loader

Príznaky a liečba pupočnej kýly u novorodencov

Narodenie dieťaťa je radostnou udalosťou v živote rodiny. Keď sa narodia drobky, niekedy sa objavia niektoré problémy, ktoré sa predtým nenašli. Jednou z týchto patológií je pupočná kýla u novorodencov. Tento problém sa môže vyskytnúť okamžite po narodení alebo po niekoľkých týždňoch.

Kýla u novorodencov môže spôsobiť mnoho komplikácií, niekedy problém sama osebe zanikne. V niektorých prípadoch je možné prietrž zvládnuť iba chirurgicky. Ako vyzerá patológia, príčiny, metódy liečby, prevencia - všetky tieto aspekty sú opísané v nasledujúcom materiáli.

všeobecné informácie

Kýla v pupku novorodenca je opuchnutá časť čreva, ktorá je viditeľná brušnou stenou. Patológia sa väčšinou prejavuje počas plaču dieťaťa, silným stresom, niekedy je problém taký veľký, že je ťažké nevšimnúť si.

Podľa štatistík trpí týmto problémom 20% novorodencov. Ak sa v pupočnom kruhu nachádza lézia, neprepadajte panike. Ochorenie nie je strach, vyžaduje sa dlhodobá liečba, ale prognózy lekárov sú takmer vždy optimistické.

Lekári rozlišujú dve formy pupočnej kýly: vrodené, získané. Prvá kategória je rozdelená do niekoľkých typov:

 • embryonálne. Je to nebezpečenstvo pre zdravie dieťaťa, vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Vznik patológie priamo súvisí s narušením vnútromaternicového vývoja brušnej steny plodu;
 • hernia pupočnej šnúry. Problém je vyvolaný slabosťou brušnej vrstvy, výstupom malej časti čreva do pupočnej šnúry, zatiaľ čo peritoneum sa neroztrhá. Patológia nepredstavuje životnú hrozbu pre omrvinky, ale vo väčšine prípadov sa eliminuje v prvých dňoch po narodení;
 • neskorá pupočná kýla. Sformovaná na konci vývoja dieťaťa nie je potrebná urgentná intervencia.

Získaná kýla pupočného prstenca sa vyskytuje v dôsledku poškodenia aponeurózy, proces sa objavuje s častou zápchou, krikom, nadúvaním, tieto podmienky sú charakteristické pre novorodencov. Preto je táto formácia zrejmá, keď dieťa plače, v pokojnom stave, je patológia zle viditeľná.

Ako vyrobiť medový kašeľ pre deti? Zobraziť výber receptov.

Prečítajte si pokyny na používanie rybieho oleja na ochranu zdravia detí v tomto článku..

Čo je pupočná kýla u novorodencov

Podľa lekárskej terminológie je pupková kýla u novorodenca vyčnievaním pupočných svalov v strede brucha, pupka. Vyzerá to ako diera v svalovom tkanive, patológia sa vyskytuje u mesačného dieťaťa. Toto ochorenie sa považuje za bežný, nie nebezpečný jav, častejšie sa vyskytuje u dievčat ako u chlapcov. V prvom mesiaci sa prietrž vyvíja a stáva sa viditeľným voľným okom, výčnelok sa ľahko koriguje, v prvom roku života je šanca na úplné vyliečenie..

príčiny

Pred narodením dieťa žerie v lone cez pupočnú šnúru. Po narodení sa odstráni ako zbytočné. V ideálnom prípade by sa cievy mali utiahnuť, namiesto pupočnej šnúry sa vytvorí pupočníkový krúžok, ktorý sa utiahne mesiac po narodení dieťaťa..

Tento proces závisí od individuálnych charakteristík dieťaťa, niekedy to trvá dlhšie ako 30 dní. Či dieťa potrebuje lekársku pomoc alebo nie, pediatr rozhodne. Nie je možné stanoviť diagnózu samostatne, je nemožné vyrovnať sa s patológiou.

Lekári rozlišujú niekoľko hlavných príčin vzniku patológie:

 • ak dieťa neustále plače, kašeľ, výrazne sa zvyšuje zaťaženie brušnej dutiny, čo mnohokrát znásobuje riziko prietrže;
 • predčasne narodené deti trpia patológiou dvakrát toľko ako deti narodené včas. Neúplne vytvorená brušná stena sa ľahko poškodí, okolo pupočného kruhu sa objaví prietrž;
 • choroba sa často prejavuje u detí s oslabenou brušnou stenou, ktorá je dôsledkom závažných chorôb, napríklad krivíc;
 • genetická predispozícia na takúto chorobu;
 • používanie toxických látok, najmä alkoholu, počas tehotenstva matkou. Prijatie antibiotík nepriaznivo ovplyvňuje telo dieťaťa počas tehotenstva;
 • nedostatočný obsah špeciálnej látky - kolagénu v spojivovom tkanive dieťaťa vedie k nepríjemným následkom: pupok nemá správnu odolnosť voči rôznym vplyvom;
 • častá zápcha. Tlak v brušnej dutine je neustále vysoký, tkanivá neznesú záťaž, objaví sa prietrž.

Poznámka! Je problematické samostatne identifikovať príčinu patológie, presnú diagnózu môže urobiť iba skúsený pediatr po vykonaní diagnostických opatrení. Vo väčšine prípadov tento problém zmizne sám o päť rokov, stále je však potrebné ho vyriešiť.

Príznaky a príznaky choroby

masáž

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, u dieťaťa sa môžu prejaviť tieto príznaky:

 • zvracanie
 • nevoľnosť;
 • krv v stolici;
 • nemožnosť upraviť prietrž stlačením v polohe na chrbte.


V prípade pupočnej kýly je u dieťaťa bežné nauzea a zvracanie

Komplikácia vo forme prasknutia herniového vaku, z ktorého vychádza jeho obsah, je mimoriadne zriedkavá. Zranenie a prasknutie prietrže je život ohrozujúce, preto je potrebné okamžite sa poradiť s chirurgom.

Umbilikálna prietrž je diera vo svalovom prstenci v strede brucha, v oblasti pupka, ktorá je spôsobená slabosťou pupočných svalov. Vyskytuje sa spravidla u novorodencov, zvyčajne v prvých dňoch života dieťaťa.

Príznaky pupočnej kýly u dojčiat sú ľahko pozorovateľné aj pre neskúsených rodičov. Po páde pupočnej šnúry si rodičia môžu všimnúť mierny výčnelok pupka, ktorý sa objaví, keď dieťa kričí alebo tlačí. Tento výčnelok je ľahko fixný, tento postup nespôsobuje u dieťaťa úzkosť.

Najčastejšie je pupočníková kýla diagnostikovaná pediatrickým chirurgom alebo pediatrom počas vyšetrenia, ktoré sa vykonáva, keď má dieťa jeden mesiac. Pri tlaku v pupočnej oblasti vstupuje prst do brušnej dutiny (pri normálne vyvinutých brušných svaloch to nie je možné).

