdobia nie je možné nasmerovať, tlačiť a všeobecne sa dotýkať prietrže. Môžete však vykonávať individuálnu gymnastiku a brušnú masáž bez ovplyvnenia samotného pupku.
 4. Vykonávanie špeciálnych cvičení a masážnych pohybov odporúčaných pre prietrž môže a malo by byť kombinované so všeobecnou masážou a gymnastikou.

V prvom rade by sa mala sama na masáž pripraviť: krátko si nechte nechty, umyte si ruky detským mydlom a zohrejte ich. Na dosah ruky naneste krém na dieťa, ktorý zvyčajne používate pre dieťa a na ktorý nemá žiadne alergické reakcie.

Vetrajte miestnosť, kde budete masírovať, ale príliš neochladzujte vzduch - dieťa by malo byť v miestnosti teplé a pohodlné, optimálna teplota je medzi 23-25 ​​° C. Potom pripravte miesto, kde budete vykonávať masáž - mala by to byť pevná alebo polotuhá, rovná plocha (prebaľovací pult, prebaľovacia doska, dostatočne pružná posteľná matrac alebo pohovka). Položte jednorazovú plienku alebo handričku a flanelovú plienku.

Masážne techniky

Hlavné metódy masáže pupočnej kýly u novorodencov sa môžu začať bezprostredne po narodení. Výhodne sa uskutočňujú v nasledujúcom poradí:

 1. Hladenie pokožky brucha špičkami prstov jednej ruky v smere hodinových ručičiek okolo pupka.
 2. Proti hladeniu: aby ste to dosiahli, položte končeky prstov obidvoch rúk pod pupok a potom posuvným pohybom, vytvorením polkruhu na každej strane pupka, prineste prsty cez pupok. Opakujte v opačnom poradí (zhora nadol).
 3. Okolo tlačidla na bruchu urobte ľahké kúsky.
 4. Špicami troch prstov jednej ruky zľahka pritlačte brucho 3-4 cm nad pupok a pomaly uvoľnite. Opakujte tlak v smere hodinových ručičiek okolo pupka. Tieto pohyby uľahčujú opustenie gazikov, čo znižuje vnútrobrušný tlak. Je však potrebné tlačiť veľmi jemne, pričom si treba uvedomiť, že prietrž prietrže sa neotvára. Po uzdravení pupočnej rany je pred vykonaním tejto techniky lepšie vyriešiť prietrž a prilepiť pupok náplasťou..

Pri masírovaní pupočnej kýly u novorodencov po vyliečení pupočníkovej rany sa navyše vykoná toto:

 1. Redukcia kýly: špičkou ukazováka mierne zatlačte na prietrž - bude „ísť“ dovnútra - nastaví sa.
 2. Zmenšenie okrajov pupka: jednou rukou položte prietrž a položte palec a ukazovák druhej ruky na protiľahlé okraje pupka (pravý a ľavý, horný a dolný), potom prsty priblížte a držte ich uzavreté, čím zabránite prieniku kýly von.

Každá masáž sa vykonáva 5-10 krát.

gymnastika

Pre novorodencov môžu byť vykonané nasledujúce cvičenia:

 1. Šíri sa na brucho - pred každým kŕmením, od 1 minúty do 3 - 3 minút súčasne.
 2. Otočí sa na bok: položte dieťa na chrbát, vložte ukazovacie prsty do svojich rúk tak, aby k nim pohodlne prilnul. Potom ju jemne usrknite na pravej rukoväti, otočte sa do ľavého valca a nechajte ju v tejto polohe, čo vám dáva možnosť obrátiť sa chrbtom alebo bruchom. Opakujte správne.
 3. Prinášanie nôh: keď dieťa leží na chrbte, ohnite obe nohy v kolenných a bedrových kĺboch ​​a kolená tlačte na bruško..
 4. Striedavo privádzajte nohy: stláčajte pravú a ľavú nohu striedavo do žalúdka.

Po zahojení pupočníkovej rany sa cvičenia najlepšie uskutočnia tak, že sa najskôr nastaví prietrž a spojí sa okraje pupka pomocou bandáže..