Lekár, ktorý pozoruje dieťa, zvyčajne dáva rodičom tieto tipy (týkajú sa hlavne výživy matky a dieťaťa):

 • Pokúste sa dojčiť čo najdlhšie: bude to prevencia zápchy, nadúvania, intestinálnej dysbiózy..
 • Dojčiaca matka nemôže jesť potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť v malom: plnotučné mlieko, strukoviny, hrozno, kapusta, pečivo a iné sladkosti, údené mäso, orechy, sódy.
 • Ak je materské mlieko nedostatočné alebo chýba, je potrebné, aby lekár vybral formu pre umelé kŕmenie. Pupočná prietrž v detstve sa často vyvíja s vrodenou intoleranciou laktózy.
 • Chráňte svoje dieťa pred prechladnutím, nenechajte ho plakať dlhú dobu, pretože kašeľ a plač vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku, a preto zhoršujú príznaky kýly.

Pupočná prietrž u novorodencov v lekárskom jazyku sa nazýva omphalocele. Hlavným príznakom choroby je herniálny vak vychádzajúci z pobrušnice cez pupok. Najčastejšie je jeho obsahom črevá.

Z vonkajšej strany kýla vyzerá ako vydutie v brušnej dutine. Keď pupočníková šnúra zmizne u dieťaťa, v pupku je možné vidieť okrúhly výstupok, zatiaľ čo pupok vyčnieva o 1-2 cm v porovnaní s úrovňou brucha. Neponáhľajte sa však k záverom - vyčnievajúci pupok môže byť len anatomickým rysom dieťaťa.

Znaky vydutej pupočnej kýly sú obzvlášť viditeľné, keď dieťa plače alebo kašle dlhú dobu. Ak má dieťa zápchu, hernia je tiež zjavnejšia. Keď pritlačíte na pupok, prst akoby spadol trochu dovnútra. Pomocou palpačnej metódy môže lekár určiť hranice oblasti obklopujúcej herniálny výčnelok.

Vo väčšine prípadov sa u novorodencov nezistia ďalšie príznaky pupočnej kýly a dieťa necíti žiadnu bolesť. Niektorí rodičia síce tvrdia, že pozorujú zmeny v správaní detí trpiacich týmto ochorením (tieto deti sa častejšie obávajú)..

Umbilická hernia u novorodencov je ochorenie, pri ktorom dochádza k výčnelku v pupočníkovom kruhu. Táto forma choroby je vrodená a získaná..

U dojčiat je táto diagnóza veľmi častá. Toto sa v tomto veku považuje za najbežnejšiu poruchu vyžadujúcu chirurgický zákrok..

Hlavným predispozičným faktorom je dedičnosť. Preto, ak jeden z rodičov po narodení porušil štruktúru pupočného krúžku, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou čeliť dieťaťu. Na fotografii môžete vidieť, ako vyzerá pupočná kýla. Toto je malá hrachová pečať umiestnená v oblasti pupka..

Častejšie je možné si všimnúť problém u mesačného dieťaťa. Faktom je, že všetci novorodenci sú takmer vždy v ležiacej polohe. Bruško dieťaťa nesmie spôsobiť podozrenie. Keď sa pupočníková rana úplne uzdraví, stav tejto zóny sa stane zreteľným.

Porušenie je obzvlášť viditeľné, keď dieťa plače alebo tlačí. Keď kliknete na prietrž, toto miesto zlyhá a vydá charakteristický zvuk. Je to spôsobené abnormalitou štruktúry svalov v tejto oblasti..

Umbiliálnu prietrž u dieťaťa rodičia zvyčajne zisťujú v prvých dňoch života. Menšiu abnormalitu zaznamenajú lekári v neskoršom veku.

 • na pupku má dieťa zaoblený výčnelok, ktorý sa dá bez námahy nastaviť späť a prst sa dotkne pobrušnice;
 • priemer formácie môže byť od 1 do 10 cm;
 • príznaky sa stávajú výraznejšie s napätím a keď sú uvoľnené, prakticky vymiznú;
 • vzhľad prietrže nespôsobuje dieťaťu žiadne bolesti;
 • niekedy je patológia sprevádzaná nadúvaním u dievčat a chlapcov.
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • silné nadúvanie;
 • slabosť;
 • bolesť brucha.

Tieto príznaky pupočnej kýly môžu naznačovať vývoj závažných komplikácií - koprostázy. S týmto porušením dochádza u dojčiat a starších detí k hromadeniu výkalov v čreve.

Pupočná prietrž nevyzerá rovnako pre každého. Veľa záleží na individuálnych vlastnostiach. U detí, u ktorých je veľkosť krúžku spočiatku malá, nemusia byť viditeľné nebezpečné znaky. K výčnelku dochádza iba pri silnom napätí a po zvyšok času je pupok v normálnej polohe.

 • porušenie;
 • pretrhnutie kože cez herniovú tašku.
 • opuch tkanív;
 • silná úzkosť a plač dieťaťa;
 • konvexný pupok, ktorý sa nedá samostatne nastaviť;
 • drsnosť tkanív v prietržovej zóne;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • nadúvanie.

Ak dôjde k prasknutiu kože na hernial vaku, dieťa potrebuje okamžitú chirurgickú starostlivosť. V opačnom prípade je možná smrť..

- Ak je prietrž veľká, môžu výkaly hrubého čreva stagnovať. Dieťa bude mať výraznú zápchu, bolesť brucha a dokonca zvracanie.

Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s: Prečo je dôležité včas rozpoznať roztrhnutie členkových väzov a začať s liečbou

- Niekedy sa to stane takto: tie časti orgánov brušnej dutiny, ktoré neustále vypadávajú v pupočnej kýle, sa môžu zaseknúť pupočníkovým krúžkom. Potom je naliehavo potrebná operácia.

- Umbilikálna prietrž sa tiež zapáli, ak je zlomok orgánu, ktorý je v kruhu, nezdravý..

Rodičia, uvedomte si, že ak sa zistí prietrž, náhla bolesť brucha u dieťaťa, vracanie, nevoľnosť, krv vo výkaloch, nedostatok výkalov a plyn po dobu niekoľkých dní, určite musíte dieťaťu ukázať lekárovi, aby ste tieto komplikácie vylúčili. Skúsený chirurg často nájde problém, dokonca aj pri počiatočnom vyšetrení, dokonca aj bez krvného testu (ktorý ukáže prítomnosť zápalu)..

Teraz sa ukázalo, čo je pupočná kýla, ako sa dá odstrániť pomocou preventívnych opatrení a chirurgického ošetrenia. Je dôležité pochopiť, že nespôsobuje u dieťaťa závažnú úzkosť, preto stanovenie primeranej diagnózy závisí iba od vašej pozornosti a skúseností lekára. Ak stále nie je jasné, ako pupočná hernia vyzerá u novorodenca, v článku sa nachádzajú fotografie detí s touto patológiou..

V prvých dňoch života dieťaťa je takmer nemožné odhaliť vrodenú pupočnú kýlu. Proces trávenia potravy u novorodencov je rýchly a spravidla nie je brušná stena spravidla vystavená intenzívnemu stresu, takže sa oslabený pupočníkový kruh necíti sám..

Ale ak sa bližšie pozriete na novorodenca, môžete venovať pozornosť nepochopiteľnému kašľu, neustálemu plaču a svalovému napätiu a potom vyprázdniť črevo v podobe mierneho výčnelku v pupku. V niektorých prípadoch sa prietrž pupka u dieťaťa môže prejaviť ako mierny opuch brucha.

Medzi hlavné príznaky narušenia sily pupočného prstenca odborníci rozlišujú:

 • vyčnievanie v oblasti pupka pri plaču, smiechu, kašľaní a akomkoľvek inom napätí brušných svalov novorodenca;
 • formovanie okrúhleho opuchu v pupku v čase, keď je dieťa na bruchu;
 • zväčšenie veľkosti herniálneho vaku, keď dieťa starne.

Pokiaľ ide o dôvody, pre ktoré sa môže vyskytnúť prietrž, hlavnou príčinou je dedičná predispozícia. Ak mal jeden alebo obaja rodičia túto diagnózu, potom je u tohto dieťaťa vysoká pravdepodobnosť tejto choroby.

Ohrozené sú deti narodené skôr ako v deň splatnosti a deti so svalovou slabosťou. Príčinou pupočnej kýly u dojčiat môže byť aj dysbióza, nedostatok enzýmov a plynatosť (tvorba plynu)..

symptomatológie

Umbilická hernia sa u detí objavuje pomerne často, diagnostika nie je náročná. Správna diagnóza môže byť stanovená pediatrom alebo chirurgom, výskyt problému naznačuje jeho typ, príčinu výskytu:

 • embryonálna prietrž je voľným okom viditeľná od okamihu narodenia dieťaťa. Koža nad formáciou je veľmi tenká, takmer priehľadná, prietrž je zvyčajne veľká, vyhovuje mnohým črevám. Táto odroda je schopná častého prasknutia pri kontakte s vonkajším prostredím. Nedostatok liečby vedie k peritonitíde, ktorá môže spôsobiť smrť. Masáž, chirurgia nemusí vždy pomôcť vyrovnať sa s problémom;
 • hernia pupočnej šnúry nepredstavuje také ohrozenie života omrvín, chirurgický zákrok je voliteľný. Výstup čriev je viditeľný od narodenia, ale je veľký, ale pravdepodobnosť prasknutia je veľmi malá, formácia sa hodí na konzervatívne liečebné metódy. Črevo je pokryté nielen kožou, ale aj tenkou vrstvou pobrušnice;
 • defekt vytvorený v neskorších štádiách embryonálneho vývoja nemá žiadne zvláštne rozdiely od prietrže, ktorá sa vytvorila po narodení dieťaťa.

Herniová manifestácia u novorodenca mu nespôsobuje žiadne nepohodlie. V prípade štípania si rodičia môžu všimnúť tieto príznaky pupočnej kýly:

 • zvracanie
 • úzkosť;
 • chýbajúca možnosť zníženia mechanickými prostriedkami;
 • zmena v obvyklej farbe črevného obsahu.

Ako zistiť prítomnosť prietrže u dieťaťa

Existuje niekoľko užitočných rád pre rodičov, pomocou ktorých je možné ľahko určiť priebeh patológie:

 • pokožka pri pupku vyzerá opuchnutá, je zaznamenaná začervenanie;
 • počas plaču dieťaťa sa zväčšuje pupočníkový krúžok;
 • ak zatlačíte na pupok, budete počuť charakteristický zvuk podobný „kňučaniu“;
 • výstupok je ľahko nastaviteľný, ak zľahka zatlačíte na formáciu.

Príznaky sú charakteristické iba pri prietrži, je ťažké zamieňať ju s inými patológiami. Stále je potrebné poradiť sa s lekárom, iba pediatr predpíše plán potrebný na odstránenie problému.

Metódy liečby patológie

Umbilikálna prietrž, ktorá bola diagnostikovaná skoro, vo väčšine prípadov nedáva relapsy, rôzne komplikácie. Malá hernia sa zvyčajne lieči konzervatívnymi metódami (masáž, bandáž, náplasť), ak problém pretrváva pred piatimi rokmi, indikuje sa iba chirurgický zákrok.

Masážna terapia, ďalšie manipulácie by sa mali vykonávať v špeciálnej miestnosti. Po niekoľkých sedeniach môžu rodičia zopakovať terapeutické cvičenia doma. Deti sa umiestnia bruško nadol, držia sa 10 minút. Pred kŕmením vykonajte terapiu, aby ste sa vyhli častej regurgitácii. Metóda je účinná pri liečbe malých prietrží, pri prevencii patológie.

Masážna technika

Všetky cvičenia vykonávajte až po zaškolení skúseným lekárom, je zakázané uchýliť sa k pomoci tejto metódy sami. Nepresné pohyby môžu dieťaťu poškodiť.

Jemnosti masáže:

 • vykonávať kruhové pohyby okolo pupočného krúžku v smere hodinových ručičiek;
 • kruhové zdvihy v opačnom smere;
 • zľahka stlačte formáciu, až kým úplne nezmizne z dohľadu;
 • stlačte prietrž palcom a zároveň ho posúvajte v smere hodinových ručičiek;
 • masírujte svaly žalúdka horizontálnymi pohybmi.

Lekári odporúčajú opakovať všetky cvičenia 10-krát. Denná masáž pri liečbe pupočnej kýly urýchli proces hojenia, zníži riziko komplikácií.

Bandáže a lepidlá

Moderná medicína ponúka veľa prostriedkov na odstránenie hernie u detí. Používanie akýchkoľvek liekov je povolené iba po konzultácii s lekárom. Často používajú lekárske náplasti, držia prietrž vnútri pupočného prstenca, pomáhajú posilňovať brušnú stenu.

Nedostatok náplasti - po nej sa objaví podráždenie na jemnej pokožke omrvín. Lekári odporúčajú kúpiť špeciálny obväz, ktorý má podobný účinok, ale nepozorujú sa žiadne vedľajšie účinky.

Chirurgický zákrok

Metóda sa používa iba v extrémnych prípadoch, ak pupočníkový krúžok nebol riadne uzavretý pred 3-5 rokmi. Indikácie na chirurgický zákrok: prietrž sa zväčšila, celkový stav dieťaťa sa prudko zhoršil. Podstata manipulácie je spojená s mechanickým zošívaním defektu. Chirurgický zákrok je zakázaný v prípade neznášanlivosti liekov používaných pri operácii, prítomnosti kožných defektov v pupku..

Operácia na odrezanie pupočnej kýly u dieťaťa je uzavretie defektu v pupočníkovom kruhu, pričom sa svalové vrstvy brucha vzájomne prekrývajú, čo bráni relapsom. Poškodená oblasť čreva sa odstráni a následné manipulácie sú podobné.

Ako liečiť gastritídu u detí? Naučte sa efektívne metódy a ľudové recepty.

Na tejto stránke sú uvedené pravidlá pre užívanie antibiotík proti hrtanu u dieťaťa..

Postupujte podľa odkazu a prečítajte si informácie o metódach liečby a prevencie rozkladu listnatých zubov.

Ľudové lieky a recepty

Efektívne recepty:

 • dajte gázu nasiaknutú v kyslej kapustovej šťave na pupok omrvinky, potom prikryte plátkom surového zemiaka. Vykonajte lekárske manipulácie dvakrát denne, často prietrže hernie za jeden mesiac;
 • spracovať starú medenú mincu roztokom jódu, pripevniť drobky na pupok, pripevniť lepiacou omietkou. Pri kúpaní vyberte mincu;
 • používať pravidelnú pásmovú pomoc. Do prsta vložte prietrž, prilepte náplasť, priebeh liečby - až dvadsať dní.

Odporúčajú sa používať všetky metódy lekára spolu s plnohodnotnou liečbou, použitie iba domácich prostriedkov môže viesť k závažným komplikáciám..

Čo robiť?