Kontraindikácie pre masáže a gymnastiku:

 • teplota.
 • plač a odolnosť voči deťom.
 • akékoľvek akútne ochorenie.
 • poškodenie, vyrážka na plienkach, vyrážka na mieste v mieste, kde budete masírovať.
 • opakované krvácanie z pupočnej rany počas tried (po úplnom zahojení rany bude možné pokračovať v triedach).
 • komplikácie pupočnej kýly: porušenie, pretrhnutie tkanív nad ňou.

liečba

Moderná medicína ponúka deťom do troch rokov iba konzervatívne metódy liečby, pretože chirurgický zákrok sa zvyčajne nevyžaduje. Výnimkou je štípanie pupočnej kýly, pri ktorej sa bez urgentnej operácie nemôžete obísť (viac v článku: ako je to operácia odstránenia pupočnej kýly u dieťaťa?).

Populárne liečebné metódy dávajú pozitívny výsledok v čo najkratšom čase:

 1. Denne sa šíri po brušku. Asi 15 minút pred kŕmením odporúčajú pediatri klásť dieťa na brucho, a to nielen na liečbu pupočnej kýly, ale aj na prevenciu (podrobnejšie pozri: ako účinne liečiť pupočnú kýlu u mesačne narodeného dieťaťa?). Takáto jednoduchá gymnastika zlepší tón brušných svalov, uvoľní koliku a plyn.
 2. Terapeutický komplex telesnej výchovy. Gymnastika a cvičenia na posilnenie brušných svalov sa vykonávajú pod dohľadom odborníka. Na základe diagnózy a histórie lekár vypracúva individuálne cvičenia pre novorodenca a kontroluje, či sa vykonávajú v súlade so všetkými pravidlami. Niekoľko sedení zvýši elasticitu spojivového tkaniva okolo pupočného krúžku, zlepší krvný obeh. Predtým musí chirurg upraviť herniu pomocou pásovej pomôcky, aby sa predišlo recidíve.
 3. Patch. Pri veľkých veľkostiach pupočného prstenca sa predpíše prietrž prietrž pomocou pásovej pomôcky. V tomto prípade pupok prestane vyčnievať a prietrž sa nachádza vo vnútri brušnej dutiny. Táto taktika vám umožňuje udržať výčnelok, kým sa svaly brušnej steny úplne nezosilnia. Pri tejto technike bude možné vyliečiť prietrž, ak sa vydutie narovná a uzavrie chirurgom. Nezávislé manipulácie sú spojené s komplikáciami.
 4. Obväz. Je to dobrá alternatíva k náplasti, ak má dieťa alergiu na ňu alebo má podráždenie kože. Pomocou obväzu sa na pupočnú kýlu vytvára mierny tlak, čo je dosť na jej zníženie.

Kvalitný obväz je k dispozícii vo forme mäkkého elastického pásu doplneného malou podložkou. Pri aplikácii obväzu by mal byť umiestnený priamo v pupku. Fixácia pomáha zabrániť novému zovretiu a urýchľuje utiahnutie pupočného krúžku.

Ako používať band-aid?

Mnoho typov lepidiel prechádza vzduchom dobre a nespôsobujú ani alergické reakcie. Produkt pevne prilepte na pokožku stranou, na ktorej je sterilná vložka.

Pred zakúpením náplasti si musíte pozorne prečítať popis. Existujú produkty, ktoré sú prísne zakázané umiestňovať na nezhojený pupok.

Masážny kurz

Po vyšetrení môže lekár predpísať profesionálnu masáž, ale samostatne ju vykonáva doma pod silou ktorejkoľvek matky. Stačí sa naučiť činnosť masážneho terapeuta a trochu si precvičiť, aby sa po mesačnom kurze zlepšilo dieťa. Nevyžadujú sa špeciálne lekárske zručnosti a jedno sedenie netrvá dlhšie ako pol hodiny. Zvyčajne sa odporúča vykonať 2 - 3 sedenia denne, výber času pred kŕmením.

Masáž zahŕňa niekoľko jednoduchých cvičení: (pozri tiež: videonávody o tom, ako masírovať dieťa doma)

 1. Mäkké kruhové hladenie brucha dieťaťa v smere hodinových ručičiek - najmenej 10-krát.
 2. Zmeňte smer pohybu a hladte proti smeru hodinových ručičiek - najmenej 10 krát.
 3. Čistý tlak na prietrž, kým úplne nezmizne v brušnej dutine. Pohybujte ukazovákom približne 20-krát.
 4. Umiestnite vankúšiky prstov jednej ruky okolo pupočného krúžku. Jemne pritlačte prietrž palcom tak, aby sa skryl, a so zvyškom prstov musíte vykonávať kruhové pohyby okolo pupka. Manipulácie by sa mali podobať krúteniu žiarovky. Vykonajte najmenej 10 opakovaní.
 5. Umiestnite ukazovateľ a prostredné prsty jednej ruky tak, aby bol pupok medzi nimi. Vykonajte masážne pohyby horizontálnych svalov okolo pupočného krúžku. Za týmto účelom priblížte prsty najmenej 10-krát. Zopakujte pohyb umiestnením prstov na hornú a dolnú časť brucha.