Kýla bielej línie brušnej prietrže u detí, ako aj prietrž hrudnej kosti brucha na inom mieste, sú znakom potreby posilniť brušnú stenu. Na tento účel by sa omrvina mala často rozložiť na brucho pred kŕmením, je potrebná lekárska gymnastika a tonizujúca masáž. Prečítajte si viac o masáži pre deti s pupočnou kýlou →

Odstránenie slabinovej prietrže u dieťaťa sa môže vykonať podľa plánu a podľa núdzových pokynov. Ak je hernia vydutá, rodičia ju zvyčajne sami správne napravia, dieťa to neobťažuje, v takom prípade je plánovaná operácia po jednoročnom dieťati..

Ak kýla často vyčnieva, jej konzistencia sa postupne napína, dotýka sa jej bolesti a redukcia je ťažká, je to indikácia pre okamžitú lekársku konzultáciu. Pri takejto dynamike choroby by sa mala operácia vykonať v každom veku. Podozrenie na porušenie - priama indikácia pre pohotovostný chirurgický zákrok.

Tvorba pupočnej kýly zriedka vedie k zdravotným komplikáciám. Keď dieťa vyrastie, zvyčajne sa zmenšuje veľkosť výčnelku, dochádza k samoliečeniu, pretože sa zvyšuje tonus a sila svalov prednej brušnej steny..

Aby sa tento proces urýchlil, niekedy matky praktizujú tesné zabalenie brucha dieťaťa alebo sa pokúsia zosilniť brušnú stenu pomocou náplasti. Tieto opatrenia môžu viesť k stlačeniu vnútorných orgánov a zápalu kože, preto by ste sa mali najskôr poradiť so svojím lekárom. Ak je potrebné lepenie, môže sa použiť iba hypoalergénna náplasť..

Ak sa dieťa často sťažuje na bolesti chrbta, najmä po poranení miechy, na objasnenie diagnózy je potrebné vyšetrenie MRI. Ak sa zistí prietrž chrbtice, lekár predpíše konzervatívnu liečbu - NSAID, vaskulárne a vitamínové prípravky, masáže, cvičenie, fyzioterapiu. V prípade potreby sa vykoná operácia..

Kýla u detí je častá patológia, ktorá sa môže vyvinúť v každom veku. Ak sa objavia varovné príznaky, je potrebné vybrať si účinnú liečbu pomocou lekárskeho vyšetrenia. Nevšímajte si túto chorobu, aby ste predišli ohrozeniu zdravia a života dieťaťa.

Preventívne odporúčania

Aby ste skutočne zabránili výskytu patologickej formácie, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • počas plánovania tehotenstva a obdobia tehotenstva prestať fajčiť, piť alkohol;
 • jesť čo najpresnejšie: jesť potraviny bohaté na vitamíny a minerály, dodržiavať režim;
 • neužívajte lieky, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť tvorbu plodu;
 • obmedziť príjem potravín bohatých na farbivá a konzervačné látky;
 • po narodení dieťaťa nedovoľte časté výkriky drobkov, zápchu, úzkosť;
 • pravidelne ukazujte dieťaťu pediatra, starostlivo sledujte jeho zdravie.

Urobte všetko pre to, aby ste dieťa ochránili pred nepríjemnou chybou. Ak sa vytvorila pupočná kýla, postupujte podľa užitočných tipov a včas sa obráťte na lekára. Neodkladajte liečbu, nedostatok lekárskej starostlivosti vedie ku komplikáciám, negatívnym následkom.

Ďalšie video. Masáž s pupočnou kýlou u novorodencov:

Príčiny a príznaky pupočnej kýly u novorodencov

Medzi najbežnejšie patológie, ktoré sa vyskytujú u dojčiat, je vytesnenie vnútorných orgánov za pupočníkovým krúžkom. Umbilická hernia u novorodenca vo väčšine prípadov vedie k takémuto problému, ktorý si vyžaduje okamžité a rozhodné ošetrenie. Ak neprijmete radikálne opatrenia, bude patológia postupovať a spôsobuje bolesť dieťaťa.

Všeobecné informácie o patológii

Bohužiaľ, nie všetci rodičia vedia, ako hernia vyzerá u novonarodených chlapcov a dievčat, a preto, keď zistia akékoľvek nedostatky alebo oznámenia, že sa dieťa správa neisto, urobia nesprávny záver a začnú zápasiť s úplne iným problémom..

V strede brucha je pupočníkový krúžok, ktorý sa skladá z rôznych väzov. Hrá úlohu nejakého kanála, prostredníctvom ktorého dieťa dostáva užitočné vitamíny a výživné látky v žalúdku svojej matky. Po narodení svetla sa pupočníková šnúra ovinie, zatiaľ čo jej cievy sa musia úplne utiahnuť a samotný prsteň sa musí uzavrieť a vyliečiť tkanivovými spojeniami.

„Ak takýto proces neexistuje, jednotlivé vnútorné orgány môžu vyčnievať smerom von. Rovnaká patológia sa môže vyskytnúť aj u ženy, ktorá porodila, ak sa jej pupočníkový krúžok v období narodenia dieťaťa natiahne a stratí svoju vitalitu. Tento priebeh udalostí môže byť podporovaný cisárskym rezom alebo komplexným narodením. “

V prvých dňoch života majú všetky deti slabý a nie úplne predĺžený pupočníkový kruh, takže budú viditeľné niektoré viditeľné defekty, ktoré sa podobajú prietrži. V mnohých prípadoch však tento fenomén zmizne bez vonkajšieho zásahu o niekoľko týždňov a už mesiac staré dieťa stráca vydutý pupok. Ak sa tak nestane, môže mu byť diagnostikovaná pupočná kýla. U dojčiat táto patológia pokračuje s bolestivými symptómami a vyžaduje si okamžitú liečbu. V opačnom prípade bude dieťa veľa plakať a bude sa cítiť nepríjemne.

Zoznam dôvodov

Nie je ťažké určiť príčinu pupočnej kýly u dieťaťa. Anatomické abnormality vo forme slabých tkanív v pupočnej zóne často vedú k takejto patológii. K rozvoju problému však môžu prispieť ďalšie faktory vrátane:

 1. Predčasné narodenie.
 2. Nedostatok normálnej hmotnosti pri narodení.
 3. Genetický faktor.
 4. Sprievodné ochorenia a problémy spôsobujúce zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Medzi ne patrí častý plač, kašeľ, zápcha a ďalšie problémy.
 5. Nedostatočný svalový tonus indikujúci krivku.
 6. Sexuálne charakteristiky: patológia sa prejavuje u dievčat oveľa častejšie ako u chlapcov.

Väčšina rodičov zastáva názor, že začiatok choroby sa objavil v dôsledku nesprávneho obviazania pupočnej šnúry po pôrode. Je to však chybný predpoklad, ktorý nemá vedecké dôkazy. Faktom je, že takýto proces nemôže zmeniť svalový tonus alebo spôsobiť rozšírenie pupočného krúžku.

Anatomické vlastnosti

V súčasnej dobe odborníci rozlišujú dve formy pupočnej kýly. Prvá je vrodená a druhá získaná. Vrodené ochorenie sa vyskytuje v dôsledku individuálnych anatomických abnormalít v tele dieťaťa. Existujú prípady, keď sa deti narodia so dyspláziou spojivového tkaniva. Okrem toho tieto omrvinky vykazujú ďalšie problémy vrátane:

 1. Svalová slabosť a tkanivo.
 2. Nedostatočné rozvinutie brušnej steny.

„V dôsledku toho také faktory spôsobujú pupočníkovú prietrž, ktorú je potrebné rýchlo a radikálne liečiť. V opačnom prípade sa problém iba zhorší a stane sa chronickým. “

Druhý typ patológie sa vyvíja v dôsledku neustáleho napätia v brušnej stene. Je to spôsobené zvýšeným vnútrobrušným tlakom na vnútorné orgány. Aby sa zabránilo rozvoju získanej prietrže, je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá prevencie a monitorovať zmeny v tele omrvín..

Dlhý zarastanie pupku

Ak dieťa nie je pokojné, často plače dlhú dobu alebo neustále trpí zápchou, možno to vysvetliť silným napätím v bruchu. Podobný problém je obzvlášť intenzívny v prípadoch, keď je leto horúce a dieťa sa bez paniky začne panikáriť a báť sa. V dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku sa pupočníkový krúžok nemôže normálne dotiahnuť. To vedie k takému problému, že v ňom končia slučky čreva alebo omentum. V tomto prípade budú rodičia schopní samostatne pochopiť, ako pupočná kýla vyzerá u novorodencov bez toho, aby sa obrátili na špecialistu.

Ak chcete zabrániť takémuto vývoju udalostí a chrániť dieťa pred vývojom patológie, musíte okamžite zistiť príčinu dlhodobého plaču. Akékoľvek náznaky vyčnievania vnútorných orgánov by mali byť prvou motiváciou pre komplexnú liečbu, a nie doma, s využitím prostriedkov a sprisahaní babičky, ale na osvedčenej klinike, kde pracujú skúsení odborníci..

„Prítomnosť vážnych odchýlok od normálneho stavu je hlavným dôvodom, prečo požiadať o pomoc lekára. Nie je potrebné odďaľovať návštevu lekárskej kliniky do ďalekej budúcnosti, pretože to môže mať katastrofálne následky. ““

Príznaky a prejavy

Vo veku jedného mesiaca si môžete všimnúť hlavné príznaky pupočnej kýly u dieťaťa. Ak pupok vyčnieva mierne alebo silne dopredu, je to prvé potvrdenie, že u dieťaťa sa môže vyvinúť prietrž. Takáto odchýlka je však niekedy bežná anatomická vlastnosť, tzv. „Kožený pupok“. S cieľom primerane stanoviť diagnózu je potrebné oboznámiť sa s hlavnými príznakmi choroby. Zahŕňajú tieto položky:

 1. Silný výčnelok zaobleného predmetu namiesto pupku. Patológia sa ľahko nastaví späť a jej priemer je od 1 do 19 centimetrov.
 2. Prejav podivnej formácie s napätím brušnej siete. V pokojnom stave chýba.
 3. Neustále plač, úzkosť a hysterické správanie dieťaťa.
 4. Vylepšená plynatosť. Skutočnosť, že kýla nie je vždy sprevádzaná silnou bolesťou. Táto patológia však spôsobuje nadúvanie a plynatosť, čo vedie k sprievodným symptómom vo forme silného plaču alebo nadmernej úzkosti..

Ak sa na pozadí prvej patológie objaví intenzívne nadúvanie, zhoršenie celkového stavu a zvracanie, môže to byť spôsobené komplikáciou hernie - koprostázy. S rozvojom týchto problémov dochádza k hromadeniu výkalov v čreve, ktoré je sprevádzané plačom a bolesťou v žalúdku. V takom prípade musia rodičia odborníkom rýchlo ukázať svoje dieťa. Je prísne zakázané odložiť liečbu na kliniku.

Diagnostické metódy

Pre všetkých rodičov bude užitočné poznať hlavné príčiny pupočnej prietrže u novorodencov, jej príznaky a liečebné metódy. V častých prípadoch sa diagnóza vykonáva doma s vizuálnym vyšetrením pupočnej zóny. V prítomnosti patológie sa pupok zväčšuje a so zvýšením vnútrobrušného tlaku počas plaču alebo nadúvania sa stáva ešte väčším. Ak zatlačíte na vyčnievajúci pupok, prehĺbi sa do dutiny brušnej a samotný proces povedie k vzniku burčiacich zvukov. Takéto príznaky sú vážnym náznakom prítomnosti pupočnej kýly u dieťaťa.

Konečná diagnóza sa však uskutočňuje na klinike pod vedením profesionálneho pediatra alebo chirurga. Z tohto dôvodu je potrebné malého pacienta ukázať špecialistovi a vykonať ďalšiu diagnostiku pomocou nasledujúcich metód:

 1. Röntgenové vyšetrenie.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie.
 3. Gerniography.

Účinná liečba Ak sa u dojčaťa, ktoré sa neustále zväčšuje a začína zvyšovať tlak v oblasti pupka, začína objavovať malý rast pupočníka, rodičia musia prijať radikálne opatrenia a začať s komplexnou liečbou pod dohľadom špecialistu. Pri výbere vhodných terapeutických metód je potrebné zohľadniť veľkosť a príznaky patológie. Ak pupok trčí viac ako 2 cm, znamená to, že budete musieť vykonať chirurgický zákrok. Okrem toho môže lekár predpísať masážne kurzy pre malého pacienta, použitie obväzu a špeciálnej kýlovej náplasti.

Ak sa problém prejaví ako mierny výčnelok pupka, možno ho liečiť jednoduchými masážnymi procedúrami, ktoré sa vykonávajú nezávisle. A ak vyzeráte ako profesionálne masérske kurzy, výsledok bude pozitívnejší.

Počas procedúry musíte vykonávať pohyby svetla bez toho, aby ste vyvíjali intenzívne fyzické úsilie alebo tlak. Masáž by mala byť sprevádzaná pomalými pohybmi v smere hodinových ručičiek alebo pozdĺž šikmých svalov, nasledované trením brucha a slabých chĺpkov v blízkosti pupočného prstenca. Počas masáže musíte mŕtvicu biť, aby upokojilo dieťa.

Ako dobrá prevencia prietrže sa používa rozloženie novorodenca na bruško. Takýto jednoduchý spôsob je umiestniť dieťa na tvrdý povrch so žalúdkom 25 minút pred jedlom. Keď je dieťa v tejto polohe, dieťa sa začne pohybovať so všetkými časťami tela a bude aktívne. Tiež znateľne zníži vnútrobrušný tlak, pretože prebytočné plyny budú odvádzané. Pravidelné vykonávanie tohto postupu sa stane prirodzenou stimuláciou na posilnenie svalov brušnej steny..

Pri zhoršení patológie sa budete musieť uchýliť k chirurgickému zákroku. Ukazuje sa v týchto prípadoch:

 1. Výčnelok sa zväčší.
 2. Prietrž je porušená.
 3. Diagnóza sa nemení až do veku 5 rokov.

Účelom chirurgických zákrokov je odstránenie viditeľnej poruchy pupku. Samotná technika sa nazýva hernioplastika a spočíva v odstránení herniálneho vaku a posilnení herniálneho portálu. Vedie to tiež k návratu vnútorných orgánov na pôvodné miesto. Trvanie operácie nepresahuje 40 minút.