Odborný názor

Ak chcete zachrániť mladé matky pred strachom a poverami, pomôže vám video s účasťou slávneho detského lekára Komarovského. Po zahojení kože pupka sa na mieste krvných ciev vytvorí dutina, ktorá, keď dieťa plače, je vyplnená časťou jeho čriev. V priebehu času je črevo schopné vytlačiť pupočníkový krúžok, čoho výsledkom je kýla. Pupok je zasunutý dovnútra iba o 2-3 roky, u malých detí pripomína ružovú púčik vyčnievajúci nad kožu.

Nezamieňajte si to s prietržou, pretože sa choroba prejavuje vo forme mäkkého balóna, ktorý je ľahko pociťovateľný. Komarovsky si je istý, že kýla sama o sebe neohrozuje zdravie detí a neobťažuje dieťa, a neprofesionálne odporúčania priateľov a babičiek môžu novorodencovi ublížiť:

 1. Elastický obväz. Takéto opatrenie nebude mať žiadny účinok na prevenciu tejto choroby. Nezávislá redukcia a fixácia prietrže - priama cesta k operačnému stolu.
 2. Mince. Vloženie mince skryje prietrž dovnútra, ale kontaminovaný povrch pravdepodobne spôsobí infekciu. Táto technika má viac nevýhod ako pozitívne aspekty.

Pri upevňovaní kýly náplasťou je potrebné postupovať podľa pokynov lekára, aby nedošlo k podráždeniu pokožky dieťaťa. Ak jedna metóda neprináša výsledky, musíte sa najskôr poradiť s lekárom a sami túto chorobu neliečiť.

Pupočníková prietrž a nevoľnosť z pohybu

Dobré popoludnie, Evgeny Olegovič! Vaša kniha a web sa mi veľmi páčili, odporúčam ich všetkým priateľom. Nesúhlasím však s vaším názorom na pohybovú chorobu dieťaťa. Ale čo novorodenec, keď mu bolí žalúdok? Pokojne čakať, až sa prelomí a zaspí? Serzes píše o spojení medzi dieťaťom a matkou, že za deväť mesiacov si zvykol na svoj rytmus, jej kroky, atď. Alebo je to všetko nezmysel a fikcia „prekliatych kapitalistov“? Naša dcéra bola kŕmená zmiešaným krmivom a prirodzene mala bolesti divého žalúdka, spala výlučne v pohybujúcom sa kočíku alebo v náručí. Nemyslím si však, že sme ju naučili, ako sme predpovedali, keď prišiel čas, vystúpila a plazila sa, teraz uteká a pýta sa na jej ruky, iba ak je unavená. Možno nemám pravdu, ale chcem pochopiť tento problém, pretože dúfam, že to nie je posledné dieťa v našom živote. :)) S pozdravom, Anastasia.