Ľudové metódy

Ak rodičia odmietnu úradné zaobchádzanie, môžu vyskúšať ľudové metódy testované podľa času a skúseností. Okrem babičiekho sprisahania sa používajú aj obväzy vyrobené z prírodnej tkaniny, ktoré spájajú pupočnú zónu. Takýto nástroj pomáha posilňovať brušné svaly a vedie k prerastaniu pupočného krúžku. Môže sa nosiť ráno a vsádzať hernálny vak do brušnej dutiny. Noste obväz celý deň.

Okrem toho si samoobsluha môže kúpiť špeciálnu náplasť. Sú dostupné v ktorejkoľvek lekárni a sú širokým pásom, ktorý poskytuje spoľahlivé upevnenie brušnej steny s cieľom účinne znížiť výčnelok. Pre produktívnejšiu liečbu je potrebné vymeniť náplasť každých 10 dní. Neodporúča sa však nalepovať náplasť na vlastnú päsť. Je lepšie zveriť postup vyškolenému odborníkovi s dlhoročnými skúsenosťami.

Preventívne opatrenia

Aby nedošlo k položeniu otázky odstránenia prejavov pupočnej kýly u novonarodených chlapcov a dievčat, stačí dodržať niektoré pravidlá prevencie a monitorovať stav dieťaťa v ranom veku. Starostlivosť a starostlivosť o drobky môžu zabrániť rozvoju patológie do 1 roka, aj keď sú prítomné všetky príznaky a náznaky náchylnosti k takémuto problému..

V prvom rade je potrebné dať materskému mlieku na detskú výživu, pretože je to najlepší potravinový produkt, ktorý dieťaťu zmierňuje zápchu, nadúvanie a iné choroby. Počas laktácie musí matka sledovať diétu po diéte. Je dôležité úplne opustiť výrobky ako hrozno, fazuľa, kapusta a ďalšie.

Je potrebné vyhnúť sa dlhotrvajúcemu a častému plaču dieťaťa a poskytnúť dieťaťu spoľahlivú ochranu proti nachladnutiu, pretože akýkoľvek kašeľ zvyšuje vnútro-brušný tlak a tiež prispieva k zhoršovaniu príznakov prietrže. Ak dodržiavate základné pravidlá starostlivosti, môžete dieťa úplne vyliečiť alebo sa zbaviť predispozičných faktorov, ktoré spôsobujú takúto patológiu.

Pupočná prietrž u novorodencov

Pupočná prietrž - patológia prejavujúca sa výčnelkom okrúhleho alebo oválneho tvaru v pupočnom kruhu, ktorý sa zväčšuje s výkrikom alebo úzkosťou dieťaťa.

Aby to bolo jasnejšie, kvôli tomu, čo sa javí ako pupočníková prietrž, trochu sa dotýka anatomických a fyziologických charakteristík pupočnej oblasti plodu a novorodenca..

Namiesto pupka je vytvorené miesto otvoru pupočného krúžku, ktorým prechádza pupočníková šnúra. Po ligácii pupočníkovej šnúry v priebehu prvých 5 dní zvyšná časť pupočníkovej šnúry vyschne a spadne a počas prvého mesiaca života sú cievy pupočnej šnúry úplne uzavreté. Umbilikálny krúžok je stiahnutý, zjazvený a pokrytý kožným záhybom.

V prípade, že sa pupočníkový kruh nezatvorí úplne (čo je známe u niektorých novorodencov), môžu jeho otvorom (slabá škvrna) vyčnievať z kože fragmenty brušných orgánov, ako je napríklad omentum, peritoneum, črevné slučky. Toto je pupočná kýla.

Príznaky pupočnej kýly

Pri malej veľkosti sa prietrž môže objaviť iba počas plaču, so strachom alebo napätím. Pri veľkej prietrži v oblasti pupka je neustále viditeľný opuch, ktorý sa zvyšuje počas plaču.

Predispozičné faktory pre vývoj pupočnej kýly

To všetko vedie k oslabeniu konečníka abdominis a brušných svalov. Je to predčasne narodená a nízka pôrodná hmotnosť (malé deti), pretože táto kategória detí sa vyznačuje vrodenou slabosťou spojivového tkaniva a svalov. U starších detí môže častá zápcha, plynatosť a tiež dlhotrvajúci plač viesť k vzniku prietrže pupka.

Niektorí autori zaznamenávajú dedičný faktor - riziko rozvoja prietrže u dieťaťa sa zvyšuje, ak bolo pozorované u jedného z rodičov..

Patológia tehotenstva môže tiež spôsobiť prietrž. Rôzne infekčné choroby, škodlivé chemické látky, faktory životného prostredia môžu ovplyvniť ukladanie a vývoj spojivového tkaniva a svalov plodu. Čo môže viesť k narušeniu formovania štruktúry pupočného prstenca a následne k pupočnej prietrži.

V niektorých prípadoch sa pupočníkové prietrže u detí môžu objaviť bez zjavného dôvodu..

Najčastejšie sa vyskytujú malé kýly (do 1 cm). Takéto hernie môžu odísť bez špeciálnej liečby do 3 rokov, keď sa brušné svaly stanú silnejšími a napjatými.

Aj pri malej prietrži je potrebné pozorovanie pediatrom alebo chirurgom, pretože existuje riziko zovretia prietrže. Na posilnenie svalov by sa mala pravidelne vykonávať masáž a gymnastika..

Liečba pupočníkovej hernie

Tu je niekoľko všeobecných pokynov na liečbu kýly u dojčiat a dojčiat:

 • Dieťa často položte na žalúdok;
 • Uistite sa, že dieťa má pravidelnú stolicu, nedovoľte zápchu a nadúvanie;
 • Nedovoľte dieťaťu zadlžiť sa a nahnevať kričať;
 • Do spevňujúcu masáž a gymnastiku. Základné techniky nie je ťažké sa naučiť, po ktorých mama môže robiť masáže a gymnastiku sama.

Masážna technika pre pupočnú kýlu

Začnite s masážou ľahkými hladkými pohybmi po bruchu dieťaťa v smere hodinových ručičiek (pozdĺž čreva). Položte dlaň na žalúdok tak, aby sa pupok nachádzal v strede dlane a otočte ruku v smere hodinových ručičiek. Ďalšou metódou na posilnenie brušných svalov je položiť ruky na boky dieťaťa (na úrovni šikmých svalov brucha) a jemnými hladkými pohybmi ťahať zdola (zozadu) k pupku. Jemné zvieranie okolo pupka, pomáha posilňovať svaly (tiež v smere hodinových ručičiek), klepanie prstami v pupku - to sú hlavné techniky. Počas masáže by mali byť ruky teplé. Je lepšie masírovať brucho 30 až 40 minút pred jedlom alebo 1,5 až 2 hodiny po jedle na tvrdom a rovnom povrchu. Po zahojení pupočnej rany začnite s masážou.

V záujme lepšieho zvládnutia masážnych a gymnastických postupov požiadajte maséra alebo zdravotnú sestru, aby ich ukázal, v tomto prípade si budete istí, že robíte všetko správne.

Pokiaľ ide o zníženie prietrže mincou a náplasťou, táto metóda sa v súčasnosti nepoužíva z dôvodu vysokého rizika infekcie pupočnej rany. Smer prietrže s následnou fixáciou pomocou pásovej pomôcky by mal vykonať lekár. Teraz sa vyrábajú špeciálne hypoalergénne náplasti na liečenie pupočnej kýly..

V týchto prípadoch, ak je hernia väčšia ako 2 cm, zaznamená sa zväčšenie veľkosti a nezmizne samo o sebe po 5 rokoch, je indikovaná chirurgická operácia.