Ahoj Anastasia! Takže, choroba z pohybu. Miliardy detí, ktoré rodičia otriasli (otriasli), vyrastali bezpečne a nikto nikdy nezistil žiadne škodlivé účinky na pohybovú chorobu. Preto môže byť úplne jednoznačne as absolútnou istotou, že choroba z pohybu nepoškodí dieťa. Osobne som chorý na pohybovú chorobu nie z pohľadu zdravia dieťaťa, ale z hľadiska zdravia rodiny. Je hojdačka mláďat optimálnym druhom aktivity pre modernú ženu? (možnosť, hoci zriedkavejšie, - muži). Vo všeobecnosti dobre rozumiem (na všeobecnom pozadí) ľudskej fyziológie, aspoň rozumiem tomu, ako fungujú vnútorné orgány a základné mechanizmy rozvoja choroby. Ale ani s maximálnym stresom duševnej činnosti si neviem predstaviť, ako môže choroba z pohybu vyliečiť bolesti žalúdka. Mechanizmus utlmenia, ktorý sa vyskytuje, je videný nasledovne. Samotné ľudské mláďa z prírody nie je životaschopné. A byť sám, necítiť telo dospelého (živiteľ rodiny a ochranca) v jeho blízkosti, je pre neho neprirodzené (dieťa). V takej situácii príroda položila inštinkt v dieťaťu - volala o pomoc. Tento inštinkt - povedzme to inštinkt strachu - sa u detí prejavuje inak - niektoré majú viac, iné menej - teda rozdiel v intenzite výkriku. Dieťa zostalo samo - inštinkt fungoval - začalo kričať. Vzali sme to ruka v ruke, uvedomil si inštinkt - bolo ticho. Položili ho do postele - inštinkt pracoval - začal kričať. Chytený, otriasaný - atď. Nekonečne. Presnejšie - nie do nekonečna, ale do biologického veku, keď tento inštinkt prirodzene mizne. Zvyčajne k tomu dôjde, keď začne chodiť (plaziť sa) a skúmať svet sám. Čo sa stane, ak si ho nevezmete do rúk? Instinkt, ktorý nenájde realizáciu, sa začne strácať. Aspoň sa nevyvinie podmienený reflex: kričím - nosia ho na rukách, mlčem - nevenujú mi pozornosť. Rodičia teda majú dve možnosti - udržať inštinkt a nie inštinkt. Prečo som proti chorobe z pohybu? Pretože vidím pravidelne a veľa vedľajších účinkov. Nešťastná žena s chronickým nedostatkom spánku. Zlý muž, ktorý chce, aby jeho manželka spala s ním a neprichádzala ako zombie celú noc. Verte mi, že situácia nastane, keď sa dvaja dospelí inteligentní ľudia vedome rozhodnú mať dieťa, pretože po tom, čo spolu žili niekoľko rokov, si to uvedomili: Nechcem to len chcieť, chcem mať dieťa. A keď sa objaví (dieťa), potom sa všetky starosti a noci bez spánku rozdelia rovnako. Ale to sa stáva veľmi zriedka. A koľko rodín sa rozpadlo kvôli nočným výkrikom detí, pretože žena nemala čas, aby sa dala do poriadku, aby našla čas pre svojho manžela (na jedlo, lásku, na umývanie, na hladenie, na utretie) prach.). Hovoríte, že je to mužský egoizmus, ktorý by sa mohol tolerovať rok, umývanie a mozgová mŕtvica, trasenie a hladovanie a zdržanie sa hlasovania. Mohol! Ale nemôže. Tí, ktorí môžu a sú pripravení na „ťažkosti“, sú jednotkami. Toto je norma života, to je zvláštnosť vzťahu pohlaví v našom geografickom priestore. Máte kuchára, slúžku, školníka, šatku? No, pekné! Takže je čas na hojdanie. Všetci máte čas - hádzať, angažovať sa v sebe, milovať svojho manžela a nezabudnúť na iné deti. To je dobré. Stiahnite si na zdravie! Je veľmi dôležité, aby ste mohli sledovať televíziu, počúvať hudbu a čítať bez toho, aby ste sa vytrhli z pohybu. Serza