Kýla u dieťaťa môže vyžadovať okamžitú starostlivosť - v prípadoch, keď je hernálny vak bolestivý, hustý, nezasadený. Tieto príznaky môžu naznačovať upchatie pupočnej kýly. Toto je veľmi nebezpečný stav, pretože časť čreva je zaseknutá v pupočníkovom kruhu, čo môže viesť k obštrukcii čreva a nekróze časti čreva. Pri priestupkoch vykonajte pohotovostnú operáciu.

Mnoho rodičov sa snaží vyskúšať všetky metódy na pomoc svojmu dieťaťu. Takže dej pupočnej kýly u dojčiat je celkom populárny. Ak ste dostali odporúčanie dobrého ľudového liečiteľa a skutočne veríte, že vám pomôže, tak prečo nezačať hovoriť o pupočnej kýle u dieťaťa. Len nezabudnite na tradičné metódy liečby. A zamerať sa na posilnenie brušných svalov a prevenciu chorôb, ktoré prispievajú k progresii prietrže (zápcha, plynatosť, krivica a iné).

Inguinálna kýla u detí

Okrem pupočnej kýly majú deti často aj ingvinálne kýly. Hnačka u novorodencov je zriedkavo diagnostikovaná. Je však potrebné poznamenať, že u predčasne narodených detí je riziko vzniku tejto patológie výrazne vyššie. Inguinálna hernia u dieťaťa je výčnelok v slabine.

Táto patológia je najčastejšie spojená s nezatvorením vaginálneho procesu pobrušnice. U chlapcov je častejšia brušná prietrž, pretože majú tiež šnúru, ktorá sprevádza semenníky a spermatickú šnúru na ceste k šourku v prenatálnom období, mala by sa zvyčajne vyhladiť (prerastať). Ak sa tak nestane, potom sa tento kanál stane slabým miestom a súčasťou omentum, do voľného priestoru môže vyčnievať črevná slučka. U dievčat je patológia menej častá, ale do slučkového vaku sa môže okrem slučiek čreva a omentum dostať aj vajíčková trubica s vaječníkom (to je veľmi nebezpečné)..

Ako sa prejavuje slabá prietrž

V oblasti trieslovín sa objaví nádorovitá formácia, ktorá sa s úzkosťou dieťaťa stáva viditeľnejšou a v pokojnom stave zmizne. U chlapcov sa môže polovica šourku zväčšiť na strane prietrže. Dievčatá môžu mať opuchy stydkých pyskov.

S opatrným tlakom na vyčnievanie sa ľahko vsunie do brušnej dutiny, zvyčajne s dunením (ak je obsahom črevné slučky)..

Jednostranná ingvinická prietrž je častejšia.

Ak má brušný výčnelok v oblasti triesloviny (bez ohľadu na vek dieťaťa), mali by ste okamžite kontaktovať detského chirurga. Mali by ste vedieť, že tříslové prietrže sa neprenášajú samy o sebe, liečia sa iba chirurgicky.

Poranenie slabinovej prietrže

Jednou z nebezpečných komplikácií pri slabinovej prietrži je jej porušenie. V dôsledku porušenia je obsah herniálneho vaku stlačený s vývojom obehových porúch v tejto oblasti, ktoré môžu viesť k nekróze (odumretie tkaniva)..

U chlapcov sa často porušujú črevné slučky, u dievčat vaječníky. S porušením má dieťa paroxyzmálnu rastúcu úzkosť. Opuch pretrváva mimo záchvatu úzkosti, neuspokojuje sa s tlakom. V budúcnosti sa objaví opuch a začervenanie. Ak sa prietrž nezotaví sama o sebe a dieťaťu nepomôže, môže sa vyvinúť obštrukcia čreva, peritonitída a nekróza zadržovaných orgánov. Porušenie môže byť sprevádzané bežnými príznakmi - horúčka, vracanie, odmietnutie jesť, úzkosť.

Pri narušení sa u dievčat vykonáva núdzová operácia z dôvodu rizika ovariálnej kompresie. Pretože aj krátke porušenie vaječníkov vedie k usmrteniu vajíčok, čo môže následne ovplyvniť reprodukčný systém.

V prípade porušenia prietrže u chlapcov (po prijatí do nemocnice s krátkym predpisom pre porušenie) je možná skupina konzervatívnych opatrení, ktoré sú zamerané na uvoľnenie svalov, zníženie opuchov a korekciu prietrže.

Ak dôjde k zníženiu a zlepšeniu, odporúča sa vykonať plánovaný chirurgický zákrok.

Liečba prietržnej hernie

V súčasnosti sa odporúča, aby sa rutinná chirurgická liečba ingínovej prietrže uskutočňovala okamžite po diagnostikovaní. U malých detí je operácia vykonaná po 6 mesiacoch života (ak neexistujú žiadne známky porušenia), ale dieťa musí byť sledované chirurgom a rodičia sú informovaní o riziku porušenia.

Príznaky a liečba porušenia pupočnej kýly u novorodencov

Porušenie pupočnej kýly u novorodencov je nebezpečná komplikácia, ktorá môže viesť k smrti. Hernálny vak môže obsahovať črevné slučky, časti omentum, žlčníka, dolné časti žalúdka. Ak je porušením narušené zásobovanie tkanív krvou, čo vedie k nekróze. Telo dieťaťa je otrávené toxickými látkami a dochádza k septickému poškodeniu vnútorných orgánov. Keď sa objavia prvé príznaky komplikácií, je potrebné okamžite dieťa doručiť do zdravotníckeho zariadenia.

Príčiny a mechanizmus porušenia prietrže

Existujú dva typy porušení, ktoré majú rôzne príčiny a vývojové mechanizmy:

 • Pružná. Je spojená s prudkým zvýšením tlaku v brušnej dutine. Herniový otvor sa rozširuje a prechádza veľkým objemom vnútorných orgánov. Po normalizácii tlaku nie je možné opraviť padlé orgány, pretože pupočníkový krúžok ich stlačí pevne. Porušenie je sprevádzané zníženým prietokom krvi a rozvojom ischémie. Elastickým zovretím je možné vylisovať akýkoľvek orgán brušnej oblasti, najčastejšie črevo.
 • Fekálne. Vyvíja sa hromadením veľkého množstva výkalov v črevných slučkách nachádzajúcich sa v herniálnom vaku. Takáto komplikácia sa zriedka vyvíja, jej predchádza dlhodobý rast prietrže. Porušenie je spojené s akútnou črevnou obštrukciou, ktorá vyžaduje okamžitú chirurgickú korekciu.

príznaky

Klinický obraz obmedzenej prietrže u novorodencov zahŕňa:

 • Ťažká bolesť brucha. Výskyt bolesti je uľahčený narušením prísunu krvi do tkanív a zápalom nervových zakončení črevného prstenca. Nepriaznivé pocity môžu byť tiež spôsobené kŕčmi orgánov nachádzajúcich sa v herniálnom vaku. Keďže novorodenec nedokáže opísať svoj stav, rodičia by mali byť varovaní neustálym plačom a stláčaním nôh k žalúdku.
 • Zmena správania dieťaťa. Dieťa odmieta prsník, zle spí, neisto sa správa.
 • Zadržiavanie plynu a stolice. Je spojená s črevnou obštrukciou, môže ju sprevádzať črevné krvácanie a silné nadúvanie.
 • Zvýšenie telesnej teploty, bledosť pokožky, nedostatok reakcie na vonkajšie podnety. Potvrdzujte vývoj syndrómu intoxikácie spôsobeného nekrózou tkaniva.
 • Nevoľnosť a zvracanie. Vyskytujú sa po každom kŕmení. Zvracanie je trvalé.
 • Vypuknutie je zlé. Kýla sa stáva hustou, okolité tkanivá sčervenajú a napučiavajú.