píše o tom, že dieťa je na to zvyknuté. Toto je, samozrejme, dôležité. Koniec koncov, manžel je na niečo zvyknutý. Prečo by mama a otec mali zmeniť svoje návyky a nemali by byť dieťaťom? Pre mňa osobne je neprijateľná filozofia, že dieťa je hlavnou vecou rodiny. Hlavná vec v rodine je samotná rodina. Ak materská láska porazí lásku ženy, potom sa tento stav môže ukázať bokom pre dieťa, ktoré riskuje stratu svojho otca. „Zatracení kapitalisti“ nevymýšľajú. Môžu urobiť z centra vesmíru dieťa, ale (aspoň tí, pre ktorých Serza píše) nerobia deti vo veku 18 rokov druhého dňa po úspešných tancoch, nemajú ubytovanie, nemajú prácu, nemajú budúcnosť. Citát od vás: „Naša dcéra bola na zmiešanom kŕmení a jej žalúdok bol, samozrejme, divoko boľavý. ". Skutočnosť, že dieťa so zmiešaným kŕmením má bolesti brucha, nie je absolútne nič prirodzená. Čo mám robiť, ak mi bolí žalúdok? Áno, naozaj hojdačka? Nie. Je potrebné nechať brucho prestať bolieť. Na tento účel sú vyškolení špeciálni ľudia (prinajmenšom teoreticky), ktorí sa nazývajú pediatri. Pediatr v každej konkrétnej situácii by mal: - upraviť výživu dieťaťa a jeho matky; - poskytnúť dieťaťu optimálnu rovnováhu tekutín v tele, teplotný režim v miestnosti, prechádzky, kúpele, povedať, v akom množstve av akom množstve piť; - vykonať vyšetrenie (ultrazvuk brušnej dutiny, an. výkaly atď.); - v prípade potreby predpíšte lieky: - zlepšenie trávenia, neutralizácia plynov, aktivácia črevnej flóry atď. Prečo to všetko! Kde získať tohto detského lekára? Radšej si ho stiahneme. Z tohto hľadiska je pohybová choroba metódou necivilizovaného riešenia problémov. A veľmi dobre chápem, že civilizované metódy sa často ukážu ako neprístupné. NB! A ešte jedna vec, veľmi dôležitá. Pohybová choroba nemôže neutralizovať plyny, nemôže znižovať teplotu, nemôže zmierňovať zúbky, nemôže eliminovať bolesti hlavy. Neustála prax však potvrdzuje, že ak dieťa nemôže zaspať z dôvodu choroby, spánok, ktorý je žiaduci pre celú rodinu, sa dá dosiahnuť intenzívnou chorobou z pohybu. Mechanizmy toho nie sú úplne jasné, aspoň som v literatúre nič takéto nečítal. Faktom však zostáva: bolesť žalúdka - otrasy zaspali. Alergická dermatitída nemôže spať, pretože svrbenie pokožky - tras - zaspanie atď. Navrhujem, aby intenzívne podráždenie vestibulárneho aparátu vyvolalo vzrušenie v mozgu intenzívnejšie ako bolesť alebo svrbenie. Je ťažké povedať, či je taký sen normálny, či je to vôbec sen. Ale aspoň dieťa nekričí a leží so zavretými očami. Ale. Dôvody plaču môžu byť veľmi (!) Vážne. Nakoniec som videl na vlastné oči dieťa, ktoré kričalo 3 dni kvôli bolesti hlavy, pretože mal meningitídu a jeho rodičia ho húpali 3 dni. A koľko otitíz sa čerpá celé týždne, potom sa sťažujú na lekárov - liečili sa zle, teraz ich nepočujú jedným uchom. A takéto príklady existujú tisíce! Preto som proti chorobe z pohybu. Dieťa by malo plakať, pretože má veľa dôvodov na plač. Bolo by veľmi pekné, keby sme si boli istí, že túžba zostať s matkou v náručí sa na takéto dôvody nevzťahuje. Potom by sa naše reakcie na plač stali normálnymi - nie šmrnc a húpať sa, ale logika a zdravý rozum: to, čo chce a ako mu pomôcť. To je všetko. Všetko najlepšie. Komarovsky Evgeny Olegovich

[Letter]
Dobré popoludnie, Evgeny Olegovich. Ďakujem vám veľmi pekne za váš list, môj manžel a ja sme ich prečítali „tvrdo“ a dospeli sme k záveru, že naša dcéra mala silný inštinkt strachu. Pohybová choroba nijako nepoškodila naše rodinné vzťahy, pretože nám už nebolo 18 rokov (bohužiaľ!) A dieťa bolo dlho očakávané a túžené. Znepokojuje ma iba jedna otázka. Pediatri, ktorí sledovali našu dcéru, bolo ich niekoľko, vrátane hlavy. Detská klinika tvrdila, že novorodenec má slabý pupočníkový krúžok, av žiadnom prípade by nemal dostať výkrik, pretože pupočná kýla sa môže ukázať. Čo je to? Ďalší vynález našich pediatrov alebo je to pravda? Pomáha choroba z pohybu ako spôsob, ako zabrániť plaču, zabrániť pupočnej prietrži? S pozdravom, Anastasia

[Odpoveď lekára]
Ahoj Anastasia! Tému pohybovej choroby rozvíjame v jej priamej súvislosti s pupočnou kýlou. Na úvod citujeme samotného Komarovského (fráza z knihy „Zdravie detí“). Cituj teda: „Toľko detí v prvom roku života má pupočníkovú prietrž (výčnelok v pupku, ktorý sa najčastejšie objavuje, keď kričí). Vo veľkej väčšine prípadov nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, nevyžaduje žiadne ošetrenie a prechádza sám. ““ Je zrejmé, že citovaný text sa môže javiť ako nedostatočný, najmä vzhľadom na zastrašujúce argumenty domáceho, ako ste to uviedli, „pediatri“. Vysvetľujem a objasňujem. Existuje taký anatomický koncept, ako je „biela línia brucha“ - jedná sa o pásik v strede brucha, ktorý nie je zložený zo svalov, ale z väzov - je ľahko viditeľný, najmä u mužov (samozrejme bez brucha). V strede tej istej bielej čiary je otvor - ten istý pupočníkový krúžok - ktorým prechádza pupočníková šnúra plodom (v skutočnosti pupočníková šnúra je lekárske synonymum pre slovo „pupočníková šnúra“). Umbilikálna šnúra obsahuje krvné cievy (rôzne) a niektoré ďalšie „maličkosti“. Po narodení sa všetky tieto malé veci a krvné cievy zhroutia, prerastú spojivovým tkanivom a prekrývajú pupočníkový prsteň. Husté a úplné prekrývanie však často nefunguje, pretože brušné svaly nie sú dobre tvarované, čo zase zosilňuje prsteň, čím sa stáva hustejším. Na odstránenie problémov so slabosťou pupka sú teda potrebné dve veci: 1. Čas, počas ktorého sú nefunkčné pupočné cievy naplnené spojivovým tkanivom a 2. Čas, počas ktorého sú brušné svaly silnejšie. Je zrejmé, že pupočníkový kruh je okamžite po narodení slabý a pri zvyšujúcom sa tlaku v brušnej dutine môže cez ňu vyčnievať peritoneum a dokonca aj črevné slučky (krúžok). Toto je pupočná kýla. Z anatomického hľadiska to v jednom alebo druhom stupni závažnosti majú všetky deti (prietrž). A ona je liečená - časom. Ak je pupočníkový kruh slabší ako obvykle, plus dieťa kričí od rána do noci (t. J. Kmene a zvyšuje tlak v brušnej dutine) - prietrž môže skutočne spôsobiť vážne problémy. Najhoršie je operácia, ktorá je mimochodom jedna z najkomplikovanejších vo všetkých detských chirurgických zákrokoch bez toho, aby prenikla do brušnej dutiny, technicky sa podobá odvážnosti ponožky. Opakujeme: ak dieťa kričí, nemali by ste ho pumpovať, ale pomocou bežného lekára vyhľadajte príčinu plaču a odstráňte ju. A prietrž je tu zvláštny prípad. Kto vie, čo kričí, radšej to zatraste. Prečo blázniť svoju hlavu a pochopiť. A tu je veľmi výnosný argument - povie prietrž. Každý rodič si musí byť vedomý toho, že plat lekára, ako aj životná úroveň drvivej väčšiny jeho pacientov nepomáhajú pri vzájomnej komunikácii, pretože pri snahe porozumieť dôvodom plaču trávi lekár čas a úsilie bez toho, aby dostal na oplátku nič. Chcem teda nájsť niekoľko argumentov v prospech odmietnutia neproduktívneho rozruchu. Typickým takým argumentom je pupočná kýla. Tento argument je neudržateľný, aj keď iba z toho dôvodu, že tlak v brušnej dutine sa zvyšuje nielen pri výkriku, ale aj pri tých istých prúdoch plynu, pri ťažkej stolici, a keď dieťa kradne, snaží sa o hovno, je oveľa nebezpečnejšie ako kričať. Môžete bojovať s herniou optimalizáciou výživy, prevenciou prehrievania, masáže, gymnastiky (s cieľom rýchlo vytvoriť normálny svalový tonus a normálnu svalovú silu). Pri veľmi veľkých rozmeroch pupočného krúžku niekedy vykonávajú operáciu, ale častejšie používajú špeciálne svorky - veľmi veľa spoločností (samozrejme nie nashen's) ich uvoľňuje - je to záplata, do ktorej sa pomocou výrobného postupu vkladá plastový alebo kovový kruh, ktorý bráni vyčnievaniu. Naši inteligentní ľudia na ten istý účel používajú kombináciu pásmovej pomoci a päťčlennej mince bývalého ZSSR. Všetko najlepšie. Komárovský

Kýla u novorodencov Komarovského

Príznaky ochorenia

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci inštitútu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečenie kĺbov tým, že každý deň budete mať nápravu na 147 rubľov..