Čo je nebezpečné uškrtené prietrže u detí

Porušenie prietrže je nebezpečné pre zdravie dieťaťa možnosťou:

 • Infekcie tkanív brušnej oblasti. Peritonitída sa vyvíja s rozširovaním črevných baktérií. Komplikácie sa považujú za život ohrozujúce aj pri včasnom chirurgickom zákroku..
 • Roztrhnutie črevnej steny. Obsah čreva sa vylučuje do herniálneho vaku, čo vedie k rozvoju akútneho zápalového procesu. Koža na výstupku sčervenala a opuchla, celkový stav dieťaťa sa ostro zhoršil.
 • Vývoj bolesti šok. Prudké stlačenie orgánov vedie k silnej bolesti, vďaka ktorej dieťa stráca vedomie.
 • Výskyt zlyhania viacerých orgánov. Patologický stav sa vyvíja na pozadí ťažkej intoxikácie. Práca všetkých orgánov a systémov je narušená, čo vedie k smrti.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Núdzová chirurgia je predpísaná pre deti každého veku. Indikácie pre ich implementáciu sú:

 • akútna intoxikácia tela, ktorá ohrozuje život pacienta;
 • syndróm ťažkej bolesti;
 • akútne poruchy krvného obehu v brušnej oblasti;
 • rozvoj pľúcneho a srdcového zlyhania;
 • prudké zväčšenie prietrže, upevnenie výčnelku;
 • akútna obštrukcia čreva;
 • peritonitída a sepsa.
 • vrodené porušenie prietrže (indikácia chirurgického zákroku v prvých hodinách života).

Chirurgický zákrok

Jediným účinným spôsobom liečby obmedzenej prietrže je núdzová operácia na uvoľnenie a premiestnenie orgánov, ktoré spadli. Dieťa je doručené na chirurgické oddelenie, kde sa diagnostikuje..

Naliehavosť operácie sa vysvetľuje vysokým rizikom nekrózy tkanív, rozvojom anémie a intoxikácie.

Existuje niekoľko druhov operácií, ktorých výber závisí od veľkosti prietrže, času porušenia, všeobecného stavu dieťaťa.

Gernioplasty

Otvorená hernioplastika sa používa na porušovanie veľkých prietrží. Prístup k obsahu sa získa uskutočnením dlhého rezu v oblasti vyčnievania. Existujú 2 typy takýchto operácií:

 1. Napínacie. Po resekcii a redukcii zadržiavaných orgánov sa hernálna defekt uzavrie napnutím vlastných tkanív. Táto metóda sa môže použiť iba v normálnom stave šliach a svalov brušných svalov..
 2. Ľahká. V záverečnej fáze operácie sa prietržná brána uzavrie pomocou implantátu zo siete, ktorý drží orgány v brušnej dutine..

Operácia brucha zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. vyhlásenie o celkovej anestézii;
 2. výroba dlhých rezov, ktoré sa začínajú nad pupkom a prebiehajú pozdĺž stredovej čiary brucha;
 3. vrstvená pitva mäkkých tkanív, oddelenie kožnej chlopne;
 4. izolácia a vyšetrenie orgánov umiestnených v herniálnom vaku;
 5. odstránenie miest tkanív vystavených ischémii a nekróze;
 6. prešívanie zvyšných koncov čreva za vzniku anastomózy;
 7. návrat orgánov do normálnej polohy;
 8. excízia herniálnych membrán spolu s nadbytkom kože a podkožného tkaniva;
 9. fázové šitie mäkkých tkanív;
 10. inštalácia a fixácia sieťového implantátu (s nepriedušnou hernioplastikou);
 11. šitie a sterilný obväz na chirurgickej rane.

laparoskopia

Menej traumatické chirurgické zákroky sa používajú v prítomnosti malých strangulovaných hernií. Deti ich ľahšie nosia, majú minimálne riziko komplikácií a krátku dobu zotavenia. Všetky chirurgické zákroky sa vykonávajú pomocou malých vpichov v prednej brušnej stene. Neustále monitorovanie videa robí zásah efektívnym a bezpečným. Táto operácia sa vykonáva takto:

 1. v oblasti vyčnievania urobte rezy dlhé 1,5 cm;
 2. do vpichov sa vloží endoskop vybavený kamerou a chirurgické nástroje;
 3. brušná dutina je naplnená sterilným plynom, ktorý zlepšuje vizualizáciu;
 4. hernálny prsteň sa rozreže špeciálnymi nožnicami;
 5. odčerpá sa hernálna tekutina, tkanivá sa ošetria antiseptikom;
 6. vyzrážané orgány sa oddelia od okolitých tkanív, aby sa vyhodnotila životaschopnosť;
 7. odumreté tkanivo sa odstráni, orgány sa vrátia do správnej polohy;
 8. hernálny vak je odrezaný;
 9. defekt sa uzavrie pomocou sieťového implantátu;
 10. V vpichoch sú inštalované drenážne trubice, ktoré poskytujú odtok zápalovej tekutiny.

Kontraindikácia pre endoskopický zásah je vážny stav pacienta.

Rehabilitácia

Trvanie pooperačného obdobia závisí od typu použitého chirurgického zákroku. Po operácii brucha zostáva dieťa v nemocnici najmenej 7 dní, s laparoskopickou operáciou - 3 - 7 dní. V tomto okamihu sa podávajú antibakteriálne a analgetické lieky a obväz sa pravidelne mení. Po prepustení musíte:

 • udržujte chirurgickú ranu v suchu a čistote (kúpanie je povolené iba po odstránení stehov);
 • vyhnúť sa dlhodobému plaču;
 • včasné odstránenie chorôb sprevádzaných kašľom;
 • obliecť pooperačné obväzy pre dieťa;
 • pravidelne vyšetrujte dieťa u pediatra a chirurga;
 • pokračujte v dojčení a zabezpečte normálne fungovanie tráviaceho systému.

prevencia

Hlavným pravidlom predchádzania porušovaniu je včasné odstránenie pupočníkovej hernie. Ak operácia nie je možná, je potrebné použiť obväz. Stolica nesmie byť povolená, preháňadlá sa používajú pri problémoch s pohybmi čriev.

Pri nadúvaní musíte dávať dieťaťu špeciálne lieky, ktoré uľahčujú odstraňovanie plynov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla chrbtice je mimoriadne nebezpečná choroba a bohužiaľ nie je v žiadnom prípade zriedkavá. Podľa nedávnych lekárskych štúdií sa táto diagnóza čoraz častejšie zisťuje u ľudí vo veku 25 - 35 rokov, pričom touto chorobou sú rovnako postihnutí ženy aj muži.
Materiál pripravený pod vedenímKýla očných viečok - čo to je?
Kýla je pomerne častou chybou viečok. Kýla zväčšujú oči, vytvárajú tašky pod očami, starnú tvár a čo je najdôležitejšie, môžu prispievať k zhoršeniu zraku..
Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.