Každý normálny rodič bude okamžite venovať pozornosť nezvyčajnej novotvare blízko pupku svojho dieťaťa vo forme malého tuberkulózy. Môže sa to javiť ako výsledok dlhých silných plačov alebo pokusov. Ak zmizne s miernym tlakom na túto tuberkulózu, potom choroba nie je vážna a obvyklá liečba jej pomôže zbaviť sa, ale ak patológia nezmizne, môže to znamenať, že slučka tenkého čreva je zaseknutá v tejto polohe av tejto situácii. pomôže iba chirurg.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalaif. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Niekedy, keď kliknete na tuberkulózu, môžete pocítiť chuchvalec, čo je normálne a nepredstavuje nebezpečenstvo. V pokojnom stave, keď dieťa leží na chrbte, prietrž nie je viditeľná. Ale stojí za to sa obávať, či akékoľvek napätie v dieťati skončí objavením prietrže. V takom prípade to ukážte pediatrovi alebo chirurgovi..

Hlavné príznaky

Pupočná prietrž je zrejmá od prvých dní výskytu. Je ťažké venovať pozornosť konvexnej časti pobrušnice v strede pupka, ktorá sa zvyšuje s najmenším napätím novorodenca:

Nebezpečenstvo spočíva v nedobrovoľnom vyčnievaní črevných slučiek, ktoré môže vyžadovať chirurgický zákrok. Pri správnom liečení takéhoto vývoja udalostí je ľahké sa vyhnúť, preto by sa nemali zanedbávať hlavné príznaky choroby:

 1. pri zatlačení na vyčnievajúci pupok sa ľahko skryje vo vnútri;
 2. manipulácie sú sprevádzané charakteristickým burčiacim zvukom;
 3. v uvoľnenom stave je pupočná prietrž v počiatočnom štádiu zriedkavá.

Diagnóza môže byť stanovená palpáciou, ak ruky pediatra vyšetrujúce dieťa prechádzajú pupočníkovým krúžkom do brušnej dutiny. Na presnejšie vyšetrenie je novorodenec poslaný chirurgovi, ktorý predpisuje individuálne ošetrenie.

Rodičia by mali mať podozrenie na herniu, ak je plač alebo akékoľvek svalové napätie u dieťaťa sprevádzané opuchom pupočného krúžku.

Štruktúra pupočnej kýly

Je dôležité, aby rodičia pochopili, čo je pupočná kýla, ak sa vyskytuje u dieťaťa. V centrálnej časti brucha je pupočníkový krúžok, pozostávajúci z väzov. Vďaka nemu dieťa počas tehotenstva dostalo jedlo a kyslík cez pupočnú šnúru matky. Po pôrode je pupočníková bandáž oviazaná, jej cievy by sa mali normálne utiahnuť a prsteň by sa mal uzavrieť a liečiť spojivovým tkanivom.

Ak sa tak nestane, vnútorné orgány (zvyčajne omentum a črevné slučky) začnú cez ňu vyčnievať zvnútra. Podobná situácia sa môže vyskytnúť u matky: ak je pupočníkový prstenec napnutý a počas tehotenstva oslabuje, je zaručená prietrž po cisárskom reze alebo normálny pôrod..

Po pôrode majú všetky deti slabý a nie úplne prerastený pupočníkový prsteň, takže u novorodencov budú viditeľné menšie vizuálne znaky pupkovej kýly. Ale u väčšiny detí tento stav rýchlo a nezávisle zmizne do 1 mesiaca, zatiaľ čo u ostatných sa diagnostikuje a predpíše potrebné ošetrenie, aby sa zabránilo porušeniu pupočnej kýly u novorodencov..

Príznaky hernie u dieťaťa

Pred rozhodnutím o tom, ako liečiť kýlu, by sa malo určiť, ako takéto ochorenie vyzerá a ako ho správne diagnostikovať..

Mimochodom, takáto patológia sa často vyskytuje u detí. Môže to mať každé piate dieťa, ako aj každé tretie predčasne narodené dieťa. Vyskytuje sa tiež u dospelých.

Umbilikálna hernia je čiastočným vydutím vnútornej brušnej dutiny alebo vnútorných orgánov pupočníkovým krúžkom..
U malých detí je hrčou viditeľné voľným okom.

Ak jemne zatlačíte na opuch, ľahko sa nastaví. Ak je predĺženie pupočného prstenca malé, prietrž môže byť zrejmá, keď sa vyvíja napríklad počas smiechu, kašľa alebo plaču..

Defekt je určený vydutím, ktorého priemer sa môže meniť od 1 do 10 cm.

Kýla pozostáva zo svalových slučiek.

Pri veľkých rozmeroch môžete dokonca pozorovať črevnú pohyblivosť. Môže to byť desivý vzhľad, ale dieťaťu to veľmi neubližuje.

Rodičia sa často obávajú, že k porušeniu môže dôjsť, ale v ranom veku k tomu prakticky nedochádza..

Dieťa s herniou má výraznejšiu úzkosť, častejšie trpia kolikou v dôsledku nadúvania..
Tu sú niektoré príznaky, ktoré si rodičia môžu všimnúť:

 1. Počas plaču vydutie vybočte o 1-2 cm.
 2. Pri palpácii je cítiť opuch.
 3. V pokojnom stave sa určí depresia.
 4. Pri častej zápche môže pupok vyčnievať.
 5. Ďalším príznakom môže byť divergencia predných brušných svalov.

Ako vyzerá prietrž, môžete vidieť na fotografii. Podobné ochorenie má tiež špeciálny kód pre počet mikroorganizmov 10. Medzi ďalšie príznaky patrí citlivosť omrvín na výkyvy počasia..

Úzkosť môže spôsobiť nadúvanie. Za rok alebo dva takáto porucha nepredstavuje prakticky žiadne nebezpečenstvo pre život dieťaťa. Patológia sa môže časom znižovať..

Čo je pupočná kýla?

Keď bolo dieťa v matkinom brušku, cez pupočnú šnúru alebo skôr cievy v nej, dostal všetko potrebné pre život.

Po narodení sa pupočníková šnúra rozreže, malý proces sa zovrie lekárskou špendlíkom. V ideálnom prípade sa cievy zatvoria a otvor sa sám utiahne. Čo vidíš? Pritiahnutý pupok a vytvorená dutina - potom nie je dôvod na obavy.

Ako vyzerá pupočná kýla u novorodenca?

Ak si všimnete, že počas plaču vyčnievajú tkanivá okolo pupka alebo v pokojnom stave, pupočníkový prstenec je veľmi široký a vybuchuje cez brucho, pravdepodobne ide o prietrž.

Vo vašom prípade sa pupočníkový krúžok nezapadal spolu a tenké črevo je cítiť cez kožu. Počas plaču alebo nadúvania sa otvor rozširuje a vnútorné orgány sa vydúvajú viac.

Keď sa novorodenec upokojí, prietrž sa stane takmer neviditeľnou. Nemali by ste to však nechať unášať v nádeji, že choroba sama od seba zmizne. Aj keď je prietrž asi o veľkosti hrachu, kde je záruka, že za rok sa nedostane na dlaň?

Ochorenie samo o sebe nemusí novorodenca obťažovať. Výnimkou je prípad, keď sú prolapané vnútorné orgány stlačené svalmi. Umbilikálna prietrž je skôr kozmetická vada, ale čím skôr ju môžete napraviť, tým väčšia je pravdepodobnosť samoliečenia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Herniatický disk

Žalúdok
Kýla medziobratlovej platničky v modernej medicíne je jednou z hlavných chorôb asociovaných s anomáliami vo vývoji pohybového aparátu degeneratívnej povahy, ktorú lekári čoraz viac venujú pozornosť.
Vývoj osteochondrózy je založený na deštrukcii kostného tkaniva, medzistavcových kĺbov a väzov, ako aj okolitých mäkkých tkanív. Zápalná reakcia je tiež spojená s procesom degradácie, ktorý je sprevádzaný opuchom a podráždením nervových vlákien a krvných ciev.
Osteochondróza je ochorenie spôsobené deformáciou medzistavcových platničiek. Zmena je spôsobená skutočnosťou, že disk je zhutnený a tenší. Súčasne dochádza k zovretiu kostnej štruktúry stavcov, v dôsledku čoho začnú vyčnievať za hranice chrbtice, čo spôsobuje stlačenie nervových koreňov a vedie k zápalovému procesu..